17 července, 2024

O čem budu psát v pondělí?

Tak jak to dneska na Václaváku proběhne? Přijde nás dost? Budou řečníci mluvit rozumně? Nedojde na nějaké provokace? Dodá to impuls k dalším činům? Uskutečníme první kroky ke sjednocení a sebeuvědomění? Nebo nás prostě bude málo, řečníci si budou honit ego, Česká televize si udělá dost záběrů „fašizujících bojůvek“ a výsledkem bude znechucení a žádná šance na změnu budoucnosti?

Nevím.

Ale budu tam dneska také a v pondělí napíšu, co jsem tam viděl. Ať to bude cokoliv. Nic nezamlčím, nikomu nebudu nadržovat, nikomu nezůstanu nic dlužen. Jakožto bloger jsem udělal pro propagaci této akce maximum, protože souzněla s tím, po čem volám už dlouhou dobu. Že je zapotřebí zapomenout na staré rozpory, je zapotřebí přestat lustrovat ty, co to ještě nevzdali a snaží se o něco víc, než jen zachraňovat sami sebe. Je zapotřebí být tolerantní k jejich dávným chybám, protože když teče do podpalubí, je důležité pumpovat. A kdo pumpuje, ten je náš.

V tomto duchu byla celá demonstrace svolána. Po celou dobu visel její banner zde na Litterate. Je zapotřebí zapomenout na rozpory a semknout se, protože se na nás valí dokonalá bouře. Jak jsem psal teď v posledních dnech, já chci vědět, kolik nás je, chci vědět, s kým se dá počítat, chci vědět, jak si stojíme a chci na vlastní oči vidět, jestli jsme schopni udělat nějaký ten krok ven z této žumpy. Ale chci také vědět, jestli si na tom někdo míní honit triko, chci vědět, nakolik jsou řečníci schopni vidět souvislosti, chci vědět, zda nebojujeme minulou válku, chci vědět, nakolik jsme malicherní, úzkoprsí a rozdrobení, neschopní překročit svůj stín.

Chci se dnes dozvědět, jestli mám za koho bojovat a nebo jestli bude lepší zvýšit zdi okolo svého gruntu, okovat vrata železem a věřit jen sobě. Na Václaváku dneska bude přesně to, co si tam přineseme a co si tam přinesou ostatní. Mějte to na paměti. To rozhodne, jestli budeme dav a nebo něco víc.

Včera odpoledne si „fejsbůková komunita“ všimla mého profilu a začala mi z něj mazat články. A samozřejmě, jak na sviňu právě ty, které se nejvíc týkaly dnešní demonstrace. A čím víc se snažili mazat, tím víc si to čtenáři kopírovali přímo odsud, šířili to na svých profilech a sdíleli. Tímto chci Cukrbergovi poděkovat za propagaci. Na každou zbraň se najde protizbraň. Čím víc mě blokují, tím víc to čtenáři kopírují a šíří. Každá zablokovaná kopie vygeneruje dvě nové. Všem Cemperům přeju příjemnou šichtu při hledání stovek a stovek kopií mých článků po celé „Licokníze,“ které nic nespojuje. Alternativa vs. fejsbůk – 1:0.

Ne není to vyhraná válka, jen bitva. Už nás ani na fejsbůku nedokáží umlčet bez velkých kolaterálních ztrát.

Zpátky k demonstraci…

Včera jsme se dozvěděli, že Nordstrým se znovu nerozjede a že státy G7 chtějí zavést cenový strop na ropu a plyn. Co k tomu řekl Putin, to všichni už měsíc víme. Že prostě přestanou dodávat. My, co čteme i jiná, než pravdomluvná mééédia, tak víme, co napsali u Bloombergu. Že Rusko toto nedodávání minimálně rok vydrží. Jak dlouho vydržíme my, Kefalín?

Přibyl další důvod k demonstraci. Další důvod vzít si stát zpátky. Další důvod, aby tahle zkurvená mašinérie táhla na smetiště dějin i se svými ojroatlantickými hodnotami. Včera bylo pozdě. Sakra chlapi, dejte si na tom pódiu záležet. Mluvte o tom, co je důležité a nemluvte o tom, co je už dávno pasé. A vy, co to budete poslouchat, dejte jim šanci. Je možná poslední. Jak jsem to psal před měsícem? Buďto dneska přijdete a pomůžete svou přítomností udělat první krok, aby pak mohly být učiněny další kroky…, nebo nepřijdete a počkáte si až nějakou jinou akci svolá někdo jiný. Po dnešních zprávách o stavu Nordstrýmu bych řekl, že se asi načekáte.

Já v pondělí napíšu, co jsem viděl a slyšel. Ať jde o řečníky nebo o posluchače. Ať jde o ty, kteří chtějí v těchto časech ke kormidlu, nebo ty, kteří prostě chtějí dobrého kapitána. V podělí napíšu svůj dojem. Ne pravdu, ale můj názor. Doufám, že nebudu sám a že se zde na Litterate sejde víc příspěvků od různých svědků, kteří se tam budou pohybovat.

Jo a pro ty, kteří by se se mnou chtěli potkat… nedokážu říci, kde přesně na tom Václaváku budu. Přece jenom jsem venkovský Vidlák a v Praze jsem nebyl patnáct let. Vidle si brát nebudu, to by asi před policií neprošlo. Ale budu mít černý australský klobouk a za krempou budu mít zastrčenou zkrácenou vidličku. Oslovit musíte vy mě.

203 thoughts on “O čem budu psát v pondělí?

 1. Demonstraci jsem podporoval,ale nečekal jsem tak velkou účast,takže překvapení i pro mnoho občanů.
  Začalo to dobře,už nejde přestat,tlak musí pokračovat,další plánovaná ještě před volbami,může docela zamíchat s výsledky voleb.Takže díky organizátorům,ale zvlášť panu Vidlákovi,má na tom velký podíl.
  Proto znova pro organizátory,zodpovědnost zavazuje.

  1. Formace zpupneho blyštiveho Péti ODS vede neruseně káru nas tzv zbité putinovce ke katastrofě!
   Na vedlejšim webu Šefvidlaka pod člankem O ČEM BUDU PSÁT začala tvorba doposud nevidaného PNZ
   To jest potřeb voliče ve formě Programu Narodnich Zajmů neboli PNZ!.
   Aby jsme byli prima volici progresiviste doporučuji všem se tvorby svěžiho PNZ účastnit a to ve vlastnim
   zajmu!PRVNI POSTULAT k diskuzi zni!
   1.
   Nestači jen volat demisi,demisi zas bude stejna bida,pokud se nezměni naš režim kapitalismu bez přivlastků vychazejici z gangsterismu,ktery krade dvě třetiny našich platů !
   Otazka na všechny voliče,aby se konkretně věci hnuly !Kdo z vas dokažáže jmenovet nsvrh režimu, na co se ma system zla instalovsny presidentem ODS na pry už dalšich 33ZMÊNIT?
   Tak co budeme jen demokracie čumilů, nebo tomu dame kapky skutečněl ZMĚNIT?
   No ni?

 2. Byl jsem tam a vše jsem viděl, věřil jsem ve vysokou účast ale nakonec jsem i já byl mile překvapen.Psal jsem na tu nevypsanou typovačku, že počítám s 50 000, ale doufám v účast vyšší. Vyšlo to. Kdo to tenkrát dal jako podnět? Vyhrál jsem?
  Demonstrace se povedla a navrhuji už jen říkat, že nás tam bylo dobrých 100 000. Nakonec to koresponduje s nezávislým počítáním policie, oznámených z podia. Takže ne 70,ale 100 tisíc.
  Co dále? Bylo to tam řečeno, 28.9 bude další a ještě větší demonstrace, je nutno oslovit co nejvíce nespokojených, pokud možno každý alespoň 5 dalších . Mezitím budou lidé jako doktor Rajchl vyjednávat s odbory, podnikateli a zaměstnavateli. Prostě se všemi kterým záleží na naší republice a zároveň jsou v existenčním ohrožení.
  Když vláda neodstoupí tak na demonstraci 28.9. se rozhodne o generální stávce. Fialovej hnus musí skončit, šílená Markéta musí přestat plést svetry a zmizet. Musíme si vzít tuto zemi zpět. Tak jako jsem tam byl dnes, tak tam budu i 28.9. a se mnou tam budou další. Doufám, že jich bude těch vyhlášených pět. Udělám pro to vše. Pojďme do toho, stojí to zato.

  1. Generální stávka…. To mi zavání dějinami KSČ a mezinárodního dělnického hnutí. Ostatně byl tam Josef Skála… Jenže nejsme ve dvacátých letech minulého století. I v listopadu 1989 to byla fraška k ničemu. Kargokultické obřady.To jako například, že pekař odmítne zákazníkovi prodat rohlík, protože protestuje proti vládě? Zubař odmítne ošetřit zub, protože protestuje proti vládě? Ječící mimozemšťan neprodá vysavač? Tramvaják neodveze a topič elektrárenský nechá vyhasnout kotle? A tak i všichni ostatní? Sebepoškození jako protest proti vládě?

   1. Nebuďte hysterický. Nemáte pravdu a neznáte ani dějiny, ale ani současnou politiku. Ke generální stávce jen poslední době mířili v Kanadě, Francii, Nizozemí. Zažila ji v posledních 20 letech nejedna země. Cílem stávky je dát najevo těm, proti komu je namířena, jak široký je záběr opozice. Stačí vyhlášení na půl hodiny v době oběda 12:30 až 13:00, kdy prostě všichni, kdo se ke stávce připojí dají nějak najevo svoji účast. Zpravidla tím, že nepracují, ale tam kde to nejde (řídící letového provozu, nepřetržité provozy, hromadná doprava) se prostě jen nějak označí, třeba kšiltovkami s nápisem „Stávka“. Takto může stávkovat i prodavač obávající se vyhazovu, váš zubař nebo studenti ve škole či policista ve službě. Dost často stávku podpoří zvuková kulisa podnikových sirén a klaksonů automobilů, které samozřejmě netroubí celou půlhodinu, ale nárazové. Sociální záporáci v době generální stávky nepracují, ale kradou.

 3. Podle mě když se řikalo že milion chvilek měli 120000 ted bylo víc, byl jsem asi 30m od podia, atmosféra super obrovská nadšení, při hymně mě mrazilo. PRovokatéři minimum, jen bohužel 3.5 h vtom davu na mé zdraví na hranici kolapsu ale supr

 4. Myslím, že akce dopadla nad očekávání. Přes informační embargo sdělovadel a nabádání, ať jdou lidi do lesa, že hřiby rostou hlavně ve Středních Čechách (radio Blaník v 10h po zprávách). Fiala svým vyjádřením k lidem na náměstí překonal Jakeše i Štěpána, a to byly ve své době etalony blbosti a arogance. Reakce např. plátku Forum24 dává tušit, že tentokrát to samet nebude. Jakoby měli soudruzi demokraté strach z normálních lidí. Kyvadlo se začíná vracet z horní úvrati zpět.

 5. Dnes jsem šel s recyklací….
  Vedle modrého kontejneru na papír a žlutého na plasty stojí popelnice s fialovým víkem…

 6. Nemáte někdo odkaz na kompletní video na tribunu? Z celé akce? Se všemi řečníky, co kdo řekl? Třeba Ševčíka, hledám marně. A fakt tu nejsem profesionálně 🙂 Díky.

    1. Jo. Teď jsem Ševčíka doposlechl a chtěl tu informaci o časové stopě předat dál. Děkuji Vám. A furt, od začátku, jsem tam hledal ty proruské síly od debila, co se u nás stal shodou okolností předsedou vlády. A nic. Tak pokud máte na ty proruské štváče stopáž, budu rád. Demokracii si tu přece rozvracet nedáme!! Ještě jednou děkuji.

  1. Evidentně mu nikdy nešlo o žádné vznešené ideje a nějaké vzletné hodnoty, ale čistě o prachy a moc. V duchu jeho „charakteru“ značně křiváckou moc a značně pofiderně získané peníze. Takový typ Bobliga z Edelstadtu.

 7. (PL)
  „Vodní děla na tu svoloč. Rozehnat! Zbyteční lidé.“ Z ODS zahřmělo proti demonstrujícím
  03.09.2022 21:01 | Ze sítí

  Sobotní demonstrace proti krokům Fialovy vlády mnohé překvapila množstvím nespokojených občanů, kteří na místo dorazili. Překvapení nad hojnou účastí, ale také nad reakcí premiéra Petra Fialy (ODS), jenž přítomné označil za „proruské sympatizanty“, neskrývali mnozí novináři i někteří politici z vládních stran. A kabinetu přicházejí varování k včasnému řešení situace, jinak to příště „bude horší“. Někteří ale sdílejí jiný pohled. „Vodní děla na tu svoloč… V antické Spartě tyhle typy házeli z útesu coby pro společnost nepotřebné,“ ozvalo se z ODS. „Odmítají provolat slávu Ukrajině. Zbyteční lidé pro společnost,“ následovalo. „

   1. Nevolit v komunálních a senátních volbách NIKOHO z ODS, i kdyby to byl ten nejlepší kandidát, kterého znáte, který dělá pro obec či město záslužnou práci.. prostě z principu ne!
    To je to, co může každý občan udělat, co má ve své moci!
    (pochopitelně nevolit ani nikoho z dalších partají pětikolky).
    Zkusme jim s tím trochu zamíchat!

 8. první postřeh je ten že odborové svazy udělaly chybu,že se nepřipojily.dale mne překvapily obrovské téma vodové represe.na to slyšeli fakt mnozí.ja byl osobně nadšený.

 9. Postřeh….
  Na rozdíl od podobných demonstrací profesionálně zverbovaných „michprdů od přesýpacích hodin“ organizovaně dopravených a profesionálně vybavených hesly, transparenty, jednotnými demonstračními ozdobami a pomůckami, s podporou kulturních příživníků, dnešní demonstrace mi připadala taková…normální, normálních lidí.
  Že by ruská ambasáda šetřila?

  Papír Plasty!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *