24 června, 2024

Trocha proruské propagandy

Včera se u mě objevila dlouho očekávaná návštěva. Můj kamarád, co si vzal za manželku holku z Ruska a co střídavě žije v Permu a tady u nás. Zajisté si z Kydů pamatujete moje občasné články, protože kdykoliv se objevil, jeho informace mi doplnily celou řadu střípků, které by mě ohledně Ruska vůbec nenapadly. Nebudu sem psát, čím je, moji staří čtenáři si to pamatují, a vzhledem k tomu, jak dnešní doba stojí za houby, nebudu mu komplikovat život víc, než mu ho komplikuje naše demokratická vláda.

Vy, co tohoto člověka ode mě ještě neznáte, tak vězte, že pracuje ve velmi prestižním a specializovaném fyzikálním oboru, kde pracuje absolutní světová špička dokonce i v Rusku. Zároveň je ten obor tak komplexní, že v něm uspějí jen lidé, co mají opravdu velký technický rozhled. Značná část jeho práce spočívá v návštěvách světových vědeckých konferencí, takže nejenže je to takový Ajnštajn, ale zároveň nemůže být vědecký mimoň, který neví, co se kolem něj děje.

Společně strávený velikonoční večer za to stál (jako pokaždé). Není nad to, mít někde insidera, který nemá důvod vám lhát nebo se za něco schovávat. Popíjeli jsme Dolskou medovinu, kterou mám rád, protože moje portské ještě není hotové. Jako obvykle vám ty informace naservíruju bez ladu a skladu, jak jsem je vyposlechl a pochopil.

Takže:

 1. Válka je značně zasáhla. Především v tom smyslu, že i oni vnímají tu závažnost konfliktu. Tohle prostě není nějaká hloupá přetlačovaná v Sýrii. Tohle bude mít obrovský dosah, obrovské náklady a bude to mít vliv na jednotivce, protože tentokrát nikomu nebude prominuta nějaká chyba v osobním postoji. Ruská manželka mého kamaráda si dává velmi pozor na jazyk a sama o ničem moc nechce mluvit. Protože se snadno může tam i tady dostat do průseru. Běžný člověk může být snadno obviněn a snadno použit jako exemplární případ. Z tohoto hlediska to velká válka prostě je a Rusové to tak od začátku berou. Od první chvíle je to válka mezi Ruskem a NATO. Ukrajina se k tomu víceméně jen připletla. Řekl mi to asi takhle: „Kolik myslíš, že je možné obětovat vojáků ve válce s Ukrajinou?“ Odpověděl jsem, že dvacet tisíc se snese. „A kolik vojáků je možné obětovat ve válce proti NATO a USA? Desetkrát tolik?“ Takhle to Rusové berou. Putinovi se už teď podařilo národu vysvětlit, že nebojují proti nýmandovi Zelenskému, ale proti Bidenovi, proti americké hegemonii, proti Polsku, Německu, Francii, Británii… Tam se snesou větší ztráty, ne?
 2. Ty platby za plyn v rublech… Vůbec nejde o to, jak to vypadá navenek. Nejde o to, že evropské státy platí v eurech a Gazprombank z toho dělá rubly. Tedy vlk se nažere a koza zůstane celá… To jsou jen technikálie. Původní problém Ruska byl v tom, že dostávalo zaplaceno v eurech nebo dolarech a to na účtech různých mezinárodních bank. A když přišly sankce, tak Rusové sice měli spoustu peněz, ale reálně s nimi nemohli disponovat. Putin prostě nově říká, že plyn je zaplacen až tehdy, kdy Rusko dostane rubly na účet v Rusku u ruských bank. Čili v praxi – kdy se eura a dolary přestěhují pod ruskou moc. Protože v té chvíli z nich Gazprombank teprve udělá ty rubly. Původně bylo zaplaceno tím, že RWE odeslala prachy ze svého účtu (na nějaký jiný účet, který americké sankce zablokovaly). Nově je zaplaceno až tím, že prachy překročí ruské hranice a dostanou se pod ochranu ruské armády. Všechno ostatní jsou kecy pro neznalou veřejnost a tupé novináře. Podstatou celého procesu je to, aby všechny ty penízky pěkně byly v ruských rukách od A do Z. A samozřejmě, to se EU a USA nelíbí. Protože postaru ty peníze někde po cestě zadrželi, zablokovali, zmrazili a nebo prachsprostě ukradli a Putin byl rád, když měl k dispozici alespoň něco.
 3. Když už jsme u toho kradačství peněz za plyn… Už v předchozích mírových letech byl Gazprom v jednom kuse u arbitrážních soudů, protože Němcům se nelíbily ceny za plyn…. že jsou moc vysoké. A spustili arbitráž, kterou Gazprom samozřejmě prohrál a bylo mu nařízeno cenu o něco snížit a rozdíl peněz vrátit. Tedy to ani nemusel, protože až po arbitráži se teprve platby za plyn dostaly do ruských rukou. Bylo v tom hodně politiky, ale Rusko tím ztrácelo hodně peněz. To teď také skončilo. Odteď Rusko dodává měsíc plyn a pak očekává penízky. A až bude mít Putin grošíky v ruce, tak pak teprve je to zaplacené a pak teprve bude pouštět plyn dál. Tedy… tohle nové pravidlo teď bude podrobeno zkoušce v reálných podmínkách. Podle mého kamaráda prostě musí dojít na evropský pokus to nezaplatit, protože pokud tento spor Rusko vyhraje, tak tím skončí poslední neblahé chyby Jelcinova režimu, který dopustil takové smlouvy. Hraje se opravdu o hodně. Můj kamarád očekává, že se teď celé léto budou štengrovat a na podzim se ukáže, kdo je na delší straně páky.
 4. Když se bavíme o smlouvách… Putin hned na začátku války řekl další důležitou věc – Rusko si chartu OSN a mezinárodní právo bude vykládat samo… a od začátku války se úzkostlivě snaží, aby před celým rozvojovým světem a Čínou vypadali jako ti, kdo dodržují smlouvy a dodržují chartu OSN. Proto pořád mluví o genocidě na Donbasu, protože genocida legitimizuje invazi. Takhle to je. Proto také USA mluvili o genocidě v Kosovu, protože to opravňuje zásah. Pravdu má samozřejmě ta strana, která má větší kanóny, ale Rus se bude velmi velmi snažit, aby si tam v Mariupolu i jinde vysbíral nějaké zajatce s vytetovaným hákenkrojcem (ty bude mít pro svojí veřejnost – to je ta denacifikace), ale hlavně se postarají, aby měli nějaké plukovníky, generály, majory, nebo tak něco, kteří se přiznají k rozkazům proti civilistům na Donbasu (to potřebují pro Čínu, Indii, Saúdskou Arábii a Afriku). To bude světu stačit, aby ruskou invazi schválil.
 5. A samozřejmě Rusko zcela a úplně od prvního dne kašle na to, co si myslí Západ. Všechno, co Putin dělá, to dělá kvůli těm 6,5 miliardám lidí, kteří nejsou EU a USA. My sledujeme nelogické kroky na válečném poli. Nechápeme, proč už dávno nejsou vybombardované trati vedoucí do Polska, nechápeme, proč se Rusové až teď zaměřují za sklady paliv. To všechno je proto, že se Rus snaží před nezápadním světem vypadat jako někdo, kdo dodržuje úmluvy. Nejde vůbec o to, jestli nám budou nebo nebudou dodávat ropu a plyn. Vůbec nejde o to, jestli nám budou dodávat ocel a nebo jestli budeme mít neprodyšnou hranici. Jde jen a jen o to, aby indický Modi nemohl říct, že s Ruskem nemohou uzavřít smlouvu, protože se nemohou spolehnout na její dodržování. Proto je možné válčit/neválčit, proto je možné útočit/neútočit, proto se děje spousta věcí, které z vojenského hlediska nedávají smysl. Ano, nedávají, protože Putin má vojenské hledisko až na druhém místě. Na první místě je hledisko politické. Nejde o to, co říká Západ, ale co říká Peking a Dillí. Nejde o to, co říká Berlín, ale co říká Teherán a Almata. Nejde o to, co říká Londýn, ale co říká Djakarta a Kábul. Putin prostě vždycky musí až reagovat. On nemůže vypovědět smlouvy, které Rusko podepsalo. Rusko z celého tohoto konfliktu musí před nezápadním světem vyjít jako někdo, s kým je možné obchodovat až za hrob. Proto musí smlouvy porušit nejprve Západ. Putin bude v tomto ohledu vždycky až druhý, ale to nic nemění na tom, že se v Kremlu modlí ostošest, aby Západ zase něco porušil a on toho mohl využít pro posílení své pozice.
 6. Putin nemá předem namíchané karty. Ani není jisté, zda a jak velké vítězství s tím, co má v ruce, uhraje. Nemá v ruce moc žolíků a jeho soupeři hrají tvrdě. Ale Putinovi jde o víc než tuhle partii. Hraje tak, aby šest a půl miliardy přihlížejících vidělo, že hraje poctivě. Je mu úplně jedno, že Západní soupeři na něj pokřikují. S těmi hraje vabank, nějak to dopadne, ale pak si Rusko sedne k dalším stolům. Větším a plnějším. Pro tuto budoucnost teď teče zbytečná krev na frontě.

Tolik můj kamarád… neberte to jako slovo Boží. Je to prostě jen názor insidera, který se v Rusku pohybuje ve společnosti lidí, kteří jednak umějí anglicky, mají zcela volný přístup do světa, ale přitom sdílejí Putinovo vidění budoucnosti. Je to prostě další střípek do mozaiky.

233 thoughts on “Trocha proruské propagandy

 1. som prekvapený že mimo aktualnikonflikty.cz natrafil som na web kde prebieha normálna diskusia, na mnohých iných weboch sa môžete vyjadriť akokoľvek kultivovane – okamžite vás mažú, surovo napádajú a podobne.

  1. To se vám jen zdá. Tady surově nenapadáme, tady rovnou surově mažeme. – A ti smazaní si tu už stěžovat nemohou, to dá rozum. Panuje tu bezohledná diktatura.

 2. Google vo svojich mapách odkryl ruské základne aj stíhačky
  Google sprístupnil vo svojich internetových mapách detailné satelitné zábery všetkých ruských vojenských základní, zariadení a letísk. Informoval o tom portál Echo24 s odkazom na server Armyinform.
  Používatelia sociálnych sietí začali následne zdieľať fotky odpalísk balistických striel, stíhačiek a bojových lodí. Doteraz boli tieto fotografie zámerne neprístupné.
  Odborníci a široká verejnosť teraz vidia aj tie najutajenejšie objekty ruskej armády, ktoré boli pred očami zvedavcov skryté, a vo vysokom rozlíšení.
  https://echo24.cz/a/Su7Ps/google-ve-svych-mapach-odkryl-ruske-zakladny-i-stihacky
  https://twitter.com/nexta_tv/status/1516080390208999433?
  https://armyinform.com.ua/2022/04/18/google-maps-vidkryly-suputnykovi-zobrazhennya-vsih-strategichnyh-punktiv-rosiyi/

  1. Truhlíčku, naletěl jste. Na těch mapách ještě plave Moskva v plné parádě :)))

   Google Maps
   @googlemaps
   · 14 h
   Odpověď uživateli @nexta_tv
   Hi there, please note that we haven’t made any blurring changes to our satellite imagery in Russia.

 3. Večerní svodka JP

  Na Donbassu začala ruská ofenzíva

  Z referencí o událostech na Donbassu je možné vyvodit, že začala ofenzíva RA, a to na několika místech.
  Izjum – z předmostí Kameňka na směry Veliká Kamyševacha (západ), Barvěnkovo (jihozápad) a Dolgeňkoje (jihovýchod). Fronta nástupu má šířku cca 30 km.
  Popasnaja – útok směřující proti tlaku jednotek LNR na Severodvinsk a Lisičansk (severozápadní směr)
  Veliká Novosjolka a Guljajpolje – včera probíhal průzkum bojem mezi těmito dvěma body – dnes silný tlak RA tímto úsekem na sever. Útok se dal předpokládat z důvodu reliéfu terénu, je tu minimum vodních překážek.
  Výsledky nejsou známy, ale podle svodky štábu v Kyjevě mají jednotky VSU velké problémy držet linii obrany.

 4. (…) Vláda a ministerstvo vnitra řeší v rámci zajištění základních potřeb pro zhruba 300 tisíc Ukrajinců i umístění několika stovek Romů.

  Ti přišli především ze západní části země. Problém s ubytováním romských uprchlíků tkví hlavně v tom, že jde často až o třicetičlenné skupiny lidí, kteří chtějí zůstat spolu na jednom místě a odmítají se rozdělit do různých lokalit.

  „Přijelo jich celkem okolo 1200 a my hledáme ubytování zhruba pro 500. Jejich fluktuace je častá, ale přistupuje se k nim jako ke komukoli jinému. Když odmítnou ubytování, které jim nabízíme, tak poté postrádají nárok na další pomoc,“ řekl Právu ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). (…)

  (…) Postarat se o Romy ale není jednoduché. Takřka nikdo z nich nehovoří ukrajinsky, ani rusky, ale pouze romsky nebo maďarsky. (…)

  https://www.novinky.cz/domaci/clanek/cesko-se-stara-i-o-romy-z-ukrajiny-chteji-byt-spolu-40393889

 5. Tak jsme tady spekulovali, proč RF nechává dodávky ze zahraničí proudit na Ukrajinu.
  Dnešní brífink MO přinesl odpověď. Protože jsou s Ukrajinci bratři, tak Rusové ví, jak to chodí – úplně stejně jako u nich. To se nejdříve ty dodávky shromáždí na jednom místě a když už jsou opravdu všechny, tak se vrchní velitelé jednotlivých okruhů poštěkají a poperou o to, co si kdo vezme. Dnes si to všechno vzaly VKS RF.
  Prostě neuvěřitelný Kocourkov. Ukrajinci všechny velké dodávky, které dorazily během posledních 6 dní, uskladnili v jediném logistickém centru ve Lvově a dnes ráno tam Rusové poslali své střely dálkového doletu.
  Tady je ruský přepis: https://t.me/s/rybar v 19:11 než se to objeví na AK.

  1. Škoda, že nevidím přepravní listy. Trápí mne zvědavost, zda tam byly Switchblady a kolik nebo Bushmastery z Austrálie.

   1. Re: Králík62

    Jste velmi protivné a dotěrné zvíře. Furt kamsi strkáte svůj hlodavý raťafák a budete se divit, až vás někdo tentononc, bude chtít stáhnout z kůže a hodit na pekáček.
    Stran vašeho bonzu – těžká klasika- Prostě soudruzi účetní to chtějí mít hezky pohromadě, aby měli výkazy pro soudruhy UŠÁky v cajku.
    Chvályhodné – dobrý počin. A ještě navíc šetří Ivanům munici. měli by dostat z Kremlu nějaký Řád Zlaté Vařečky, nebo tak něco.

    Pokud mám ventilovat v tomto punktu svůj názor, je to typický přístup Fritzků. Jezdíval jsem začátkem devadesátek s humanitárkou do Sajůzu, vlastně pak už jen do RF. Rozdělovali to tam Dojčeři přes Sorosovo HRW a bylo to úplně totéž. Akorát nám nikdo neházel na palice Iskandery.

  2. A s touhle výbavou se dnes pod Izjumem vzdala samostatná rota SSO(ukr. specnaz), která měla proniknout do týlu ruských vojsk. Proti nim stála z ruských dobrovolníků zformovaná Uralská úderná brigáda.
   https://t.me/RVvoenkor/8561
   Po dnešku by všichni ti dodavatelé výzbroje na Ukrajinu měli ty dodávky rovnou na místě zlikvidovat, ušetřili by za dopravu a nevyzbrojovali by ruskou armádu.

 6. Dnes jsem řešil problém v ruštině.

  No, v ruštině. Říkám včera kámošovi, kterému jezdí 5 traktorů a 2 vyvážečky, že na dnešek budu potřebovat tak na dvě hodky traktor. Bylo tam pár stromů nad čezáckými dráty, tak pro sichr, kdyby byl nějaký vyhnilý.
  „Jasně, zejtra ti tam jeden pošlu, tak se s ním domluv. No, domluv, von je to Moldavec a umí trochu rusky“
  „No problémos, když jsem mohl být v lese s Italem, co uměl ještě anglicky, tak Moldavce zmáknu“.

  Tak Moldavec dorazil a já zjistil, že rusky umí asi jako já, který ruštinu naposledy použil v roce 86 při maturitě.
  Tak jsme to mydlili. Já sem tam něco z té ruštiny, pak i pár anglických slovíček znám, tak jsem některá použil taky, potom, jak člověk chce mluvit cizojazyčně a neví, kudy kam, jsem mu tam dával němčinu, to už byl v prdeli definitivně a pak ruce a nohy. Jemu jsem rozuměl asi stejně, jako on mě.
  Ale všechno jsme domluvili a práci perfektně zmákli.
  Na tomto je vidět, že když se lidi chtějí domluvit, tak se prostě domluví.

  1. Tak to je tedy opravdu povzbudivé počteníčko.
   Obávám se, že pan autor popsal současné postavení EU trefně.
   Boríska Johnsona kdysi označil Netanjahu za nejlepšího přítele izraelského lidu v Evropě. Asi měl pravdu.
   Strýčka Sama nesmí nikdo ohrožovat, jeho pozice světového drába musí být pevná a na věčné časy a furt tak.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *