18 července, 2024

Ono už to vlastně nemůže skončit

Včera si moje maminka popovídala se svým ukrajinským příbuzenstvem… Nálada se tam změnila. Jednak Rusové odešli od Kyjeva a to je přece vítězství, protože tím ukázali, že Goliáš proti Davidovi neobstojí… a jednak i tam viděli všichni fotky a videa z Buče. Asi nikoho nepřekvapí, že tam nikdo nemá žádné pochybnosti nad oficiálním průběhem událostí.

A tak ti mladí kluci, o jejichž osud jsme se třásli, aby se nedostali na frontu jako velmi laciné válečné maso, ti se přihlásili sami. Odplata je jediné východisko, tohle těm Moskalům nesmí projít. Nikdy nezapomenout, nikdy neodpustit. A najednou, co to maminka nevidí… plakát, a na něm je napsáno: Bandera je naša religia.

Ve stejný den si popovídáte s ruskou větví rodiny, a ti zase žijí videem se střílením zajatců do nohou a podřezáváním dalších. K tomu tam teď hodně nahlas rezonuje, že dohodnutá výměna zajatců se nekonala a oficiální ruské kanály tvrdí, že se nekonala, protože zajatci byli popraveni. Také se hned pár mladých ruských kluků dobrovolně přihlásilo do boje, protože tohle ukronáckům nesmí projít.

Takhle jednoduché to bylo. Znám je všechny. Vždycky to byli hodní a mírumilovní bratránci, kteří by mouše neublížili a rozdali by se z posledního. Všichni byli poslušni naučení mého dědečka, že válka je to nejhorší, co může být. Všichni jsme seděli na jeho kolenou, všichni jsme to poslouchali, všichni jsme to brali vážně.

Ale teď už je to pryč. Najednou už to není láska, jen hluboká a trvalá zášť. Vlastně si říkám, že právě tohle byl hlavní účel… pamětníci války jsou už vesměs mrtví, je třeba zasít do srdcí novou stoletou nenávist. Možná vůbec nejde o to, kdo vyhraje a kdo koho vytlačí. Důležité je, aby se to nedalo odpustit. Aby se to celé generaci mládeže zarylo hodně hodně hluboko do srdcí. Postupně se odhazují všechny ohledy a všechna videa to ještě víc rozfoukávají. Pacifisté z přesvědčení najednou míří na frontu, aby je tam někdo postřílel a to přesvědčilo jiné pacifisty, aby je nahradili. Ve jménu Bandery, ve jménu velkého Ruska.

Teď se ještě obě strany snaží působit, že dodržují válečné konvence, ale dejte tomu ještě chvíli a začnou se svými zvěrstvy chlubit. Válka začne živit válku, žádný mír nebude, žádná dohoda nebude a žádná strana si nebude moci dovolit skončit. Ještě chvíli a nebudou to tisíce mrtvých, ale statisíce. Nebude to speciální vojenská operace, ale Vojna narodnaja. Z obou stran. Už dlouho nikdo neviděl, jak vypadá milion ztracených životů.

Jak daleko jsme od toho, aby Rusové doopravdy shodili rukavičky a začali města bořit ve velkém? Jak daleko jsme od toho, aby se Ukrajinci začali vypořádávat se zrádci banderovskými metodami? Jak daleko jsme od toho, aby vybublaly ty nejhorší lidské vlastnosti?

Promiňte mi, mám z povídání mých příbuzných pořádný splín. Museli byste slyšet, jak moje maminka mimoděk přeskakovala do ukrajinštiny a překládala mi ty plamenné hlasy mých bratránků… Tak mám nějak dojem, že spory o rozšíření NATO brzy přestanou v celé té válce hrát roli. Už to nebude geopolitika, ale uvidíme na barevných filmech a ve vysokém rozlišení nějaký nový Babíj Jar. Uvidíme podobné obrázky jako za vrcholů Islámského státu. Brzy bude na východ od nás všechno v krvavé fašírce a vůbec nebude nutné řešit, jestli je nějaké video nafejkované. Všechny budou pravdivé, jako když se Němci chlubili Lidicemi. Původní cíle i původní bezpečnostní otázky budou zapomenuty a zůstane jen pomstychtivost.

Karel Kryl ve své písni Veličenstvo Kat nazpíval verš, že ďábel s úšklebkem viděl pro každého podíl. Já už ho vidím také. Na Ukrajině poteče krev jako za starých časů. Tak moc, že se tady z toho všichni pozvracíme. Moje maminka má jasno… Bandera je z hrobu venku a Stalinovi to už nebude trvat dlouho. I oni se totiž rouhali. I oni se na to těšili. A teď se jim to plní.

A nám to bude také spočítáno. Všechny naše podíly na této hekatombě nám budou připsány do knihy hříchů. Tohle Bůh prostě bez trestu nenechá. Tohle se nám vrátí jako bumerang.

Dneska vám neřeknu žádnou svoji předpověď. Řeknu vám předpověď mojí maminky:

Ukrajinci se ubrání, protože nenávist je víc než zbraně. A aby se mohli ubránit, vytvoří režim, proti kterému ten dnešní bude selankou. Banderu exhumovali už dávno, ale teď jim doopravdy ožije.

To samé udělají Rusové. Protože úctu a bezpečí jim nezajistí ani stratég Putin, který neumí obsadit ani blbou Ukrajinu. Úctu a bezpečí jim nezajistí ani ropa, ani spojenectví s Čínou, ani nějaké pofidérní smlouvy se Západem, stejně to nikdo nikdy nedodrží. Úctu jim zajistí ocelová brutalita, militarizace a bezohledný postup. Rusové se den ode dne přesvědčují, že Stalin měl pravdu – jejich soupeři rozumějí jen síle.

Ukrajinci se ubrání a budou od nás skvěle a dokonale vyzbrojeni. Ale pak se přijdou pomstít i nám… za to, že jsme jim proti Rusákovi nepomohli. Záminka se najde. Rusovi to jenom přijde vhod.

228 thoughts on “Ono už to vlastně nemůže skončit

 1. Zajímalo by mě, kdy někomu důležitému dojde, že by Zelenský taky mohl být Putinův agent. Ledacos by tomu i nasvědčovalo. Jako třeba: pošlete nám, všechno co máte, a my to tady necháme totálně rozstřílet nebo zabavit. Nebo: neposílejte všechny vojáky do toho kotle na východě, je to past. Naopak, pošleme tam všechno včetně záloh. Obsaďte armádou velká města a opevněte se tam. Ale kdeže, na otevřeném bitevním poli to bude ideální.

  1. To je zajímavá myšlenka. Ovšem třeba takový Dolfa Hitlerů toho svým generálům taky dost pokazil, a neuvádí se, že by to byl Stalinův agent…
   Zelenskij je pro mě záhada: proč furt nadává svým protektorům? Že ho protektorují málo? Proč vůbec tuhle roli bral? Neměl lepší angažmá?

   1. Je pod kokainem. A je to herec, vžívá se do role až příliš. A taky je nervózní, proto ty výpady na protektora. Byl komik, dnes je komik taky. Tragéd zřejmě bude zanedlouho také.

 2. Večerní svodka JP

  Nejdou titulky, takže to dnes bude mizérie.
  Úvod – odpovídá panikařícím Rusům, jestli se bojí, ať zdrhnou až do Vladivostoku a pozastavuje se nad prací ruských sdělovacích prostředků, že neinformují o velikosti nebezpečí přeshraničního ostřelování území RF.
  Nové kolony vypravené z RF jsou už v Kupjansku (na úrovni Charkova, kousek na východ), kde sjíždějí z vagonů.
  V Izjumu je postaven nový nebo další most (nepobral jsem). Izjum zřejmě bude nástupním bodem pro nové jednotky.
  Dnes bylo odloveno pět Ukrů – dělostřelců, všichni rezervisti, což by mohlo znamenat, že docházejí profi nebo délesloužící vojáci.
  Komentuje zhruba stejně skutečnost, že US –poradci se vzbudili a radí vyvést co nejvíce sil VSU z Donbassu. JP konstatuje, že pro VSU není žádná varianta dobrá.
  Ugledar – čištění města.
  Novograd Volyňskij – rozbití ešalonů jedoucích na Donbass. Vše nasvědčuje tomu, že RA bude nucena provést raketové údery na všechny železniční uzly UA.

  1. Targusi, není to žádná mizérie. Smekám nebo jak se říká v ruštině „nízkij poklon“ (hluboce se ukláním) za odvedenou práci.
   Jediná drobnost je s tím mostem u Izjumu – je to silniční most a právě se opravuje(chybí tam jen 1 mostní oblouk hned u břehu).
   Moc hezky vyzobáváte informace. Pro ostatní. JP mluví s kadencí kulometu, jeho ruština je velice barvitá, souvětí předlouhá. Navíc vždy sděluje, odkud informaci získal, proč je podle něho důležitá a jaký bude mít vliv na další vývoj.
   K bombardování železničního uzlu Novograd-Volyňskij – leží na pravobřežní Ukrajině, na západ od Kyjeva na trase Luck/Lvov-Rovno-Kyjev. Bombardovány byly ešalony VSU s posilami pro Donbas(použito ruské slovo, které může znamenat jak lidi, tak techniku).
   U VSU už se projevují problémy s palivem díky ničení skladů s benzínem a naftou. Ostřelují se už sklady na levém břehu a z toho JP usuzuje, že se blíží začátek velké bitvy o Donbas.
   Tady připojím svůj komentář: Celou dobu SVO se VVP snaží válčit podle pravidel, tj. ruská armáda neútočila na infrastrukturu, protože se po ní nepohybovaly vojenské cíle. Teď, když VSU začala přesunovat lidi a techniku po železnici, tak začaly útoku na vlaky s vojenskou technikou, které stojí na nádraží.

 3. Наш источник в ОП рассказал, что Зеленский отказался от предложений Пентагона и уверен в том, что ВСУ смогут устоять на Донбассе. За последние десять дней на восточный фронт были переброшены все свободные резервы, дополнительно тридцать тысяч человек сосредоточены в Днепре и Павлограде.

  Náš zdroj z OP uvedl, že Zelenskij odmítl nabídky Pentagonu a byl přesvědčen, že ozbrojené síly se v Donbasu udrží. Během posledních deseti dnů byly na východní frontu přesunuty všechny dostupné zálohy a dalších třicet tisíc vojáků bylo soustředěno v Dněpru a Pavlogradu.

  Prevzate z AK.

  Na toto sa caka. Preto sa rusi solichaju v Mariupole. A kedze maju aj dovod – nik im nemoze vycitat, ze sa nesnazia.
  Ako povedal aj JP – uz su zajati aj rezervisti mobilizovani pred mesiacom v prvej vlne.
  Tym, ze rusi odisli od Kyjeva a z Cernigova, navnadili generalov UA army.
  Povedal by som ze operacia zacne rozbombardovanim mostov cez Dneper, aby im nahodou vojaci UA army neracili ustupit a boli k dispozicii pre demilitarizacnu zlozku operacie.

  Peskov dnes zo seba urobil blba a vypustil bublinu. I ked v praxi je Cherson uz sucastou Ruska, vybrani jedinci – Lavrov, Peskov a ten nestastnik na rozhovoroch s UA normalne hovoria z cesty.
  jutjuberi su z nich na prasky, ale ucel svati prostriedky. Kdezesomtolencital – rusovi sa neda verit ani nos medzi ocami, pac vravel ze do UA nenabehne a nabehol. Ti isti komentatori co sa vtedy cilili nad lzivou povahou rusa mu to teraz zeru aj s navijakom.

  Mne sa velmi paci snooker. Ronie – the rocket. 🙂 a je uzasne sledovat grafiku, kde vyznacia – kam ma poslat bielu. On to tam supne, biela pobozka tri mantinely a i ked nejde presne podla nalinkovanej idealnej grafiky, dostane sa do bodu idealneho pre – napriklad – roztrelenie balika.

  Z mojho pohladu to robia rusi striktne vojensky – cynicky. Grafiku nam sice nik nekresli, ale rusi si zjavne stanovili bod, kde chcu mat ukrajincov. A ti sa vyslovene nukaju k idealnemu rozstrelu balika. Rus ma svoju bielu pripravenu. Winner takes it all.

  1. Ruskou delegaci na jednáních vede ministr kultury. To si můžete vykládat dvojím způsobem. Všichni ostatní ministři mají plné ruce práce s tím, aby zvládli průšvihy způsobené sankcemi a SVO => kolaps RF se blíží.
   Nebo si z toho odvodíte, jaký význam Rusové přikládají jednání s Ukrajinou => žádný.
   Připadá mi, že ten druhý význam je jasný jen prezidentské kanceláři, proto se Zelenský tolik snaží setkat s Putinem.
   Myslím, že máte pravdu. Rusové se snaží vylákat, co nejvíce palebné síly na jedno místo => lepší rozflákat válkou jednu oblast než spoustu měst.
   Včera opustila ukrajinská armáda Ugledar bez boje, už nemělo smysl sedět v obklíčení. Jen je otázka, jestli byla díra v tom obklíčení nebo se potichu domluvili a ruská armáda jim otevřela koridor pro odchod.

  1. Velící soudruzi v Pobaltí se odpojili, ale litevská firma, co zásobuje 80% Litvy(nebylo řečeno zda objemu odběru nebo odběratelů), podepsala s Gazpromem smlouvu o dodávkách plynu do roku 2030 s platbou v rublech(tj. euro nebo dolary zaplacené na účet v Rusku) s platností od 1.4.2022 a oznámila to den poté, co se litevská vláda jako první hrdě vzdala plynu za rubly.
   Nevím dvě věci. Zda o smlouvě věděla vláda dopředu a zda se nepodnikají nějaké kroky ke zrušení smlouvy.

 4. Samozřejmě, že to už nemůže skončit, protože tohle UŽ JE WWIII.
  USA, EU i NATO odkryly karty a daly jasně najevo, že jejich cílem je zničení Ruska. Po něm má následovat Írán a nakonec Čína.
  Proč?
  Protože se jim sesypal celý „liberální“ systém, který ve skutečnosti nikdy nebyl, není a nebude ničím jiným než bojem o moc, kolonie a zdroje.

  Tři společně uvedené subjekty překročily červenou čáru a hrají vabank.
  Už to nejde zastavit, protože vychrlily veškerou zášť naráz a nic z toho nelze vzít zpět.
  Pro Evropu to pochopitelně skončí velmi špatně. Jenže příliš mnoho jejích obyvatel si stále ještě myslí, že nikoli; a tak si budeme muset hrábnout až na dno. Resp. ti, co to přežijí.

 5. https://t.me/swodki/63494

  stale viac ma udivuje domyselnost a mohutnost stavieb, ktore si UA vybudovala. V tomto smere klobuk dole. Preto je UA ruka taka ziadana v stavebnistve 🙂

  mal som nejaku taku hmlistu predstavu, com ze im to na tom Donbase tak trva.
  Ale nielenze bola hmlista – ta predstava – ona bola uplne mimo.

  To je silene, co si ti UA Vasylovia vykopali, vybetonovali a … proste mi nejak nejde do hlavy, ako sa podarilo Ivanom toho Vasyla odtial vykurit.

 6. Jedna dobrá zpráva – Bundestagem neprošel zákon o povinném Covid očkování pro občany nad 60 let.

  Mimochodem, vyvíjí se nějak Apoštolův náor na vakcinaci a Covid vůbec ve světle posledních událostí?

 7. „„Hotový koncentračný tábor“ — ukrajinskí utečenci nie sú spokojní s prijatím v Nemecku“ (+ Video 3min.)
  ***
  (…) Ukrajinskí utečenci, ktorí masovo utekajú z vlasti sa už sa stihli presláviť po celom svete svojím neslušným a namysleným správaním, pričom znovu dvíhajú vlnu nespokojnosti. (…)
  (…) Utečenci sú nielen nespokojní s prijatím, ale cítia sa aj ako „obete koncentračného tábora“. (…)

  (…) Zo zverejnených záberov je zrejmé, že Ukrajinci boli umiestnení v provizórnych kójach v športovej hale bez možnosti použiť teplú vodu a osprchovať sa. Okrem toho Ukrajinec nemôže potlačiť svoje rozhorčenie, keď kvôli nedostatku kúrenia ponúkajú, aby spali oblečení a prikryli sa teplými prikrývkami.

  Je pozoruhodné, že rozprávača najviac urazila ponuka hostiteľa, aby si po sebe upratal, uvaril a dal do poriadku toaletu, čo sa vzhľadom na senzačné ukrajinské sebavedomie zdá rozhorčenému autorovi zjavne absolútne neprijateľné. (…)

  https://sk.news-front.info/2022/04/07/hotovy-koncentracny-tabor-ukrajinski-utecenci-nie-su-spokojni-s-prijatim-v-nemecku/

  1. Českem zklamaná Ukrajinka se vrátila domů, předtím si stihla postěžovat novinářům amerického deníku NYT.
   Mimo jiné uvedla, „nikdo nás nepotřebuje“, „nikdo nepotřebuje učitele“, „povinně musíte umět česky“, „byli ochotni zaměstnat mě jako uklízečku, ale i tak bych si ubytování musela zajistit sama“.

 8. Nechci být špatný prorok, ale, jak ten potlach na UA může skončit?

  Dejme tomu, že bude obsazeno území Nové Rusi, od Charkova po Oděssu. Jsou tam velká města jako Dněpropetrovsk, dnes Dnipro, Charkov, Záporoží, Nikolaev, Oděssa a další. Zabarikádují se tam nácci a západ bude řvát a dodávat zbraně a peníze. Bude to těžké ustát.
  Ale dejme tomu. Samozřejmě, Rusko nemůže obsadit víc území, 200 000 lidí je málo. A dejme tomu, že část místních obyvatel se hned zapojí do správy země, policejních složek a tak.

  Západ UA, se západem za zádelí, nedefašizuje a nesloží zbraně. Defašizovat ani nemůže! Protože idea ukrajinství, která je teď prosazována, vychází a stojí na fašismu. Bandera a jeho ideologie, že kde žijí Ukrajinci (dříve Rusnaci, Rusiči nebo Rusíni), byť v počtu menšinovém, je Ukrajina. Území není definováno geograficky. Jen podle obyvatelstva. Tohle vzniklo v polském záboru „ruských zemí“ a s připojením území k SSSR, se to přelilo na sovětskou Ukrajinu. Tam sice bolševici od 20tych let ukrajinizovali, ale obyvatelstvo to nebralo příliš vážně. Nové elity na UA, po rozpadu SSSR, se soustředily na rozkrádání státu. A v rámci politického boje, se začala vytahovat tato historická karta. Nejdřív to byl folklor v Tarnopilu a Ivano-Frankovsku (tam je centrum ukrajinství, ne ve Lvově). Po první oranžové revoluci, financované z USA, za Jušcenka, se s tím už vážně hrálo a vymyslely se jazykové zákony a tak. Janukovičova Strana regionů vyhrála znovu volby, voliči rozhodli o liberalizaci větší svobodě. Majdan, násilný převrat, vše rozmetal. Od Žitomiru na východ se mluvilo většinově rusky, Kyjev byl jazykově ruský. Pak se to rozjelo, střelba, vraždy politiků, novinářů, jazykový zákon, přejmenování geografických míst, včetně srbských, bulharských a řeckých (Oděssa a další, byla řecké město, Řekové, jakož Arméni, Srbové a Bulhaři prchali ze svých, muslimy okupovaných zemí, právě na osvobozenou Novou Rus). Školské osnovy, občanský teror, výcvikové tábory. Hrdinský nádech pro bojovníky fašistických formací. Možnost výcviku se zbraní pro západní radikály, snících o vyčištění svých zemí od přistěhovalců. A země se pozvolna fašizovala. I na východě. Vzniklo jakési Antirusko, jako Pákistán oproti Indii, Chorvatsko oproti Srbsku, nebo kdysi Kanada oproti USA. Podporované a militarizované, od roku 14, Západem.
  Prostě, dnešní UA státnost stojí na Banderovi, etnických čistkách, vraždění zrádců a cizích národností. A formace jako Azov, tvoří jedno z symbiotických UA center moci. Vedle domácích oligarchů a západních (převážně US) „investorů“. A fašismus jen tak nepadne, protože domácí oligarchové potřebují mocenské krytí od konkurence za podíl na zisku a US oligarchové potřebují spolupráci s domácími oligarchy na rozkrádání země a zároveň bojovnou složku obyvatelstva, schopnou vzít okamžitě zbraně do ruky. A bojovat proti vnějšímu, ale hlavně vnitřnímu, nepříteli. (V Sýrii a jinde, jsou to islamisté. Bojují za USA proxy válku a odměnou získávají, jimi etnicky vyčištěná, území. Proti komu mají bojovat na UA, bylo a je, jasné.)
  Takže UA defašizovat nemůže ! Protože pak ztratí ideu moderní UA státnosti. A centrum moci to stejně nedovolí. Protože „legitimitu“ dalších dvou center udržují právě nácci.

  Domácím oligarchům o lidi nejde. To je vidět za 30 let. Rozkrádání země, bída a bohatých pár procent. Pokud to bude pokračovat, je to v nejlepším pořádku.
  Domácí oligarchové těžili 30 let z polohy UA, mezi Ruskem a dnes EU. Obě strany si je musely předcházet. Vyvinula se tam proto ta kořistnicko- korupční, strategie. Nebudovat, ale jen lavorovat, kdo dá víc domácím zlodějům, se kterými musí spolupracovat. A tudíž ty zlodějiny musí tolerovat…

  US oligarchové maji zájem rozkrádat zemi, přesunout tam své aktivity, v USA zakázané (třeba biologické zbraně) a udržovat nástupní prostor na Rusko. Kde je sakra co rozkrást. Je to taková investice…

  Takže, dejme tomu, že Ukři budou zahnáni za Dněpr. Nácci chtějí peníze, výcvikové tábory, rekruty, zbraně, ideologii, boj proti vnitřnímu (skončí to terorem) nepříteli. Obyčejným lidem, kteří sice nejsou ani proti, ale nemávají
  mávátkem dostatečně horlivě. Aureolu hrdinství, chlapáctví.
  Je v jejich zájmu boj proti nepříteli a ten boj jim to všechno umožní.

  Domácí oligarchové chtějí investice a pomoc Západu v co největších objemech peněz. Možnost rozkrádat zahraniční pomoc i vlastní zemi, vykořisťovat domácí většinu obyvatelstva. Což jim zahraničí, pro které lidská práva najednou platit nebudou (jak vidíme od dob Majdanu), umožní.
  Je v jejich zájmu boj proti nepříteli a ten boj jim to všechno umožní.

  US oligarchové chtějí odbyt US zbraní, jak na UA tak v NATO a jinde ve světě. Chtějí rozkrádat cizí země. Chtějí nástupní prostor na Rusko, které chtějí co nejvíce oslabit. Provozovat zakázané aktivity. Chtějí své fanatické bojovníky, co vraždí na jejich povel.
  Je v jejich zájmu boj proti nepříteli a ten boj jim to všechno umožní.

  ___________________

  Ergo kladívko. Konec, v této chvíle vidím na nějakém status quo a následné válce nízké intenzity. Roky a roky. Minimálně, dokud tam budou EU a USA pumpovat peníze…Něco jako hranice islámu v Africe nebo ve Východní Asii.

  Obyčejní Ukrajinci chtějí mír. Ale o ně, žádné z těchto stran, ani přicmrndávačům z EU apod., nešlo, nejde a nikdy nepůjde….

  1. tož otázka je, kde bude brať USA a EU zdroje na podporu
   a vyzbrojenie náckov na Ukrajine, keď sa odstrihnú od
   celého sveta. Buď porazia Rusko, alebo končíme.
   Keď nebudú peniažky, nebudú náckovia, islámisti.
   Možno posledné ostrovčeky, ktoré si vyskakovať môcť nebudú,
   len čakať na svoju príležitosť v ďalekej budúcnosti.
   NATO musí hrať vabank, Rusi tiež.
   Zatiaľ to vyzerá skoro beznádejne.
   Putin nebude chcieť držať armádu dlho na Ukrajine.
   V Pobaltí čakajú armády ďaľšie.

   1. To byly názvy pro „ruské“ obyvatelstvo dnešní západní UA, z doby před vznikem UA státnosti. Nebo souběžně s ní, než je ukrajinství zlikvidovalo. Zatímco na PR žili mezi válkami Rusíni na sever od Karpat to už byli Ukrajinci.

    Samozřejmě se mohu mýlit. Jak to tedy je?

    1. Za Rusnáky, Rusíny byli považování všichni, kdo užívali karpatská nářečí, kterážto byla brutálním způsobem likvidována jak Polskem, tak i Ukrajinou. Když píšu karpatská, tak nemyslím roviny na sever od Karpat, jasné? Tam byl pohyb obyvatelstva větší, takže jazyk se změnil již dříve.

     A samozřejmě, že tato nářečí jsou za posledních nejméně sto let silně ovlivněna rusifikací a ukrajinizací.
     Potíž je v tom, že tato nářečí nikdy nezískala písemnou podobu.

     Budu-li velmi neskromný, geograficky se tento pás velmi příbuzných nářečí táhne přes celé Karpaty a pokračoval kdysi přes Jeseníky až k polabským Slovanům.
     Pokud si myslíte, že jsem se právě zbláznil, docela dobře se domluvím se svou znalostí rodného dialektu v Říši s Lužickými Srby, minimálně tedy nemám problém si přečíst tištěnou podobu jejich jazyka a alespoň tomu základnímu porozumět.
     Slezsko je jasné, akorát v polských verzích je fantastické množství výpůjček z němčiny a polštiny. To ale dávám v poho, páč jedna moje babi byla ze slezské Ostravy, kde se tak mluvilo vcelku běžně ještě za první republiky. To též moje manželka, jejíž babička pocházela z Dolanska, to je dnešní čeko-polské území za Bohumínem. Když se začneme bavit spolu my dva, naše děti nám téměř nerozumějí.
     Ono se tak kdysi mluvilo po celé Ostravě, ale to je jedno.
     Goroli z Tšínska jsou jasní, Slováci v Tatrách jsou jasní, „Bardzéjou ci boha“ je jasný. A jsme zpátky na Ukrajině, chcete-li na Zakarpatí. Pokud tam sedím na jednom fleku, za pár hodin naposlouchám místní dialekt a začnu čím dál víc rozumět, problém je jen vew výslovnosti a rychlosti řeči. Za týden bych byl schopen švandrlíkovat po jejich, za měsíc byste mne od nich nerozeznal.
     Pokud byste měl extra zájem, na netu si najděte vysílání RTVS (rádio) asi dvakrát nebo třikrát týdně tam je večer vysílání v rusínštině.

     1. Myslím, že dobrý!:)

      Akorát Ukrajinci považuji Rusíny za Ukrajince. A značná část Rusínů Rusnaků se dnes xiti Ukrajinci.

      Myslím, že vaše teorie karpatského pásu nářečí, včetně přes Sudety až do Lužice, odpovídá. Akorát v těch Sudetech byla značná germanizace. Ale můžeme to předpokládat. Kulturně se to táhne v Karpatech až do Valašska. Rumunského 🙂

      Sakryš, napište sem něco v nářečí, která ovládáte!

      1. Než sem napíše něco Targus svou nativní hatmatilkou, opíšu sem něco z dnešní Tarasovy terasy. Podobně jako pan Kříž na PP, i já teď porušuju tak trochu autorská práva. Ale dělám to nezištně a pro dobrou věc:

       „Jó vždyť víš, dollar je krásná věc
       vždyť víš, dollar je krásná věc
       dollar je tak krásná a přepychová věc
       ale plyn – plyn si za něj nekoupíš…“

       Náhle mě napadlo přeložit to i do ruštiny:

       Да, ты знаешь, доллар – красивая вещь.
       ты знаешь, доллар – красивая вещь
       Доллар такая красивая и роскошная вещь
       а газ – на него газ не купишь…

       Máte někdo mail na pana Horáčka? Takhle přebásnit jeho text… já myslím, že by mu to udělalo radost.

      2. Re: dexx

       To je úplně to samé, jako se my – Goroli – dělíme na Čechy a Poláky.
       Přitom většina z nás neumí pořádně česky a já s českými školami strčím do kapsy kdejakého Gorola s polským „vykštauceniem“(=polsky vzdělání).
       Neboli národnost si můžu zvolit, státní příslušnost nikoli.

       Základní problém – čeština nezná znaky pro některé hlásky, které používáme.
       Třeba tvrdý jer (tvrdý znak). Užívá se např. ve slově Kraków, anebo dnes známý Turów, kde je v polštině naznačen čárkou na „o“. Ale není to délka, ani přízvučná slabika. Vyslovuje se to jako zastřené málo zvučné „u“. A víte zas hovno.
       Anebo hláska „ł“ ve slově zlato – złoto, které se vyslovuje přibližně jako „zuoto“.
       Pokud máte málo, vlivem polštiny se objevují měkčené souhlásky „š“, „ž“, „č“.

       Takže si zasprosťačím a zkusím to s českou abecedou, kromě toho tvrdého jeru

       “ Co bych či pisou, jak tymu beješ guvno rozumieč. Pój haf, dómy še po kielichu i pudymy spač. Ty vjyš, co znači kielich? To je tako nědživno póuka.“

        1. Re: dexx
         Vy ho vyslovujete kapánek jinak, ale může být.

         A není měkčené. Ono to ani není „L“. vyslovuje se pomocí rtů, nikoli pomocí jazyka.
         Pokud píšete na mobilu, musíte přepnout klávesnici, ale neptejte se mě, jak. Co není ze železa, jaoby pro mne nebylo.

     2. Furt ma fascinuje, ze ked spustite povasomu, ta to skoro jakeby ste ponasomu spustil … a to ja od Bardiiva

      1. Re: bosorečka

       kdysi to byl jeden jazyk. Za čárou jste měli polské Lemky. Ti aspoň měli svůj název, my jsme měli ho*no.
       Pamatuju si, že když jsem se jako malý kluk dostal přes čáru do Polského těšína nebo u nás do Jaworzynki, příbuzní známého, který mne tam propašoval mluvili úplně stejně, jako lidi v poslední vsi na české straně (Bukovec část Olecki). Ono to tam je doslova přes potůček.

      2. Kůpala še baba v mořu, héj
       Škrabala sa na bachořu, héj
       Tak še škrobě jak se škrobě, hé ej
       Ničego še nědoškrobě , hej hej hej hej..

       Ví někdo co je to za nářečí?

  1. Skvělé komentáře pod článkem. Lidi to vidí, fašismus na Ukrajině a kdo jej podporuje je jim roven.
   Proboha, jak ještě dlouho budem trpět takovou vládu,

  1. neda mi – poobednajsi prehlad sprav v nemeckej kolonii :

   Evropský parlament vyzval k embargu na ruský plyn: Poslanci Evropského parlamentu velkou většinou schválili výzvu k uvalení embarga na dovoz ruského zemního plynu do EU. Po hlasování následoval potlesk vestoje. O zavedení kroku nicméně rozhodnou jednotlivé členské státy.

   A este sa niekto bude navazat do Kima a jeho rezervacii zvanej Severna Korea? Kde sa navrhom slovutneho vodcu tlieska a az niektori od nadsenia odpadavaju??

   Kam sa hrabe elvis 🙂

   1. Tady je důležité, aby jsme jednotně odmítli plyn a ropu. Plyn nesmíme brát ani ten překoupený od SRN za 3,5 násobek. Musíme jít příkladem.
    No a pak snad už to dojde většině a nakopou celou EU a společně i s naší vládou zádel.

  2. tam rovno v tom clanku pisu, ze ten kurz je umely, politicky, ze sa to takymto kurzom urco realne neobchoduje 😛

 9. Zelenský promluvil prostřednictvím videopřenosu před řeckým parlamentem spolu se dvěma bojovníky ukrajinského nacionalistického praporu Azov (jehož bojovníci čelí v Rusku trestnímu řízení).

  Mnozí poslanci již zasedání bojkotovali a projev členů Azova byl nečekaný a vyvolal politický skandál. Zelenského přivítali pouze poslanci vládnoucí strany Nová demokracie, ostatní ne.

  „Je nepřijatelné, že příslušníci praporu Azov dnes vystoupili před řeckým parlamentem společně s prezidentem Zelenským,“ uvedl tajemník vedoucí opoziční strany SYRIZA – Progresivní aliance.
  https://t.me/rian_ru/157620

  Moje poznámka – Azov v Řecku není zrovna ideální stav…

  1. Na novinkách v titulcích po rozkliknutí tohoto článku Buča, Buča a že ruští vojáci masakrují civilisty. Takže vypovídající hodnota článku rozmělněna.

   V diskuzi je zastáván názor že zajatci mohli být vraždění, protože Buča. Přitom Buča byla zinscenována až potom, co pronikla na světlo boží, zvěrstva Ukrofašistů.

  1. Re: Občan

   Jak málo postačí k vymytí tak inteligentní hmoty, jako je lidský mozek.
   Chápete to?
   Já ne…

   1. Re: Targus
    MOZEK je úžasný, má 90 miliard buněk …
    Pracuje bez přestávky.
    Ve dne i v noci.
    Od narození až po zakoupení televizoru.

   2. Von se asi spíš vlivem propagandy nějak přepóluje a začne fun…prac…no prostě cca provádět aktivitu v jiném módu, než když byl mozkem lidským.
    Nic chytřejšího už mě nenapadá.

     1. Jen jako perličku k tomu Waltarimu:
      V roce 1941 , jako 33 letý, napsal knížku , politickou, Válka o pravdu, Pravda o Estonsku, Lotyšsku a Litvě.
      Vyšlo to jenom jednou, myslím že ve Švédsku, později byla kniha zakázaná.
      Podle mne nechtěl Waltari hrotit situaci, stal se pacifistou a sám nechtěl přitápět pod kotlem .
      Finové se dobrovolně demilitarizovali a měli klid.
      No a teďka, v roce 2022 , spolek pokrokových dam z Masarykovy univerzity, hbitě přeložil tu válečnou knížku a s třeskutým úvodem vydal.
      Že jako Waltari už tenkrát popsal hybridní válku.
      Myslím si, že se musí Waltari nespokojeně vrtět v hrobě. Že by s tím určitě nesouhlasil!!!
      ( Byť i je v knize opravdu napsaná pravda. Někdy je fakt lepší nechat staré křivdy chrnět. )

  2. „národ nácků, protože skoro 100% přispěvatelů nadšeně schvaluje ukronáckovská zvěrstva.“

   Někteří jsou od 15 do 25 let. Pokud jsou starší, nemyslí. Většinou městští lidé. Právě pro ně dělá Kalousek nenávistné tweety. A právě oni se klipovitě přidávají a tyto lidi volí.
   Ale hodně jich právě teď zblblo. Ona válečná propaganda funguje. Právě tito lidé volali po popravě Horákové a dalších zrádců.

   1. Háček je v tom, že cenzura pouští jen ty náckovské výkřiky. není jich tolik, ale řvou ze všech sil.

 10. Evča Holubová se konečně našla. Hraní ji doposavad šlo o dost hůře než chlastání, tak rozjela pomoc Ukrajině ve velkém. Lidu vzkazuje, aby využíval služeb Ukrajinek a poskytují různé služby…uvažuju, že bych zaskočil.
  Nepřejícím pak vzkazuje, ať na ni nechodí do kina (tak toho se Evčo fakt neboj), ale ať ji hlavně nepíšou. Ti budou promptně hlášení PČR neboť se jedná o trestný čin. Tak to je Evčo síla. My s vámi už zatočíme, tak nějak po Pravdoláskařsku, že?!

  1. Tak je to spravne, tak to ma byť. U nás v práci jeden takový balič do ukrovlajky, při naší výměně názoru vyřvával „ať si ti mužíci strčí všechny ty Gogoly do prd…“ Když jsem mu jemně naznačil, že on ten ruský romantik byl vlastně Ukrajinec, celého mě poprskal 🙂

 11. Vysílání MO

  Předesílám chyby v komentu, nejdou titulky a MO nemluví zrovna úplně srozumitelně.

  Představitel DNR Basurin prohlásil, že boje v centru M-polu jsou skončeny. Není tomu tak, stále se objevují nová ohniska odporu při tzv. začistkách – čištění prostoru v obytných zónách. V přístavu a v Azovstalu jsou stále nepřátelské skupiny a byl proti nim nasazen systém Hyacint – samohybné dělo ráže 152 mm, něco jako byla naše DANA, ale na pásech.
  LNR rajon – boje o 31 blokpost v rajonu (snad) Žlapka. (Kdo by věděl, kde to je, dejte vědět.)
  Dněpropetrovsk – likvidace zásobníků ropy (asi myslel naftu).
  V Černém moři se toulají miny vypuštěné Ukrajinci. Mariupol, Turecko, třetí lokalitu jsem nerozluštil.
  V Řecku blokovali demonstranti železnici, po které měl vyjet vlak se zbraněmi NATO z přístavu Alexandropulos. (Tak to u nás nehrozí).
  Podle amerického zdroje Carl Quitanilla) síly VSU ztratily už 91 % z celkového počtu tanků.
  MO odhaduje pravděpodobný stav zničené techniky na dvě třetiny.
  Kurz dolaru k rublu je 1: 76, což je podle MO pro majitele dolarových účtů špatně. (Jak je dobře na světě těm, kdo mají stejné ho**o, jako já).

  1. Blokposty 29 a 31 jsou na přístupu k Lisičansku od Luganska. V roce 2015 se o ně sváděly těžké boje. To místní označení by mohlo být Žolobok.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *