12 června, 2024

O čem budu psát v pondělí?

Tak jak to dneska na Václaváku proběhne? Přijde nás dost? Budou řečníci mluvit rozumně? Nedojde na nějaké provokace? Dodá to impuls k dalším činům? Uskutečníme první kroky ke sjednocení a sebeuvědomění? Nebo nás prostě bude málo, řečníci si budou honit ego, Česká televize si udělá dost záběrů „fašizujících bojůvek“ a výsledkem bude znechucení a žádná šance na změnu budoucnosti?

Nevím.

Ale budu tam dneska také a v pondělí napíšu, co jsem tam viděl. Ať to bude cokoliv. Nic nezamlčím, nikomu nebudu nadržovat, nikomu nezůstanu nic dlužen. Jakožto bloger jsem udělal pro propagaci této akce maximum, protože souzněla s tím, po čem volám už dlouhou dobu. Že je zapotřebí zapomenout na staré rozpory, je zapotřebí přestat lustrovat ty, co to ještě nevzdali a snaží se o něco víc, než jen zachraňovat sami sebe. Je zapotřebí být tolerantní k jejich dávným chybám, protože když teče do podpalubí, je důležité pumpovat. A kdo pumpuje, ten je náš.

V tomto duchu byla celá demonstrace svolána. Po celou dobu visel její banner zde na Litterate. Je zapotřebí zapomenout na rozpory a semknout se, protože se na nás valí dokonalá bouře. Jak jsem psal teď v posledních dnech, já chci vědět, kolik nás je, chci vědět, s kým se dá počítat, chci vědět, jak si stojíme a chci na vlastní oči vidět, jestli jsme schopni udělat nějaký ten krok ven z této žumpy. Ale chci také vědět, jestli si na tom někdo míní honit triko, chci vědět, nakolik jsou řečníci schopni vidět souvislosti, chci vědět, zda nebojujeme minulou válku, chci vědět, nakolik jsme malicherní, úzkoprsí a rozdrobení, neschopní překročit svůj stín.

Chci se dnes dozvědět, jestli mám za koho bojovat a nebo jestli bude lepší zvýšit zdi okolo svého gruntu, okovat vrata železem a věřit jen sobě. Na Václaváku dneska bude přesně to, co si tam přineseme a co si tam přinesou ostatní. Mějte to na paměti. To rozhodne, jestli budeme dav a nebo něco víc.

Včera odpoledne si „fejsbůková komunita“ všimla mého profilu a začala mi z něj mazat články. A samozřejmě, jak na sviňu právě ty, které se nejvíc týkaly dnešní demonstrace. A čím víc se snažili mazat, tím víc si to čtenáři kopírovali přímo odsud, šířili to na svých profilech a sdíleli. Tímto chci Cukrbergovi poděkovat za propagaci. Na každou zbraň se najde protizbraň. Čím víc mě blokují, tím víc to čtenáři kopírují a šíří. Každá zablokovaná kopie vygeneruje dvě nové. Všem Cemperům přeju příjemnou šichtu při hledání stovek a stovek kopií mých článků po celé „Licokníze,“ které nic nespojuje. Alternativa vs. fejsbůk – 1:0.

Ne není to vyhraná válka, jen bitva. Už nás ani na fejsbůku nedokáží umlčet bez velkých kolaterálních ztrát.

Zpátky k demonstraci…

Včera jsme se dozvěděli, že Nordstrým se znovu nerozjede a že státy G7 chtějí zavést cenový strop na ropu a plyn. Co k tomu řekl Putin, to všichni už měsíc víme. Že prostě přestanou dodávat. My, co čteme i jiná, než pravdomluvná mééédia, tak víme, co napsali u Bloombergu. Že Rusko toto nedodávání minimálně rok vydrží. Jak dlouho vydržíme my, Kefalín?

Přibyl další důvod k demonstraci. Další důvod vzít si stát zpátky. Další důvod, aby tahle zkurvená mašinérie táhla na smetiště dějin i se svými ojroatlantickými hodnotami. Včera bylo pozdě. Sakra chlapi, dejte si na tom pódiu záležet. Mluvte o tom, co je důležité a nemluvte o tom, co je už dávno pasé. A vy, co to budete poslouchat, dejte jim šanci. Je možná poslední. Jak jsem to psal před měsícem? Buďto dneska přijdete a pomůžete svou přítomností udělat první krok, aby pak mohly být učiněny další kroky…, nebo nepřijdete a počkáte si až nějakou jinou akci svolá někdo jiný. Po dnešních zprávách o stavu Nordstrýmu bych řekl, že se asi načekáte.

Já v pondělí napíšu, co jsem viděl a slyšel. Ať jde o řečníky nebo o posluchače. Ať jde o ty, kteří chtějí v těchto časech ke kormidlu, nebo ty, kteří prostě chtějí dobrého kapitána. V podělí napíšu svůj dojem. Ne pravdu, ale můj názor. Doufám, že nebudu sám a že se zde na Litterate sejde víc příspěvků od různých svědků, kteří se tam budou pohybovat.

Jo a pro ty, kteří by se se mnou chtěli potkat… nedokážu říci, kde přesně na tom Václaváku budu. Přece jenom jsem venkovský Vidlák a v Praze jsem nebyl patnáct let. Vidle si brát nebudu, to by asi před policií neprošlo. Ale budu mít černý australský klobouk a za krempou budu mít zastrčenou zkrácenou vidličku. Oslovit musíte vy mě.

203 thoughts on “O čem budu psát v pondělí?

 1. Von Basedow prohlásil, že nelze připustit rozdělení společnosti.
  Také by neměl připustit, aby se střídalo léto a zima. Páč léto je lepší. 😀

 2. Myslím, že se demonstrace povedla. Volný tam ale být nemusel. Chvíli to vypadalo, že dojde i na flákanec, když nechtěl končit a předat mikrofon!

  1. To je právě dobře, že pozvali i Flákance. Zase tolik nás není a každý hlas dobrý. To věčné vymezování a vzájemné mydlení si schodů se mi nelíbí.

 3. Velká gratulace k vydařené akci, mám radost z množství účastníků a jen mě mrzí, že jsem nemohla být. Jsem však samosebe živitelka a musela jsem do práce. Začínám ne šetřit, ale utrácet: za nový komín, za nová krbová kamna, za dřevo, za zásoby pro zvířata, protože jsem si je na sebe upoutala… Tak musím vydělávat, pokud to ještě jde.

  1. Jo, a hned po návratu z práce jsem koukla na ČT. Viděla jsem asi konec z reportáže, ale byl věnován těm z druhé strany, cca 30 lidí s opačným názorem, co vědí, že proti Putinovi a jeho válce prostě musíme vydržet! Tak určitě, vždyť pane premiér vyslal jasný signál, že se sešlo 70 tisíc nespokojenců vedených proruskými sluhy 😌

 4. (Jan Keller ohleduplně a se zdvořilostí sobě vlastní uvažuje, zda doc. Ševčík neprozradil státní tajemství, když pravil, že Fiala je hňup.)
  ——————————————————————————————————————————————
  Pan premiér se vyjádřil nemoudře
  3.9.2022 Jan Keller Keller bez cenzury, Komentáře

  „Na zaplněném Václavském náměstí prohlásil docent Miroslav Ševčík, děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze, že Petr Fiala je hňup. Učinil tak v emotivní reakci na Fialovo prohlášení na CNN Prima News, kdy pan premiér označil účastníky této masové demonstrace za proruské sympatizanty.

  I když se s odstupem můžeme oprostit od vulgárních výrazů, premiérovo vyjádření nelze hodnotit jinak než jako vysoce problematické.

  Především se Petr Fiala zachoval krajně neprofesionálně. To, že nerozumí energetice, financím, dopravě, zemědělství a několika dalším strategickým odvětvím, mu nelze vyčítat. Ani ministerský předseda nemůže vědět všechno. Od toho jsou ve fungujících vládách ministři se svými expertními týmy a dobře placenými poradci.

  Petr Fiala se však zachoval hrubě neprofesionálně i z hlediska své vlastní profese. Je to ostuda, když si profesor politologie nedokáže odvodil z množství demonstrantů, kteří obětovali akci jeden z dost možná posledních slunečných víkendů, že za tímto vrcholkem ledovce se skrývají řádově stovky tisíc hrubě nespokojených občanů. Je zvláštní, že politik, který tak rád vysílá signály, nedokáže podobný signál dekódovat.

  I jako politik se totiž Petr Fiala se vyjádřil hluboce nemoudře.

  Coby momentální premiér by měl mít schopnost alespoň přibližně odhadnout, jakého rozsahu nabude nespokojenost veřejnosti, až si lidé s blížícím se koncem roku prostudují účty za elektřinu a zemní plyn. Nelze očekávat, že by signály, které k němu budou přicházet poté, s postupujícím časem nějak výrazněji slábly.

  Nyní má premiér České republiky hned několik možností, jak na tvrzení docenta Ševčíka pronesené z tribuny uprostřed hlavního města zareagovat.

  Jednou z nich je, že se po roce své vlády už konečně začne radit s odborníky a nechá si od nich vysvětlit, jak se z bezprecedentní krizové situace se štítem, nikoliv na štítu dostat.

  Další z možností je, že přestane krýt ty členy své vlády, kteří se dokonale zdiskreditovali v aférách točících se především kolem ministerstva vnitra. Uvědomí si, že stín, který tyto aféry na celou jeho vládu vrhají, neumožňuje apelovat s čistým svědomím na oběti, jež má veřejnost podle mínění současné politické elity, v nepříjemně blízké budoucnosti podstoupit. S tím souvisí možnost vyzvat k dialogu ty, kteří se domnívají, že současná vláda hájí jiné zájmy, nežli je zájem národní.

  Ze všeho nejnešťastnější by bylo, pokud by pan premiér na hanlivá slova, jež z tribuny zazněla, zareagoval tak, že obviní docenta Ševčíka z prozrazení státního tajemství.
  Osobně bych mu takový postup určitě nedoporučoval.“

 5. Skvělý začátek!
  Gratulace zaslouženě patří jak organizátorům, tak Vidlákovi a dalším propagátorům.
  A vlastně i účastníkům za ukázněnost a slušnost.

  Ale…

  Teď by měla nastat mravenčí práce na přípravě konkrétního programu, který by měl být postupně představen na dalších demonstracích.
  Aby pětikolka pochopila, že tohle nejsou žádní Michprdi, nýbrž skutečná opozice, která ví, co chce a je na to připravena.

 6. Nevím, jak kdo počítal počet účastníků. Řekl bych, že těch 70 000 je počet zapnutých mobilů jednoho operátora. Dnes bylo (dle mého odhadu) na Václaváku víc lidí, než za generální stávky v listopadu 1989. Tenkrát byla zima a tak jsme měli silnější oblečení . Ale i tak se tenkrát hovořilo o mnohem větším počtu přítomných. Ale to koneckonců není podstatné. Podstatný byl signál vrchnímu signalistovi, že nechceme být chudobky a pokorně pomrznout ..

 7. A já psal, že se sejde 5-10 tisíc lidí… No tohle bylo hoooooodně hlasité Fialo jdi do pr*ele a vykulence s vykulenou si vem sebou…

  1. No, musím se přiznat, že jsem taky počítal, že se sejde maximálně pět tisíc nejnaštvanějších a to ještě bude hodně. No nic, palec nahoru. Akorát toho chlápka s černým australákem a vidličkou hádám nebyl vůbec žádný problém v tom davu najít. Řečeno slovy Smoljaka z jednoho pěkného českého filmu Na samotě u lesa: Příště bych to zkusil ještě jednou🙂.

   1. To byl hlavní důvod, proč před demonstrací vypnuli internetové kamery, snímající Václavák z výšky!
    Aby nebylo na mobilech vidět tu vidličku za australským kloboukem.
    Protože by jinak nadšený dav okamžitě donesl Vidláka na tibunu.

  2. Take jsem pocital s 5 tisici, ale zpravy z poslednich dnu lidi zrejme aktivovaly. Udalosti ted jdou rychle a situace se zhorsuje den ode dne.

   1. když jsem vylez z metra vprostřed Náměstí – spadla mi brada a byl jsem naměkko
    spousta lidí předpovídalo malou účast
    – je vidět, že jsou lidi, kterým na republice záleží

    Děkuji všem

 8. Samozvaný Brettschneider hlásí s Ocelového (chacha!) srdce (hehe!) reoubliky (chichi!):

  Odhadem 800-1000 lidí, povětšinou starších a starých, mladých tak 3%. Bohužel zcela zvládutá organizace řečnění, k mikrofonu se dostali lidé, kteří si tam řešili své vlastní problémy nebo agitovali pro svou stranu, straničku, uskupeníčko nebo hnutíčko. To by nebylo nejhorší, horší bylo, že většina řečníků měla něco, čemu se slušně říká „ústní průjem“. A příšerně hulákali do mikrofonu.
  ČTV i ČRo tam ani nepáchli, (mají to tam asi 400 m pěšky),mezi publikem jsem poznal dva „tajné“, ale nefotili, nezasahovali, jenom telefonovali. Asi na ústředí. Uniformovaného jsem neviděl ani jednoho.
  Část lidí sledovala na zahrádce u piva na mobilech demonstraci v Praze. Takže po hodině slovních exhibicí tak 1/4 – 1/3 lidí odešla. A já s nimi. Ale 0,3 % obyvatelstva není tak nejhorší – počítal jsem s menším zájmem. (Já pamatuji to náměstí zcela plné v rkce 1989 -90. Ozvučoval jsem ho. [;>/)
  Podrobněji na mém blogu zítra i s fotkami.

 9. Telegram Ukrajina:
  Ještě na jaře to bylo v EU nemyslitelné a nyní se to stává trendem. Sankce se postupně mění z ukrajinské výhody na velký problém pro západní vlády. Je těžké si představit, co se stane v zimě.
  V Praze vyšlo 70 000 lidí protestovat proti proruským silám: proti sankcím a dodávkám zbraní na Ukrajinu. Organizátoři se netají tím, že jde o proruský protest. Mnozí demonstranti přinesli české vlajky. Někteří měli plakáty proti EU, NATO, premiérovi Petru Fialovi, Zelené dohodě pro Evropu a proti odmítnutí vládní spolupráce s Ruskem. Na náměstí stály stánky a vlajky KSČM a euroskeptického hnutí Trikolóra.

  Organizátoři shromáždění zároveň požadují demisi vlády. Zároveň chtějí, aby vláda umožnila jejich expertům jednat o nákupu ruského plynu a ropy.

  1. Telegram:
   „Není to naše válka“ – V Praze právě probíhá obrovské shromáždění proti úřadům a útlaku ze strany EU a NATO. A na vině jsou protiruská opatření

   Na Václavském náměstí v českém hlavním městě se dnes koná velká demonstrace „Česko na prvním místě“. Policie hlásí více než 70 000 protestujících.

   Demonstranti požadují, aby úřady prováděly nezávislou politiku a vymanily se z útlaku EU, zajistily dodávky levného plynu z Ruska a osvobodily český průmysl od závislosti na zahraničí. Protestující zároveň požadují odstoupení premiéra Petra Fialy.

   „Budeme i nadále usilovat o konec této vlády. Budeme požadovat jeho odstoupení,“ vyjádřil postoj demonstrantů jeden z organizátorů demonstrace.

 10. Ovšem na druhou stranu, abych byl upřímný, jako jednoho z minoritních akcionářů ČEZ, snažících se v souladu s hlásanými pravicovými principy odpovědně si počínat při správě svého majetku, ve snaze v létech tučných zajistit se na léta hubená, místo aby peníze utráceli za zbytný luxus investovali do akcií, za posměšků okolí „proč si nedopřeješ., na co šetříš…“ mě hlásaná představa řešení energetické krize vyvlastněním mého majetku, případně za mizernou náhradu, nijak netěší. Stejně jako přítomnost Josefa Skály. V souhrnu a kontextu další rétoriky budící vzpomínku na „Vítězný Únor“.

  1. Tatinek mi vypravel, jak ho jako maleho kluka vzal dedecek v Bratislave do domu znameho. Vila jako hrom, sluzky, majordomus, vidensky porcelan, venku Pragovka… A vysvetloval mu, ze ten pan je „veliky akcioner“ 🙂 A po 1948 jezdil pan s hovnocucem 😀

   1. Dopadl ještě relativně dobře.
    Jak se kolem něčeho motají komunisti, třeba být velmi ostražitý a nedůvěřivý. Jejich ústup z ideových pozic je předstíraný a dočasný. Revoluční taktika. „Nebudeme nutit zakládat kolchozy, malé a střední podnikání bude zachováno….Naše měna je pevná…. Jenže pak i Havel na Letné…budou vás strašit nezaměstnaností….
    Vysrali jsme se na západ, hovno přišlo z východu.
    Vysrali jsme se na východ, hovno přišlo ze západu.

    Odkud přichází nyní? Od vlastní vlády? Která za peníze daňových poplatníků místo jim slouží cizím zájmům? Ne, že předešlá Babišova také nesloužila cizím zájmům, tak jako vlády předešlé, jenže tohle je už příliš.

    Ovšem, vše na základě svobodných voleb. Kdyby občané daňoví poplatníci, obrazně akcionáři státu, si to nepřáli, což by svobodně nevolili jinak? Na Václavském náměstí bylo přibližně osmdesát tisíc lidí. Na jiných místech desítky tisíc. Co ostatní miliony voličů? Svoji svobodnou vůli projeví v nadcházejících volbách. Třebaže „malých“. Vyloučí, z principu kohokoli z vládní koalice? Anebo dají has třeba sousedovi anebo i příbuznému, že sice je v té partaji, jenže….
    Jediným jasným signálem je žádné jenže. Jsi v té partaji, jsi nevolitelný. Chceš-li můj hlas, vystup a kandiduj jako nezávislý.

    Jestliže dnešní manifestaci můžeme považovat za ukazatel, třebaže….“michprdské“ také nebyly nicotné, a kdeže „michprdi jsou, silným ukazatelem budou nadcházející volby, v nichž občané projeví své…no to není jednoduché. Řekněme, že své názory. Které, jak víme nemusí být v souladu s jejich skutečnými zájmy. Protože mluvící hlavy mnohým z televizní obrazovky vysvětlí, že jejich zájmy jsou úplně jiné. Že nejdůležitější je blaho ukrajinských oligarchů, zbrojařů, zničení Putina, rozparcelování Ruska, ze kterého, možná jako subdodavatel subdodavatele dostanou olíznout kost, že máma a táta nejsou máma a táta, že holka mlže být kluk a kluk může být holka, dnes tak, zítra tak, že mít zimu a hlad je normální, protože je nutno zachránit už desítky let hladem vymírající neustále přibývající domorodce kdesi v Tamtárii, zachránit planetu před oteplováním případně zmrznutím, podle toho jak „vědci“ na politickou objednávku hlásají, a světový mír, a kde všude bude nutno „bojovat za Prahu“ a přinášet mír, lidská práva a prosperitu jako naposledy v Iráku, Lybii, Sýrii, Afghanistánu…a že průvody maškar s psími náhubky a na vodítku jsou projevem hrdosti utiskované menšiny, co všechno zlého jsme my udělali černochům, pardon Afroameričanům, a jací jsme rasisti, když mezi Husity nebyl ani jeden čern…Afroameričan, a že mezi námi jsou i tací, kteří odmítají živit ty, kteří už po několik generací nechtějí pracovat ani své děti posílat do školy a svádějí to na rasismus… Před každou školou holohlaví nabušenci s bejzbolovými pálkam a jak vidí žáčka, dají mu nakládačku aby si rozmyslel příště jít do školy a navíc mu podstrčí nějakou drogu… A že nejlépe by bylo, kdybychom, několik set milionů „Kavkazanů“ vyhynuli a přenechali planetu zbylým více než šesti perspektivnějším miliardám, které by nebýt nás byly happy.

    A samozřejmě, že ze všech nejhorší jsou Češi, slovanská pakáž, kteří ubližovali a ubližují všem, a jak pravil někdejší „protektor“ z nadřazené ráce, ostatně v tomto prostoru nemají co dělat. A že jsme jen akorát na to, abychom nadřazené ráci dopomohli v její vítězné Drang nach Osten za zdroji. Když tehdy to dopadlo, že maršál Koněv v Berlíně… tak snad to vyjde nyní s pomocí zangažované východní slovanské krve a peněz daňových poplatníkům, kterým se to náležitě vysvětlí.

    Protože tato v jádru anglosaská civilizace založená na expanzi za zdroji a obchodem došly vlastní zdroje, už nemá kam expandovat, a protože její kultura degeneruje a její produkční i reprodukční schopnost klesá, hledá poslední možnost k expanzi, Rusko. Dál už není kde brát. Jen mimo Zemi. Jenže to vyžaduje zdroje a úsilí. Zdroje jsou prožírány, a úsilí upadá perfidní dekadenci. Ostatně, co tam… po nás potopa. Masy přesvědčíme, že bída je standard, my vyvolení že si za naší obětavou péči o celoplanetární blaho si zasloužíme něco toho luxusu, abychom to vydeželi, a tak že pro nás na chvíli ještě něco zbude.
    Čtyry nohy dobrý, dvě špatný…. Velký Bratr Tě miluje!
    Papír Plasty!

    1. Omlouvám se za nesourodou užvaněnost.
     „Poručte si flašku červeného a dejte si zahrát rakouskou hymnu.“
     Nebyla to flaška červeného, nýbrž „červený“ Tramín.
     V opilosti toho člověk naplácá…. Až splácá třeba i velezrádu.

  2. Pokud nejste Šnobr, pak nebudete mít na to, co upečou US a německé penzijní a investiční fondy, Šnobr a stát, žádný vliv.

   Navíc – případné vyvlastnění akcií NENÍ znárodnění bez náhrady. Jde o výkup cenných papírů za dohodnutou cenu, která může být dokonce vyšší než tržní, a to ve stanoveném období. Po jeho uplynutí jsou zbylé akcie znehodnoceny.

 11. Na vlastní oči….Václavské náměstí plné od křižovatky s Vodičkovou a Jindřišskou až nahoru. Včetně chodníků.
  Z mého pohledu ne hybatel, ale zatím výstražný indikátor. Nehledě na to, z koho sestavit vládu, především jak by dopadly předčasné parlamentní volby, nová „opoziční vláda“ by si vyžrala nezaviněné důsledky.
  Klíčové je načasování. Potěšil mě bezkonfliktní průběh.

  1. Teď jsem se vrátil z Václaváku.
   Demonstrace se organizátorům povedla. Tolik lidí na Václaváku nebylo od listopadu 1989, ani na velké odborářské demonstraci za Nečase.
   Vše v národním duchu, skoro žádné transparenty, jen ohromná spousta českých vlajek.
   Nejlepší, úderný projev měl skoro na konci Raichl. Půlka projevů slušných, pár hysterických a asi dva zřejmě pod vlivem (alkohol, droga?).
   Myslím, že se Raichla teď budou bát (tedy ten současný establišment).
   Velmi časté skandování: Demisi, demisi,…
   Krásné počasí, pár lidí omdlelo…

 12. Petr napsal:
  2 září, 2022 (8:13)
  Zábavné. Vidlák se připravuje na proval sobotní demošky. A dělá dobře, víc jak 10 tisíc magorů se U koně nesejde. Už bych psal nedělní „zdůvodnění“

  Tak co, Petře? To nevypadá na úplně přesnou předpověď.

  Já sám jsem napsal, že 30 tisíc budu za dané informační blokády považovat za fenomenální úspěch. Ovšem plné náměstí jsem nečekal ani ve snu.

  Výborně! A teď pokračovat, nepřestávat!!

  1. Ale Petr má naprostou pravdu!!! Magorů tam bylo pramálo, mnohem méně než 10 tisíc. Zbytek byli takoví obyčejní lidé, kteří se ve své republice cítí doma a jsou ochotni pro to něco udělat. Na ouverturu fenomenální.

 13. Zvláštní, že na to, že byla dle Fialy demonstrace řízena z Kremlu, není o ní na největším ruském (pro Stříže dez)informačním serveru rt.com ani zmínka. Kde jen soudruh předseda udělal ve svém zcela jistě jinak výborném myšlenkovém vývodu chybu?

  1. Jistěže. Přes satelit jsem jsem dostal pozvánku od Vladimira Vladimiroviče a na velvyslanectví Ruské Federace poukázku dvacet tisíc rublů abych si v tamním Tuzexu mohl přilepšit Vodkoj Staličnoj, kaviárem, pelmeni a kanystrem nafty.

   1. Holt u těch našich libodemo platí rčení, podle sebe soudím tebe. To nejsou Rusové, kdo na svém území školí tzv. demokratickou opozici a kdo ji financuje. To nejsou oni, kdo rozpoutává tzv. barevné revoluce. Ale neustále se libodemo takovýchto akcí bojí na svém území a hledá placenou ideodiverzi.

 14. PŘEHLED DNEŠNÍCH TITULKŮ:

  — „Tady je 70 tisíc lidí, uvádí média. A ČT? Ta neuvádí opět nic.“ Šéfka Trikolory se bouřila na pódiu
  – Předsedkyně Trikolory Zuzana Majerová vystoupila v sobotu odpoledne na protivládní demonstraci na Václavském náměstí, aby podpořila odborníky, kteří žádají předčasné volby. Prohlásila, že Fialova vláda nehájí zájmy českých občanů a kritizovala ji za to, že podporuje prodlužování válečného konfliktu na Ukrajině a neřeší problém s cenami energií. „Za naše děti, řekněme této vládě ne!“ vyzývala.

  –Fiala urážel zemědělce. Kdo mu to píše? Jeden blábol za druhým, slyšelo plné náměstí
  — „Musíme začít konat, jinak kleknem. Fiala vede zemi do bankrotu.“ Václavák vyslechl Skalického
  – „Přijdete o úspory. Pošlete mě za Orbánem, přivezu levný plyn.“ Expert Štepán ohromil plný Václavák

  — „Proruští sympatizanti,“ vzkázal Fiala na Václavák. Plné náměstí žádá demisi

  –„Kupte ty zásobníky, radili jsme vládě. Vyhodili nás.“ Noveský rozpálil demonstrující: Zloději, zloději.

  — Domácnosti obchází strach. Některé tvrdě narazí do desetkrát vyšších cen elektřiny

  — „Demisi, demisi, demisi.“ Křik a pískot na Václaváku. Proti Fialovi přišly desítky tisíc lidí

  — Washington vypustil třaskavou zprávu. Čína zuří

  –Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena oznámila, že je připravena poslat Tchaj-wanu vojenské vybavení za více než miliardu dolarů. Čína zuří.

  — Netopit doma, ve školách, zavírání provozů… Když vláda kvůli rusofobii dojde až sem, nemůže existovat. Paroubek bouchl do stolu

  — Energetickou pomoc více zacílit. Problém? Data o chudých. Člen NERV vše řekl

  — Hlasování o nedůvěře pomohlo vládě. Opozice měla vydržet a mlčet, tvrdí novinář
  — „Sypat si koks do konečníku nestačí.“ Kotrba vypustil svůj protivládní projev. Krátce před demonstrací
  — „Maďarský Okamura.“ Pekarová rozpoutala bouři. Opět jde o Orbána-

  1. Není ten Biden jako sovětská tkadlena, která tkala na více stavech současně ?
   Ukrajina, Tchaiwan , Sýrie…
   😀💪

 15. Myslím, že se demonstrace vydařila. Líbilo se mi, že tam pozvali i Volného / Flákance. Sice trotl, ale čím víc lidí, tím líp. 😀
  Některé lidi jsem vůbec neznala, třeba výbornou řečnici Vladimíru Vítovou, z Českého mírového fóra.
  Působilo to uvolněně, mám z toho moc dobrý dojem.
  Díky všem organizátorům!
  🌷🌾🌻🌿🥀🌱❤️

  1. Hlídám nemocného vnuka, tak jsem se pokusila alespoň chvílemi kouknout na přímý přenos.
   Především děkuji všem organizátorům i účastníkům, vyslali jste jasnou zprávu i za nás ostatní, kteří se tam z mnoha důvodů nemohli dostavit. Provládní mediální lháři to nemohli utajit, ani zlehčit.
   Z projevů, které jsem se pokusila zachytit (přes vnukovo vyžadování stálé pozornosti 🙂 ), mě zaujal generál Blaško, tak mají projevy k demonstrantům vypadat – krátké, úderné, s výzvou.
   Volný, to byla prohra- především celý projev četl z mobilu (měli na to vymezený čas, tak snad to nedá takovou práci, něco si připravit, jednou si to říci doma a na papír si dát jen záchytné body). A když vinil shromážděné lidi ze zodpovědnosti za současný stav, no nevím (Schumacher to tu píše taky (:-) ), ale na manifestaci to nepatří.
   Majerová, Vítová – výborně! Těším se na přepis projevu pana Raichla a dalších řečníků. A v pondělí na shrnutí Vidláka…
   Ještě jednou, veliké díky!
   Jsem zvědavá na reakci vlády a těch politiků, co se chystají kandidovat v komunálních a senátních volbách. Mnozí teď našlapují opatrně, ale – žeňme bez milosti VŠECHNY kandidáty za ODS, KDU, TOP, STAN a Piráty -do pryč! Od válu!

   1. Já jsem tam také nebyla, sledovala jsem chvílema kousky. Když jsem viděla pana Blaška, tak jsem se malinko bála , přecijen má už roky. Ale byl perfektní, jasný projev a pěkně k věci. Jsem moc ráda, že máme dva schopné zástupce ve frakci IDE.

  1. Také myslím, čekal jsem, že nás bude tak 5000. Přitom propagace jen na dezinformačních webech.Klobouk dolů. Povedlo se,

 16. Jak vypadala polovina Václaváku, zaplněná (podle redaktora) PĚTI TISÍCI LIDMI?

  (…) “ v poledne, kdy už byla horní polovina náměstí velmi solidně zaplněna. Redaktor webu Novinky.cz však odhadoval ve třináct hodin účast na „ASI PĚT TISÍC LIDÍ“.

  A přicházeli další.
  Na pódiu už před čtrnáctou hodinou běžel program, třeba vystoupení zpěváka Pepy Nose.

  „Náměstí je úplně plné,“ hlásili organizátoři ve tři čtvrtě na dvě s prosbou, aby demonstranti udělali alespoň trochu prostoru kolem východů z metra.

  „Už je to tady,“ skandovalo náměstí. Podle zpravodaje ParlamentníchListů.cz na místě bylo náměstí zaplněné v celé své šířce, chodit se nedalo ani po postranních chodnících.“


 17. Co na to Aktuálně?
  „Protest na Václavské náměstí svolaly síly, jež se hlásí k proruské orientaci, mají blízko k extrémním pozicím a jsou proti zájmům Česka, řekl premiér Fiala. Shromáždění na zatím probíhá v klidu a policisté dosud nemuseli řešit žádné vážnější problémy, uvedla policie na Twitteru.

  Na místě je velkoplošná obrazovka a ozvučení, čekání na řečníky zkrátil lidem písničkář Pepa Nos s písní Žádné strachy. Policie odklání dopravu z horní části náměstí, magistrála je průjezdná. Za ní na schodech Národního muzea je několik desítek odpůrců demonstrace s velkou vlajkou NATO a EU.

  „Cílem naší demonstrace je nutnost změny, hlavně v řešení otázek cen energií, zejména elektrické energie a plynu, které způsobí destrukci našeho hospodářství už letos na podzim. My jsme vyzvali pana premiéra Petra Fialu, aby s námi jednal, ale bohužel nemáme žádnou odpověď. Takže budeme dále tlačit na to, aby tato vláda skončila. Budeme chtít její demisi,“ řekl spoluorganizátor akce Jiří Havel.“

 18. Ostrava, Masarykovo náměstí, 14,15
  3.9.2022
  Účast docela pěkná (odhaduji, že ty bylo kolem 500 lidí).
  Dvoje petice, fronta na podpisy.
  Krátké projevy, rychlé střídání řečníků.
  Foto jsem přilípnul na konec článku „Zase ty ceny“.

  1. Doplnění: věkový průměr jednoznačně 50+, ale dost lidí také v nejlepším věku kolem 40.
   Odešel jsem dříve (tělo chtělo domů, tak jsme šli) a dost lidí z okolních ulic ještě přicházelo.
   Ale v té Praze se nemáme za co stydět.

 19. Michail Gorbačov.
  Zrazen a podveden „vyspělým Západem, „nositeli západních hodnot“.
  Tak jako Rusko.
  Tak jako my.

  1. Gorb. byl jesitnej chudak ,kterej uz tim , ze se s nim setkala Thatcher a Reagan padal na hubu,vydrenej z toho jak je duleitej a co chteli meli od nej zadarmo.
   Chudak a poradne chamtivej pro drobky zapadu ,byl snadno vykopnutej Jelcinem a vykradani bohatstvi Ruska a ostatnich zachranilo zapad..Na cas .

    1. Pletete se. To řekl Brežněv v roce 1968 při jednání s Dubčekem v Čierné nad Tisou. Krátce nato sem napochodovali spřátelené armády.

     1. Dobrý večer/den: Bohužel, mýlíte se všichni, byť v podstatě už (dnes) o nic nejde: Na pozvání tehdejšího prezidenta ČSSR a prvního tajemníka KSČ Antonína Novotného přijel osmého prosince (1967-doplnil P.M) na oficiální návštěvu generální tajemník ÚV KSSS Leonid Iljič Brežněv. Očekávání – že podpoří vratké postavení Novotného ve straně – se však nenaplnilo. Pronesl známá slova: „Eto vaše dělo“. Lze snadno dohledat, já si to Brežněvovo „stanovisko“ pamatuji velice dobře. Při této příležitosti (oficiální návštěvě L.I. Brežněva v Praze), přijel jmenovaný „na skok“ i do Bratislavy, a „náhodou“ se setkal s A. Dubčekem.

    1. Souhlas. Pro Rusy to byla opravdu katastrofa. V Moskvě se kumulovaly masy lidí vyhnaných z osvobozených stredoasijských republik.
     Stalo se to moc rychle a vymklo se to z řízení.

 20. Teď jsem prošel od muzea k můstku. Hodinu před začátkem už se plní prostřední pás pod koněm. Od hlavasu pořád přicházejí další.
  Operativní info z vlaku od Brna – cca polovina pasažérů jede na akci.
  Vypadá to, že to bude velké.
  Perlička pro pobaveni: nedočkaví demonstranti už skanduji. Na pokřik ‚Rakušan je mafian‘ zareagovala okolojdouci dáma, zjevně jen procházející, lakonickym: „Z**d to je“. Vox populi, Vox Dei.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *