19 června, 2024

Poslední lednové úterý

Od začátku roku mi už několik lidí vytklo, že jako autor zanedbávám Litterate. Pokusím se to napravit, ale nejdříve vysvětlím, proč ta odmlka.

V první řadě se mi nedostával čas. Během uplynulého roku jsem rozběhl Jungmannovu národní akademii, což může být – mimo jiné – manufaktura na výrobu kontraelity. To znamená, že naší ambicí je vytvořit skupinu lidí, kteří jsou vzdělanější, mají větší rozhled a větší schopnosti analytického myšlení než absolventi oficiálních humanitních fakult.

To se do určité míry povedlo. Po roce práce tu už máme pár lidí, kteří jsou podstatně vzdělanější než prezident, premiér, ministři či jejich poradci. A také, než mediální komentátoři a experti citovaní v médiích. A doufáme, že další budou následovat. V tuto chvíli se našich seminářů zúčastňují přibližně tři stovky lidí, docházejí ovšem různě často. Většina z nich nemá žádné politické ambice, ale už to, že ve společnosti takové mozky jsou, mění situaci. Nestačí to k politické změně, ale pokrývá to jednu z nutných (nikoliv postačujících) podmínek.

Tihle lidé nevynikají jen konkrétními znalostmi, ale především intelektuální zvědavostí, ochotou poměrně tvrdě pracovat, schopností klást správné otázky a celkovým nastavením mysli. Po pár hodinách s Oskarem Krejčímu, Ilonou Švihlíkovou a Martinem Konvičkou uvažujete jinak. V rutinních situacích je to nadbytečné, ale při řešení nových problémů a nečekaných situací se ten rozdíl projeví.

A nečekané situace přijdou. Dějiny se opakují jen v tom smyslu, že nové události se podobají těm starým. Ne v tom smyslu, že by byly úplně stejné a že by se daly opakovat stejné postupy.

A nic ve zlém. Opozice je o krok pozadu. V těchto chvílích například ještě málokomu dochází, že pokud by liberální oligarchii hrozila drtivá porážky ve volbách, může je bez problémů zrušit nebo změnit pravidla. Že na Slovensku té možnosti nevyužili, to neznamená, že neexistuje. Spíš se dá čekat, že stejnou chybu nezopakují podruhé. Vymýšlí už někdo recepty pro situaci, kdy svobodné volby nebudou a občanská situace ani ozbrojený odpor nebudou přicházet v úvahu?

Nejde jen o to, že se na Jungmannově národní akademii snažíme kontraelitu vytvářet, my ji zároveň hledáme. Už to, že je někdo schopný strávit celý den výkladem Ilony Švihlíkové o fiskální politice nebo Ivo Budila o myšlenkových kořenech západní civilizace a ještě za to platit, ho zásadně odlišuje od průměru. Dostáváme se tak ke staré definici –  skutečná elita jsou ti, kdo jsou ochotní udělat nebo obětovat víc než ostatní, nechtějí za to žádné výhody.

Kromě toho jsem napsal knihu Střízlivění a pracuji na knize o národním životě a společenské soudržnosti. Času opravdu nebylo dost.

Vedle toho nezastírám určitý myšlenkový rozchod s alternativou. V roce 2015, když jsem byl členem hnutí, které se snažilo čelit zločinným záměrům tehdejšího premiéra Sobotky, bylo jasné, že naše hnutí:

 • Brání moderní civilizaci se všemi technickými vymoženostmi a obrovskou svobodou jedince,
 • Stojí jasně proti islámu
 • Je všelidové v tom smyslu, že s našimi stanovisky souhlasilo přes 90% společnosti (podle oficiálních výzkumů)

Dnes máme alternativu, jejíž velká část nenávidí moderní společnost, bojí se moderních technologií jakožto ďábelských vynálezů (zvláště ve zdravotnictví), místy až fanaticky podporuje palestinský džihád a většinu spoluobčanů označuje za ovce. To je přesný opak protiislámského hnutí, ve kterém jsem se kdysi angažoval.

Kromě toho mám za to, že aktivity takové alternativy nijak nepoškozují ani neoslabují Fialovu vládu a naopak ji stabilizují a posilují. Jenže v tuto chvíli není nikoho, kdo by chtěl o takových nepříjemných věcech mluvit.

Nepíšu to s hněvem. Respektuji, že jsem v menšině. Ale posiluje to motivaci věnovat čas spíš něčemu jinému.

Počítejte tedy, prosím, s tím že můj pohled tady na Litterate může působit neobvykle a nepatřičně, a nerozčilujte se kvůli tomu. Když vám to nebude příjemné, nemusíte to číst.

Jak si možná všimnete, nebudu se vůbec věnovat převládajícím žánrům:

 1. Vyjádřit jasný názor na ty zločince, co nám vládnou, a vyjádřit ho velmi emotivním způsobem,
 2. Komentovat výroky paní Pekarové a podobných titánů ducha.

Pokládám ty žánry za naprosto legitimní, ovšem jiní se jimi zabývají mnohem lépe, než bych to dokázal já.

Nicméně budu tu každé úterý sdílet něco z toho, o čem momentálně přemýšlím, píšu, a co čtu. Pokud to bude někoho zajímat, tím lépe.

234 thoughts on “Poslední lednové úterý

 1. „Po roce práce tu už máme pár lidí, kteří jsou podstatně vzdělanější než prezident, premiér, ministři či jejich poradci. “
  To jste ale nasadili laťku zatraceně nízko. :-)))

  1. Nebuďte tak přísný. Vždyť pracují teprve rok, za rok se toho moc stihnout nedá.
   Prezident studoval na rozvědčíka prezidenta mnoho let, včetně stáže v NATO.
   Premiér studoval na premiéra derniéra mnoho let, včetně bleskového postupu v ODS, což svědčí o mimořádné inteligenci schopnosti proplouvat.
   A to nemluvím o ministrech všeho genderu, jejichž qualifikací je správa penzionu či prodej mobilů a jiné vysoce odborné činnosti.

   Pan Hampl jistě trochu nadsadil – takového pedagogického výkonu není schopen nikdo na světě, ani dr. Sedláček (AI), ba ani dr. Ličeník, řečený Lišejník (ML) – jak si jistě pamatujete.

   Svět je malý, a kdybyste chtěl, prozradím Vám heslo z časů minulých 😉

 2. Text pana Hampla mi trochu připomíná komentáře pana Šteffla. Ať píše o čemkoli, končí reklamou na své školy.

 3. z článku PH:“ alternativu, jejíž velká část nenávidí …“
  PH má pravdu tom, že alternativa není jednotná. Ostatně proč ne, každý jsme jiný. Když si ale čtu diskuzi k tomuto článku, mám dojem, že nejde o to, čemu dotyčný věří, ale o jeho zraněné ego. Pokud se někdo cítí dotčen jiným názorem a vyjádří to vulgárně nebo sžíravou ironií, ničí diskuzi (např. Alef). Pověření pracovníci dohledem nad tímto webem mohou radostně oznámit nadřízeným: „nechte je být, oni se otráví sami sebou“.

  PH tímto článkem u mne nezabodoval, příliš lze cítit propagaci svého snažení (kontraelity, platící si na výchovu a info o svých nových knihách), ale ta diskuze, to musí být pro StB radostné čtení.

  Pro mne to je neradostný závěr.

  1. Homer Simpson napsal:
   31 ledna, 2024 (15:20)

   Opravdu neradostný závěr.

   PH si asi spletl blog.
   Nevím, že by někdo propagoval manufaktury, felčary, ranhojiče, palestinský džihád, nebo někoho označoval za ovce.
   PH má pravdu, my nejsme skutečná elita, my nic neděláme, neobětujeme, jenom chceme výhody.
   To PH všechno dělá nezištně a zdarma.

   1. Ovce je této diskusi velmi často užívaný pojem pro ty, kdo nesdíleli hrdinský odpor k očkování a k rouškám. Palestinský džihád tady obhajuje velká skupina lidí, spíš ale z antisemitismu (podle hesla nepřítel Židů je naším přítelem).

    1. Antisemitismus je ex definicio i protiarabský – arabština je stejně semitský jazyk, jako hebrejština. Ostatně, velká část Izraelců mluví jidisch nebo rusky. Skuteční přátelé Izraele neschvalují plošnou likvidaci pásma Gazy.

 4. Pokud chcete bránit civilizaci, rozhodně nestačí vzdělaní humanisté. Humanistů je vrchovatě. Dokonce bych řekl, že země je silně přehumanizována. Každý desátý si hraje na filozofa, za každým bukem právník, neuvěřitelně velké procento lidí se živí v profesích zbytných, až zbytečných.
  Jenže naše civilizace je technologická (v původním smyslu toho slova, nemluvím o hračkách typu mobilních telefonů). Technologie je nezbytné udržovat a rozvíjet. Přitom dlouhodobě je funkční jenom pyramida, to znamená silné základy (energie, těžký průmysl, stavba domů, výroba oděvů, zemědělství a výroba potravin, doprava) a postupně se zužujícící nadstavba. Teprve hodně nahoře (a logicky v omezeném množství) jsou věci jako zábavní SW, kinematografie a podobné zbytnosti.
  Země potřebuje vzdělance i obyčejné dělníky (pokud možno s praxí) v průmyslu a zemědělství, jinak to půjde do kytek tak jako tak. Struktura profesí, která se postupně vytvořila od roku 1989, je absolutně neschopná přežít samostatně. I ČR částečně parazituje na zemích jako je Čína, Rusko, Vietnam, Thajsko a podobně. Pokud to chcete řešit mezinárodním obchodem, tak mi řekněte, co hodláte na mezinárodním trhu realizovat? Genderové studie?
  Já si teď dokážu představit, že padne vláda, padne EU, ale nikde nevidím lidi, kteří by byli schopni zastavit pád do propasti.
  To, co se teď nazývá řízením státu, je směšné. Žádná strategie, žádné (reálné) investice po více než 30 let. Licitovat s výší DPH a podobně rozhodně nestačí k tomu, aby stát přežil. K tomu potřebujete vizi a strategii aspoň na 20 – 25 let. Reálné investice. Řízení základních směrů v průmyslu a zemědělství. Tržní hospodářství to samo o sobě rozhodně nevyřeší.
  V očekávaném chaosu stát nutně potřebuje aspoň elementární soběstačnost v energii, základním průmyslu, lécích.
  Čím větší bude chaos v Evropě, tím nezbytnější jsou tyto předpoklady k přežití země.

 5. „Zločinci ve skutečnosti říkali veřejnosti, že to udělají… a nikoho z veřejnosti to nezajímalo.“

  Did the enemy warn us they would intentionally unleash Covid on the world?@DrDMartinWorld – „There was no surprise.”

  “The criminals were actually telling the public that they were going to do it… and nobody in the public cared.”

  “Why (in April 2019) would a company… pic.twitter.com/0wfBbWmeDv

  — Gain of Fauci (@DschlopesIsBack) January 24, 2024
  https://necenzurovanapravda.cz/2024/01/dr-david-martin-varovali-nas-predem-co-chystaji-ale-nikoho-to-nezajimalo-video/

 6. Dost mě zarazilo, že se tolik lidí cítí uraženo nabídkou pana Hampla, že by se mohli stát vzdělanějšími. No, jejich věc. Já si tady dovolím připomenout, že slovo vzdělání může mít různý význam. V dřívějších dobách se jím rozumělo něco jako vybudování, takže bylo možno vzdělat třeba chrám. V této diskusi lidé mluví o dosažených diplomech a titulech. Pan Hampl pak mluví o schopnosti rozumět tomu, co se děje kolem nás a vyznat se v tom. No a je nesporné, že styk s lidmi, jako je třeba Petr Drulák rozšiřuje obzory.

  1. Podle mne má skutečný vzdělanec daleko širší záběr než je jeho obor, byť ho třeba vystudoval na VŠ. A současně má dost pokory, aby věděl, že zdaleka neví všechno a že ani neví, kolik toho neví.

  2. Náš bratr Hampl nyní zřejmě marně dohledává nějaké relevantní, matematicky dané, údaje pro své dosti tvrdé (ba i pohrdavé) hodnotící soudy.
   Anebo prostě jen vylepil nástěnku.

   Měl by si znovu přečíst Weber : Metodologie, sociologie a politika.

 7. Pana Hampla si vážím, četl jsem jeho knihy, čtu jeho příspěvky.
  Mám ale pocit, že v dobré víře dělá chybu generalizace.
  Zobecňovat je nezbytné, ale mělo by se tak činit jen do úrovně majora, ne generála.

  1. Prisel pomerne dost poucovat. Cetl zdejsi clanky a prispevky ?? a udelal si dojem a nazory , ktery chce predlozit, snad konkretne. Za dalsi ..
   Propagace a verbovani do jeho akademie , je taky zrejma.
   Nekdy lev i /zdejsi /,mouchy lapa. Laka na svihlikovou , krejciho a na podrobnej popis, vocode v akademii..
   A co obcane, musi se jim sakra pripomenout ,vo ty novy Hamplovy knize ,
   kupujte ,mizerove..
   Podobna taktika, jako jistyho Kechlibara , kterej jest donucovanej nalehanim ctenaru
   napsat cely clanky , tady sou zase vycitky , ze zanedbavani nas.
   Zanedbavat jiz nebude ,ale ….Ovsem jako autor.
   Skromnej tu a tam diskusni prispevecek , to bejt nemohe.? Nemohe !!.
   Tedy jako pan Franz spravce ze zamku s rakoskou , pohlizejici na nas,
   z prvniho patra zamku . Zpatra.
   Myslenkovy rozchod je dalsi zalezitost..Pohled z kancelare akademie ,
   utvareni nazoru na nejakou nejmenovanou alternativu , se vykrystalizoval..
   Stoji proti islamu. Sou jich dohromady miliardy. Budou mezi nima hromady obeti ,
   jako vsude , ale je v tom nekompromisni.
   Nemozny vodsuzovat uplne vsecky.
   Uci ,ale sve studenty , vetsiho vzdelani , rozhledu a dodava jim schopnosti vetsiho analytickeho mysleni..
   Pohled , videni , nazory na alternatory, vodemne , /do nejaky miry ,zatim nevim jaky/,
   sou opacne vodlisny..

 8. Dělá mnoho dobrého, ale má své limity, které jsou, podle mého, v rozporu s jeho, v jiných oblastech logickým a analyticko-syntetickým, myšlením. Škoda. Nesmí se to ale stát vylučujícím momentem, protože by se opět sklouzlo k atomizaci hledáním chlupů na dlani.

 9. Vítám, že vašim přičiněním bude alespoň nějaká pestrost.

  Mám jen jednu prosbu.
  Vidlák do nás již několik roků zde hustí (ano, nemusím to číst) takové, no, odhodlané vize toho lepšího světa.
  Což je sice moc pěkné, leč nenavrhuje, jak k těm vizím dojít. Ano, má své ony čtyři atrikuly, ovšem bez řešení. Cenovky na regálech je sice řešení, leč pitomé, neb každé nařízení někdo musí zaplatit, a v 105% případu je to konečný spotřebitel a rozmnožení úřednického aparátu. Za sebe, ani jedno, ani druhé řešení za žádných okolností nechci. Pokud jsou lidé zpitomělí a chtiví plných košíků, je cena pořád ještě nízká.

  Tudíž z předešlého prosím, pokud budete psát, uveďte vždy řešení kritizovaného nedostatku. A prosím ještě jednu prosbu snad se neuchýlíte k hulvádskému tykání kritizovaných jak Vidlák. Je to přímo buranská posedlost.

  1. Ještě jsem opomenu jednu podstatnou skutečnost, dovolím si ke každému vašemu článku provést oponenturu.

  2. Musí nutně psaní, o čem zrovna autor přemýšlí znamenat kritizování nedostatků? A že by měl k němu připojovat řešení? Co kdybychom se někdy jen tak, dokonce veřejně podívali, o čem právě někdo třeba píšící, přemýšlí, na to by se snad ani nemuselo útočit a vyžadovat. Ovšem taková oponentúra je baže že namístě za předpokladu, že snít o vzdělaných lidech je též legitimní, jakož i vědomá tolerance titánů ducha, byť duše správně, například.
   On pan Hampl kdyby mluvil ještě víc nevím jak česky, mnozí jeho slova ani nezahlédnou.. čtou si, co si sami do textu dosadili.. svým rozletem.. nic.
   Promiňte, že jsem to napsal zrovna pod váš příspěvek, nejméně polovina slov odsud na vás neplatí.

 10. Z téhle diskuze je krásně vidět, jak tu radikálnější část alternativy rozdělil postoj ke dvěma nezávislým věcem (očkování proti Covidu a palestinsko-izraelský konflikt) kombinatoricky na čtyři vzájemně obtížně komunikující části, a k tomuto rozdělení vůbec nebylo třeba nějaké aktivity pětidemolice.
  A co tedy s námi, s tím „pátým elementem“ alternativy, který nemá k těmto dvěma komplikovaným tématům vyhraněný vztah, protože tak nějak vnímá argumenty z obou (vlastně kombinatoricky ze čtyřech) táborů jako relativně částečně racionální a tudíž není schopen se přiklonit k žádnému ze čtyř nesmiřitelných táborů? Exkomunikujete nás? Ptám se i Petra Hampla, protože zjevně se přihlásil do tábora nesmiřitelných…

  1. a to je právě špatné – nedostatek tolerance.
   zatímco pětislepenec je též názorově ne zrovna sourodý, pod jednotnou tmelící myšlenkou se dosud zuby nehty drží pospolu
   pro „alternativní“ proud je typické podrobování důkladné pitvě všech názorů a pohnutek a vymezování se proti každému, kdo nemá stejný názor.
   tedy proti pětislepenci bude stát ANO , které nepředstavuje alternativu ani reálnou opozici, a 15 pidistraniček a hnutíček s klonovaným názorem uvnitř strany.

   1. Proto si myslim, ze bychom se nemeli snazit spojovat na zaklade nazoru, ty nas deli a budou delit, protoze nazor je laciny a kazdy z nas jich ma pytel. Meli bychom se spojovat na zaklade toho, co prioritizujeme. Moznost svobodne mluvit, jak nam zobak narostl, ne jak verchuska kaze. Tolerance k ruznorodosti napadu a myslenek (a zaroven moznost je nemilosrdne kritizovat, abysme se dobrali k tem lepsim).

    A pak pridam shrnuti ze vcerejsi diskuze: Společné konzervativní hodnoty – rodina, výchova, vzdělání a i u nevěřících respektování hodnot desatera. Ochota k rebelii. Spojuje nás nevíra. Nevíra v Západ, v média, vládu u někoho od ‘89 a u někoho vyvinutá pozorováním (barevné revoluce, cancel culture, bezhlavá migrace, hyenismus globalistů, neúcta k životu atd.) Spojuje nás touha po pravdě a svobodě, spravedlnosti, demokracii – štve nás cenzura i blbých nápadů (webů), štve nás neustálé digitální šmírování i kamery u silnic. Štvou nás křivárny, tím spíše že je vykonává vláda a ještě je vydává za demokracii. Spojuje nás národovectví, ale zase to není nějaký extrém. Jsme Češi, a jenom chceme být dál Čechy, nechceme zaniknout a rozpustit se v evropanství.

    Neni to malo…

 11. Po pár hodinách se Švihlíkovou, Krejčím, Konvičkou nebo Budíkem jste vzdělanější než premiér…
  Výborná reklama.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *