5 listopadu, 2024

Troje volby, které mohou něco změnit

Možná je někdy touha po změně taková, že ani prolhaná propaganda pro blbečky, ani volby „po bidenovsku“ ji nedokážou zastavit.

Letos na podzim jsou v EU naplánovány troje parlamentní volby. V Nizozemsku mají mezi voliči velkou šanci euro- a klimaskeptici. V Polsku by mohla dále konsolidovat moc vládnoucí strana, která je v rozporu s EU. Na Slovensku se množí hlasy proti protiruským sankcím.

Autor Pierre Levy se zamýšlí nad možnostmi, které „nutí Brusel potit se strachem“. Posuďte sami:

„Vyhlídka hned na troje národní volby do konce roku začíná zvedat obočí zastáncům evropské integrace: 30. září na Slovensku, 15. října v Polsku a 22. listopadu v Nizozemsku.

V Nizozemsku to budou předčasné volby. Politická krize skončila pádem vlády vedené liberálem Markem Ruttem, který vedl svou zemi od roku 2010. a to 7. července, a k rozpadu koalice liberálů, křesťanských demokratů, D66 (sociální liberálové) a strany protestantských fundamentalistů.

V Bruselu se lidé stále s obavami dívají na tuto malou zakládající zemi EU, kde obyvatelé masivně odmítli návrh ústavy EU v roce 2005 a smlouvu mezi Ukrajinou a EU v roce 2016. Nizozemsko také zažilo – často krátkodobý – úspěch stran kritizujících EU. Stalo se tak například, když Geert Wilders, který byl klasifikován jako populista, dostal v roce 2010 15 procent hlasů. Dnes zmírnil (poněkud) svůj protiislámský jazyk a někteří spekulují o spojenectví mezi jeho stranou a liberály, kteří na oplátku zpřísnili svůj postoj k imigrační politice. To bylo také v tomto bodě, že odcházející koalice se zhroutila, protože Rutteho partneři odmítli následovat jej touto cestou.

Tentokrát však nebezpečí pro příznivce EU přichází z jiné strany. Konkrétně z roku 2019, kdy vláda oznámila plán na snížení emisí skleníkových plynů, včetně plánování drastického omezení produkce skotu. Od té doby hněv farmářů ohrožených vyhynutím, kteří jsou někdy pronásledováni aktivistickými skupinami jako Extinction Rebellion, neustále roste. A to v souladu s částí populace, která se hlásí k tomuto důležitému pilíři nizozemské ekonomiky a která má plné zuby soudních nařízení, která nutí vládu, aby dělala více a více pro ‚ochranu klimatu‘.

V této souvislosti došlo k zemětřesení v regionálních volbách 15. března, kdy se objevilo zcela nové uskupení s názvem Civilní rolnické hnutí (BBB). S téměř 20 procenty hlasů předběhla všechny tradiční strany včetně premiérské, která se umístila na druhém místě s 11 procenty hlasů. BBB, kterou založil a vedl úplný nováček v politice, vzrostl z nuly na 137 krajských křesel. V následujících měsících se jejich volební záměry zvýšily na více než 30 procent směrem do listopadu, než klesly zpět na poněkud skromnější úrovně.

O jednom bodě však nelze pochybovat: hnutí, které se staví proti ekologickým úletům, nyní není možné obejít. Jejich výsledek bude ještě důležitější, protože se sociálně demokratická levice a Zelení rozhodli vytvořit alianci a jmenovali svým vůdcem eurokomisaře Franse Timmermanse. Jde o prvního místopředsedu Evropské komise (který právě rezignoval na vedení volební kampaně), zodpovědného za bruselskou ‚Zelenou dohodu‘ a zastánce nejradikálnějších opatření ‚na záchranu planety‘.

V polské předvolební kampani nebudou zcela chybět ekologické otázky. Jednoduše proto, že odcházející vláda v čele s pravicově nacionalistickou PiS (Právo a spravedlnost) pohrozila, že pošle ekologické plány Bruselu k Evropskému soudnímu dvoru. Až dosud Varšava vždy tvrdě vyjednávala o těchto plánech, které počítaly s drastickým omezením uhlí coby základního pilíře národního hospodářství, ale vždy je akceptovala.

To je ale jen jeden z mnoha právních sporů s Bruselem. Polsko (stejně jako Maďarsko) je stále pod sankcemi a procedurami Evropské komise: Týká se to životního prostředí, ale také dodržování ‚právního státu‘, nezávislost soudnictví a svoboda médií – všechny stížnosti, které dosud blokovaly výplatu každého centu z „plánu evropské obnovy“ v hodnotě 750 miliard eur schváleného v roce 2020.

V duetu s Budapeští Varšava také zpochybňuje plán přijímání uprchlíků přijatý většinou členských států v červnu 2022. I zde je migrační politika citlivým bodem sporu. V Bruselu by lidé jistě rádi viděli vítězství opozice, která se zformovala kolem PO (Občanská platforma, pravicově liberální) a vede ji bývalý předseda Evropské rady Donald Tusk. Tato možnost není vyloučena, ale v současnosti je nepravděpodobná.

Na tomto pozadí by měl Brusel akceptovat, že bude i nadále žít se zemí vedenou PiS, kterou je také potřeba chránit. Polsko sice v mnoha ohledech ztěžuje život svým evropským partnerům, ale zároveň je vzorem protiruské neústupnosti a tvrdí, že je ‚v první linii‘ a je lídrem podpory ukrajinské vlády. Za těchto okolností je těžké zahnat spor příliš daleko.

Naopak výsledky voleb na Slovensku by mohly prolomit protiruské kořeny dosavadních vládců. Odcházející vláda byla obzvláště nestabilní: země zažila od voleb v roce 2020 nejméně tři premiéry. Po těchto volbách se vytvořila nerovná koalice, jejímž jediným cílem bylo porazit dosluhující Sociálně demokratickou stranu (SMER-SD).

Její lídr Robert Fico, jehož protiunijní postoj je srovnatelný s maďarským Viktorem Orbánem, dominoval a rozděloval politickou scénu. Fico byl ale nucen odstoupit v roce 2018 po vraždě novináře Kuciaka. Ficova vláda byla podezřelá jeho odpůrci vinili jeho osobně ze spoluúčasti na této vraždě.

OĽaNO, samozvané protikorupční hnutí bez předchozí politické existence, přivedlo do voleb v roce 2020 nezkušeného a autoritářského vůdce, který se rychle stal kontroverzním ve své vlastní straně i mezi svými spojenci. Následovalo období extrémních politických zmatků, které vyvrcholilo vyhlášením voleb 30. září.

SMER-SD z tohoto vývoje těžil a je opět na vzestupu. Podle průzkumů je to nyní přes 20 procent hlasů. K získání většiny mandátů to však nestačí – a to ani ve spojení se dvěma nebo třemi euroskeptickými stranami, často řazenými mezi pravicové či krajně pravicové (koalice velmi nepříznivá pro evropské sociální demokraty, z nichž SMER -SD je stále členem jejich frakce v Europarlamentu).

Na anti-Ficově straně je však jediné, co mají různé strany společné, loajalita k atlantickému ukotvení a ozbrojená podpora Ukrajiny. Taková koalice by měla problém najít soudržnost na ekonomické, sociální nebo společenské úrovni.

Zdá se, že Robert Fico počítá s voliči označovanými za ‚proruské‘, kteří tvoří významnou část populace (podle průzkumů veřejného mínění více než třetinu). Je toho názoru, že sankce proti Moskvě poškozují ekonomiku a obyvatelstvo, hájí suverenitu své země a dokonce srovnával tam umístěné vojáky NATO s Wehrmachtem… Vítězství SMER-SD by tedy pravděpodobně mohlo v Bruselu způsobit určitou paniku.

Imigrace, životní prostředí, vztahy s Ruskem: ať už volby v těchto třech zemích dopadnou jakkoli, jádrem debat jsou právě ta témata, která jsou pro Brusel nejnebezpečnější a nejvýbušnější.“

P.S. Ještě jedny volby v EU byly zajímavé – v Lotyšsku se po volbách dějí věci – o tom ale bude psát můj muž.

28 thoughts on “Troje volby, které mohou něco změnit

  1. Volby, které snad mohly něco změnit, jsme měli, vloni na podzim, taky. Lidi mohli volit proti 5K, jak do zastupitelstev, tak do třetiny Senátu .Jeden příklad za všechny. Na Jihlavsku kandidoval do Senátu Taiwanrc Vystrčil. Poslat ho k čertu by byl „hodně silný signál“ , tomu by Fiala asi rozuměl. A co se nestalo, ve druhém kole přišlo jen 20% voličů a Vystrčil Senát obhájil. Přitom zvednout línou prdel a přijít k volbám , nikomu nic neudělá . Fiala tedy musel získat dojem, jak dobře to vede. Kdyby ztratili třetinu Senátu, to už by bylo znát. Možná by došlo i k personálnímu zemětřesení a korekci politiky.

    1. Jako vím, že hříšníci snažící se o nápravu zasluhují shovívavost, ale stejně mi to pořád přijde, jako by Tomáš Řepka přál Slavii hodně úspěchů v Evropě.

  2. Analytici prý zpochybňují směrnici o obnovitelných zdrojích energie, schválenou 12.9.2023 EP. Kdy má být do roku 2030 podíl čisté energie na celkové evropské spotřebě v EU 42,5 (proč ne např. 42, 7 ?!?) procenta. Nyní to je cca 22 procent.
    Což může vyvolat problémy v mnoha zemích EU, taktéž i v České republice, tvrdí prý analytici.

    Německá důslednost je známým fenomenem. Otázkou , zda funguje v modu pokroku anebo úpadku, takovouto otázkou bude pozdě se zabývat, pokud by, nedejpánbů, nastalo to druhé. A jak by se pak na takové vlně svezla ČR……

    1. Tak nevím. Měla ta Matovičova provokativní scénka jeho voliče přilákat nebo odradit?
      Celou dobu se prezentuje ve fiatu500 a teď dojede s ozvučeným offroadem… na co si hraje?

    2. Berte to tak.
      Máte pěknou židli a houpete se na ní. Ta židle se rozviklá a stává se nebezpečnou, ač vypadá pohodově a zdravě. Někdo si na ni sedne, zhoupne se a leží na hubě.
      Možná blbý příklad, ale platný a čerstvý.
      Něco podobného mně napadá s červotočem, ale na to mám jen stařičký příklad z minulého tisíciletí.
      Sasine, přeci nemáte na krku hlavu jen proto, aby vám do něho nepršelo. Vzmužte se a zapněte šedé buňky mozkové. Zasvěceně o nich píše Agatha Christie lady Mallowan.

  3. Re: Autorka

    Kuwa fix, vy si FAKT myslíte, že mám čas hlídkovat na literátu, než to váš choť sesmolí?
    Mám z vás nervy jak špagáty!
    Povídejte a hlavně přehánějte!
    (-:

    1. Bude smolit večer. Jestli se k tomu dostane. Včera se to asi rozhodlo. Ale nesmím ani naznačovat, i když bych mohla…;)

    1. Josef Švejk.
      Kráva je užitečnější,spíš by se měli zasadit o snížení volů v EU
      Jinak uvažuji,že nám hodně napoví volby na Slovensku.

      1. Re: zemedelec

        Na ja, vy jste hloupej sedlák – úplně ganc, pane zemědělče, protože vůbec netušíte, že Liga kravských práv prosadila v Bruslogradu kravské právo měnit si jednou ročně jedno ze 67 kravských pohlaví .
        Z toho vyplývá, že snižovat stavy volů není VŮBEC jednoduché, protože co kdybyste ponížil nějakou krávu!
        No HÉÉÉJ, tak to už VŮBEC!!!

      2. Na Slovensku už to začíná vřít. Předvolební shromáždění Smeru se tam po vzoru NSDAP a naší Pětikoalice pokusil narušit Matovič s ampliony na střeše auta, Kaliňák se mu pokusil sebrat mikrofon a Matovič ho nakopl do žeber. Kaliňák si to pochopitelně nenechal líbit a nakonec z toho byla slušná boxovačka…

      3. poľnohospodár u nás to začína naberať na obrátkach 🙂 psychopat Matovič prešiel do útoku a rozosierania tlačovky Smeru …. no hodný to nástupca hitlerových kumpánov …. bude veselo, veľmi veselo …..

        1. U nás to dělali voliči 5K na předvolebních shromážděních Babiše, pískali tam na píšťalky a dělali různě bordel. Dokonce se tím chlubili a byli na to hrdí.

          1. Neni nad volby na Slovensku. Akorat caputova nejak chybi.
            Miliardy lidi svobodne voli na celem svete, aby se meli este hur.
            At zijou volby..A sou casto radi potom ,kdyz prezijou.

        2. Jak říkala jedna moudrá babička: Hajzlíka je třeba seřezat, až se posere. Pak ho nechat chvilku odpočnout a seřezat ho za to že se posral. Když to nepomůže, tak zopakovat.

              1. Re: DD

                Čotka mě honila okolo stolu, v ruce nastartovanou trojžílovou šňůru od elektrického vařiče.
                Ujec jí občas nastavil nohu, měl ji dřevěnou, anebo ji lehce pošoupl židli do jízdní dráhy.
                On měl rád tyhle ty akční filmy…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *