19 června, 2024

Máte zasazeno a zaseto?

Letošní jaro se opozdilo. Dokonce i na jižní Moravě stále padají v noci teploty k nule i pod nulu. Úroda meruněk bude letos mizerná, ale zdá se, že třešně mrazům unikly. Pokud teď pojedete kolem polí a uvidíte na nich krásně sytě zelenou trávu dlouhou tak 15 – 20 cm, tak to je ozimná pšenice. A pokud se podíváte na vrcholky kopečků na těch polích, tak už uvidíte žlutou a zelenou. Pořád je sucho. V tuto dobu začínají kvést řepky, ale i laik si všimne, jak nízké ty porosty jsou.

Zároveň je také ještě hodně polí, které jsou sice oseté jařinami, ale nic ještě nevzešlo. Sucho a naštěstí zima. Ještě pořád dostáváme od Pánaboha odklad, pokud zaprší, dopadnou dobře alespoň jařiny. Ozimy už budou zřejmě maximálně průměrné.

Kdo se chystáte sázet brambory, tak teď je nejvyšší čas. Já už je mám týden v zemi. Odrůda Impala a Marabel. Nikdo nevymyslel nic lepšího. Letos jsem už schopen kapkově zavlažovat celé políčko, tak toho budu hojně využívat. Měl bych se na svých 150m2 dopracovat na úrodu okolo 500 – 700 kg brambor.

Stejně tak je poslední šance na zeleninu krátkých dní – ředkvičky, špenát a podobně. Já propaguju červenou řepu, pokud jste se ode mě nechali zlákat na moji oblíbenou letní večeři – uvařit červenou řepu, nakrájet na kolečka, na každé dát kousek balkánského sýra nebo mozzarely, lehce osolit a opepřit – tak teď byste měli zaset první řádek. A pak co čtrnáct dní další a další a další, klidně až do července. Řepa je superpotravina, pokud to takhle uděláte, nemusíte se bát kurdějí i kdyby byla atomová válka. Až do podzimu budete mít každých čtrnáct dní nové mladé hlízy na okamžitou spotřebu. A jakmile začne bulva „dřevnatět,“ tak ji nakrájíte na nudličky a zavaříte. V množství vitamínu C je srovnatelná s kysaným zelím, ale chutná mnohem lépe.

Špenát a ředkvičky sklidíte v druhé půli května a místo nich můžete zasadit rajčata. Tedy, pokud máte teplo. Pokud nejste Polabí nebo Haná, tak budete muset dát rajčata do skleníku. Pokud skleník nemáte a budete přemýšlet, co do země, až sklidíte zeleninu krátkých dní, dejte tam pórek, další řepu, obyčejný i řapíkatý celer, kořenovou zeleninu a podobně. Já budu mít ještě i nějaké cukety, dýně, trochu papriky a pár lilků na rattatouille.

Včera jsem se dočetl, že Pražská plynárenská potřebuje šest miliard, aby mohla dál fungovat. O chybějícím kapitálu v zemědělství jsem vám už referoval několikrát. Automobilový průmysl má čekací lhůty jako na Trabant a auta jsou výrazně horší, než byla před pár lety. Na Donbase zřejmě začala ofenzíva. Leyenová zřejmě šňupe stejný matroš jako Zelenský, protože věří v Ukrajinské vítězství. Blíží se rozuzlení plateb v rublech za ruský plyn. První firmy u nás začínají propouštět. Ceny potravin rostou a porostou. Vybral jsem jen pár příkladů…

Kdo si letos alespoň část potravin vyrobí sám, tak rozhodně neprohloupí…

Jo a ještě jedna věc… na to se vlastně docela těším. Moje babička, ta nechodila do obchodu pro něco konkrétního. Ta prostě šla a koupila co bylo nejlevnější, na co jí stačil velmi omezený rozpočet. Nechodila nakupovat, kdy se jí to nejvíc hodilo, ale pro zeleninu šla před zavíračkou a vzala to, co by se druhý den už neprodalo… za pár korun. Podobně to dělala s masem i dalšími potravinami. Prostě koupila co bylo levné a pak z toho něco uvařila. Ona si nevymyslela jídelníček předem, vařila podle toho, co bylo. Absolvovala ve dvacátých letech rodinnou školu v Prusku… tam je fakt naučili postarat se o domácnost a udělat z naprostého odpadu fenomenální plnohodnotný oběd.

Teď se k tomu vrátíme. Znovu se naučíme, jak se to dělalo, když sice byly pulty plné, ale většina lidí na to neměla. Naučíme se, že vedení domácnosti není opovrženíhodná činnost, ale plnohodnotná a úctyhodná práce, která má měřitelné výsledky. Nakupování nebude obtěžující půlhodina mezi cestou z práce a odpoledním relaxem, ale zásadní práce, která rozhoduje o tom, zda rodina nebude mít hlad. Hospodyňka bude opět něčím, co bude mít obrovskou cenu.

Kdo můžete, nepodceňujte letos svojí zahrádku. Pokud to takhle půjde dál, tak to bude to jediné, co budete za pár měsíců mít. Pokud ještě máte nějaké peníze, teď je čas investovat do dobrého rýče a motyky. Tam, kde není půda a podmínky, tam si pořiďte slepice, vypusťte je na ten anglický trávník, nechte ho přerůst, sekejte ho kosou, dělejte si seno, začněte chovat králíky, spásejte ten kopec ovcemi, prostě využijte to, co tam máte.

A vy, co musíte v paneláku čekat na svůj osud, tak si dejte do truhlíku alespoň bazalku a majoránku… Kdo nemůžete udělat ani to, pořiďte si ty tři rostlinky konopí, které jsou to množství menší než malé… Ať máte na podzim s čím obchodovat.

189 thoughts on “Máte zasazeno a zaseto?

 1. Zajímavý dotaz jsem právě odchytila na netu… cituji:

  „Zatím zůstala našimi médii pominuta zpráva z 18.4.2022, že „Turecko zahájilo novou pozemní a leteckou přeshraniční ofenzívu proti kurdským militantům v severním Iráku…“
  Jinak řečeno, Turecko je agresor, neb překročilo hranice suveréního státu. Co myslíte? Bude sankcionováno podobně jako Ruská federace?“

  1. Ale tady nejde o suverénní stát. Irácký Kurdistán nikdo neuznal, odbojní Kurdové se udělali pro sebe a dělají tam rotyku.
   Pár zkorumpovaných náčelníků tam hrabe pod sebe a obyčejní Kurdové dál prchají do Evropy.
   Ani se nedivím, že si na ně turecká vláda došlápla. Kurdové dělají binec všude, snad jen ti v Íránu jsou trochu v klidu.
   Tzv. Svobodný Kurdistán není stát, jen odbojný region rozvráceného Iráku.

   1. Severní Irák. O nějakém Kurdistánu není řeč.
    Irák je sousední suverénní stát.
    Irák.
    Turecko napadlo Irák.

  2. Jestli se iráčtí Kurdově hromadně hrnou do Turecka, tak se nedivím, že tomu Erdogan chce učinit přítrž.
   Je to problematický národ a hodně Kurdů si libuje v násilí.

   1. Aha,takže válku mohou vést jen vámi schválení?
    To už je jak z příručky marxleninismu, války spravedlivé a nespravedlivé. Jedny se vést musí a druhé nesmí

 2. 21:45 – Pořadatelé pietních akcí k příležitosti 77. výročí osvobození nacistického koncentračního tábora v Mauthausenu se obrátili na velvyslance Ruska a Běloruska se žádostí, aby se jich neúčastnili. Na svých internetových stránkách o tom informuje rakouský list Der Standard. Pro Rusy a Bělorusy, kteří věznění v Mauthausenu přežili, ovšem pozvánka platí.

  21:21 – Osm zemí střední a východní Evropy, včetně Česka, navštíví v následujících dnech čínská delegace, aby zmírnila obavy kvůli vazbám Pekingu na Moskvu a neochotě odsoudit ruskou invazi na Ukrajinu. Napsal to dnes hongkongský deník South China Morning Post (SCMP).
  svět se v co obrací? Chápete to

 3. Prý mám držku na malé kobzole. Mohu oznámit, že dnes jsme měli k obědu šupáky (brambory ve slupce) velikosti mezi třešněmi a švestkami, s česnekovým máslem. Jedl jsem to se slupkou, abych si zvykal. Kuře ještě voní v troubě a odolávám. Řešil jsem to jabkem. Dalo by se to, ale na dlouhodobý pokus to zatím nevypadá.

  1. To je blb, že mu není rovno. Prý suneme Rusku peníze za plyn…. Jenže my je suneme do Říše s 300% přirážkou pro Říši. A z toho ten blb žije a chtěl by na knížecí stolec.

  2. Já bych řekla, že z něj mluví především strach, o sebe. Tolik se angažoval a co s ním bude, když to nedopadne.

   MMCH je to fakt on?
   https://www.youtube.com/watch?v=TJ4G2cBNC-U&t=32s
   U.S Major General Roger L. Cloutier Captured in Nazi bastion Mariupol.
   (Generálmajor USA Roger L. Cloutier Zajat v nacistické baště Mariupol.)
   Dnes ruské denacifikační ozbrojené síly zajaly prvního amerického generála, který se pokusil uniknout z obklíčení v Mariupolu

 4. Brambory máme v zemi už cca 3 týdny, totéž cibule, obilí. Ale nepršelo a je zima, tak je to zatím pod zemí, obilí je slaboučké. Ve skleníku mám také zatím hotovo, bereme první salát,… roste přísada očokči, salátovek, rajčat, paprik,…. No, uvidíme, jak budeme zvládat. Slépky nesou, tak vejce jsou a i to je jedna ze základních potravin,…

 5. „Jíst třikrát denně není zdravé, varují vědci. Mají překvapivé doporučení“
  ***
  (…) Nejvhodnější je omezit příjem kalorií a dopřát tělu alespoň 12hodinový půst, který má pro organismus pozitivní účinky. (…)
  (…) „Když dopřejeme našemu tělu alespoň dvanáct hodin denně bez jídla, umožníme trávicí soustavě odpočinout si,“ říká pro web BBC Emily Manoogianová, klinická výzkumnice… (…)
  (…) Každodenní hladovění má podle ní řadu výhod. Tělo díky půstu může sledovat poškození a odstraňovat vadné verze běžných bílkovin, které jsou spojovány s řadou onemocnění. Půst také dává organismu přestávku, aby mohl ukládat potravu a dostat energii, kam potřebuje. Zároveň může uvolňovat energii z tělesných zásob. (…)

  https://magazin.aktualne.cz/meli-bychom-jist-trikrat-denne/r~f5028490bfbd11eca9b1ac1f6b220ee8/?utm_source=centrumHP&utm_medium=dynamicleadbox&utm_term=position-2&utm_campaign=Aktualne
  —–
  A hned se nám bude hladovět lépe a radostněji, když to máme vědecky podloženo.

  1. Pro budoucnost lidstva by byly ideální drahé mobily a laciné brambory.

   Vývoj se bohužel ubírá opačným směrem.

 6. Jestli máte děti nebo vnuky, školou povinné, poraďte jim, ať hlídají pedagogy. Protože pedagogové hlídají děti. Podpora Putina, Ruska nebo obhajoba agrese nebo pomlouvání Ukronácků, třeba, že mučí a vraždí svoje lidi, se musí hlásit a viníka nesmí minout trest!

  https://m.youtube.com/watch?v=ZAMHRVEy9rI

  Doba těžké dekadence, kdy se na západě za odlišný názor od vlády, nevyhazovalo
  z práce a u nás se to většinou vyřídilo někde na schůzi, definitivně končí. A tak to má být.

  S Fialovou vládou si republiku rozvrcet nedáme!!!

  https://m.youtube.com/watch?v=ZAMHRVEy9rI

 7. Kdož jste ze Šternberka, tak ne abyste sypali písek do převodovek ukrajinských tanků, které se tam budou opravovat! Za to by vás Fiallah popotahoval!

  1. PS
   Video ke zprávě z AKRe: Ukrajina

   Příspěvek od homer » 19 dub 2022, 17:25

   [ Video ]
   Z Azovstalu odešlo přes 120 civilistů
   Mariupolští civilisté, kteří byli drženi jako rukojmí neonacistickými ozbrojenci, využili krátkého klidu a konečně mohli opustit sklepy domů, které stojí přímo před hlavním kontrolním stanovištěm Azovstal.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *