13 dubna, 2024

Péťo, měl bys…

Za celou demonstraci jsem se pohnul sotva o dvacet metrů. Přicházím si tak od muzea asi v půl druhé a na úrovni řečnického pódia jsem beznadějně uvízl. Žádná šance se pohnout. Ucpáno. Hlava na hlavě. Stejné to prý bylo až dolů. Říká se, že kapacita Václaváku je sto šedesát tisíc lidí, maximálně dvě stě tisíc. Ale neříkají, jak moc se lidi mačkají. Vězte tedy, že jsme stáli tak hustě, že nešlo sáhnout do kapsy, aniž by se člověk rukou neotřel o několik spolustojících.

Jestli tam byli nějací provokatéři, tak neměli šanci vůbec na nic. Mohli maximálně nadávat. Žádné pošťuchování nebylo vůbec možné. Policie se chovala profesionálně a také jim nic jiného nezbylo, protože měli co dělat, aby z hustého davu dostali ven ty, kteří tam zkolabovali a nebo tam vůbec nechtěli být.

A to je první postřeh, milé děti… Česká televize se neobtěžovala o akci informovat s předstihem… nebudeme těm ztroskotancům a zaprodancům dělat reklamu, že ano, ať žije svoboda projevu… stejně se zachoval celý majnstrým, a co bylo výsledkem? Uvízlí líbodémo pražáci, kterým nezbylo nic jiného, že poslouchat fašistickou verbež. Spolu s nimi tam uvízla i řada zahraničních turistů, protože jeho primátorstvo Hřibstvo pro jistotou vypnulo webkamery a samozřejmě také zachovávalo přísnou konspiraci. Děkujeme, milá Praho, v sobotu se slova venkovských buranů dostala k více mileným Jálům, než bychom kdy dokázali svými blogy a profily.

U muzea seděli asi ti chvilkaři, kteří chtěli náměstí zabrat dřív než ta proruská chátra, ale nakonec byli rádi, že jsou rádi. Speciálně jsem si užil Tomáše Peszyňského… tedy doufám, že jsem ho poznal… ten tam seděl jak zmoklá slepice, vlajka NATO nad hlavou, vlajka EU hned vedle a tvářil se, že nastal konec světa. Ne, neměli žádnou šanci si nic zabrat, popravdě, i kdyby moc chtěli, tak by se nedostali k pódiu ani na doslech.

Takže přátelé, vězte, že se na Václaváku sešlo kolem dvou set tisíc lidí, kteří přijeli z celé republiky, nikdo jim nepřistavoval autobusy, nikdo jim to nedal v práci ani ve škole befélem, Česká televize ani nepípla, Seznam mlčel, všechna velká majnstrýmová média mlčela, Fejsbůk pěkně uvědoměle mazal příspěvky, a stejně tam přišli… Mináři, jsi žabař.

Nebudu vám vyprávět, co zaznělo. Minulý týden jsem psal, že na Václaváku nejdeme lustrovat řečníky. Musím říci, že při některých projevech se mi prsty u nohou zatínaly v pěst a měl jsem stejný pocit, jako kdysi ventiloval Miloš Zeman… bylo mu stydno, jaké exoty představuje lidem jako budoucí poslance… Budu jen konstatovat, že si tam přišel na své snad úplně každý. Zlý covid, zlí komunisté, zlý Babiš, zlá EU, zlé NATO, zlé USA… konečně jsem pochopil, proč jsme se nikdy předtím nespojili… kdyby měl člověk dodržovat doporučení všech řečníků, tak bychom se museli okamžitě povraždit mezi sebou…

Ale na druhou stranu, on ten lid není vůbec blbej. Byli lepší řečníci a horší řečníci. Všem se dostalo potlesku, ale jednoznačně nebyl pro všechny stejně bouřlivý. Tentokrát tam nebyli věční demonstranti, tentokrát přijelo normální občanstvo, které bylo na takové demošce poprvé. A i když davová atmosféra fungovala, lidi nejsou hloupí. Nechtěli kazit spojování, ale to neznamená, že by tleskali každé hovadině, která zazněla.

Možná je to jen můj dojem, ale čím hysteričtější projev z pódia, tím menší reakce… Že by svoboda projevu v praxi?

Pár řečnických projevů bych ale rád vypíchnul…

Hynek Blaško – Je lepší umřít v boji za svobodu, než umřít hladem a zimou.

Matěj Gregor – Když jsme tady taková bezvýznamná sebranka proruských bojůvek, proč se vláda bojí nových voleb? Vždyť by je měla vyhrát ještě víc než posledně.

Jindřich Rajchl – když ho moderátor uváděl, tak jen zaznělo slovo „Jindro,“ tak se zvedl les vlajek a začal potlesk jako blázen. Vyskočil les českých vlajek, že jsem až zaplakal dojetím. Jeho projev si najdete, byl dobrý a nepotřebuje moji reklamu. Jak skončil, začali se lidi pomalu rozcházet. Čekali na něj. Může se vám to nelíbit, může vás to znechucovat, ale moje proroctví se splnilo. Rajchla buď tato demonstrace vynese, nebo potopí. Tak ho vynesla. Proč? Protože pro to hodně udělal, hodně to propagoval a stačilo mu pět minut projevu.

A vy, politici, co jste tam nebyli, tak prostě smůla… šanci jste měli, pozvaní jste byli, ale byli jste opatrní, nechtěli jste se umazat. Místo lidí od ČSSD, místo lidí od SPD a dalších tam mluvili chvílemi až neuvěřitelní exoti a vy jste propásli příležitost hovořit ke dvěma stům tisíců voličů přímo na místě.

Ještě bych rád vypíchl jeden projev. Byl tam i Josef Skála. Z mého pohledu poslední skutečný komunista. Mluvil skoro poslední. Při čekání na své dvě minuty času, si musel vyslechnout projevy, jak jsou komunisti fůůůj, musel si poslechnout, jak tomu lidi tleskají. A když pak mluvil, nekomentoval to ani jedním slovem. A Skála se umí ozvat. Přesto to organizátorům nezkazil. Musím říci, že toto sebeovládání na mě udělalo větší dojem než pět hysterických projevů, jak nás zachrání jedině čistý trh a ostražitost proti covidismu.

Ještě vám řeknu, co bude dál. Vláda dostala ultimátum odstoupit do konce měsíce. Až dojde na příští demonstraci, bude se vyhlašovat ústavní právo na odpor a dojde na nátlakové akce, o kterých už organizátoři nyní jednají. Odstupující vláda má dát mandát odborníkům v oblasti energetiky a potravinářství, kteří mluvili jako první, aby přinesli do republiky levný plyn a zajistili dostupné potraviny. Přes některé uhozené projevy jsou požadavky zcela racionální.

Jen tak mimochodem… Odborníci mluvili v průměru lépe než angažovaná veřejnost. Jandejsek, Štěpán, i Noveský, to se dalo dobře poslouchat.

Péťo, fakt bys měl. Máš celkem hezkou příležitost podat demisi a v klidu odejít a užít si někde na Floridě tu nemovitost, kterou tam určitě máš. Já vím, že mě neposlechneš a ještě více se tam na vládě semknete a přitvrdíte. Ale uvědomte si, že jsme se teď v sobotu sjednotili opravdu spontánně. Byly tam české vlajky, ne ruské. Byli tam lidi, co normálně na demonstrace nechodí. My jsme se sjednotili, protože jste tak kurevsky neschopní, že se nehádáme jako obvykle, ale raději máváme vlajkami pod koněm. Jestli neodejdeš teď, tak zakrátko už neodejdeš vůbec, ale budeš vynesen v zubech.

Ale ty to neuděláš… Já během projevů tu a tam koukl na ty odpůrce u muzea. Moc jsem si užíval, jak ty vlajky EU klesají a pozvolna se mění v hadry žmoulané v rukou. Ale vlajka NATO nad tím stále vlála, výhružná a pevná. Tam náš blyštivý Péťa cítí zastání a co mu nařídí, to on proti nám udělá.

Jo, a ještě jedna věc… Skoro jsem se nemohl hnout z místa, pohyb byl velmi obtížný nejen pro mě, ale i pro ostatní, ale přesto si mě podle vidličky na klobouku našlo asi patnáct lidí. Hřeje mě to u srdce a troufám si tvrdit, že jsem se o tu účast také zasloužil.

284 thoughts on “Péťo, měl bys…

 1. Prý verze náckovství v 19.st.v Bohemii – horká novinka při výkladu dějin…
  Jinak měl kdosi na mysli Panslavismus… Inu, ten byl následek, reakce, na arogantní až bezohledný Pangermanismus, a také krvavé potlačení událostí v R. 1848…
  Jeden netuší, jak tuhý až nezničitelný kořínek mají pohádky z dílny VH, jeho kamarádů, pobočníků a kolaborantů vůbec…
  Reinkarnace R-U? Tak to rovnou pošlete Fialenkovi jmenovací dekret na mistodržícího, jednajícího v zájmu Habsburků, Rakouska a církve, plus kohokoliv z R-U jiné státní příslušnosti než české. A omluvte se mu za odsudky, páč by došlo k posvěcení stávající praxe – čím větší deprivant, ichtyl, dement, mentální krypl, gauner, stupid a kolaborant mávající „správnou vlajkou“ ( tentokráte RU repeté), tím výše politicky, mocensky a vlivově…
  Sbohem rozume…
  PS: My nejsme Maďaři, místo Orbána umíme maximálně Fialy a Pekarové, a skutečné osobnosti buď už nežijí, nebo jsou bez milosti tvrdě eliminován… Tedy zpátky na zem, rehabilizátoři RU…

 2. https://www.youtube.com/watch?v=xoTvOxp-RTg
  Velmi jasný,stručný a srozumitelný přehled současného dění v Evropské unii, na Ukrajině, Turecku, Rusku, Číně…provázanost zájmů a vztahů… od bývalého velvyslance Druláka.
  Část jsme tady prodiskutovali, ale je dobré si to pěkně zopáknout a dát do souvislistí.

  Překvapil mě nesmlouvavou kritikou vedení Evropské unie. A tím, že při dosavadním jednání německého vedení hrozí občanská válka na našem kontinentě, dokonce vážný střet Německa s Polskem…
  No, mrkněte na to a řekněte, co si o tom myslíte.
  (Drulák by byl ideální prezident, ale byl by blázen, kdyby kandidoval.)
  Jinak je pro mne Drulák vzorem toho, jak se vyjádřit zdrcujícím způsobem bez použití jediného sprostého slova.
  https://www.youtube.com/watch?v=xoTvOxp-RTg

  1. Drulakovi bych to hodil.
   Valka Polska s Nemeckem?
   Ja bych se neomezoval jenom na to Nemecko.
   Zbrane se kupuji na valceni.
   A rika se, ze nejhorsi je znudena armada doma.
   A USA uz nejakou chvili krmi Polaky jejich hrdinstvim, pravy a naroky na vsechno mozne.
   Podobne jako roky krmili Ukrajince. Ze pry s Rusky nejsou pribuzni, ze pochazi z Vikingu…
   No uvidime, mozna v Nemecku padne vlada, vezme to tam nejakej sekac, a kdyz si uvedomime, ze Polak uz pekne nasral Rusa, ted vysira Nemce, tak mozna uvidime parcelovani Polska 4.0.

   1. Mám od Druláka knížku Podvojný svět.
    Vydala Akademia, je to pejprbek a stojí to za přečtení. Drulák je velmi vzdělaný ale i rozumný člověk!

    1. Mám Podvojný svět také, velmi zajímavé, už jsem ji tu tuším i propagoval…
     Není to kniha pro nositele jediné možné pravdy a jediného přípustného pohledu na svět.
     V některých pasážích bych ji poněkud zestručnil, ale jsem rád, že jsem si ji koupil.

     Perfektní je i způsob, jak dokáže velmi stručně a přitom bez nepřípustného zjednodušení podat dějiny.

 3. OT: Zdá se, že se probouzí i část ukrajinské mlčící většiny
  – i přes zákaz informací z fronty se objevují zprávy a videa jak od vojáků, tak velitelů i civilistů.
  – Zakarpatská oblast vyhlásila den smutku kvůli velkým ztrátám v jednotkách vytvořených v Zakarpatí, které se účastní kontranastoupení na Cherson
  – kritika chování Zelenského vůči IAEA „nejdříve se lísá a pak jim plive na záda“
  – objevil se černý humor : „Protiútok na Chersona se zdařil. Za pouhých pár dní se ozbrojeným silám Ukrajiny podařilo obsadit všechny márnice od Krivého Rogu až po Oděsu.“

  1. tuším Dmitrij Vasilec mal vo videu, že Rusi sa už ozývajú, aby Ukrajinci neblbli, nech prestanú, že je im zle z toho zabíjania (čierny humor). Inak sa dosť čudujem, že tá demoška na Václaváku má taký ohlas vo svete. Aj Šarij sa zmienil a dnes určite aj ďaľší.

 4. Srovnání s Iry a Irskem je naprosto mimo. Jinak by nemohlo proběhnout národní obrození. Parlementní systém z devatenáctého století zahrnoval celé Rakousko – Uhersko. S Čechy zastoupennými v parlementu.
  Nebyl útlak jako Irů. Český pekař a mlíkař… na tom nebyli hůře než Rakouský. „Tři sta let jsme trpěli“ je mýtus. Republika Československá byla na rakouských hospodářských, správních, kulturních základech. Nejprůmyslovější a nejrozvinutější v celém Rakousko -Uhersku. Opřená převážně o židovsko -německý kapitál. Jména těžkého průmyslu, dolů, strojírenství, bankovnictví. Obyvatelstvo převážně pracovité, přičinlivé, vycepované. Kvalitní úřednictvo. Vynikající školství.
  Ovšem politika „národ sobě“….hokynářské handrkování, protihabsburská nenávist, společná s Rakouskem, taková obava z restaurace Habsburků, že vedla až k posílení Hitlera a snad dokonce k jednání s ním o případné vojenské intervenci v Rakousku aby Habsburkům bylo zabráněno v návratu.. Druhá republika se zvířeným kalem politické spodiny. Antisemitismus, uštvaný Karel Čapek.
  A nyní? Co je základem nynější České republiky, podle toho jak se projevuje? Je nynější stav nenormální a proto napravitelný návratem k normálu, anebo normální? Jako důsledek přirozené kultury? Elit a většiny národa? Je-li normální, co a především jak to chcete změnit?

  1. To píšeš o nějakém paralelním vesmíru ve kterém bylo nějaké jiné Rakousko Uhersko než co bylo v tom našem vesmíru nebo jsi nekritický „monarchistický“ obdivovatel Rakouska Uherska?
   Proč, když bylo tak super poslední „císař“ co se dostal až za války po tom gerontovi slíbil narovnat podmínky pro jiné než Německé a Uherské národnosti, když netrpěli? Lhal podle tebe Císař nebo ty teď?

   1. Ne úpná faktická rovnost je útlakem. Tomáš Masaryk byl poslancem Parlamentu.
    Maďaři si postavení vydobyli. Protože byli svorni. Kdežto u Čechů ve Vídni nevěděli, co Češi chtějí. Útlak? V čem? Narovnat podmínky? Jaké? Že císař chvíli bude ve Vídni a chvíli v Praze? Že všeobecným úředním jazykem Říše bude čeština? Ostatně i nyní, co chtějí Češi, obdivující cizí celebrity, jenže když někdo v z vlastního národa vystrčí hlavu z žumpy, hned mu na ni šlápnou? Požadující aby jim bylo vládnuto dobře a levně? Aby se sami o nic nemuseli starat? Toužící po „Tatíčkovi“, který všechno zařídí? Vzpínající ruce k nebesům se skučením „Nedej zahynouti!“, a oslavující kdo z nich byl zahuben, či se sám zahubil, za co jiní oslavují ty ze svých, kteří zahubili nejvíce nepřátel?

    1. Vždyť „česká“ šlechta po smrti Jiřího z Poděbrad neměla svornost, schopnost a odvahu zvolit si mezi sebou nového krále.
     Husiti, tragédie českých zemí.

     Topte Palackejma, čtěte Pekaře!

    2. Hmmm, za císaře pána a jeho rodinu… Doufám, že nejste v opozici vůči Fialovic Péťovi – jde o báječný prototyp mistodrziciho reinkarnované RU říše. Ať už RU, tak EU je svým způsobem totéž, tedy pro Bohemii dozajista.
     Doslova šokujete popisem úžasné mocnářské selanky – že Vy kamarádíte s Karlem S.?
     Aneb nové dějiny v praxi… Moje babička se sice narodila až v R. 1906, ale kupodivu Vaši lásku vůči RU nesdílela. Chápu, že Vám byl, a nejspíše i je, bližší německý živel. Že Vám nevadí zákaz českých škol v intravilanu některých měst v Bohemii u hranic s Německem, ani zákaz češtiny v Plzeňské Škodovce. Neva krev v R. 1848, Neva ostrý Pangermanismus, Neva jazykový útlak, Neva, že jsme byli finanční dojná kráva blahobytu nejen v Rakousích, Neva, že v té báječné monarchii byl zdaleka největší počet tajných a práskačů široko daleko, stejně jako tradičně kvanta úřednictva. Chápu, že Neva, jak jisté frakce katolické církve jednaly otevřeně proticesky, chápu, že Židé si vybrali v 19.století stranu – a to tu germánskou. Jak jistě víte, Franta Josef sám tvrdil, že je v prvním případě Němec, a až potom rakouský císař.
     Tady to byla taková pohádka, že dle zatím nepotvrzených pomluv byl ten prominentní disident TGM Frantův levoboček, jemuž údajně bylo poskytnuto vzdělání nad finanční možnosti jeho rodiny… Ani za ty řeči v parlamentu ho hned nezavřeli…
     A tu nádhernou atmosféru, plnou péče Habsburků o blaho českých zemí a jejich obyvatel, ta nevděčná, především v zahraničí etablovaná smečka rozvracečů a separatistů kompletně zničila, SKANDÁL!
     Klasický český švajneraj vyvolaný českými psy a prasaty…
     Na jistém webu vycházel seriál článků, který čerpal z knihy českého ekonoma ( ač vzděláním právník), který finanční a hospodářské „dobrodiní RU minimálně v 19. stol. vcelku podrobně popsal… On tu ekonomii snad dokonce vyučoval, ale už si nepamatuji podrobnosti…
     Zajisté víte, jak to bylo s válečnými reparacemi po I. WW, včetně toho, jak je možné, že během 20-ti let se ČR velice slušně postavila na nohy ( a že to byla tvrdá doba, ta slavná 1.Republika)…
     Netušil jsem, že VH, jeho kamarila plus jeho dvorní, mnohdy téměř alternativní historik mají v priznivcích dnešní tzv. Alternativy takové příznivce…

   2. Anonyme, za R=U poslali disidenta KHB do Brixenu, se slušným platem.
    Bydlel tam v solidním bytě, držel si posluhovačku a stravoval se ve slušné restauraci.
    O takovém disidentování si mohli odpůrci režimu v ČSSR nechat jen zdát.
    A Hitler by si nikdy netroufnul na anšlus Rakouska a …
    Myslím, že pravdu má Schumacher. A navíc Čechy a Morava byly nejprůmyslovější části R-U.

  2. jasně kámo a filmy pro pamětníky skvěle vystihují první republiku, kde byl ráj na zemi pro každého

   nechceš jít na novinky? tam se schází tvoji kamarádi s vysokým IQ, tady je tě škoda chlape

   1. Omlouvám se, pro příště se pokusím psát pro méně dovtipné.
    „Ovšem politika „národ sobě“….hokynářské handrkování,…Druhá republika se zvířeným kalem politické spodiny. Antisemitismus, uštvaný Karel Čapek.“ Idyla?
    Ovšem na druhé straně Baťové. Naděje. Příklad. Nenáviděni Edvardem Benešem.

    1. Ano to pište, mně z Vašeho psaní vyplývá, že obdivujete R.-U. a že byste neměl nic proti tomu nějak obnovit soužití jaké tu bylo za monarchie. Nejlépe zase pod Habsburky (pokud nějaký ještě žije). Mýlím se?

      1. No mně nejde o to „kdyby někdo byl“ já se ptala co byste Vy chtěl, je Vaše přání monarchie, s někým takovým jako Habsburci?

     1. Mnoho lidí má potíže s časovým měřítkem. R-U monarchie by se vyvíjela tak jako vše ostatní.
      Ovšem je tolik parametrů pro odhad dalšího vývoje, že alternativní současnost nelze rekonstruovat. Nejsem Harry Seldon. Ani on v předpovědích dlouhodobého vývoje nebyl dokonalý.

       1. Kočko Šklíbo, v Evropě proběhla velká vlna národní emancipace, která malounko zavánéla náckovstvím. Češi nebyli výjimkou, hodně národů mělo své národní obrození.
        Není nic špatného zamyslet se nad tím, jestli to bylo těm malým národům vždycky jen ku prospěchu. Anebo jo?
        🤔

         1. V zásadě během Národního obrození šlo o jazyk. Ekonomicky , myslím, České země nijak netrpěly.
          Jak se rozpozná Čech od Rakušana anebo Němce? Mluví česky.
          Svůj rodný jazyk miluji a jsem vděčná všem buditelům, kteří tu čéďu dokázali resuscitovat.
          Nejsem si ale jistá, jestli je dobrý nápad tahat jazyk do politiky. Protože v našem regionu bylo obyvatelstvo převážně bilingvní. Hodné smíšených rodin a tak.
          Podívejte se, co se dneska děje na Ukrajině! Hlavní roli tam hraje jazyk!

          1. Tak to myslíte špatně, stejně jako asi ani nebudete mít jasno v tom, jak byla tehdejší ČR po I. WW vnímána, reparace, atd… V každém případě jsme byli zde v Bohemii finanční echt dojná kráva „především Němce France Josefa…

        1. Každopádně by se nějaká Podunajská federace (Rakousko, Čechy, Slovensko, Maďarsko, případně Slovinsko) jak v 30. letech, tak i dnes náramně hodila.

          1. Dnešní stav dle mého soudu rozhodně nefunguje. Roztříštěná střední Evropa je odsouzena být shlukem kolonií. I když se tomu Orbán snaží bránit. Snažil se i Kurz, ale s tím zametli.

          2. ale dohromady se nedají. Vždy by chtěl někdo vládnout, buď Rakušáci nebo Maďaróni,mají velkopanské chování v krvi.

          3. mohlo by to fungovat lépe než Visegrád. Ten je po ukrajinských událostech díky bojechtivým Polákům mrtev.

         1. Urcite. Hlavne do toho nebrat Polsko. A Rakousko.
          A ze tady lidi rikaj, ze by Madari tomu chteli vladnout trochu vic, nez ti druzi? No at — Madarsko je na tom podstatne lip, co se tyce kvality vedeni, nez ti ostatni.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *