26 května, 2024

Když se dělá šmíra

Povím vám jeden příběh z mého okolí. Vidlákov je totiž tak velké město, že má i svoji benzínku. Čerpačka se nachází na okraji města, na přivaděči od hlavní silnice, čili má poměrně strategickou polohu. Nevím, jestli tam byla už před rokem 89, ale v devadesátkách byla v soukromých rukách a tehdejší majitel kolem ní vybudoval i autoservis, myčku a restauraci. Pak přišly ty krizové roky, autoservis zkrachoval, pneuservis zkrachoval, restaurace zkrachovala, benzínka měnila majitele, jednu dobu ji vlastnila místní stavební firma, která nadbytečné prostory přestavěla na ubytovnu pro ukrajinské dělníky…. To asi znáte, tento příběh je tak běžný, že je až banální.

Před několika lety zkrachovala i ta stavební firma a benzínka se dostala do rukou dalšímu majiteli. Takovému místnímu benzínovému králi, který podobných čerpaček vlastní celou řadu, umí benzín nakupovat i prodávat a byznys mu jen kvete. Ten se rozhodl, že se mu ta benzínka se svojí strategickou polohou fakt vyhovuje a pustil se tam do velkorysé rekonstrukce. Ubytovně dal slušný standart, že se člověk nemusí štítit tam přespat, zrekonstruoval čerpací stojany, vylepšil myčku, udělal pro restauraci moderní kuchyň plnou nerezu, prostor pro hosty byl luxusně upraven a vybaven, udělali tam krásné záchody. Venku pak udělali hřiště pro děti, pěkné posezení, gril na opečení celého vola, udírnu, trampolínu, prostě z toho byla krásná hospůdka na dobrém místě, kam stálo za to jít na pivo i s dětmi, protože se tam vyřádily.

Majitel tam nasypal nějaké desítky milionů, aby takový pěkný lokál vznikl. Nešetřil na ničem, ale… nebyl ochoten pořádně zaplatit personál. Za peníze, které nabízel, tam šli jen naprostí lemplové. Na pivo se čekalo půl hodiny, objednávky jídla třeba vůbec nedorazily do kuchyně, obsluha protivná… nejprve tam bývalo plno, pak už tam lidi zašli jen příležitostně a pak už vůbec. To je také banálně běžná věc – český podnikatel má spoustu peněz na investice, ale není ochoten dát zlomek toho na pořádného zaměstnance, který by mu zajistil, aby se ty investice vůbec vrátily. Dneska už restaurace nefunguje, všechno to krásné vybavení za mnoho milionů leží bez užitku a my všichni chodíme dál do staré knajpy, ale tamní vrchní kmitá tak, že člověk ještě nedosedne a už má pivo na stole. Pan benzínkový král neměl milion na slušný personál a tím si spolehlivě zařídil, aby investice v desítkách milionů šla do kytek.

Proč to všechno píšu…  

Včera jsem přečetl bombastický titulek na Novinkách: „Rusové potvrdili novou fázi bojů, chtějí sevřít Ukrajince do kleští“. Ano, to co tady probíráme už skoro měsíc, o čem mluví celá proruská propaganda, co probíráme horem, dolem, zleva zprava, toho si konečně všimli i naši pravdomluvní novináři. Stejně tak tady už měsíc řešíme, jak asi bude vypadat ruská strategie. Všichni koukáme na mapy, porovnáváme rozdíly mezi ruskou a ukrajinskou verzí, řešíme, jestli to ruské obkličování ukrajinských sil na Donbase není příliš okaté, přemýšlíme, zda se někde jinde neodehraje ještě něco jiného… a po měsíci, kdy se fronta významně nepohnula, kdy si o ruských záměrech vlastně cvrlikali i vrabci na střeše, tak na Novinkách s tím přijdou jako se sólokaprem.

Jasně, já vím, že oni prostě jen přeloží zprávy, které jim pošlou ukrajinská média, kterým zase zprávy pošle ukrajinský generální štáb a Zelenského twitter. To je podle dnešních novinářských měřítek ta pravda – přetisknout cokoliv, co tvrdí Ukrajinci a pak dát na konce článku větičku, že informace nebylo možné nezávisle ověřit.

Jsem asi naivní, ale já si vždycky představoval, jak se v té redakci ti novináři sejdou a proberou spolu to, co nám servírují. Že si udělají nějaký vlastní úsudek, nebo alespoň nějaký šéfredaktor, korektor nebo cenzor alespoň bdí nad tím, aby to celé nebyla úplná pitomost. Že tam mají nějakého vojenského analytika, který zabrání tomu, aby dali do článku fotku Točky z Kramatorsku a pod to napsali, že je zcela jasné, že jde o Iskander. Podotýkám, že nejsem žádný vojenský vzdělanec, jen čtu více zdrojů. Jsem obyčejný čtenář konzument.

Vždycky jsem si myslel, že tam mají nějaké lidi, kteří podobně jako my už dlouho napjatě vyhlížejí, co se na té východní Ukrajině stane. Já vím, že jsem opravdu hodně naivní, ale čekal bych, když může Lukačevič darovat Ukrajině sto mega na zbraně, tak by mohl obětovat nějakou část této sumičky, aby tam na východ poslal nějakého pořádného novinářského úderníka, jako třeba Míru Karase, který vždycky věděl, jak má informovat a jak musí jeho reportáže vyznít, ale alespoň se postavil před kameru v blembáku a za ním stoupal kouř z bitevního pole, takže to alespoň vypadalo, že mluví pravdu.  Tak jako bych myslel, že na východní Ukrajině už bude někdo nachystaný, kdo se ve včerejší noci postaví do záře těch světlic a který se nechá z bezpečné dálky ozařovat stopovkami střel a řekne nám, že dlouho připravovaná bitva právě začala a Ukrajina v ní slavně zvítězí, což bude doprovozeno spoustou obrázků, jak se chrabří Ukrajinci chystají natrhnout rusákům prdel a zároveň se postarají, aby se nikde v záběru neobjevilo, jak mají úkáčka na uniformách znaky SS Galizien.

Ale ono ne. Ono to vypadá, že šéfredaktor se včera dozvěděl, že Rusové chtějí obklíčit jádro ukrajinských sil a je to pro něj úplná novinka. Proto mohou překvapeně psát o něčem, co tady vidíme už dlouho. Samozřejmě nikoho z nich ani nenapadne přemýšlet třeba o tom, že Rusové v posledních třech týdnech v podstatě dělali všechno pro to, aby na toto bojiště Ukrajinci přesunuli co nejvíc sil. Nikdo se ani nepokusí položit zasvěcené otázky nějakému bývalému plukovníkovi naší slavné armády a zeptat se ho, co to vlastně znamená.

Oni jsou tam zřejmě rádi, aby alespoň stíhali ten správný narativ. A ani to nedělají pořádně, protože skoro denně ukazují, že píší o něčem, o čem nemají ani ánung. Zdá se, že se vysílí grafickou úpravou, jazykovou korekturou  a na nějaké přemýšlení už nezbývá ani čas, ani síla a zřejmě ani peníze. Úplně vidím našeho majitele benzínky, jak denně kouká do účtů a snaží se s z nich vyčíst, proč mu ten restaurační byznys nejde…

Ono je to totiž podobné jako s tou vidlákovskou hospodou. Lukačevič má prachy, aby Zelenskému poslal sto milionů na zbraně. Má prachy, aby udělal redakci, marketing, aby z toho lezly hezké barevné fotky, aby se to propojilo na různé tiskové agentury, ba dokonce i na kamery a vlastní televizní studio má peníze. Ale je to jen další banální český kapitalista, protože na lidi prachy nemá. Proto jeho redaktoři vidí Iskander místo Točky, jeho novináři umí zplodit aktivistický komentář, ale neumějí si ani udržet kontinuitu toho, co vlastně říkají. To se pak člověk nediví, že si lidi hledají informace jinde. Je to jako s jeho personálem. Já jako host neumím nosit kafe bez rozbryndání a neumím točit pivo, ale nemusím být odborník, abych viděl, že servírka dělá pomalu a dává pod míru. Nemusím být odborník, abych rozpoznal, že mě obsluhuje další amatér. Diváci a čtenáři to takhle vidí i u Lukačeviče – prostě jim servíruje šmíru.

Před třiceti roky by to tolik nevadilo, ale dneska, kdy má každý v mobilu řadu sociálních sítí, kdy existují stovky blogerů, dneska to mají páni redaktoři těžké. Se svojí blbostí jsou konfrontováni v reálném čase. A čím blbější věc napíší, tím rychleji se zjistí, že jim to nikdo nevěří.

Samozřejmě že nikoho ani nenapadne prostě angažovat šikovné a schopné lidi. Zřejmě to ani nejde, protože myslící, schopný a inteligentní novinář by neudržel ten jejich narativ. Brzy by přišel se spoustou nesrovnalostí a bezvýhradná podpora Ukrajině by se po pár týdnech rozdrobila v banderovských plakátech, vytetovaných hákenkrojcech a provokativních otázkách, kde se najednou vzali civilisté uprostřed Azovstalu, když jde o průmyslový podnik a po celý měsíc obléhání o nich nepadla ani zmínka. Inteligentní novinář by si třeba mohl pomyslet, že je tam hrdinní ukrajinští obránci natahali jako živé štíty a hledal by na takovou otázku odpověď. Nebo by se takový inteligentnější novinář mohl zamýšlet nad tím, jak to vlastně mají v Rusku – je tam demokracie? Sankcemi přece trestáme celý ruský lid… když za tuto válku může ruský lid, tak je tam demokracie. Nebo je to jinak? Je tam u moci diktátor? Proč teda trestáme ruský lid, který úpí pod knutou tyrana, aby úpěl ještě víc? Proč netrestáme výběrově tyrana, aby nás ruský lid naopak miloval?

Proto má Lukačevič v redakci jednoho debila vedle druhého. Protože i celkem malý záblesk inteligence by tu dialektiku nevydržel. S nemyslícími debily je snadné udržet narativ, ale ono se to projevuje na kvalitě. Sice má naprostou jednotu v názorech, má spoustu peněz pro podporu tohoto názoru, ale nemá nikoho, kdo by ho uměl obhájit a kdo by uměl přijít s argumenty. Nemá nikoho, kdo by tu propagandu prostě uměl. Poptávka po informacích je velká, takže někdo vždycky konzumuje, ale narváno nemá. Stará zakouřená hospoda je prostě lepší než restaurace s polstrovanými sedačkami a konvektomatem v kuchyni.  Konkurence se to jmenuje, pane miliardáři.

A protože v konkurenci Lukačevič obstát neumí, tak musí volat po mazání, blokování, kriminalizování a tak dále. Ale ono mu to tak úplně nepomůže… Pokud jsou jeho redaktoři tak neschopní, že lidé raději chodí do zaplivaných knajp, protože je tam lépe, tak to žádný Urválek Stříž nenapraví. Když nám naše mééédia vyrábějí aušus, tak je i parta amatérů schopná konkurence, i když nemají nic z toho, co má k dispozici miliardářský web. Jeden fejsbůkový Pavel Cimbál je schopen po večerech dodat použitelnější matroš než celé Seznam Zprávy. Ba dokonce i ten Hájkův protiproud, který já osobně považuju za hrozný bláblolweb, je vedle Seznamu tak nějak stravitelný.

219 thoughts on “Když se dělá šmíra

 1. Lehké OT, ale tenhle Jiří Žáček mi přijde kouzelný:
  Píseň volební
  (volně dle Ezopa)

  Stojí, stojí voli
  na volebním poli,
  hádají se koho zvolit
  na vedoucí roli.

  Slyšelo je tele,
  prohlásilo směle:
  „Zvolíme si velevola,
  ať nám kráčí v čele!“

  Dle té moudré rady
  všichni dohromady
  zvolili si velevola
  a teď hubnou hlady.

  Každý vůl i kráva
  přesto bučí: „sláva!
  Přišla éra prosperity,
  pokroku a práva!“

  V téhle bajce není
  žádné naučení,
  neboť tam, kde volí voli,
  svět se sotva změní.

  1. Měl bych takovou faktickou všeobecnou poznámku ke zveřejňováním odkazů.
   Dávejte prosím odkazy, zkrácené o ty šmírovací části za křížkem nebo otazníkem. Odkaz se otevře i bez nich a nebudete šmírováni kak koukáte a odkud. Slouží to pro G. a podobné služby, Seznam nevyjímaje. Dík.

    1. h**ps://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-sevcika-zvolili-dekanem-opet-jsou-ostrakizovani-lide-s-jinymi-nazory-198965 a vše další je u odkazu zbytečné >#source=hp&seq_no=1&utm_campaign=abtest196_discussion_timeline_varA&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

  1. Díky Emo.
   To pokrytectví Západu je otřesné.
   V Jemenu probíhá už roky řízený hladomor, umírají tam převážně malé děti. Často na choleru, která je spojená s průjmem a tedy s odvodněním organismu. A v posledních minutách života svého mrněte mu nemůže matka podat ani skleničku nezávadné pitné vody.
   Do Jemenu se už nehrnou ani Lékaři bez hranic, je tam moc nebezpečno a díky embargu vlastně není ani čím léčit. Hranice je pro dovoz čehokoli nepropustná.
   Nezajímá to vůbec nikoho, nejlepší přátelé amerického lidu = Saúdové mají volnou ruku.
   Tihle odbojní jemenští Húthiové jsou šiíté a tak… dobře jim tak.

 2. nAdmirál
  níže píše, že „na sledování mainstreamu, má příliš slabé prášky na tlak“…já zase výplatu (balistická trajektorie počítače/tv oknem na zahradu). A Helanov přidává, že čte mezi řádky… S těmi meziřádky jsi nejsme úplně jistý. Myslím, že tam nic není, protože ani být nemůže. V tomhle se novodobý fašismus od komunismu liší. Komunismus začal ze zdravé společnosti. Lidé měli tradiční hodnoty, většinou (dříve, nebo později) uměli rozpoznat dobro od zla, lež od pravdy. Někdo odvážnější a morálnější možná i něco sem tam mezi řádky něco vložil. Nová generace novinářů, už nemá kde brát. Nemají základy, oni nemají CO vložit mezi řádky i kdyby chtěli.
  A je tu ještě jeden rozdíl mezi komunismem a globalistickým fašismem. O opačných trajektoriích jsem psal minule (komunismus se zmirňoval, fašismus přitvrzuje). Druhý rozdíl je v tom, že není kam utéct. A to jak fyzicky, tak mentálně. Zradily nás naše vlastní elity a kultura. Jasně, že za bolšana tu byly všechny ty Švorcové, ale také tu byli ostatní umělci a tam byli ty „meziřádky“. Dnes je na umělecké frontě pusto prázdno. Nohavica s Tichou dohodou to nevytrhnou. Za to je tu neskutečné množství opravdu angažovaných „umělců“.
  https://www.youtube.com/watch?v=hh6JfrzB2PU&ab_channel=tichadohodaCZ

  1. Nááhodou!
   Mezi řádky je toho docela dost.
   Sice nic nečtu, ale celý den poslouchám ČRo FLUS.
   A škoda že nemůžu jmenovat osvícené redaktory a moderátory, mezi komentátory už je to velmi slabé. Ti jsou převážně kovaní z pevné oceli. 😀
   Pohlazení po duši je pro mne třeba pravidelná středeční glosa Ivana Hoffmana.
   Vlastně potěší každý hlas normálního člověka, kterým necloumají emoce a nemá potřebu masírovat posluchače.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *