21 dubna, 2024

Louka Starého berana III. – Obavy

Homer Simpson pro Litterate uvádí třetí z protiválečných článků.

Klára Samková napsala článek Zpětná vazba dnešní doby. Ten je propracovaný do závěru, že nemáme žádnou zpětnou vazbu na současné dění. Že nemáme pojmenován ten činitel, který by řízenou soustavu zklidnil do toho stavu, aby se v ní dalo žít. 

V této sérii článků se snažím najít tohoto činitele. Moc práce mně to nedá. A ať se na to dívám z kterékoliv strany, tak přes všechny problémy ekonomického charakteru, přes proces hledání viníků, přes celou řadu dalších podstatných problémů, pořád mě vychází, že tím, co by nejvíce zklidnilo současný stav, je přestat poslouchat USA, NATO, EÚ (v tom pořadí účinnosti) a ukončit válku na Ukrajině, aniž bychom jako loutka USA Zelenskij kladli nereálné podmínky stažení Ruska na úroveň února (plus ještě vrátit Krym).
To nejde.
Já to vím, vy to víte, všichni to ví.
Pokud zrovna Putin nebude chtít si přibrat něco mimo Ukrajiny, tak zastavme přikládání pod kotel a jednejme (to by si měli vzít za své především lídři EÚ, především Německa a Francie).
Našeho Petra Fialu do toho nezahrnuji, ten to vezme za své příkazem.
Ale, podobně jako u nás to nenastane ani v těchto zemích, pokud po tomto řešení nebude společenská poptávka. Počítám, že na jaře budou v EÚ již takové problémy v energetice, že hledání zdrojů tu válku zastaví a v zemích EÚ pro ekonomické problémy začnou hledat politické řešení. Vznikne společenská poptávka na úrovni EÚ.

Má to jeden nebo dva velké háčky. Ten první je, že možná v té době již na radioaktivní poušti Evropy nebude s kým jednat, ten druhý háček (pokud první to nevyřeší) je v tom, že nemůžeme čekat, až lidem ve Francii nebo Německu bude zle a budou se bouřit. Nám při podstatně menších zdrojích bude zle daleko dříve. Znova se tak vracím k těm opovážlivým a řadě lidí připadající jako nereálným požadavkům vyplývajících Cílů:

I. Zastavte válku / Chceme mír (mírová jednání ve válce na Ukrajině)
II. Zrušte sankce vůči RF (omezte inflaci a zejména ceny výrobců energetických nosičů)
III. Stanovte nové cíle NATO jako obranné organizace (a nikoliv jako nástroje vojenské a politické expanze USA)

Na to bychom se měli ptát opozičních stran nebo prezidentských kandidátů. To bychom měli chtít po vládě a ať si o ní myslíme, co chceme, je to pořád vláda České republiky.
……………………………
To co mně motivuje se neustále opakovat, je strach. 

Odborní referenti BIS to slovo mohou považovat za skryté šíření poplašné zprávy (z čeho jinak by vyplýval ten strach). 
Ti, co horují pro liberální demokracii (aniž by si uvědomili, co ta slova doslovně znamenají), to slovo mohou považovat za pobuřování (v dnešní době klidu, bezpečí a hojnosti pod vedením našeho kormidelníka Petra Fialy). 
Ti, co si říkají alternativa, shora uvedené dotazy to mohou považovat, za předčasné a nesystémové a v dnešní době vůbec nemožné.

Alternativa vůči vládě, která tyto požadavky neříká nahlas směrem nahoru ( k vládě), ani směrem dolů (vůči lidem) není alternativou, ale kosmetickým salónem krásy (a přípravnou nových pašíků ke krmení).
A je jedno, jestli se za tuto alternativu považuje opoziční strana či jedinci na alternativních webech.

Věřte, nevěřte, Starý beran se bojí, bojí se války a nebezpečí jaderných úderů.
 
Zrnko pravdy může být i v tvrzení, že tím důvodem mohou být i volby do Kongresu USA v listopadu a v nich možný průšvih Demokratické strany. Jaderné údery = stanné právo = žádné volby a zavedení tvrdých represí zejména na republikány. Snad je toto tvrzení scestné.

Zrnko pravdy může být i v tvrzení, že Zelenského režim se postará o další pěkný důvod nenávidět Rusy další pěknou provokací. Snad je toto tvrzení scestné.

Zrnko pravdy může být i v tvrzení, že Rusko zahnané do kouta, jaderné zbraně použije. Snad je toto tvrzení scestné.

Zrnko pravdy může být i v tvrzení, že útok na Krymský most, vyhlášená mobilizace v Rusku a z pohledu Ruska právně platného prohlášení kusu Ukrajiny za Rusko – v jejich pohledu jde nyní o anexi části Ruska Ukrajinou – povede k formálnímu vyhlášení války vůči Ukrajině a tím i k zatažení zemí NATO, jenž Ukrajinu podporují, do konfliktu. Snad je toto tvrzení scestné.

Zrnko pravdy může být i v tvrzení, že polské ambice vůči Ukrajině způsobí totéž. Snad je toto tvrzení scestné.

Jeden čtenář mně napsal: „Cena za zastavení se v čase jenom zvyšuje“. Má pravdu. Evropa je již v latentní a malý kousek od skutečné třetí světové války. Jenom o tom ještě neví. Gilbert Doctorow o tom hovoří ve své analýze „Je čas se znovu obávat“.

Malý zájem o toto téma ve mně vzbuzoval důvodné obavy, že v naší společnosti je nějak zafixováno, že válka je někde hodně daleko (je to přece přes dvě hranice a nám zdražuje plyn a elektřina).
Názorně to vidím i ve svém okolí, v širší rodině i mezi přáteli. Společnost je rozdělena nejen v názoru kdo za to může, ale i v hodnocení dosahu války na Ukrajině na nás. Většina je ve fázi popírání. Z Vidlákova textu vyjímám:
„Fáze popírání… vidíte tváří v tvář všechno to, co se brzy stane, ale prostě si to odmítnete připustit. Odmítnete uvěřit katastrofických zprávám, protože takový svět přece není. Nic z toho se nestane, protože se to přece nemůže stát. Někdo zasáhne, někdo něco udělá, vše se uklidní.“

Pokud se nikdo další nepřenese přes tuto fázi, budu se tématem „chceme mír“ zabývat já. Jeden.
Je to málo nebo moc?

Ale bude nás více. Hodně. Mnohem více.

Mandalan napsal povídku Druhá šance, kterou mu závidímPo jejím přečtení zjistíte, že obsahuje dilema současnosti: budoucnost se dá změnit okamžikem vašeho rozhodnutí. 
Vašeho rozhodnutí, zda tomu, co píšu, věříte nebo ne.
Nebudu Vám kázat, jak se k tomu postavit a co byste měli dělat.

Rozhodnutí je na Vás.

Homer Simpson
Ostrava

To nejlepší z komentářů čtenářů:
„Alternativa by měla provozovat umění možného. Hlasitě zařvat, že NATO je fůůj a agresor jsou Spojené státy, to by asi fakt nebyl dobrý nápad. DNESKA… ( Zítra může být všechno jinak. )“
Homer Simpson: „Zítra budeme řvát: AŤ ŽIJE VÁLKA“ ……..i to je umění možného….Orwell

31 thoughts on “Louka Starého berana III. – Obavy

 1. Bojím se, že Oni to udělají. Udělají to, jakmile budou přesvědčeni, že jsme na to připravení. Připravují si nás na to dlouho a usilovně.
  Bojím se, že mnozí z nás zbytečně vkládají naději do probuzení národa, až bude nejhůř. Až bude nejhůř, probudí se Oni.
  Oni se probudí a my budeme připraveni. Již skoro jsme…

 2. Na Ukrajinu začala být snad před 20 (víc nebo míň, to je jedno) lety importována ukrajinština , do té doby tam používaná dost minoritně. K tomu banderovská reminiscence. Neboli – začalo být „budováno“ ukrajinský národní cítění. Nebudu spekulovat proč (i když bych mohl), nicméně stalo se. Postupně začalo být „normální“ mluvit ukrajinsky, i když s regionálními výjimkami se ji téměř všichni tam museli postupně učit, protože byli zvyklí mluvit rusky. A začal se uctívat ten přinejmenším velmi diskutabilní Bandera.
  To cítění je tam postaveno ne ani tak „pro nás“, jako „proti nim“. Zejména proti Rusům, výhrady ale jsou i proti Polsku, Maďarsku a Rumunsku, tedy proti všem, kdo v průběhu dějin drželi některou část dnešní Ukrajiny. Postupně se základním rysem proukrajinství stalo protirusství. Kdo to tam celý takto importoval, a z jakého důvodu, o tom lze taky „diskutovat“, neboli tu diskusi předstírat. Včetně diskuse o Janukovyčovi,Majdanu a dalším. A včetně diskuse o tom, zda ten někdo to celý udělal pro Ukrajinu, nebo zda ten někdo to celý chystal proti Rusku. Předstírání diskuse může valit na plný pecky.

  Ale od předstírání k tvrdý faktický realitě. Ne, že by Rusové byl nějací nazdárci, kterým je ubližováno, on kam ten Rus šlápne, taky se tráva nějakej čas zbrchává. Jenomže oni to celý navíc překroutili. Prej samotná OSN jim to potvrdila, že na Ukrajině prý tuhle někoho přibijí na vrata za to, že mluví rusky, tuhle za to ženský zašijí do břicha kočku, nebo zase přikurtují někoho ostnáčem ke stromu. Nebo to někam naženou a spálí. A že se to (nebo teda taky byli jen docela obyčejně normálně zastřelený, no bóže) mělo prej stát tisícům lidí. Prostě z toho ty Rusové dělaj jánevímco.
  No a k tomu ty raketečky. Jsou zejména dvě zemičky, které jimi disponují. No a obě se je snaží přisunout co nejblíž jedna druhý k místečku, kde, pokud by to bouchlo, by to hodně bolinkalo. No a asi by se dalo říct (samozřejmě pouze teoreticky o tom diskutovat), že zrovna Ukrajina je hezoučky blízko těm jedněm místečkům. Samozřejmě, že je ale známou a směroplatnou věci, že pokud by se jedný zemičce – míněno pochopitelně jen a pouze zlý Rusko – podařilo dostat opravdu blízko, a vytvořila by si tím zásadní převahu, na těch místečkách by se s jistotou udělal ohníček. Si teď uvědomuju, že ta blízkost tý Ukrajiny je teda tím pádem skutečně naprosto irelevantní, ale v rámci té teoretické diskuse protidemokraticky spekuluju. Že třeba možná za jistých okolností čirou náhodou by se hypoteticky mohlo stát, že by se tam nějaká raketečka pokazila, a sama od sebe by vystřelila někam, kam ji ti, co ji nachystali, vůbec za žádných okolností ani náhodou sami střelit nechtěli.
  Ale to je venkoncem nakonec stejně tak nepodstatný, jako nějakej ten sem tam občasnej mord. Ani nevím, proč jsem s tím vlastně začal…

  Jo, vlastně už vím, proč jsem začal. Tyhle dvě věci si totiž prostě ti Rusové dali k sobě a začali z toho dělat aféru. Že jako přitloukat za mluvení rusky se nemá, mířit raketama se nemá, támhleto se nemá. A došlo to tak daleko, že tam na ty chudáky ukrajinský vlítli. A k tomu vytrubují, že ti Ukrajinci jsou k tomu jen nastrčený a zmanipulovaný.
  Kdepak. Žádnej mír! Nikdo si nenechá podstrkovat a rozmazávat nějaký občasný přitloukàní pár tisíc kohosi, natožpak humanitární raketečky! Válka s Ruskem musí bejt!

  1. Pět slepic , výborně napsané.
   Člověk neví, jestli se má na ty Ukrajince zlobit, anebo je litovat. Neexistuje průměrný Ukrajinec. Stejně jako neexistuje průměrný Rus , anebo Američan. Je to směska a vzájemně se intenzivně nemusejí.
   V takovéhle složité zemi rozpoutat Majdan byl těžký zločin.

 3. Dejinně ověřeno, že pomáhá alespoň občasné…ano, je to „nekorektní“… zabití nejzlejších lidí. Potíž je, že v tom brání hodní lidé.
  Tak alespoň je označovat. Aby s nimi nikdo nechtěl na pivo. To snad není až tak moc proti lidským právům, že, chrrrrmmm….

  Kolik bylo atentátů na Adolfa Hitlera? Kdyby se některý včas povedl, co by o něm pravidly učebnice dějepisu? Učená pojednání o velkém vizionáři který sice měl chyby omluvitelné i všeobecnými dobovými představami, ale…
  Tak i naše současnost je plná Schrödingerových koček.

 4. Dejinně ověřeno, že pomáhá alespoň občasné…ano, je to „nekorektní“… zabití nejzlejších lidí. Potíž je, že v tom brání hodní lidé.
  Tak alespoň je označovat. Aby s nimi nikdo nechtěl na pivo. To snad není až tak moc proti lidským právům, že, chrrrrmmm….

  Kolik bylo atentátů na Adolfa Hitlera? Kdyby se některý včas povedl, co by o něm pravidly učebnice dějepisu? Učená pojednání o velkém vizionáři který sice měl chyby omluvitelné i všeobecnými dobovými představami, ale…
  Tak i naše současnost je plná Schrödingerových koček.

 5. Že bych tedy vyvěsil na zábradlí mého balkónu bílý transparent s velkým modrým nápisem MÍR. Původně mně sice napadla jiná barva, ale tu by si někdo mohl špatně vyložit. Pravděpodobně to asi vůbec nic nezmění, ale na druhou stranu je šance, že se někdo přidá.

 6. Problém je že obě bojující strany si pořád myslí, že můžou víc získat válkou než mírem. V Kremlu by vláda padla, kdyby kývla na ústup k únorové linii. Kdo z Rusů uvěří v nějaký Minsk 3? Politici jako Danilov z UA bezpečnostní rady státu řekl už v lednu, že se jeho vláda necítí vázána podepsanými smlouvani předchozích vlád. Stačí sestavit novou vládu a nemusí být vázáni ani podpisem současné. Rusko je pořád přitahováno nadějí na další kořist v podobě abexe dalších oblastí. UA ekonomika funguje díky zahraniční pomoci. Co se stane v případě přéměří? Poklesbe zájem půlky světa o tamní události. Sníží se finanční pomoc. Současně ruská armáda postaví silně opevněnou linii. Potom by konflikt zatuhl na mnoho let. Proto musí Ze pořád přikazovat další protiútoky, aby měl peníze pro ekonomiku, pro sebe a nové zbraně pro armádu. Proto musí dodávat zahraničním médiím pořád nové zprávy. Už to všecko došlo příliš daleko. Protože spolu válčící státy sousedí, nejde ustoupit jako USA z Blízkého východu. Budou se vzájemně podezřívat, že ti druzí příměří zneužijí k dalšímu zbrojení pro druhou válku. Ukrajina se obává následků několikaleté blokády pobřeží a přístupu k pobřeží. Rusko se obává o Krym, který může být časem v dostřelu raket. Při nasycení množstvím zbraní velkého dostřelu, by stejně nepomohla ani mírová mise OSN, když by stejně mohli střílet z děl granáty 40 km daleko přes stanoviště mise. Je snadné říct, ne válce! Bohužel je těžké, jak prosadit mír, když požadavky jsou protichůdné a příliš sobě vzdálené. Současně válka poškozuje světovou ekonomiku víc a víc…případný kolaps Ukrajiny nebo Ruska by Evropě způsobil ještě víc problémů…Jsem realistický pesimista závěrem.

 7. Ano, já to cítím stejně a lidé kolem mne mě nechápou. Nemají strach ani z války ani z krize. Prostě někdo to zařídí a nic moc se nestane. Těžko vysvětlovat, že pro válku dnes 1000km nic neznamená, těžko vysvětlovat, že nafta bude za 100,- a chleba také tak. Mír je to nejdůležitější a ne porazit Rusko za každou cenu.

  1. Díváte se na Hollywoodské filmy? Já zřídka, ale dost často tam překvapivě dobro zvrátí mizernou situaci a vyhrajte, protože má vůli a morální právo vyhrát.
   Pravděpodobně nadměrné užívání poškozuje mozek podobné jako methamfetamin nebo alkohol.

   1. V naší rodině (širší) + přátelé jsme si zakázali mluvit o politice. Rodina je přednější. V tomhle svém sociálním okruhu mám jen pár souznějících duší. Ale všichni pracujeme na rozšíření našeho okruhu myšlení. Takhle vzniká společenská objednávka tzv. zdola, bez transparentů a demonstrací. I tak je to těžké, síla propagandy je veliká.

 8. Já to vidím pesimisticky. Většina lidí sleduje náš mainstream => vidí válku na Ukrajině černobíle. Na Ukrajině bojuje nejčistší dobro proti tomu nejhoršímu zlu a hlavně – to „dobro“ v každém případě slavně zvítězí. Není prostor pro žádný kompromis. Stačilo sledovat, jak se Musk stal vyvrhelem, protože na chvilku vybočil z černobílého vnímání. Už se zařadil zpět, ale bylo vidět hysterickou reakci.

  1. Protože o represivním systému SBU jim média nic neřeknou. Co na Anatolij Šarij jako představitel ukrajinské opozice?

   1. Dala bych nevím co za to, dozvědět se, co dneska dělá udatná pilotka Free Nadia. Savčenko.
    V lepším případě sedí v ťurme, tentokrát ofšem té ukrajinské.
    🤔

    1. Už ho pustili, ale nemá moc vliv jako bývalá vězenkyne. Jeden z generálů ve výslužbě s nejlepší pověsti je Volodymyr Ruban z letectva, který po roce 2014 jezdil na Donbas vyjednávat výměny zajatců. I velitele separatistů ho respektovali. Kritizoval boj proti separatistům ostřelováním měst, které jen poštvalo obyvatelstvo toto vládě. Za Porosenka ho zatkli a odseděl si asi rok. Tím ho zdiskreditovali a propuštěný vězeň už do politiky nemůže. Ti nejlepší jsou profesně nebo i fyzicky likvidovani. Sílene je že šílenci jako velvyslanec Melnyk na ty je Ze a vláda krátká. Urazil Muska, poškodil tím válečné úsilí, ale nikdo s tím nic nedělá, protože banderovec je nad zákonem, je nedoktnutelny. Represe jdou vždy jedním směrem proti skutečným i domnělým proruskym kolaborantům, ale banderovcům a nackum projde všecko. Taky co čekat, když ústavu střeží SBU, kde její členové nosí rádi i symboly Waffen SS. Takoví přece nepůjdou proti banderovcům. Armáda si nechává brát od nich vliv, vyzbroj i slávu. Za těch osm let tam chybí převrat středové frakce proti té radikální.

 9. Ano, všechny vývody jsou správné.
  Bohužel. Svět závisí na tom, že někdo myslící neuposlechne nadřízeného – šílence.

  Ale máme se příliš dobře na to, než abychom do toho nějak šlápli. A když už to bude vypadat, že na Václaváku bude půlmilionu lidí, oni nám trochu uvolní, něco nám (na dluh) dají a koupí si tak u nás další čas.

  A už snad po dvacáté opakuji slova F. Villona: …a vlky z lesa žene hlad… Jiný apel nefunguje!

 10. Já si Homere nemyslím, že lidé zde na Litterate nemají zájem na ukončení války. Myslím si pravý opak. Možná by byla zajímavá nějaká anketa. A skoro bych se vsadil, že většina by hlasovala přesně pro ty body, o kterých píšete v článku. Možná se rozcházíme v motivaci. I když tu vaši chápu a nijak ji nesnižuji (obava jaderného kataklyzmatu), sám to tak necítím. Intuice mi napovídá, že to tak daleko nezajde. Má motivace pro co nejrychlejší ukončení války je prostě fakt, že válka je strašná. Umírají lidé na obou stranách.
  Ano, na politické alternativě je výrazný deficit volání po ukončení války. V těch mantinelech,jak je popisujete vy. S tím naprosto souhlasím. Volá se po demisi, po levnějších energiích, ale ohledně války je celkem ticho. Snažíte se vyvolat nějakou hlasitější diskuzi. V tom vás určitě rád podpořím. Pracuji na další povídce, kde se zamýšlím nad tím, jaký je válka podvod. Nemyslím tahle válka. Válka obecně. Jde mi to, ale pomalu.

  1. Ono je strašné i to co přijde po válce. Nenávist a podezřívání, ještě tam nezapomněli na křivdy a hrůzy 2. světové a už mají další válku.
   Z Iráku Amíci sice odešli, ale tamní společnost válčí dál, příbuzní obětí chtějí satisfakci. Vztahy mezi sunity , šíty a Kurdy tam byly vždycky napjaté. Dneska to vře… Ale právě tohle těm ***** vyhovuje. Jsou spokojeni, když se to na Středňáku všechno pěkně pere mezi sebou. Když se dva perou, třetí se směje.

 11. Přečíst si před spaním Homera Simpsona není dobrý nápad.
  Asi čím dál tím víc lidí cítí, že se řítíme do velikého maléru.
  Jako by nestačilo, že islamizace Evropy je v plném proudu. Že v Kolíně nad Rýnem už nebudí měšťany zvony, ale muezzín. Že se to nedá zastavit.
  Nikdo z nás nevyšel do ulic, když Spojené státy zrušily Irák, Sýrii, Afghánistán , momentálně budují demokracii v Jemenu. Na koho ještě američtí souzi nezaklekli, tomu aspoň okopávají kotníky.
  A protože dneska patříme na západ, tak v tom jedeme s nimi. Bude to bolet, až začnou vítězit všichni ti uražení a ponížení. Ale svět si to nenechá líbit. Aby jeden mocnář ovládal celou Zeměkouli.
  ***
  Už pouhé pomyšlení, že “ nejmocnější muž světa” , americký prezident , je po funkci prohlášen za nebezpečného psychopata je děsivý.
  Šílení mocnáři byli vždycky, třeba Nero. Ale neovládali CELOU planetu.
  Bylo by snadnější vyjmenovat regiony, kde nemá US ARMY základnu, než ty, kde je ještě nemá.
  Přesto v Afghánistánu zvítězili pasáci koz. Prý vždycky vyhraje ten, kdo už nemá co ztratit. A to my, zatím, nejsme.

  1. Už přestanu strašit, stane se ze mně nezáživný ekonom a pisatel bajek.
   Ale musel jsem to ze sebe dostat, abych v tom nebyl sám.
   Jsem bezohledný egoista.
   Teda kromě soboty, tam je něco na strašení. Ale v neděli se vyspíte.

   1. Hlavně se vyspěte vy. Po operaci šedého zákalu to chce klídek a zavřená očička. Sice malá operace, ale přecijen rekonvalescence chvíli trvá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *