27 května, 2024

Memento mori

Člověku to přijde strašně dávno, ale bylo to (tuším) v zimě 2021. To jsme měli ta nejtužší covidová opatření. Děti se učily doma distančně a já do práce chodil/nechodil… každopádně do kanceláře jsme pokud možno neměli lézt a měli jsme všechno dělat co nejvíce z domova a co nejvíce přes obrazovku. Nejhorší bylo, když někdo přišel s tím, že je covid pozitivní, nebo že musel na test. To roztáčelo další testování, každou chvíli byl někdo doma v karanténě, každou chvíli nám někde chyběl nějaký nezbytný pracovník, všechno imrvére stálo, nic pořádně nefungovalo…

Právě v té době jsem měl zabijačku a moji přátelé se na ní bez problémů dostali. Prostě přijeli. Strávili jsme celý víkend pohromadě, picli jsme čuníka, dobře jsme pojedli i popili a rozloučili se. Žádný covid z toho nikdo nechytil… Všichni si pořídili povolení k přejezdu z okresu do okresu. Stačil jakýkoliv papír… Vrcholem byl jeden můj čtenář z Rakouska, který přešel hranici z Rakouska pěšky, na české straně sedl na vlak a dojel k nám. Bez problémů, bez jediného obtěžování policií, i když se to vlastně nesmělo. Byl tehdy připraven, že ho sbalí a bude mít oplétačky, ale nakonec se zcela bez problémů dostal zase za čáru, aniž by si ho vůbec někdo všiml.

Nebyl jsem jediný. Lidi si dělali hospody v garážích, pak, když se zlepšilo počasí, tak se dokonce s testem smělo do aquaparku… a taky se bez problémů dalo sehnat potvrzení o testování i bez testování a i když to tehdy byl hodně nepříjemný tlak ze strany státních orgánů, oproti opatřením v Německu nebo v Rakousku, u nás vládla v podstatě svoboda. A to vůbec nezmiňuju Austrálii… Tam je zavřeli fakt pořádně, pokuta stíhala pokutu a dostat se do vězení bylo neuvěřitelně snadné.

U nás nakonec očkování nebylo povinné, i když se o tom plamenně hovořilo. Náš covid byl ošvejkovaný a všichni to věděli. Nakonec švejkovala nejen veřejnost, ale vlastně i policie… a nakonec i vláda a ministerstva. Koneckonců i Babiš posléze řekl, že kdyby na začátku věděl to, co věděl na konci, zřejmě by k celé pandemii přistupoval jinak…

Proč to tak bylo? Inu, protože se tu dost demonstrovalo. Dost se bučelo, pískalo, občansky se neposlouchalo. Leckdo byl schopen i osobní odvahy a tak měli ředitelé škol těžkou hlavu z nařízených opatření, které jedni rodiče chtěli a další jim na to zvysoka kašlali. Dávaly se podněty k soudu, opozice udělala stůl přes celý Karlův most… apod, apod.

Viděno dnešníma očima to byly malé demonstrace. Ta největší měla (tuším) deset tisíc účastníků. A názor na covid byl v populaci mnohem méně jednoznačný než je teď názor na Fialovu vládu. Nezapomeňte, že se prvními dvěma dávkami nechalo naočkovat víc než šest milionů lidí… Řekněme, že proti covidovým opatřením a proti očkování byla reálně menšina občanů… Většina se z ní stala až ve chvíli, kdy se ukázalo, že očkování nechrání, neřeší a je dobré jen k tomu, aby si někdo dobře namastil kapsy.

Hele, já teď neřeším, jak moc covid byl nebo nebyl. Prostě konstatuji, že se u nás protestovalo, a to docela fest. Konstatuji, že národ projevoval celkem solidní občanskou neposlušnost, zároveň konstatuji, že národ na covid zdaleka neprojevoval tak jednoznačný názor, jako na Fialu… a konstatuji, že Němci se tady cítili jako ve svobodné zemi, protože u nich to bylo o dost přísnější. Vláda se nerozjela a nezavedla tady ani Německo, ani Kanadu ani Austrálii.

Tehdejší demonstrace také neshodily vládu. Ani náhodou. Ale stačilo to na to, aby si všichni pro jistotu zajišťovali alibi, aby nikdo o ničem moc nechtěl rozhodnout a ani soudci u nás nebyli dost pevní v kramflecích, aby odsouhlasili opatření jako u protinožců. Stačilo to na to, aby očkování nebylo povinné, aby se všechno oklešťování svobod zpomalilo a dřív byly volby, než konec svobody. (Aneb, když se chcete vyhnout pěchotní mině a šlápnete místo toho na protitankovou)

Vzpomínáte před rokem? Vláda se díky první demonstraci vyděsila k akci a zavedla to zastropování cen. Blbé zastropování, blbým způsobem, ale prostě si řekli, že něco udělat musejí, jinak bude zle.

Možná jsou to právě tyto demonstrace, že ještě nejsme ve válce a ještě tu nejsou americká vojska. Možná jsou to právě tyto demonstrace, že nám tu Fiala ještě nezavedl výjimečný stav. Možná jsou to právě tyto demonstrace, díky kterým sem vláda pouští ruskou ropu, aby se ceny benzínu nedostaly na úroveň o které mluvil Jindra Rajchl. Kdo ví, kolik našich strašáků vláda raději se skřípajícími zuby vyřešila, protože cítila, že kdyby se vyplnily, tak by to neustáli.

Kdo ví, jak by vypadaly valorizace důchodů, kdybychom mlčeli. Kdo ví, jak by vypadal konsolidační balíček, kdybychom nedemonstrovali, nepsali, neburcovali, nebouřili a jen seděli v klidu doma. Kdo ví, jestli bychom už neměli smlouvu na stíhačky a tanky. Kdo ví, jestli by zvýšení daně z nemovitosti nebylo mnohem větší.

Uvědomte si to. Možná nepadne vláda, ale pokud se nebudeme bouřit, tak přitvrdí. Pokud jim nebudeme hulákat pod okny, tak si troufnou. Pokud nás teď v sobotu bude míň, tak Jindra Rajchl osobně další navýšení daní nejspíš ustojí, ale váš soused už možná ne. Pokud nebude Václavák plný, tak vaší mámě za chvíli z důchodu nic nezbude. Pokud v sobotu dá hodně lidí na to, co říká Láďa Vrábel, tak vám Válek brzy zpoplatní zdravotnictví úplně. Národ se nebouří, dá se na něm štípat dříví, tož přitvrdíme.

Ovce je možné stříhat, ale k býkům se do ohrady neleze. Býky je třeba uchlácholit, jinak se rozzuří a ohradu prolomí. Ti, kteří se nám posmívají, že demonstrovat nemá smysl, ti si neuvědomují, že díky těm, kteří tam na Václaváku stáli, bylo jim horko a nebo mrzli, že díky nim ještě pořád vyjdou se svojí výplatou či důchodem. Díky nim ještě proudí ruská ropa Družbou do Česka. Také díky nim se vláda ještě neutrhla z řetězu a nezavedla válečný stav.

Fiala sice na obrazovce působí suverénně, ale je to právě plný Václavák, který mu šeptá do ucha: „memento mori.“ Pamatuj na smrt… Nemusíte souhlasit s tím, jak to organizátoři dělají. Nemusíte je pak volit. Ale jestli něco drželo Pětikolku zpátky, tak to byl právě bylo plné náměstí. Ty ostatní demonstrace s pár stovkami lidí, ty jsou pod rozlišovací schopnost Pětikolky.

Přijeďte sypat na největší hromadu. To vládu ruší, to je osina v Rakušanově zadnici. To jim překáží, to jim bere klid na práci a to je nutí přemýšlet, aby to náhodou nepřehnali. Na to koukají soudci i vysocí úředníci a přemýšlejí, jestli se to náhodou neutrhne z řetězu a mají v sobě zasunutý osten strachu, že by mohli o svoje prebendy přijít.

Každé lidské rozhodnutí se dá jiným lidským rozhodnutím zrušit… V roce 89 na to stačil týden… a bylo po mezinárodních smlouvách, bylo po velkých bratrech z východu, bylo po všem. Pamatujete, jak rychle odešli Američani z Afghanistánu? To bylo za Bidena, ne za Trumpa. On má to rychlé odcházení nacvičené… Kdo jde na Václavák, ten říká vládě, že je s ostatními dost jednotný na to, aby si přál jejich konec.

Memento mori

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí a podpořit vlastní národní občanskou společnost, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý kdo pošle dar alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihu (nebo knihy) z nabídky.  

338 thoughts on “Memento mori

 1. Jen krátký přípodotek k Alefově tvrzení, že soudruzi v Říši již skutečně zabavují rusky mluvícím kusům soukromý majetek.

  Nejen v Říši, Alefe, nýbrž i v Pobaltí.

  Zřejmě se blíží doba, kdy budou rusky se tvářící kusy eliminovány jednou provždy, neboli ULTIMATIVNĚ. A bude lhostejno, zda staré či mladé a kterého pohlaví z 57 známých.
  Prostě VSJÓÓ RAVNÓÓ.

  Tak mi něco říká, že to už tady bylo. Njn. to jsou ta otáčecí kola dějin…

  A taky mne mírně šokuje ta pobaltská sebedůvěra, že tentokrát na ně mužik ALE OPRAVDU nevlítne a nesrovná je podle velkosti…

  Já vím, jsem blbej, starej, hnusnej…

   1. Re: Halef

    Kdybyste si mne chtěl zkontrolovat, mám nějaký temný pocit, že jsem to zahlédl buď na Aktuálních konfliktech, anebo na nějakém rusky psaném webu (podoljaka.ru?) Jednalo se o Estonsko a zabavené osobáky. A v LV se o tom vedou zuřivé debaty.

    Přijde mi to asi na stejné úrovni, jako je Čížkovské rušení koncertu a vyhazov tenistek…
    Teď ještě chybí odsun Ivanů z Pobaltí. Nasáčkovat je do nákladních vagónů a poslat je do Moskvy. Nesprostá slova docházejí a poturčenci (horší turka) si neuvědomují, že jednou válka na Ukrajině skončí, byť třeba s prozatimním otazníkem u jména vítěze.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *