18 dubna, 2024

Nervozita jako prase

Tak jsme se dozvěděli další jobovku… Akcie Dojče Bank jaksi klesají na hodnotě, investoři jsou patřičně nervózní a protože jde o hóóódně velkou německou banku, která sama sebe označuje za první ligu, tak by její pád měl samozřejmě dalekosáhlé důsledky. Proč se Dojče Bank dostala do problémů? Inu, stejně jako švýcarská Credit Suisse se hodně angažovala na americkém trhu s cennými papíry. Investiční banky už jsou prostě takové. V Americe mají vysokou produktivitu práce především proto, že si navzájem velice efektivně přeprodávají úvěry.

Víte, jak se pozná opravdová nervozita mezi investory? Každá banka, která je zdravá, vydělává a má dost peněz, tak kupuje na trhu své vlastní dluhopisy. Kdysi je vydala, dostala peníze, tyto peníze dobře investovala, vydělala na tom a teď z trhu skupuje svoje vlastní závazky, aby se jich zbavila. Přesně tohle udělala Dojče Bank. Podívejte se milí investoři, nemusíte se bát, jsme tak zdraví a tak při penězích, že skupujeme z trhu své dluhopisy. Jenže ono to nezafungovalo. Trh zareagoval přesně opačně a vyhodnotil to nikoliv jako důkaz solventnosti, ale naopak jako důkaz průseru.

Celé věci samozřejmě nepomohly hlášky amerického FEDu za poslední dny, že úrokové sazby neklesnou, ale naopak ještě stoupnou a ať milí investoři nepočítají s tím, že by v dohledné době mohlo být líp. Inflace vole.

Hele, neberte mě za slovo, nejsem investiční bankéř, ale laicky řečeno, všichni očekávají recesi. Všichni. Podniky zcela přestaly investovat do rozšíření výroby a pokud ještě vůbec investují, tak do úspor. Kromě zbrojařů, protože ti mají zlaté časy, se nikdo nepokouší postavit novou halu na výrobu šicích strojů, ale maximálně ještě zatepluje tu starou halu a předělává topení, aby ušetřil na nákladech. Pokud ještě někam tečou peníze, tak do úspor a blízko je chvíle, kdy dojde na úspory i bez investic – takové to, že propustíme tyhle čtyři lidi a uvidíme, jestli i přesto udržíme výrobu na stejných číslech.

Nervozita na trhu je zřejmě tak vysoká, že už je vlastně úplně jedno, jestli je banka v dobré finanční kondici nebo není. Pokud vypukne panika (nebo té panice někdo dopomůže) tak run na vklady položí kteroukoliv instituci a je úplně jedno, jak je ctihodná nebo respektovaná. To je jen taková rada pro Vítka Rakušana (dávám ji zadarmo), že sem by měl zaměřit svoje úsilí na hledání dezinformátorů. Teď je to jednoduché Stačí rozšířit mezi znalými kvalitní zprávu o tom, že je nějaká banka v řiti a ona bude během chvíle opravdu v řiti. Zdravíme Sberbank… Jestli nepamatujete, tak je to necelý rok, co ji podobná (a mnohem menší) panika položila.

Na americkém bankovním trhu prý ještě zdaleka není hotovo a dočkáme spousty dalších ošklivých zpráv. Ať už od bankéřů, investorů, nebo od FEDu. Finanční stabilita je totiž to jediné, co americkému renomé ještě zbylo. A pokud něco neudělají, půjde do kytek i tohle. A protože evropské banky se tam angažují jak mohou, tak je to klidně může vzít sebou.

Moc se mi líbilo, jak měl Fiala tiskovku, kde nás chlácholil, že se nemusíme ničeho bát, že mluvil s ředitelkou evropské banky i s dalšími hlavouny a všechno je v pořádku, ehm, ehm. Zakuckal se nám kluk jeden premiérská. Vzápětí přišly zprávy právě o té Dojče Bank.

Mimochodem… neměla by být nějaká mnohem horší finanční krize v Rusku? Neměly by tam padat banky a u bankomatů být dlouhé fronty? Místo toho jen trochu klesá kurz rublu. Což pomůže ruskému exportu. Za každý dolar dostanou víc rublů. Dodnes totiž dělají hodně moc obchodů v dolarech.

Ruské hospodářství mělo být už dávno v troskách, ruské suroviny měly být skoro zadarmo, s tím, že je stejně nikdo nechce, ruská armáda měla být rozložená, protože ji vedou idioti, neměla mít munici ani jídlo ani vojáky. Místo toho si na tři dny přijede Sitting Ping a mluví o největších změnách za celé století. Já vím, jsem jen vesnický Vidlák, vůbec tomu nerozumím a všechny ty prozápadní tužby se vyplní už příští týden. Inflace ani recese nás nezastaví.

Už víte, vy režimní intervjuci, proč pořád píšu tyhle buřičské a štvavé články? Už víte vy, strážci evropských hodnot, proč se jaksi nedokážu zařadit? Už víte vy, moji bývalí kamarádi, proč se raději producíruju po demonstračních pódiích, než abych doma boural vepřové?

Jak dlouho myslíte, bude mít Biden čas, řešit celý svět a Ukrajinu zvláště, když se mu doma bude sypat hospodářství, lidi budou naštvaní a do voleb už zase není tak daleko? Jak dlouho myslíte, bude Scholz ochoten uvažovat o Leopardech pro Ukrajinu, když bude německá centrální banka muset tisknout peníze na záchranu banky, která je příliš velká, než aby padla? Jak dlouho myslíte, že Polsko udrží svůj velmi deficitní rozpočet kvůli armádě, když se úvěry sakra prodraží a inflace, sviňa jedna, ne a ne klesnout?

Vážně se blížíme k vítěznému konci? Vážně je všechno v nejlepším pořádku? Vážně není žádný důvod, když už ne k panice, tak alespoň k zamyšlení? Vážně se nemusíme bát o vklady? Protože kromě inflace je už ohrožuje i nervozita na trhu a propady akcií. Vážně si vládo myslíš, že tě tvoji zahraniční páni zachrání, když budou mít svých starostí dost?

Nehodnotím… jen se ptám. Metaforicky.

493 thoughts on “Nervozita jako prase

 1. OT:
  V mnoha našich městech probíhá páteční svícení za mír a v jiných městech zase pochody za mír.
  Každou první jarní sobotu se na nejvyšších kopcích scházejí lidé, aby si po pradávném způsobu předali ohnivé poselství míru a příchodu jara. Co takhle se dnes přidat?

  Vždy s příchodem jara se vydáváme na vrcholy významných kopců a navzájem se propojujeme pomocí světelného signálu. Dochází k mystickému propojení všech účastníků i k napojení přesahujícímu běžný myšlenkový prostor dnešních lidí.
  http://www.keltskytelegraf.cz

  Tak šup, šup, vemte děti, ženy, muže, vnoučata a vylezte na kopec.
  Seznam stanovišť (letos 176) máte na té webovce

  1. No, jak vidno, tak větší část východní Moravy na celý keltský telegraf zvysoka sere.
   Minimálně tedy celá hostýnsko-vsetínská vrchovina a origo Valachy. Nebo jsou to už moc vysoké kopce, že by tam signál nedoletěl? 😀

   1. U nás v Kotěhůlkách 2,5 kusu (oproti sedmdesáti v předkovidových letech).
    Jeden zůstal v půli kopce, že to nevydejchá.
    Ale je pravda, že nebyla žádná propagace, ani jsme nedělali žranici pro půl města.

 2. O.T.
  Před chvílí jsem si v záchvatu masochismu přečetl na Hovinkách.cz článek o Ukrajině.
  Dle agentury Bloomberg, která byla zdrojem se Putin bojí rozsáhlého ukrajinského protiútoku ale nemůže mobilizovat, aby si nesnížil popularitu před volbami.
  Může mi někdo ze zdejších vyslanců pravdy, lásky a antidezinformátorů vysvětlit, proč by měl Putin řešit popularitu u veřejnosti, když je podle našich nejsprávnějších zdrojů všeobecně známo, že všechny volby v Rusku jsou nedemokratické, zfalšované a Putin vyhrává podvodem?
  🤔

  1. Na vysvětlení nevysvětlitelného jsou nejlepší sluníčkáři, pravdoláskaři a zdejší škeble.
   Vyčkejte, oni vám to vysvětlí, popř. vytmaví.

  2. A vůbec, proč tu řešit toho, co je podle sociálek dávno mrtvý a zaskakuje za něj už druhý dvojník?
   Prvního dvojníka měli úspěšně odstřelit. Ale že všichni ti dvojníci poslouchají Dumu na slovo, to je pozoruhodné.

 3. Na CNN Prima News byla v neděli diskuze o důchodech. Nechápu, jak někdo mohl volit Piráty nebo TOP09, když jsou jejich zástupci tak málo bystří.
  Podle synáčka Přítele po boku (už není v čele zastupitelstva v Praze 6) veřejné finance zkrachují, pokud by se důchodcům přidalo 19 mld. A nezkrachuje tedy státní rozpočet, když se koupí americká útočná letadla F35 (jedná se o nosiče jaderných zbraní, určené k proniknutí hluboko do nepřátelského území – to je přesně to, co naše armádní letectvo potřebuje!) za 600 mld. Kč (cena za stroje + náhradní díly + dovybavení + servis + další služby)? Nebo platby ČEZu za zastropování 190 mld. ročně?
  Kdyby se nezměnil inflační vzorec, tak by prý za pár let činila valorizace 500 mld. To jako fakt? Oni opravdu plánují dvojcifernou inflaci i dalších pár let?
  Podle Gregorové jsou důchodci jediní, kterým mají inflační vyrovnání. Což není pravda, protože to je jen 50 %. Ale co politici, ti nemají snad valorizaci ze zákona? Nebo soudci? Nebo církev v rámci církevních restitucí?

  1. Ony F35 potřebujeme na obranu proti Rusku.
   Aby umírající prezident krachujícího Ruska na nás neposlal tanky, které už nemá.
   Vycházím -li z nedezolátních médií.

   1. Dobrá otázka. Ano, zeptal se již někdo Ihorenka, zda již ČEZ splatil půjčku od nás, daňových poplatníků, aby měli na zádržné na burze v Lipsku?

    1. Myslím, že této otázce se všichni reportéři vyhýbají. A stejně tak i tomu proč se nesnižuje valorizace i u církevních restitucí.

     1. Ohledně otázky proč to u církevních restitucí nejde a u důchodců jde, bylo na internetu v nějakým rozhovoru, že prý je to z důvodu toho, že církevní restituce jsou smlouvu mezi státem a církvemi. Je to uzavřena smlouva s klasickou inflační doložkou. Nevím, smlouvu jsem nečetl. A aby mohlo dojít k nějaké změně, tak by musely souhlasit obě strany, tedy i církve, podepsal by se dodatek ke smlouvě. Církve prý sami souhlasit nebudou. Kdežto na důchodce sere pes a vláda si udělá co chce, protože si změní zákon jak potřebuje. Vůbec prý nevadí, že je to protiústavni protože retroaktivita. Takže tak.

 4. Hegemon je v tazkych problemoch.
  Mlciaca vacsina sa mlcky presuva do druheho tabora. A hegemonovi zostanu len spomienky. Teda ak sa to neposerie komplet.
  https://t.me/newsfrontsk/18624
  V Cade len tak znarodnili dceru Exxon Mobile.
  V mejnstrime som nenasiel jediny rozhorceny clanocek. Kdezesu tie doby ked nieco podobne robila Venezuela. To bolo ine intelektualne cunami.

  Problem je, ze ked to takto pojde dalej … a akoze pojde … Exxonu zostane len headquater building niekde v USA a zopar fotiek. Ako sa asi bude vyvijat cena akcii, ked firma bude vyzerat ako snehuliak na jar.

  Este zaujimavejsia je infoska
  https://t.me/swodki/242200
  Amikom sa vobec nedivim. Ze tak nejak sa im nechce v tom pokracovat a netusia co s tym.
  Zmrazit, ci zablokovat aktiva – to slo. Len nejak sa to Rusko nielenze nezosypalo, ale sype sa to tam kde nechce hegemon.
  Odblokovat aktiva – to by bola porazka, ci zrada.
  Neodblokovat – tot otazka ako preco a hlavne na ako dlho.
  Cele tento precedens im komplet nevysiel. Toto sudruhovia v USA nedomysleli.
  Prdel na tom celom je, ze rusvi to snad ani velmi nechyba.
  A vzruso bude, ked pokles sily hegemona dosiahne uroven, ked si ine staty zacnu narokovat aktiva vo vlastnictve hegemona. Vid priklad z Cadu.
  Za poslednych 30 rokov to mame Juhoslavia (Srbsko), Irak, Syria, Afganistan.
  Nemci si tiez vyratali, na kolko si cenia ten americky spas s prskavami v Baltskom mori.

  Vo Fort Knoxe budu mat prievan.

  Ako vsak z tejto slamastiky von, to je otazka za milion. Chcelo by to nieco na sposob mudrej horakyne.

     1. No jistě, proč by se jinak tak šprajcovali onehdy, kdy si němci chtěli /potřebovali část repatriovat domů. Ani nevím jestli se jim to povedlo, ale vím že tohle bylo hlavním důvodem, proč nechtěli zlikvidoval opatrované zásoby deutsche mark.

  1. Ověřený způsob, jak z problémů ven je obecně přece válka – jen aby neůstali nakonec sami, teda ještě s námi fiaalovco-pavlisty, na moc stavech, a ještě některých moc velkých …

   1. Vojna uz je.
    A na to, ze amici nebojuju priamo, tak ich pribel je nula cela nic. Co sa im ale podarilo – to je zdiskreditovat financny system, ktoremu vladnu. To zvladli snad lepsie, nez kdokolvek z oponentov dufal.

    Cize co by ziskali amici, ak by sli napriamo?? Este menej. Nez maju teraz.

    Nedavno len prebehla infoska, kde ( a mne sa tie dve oblasti pletu – bud Lichtenstajnsko, alebo Luxembursko) jedno z nich vyzvalo vladu USA, by teda zacalo makat na ukonceni bojov na UA.

    Az neskor mi doslo, ze na vrchole matiek bank sedia kniezata odtial. A kedze vsetko na zapade je len z balhosklonnej vole bank – dokonca aj sleepy Joe je len vdaka vôli bank el presidente – tak i ked to vyzera divne, ale ma to svoju logiku.

 5. Nemáme železo, nemáme uhlí.
  Nad účtem za chleba rysy nám ztuhly.
  Málo je chleba, málo je soli.
  Co jsme si zvolili, to máme, voli.

 6. Vidláku, co dodat, připomínám Váš majstrštyk z léta a odborné pojednání o forexovén trhu https://web.litterate.cz/o-cenach-a-menach/comment-page-1/. Že Vás to prostě baví produkovat tyto nesmysly, když tomu vůbec nerozumíte, to mně není jasné. Stejně jako tehdy Váš článek znamenal rublové maximum, dnes velmi pravděpodobně trefíte maximum strachu o evropské banky a dále to bude již jen lepší.

  Víte či, Vy máte nějakou svou expertýzu, máte pěkné plamené projevy, ale tenhle Váš gulášek, co vždy navaříte, když se snažíte udělat makroekonomické nebo válečné analýzy. Opravdu děs, běs, zde Vám mohu jen poradit trochu intelektuální skromnosti- nesmírně chytré mozky se živí snahou odhadovat podobné trendy a stejně jim to tak zázračně nejde, o co Vy se pokoušíte dalece přesahuje možnosti nějakého českého bloggera.

  S úctou,
  Pozorovatel

  1. Re: Pozorovatel

   Na rozdíl od vás jsem si váš odkaz přečetl a neshledal jsem v něm nic závadného.

   Kupř. citace:
   „Jen blázen nebo ekonom si totiž mohl myslet, že tu budeme dvacet let demontovat průmysl i elektrárny, stavět větrníky slunečníky a měsíčníky a přitom budeme pořád bohatnout. Ve skutečnosti jsme bohatli ne kvůli německým větrákům, ale jen a jedině proto, že nám Putin „musel“ dodávat levný plyn i ropu. S tím je konec. Buď si to zařídíme jinak, nebo se prostě ukáže, že Evropa je ekonomicky menší a Rusko ekonomicky větší, než si všichni mysleli. “
   Konec citace.

   Můžete zde odborně rozebrat, co je na tomto Vidlákově náhledu špatně?

   1. Taky by mě to zajímalo.
    Asi musel jít pan Pozorovatel pozorovat jinam, takže na jeho odpověď asi nedojde.

    Jinak tohodle pána nemusím (via jeho angažmá při ruských a dalších transformacích – formou šokové terapie, v 90. letech 20. století / později radil Kučmovi a Jaceňukovi na Ukrajině/). Ale co ten si dovolil říkat veřejně :
    https://vlkovobloguje.wordpress.com/2023/03/25/jeffrey-sachs-pricinou-valky-je-ze-usa-proste-nedokazou-udrzet-svuj-zatraceny-nos-mimo-neci-dvorek/
    Kdyby byl Sachs děkanem na proslulé VŠE v Praze, tak letí na dlažbu sofort a hned.

  2. Co před dvaceti lety říkaly, co psaly ty nesmírně chytré mozky? Když tehdy i já blbec zprvu přinejmenším tušil ale i psal?
   EU nemá zdroje. Zanikají produkční centra. Klesá produkce užitečných statků pro směnu za suroviny na světovém trhu. Deindustrializace. Zaniká schopnost vyrábět užitečné statky. Spolu s tím upadá potřebné vzdělání. Vzdělaní jsou nahrazování mašíbly. STOP TEMELIN! Pamatujete? Spolu s tím upadá kultura všedního dne. Spolu s tím klesá populace nositelů zbytků kultury.
   S optimistickým plakátem na čelním skle, dále se blížíme k propasti.

  3. Vážený pozorovateli,
   promiňte, že se míchám do diskuse, ale vaše věta:
   „nesmírně chytré mozky se živí snahou odhadovat podobné trendy a stejně jim to tak zázračně nejde“
   ve mně vyvolala bujaré veselí.
   Ono totiž ne že jim to nejde zázračně, ale ono jim to nejde vůbec.
   Vidlák „vystřelí“ a občas se mýlí, občas se trefí. Od toho je „vidlák“ (to jsme tu více či méně mnozí).
   Jeví se mi, že vaše „zázračné mozky“ vzbuzují dojem, že se mýlí skoro vždy.
   Možná ale, že se nemýlí, ale dezinformují ve snaze protáhnout současný bankovní systém o ještě nějaký ten kvartál.
   Pak nevím co je horší – zda to, že se (obvykle) mýlí, nebo to, že (obvykle) lžou.

   1. pozorovateli asi usel jedem maly detail:
    A to, jakou upornou snahu Ruska centralni banka vynalozila na zastaveni rustu Rublu.
    Ty jeho „nesmirne chytre mozky…“
    To prece ani nestoji za komentar.
    Nemyslel tim on nahodou treba Tosovskeho?

   2. Bůh stvořil ekonomické a bankovní analytiky, aby astrologové vypadali chytřejší.
    Jiný důvod to zřejmě nemělo, protože kdyby je zase šmahem zrušil, zjevně by se nestalo vůbec nic.

     1. Jeden financni magazin daval vybrat a uhodnout nejlepsi akcie a pozval k tomu pet expertu a jednoho papouska. To se uverejnilo a potom se cekalo na vysledky…Papousek vzdycky vybral nejlip.

    1. Doufal jsem , já bloud, že umělá inteligence (pakliže je to její produkt) je chytřejší lidských analytiků. Jež mají k nesmírné chytrosti hodně daleko. Nejsou chytří, jsou jenom chytráci, což není totéž.
     Vidím tedy, že asi to bude sice umělá, ale nikoliv inteligence.

     1. To mi připomíná, jak jsme kdysi debatovali, jaký je nejlepší význam slova „sofistikovaný“. Dospěli jsme k tomu, že nejvýstižnější synonymum je „vychcaný“! A přesně tento výraz bych použil jako charakteristiku těch analytiků…

     2. Obávám se že je to mylné a to z toho důvodu, že může být chytrá pouze tolik kolik do ní stvořitelé vložili. Můžete do ní vložit všechny statistika světa, ale fungovat může bohudík pouze s tím co tam bylo vloženo. Nemůžete do ní vložit další vývoj, pokud jej sami neznáte….

      1. Jenom bych podotkl, že pokud se bavíme obecně, tak umělá inteligence zatím (bohužel nebo bohudík) neexistuje. Zatím na ni není hardware. Dalo by se o ní uvažovat až s kvantovými počítači. Zatím je to spíš databázové porovnávání. AI zatím pouze ve sci-fi filmech.

     3. Mozna mel na mysli , ze kdyz berou zazracny penize , ze musej bejt zazracny mozky..
      Sam se jiste povazuje za nadzazracnej mozek.

 7. Není nad skutečné, studované, odborníky. Jednoho, amerického, dnes Echo24 představilo. Nemusíme se ptát, kde čeští političtí polomozci berou své jistoty. V něčem se s ním dá i souhlasit, třeba v tom, že letošní jarní ofenziva šokuje svět. Jistě, po ní Ukrajina skončí jako stát.

  Cituji:

  Všechny nejlepší jednotky ruské armády jsou údajně zničeny, ukrajinská armáda zabíjí asi 25 000 ruských vojáků měsíčně, tvrdí americký důstojník Dan Rice, který je poradcem velitele ukrajinské armády generála Valerije Zalužného. Podle Riceho, který je zároveň rektorem Americké univerzity v Kyjevě, přijde na jaře Ukrajina s velmi silnou protiofenzivou, která šokuje svět. Podle ukrajinských médií se tak Rice vyjádřil v rozhovoru s ukrajinským radiem New Voice of Ukraina.
  Rozhovor tak možná poprvé veřejně potvrzuje, že ukrajinská armáda má americké poradce. Dan Rice je absolvent nejprestižnější americké vojenské akademie West Point, účastnil se vojenských operací v Iráku a Afghánistánu. Je známý také svou odbornou publikační činností a dlouhodobě spolupracuje s americkými medii jako CNN nebo Fox News. Od loňského května je bezplatným poradcem vrchního velitele ozbrojených sil Ukrajiny generála Valerije Zalužného. V minulých dnech se stal také rektorem Americké univerzity v Kyjevě. Ta byly otevřena krátce před ruskou invazí na Ukrajinu.

  1. Je to tristní: ten amícký gumák Rejže je profesionální idiot a lhář, otázka je co působí silněji. Přitom vystudoval West Point, což je fakt soda.

   Takový český žumpálista a „expert“ Matyáš Zrno jaksi může být blbec z povolání, když prolezl sociální vědy na UK, to je 140% ychtělygent; ale od zelené gumy by se dalo očekávat aspoň trochu rozumu, když už si během studia a nasazení vlastní blbostí neustřelil makovici nebo se nevyhodil něčím do povětří.

   Tyto chorobné výplody potvrzují domněnku, že Ukroši a jejich amíčtí páníčkové vše „projektují“, tedy obrací. Ukrošské ztráty prohlásí za ruské a je to, nemusí se obtěžovat s nějakým vymýšlením čehosi. Rovněž ta ofenzíva, o které blábolí, těžko může být ukrošská: nemají vojcly, nemají výzbroj, nemají munici. Co jim zbylo, ženou na jatka k Artěmovsku/Bachmutu, šílenci.

    1. Nedávno po americké části sítě, alternativních blozích, začal kolovat článek, kde si 2 vyučující z West Pointu stěžují, že studenty, kteří během semestru propadnou i ze 4 předmětů nadále drží ve škole, ačkoliv profesoři žádají jejich odchod. Porovnávají to se stavem, kdy oni začínali přednášet, a ze školy odcházeli nejen ti, co propadli, ale i ti s nejhorším prospěchem.
     Včera se o tom zmínil ve svém blogu Angeri Martyanov http://smoothiex12.blogspot.com/2023/03/i-dont-know-whats-deal.html

     1. Před 30+ lety byl West Point prestižní škola, jejíž absolventi snadno našli místo třeba i v ICT korporátech, na manažerských nebo obchodních místech. Kvůli prodeji do armády nebo vývoji něčeho, co platila DARPA, to nebyl úplně blbý nápad. Sám jsem pár takových znal, byli to vážně fajn maníci, vysoce inteligentní a hlavně, neprolhaní a nekřiví. Na Amíky nezvyklá morálka…

      Jenže to bylo… Tehdy nejen že musel mít uchazeč nejlepší testy, ale také doporučení od bývalého absolventa a také kongresmana/senátora za domovský stát. Dneska je to „woke“ jako ty ostatní školy, a berou tam pomalu každého, i kdo je sotva gramotný.

      To nevyhazování je způsobeno samozřejmě penězi, za každou dušičku jsou prachy. Byrokracie a menežment škol silně narostl a také narostly jejich platy. Jak rostlo i školné, tak maturanti už tolik netouží studovat, protože jim dochází, že kvůli splácení školních půjček budou v nejlepším případě část života zadlužení chudáci. Půvabné je, že z dluhů za federální školní půjčky se nedá dostat ani osobním bankrotem, a v případě nesplácení to vydřou z ručitelů – což jsou většinou rodiče a další příbuzní.

  2. Z Afghánu se přemístil mozek ten zelený radit Zálužnému na Ruinu.
   No, tím pádem pak je výsledek jasný.
   Na evakuaci budou mít pár hodin a pár vrtulníků. Bude to meteleskublesku.
   West Point má mnohaletou tradici ve výchově nejlepších gum a umění evakuace a tak tradici je nutno dodržovat.
   V evakuaci jsou fakt dobří.

   1. Podle sívíčka na LinedIn nebyl ani v Afghu, ani v Iráku. Jo, psal o nich, ale jinak to spíš vypadá, že nevystrčil čenich z doupěte.

 8. Pozeram, ze asi vydali nejaky komunikacny manual pre vsetkcy najlepsich precedov stran vych.bloku EU.

  Bo tolko koncentrovanej pozitivity a hlasania konca krizy sme tu davno nemali.

  Som zvedavy, ci – ked sa ukaze, ze nas mierne ojebavali slakymi recami – to nebude na teplaky, pac sirenie nepravdivej infosky…. zneuzitie pravomoci verejneho cinitela….
  Bo grafy tych sprostych cisiel cvrkotu na bankovom trhu vobec nenaznacuju koniec krizy.

  1. Kolik takových kulturních antropologů, ročně opouští vysoké školy? A kdo, za čí peníze, nebo čemu přesně je tam učí?
   Ten text je naprosto neuvěřitelný, ale po tom všem, co pizdy z A2larmu, spolu s incestně příbuzným Deníkem N už provedli, se ničemu nedivím.
   Netřeba hledat důvody pro opětovné konstatování „svět se řítí do hajzlu“, ony přicházejí samy.

   1. To je přesně ten problém! Ať je klidně vzdělání zdarma, ale stát bude platit vzdělávání jen takové, které stát potřebuje, tedy lékaře, inženýry apod. Pokud chce někdo studovat hovadiny typu kulturní antropologie, tak ano, ale za svoje!

   2. Vzdelani je zalezitost expertu prdagogu a taky to potom vypada.
    Ma to nedozirny nasledky..Zabijeji brutalne v detech prirozeny lidsky a prirodni instinkty..
    Prvni problem, kluci a holky v jedny tride.
    A ted vselijak mezi sebou soutezi..To je zakladni blbost. A ma nasledky.
    Kluci hrajou v zivote „fotbal“ a holky zase „tenis“.
    Tohle snad nemusim vysvetlovat..
    Jakmile tohle zacnete spatlavat jejich role v zivote dohromady, jsou stale horsi problemy.
    Napr. holky potom chteji hrat taky „fotbal“, ale to nejde.
    A chlap nechce holku a s ni cast chlapa v ni , ale chce holku , ktera ma co nejvice zenskosti..Holka zase nechce zzenstilyho chlapa , na co asi?
    Postaci vedet trochu a kazdej si to muze videt a overit ,co se deje kolem..
    Jednoduchy, cim vice se lisime ,tim lip , tim jsme zdravejsi a zijeme tak, jak to ma bejt….

  2. Vy si z toho delate srandu, ale ja jsem mel pred 15 lety dve studentky v najmu.
   Obe movite, z dobrych rodin.
   Pro sebe jsem nic nechtel, jenom aby zaplatily fond oprav a slozenky za enedgie, ktere spali.
   Dopadlo to uplne katastroficky. Fond oprav zaplatily asi dva mesice z jednohyo roku, od elektriky je dvakrat odpojili, a plyn zustal pripojen jenom proto, ze plynarna hned tak fyzicky neodpojuje.
   Zajimave je, ze pro ne nebyl problem si znoveu elektrinu nechat pripojit i s pokutou.
   Pak si mi stezovaly, ze ten muj byt je hrozne drahej…
   Byl jsem prekvapenej, protoze muj prijem z bytu byl 0 Kc a fond oprav delal necele 2 tisice.
   Tak mi rekly, ze musi doplacet hodne za plyn a za vodu 🙂

  3. Copak tahle „bytost“, ta má dle svých slov fyzicky schopné tělo, což jen těžko může kdo vědět, co to znamená. Ale je ten queer, tzn. neidentifikuje se výlučně žensky. Což přirozeně taky jen těžko může kdo vědět, co to znamená. Asi ve výsledku má to tělo, ve kterém ale ona není pokaždý tou ženskou. Někdy je něco jinýho.
   Jenže to ještě má dobrý. Vezměte si, až jednou konečně zavládne spravedlnost, tzn. všechny veřejné budovy vedle sebe postaví další propojenou vícepatrovou budovu se záchodky pro všechny zatím známé gendery. Tahle si prostě odskočí tam, jakej gender v tu chvíli bude.

   Ale už bylo vědecky (patrně antropologicky) zjištěno a potvrzeno, že kromě všech těchhle střídavých a dalších ještě existuje gender – nerozhodnutý. Ano, skutečně existuje, já to čet. A ten to má podstatně horší. Jen si představme, jak chudák bloudí tou vícepatrovou budovou…

   1. Raději si to ani nepředstavuju.
    Tolik posraných a pochcaných bytostí, pokupě v jednom baráku, to může způsobit i výbuch

   2. Bez toho, aby v baráku nebyly záchodky pro všechna známá pohlaví, vám nedají stavební povolení a neudělají kolaudaci.

     1. Jsem ráda, že jste v pořádku, Petro.
      Před chvíli jsem četla, že přes stát Mississippi se přehnalo tornádo a bouře.
      Jak daleko od vás to bylo?

      1. Díky za optání, Lujjzo,
       jsme oba dva v pořádku. Šlo to asi tak 60 km severozápadně od nás. Co bylo absurdní – večer jsme dostali varování před tornádem. Ale že jsme byli utahaní jak psi, usnuli jsme a já se vzbudila až v 5 ráno. A o tom, jak tornádo řádilo v Mississippi jsem se dozvěděla ne z okna či z mississippských zdrojů, ale od českého kamaráda, který poslal vzkaz, zda jsme v pořádku.

   3. Ještě, jak jsem si teď přečet, je kromě střídavých a nerozhodnutých další super gender. Pangender. Což je souhrn všech identit. Doteď jsem fandil tomu nerozhodnýmu, dával jsem mu šanci, že se jednou rozhodne. Že jednou bouchne do stolu, hotovo, vodteď jsem pevně rozhodnutej! Vodteď jsem střídavej! Ale ten, co je všechno naráz, to je prostě můj novej favorit…

 9. jeje, tak já se to dnes dozvěděl z medii – vid parl. listy, patria a ne v práci, jelikož jsem zaměstnanec.
  nic jdu číst dal, děkuji za veselou jobovku.

  1. Prehnanej optimismus a ocekavani../Cut the shit/.
   Co kdo chce delat s moudrama tazenyma rovnou z prdele. Nebo vodjinud.
   Na co sou?
   Kdyz nejde nic vytahnout z hlavy , kde nic neni ..
   Tak se premnozuji takovy , co si ty moudra tahaji prave z prdele a co kdo ceka , co asi jinyho z prdele muzete vytahnout , nez…
   A kolik je takovych , davy , ktery sedeji rovnou u prdele jinych a ocekavaji trpelive neco jinyho ,nez ….
   A potom ,kdyz se dockaji tak to hovno vselijak prekrucuji a jeste se snazi , aby tolik nesmrdelo..

   1. Profesor je vul a osel , kdyz nevi , zrejme ani netusi ,ze se za mir musi nekdy vest valky.
    Kdyz se ve spolecnosti objevi zlocinec , nebo gang zlocincu ..Co udela?
    Chce vyjednavat s psychopatama, gangsterama , aby prestali vrazdit a pachat zlo.?
    A voni mu teda slibi , ze uz nikdy nic spatnyho neudelaji…
    Ze v zivote budou jenom pomahat babickam a detem prechazet ulice, aby je neco neprejelo..
    Vidim toho chytraka casto na you tube, nezavre hubu..
    Co s nima s takovejma na tech skolach provadeji a ty vysledky…..
    Vemete si ,ze napr. Hitler prikazal , ze se musi SSSR zlikvidovat.
    Nacez po napadeni se Stalin postavi do pozoru , chce mir ,dle navodu osla ten mir nevede dle navodu osla , nevede pres zbrane a jejich pouziti ve valce..
    Cili rozkaze zahodit zbrane …Jinak mir nemuze mit..

   1. Prý se nabídl Janukovič, že by mohl sprostředkovat dohodu mezi Mikrónem a lůzou majdanem mírumilovnóu opozicí

  1. Evix.
   Přesně tak,
   Také tady platí to rčení,kdo druhému jámu kopá,sám do dí padá.
   Jak jsem zaznamenal jinde,potentáti nepočítali s tím,že Rusko tomu všemu odolá a ještě z toho v tom dopadne tak dobře.Bude problém,aby se Evropa z toho dostala,když se na nás chtějí zahojit Američané.

 10. Banky prosperují,když jim svěříte své peníze a pak po nich je nechcete a když je chcete banka zkrachuje.
  Už ta prosazována inflace 2% pěkně ubírá hodnotu peněz,natož 15%.
  Už to vydání dluhopisů DB je podezřelé,asi museli něco zaplátovat,teď došlo na proplacení dluhopisů,tak by teď potřebovali,ještě větší balík peněz,aby nezkrachovala DB.Bylo by zajímavé zjistit,kdo vlastní dluhopisy DB,co když té DB pomohl ke krizi.Pak jsou problémem špatné úvěry,ale i nákup dluhopisů,třeba Německa,USA a dalších států,které nesplácí ani úroky.

 11. Kdož máš vlastní nemovitost:
  brzy tě přepadne lítost!
  Vláda ti z ní zvedne daně.
  Nač? Na Rusy. Tož hurá na ně!

  Zaplať hňupe, když jsi robil!
  Pro sebe sis nezarobil!
  Hoď peníze do té kádě!
  Ty nevěříš, hajzle, vládě?

  Vy jste banda buranů!
  Nechceš náboj z uranu?
  Nechceš malou atomovku?
  Půjdeš bydlet pod mostovku!

   1. Je. Ale mě to nese…. Píšu si to bez korektury, natvrdo.

    Dneska se to rychle střídá
    včera bývals střední třída
    dnes je z tebe čistá lůza;
    podívej, ta tvoje blůza!

    Myslíš si, že je to sako
    vypadáš v něm jako pako
    když lezeš do kontejneru
    dopít flašku od likéru.

    Ušil ti to Bandi Vámoz
    na školách tě učil Ámos
    dnes je ti to všechno k hovnu
    představuješ jen zvěř lovnú.

     1. To přece Vidlák ví!
      Nebo si aspoň myslím, že to ví.. Ale už jsem se v něm i spletl. Někdy na můj vkus dost kličkuje. Tedy ne Ladik!!! Ten má přímý tah na bránu nebo jak se to říká…

  1. Všichni jsou už na Tchajvanu
   Topol si tam přines vanu
   dá si do ní žáby, ptáky
   vystrčil je žere taky.

   I Markéta z bundestáku
   i ta se nažere ptáků
   hlavně musí nasrat Čínu
   ta následek a příčinu
   velmi těžce rozlišuje,
   ani neví, co to psuje.

  2. Leti s nimi i Koudelka z BIS. Prý studovat cinsko-taiwanske vztahy.
   O cele akci ani slovo na idnes či seznam, zprávy čerpám na expres.cz

   1. Legrace byla, že museli obletět půl planety, protože nesměli letět ani přes Rusko, ani přes Čínu. Cesta jim trvala 24 hodin.
    Jsem zvědav, jak dlouho to západní letecké společnosti ustojí, nelétat na Dálný Východ přes Rusko. Přes Rusko létají Číňané, Arabové a jižní Korejci a musejí si mnout ruce, protože jsou mnohem konkurenceschopnější, než zápaďáci.
    Např. Finové létají z Dálného Východu nejdříve opačným směrem a oblétávají Rusko přes severní pól.

  3. I tak příjemný výlet za peníze daňových poplatníků. Užívat si dokud to jde. Proto je v té pozici, proto se do ní prodrala.

  4. Většina států Evropy tak nějak lavíruje. Chovají se více či méně viditelně realisticky.

   Ne tak ČR.

   V čele s Dvousvetrovou a pětikolkou s rozběhem proti dveřím. Za těmi dveřmi je místnost plná hrábí.

   Bude NÁS to bolet.

 12. Dobře, že už je to jaro.
  Nastaruju svoje fáro
  mám tam zbytek v nádrži
  doufám, že to vydrží.

  Zajedu na pampelišky
  přihodím i ñáké šišky.
  Pampelišky čistí játra
  tělo potom méně chátrá.

  Vezmu vodu ze studánky.
  Poté, co zavřeli banky
  nemám prachy na balenou.
  Dám bacha na zakalenou
  skřípe mezi zubama.
  Pije ji i Obama.

  1. Nenič klima
   vezmi nůši
   v březnu už ti
   nenamrznou uši.

   Pampeliškám
   ba i šiškám
   sluší to i
   v z vrby nůši.

 13. V podmínkách české vládní inflace je run na banky zbytečný, protože zbytková hodnota peněz se blíží hovnu. Hovno patří na pole. Kdo má pole, má hodnotu. Ještě umět vypěstovat a uskladnit žrádlo, nejlépe bez uhlovodíků. Kravka a konyk to jistí.
  Polský šlechtic s kozou nemusí být až tak k posměchu. Koza může být majetek budoucí střední třídy. Dá se zapřáhnout do kárky a jede se na trh, kde se vymění zboží. Peníze možná ani nebudou potřeba, těch se člověk nenají.

  1. Chvála koz.

   Já mám kozu a jsem baron
   mě nesere Styx a Charon
   já mám doma mlíko, hnůj
   děkuji ti, Bože můj.

   Já mám kozu a jsem hrabě
   dělám tvaroh svojí bábě
   já mám v chlívku teplo, bobky
   mlíko dojím do nádobky.

   Já mám kozu a jsem infant
   moje Róza – to je pracant
   zrobil jsem ji malý pluh,
   koza, to je pro mě druh.

   1. Ládiku, na to přišel už jeden před vámi. I když ten dával přednost selátkům a kuřátkům.

    Večer na vesnici

    Ó tichý, tichý večere v mé horské vísce !
    Zpola zpit, mdle opírám se proti dveřím.
    Na nebi soumračném se luna skví.
    Pod něžnými vánkem vody nemají
    ní jediné vrásky.
    Mé kroky odvedly mne daleko všech pomluv,
    já sám pak přestal sloužit velkým.
    Pročpak bych naříkal, že nemám kočár už
    a kůň nečeká mne uhřátý,
    když v téhle vísce sám si chovám
    selátka s kuřaty!

    ( Lu Jou , překlad Vladimír Holan )
    🐤🐤🐤🐷🐷

  2. Svobodný pán z Hypotéky
   nechodí na diskotéky
   kde si křepčí nuzná lůza,
   samý žebrák, bezďák, hrůza!

   Svobodný pán z Hypotéky
   má sýrárnu z vinotéky.
   Vede kozu na řetízku –
   koza je dnes zdrojem zisku.

   Koza říká: zastav, hele!
   Tady je trs kontryhele.
   Kontryhel mám hrozně ráda!
   Až se mi z něj třese brada.

  3. 6:35
   Už jsem narazil na článek,zaměřený proti dusíku.To budou zemědělci nechápavě čumět! Ale možná nebudou kyanidy v Bečvě.

 14. „Nechoď Vašku s pány na led, mnohý příklad známe, že pán uklouz a sedlák si za něj nohu zláme“, napsal už jasnozřivý KHB. Přesně tak to dopadlo za tzv. „hypotéční krize“ v USA, kterou vtipně zasanovali všichni ti „sedláci“, hlavně z Evropy. Kupříkladu, akcie Deutsche Bank spadly z několika tisíc euro na 30€, chvíli dokonce na 9€. Ožebračilo to německé důchodové fondy a další hypersuper „investiční produkty“. Což se opakuje v bleděmodrém, za poslední týdny DB spadla o dalších 20+%, a bude to pokračovat, i s dalšími bankami a fondy. Credit Susse… Než půjdou houfně ke dnu Amíci, vyžerou evropské vazaly do mrtě, to je jisté jako že ráno vyjde slunce.

  Termodynamické zákony jasně říkají, že systém ke své produkci potřebuje energii, takže není divu, že když nám v EUhniji naši skoro bratři z USA típnuli levné ruské energie, nastane ekonomická katastrofa. USA vyvezly výrobu do Číny, za výrobou následoval vývoj a výzkum – protože když nemáte „za zadkem“ fabriku, můžete zkoumat leda duchovní život chrousta a jediné, co vymyslíte, bude 72 pohlaví. Když ke zničení evropské výrobní – a tím i výzkumné – konkurence nestačily zelené nesmysly, nastoupily bomby pod Nordstreamy. Už předtím věděli, jak na to, stačí si vzpomenout na rakouské útoky proti Temelínu: kdopak to asi platil?

  V takové rozkladné fázi nepomůže ani to, co by pomohlo dříve, když výrobní základna ještě byla: tedy investice do vzdělání a vědy. Protože jen platíte náklady těm druhým, kteří výrobu fakticky mají. Zjišťují to teď i Amíci – dávají stipendia a výzkumné dotace Číňanům, Indům a dalším, a ti následně prchnou domů a zisky z vědeckých aplikací realizují tam. Jako „investice do vědy“ v ČR: k čemu bylo platit třeba prof. Holého a jeho tým pro výzkum léčiv, když desítky miliard pak realizovaly americké/globální firmy jako Gilead a další; a takhle to dopadne se vším. Takže když v nějakém srovnání je, že ČR dává na vědu/výzkum/vývoj na hlavu 4x méně než třeba Žabožrouti, už to neznamená nic; leda že se nehází prostředky do kanálu. Chudí platí bohaté, aby více zchudli a bohatí se měli ještě lépe – tohle přesně jsou takové „investice do vědy“ pro vyžranou zemi. Je to přesně jako s „Uměním války“ od Sun Tsu: poučky platí jenom někdy, záleží na situaci.

  Jak to všechno dopadne, na to není potřeba křišťálová koule: špatně.

  Příští zimu se projeví na plné koule důsledky vypnutí ruských energií, a vykradení evropských zemí Velkým bratrem; současně padne další marný pokus o „Drang nach Osten“. Ale i katastrofa je v určitém smyslu pozitivní vývoj: smete to zločinecké protinárodní režimy v Evropě i celou Euhniji a NATO. Zda proběhne „clusterfuck“ i v USA, těžko říci, soudím že ještě ne – to pár let ještě potrvá. Kdo ví.

  Ohledně blábolení o střední třídě: to je stejné jako být či nebýt vůdcem či dámou: pokud se musíte ptát, zda jste, no tak nejste. Střední či vyšší třída není definovaná až tak majetkem – zbohatlý buran je pořád buranem – ale intelektuální a kulturní úrovní, a tím i možnostmi. Asi jako šlechtic je šlechticem, i když je chudý jako kostelní myš. Což tedy neplatí pro polské šlechtice: jak víme od Henryka Sienkiewitze, v Polsku se považuje za šlechtice každý, kdo má kozu. Nebo kdo má o dvě kozy více než soused, to je druhá verze výroku.

  1. Zase nejaky abstraktni blaboly..
   Myslenka za odstehovanim prumyslu do Asie byla ozelenat Ameriku a zavest prumysl tzv. chytrejch penez…Ponechat si jen ten nejdulezitejsi prumysl a sluzby.
   Cili , penize delaji penize a ty se vydelaji hlavne na tech ,na ktery miri hlavne , nebo atomovky..Tech machinaci a manipulaci je hodne, jsou tady mega hedge fondy, pensijni fondy atd.
   Jeden priklad.
   Banka zacne kupovat svoje /samozrejme anonymne/ ,vlastni akcie /,shares, equity/.
   Experti se probudi a ted vidi ,ze nekdo ma zajem vo akcie ty banky ,zacnou kricet na
   investory kupujte , nekdo chytrej ma zajem a ten vi , ze pudou nahoru…
   Kdyz je zajem takhle vyvedenej ,zacnou investori ,spekulanti kupovat , akcie dou nahoru a banka ty svy akcie /predtim nakoupeny,prestane kupovat / zacne prodava draz , nez je predtim levne nakoupila..
   Tech machinaci a manipulaci je nespocet..a vynalezaji se jiny..

 15. Tak jsem se prave dival u obeda na youtube na zpravy z Francie (australsky kanal, aby me nekdo neobvinil ze sledovani ruskych lzi), a musim rict, ze jsem zamacknul slzu pri vzpomince na brutalni ruskou policii, kdyz potlacovala protivalecne demonstranty pred rokem na Rudem namesti.

  Tenkrat tam bylo asi tak 25 lidi, policie jim zkroutila ruce za zady a odvedla do antonu. Par se jich vzpouzelo a byli tedy odvleceni po zemi.
  Jelo to tady v hlavnich zpravach nekolik dni, jak Rusove nesouhlasi s valkou, a Putinuv rezim to nezajima.

  Zpet do te Francie, policajti je tam rezou neuveritelne. Gumolecba hlava nehlava.
  Slzaku meli taky evidentne pripraveny plny sklady. (pamatujete, kdyz Cinan pouzil v Hong Kongu slzak, tak jak se okamzite vyrojilo mraky odborniku, kteri zasvedcene tvrdili, ze slzak muze zpusovit trvale vazne nasledky)
  Taky ten reporter rika, ze demonstrantu je hodne pres milion po cele Francii.
  Demonstranti se s tim taky moc neparou, je tam hodne pozaru a taky zranenych policajtu. Zranene demonstranty radsi nikdo nepocita.

  Nevite nekdo nahodou jak jsou na tom francouzske banky?
  Protoze Macron se vzmuzil, a rekl, ze ho ulice nezajima (ve Francii haha) a pry je pripraveny byt neoblibeny. Taky neco o extremni levici…
  Jako na potvoru je to pote, co si EU dala slib, ze Rusko ekonomicky polozi, a kdyz ne, tak Putina svrhnou jeho vlasti lide, protoze nebudou mit co zrat.
  Maji hodne poradcu, a tak nejak dohromady dospeli k nazoru, ze Rusove jsou zavisli na dovozu jidla z EU.

  At se na to divam jakkoli, zapad tu ten drzkopad plne zaslouzi.

  1. Zaslouží, ale blbý je, že nás to jako periferii Západu postihne ještě víc. A fialoví zločinci stále více tlačí na pilu a urychlují sešup co to dá.

  2. Je to hnus, ale je to tak. Ani Kája 3. nepřijede na návštěvu, prý to tam i smrdí, když neodvážejí odpad.
   Nějaký dezolát na iDěsu psal, že stačí s tím odpadem vydržet do léta a Macron to vzdá. Že v Neapoli takto zvítězili. Kurňa co to bylo v té Neapoli?
   Nepíšou to a už nevím.

  3. Zaslouží. Ale blbé je, že jsme opět na té blbé straně železné opony. A spolu chyceni, spolu pověšeni. Z toho se nevykroutíme.

 16. Cim vice je ekononika virtualni, odloucena od skutečných hodnot a spekulativní, tím snadněji to bude padat. Co byla cesta z hyperinflace ve 30. Letech? Zbrojení v Německu. Pak se vše zničilo a začlo se znovu. Šedesatky byly super rozkvět. Jenže mezi tím nám Evropa i Amerika zchudla a ztratila průmysl, energetiku a výjimečnost.

  Takže trubky ve vedení, co si myslí, ze to zachrání zbrojením jsou vedle.

 17. TYden velkyho financiho prchani .
  Prcha se bud pryc ze zapadu , anebo do zlata , Cina taky za asi 560tun zlata.
  Maji duveru ve svoji vlastni menu?
  Hazeni bomb do ohne /lejt olej uz je malo/, se odehrava v podobne ujistovani politiku , kterym neveri ani jejich vlastni maminka /a vlastni trezor zamcenej ve sklepe s usporama/, ,ze je vsecko uplne v poradku a nebo jeste v lepsim nez predtim.
  I kdyz je, tak neni.
  Kazdej vi ,ze na ten poradek tisknou hromady papiru a klikaji na klavesnice cisilka ,jako kdyz pucis stroj nejakej detickam…A nekoukas se, co delaji..
  Kdyz zrovna nepospichaji /v krizi/ za Zelim na navstevy…
  A neslibujou mu hory ,doly , ale ne svoje..
  Takova to byla velka a vyznama zeme a ted se plazi , nadsene za ……trpaslikem, abych nebyl vulgarni..Proc se chce vselijak ztrpaslicit , ze solidarity s nim…
  Pac ma snadnej ukol, porazit pro ne Rusko../A voni tomu vsemu veri/.
  A nepritel si menu podpira zlatem, pro vsecky pripady a Saudove se probudili rano a nasli se zapadem ochuzeni o miliardy , jako je ten britskej uran..
  Cekal sem zase, kdo to rekne ,ale nikdo se nenasel, az ted zminka na PL.
  Sem zase chtel bejt chytrej. Cekal sem ,kdo to napise ,ale nic. Odpoved.
  Na otazku proc padaji banky a proc dohlizeci organizace /regulatori/, vlady ,dohlizeci banky ,atd neregulujou nic?
  Jednoducha odpoved . Banky vladnou , tak muzou vsecko….
  Za moment uz sem chytrej zase nebyl , komunisti to kriceli ve dne v noci..
  Ale hodne davno.
  Prvni krok po schuzi Davosu Gloobalistu , mega helogabalistu ,to byl nakej moc spatnej cisar v minulosti v 218, a na zniceni sveta ,a zniceni je predbiha…
  Zustali pozadu a je mozny , ze to co chystali jinejm, ja sem v tomhle povercivej..
  Plukovnice u nas a plukovnice britska, princezna, kterou princ z niceho nic , z niceho nic plukovnice armady,kterou objevil v baru na Piccadilly , zamiloval se do ni a ted jeli do Polska, by povznesli moralku polsky armady a zoldaku NATO a na Rusko..
  Rus zase ublizoval britum na U.

 18. OT : Ted jsem koukal na stranku s prominutim „vojenskeho analytika“, takto pestovace skupinoveho sexu, Lukase Visingra. Ctete a žasnete se mnou :
  18. března 2023
  „Generál Petr Pavel před časem řekl, že by Ukrajina měla dostat všechny západní zbraně kromě jaderných. Jsem si jistý, že přesně takhle to dopadne, resp. že Západ postupně vyzbrojí Ukrajinu vším, co bude třeba k vojenské porážce Ruska, ale co ty jaderné zbraně? Dosud se někdy ozývá tvrzení, že kdyby se jich Kyjev nevzdal, žádná válka by teď nebyla. Ve skutečnosti je to sice mnohem složitější, úvahy na toto téma však na Ukrajině nesporně nabírají sílu, čemuž se asi nelze moc divit. Nijak by mě nepřekvapilo, kdyby poválečná Ukrajina vykročila tímto směrem, v čemž ostatně nebude sama. Seznam jaderných mocností se prodlouží, a to převážně k nelibosti Rusů a Číňanů, kteří to ovšem svým chováním sami způsobují. Gratuluji. „

  1. Vsecky zbrane odevzdat a kdyz prijde nejakej kanibal s klackem, tak co?
   Navic hrozi , ze rusove se dozvedi vsecky tajemstvi, ktery ty zbrane obsahuji…
   Generalisimus se vyznacuje prekotnou snahou vyhrat na U. , pohranicni spor , aniz by tam cumak strcil, rozdava rady na vsecky strany , spousty zbrani ale nejsou lidi , ubejvaji a nejvic kvuli banderovi a to si nepamatuje ze socialismu..
   Ze lidi nejsou a kdyz sou tak kradou a horsi.
   Jeden nevi, co je pro U. horsi. Vlada, Bandera ,dodavky zbrani a zoldaku aby vydrzeli ,rus.
   Pred cim vlastne utekli v poctu okolo 20 milionu , asi lepsi polovina naroda?
   A zapad porad veri /a generalisismus/ ,ze staci zbrane a prachy. A mizerna polovina naroda k snadnymu vitezstvi az do Krymu..
   Ten fofr , jeden tejden je zvolenej a hned vi generalismus vsecko , lepsi nez jiny.
   Hranice v Usa a v EU jsou denne prepadany davy agresoru a nikdo jim nebrani.
   A tak myslenka na invasi kanibalu /typu slavnyho statnika Idi Amina , nejradsi mel ministryne zahranici/, neni vubec zcestna ,jak by se zdalo na prvni a na druhej pohled taky ,ale primo realna a sezerou taky odzbrojenyho generalisisma??
   Nejradsi a nejdriv si sezerou mozek hlavni obeti a mysli si ze nabydou inteligenci obeti..
   Jsou taky prave proto ted v mensine…
   Kdyby bojovali za pocasi ,maji nas uz davno v kapse. /A v brichach/.

  2. Copak o to, Visingr je sice úplně prolhaný, ale ten aspoň sám ví, že lže. A to že bohapustě. Na rozdíl od jiných.

   Třeba skutečně bez konkurence je jakýsi Matyáš Zrno. To je ten hubený týpek, který tak „moudře“ pohovořil ve videu s Vávrou (tím herním vývojářem) na téma Ruiny a války (https://www.youtube.com/watch?v=ZXgKAhavLa8). Kde úplně dementně jásal nad vylhanými úspěchy Ukrošů: Rusáci mají hlad, došla jim nafta, rakety a veškerá munice, zmateně prchají a tak dále. Ukroši jim likvidují tisíce tanků. Přitom situace byla ve skutečnosti právě opačná: Ukroši dostávali příšerným způsobem na prdel, za první měsíc přišli o PVO, letectvo, loďstvo, většinu zbrojních skladů a opravárenských kapacit, kompletně o celou vojenskou komunikační a řídící soustavu… prostě byli na ručník.

   Takový proto-nácek, rozumem a erudicí asi 8-mi letý, který jinak docela jistě skálopevně věří na Supermana. Od tohoto idiota jsem včera poslouchal podcast z iBěsu. Ukázalo se, že je (sic!) šéfem zahraniční redakce CNN Prima News, no potěš koště. Jisté je, že by hlásil vítězství Wermachtu a Waffen SS i ve chvíli, když Sovětčíci už stříleli z kanonů na Reichstag a Áda si dával svého Walthera k makovici – a plně by tomu sám věřil.

   I sám Der Stürmer (Forum24, SeznamZprávy, ČT, ČRo) je proti tomuhle týpkovi celkem solidní informační zdroj.

  3. Myslím, že úvaze „Kdo nemá atomovku, ten má strach“ naučili svět sami soudruzi z Wall Streetu, na to Rusa nepotřebujete. Kadáfí, Husajn tam někde na onom světě dodnes závistivě koukají po Kimovi…

 19. naprosto zasadni vec je lidem vysvetlit ze NEJSOU stredni trida. Demokrati ten pojem rozplizli a tak si kazdej jouda co ma hypoteku, deti, firemni auto a iphone a od krachu ho deli 3-6 vyplat pokud onemocni ( a musi chodit nachcipanej do prace aplivat to na nas protoze by tu jinak neutah), tak ten si mysli ze jes tredni trida 🙂 takovvych idiotu kolem sebe mam mraky, myslej si ze 60-100 litru mesicne hrubeho z nich dela sttredni tridu. absolutne nechapou ze STREDNI trida je clovek co ma dost penez a nemusi pracovat. Ten se pak muze rozhodnout jestli chce riskovat/podnikat/nebo cokoli, ale otroci co delaj XX hodin v korporatu a maj tyhle supr/dupr prachy, tak proste stredni trida NEJSOU.

  1. Poslechni, nevím kolik je ti let, ale začnu odprostřed:
   60-100 litrů měsíčně je možných leda tak v Praze a pár velkých městech, pražskými manýrami podobných.
   Takový plat je skutečně platem střední třídy a to dokonce té vyšší střední.
   To je chlap na pozici, kdy má už poměrně velkou odpovědnost a na jeho práci např. závisí práce dalších 100-150 lidí, typicky ředitel středně velkého hotelu.
   Sice má v garáži mooc pěkné autíčko, ale na veškeré cestování stejně používá služebák, který je tomu jeho autíčku velmi podobný, nebo komfortem skoro stejný.
   Jeden z ulice dělá nějakého vyššího manažera prodeje v Lidlu – jeho vlastní je BMW X8, ale jako služebák má většinou X6, nebo taky Q7 a podobné přifoukliny.
   Nižší střední třída jsou např. manažeři menších hotelů, rekreačních zařízení, ale třeba i velkých akvaparků, kteří berou mezi 35-45 litrů, jezdí výhradně jen služebákem, protože vlastní auto ani nemá. Jednak ho za této situace nepotřebuje a jednak si rodina zvykla na poměrně „vysokou nohu“, takže tyhle lidi opravdu ohrozí 4-6 výplat, protože má hypošku na nový dům, na krku dvě malé děti a náročnou ženu.

   Co se mě týče, tak tahle tzv. „nižší střední“ by za mne existovat ani nemusela – tu vytvořil tenhle zkurvený systém, spolu se vzděláváním typu „management obchodu a služeb“. Jsou to povětšinou mladí zmrdi, kteří nic nezažili, nic neumějí a spoléhají na erudované techniky. A protože jsou velice mladí (do 35-38 let), tak jim chybí i to nejzákladnější – umění komunikace generacemi napříč.Jinak musí mluvit s 22-letým šušněm těsně po škole a trochu jinak s chlapem 50+, co má za sebou 30 let praxe v některém odborném oboru.
   Tahle vrstva lidí si myslí, že svět má fungovat přesně podle toho, jak je to naučili v tom „managementu obchodu a služeb“, protože to přece říkali ve škole, tak to musí být pravda a musí to fungovat.
   Tristní pravda je, že nefunguje a tihle lidé do svých 40 let věku vystřídají i 6-8 zaměstnání, protože jim všude začne něco vadit. Jsou to převážně Zetkaři a podle toho se i chovají k podřízeným – nakonec jim tam zůstane jen póvl, co se zašívá, lenoší a díky tomu manažer nesplní úkoly, které mu byly uloženy ředitelem podniku a protože se kvůli tomu dřív, či později střetnou, manažer letí „dohodou“.
   Je to k ničemu nepoužitelný a neužitečný ksindl, vzniklý v uměle vytvořených odvětvích školství.

   1. Nevim jak je to v Cechach platove dneska, ale je to skoro 10 let zpatky, co mi tam nabizeli praci priblizne za 80k.
    Casem by pry pribyly i nejake managerske zalezitosti, ale zadny top sef. (odmitl jsem, vzhledem k lepsi perspektive v zahranici)
    Proste nekdy musi nabidnout vici za nemanagerskou praci, protoze chteji specificke znalosti a podle toho taky platy v nekterych segmentech vypadaji.
    Dalsi vec je, ze platy v Praze se utrhly od zbytku republiky uz pred 20 lety, a urcite se to dodneska nesrovnalo.
    O tech asi pise Mujtata.

    Generace, ktera si zije „nad pomery“, kterou popisujete dale, to je import z USA. 2 hypoteky na dome, 2 auta na leasing, pujcka na skolne, na dovcu Cancun nebo Bahamy…
    Manzelka sleduje v bedne reality show o bohatych panickach, ktere nevi co roupama, a chce to taky, jinak je manzel budizklicemu.
    A ted si predstavte, ze se zivitelovi udela spatne, nebo si nedejboze neco spatne zlomi.
    Vidim, ze uz je to i v Cechach. V Japonsku tolik ne. Hypoteky a leasingy mistni maji, ale setri aby to splatili.
    Rika se tomu „spotrebni ekonomika“, kdyz uz tu vyrobu odstehovali do Asie.
    Ale zase je ted mozne Asii kritizovat, ze vypousteji hodne CO2 🙂

   2. K tomu jak hovořit s 22 letým šušněm a člověkem s 30.letou praxí nemáte pravdu.
    Možná je to tím že nejsem chlap, ale žena. Se mnou totiž také hovořili jako se šušněm, když mě teď propustili. Nepomohla ani moje poznámka, že na podzim jdu do předčasného důchodu.
    Já jim totiž řekla, že už si žádnou práci hledat nebudu a oni začali pindat něco o nezodpovědnosti, jak musí lidé sami být iniciativní při hledání práce.
    Mají na lejstru napsáno datum narození, ale vypadá to, že jim to nic neříká. O tom, že životopisy nečtou si myslím už několik let.
    Až když jsem se fakt nas**la a důrazně jim řekla, že mám dopis ze socialky už skoro 3 roky doma, že se mi do důchodu počítá 42 let, tak sklapli.
    Až na účetní byli mladí okolo 30 let, účetní má možná 50 let.

 20. sranda je , kdyz vidim nejakyho novoliberlaniho svazaka jak mi vypravi ze statni duchod je zastarala metoda alepsi je si sporit a investovat. a pak najednou sup dup, v bankach nic neni a mate dosporeno 🙂 oni ty idioti netusej ze prubezny duchodivy system je jediny ktery je schopen VSEM vyplacet duchody. Ne tam kdo meli kliku nebo nedejboze trochu kradli jako nasi politici 🙂

  1. Mám temné tušení, že s tou důchodovou reformou to dopadne bledě.
   Erární kasa je vyžraná čím dal, tím víc. Jestli Babiš rozfrcával, tak Fialová vláda rozfrcává ještě usilovněji.
   Už Husákovy děti si budou moci o dnešních penzích nechat jen zdát.
   Takže to dopadne tak, že ti co si naspoří dostanou kulové.
   A ti co to probendí, nebo prostě jen nic neodvedli do erární kasy, dostanou aspoň trochu. Protože kdo by se chtěl koukat na staříky umírající hlady v pangejtu, že?
   Někdy mám pocit, že se straně a vládě ty prchající Ukrajinky s dětmi náramně šiknou. Pokud se tady uchytí, a budou platit daně, tak by to v budoucnu mohlo být pro ČR dost přínosné. Což chápu. Lepší Ukrajinka, než baba v hidžábu, která jen rodí další hladové krky a pracovat nikdy nebude.

 21. Vážněji:
  Rusové mají strach z těch podkaliberních střel z ochuzeného uranu, dělají kolem toho docela velký povyk.
  Američané zase mají strach z ruských ponorek, které šmejdí kolem komunikačních kabelů na dně v severovýchodním Atlantiku. Dělají kolem toho docela velký povyk. Budou magnetické bouře a potíže s radiovým spojením. A Zeljenskij vyhlásil nástup k poslední vítězné bitvě. Jenom potřebuje spoustu tanků, raket dlouhého doletu, moderních letadel a tak. A to hned!

  1. Re: Sk

   Rusové strach nemají, Rusové vědí, jakou paseku toto svinstvo je schopno nadělat.
   Marně si lámu hlavu, jakou pohrůžkou by to mohli anglosaským magorům zatrhnout.
   Nic mne nenapadá.

  2. Domnívám se, že ty uranové podkaliberní střely v RF naopak vítají (ony ty wolframové nejsou pro tank o moc horší a ekologické ohledy ve válce nikdo nebere). Jsou totiž skvělou záminkou pro RF také přitvrdit, ale to nemohou přiznat.
   Kdo po nás uranem, my po ním třeba taky…proto ty poznámky o špinavé bombě.

   1. Re: JzP

    Já bych zase řekl, že když už o tom soudruzi započali žvanit, uranové střely už jsou na cestě.
    Anebo dokonce ve skladech.
    Viz Žitomir. Hořelo tam docela dlouho, možná hoří ještě furt a nikdo neví co a kolik.
    Jsem to zas vychytal, že jsem to tam zabalil…

   2. To me taky napadlo.
    Je tam sice efekt zamoreni navic, s polocasem rozpadu, ktery nema smysl pocitat, protoze z naseho uhlu pohledu je to na furt.
    Na tanky to ma stejny ucinek, jako ty wolframove, takze o strach nejde.
    Ale ja bych to jako zaminku, pro pouziti malych jadernych bomb pouzil urcite.
    Nekde u polskych hranic.
    Vy nam zamorite Novorusko, my vam vylepsime Halic.
    Zaroven by to vytvorilo hezky koridor mezi Polskem a Ukrajinou a zlepsilo polskou zemedelskou produkci.
    No, uvidime, jak se s tim Rus popasuje.

    V kazdem pripade je mi zle, kdyz vidim jak se vetsina pravdolaskaru ihned stala odborniky na ochuzeny uran, a Drabova tvrdi, ze se neni ceho bat.
    Asi proto je ve Falludzi 38x vyssi vyskyt leukemie, nez v okolnich mestech.

    1. Když on ten uran fakt tak strašidelný není, dokonce v jednom podniku na okraji Prahy mají pec na jeho tavbu a halu na jeho obrábění (třískové!). Soustružit se musí opatrně, jeho špóny jsou snadno zápalné až samozápalné.
     A když někde už hoří tank, do okolí se uvolní spousta jiných nebezpečných látek, které budou ještě víc mutagenní a karcinogenní než težké částice shořelého uranu. Tím, že ten uran ve střelách je velice čistý a má dlouhý poločas, neobsahuje ani radium a další produkty rozpadové řady, takže je mnohem méně radioaktivní než například minerál smolinec, ze kterého se získává.
     Ostatně toho si všimla již Marie Curie Sklodowská a to vedlo k objevu Radia a Polonia, Radonu a vůbec dalších prvků a jejich izotopů.

     1. Re: JzP

      Povídejte a přehánějte, jak se z hořícího tanku uvolňují mňamky, které probudí rakovinu mizních uzlin a jater a ledvin.
      Rád si o tom počtu.

      Jedna věc jsou třísky z uranu v odprašované hale, druhá věc jsou oxidy uranu vzniklé jeho hořením a rozfoukané větrem do okolí v desítkách až stovkách km

      1. Tak při hoření tanku odpaří anebo nedokonale shoří pár set litů nafty, také munice co tank veze a spousta dalších organických látek od izolace kabelů po posádku. To bude pořádný kotel benzpyrenů, benzoantracenů a podobných polyaromatických uhlovodíků, z chlorovaných a fluorovaných polymerů budou vznikat dioxiny a PFIB, proti tomu je cca cca 15 kg oxidů uranu byť ve formě aerosolu docela docela ještě čajíček.

       Ta hala v UJP není nijak zvlášť chráněná.
       A obyvatelé Jáchymova, Příbrami atd. také dosud nevyhnuli, jen horníci v uranových dolech umírali výrazně častěji na rakovinu plic, a to byla expozice radonu, radiaci a prachu ze smolince podstatně vyšší a delší…

       Ale dohledal jsem, tenhle článek, a zdá se že uranový penetrátor je výrazně lepší než ten “ekologický” wolframový: https://www.armadninoviny.cz/nemecke-leopardy-jsou-bezbranne-proti-ruskym-tankum.html
       Takže to může být také důvod nelibosti RF.

       1. Re: JzP

        Poněkud ignorujete takovou maličkost, jako je teplota hoření.
        Takže s PCB a organikou jste poněkud vedle.
        Jen připomínám, že U je pyroforický a celkem bez problémů spouští exotermickou reakci se železem a ani to nemusíte strouhat na šupinky, jak jsme se učili v kroužku mladých chemiků.

        Btw exotermický – to znamená, že ihned po zapálení začne vykládat vtipy.

     2. Priznam se, nejsem ani radiolog ani jaderny fyzik.
      Ale cislum jeste trochu rozumim, a prakticky vsichni (krome americke administrativy) rikaji to same:

      V oblastech, kde USA pouzily munici s ochuzenym uranem je mnohonasobne vyssi vyskyt rakoviny nez v okolnich srovnatelnych lokalitach, velmi caste potraty a neuveritelne mnozstvi deti narozenych s nejakym defektem.
      Nekteri dokonce uvadeji, ze je te vetsi pruser, nez byl v Hirosime.

      https://www.independent.co.uk/news/world/middle-east/toxic-legacy-of-us-assault-on-fallujah-worse-than-hiroshima-2034065.html
      https://www.aljazeera.com/features/2013/3/15/iraq-wars-legacy-of-cancer
      (pozor, druhy link obsahuje nehezke obrazky)

      Takze jak uz jsem psal a pisete i vy, na papire a vedecky to vypada temer neskodne, ale praxe ukazuje, ze to spis vypada na velmi dlouhodobe pusobici svinstvo.

      Jenom pro srovnani, USA do dneska tvrdi, ze Agent Orange nema s vysytem pokozenych deti a rakovinou ve Vietnamu nic spolecneho. Ze to pry jenom cistilo dzungli, aby na ty „komunisty“ bylo lepe videt a dali se lepe zabit.
      Usmevne pak pusobi to, ze v USA vyhrali soud uzivatele Roundupu, kteri dostali rakovinu. Bayer/Mosanto vyplatili pres 10 miliard $ na odskodnem a jeste se dal vyplaci a prijimaji zaloby.
      (aktivni slozka Roundupu a Agentu Orange je glyfosat…)
      Srovnani udavam proto, jak se veci na papire a ve skutecnosti muzou lisit.
      A to vcetne dobrozdani vedeckych kapacit, o jednom a tom samem produktu.

      1. Ne, Agent Orange nebyl na bázi glyfosátu, ale směska herbicidů obsahujcích kyselinu dichlorfenoxyoctovou, vyráběnou v naší Spolaně. Nedodržením technologie vznikaly dioxiny, tu halu tam pak museli rozebrat, rozemlít a spálit v cementárně.
       A dioxiny jsou jedny z nejnebezpečnější a nejstabilnějších látek známých člověku, co navíc vznikají poměrně ochotně. A můžou pochopitelně za tu Vietnamskou apokalypsu, popř. i jiné průmyslové katastrofy (Svenso, Itálie).

       1. Vidite, me tu vsichni zemedelci rikaji, ze Roundup ma skoro stejne slozeni, co pouzivali ve Vietnamu.
        Proto jsem nakoupil jiny a drazsi herbicid.
        Dekuji, zase jsem o neco chytrejsi.

        1. Zkratka se snazi prirodu co nejvic a co nejdyl nicit .
         Az se z toho predhaneji…
         Aby potom bylo co zachranovat , za nase..

    2. Drábová se sama ochotně a dobrovolně zařadila do lajny se sociopaty, kolaboranty a deprivanty libtardího rodu … Né realita, ale maskot v triku se vztyčeným prostředníkem je „nezpochybnitelnou autoritou“ fans Pětihnátové smečky – v překladu to znamená, že od nynějška je munice s ochuzeným uranem vlastně humanitární nástroj …
     Jako bych to už někde slyšel ve velmi podobné souvislosti …

     1. Myslím, že jste to formuloval špatně.
      Radioaktivita ochuzeného uranu samozřejmě je velký problém (chtěl byste ho na zahradě?) a vysoká toxicita je problém ještě větší.
      Ohromuje mě slovní eskamotáž lidí jako Drábová. Někdo už to tu shrnul – jako by to byla radioaktivita veskrze humanitární.
      Lidi, kteří nechtějí ani za barákem Penny market a ten barák mají pečlivě izolovaný proti radonu, najednou dělají, že radioaktivita nic není.

      1. Ach jo. Proč je nazýván ochuzeným….
       Je tak moc náročné najít si jak moc svítí oproti přírodnímu uranu, kterého je u nás jak nasráno, ale i oproti přírodnímu pozadí?
       Největším rizikem je, že patří mezi těžké kovy, a že je silně reaktivní. V čistém stavu má stříbrolesklou barvu, která oxidací tmavne.

       Používá se nejen do průbojného střeliva, ale i jako zátěž pro letadla, používal se jako kýlová zátěž pro závodní plachetnice.

       Mít na gramci talíř z ochuzeného uranu, hifistův sen.

       1. Ochuzený proto, že jde o izotop 238-U, který je narozdíl od izotopu 235-U pro atomovou bombu nepoužitelný a pro atomové reaktory je také vhodnější větší podíl 235-U.
        Typicky se v reaktorech používá 4% 235-U (možno i více) a zbytek 238-U. V přírodním uranu je obsah kolem 0,7% 235-U. Proto se převádí na těkavý fluorid (za výšší teploty plyn) a centrifugací se od sebe izotopy oddělí. Plyn je to jedovatý, reaktivní a těch cyklů centrifugování je zapotřebí mnoho. Je to náročný proces, ale konstrukčně je zase uranová bomba mnohem jednoduší byť má menší výtěžek oproti plutoniové, čistého 235-U je v bombě potřeba asi 50 kg.
        Plutonium se “vyrábí” o něco snadněji, v reaktoru, protože se pak oddělí chemicky (PUREX), ale pro správnou detonaci je potřeba přesně synchronizovat odpal nejméně asi 32 segmentů z trhaviny (pomocí EBW) aby došlo k symetrické kompresi plutoniové koule (stačí 6 kg, tak asi něco mezi pingpongovým a tenisovým míčkem) na kritický poloměr, kdy dojde k řetězové reakci.

        1. Pokud to nebude v rozporu se zákonem, tak klidně. Pokud máte nějaký opravdu pěkný minerál (smolinec, autunit, uranové slídy či jiný metamorfovaný minerál), rád se ho ujmu. Jinak za nelegální držení uranu, thoria a jejich sloučenin jsou pěkně vysoké sazby.

       2. Schumacher
        Pro zajímavost: mezi těžké kovy patří i cín (v zemské kůře je ho zásoba asi jako uranu) , ale jeho toxicita je bezvýznamná (cínované plechovky).

      2. Na zahradě – úplně v pohodě. Mám s ním letité zkušenosti, ve sbírce pak několik ukázkových kusů smolince, který má dávkový příkon desítky uSv/h. Zabalen do alobalu, kvůli radonu. Na SUJB ověřeno, že takto je to v pořádku, protože sběratelství není radiační činnost ve smyslu Atomového zákona.
       Takže když si ho nestrčíte pod postel nebo nebudete ochutnávat je to docela cajk. Ani yellowcake (práškový uranový koncentrát, UO2) na vás ze sudu nevyskočí a nepokouše, což se o radonu úplně říct nedá. Ale problém radonu je zase někde jinde, nad rámec diskuse.
       Pokud vám z garáže (nebo třeba ze sekačky) do bytových prostor může proniknout i trocha odpařeného benzínu, buďte na tom hůř. Benál obsahuje cca 3% benzenu, který je těkavý a karcinogenní (vyvolává právě ty leukémie).
       To, že má radioaktivita nálepku čirého zla je důsledek nejen atomových testů, ale i lidské hlouposti, od Černobylu po Drábovou. Nebýt těch co nám vládnou (nejprve uran šel do Ruska, pak jsme se nechali od další výstavby JE odradit/odstrašit a nyní Lipská burza…), mohli jsme být jaderná (energetická) mocnost a mít se jak Arabové z ropy, prodejem elektřiny z jádra.

       1. Narodil jsem se kousek od brzkovské šachty, dlouho jsem žil v domě postaveném z hrbovského lomového kamene – znalci ocení. Polovina obce chodila pro vodu do „studánek“ z vrtů po uraňácích.
        Vím velmi dobře, co je smolinec a proto mě ty zlehčující žvásty serou.

      3. Stupňování přídavného jména velký: velký – větší – největší.
       Jestliže je toxicita ochuzeného uranu větší nebezpečí, než jeho radioaktivita, pak radioaktivita skutečně není ten největší problém.

       1. Aby veci nebyli zase tak jednoduchy , tak neco z praktickyho zivota.
        Jednou mne vzali na vojnu.
        To nemeli delat , meli potom hodne prilezitosti litovat..
        Umistili mne na ucebnu , ze budu poddustojnikem a jeste chemikem.
        Coz nebylo bez uvazeni ,studoval jsem predtim chemii asi tak nejmin 5 let.
        Nepocitali s moji vrozenou a nepolepsitelou blbbosti.
        Zkousky jsem samozrejme neslozil, jako ani kdy predtim..
        To je melo varovat.
        Posilali mne potom kolem republiky ,az jsem skoncil v Bohosudove , jako praporni chemik.
        Vycvik muzstva a stabu hned pri prvni prilezitosti zalostne nedopadl.
        Jednou PTP sme jeli na cviceni pres noc ,mlatil sem zurive do kolejnice,ale vodjeli sme ihned zpet, jeden zapomnel vzit stany..
        Jako tramp sem se dozadoval ,ze budeme spat pod sirakem, ze vojak se nemuze rozmazlovat atd.. Neporozumeni zavladlo.
        Plukovnici to odmitli..
        Moh bych napsat knihy..Ale k veci…
        Pak sem byl bez prace posledni pokus vo chemicky cviceni dopadl,ze jsem zadymoval dopravni tepnu ,vitr se obratil a provoz zastavil, ,ale nastesti nehoda nebyl zadna..
        Na namesti byl vetsi barokni kostel za nim travnik , pak zidka a dvur kasaren , drive klastera s mnichama, povesti tam sly prapodivny..
        A povsim sem si ,ze za kostel chodi k pramenu podezrele vic lidi s konvema.
        Rekli mi ,ze ta voda je leciva, pramen ze pritejka z Krusnych hor, kde sou uvnitr ,ty radioaktivni veci. Asi skaly a tak..Cert vi.
        Vlez sem tam s geigr milerem, prilozil kolik k ty vode zapnul a zacalo to pipat, ze ve voda radioaktivita je..
        Pak sem si vzpomnel, ze jsou lazne , myslim u Pribrami ,s takovym bahnem ,co je radioaktivni ,placa se to na lidi a nejak uzdravuje a personal se nadre , pac tam chodi s tezkejma olovenejma zasterama..To se nazyva polovrstva, kdyz paprsky projdou urcitou tloustkou olova ,tak potom zari vo polovinu min..
        .Kdyz vam nekdo vopakuje neco dokola,/jako todle/ tak se to neda vymazat z mysli, to je nebepzpecny ,pak mate neco podobnyho ty zastere s tou olovenou polovrstvou , v mozku..
        V armade se tohle vyskytuje ve vetsi koncentraci nez jinde..
        Aby veci na zemi , nebyly zase tak jednoduchy..

  3. rusive se monice neboji, ale vi ze je to devastace urodne pudy na ukrajine. Proti Javelinu je nebezpecnost tehle strel daleko mensi, skody na prirode jsou ale silene. Se musim smat jak se chcivalkove radovali ze vypusteni paliva na dron poskodilo prirodu. Co udelaj ale s timhle svinstem, jak si to ospravedlnej, to bude chtit poradnou rotaci kolem osy 🙂

   1. To je ovšem to vůbec nejmenší – důkazem jejich nesmiřitelného boje se vším socialistickým, komunistickým, se vším, co i jen vzdáleně páchne po „rudých“ je Pávek s politručkou na Hradě. A jak jim panečku pomáhali, jak to vítězství slavili … Kdepak, místní SA – pardon, libtardí scéna, to je pošušňáníčko …

  4. Ze sou ted ochuzeny usaci a zapad, hodne zranitelny sem taky myslel..
   Lode napr. nedovezou energii. Ani do EU ani na Tajwan..
   Budujou porad vic a vic lodi, ale uz druha svetova ukazala , ze nejsnadnejsi je kazdou lod, na mori potopit..I v pristavu.
   Napr. Jedno maly letadylko, z roku raz dva, jedna mala bombicka a jakej byl Bismarck.
   Dolf mel jen Rumunskou ropu a neco z benzinu uhli.
   Vydal az do Antaktidy a chtel stroje mazat velrybama , uzemi zabral a nazval ,kupodivu Schwab Teritory..Dneska ve demokratickym Svycarsku.
   Misto velryb ,dou po lidech.
   Velrybu ani jednu neulovil..Misto aby sel na Baku a Iran..
   Na to si vzpomnel , az byl Zukovem vyhanenej ze Stalingradu , obzvlaste bezprikladnym a ponizujicim zpusobem ,mluvi se vo zajicich a myslivcich ,na podzim..
   Ani dneska nemaji radi Zukova. To je pochopitelny..
   Nesmi Zeli zapomenout ,ze treba navstivi Bachmut a vrati se na smrt nemocnej z utoku vlastnich zbrani ochuzenyho uranu..
   Rus zacal taky vo uranu v taktickych zbranich..Nekdo bude ochuzenej, to je jisty..

  5. To není o strachu. Je to vyzkoušené a známé jak z Jugo, tak i z té jejich pouštní bouře.
   Je to jedovaté svinstvo, ta radioaktivita je v tomto případě vedlejší.

 22. Lidi nejsou praštění a většina z těch tupých hovad, která si ukládají těžce nasyslené prašulky do bank, se na ně více či méně namaká.
  Při tom, jak soudruzi vedou „gazdovku“ a pomocí rotaček, věder barvy a kilometrů papíru vyrábějí hodnoty, není divu, že „občas“ (co pět minut) něco nevyjde.
  Ech co, však to holota zaplatí.
  A ráda.
  Držte si kloboučky pojedem z kopečka, dole je zatáčka.
  Stane se…

    1. Tímto směrem se ubírá zjevně řada spoluobčanů, např. na zlaťáky.cz je řada investičních produktů, dříve běžně skladem, úplně vykoupená, přestože cena zlata znovu atakovala 2000$ za unci.

     1. Re: JzP

      Já chci vidět, jak budou investiční soudruzi kupovat za investiční zlaťáky třeba takové nudle a fazolové konzervy…

      Jo, já vím, že jsem nepřející hovado…

      1. Kurz 1 konzerva:1 zlaťáky, může být asi značně nevýhodný, ale asi o něco lepší než fronta před prázdným bankomatem.

      2. Ale prd.
       Právě na fazole a špagety jsem ten žlutý kov nakoupil. Kdyby něco. Ani se to neproneslo.
       Akorát jsem delší donu dumal, kam to zakopat. Na něco přijdu, doma to nechci.

       1. Můžete zakopat kdekoliv, stejně nic nevyroste.
        Toť velká nevýhoda zlata – oproti např. akciím, spořícím účtům, dluhopisům….

     2. A to bylo ještě před půl rokem za $ 1620. Takže docela slušné zhodnocení pro toho, kdo trefil.
      Pochybuji, že bude v dohledné době levnější.

    2. Re: Sk

     V Rusku je zákaz vývozu zlata již od r. 2014, nebo tak nějak. Vše, co se vytěží, kupuje ruská centrála.

       1. Hele a vy si fakt myslíte, že žádná vláda nemůže udělat to, co v roce 1933 vláda USA ? Kdy prostřednictvím Executive order 6102 de facto zakázala držení zlata plebsem pod pokutou 10 000 USD , nebo desetiletým vězením, nebo obojím. Tenkrát povinně všichni museli vyměn.., eh odevzdat, investiční zlato a certifikáty do Federálního rezervního systému ve stanoveném kurzu za zelené papírky. Jo, a bylo to na základě zákona o obchodování s nepřítelem z roku 1917.

        1. Když změnou zákona o zbraních a střelivu přešlo cca 500.000 perkusních revolverů dříve poříditelných od 18ti let pod zbrojní průkaz, tak se jich odevzdalo nebo zaregistrovalo jen nepatrné množství – zbytek zůstal v ilegalitě.

         Ten zlatý slitek je uschovatelný mnohem snáze a ani nekoroduje, je-li zakopán v zemi nebo ve sklepě. Tak se nedomnívám, že by obdobný zákon, zejména v Čechách, vedl k nějakému úspěchu.

         1. Re: JzP

          KDO ty revolvery hledal?
          KDO hledal zlato v zemích, které se ho rozhodly občanům zabavit?
          KDO bude hledat zlato v Čechistánu?

          Ad hledání zlata – v dnešní době, kdy je detektor kovů v podstatě k dostání na volno, jste s úkryty v domech a zahradách poněkud legrační.

          1. Pokud máte zlato v litinové rouře, která funguje jako dešťová kanalizace, nikdo tam detektorem kovů nic nenajde. Nabízím rouru, dodejte zlato a jedeme napůl.

        2. Zakaz bol, ale tí, čo ho mali doma, tak nič nedali a mali pokoj. Vravel jeden Amik, kde sa zlato zbiera v generacnom slede, ze sa pýtali na zlato, ktoré kúpil týždeň pred vydaním zákazu jeho dedko, ze odvetil ze ho prehral v pokri a bolo. Problém bol potom nejaký čas, ze sa nemohlo to zlato použiť. Ale keď to potom pustili, tak rodine sa to vyplatilo

   1. tvuj deda mel kliku ze zil v nejvice plodnem obdobi socialismu. kdy bylo vsechno za hubicku a kdy se to ze sexu na hnoji s deveckou posunulo do sexu s divkou v garsonce a dale v byte kde mohli vyrustat deti. Buleni nar menovou rformou uz fakt nikoho nedojima, z toho co tu postavili komunisti zijem doted a to se bytgy a bydleni vubec prozralo, vcetne energetiky, vody a dalsich.

    1. Já tu kliku měl taky. Rodiče v těch temných dobách koupili za i tehdy pár korun chalupu s pozemkem, kde jsem trávil dřinou volné chvíle. Teď je to slušné a skoro soběstačné bydlení.
     Po osvobození jsme začali stavět RD za 7,4% úrok, který mi noví vládci dovolili odečíst z nákladů.
     A teď mi dávají 100 tis. za TČ a ještě dalších 150 na výměnu oken, která splňují nárok na výměnu, protože jsou jen dvouskla.
     Pravý kapitalismus – dříve jsem musel všechno odedřít, teď se na mne skládají druzí.

   2. To je tak 3/4 kila.
    Kdyby se to zhutnilo do skleničky, není to ani velký frťan.
    Zlato má hustotu asi jako wolfram nebo uran.

 23. Vítek se musí modlit, aby do Rajchlovy demonstrace nepadla žádná banka v ČR. To už by asi demonstrace vypadaly jinak. Ostatně, média už na Rajchla kydají špínu seč můžou, takže začíná někomu hodně vadit…

  Na druhou stranu, pokud nějaká banka padne i třeba z důvodů spekulace na pokles, tak se to vždycky dá hodit na Rusko a správný volič pětikolky a agenta Pávka i tak uvěří čemu věřit má.

  1. Re: JzP

   Garantuju vám, že jestli na té demonstraci někdo jen mekne, že nějaká ČESKÁ banka je v ohrožení, uvidíte ten dým.

      1. Air Bank patří Home Credit N.V. se sídlem v Holandsku.
       Creditas patří Creditas B.V. se sídlem v Holandsku.
       Max Bank původně patřila rakouské BAWAG a po jejím krachu se o ni dělí Landesbank Baden-Württemberg s několika ruskými FO.

       1. Home Credit N.V. ovládá Renáta Kellnerová s rodinou.
        Creditas B.V. ovládá Pavel Hubáček.
        Vlastníkem Max Banky je banka Creditas.

   1. Anžto má být demonstrace až za tři týdny, tak už může být např. nějaká z dceřiných bank Deutsche Bank v ČR dávno položená. Uvidíme v týdnu jestli k nějakému runu na banky dojde. A pokud dojde, tak postižení vkladatelé budou asi dost rozladění, Fijaláhových řečiček se nikdo nenají, a ne všem bude stačit hodit vinu na Putina. O to bude více dmonstrantů, když se demonstrace jmenuje tak příhodně:
    Česko proti bídě.

    1. Re: JzP

     No to je vám podobné. Vy už nechcete soudruhům dopřát ani to zrychlené a panikářské otevírání oken.
     Co vy jste za člověka…

     1. Já bych jim zrychlení dopřál. To gravitační. 😀
      To je pochopitelně jen amfora nebo metafora, či metamorfóza.

      A cože jsem za člověka? No, jsem nacista, fašista, dezolát, homofob, xenofob a vůbec, prostě žeru děti i s nočníčkama. Navíc spaluji fosilní paliva, jím maso a zanechávám za sebou obrovskou uhlíkovou stopu, pravidelně, každé ráno. 😀

        1. Re: Jethro

         Páč jste starej a hnusnej. Kdybyste chtěl být mladej, chytrej a krásnej, nikdy byste si něco takového pustil nemohl.
         Musíte si vyhledávat na YT objevné a nekonformní hity typu Putin je vrah.

         https://www.youtube.com/watch?v=5y0djafNvyY

         A musel byste si změnit nick na Džetráč.

         A pošlete mi aspoň stovku za dobrou radu, ať mám na čučo.

          1. Re: Jethro

           To je věc názoru. Ročníkově možná ano, ale byly tu „zhoubné vlivy“ mého okolí plus skutečnost, že většina pozoruhodných počinů se k nám dostávala s několikaletým zpožděním.

           https://www.youtube.com/watch?v=OorZcOzNcgE

           Ano, něco málo si pamatuju, ale ukotven jsem o nějakou necelou desítku let později (na svůj věk poměrně brzo).

           Nazval bych to „paměťovou mapou týnejdžra“. Je to jako když najdete někde v bordelu starý klíč a následně pak zjistíte, ke kterým dveřím je určen. Zastrčíte ho tam, otočíte a víte, že to cvakne úplně stejně, jako před 50 a více lety.
           Už sice máte zuby ve flašce a serete do plínek, ale ten zámek cvaká pořád…

    2. Ti budou daleko spíš opouštět Strakovu akademii ve vrtulnících směr soukromá letiště a z nich lety někam hodně rychle z ČR.

   1. Re: Ládik!!!

    Mně se velice líbí, jak při rozkliknutí odkazu na mne hupsnou „kukísy“ a první věta je:
    NA VAŠEM SOUKROMÍ NÁM ZÁLEŽÍ.

    Přeloženo do srozumitelné češtiny – A UŽ TĚ MÁME, TY HNUSNÁ KU*VO!!! A UŽ TI BUDOU CHODIT REKLAMNÍ MAILY, AŤ CHCEŠ NEBO NECHCEŠ!!!

    To mne opravdu zahřeje u srdce, jak se o mne soudruzi poctivě starají…

     1. Re: tdx

      Tak jste si popsal a já vím stejné ho*no, jako předtím.
      Kdyby byl ten váš Epic ze železa a dal se nějak obrábět nebo svařovat, možná bych se s ním domluvil.

      Synek mi nainstaloval nějaké ONÉ do kompu, takže mi to reklamy blokuje. Nefunguje to ale na nevyžádané maily z Tesca, z Alberta atp.
      Možná, že můj mail vytáhli přes manželčinu aplikaci z patlafónu, netuším…

 24. Vidláku, Vidláku.
  Ty se neptáš metaforicky, ty se ptáš FÓRICKY.
  Kdybys neměl na zádeli špinavé trenky, viděl bych ti z huby skrz žaludek a výfuk až do…, ehm…, … ven.

  1. Nervosita mne taky prepadla , otevru you tube a tam ,nejvetsi krize v dejinach lidstva, konec zapadni civilizace…/Sotva XI vytah paty z Kremlu/..
   Kdyz sem se uklidnil , prisel na mysl Spartakus a ta vzpoura otroku..
   Proc , to sem nevedel, tak sem si uvaril asi 50l krizovyho cikorkovyho kafe..
   Uz vim. Kdyz porazi Rusko , jo tak muzou rusove /jako ty vzboureny otroci/, cekat podobny tresty, ze budou viset hlavama dolu a pribity na krizi….
   Osud lidi na U. je tezkej jeste tezsi je pochopit, proc maji a musi mit zbytecnosti , jako ten spatnej osud a svoji vlastni zasluhou …
   Ze za vsecko muze nejakej bandera a kult kolem nej, osoba obycejna neproslula nicim ,kdyz se navic nevi, jestli ve svym celym zivote udelal aspon jeden dobrej skutek.
   Asi ne.
   Ze driv verili , to je jasny, nebylo nic co by je osvitilo..Dneska to je a zase vysledek spatnej..
   Ty co predstiraji , ze je maji radi ,podporujou ten kult nekonecnou ,ale smrtonosnou stedrosti ..
   Obeti a ochotnych, je nespocet..
   Ve srovnani Cesi, prchali za valky k rusovi tak , ze rovnou celej pluk napr. prchal vychytrale , protoze pluk je moc lidi najednou, predstirali slavnostni pochod za zvuku plukovni hudby pochodovali i s flintama , az najednou byli mezi rusama../At zije car a fuj zruda Josef/.
   Sou rozdily mezi narodama a ty, ani NATO ,pocitam nezmeni..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *