24 června, 2024

Pilíře diktatury

Autor: Jan z Polovidlákova

Položme si otázku: co mají naše historie od C.K. Rakousko-Uherska, nacistické okupace, komunistické vlády až po tu dnešní společného?

Za všech režimů tu byla nějaká forma útlaku, kdy zprvu bodáky, pušky či oprátky byly dominující formou násilí na protestujících či oponentech, později spíše vězení, ztráta zaměstnání a nemožnost studia aj. až k nynější ztrátě společenské prestiže nebo naprosté dehonestaci, umlčení na sociálních sítích a ignoraci na mediální scéně, po stále účinkující pohrůžky nějakým násilím třebas jen verbálním (bez uzardění namířené i proti rodině či zaměstnavateli oponenta).

Doba i prostředky se mění, nemění se principiálně potřeba sebepropagace despotického režimu, ač je někdy rafinovanější je stále mnohdy dost stupidní a prohlédnutelná leč všudypřítomná, ale co zůstává nezpochybnitelnou konstantou?

Jistě si každý vzpomene na Švejka a konfidenta Brettschneidera. Kniha je humorný a satirický odraz své doby, ale jistý přesah do dnešních dnů ji nelze upřít, zejména stran vykreslení charakterních postav. Zhruba 20 let před I. Světovou válkou, tj. dějem Haškovy knihy se odehrál Proces s Omladinou [1], což byla poměrně vážná a vyhrocená událost. Anonymní udání, policejní útlak a tajná policie již tehdy sehrály značnou roli a doprovázely monarchii až do jejího konce.

O nacistické okupaci, asi nejbrutálnější z diktatur na našem území v posledních 100 letech, se nechci tolik rozepisovat. V obecném povědomí je vyhlazení Lidic pravděpodobně následkem udání Jaroslava J. Pály [2], a je snad zbytečné psát o téměř ikonickém udavači Čurdovi [3], jež zásadně přispěl k odhalení a smrti svých kamarádů parašutistů, kteří sprovodili ze světa nacistickou zrůdu Heydricha.   

Ke komunistické diktatuře neodmyslitelně patří státní bezpečnost (STB) a také již přímo verbovaní agenti – udavači. I oni mají na svědomí smrt mnoha lidí a zkažení životů mnoha tisícům dalších. Těch udavačů již byly celé kartotéky registrovaných, a jistě k utužení režimu přispěli spousty dalších anonymních. Těch registrovaných bylo přes 200 000 [4]. Přesto tento režim padl, či spíše se přerodil v nový, zprvu patrně poměrně demokratický, ačkoli pokřivený a dravý vekslácko-kapitalistický, postupem let degenerující již jen zdánlivě demokratický systém.

Současnost. Žijeme ve zdánlivé demokracii, máme volby, můžeme volit. Ale o směřování státu rozhoduje menšina (voliči pětikoalice, za podlé pomoci Ústavního soudu), popřípadě Evropská komise a různí další nevolení aparátčíci (komisaři) v Bruselu. Už ale ani nemůžeme říkat, co si myslíme nahlas, netoleruje se jiný než ukřičenou menšinou udávaný názor. Je jedno, zda jde o názor na ekologii, Rusko, USA, sexuální devianty nebo ilegální migraci – kdo nejde s námi, jde proti nám!

Ne, to není vláda lidu, to není demokracie, to je diktatura menšiny!

Předseda vlády Fiala tvrdí, že máme právo na „korigované informace“ [5], ministr vnitra Rakušan připravuje zákon „o dezinformacích“ [6], a bez soudního rozhodnutí vypíná nepohodlné webové stránky [7]. A o tom, kdo desinformuje a co je desinformace, opět rozhodují anonymní udavači dnes nazývaní aktivisté, případně jimi řízené neziskové organizace připomínající ideopolicii z Orwellova románu 1984.

Ne, to není svoboda slova daná ústavou, to je cenzura!

Tak jako dříve, jsou tyto pilíře diktatury opět zlovolné a záštiplné či přímo deviantní osoby, pokřivené charaktery neschopné sebereflexe, přesvědčené o své výjimečné a nezvratné pravdě. Za své neúspěšné životy se mstí opět udáváním, trestními oznámeními, vulgárním nálepkováním či narušováním soukromí, a pokud můžou, tak i umlčováním na sociálních sítích (např. blokováním a nahlašování oponentních účtů). Přitom mají ústa plná „pravdy a lásky“ a v rukách  klacek nebo dopis s udáním.  

To vše za vydatné podpory masmédií jako Česká Televize, Český Rozhlas, kdy jsou opět protežováni jedni a znezviditelňováni druzí ( = sebepropagace režimu).

Rád bych, zvláště v tomto adventním čase, skončil optimisticky. Tak jako padla monarchie, padla III. Říše, padli komunisté, padne i tento pseudo-demokratický režim. Uvědomí-li si umlčená většina, že o nich zas a stále rozhodují různí agenti, nebo že ji nálepkují, udávají, zastrašují různí Brettschneideři, Čurdové, Cempeři, Jandové, nebo Hrebenáři a stovky dalších, tím dříve se tak může stát.

Jen despotický režim se může opírat o toto dno společnosti. A i proto padne.

Přeji Vám všem krásné Vánoce.

(JzP)

1] https://cs.wikipedia.org/wiki/Proces_s_Omladinou

2] https://cs.wikipedia.org/wiki/Vyhlazen%C3%AD_Lidic

3] https://cs.wikipedia.org/wiki/Karel_%C4%8Curda

4] https://cs.wikipedia.org/wiki/Cibulkovy_seznamy

5] https://www.sosp.cz/o-fialove-doublethinku/

6] https://www.sosp.cz/ztizeni-pristupu-zmenseni-dosahu/

7] https://www.ceska-justice.cz/2022/03/o-blokovani-dezinformacnich-webu-vlada-nerozhodla-chybi-zakonna-uprava/

62 thoughts on “Pilíře diktatury

 1. S tím Pálou bych byl trošku opatrný.
  Sám píšete „pravděpodobně“.
  I teta Wiki je v životopise J. Pály dvojznačná.
  A používání kondicionálů také vznuzuje pochybnosti.
  Zejména jsou zajímavé některé odkazy pod životopisem:
  https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/historie/jaroslav-pala-vypaleni-lidice-druha-svetova-valka_2210261139_har

  a protože Hovínky nikdy nelžou, tak i něco zde:
  https://www.novinky.cz/clanek/historie-dopis-pro-anicku-se-stal-osudem-tovarnika-paly-oznacili-ho-za-vinika-lidicke-tragedie-17019

 2. Trochu jsem čekal prudší reakci Pravdoláskového Schutzstaffelu, jeden Anonym a nic víc? Cemper nechrápou a koukej vyvracet dezinformaci. Hrebenár ? Nic! Ještě také chrápe! Po tom co večer sežral za porci salátu (prý ochutnávka) neuvidí zlaté prasátko ani příští rok. 😀 😀

 3. V dnešním ňůspíku, novořeči, je cenzura moderování diskuze, o cenzuře tedy nemůže být řeči.
  Nácek už není nácek, ale bojovník za mír a za svobodu, pokud se tedy vynachází na ose světového Dobra.
  A o tom, která země se vynachází na straně světového Dobra, a která naopak na ose světového Zla, se rozhoduje ve Washingtonu.

 4. Podporovat Rusko a současně kritizovat „diktaturu“ v Česku…
  Neuvěritelná absurdita.
  Skuste žit v Rusku a psát podobné články, no kritizujíci Rusko, to bude asi jiný prožitek diktatury.

  1. Proč by to měla být (i kdybych hypoteticky přijal představu, že v Rusku je větší diktatura než v Čersku) absurdita? Vy jste snad zastáncem jednoho metru na všechny?

   Já tedy ne. Diktatura doma mi vadí daleko víc, než diktatura někde jinde.

   PS: Pokud se snad přihlásíte k doktríně jednoho metru na všechny, budu se smát ještě týden. Raději to nedělejte, jsem po nemoci a smíchem se strašně rozkašlu.

      1. Každopádně Anonym – Trolling detected.
       Nevzpomínám si, že bych někde podporoval Rusko. Což je pro tyto pohůnky typické. Buď nerozumějí psanému textu, nebo si protiargumenty prostě vymyslí. Po usvědčení zpravidla spustí vulgarismy.
       Je mi jich líto.

       1. Čtyři!

        – Neuvěritelná = neuveritelná (patří měkké „l“, ale z mobilu to nedám)

        – Skuste = skúste
        – žit = žiť (česky: žít)
        – no kritizujíci = ale kritizující
        – kritizujíci = kritizujúci

        Takže nie štyri, ale päť 😁

       1. Je to stažený tvar od původního … nestal by jsi se medvědem, že!

        PS: Budiž po vašem, je to tedy rchaismus, opak (přímo kontradiktorický) od archaismu.

        1. Vidím, že si rozumíme 😀

         Když už jsme u toho výkladu cizích slov – všiml jsem si, že v ČR je skutečná demokracie – tedy vlastně předstírání vládnutí. Taky by to mohl být proces reverzní k mokracii.

         1. Nikoliv. Demo-kracie. Zkratka DEMO se používá pro označení něčeho „na ukázku“. Něčeho neplnohodnotného. Tedy Demo-kracie je něco jako „Vláda jen jakoby“. Tedy vystihuje stav, kdy ti, co se tváří, že vládnou, jen přenášejí pokyny či rozkazy někoho vyššího.

  2. Proč máme žít v Rusku?
   My už jsme totalitu zažili a nechceme ji zažít znovu.
   Je to tak těžké pochopit? Chtělo by to používat mozek, cvičit ho a kriticky myslet.
   Protože jinak byl 89.rok naprosto zbytečný. Aspoň pro většinu obyvatel.

   1. Už ji žijeme. Žárovky, vysavače, auta, grýndýl, „cancel culture“, průmyslové, zemědělské, vzdělanostní a kulturní základny národa, jeho ožebračování ve prospěch jiných, šest let kriminálu za sedm slov….

  3. ta podpora Ruska nijako nesuvisi s obmedzovanim demokracie v CZ a SK
   akym pravom to spajate?
   normalny clovek by sa mal postavit proti hrubemu porusovaniu ustavy cenzurou bez ohladu na jeho nazor na rusko – cenzura je protiustavna a bodka
   nezavadzajte ludi

 5. Vláda většiny – to neexistovalo nikdy, neexistuje a existovat nebude. Vláda je vždy vládou nějakéelity, která získá podporu dostatečnou k vládě nad všemi.

  Není podstatně, zda současná podpora současné vládnoucí elitě je 45, 50 či 53%. má jí, dostatečnou a vládne.

  Proč to funguje?

  Protože není žádná konkurenční elita s konkurenčním programem, konkurenčními cíli a prostředky, která by mohla vládnout místo té současné.

  Není to Babiš?

  Ne. Pro podporovatele současné moci a pro polovinuz jejích odpůrců je nepřijatelný.

 6. Dobrý večer předvánoční!
  Jenom jsem se tu tak stavil – už tu vlastně nepatřím. Jsem tzv. „neodborník“ na všeliké prognózy a hodnocení vojenská i politická, též i sociologická , který tady mnohým kazil zažívání a opravdu, opravdu nemám rád mlácení prázdné slámy. Nemůžu si totiž pomoci, ze sloupku u vrátek vypadá svět úplně jinak než ze dvorku. Z kterékoliv jeho části. Mezi námi – je mnohem barevnější.

  Ale jako duševní předkrm doporučuji tohle. Hlavně tu část s ukázkou z filmu „Sluha národa“ (pochopíte, proč je Zeleneskij presidentem a kdo ho tam vlastně dosadil) a potom, ke konci, intewiew se starou baletkou a pochopíte další věci. Já jsem musel častěji mrkat.

  Tedy – pokud rozumíte rusky, Titulky se sice zapnou dají, ale je to dost pruda.

 7. Charakteristické pro různé revoluce a změny režimu v Česku od roku 1918 je to, že nejdřív to dlouho nešlo a potom najednou, když moc byla oslabena změnou vnějších podmínek, došlo i ke změně uvnitř a to poměrně rychle a snadno. Několik dní se bojovalo jen v roce 1945 a i tenkrát už bylo skoro všecko rozhodnuto celosvětovým vývojem.

  Roku 1918 nejdřív celou válku režim fungoval přes všechny stávky a protesty až se kvůli colevropskému vývoji rychle sesypal. Většina Čechů ani nevěděla jak. Najednou se jednoho dne probudila a byla republika s prezidentem místo císaře. Nebyl to výsledek bojů na barikádách se zapojením většiny společnosti.

  Rok 1989 podobná situace, že se rozhodla výš na světové úrovni.

  Vánoce jsou taky i časem k úvahám a modlitbám za mír.

  1. Modlitba? Že bych ji vyzkoušel například u svého automobilu? Že bych ušetřil za servis, nové pneumatiky, možná i za benzín….
   U notebooku, update, upgrade…. třikrát „zdrávas“ a baterka vydrží o poznání déle…

   1. Schumacher: Co zbývá normálnímu člověku, když o válce včetně té jaderné většina nerozhoduje? Chystat se na postapo individuálně? To je ale až potýkání se s důsledky a ne zabránění přičinám.

  1. Jistě, dokonce bych o šíření třebas e-maily dokonce zdvořile poprosil, usoudíte-li, že je na patřičné úrovni. Námět jsem nosil v hlavě už pár dní, ale sepsal jsem to až dnes ráno, takže najdete-li nějaké gramatické nebo stylistické nedostatky mea culpa. Korektura před přeposláním bude jistě na místě.

   1. Našel jsem tam jen jedno špatné zájmeno. Jinak obsah i forma – ještě včera bych napsal OK, ode dneška jen česky – výborně.

 8. diktatura menšiny, poopravit na diktatura zkorumpované menšiny
  viz ta Řekyně z EK přiznala,že si dala k tátovi schovat kufr peněz z Kataru
  Jak kvalitní musí být rozhodování takovéto komise, kdy ostatní budou to samé

 9. Počítám-li správně, tak jsme si té demokracie a svobody moc neužili, jen krátké období První republiky a začátek devadesátých let.

 10. Přesně tak. Zase tu máme ty podivuhodné časy, kdy nezáleží na tom, CO kdo říká, ale KDO to říká. Co naděláme. My starožitnější jsme to vydrželi prvních cca 40 let svého života, tak to holt po krátkém (a krásném) nadechnutí v devadesátých letech minulého století vydržíme i nadále. Máme průpravu. No a dnešním nadšeným mládežníkům tu budoucnost, na kterou se tolik těší, nezávidím. Jak praví Platón: „Všechno, co chceš, budeš mít, nešťastníče!“ 😀

 11. Jene z Povidlákova – stručné, jasné. jsme tam, kde jsme.

  Bože, kam jsme to zase vlezli!

  Bože, do čeho jsme to zase šlápli!

  Doufám, že se nám to hovno z bot podaří nějak opucovat.

 12. Dovolil bych si jen vyuzit prava cteneho ctenarstva na korigovane informace a tuto poskytnout.
  Dle soudu ony webove stranky nebyly vypnuty statem, nybrz soukromym subjektem na zaklade „doporuceni“.

  Prelozeno do prosteho jazyka, vsechno je zalite sluncem, stat za nic nemuze, on jen doporucil, reklamace si reste u toho, kdo blokaci realizoval.

  A jelikoz opakovani je matkou moudrosti, je nutno se znovu seznamit s moralnim profilem nasich cenzoru a jejich pohunku.

  https://www.abclinuxu.cz/blog/GretinBlogisek/2022/6/soudruzi-bojovnici-proti-dezinfo-128373-128683

  1. Správně.
   Ty korigované informace už našemu derniérovi nikdo neodpáře.

   Ten odkaz jsem zkoušel číst, ale masochismus nikdy nepatřil mezi mé oblíbené kratochvíle…

   1. Ja jsem to z dlouhe chvile predelal do plus minus citelnejsi podoby, protoze je to opravdu zlaty a jiste to podniti dalsi hledace neprijemne pravdy o tech, kteri maji na ideovou cistotu dbat. Dal jsem si s tim celkem praci, dokonce s diakritikou 🙂
    Nicmene predelat to do echt spisovne cestiny to pri snaze o zanechani vyznamu a urovne absurdity moc neslo. Takze jazykove je to furt trosku kockopes, ale aspon to nevypada jak prohnane wypatlatorem. Variantne z toho muzu udelat jen vycuc faktu/odkazu…

    Autor v komentarich uvadi, delejte si s textem, co chcete…

    Ma smysl to poslat do redakcni posty, nebo aspon povesit nekde na openpaste …. ?

    1. Co já vím…
     Pokud by se vám chtělo, zkuste pověsit do diskuse nějaký hutný výcuc i s odkazy. Ono to sice kvůli množství odkazů spadne do spamu, ale já to ze spamu vyndám a pustím na sklo. Zítra.

 13. Jene z Polovidlákova, vyslovuji Vám tímto bezvýhradný souhlas.
  Jsou to slova, která jsem nenapsal ale které mám stále v hlavě.
  (A už mažu pryč, než se tu rozproudí diskuze.)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *