26 května, 2024

Rouhali jsme se a už se nám naše tužby plní

Krátký nákupní úvodník:

Včera jsem se potkal ve Vidlákově s jedním kamarádem, který pracuje v Rakousku. Právě se vrátil z roboty a z nákupu. Tedy… z nákupu…. Prý obchody v Rakousku jsou vybrakované. Všechno základní zboží je vyprodané. Něco takového nezažil ani na začátku covidu. Rakušané asi vědí něco, co nám fialová vláda neřekne. Možná se už Němci rozhodli, že se bez ruského plynu obejdou.

Je mezi čtenáři někdo, kdo by ty vyprodané rakouské konzumy mohl potvrdit nebo vyvrátit?

A teď už dnešní text:

Dneska se chci vypsat z několika aktuálních pocitů. Impulsem k tomu byl včerejší komentář čtenáře  Vala, který nadhodil zajímavou myšlenku – Rusko vyhrálo už jen tím, že si trouflo. Putin se odvážil útoku na Ukrajinu i přesto, že „byla pod ochranou“ Západu i USA. Ilja Muromec vrazil do lokálu, který Joe považoval za svůj, vytáhl svojí bejvalku ven za vlasy a začal jí fackovat. Ona ho za to škrábe a kouše, ostatní jí podávají co mají po ruce, ale nikdo se ruského medvěda nechce dotknout, nikdo nechce způsobit ještě větší rvačku. A tak jen sbírají peníze, které kolem sebe Ivan rozházel a slibují, že ho už nikdo nezaměstná. Ukrajině je to samozřejmě houby platné, brání se sama a i když bojuje docela dost, dostává příšerný nářez ze kterého se bude vzpamatovávat dlouhá desetiletí, pokud to vůbec přežije.

Vidíte to také, jak všechna světová místa doutnajících konfliktů v posledních týdnech krásně vzplanula? Ono se skutečně něco změnilo. Americký globální policajt stojí, sice deklamuje cosi o zákonu a pořádku, ale zároveň nechává kolt v pouzdře a nemíní ho vyndat. Jeho pomocníci a kamarádi dělají víceméně to samé. A hned zvedá hlavu Azerbajdžán, Írán, Jemen, Izrael velmi hlasitě deklamuje neutralitu, Asad posílá Putinovi tisíce žoldnéřů, Saúdové se domlouvají s Číňany na ropě za juany, Strýček Si mluví velmi znepokojivě o Taiwanu, který naopak drží hubu a snaží se neeskalovat situaci. Šalamounovy ostrovy podepisují v podstatě lokajskou dohodu se Žluťáky a zřejmě se toho děje ještě mnohem víc, jen to ještě není v televizi a na Telegramu, takže o tom nevíme.

To všechno proto, že Rus si troufl. Bez ohledu na sankce a vyobcování ze „slušné společnosti,“ sáhl tomu největšímu majiteli do jeho bordelu, vytáhl mu jeho oblíbenou holku, teď ji ruskými metodami zpracovává k obrazu svému a Velký šéf sice nadává, ale ve skutečnosti to tak nechá.

Ba dokonce už začínám mít pocit, že Zelenský západní lídry svými projevy tak trochu obtěžuje. Už přece udělali dost. Vyprázdnili sklady se starou výzbrojí, dodali spoustu moderních hraček, poslali fůru peněz, přijali bez keců tři miliony uprchlíků. A Ukrajincům je to pořád málo. Navíc jsou den ode dne se svými požadavky nestoudnější…. Chvílemi ten Zelenský už vlastně nadává. Fackovaná holka si pouští pusu na špacír. Ještě před nedávnem jí všichni připíjeli na zdraví a ujišťovali, že jí ochrání, pak tam ten ruský buran vběhl, vytáhl jí ven a všichni jen koukají…

Víte, co mě na událostech v Buče znepokojuje nejvíc? Vlažná reakce odvěkého ruského nepřítele – Polska. Stejně vlažná reakce přišla i z Pobaltí. Nemyslím si, že by si tamní vlády měly podezření, že jde o operaci pod falešnou vlajkou, to opravdu ne… ale ono to skoro vypadá, že Balti ani Poláci už nemají čím víc přispět. Před měsícem jsem psal, že tato válka se prozatím vede ze skladových zásob. Že množství zničené techniky je v penězích impozantní částka, ale ve skutečnosti je to vlastně zadarmo, protože všechny ty tanky, BVPčka, vrtulníky, stíhačky, ale i Javeliny,  Stingery a Pieruny byly vyrobeny a zaplaceny už dávno. Výzbroj došla. Není co Ukrajincům poslat.

Jo od nás ještě mohou odjet nějaké staré obrněné šroty (jsem zvědavý, jestli ty české tanky dojedou na bojiště, tohle se nedá schovávat do malé dodávky a převážet mezi tisíci jinými auty v noci. Tohle musí jen na vagonu nebo podvalníku, je to velké, těžké, železné a viditelné i z oběžné dráhy), protože my nikam šturmovat stejně nebudeme, ale Poláci si potřebují uchovat síly na jejich dějinnou chvíli, až si vezmou zpátky Lvov.

Chvílemi mám skoro pocit, že Poláci už potřebují nějaké takové skandální odhalení, které ukáže, že v Kyjevě jsou skutečně fašisté. Aby mohli (patřičně rozhořčeni) také zachraňovat nebohý ukrajinský lid. Ne, nemám na to žádné důkazy, jen sleduju úplně všechno, co se dá zjistit a mrazí mě z té chuti. V podstatě v té bezvýhradné podpoře do statků a hrdel už pokračuje jen naše vláda. Němci už mluví víc o plynovodech než o Buče a Biden sice má silácké projevy, ale zároveň ukončuje sankce na ruská hnojiva.

Včera jsem viděl video, jak Ukrajinci popravují zajaté ruské vojáky… sami si to natočili a zveřejnili. Nejprve podříznout krk, pak se pokochat smrtelným zápasem a pak kulka do hlavy. A šup s tím na web. Akorát zapomněli jednomu vojákovi sundat pouta… Za chvíli to bude jako za Islámského státu. Původní proxy válka velmocí se brzy změní na válku náboženskou, ve které se zajatci na žádné straně neberou. Videa poprav budu následovat. Stále častěji.

Svět skutečně začíná být multipolární. PAX Americana končí v ohni války na Ukrajině, američtí nepřátelé zvedají hlavy a zjišťují, že kopnutí do Amíka sice něco stojí, ale už jim to projde. A já musím říci, že z toho nemám žádnou radost. Ten multipolární svět nebude bezpečnější a klidnější místo. To jen povstanou staří démoni, kteří se doteď krčili někde v koutě, protože globální policajt měl dost měkkých i tvrdých sil, aby se hrálo podle jeho not. Odchylky byly možné, ale jen malé. Platila vláda dolaru a amerických základen. Američané prostě určili, kdy vítězí právo nedotknutelných hranic a kdy vítězí právo na sebeurčení národa. Vítězilo vždycky to, co bylo zrovna proamerické. Nedivte se proto servilní politice našich vlád. Byla v podstatě nutná.

Ale teď nám tu Putin ukazuje, že to jde. Že je možné překročit všechny hranice, je možné si dupnout. Starý lev sice stále výhružně obchází svůj harém, ale nový lev si svojí kořist vytáhl  a starý mu ji nepřišel vzít. Cení na sebe zuby, zastrašují se, ale Američanovi se dá postavit i na jeho vlastním hřišti.

A tak mají někteří Ukrajinci ruské pasy, jiní mají rumunské pasy, jiní maďarské… a Poláci mají silnou armádu. Staré touhy, staré křivdy, staré vášně, staré dluhy… už to leze ven. Multipolární svět především znamená, že nejen Amíci si budou dělat, co budou chtít a kde budou chtít. Stejně to budou dělat i jiní. V menším… ale bude jich hodně, takže válek bude víc. Doteď rozhodovala proameričnost.  Odteď to bude horší. Proameričnost vás neochrání – viz Ukrajina. Ale neochrání vás nejspíš ani proruskost, o čemž se na Ukrajině také denně přesvědčujeme. Alfasamec sice slábne, ale ten mladej nemá na to, aby převzal jeho roli v plném rozsahu. Může ji dělat jen omezeně a na malém prostoru. Tak malém, že musí u Kyjeva opustit dobyté teritorium a nechat tamní obyvatelstvo napospas těm druhým. Se všemi důsledky, které má jakýkoliv projev sympatie k okupačním vojákům.  

Takže až ten multipolární svět dojde sem a budete ve sklepě čekat, jak dopadne válka nad vámi, uvědomte si především, že se to může několikrát změnit a když projevíte nad novými pořádky příliš nadšení, tak vás pak mohou postřílet vaši vlastní lidi i s krabicemi humanitární pomoci od okupantů. V dnešní době se snadno dostanete do televize a ve válečných případech to bude použito jako důkaz pro nějaký karatelský prapor. Tohle všechno se pak může změnit několikrát… Multipolární především znamená, že nikdy nevíte, kdo vyhraje a na jak dlouho.  Asi nemusím zdůrazňovat, že nějaká pročeskost vám taky nepomůže.

Multipolární svět nebude ani trochu lepší, než ten současný. Protože o historických okolnostech nebude ve svých projevech mluvit jen Putin, ale brzy si to osvojí všichni. Všichni totiž teď právě viděli, že s trochou kuráže to jde. Že když uhodíte u obyvatelstva na tu správnou strunu, tak budou klidně i chudnout, jen když dojde na historickou spravedlnost. Stejně ti burani byli už moc dlouho při penězích a nahromadili zbytečně moc majetku i úspor.

Americké časy končí, ale místo nich nepřicházejí ani ruské ani čínské časy. Přichází mix. My tady budeme mít časy polské, německé, maďarské, rakouské, ukrajinské, trochu ruské a čínské… jen Slováci zůstanou bratia, protože jsme si s nimi vlastně nikdy nic neudělali. Jsme opravdu bratři.

Budoucnost geopolitiky spočívá v uvědomění si, že teď už to jde. Že lze vlézt Američanům do zelí, že to něco stojí, ale projde to. Projde to o to snáz, že na to doplatí jen ti burani, co dělají rukama. Na ty dopadají sankce, nejistota, bída, drahota i exekutoři. Na novodobé tvůrce multipolárního světa to fakt nedopadne.

Globální policajt ještě pořádně ani neodešel a už vylézají dávní démoni… čím argumentuje Putin ohledně Ukrajiny? Historií. Čím argumentují Poláci? Historií. Čím argumentuje Posett? Historií. Čím argumentuje Orbán? Historií. A že tu těch starých křivd máme… Těšínsko, rozbití Rakouska – Uherska, Slováci si užijí maďarskou Podunajskou nížinu, Poláci mají svůj Lvov, Rumuni Bukovinu, Rusové Malorusko a Novorusko, Čína má svojí hedvábnou stezku… jo a matně si pamatuju, že se od nás kdysi odsunuly tři miliony sudetských Němců podle jakýchsi dekretů, které by vlastně vůbec neměly být… Já vlastně vůbec nemusím mluvit o vzdálených hranicích, které kdysi  v poušti nakreslili Britové podle vzorce rozděl a panuj. Bohatě postačí, co máme tady kolem sebe.

Rouhali jsme se, vyhlíželi jsme multipolární svět a ono se nám to vyplňuje přímo před očima. Všichni zjišťují, že už to jde.

203 thoughts on “Rouhali jsme se a už se nám naše tužby plní

 1. Kdo vyhodil starý kotel, tak neudělal dobře. Fialová vláda schválila zvýšené emise zatím na další 2 roky.

  1. Sedím v první řadě dobře se bavím. Užívám si to – jednak proto, že takovou srandu člověk nezažije často (já – poprvé za cca 60 let), jednak proto, že vstupné do kabaretu je zatraceně drahé. Necítit se jako multimiliardář a neužívat si to bylo by plýtváním.
   Taky si to užijte, dobře vám radím a myslím to upřímně.

   1. A mám tady ještě jednu perličku pro všechny z první i druhé řady:
    Vláda schválila snížení spotřební daně u nafty a benzínu.
    Sníží se i spotřební daň na naftu a benzín o 1,50 koruny na litr. Z litru benzinu se nyní odvádí daň 12,84 koruny a u nafty 9,95 koruny. Snížení spotřební daně bude platné od 1. června do 30. září.
    (Celé čtyři měsíce budeme tankovat o 1.50Kč levněji. No neber to! Ta vláda se ale opravdu stará.)
    https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/vlada-jednala-o-snizeni-spotrebni-dane-castecnem-zruseni-silnicni-dane-nebo_2204062242_mkl

    1. O 1,50 laciněji tankovat nejspíš nebudeme, protože snížení spotřební daně ještě neznamená, že na pumpě bude palivo levnější.

  2. Mluvilo se o dovozu australského uhlí, ne? Krystaly svobody. Ostravští haviři ho budou tahat po Odře.

 2. Večerní svodka JP

  Šiří se obavy ruských civilistů z příhraničních regionů z napadení teritoria RF ukrajinskými jednotkami. Je možno počítat s dělostřeleckými či raketovými přepady, na vstup do teritoria RF nemají VSU v současné době dostatečný potenciál.
  Tisková služba prezidenta Zelenského dnes vydala kromě přehledu úspěchů VSU i zprávu, že ruští vojáci získali seznamy Ukrajinců sloužících v Teritoriální obraně a Chersonské oblasti a nyní je vyhledávají. Je možná spojitost aktivace této složky v souvislosti s pokusem Nikolajevské oblasti v čele s gubernátorem Kimem o zorganizování útoku na Cherson, který skončil rozstřílením útočné kolony ruským dělostřelectvem.
  Prý probíhá evakuace v doněcké oblasti a ve východní části dněpropetrovské oblasti a nepotvrzeně i v části charkovské oblasti.
  Dále byla zveřejněna informace, že ruské přepady zničily 60% pohonných hmot na území UA.
  Byl proveden úder na žel. Stan. Lozovaja, přes kterou se pohybuje (na vagonech) vojenská technika.
  Další zpráva – ruské jednotky se chystají na příští operace velice důkladně. Do toho patří i vytlačení protivníka co nejvíce na jih k uvolnění prostoru na manévrování.
  Probíhá přetahovaná o most přes Severský Donec.
  U Avdějevky se stupňuje činnost dělostřelectva RA a postřelovaný prostor se zvětšuje.
  Mariupol – skupina oddílů VSU dost ryche začíná ztrácet bojeschopnost. Zajaci se počítají na stovky, skupina Azov se přemísťuje k přístavu. Včera se objevil nejmohutnější minometný systém, který má RA k dispozici – minomet Tulipán ráže 240 mm s vysokou přesností zásahu a kadencí 10 výstřelů za min.
  Jednotky DNR a RA stoupily na teritorium továrny Azovstal.

  1. Re: JAHA

   Poctivé je leda přemílání ho**n – pardon – mlácení prázdnéslámy.
   Takových reportů vám napíšu deset denně z Blavy a nemusím utrácet za jízdenku.

 3. Jak se vám jde, mesijé?
  Mě z toho snad omyje!
  Ukradli mi pásek, řády
  dali mě do první řady…
  A jak u vás, generále?
  Lepší, než být ve futrále..
  sebrali mi tkaničky
  navěsili rolničky
  měl jsem zůstat v Norfolku
  dát si whisky ve Spolku.
  Hele, Lenin vpravo!
  volají nám bravo!

 4. „Sankce porušují lidská práva a měly by být zrušeny, říká Rada OSN pro lidská práva a zde země, které nesouhlasí“
  ***
  (…) Na zasedání 31. března více než polovina ze 47 členů Rady pro lidská práva hlasovala pro odsouzení těchto sankcí. (…)
  (…) Většina zemí, které hlasovaly pro rezoluci, jsou z globálního jihu, zatímco téměř všechny státy, které byly proti opatření, jsou z globálního severu. (…)

  http://www.infokuryr.cz/n/2022/04/06/sankce-porusuji-lidska-prava-a-mely-by-byt-zruseny-rika-rada-osn-pro-lidska-prava-a-zde-zeme-ktere-nesouhlasi/

 5. Jsem se zasnila, jak moc bych si přála, aby se svět vrátil o tři roky zpátky. Měla jsem dvě smlouvy o provedení práce, čekala jsem svoji první vnučku, těšila jsem se na dovolenou v Řecku, platila jsem za všechny energie do 30 tisíc, s přáteli jsme mohli kamkoliv, žádný kovid, žádná válka ( v uvozovkách), návštěvy ze Slovenska, Švédska… A to jsem nebyla zcela spokojená, už se dlouho s lidmi manipulovalo, třeba volbou prezidenta.A nejen, byla spousta dalších věcí.
  Prosím každý večer svého anděla strážného, aby byl nejen se mnou, ale aby se všichni andělé o ty své ovečky starali. Suď bůh, jak to všechno dopadne!

  1. Re: liška
   Potká vás soudruh hajnej a vypráší vám kožich sprškou broků za to, že nejste chytrá, mladá a krásná, jelikož si dovolujete zpochybňovat a neadorovat současný Bordelistán a vzpomínat na levné časy.
   To je drzost!
   Fuj je to!!!
   Dostanete objek a budete hnípat na řetězu u boudy!!!

  1. Miluju lepiče odkazů bez vysvětlení… tak jsi vylepil odkaz na video v délce 2 a půl hodiny… a co jako… mám sledovat 2 a půl hodiny, protože jseš línej napsat tři slova?… nebo jsi milovník kryptografie, záhad a hlavolamů?… kdybys byl jeden neřeknu, ale vás co umíte číst myšlenky, se vyrojilo fakt dost… je to už trapný a obtěžující

    1. jmenuje se to kodex blogera… tak si to přečtu až budu blogovat… a mluvit na netu u anonymních nickname o tykání to je téma tak 2O let starý


     Vyřízeno.
     Zakladatel

    2. jinak web i komentáře dost dobrý… ovšem jestli je to uzavřená společnost tak nesedí formát… pro milovníky jednotných postojů se hodí mejnstrým nebo uzavřené gůgl grupy… ale když jste tak citliví tak se pokusím omezit na obdivné přitakávání

 6. (…) V roce 2006 vyšla v Paříži (nakladatelství Plon) kniha Erica Laurenta „Skrytá stránka ropy“. Znalec ropné a plynové geopolitky popsal, jak Západ využívá energetickou zbraň proti Sovětskému svazu.

  „Potřeby ropy ohledně měny byly značné. Nemohl se obejít [Sovětský svaz] bez nákupu obilí, zařízení, hodně šlo na obsluhu zahraničního dluhu a na podporu satelitů – Kuby, Vietnamu, Angoly a dalších. Ročně to bylo 6 miliard dolarů.

  Prezidentu Reaganovi bylo navrženo srazit ceny ropy na světovém trhu.

  „Bylo vypočteno, že pokles ceny o 1 dolar bude pro sovětskou pokladnu znamenat miliardu dolarů. Dosáhlo se to přes Saúdskou Arábii. V této době produkovala 40 % ropy a mohla sama ovlivnit cenu.“

  Washington umluvil prozápadní Saúdskou Arábii, a ta zvýšila těžbu začátkem roku 1985 ze dvou milionů barelů za den na 10 milionů barelů ze den. Nabídka ropy překonala poptávku a cena klesla ze 30 dolarů na 10 dolarů za barel. Moskva tak jen v roce 1986 přišla o 13 miliard dolarů. Byla to polovina jejích ročních devizových příjmů.

  Eric Laurent předpověděl: „Už dnes je jasné, že je svět zatažen do boje za energie, především ropu, která se stává faktorem geostrategického nátlaku.“ Čekají nás ropné války. (…)

  https://outsidermedia.cz/prosazovani-rublu-aneb-bifurkacni-bod-ve-vztazich-zapadu-a-ruska-je-za-nami/
  ————————————-
  Takže „cnostná panna Západ“ si začal první.
  Fakt překvápko…

  1. Doporučuji skouknout Quincy Pakt, smlouvu, kterou uzavřel po war2. Rossevelt se saúdským monarchou.
   Něco za něco, kromě ropy tam hraje velkou roli i strpení nově se rodícího státu uprostřed Orientu.
   Funguje to výborně, princ MbS dobře ví, že se bez mocné podpory strýčka Sama ani neupšoukne.
   Arabská ulice totiž s hospodařením ropou/ darem samotného Alláha , vůbec nesouhlasí. Ani se nedivím.
   Tuto smlouvu později ratifikoval i G. W. Bush.

  2. Tohle zopakovali znovu před… deseti či patnácti lety?, kdy se takto pokusili zničit Rusko i Venezuelu současně. Tehdy vstoupili na světové trhy americké společnosti, které to do té doby nedělaly. Cena se tak srazila na pár desítek dolarů za barel.

   1. Teď ale vyměkli a že by toho autobusáka jako i docela brali.
    Holt ropa je ropa a venezuelský / americký prezident Guaidó šel k ledu.
    Ani nestihnul přijmout pozvání našeho skvjelého hradního pána do Lán.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *