17 července, 2024

Fáze popírání

Když jsem se snažil si udělat nějaký obrázek o bratrské invazi sovětských vojsk v šedesátém osmém, hodněkrát jsem na to narazil. I lidé, kteří měli vazby na Západ a měli k dispozici informace od přátel za železnou oponou a skutečně od nich slyšeli varování, že se k nám chystají vpadnout sovětské tanky, tak stejně těmto informacím nevěřili. Nedovedli si představit, že by se něco takového mohlo doopravdy stát.

Několik týdnů před invazí byl v Československu na návštěvě maršál Tito z Jugoslávie. Přímo s nejvyššími soudruhy probíral napjatou bezpečnostní situaci s celými armádami těsně za našimi hranicemi a zcela neomaleně se zeptal, kdy jako hodlá Československo mobilizovat, protože bratrský jugoslávský národ je (jako obvykle) připraven nám jít na pomoc. Vyvolal nefalšované zděšení a údiv… Mobilizovat? To nikoho ani nenapadlo.

Fáze popírání… vidíte tváří v tvář všechno to, co se brzy stane, ale prostě si to odmítnete připustit. Odmítnete uvěřit katastrofických zprávám, protože takový svět přece není. Nic z toho se nestane, protože se to přece nemůže stát. Někdo zasáhne, někdo něco udělá, vše se uklidní. Fáze popírání fungovala u Židů ještě na třídící rampě v Osvětimi. Fungovala od prvních Norimberských zákonů, přes křišťálovou noc, Terezín… a někdy fungovala dokonce ještě před dveřmi do sprch v Treblince. Fáze popírání fungovala u našich otců a dědů ještě v noci 21. srpna 1968.

Provází nás to dodnes. Ten šok, že se to pak doopravdy stalo i když se to stát přece nemělo. Šok tak velký a silný, že dodnes hýbe národním uvědoměním. Dodnes lidé plánují budoucnost podle toho, co se stalo v roce 1968. I když se mezitím Sovětský svaz změnil a rozpadl, i když se úplně změnila ruská ideologie, i když už dávno umřeli všichni ti, kteří to napláínovali a zrealizovali, i když synové dobré třetiny tehdejších okupantů jsou dneska naši ukrajinští přátelé, i když se těžiště světové moci, výroby a peněz přesunulo úplně jinam, tehdejší šok po marném popírání reality byl tak velký, že se na tom dodnes staví česká politika. Takovou sílu to tehdy mělo.

Dovedete si představit, jakou sílu to bude mít teď? Vždyť jsme v podstatě ve stejné situaci. Zprávy, že jdeme do šíleného průseru, ty tady jsou a víceméně se dostaly ke každému v této republice. První známky tohoto maléru se už zhmotňují. V podstatě už všichni známe někoho, kdo dostal likvidační zálohy na energie.

Tak jako tehdy, i dnes vláda odmítá přijmout realitu, že 40% spotřeby plynu Evropa prostě nedokáže nahradit. Tak jako tehdy, i dnes vláda očekává, že se někde (v Bruseli) něco stane. Že někdo vystoupí, přijme se nějaké správné rozhodnutí, které to všechno nakolejí zpátky a k havárii nedojde. Tak jako tehdy, si lidé nedovedou připustit, že by se mohlo stát něco víc, než malá dočasná anomálie. Dočasná chyba v systému, která ale bude napravena, protože máme hentu demokracii a to je přece ten nejlepší systém.

Tak jako tenkrát, vláda odmítá připustit, že nám nikdo nepomůže, že si každý bude chránit svůj vlastní průmysl, přijme své vlastní řešení, že pro každého bude košile bližší než kabát.

Tak jako tehdy, i dnes pokračuje realizace starých plánů. Pořád je ještě v kurzu ta čistá příroda, grýndýl, budoucnost bez komínů a bez aut. Pořád pokračují snahy o velký celoevropský dům, plný šťastných evropánků, kteří berou ohled na menšiny a vítají uprchlíky z Afriky.

Ruští spojenci vydávají varování pro své občany, ať neprodleně opustí území Ukrajiny… ale my víme, že Ukrajina slavně zvítězí, že Rusko atomovky nepoužije, že Putin bude brzy sesazen a všechno bude dobré. Nekonečné ruské zásoby surovin a obrovské výrobní komplexy mimo dostřel jakýchkoliv raket, to všechno jako by neexistovalo a nehrálo roli. Počítá se jen to, co je teď právě na frontě a Ukrajinci tam toho teď mají víc.

Všichni popíráme realitu… I my, co se honosíme, že jsme tu mediální masáž prokoukli. V šedesátém osmém začali lidé houfně utíkat přes hranice až ve chvíli, kdy se potkali se sovětským tankem. Až když popírání skončilo. Pak najednou sebrali úspory, pas, naložili auto a utekli. Kdyby to udělali dříve, mohli ještě prodat majetek a mít v novém domově kapitál do začátku. O třicet let dříve na tom stejně byli Židé. Teď jsme na tom stejně my. I když znám několik lidí, kteří prodali svůj český byznys a stěhují se pryč, jsou to jednotlivci. Jako vždycky.

Já tady sice dokolečka dokola píšu o tom, „že brzy přijedou sovětské tanky,“ ale vůbec se podle toho nechovám. Navýšil jsem trochu svoje zásoby, udělal jsem pár úprav v domě, chodím na demonstrace, snažím se pracovat na sjednocování společnosti a je mi naprosto jasné, že to nemůžeme nikdy stihnout… Ale neutíkám. Jsem pořád tady. Nepokouším se prodat dům a nechat se poslat do Indie, stavět tam lihovar. Prakticky nikdo to neděláme.

Sovětská okupace stála tento národ několik stovek životů a zanedbatelné množství zničeného majetku. Přesto se vpálila do hlav i srdcí celého národa a sedí tam pevně i po padesáti letech. Jak bude vypadat náš nový šok? Až zjistíme, že se to fakt vyplnilo? Jak bude vypadat šok ze zkrachovalého průmyslu, zničeného zemědělství, nezaměstnanosti a možná i atomovek na Ukrajině? Jak bude vypadat šok, že Němcům musíme dodávat elektřinu, které nebudeme mít dost ani pro sebe? Jak bude vypadat šok z toho, že Škodovka fakt skončí výrobu, plyn k nám stejně žádný nejde, nemáme dost energií a přicházíme definitivně o všechno?

Takhle vypadají zlomová období. Nejprve dlouhé popírání a pak šok. Jsme tomu hodně, hodně blízko.

324 thoughts on “Fáze popírání

 1. Více než samotný vpád se na současné hysterii podepsala vše ruské lynčují média, političtí žvanilové, zmrdi, komentátoři, novináři, mediální tituly, rádia, TV, atd., a to vše s nebývalou intenzitou 48 hodin denně 3/4 roku, teď to bude celý rok… Kolik Vám je, že o tom všem tak zasvěceně píšete? Znal jsem lidí, co na silnici psali:smrt Rusům, a u komise se omlouval, že to tak nemysleli, a oni vůbec nic… Přežili i v té totalitě, i v období „konsolidace“…
  Vstoupil jste na pro Vás příliš tenký led – jako by jste propadl vlastní důležitosti a uvěřil schopnosti komentovat naprosto cokoliv. Blbost.
  Dokuď se držíte svého kopyta, OK. S ostatními komentu je to jak kdy, a tento je střelba do vlastní nohy, né námět kněčemu ( maximálně protireakci), nebo jiný pohled…

 2. Tedy, dávat téměř vážně významové rovnítko mezi čekáním na smrt v koncentračním táboře ( kde většina obětí nebyla židovská) a náš společenský režim v R. 1968, ba i vstup vojsk Varšavské smlouvy 21.srpna, to chce fest žaludek. Víte vůbec, co srovnáváte, mezi co dáváte rovnítko, o čem doslova melete???
  Jestli to srovnání, rovnítko myslíte vážně, autore, máte o tvrdého oponenta více, a zařadil jste se do vybrané intelektuální společnosti Pětikolky a libodemogratů vůbec.
  Omylem jste to neudělal, než cokoliv zveřejníte, zajisté vše podléhá korekci a kontrole. Děsivý cílený lapsus…
  Co chcete protistraně vyčítat s takovýmto „myšlenkový a slohovým“ nábojem???
  Opravdu nikdo nezareagoval, opravdu nikdo nezvedl prst, že taková rovnítka jsou hnůj, a to jsem ještě mírný?
  Tohle je více než Faux pas…
  Slušně řečeno: fujtajbl
  PS: nezkoušel bych výmluvu alá podobenství a „umělecké podání“…

  1. Předesílám, že rok 68 jsem zažil a mám tedy autentické vzpomínky na „vstup vojsk“ i na dobu, která následovala.

   K vašim poznámkám na Vidlakovu adresu: já se domnívám, že jste ho četl buď velmi nepozorně, nebo pod vlivem emocí, které mohou – snad – mít kořeny v bolestném zážitku z oné doby… nevím, jen se domýšlím.

   Ale Vidlák ve svém článku mezi jevy, o nichž je řeč, přece neklade rovnítko, jak ho obviňujete. On – správně – vidí to, co měly jinak diametrálně odlišné situace společného, totiž popírání reality jako formu obrany jedince proti šoku, z reality plynoucího. Tím, že Vidlák toto společné vidí a pojmenuje, se přece nedopouští žádného znevažování.

   Ostatní nezvedají prst zřejmě ne proto, že by byli k předmětným událostem lhostejní, ale proto, že Vidlákův postřeh pochopili a předloženou analogii mají za správnou.

   A analogie není rovnítko. Vaše „fujtajbl“ není na místě, k Vidlákově textu jste si přidal něco, co v něm ve skutečnosti není.

  2. Asi jste jediný, kdo tam vidí nějaké rovnítko. Vidlák dává příklady dvou zcela odlišných situací, kdy lidé reagovali (spíše nereagovali) na ohrožení zcela stejně – popíráním do poslední chvíle, kdy už bylo pozdě. A ukazuje, že se to děje i dnes. Do pětikolky a jejího systému znevažování oponentů jste se tak přiřadil spíše vy sám.

 3. Realitu popírají lidé, kteří ještě věří, že lze jednat s představiteli dnešního Ruska, že se lze vyhnout krizi, že lze rychle ukončit válku. Nic z toho nelze. Čelíme koncentrovanému zlu. Ruský diktátor klidně podle Burjaty, Čečence a kriminálníky, aby znásilnili naše ženy a dcery, pokud se nebudeme bránit. Není cesty zpět – buďto bolestivě a za cenu obrovských obětí porazíme nepřítele, nebo bolestivě a za cenu obrovských ztrát padnene. Zůstaňte, neutíkejte, ale buďte připraveni bránit svou vlast a zemřít pro ni.

  1. Je mi vas opravdu lito. Podlehl jste bohuzel dvacet let trvajici nenavistne kampani. Proto jste asi nezpozoroval, ze vedeni jisteho statu osm let vrazdi vlastni obcany, kteri nesouhlasi s jejich hanebnou politikou za potlesku celeho zapadu. Ten „diktator“ se snazil dohodnout a upozornoval a varoval. Dostal ale odpoved, ze kazdy si muze delat co chce. Ten „diktator“ proste jen necekal na nejhorsi a zareagoval. Asi ne docela stastne, ale budte ujisten ze ti, ketri tuhle situaci leta pripravovali a systematicky provokovali maji ted vodu na svuj mlyn. Napadlo vas nekdy, cim pan Fiala zduvodnoval proc nemuzeme odejit z Lipske burzy? No protoze kdyby si kazdy mohl delat co chce, dali by to panu Fialovy asi nemci pekne sezrat. Uz chapete?

 4. ČT 1 -168 hodin
  Náčelník Vojenské policie ČR Otakar Foltýn se pustil do občanů, kteří nedrží krok s fialovou probruselskou vládou.

  „To jsou prostě lidé, kteří neuspěli ve svém životě a snaží se to řešit nějakým jiným způsobem. Někteří by páchali kriminální činnosti a ti si našli způsob jak fakticky zneužívat svobodu projevu. Zkuste přesvědčit někoho ze svých příbuzných, kteří jsou proruští, aby nebyli,“ prohlásil.

 5. Já žádný celonárodní šok po srpnu 68 nepamatuju. I Palach měl šok,že žádný šok nenastal a tak se radši za 4 a půl měsíce upálil.

  1. Re: Gaia

   Palach se urožnil, páč nebyl tak krásný, tak mladý a tak chytrý, jako já.
   Kdyby byl aspoň jedno z toho, mohl od r. 89 rýžovat na nějakém ministerstvu.
   Anebo mohl něco privatizovat.
   Anebo mohl spisovat bláboly, jako Venca Flaška, a mohl jezdit sbírat ceny.

  2. Sibylo, to bylo poněkud neurvalé. Palach se neupálil kvůli okupaci , ale ze zoufalství, jak rychle se lidi překabátili. Což se dá u citlivého mladíka dobře pochopit. Mám rada legraci, ale vocaď až pocaď.

   1. Asi nerozumíte psanému textu. Kde píši,že se upálil kvůli okupaci?píši,že se upálil,že nebyl celonárodní šok,o kterém vidlák píše,že byl,neboť mu to namluvili přepisovači dějepisu,na což musí spoléhat,neboť se,na rozdíl ode mne,narodil lážo po roce 68.

     1. O zbytečnosti nebo zúročení ( dle jeho zneužití) nepíši nic. Proč se upálil je všeobecně známé
      Co říká wiki….který se upálil na protest proti potlačování svobod a pasivnímu přístupu veřejnosti po začátku okupace

      Takže pasivní přístup,to je nějaký celonárodní šok?

     2. Když už vědomě mlcite o roli jeho spolužáků, o jeho psychické nevyrovnanosti a dnes opomíjené snaze jeho akčnějších ponoukajících spolužáků ( nad tím jako by se zavřela voda, nad destruktivním vlivem jeho školního a kamarádského okolí).
      Jeho života je škoda, dle mne byl zneužit někým, či některými jinými, a z pozice běžného občana jde dle mne o samodestruktivní demonstrativní projev psychické nestability…
      Ta smrt zbytečná byla, on nebyl v pozici J. Husa.
      Jestli berete “ jako“ úspěšnost“ jeho činu existenci Palachova týdne, tak to Pánbůh s námi…

 6. POZOR!!!
  POZOR!!!
  POZOR!!!

  Velmi důležitá zpráva OT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Nažhavil jsem asi tak před hodinkou drát a naladil Rááádyjožumpál, abych pochytal novinky v dopravním zpravodajství.
  A ráádyjoví soudruzi mi vysvětlili, že
  VIDLÁK JE ÚÚÚÚÚÚPLNĚ BLBÉÉÉJ
  a já jsem opět nejkrásnější a nejchytřejší.

  Nejmudřejší a nejmazanější soudruh Síkela domluvil se svým německým ministerským protějškem, že až bude ČR zcela v pééérdeli s dodávkami zemního plynu, soudruh zvedne teleféén a zavolá do Berlína.
  A soudruzi Genossen IHNED vypnou svoje průmyslové podniky, aby jim jejich otroci v Čechistánu nezmrzli.
  SUPER!!!!!!!
  ÚSPĚCH!!!!!
  MÁME TO V KAPSE!!!!!!!!

  Pak – po maličké prodlevě – soudruh pravil, že je potřeba ještě přesně doladit – POZOR, TEĎ TO PŘIJDE ……

  PROVÁDĚNÍ ÚHRAD UŠLÝCH ZISKŮ NĚMECKÝCH FIREM!!!!!

  Ne, Vidláku, těžce jsi minul. Naši němečtí přátelé ZASTAVÍ PLYN VELICE RÁDI, protože za tři zimy už nebudeme mít čím platit. Seberou nám i ty fleky na hřbitovech, kde bychom tak rádi polehávali.

  Já nevím, jak vy, ale já si moc neumím představit, jak třeba takový Čechistán zacvaká dvouměsíční marži koncernu VW, který jen přeposílá faktury a dodací listy, protože auta má postavená ve východních provinciích a kasuje ceny za německou výrobu.
  Takže držte si kloboučky s prvními mrazíky se to krásně rozjede. Dojčeři si nás koupí za plyn v zásobnících na území Čechistánu.

  Připadám si, jako bych si koupil luxuxsní břitvu a po cestě z obchodu požádal svého holiče, aby mi ihned po namydlení tváře přeřízl obě krkavice. Jediný rozdíl bude v tom, že na holičském křesle vymrznu o něco méně.

  1. Německý soudruh ministr průmyslu si stěžoval, že molekuly svobody dostávají americké firmy za třetinu ceny, než jakou platí Němci. Jak Amíci na ně, tak oni na nás. 😎
   Říká se tomu zákon padajícího trusu. 💩

   1. Se to nazyva na zapade …Shit hit the fan..
    Ve smyslu ,ze vrtule u stropu co se toci na ochlazovani vzduchu v mistnosti na kterou to padajici narazi a zacne teprve poradne litat na vsecky strany ..Velmi vystizny .

  1. „Jeden z čtenářů mne právě upozornil na článek na německém webu Wochen Blick s titulekem
   “Nord Stream” wird aufgelassen: System-Parteien stimmen in Brüssel für den Ruin
   Nordstream je opuštěn, systémové strany v Bruselu odhlasovaly jeho zkrachování.

   Nyní by to mělo být oficiální. Nord Stream 1 a 2 nebudou opraveny. Minulý týden hlasoval Evropský parlament o tom, jak dál s těmito dvěma plynovody. Bez velkých caviků se jich prostě rozhodli vzdát. Za toto rozhodnutí jsou zodpovědní mimo jiné poslanci CDU/CSU, SPD, Zelení FDP a Freien Wähler , kteří hlasovali pro. To znamená: další růst cen plynu a další deindustrializaci Německa a Evropy.
   Evropa na cestě do propasti

   Německo, Rakousko a celá Evropa trpí sebevražednými sankcemi proti Rusku. Průmysl kolabuje nebo migruje do USA, jež lákají německé podnikatele levnou energií a dobrými podmínkami. Tradiční společnosti, které již přežily ekonomické krize a dvě světové války, program zbídačování systému nepřežijí. Osud Německa jako jedné z předních průmyslových zemí je tak zpečetěn.

   Toto hlasování velmi jasně ukazuje, že staré strany prostě nemají zájem zastupovat zájmy své vlastní země a dokonce ani Evropy. To otevřelo dveře stále rostoucí chudobě a zabodlo nůž do zad vlastním občanům.

   Bernhard Zimniok, europoslanec AfD, informoval ve videu detailně o hlasování a pokusu Bruselu to zakrýt:“

   „Takže to máme černé na bílém. Evropa se rozhodla za každou cenu rezignovat na ruský plyn. Bude ho brát jedině přes Polsko a Ukrajinu. Místo závislosti na Rusku s bude pěstovat závislost na Kataru a USA. Se vším, co to obnáší…..

   Jakpak asi hlasovali čeští europoslanci, když jsme u toho???? Nejspíše až na generála Blaška, Ivana Davida šéfku KSČM Konečnou úplně stejně. Nebo se tam náhle a překvapivě objevil ještě někdo s mozkem v hlavě?“ Tolik Vlk.
   ——
   Třeba je tomu naopak – třeba dostali pokyn, kterému nelze oponovat: přece nechcete, abychom museli plýtvat výbušninami pro vyhození do povětří i těch zbývajících trubek?
   Máte děti?
   A chcete, aby vám i jim mozek v hlavě zůstal i zítra, až vyjdete z domu?

  2. A co má co nějaký E.parlament rozhodovat o soukromé firmě, navíc vedoucí z Ruska do Německa?
   To mi hlava nebere.
   Kdybi si Němci řekli (ne kdyby, oni to fakt řekli):
   „A NS na just nebude a nebude a nebude!“
   nebo kdyby Rusové řekli třeba:
   „Faking slouly!“

   Tak to bych bral sice jako debilní, ale oprávněné (legitimní) rozhodnutí.

 7. Hovori sa ze ziadna kasa sa neje taka horuca, ako sa navari. A ja si este pamatam, ako tu vidlak takto pred rokom zasvatene vykladal o 10-tisicoch mrtvych na covid aj odpocitaval dni do zaciatku armagedonu.
  Lepssi bol uz len rysavy zombik Flegr, ktory sa neparal a dal rovno 100 000.

  1. Na Vašem místě bych bolševickou chřipečku už nevytahoval.
   Pan Vidlák na původních Kydech prakticky denně psal o brutálním porušování LZPS i ústavy. A když se zeptám trochu vulgárně – sralo to někoho? Skoro nikoho, protože my Češi jsme si věřili, že to zase, i pro tentokrát, nějak ojebeme. A pak zase a zase, i přes šmírování skrze smrtphony.
   No, dle mého osobního názoru, se to ojebávání tedy moc nepovedlo – nebo jak kde. Hodně lidem spadly dolní čelisti až v tom momentu, kdy se to bezprostředně dotklo jich samotných – ne že onemocněli, to bylo až to poslední. Ale tím, že někam je nepustili, někde je zavřeli zbytečným lockdownem, odněkud je vyhodili fízlové, nebo je zaklekli na chodník.
   Otázka je, zdali se s tím vůbec něco dalo dělat. Pár právníků sice spustilo povyk, za mediální pozornosti podávali různá TO, různé návrhy na zrušení toho či toho – a vláda z toho všeho, měla akorát srandu.
   Byla si vědoma toho, že za měsíc, než se projednání vůbec dostane k soudům nejnižších instancí, tak bude zase všechno úplně jinak. Dalo by se říct, že vláda upravovala „výjimečná opatření“ ne podle zdravotnických kritérií, ale podle toho, za co je kdo aktuálně žaloval!
   Vláda si dělala absolutně všechno, co chtěla. Stamiliónové až miliardové kšeftíky bokem – a to naprosto bez jakékoli kontroly, tedy beztrestně. Nebo už snad někdo viděl aspoň předběžný „účet“ za čbch?
   Ne, nemohl vidět. Schillerová, ve které někteří místní dokonce viděli i vhodnou kandidátku na presidentku, pouze oznámila. že se jí nepovedlo utratit celého toho půl biliónu, půjčeného na čbch, ale jen „pouhých“ 380MLD, takže jsme vlastně ušetřili! Tvl…
   Pamatuje si ještě někdo výrok Červené mikiny na tiskovce, že už nikdy v životě se mu pravděpodobně nepodaří, utratit přes pět miliard a za patnáct minut? A že doufá, že ho za to fízlové nezavřou, nebo aspoň budou shovívaví?
   Pamatuje si ještě někdo, že roušky nakupovala vláda „centrálně“ v číně? A mimo jiná, silně podezřelá šméčka, také naprosto okatě, například i přes jednoho malého ičaře z Přelouče. S obratem tak malým, že ani nebyl plátcem DPH.
   Ten dotyčný ičař, měl do té doby s čínou zkušenosti pouze takové, že občas v číně objednával výrobu plošných spojů pro bastlíře a arduináře, znám tu jeho firmu. Tvrdil Slonkové, že prý „zničehonic“ mu v mailu přistála objednávka z KŠ a zároveň mu přistálo na účtu 358 miliónů korun. A vůbec nikomu, ani bance toho ičaře, to nebylo divné! To jsou věci!
   Žaloval snad někdo vládu za to, že byly tak dlouho pozavírané obchody s domácími a kutilskými potřebami, až zkrachovaly? Nebo zažaloval někdo vládu za to, že naprosto absurdně, nařídila tento segment zboží v hypermarketech zapáskovat – a zakázat jeho prodej?
   Co to doprdele mělo znamenat?
   Ty směšné výmluvy „odborníků“ typu výživové poradkyně, že v těchto obchodech se prý chřipečka šíří nejvíc, protože jsou malé a lidé tam při výběru zboží tráví nejvíc času?
   Jakoby tomu při výběru potravin bylo jinak!
   Cílem podle mého názoru bylo, zlikvidovat všechny tyhle malé obchůdky a malé obchodníky se silně specifickým sortimentem, jako je právě ten kutilský, malozemědělský a řemeslnický – ve prospěch zahraničních gigantů ala Baumax.
   Pan Vidlák správně upozorňoval na to, že se tu děje opravdu velká sviňárna – a nikoho to nezajímalo. Dodnes nikoho z těch právníků nezajímá, za co přesně a jak, utratila vláda nehorázné peníze za věci, které ani v tehdejší situaci nebyly vůbec potřeba. Třeba respirátory KN95 bez certifikace, o kterých se už předem vědělo, že před viry nejsou schopny chránit ani ze 3% – a přesto za ně vláda utratila přes 20 miliard! Kolik těch respirátorů vlastně bylo, kde skončily a proč hodnota jednoho kusu, byla vládou vyčíslena na cca 750,-Kč (zdůvodněno prý vysokou poptávkou)? Když přesně tentýž respirátor (původně pro lakovny apod.) nabízeli vládě jejich čeští dovozci (ing. M. Krajíček), za řádově desetikoruny a byli odmítáni?
   Právě pro všechny tyhle nezodpovězené otázky (včetně chování těch právníků), bych téma čínské bolševické chřipečky vůbec neotvíral.
   To jsme totiž posrali, jak nejvíc jsme mohli. Právě v tomto období si vládní dacani otestovali, co vše si český národ nechá líbit.
   Všechno, úplně všechno a kromě pana Vidláka není vůbec nikomu nic divné. Ani naprosto nefunkční „očkování“.
   Teď tu napište, kolik z Vás se chystá na čtvrtou dávku – zblbnutí rozhlasovou i televizní masáží, hlasy i ksichty našich nejprodejnějších děvek, takzvaných umělců. Pátá posilující dávka je naplánována na kdy?
   Po třech dávkách se na lidi chytají nemoci, které se na ně nikdy předtím nechytaly, tak je třeba jít na čtvrtou, jasné. A aby to bylo sichr, tak to pojistíme posilovací pátou dávkou.
   Ještě pořád není, například paní Helanov, vůbec nic divného?

   1. Žádné čtvrté očkování. Měl jsem covid hned zpočátku, kdy byl nejsilnější. Přišel ke mně, pozdravil, uviděl tu asfaltovou sluj, co mám v plicích a zhroutil se (podle zpráv, které pak byly potlačeny byla u kuřáků podstatně nižší míra nakažených). Manželka nekuřák skončila v nemocnici. Třetí přeočkování u ní vyvolaly stav podobný covidu v jeho kráse. Takže ne, vidím to jako pitomost. Kdo chce, ať si jde pro píchanec, my to nebudeme. Každý má jinou zkušenost a názor, není třeba se kvůli tomu hádat.

   2. Ale zajímá a bude ještě zajímat, nebojte, Rajchl slíbil, že se vše došetří. Takže vydržte .
    Doufám, že chápete že se vše objasní až po odchodu pětilepry.

   3. Naprosto perfektní shrnutí pandemence let minulých. Možná by bylo fajn psát více a častěji. Žel bude třeba aby většina měla skutečný hlad třetího světa, byla absolutně švorc, bez naděje a tím pádem beze strachu. Pak se to teprve začne lámat. Takže čím hůř tím vlastně lépe. Možná se v nás pak konečně probudí dávné krev předků, kteří by si tohle nenechali líbit ani kdyby měli všichni uhořet na hranici…

    1. Cože, co si předci nenechali líbit? Uhořelo jich z „principiálních“ důvodů pouze několik – zatímco nevolnictví, hlad, bída, neexistence lékařské péče, zlovůla pastva a církevní teror likvidovali plebs po celá staletí – a plebs držel pysk, musel držet pysk. Ono období husitských válek je jediné, kdy se o změnu pral, inicioval a z části i vedl „proletariát“.
     Nakonec si to mezi sebou rozdala dvě vojska s husitskou minulostí, a tu bitvu, jeji průběh zčásti halí mlha… Sedláci eliminováni u Chlumce ihned, a koho tam máte ještě.
     Jinak dostal plebs karabáčem, a makal – jediný, kdo byl vzpurný, a to ještě kdysi, byla šlechta, i vůči Karlu IV. Po Bílé hoře klid, jednak cizacka šlechta, a bylo jasně demonstrováno, jak bude naloženo s odpůrci…
     Lid měl tu skvělou možnost chcípat u Hradce…

 8. Mladý Stropnický – bravo!
  ————————————
  Otevřený dopis ministru zahraničí Bc. Janu Lipavskému

  Vážený pane ministře,

  v uplynulých měsících jste se prostřednictvím Vám svěřeného ministerského úřadu opakovaně pokoušel dehonestovat prof. Petra Druláka za jeho veřejně přednesené názory na téma války na Ukrajině. Odporují prý totiž linii ministerstva a s fakty pracují selektivně, což je jen mírnější výraz pro šíření tzv. dezinformací.

  Podněty Ministerstva zahraničních věcí coby zřizovatele se opakovaně zabývaly etické komise Ústavu mezinárodních vztahů, kde je prof. Drulák zaměstnán, aniž kritiku Vašeho úřadu potvrdily. Nepochybně v této souvislosti obdržel prof. Drulák již dvě kárné výzvy od svého bezprostředního nadřízeného, ředitele této veřejné výzkumné instituce Ondřeje Ditrycha. Třetí taková výzva se může stát zákonným důvodem pro Drulákovo propuštění z tohoto pracoviště. Pak si nejspíš bude smět říkat, co chce: v kotelně, ve skladu nebo při mytí výloh jako za minulého režimu?

  Petr Drulák je profesorem v oboru mezinárodních vztahů, v minulosti byl deset let ředitelem výše zmíněného ústavu, pak 1. náměstkem ministra zahraničí a poté velvyslancem ČR ve Francii. Ještě v letech 2018–2020 vyučoval jako hostující profesor na jedné z nejprestižnějších světových škol: Pařížském institutu politických věd (Science-Po).

  Není naším cílem zde sepisovat ani zkoumat Drulákovy veřejně prezentované názory, s nimiž můžeme, nebo nemusíme souhlasit. Můžeme s nimi dokonce souhlasit jen někdy, nebo někdy více a jindy méně, a ještě jindy zcela nesouhlasit. Nic to ale pro nás nemění na tom, že zcela zásadně odmítáme snahu Vaši, Vám svěřeného úřadu a jemu podřízeného vedení Ústavu mezinárodních vztahů, prof. Druláka umlčovat, umravňovat, vyvíjet na něj nátlak a hrozit mu vyhazovem z práce.

  Rádi bychom Vám připomněli, že Ústav mezinárodních vztahů je veřejnou výzkumnou institucí, nikoli poradním orgánem Vám svěřeného úřadu nebo dokonce ad hoc komisí složenou ze členů Vaší politické strany. Je proto zcela správně, že mají jeho vědečtí pracovníci na různé otázky různé názory. To, že je emeritní pracovníci sdílí s veřejností prostřednictvím médií, je opět rozhodně v souladu s posláním instituce.

  Je pro nás překvapivé, že zrovna Vám, pane ministře, členovi politické strany, která vznikla na odporu proti cenzuře na internetu, musíme se vší vážností a pravým jménem připomenout toto: Svoboda slova je nedělitelná a je základním předpokladem funkční demokracie a svobodné společnosti. Domnívali jsme se, že právě tyto hodnoty jsou těmi, jimiž se chceme odlišovat od autoritářských států. Bohužel je to ale připomenutí nezbytné.

  Snaha cenzurovat, z pozice síly umlčovat a trestat nesvědčí nikdy o pevném přesvědčení, ale vždy o vlastní slabosti a nejistotě. Vyzýváme Vás tedy, abyste přestal skrze své prostředníky svobodnou diskusi nad válkou na Ukrajině potlačovat a kritiky své politiky existenčně ohrožovat.

  S pozdravem
  PhDr. Matěj Stropnický

  V Praze dne 17. října 2022

  K dopisu připojili svůj podpis:
  Ing. Mgr. Martin BRABEC, PhD., politický filosof
  Milan DANIEL, publicista
  Mgr. Dominik FORMAN, středoškolský učitel
  MgA. Ladislava GAŽIOVÁ, výtvarná umělkyně
  doc. Mgr. Michael HAUSER, PhD., filosof
  doc. PhDr. Stanislav HOLUBEC PhD. et PhD., historik
  doc. Mgr. Eduard CHMELÁR, PhD., historik
  B.Sc. Jan KAVAN, exministr zahraničních věcí ČR
  prof. PhDr. Jan KELLER, CSc., sociolog
  Mgr. Petr KUŽEL, PhD., filosof
  MgA. Alexey KLYUYKOV, výtvarný umělec
  Mgr. Jan MÁJÍČEK, politolog
  JUDr. Klára A. SAMKOVÁ, PhD., právnička
  doc. Ing. Ilona ŠVIHLÍKOVÁ, PhD., ekonomka
  PhDr. Lubomír ZAORÁLEK, exministr zahraničních věcí ČR

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Kotelna-jako-za-komunistu-Vyhazovany-Drulak-Matej-Stropnicky-pise-Lipavskemu-717648

   1. A i podpis Samkove je tam zajimavy. Nechtela nahodou ona zalobou o pomluvu zacpat usta matce jedne z obeti macetovych cikanu ? Nikdy se zato ani nepokusila omluvit. Ted ze sebe delat demokratku je chucpe.

   1. Matěj Stropnický je se svými názory v poslední době (2-3 roky) zcela unikátní a bohužel i osamělý, klasický konzervativní levicový politik.
    Vyhrabal někde z druhohor prapůvodní myšlenky socialismu a komunismu. Nebojí se zcela v klidu a otevřeně napadat principy (nejen současného) kapitalismu a navrhuje odvážné kroky jak pacifikovat nadnárodní korporace, kapíky a bankstery.

      1. On si v tom svým polopobořeným zámku konečně čuchnul k práci a taky se konečně potkal s normálníma lidma. Výsledky jsou obdivuhodný.

      1. Nejcennější je napravený hříšník. 🙂 Kdo je hodnej a chytrej od přírody, toho není potřeba chválit. Tenhle si složitě prokousává cestičku. Mohl by být jako otec. Za slušný peníz korektně a pilně plnit zadání. Což Matěj nečiní.

  1. Krasne napsano. A cest tem, kteri to podepsali.

   Skoda, ze ta becka speku to nepochopi.

   Stropnickeho jsem behem jeho aktivni politicke kariery opravdu nemusel.
   Po te, co se odstehoval na venkov, kde asi musel trochu prilozit ruku k dilu potvrdil, ze Kralici meli pravdu : prace slechti.
   Skoda, ze takovy nebyl, kdyz mohl neco zmenit. Tekrat byl nazorove na druhem brehu.

   Neni v tom ale sam, podobne „prozreli“ treba Macek, nebo Paroubek.
   Dneska si je oba rad prectu, ale kdyz byli u vesla, tak vyznavali jine ideje.

   1. Jo, Bob nelhal. Ten Jiránkův, pochopitelně. 😉
    Mladý Stropnický moc příjemně překvapil. A pan Zaorálek taky.
    🌷🌿🌻

    1. Zadolárek to udělal kvůli svojí publicitě, nic víc, nic míň. Je to oportunista, salónní žvanil a budiž k ničemu… Už to demonstroval tolikrát, dokonce i v poslední době…

  2. Pana Druláka jsem několikrát slyšel a po mém soudu je to kvalitní a dobrý člověk a říká pravdu, za to „uvařený tvaroh“ , jak se přezdívá Lipavskému, je po mém soudu „hlupák“ a ještě bych mu dal přízvisko lidská „samice prasete domácího“ , abych nebyl vulgární a je ostudou této vlády, kde ale v hlouposti vede Langšádlová, která nemá konkurenci. Uvedený dopis je pouze reakcí na skutečnost a je celkem jedno , kdo ho sepsal a podepsal.

  3. A uz sou akademici spokojeny…
   Uz si zahystercili s opatrnou protestni notickou , aby byli vsem na ocich a dostali koryta , kdyz se to otoci.. Vo to de..
   Takovej ministr je vazenej u nich..
   Podnety se zabyvaly eticke komise..Co vsecko je prave ted netrapi..nejaky komisicky..co je zajima..prave v dnesni dobe..
   Neni nasim cilem sepisovat …jo ale sepisuji…
   Radi bychom vam pripomneli ….velmi opatrne ,prosime snazne ,neurazte se vazeny na nas./ty hajzle/.
   Domnivali jsme se jeste …Snaha cenzurovat,terorizovat potlacenim zakladnich lidskych prav, /je ale porad vazenej/,domnivali jsme se…
   Prestante skrze sve prostredniky…Vase Blahorodi..
   Kdyz takovej posloucha co muu rozkazou a jeste se snazi udelat hur, aby se zavdecil..
   To se nazyva tanecky mezi skorapkami od vajec..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *