18 července, 2024

Strop na ceny plynu v EU

Evropská unie nakonec schválila zavedení dočasného cenového stropu u plynu. Oznámila to Rada EU.

Mechanismus limitu je dynamický a limit se automaticky spustí, když měsíční cena futures na největším evropském plynárenském uzlu TTF překročí 180 EUR za MWh (asi 1860 EUR za tisíc metrů krychlových) po dobu tří pracovních dnů, nebo když je tato cena o 35 EUR vyšší než orientační cena LNG na světových trzích (není upřesněno, co se myslí světovou cenou, nejspíš JKM, tedy JapanKoreaMarker). Limit je tedy nakonec o 20 EUR nižší, než původně navrhovala ČR jako předsednická země.

JAK BUDE FUNGOVAT CENOVÝ STROP PLYNU?
– Zastropování cen začne fungovat od února 2023.
– Bude platit na všech virtuálních platformách pro obchodování s plynem v EU. Evropská komise bude moci později z tohoto pravidla udělovat výjimky.
– Zastropování se bude vztahovat na futures kontrakty na měsíc, tři měsíce a rok dopředu.
– Nebude fungovat pro aktuální obchody na následující dny.
– Když se mechanismus spustí, nebudou povoleny žádné transakce pro příslušné futures na plyn za cenu vyšší, než je zvláštní dynamický limit.
– Tento strop je buďto 180 EUR, nebo orientační cena za LNG na světových trzích plus 35 eur, přičemž platí vyšší limit.
– Tedy pokud bude aktuální cena na LNG nižší než 145 EUR, dynamický limit bude 180 EUR. Pokud bude cena LNG vyšší než 145 EUR, limit se adekvátně zvýší, například LNG za 170 EUR, pak platí strop 170+35 EUR = 205 EUR.
– Po aktivaci mechanismu bude dynamický limit platný minimálně 20 pracovních dnů. Pokud zůstane cena tři po sobě jdoucí pracovní dny pod úrovní 180 EUR za MWh, bude mechanismus automaticky deaktivován.
– Mechanismus je navržen na jeden rok, Evropská komise bude moci navrhnout jeho prodloužení.
– Cenový strop se týká obchodů na burze, netýká se obchodů uzavřených mimo burzu.
– Odborníci z oboru se přitom domnívají, že v této fázi není zcela jasné, jak bude strop na ceny plynu fungovat.
Jak je zřejmé, cenový strop se týká trubkových obchodů a zřejmě také obchodů s plynem ze zásobníků, LNG se obchoduje nezávisle.

Proti zastropování cen už se vyslovili zástupci všech zemí, kteří mají natažené trubky zvenku do EU – Norsko, Alžírsko, Rusko i Azerbajdžán, jenom z Libye ticho, asi tam mají jiné starosti.

Jedná se o strop na plyn na velkoobchodní kontrakty, naši distributoři si přirazí svůj vlastní vejvar.

Abyste si mohli plně vychutnat výhodnost amerických svobodných molekul metanu z LNG, přislíbených Evropě před 4 roky Donaldem Trumpem, oproti diktátorskému ruskému plynu, který Evropě škodil, přikládám názorný graf cen na TTF za posledních 10 roků s vyznačeným cenovým stropem. Před tím, než Donald Trump zavedl v roce 2018 sankce na NordStream2, stával ruský plyn v Evropě 12-30 EUR za MWh. Tedy 5-10x méně, než dnes. A teroristická sabotáž na plynovodech NordStream 1+2 zajistila, že podobné ceny jako letos budeme mít ještě několik roků.

Aktuální úroveň zásob plynu v zásobnících v EU je 85%, to je cca 22% roční spotřeby. Od začátku topné sezony se ze zásobníků spotřebovalo 10% zásob (zejména za posledních 10 mrazivých dnů).

Suma sumárum, je to opatření, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Strop začne platit od února a jenom na futures za čtvrt roku, půl roku a rok – takže až od května po skončení topné sezony.

Kefalín, čo je to také absurdný?

5 thoughts on “Strop na ceny plynu v EU

 1. Je to takové zvláštní. Radujeme se, že jsme velkou katastrofu oddálili, přitom malou katastrofu, jenž z delšího časového údobí má charakter velké katastrofy, přímo oslavujeme.

 2. Německo volalo po silných zárukách, že se strop „vypne“ pokud bude způsobovat nežádoucí problémy pro trh. Jak uvedl ministr Síkela na konferenci, tyto pojistky nakonec v dokumentu skutečně jsou. Strop se automaticky zruší, pokud bude způsobovat nárůst spotřeby plynu, pokud bude odrazovat tankery s LNG od dodávek do EU nebo pokud Evropská komise vyhlásí stav nouze.
  Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/rada-ministru-energetiky-cenovy-strop-na-plyn-sikela-eu-cena.A221219_104718_eko-zahranicni_maz

  To …pokud bude odrazovat tankery s LNG od dodávek do EU…. je vtipné

  1. Sibyla.
   Chtěl jsem napsat,aspoň nějaká ochrana,před úplným vydrancování EU USA.
   Jak pisete,tak to tomu nezabrání, stačí aby si tankery v klidu počkali,než dojde prosba.

  2. Strop se netyka LNG. Kdyz vyroste cena LNG, tak se strop „nadzvedne“ na sumu cena LNG+35 EUR.
   Pritom dlouhodobe cena ruskeho plynu pred covid krizi byla ca 30-35 EUR a cena na burze 12-30 EUR.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *