27 května, 2024

Rozvášněný Víťan Rakušan chtěl rozrušen v Sokolově zestátnit ČEZ.

Chvíli jsem myslela, že závan zdravého rozumu, prach z uhelných pánví, či snaha definitivně začít s odstřelením fialového premiéra, postihl vládního ministra při včerejší debatě s místními občany. Leč již pár hodin poté se ukázalo, že ministra nic z toho buď nepostihlo, nebo to byla pouze součást promyšlené kampaně pod názvem „Sundej premiéra, ale dělej jakoby nic“, protože se za tento výrok sám velký obalovač mrtvol omluvil.

Nemyslím si osobně, že byl tak rozrušen, že nevěděl o čem mluví. Samozřejmě věděl, že vláda o ničem takovém neuvažuje, protože by asi dostala od minoritních vlastníků akcií ČEZu pěknou sodu a naopak nedostala řádné všimné. Například oligarcha Patrik Tkáč nebo různé americké a kyperské společnosti, které dojí české občany díky vládní politice předražených energií, by se svých rekordních zisků vzdávali asi velmi neradi.

Já osobně jsem proto, aby takovéto strategické podniky stát vlastnil. A to nejen ČEZ, ale i například vodu, výrobu léčiv a podobně. A to zkrátka z důvodu, že když něco nevlastníte, nemůžete nijak ovlivnit, co se s daným podnikem stane, kam zisky z něho proudí a jestli na jeho služby či produkty vůbec čeští občané dosáhnou. Když tu bude třeba v německé firmě vyrábět za pomoci v lepším případě české (v horším třeba mongolské) námezdní síli penicilín Němec, těžko ho donutíte, aby ho v době krize poskytl našim lidem, když sám bude mít v Německu nedostatek. A když už, tak si ho pro Čechy pořádně cenově napálí.

To, že u nás státní podniky ve většině případů nefungují, není chyba vlastnické struktury, ale totálního šlendriánu vládních úředníků a „odborníků“ napříč volebními obdobími. Budiž toho dokonalým příkladem sám Vítek, který dokončuje likvidaci České pošty, ruší pobočky, rozprodává lukrativní budovy a nedostupnost nezbytných služeb je mu doslova ukradená.

Potřebujeme fungující podniky ve vlastnictví státu, které primárně zabezpečují základní strategické potřeby českých obyvatel. Jejich cílem nemá být z podstaty v první řadě zisk, ale zabezpečení fungování pro naše lidi. Upřímně nám má být třeba fuk, že dementní zelení západní sousedé nemají energii, když si odstavili jaderky a zrovna jim nefouká. Členství v dozorčích radách a kontrolních orgánech nesmí být jen trafika pro odstavené politiky a finanční koryto pro stovky přebytečných, ale fungující orgán, který zajistí efektivitu.

Závěrem snad poznámka, že největší osypky z tohoto výroku dostal zřejmě nikoliv mimo realitu všedních dnů stojící premiér, ale místopředseda Poslanecké sněmovny Karel Havlíček (ANO), který prohlásil že by měl Rakušan „Od pana premiéra by měl dostat takový kartáč, že z toho neusne“. Tím za mne dokonale objasnil to, jak moc chce ANO skutečně pracovat pro lidi v České republice, a považuji to slovy premiéra za výrazný signál toho, kam budou směřovat, pokud vyhrají volby. Nikam jinam než to směřuje teď. Alespoň v tomto ne. Komu skutečně na lidech v naší zemi záleží, by toto říct nemohl.

53 thoughts on “Rozvášněný Víťan Rakušan chtěl rozrušen v Sokolově zestátnit ČEZ.

  1. Ano, ideologicky zaslepení libtardi si zprivatizovali otevřený svobodný projekt. No hlavně že jim ostatní posílají peníze na provoz, že. To může svobodně přispět každý, čím víc tím líp. Jednou se to bude muset celé těžce promazat a začít znovu. Tolik debility na jednom místě, jako se nachází na Wikipedii ve všech tématech o politice, to se hned tak nevidí.

  2. No, kupodivu je ten článek na české poměry ideologicky skoro nezabarvený a relativně objektivní. Možná je zamčený spíš proto, aby ho needitovali banderovci a jejich místní pátá kolona.

 1. Dezinformace Rakušana, který je ministrem pro potírání dezinformací, by měla vstoupit do učebnic jako zářný příklad pojmu „dezinformace“ coby záměrně vypuštěné lživé informace.

  Teď by možná stálo za to zjistit, kteří akcionáři ČEZu na pohybu ceny akcií, na základě Rakušanova výroku, vydělali.

  1. Správně. Seznam a zdanit nadměrný zisk. Koukám na graf….ještě zjevit mechanismus onoho vydělání. Pokles nevýznamný, při objemu zisk nicmoc. V lednu bylo možno nakoupit výhodněji. Zato dnešní růst oproti včerejšku je pěkný. Ale je zapotřebí objem. Přes 900 by mohlo. Prodat, špatná zpráva, pokles, koupit…Jenže tak jednoduché to není. Navíc je třeba objem. Efektivita transakce je přímo úměrná objemu.

 2. vrchní potírač desinformací vypustil desinformaci- omluvou je rozrušení.
  návod pro soudní řízení s dezoláty, šiřiteli desinformací.

 3. Zajímavé.
  Až dosud jsem si myslel, že stát vodu vlastní, povoluje její odběry a zpoplatňuje je.
  Zjevně mi unikla nějaké novela Zákona 254/2001 Sb., o vodách…

  1. Přečtěte s alespoň par. 3, odst. 1. A tu vodu je potřeba nějak upravit a dostat k potřebným. Možná Vám ale uniklo to, komu patří většina vodárenských společností.

   1. MIluna 30.ledna 2024 14:35

    Paragraf znám.
    Voda sice není předmětem vlastnictví, ale stát zpoplatňuje její odběr, což podle mého laického názoru za vlastnictví považovat lze (právník by jistě nesouhlasil, chápu).
    Pokud ale není voda předmětem vlastnictví, je zbytečné požadovat, aby ji stát vlastnil, jak je psáno v článku a nelze ji ani prodat cizákům, jak se uvádí v mnoha diskusích napříč Internetem.

    Komu patří vodárenské společnosti, vím poměrně přesně, v oboru pracuji několik desítek let.
    Podružná otázka: vodárenskými společnostmi míníte ty, které vodárenskou infrastrukturu vlastní, nebo ty, na které bylo vlastníky outsourcováno provozování?
    Podniky, na které vlastníci vodohospodářské infrastruktury outsourcovali provozování, vybírají od zákazníků poplatky (vodné a stočné), jejichž smluvní díl předávají vlastníkům.
    Cenu pitné vody stát reguluje.
    V procesu outsourcování, jak jsem se občas dočetl na internetu, došlo k mnohým pochybením nebo přímo korupci. To je ale trestná činnost, o které netřeba diskutovat.
    Je zajímavé, že se poukazuje na „prodej“ vody a zcela se pomíjí „prodej“ splašků, i když jde velmi často o stejné firmy a stejnou cenotvorbu.
    Pokud ještě mohu přičinit poznámku, tedy je zajímavé, že s „prodejem vody“ je spojována hlavně averze k firmě Veolia. Přitom Veolia v ČR provozuj i velký dopravní podnik a nikdo nepíše nic o prodeji dopravy, přestože princip je stejný. Silnice a koleje jsou státní, Veolia po nich vozí zákazníky a kasíruje je.

    1. Mají pod sebou i dodávky tepla.
     „Dálkové teplo dodáváme do 578 387 domácností v Moravskoslezském, Olomouckém, Středočeském a Karlovarském kraji a v Praze. „

 4. Zestátňování ČEZu navrhovalo ANO minimálně od jara 2022. Ten výrok Havlíčka mi přijde jako podivení se nad tím co si Rakušan dovoluje vůči Fialovi.

  Těžko říct co to bylo, může to být i taková přízemnost, kdy Rakušan rozhoupal cenu akcií ČEZu a kdo to věděl dopředu, ten vydělal.

  1. Výrok Havlíčka i záměr Rakušana vidím stejně jako Vy. Rakušan je krysa, která přežije i jaderný výbuch.

 5. Stát i podnikání k může fungovat a Budvar je dokonce ziskový. Co je smyslem provozování? Zisk? Strategická bezpečnost a kontrola zdrojů? Různé podniky můžou mít různé cíle. Navíc v majetku zahraniční korporace může být ziskovost větší, ale zisk je vyveden za hranice. Státní podnik může mít ziskovost menší, ale zisk zůstává v zemi. Je potom víc 100 milionů za hranicemi nebo 70 milionů v zemi? Záleží na smyslu provozování toho podniku.

  1. „Stát nemá vařit pivo“. Kdopak tohle z huby vypustil? Nebudu déle napínat – byl to vzoreček, autoritka všech jihočecháčků, mistr slibu, lhaní a ohlupování „íkváčů“ podstosedmičáků, doktor Kuba. Takže všeho dočasu.

   1. No samozřejmě, to by bylo všimné, jak pro osobu tak stranu, kdyby Budvar prodali. To je v ODS přímo v DNA, absolutně nechápu lidi, kteří tvrdí, že by se kdy ODS zachovala jinak.

    1. Zajisté. Ten zbytek či by šel rozprodat, drží zbytek ODS v aktivitě. Velká sláva skončila velkou privatizací. Leda ČR prodat *nastojato“. I s poddanými. Pokud by to někdo chtěl.

    2. Chtěli to prodat za podezřele nízkou cenu. Možná až za jednu desetinu fair ceny (to si vesměs při britských privatizacích pohlídala , přes všechny výhrady k ní, sestra Thatcherová, na rozdíl od zdejší privatizační kumpačky).
     Paradoxně a komicky vzato byl prodán právě že Anheuser- Busch, který se leta soudil s Budvarem o trade mark (a Budvar, národní podnik, ty soudy vesměs vyhrál), v současnosti je tomu takto, Wiki :
     „Anheuser-Busch InBev is controlled by Belgian families Vandamme, de Mévius and de Spoelberch, who as of 2015 owned a combined 28.6% of the company, and Brazilian investors Jorge Paulo Lemann, Carlos Alberto Sicupira and Marcel Telles, who owned 22.7% through their private investment firm 3G Capital “

     Nu a stát také neumí stavět byty nebo vyrábět auta či motorky. Nebo provozovat elektrárny.
     Umí ale nakupovat výrobky zbrojařů. To umí náramně dobře, tak dobře, že je pak využívá například i k vožení koňů do Mongolska a dovozu mongolského vzduchu do ČR.

     Kdysi měla jedna ze spolkových republik hodně významný podíl ve VW.
     Dnes jsou majoritními vlastníky potomci Oberfuhrera F. Porsche (má u nás své muzeum).

     https://en.wikipedia.org/wiki/Volkswagen_Group
     Fotografie s textem : “ 26 May 1938: Laying the foundation stone of the first Volkswagen plant by Adolf Hitler: In the front right is Ferdinand Porsche.“
     No ale čobolotobolo.

     Voting rights :
     53.3% Porsche Automobil Holding SE
     20.0% State of Lower Saxony
     17.0% Qatar Holding LLC
     9.7% Others

   2. Re: Petr…

    Já to slyšel od Kalouska, avšak jsem dalek toho, abych vás tu péroval a opravoval. Jeden zkur**syn za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet…

    1. Já to slyšel od Kalouska a po letech od paní Pekarové a Adamové.
     Samozřejmě v televizi, osobně i držím několikakilometrový odstup.

   1. Ale uz v roce 2008 se ukazalo naplno , ze banky a korporace vlastni vladu usaku.
    Vlada rozdavala v trilionech . Kolik kdo dostane od vlady , urcovali clenove a
    reditelove z bank a financnich organizaci ,Wall Streetu…
    Docasne umisteny ve vladnich funkcich a ti potom se vraci zpet na Wall street..
    Takze to vlastnictvi statu je taky dost pofiderni.

  1. Re: Eta

   Já se zase dnes a denně přesvědčuji, jak soukromníci umně hospodaří s ukradenými – pardon – zprivatizovanými podniky.
   Třeba taková Nová huť, pak Arcelor Mital a nakonec Liberty.
   A všichni jen kradou – pardon – restrukturalizujou a ve finále z toho dělají dluhy, že ano.
   A pak přijdou, natáhnou paprču a „státe, dej“, jinak ti vypustíme na pracák 6K lidu z výroby a dalších 30K z návazných provozů.
   Tvl, liberty vypumpovala z Ostravy za jediný rok 7Giga a nemá na elektriku.
   Takže marš do řady a připravte si pohádku „O Smolíčkovi“.

    1. Já vím, proto jsem použil slovo „hodný“ a proto jsem se ptal, zda sem fakt patří. To že se mu ne úplně pozdává současná politika ODS z něj ještě nedělá alternativce. Naopak je podle mého učebnicový příklad škodiče alternativy. Jeho cíle jsou zcela protichůdné našim.

     1. Pan Eta je vlastníkem několika činžáků, na jejichž byty se sociálně slabými, čerpá doplatky maximálního nájemného od státu.
      Už to tu bylo mnohokrát definováno, kdo je hospodář, kdo podnikavec, kdo podnikatel, kdo makající OSVČ a kdo gauner.

      1. „Ty vole, to je nářez podle všech pravidel,“ pravil by můj učitel ekonomie. Že dojí české občany. Jenže ti čeští občani to svoje stádo krav prodali. Jako Ezau prodal prvorozenství Jákobovi. Za misku čočky. Zlatý kurvahošigutnták devadesátky. I porcelán po babičce. S modrejma cibulkama. Aby bylo na spařené špeky na Bibione. Tunis a Thajsko s vlastním kuchařem klohnícím veořoknedlozelo protiže kdo by žral místní blafy, kvůli tomu tam neletíme, co Máňo?

      2. „To se nám to hoduje, když nám jiný půjčujou “

       Tak ať stát nedává. Stát nedá,nebude čerpat. Příkladným řešením je obecní výstavba, obecní byty. Jestli je na čem. Jestli volený starosta výhodně neprodal…. Kdo přidělené bydlení zdevastuje, oflastrovat a vyhnat zmrznout pod most.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *