10 prosince, 2023

Apoštolské válečné teze

V neděli si od psaní opět dám oddech, v pondělí se dočtete opět něco o českém zemědělství, jak nám mizí za hranice všechno uskladněné obilí a budoucí úroda v ten den už bude možná i z půlky prodaná. Zároveň asi všichni budete v pondělí sledovat Vladimíra Vladimíroviče, zda začne mobilizovat, či nezačne, zda se pro Krasnoj Plošti projdou ukrajinští zajatci, a vůbec, on tam bude mluvit a zřejmě se z toho hodně dozvíme i o naší budoucnosti.

Já bych dneska udělal takové shrnutí svého apoštolského pohledu na ukrajinskou válku. V předchozích týdnech jsem věren své tradici házel na sklo různé pohledy, které si běžně protiřečily, prohrabával jsem prostě temné kouty reality a hledal, jestli se tam nenachází něco, co všichni přehlédli. Dneska se pokusím střízlivým způsobem popsat, jak to vidím já osobně.

Začnu několika tezemi, které si myslím víceméně od začátku a věřím v ně, protože mi je ještě nikdo nevyvrátil a ani sama realita mě nedonutila od nich ustoupit:

 1. Rusko a Čína v tom jedou spolu. Není to konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou, ale konflikt nového rusko-čínského (nebo čínsko-ruského) bloku proti Západu v čele s USA. Ukrajina je v tomto konfliktu proxy válčiště, protože jsou dostatečně blbí či navedení, aby cedili krev za ideály, ze kterých stejně nebudou nic mít. Čína loni na podzim kupovala obiloviny za každou cenu a někdy v říjnu dosáhla stavu, kdy polovina všech světových zásob potravin byla pod čínskou kontrolou na čínském území či v čínských výsostných vodách. Podle mě už v té době s válkou počítali, rozhodnutí o této válce nepadlo jen v Moskvě, ale také v Pekingu.
 2. Pokud v tom Čína a Rusko jedou spolu, tak nejde ani tak o to, jak Čína Rusku pomáhá teď, ale jak mu pomohla někdy před válkou, kdy už byli domluvení a připravovali se na to, co přijde. Všechny zprávy o tom, jak čínské firmy odcházejí z Ruska a dodržují sankce, to je víc zbožné přání než realita a je to součástí kamufláže, aby se nám Žluťáci neodkopali zbytečně brzy.
 3. Rusko na Ukrajinu zaútočilo s menším množstvím vojáků, než měla k dispozici Ukrajina. Od začátku do konce jsou proti Ukrajincům v menšině. Zároveň (jak správně podotkl Petr Hampl) bojuje Rusko v podstatě proti NATO v ukrajinských uniformách. Bojuje proti tomu nejlepšímu, co má Západ pro válku k dispozici. Po mnoha letech ruských vojenských úspěchů ve světě, nedokážu uvěřit tomu, že by najednou z ničeho nic Putin nevěděl, do čeho na Ukrajině jde.
 4. Putin měl vždycky jako svoji superschopnost se soupeři vyjebat. Ani ne tak vyhrát, nebo je porazit, ale prostě s nimi vyběhnout, udělat z nich v přímém přenosu hejly a debily. Nedokážu uvěřit tomu, že armáda a tajné služby, které dohromady dokázaly hladce obsadit Krym bez jediného výstřelu, na což tenkrátRusové neměli dlouhá léta příprav, tak ty stejné služby by se teď najednou ukázaly jako ryzí amatéři. Proto mám tendenci vidět za ruskými „neúspěchy“ spíše taktiku. Při útoku na Kyjev zablokovalo patnáct tisíc ruských vojáků tříapůlmilionovou metropoli. Jestli to považujeme za ruský vojenský neúspěch, tak bychom alespoň měli připustit, že Rus tohle může počítat jinak. Stejné to bylo s těmi Javeliny a Stingery. Západ jich dodal obrovské množství. Deset na každý ruský tank, alespoň tak se chlubil Borísek Džonson. Dodávky samozřejmě nějakou dobu trvaly. A teď tam leží v zákopech, ruský tank žádný není a proti dělostřelecké palbě to k ničemu není…
 5. Rusko nemá zájem na rychlém ukončení války. Ze začátku jsem měl také tendenci srovnávat Rusa s Američanem a z tohoto hlediska Rus skutečně nic nepředvedl. Ale čím déle konflikt trvá, tím více si myslím, že rychlý pád vlády v Kyjevě byl prostě jen plán A, který stálo za to zkusit, protože by to bylo skoro zadarmo. Plán B pak už počítal s taktikou buldozer, kterou Rusové uplatnili v Sýrii a prostě teď podle ní jedou. Válčení je přiměřeně levné, protože sklady sovětské dělostřelecké munice jsou v Rusku i na Ukrajině obrovské a je levnější je vystřílet než delaborovat.
 6. O skutečných záměrech ruského generálního štábu neví nikdo nic. Pokud mohu soudit z dosavadního průběhu a pokud platí moje teze o pomalém válčení, tak bych si myslel, že součástí ruské kalkulace ani tak není Ukrajinu rozstřílet, ale vyhladovět a zastavit, unavit obyvatelstvo neustálou válkou a tak trochu čekat, že se duch vlastenectví promění v něco jiného. Dosáhnut toho, aby ukrajinskému lidu došlo, že je dobrý jen jako jatečné maso. A nebo dosáhnout toho, aby se vlády nad Ukrajinou zmocnily nácbataliony zcela otevřeně a vytvořily tam něco jako Islámský stát s těmi popravovacími proprietami. Vzhledem k tomu, co slyším od příbuzenstva, tak si troufám tvrdit, že se možná stane obojí zároveň. V Kyjevě a Lvově si ten hákenkrojc dají do znaku zcela veřejně a na Donbase si vojáci řeknou, že větší problém je v Kyjevě než v Moskvě.
 7. Stejně tak si myslím, že by součástí ruského plánu je i názorná ukázka, jak bude vypadat Evropa bez ruských zdrojů. Ani Řím nebyl vypleněn za den, a tak i tato věc bude u nás nějakou dobu trvat. Všechno podstatné je ale už v běhu a čeká se vlastně jen na to, až iluze narazí na realitu. Proto si myslím, že Rusové ještě svoje kohoutky zavřou. Ne teď, ale v pro nás tu nejblbější možnou chvíli. Možná je ale ani nezastaví, protože nás dostatečně zničí vysoká cena a Rus ještě bude na svém.
 8. Nedělám si iluze ani o ruské, ani o ukrajinské propagandě. Ruské zprávy od Konašenka sleduju, ale ta jeho čísla, jak Ukrajincům zničili už skoro tři tisíce tanků, o tom si myslím svoje. Spíš mě zajímají jeho informace o počtu dělostřeleckých přepadů a počtu vystřelených raket. Z toho se dá celkem hezky usoudit, že Rusové jedou už tři týdny zcela konstantně. Své úsilí nijak významně nezvyšují ani nesnižují. Ukrajinskou propagandu neberu vůbec vážně od jejich kyjevského ducha a ohlášených ofenzívách do míst, odkud se Rusové stáhli, bo lepší je zarovnaná fronta bez výběžků.

Jestli jsem to uhodl, tak se v pondělí nestane nic. Putin prostě bude mít vlastenecký projev, ujistí posluchače, že je všechno na nejlepší cestě, že Rusko zvítězí a nastane nová éra dějin. Zatratí nespolehlivou a nevěrnou EU, přidá šedesáté páté varování, ať se do toho NATO neplete, vyzdvihne význam Číny, předá nějaké ty medaile a možná předvede i nějaké ty zajatce.

Pokud pravdu nemám a naopak mají pravdu majnstrýmoví novináři (i Marian Kechlibar), tak by na nějakou tu mobilizaci, vyhlášení války a jaderné varování mohlo dojít. V té chvíli bychom se měli už opravdu děsit, protože ruská mobilizace nemůže zůstat bez odpovědi ze strany NATO a uděláme další mílový krok k průseru.

375 thoughts on “Apoštolské válečné teze

 1. EU se připravuje na „společný plynový kotel“ pro případ nouze
  Evropa se třese v očekávání, že ruský plynový kohoutek bude brzy uzavřen a veškerá produkce se zastaví. Španělský deník El País uvádí, že Evropská komise přijme 18. května plán pro případ, že by dodávky plynu z Ruska náhle ustaly. Ze smlouvy vyplývá, že EK bude v případě úplného výpadku dodávek požadovat sdílení plynu, i když ho nebude dostatek.

  O zdroje se budou muset podělit i ty státy, které na blaho svých občanů myslely předem a již našly alternativní zdroje zásobování.

  Upozorňuje se, že evropské orgány převezmou kontrolu nad procesem přidělování energie v průmyslovém odvětví. To je nutné proto, aby společnosti ve státech, které byly přerušením dodávek postiženy méně, nebyly zvýhodněny na úkor těch, které utrpěly ztráty.

   1. Teď to řekla Šilerová u Moravce jasně. Vlády ODSa ČSSD vše kolem paliv zprivatizovaly, Jurečka vykřikl že Zeman, tahle vláda nemá kontrolu a může nic ovlivnit,budou muset začít jednání hlavně s Německem a Polskem. (zrovna tihle se na nás dle mého názoru vykašlu) Když budou mít sami přebytek,tak prodají když ne tak suché z nosu

   2. Teď už to bude jenom trápení bez konce.
    Řešit ten průser budou Fiala, Stanjura, Lipavský, Válek, Černochová, Langšádlová, Rakušan…
    Pekarová(!)
    Lejenová
    Jourová
    Timmermans
    banda noname nýmandů z Německa
    banda vytopořenejch poláků
    psychopati z pobaltí
    ta sbírka úchylů z USA

    To vypadá beznadějně.
    Zlatý komunisti.

     1. Hlavně že musí umět anglicky když hlavní jednání budou muset být v němčině a polštině.Nakonec dojde i na tu ruštinu

      1. Re: Gaia

       Já myslím, že u výše jmenovaných je neznalost cizích jazyků spíše výhodou. Nemohou nic už více dokur*it, než je dokur*eno.

  1. https://www.kurzy.cz/kreslene-vtipy/22023-ne-plynu-od-rusu/
   Prý Bulhaři ten plyn brali na tajňačku z Německa či Rakouska a Gasprom na to přišel a přiškrtil dodávky a Bulhaři jsou v pěrdéli.
   Zkopírováno z jiného webu:
   Praha je zásobována plynem ze tří směrů a zásobování teplem z Mělníka je mnohem menší. Dělám v této branži a tak vím o cca 300 kotelnách provozovaných na plyn! A jedou na to např. i některé pražské nemocnice jako VPN apod. A samozřejmě i část podniků a firem v Praze. Jinak vaše zmínka o Veolii mě “rozveselila”, lidé totiž neví, že Veolia spadá do ranku BlackRock Inc., což je největší světová společnost a ta je plně ovládaná Rothschildy! A oni mají pod kontrolou přes Veolii pitnou vodu, a nyní i teplo! A penízky od hloupých Pražáků končí v jejich bankách typu Barclays. Blející smajlík!

  2. Jestlize zakazou a prestanou EU brat z Ruska ,je s EU ihned konec.
   To je jen normalni logicka navaznost na udalosti a skutky..Jinymi slovy napr. opak, neni myslitelny..

 2. Nevím, jak jinde, ale u nás v celém širém okolí se přemnožily pampelišky. Ono jich bylo hodně každý rok, ale letos je to totální extrém. Podle toho, co se lze dočíst, bývá důvodem nedostatek vápníku, přebytek draslíku a celkově kyselost půdy. Opět tedy jedna má spekulace – jestli ono to, kromě jiného, nemůže souviset s tím, jak nám brzy na jaře několik týdnů nepršelo, protože se někdo moc snažil, aby na Ukrajinu dobře viděli něčí satelity. A pak zas pro změnu pořád jen pršelo. Nejspíš dost kysele. A vzhledem k tomu, že z průmyslu to nebude, protože ho tu moc nezbylo, tak kdoví.

 3. Ententyky dva špalíky … kdo půjde z kola ven.
  Zpráva z tisku: ČTK, České noviny, 8.5.2022
  Kolem druhé hodiny odpolední ještě Fiala, zástupci Parlamentu, armády, Prahy a Československé obce legionářské uctí na pražských Olšanských hřbitovech památku padlých ukrajinských vojáků Rudé armády a oběti Pražského povstání. Aktu se tam zúčastní i Ukrajinky, které opustily Ukrajinu kvůli invazi Ruska a v Praze našly dočasné přístřeší.
  Tak si si potentáty představuji jak v mysli třídí zbytky kostí. Ta je OK, ta do kostní moučka, ta je fuj, ta patří geroji. Zdá se, že náš svět se dočista zbláznil. Ještě nikdy za svého života jsem nezažil, aby se mrtví v hrobě třídili. Navíc podle národnosti. To je snad hanobení národa.
  Jednou přijde účet, nedoplatíme se.

  1. Je velmi pravděpodobné, že ti dementi vycházejí z označení tří frontů (1., 2. a 4.), které byly označeny jako „ukrajinské“, protože zahájily osvobození Evropy z území dnešní Ukrajiny.

 4. Telegram z Kyjeva:
  „Prezidentská kancelář chce posílit morálku bojovníků v Charkovské oblasti, u Izjumu a v Donbasu vlasteneckým zbožím. Vyrobí speciální klíčenky, náramky a dokonce i vlastenecké mikiny s obrázky USA, EU a Zelenského. Zároveň budou velitelé osobně zodpovědní za to, aby bojovníci nic nevyhodili nebo nezničili. Podle našeho zdroje v SBU to inicioval vedoucí prezidentské kanceláře Andrij Jermak a poradce Kirill Timošenko. Ten vlastní firmu, která se zabývá různými eventy. Plánuje se, že toto zboží bude dodáváno přímo na frontu.“

   1. Re: Hudec

    No vy jste ale úúúúplně blbej Godot, když netušíte, jak důležité a NAPROSTO NEZBYTNÉ je mít v zákopu tu JEDINĚ správnou klíčenku, anebo tričko s obrázkem.

    Na takovou „novinku“ se snad ani nedá nic jiného odepsat…

    Víte, na co jsem si vzpomněl?
    Na dědu mého bratrance, který zhodnotil naše TĚŽCE pubertální žití následujícími slovy:
    „Jááá, to vum idže, tryčko z obroskym, kluče uod chaty a špjyvač Dej mi kumbajn!“
    (překlad – Jo, to vám jde, tričko s obrázkem, klíče od chaty a zpívat Dej mi kombajn!)
    https://www.youtube.com/watch?v=lxJkLxGf6Vo

   1. Re: tdx

    Parafráze na Postřižiny.

    Měl klíčenku – umřel.
    Neměl klíčenku – umřel taky.
    Ale kdo má klíčenku s iniciálami soudruha Šílenského, tomu se umírat NECHCE!!!

      1. Re: pithart

       Speciální edice pro pitharta.

       Kdo bude mít tričko s obrázem soudruha Šíleňského, bude umírat lépe a radostněji!!!

    1. Na to co delaji dnes se normalni clovek nezmuze ,to nejde. Jsou druh geniu.
     Ale Hodina Pravdy a Spravedlnosti se blizi rychle a oni tu rychlost jeste zvysuji a pilne soutezi kdo vic..
     Je mozny ,za ani nic netusi..

  1. Ty motivační dárky by se daly docela dobře srovnávat s dárky baronky von Botzenheim, které rozdávala v simulantské nemocnici při návštěvě u Švejka.

   “ dvě láhve nějakého válečného likéru s etiketou Gott strafe England! Na druhé straně byl na etiketě František Josef s Vilémem, jak se drží za ruce , jako by chtěli hrát hru „Králíček v své jamce seděl sám, ubožátko co je ti, že nemůžeš skákati“.

   „Potom se ocitli na posteli balíčky čokolády s nápisem Gott strafe England a opět s podobiznami rakouského i německého císaře. Na čokoládě už si nedrželi ruce a každý se udělal pro sebe a ukazovali si záda. „

 5. Proč neslavím 8. květen
  Konec války a začátek míru je velmi významný důvod k oslavám. Někdo slaví poslední den války, jiný první den míru. V Československu jsme od roku 1945 slavili první den míru. Mělo to logiku, od začátku dne v 0:01 hodin se přestalo bojovat, válka skončila. Dnes ku podivu slavíme poslední den války, kdy se bojovalo až do půlnoci.
  Jaká jsou základní fakta:
  1. Středoevropský čas (SEČ/CET) je odvozen z pohybu slunce k 15° poledníku podle Greenwiche.
  2. Středoevropský letní čas (SELČ) je oproti SEČ o hodinu posunutý. Platí základní poučka, že 2:00 SEČ je 3:00 SELČ. Tedy i že 23:00 SEČ je 24:00 = 0:00 SELČ.
  3. Na středoevropském bojišti platil od 2. dubna 1945 do 1. října 1945 SELČ.
  4. Kapitulace Německa byla podepsána v Remeši 7. května 1945 s tím, že válečné akce budou ukončeny v 23:01 SEČ (CET), tedy ve skutečnosti o půlnoci z 8. na 9. května. Všichni vojáci i obyvatelé měli v té době hodinky nastavené na SELČ. Za zmínku stojí, že je tak máme nastavené i dnes.
  Fakta nejsou poplatná době, nedají se změnit ani ideologicky vykládat. Jsou zaznamenána ve veřejně přístupných archivních dokumentech. Je ovšem na pováženou, když jsou z ideologických důvodů opomíjena a zamlčována. Je na každém občanu jak se zachová, zda se bude držet faktů nebo se ztotožní s propagandou o které ani neví proč byla zkreslena.
  Proto oslavuji konec války 9. května, tak jak ji oslavovali moji rodiče a všichni, kteří byli v tu dobu na středoevropském válčišti. V tomto případě je pravda jen jedna.
  Ovšem je možné, že někdo oslavuje poslední den války, kdy se ještě umíralo v bojích. Proč!

  1. Jen malý přípodotek:
   WWII skončila na území dnešní ČR až 12. května 1945, kdy esesák Pückler-Burghauss podepsal kapitulaci.
   Do té doby probíhala v prostoru Čimelice-Slivice-Milín krvavá bitva a esesáci terorizovali místní obyvatelstvo.

  2. Proběhlo kolem mě na netu – cituji:

   „Jedno vím jistě:

   8. května „slaví“ svůj Den smutku ti, kteří v roce 1945 prohráli Druhou světovou válku, jejich dědicové, potomci a současní liberální nástupci.

   Skuteční Vítězové slaví 9. května Den vítězství nad fašismem!“

 6. Tak jsem zkusmo projel mainstream.
  V souvislosti s koncem WWII jen „osvobození“ Plzně (sorry, Godote, ale opravdu šlo o pouhý vstup US jednotek do města), jedna zprávička o vstupu US jednotek do Písku a jedna do Strakonic.
  O osvobození většiny čs. území Rudou armádou buď ani písmenko, nebo hnojomety na adresu RA.
  Plus obligátní dojáky o persekuci chudáků dočasně pomýlených, ale jinak úplně ganc mírumilovných Němců.

  1. Občane, mně tyhle argumenty přijdou legrační.
   1. Rudá armáda vstoupila do už osvobozené Prahy
   2. Američané už jen vstoupili do Plzně

   Tak jasně, Praha se osvobodila sama, to jak hnali Sověti Němce a spol. (taky Slováky, mimochodem) od Stalingradu až do té Prahy bylo pro osvobození Prahy naprosto nevýznamné. I bez toho by se bývala Praha určitě osvobodila sama, samozřejmě jen s pomocí statečných vlasovců. Němci by padli před barikádníky na prdel tak jako tak.

   U nás v Plzni jakbysmet. Nějaké vylodění spojenců v Normadii, a předtím v severní Africe a v Itálii, a celý ten úprk Němců přes Paříž na Rýn, to bylo stejně bezvýznamné jako u těch Sovětů. Plzeň se osvobodila sama a nějací Američané sem přijeli vlastně zbytečně – jako ti Sověti do Prahy. Vlastně stačilo, aby si holky ze Škodovky vzaly národní kroje (ty s holubicí ála Prodaná nevěsta) – a Němci se vzdávali po tisících.

   Ono to osvobozování Prahy a Plzně ovšem nezačalo v květnu 1945, ale o pár let dříve, myslím si.

   Když jsem kdysi vykládal Slovákům fór, že musejí koupit Alpy, protože ti partyzáni se jim už do Tater nemůžou vejít, co se jich po válce vyrojilo, oni mi oponovali také dobrým vtipem.
   Víte prý jaký je rozdíl mezi Pražským povstáním a filmem o Pražském povstání? Film je delší….

   1. Nejsmutnější na tom je, že se třeba Warszawa chtěla osvobodit sama a ukázat světu, jak je AK chrabrá. Jenže Poláci nejsou Pražáci – a to tam měli stejné Vlasovce 🙂 – a tak to nezvládli.
    To jsou ovšem jen legrácky, složitější je co stalo třeba s Kraslicemi. Byly dobyty, osvobozeny nebo okupovány? Samozřejmě se to týká nejen Kraslic.

 7. Mám už několik týdnů zablokovano mailovou adresu – kamarádovi se na mnoho pokusů nepodařilo poslat mail (z počítače) z adresy …atlas.cz na mé… centrum.cz.
  Přitom všem ostatním s příponou …centrum.cz od něj maily chodí!

  Taktéž mi od něj nedošly SMSky, odesílané z jeho smartfonu – ani na můj „hloupý“ mobil.
  Volání zatím funguje.

  Je zajímavé, že když mu mail napíšu já, dojde.
  (Podotýkám, že je sice penzista, nicméně před krátkou dobou šéfoval apolitickému celostátnímu úřadu, v němž byl jeho bezprostředním nadřízeným už jen ministr. A dodnes každý den pomáhá svým nástupcům).

  Takže – až vám přestanou chodit od někoho maily nebo odpovědi na ty vaše, nedivte se.
  —-
  Pokud máte obdobnou zkušenost, napište!

   1. Pokud odpoví jako „Re“, tedy klikne na Odpovědět, dojde to.
    Pokud zadá nebo zkopíruje moji mailovou adresu, je to zablokováno.

    1. Re: AH

     A známý má problém s komunikací jen u vašeho jména, anebo u vícero lidí? Toto je důležitá otázka.

     Dále – pokud pán posílá jak SMS, tak i maily z patlafóóónu, je to jasné – má vás zablokovaného, byť o tom třeba vůbec neví. To se u těchto kurvítek (pan domácí promine, už budu zase hodný) taky může stát, bo vindousvole, androjtvole a nesladěné aktualizace a apkyvole…

     Mohu -li dodat osobní zkušenost – když jsem nafasoval patlafón – služebák, vyrval jsem z něj SIM kartu a dal ji do důchodcovského telefénu, který byl „nadstandardně“ vybaven baterkou a foťákem. V té chvíli se rozhostil klid a mír a já mohl občas dokonce i pracovat. Služebák jsem poslal vedoucímu „firemní poštou“ (šuplík pro vyplněné formuláře).

  1. S mailem mám zkušenost, že mi někdo čte korespondenci.
   Vím kdo to asi je, na 99% , heknul mi tablet a nepouští mě na určité diskuze.
   Jinde mi zase znemožnil přihlášení. Píše mi to, že moje mailová adresa neexistuje.
   Na Pravém prostoru mi kdysi znemožnil i čtení článků. Potom to nevydržel a dal mi vědět, že to byl on. ( Ne osobně, je to starý dědek, ale někdo z jeho soukmenovců od IT. )
   Bránit se nemohu, mám potomky kteří mají firmu. A tenhle šmejd je schopný všeho.
   Hlavou proti zdi prostě nelze.
   Hřeje mne u srdéčka , ze jsem tomu hajzlíkovi dávala nejmíň rok pořádnou čočku. Jeho promluvy totiž docela často zveřejňoval i pan Kříž na Pravém prostoru.
   Asi pro vyváženost. 😀Ziegler, Flaška a ten můj skřet L. S. 😀Bloggeři z iděsu. 😀

   1. Kupte si nový tablet, udělejte si novou mailovou adresu a účty na sítích.
    Ze starého tabletu si ho potom můžete „povodit“

    1. To neudělám. Takhle je spokojený a v klidu.
     Kdybych to udělala , mohl by se naštvat a uškodit mému příbuznému který má firmu .
     Vlastně se to dá dobře přežít. Někdy to trochu naštve. Třeba když jsem si zaplatila celoroční předplatné na Hlavné spravy. A potom zjistila, že se tam nemohu přihlásit , protože moje mailová adresa neexistuje. 😀

 8. Zpráva z položení kytice:
  Někdo už tam byl před náma, pár lidí šlo okolo nevšímavě, jen tak bez zájmu koukli…
  Po obědě jdeme na špacír, tak se znovu podíváme…

  1. Třeba nevšímavost jen předstírali, třeba rychle schovali svou kytici, když tam viděli někoho neznámého: Copak mohli vědět, jestli je nevyfotíte a za pár měsíců nebude položení jejich kytky hodnoceno jako trestný čin?

   1. Ba ne, věřím a doufám u většiny lidí v to lepší.
    Část šla z kostela, část na procházku a jeden šel určitě do hospody na „schůzi“

    Obecně si myslím, že na vesnicích a maloměstech je situace lepší než se zdá.

 9. ZABLOKOVÁNO:
  ———————————————
  HTTP Status 404 – Nenalezeno

  Type Status Report

  Message /top.news

  Popis The origin server did not find a current representation for the target resource or is not willing to disclose that one exists.
  Apache Tomcat/9.0.33
  ———————————-
  https://pravednes.cz/top.news
  ————————————————
  ZDE byly do včerejška k dispozici adresy veškerých relevantních tuzemských internetových médií , včetně odborných, plus linky na nejzajímavější články.

  Bez ohledu na případnou politickou orientaci novin či média!
  Bohužel jsem si neuložil samostatně jejich adresy, takže mám smůlu.

  1. Re: AH

   Dobře vám tak! To máte z toho, že furt někde lítáte, místo abyste klofal do klábosnice a vše nahrával na flašky – totiž na flešky, vy holube jeden!

   1. ad Právě dnes –

    hlásí mi to:
    „Údržba systému. Právě provádíme údržbu systému. Zkuste se prosím připojit později.“

 10. Češi už přežili horší věci, říká o rostoucí inflaci exguvernér ČNB Singer na idnes.

  A na to se hřeší.

 11. Včera jsem si s děckama udělal okružní jízdu po památníčcích Rudoarmějců…po Ostravsko-opavské operaci jich tu máme spoustu. V každé dědině jeden. Ten největší- Hrabyňák(muzeum) jsme jako děcka sjížděli na lyžích. Je to takové bolšanské, betonové monstrum, v podobě dvou obřích tanků. Všude napsáno- při osvobozování …Háje…padlo 868 Rudoarmějců…Tam tři sta , tem pět set… Celkem 28 000. Byly tu strašné boje, Skopčáci využívali bunkrových opevnění z První republiky. Prakticky to nešlo rozlákat. Proč to, ale píšu. Všude uklízeno, čerstvé květiny, svíčky…Nevím nakolik se o to starají obce (asi těžko), nějaký svaz veteránů, nebo prostě jen lidé, ale měl jsem radost. Ty zapálené svíčky, třepotající se v májovém větříku, byly světýlkem na konci tunelu.

  1. Re: Mdldn

   Ty tanky jsou úplně normální a kanónům uřízli laufy. Asi proto, kdyby si je chtěl někdo vyzkoušet.
   Byl jsem se tam podívat, je to pár let zpátky, když jsme šli kontrolovat Jahodinu prajzáckou familiární větev.

   1. Myslel jsem to samotné Hrabyňské muzeum, že jsou to dvě obrovské betonové stavby, které mají znázorňovat dva tanky. Uvnitř je muzeum, za komančů tam dokonce byl promítací sál s výsuvným plátnem (nevím jestli to ještě funguje).

    1. Re:Mndldn

     Vy myslíte ty dva betonové bazmeky, na kterých dřív visely betonové státní znaky, nebo co to tam bylo?
     To mají být jako tanky?
     Tak to potěš koště…
     No…, ještě že jsem Přízemní Gorol…
     … můžu bejt blbej, jak chci…

 12. Takových kuchařek typu levně rychle hospodárně byly a jsou plné obchody. Sama mám doma asi 3. Dřív,když nebyly mikrovlnky,to spočívalo v tom,že když něco zbylo, tak se ze zbytku udělalo nové jídlo. Třeba z hrachové kaše polévka,z bramborové krokety. Nebo se jídlo nějak opticky zvětšilo,aby,když ho bylo málo,aspoň na talíři vypadalo jako porce. Takže místo plátku smaženého sýra každému,koupit jen jeden,sýr nastrouháme,spojit s našlehaným bílkem,udělat kuličky ,ty na prkénku obalit ve strouhance a osmažíme.Nebo z vinné klobásy vnitřek nastavit strouhankou a udělá kuličky a ze střívka nakrájet a rizoto. Dnes,jak jsem tak zběžně koukala,nastupuje nový trend a sice vaření ze slupek. Které se dřív vyhazovaly kvůli zašpinění nebo nepoživatelnosti. Ze slupek se nevařilo ani za války. To když mě vyprávěla moje matka,co jedli,byl to úplný alkron. Koroptve nejlevnější maso, řepánky z v noci na poli vytržené cukrovky,paštika z husích jater,co sousedka vyhazovala,neb pro jejich bílou barvu myslela,že jsou plesnivá. Když jsem opáčila,proč někdy něco neuvařila i mně a já vyrrostla na blafech školní jídelny,opáčila,že ona neměla čas,na rozdíl od své matky musela chodit do práce. A v tom to bude. Čas. Jednodušší koupit něco hotového nebo polotovar v marketu,než vyrazit do polí,hledat koroptve( dnes byste nenašli kvůli chybejicim remízkům) hledat pole s cukrovkou a jednu vykopat,to byste už taky hledali těžko nebo se patlat s paštikou.

  1. Sibylo, Němci pojídají brambory se slupkama. V jednom lepším restaurantu zaměřeném na německou klientelu byly brambory na smetaně nejoblíbenější přílohou.
   Pekáč pokrájených neoloupaných brambor , po upečení zalitých pravou šlehačku.
   Dávali si to ke všem minutkám.

     1. Asi ne.
      To je nová móda po převratu – americký brambory.
      Nejspíš to nebude moc zdravý, slupky, očka a klíčky obsahujou solanin.

      1. Slupka pouze, pokud je zelená nebo nazelenalá (nezralé, nebo špatně uložené hlízy).
       Zralé a správně uložené brambory pouze v klíčcích a očkách, které je nutno pečlivě odstranit.

       Za WWII se brambory ve slupce, jakož i slupky samotné konzumovaly ve velkém.
       Pokud to bylo možné, tak pečlivě omyté; pokud to možné nebylo, tak i s pískem a hlínou.
       Babča je mlela v mlýnku na maso a přidávala do mrkvových, tuřínových a kapustových (to byl luxus) karbanátků.

       1. Za války to byla jiná generace, měli tužší kořínek.
        V dnešní době plné alergií a nesnášenlivosti na kdeco bych se divil, kdyby z toho nemělo dost lidí vyrážky a trávicí potíže…

         1. Náš mladej kdysi posbíral na zemi před obchodem vajgly a nastrkal si je do pusy.
          A já furt, po čem tak narostl 😂

     2. Re: Gaia

      Jáká je vaše představa pojídání nakrájených a neloupaných brambor, zapatlaných od šlehajdy?
      Plivat slupky na Oberkellnera, když jde okolo?

  2. Místo koroptví se dají chovat křepelky, rostou rychle. Z líhně vyskočí za 18 dní, za 6 týdnů máte hotové křepelky, které začnou snášet. Kohoutky na gril, polévku.
   Dnes se hájí kdejaký dravec a to je velký problém. Dříve celá vesnice dravce likvidovala, lišky byly nepřítel číslo jedna, 🐺 a 🐻 nebyl vůbec. Pernatí dravci vystřílení.
   Kuny byly vzácné.
   Jako nejsem proti dravcům, ale oni musí něco žrát, od toho jsou a proč by se namáhali lovit ostražitou kořist, když mají ovečky, slepice.

    1. Rozkrájíme mezí a scelením plánů plus chemizace . Před tím se políčka tímto prý hemžila a spoustu skodliveho hmyzu spořádala. Ale na křepelce nic moc masa není.

 13. Po shlédnutí videí se zajatými Ukrajinci se přikláním k názoru, že jde o občanskou válku. Nepotřebují překladatele, domluví se bez problému.
  Problém jsou ti vzadu, kteří drží jednu stranu pod krkem.
  Zajímal by mě ten Polák Duda, jestli také nejede na nějakém prostředku psychického rázu.
  Takovou hovadinu vypustit, že hranice už nebudou, snad ani zdravý rozum říct nemůže. To se Poláci mají na co těšit, dost na Ukrajince nadávají a teď tohle. Tak snad se z toho další Volyň nestane, když nebudou ty hranice.
  V okolí klid, důchodci dál ošetřují anglické trávníky na zahradních traktůrcích. Rozhodně nehodlají sadit kobzole, zelí, mrkev. Králíky a slepice mám pouze já a soused, široko daleko nikdo. Jediní kdo se rozčilují na drahotu, jsou kolegové a kolegyně v práci, ti většinou něčumí na TV, bo jsou v práci a nemají čas.

  1. Re: Evix

   Napište mi seznam tzv. vrcholných politiků, kteří jsou psychicky v normálu. Vždyť je to jedno vylízané pako vedle druhého.

   Vážnost a důležitost učitelského povolání se shazuje větou, že kdo nic neumí, jde učit. Já si dovolím tvrdit, že kdo se není schopen zaháčkvat ani v tom školství, jde do politiky.
   Dvounožců, kteří se pokoušeli „pedagogovat“, není mezi politiky zrovna málo…

   1. Ja bych kazdyho politika zase nejdrive zahnal do prace do tovarny na nekolik let.
    A nerekl bych jim jak dlouho, aby nemeli jistotu ze kdy budou na nas pusteny..
    S vyjimkou Okamury , kterej prohlasil v CT, ze vlada je „zadarmo draha“..
    Muze z nej bejt klidne nas Putin.

 14. Večerní svodka JP

  Charkov
  Mezi městy Russkaja Lozovaja – Staryj Saltov provedly VSU protiútok a posunuly linii dotyku o několik km na sever.
  Tento protiúder měl za cíl odčerpat ruské jednotky z oblasti Izjumu a ulevit tamějším jednotkám, Ivani však nepřemístili nic.

  Severodoněck – došlo k vytlačení VSU.

  Popasnaja – město je vyčištěno – ukrajinské jednotky ustoupily.
  Aktuálně hrozí možnost obklíčení uskupení vojsk VSU pod Severodoněckem o síle 4 – 8 000 kusů.

  Linie Orjechov – Guljajpolje nárůst aktivity RA, zejména dělostřelecké oddíly.
  ¨
  Oděssa – zvýšená aktivita ruských raketových vojsk, jak letiště, tak i další vojenské cíle.

  Nikolajev – totéž

  Zmijí ostrov – došlo k pokusu o obsazení, VSU přitom ztratila dvě letadla, tři vrtulníky, jeden výsadkový člun a desítky mužů z výsadkové jednotky.

 15. Teď ze sebe udělám vola, ale je to důležité 😀

  Nevím, jak napsat Zakladateli ohledně toho středověkého vaření.
  Nenašel jsem kontakt (jasně, že chyba je na mé straně), tak to píšu sem.
  Mám soupravičku receptů na opravdu levné, ale přesto chutné a vlastně i docela zdravé pokrmy. Všechny prověřeny praxí vč. vlastních chuťových buněk a některé děláme docela často.
  Tak mě napadla rubrička třeba „Jak se dobře najíst a přesto nezruinovat rozpočet“ – nebo tak nějak něco.
  Možná mám ta historická pojednání ještě v mailu, tak bych je tam nasázel jako články. Další článek by mohl být o tom, co se dá dnes sehnat levného a co z toho připravit. A pod něj by mohli diskutující dávat svoje ověřené recepty. Konkrétně Bosorečka už jich tu zmínila docela dost.

  Alefe, co Vy na to?

   1. Blog „Hodujeme s prázdnou kapsou“? 😉
    No, raději to nepřivolávejme. Ale ono to možná přijde samo a pak by se taková platforma mohla hodit.
    A třeba tam budou psát i další.

    Tak já nejdřív pohledám ty nedávné články (asi zejtra) a písnu Vám na Emila, jak to dopadlo.

    1. Je to samozřejmě na Vás. Ale kdybych si mohl přát, dal bych přednost variantě s Vaším blogem. Mělo by to přinejmenším ty dvě výhody, že
     – mně by nepřibylo práce
     – a naopak na litterate.cz by přibyl zajímavý autor. V galerii autorů je místa dost, a ocitl byste se vedle takových zvučných jmen, jako např. Admirál, Godot, čuník Targus, a mnohá další. Doufám, že lapaje Vás zpívám sdostatek pěkně!

     1. Tak jo 😀
      Ale nebude to moc často. Ty mrňavý příšery mě zaměstnávají víc než je zdrávo (ale stejně je mám rád).

       1. 😀 😀 😀
        Zatím v pohodě.

        Bylo by to na dlouhý článek a stejně bych se asi nevyjádřil přesně.
        Spíš o tom pokecejte s Jahodou. Kdyby ona ty svoje papíráky neměla ráda, už dávno by dělala něco jiného; a věřte, že by sehnala práci zajímavou a dobře placenou. I v Gorolistánu.

        1. Re: Občan
         Tak to vám napíšu přesně. Jahodu drží ve školství 3/4 úvazek a netto něco málo přes 20 litrů.
         Ty 3/4 se totiž rovnají nějakým 4 hodinám denně (střelba od pasu), v nichž nemůže ležet doma na gauči a sledovat v telce Ulici, Zoufalé manželky, či jinou stejně kvalitní ptákovinu.

         Abyste byl v obraze – na stejný plat mají problém dosáhnout lopaty v Hnůjdaji na tři šichty, přidružené montovny pak ani náhodou, a to ani za cenu přesčasů (přesčas = so+ne, anebo drcení „šestnáctek“).

         Tož asi tak s Jahodinou láskou k domácímu zvířectvu.

         1. 3/4 úvazek = 30 hodin týdně, z čehož 26 hodin je přímá pedagogická činnost (výuka, nedotované doučování, kroužky) a 4 hodiny jsou nepřímá (dozory, příprava pomůcek, samostudium).
          Učitelstvo má povinných stejných 40 hodin týdně jako všichni ostatní.

          1. Re: Občan

           Tak to jste TĚŽCE mimo mísu.
           Na prvním stupni mají účky na PLNÝ ůvazek od 20 do 23 hodin týdně přímé práce, podle toho, kterou třídu učí.
           Práce v družině znamená na PLNÝ úvazek 28 hodin přímé práce týdně.
           Zbytek do 40 hodin je nepřímá práce.
           Pokud vám toho věšejí na hrb více, je to váš boj…

           Btw. kdysi bylo možno navalit učiteli až 16 hodin měsíčně navíc BEZ zaplacení přesčasů. Jak to je dnes, nevím, nezajímám se. Rozhodně to ale nebylo možno dělat zaměstnancům se sníženým úvazkem.

    2. Občane, „Hodujeme s prázdnou kapsou“, to připomíná motto bezdomovce vyrážejícího na lup do hytlermarketu….

    3. Re: Občan / „Hodujeme s prázdnou kapsou“

     Praktická by u toho asi byla funkce, která by umožnila hledání receptů podle dostupných surovin, způsobu přípravy a třeba i ceny.
     Pokud by se zajistilo zadávání surovin a dalších parametrů nějakým standartním způsobem, tak by se to dalo snadno a bez přehnaného nasazení AI a slovníků vyhodnocovat. 😉

  1. Připojují se. Levné recepty by mě také moc zajímaly. Jeden mimořádně levný recept bych dodala sama.
   Konkrétně 4 x teplé jídlo pro čtyřčlennou rodinu , z jednoho kuřete. Čili 16 porcí.

   1. Re: Helanov

    Já mám ještě levnější.
    Já vždycky přikvačím s celou svou famílií do krčmy a tam pro ně objednám „PĚTKRÁT NIC BEZ CHLEBA“.

    A když už začínají moc remcat, zpražím je příslovám, kterým mne krmila moje babi, že „z hladu se ještě nikdo nepos*al.“

     1. Re: Helanov

      To jsem slyšel v Televizním kabaretu od Dvořáka a Molavcové, ale to je jedno.
      Zamítá se, je to drahé.
      Kde jste to viděla, cpát se chlebem za šede?

   1. Když nejsou lanýže, prskni tam žampiony… ( Babica )
    Když nejsou humři…
    Humrová pomazánka
    Pytel čudel , bělice a tak…
    Svařit nálev, z rybek odstranit vnitřek.
    Naložit do nálevu z octa jako okurky a dát do ledničky cca na dva dny.
    Vyndat a odstranit hlavu , kůži a páteŕ. Drobné kostičky změkly.
    Maso rozmačkat vidličkou.
    Nastrouhat mrkev, syrovou anebo trochu ovařenou.
    Spojit s masem, doplnit strouhanou citronovou kůrou a šťávou z citronu.
    Osolit a přidat Tatarku anebo majonézu.
    A chlebíčky àla humr jsou ňam ňam.
    A rybář se raduje, že se někdo ujmul jeho úlovku.
    😀

   2. Ústřice?

    v laciné kuchyni se dá nahradit Škeblí říční. Když ni bylo 15, zkoušeli jsme to jíst s klukama na čundru. Silně bahnitou chuť by bylo třeba vyvážit véélkou kupou libečku.

    Lanýže? Takové masáky, hřiby, syrovinky, májovky – zdatná náhrada – a ZADARMO!

 16. (…) V průběhu osvobozování Československa zahynulo přes 144 tisíc sovětských vojáků, z toho při osvobozování českých zemí 25 tisíc, při osvobozování Prahy padlo na 500 vojáků Rudé armády. Na území Československa rovněž padlo na 33 tisíc rumunských vojáků, 300 vojáků polských a 180 vojáků USA. Všichni zaslouží úctu a vděk, ať už přišli bojovat od kterékoliv světové strany. Národní osvobození, list vydávaný Českým svazem bojovníků za svobodu publikoval v roce 2000 následující údaje o počtu obětí během 2. světové války – oběťmi německého teroru v protektorátu bylo minimálně 122 198 obyvatel. Z toho 73 tisíc Židů, 6 tisíc Romů, 20 tisíc obětí v koncentračních táborech, 10 tisíc při pochodech smrti, 5000 partyzánů, 7500 obětí leteckých útoků, minimálně 5500 obětí prvního a druhého stanného práva, 10 tisíc obětí teroru, 8000 padlých v Květnovém povstání českého lidu, z toho asi 3700 v Praze. Celkem na všech frontách bylo z ČSR na 400 tisíc obětí. Byly to strašlivé ztráty, národ za svou svobodu masivně krvácel. Nedovolme nikomu, aby památku těchto obětí jakkoliv zlehčoval pro své vlastní nízké osobní či politické cíle.

  Hanba všem, kdo ještě dnes, ať už z vlastní vůle či ve prospěch cizích zájmů, podporují neonacistické síly a své podlé činy maskují údajným bojem za demokracii a evropské hodnoty. (…)

  (…) Slovanské národy přinesly v boji za mít enormní oběti. Naší povinností je žít a jednat tak, aby tyto oběti nebyly marné. (…)

  http://www.infokuryr.cz/n/2022/05/07/pred-77-lety-osvobodila-ruda-armada-ceskoslovensko-od-nemeckych-okupantu/

 17. Dnešní brífink MO RF v podání Konašenkova byl opět o ničem. Takže co se dělo kolem Zmijího ostrova
  Konašenkov: „V oblasti ostrova Zmijí byl ve vzduchu sestřelen ukrajinský bombardér Su-24, stíhačka Su-27, tři vrtulníky Mi-8 s výsadkáři a dva bezpilotní letouny Bajraktar-TB2. Zničen byl také ukrajinský výsadkový člun Stanislav.“
  Dnes kolem poledne Rybář spekuloval na téma výsadku na Zmijím ostrově, protože už pár dní jsou denně uveřejňovány zprávy o sestřelených Bayraktarech, ruských potopených lodích…. V příspěvku vysvětluje proč. https://t.me/rybar/32296
  Ostrov byl použit jako návnada, ráno ozbrojené síly RF nastoupily do vrtulníků a odletěly, lodě odpluly již včera. Ukrajinské armádní letecké transportní vrtulníky Mi-8 a výsadkový člun Stanislav v klidu dosáhly břehů ostrova, začalo „vylodění“ vojenských jednotek. Poté zasáhly ozbrojené síly RF, vrtulníky a člun byly na místě zničeny, část desantu také. Několik přeživších se stáhlo na gumových člunech.

 18. Opsáno z twittru @muzzacapulca:
  „Strašně moc si přeju, aby Miroslava Němcová kandidovala na prezidentku.
  Strašně moc si totiž přeju, aby ji lidi nakopali do prdele jako Topolánka“

   1. Fakt je, že co se Miloš Zeman pos…, ehm, pos…tavil na západní křídlo, už tam může být kdokoli. Ale já bych měl za prezidenta nejradši soudruha Vepřoryjce. Živě si představuju, jak bude ostatním europotentátům tykat a říkat „vole“. – A to by bylo zcela na místě!

 19. OT:
  Dnes ráno se začaly jednotky VSU stahovat z Popasné, odpoledne už byly pryč. Zdroje přímo z místa hlásí, že probíhá začištění města. Nejsou zprávy, zda opustily i opevněné oblasti kolem města. Je to podivné, podle mapek VSU ovládaly polovinu města a Popasná chránila Severodoněck-Lysyčansk z jihozápadu. Vzhledem k tomu, že mezi Severskem, jeho dobytí hlásily ruské kanály včera, a Popasnou je už jen pár dědin a kotel zaklapne.
  Mapka z 27.4. je až dole pod textem https://t.me/astramilitarum/27599
  modré – ukrajinské, hnědé-ruské, ten hnědý vypláznutý jazyk jsou vágnerovci; tmavomodré kroužky jsou ukrajinské opevněné posty
  Mapka z 5.5. https://t.me/riafan_everywhere/9280
  Když porovnáte mapky, tak žádné velké zisky LNR a vágnerovců nebyly, tak proč to stažení? Navíc VSU do Popasné předminulý týden stáhla jednotky z Lysyčansku a poslala posily z Kramatorska.

  1. Zisky být nemusely, otázkou je, kolik kusů se stáhlo a v jaké kondici.
   Skutečnost, že byly jednotky před nedávnem posíleny, vůbec nehraje roli.

   1. Mne zaráží to, jakou o Popasnou byla rvačka a pak přilétl ručník do ringu v půlce zápasu. Připadá mi to, že nejvyšší velení se rozhodlo. Zítra budeme vědět jak. Pokud se nezačne VSU stahovat ze Severodoněcka/Lysyčanska, tak nad nimi velení zlomilo hůl a nechá je semlít v kotli.
    Tady je něco z Popasné – opevnění https://t.me/brussinf/4663

    1. Citace z AK:
     Z území Donbasu přicházejí informace, že zástupci vyšších důstojníků, kteří byli v aglomeraci Slavjansk-Kramatorsk, Popasna, stejně jako na linii Avdiivka-Krasnohorivka-Ugledar, obdrželi rozkaz od vojenského velení „jít do Dněpropetrovské oblasti na operační setkání“.
     Podle nejnovějších informací hovoříme o několika velitelích brigád Ozbrojených sil Ukrajiny, velitelích nacionalistických praporů, jejich zástupcích.
     Uvádí se, že několik ukrajinských důstojníků bylo schopno opustit území Donbasu přes odblokované oblasti, odejít západním směrem a nechat své podřízené na pozicích.
     Tento druh rozkazu k propuštění velitelů z pozic jejich jednotek vypadá, mírně řečeno, podivně – z hlediska obecného (vojenského) rozumu. V tomto ohledu existují návrhy, že ukrajinské vrchní velení a ti, kteří na něj skutečně dohlížejí, se mohou pokusit provést krok, aby se neopakovala situace s vůdci nacistů a zahraničními důstojníky-instruktory v Mariupolu, když byli zablokováni v hutním závodě.

     1. Re: Homér

      Jsem chytřejší, než váš psací brk i splnou konektivitou.
      Soudruzi se budou radit tak dlouho, dokud se nezavřou vrátka.
      A pak jen řeknou – „Nóóó…, my jsme chtěéééééli…“

      Ne, je to jasné, krysy opouštějí potápějící se loď…

     2. To celkem dává smysl.
      Zachránit vlastní velitele a zahraniční „instruktory“ a mužstvo nechat semlít na masokostní moučku. Ukrovelení buď doufá, že je na Ukrajině pořád ještě dost chůzeschopných mužů ve věku 20-55 let, jež by mohlo nahnat na frontu, nebo počítá s polskou armádou.

      Engagement Polska by se ovšem mohlo poměrně snadno docela zajímavě zvrhnout. Mnozí Poláci by se totiž mohli rozpomenout na to, co Ukři za WWII udělali jejich babičkám a dědečkům, eventuálně i rodičům, a z posílení VSU by vcukuletu mohlo být vyřizování starých účtů.

      1. Kdyz je nedostatek hnojiva a uroda musi bejt..Nektery se zkratka obetujou..ochotne ..A radi..Ze mnozi az dodnes nic nevidi a netusi..
       Polaci v cely Evrope ,kdyz bojovali napr. vsude za americkou armadu..Treba u Monte Casina /zautocili umyslene na Italii ,aby dobejvali neprostupnou pro armady /Apeniny/, operace Market Garden /film, A bridge too far/,bylo jich porad dost ,tak z 35 tisic vysadkaru,poslanych rovnou na hitlerovske divize pripravene, zbylo osm..
       V Lybii se cekalo az Rommelovi dojdou pohonne hmoty, strelivo a nahradni dily na tanky ,voda , jidlo , pac Hitler chytre a neuveritelne neobsadil Gibraltar.
       Neni jasny uplne s kym a proti komu se vlastne snazil..
       Vedeni boje mi zpusobilo podezreni ,ze operace MG,nemela byt uspesna , zrovna jako nedobyti Berlina ,hodnym americanem,aby se nenavist germanu nastavil a proti rusovi..Aby soucasne mel rus co nejvetsi ztraty..Spolu s neochotou dnes slavit..
       U Anzio vylodeni uspesne ,ale nepritel nikde !! Beda ,do Rima 20km, hodina pohodlny cesty, kde cekaly pocetne oddily partyzanu na signal.
       48 hodin se cekalo na nepritele ,az se dostavi..Zadnej signal.
       Aby se partyzani nemohli zucastnit a osvobozeni se protahlo..valka se zdrzela..
       Mimo polaky bojovali v prednich linich arabsky fanatici, nic novyho ktery byli posilany na populaci v Italii ,aby vrazdili ,loupil a znasilnovali, civilni populaci , za frontou ..
       Taky frantici byli posilany dopredu..
       V Asii to zase byli mistni armady s Kim Ir Sen a Ho CI MIN..V Cine zase dalsi..Bojovat se nechtelo ani neumelo ,tak ty atomovy bomby mely prednost..
       Velitel jizni fronty slavenej az za hrob, Mc Arthur ,si nechal znicit vsechny letecky sily od japonce ,potom nechal sve vojaky na Filipinach japoncovi ve statiscich /koncentraky/,na misto ,aby organizoval a vedl boj v dzungli a utek rychle ,az do Australie.
       Potom kdyz japonec prohraval vratil se na Filipiny a rozkazal ,ze chce za osvobozeni milion dolaru na ruku ,od zniceneho valkou naroda..
       Potom byl viteznej guverner Japonska a kamaradil se s nejvetsim valecnym zlocincem cisarem..Aby se hned po valce zase udobrili..
       Bylo toho samozrejme daleko vic…
       Dodnes se vytahujou a hrajou si na vojaky ,jako maly deti..Aby jini zaplatili svymi zivoty..

    2. Re: Králík62

     Hmm, moc to teda ne mne dojem neudělalo. Jestli to není na patra, tak žádná hitparáda.
     A ty komínky…, předpokádám, že na jejich spodním konci byla kamínka zn.Petr nebo Kabor, páč intelektuálové za rýsovacím prknem nepočítali s takovou eventualitou, jako je zimní počasí.

 20. No, hned je to inak, ak zacinate svojou (no, Rusko s Cinou ide spolu uz davnejsie, ludia z vychodu Ruska o tom uz hovorili dlho a jasne, ale budiz) myslienkou, ze „Rusko a Čína v tom jedou spolu.“

  No na tie dalsie Vase poznamky by som sa (vratane toho, kto je vlastne hlupak v tej vojne) by som sa pozrel z ineho pohladu.

  Bude to taky smiesnovazny komentar. Nech si ho kazdy vylozi po svojom😉.

  Rusko je stat, ktory nikto, ako taky, do buducnosti nepotrebuje. Len ako krajinu, uzemie, zasobaren vsetkeho mozneho (od nerastnych surovin, cez dosial nevyuzite moznosti polnohospodarstva, vodu…).

  Podla ruskych vedcov – znalcov postupov globalneho prediktora – vieme, ze centrum riadenia sa presuva do Ciny a Iranu. Samozrejme, moc strati GB a USA. Takze z toho hladiska, ak sme skalopevne presvedceni, ze Putin je genialny politik, akeho este svet nemal, netreba byt geniom pri rozhodovani, ktorym smerom sa obratim. Bud budem zasobaren pre USA, alebo Pre Cinu. No a byt priveskom Ciny sa Putinovi (dnes) vidi prijatelnejsie. Dokonca si myslim, ze tajne veri a dufa, ze si Rusko zachova nejaku tu samostatnost, ak bude dobre manevrovat.
  Nuz, ale verili a dufali mnohi. A smer kyvadla sa im zastavit nepodarilo…

  Když vycházíte z chybných premis, rozumných závěrů se doberete jenom stěží.

  „Rusko je stat, ktory nikto, ako taky, do buducnosti nepotrebuje.“ Jak jste na to přišel? Rusko jako stát rozhodně potřebují Rusové, a já si tipnu, těch je cca 150 miliónů. To není zas tak úplně málo, a na to, aby někdo tvrdil, že Rusko jako stát nikdo nepotřebuje, je to dokonce docela hodně. – Vy jste ty Rusy tak-nějak po anglosasku přehlédl, není-liž pravda?

  „…ak sme skalopevne presvedceni, ze Putin je genialny politik, akeho este svet nemal,…“ Tady mně není jasné, za koho, užívaje 1.os.č.mn., mluvíte. Za autory a návštěvníky tohoto webu v silně převažující většině určitě nikoli. Že by tady někdo takový názor hlásal, ještě jsem nezaznamenal. Putin je politik jistě obratný a do jisté a nemalé míry předvídavý, ale toto je opravdu silně nadsazeno. Kdo tedy má VVP za „geniálního politika, jakého svět ještě neviděl“? Aspen institut?

  Zakladatel

  1. „Rusko je stat, ktory nikto, ako taky, do buducnosti nepotrebuje“
   Hele, já nevím, ale kterej současnej stát na zeměkouli někdo potřebuje?
   Rusko. To poznáme v zimě.
   Čínu. Všechno okolo vás i mě je vyrobeno v Číně.
   A dál?

   1. Může mi někdo říct, co vlastně Rusko za ty dolary, které za své suroviny dostává – nedostává na západě kupuje? Tedy co by si nedokázalo vyrobit samo, případně oželet – jako teba luxusní auta?

    1. Dobrá otázka. Pokud informace neklamou
     – tak technologické celky pro soukromý sektor – např. vybavení podniků – př. mlékárny, nahrávacího studia, fitka. Je to takový typ ruského vytahování se, mám na to, abych svůj podnik vybavil ze západu.
     – pak dolary a eura drží životní úroveň střední třídy – tj. spotřební zboží, které je známkou života na úrovni, včetně zahraničních dovolených – za něco musí střední třída svoje peníze utrácet a dovolená v Soči to není
     – státní sektor investuje do nákupu špičkových technologií – někde to musí okouknout a zkopírovat – a nekupují přímo od výrobce, ale přes prostředníky
     – obrovskou spotřebu má zdravotnictví. Každý Rus vyplázne nekřesťanské peníze za antibiotika ze Západu než by bral ruská, připlatí si za pobyt v nemocnici, která má postele Made in Germany
     – pak je spousta drobností, která neumí a nakupují – třeba bělicí činidla pro výrobu bílého kancl papíru. S výrobou lehce nažloutlého papíru v libovolném množství nemají problém, ale ten bělený…

     1. uz pred mnoha lety se mi jedna nemecka firma chlubila, ze presli z neekologickeho bileho papiru na ten zluty. pry je to eko.
      a zatim to bylo z Ruska? ted to urcite zakazou.

    2. Moc toho nekupuje, proto má přebytkový rozpočet a nadupaný rezervní fond.
     Je to pravý opak EU – to je dluhová unie, kde letos prožírají to, co vyrobí (možná) až v roce 2024. Proto má EU v prdeli vši a v rozkroku filcky.

   2. Je potreba a hodne, princ charles,co tvrde bojuje o misto krale, se synem ted, a nemysli na nic jineho, nez jak nasadit kravickam nahubky.
    Budoucnost mozna opravdu nahubkova i pro celej svet..

  2. Tych 150 mil. myslite na celom svete? Lebo v Rusku bolo v 2020 144 mil. vsetkych obyvatelov , teda nielen Rusov a kazdym rokom pocet ubuda. A v casti Ruska, o ktoru je najvacsi zaujem, neviem, ci tych Rusov je tam aspon polovica

   A myslite, ze nevzniknu v podstate dva bloky ( spolocenstva, nazvite to ako chcete) ako sa to tu nedavno Vam snazil nechat odkaz Jachym?

   A posledna poznamka – preto som napisal:
   „Bude to taky smiesnovazny komentar. Nech si ho kazdy vylozi po svojom😉.“, aby som videl kto a co berie vazne😇

   1. Já beru vážně všechno, protože – jak jste si jistě již dříve stačil povšimnout – nemám smysl pro humor.
    Kdybyste četl pečlivě, postřehl byste, že oněch 150E6 byl můj odhad. Pokud má Rusko reálně 144E6 obyvatel, nebyl ten odhad zas tak úplně špatný.

    1. Ja beriem veci tiez vazne. Prave preto sa pozeram na vec trochu z vysky, to je iny pohlad, ako zo zeme. A takmer unisono komentare napr. k sucasnemu dianiu (Rusko-Ukrajina…) su tu jednoznacne jednoznačné…
     Rusko sa blizilo k hornej uvrati koncom 20. a zaciatkom 21. storocia. V tom case bolo potrebne urobit zasadne rozhodnutia pre dalsie dlhodobe prezitie. Okrem samozrejmych ekonomickych, hospodarskych, spolocenskych…to chcelo nieco nove, zasadne, tvorive, inovativne…nazvime to akokolvek.
     Co? No, myslim, ze to bola moznost budovat slovansku vzajomnost, jednotu…ako silny pilier. Dnes by, ako-tak spolupracujuci slovansky svet, bol silou, s ktorou by nebolo radno si zacinat. To by ale chcelo zanechat imperialne mocenske chutky a zacat niecim inym, podstatnym. A to Rusko, ani za Putina, neurobilo. Chcelo to byt naozaj velkym a – ospravedlnit sa vsetkym slovanskym narodom za vsetky zlyhania, stalinizmus a nasledne obdobie nevynimajuc. Od roku 1990 bolo na to casu dost. Iny pristup nez je dnes- vsetci su Rusi, vsetko je Rusko, biele, male, kadejake. I v slovanskych krajinach bolo potrebne popracovat. V prvom rade s Polskom, potom s Ceskom, Slovenskom a juznymi Slovanmi.
     To bolo premarnene, prazdne miesto obsadili ine myslienky, dnes je slovanska vzajomnost zapadu na smiech. To je najvacsia chyba, ktoru urobil Putin – ani sa len o nieco take nepokusil. No a kyvadlo sa po dosiahnuti uvrate zacalo vracat spat. Teraz su dobri i Cinania. Ale to nie je a nebude spasa…

     P. S. Nemozem za to, ale pri slove spasa mi napadol taky versik od mojho znameho z davnych cias, volali sme ho Bacil. Inak – dozil sa i verejneho uznania, po pade tvz. socializmu vystupoval v Bratislave verejne. V case studii mal mnoho vtipnych versikov, ktore boli ale vacsinou take, ktore sa sudruhom nemohli pacit. A niektore ani asi nechapali. Tak ten dam.

     Poznám psa,čo sa pasie,
     zelenú trávu spása…
     Nerobí to však z pasie.
     Myslí, že je v tom spása…

     1. Re: JAHA

      Rusko bylo v době před zlomem století v totální ekonomické pr*eli. Nic více a nic méně. Jelcin dokázal za 6 let svého bačování nadělat více ekonomické škody, než jakou udělala v SSSR 2. svět. válka.
      Takže si doplňtě tato data, pak si naštudujte, jaké stvoření byl Bandera, a kdo sponzoroval, potažmo sponzoruje jeho dnešní pohrobky.
      Pokud vám to nestačí, zjistěte si, co jsou zač Řízci z Azova, Ajdaru, Dněpru. Pravého sektoru a spol.
      A pak můžete žvanit o Slovanech.

      1. Kazdy ma svoje mudra. I Vy. A tiez zaiste niekoho nimi otravujete. Len niekto Vas neposiela niekom…
       A s tym studiom kto je kto (nielen na Ukrajine), nebudte smiesny. Tieto veci su co len trocha informovanemu cloveku zname. Informacie nie je v 21. storoci problem zohnat. Len je potrebne studovat i informacie, ktore prave nemusia pumpovat Vase ego.
       A Vy urcite nie ste Petronius , arbitre…

       1. Informace jsou poslední dobou cenzurované, pokud jste si nevšiml.
        A zrovna na Slovensku ta cenzura je starší než tady v Česku.
        A jak se daří Slovákům? Rodina na Slovensku je ticho, nepíše. Stejně se chovali po rozpadu Československa. Nejdříve nadávali na Čehúny sprosté, pak drželi hubu a pak bědovali.
        Koronavir zavřel Slováky na několik měsíců, zvolili si tu sebranku tam (my bohužel také pomocí Rychetského) a vypadá to na další bědování.
        Z mladých zdrhla polovina do zahraničí, nejvíce ku Praze, zbytek Anglie, Německo.
        Bratranci a sestřenice a jsou teď povětšinou sami a s mlaďochy se vidí jen párkrát v roce.
        Tož nevím zda se mají lépe než já, na euráče nadávali taky.

        1. Necitim sa kompetentny posudzovat Vasu rodinu, preco je ticho a nepise. Ja som so svojimi sesternicami a bratrancami, ktori sa narodili v Cesku, alebo tam dlhodobo ziju v nejakom pisomnom, ci telefonickom styku, v podstate denne.
         Co sa tyka tyka Slovakov – asi sa im dari podobne, ako Cechom. Niekto je spokojny, niekto nespokojny, niekto v strede…
         „Sebranku“ si volia vsade, nielen v Cesku, ci na Slovensku. A „sebrankou“ sa zasadne stava po volbach, nech uz vyhra hocikto:-).
         Pokial su este volby v takom mode, ze nie je ucast 99,99% a z toho jednu stranu nezvoli 99,99% volicov, vzdy je to este dobre, i ked sa zvoli „sebranka“…

      1. Parole, Mhm. Tak to neviem, tak narychlo…
       Je to z anglictiny (a to by sa tocilo okolo nejakeho trestu, hesla), alebo z talianciny?

       Ak to druhe, tak to mozno dat za kazdy prispevok v hocktorej diskusii, teda aj tu. Ak sa myslelo myslelo nieco v zmysle „prazdne slova“, tak to by pasovalo za kazdy druhy…

       P. S. Zasa mi nieco pri pisani napadlo. Zaver piesne „Spomínam na Paríž“ od L&S plus hudba Filip. Je to takto:

       Spomínam na Paríž ostávam sám so sebou
       Spomínam na Paríž a nikdá som tam nebou
       Spomínam na Paríž a ty mi neveríš
       A vravíš
       Slová slová slová
       Tak ešte jeden Martell
       Madam Slováková

          1. To robite dobre. Rollovanie „hámotin“ je zarucena cesta poznania, ze su to „hámotiny“.

           Ak by sa Vam zdalo, ze nemozeme nieco oznacit za „hámotiny“, ak to rolujeme, teda neprecitame a nezamyslime sa nad tym, netrapte si s tym hlavu😜.

        1. Targusi. Ak Vas niekto neustale poklepava po ramene, aky ste macher, s tou Vasou jedinou pravdou, vedzte, ze nieco nie je v poriadku.

         Odporucam precitat kvalitny text od Lea K. u vlka.
         Hlavne si rozoberte, skuste pochopit a podla toho sa i spravat, tuto zasadu, overenu vekmi:

         „A když má rozhodovat musí ctít starou soudní zásadu Audiatur et altera pars (Budiž slyšena i druhá strana). Přece každý ví, že jakýkoliv konflikt dvou stran popisují tři příběhy. Každá strana prosazuje ten svůj a vedle toho existuje skutečnost. Aby se nezaujatý posluchač mohl orientovat, musí znát postoje obou stran“

         Ak sa Vam podari pochopit, ze vec sa netyka len vladnej cenzury a jej jedineho spravneho nazoru, o com aktualne pise pan Leo, ale ze sa to tyka bytostne vsetkych, teda AJ vas, potom sa mozno vyhnete vykrikom do tmy…

         1. Re: JAHA

          Vcelku netuším, o čem „parolujete“.
          Jednak mi nikdo nepoklepává po rameni, protože to nesnáším a takovým „klepálkům“ lámu ruce bez výstrahy.

          Za druhé nejsem soudce, abych musel ctít nějaké zásady při rozhodování a odsuzování, protože nic takového nečiním.

          Za třetí – Bandera a organizce, které spoluvytvářel, jsou již zhodnoceny a po právu odsouzeny. Pokud to vidíte jinak, patříte do stejného pytle s příslušnáky ukrajinských karatelských batalionů a je úplně lhostejné, jestli tento nese nápis Bandera, anebo Hlinka. Oba tito lidští zmetci se starali o to, aby bylo možno po WWII. definovat přesný význam slova „genocida“.

          1. JAHA se tu dnes rozkodásal… Putin se s ním zapomněl poradit, měl přitom od 90. let času dost! 🙂
           Nemá cenu to číst, lepší je rolovat…

          2. Tak som sa dockal. Kopicek, alias, alias, alias ma uz dost nastupcov. Nemyslel som si, ze Vy prevezmete jeho zezlo… Ak niet co, tak Hlinka(sic!, to su znalosti – dat Banderu a Hlinku dokopy:-))))). Este pride urcite na Tisa, pripadne klerofasistov.

           Dobre citanie:-).

          3. Tento Vas komentar:
           „lhostejné, jestli tento nese nápis Bandera, anebo Hlinka. Oba tito lidští zmetci se starali o to, aby bylo možno po WWII. definovat přesný význam slova „genocida“.“

           Do kamena tesat. Ako trvaly odkaz pouzivanie komunistickych hesiel, ignorancie historie a vyraz zakladnych nevedomosti…

           P. S. Skuste napr. zakladatela, nech Vam vysvetli kedy Hlinka zil, co robil, co hlasal, ake boli jeho ciny od R-U, cez CSR, kedy umrel…

      1. ..pes co sa spasia ,je spasa …, takhle pudete brzy zase pod madara..
       Nevidim nic lepsiho, po silenym Husakovi a dalsima , von vam tu polepsovnu vosladi..
       My sme vas rozmazlovali a pak ste uz nevedeli lepsi ,zebrali a chteli ste nas dodat ruskymu bolsevikovi ,nastesti nas vodmit..

  1. Neměl by být tenhle náš Demolition Man hibernován do doby až se konečně domluví jiné než mluvící hlavy, politologové a fanatičtí aktivisté?

 21. Ilona Švihlíková – dnes publikovaný díl z „Kupředu do minulosti“(závěrečný odstavec.)
  Audio i textový přepis.

  „Z představitelů státu mám někdy pocit, že hájí zájmy úplně jiné země a že zájmy občanů České republiky považují téměř za nelegitimní. Když se někdo třeba ozve, jakým způsobem zvládají – nebo spíše nezvládají – situaci rodiny, když vidíme nárůst poptávky v potravinových bankách, tak mám pocit, že reakce je taková, jako by ozvat se bylo skoro nelegitimní. A taktéž mám pocit, že česká vláda se plně stará jen o jednu nejmenovanou zemi a že čeští občané a to, jakým způsobem se třeba bude vyvíjet český průmysl, české zemědělství, je na nějaké sto padesáté příčce významnosti.“

  1. To není pocit, to je realita.
   Nehájí zájmy země, ve které žijí a která je živí. Hájí zájmy svojí domoviny , která ale neleží v české kotlince.
   Sami se chlubí tím, že každý z nich má dvě identity. A pečlivě zvažuje, kterou identitu má kdy a kde vyjevit.
   Trochu schýza. Ale asi užitečná. Každopádně jsou velmi úspěšní.

    1. V tomhle případě účet VŽDYCKY zaplatěj jejich “ slabší kusy”.
     Žádnej Rottschild nikdy neplatil žádný účet. Vždycky jen obyčejný chudák. Který nic nezavinil.
     Plačící smajlík.
     😢

   1. No, svojí domoviny. To si jen představují, že je to jejich domovina. Pro její vládce jsou stejný póvl jako my ostatní. Jen jim to zatím neříkají, protože za ně dělají špinavou práci – a skoro zadarmo.

  1. Kdyby Zelenský nebyl kok….t, tak by bylo určitě možné se domluvit na uvolnění dopravy válka neválka. Putin není takový blbec aby nepřistoupil na nějaké řešení, zejména když nedostatek obilí může poškodit země, které nejsou součástí sankcí a odsuzování.
   Řekněme si pravdu, furt se válčí na východě s nějakým relativně malým posunem na západ. Z povstaleckých republik se stejně žádné obilí moc nevyváželo. Jasně, je problém s naftou ale na většině střední a západní UA se může pěstovat dál.

   1. Je otazka, jestli ma Zelensky na probihajici situaci vubec nejaky vliv, pak je dalsi otazkou, kdo ma na vzniklou situaci vliv ?? 😉

    1. No když vidím ty jeho projevy tak mám pocit, že ho už zajímá kdy si dá zase nějakou dobrotu. Divná mimika, prázdné oči ….
     Takže to už bude pomalu řídit někdo jiný a on se vrátil k původní roli klauna

    2. Vliv nemá, ale nemůže ani sesednout. Ukrajina se řítí kupředu, neví kam a neví kdy narazí a sesype se. *elenskij má jen velmi malou šanci na přežití, k rozhodování se dostanou extrémní nacionalisté (my je nazýváme Banderovci), kteří vlastně neexistují. Jsou to fanatici a zastaví je jen hrozba jejich smrti, případně ta smrt. To je časovaná bomba a nikdo neví jak ji zneškodnit.
     Špatné je, že nevíme kam až bude krach Ukrajiny dosahovat. Zatím si nalháváme, že Ukrajinci jsou jednotní. Pravdou je opak.

     1. Ano nejsou jednotní. Pravidelně kecám s ukrajinskou prodavačkou v trafice, je že západu. A pokaždé šíleně běsní, že tam USA narvaly hrozně peněz, že to nejsou žádní kamarádi ale země, která je zneužívá. Že Zeleňák slíbil mír s východem a okamžitě otočil. A pokaždé vzývá Putina aby tam udělal pořádek a fasouny vyhnal. A není sama, něco podobně říkají i kamionaci, kteří k nám denně jezdí.
      Mne by moc zajímalo, zda ten komik měl ten mír v úmyslu a náckové s Američany ho přitlačili nebo to byl od začátku oken.
      Za mne spíš ojeb, něco jako slovenská strana Za luďí …..

 22. A co bojovníci mírové firmy NATO?
  Ukrajinská armáda opustila závod Azovstal v Mariupolu s bílou vlajkou. Oznámil to v sobotu 7. května zakladatel brigády Vostok Alexandr Chodakovskij na svém kanálu Telegram .

  Bojovníci ozbrojených sil Ukrajiny podle něj vyšli s bílou vlajkou na hlavní silnici a ruská armáda se k nim nyní žene také „jako vyslanci pro příměří“. Jak poznamenal zakladatel brigády Vostok, jde o první osobní kontakt mezi armádou obou stran od začátku blokády Mariupolu.

  https://lenta.ru/…07/hod_vost/?…

 23. Telegram:
  „Berlínské úřady zakázaly ukrajinské vlajky a symboly na akcích ve dnech 8. a 9. května.
  Včera večer však berlínská policie zaslala organizátorům dokument, v němž se uvádí, že je zakázáno používat jakékoli ukrajinské symboly.
  Na místech konání je rovněž zakázáno pobývat zástupcům ukrajinských organizací.

  Kromě toho jsou zakázány vlajky Ruska, SSSR, LLR a DLR, je zakázáno „hrát a zpívat ruské/ukrajinské pochody nebo vojenské písně“ a zobrazovat písmena „V“ nebo „Z“.“

   1. Až od 10. května za předpokladu, že bude beze změny ponechán pouze jeden hák, nerozeznatelný od písmene “ Z „.

    Druhý hák hákového kříže bude nahrazen patkovým písmenem “ I“ s výraznými patkami, přičemž polovina patky na každé straně bude odříznuta a připojena k druhé polovině patky, čímž se získá opět písmeno „Z“ , byť s mírně odlišným skolnem. Ovšem právě tento opticky nepatrný sklon je naprosto zásadní :
    Dojde tím sice ke zdánlivému nepodstatnému optickému restaurování hákového kříže, ale ve skutečnosti jeho humanistické banderizaci, což znamená k nezpochybnitelné demokratické euroatlantizaci, proti níž by si nedovolil namítnout nikdo, kdo nemá současně poslaneckou imunitu a současně nevlastní kropenku s ústavní svěcenou vodou.

    1. Nedbalost a nerozhodnost vlady zase viditelna, kdyz ministerstvo Pravdy,Lasky a vzdelani ,zanedbalo boj proti zlocinnemu pismenu Z ,s kterym se musi zatocit jako kdysi s burzoustem..Obcane ,vzhuru do boje…

  1. Když blázinec, tak pořádnej.
   Tohle, kdyby mi někdo před cca 10 lety vyprávěl, že bude, doporučil bych mu nějaké tablety na uklidnění a návštěvu nějakého zdatného chocholouška.

  2. Musím říct, že na kruhovém náměstí s rudoarmějcem do minulého týdne visely vlajky UA, EU, NATO, ale dnes jen CZ a Ruska. Byla jsem překvapená a řeknu rovnou, že mile. Ještě někde zbyl zdravý rozum, nebo alespoň jeho zbytek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *