13 června, 2024

Fáze popírání

Když jsem se snažil si udělat nějaký obrázek o bratrské invazi sovětských vojsk v šedesátém osmém, hodněkrát jsem na to narazil. I lidé, kteří měli vazby na Západ a měli k dispozici informace od přátel za železnou oponou a skutečně od nich slyšeli varování, že se k nám chystají vpadnout sovětské tanky, tak stejně těmto informacím nevěřili. Nedovedli si představit, že by se něco takového mohlo doopravdy stát.

Několik týdnů před invazí byl v Československu na návštěvě maršál Tito z Jugoslávie. Přímo s nejvyššími soudruhy probíral napjatou bezpečnostní situaci s celými armádami těsně za našimi hranicemi a zcela neomaleně se zeptal, kdy jako hodlá Československo mobilizovat, protože bratrský jugoslávský národ je (jako obvykle) připraven nám jít na pomoc. Vyvolal nefalšované zděšení a údiv… Mobilizovat? To nikoho ani nenapadlo.

Fáze popírání… vidíte tváří v tvář všechno to, co se brzy stane, ale prostě si to odmítnete připustit. Odmítnete uvěřit katastrofických zprávám, protože takový svět přece není. Nic z toho se nestane, protože se to přece nemůže stát. Někdo zasáhne, někdo něco udělá, vše se uklidní. Fáze popírání fungovala u Židů ještě na třídící rampě v Osvětimi. Fungovala od prvních Norimberských zákonů, přes křišťálovou noc, Terezín… a někdy fungovala dokonce ještě před dveřmi do sprch v Treblince. Fáze popírání fungovala u našich otců a dědů ještě v noci 21. srpna 1968.

Provází nás to dodnes. Ten šok, že se to pak doopravdy stalo i když se to stát přece nemělo. Šok tak velký a silný, že dodnes hýbe národním uvědoměním. Dodnes lidé plánují budoucnost podle toho, co se stalo v roce 1968. I když se mezitím Sovětský svaz změnil a rozpadl, i když se úplně změnila ruská ideologie, i když už dávno umřeli všichni ti, kteří to napláínovali a zrealizovali, i když synové dobré třetiny tehdejších okupantů jsou dneska naši ukrajinští přátelé, i když se těžiště světové moci, výroby a peněz přesunulo úplně jinam, tehdejší šok po marném popírání reality byl tak velký, že se na tom dodnes staví česká politika. Takovou sílu to tehdy mělo.

Dovedete si představit, jakou sílu to bude mít teď? Vždyť jsme v podstatě ve stejné situaci. Zprávy, že jdeme do šíleného průseru, ty tady jsou a víceméně se dostaly ke každému v této republice. První známky tohoto maléru se už zhmotňují. V podstatě už všichni známe někoho, kdo dostal likvidační zálohy na energie.

Tak jako tehdy, i dnes vláda odmítá přijmout realitu, že 40% spotřeby plynu Evropa prostě nedokáže nahradit. Tak jako tehdy, i dnes vláda očekává, že se někde (v Bruseli) něco stane. Že někdo vystoupí, přijme se nějaké správné rozhodnutí, které to všechno nakolejí zpátky a k havárii nedojde. Tak jako tehdy, si lidé nedovedou připustit, že by se mohlo stát něco víc, než malá dočasná anomálie. Dočasná chyba v systému, která ale bude napravena, protože máme hentu demokracii a to je přece ten nejlepší systém.

Tak jako tenkrát, vláda odmítá připustit, že nám nikdo nepomůže, že si každý bude chránit svůj vlastní průmysl, přijme své vlastní řešení, že pro každého bude košile bližší než kabát.

Tak jako tehdy, i dnes pokračuje realizace starých plánů. Pořád je ještě v kurzu ta čistá příroda, grýndýl, budoucnost bez komínů a bez aut. Pořád pokračují snahy o velký celoevropský dům, plný šťastných evropánků, kteří berou ohled na menšiny a vítají uprchlíky z Afriky.

Ruští spojenci vydávají varování pro své občany, ať neprodleně opustí území Ukrajiny… ale my víme, že Ukrajina slavně zvítězí, že Rusko atomovky nepoužije, že Putin bude brzy sesazen a všechno bude dobré. Nekonečné ruské zásoby surovin a obrovské výrobní komplexy mimo dostřel jakýchkoliv raket, to všechno jako by neexistovalo a nehrálo roli. Počítá se jen to, co je teď právě na frontě a Ukrajinci tam toho teď mají víc.

Všichni popíráme realitu… I my, co se honosíme, že jsme tu mediální masáž prokoukli. V šedesátém osmém začali lidé houfně utíkat přes hranice až ve chvíli, kdy se potkali se sovětským tankem. Až když popírání skončilo. Pak najednou sebrali úspory, pas, naložili auto a utekli. Kdyby to udělali dříve, mohli ještě prodat majetek a mít v novém domově kapitál do začátku. O třicet let dříve na tom stejně byli Židé. Teď jsme na tom stejně my. I když znám několik lidí, kteří prodali svůj český byznys a stěhují se pryč, jsou to jednotlivci. Jako vždycky.

Já tady sice dokolečka dokola píšu o tom, „že brzy přijedou sovětské tanky,“ ale vůbec se podle toho nechovám. Navýšil jsem trochu svoje zásoby, udělal jsem pár úprav v domě, chodím na demonstrace, snažím se pracovat na sjednocování společnosti a je mi naprosto jasné, že to nemůžeme nikdy stihnout… Ale neutíkám. Jsem pořád tady. Nepokouším se prodat dům a nechat se poslat do Indie, stavět tam lihovar. Prakticky nikdo to neděláme.

Sovětská okupace stála tento národ několik stovek životů a zanedbatelné množství zničeného majetku. Přesto se vpálila do hlav i srdcí celého národa a sedí tam pevně i po padesáti letech. Jak bude vypadat náš nový šok? Až zjistíme, že se to fakt vyplnilo? Jak bude vypadat šok ze zkrachovalého průmyslu, zničeného zemědělství, nezaměstnanosti a možná i atomovek na Ukrajině? Jak bude vypadat šok, že Němcům musíme dodávat elektřinu, které nebudeme mít dost ani pro sebe? Jak bude vypadat šok z toho, že Škodovka fakt skončí výrobu, plyn k nám stejně žádný nejde, nemáme dost energií a přicházíme definitivně o všechno?

Takhle vypadají zlomová období. Nejprve dlouhé popírání a pak šok. Jsme tomu hodně, hodně blízko.

324 thoughts on “Fáze popírání

 1. Už sem ani nedoufal a … a vono jó!

  Musím dodatečně vyjádřit svůj údiv a obdiv, když člověk s takovým životním osudem jako Vy, Vevčo, kterej se prakticky musel znovu naučit myslet a psát česky, dokáže „domácím Čechům“ s takovou lehkostí a srozumitelností vysvětlit:
  https://web.litterate.cz/robinson-crusoe/comment-page-2/#comment-67918
  to, na co blbíš počínaje „Robinsonem“ už rezignoval, neb mu došly síly i písmenka.

  Proto mi dovolte, Vevčo, na rozloučenou zvolat BINGO.

  Alespoň trochu z toho Vašeho čouhá, že v žádným případě nešlo o blbíše a jeho ochotu/neochotu číst vzhůru nohama, ale o problémy, který plynou z toho mnou kritizovanýho sledu příspěvků, který Vy ste trefila na první dobrou. Můj problém je asi v tom, že se snažím číst téměř všechno a hledat v tom nějakou hlavu a patu, což ale v současný době při tak velkým počtu přispěvovatelů a sledu jejich příspěvků dost dobře nejde, a když, tak jak Vy píšete: …“Je to hrozné a marní to čas….nebo……“je to dost zabírák“/i> …. no a na to už holt mentálně a časově nestačím.

  P.S.
  … a co teď, Maneco, je to takhle už trochu srozumitelnější … už trochu chápete?
  (věřte, že nějakej Váš „můj hněv“ s tím neměl a nemá co dělat, na to vemte jed)

  P.P.S.
  buďte všichni zdrávi

 2. Ve fázi popírání možného Brežněvova vstupu jsem byl jako nadšený podporovatel Dubčeka a spol. Jednoho rána mě probudilo hřmění. Doma žena v očekávání a venku tanky. To by šok. Tehdy jsem vynechal fázi popírání, smlouvání i depresi a rychle přešel do fáze smíření. Dnes je mé okolí zase ve fázi popírání, já se blížím fázi deprese (ještě že mám Starého berana).

 3. Paw…
  Čtu. Zajímavé. Podnětné. Samoorganizující se samomluva. Mně blízké myšlení naživo. Ve snaze o komplexní pohled. Těkavé. Proud myšlenek před usnutím. Nebo ráno když se sebe tlačím včerejší oběd. Neaspirující na údernost jednoduchých hesel a tezí. Odrazující svojí syrovou formou. Nepředkládané v luxusní restauraci aranžované na značkovém porcelánu, se stříbrným náčiním, s livrejovaným butlerem za zády. Hutná výživná krmě. Není to ikebana light na umělecky pobryndaném talíři. Je jako zahuštený vývar. Nesbíraný a rosolující ještě před úplným vychladnutím. Čtu. Rozumím. Chápu.

  1. Lidé čtěte! Nebo bděte? Nakonec je to jedno. Diskuze je jako dobrá hospoda. Řeči tečou jako pívo. Někdy hutné, nachmelené. Jindy řídké, přesycené. Paw sedí v koutě, alkoholik samotář. Jeho vývar bývá nezřídka už kyselý. Čtu. Rozumím. Chápu. A jsem z toho kokot. Lidé čtěte.

  1. Jestli je Bárta fundovaný egyptolog, tak já jsem čínský bůh srandy.
   Stačí si porovnat
   https://cegu.ff.cuni.cz/cs/ustavkatedra/vyucujici/bares/
   a
   https://cegu.ff.cuni.cz/cs/ustavkatedra/vyucujici/verner/

   s ním
   https://cs.wikipedia.org/wiki/Miroslav_B%C3%A1rta
   bych řekla, že poté co vystrnadil Bareše, začal s likvidací dalšího oboru ve kterém jsme byli na špici.
   Bohužel myslím že to bylo dlouhodobě plánováno. Jak málo let mu stačilo, na likvidaci všeho co už prof. Źába začal budovat. njn

   1. Snažíte se snad naznačit, že ty peníze Stanjura škrtl kvůli Bártovi či dokonce přímo ve spolupráci s ním? Nebo že ty peníze stát nedá proto, že nejsou čeští egyptologové už tak dobří? Nic takového text neříká. Nebo co vlastně?

    Ohledně erudice a Bárty či Bareše jsem dalek jakkoliv hodnotit, neb mi to jednak nepřísluší, druhak to ani nebylo smyslem odkazovaného článku. Jen mi přijde zvláštní obviňovat Bártu z toho, že se Stanjura rozhodl škrtat a zdůvodnil to tím, že přes MŠMT je to údajně systémovější „a MŠMT dostalo dost, vyřiďte si to s ním“.

    Trochu OT: Kdo se chce pobavit s Egyptology… https://www.databazeknih.cz/knihy/egyptologove-6832

    1. S hlavně vědci od fochu se mezi sebou vždycky kydlají. Boj o zrno je tuhý v každém oboru.
     Ctihodní literáti si na stánku Knižního veletrhu málem trhali kravaty. Kdo bude stát u stánku. 😀
     Už mají nejmíň tři svazy spisovatelů.
     Člověk zvenčí se v tom nevyzná.

    2. podle mne tam byl ředitelem, aby jej zlikvidoval tak jako číro naše velvyslanectví ve světě. Odborníci aby šli jako námezdní síla do němec a tak různě. Proč si to myslím. No jejich stránky jsou zamrzlé v letech, kdy tam šífoval. A to přesto, že…. škoda čehokoliv…
     Ju a jak se prezentuje vědec v bulvárur… zadejte do vyhledávače

     ale proti gustu, žáden dišputát…..věřte čemu chcwete

      1. Jestli se tam někdy dostanete, tak ten náš ústav byl na pravém okraji ,u výpadovky z Káhiry směrem k pyramidám, jednopatrový dům.

   2. Čínský bože 13:12,
    Barešovi je sedmdesát let….
    To už např. není zrovna věk na táboření v drastických podmínkách egyptských vykopávek.

    Bárta jeprostě o generaci mladší!
    Pravda, zásluhy o obor egyptologie zatím nemá tak výrazné jako jeho předchůdce.

    Na Bártu a egyptologii se můžeme dívat dvěma způsoby:
    1) Kdyby se věnoval výhradně egyptologii jako akademickému výzkumu, mohl by se lépe soustředit a napsat vícodborných cizojazyčných publikací, které by si ale přečetli…. zase jen egyptologové.

    2) zajímá se o PŘESAH egyptologie do praktických oblastí – v tomto úpřípadě o přesah do nejpraktičtějšího z praktických dopadů – to jest fyzické existence minimálně NAŠÍ civilizace

    2b)výzkum tohoto přesahu lze použít jako výstrahu a návod, jak tomuto hrozícímu zániku zabránit,

    2c) nebo, jak se to, zdá se, děje,
    jako návod, jak nám tento zánik co nejdříve a nejefektivněji přivodit!

    1. Já se s Vámi nebudu přít, ale je otázkou, jestli na těch stážích na „věhlasných“ universitách nebyl zresetován, aby začal predikovat právě to co se zde začíná dít.
     Já mám slušnou sbírku o Egyptě od známých psavců /překlady/dob dřívějších. A psalo a vydávalo o se toho docela dost/těch čtvrtečních front/ ale žádný to tímto směrem netlačil. Navíc, i když „jen“ psavci, ty odkazy odkud bylo čerpán při psaní jsou docela úctyhodné, čili žádné slátaniny.
     A proč reset.. je to takové divné, většina těch co se chlubí stážemi/jakýchkoliv oborů/, mají takové zcela jiné divné myšlení… Takže kdo ví.

 4. Ono to popíraní je vlastně milosrdný mechanismus, podobně jako endorfiny vyplavované do mozku (mj i) při rozsáhlém popálení těla.
  K čemu by bylo dobré bystrým čuníkům z moderního velkochovu zjištění, že přestal fungovat čudlík k podání potravy? K čemu by bylo dobré přesvědčovat nebystré čuníky, že z toho plyne, že se asi pojede na jatka? Skončíme jako Tasmánci nebo Apači, akorát oproti nim máme tři tuny másla na hlavě…

  Trauma z osmašedesátého je produkt JSNS a jiných vymýváren v novorežimních školách. Možná ten nový světový řád nebude až tak strašný, akorát bude pro nové lidi.

  Já jsem asi už ve fázi smíření, takže s těmi popírači jsem v podstatě na stejné lodi, co do přístupu k řešení.

 5. A jedna zdánlivá OT:

  Dnes v 9:05 začala na Rádiožurnálu beseda s Bártou.
  Bárta je egyptolog a profesionální strašič, mejnstrýmem přejmenovaný na komentátora průběhů zániků civilizací.

  Tedy já bych nebyl tak rozmáchlý, spíše bych mluvil o zástavě rozvoje jistých kulturních okruhů z důvodu spotřebování zdrojů v místě a čase.

  Kromě několika pozoruhodných definicí podmínek nezbytných k pozorování tohoto jevu, proti nimž se nedá nic namítat, pravil tento pán, že Německá unie právě nastartovala své „znovuzrození“ (parafrázuji).
  Pravil, že soudruzi se rozhodli říci KATEGORICKÉ NE ruskému plynu.
  Z toho vyvozuje, že se Rusko nejdříve složí a pak rozloží.

  Z čeho a odkud budou brát německo-unijní soudruzi energie, to pan Bárta prozatím nedefinoval. Ale asi spoléhá na zaklínadlo „onoseto samoseto“.
  O technologickém návratu do středověku pan Bárta neříkal nic, takže jsem prozatím mírně zmaten…

  1. Ja ho poslouchal minuly tyden na PLUSu… a na rovinu… rikal jsem si, co to zas vytahli za zolika (nevedel jsem kdo to je, nez na konci nerekli jeho jmeno).

  2. Targusi,
   Bárta není v žádném případě planý strašič či pouhý egyptolog a teorii kolapsu civilizací má (spolu s Cílkem) setsakra dobře zmapovanou. Mám od obou něco načteno a naposloucháno.
   Problém je jen v tom, že Bárta nyní uplatňuje selektivně – nejspíš proto, že nechce ztratit přístup do médií.

   Nebo – protože vidí do blízké budoucnosti – nechce přijít o život. Protože – co kdyby ho někdo přeložil do ukrajinštiny?

   Obávám se ale, že Bártovy objevy o příčinách kolapsu civilizací jsou nyní tvůrčím způsobem uplatňopvány při umělém kolapsu civilizace naší. Přičemž se ČR protekčně uplatní jako zkušební polygon.

    1. Karle, není to havlista. Je to nezávislý vědec. Ale, jak někdo napsal výše, nechce ztratit přístup do médií. Čemu by pomohlo, kdyby pohovořil adresněji.
     A navíc ke svojí práci potřebuje oběživo. Egyptologie se nedá provádět u psacího stolu a výjezdy do Egypta jsou finančně náročné. Nemůže si dovolit naštvat ty, kteří mu poskytují finance.

     1. Re: AH, karel, Helanov

      Moje neštěstí spočívá v tom, že kdykoli se mám jakkoli odchýlit od reality za účelem zvýšení souladu s názorem všeobecně požadovaným, rázně a rázem se jaksi zašprajcuju.
      A bohužel, totéž očekávám od svého okolí.
      Ano, já vím, je to tělesná vada…

   1. No jo, Bárta.
    Egyptologii hrozí, že bude bez peněz. Protože náš financministr šetří. Aby mohl na správnou stranu rozhazovat.
    Doba je zlá a tak Bárta alespoň straší a v tom je dobrej a nestraší zadarmo. I ze strašení lze udělat dobrý kšeft.
    Inu, každej dělá co může, že.
    Jako odborník na kolaps civilizací by tedy měl říci popravdě a veřejně na plnou hubu, kdo konkrétně má na tom lví podíl.

    Na druhou stranu, když něco zkolabuje ba skončí, něco nového právě začíná.
    A to nové nemusí být nutně horší než to staré.

    1. Jo, šetří se, šetří… Kamarádka se teď dozvěděla, že sice by měla mít nárok na křížkový lázně, ale spíš bude mít nárok na smolíka… Signalista sebral ze zdravotnictví 14 miliard, aby mohl lépe sponzorovat své milované ukronácky. Takže lázeňská péče půjde do píči.

   1. Flippy,

    alespoň trochu naděje na smysluplný konec naší kotlinky jste mi dodal:
    – Koupíme od současného amerického vlastníka Říp,

    – vytěžíme ho,
    – požádáme americký kongres, aby přikázal Evropské komisi přidělit nám potravinové dávky pro dělníky,
    – a z těch šutrů ze zbouraného Řípu postavíme největší pyramidu světa!

    Pak můžeme s klidným svědomím všichni chcípnout hlady, zimou a nemocí z ozáření.

    NĚCO po nás zůstane i po zániku zbytku lidstva!

    I Vesmír se se v pokoře skloní před naší duševní velikostí !

    1. Ta pyramida není špatný nápad. Bohatí Číňani rádi cestují. Za prohlídku pyramidy bychom mohli vyinkasovat hromady chujánů.
     Nejste hoteliér ?
     🤔

     1. Nejsem hoteliér – naopak!
      Pokud tu pyramidu postavíme dutou, můžeme všechny hotely zrušit!

      A ještě z pomletého Řípu zbyde na štěrk na invazní silnice pro tanky, preventivně bránící zdejší depopulované území s novým, náhradním, lepčím, demokratičtějším obyvatelstvem.

       1. Re: Helanov

        Páč máte oproti Asfalťákovi naděleno minimum mládí, oproti mně minimum krásy a oproti Halefovi minimum chytrosti.
        Pozn. pod čarou. Halef je sice blbej, ale musím mu velmi kvalitně lézt do řiti, aby mi dovolil aspoň občas sem napsat nějaké to sprosté slovo.

     1. Jozko, budu o tom uvažovat:

      Praotec Čech se vrátil z inspekční cesty po Egyptě, viděl, jak tam nenápaditě vyráběj sériové hranaté pyramidy jako Baťa cvičky … a rozhodl se vytesat v centru neobydlené oblasti mlékem a strdím oplývající něco originálního:

      Pyramidu ve tvaru řepy!
      Čímž se stal ideovým zakladatelem budoucího cukrovarnického průmyslu – našeho bílého zlata!

      1. Ale to jste vubec nepochopil! Neni dulezite jestli to tak je. Dulezite je, jak se to vykaze. Napriklad FVE, zalohovana uhelnou proste k produkci CO2 neprispiva. Kapisto? NEPRISPIVA!

       1. Jozko, vy mi ošklivě křivdíte! Já přece vůbec netvrdím, že COKOLI tak je.
        Já chtěl jen nezištně ušetřit práci nedostatečně kreativním vymýšlečům zelených hovadin.

        I když na vymýšlení TAKOVÝCH obludných zelenoúdělných hovadin, o kterých píšete, zatím nemám. Protože mám psychický blok…. díky/vinou svého – mj. i fyzikálního – vzdělání.
        Jak praví klasik – nemám nic proti tomu být za vola, naopak, ale délku rohů si určuji sám! 🙂

        1. Tohle je problem. Ja jsem jen prosty pobijec much, vzdelani minimalni a to jak technicke, tak netechnicke. Prave uvazuji o kursu „zavazovani tkanicek – zaciname“. Presto si zivot zprijemnuji vymyslenim absurdnich hovadin, je to skvela zabava. Kterou mi ovsem v poslednich letech kazi realita, protoze zjistuju, ze se naopak stavam prizdisracem oproti frajerum, kteri uvadeji do zivota veci, na ktere bych se ani neodvazil pomyslet.

         1. Tak to jsme na tom podobně…
          Vy máte ovšem náskok s nápadem kurzu zavazování tkaniček pro začátečníky.
          Vzhledem k tomu, že co nevidět bude vysokoškolské studium v rámci inkluze preferenčně zpřístupněno pro uchazeče s nižším IQ než 55 , mohl by se Váš kurzzavazování tkaniček stát náplní prvního ročníku studia!

          Vyučujícími by se mohli stát bonobové, čímž by se ušetřily mzdové náklady (studenti by jim kupovali banány ze svého stipendia).

          Méně atraktivní studentky by ocenily i jejich neukojitelný sexuální apetit, který by ukájely/i v průběhu výuky (tkaničky se dají zavazovat i v průběhu aktu, čímž se šetří čas.)

         2. Jen kecy a nic jiného, od lidí kteří nerozumí vědeckému a inženýrskému pokroku a poměřují ho pitomými politickými rozhodnutími, které vědu jen zneužívají.
          Technický pokrok chce čas a hodně práce, politika chce hodně demagogie a vždy je za ní nějaký obrovský finanční zájem.
          Fotovoltaika, počítače, baterie (v tom masovém miliardovém rozsahu) jsou převratné technologie (disruptive), jako celá současná doba elektřiny která vytěsňuje oblast využívání páry a spalovacích zařízení.
          Ať si o tom myslí kdo chce co chce
          a ať je politici zneuživají jakkoliv a kdekoliv.

          1. Moje řeč, Milane, moje řeč!
           Vy jste odborník na baterie a fotovoltaiku a proslýchá se, že máte doma dokonce i kalkulačku s funkcí násobení!

           Proto vám musí být jasné,kolik by bylo při současné technologii na naší planetě zapotřebí například jen lithia a mědi, aby bylo možno globálně zabezpečit přechod na grýndýl v rozsahu, který předstíraně plánují propagátoři grýndýlu pro všechny !

           Jistě – v principu to možné je:
           Vyžaduje to jen a pouze VYVRAŽDIT zhruba devadesát pět procent obyvatelstva planety.

           Že se už na tom pracuje?

           Já to vím,, vy to víte, páč nejste vůl a máte onu zmíněnou kalkulačku a patřičné znalosti a schopnost se dostat se k informacím o globálních zdrojích.

           Já to netutlám, vy to tutláte, páč se domníváte, že spolu s vnučkou, (která „zdědila“ váš obor) přežijete.

           (Naše mrtvoly zvýší cca devatenáctiobně Váš příděl energií a surovin z globálních zdrojů).

           Nějaké otázky?

          2. Asfaltový holube, Vy jste dokonale samolibý, asi (bývalý) učitel.
           Pochopte, že křemík je jeden z nejrozšířenějších prvků na Zemi.
           Pochopte že lithium není jediný materiál z kterého se nechají dělat baterie, a třeba dalšího vhodného materiálu (třeba síra) je obrovský nadbytek.
           Pochopte, že měď po použití nezahodíte, ta se z 99,9% recykluje.
           Podobně budou (až zestárnou) recyklovány fotovoltaické panely,
           už jsou na to vyzkoušené velkoprovozní technologie,
           baterie moderní budou recyklovány podobně jako jsou už nyní recyklovány starodávné olověné baterie, …
           Anebo ty informace vypuďte, popřete,
           ale realitu (přesněji možnou realitu, v budoucnu nezbytnou realitu) nezměníte.
           Tu mohou změnit jen špatní politikové (a doufám, že jen lokálně, ne celosvětově). Resp. celosvětová možná změna by byla jen jadernou válkou, ta, doufám nenastane.

          3. Martine, najdete si neco o tom, jak probiha ta zapadni recyklace.
           V drtive vetsine pripadu se vseodveze do nejake rozvojove zeme, kde toho cast opravdu zrecykluji, a zbytek jde do more nebo na skladku.
           Ale v evropskych statistikach si muzou napsat, ze 99% je recyklovano.

           Pri predstave moderni velkoprovozni haly na recyklaci FV panelu v Evrope se musim smat.

          4. Milane V, od konce.:
           Celosvětová depopulace je (pokud vyloučíme jadernou válku) realizovatelná postupně, po jednotlivých zemích a světadílech:

           Souběhem uměle vyvolaného
           nedostatku potravin,
           tepla,
           léčiv,
           rozšířením infekční choroby,
           přesunem masy vzájemně nekompatibilních imigrantů, kteří by bojovali o zbývající zdroje jak mezi sebou, tak s místním obyvatelstvem na území hostitelských států.
           A jejich vyzbrojováním a vyvoláváním konfliktů mezi nimi podporou jejich kriminálních struktur.

          5. Milan V, Sakura:
           O recyklaci jde až ve třetí řadě- – ta by byla předpokladem!

           Jde o to, JAK a KDE zajistit, to jest vytěžit , přesunout a bleskově zpracovat např. tolik mědi, aby to zajistilo dostatek mědi pro VÝROBU elektromobilů – ale hlavně pro několikanásobnou spotřebu elektrické energie a její ROZVODY.

           A na kOLIKA planetách se mědi vyskytuje TAKOVÉ množství, které by mohlo být NARÁZ, SOUČASNĚ (!)fixováno ve vozidlech a rozvodech el. energie a pro – pro jaký zlomek světové populace by tato měď měla stačit?

           A čím ji PO DOBU NAPROSTO NEPŘIPRAVENÉHO PŘECHODU budete tavit, když se naráz odstavily dosavadní zdroje energií – tedy především plyn ?

           A jak zajistit po dobu současného zhroucení průmyslu a zemědělství na těch několik málo desítek( či set ?) letNAPROSTO NEPŘIPRAVENÉHO přechodu k solární energetice, aby nevyhynuli nejen nepotřebné přestárlé socky starší pětatřiceti let, ale ani použití Milanové V . a jejich rodiny?

          6. Milan V.
           Co se týče dlouhodobé alternativní akumulace el. energie při DNEŠNÍM stavu jejího výzkumu a produkce…obávám se, že kdybych řekl, že věřím tomu, že snad sám věříte, že by nás ještě stihla zachránit, riskoval bych žalobu pro urážku na cti z důvodu útoku na Vaši inteligenci. (Lhát se u politoka , spindoktora, reklamního agenta, advokáta či a propagandisty nejen může, ale i musí – takže potud jsem v klidu, děláte jen svou práci)
           —-

           – DLOUHODOBÁ aumulace elektrické energie,
           vývoj a HLAVNĚ výroba alternativních akumulátorů např. na bázi síry v „přechodné “ době NAPROSTO NEPŘIPRAVENÉHO VŠEOBECNÉHO PŘECHODU na fotorvoltaickou energetiku,

           při SOUČASNÉM rozpadu průmyslu, výrobních a vývojových kapacit, občanských válkách, drastického poklesu zemědělské produkce (hnojiva, zákaz orby, herbicidů a pestickidů – a tím zákonitého hladomoru…..

           (A kolik energie do potřebného kvanta těchto dosud neexistujících akumulátorů mezisezónně uskladníte?)

           Tak zvrhle černý humor ani výdrž nemám, abych s Vámi trvale držel krok!

           Nicméně vám musím složit poklonu – jste opravdu dobrý, Goebbels by záviděl, být technik či fyzik.
           Dokážu ocenit profesionála na svém místě!

          7. ad AH: co Vy víte o současném stavu výzkumu? Asi hodně málo.
           Samozřejmě jakýkoliv energetický přechod potřebuje čas – tak 50 let.
           Jen Greta a Vy uvažujete: HNED, HNED vše musí být.
           Přechod k obnovitelným zdrojům je u nás naprosto nepřipraven, ale ve dvou největších světových ekonomikách probíhá, je připraven,
           a je a bude po 20 let v USA jištěn především zemním plynem resp v Číně po 30 let jištěn uhlím a vodními přehradami.
           EU se střelila díky válce a sankcím do vlastní nohy…

          8. ad Sotek: ještě že v té tabulce netvrdíte, že není dost křemíku (na přechod v trvání tak 50ti let).
           A co se týče třeba mědi, tak po těch starých technologiích zůstane tolik mědi, že té nové nebude ani moc potřeba.
           A to lithium bude jen v malé části baterek, ve velké energetice prakticky nebude, to jsou/budou jiné typy baterií
           atd atd

          9. T.j. ty jsi dočetl tabulku až po druhý řádek? Gratuluji. A že jsem tak smělý, po jakých že to technologiích zůstane tolik zbytečné mědi, povídej přeháněj…

  3. Taky OT:
   Vizionář a expert na vydělávání Bob Kartous kolovrátkuje řadu let, jak ta společnost 2.0 bude jiná a že je potřeba upravit vydělávací soustavu, protože v 21. století budou všechno dělat roboti a nikdo nebude potřebovat instalatéra nebo elektrikáře a děti by se měly místo toho učit kreativně myslet.

   Vždycky jsem si říkal, jak takového Blba můžou pouštět do televize a nechat ho tam říkat takové kraviny. A ejhle, on má vlastně celou dobu pravdu – jen teda že naše deindustrializace bude druhou stranou německé re-industrializace.

   „Jen kdyby tak andělé mluvili jasně, abychom věděli, co nám chtěj říct,
   jeden si myslí, že chápe to krásně, přitom však nechápe nic…“

  4. Byla , je tady zminka ,nekde dole ,taky vo nejakym spalovaci mrtvol..
   Vy mate takovy provokujici postrehy..vo energii..
   Ale co jeden vocekava vod akademika..Vypada ,ze je taky nejmin clen ty Akademie ved..
   Soutezi urcite ,jako vsichni ,vo nejaky medajle, lepsi kancelar a koryto..
   Definice a jevy ma jako obvykle vycteny vodnekud, vod jinyho akademika…Nebo tak.
   Co nerek ,je proto , ze este nedostal ten befehl.
   Vo tom navratu si asi mysli /kdyz veri nabeton,ze se mu to vyhne /, ze tam pudou ty jiny..
   Takovejch je dneska ,taky hodne…

 6. Veškeré zlo ,které vzniklo po roce 1989 má příčinu v zakysaných osmašedesátnících a ne jenom vyhozených“soudruhů“.Je mi líto lidí ,kteří po 30ti letech hrůzovlád omílají stejnou písničku ,asi je to tím ,že pravičák v dnešní době jede na splašeném bejku.

 7. Vidláku,
  dnes u Smpsona podnětné myšlenky!
  Otázka:
  Nechtěl bys na ně zareagovat článkem?
  ———–

  „Svolá-li to firma (Demonstrace s.r.o.) nebo finanční sebevrah z řad organizované alternativy, neorganizovaná alternativa jde do toho.
  Ti co na webu Litterate poukazují na nějaké nedostatky (pořadatelů) a zpochybňují účast, jsou označeny za lenochy a rozvraceče (typickým diskutérem na Litterate byl nick Lentilka).

  Ti co nepodporují tu jedinou správnou stranu jsou označeni jako onuce, neschopné vlastního myšlení (typickým diskutérem v tomto ohledu je nick „Hnidopich“).

  Jsou diskutéři, kteří tvrdí, že je jedno, kdo demonstraci svolá, hlavně, že bude proti vládě (typickým příkladem je Apoštol Vidlák),
  jsou takoví, kteří si uvědomují, že půjde o „řízené vypouštění páry“, ale navrhují jak do toho hodit vidle (např. DD)

  – a jsou i bílé vrány, kteří si uvědomují, že alternativě chybí cíl (např. Homer Simpson).
  —-
  Nejsou to jediné podnětné myšlenky z Homérova článku, ale pro začátek to stačí.

  1. Nejenom Homer Simpson si myslí, že alternativě chybí cíl.
   Alternativě nejen nechybí cíl, alternativě chybí metody, jak toho ( velmi mlhavého) cíle, dosáhnout.
   I v alternativě jsou umlčovány hlasy, které upozorní, že něco není dobře.
   I v alternativě se nevyplácí, otřít se o majestát, upozornit, že král je nahý. Přitom, lidé, kteří tohle dokážou, mají velkou cenu. Je to nezbytná zpětná vazba, chránící před zákonitou degenerací. ( Slavný středověký bojovník proti slimákům, v průběhu tažení, pořádal mezi svými spolubojovníky sezení, kde se každý mohl stručně vyjádřit, jak vidí situaci a co by navrhoval. I zdánlivě neprůchozí řešení. Bez urážky od ostatních a bez urážky jeho samotného, že jeho řešení nebude vybráno; jen jako možnost. Dnes bychom řekli brainstorming. A ten vojenský velitel fenomenálně vítězil!!)
   I v alternativě jsou lidé, přesvědčení o své vlastní neomylnosti a trousí zjevné nesmysly, které jejich věrní berou jako evangelium. Ať už mají malý vliv, jako chřipečkář Volný nebo větší. Ostatně, tohle je obecný jev. Setkávali jsme se s ním třeba i u Klausových apoštolů, kde Mistr kvákal, nejen ekonomické, blbosti a oni to pak neustále opakovali jako reproduktor, protože jim to jaksi dávalo oprávnění spoluvládnout, když odbornosti i rozumu, měli víc, než málo.
   I alternativci se už perou o (zatím imaginární) místa ve vládě a státní správě. Velmi často pak chtějí odbornost nahradit zdravým rozumem, ačkoliv ani jedna vkastnost, sama o sobě, nic neznamená – musí být přítomny obě.

   A je toho víc, než dost. Každý si neseme své splíny, své tužby, svá očekávání. Nejsme schopni se přenést přes nepodstatné věci nebo podlehne vlastní genialitě a neomylnosti. Lidský faktor.
   Prostě, ještě jsme nedozráli…

 8. Trochu iný pohľad…
  Citujem:  I lidé, kteří měli vazby na Západ a měli k dispozici informace od přátel za železnou oponou a skutečně od nich slyšeli varování, že se k nám chystají vpadnout NEMECKÉ (sovětské) tanky, tak stejně těmto informacím nevěřili…
  Ano sú svedectvá čskslských pohraničníkov z roku 1968 o velkej koncentracii západných vojsk na hranici ČSR-NSR. AJ TÁTO skutočnosť ovplyvnila, a zrejme v podstatnej miere konanie Moskvy…
  Úplná podobnost vtedajšej situacie na našich západných hraniciach so situaciou na hranici DONBAS-UKRAINA je zjavne úplne náhodná a hodná pozornosti iba pre tých, ktorí sa nedajú ovplyvnit méééédialnym masírovaním, či už tzv. hlavnoprúdovým al. alternatívnym a MYSLIA.
  Príjemný deň VŠETKÝM prajem 🙂

   1. Vy nevite vo tom 56 nic. Zase jeden, co ma v hlave zeleznou voponu..Ale prestat se vyznavat , to nejde..Bylo to vyrizovani a splaceni nejakych uctu.

 9. @coNemateVedet
  Napsal jsem dnes paní Pekarové a teď čtěte za co mě zcenzurovala a smazala. :

  Dobrý den, paní předsedkyně.
  Úvodem Vám chci poděkovat za celou naší rodinu. Jste jediná osoba z vlády, která dává lidem opravdu užitečné a smyslu plné rady.

  Jenže, jsou mezi námi takoví občané, co nám to celé kazí! Tak předně, hned jak jste vydala radu ohledně termostatu, dostala dcera za úkol polepit všechny termostaty v domě obličeji ,tak jako jste to radila vy. Máme tedy splněno.

  Nakoupily jsme také teplé svetry za docela rozumnou cenu a tady vám chci připomenout, že jste zapomněla lidem doporučit ať si přikoupí ještě thermo prádlo, my to udělali a bylo by dobré to poradit i jiným. A teď k věci, která mě přiměla Vám napsat.

  Na internetu jsem zaregistroval další vaše rady a tedy jsem je začal, tedy chtěl jsem začít je praktikovat a už bylo zle! Jsou tady mezi námi! Ti co nám to chtějí vše zkazit! První problém nastal, když jsem se snažil zajistit společné pečení se sousedem. Obvolal jsem 7 sousedů a z toho 6 mi řeklo, že jsem magor!

  Naštěstí jsem se domluvil s Jendovou manželkou a ta svolila. Tak jsme se dohodli na určitou hodinu, kdy bude péct v troubě. Jenže nastal i tady problém. Chtěli jsme péct krocana, přijel jsem za sousedem na kole s pekáčem a krocanem a už byl problém.

  Sousedova krkovice se tam nevešla spolu s mým krocanem a na podnět ať si dá k mému krocanovi udělat pouze dva plátky masa, když tam víc nevejde začala taková mela, že jsme se málem pobily. Chci vám tedy dát podnět, zdá by nebylo dobré nařídit to lidem zákonem, aby museli umožnit spolu pečení v troubě. Prosím zvažte to!

  No a perlička na závěr, neboť se mi zdá, že lidé už přestali naprosto spolupracovat a ignorují vaše rady.

  Vedle nás bydlí. do předvčerejška dobří sousedé. Vydal jsem se tedy předevčírem za sousedkou s tím, že její Karel má stabilně noční a ona se tedy koupe každý večer sama. Že by bylo dobré v rámci boje proti Putinovi, abychom se koupali spolu. A to jste měla vidět jak začala vyvádět, skoro se nebojím tvrdit, že je to Putinův agent! Nebylo by dobré udělat nějaké stránky, kde bychom ty Putinovy agentky hlásily?

  Moc Vás proto prosím, aby jste tyto mé poznatky nějak zpracovala a pomocí zákonů uvedla v život. Děkuji Vám ještě jednou za vaší práci a obětavost
  s pozdravem Váš nový volič [Daniel]

  https://t.me/selskyrozum

   1. Vypada to a vzbuzuje obavy,ze se samou ponizenou snahou UPROSI..
    Jak moc prosi ten Prosivec. Az na zem si kleka pred ni..
    Takhle se nepise tem, co nejsou jako my..

 10. Rok 1968 jsem prožil jako student před maturitou.
  Od roku 1965 se leccos měnilo, téměř všichni ty změny vítali a užívali si je. O to více 21. srpen 1968 většina z nás prožívala jako šok a národní ponížení.

  Už delší dobu se ale na ony události dívám poněkud jinak.
  Předně je vnímám jako jiné, řečeno s Cimrmanem, “Naše velké prohry”. A že jich v 1.500 leté historii Čechů a jejich předků bylo.
  Jaký byl společný jmenovatel našich národních katastrof?

  Vždy, když k velké národní prohře došlo, předcházela jí:

  – naivita, mnohdy sobectví vládnoucí elity, vykládané jako spravedlivý idealismus,
  – nezajištění široké mezinárodní podpory pro příští kroky vládnoucích špiček.

  A přesně tak tomu bylo i v roce 1968. Na čele stál trouba Dubček, asi hodný člověk, ale měkota horší Sobotky, byť školený v Moskvě. Ke vší hrůze, řada dalších, inteligentnějších, na tom byla podobně, Mlynář, Černík, Smrkovský, Císař atd. a tak podobně. Nemohlo to dopadnout jinak, než jak to dopadlo.
  Jen díky Husákovi, který si dobře pamatoval procesy z padesátých let a politický kriminál, vše nedopadlo ještě hůř.

  Troubové, měkoty a idealisti (velmi často se koncentrují tyto vlastnosti v politice do stejných osob) nerespektovali, že kdysi v Jaltě uzavřely mocnosti dohodu o rozdělení světa, kterou potom do druhé Jalty v roce 1989 tvrdě oboustranně dodržovaly.
  Naše trouby nevarovaly ani předchozí události v Berlíně, Maďarsku, Gdaňsku a Varšavě. Oni to přece mysleli upřímně a dobře. Jaké byly jiné možnosti? Uvedu minimálně dvě, Finsko a Maďarsko.

  Okupanti tvrdili, že se u nás připravovala kontrarevoluce. Samozřejmě, že se připravovala. Samozřejmě, že byli lidé, kteří ji chystali, viz. Havel, KAN, K 231, bývalí politici nár. soc., bývalí političtí vězni, mnozí katolíci atd. a tak podobně. Jejich cílem nebylo budovat v ČSSR lepší socialismus s lidskou tváří, nýbrž socialismus demontovat a odčinit únor 1948. Tito lidé, na rozdíl od špiček KSČ troubové nebyli, dobře věděli o co jde. Nakonec se jim to podařilo až v roce 1989.
  Většina lidí ale socialismus nechtěla zrušit. O tom se dnes nesmí mluvit. Schválně, že presstituti budou raději žvanit o tom jak disidenti protestovali v roce 1968 proti okupaci, ale nikdo ani necekne o tom, že VĚTŠINA NÁRODA CHTĚLA v roce 1968 SOCIALISMUS ZACHOVAT A STEJNĚ TAK I V ROCE 1989?

  Poučení z roku 1968 je tedy pro Čechy, malý národ uprostřed moře větších a velkých ryb, jasné. Je stejné, jako u předešlých Velkých národních proher (Moravské pole, Lipany, Bílá hora).

  1.
  Bacha na naivní náčelníky a náčelníky slabochy a měkoty. Vhodný národní vůdce musí mít, mimo jiné, nastudovaného Machiavelliho a von Clausewitze.

  2.
  Náčelníky bez široké mezinárodní podpory nebrat!
  A vice versa.

  Dnes se tedy dívám na rok 1968 zcela jinak než tehdy. Nesdílím převažující mínění, že za pravdou směřujícím Čechům (a Slovákům) bylo v roce 1968 ublíženo. Nikoliv, v osmašedesátém jsme dojeli na vlastní naivitu, hloupost a zahleděnou sebestřednost.

  1. Na rozdíl od vás bych tehdejší věrchušce nic nevyčítala. Stalo se přesně to, co následovalo, když Gorby vyhlásil glásnosť.
   Lidé byli už tak naštvaní, hlavně ti, kterým režim hodně ublížil, že chtěli pořad víc. A po 48 ta Gottwaldova sebranka ublížila velkému množství lidí. Když započítám i příbuzné.
   Sice se mluvilo o socialismu s lidskou tváří, ale velká část společnosti už měla socialismu plné zuby. Chtěli spíš návrat před únor. A dalo se to těžko zastavit.
   Kdyby Sověti nezasáhli, tak by se jim ten spektákl začal postupně rozkládat všude. I v Moskvě mnozí mlsně pokukovali po dění v ČSSR.
   A žádná partička , která je momentálně u volantu, si dobrovolně nevypustí rybník, nevzdá se svých prebend a moci. ( Ani ta dnešní. Globalizovaná. )

   1. Ale vypustí, když je jí slíben větší s více potravou. Proto byl 48, 68, 89 a pak vstup do EU a NATO. Pokud si myslíš, opak, pak nevnímáš reálný svět.
    „Změna“ mocných se děje pravidelně a vždy tím vypouští rybník za slib lepšího a podle toho jak tam kdo sedí se děje změna nebo tvrdé utužení a čistky v systému co se udrží.

    48 věrchuška co to vedla měla „koule a tah na branku“ narozdíl od „demokratické“ a proto vyhrála bez intervence, nebyli to lidé typu „Dubček“.

    Tehdejší věrchuška 68 byli slaboši, Dubček byl volba „kompromisu“, kdy nevadil ani jedné straně konfliktu v KSČ, právě protože to byl slaboch co všem sliboval, ale nikdy neměl „koule“ něco udělat, prostě slibotechna bez tahu na branku co dělala co mu přikázali.

    V 89 to bylo jiné, „věrchuška“ dostala příkaz, že nesmí zasáhnout jinak zasáhnout vojska SSSR proti nim, takže se „domluvili“. Tedy má pravdu, že to byla „druhá Jalta“.

    A normální lidem bylo doslova u zádele návrat před rok 48, oni chtěli co viděli na západě, tedy „chlép a hry“, jinak řečeno barevnou televizi, video apod. ani omylem nikoho nezajímalo samotné podnikání až na jednotlivce, takže v tom píšeš těžké bludy.

   2. Neřekl bych, že většina národa chtěla v roce 1968 před únor 1948. Většina národa byli lidé makající rukama a těm Gottwald a následníci zaručili důchody a zdravotní péči zdarma.
    Ublíženě se cítili pracháči. Lidé pracující rukama jen získali a o nic nepřišli.

  2. Názor.
   Ne, že bych nesouhlasil s popisem naivity. Co komunista, to naivní vnímání světa. Praxe komunismu už nebývá tak naivní. [;>/
   Ale – myslím, že tehdy nebyla možnost se zachovat jinak. V daném politickém prostoru, s danými lidmi.
   Zkuste Laco napsat, jak by ty časy měly vypadat podle vás. Kdybyste tehdy mohl něco změnit.
   Vyjděte od Pražského jara, ano?

  3. Souhlasím s Vámi. Přestože naše rodina po roce 1968 utrpěla, otec byl vyloučen z KSČ, vyhozen z armády (jako politicky nespolehlivý samozřejmě nemohl být důstojníkem – furťákem), děti dostaly cejch a nemohly se dostat na školy atd. Myslím, že to byla relativně malá cena za to, že se socialismus (a obecný blahobyt, nesrovnatelný se současným marasmem) zachoval ještě 20 let.
   Vidlák píše, jak je tím národ frustrován ještě 50 let poté.
   Národ by tím dávno frustrován nebyl, kdyby mu to propaganda stále netlačila do hlavy. Pročpak národ není frustrován tím, že za WW2 nám Německo vyvraždilo tisíckrát tolik lidí? A nešlo o havárie a nešťastné příhody, ale o regulérní mučení a popravy. No protože tato skutečnost se naopak maskuje, relativizuje, uvádí do zapomnění.
   Dobře si vzpomínám, že otec, přestože by podle některých lidí měl jako bývalý důstojník Rusy nenávidět, naopak s ruskými důstojníky vypil nejeden žejdlík naproti jejich kasárnám (hospodě se obecně přezdívalo „U Brežněva“), s bouřlivými diskusemi například o Afghanistánu.
   Dovedete si představit analogickou situaci a popíjení a polititcké hádky s důstojníky Wehrmachtu?

   1. Ja zase zazil tochu neco jinyho , este hned druhej den 22.8. sem se zaplet se skupinou spiklencu a konspiratoru a organizace byla v tajnym stehovani tiskaren jinam ,kde by je nido nehledal a v distribuci ,vydavani pomerne znacneho poctu novin a magazinu a po vytisteni ,rozvazeni vsude v Praze , davy lidi nam je trhali z rukou , penize nam strkali do ruky a dnes to muzu napsat , casto jsem jezdil ve fiatu , ktery ridila zena a muj kolega spiklenec, byl televizni reziser a komunista predevsim , kterej ale potom , /prestali jsme a museli , kdyz rusove zacali na mostech po nas strilet/, povysil z televize na Barrandow..
    Casto jsem ho potom potkaval..Bylo jasny ,ze diky tomu ,ze nikdo nemuvil ,jak to ma bejt..

   2. Jít Československo kapitalistickou cestou spolu se sociálním státem, měli bysme se líp. Asi jako Rakousko nebo Nizozemsko. Roku 1948 jsme měli pořád o něco lepší ekonomiku než Rakousko a kde byli oni a kde my roku 1989? Problém je že jsme se k tomu budování kapitalismu připojili příliš pozdě v době jeho degenerace. Tzv. Zlatých skoro 30 let prosperity bylo v západní Evropě minimálně do ropné krize 70. let. Od 80. let se tam šířil neoliberalismus. Vývoj ekonomických a politických teorií i občanské společnosti v Československu byl o něco opožděný. Tady Klaus a jiní ekonomové nekriticky velebili neoliberalismus ještě na začátku krize roku 2008. Tou dobou už byla celá idea už přes 20 let v západní Evropě i USA kritizována.

    1. No nevím jak by to u nás vypadalo kdyby nebyl rok 1948 ale myslím si, že těch tzv. „zlatých 30 let prosperity“ na Západě bylo jednak obnovou zemí po 2. světové válce. Vždyt i u nás se postavilo mnoho, náš průmysl byl docela dobrý, v zemědělství jsme byli soběstační a nebýt embarg na dovoz některých výrobků, komponentů a surovin ze Západu možná by to bylo ještě lepší.
     A za druhé, to že tam měli i dobré sociální zabezpečení, to bylo tím, podle mého, že tu prostě byl socialistický blok a tedy nemohli si dovolit ždímat svoje pracující tak jako nyní. Neoliberalismus je tam přece stále opěvován, bohužel i u nás. A oni si oddálili problémy tím, že se socialistický blok rozpadl a trhy a levná práce na Východě jim rozvrat zpomalila. A nyní když i Asie již není tak levná, Rusko se naštěstí jen tak nepoddalo (nebylo k tomu za ožraly Jelcina daleko), tak dochází k čím dál větší devastaci i Západu.

     1. Kočko Šklíbo,
      náš průmysl byl docela dobrý. Ale občana zajímalo, proč musí dát všimné, aby mohl zakoupit potomkovi kolo Favorit. Kol “ Chceš-li poznat co je dřina, kup si kolo Ukrajina “ byly plné obchody.
      Proč musí stát frontu na fitinky, které ze záhadných důvodů nikdy nebyly , ne v požadovaném tvaru. Když byly, tak bylo za hodinu po nich.
      Říkalo se, že kdo nekrade, okrádá rodinu. Ale mnohdy kradl i počestný občan. Protože některý tovar byl jenom pro státní podniky a do prodejen se skoro vůbec nedostal. Sama jsem takhle jednou byla nucena ukrást prasátko do Avie. Do Mototechny se vůbec nedostalo. ( Do prodejen. V centrálním skladu jich bylo plno. )

      1. Nemyslím si, že to bylo ideální (a co je?) ale co se týká průmyslu, zemědělství a sociálních jistot, bylo to určitě lepší než nyní, mnohem lepší. A kdyby neexistoval socialistický blok, tak kdoví jestli by to bylo “ 30 let prosperity“ na tom Západě i pro pracující, obyčejné občany. Ono to tak krásné stejně nebylo pro všechny i tam. Syn mé dobré přítelkyně, který byl jako důstojník na zámořské lodi a sjezdil celý svět, vyprávěl doma o lidech žijících v krabicích v Londýně a my tomu nemohli uvěřit. Nyní to je zde také normální, a to zde máme kapík, ten opěvovaný kapík.

       1. No vidíte.

        Kdyby měl něco v hlavě nebo byl trochu čestný, tak by vám vykládal ještě o Londýnských squatech, kde se vloupáte do opuštěného domu, zaplatíte si připojení elektriky a vody a bydlíte si tam bez placení nájemného a po dvaceti letech je ten dům legálně váš. I když je za 1/4 milionu liber (asi 7 mega na koruny) a původně ho vlastnilo město. – To se dá udělat místo těch krabic.

        Taky vám mohl vykládat o příspěvcích na bydlení, který si ten dotyčnej v krabicích nebyl schopen olítat.

        Člověk bydlící v krabicích není pokaždé to samé. Někteří z nich by mohli bydlet u nějaký Charity nebo Armády Spásy, ale oni po nich chtěj, aby tam nepili a nutěj je do práce.

        To už vám nevysvětlil.

       2. RE: Kočka Šklíba
        Možná byla chyba v zadrátovaných hranicích. Otrokář se bál, aby mu neutekli otroci.
        Těžko se divit, že jsme si tady malovali Západ jako ráj na zemi.
        Tatínku, co je tam za tím ostnatým drátem?
        My, synáčku.
        ***
        Když bylo všechno tak bezva, tak proč měli souzi stažené půlky a rozpadlo se to jako domeček z karet. A všude. Tedy, s výjimkou KLDR. Tam souzi nepolevují v bdělosti.

      2. Pravda.
       Vyrostl jsem v krajskem meste, kde byla jedna prodejna s jizdnimi koly.
       Ukrajina ve vyloze porad.
       Kdyz meli privezt Favority, tak tam byla fronta uz od odpoledne pres celou noc.
       Polovina Vietnamcu.
       Nekdy taky neprivezli nic. Nebo to stopil vedouci, ktery uz mel domluvene zakazniky, za vsimne.

       Tezky prumysl jsme meli, ale zivot obyc lidi za moc nestal.
       Veci se nekupovaly – veci se schanely. Kysele ksichty prodavacek a „nemame“ si snad jeste pamatujete.
       „Kdy bude?“ – „Nevime, prijdte za 3 tydny“.
       Nemluvim ted o nejakych bananech. Mluvim o beznych vecech, ruzne sroubky, soucastky do aut, stavebni materialy…

       1. Nebo knížky a desky se západní muzikou.

        Přišlo, vyprodali a už nebylo. Žádný, že to maj na skladě, protože když to docházelo, tak se udělo 2 vydání.

        Časopisy o módě. Krajkové sexy spodní prádlo (Nesnesitelná lehkost bytí je těžké sci-fi).

       2. Jo zato ted máte kol na výběr mnoho ale myslím, že podstatnější je, že mnoho lidí nemá na základní životní potřeby a bude jich více a více. Bez kola Favorit se dalo dobře žít, jak se bude žít bez práce, tepla a bez dalších nezbytných věcí je otázka. Mimochodem, asi měl každý známé v prodejnách kol, protože kamarádi všichni toho Favorita měli 😉 . Já ne, protože jsem ve 13 letech měla docela drsnou nehodu na kole a od té doby jsem na kolo nevlezla, ale přežila jsem kupodivu.
        I bez těch šroubků a podobně se dalo docela dobře žít, jak přežijeme bez energií a s nimi navazujícím průmyslem, například zemědělstvím, potravinářstvím a dalším a dalším si já nedovedu představit. Vy ano?

        1. Mate pravdu, par mych kamaradu Favorita melo, a vsichni pres zname, nebo „za neco“.

         Vy si zivot umite dobre predstavit bez tech „sroubku“ a dalsiho spotrebniho zbozi, a jste spokojena.
         Me absence prave tech veci dost zasadne vadila. Vas nazor vam ale neberu.

         Jinak srovnavat zpusobem: socialismu vs kapitalismus a davat to na roven stavu za socialismu a soucasnot je zbytecna prasarna.
         Dnesni stav a to kam se Cechy ted riti s se spolecenskym zrizenim moc nesouvisi.
         Za to muzou slouhove, vlastizradci a neschopove u vesla poslednich par desetileti.
         Za to, ze nemame potravinarstvi, nebo energetickou infrastrukturu nevdecime kapitalizmu, za to vdecime zkorumpovanosti a neschopnosti ceskych elit.
         Jeden takovy jeste sedi na hrade, dalsi vede Svaz prumyslu a obchodu.

         Pripadate mi, jako Ukrajinci, kteri to ze maji hovno, davaji za vinu Rusum. Misto aby se opreli do vlastnich oligarchu a politiku.

         1. Prosila bych Vás bez osobních ataků ano? Já Vám Váš názor také neberu, nicméně si myslím, že život bez kol Favorit, šroubků a podobně se může žít docela dobře. Bez základních životních potřeb, jejichž dostatek a jejichž zabezpečení je relativně uplatitelné, již život tak lehký nebude, pokud bude. Takže máte pravdu, srovnávat nedostatek kol a šroubků s touto situací nelze. A já s tím, mimochodem, nezačala.

          1. Osobnich ataku?
           To jste si za sociku zila dobre a spotrebni zbozi vam nechybelo, zadny osobni atak neni.
           A pripisovat soucasnou mizerii kapitalismu je argumentacni prasarna.
           Argumentuje tady uplne stejne demagogicky jako petikolka, jenom namisto nedostatku bananu, jste si vybrala Favority. Jako by vseho ostatniho bylo dost.

           Za „socialisticke jistoty“ to proste neschovate.
           Otroci v Recku take meli „zakladni zivotni potreby“ zajisteny, a kdyz poradne pracovali, tak se nemeli ceho bat a casto se dockali i propusteni a obcanstvi.

           Hodne casto jsem se ve svete setkal s nazorem, ze jsme to meli pod SSSR tezke, jak nam vnutili ten komunizmus.
           Zapadaci samozrejme, dokonce i jeden Chorvat.
           Pokazde jsem je udivil, ze ja jsem zadnou tezkou botu SSSR necitil a komousi, ze vyhrali volby, protoze nas zapad dvakrat kratce po sobe hodil pres palubu.
           Zato kolem byla spousta vychcanku, podvodnicku a tech, pro ktere bylo ono legendarni „kdo nekrade… okrada svoji rodinu“ zivotnim mottem.
           Byli to vsechno Cesi.
           Zrovna tak, jako ted Cesi troubi do boje proti Rusum. Delaji to kvuli kapitalizmu?
           Neptal jsem se jich, ale silne pochybuji.

          2. Ano já za osobní útok považuji to, že Vám připomínám Ukrajince. Zrovna tohle se mně nelíbí. Považujte mně třeba za Hotentota ale netahejte to sem do diskuse o něčem úplně jiném . Navíc já si Favorita nevybrala, to jste úplně vedle. Asi jste si pořádně nepřečetl a nesrovnal diskusní příspěvky.
           A ke všemu si myslím, že kolo Favorit (jeho nedostatek kdysi) je úplně stejný „problém“ jako nedostatek banánů. Ve světle toho co nás nejspíš čeká. A o tom byl můj příspěvek a nezlobte se, je to za kapitalismu, ne za socialismu. Kolo Favorit sem přinesla jiná diskutující jako strašný nedostatek za socialismu, pak ještě někdo jiný šroubky, stavební materiál atd. Nechápu jak to někdo vůbec může srovnávat s plynem nebo elektrickou energií.

         2. Lidi nadavaji na system, ktery je a lidi, co jsou u moci. A mohou srovnavat stav tehdy a ted.
          Tehdy tomu rikali socialismus, ted kapitalismus. Ale je lepsi se od nazvu oprostit a nehada se jestli tamto byl komunismus a toto je kapitalismus. Nebyl a neni…

       3. Ano, ledacos chybělo. Stavěly se byty, elektrárny.
        Po filcáku jsme se orientovali na ty Neckermannovy katalogy.
        Teď máme plné hypermarkety, ale co ty elektrárny? Kolik se jich postavilo po filcáku?
        A kolikrát prodlužovanou životnost ,mají ty, které nás živí? GrýDýl jen o pár let urychlil to, co by přišlo tak jako tak. Kolik Temelínů je naše vnitřní zadluženost v energetice za posledních třicet let? Deset, patnáct Temelínů? Postavíme je v příštích dvaceti letech? Nebo spíš koupíme když postavit už neumíme?

      3. No protože ekonomika ČSSR byla nastavena tak, jak byla nastavena. prioritně se rozvíjel strategický průmysl s obrovským přerozdělováním. Víte kolik byla podniková daň ze zisku v 70tých a 80tých let? 70%, dnes je 19%.
       Stejně ale byla československá ekonomika jednou ze 7 zemí světa (190 celkem) která byla schopná postavit jaderné elektrárny. Ty ovšem v katalozích Neckermann nebyly. Díky tomu máme dnes přebytky vyrobené elektřiny například.

   3. Můj předfilcákový šéf říkával, že z našeho socialismu mají prospěch především pracující v kapitalistických zemích.

  4. Re: Laco

   Váš popis onoho předinvazního užívání a následného šoku je jasnou výstrahou, kam vede nadměrná konzumace alkoholu a psychotropních látek.

  5. Líbí se mi váš příspěvek. Souhlasí to s tím, co jsem zažila, i s tím co si pamatuji. Nedokázala bych to tak výborně napsat, jako vy, ale ztotožňuji se s tím.

  6. Zdravím, docela široce rozebírá 68 rok Mlynář v Mráz přichází z Moskvy. Lze i stáhnout z ulozto a pouštět zvukově za dlouhych zimnich vecerů. Okolnosti předcházející vstupu resi docela obsirne, byť styl je trochu aspoň pro mě občas trochu míň uživatelsky stravitelny …

 11. Trefný popis. Překvapení bude pro řadu lidí velké, ale to nebude to hlavní. Kolaps přijde, to bude realita, ale fáze popírání příčin se přelije ve fázi nového příběhu, ve kterém se všechno hodí na zlého nepřítele.
  Pro nás je velká otázka, který secénář je pro nás lepší pro přežití. Rusko sice má všechno na to, aby z něj byla supervelmoc, ale taky má oligarchy a elitu, která fúzovala s tou elitou, která se rozhodla Rusko zlikvidovat. Až se soudruzi elitáři dohodnou, poznáme to. Jestli se nedohodnou, ale aspoň jedna ze stran v dohodu věří (ta pseudoelita, co to řídí v Rusku), budou přihazovat, eskalovat ve snaze dosáhnout lepších vyjednávacích pozic. Ve stylu Izák ve sporu s Mojšem rozbije Ivanovi výlohu. Mojše kontruje a vylomí dveře Aljošovi, aby ukázal, že tak umí. Izák vybije sousedovi všechna o okna a Mojše barák rovnou podpálí. Jim se majetky neničí, oba bydlí v jiném městě, jsou to sousedi.

  A pro nás to znamená co… jeden nám likviduje plynovody, druhý zatím jen zdrženlivě zvedá prst.
  Jestli se jim podaří Rusko zlikvidovat, budeme součástí té humanitární krize i my. A k tomu na nás budou Němci a jiní psychopati zkoušet svoje projetky společnosti bez energií, aut, hnojiv atd.. redukce populace.
  Když Rusko na Ukrajině začne normálně bojovat a vyhrávat, rozšíří naši superspojenci konflikt i na nás, nejen do posledního Ukrajince, ale i do posledního Slovana nebo Středoevropana.

  Co z toho je lepší? Nejlepší by bylo, kdyby se rozpadl a upadl v nějkou pěknou občanskou válku ten stát, kde se toto organizuje. Ale to se asi jen tak nestane. Anebo kdyby se těžiště konfliktu přeneslo aspoň na Čínu a tady proběhla nějaká forma mentální maďarizace- tj. zbavení se agentů, zrádců a kolaborantů.

  Ale reálně se nedá asi nic moc pozitivního očekávat. Ani v tom smyslu, že bude chvilku hůř, aby pak bylo líp. Bude hůř proto, aby bylo ještě hůř, abychom nastoupili scénář Ukrajiny, Iráku, Afghanistánu. Vyrabují poslední zbytky, zadluží nás a dokud bude věřitel a suverén dostatečně mocný, nebude z toho úniku stejně, jako není úniku z bídy a rozvratu mnoha zemí např. Jižní Ameriky, kde se dosazují vládci a dělá bysnys podle přání vlivových skupin velkého souseda.

 12. Já, z nedostatku času, si nechám články předčítat a proto je včetně diskuze pomocí makra zkrátím. Makro vymaže „datum“ a „odpovědět“. Zároveň, z důvodu prznění češtiny, nechám vymazat komentáře bez diakritiky delší jak 100znaků. Být provozovatelem webu bych je mazal automaticky. Existují možnosti jak diakritiku použít na jakékoliv klávesnici nebo ji automaticky doplnit.

   1. Ještě chyběla informace, že si nechává z důvodu ušetření času nosit snídani do kanclu a na záchodě má bidet, takže si zadek nemusí ručně utírat.

 13. Vidlak, nastudovali ste si aspon zakladne fakty, nez ste napisali tento clanok? Že stovky obetí….UPN (Ustav pameti naroda – slovenska pobočka havloidov, ktorý fakt nemozno upodozrievaz z rusofilie) uvadza 108 obetí. Fakt strasny masaker. Uplna vacsina boli „hrdinovia“, čo hadzali molotovi na tanky.
  Clovek ktorý kašlal na politiku a sebestredneho Dubceka, chorobne zavisleho na potlesku davu, si 68-mi ani nevsimol. Fakt neviem o akej traume hovorite. Tu mozno zazilo tak dubcekovske krydlo v UV KSC, ktore sa uz videlo pri moci. Bezni ludia to mali uplne u riti.

  1. Taky jsem názoru, že důvodem nenávisti k Rusku je víc majetková ztráta z doby znárodnění a kolektivizace. Centrem všeho komunistického byla Moskva a Moskva je prostě pořád Moskva. Moskva jako symbol jejich majetkové újmy, kterou se užírají dodnes a v této nenávisti vychovávali i svoje děti. Navíc ve všech amerických filmech posledních 30 let, pokud se vyskytuje nějaký bídák necita a primitiv, tak mluví rusky. Dnešní generace má tu nenávist k Rusku zažranou v podvědomí jako reklamu na Vizír.

     1. Re: Ládik!!!

      Ho*no!
      Poznávací zájezd to byl!
      A kdyby tam zůstal o jednu zimu dýl, mohla to být zážitková dovolená…

      1. Targusi,
       já myslel, že to byl nákupní zájezd – podobně jako od Hitlera a nyní od (už neexistujícího, fejňůsového !) amerického vojenskoprůmyslového hlubokého státu!

       Ale třeba máme pravdu oba: I na zážitkové dovolené se dá nakupovat, pokud máte dostatek evropských potenciálních mrtvol – coby nákupčích i platidel současně.

       Heil Napoleon(i)!

   1. To je zajímavý názor.
    Podvědomí je sfiňa. Budu o tom přemýšlet, protože znám několik jinak normálních lidí, kteří by všechny „russáky“ utopili ve lžičce vody. Úplně všechny i s dětmi. Ta nenávist je naprosto zahlcuje.
    Mě osobně ne, moje ztráta v roce 1968 byla spíš v oblasti ideálů. A více během následné „normalizace“. Bylo mi jedenadvacet…

   2. To je ale divný.

    Třeba premiér Petr Fiala nenávidí Rusko na maximum (souhlasíte ? ), ale tatínek vstoupil hned po válce do KSČ. Jak to zapadá, do vaší teorie?

    Napřed si přečtěte jejich životopisy, mudrlante.

    Možná to je přesně obráceně. Kdo byl v KSČ teď nenávidí Rusko, tak nějak proto, že se odklonilo od komunismu.

    Nechcete jít studovat Univerzitu třetího věku? Ať si to trochu srovnáte v hlavě.

    1. Fialu bych moc za priklad nedaval.

     Jeste pred par lety troubil do boje proti EU, ze by se i Orban zacervenal.
     A dneska se nadse hihna, kdyz do v Bruselu podrbou za uchem.

     Jestli je za tim, touha po moci, nebo penize? Nevim. Ale presvedceni to nebude.

  2. Někde jsem četla okolo 300 obětí. Čest jejich památce.
   Ale 300 000 obětí po německém obsazení, to je nic.
   To jsou nyní naši nejlepší přátelé.
   Nějak nám chybí delší pamět.
   Nebo, že by to bylo tím, že ta dřívější doba jako by nebyla?
   Připadá mi, že ta media jsou taková jednostranná.

   1. 300 000 obeti bylo jenom pro te posledni nasvete.
    Nemci u nas prece byli mockrat. Obeti nepocitane. A nikdy se natajili, ze jsme pro ne podlidi, v tom nebyl Hitler zadny novator.
    Kolikrat tu byli Rusove?
    Tohle by meli ucit na tech MU a KU, misto 72 druhu hajzlu.

  3. A k tem 108 byli zapocitani 4, kteri umreli pri vybuchu streliva v tanku, ktery sami podpalili, a taky starenka, kterou povalil rusky tank (!), zlomila si nohu a v nemocnici umrela na zapal plic.

 14. On je tady ten efekt, že když padáte z věžáku, můžete v každém patře křičet: „ještě je to dobrý“, protože je to pravda. Konečně, sám Fiala tvrdil prý v nějakém pořadu, že on platí za elektřinu 2.500 Kč měsíčně. Většina lidí asi taky neplatí moc víc. Jsou tu první vlaštovky, které platí za totéž 12.000 Kč, ale to jsou jen ty ojedinělé případy, ostatní se ještě vezou stejně jako Fiala. A postavit se otevřeně proti EU a Německu znamená okamžitě čelit sankcím a všemožným ústrkům. Okamžitě. Tak jako Ukrajina měla po dobrém vycházet s Ruskem, my musíme teď ještě po dobrém vycházet z EU, jinak se z nás stane buď izolovaná Severní Korea nebo ještě hůře okupovaná Ukrajina. Pak i kdyby naše podniky nakrásně měly elektřinu, už nevyvezou nic, protože odběratelé uvalí embargo. Mimochodem, byl jsem se v neděli podívat v pražské ZOO na krmení luskounů. Zajímavá stvoření jako z jiného světa – žijící pozdrav z třetihor. Vzpomněl jsem si na Vystrčila, že nám je Taiwan vlastně poslal kvůli němu. Sice nám zničil Škodovku, ale máme luskouny.

  1. Prioiritně řešíme nejpalčivější problémy, na žrádlo, léky, průmysl a teplo teď není čas!
   Až česká armáda porazí Rusko, může se konečně připravit na vítězství nad Čínou, čímž si definitivně zabezpečí bezpečnost zbytků hrdých a nezlomených obyvatel česka

   V Senátu ČR probíhá konference o bezpečnosti Indopacifiku

   Milan Kajínek | 14. 10. 2022

   „V Senátu ČR právě probíhá konference, která řeší bezpečnost v současném Indopacifiku a rostoucí vojenskou aktivitu Číny v této oblasti. Podle řečníků se bezpečnosti Indopacifiku týká také současná invaze ruských vojsk na území Ukrajiny a ohrožování ostrovního státu Tchaj-wanu ze strany čínského režimu, který si nárokuje Tchaj-wan jako svoji provincii.

   Konferenci zaštiťuje senátor Pavel Fischer jako předseda senátního Výboru pro zahraniční věci, obranu a
   bezpečnost. Promlouvají zde zástupci vlád České republiky, Tchaj-wanu, Ukrajiny, USA, Francie a Švédska.“
   ——

   1. Fakt nejsem schopna poznat, jestli to je vtip nebo realita, i když se bojím, že realita.

    Připomíná to Město pro mraky.

  2. RE: Kadlas
   Souhlas. Momentálně by byla sebevražda postavit se proti EU a NATO.
   Musíme počkat, až se proti těm zvrhlikům postaví někdo mocnější. Německo, Francie, i tam žije větší než malé množství řádně nas@aných lidí.
   Moje vize : Z NATO vystoupit. A z EU znovu něco jako EHS. Obchodní spolupráci.
   ( Někde jsem četla, že už i francouzská vláda protestuje proti cenám amerických molekul svobody. Domácí firmy nakupují za třetinu ceny, kterou platí Evropa. Ozývají se snad i poslušní Němci. )

   1. Re: Helanov

    Nepravda. Úplně by stačilo házení vidlí ve stylu Paprikového království. Neboli dostatek energií pro český průmysl za ceny umožňující konkurenční vystupování na trzích.

 15. O co vlastně jde,pořád jen o peníze o lidi vůbec ne.
  Proč nemůžeme spokojeně žít vedle sebe,mezi státy,proč musí mít někdo navrch.
  Až pochopíme,proč SSSR zasáhlo v roce 1968,tak klidně můžeme pochopit,proč Rusko zasáhlo na Ukrajině,naprosto stejná situace.Utíkat není moc kam,do Ruska se všichni nevejdeme a jinde má strýček sam dlouhé prsty.

  1. Tady nejde vo zadny pochopeni , to je a byla tenkrat strasna sokujici a nepochopitelna bida, protoze po straslivy nacisticky vyhlazovaci okupaci , ty co porad kriceli, jak milujou vsechen lid a celej svet ,ze sou nasi bratri a chteji jen to nejlepsi ,pribehli a celkem brzy a ve spolku s bejvalejma nacistama NDR ,co se jenom prevlikli za komunisty , to kazdej vedel ,s uplne stejnou okupaci ,jako nacisti..
   Ten sok se neda zmerit..Potom ty zradci navic.
   Fantasie vsech samozrejme na zaklade zkusenosti z ty minuly a nedavny okupace, samozrejme pracovala na plny pecky …
   Pak se zjistilo ,ze to neni tak strasny, ale ty soky zustaly..
   „Tak dlouho jsme prohlubovali ,az jsme na dne“….
   Byly hesla na zdech tenkrat a plati dodnes..

 16. „Berounka plyne jak plynula…
  Ruka, co z tribuny kynula
  noha, co šlapala v lejně
  poučen o chyby z minula
  začínám znova – a stejně….“
  (K. Plíhal)

 17. Naše budoucí jelita národa, studenti Univerzity Karla, požadují genderově neutrální záchody, neboť nebinární jedinci se prý cítí zmateně, kam mají jít na toaletu. Tak já myslím, že jejich zmatenost se tím nevyřeší a snažím se pochopit, jak se takovéto nebinární individuum mohlo propracovat na UK, pokud neví kde udělat kaku. Možná by pomohly plínky?
  https://refresher.cz/123268-Studenti-a-studentky-zadaji-Masarykovu-univerzitu-aby-zavedla-genderove-neutralni-toalety

  1. Není to UK, ale Masarykova univezita, ta je všeobecně známá jako líheň podivností a zvláštních osob.

   1. Kdyz vidim kvalitu staveb mladeze z doby, kdy mladez nejakou praci jeste zvladala, nejsem si jisty jestli bych chtel videt kvalitu staveb dnesni mladeze.

  2. už to tu bylo, je zvláštní, že 102 let jejich studenti dokázali ony místnůstky v pohodě najít, a dnešní rádoby vzdělanci nee. Taky to o něčem svědčí.

  3. RE : Mandaladan
   😀Že vám leží v hlavě zrovinka tenhle výstřelek. Já bych jim dopřála pavilon plný rozličných záchodků, aby se uspokojilo každé pohlaví. I to, které se dosud nepřihlásilo o svůj nárok na důstojný život. 😀
   Není to určitě hlavní věc, která by mi rvala játra. Kdo si hraje, nezlobí. 😀

   1. Nejde o tuto jedinou věc. Jde o celou tu mozaiku, byť tohle je jen jeden kamínek. To co považuji, za opravdu alarmující není pár uřvaných úchyláku, ale to, že rektorát na to kývne. To je ten průser. Jde co celou společností- elita se tak bojí o svá korýtka, že už každý kývne na sebevětší pitomost. Autocenzura je ještě horší než cenzura.

    1. To jsou klasické Císařovy nové šaty. Každý ví, že ti lidé trpí poruchou sexuální identity, tedy jsou duševně nemocní a měli by se léčit, nebo si na to jen pozérsky hrají, aby byli zajímaví, a pak by se meli ignorovat, ale nikdo si to netroufne říct nahlas.

   1. Nepřijde mi. Moc tmy, žádné světlo. Navíc paralela s 68-mým, jde poněkud šejdrem. Pokud oslovuju už určitý, nezanedbatelný okruh veřejnosti, nesu i určitou odpovědnost. Kázat apokalypsu nestačí, to by jsme nebyli jiní, než všichni ti apologetové minulosti. To prostě není můj šálek kávy. Věci jsou tak jak jsou, dnes nejsou dobré, snažme se a zítra mohou být lepší. Takhle vidím svět já.

    1. To vám chválím, že vidíte světlo. Já momentálně vůbec.
     Čaputová navštívila majitele baru a spontánně ho objala, měla slzy v očích.
     Naopak hnusný Heger sice ty vraždy také odsoudil, ale rafinovaně vůbec nezmínil, že šlo o těžce pronásledované příslušníky LGBT komunity.
     Musí se zničit to jedovaté podhoubí, ze kterého vyrůstají Baldové a magoři typu vrah homosexuálů.
     Co mi to připomíná???
     Už mnohokrát se zločin jedince zvrhnul v perzekuci určité skupiny lidí.

     1. Já jsem neřekl, že vidím světlo, já jsem řekl, že když už má člověk nějakou tu zodpovědnost, MUSÍ ho vidět. 🙂

      1. Mandaladane,ani i zodpovědnost NEMŮŽE A NESMÍ přinutit člověka, aby si vědomě způsobil halucinace!

       Pokud toužíte vidět světlo na konci tunelu, stoupněte si na jeho začátek a majzněte se do hlavy cihlou. Určitě uvidíte alespoň hvězdičky, to je vyzkoušené!

       (Jen ať pak nedopadnete jakop ta žába, co pravila druhé žábě: „pozor, ať tě něco nep…PFF…!)

 18. Před operací obsazení ČSSR bylo nutno PŘEDEM soustředit na našich hranicích vojska v počtu cca půl mio kusů.
  Provádělo se to několik měsíců. Asi tak od poloviny dubna. K čemu dojde, věděli všichni. A věděli taky, proč se to stane. Pražské jaro bylo jen záminkou. Jestli vyprovokovanou, anebo skutečnou, o tom můžeme dlouze debatovat, leč naprosto neplodně.
  Skutečným zámyslem bylo vojenské posílení západní hranice, což se stalo. Posíleny byly vlastně pouze jednotky, obsluhující raketové systémy, klasické jednotky pozemních sil byly dostatečné.

  1. Jistě. Cvičeni vojsk Varšavské smlouvy „Štít 1968“. Ostatně začátek „speciální operace“ v únoru taky následoval po vojenském cvičení u ukrajinských hranic. Inu – tak se to dělá. „Bratrská pomoc“ nebo „Speciální operace“. Je si to opravdu podobné včetně pátých kolon.

   Co mi ale vadí dneska je naše naprosto nekritická podpora Ukrajiny, hospodářsko-vojensky, politicky ale hlavně ideologicky. Na nás se v roce 1968 „Západ“ vy… …exkomunikoval. I když jsme toho másla měli na hlavě daleko míň než Ukrajina. Ten dvojí metr Západu je vidět i v tomto případě.

   1. To bude mozna jednoduche.
    V ’68 by sli umirat Nemci, Francouzi a Americane a taky by to cele zaplatili.
    Tentokrat se naslo dost blbu, kteri to plati a i dost tech, kteri tam zadi umrou.
    Ale s temi vyse zminenymi to moc nesouvisi.

  2. Jo , co si pamatuju , nekdy se to bralo ,jako hrozba to soustredeni na hranicich ,ale nemelo by se zapominat ,ze hlavni slovo v tom mel ten zase german Ulbricht , nejhorsi svine..
   Taky jako svine rval a bez konce..
   Tenkrat jako dnes ,zase usaci stehujou nuklerarni zbrane a nosice do Evropy..

 19. Vidláku, proč by mobilizovali, když Dubček na jednání s představiteli Varšavské smlouvy podepsal, že souhlasí s intervencí, pokud dostanou pocit špatného vývoje.
  Ono kolem 1968 koluje docela hodně pohádek, jako, že nikdo „nečekal intervenci“, přesto, že se o tom kecalo v hospodách apod.

 20. Dnes začíná vojenské cvičení NATO „Steadfast Noon“ – JADERNÉ odstrašení: (strojový překlad) https://thebarentsobserver-com.translate.goog/en/security/2022/10/russia-escalates-arctic-military-poseur-ahead-natos-nuclear-drill?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=sc
  Rusko v důsledku toho „agresivně“ uzavřelo Severní mořskou cestu v oblasti Barentsova a Karského moře a zahájilo vlastní vojenské cvičení s jadernými simulacemi.

  1. A jak kvičej, když Čína otevřeně sdělila, že bude také odstrašovat. A vyhrazuje si právo na preventivní útok v případě hrozby rozdělení země.
   To by Amíci nikdy!! Ti ani nevědí co to je, preventivní útok. Navíc na opačné polokouli. ( Irák, Afghánistán, Sýrie, Jemen… I když v tom Jemenu to zvládají přátelští Saúdi. )

   1. Zatim se vse zhorsuje …Uz pred unorem zacal Zeli kvicet ,ze chce nuklearni zbrane s clenstvim v NATO a mel je i clenstvi dostat.
    To zapricinilo samozrejme nespokojenost Ruska..Ted zacal zase kricet ,ze urcite rusove je pouzijou proti nemu a protoze veli vsem sluhum , Bida prohlasil ,ze pouzije ty atomovy zbrane , kdyz rusove zacnou.
    Ale zname to , casto stacily pouze vylhane zpravy /nedavno Sadam moh znicit svet za 30 minut/, aby usaci zacali bombardovat a dalsi valku..
    Ted svet stoji pred nejhorsi situaci..Lhari vladnou a muzou delat ,co je napadne..
    Aby to nebylo malo ,mimo to, ze zacne Zeli kricet lzi o nuklearnim napadeni ,/jako fakt mame ,uz utocil jako silenec na tu atomovou elektrarnu !!!/, NATO nastartovali nuklearni cviceni, prave kolem Ruska..
    Tedy naopak ,jeste dalsi ,daleko horsi zhorseni, jiz silene situace..
    Rusovi nezbylo nez se pripravit a vsude i v Belorusku umistil ,co ma na obranu..
    Rus vi samozrejme dobre, co se chysta na nej..Uz asi tisic let..
    Problem je zde i v navaznosti ,kdy utok na plynovy roury a ekologicka katastrofa , usaci vyhlasili ,ze je to pro ne velka prilezitost !!!, je tady dalsi katastrofa a ta nedavna v jejich Mexickym zalivu /kdo vi jak to bylo, kdyz vladnouci korporace potrebuje zdrazit ropu /co udela ??/, nebo nekdo zase jinej nechce , aby byl pro EU plyn , /znici jakoby nic ,ty roury/, mame tady 9/11 a jeste to sestreleni civilniho letadla nad Ukrajinou , a nedava to nejakej smysl a nejakej pojem z toho , kdo to ma takovy veci rad , ma vyhody a je takovych veci vzdy schopen a navic vzdy pripraven spachat a potom zase ta svetova krize v 2008 ,aby byla zase dalsi …
    A jak se to dohromady opakuje a rymuje…A zase dalsi valka a kdo ty valky umely nenavisti miluje a porad zacina a svadi na jiny …
    Lecos muze davat vetsi smysl a dnes, po dalsich zkusenostech a souvislostech , vime vic…

 21. V roce 1968 mi bylo sice sedm let, vnímala jsem tanky a cizí vojáky na náměstích, nápisy na výlohách a zdech vybízející je k odchodu , rozčilené debaty, strach i pláč dospělých,ale taky to,že běžný život se nijak nezměnil. Obyčejní lidé dál chodili do svých obyčejných prací, děti nastoupily zpět do svých škol i kroužků,jen z nás malých skautů se před noc stali pionýři,světla svítila, topení hřálo,jídla bylo dost a nikdo nám nezačal upírat maso ani elektřinu,nikdo nerušil továrny a JZD…
  Samozřejmě situaci jak vyvolala tak i odnesla řada angažovaných lidí,zmizela spousta skvělých projektů,ale obyčejný život šel dál. Dnes se domnívám, že většina lidí skutečně neměla silný důvod opouštět své domy, příbuzné, zaměstnání,rodnou zem a jít do nejistoty. A ten kdo odcházel,tak odcházel do ZÁPADNÍHO NĚMECKA! Skvělé prosperující země našich tehdejších snů . Kam vlastně jít dnes? Dnes,kdy nám nepokrytě tzv. elity usilují o existenci,by ten důvod opustit zde vše dosažené celoživotním usilováním byl,ale kam jít…A jaderné zkáze stejně nikdo neuteče.
  A k tomu popírání reality v šedesátém osmém: domnívám se, že o emigraci začali mnozí uvažovat teprve když se otevřely hranice a západní země daly jasně najevo solidaritu a že přijmou všechny uprchlíky.Ale to se stalo teprve, když tanky dorazily ! Do té doby byly hranice zadrátované a ostřelované a vycestovat nebylo tak jednoduché.Málokdo by prodal barák a riskoval životy dětí při útěku přes hranice proto, že slyšel na Svobodné Evropě, že za hranicemi stojí ruské tanky.Vzdyť jsme byli součástí sovětského bloku. Co tu mohly tanky ještě změnit…o existenci šlo jen těm mnohým veřejně angažovaným,ne většině národa.Těžko to srovnávat se situací Židů v Německu po Norimberských zákonech. Tam už bylo naprosto jasné, že jde o existenci a všichni to věděli,jen se všichni nemohli spasit útěkem. V té situaci jsme tak trochu teď my, utéct bychom mohli snadno,ale kam, když ten kdysi vysněný Západ je na tom stejně a jinde se většinou nežije moc dobře.
  Na rozdíl od německých Židů je nás hodně a snad máme ještě nějakou šanci vzít si svou zemi a svou existenci zpět do svých rukou.

  1. Fakt je, že ten odliv mozků, ať už z kultury anebo z vědy, dal republice zabrat. Už druhý. První proběhl po 48.

     1. Nevim jestli to v Cechach je publikovano, ale znam obrovske mnozstvi lidi, kteri utekli po ’89.
      Nemyslim tim ihned bezprostredne, ale behem nasledujicich deseti let.
      Vestsina vystudovanych, kterym nabidli na zapade nasobky ceskych platu.
      Obas se tu zminuje napr. Kelichbar, to je jeden z nich. Ostatne ja nejsem vyjimkou.

      Takze mozky nejdrive utekly v ’38, pak ’48, ’68 a nakonec behem celych devadesatek.
      Je to postavene na umele drzenych nizkych platech, ktere k tomu odsavni primo vybizi.
      Kdykoli se naskytla sance, ze se platy priblizi tem u zapadnich sousedu, tak naprosta vetsina slovutnych ekonomu vychrlila mnozstvi clanku, jak zvysovani platu bude zhoubne pro ceskou ekonomiku.

      Pred par dny tu byl nekolik lidi velebila ekonomku Sichtarovou.
      Tak to se jedna z tech, ktera opakovane tvrdila, ze pokud v urychlenem rezimu ihned neudelime viza 200-300 tisicum Ukrajincum a Mogolum, tak ceska „prehrata“ ekonomika zkolabuje.
      Na sva vlastni slova o tom, ze nizke mzdy vyresi trh, az se firmy budou pri nedosatnu zamestnancu o ne pretahovat, uz zapomela. Trh je temhle radoby ekonomum hodi jenom nekdy.

      1. Tady zase hezky breci, ze Lidl zvedl prodavacka platy a prorokuje jim ztratu zamestnani v horizontu nekolika mesicu ci let.
       Doufam, ze si za tyhle blaboly aspon nafackovala.
       S takovymy „ekonomy“ se nejenze zadny z emigrantu nevrati, ale odsavani bude pokracvat a Cechy budou montovna na veky vekuv.
       (v CNB sedi uplne stejni)

       https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Marketa-Sichtarova-rozebrala-uvahy-Angely-Merkelove-o-solidarite-Je-to-pry-takovy-nesmysl-az-je-to-legracni-525733

       PL: Přestože průměrná mzda prodavačů a prodavaček v Česku se pohybuje kolem 17 tisíc korun hrubého, řetězec Lidl oznámil zvýšení nástupních mezd o pětinu na 28 tisíc korun. Kdo může být vítězem a kdo poraženým v této válce o pracovní sílu při jejím velkém nedostatku?

       MS: Teď se asi budete divit, ale já musím říct, že poraženým jsou v této hře úplně všichni, a to včetně prodavaček. Tyto prodavačky sice krátkodobě dostanou hodně přidáno, ale za pár měsíců nebo let Lidl místo nich nainstaluje samoobslužné kasy, protože se mu to prostě vyplatí víc než zaměstnávat tak drahé prodavačky…

        1. Prodavačky a doplňovačky zboží do regálů se rychle rekvalifikují na přepisovačky cenovek u zbytků zboží- a jejich ozbrojené ochránkayně. Budou jednou za hodinu přepisovat zvyšující se ceny, napříkad půl miliardy korun za mražený dovozový americký rohlík na miliardu korun za půlku rohlíku….
         (Ten rohlík se pochopitelně bude péct ve vedlejší ulici, ale bude se prodávat do obchodu přes newyorskou burzu, podobně jako naše elektřina pro naše domácnosti.Ale půlit si ho budeme smět sami).

        1. Pristupujte si k tomu, jak chcete, to je vas problem. Popravde receno, me to vubec nezajima.

         Muzu se mylit, ale kdysi jsem citaval Kechlibarovy clanky o Nemecku, politice a imigrantech tam, kde o tom celkem do detailu psal. V zahlavi bylo napsano, ze jako programator pracuje v Nemecku, a tak tedy vi o cem pise, neb zna situaci na vlastni kuzi.
         Jestli to byla pravda uz jsem nijak neoveroval.
         Pokud to pravda nebyla, tak tedy pouze sjizdel twitter a vedel o situaci kulove.
         Jako delala CT reportaz o Krymu a nevytahla paty z Kyjeva.

      2. RE: Sakura
       Aha. Už jsem si poposedla. Všechny ty kvalifikované sestřičky, které vyrazily dělat na Západ óperky. Anebo zarábať do Emirátů jinačí peníz.
       To je ale bolest všech rozvojových zemí. Jsme rozvojová země. Z jejich pohledu. Vždycky budeme.
       Naštěstí se zahojíme na ještě víc rozvojovější Ukrajině.
       Ách jo.

       1. Ano. Lekaru a sestricek znam taky dost.
        Laika by asi prekvapil akutni nedostatek lekaru v Cechach, pritom lekarskych fakult je spousta.

        1. Teprve v této době jsem pochopila a ocenila systém komunistických umístěnek. Vystudoval jsi z daní lidí,tak jim to vrať prací pro ně na konkrétní počet let.
         My nyní platíme z daní studium lékařů pro Němce a Araby. A vystudovaní u nás nemusí odpracovat ani rok.

   1. Byl taky odliv tesne pred valkou… a odliv kvuli hospodarske krizi… furt ty ztraty. I Nemcova jednu dobu uvazovala, ze odejde ucit cestinu do Ameriky.

   2. My jsme dlouhou dobu meli stesti na silny osobnosti a najednou, zhruba po 68 , uz je nemame a dodnes..S tim se nic nenadela..
    V Rusku byl totalni krach , prisli taky vo cely generace vedcu a tech schopnejch ,odesli na zapad a najednou maji generaci a v tech zbranich nemaji rovny..
    Zase se zvedli ,vytvareji si vice mene spravedlivejsi spolecnost ,v kontrastu se zapadem..
    Maji jen prumerny generaly..To je videt.
    Ten Lukasenko z B. vypada jako strejc ,je ale loajalni a normalni ,a meli by mu belorusove dekovat a hodne..
    Zabranil jejich maidanu a dnes by behali taky po poli na rusa..
    Ted EU pribyla na vydrzovani dalsi prostitutka ,za 400 tisic rocne. Jako by jich nebylo uz plno, preplneno vsude.
    Bordell ,eunuch vyhlasil /pro zmenu/,ze znici ruskou armadu..
    Ukrove nemaj rozum ,/lepsi potom pro rusa/, kolik helikopter a vojaku obetovali na vysvobozeni tech z Mariupolu , potom ale strileli a zabijeli svoje v ruskym vezeni..
    Teroristicka akce na tu malou dcerku Dugina.
    Ten most. A dalsi..Pro se nevenujou valceni..
    Kazdej vi ,ze hlavni problem maji , ze rus sedi daleko a strili ve dne v noci z kanonu na ukra..Misto akci Mariupolu, utoku na most ,meli by se pokusit /dneska boucha lecos/, vybouchnout nejaky tovarny na ty naboje do kanonu v Rusku..
    Zkusit nejak vyresit tenhle a pro ne hlavni problem..
    Ja vim neni to lehky ,ale aspon udelat neco rozumnyho..
    Lidi jsou blby , kazdej to vidi snadno a nektery masochisti vo tom musej porad kricet , ale vono to zase klame..Zaroven sme jako lidi schopny genialnich zazraku a vzdycky byli..
    Tisice let ,dlouha doba a my nejsme schopny zjistit vedet ani trochu, co sme..
    Neni to proste mozny zjistit..Tak ani nejak zmenit nase chovani ,spise tech pathologickych pripadu mezi nami a neda se nic delat , zase asi je tady neco , co to nedovoluje..
    Vemte si priklad snad asi nejrozumnejsiho cloveka dnes,Putina a von se kamaradi s takovym eklhaftem Abramovicem, napr….

  2. Důležitá je pravda. Ale většina z toho, co se pořád dokola přetřásá, je lež. K těm židům a k tomu osmašedesátému: Hitler byl žid. Vojska k nám pozval Dubček. Jak to vidíte teď?

   Spoustu věcí bude nutné zásadně přehodnotit …

   1. Já opravdu netuším, Jokere, jestli jste s tím Dubčekovým pozváním Sovětů pouhý upřímný magor nebo agent-provokatér.
    Co se týče Hitlera a jeho židovství – nikdo z nás Evropanů nemůže bez genetického testu stoprocentně odpřísáhnout, jestli se nějaká jeho babička neucitla v horizontální poloze pod židovským lékařem, právníkem či židovským podomním nákupčím druhotných surovin, vykřikujícím před chalupami Hadry,kosti, starýý sklo!

    Co lze považovat za extrémně nepravděpodobné je to, že by si v takovém případě byl Hitler tohoto faktu vědom. To je asi tak pravděpodobné jako naděje, že byste se Vy stal expertem v problematice kritického myšlení (toho opravdového, ne té parodie našeho vrchního elfa) .
    Ale nezoufejte – určitě se uplatníte v rozšiřujících se řadách bojovníků všech proti všem.

    1. Nevim, jestli si toho byl vedom, ale musel videt hodne Zidu ve svem nejblizsim pribuzenstvu.
     Nebo alternativne, zeny z Hitlerova pribuzenstva mely sklon si odskocit k zidovskym sousedum nejenom na nakup 🙂

     Pred par lety udelali Belgicani velky sber DNA Hitlerovy sirsi rodiny. Synovci, netere a tak, kolem 40 lidi.
     Vysledek byl pro mnohe ohromujici: Hitler mel za predky Zidy a Berbery ze seveu Afriky.

     https://www.cbsnews.com/news/dna-tests-hitler-descended-from-jews-africans/

     Z nejakeho duvodu proti vysledkum studie vehementne protestoval Israel 🙂

    2. Prý věděl a byl to jeden z důvodů jeho urputnosti vůči těmto lidem. On se k nim ale nepočítal. Asi jako když v českých novinách vidíme hnojení na Čechy od Lepšočechů.

    3. O tom, že to byl Dubček, kdo sem vojska VS pozval, píše prý Bilak ve svých pamětech „Az po mej smrti“. V podstatě se nedají sehnat, ale já je mám uložené na disku. Ještě jsem je nečetl, ale toto mi říkal jeden hodně důvěryhodný člověk. Až si je přečtu, dám o tom vědět. A pokud to tam nebude, řeknu i to, kdo mi to řekl.

     To, že byl Hitler žid, se tak různě objevovalo již dříve. Teď nedávno si to dovolil říci Lavrov. Současný a velmi významný politik.

     Takovéhle věci dost zásadně mění obraz situace. Konečně už se tu přetřásala kniha „Bůh synergie“ o Stalinovi a Rusku. To je něco podobného. Já nejsem provokatér, jen občas mi vytečou nervy, když se tu dokola diskutuje o Pětikolce a postavách alternativy …

 22. Ale no tak Vidláku, to co jste napsal je prostě hloupost. Nic takového o čem píšete nevzniklo po okupaci vojsky Varšavské smlouvy, to je přeci v nás odnepaměti. Prostě člověk je tak naprogramován. Kdyby nebyl, tak by nedokázal nic. Vždy by před každým průserem nebo neúspěchem stáhl kalhoty a zmizel.
  Já ani mnoho dalších nemáme kam bychom utíkali , stejně tak v 68. Proč taky? I po roce 68 se zde dalo celkem slušně žít a s přihlédnutím k dnešku dokonce krásně a zase to tak bude až zmizne EU a pětolepra.

  Navíc já jsem již před drahnou chvílí kamarádovi říkal, neboj, koukni se na to , tohle uvidíš ještě jednou. Poprvé to bylo po 89 roce. Zasranci půjdou do hajzlíčku , pár let bude trochu více hladových (snad ne těch sedm) ale už v zásadě bude líp. Já se na to vlastně těším, tohle přeci muselo přijít.

  Válka nebude a už vůbec ne atomová, co blbnete Vidláku? Proč by to Rus dělal, máte rozum? Sám píšete, že Rus má zázemí , ano má, má energie, má lidi a má víru a tohle všechno mu stačí k tomu, aby vyhrál. Už dnes vyhrává a to ještě nejsou mobilizované jednotky na postech. Mluví se o nějakých 30 tisících , ale má přijít 300 tisíc a možná i více. Důvod proč odcházejí Srbové, Číňani a jiní, je zcela prozaický, Rus pomalu přechází do ofenzívy a to je nebezpečné nejen pro Ukrajince. Nic jiného v tom není. Tak nestrašte atomovou válkou. Nebo máte fakt pocit, že Rus už prohrává ?

  1. Atomová válka SNAD nebude. Pokud někomu nepřeskočí.

   Ale tady (a nejen tady) se pořád volá po svéprávnosti a soběstačnosti.
   Vážně si myslíte, že nás velcí nechají být svéprávnými? Soběstačnými? Mimo sféru svého vlivu?

   Kotlinka je mezi velmocemi a je to nástupiště na válku, ať už se bude vést z kterékoliv strany. Tohle mi vysvětloval můj nadřízený, podplukovník v roce 1969, kdy se básnilo o neutralitě Československa.
   Byl to mizerný komunista, ale moudrý člověk který věděl, že komunismus nevydrží. Je proti přírodě.
   A po 53 letech mu musím dát za pravdu. Stejně jako Karlovi Krylovi který předeslal to další, dnešek.
   Před třiceti lety.
   A já? Jsem starý unavený kocour, sedící na sloupku u vrátek a jako Elena Makropulos už nechci elixír života. Nic nového tu nebude. Jenom parafráze na staré věci.
   A až zdechnu, dělejte si tu co chcete. Stejně budete.

   1. Stařičký kocoure,
    tohle jsem si přečetl teď ráno a hned jsem dostal chuť na panáka, ale odolal jsem (půjdu dopoledne plavat svou míli, a to s panákem neladí).
    Pak budu depresi léčit houbami, kterých zase synek přinesl včera obrovský košík a na které večer přijdou všichni, kdo budou mít čas (zase řízky, zase hovězí na houbách /ale to až zítra/….).
    Souzním s vámi, ale cítím se příliš zdráv, aby se mi už chtělo do penálu.

    Možná se začnu podepisovat podle vašeho vzoru svou pradávnou přezdívkou „Orel holohlavý“, dnes ovšem s doplňkem „žel už nelétavý“.
    Hlavu vzhůru, kocoure, okolí je stále ještě plné koček i myší!

   2. Ale snad jsem nikde nenapsal, že nás velcí nechají být svéprávnými. To si opravdu nikterak nemyslím ale co si myslím je , že to snad ani nikdo kdo má rozum nechce. Vždy je potřeba se o někoho opřít, ale tak, aby ani jeden neměl pocit, že je zneužíván. Ukrajinci se mohli dál opírat o Rusko s jejich levnými energiemi a vojenskou bezpečností. Stačilo jen nezaprodat se USA a EU. To je fakt. Finsko jako soused Ruska si mohlo jít svou cestou a tzv. Findlandizace byla vlastně ta správná cesta.
    Teď jde jen o to kdo nás chce více usurpovat pro sebe, zda Rus, nebo EU s USA ? Vidírání v podobě, že od nás nebude západ brát zboží a vůbec, že na nás uvrhne sankce v případě, že budeme chtít odejít z EU.
    Takže kam se přiklonit? K vyděračovi, nebo ?

  2. No, já se Hnidopichu, spíš bojím, že ty atomové zbraně použije jako první druhá strana a svede to na Rusko jako už tolik prasáren v téhle válce.

   1. Spravne.
    Visichni uz zapomeli, ze jakmile vzdycky kdyz zacal Asad valcovat „umirnenmou opozici“, tak taky nezapomel zplynovat par zen a deti.
    Cimz si vyslouzil humanitarni bombardovani, pri kterem vzdycky nahodou cekali za humny opozicnici z al-Nustry.
    Jeden ze sta novinaru se obcas zkusil zeptat, ze kdyz Asad vyhrava, tak proc by to delal.
    Odpoved obvykle znela „protoze je to reznik, zvire a zblaznil se“.

    Tak schvalne, kolikrat jste za posledni pulrok z tech jedine spravnych slyseli, ze Putin je blazen, valecny zlocinec a novy Hitler.
    O tisicich pohresovanych na Ukrajine, kteri nesouhlasili s politikou poslednich 8 let si spravni ani nepipnou.
    Zrovna tak ani o tom, ze nejvic lidi z Ukrajiny uprchlo do toho nenavideneho Ruska.

    1. RE : Sakura
     A jak byli Amíci spokojení, když , tehdy ještě hodný Saddám, zplynoval zlobivé Íránské zvrhlíky.
     Podporoval ho celý demokratický Západ.
     🤮🤮🤮

  1. Ale moc jich nebylo. A kromě několik a zdevastovaných budov a kousků krajiny byly škody spíš jenom na duši. Trvají dodnes. Kdo píše „russák“ má dušičku nevratně poškozenou.
   Co s tím?
   Předtím to byl „hitlerčík“. Ti už vymřeli. I ti další vymřou taky. A budou tu další s jinými škráby na duši, jinými deformacemi. Kolo dějin se pootočí.

  2. Samozřejmě, že jich nebyli stovky.
   Oběti okupace
   Srpnová invaze pěti armád Varšavské smlouvy a jejich počínání v Československu si hned v první den okupace 21. srpna 1968 vyžádaly oběti na životech a řadu vážně zraněných československých obyvatel. Největší ztráty byly po střetu sovětských vojáků s neozbrojeným davem v okolí budovy Československého rozhlasu v Praze. Oběti byly hlášeny nejen z dalších míst hlavního města, ale také z jiných měst a obcí (např. z Liberce, Brna, Bratislavy, Košic, Popradu a dalších). Jen první den okupace byly zraněny desítky osob, mnoho z nich těžce. Ztráty pokračovaly i v dalších dnech, týdnech a měsících. Celkem si okupace Československa do konce roku 1968 vyžádala 137 mrtvých, zhruba 500 těžce a stovky lehce zraněných.

     1. To máte pravdu, Olgo.
      Jenže….. vždycky je nějaké jenže. Jenže dnes je před fakty preferovaná jejich interpretace.
      Jak píše Hnidopich výše – 137 mrtvých před čtyřiapadesáti lety. Je to hodně nebo málo?
      300 tisíc mrtvých před lety sedmasedmdesáti – je to souměřitelné? Poměr vychází 1:2190, nebo, chceme-li v procentech 0,05 % ve „prospěch“ těch nájezdníků z východu. To jsou fakta, i když třeba ne na chlup přesná. O materiálních ztrátách lépe nehovořit.
      A jak je tedy interpretovat,? Kdo je ten odvěký nepřítel?

      1. Fakta jsou jedna,Hudče,jejich interpretací může být nespočet.Fakta to nezmění.Otázkou je spíše,zda máme kdy vůbec možnost poznat a zaznamenat pravdivě všechna fakta.

      2. Re: Godot a spol

       Těch mrtvých bylo ofiko 112, pak se to začalo postupně přifukovat.

       VĚTŠINOVĚ to byly oběti dopravních nehod. To se dnes taky moc nehodí…

   1. RE : Hnidopich
    U toho rozhlasu jsem byla. A nejenom tam.
    Vojáci nestříleli do lidí, patrně šlo o odražené kulky, stříleli do oken. Museli zažívat strašný stres, čeští kluci jim skákali po tancích, lámali antény a pokoušeli se do poklopu vhodit něco hořícího. ( Sama jsem jednomu rozmázla tavený sýr po helmě. )
    Kdo někdy viděl, jak to vypadá, když někam vjedou Amíci, tak musí uznat, že úplně jinak.
    Bylo mi 19 , chodili jsme v partě a vpád vojsk jsme brali spíš jako dobrodružství. Nikdo z nás nezažil válku.
    Jenom kolega Németh proskočil prosklenou výlohou, když uslyšel zvuk samopalu. Moc jsme se smáli.
    Vysvětlil, že zažil 1956 v Budapešti…
    Viděla jsem i jak nějaký nervák poďobal Národní muzeum. Nikde nikdo, za kamenným zábradlím se krčilo pár lidí, nedávalo to žádný smysl, evidentně někdo čapnul nerva.
    Ti kluci museli být pěkně vystrašení, nevěděli ani kde jsou , a zásobování naprosto selhalo. Měli hlad a asi i žízeň. Krmili se hladově i syrovým zelím. Někdo jim daroval náklaďák zelných hlávek.
    Rozložili si tábor v díře před Hlavním nádražím, kde se kopalo metro. A spali v hale, byl na ně žalostný pohled.
    Strašně mladí, nohy do krve, smradlavé onuce, pod vyholenou hlavou jen vojenskou lodičku.
    Myslím si, že většina zabitých byla oběti dopravní nehody, anebo blbého omylu méně duchem obdařeného jedince. Ta studentka na Klárově nesla diplomku v kulatém futrálu, nějaký blbeček si mohl myslet, že má nějakou zbraň. Kdo ví, co jim politruci nakecali.

    1. Mne už srpen 68 nijak nevzrušuje, jen z jedné věci mám dodnes husí kůži, když si na ni vzpomenu (často to není).
     V Přešticích na křižovtce stál takový zubožený sovětský vojáček nějaké východní národnosti. Regulovčík, možná zapomenutý. Jeho jediné zavazadlo byl samopal. Kolem něj s patřičným odstupem v kruhu seskupená posedávající a postávající mládež. V džínách a s dlouhými vlasy (někteří), já, čtrnáctiletý, také.
     Ani nevím proč, nakopl jsem kámen, bez nějakého přesného účelu či smyslu. A ten se pomalu dokutálel k nohám toho nešťastného vojáčka, kterého na tu dalekou bezvýznamnou křižovatku postavila série rozkazů, na jejichž začátku stál továryšč Brežněv. Dnes by se chtělo napsat, že pevněji uchopil svou zbraň, ale to by byla fabulace, nic takového v paměti nemám. Ale že se mohlo stát neštěstí, to si myslím dodnes.
     Nebo třeba neměl náboje?

     1. Měli rozkaz nejít do konfliktu, ty máš strach s kamene co se kutálel po zemi, ale podívej se na filmový záznam jak se chovají k těm na tancích a až na výjimky všichni rozkaz dodrželi. Bojíš se zpětně nábojů, ale můžeš být rád, že rozkaz byl jiný 😉

       1. To si taky pamatuju ty nebohé regulovčíky,jak je rozvezli a samotinké nechali čekat na křižovatkách až pojede konvoj. A vždy to byli takoví mladíčci podvyživení v ošuntělých uniformách,že by jim člověk radši skočil pro svačinu a politoval. Asi to byla psychologie,nesmíme zapomenout,že bylo 20 let po válce a většina národa ještě zažila ten 45. ty šeříky a euforii a vdecnost, že válka skončila

     2. Nu, je tu ještě jiná historka o sovětském regulovčíkovi:
      Zapomenuli kluka na křižovatce u náměstí, u kostela. A on tam stál snad dvě noci a tři dny. V neděli odpoledne, když bylo naštěstí kolem dost lidí, se zhroutil, prostě omdlel. Tož ho lidi vzali a odnesli do otevřené cukrárny. A kluk prosil „kušať“. Lidičky by klukovi samozřejmě koupili z té cukrárny cokoliv, litovali ho velice. A byl na korze i doktor, který doporučoval to s jídlem nepřehánět, dejte mu napít, ale jenom trochu.
      Ale v cukrárně byl naštěstí telefon, tož volali do kasáren (našich kasáren) a přijeli z nich dva důstojníci, sovětského vojáka zkoukli a zajistili jeho samopal. A volali do ruských kasáren, ale nevím kam, do kterého města. No přijeli pro něho jeho rodní gazíkem. Vojáčka chytli za ruce a za nohy a jako pytel ho hupem HODILI do auta! Myslím, že tehdy byla mezi lidmi docela velká ochota ty sovětské hrubiány zmlátit. Tož asi tak.

     3. RE: Hudec
      Také na to už dneska nejsem pyšná, že jsem udatně vojáčkovi vykukujícímu z obrněnce rozmázla o helmu kus sejra. Jenom zastrčil hlavu, ani nevím, jak se zatvářil. Co si myslel.
      Evidentně měli rozkaz neútočit.

    2. No, co by jim nakecali. Že jedou bránit Čechoslováky před kontrarevolucí. A měli pravdu, ona to kontrarevoluce byla, jen taková ta česká (kontra) revoluce, nikoli krvavá ruská (nebo maďarská) revoluce. Jako byl říjen 1918 nebo listopad 1989. Jen jednou vzali Češi do ruky zbraně, aby bojovali za změnu. Ale to byli fakt nasraný na německý okupanty. Teda kecám, ještě jednou vzali do ruky zbraně, ale to se nebojovalo. V únoru 1948.
     České převraty jsou takové klidné, bez krve, jedna parta se s druhou domluví, z první party se stanou členové druhé party a obyčejnému člověku je to tak nějak jedno. Má své starosti a politika se ho tak nějak netýká. Vzpomeňte si na listopad a prosinec 1989, ten jste určitě všichni zažili. Chtěli jste zrušit všechno v čem jste žili, sociální jistoty, jistotu zaměstnání, lékařskou péči zadarmo, školství zadarmo? Nechtěli, jen jsme chtěli možnost cestovat, platy jako na západě a západní pozlátko supermarketů. Co máme teď ? Krachující fabriky, hromadu nezaměstnaných, zrušené desítky nemocnic (všechny od okresních níž), inkluzivní školství, hitlermarkety plné zboží s dvojí „kvalitou“ potravin. A to ještě krize nezačala.

     1. Něco málo vím o akci Krkonoše.
      Nikdo z vojáků nic nevěděl, jen že je něco jinak.
      Co asi v nějakých 18ti víte?
      Zaplat pán Bůh, že to po třech dnech odpískali.
      Mohlo to skončit obrovským průserem.

    3. Helanov, byla a nebyla..
     Vy si vymejslite..V tech dvou tancich napr. byly posadky i s velitelem..
     Potom ,kdyz jsme ty tanky zapalili /zadny hazeni neceho do poklopu/, vylezli ven , bylo jich asi deset , tank nechali pred rozhlasem a husim ochodem v cele s velitelem ,odesli smer k Rieagrovym sadum..
     Mne jich potom bylo lito..Tank nechali v Balbinovy ulici a tam dlouho horel a bouchal..
     Druhej tank horel ,ale jeste odjel vod rozhlasu a zastavil u Muzea . Ty veci na haseni nefungovali, mlatili do ohne hadrama a svejma kombinezama a tank nechtel prestat horet. Bylo to predstaveni a..
     Davy se strasne smaly , kdyz to videly a rus zuril a zacal strilet do Muzea, nebyl jsem u toho ,ale muj kamarad tam lezel za druhou lucernou..
     Jednou bylo vyroci v CT , vedla to nejaka fuchtle v novy modelu satu a diskutovali zaruceny historici ve veku 25-30..
     Nastval jsem se a sepsal jsem to presne ,jak to bylo , byl sem u vseho a temer vod zacatku.
     Potom mi nekdo poradil ,tak sem to poslal do nejakyho „nakladatelstvi bez vydavatele“ a tam to lezi za deset penez..Nedavno sem to nabid tady na vyroci srpna vyroci ,ale odmitli to..
     Vo takovy veci neni zajem..Proc ,to neni zase tezky uhodnout..

     1. Pawe, nejsi náhodou Štěpán Bachleda? Ten prorazil krumpáčem sud s naftou na tanku v místech nad podchodem Václaváku a zapálil ho.
      Druhý tank se rozjel nahoru proti Muzeu a začal kropit jeho fasádu kulometem. Střílel ale nad lidi, spíš na výstrahu. Netrefil ani koně sv. Václava. Měl jsem to z první ruky, stál jsem v pasáži U Vaňhů.

      1. Kde vzal ten krumpac.
       To se odehralo prede mnou , kdyz sem v prestavce mezi strilenim vylez ze vchodu do cinzaku pred rozhlasem ,kde sem cumel na pozarni vybaveni uvnitr.. Bedna s piskem.To se mi nehodilo. Hadice ,nic ,ale visela tam pozarni sekerka a uz sem ji nes ven a vyrvali mi ji z ruky..
       Dali tomu co stal u prvniho tanku a ten udelal diru v tom sudu ,co mel asi kazdej tank. Zacala splejchat nafta na zem, ale zapalovace ,zapaleny sirky ,nehorelo to ,az ten chlapek rek, hadr.
       Nekolik kluku bylo razem bez kosile..
       Ty cary sme namaceli do ty nafty na zemi a hazeli na tank..
       Nemoh sem vubec verit ,ze je to zelezny a ze to hori..Potom ,kdyz to videli jiny tak dalsi bezeli na tank za nami , ten pak jel dolu pred Muzeum….Prvni ,nejdriv z nej vodesli a pak se vratili a odvezli tank do Balbinovy ul. Tam bouchal.
       Jiny este bezeli pres ulici nad Italskou a tam stal na rohu ,malej nakladacek s plachtou, zapalili tu plachtu a este na nem tancovali radosti,ale pak /v tom byla zapalna munice pro tanky/, vylitli do vzduchu a potom chlapek s fiatem ,pockal az to bouchlo , rychle tam vjel , vtah kluka do auta a pryc. Takhle je zachranoval..Od toho nakladacku, jak bouchal ,chytly a horely oba cinzaky , na obou stranach Vinohradsky. Podivejte se na fotky..Myslim ,ze to byla zapalna munice pro boj ve meste..
       Jeste nekdo zapalil autobus nahore /byl barikada/ a ten horel dlouho a coudil cernym kourem vsude..Byla potom zizen z toho..

    4. Já jsem byl zrovna s rodiči v tehdejší Jugoslávii, bylo mě 15. Zažil jsem neskutečnou podporu ze strany Srbů, odjížděli od moře s tím, že nám jdou na pomoc. Nikdy jim to nezapomenu.
     No a jak jsme se jim odvděčili my? Bombardování Srbska, uznání Kosova a souhlas s vyhnáním Srbů z Krajiny.

 23. To je jako z filmu Spalovač mrtvol, kde hlavní aktéři v roce 38 říkají, že sice na hranicích stojí cizí armáda, ale, že přece žijí v Evropě ve 20. století, tak co se může stát!?
  A u některých mých sluníčkových kolegů v práci to je zase jak ve Švejkovi, když říkají něco jako:“Pane obrlajtnant, to bude nádhera, až oba padneme za císaře pána a jeho rodinu.“
  Akorát se musí vyměnit“ obrlajtnant“ za „voe“ a „císař pán s rodinou“ za „UA, demokracii a EU.“
  Jejich troubení na polnice a bušení do válečných bubnů mě děsí…. kór v situaci, kdy začínám chápat, že Hašek si při psaní této scény ze Švejka vůbec nedělal prdel. Psal to přesně tak, jak to viděl a zažil- tu atmosféru, ti ochotu lidí udělat ze sebe potravu pro děla … To jenom my jsme to nepochopili, protože jsme si mysleli, že „přece nikdo nemůže bejt takhle blbej.“ Tak teď máme Švejka v přímém přenosu. Jen kouknout do diskuze na Novinky nebo si sednout do fanouškovské hospody kteréhokoliv fotbalového klubu., popř hipster baru.

  1. Ano. Lidé místo aby trochu přemýšleli, zařadí se do nějaké party a pěstují si skupinovou nenávist.
   A pak třeba jdou a nechají se zabít. Ale to je vlastně taky příroda. Život je boj. Přežijí jen ti nejodolnější.
   Přírodní výběr, Darwin.

   1. Tohle bych vod nich necekal , kocourkovskej , zrovna myslim podobne ,vo tech apokalypsach, armagedonech atd..Kde to vlastne ma, nejaky podhoubi..
    Maji potom radost, jako ty ukrove dnes ,ze bojujou a fanaticky a padnou za nic , nebo za neco, co se jich vubec netyka , a nebo, jeste horsi , aby se jiny meli bajecne a zili v bohatstvi a dlouho i s rodinami ,zili na jejich ucet a jeste horsi, prave z jejich smrti..

  2. Vy ve svém okolí máte byť jediného Čecha, který je ochoten udělat ze sebe pro US, EU či želenskýho potravu pro děla?
   Já ne.

 24. Jenže Vidláku,
  nikdo neví, co bude. Neví to jistě. Jestli tu budeme mrznout a hladovět a pak teprve shodíme vládu a….
  A nastoupí nějaký nový Hitler?
  Nebo se to poonďá natolik, že nad námi budou lítat strategické rakety a sem tam nějaká spadne třeba … na Brno. Tedy jestli bude zima a hlad nebo bude radioaktivní horko a až pak zima a hlad. Takže jsme malinko připravení, ale dobře se připravit nelze. Tak jako se nelze připravit na zemětřesení.
  Ano, trochu ano. Ale s osudem to ani nehne. Dokonce i když by se podařilo shodit vládu, je situace krajně nejistá. Obsadí nás Německo nebo Rusko? Nebo snad Ukrajina? A potom? Kolik lidí přežije, kdo se ujme vlády „potom“.

  Jisté je jedno – nezůstane to tak, jak to je.
  Ano, žijeme sice v očekávání „zajímavých časů“ ale nevíme, jakých. A kromě „mluvících hlav a expertů, kteří neví o nic víc než Vidlák nebo já to neví nikdo. NIKDO!

  Na klavír jsem se učil na pianinu, který mému dědovi svěřil do úschovy židovský advokát z vedlejšího bytu, aby se mu nic nestalo když odcházel na transport s myšlenkou, že se brzy všechno vysvětlí, že je to jenom taková organizační hra německých místodržících. Po válce se už děda nedopátral, komu by klavír měl vrátit. Tak si ho nechal.

  1. Také se bráním uvěřit tomu, že světový dráb a jeho poskoci myslej ty výhrůžky vážně.
   Teď už otevřeně hlásají, že Rusko je nutné zničit. Rozdělit, podobně jako se rozdělilo po war2 Německo.
   Že Rusko vždycky ohrožovalo Evropu, už za cara. Že tam žijí zvláštní lidé, pro které život nemá žádnou hodnotu.
   Z takových řečí mi jde mráz po zádech. Nenávist ke všemu ruskému, chuť vymazat RF z mapy.
   A při těch proslovech úplně stejná dikce, jako kdysi u Goebelse a Hitlera. Stejný slovník.

   1. Kdyz to nekdo dela dvacet let tak to asi mysly vazne a opravdu zase chteji zlikvidovat vsechny, aby tam byla krasna prazdna zeme pro drancovani.

   2. Souhlas.
    A ještě poznámka. Pozoruju změnu charakteru zpráv. Od znásilněných ukrajinských babiček jsme se propracovali ke stadiu líčení bídného života v Rusku a k oslavám smrti ruských vojáků. A diskuze se plní nadšeným hýkáním. Naprosto se vytratila lidskost.
    Je živená jen slepá protiruská nenávist.

    1. RE : Marie P
     Znásilněné ukrajinské babičky jsou horké téma.
     Malé děti, umírající v Jemenu na podvýživu a choleru téma nejsou. Ačkoli jde o sofistikovaně řízený hladomor. Do Adenu se nedostane ani krabice Sunaru , protože embargo. ( Pokud se dostane, tak z ručky do ručky, těm správným lidem. )
     Mám zato, že do Jemenu už si netroufnou ani Lékaři bez hranic anebo Červený kříž.
     Naprostý nezájem světových médií.

 25. Kdyby lidé z naší kotlinky utíkali když se nevede, byla by zde pustina nebo zcela jiné a odolnější obyvatelstvo. ¨
  Přijdou těžké časy, ale zase jako vždy, zasvítí sluníčko do nové reality. A lidé se znovu začnou lopotit a snažit se prací zlepšit svůj osud. V roce 1968 jsme se v šoku museli rozhodnout, utéct nebo snášet časy co přijdou. Většina se rozhodla zůstat a pak pracovat. To je jádro národa, to je síla, která ho drží při životě. Bez své země by byl ničím, náplavou v cizině, která se rozplyne se vším všudy.
  Tak to bude i dnes. Celý národ nemá kam utéct, všude ho odmítnou. Musí vydržet na půdě předků, ve svém domově, ve své kultuře, krajině a tradici. Nebo i zaniknout.
  Třeba přicházející lekce na čas vybere čestné a schopné politiky, kteří začnou pracovat na lepší budoucnosti. Nemusí být bohatší, jen by měla bát k lidem vstřícnější.
  Teď se musíme připravit na špatné časy a měli bychom začít přemýšlet kdo a proč nás do nich dostal.

  1. Žádná doba nemůže vygenerovat schopné politiky.
   Politik je krysař. Dokáže možná odvést krysy někam jinam, ale tím jeho moc končí.
   Žili jsme dlouho v míru a už neumíme ničema a nikomu odporovat. Čekáme.
   Ano, poněkud se „semkneme“ (to slovo přímo nenávidím). Ale co z oho?

  2. Zacala jsem si vsimat, ze se tu hodne nadava na tu nemeckou burzu. Ale dosud jsem nevidela nikoho, kdo by rekl, kdo je za to zodpovedny. Ktery zradce, ci skupinka zradcu. Nekdo to odsouhlasil, podepsal. Dejte jmena!

   1. Lipská burza nic neřeší. I kdyby ČEZ (a další výrobci elektřiny z ČR) z ní „odešli“, tak se nic nezmění. Prostě naši výrobci uzavřou smlouvy s odběrateli (např. rakouští a němečtí distributoři, německé firmy) i bez burzy zašlou svoji nabídku. A managment výrobců je placen svými akcionáři aby maximalizoval zisk, ze zákona. Stejně již mají na příští (nejspíš i přespříští) rok podepsané smlouvy.

    1. Ale jděte. Vláda vyhlásí nějaký vyjimečný stav nouze a najednou je vše jinak.
     Je to jenom o tom chtít situaci řešit a mít na to odborně.
     A současná vláda nemá ani jedno.
     Nechce a ani neumí.

 26. Nic noveho pod sluncem. Cetl jsem diskuzi dvou intelektualu v roce 1913. Velka valka mocnosti je vyloucena ! Je proto mnoho duvodu. Temer vsechny panovnicke rody v Evrope jsou pribuzensky spriznene. Je rozsahly mezinarodni obchod, o ktery nikdo nechce prijit. Na zemi vyvazuje vliv Nemecka Francie, na mori Anglie. Kdepak pane dneska valka, dnes je doba jemne diplomacie a vyvazovani vlivu… Ti dva snad nebyli hloupi, jen si nedokazali uvedomit svuj omezeny pojmovy obzor. Kechlibar uz v roce 2016 predvidal ze Egypt je kvuli stale horsi socialni situaci pred velkym vybuchem. Nic se zatim nestalo, byt to doprovodil velice konkretnimi a rozumnymi argumenty, (https://neviditelnypes.lidovky.cz/zahranici/egypt-generalove-versus-cukr.A161027_205635_p_zahranici_wag ) Aano, tehdy jeste nebyl pod tlakem jako dneska ze se musi postavit na „spravnou stranu“ a neznali jsme jeho ideove limity – jako jsme je neznali treba u Visingra nebo pojdme vyse, u Zemana… Takze i ted se nemusi stat vubec nic. A taky muze. Ze jsem vlastne nic nerekl ? Jsem si toho vedom. Kdo ale muze rict vice ?

  1. Bandita: Revoluce a kolaps se můžou několik let odkládat. Záleží i na globální situaci, cenách ropy, plynu, potravin atd. Velké francouzské revoluce přispěl výbuch sopky na Islandu, který vedl k neúrodě, drahotě, hladu a nemocem, které snáz nakazily hladové. Teprve potom král musel svolat generální stavy a teprve potom široké vrstvy začaly opakovat slova filozofů o změně poměrů.

   Egyptská vláda potraviny dotuje nejvíc placky z těsta. Až jednou nebudou peníze na dotace, začnou hladové bouře a za kždými deseti hladovými bude stát islamista, který je bude povzbuzovat pro své cíle je bude zneužívat. Už letos tam žije víc než 100 milionů lidí. Za Násira to bylo asi 20 milionů…

  2. /Chrchlibary snad cte a veri jim ,jen Vidlak/. Cokoliv se dnes a denne a hodne napise a potom se krici kdyz neco z toho se vyplni..Ja /chytrej nad jiny /,to rikal..
   Ostatni se zapomene pro nekonecne sepisovani dalsich spisku..
   Mame jich celou radku. Cim vetsi reznik narodu, tim este vetsi..
   Karel Veliky. /Charlemagne/. Alexandr Veliky, Bearbarossa, Fridrich Veliky. Adolf , Lev Severu. Atd. Akademik a kazdej nejvic podleza..Proto.
   Aby se moh nad nas povysovat../Hampl jako dalsi chce ted taky prolamovat a revoluci/.
   Ma na to doktorat..Revoluce je jinym nazvem….
   Jinym nazvem „stridani prasat u koryt“..My ale nikdy neunikneme a zadnejm..
   Ostatni jako Napoleona a spol ,oslavuji a vynaseji do nebes podlezavi akademici ustavicne, az dodnes. Je to bez konce, az je svet jakej je.
   Kral Ludvik pomahal emericanum v jejich „revoluci“..
   Byli to hlavne imperialisticti dobyvaci fanaticky krvelacny protestanti z nemeckych a jinych zemi..
   Co nemaji nikdy dost.. Napr. germani byli u kazdy valky a kdyz nebyli ,protoze to nejak neslo …
   Dnes mame titulek , Nemecko nebezpeci pro nas.
   Nepamatuju kdy nebylo a jeste pro dalsi narody sveta. /
   Jenom na chvili po valkach, kdyz skodit neslo.
   Vznik USA byl primy dusledek svetoveho nestesti , 30ti lete vyhlazovaci valky..
   Nestesti ,ktere zase hrozi vseobecnym vyhlazenim, se jen prestehovalo.
   Dalsi agresivni zivly italove a irove pribyli ,az potom..
   Nekolik se jich tam prevliklo za indiany /aby to nebylo na ne/a pak ty strasny a zaroven proslaveny akademikama , revolucionari nahazeli trochu britskyho caje do more.
   Neco jako dnesni teroristi ,co chteji bejt anonymni a maskuji se..
   Burzoustove , ktery se opatrne a bazlive „stydeli“ bejt rebelove , aby ta rebelie nebyla na ne a chteli ji svest na nevinne..
   Pak nastal slavny boj za osvobozeni emeriky ,za osvobozeni indianu,nebo jinych, nebo nekolik, zakuklenych a neznamych , tech ?? Co hazeli ten caj?? A kdo vlastne byli ty ustraseny schovavajici se revolucionari …Maglajz.
   Tady mel ten kral a Francie neco trochu vedet…Komu vlastne pomahaji..
   Jenze jako elity ,vzdy od zhruba 15-16.stol., kral byl zadluzenej a tak si na tu pomoc pujcoval a na uroky..
   Jenze to uz zaroven akademikove zase vyvijeli horecky zmen..K cemu?
   Revoluce ta Francouzska /a co vsechno z ni akademicky pisalkove udelali /, je taky neco jinyho, nez ta akademicka..Zamyslet se je treba.
   Kral Ludvik podobne dodaval rebelum vsecko /jako dnes se ty „statnici“ hrnou do Kyjeva ,aby se tam klaneli a prosili ponizene, co jeste si vrchni ,za chvili prchni/tam preje/, az zruinoval Francii totalne. Dnes se podobne se ruinuje celej svet ve prospech jednoho z Kyjeva. Je to hospoda, ale vobracena, hosti stale prosi co si vrchni preje a zadoni aby si pral cokoliv a hodne ..
   Vysledek byl ,ze zmena ve Fr.musela nastat.. Se ty veci opakujou..
   Ted si vemte kralem zruinovanou a rozvracenou Francii , potom nicenou a plundrovanou revoluci , obcanskou valkou , ale zadnej akademik vam nerekne pravdu ,kde Napoleon bral penize..
   Vylet a nezdarenej armady do Egypta ,co tam delal a proc tam lez..A utek.
   Velice draha zalezitost..Nova armada z ceho..
   Dobyti Italie a dobyvani cele EU. Chtel taky EU.
   Cele dlouhe roky valek Francie proti vsem a potom kde vzal jeste na vylet do Ruska..Proc tam zase lez a zase utek ..Neodvazuju se odhadnout ty kazdorocni vydaje a miliardy, co to stalo ..
   Slysel nekdo , kdo tyhle veci platil a vysvetleni ,proc se britove ,kterym patrila asi ctvrtina sveta kolonii ,ktery vysavali nemilosrdne ,za nekolik kratkych let , totalne zruinovali . Jenom trochou odporu proti Napoleonovi.. /A kazdej tomu veri/.
   Vsichni , kralove a cisare atd. se temi nekonecnymi valkami jako vysledek astronomicky zadluzili a svet tehdejsi zruinovali..
   Jakej byl vlastne pravej zamer tech udalosti tenkrat..
   Potom jako dalsi opakovani se s valkami musi cekat, az lide svet znovu vybuduji ,vyzbroji vlady a zajisti hospodarstvi ,az se rozmnozi na zabijeni ,jako vojackove pro armady ,rozmnozi bohatstvi elit aby meli na valky.. na valky..
   A zacne to sichr zase znova.
   Kdo mel prospech z tech vsech valek ani jeden akademik za trochu obeziva ,nekvikne trochu pravdy.
   Naopak spisky v tunach slouzi jen vse zalhavat..
   Co mela udajne zaplatit a zaplatil vlastne kdo, to vsechno , kdyz byla Francie hospodarsky znicena, valkama znicena …Potom ve valkach byla Francie porazena ale Napoleon se vratil z toho ostrova za chvilku a znovu mel miliony na dalsi armadu..
   Nikdo se nikdy nezepta ,kde na to vzal..
   Jenom takovy, co hodne nechodili skoly..A skoro nic necetli…

   1. Mimochodem, pane Paw, nevíte náhodou proč Napoleon a jeho armáda šla na Moskvu? Taková dálka, tak špatné cesty… a car a jeho vláda zatím seděli v Petrohradě. A Napoleon to samozřejmě věděl, protože carovi poslal dopis, kde žaloval, že Rusové podpálii Moskvu. Petrohrad na samém krajíčku Ruska a on, veliký vojevůdce se táhne přes půl Ruska do Moskvy.! Proč? Co hledal v Moskvě? Čeho chtěl dosáhnout?

  3. Clanek je opakovani latky , co do nas husti „pedagogove“ ,za nekolik poslednich let , nekonecne vyhruzky ,co bude nesmi chybet, co kazdej muze cekat ..atd..
   Na nase slova dojde..se krici !!
   Vsichni se na nas spojili a „sborove ,sjednoceni ,zpivaji a rvou ty same vyhruzky, stale dokola“..
   Vlady a urady to stejny delaji neustale stovky let , jako dnes Usa a EU , media a vsechny , bez vyjimky atd a bez konce a akademicky poucovaci pedagogove od prvni tridy obecne..
   Kazdy pokrytecky varovani je zase vyhrozovani a nic jinyho..Neznaji nic jineho..
   Clovek ,sotva se narodi a hned, misto aby mu doprali detstvi a poradnej ,klidnej , nerusenej a nezbytnej vyvoj , kterej potrebuje nejvice ze vseho ,chopi a zmocni se ho paraty sienych pedagogu a uradu ,placenych v miliardach ,okamzite urci ,ze prave narozenej clovek/dite, je uplne spatnej a nejhorsi /akorat se nerekne proc a jak je spatnej/ a pod vznesenym vyrazem vzdelani ,proto musi a musi a musi ,nastoupit na nej ,tvrda, totalni,marx fasisticka ,nemilosrdna, donucovaci otrokarska metoda teroru a douholetyho zotrocovani..
   Nevis, neucil si se ,cely cas po skole a ted nevis , jaky je hlavni mesto Habese.
   Tady mas tvrdej ,ale zaslouzenej trest. At vsichni vidi, jaky ty vsichni jako jsi ty, jsou spatny, vychova, kazen, disciplina ta nejtvrdsi musi na vas bejt a vystraha pro kazdyho ..
   Od ministru az po uklizecku a skolnika ,organizace vsichni se vrhaji na ty malicke a zucastni se jejich „napravy“ vsech spatnosti maleho ditete..Probuh.
   Vsichni rodice /jenom ti to mysli dobre/,se ale rovnez pripoji..
   Jenom totalne poslusnej a podrobenej zacek je dobrej ,denne chvalenej a je za vzor ostatnim….Potom muze byt dokonce poradnej obcan demokratickeho zrizeni..
   Maly deti, stenata mladata vsichni /s prirodou/,jsou to nejkrasnejsi ,co ve svete mame a to se musi /vsechna krasa sveta/, neuprosne nicit a znicit..
   Svet ovlada hlavni proces a to je prave proces nekonecneho niceni a vseho..
   A nekonecna vychova od deformace deti ,az do silenstvi vsech dospelych ..
   Kazdej krici ,armaggedon , apocalypsa ,/potopa sveta/,porad ,ale nikdo to neumi vysvetlit, ani se nepokousi..Neni cas se zamyslet , ti co nejvic sdeluji ,to ani neumi.
   A nikdy se pro same vyhrozovaci a manipulacni poucovani ani nenauci.
   Kazdy vynalez tomu poslouzi..Vzdelani vychova..Vsechno.
   Pockejte a uvidite co se vam stane..Musite poslechnout , myslime to s vami dobre, ted se polepsete , ste nepolepsitelny , ted jdete a udelejte ../co my chceme/,kdyz to neudelate ceka vas to nejhorsi ….Valka.
   Kdo ma hubu vyhrozuje a vyhrozuje..Je to nemoc ..Vladne vlastne, Hrozbismus..A.
   Neustale diveni nastava potom ,jak se neco takovyho , jako dnesek ,mohlo stat…

       1. Pane Cech , to je „slon“ /ty udalosti tenkrat/,kterej a ktery si zadaji vysvetleni a misto toho je zahalenej do mlhy lzi ,zapirani a klamu po staleti..
        Nikdo nechce vedet..Kdo,platil taky ty Voltaire, Rousseau a dalsi,kteri vedeli a hodne..
        Je zde ta podobnost s dneskem ,proto sem se vo tom zminil.
        Je to zajimavy pro ty , co chteji opravdu vedet a kolik jich je..
        So long..Venceremos.

      1. Vidite moji marku , nectete. Ja vam to rikam furt. Neni to pro vas.
       Vidlak je tady a pro vas , umely hnojiva, sazeni cesneku, vyroba a prodej odznacku a vycet spatnosti ,co jsou nahodou kolem. Nebo byly.
       To je pro vas..
       Pokus o vysvetleni neceho, pro vas neni..
       Dost lidi maji v hlave ty“zelezny opony“..
       Prispevek je na prvni pohled dost zahustenej /dense/,jako obvykle a taky dost nesouvislej,klade naroky na mysleni ctenare , na pozornost atd..Neco spoluprace,ale to neni popularni..A nebude..
       Ja nejsem zadnej Hemingway , pisu na fleku a hned…Jak to prijde.
       I ten byl silne kritizovanej..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *