26 května, 2024

Louka Starého berana I. – Louka

Jsme už tři. Homer Simpson (moje alter ego) a Starý beran, náš poradce pro politické otázky (druhé moje alter ego). Homer Simpson, náš editor, se bude věnovat literární kritice a komentářům. Já (pokud mě nepustí ke slovu) se budu na ně dívat a jen klátit nohama. Všichni tři si velmi dobře rozumíme.


Jsem rád, že výjimečně mě Starý beran pustil na svou louku, jak on nazývá náš společný politický program. Když jsem dokončil jeho popis, konstatoval jsem ale, že jsem selhal. Přesto, že za hranicemi zuří válka, hrozící přerůst ve válku světovou, přesto, že úroveň cen zejména v důsledku sankcí vůči RF dosahuje neuvěřitelných výšin, přesto nemohu najít odpověď na otázku „JAK TO NAPRAVIT?“

Cíle (tj. co by situaci napravilo):

I. Zastavte válku / Chceme mír (mírová jednání ve válce na Ukrajině)
II. Zrušte sankce vůči RF (omezte inflaci a zejména ceny výrobců energetických nosičů)
III. Stanovte nové cíle NATO jako obranné organizace (a nikoliv jako nástroje vojenské a politické expanze USA)

Starý beran výslovně upozorňuje na absolutní prioritu Cíle I., který podle rady Starého kocoura (buďme pozitivní) by měl znít: „Chceme mír!“. On stále vidí ty velké zahraniční vlky s velkými a ostrými zuby (USA a RF), kteří si brousí zuby na beránky a ovečky v našem státě.. Já si myslím, že mu jde především o sebe a o svá jehňata.

Situace

1. Pokud nyní najdeme opoziční stranu, která vyhoví Cílům
a pojmenuje důvody současného srabu (a tím řekne USA: ne),
a řekne, že bude proaktivní v uzavření míru na Ukrajině (bez ohledu na územní změny),
a řekne, že bude vetovat současné sankce (viz Cíle),
a bude další vývoj směřovat ke vztahům vůči RF na úrovni obvyklé mezi státy, jenž se vzájemně respektují,
pak ano, požadujme odstoupení vlády, pokud sama těmto Cílům nevyhoví.

Poznámka politického poradce: bez prostřednictví organizované složky alternativy (politické strany) nelze očekávat dobrý výsledek. Ale Starý beran je v této otázce nakloněn diskuzi.

2. Vůči vládě se budou vymezovat (t.j. požadovat nebo realizovat kroky k odstoupení vlády) především prezident (jako hlava státu s touto pravomocí zakotvenou v Ústavě), opoziční strany, možná i jednotlivé vládní strany (vyvoláním hlasování o nedůvěře vládě) nebo lidová shromáždění (demonstrace).
Jakýkoliv pokus o násilí v prosazení Cílů musí být v této fázi eliminován. Tím není dotčeno právo svobody slova k těmto Cílům.

Na tomto místě mě zase přerušil náš literární kritik Homer Simpson (to je tak, když necháte ostatní do toho mluvit): „Prosím tě, co to tady píšeš, dyť je to politický program“. „No ano, to jsme chtěli, ne?“. „Ale ne v podobě, jaké píšou všechny politické strany, aby vyhověli zvyklostem a které stejně nikdo nečte.“ Dal jsem mu za pravdu (nebudeme se hádat na veřejnosti) a pokračoval více povídavě:

3. Při vývoji, který povede k možnosti vyvolání odstoupení vlády, potřebujeme strany, které by mohly sestavit většinu v parlamentu a které výše uvedené Cíle vysloví nahlas (dosud žádná o tom ani nešpitla) a nešpitne, pokud z jediné scény, kde se o tom mluví otevřeně (neorganizovaná alternativa) se nezačne dařit šířit osvěta mezi lidi, aby to ty opoziční strany pochopily jako příležitost a naskočily na vlak.

4. Nenamlouvejme si, že přijdeme za kteroukoliv politickou stranou a budeme chtít prosazení výše uvedených Cílů (nejsou to šílenci či sebevrahové, ale jen politici). To může změnit jen společenská objednávka (hlasité přání významné části společnosti). V této chvíli je společenskou objednávkou řešení „drahoty“, kterou úspěšně vypracovala a dále na ni pracuje vláda Pětikolky. Naše opozice jen tuto objednávku využívá.

5. Aby byla vytvořena společenská objednávka alespoň pro Cíl I., musí se lidé začít hodně bát.
Oni se bojí války asi všichni (vyjma naprostých flegmatiků).
Různí se jen pohledy, kdo za ni může: Putin nebo Biden či někdo další. Pro naplnění podmínky Cíle to je úplně jedno. Jenom ten stupeň obav ještě není na takové úrovni, aby zvedl lidi a šli to vyjádřit na náměstích a tak vyděsili politiky k akci.
Důvodem je masivní propaganda o brzké porážce Ruska a nevíra lidí, že by se ta válka mohla přenést k nám (je někde za horami).
Když zhodnotíme dosavadní demonstrace, kde se hovořilo o cenách, plynu atd. tak s ohledem na počet lidí, kteří na ty demonstrace šli, ani dopady „drahoty“ nejsou na úrovni, aby si vynutily masovou účast lidu.

6. Společenská objednávka na řešení „drahoty“ bude časem stoupat, a podpora např. strany PRO ze strany neorganizované alternativy (nás a ostatních „dezinformačních“ webů) má smysl pro ukončení vlády Pětikolky. Ale tím podpoříme vznik jen Pětikolky č.2.
Jak již bylo řečeno, politici nejsou šílenci nebo sebevrahové. 
Jakmile nová Pětikolka bude u moci, určitě bude lepší než současná (jinak to ani nejde, protože současná Pětikolka – to je etalon míry neschopnosti). Ale pokud za sebou nebudou mít společenskou objednávku „Chceme mír“, zůstane vše při starém. Čas běží, přímo utíká…a není ho mnoho.

Starý beran dodává: „a s číhajícími vlky s velkými ostrými zuby za rohem.“

Závěr

Každá správná analýza by měla končit návrhem řešení (to mně učili ve škole; Homer a Beran ještě nebyli na světě) a tomto případě odpovědět na otázku, jak vytvořit společenskou poptávku po tak velké touze po míru (a proti válce), aby velká skupina lidí (Letná a ještě kousek) to na vládu vykřičela. Jinak do toho staří i noví politici nepůjdou.
A to za situace, kdy hlavní prostředky masové propagandy, TV a rozhlas, vláda a vládní strany nás přesvědčují, že Ukrajina zvítězí (jen je ji třeba pomáhat dodávkami zbraní a financí), nevládní politické strany toto téma (zastavme válku) většinou obcházejí a neorganizovaná alternativa je slabá a rozhádaná.

Přiznám se, že nevím. Ty moje protiválečné články četlo pár stovek lidí na Litterate, dalších pár stovek z připnutí k emailům, něco málo na Pravém prostoru. To je kapka v moři. A po přijetí zákonů o „dezinformačních“ webech bude ještě hůř. I na Litterate jsem považován za excentrika. Alternativa má být prý uměním možného, což jsem si myslel, že platí pro politiky. Ten úkol, přesvědčit lidi, že třetí světová válka už možná začala, je při tomto chápání alternativy nemožný. Ale pro nás tři je axiomem, být alternativou alternativy a snažit se v tomto případě o nemožné.

Starý beran se mně překvapeně zeptal: „A tím chceš skončit?“
„Co navrhuješ doplnit?“ odpověděl jsem.
Poškrábal se kopýtkem za uchem (nevím, jak to dokázal, ale udělal to) a řekl: „Nevím, uvidíme“.
Homer Simpson se na nás podíval a usmál se.
Jsme přece víc než bráchové.

Ostrava – Obyvatelé Moravské Ostravy se 29. srpna 1944 probudili do hezkého slunného rána. Patnáct minut před jedenáctou hodinou však začalo dvouhodinové bombardování, které zabilo stovky lidí. Operaci provedlo čtyři sta bombardérů Liberátor americké 15. letecké armády. Cílem bylo narušit průmyslové a vojenské objekty v nacisty okupované Ostravě. Zatímco Němci ovládaný průmysl se z náletů rychle vzpamatoval, o život přišlo celkem 540 civilistů v Ostravě a okolí. Desítky lidí zahynuly například v Bohumíně.

„Nepamatuji se na ten den. Prý jsem v tom krytu nadšeně křičel „bomba bum“. 
Kde se vzala ta moje protiválečná rétorika, nevím. Možná tehdy to batole vycítilo, jak se v tom krytu bála jeho matka, jeho otec a jeho sestra.

Ostrava zažila od srpna 1944 do 15. dubna 1945 celkem 30 náletů.

69 thoughts on “Louka Starého berana I. – Louka

 1. Západ a Rusko jsou společnosti založené na různých principech. Pokud by se Západ necpal do Ruska a nesnažil se ho zničit, byl by mír možný. Ale on dělá pravý opak.

  Je evidentní, že dojde ke konfliktu. Buď vyhraje Rusko (to je nejlepší varianta) nebo nebude nic (to je horší varianta) nebo vyhraje Západ – a to je ta nejhorší varianta. Protože to, co by se mohlo vyvinout ze současné – již tak dost odporné – společnosti přesahuje všechny meze.

  Tedy za mě „Mír za každou cenu“ – NE!

 2. V současnosti nevidím možnost změny.Ta měla přijít v době ,kdy měli komunisté alespoň 10% ve sněmovně.Dnes není síla ,která by pohla těžkou fašistickou botou. Ano, je chytrá horákyně a SPD něco jako Sládek. K tomu připočtěme Trikoloru apod.čili vzduchovou bublinu otazníků.

 3. MÁ CENU UVAŽOVAT O PŘEŽITÍ?
  „Vladimír Štěpán dal v rozhovoru pro server Svědomí národa najevo, že se EU bez ruského plynu zkrátka a dobře neobejde. „To je úplnej nesmysl. Těch 200 miliard kubíků, když spotřeba Evropy je 400 až 450 miliard kubíků, tak je to 40 až 50 procent. U Německa je to ještě horší. To nejde nahradit ze dne na den. To trvá 10 až 15 let. I kdyby to bylo LNG, tak musíte mít terminály, musíte mít zdroje,“ jal se Štěpán vysvětlovat s tím, že těžba plynu frakováním v USA je náročná. Je náročná už proto, že 20 až 30 procent plynu se na lodi ztratí do ovzduší. „To je ekologie. Vždyť to je horší než uhlí,“ konstatoval Štěpán.

  Upozornil, že i lodní doprava je drahá. Nemluvě o tom, že vybudovat exportní a přijímací terminály také něco stojí. „A když to všechno nasčítáte, tak výsledkem je ekologická katastrofa,“ nechal se slyšet Štěpán.

  Konstatoval, že Karel Havlíček (ANO), ministr dopravy a průmyslu a obchodu ve vládě Andreje Babiše (ANO), se zachoval jako „d*bil“. „Já jsem upozorňoval, že potřebujme dlouhodobej dvoustranej kontrakt a já už ho vyjednával pro tři státy EU, tak jsem říkal, dejte mi papír a já zajedu do Ruska a přivezu vám ho. Můžeme kupovat třeba 50 procent. Dejte mi papír a já jedu,“ popsal Štěpán, s čím přišel za Karlem Havlíčkem, který v té době ještě byl dvojnásobným ministrem vlády. „A Havlíček mi odpověděl, že žádnej rozdíl mezi dvoustranným kontraktem a cenou na burze nevidí. A já jsem si říkal, že s takovýmhle d*bilem já se bavit nebudu. Ale on pak odešel, přišel někdo jinej a já si nemyslel, že může být někdo ještě blbější. A ten Síkela to dokázal,“ pokračoval Štěpán.

 4. Ivan Hoffman včera :

  “ Z křišťálové koule ale především stojí za to zjistit, až jak nás politici zavlečou do války, jaké budou materiální škody, kKOLIK NÁS PŘEŽIJE, čili v jakém rozvalu nás zastihne mír.

  V historii tomu vždy bylo tak, že po válce k sobě lidé byli lepší, v nouzi si pomáhali.
  Na troskách minulého se vždy plánuje lepší svět. Jasnovidec by měl v křišťálové kouli pozorovat budovatelské nadšení lidí po katastrofě.
  Něco, co dnes prognostik nemůže vyvodit z neúprosně špatných dat a z hrozivých trendů.

  Cokoli se ale v křišťálové kouli ohledně evropské budoucnosti objeví, bude to dobrá zpráva.
  Špatné bude, když už v té kouli O NÁS NEBUDE NIC.“

   1. Každý týden má pravidelnou glosu na ČRo PLUS. Často si ho poslechnu víckrát. Oni to opakujou.
    Středa patří Hoffmanovi. A je čím dal tím lepší.

 5. PS: Tak dlouho se bude alternativa štítit jakékoliv konfrontace, tak dlouho se bude pokrytecky zaklinat havlistickým rádoby pacifistickým přístupem ( to ten samolibý žvanil měl co by oblbovadlo pro plebs, media a vykolejené umjelce, nebo-li účelová lež ), že buď samo vyšumí, vysublimuje, zmizí do nicoty jako naprosto jalové, v praxi a realitě nepoužitelné žvatlání, nebo bude stačit přehodit davu kost jakoby signalizujici „polepsení“, a on zmlkne sám – jen co bude schválena vedoucí úloha Pětihnusu a současné podoby Demokratů, stačí represivnim ukazováček „otcovsky“ za hrozit, a zbabelá, jakéhokoliv střetu se štítící se rádoby alternativa zmlkne sama…
  Tak mi ty „ideje a charakteristiky“ alternativy čím dál více připomínají rady Járy Cimrmana…

 6. Trochu OT, informace ze všedního života na vsi…
  Sousedi (v důchodu) bydlí s rodinou syna v domku po rodičích. Před léty syn dům přestavěl a zvedl o patro, ovšem pak mu došly peníze, takže přístavba nemá omítku a nemají ani hromosvod (mají přitom o patro víc, než veškerá výstavba kolem). Topí plynem.
  Loni jsem se se sousedkou bavila o topení a ona mi prozradila, že před léty si omylem propálili klasický komín a oprava by byla nákladná.
  Teď na podzim se u nich začalo něco dít, běhali tam řemeslníci několik dní, tak jsem se souseda ptala, co dělají (myslela jsem si, že si nechali opravit komín nebo nový přistavit zvenku, aby opět mohli topit uhlím). A oni si postavili za domem pergolu! Co k tomu říci?
  Obec je plynofikovaná a pochopitelně většina domků má plynový kotel. Kdybych tu trvale bydlila, asi bych to udělala také. Ovšem, všichni sousedi brali plyn přes Bohemia Energy, loni tedy v říjnu prožili těžké chvilky, přehlásili se a.. najednou sousedce teď za říjen na SIPU nesrazili žádnou platbu za plyn! Polekala se a šla se zeptat, co se děje? No a ono to prý nějak souvisí s tím, kolik lidé dostanou od státu jako podporu na …nevím na co + se zastropováním energií… Nerozumím tomu, ale půjdu se v týdnu v PRE na vše vyptat, aby mi pak nepřišla faktura na sto tisíc…

  1. Alena Z. : nám teď v SIPO taky chybí záloha za elektřinu. Lehce nás to zneklidnilo, avšak na našem účtu u ČEZ stálo toto (volně): zálohu za tento měsíc nebudete platit, neb stát vám poskytl příspěvek, který jsme vám neúčtováním zálohy poslali.
   Takže asi všechno v pořádku. Tedy VŮBEC NIC v pořádku není, jedině ta chybějící záloha na daný měsíc.

 7. Jinou možností je na základě včasné (nyní je už pozdě) správné predikce, aktivity a trochy štěstí, vytvořit si zdroje a existenční předpoklady pro úspěšný přesun jinam, například do Chile.

    1. Nějak se mi zadrhává dávat rovnítko mezi vlastenec a soukmenovce… Je tam přeci jen malinkatý významový rozdíl, ale ne každý jej cítí…

     1. Jistěže.
      Ale slovo je to stejné a záleží na míře toho vlastenectví. Ostatně jako ve všem. Svět není složený z jedniček a nul. Věci plynule přecházejí z jedné polohy do druhé. Už to píšu léta. Hranice jsou nezřetelné, rozpité a každý vidí tu „čáru“ jinde.
      vlastenec > nacionalista > nacista A taky záleží na adjektivu. [;>))

 8. Dnes opět pro nás dost zásadní Vlk:

  https://vlkovobloguje.wordpress.com/2022/10/16/bic-na-internet-ten-nepohodlny-a-nabidka-vsem-opozicnim-politikarum/

  Upozorňuje na pár velmi podstatných bodů z připravovaného zákona.
  —–
  Mimochodem – i „nealternativní“ média ruší nebo znepřístupnily do minulých dnů svůj ještě přístupný archiv, kde bylo možno si přečíst názory, které se dnes tato média obracejí o stoosmdesát stupňů.

  Pokud někdo máte trochu času a volná externí paměťová média, doporučuji stahovat a zálohovat.
  Za pár dnů či týdnů už mohou články a názory zajímavých autorů navždy – nebo alespoń na třičtvrtě století – zmizet v nenávratnu.
  ——–
  Přečtěte si u Vlka pasáž o tom, že „vlivová média“, tedy ta nejvíc sledovaná a blokovaná, jsou taková, která budou mít více než deset tisíc přístupů měsíčně….a spočtěte si, kolik je to denně.

  1. Lid má pouze to, co si zaslouží… Viz poslední doplňovací senátní volby… Je dobré se zeptat každého „kované ho demokrata“, a tím nemyslím jen voliče Pětihnusu – co jste od nich vlastně čekali… A ihned konstatovat: toto je Vaše skutečná podoba – váleční štváči, deprivanti, gauneři, samolibí aroganti, zloději, kolaboranti, vlastizrádci, obhájci a podporovatelé nacismu – to je tvář a podoba demokrata, téměř celosvětově…
   Vlk objevuje Ameriku, jde s křížkem po funuse – média jsou stoka desítky let, a situace je čím dál desivejsi… Už to blbě nesou i někteří „demokraté“…

 9. Hledáte-li stranu a osobnost, která splńuje vaše představy, tak si občas poslechněte pana doktora Jindřicha Rajchla.
  Rajchl velice často a rád ve vztahu k Ukrajině používá citát Marcuse Tulliuse Cicera : Nespravedlivý mír je pořád ještě lepší než spravedlivá válka.

  Myslím si, že hledáte-li stranu , která chce to o čem píšete pak je zde strana PRO.
  Pro Rajchla je procento , že by připadala válka v úvahu NULA. Nechce válku a válečné štváče by stejně jako Hemingway nechal zastřelit.

  „Věřím, že všichni ti, kteří těží z války a přispívají k jejímu vzniku, by měli být zastřeleni hned první den občany své země.“ — Ernest Hemingway

  K tomu jen dodávám, že pád vlády je zcela zásadní a nelze s tím otálet. Na přechodnou dobu by byla sestavena vláda odborníků. Pak teprve po určitých změnách volebního systému by přicházely na řadu nové volby. V tomto mezidobí by se vyprofilovaly nové strany. Strany , které nechtějí válku a chtějí Českou republiku na prvním místě.

  1. Že Vám do toho nadšení házím vidle…
   Na prvním místě vidím sebe. Protože teprve a jen z té pozice rozhoduji o svých prioritách. Od toho se odvíjí vše ostatní. Protože, například Česká republika … česká věc veřejná, je založena na rozhodování občana suveréna. Je organizační srukturou. Ne bytostí nadanou vlastní vůlí. Jistěže vím, že nefunguje tak jak je psáno v posvátném ústavním lejstru a navazujících učených pojednáních, a vím, kým, jak, čím, je určováno moje místo poddaného. Jen připomínám.

 10. Pozor ! Velké nebezpečí.
  Sice je dotaz na Kláru S., ale výslovně je zmiňována katastrofa pod pseudonymem Vidlák, údajným zemědělcem. NEMÁ rád naši současnou (všemi milovanou) vládu a věští, že se budeme mít ŠPATNĚ !

  https://www.emimino.cz/diskuse/klara-samkova-byla-vzdy-takova-478078/

  Samozřejmě nesmí v odpovědích chybět „ýbrmenš“, s čumáčkem hodně vysoko nad obyčejný plebs, s obrázkem polárníka. V jiných diskusích se chlubí, jak je zazobaný, tipnul bych si, že věrný slouha Brusele .

 11. Rozdvojeni osobnosti ma diagnozu co vim schizofrenie. Roztrojeni bude asi schizofrenie na druhou, nechce se mi to hledat na netu.
  Cele tohle intosske cviceni je ve stylu „co sa babe zachtelo, to se jej aj prisnilo.“ Fakt si nekdo normalne uvazujici muze myslet, ze neceho z tech pozadavku dosahneme? Muzeme tak akorat vyjadrit postoj, ale na ten nam s prominutim sere Bily tesak. Jakakoliv nase vlada bude hezky slapat brazdu, nebo….
  Jen kouknete na pragmatika Zemana. Tomu vysvetlili, ze takhle ne a taky by jeho vdova ani nemusela po nem dostat duchod a jak rychle otocil. O vsech tech pozadavcich budou rozhodovat jini a jinde, to je kruta realita. My si muzeme tak leda vrznout nejaky ten otcenasek. Nic u nas nam uz nepatri a bez zmeny vnejsich vlivu na tom my sami nezmenime nic.

  1. Proč ta jedovatost?
   Pan Homer Simpson prostě jen nemůže mlčet ke zlu. Každý takový hlas je užitečný a potřebný.

   1. Souhlasím s vámi ohledně té jedovatosti, také nechápu, proč tak útočně, ale fakt je, že si „naše vláda“ s podobnými požadavky bude lámat hlavu méně než komunisté s Chátrou77.

      1. Z netu:
       „Čapí hnízdo je v těch“správných) médiích každý den, ale rozsáhlá kauza Dozimetr l a 2 spí, stejně jako ROP severozápad (cca 12miliard). Rakušan asi odvádí dobrou práci, nebo to bude ta Změna.“

       A vtípek: Když princ políbil ropuchu, splnila mu tři přání. Kdyby políbil ropušana, dostal by nanejvýš ekzém…

       1. Na komoru – gauneři na pozicích kryjí skutečné levárny… Nic nového – za více než 30 let zkušeností s „demokraty“ nic zvláštního… Čekal snad někdo něco jiného???

    1. Jistě. Ale aspoň si může říct : Nemlčel jsem. Víc udělat nemůže. Jako momentálně asi nikdo tady v ČR. Politika se už dávno vaří někde úplně jinde. Ale aspoň bychom měli nést nás trpký úděl slouhy Slouhy národa trochu důstojněji. Když už lézt do řiti, tak proč i s rozběhem, že?

  2. Ty tři cíle jsou v naší společnosti, alespoň momentálně, naprostá utopie. Inu, však víte : kdo volá po míru, je přece rusofil! Zrušení sankcí, přetvoření NATO….To i pohádky pro malé děti mají ke skutečnosti blíže. Jo,jsem pesimista a to plným právem! Stačí se rozhlédnout kolem sebe a vnímat, co většině našeho národa dosud stačí ke spokojenosti…Kdepak, tohle prostě dobře neskončí.

 12. Naše země umírá.
  Holubic je přemíra;
  skopčák do nich práskl bičem
  zrádce ho podpořil chtíčem.
  Fialový hnus.
  Odstranit ho zkus.
  Půlka lidí ho má v hlavě,
  půlka v uších, očích, stravě,
  fialový mor.
  Bude hladomor.

 13. Muřínová demokratka
  ta zná, kde je k válce zkratka.
  Holubici kroutí krkem
  podepíše jejím brkem
  ortel smrti mnoha lidí;
  ta mír hrozně nenávidí,
  přetaví i hoboje
  v pistole a náboje.
  Posbírá si naše daně
  americké koupí zbraně
  a vrhne je do války
  pozabíjet Natálky.

  1. Muřínová – to je svině
   ta se rochní jenom v špíně
   ta má v žilách litry jedu
   že ji ani nepřejedu;
   zamořil bych škarpu, cestu
   moh bysem jít do arestu
   za otravu spodní vody.
   Deset roků nesvobody.

     1. Vstanou noví Fialové. Ehm….budou nastrčeni.
      Jenže civilizace tak funguje přinejmenším podle záznamů, už tisíce let, a aproximací na základě známého můžeme protáhnout daleko do minulosti, že odjakživa, ještě před tím než tvorové, ze kterýchse vyvinula poprvé vylezla z moře. Protože přírodní zákonitosti platí universálně. Tak jako před tisíciletími jde o to, jestli Áton či Ámon, čí kněží se budou mít dobře, a kdo naopak skončí v žaludcích krokodýlů.

  1. Onen projev je klasické shrnutí faktů, v některých případech díky jeho odbornosti protknuté i detaily. Nicméně jde o shrnutí již proběhlých událostí, jejichž ničivý, destruktivní význam a souvislosti přestávají voliče zajímat – popravdě jsou mu Ouplně Fuč. U těch letitějších je to na přes hubu, a generaci Čummobilů, havloidní mládeže, jenž začíná, a možná už tvoří většinu elektorátu je to fakt jedno – důležité jsou seriály, us filmová produkce, vaření, pečení v TV, lehkoživky a idioti ve vilách, nové nehty, mobil, a co tomu všemu říkají na Ksichtoknize, nebo webu… Chtějí si užívat, a budoucnost bude jako současnost, snad ještě více prima. Prostě jiné generace, jiná měřítka, jiná mentalita, jiné hodnoty, jiná morálka, jiné způsoby – chtějí rozval, smějí se tomu, válí se po Venclplace kvůli Ukronáckům, nereagují na upozornění a rady – bohužel, oni i my jsme odsouzeni. Jde o nepřenositelné zkušenosti, a mladí, plus hladová, arogantní a podlá vrstva všeho možného dosáhnou „konečného řešení“…
   Už jen výčet v článku, co vše se zmrdům u vesla za 30 let podařilo, je vymluvný… Během chvíle dostaneme náhubek horší než před lety, a plebs drží kušnu… Tedy mu to patří…

   1. Ale to je přece stále tatáž litanie na mládež. Od starověku stejná, jen insignie se mění.
    Má to ale naštěstí zpětnou vazbu. Oni totiž nic nevyrobí. Od počítače nebo mobilu se nedají ani upéct rohlíky natož třeba opravit auto nebo postavit baráček.
    A začnou si pak všímat, že někteří upečou, opraví a postaví. A budou mít.

    1. Odpověď pro Starého kocoura a Schumachera
     Pokud považujete za mládež i lid ve věku kolen 40-ti let, budiž… To nebyla cílená střelba do postpubertálních prvovoliců – sakra si to ulehčujete, nečtete pořádně a unikají Vám souvislosti. I 40-ti letí jsou Čummobilové ( rok narození 1982, finančně dostupná mobilní komunikace od R. 1996), tedy žádný prvovolič, ale především dnes už i nejlepší produktivní ročníky – oni díky funkci, firmě a okolí prostě mnohdy musí…
     Je na tom něco nejasné?

   2. Už staří Řekové…naříkali nad zpustlostí mládeže.
    I tady, jak někteří pamatujeme:
    „Měl motocykl Honda a magnetofon Sony, hrál si na Belmonda a pořád sháměl bony…“

    Nepokládám popsané jevy za nic mimořádného. Zpětná vazba funguje. V delším časovém horizontu. Teprve při zpětném pohledu se ukáže kdo byl idiot.
    Ostatně, „zánik říše Římské“ nebylo krátkodobé drama. Ale součást evoluce.

  2. Chápu, jenže nesourodé.
   Kdo sedal do letadla s vědomím, že to může být jejich poslední let, nečinili tak s vědomím, že svůj život hrdinně obětuje na oltář vlasti…? Tyhle patetičnosti si vymýšlejí jiní. Propagandisticky to vypadá dobře.
   Sedal do letadel proto, že to pokládal za správné. Mládí, adrenalin, lovecký pud, touha ničit nepřítele, pomstít se za jeho teror v jejich domově. Pomstít své dnes padlé kamarády, se kterými ještě včera chlastal. Kteří se dnes nevrátili z mise. Zapít je a zítra na misi s vědomím, že přeživší budou zapíjet jeho. Celý život zkondenzovaný do bojových misí. Stejně u jiných zbraní. Nepřemýšleli o o sobě jako o hrdinech. Činili tak proto, že to pokládali za nejlepší co dělat, jak žít. Tak jak je zapsáno v jejich vzpomínkách.
   Měli jedno společné. Radši zemřít v boji, než sedět na zadku a čekat na utracení. To, čeho se všichni politici bojí a potlačují. Snadněji se vládne. Jenže do času, než dojde na ně. Ovce, které stvořili, je neochrání.

   Tally-ho!

 14. Čínské zamini včera vyzvalo čínské občany, aby co nejrychleji opustili Ukrajinu.
  Čínské velvyslanectví na Ukrajině přijalo opatření na pomoc evakuovaným. Zároveň vyzvalo čínské občany, kteří jsou na Ukrajině pracovně, studijně i soukromě k registraci za účelem urychlení evakuace. Ti, kdo se evakuují vlastní cestou, to mají ohlásit:
  http://www.chinadaily.com.cn/a/202210/16/WS634ac867a310fd2b29e7cacb.html

  Co ví Čína a my ne?

  1. To, co my ostatní matně, ale čím dál tím ostřeji tušíme: poměry na UA se náhle a významně zhorší.

   Bidet zakázal používat v Americe polovodičové čipy, vyrobené mimo USA. Americké pracovníky v čínských výrobách tak de facto přinutil dát hromadné výpovědi. (Zdroj: AK, JV Asie, Čína)

 15. S válkou naprosto, zcela a jednoznačně nesouhlasím. Je možné vidět naději aspoň v protiválečném postoji SPD?

  1. SPD je proti válce (ano, to by mohlo být bráno jako začátek):
   https://www.facebook.com/story.php?story_fbid=5884821848195248&id=179497582061065&m_entstream_source=permalink

   „Jsme proti válce a odmítáme zavlečení ČR do války na Ukrajině. Vstup Ukrajiny do EU by byl proti přístupovým pravidlům. Hnutí SPD solidarizuje s civilními oběťmi na obou stranách konfliktu, dlouhodobě podporujeme humanitární pomoc a zajištění základní nezbytné péče o válečné uprchlíky po dobu trvání konfliktu. Pomoc ale nesmí být na úkor českých občanů a čeští občané jsou pro nás na 1. místě! Dlouhodobě nesouhlasíme se snahami o zavlečení České republiky do války ze strany vlády Petra Fialy (ODS) a prostřednictvím NATO do případného širšího válečného konfliktu.
   Proto odmítáme i dodávky zbraní na Ukrajinu, které provádí současná vláda. Žádost o udělení statusu kandidátské země na vstup do EU Ukrajině pak vnímáme jako porušení přístupových pravidel, protože kandidátskou zemí do EU nemůže být stát, na jehož území probíhá válečný konflikt a který zároveň dlouhodobě porušuje práva národnostních menšin žijících na území Ukrajiny.
   Za řešení konfliktu považujeme ukončení bojů a zahájení jednání, jehož výsledkem bude mírová dohoda.“

 16. Kdybych vedel ze preziju – stal bych se vudcem opevnene osady, kde by moje zenuska byla Alfa samice, a vybirala by mi z hladovych poutnic Beta samice 😀

  1. A jé je 😳
   Na Litterate už chodí i vyznavač alfíka Weinsteina, nebo snad Epsteina, já si ty sexuální predátory furt pletu.

 17. Se všemi tezemi nemohu nesouhlasit. Problém je, že TV, rozhlas a velké internetové weby denně vysvětlují, že válka proti Rusku je nutná, dobrá a že bude vítězná. Otázka je pro koho. Rusko vyhraje možná, Ukrajina těžko a USA určitě. Nebude ztratná při jakémkoliv výsledku války. Kromě války jaderné. Američtí generálové si uvědomují, že 30 minut po jaderném útoku na RF přestane existovat jak Evropa, tak USA. Rusko je rozlohou větší a USA a spol. má 3 – 4x menší zásoby jaderných zbraní. To je snad jediný důvod, proč USA nejen že neeskalují válku do jaderné podoby, ale dokonce mírní i jiné jaderné jestřáby Západu. Nikomu se nechce umřít takovým způsobem.

  Pokud se ale narativ „Stop válce!“ neusídlí v hlavách lidí nejen z Kotlinky ale i jinde, nevidím to protiválečné snažení jako průchodné.

  1. StK, díky za připomínku o vlivu prostředků masové propagandy. Vsunul jsem ji do závěru článku.
   V tomto prostředí (masové propagandy) se cítím jako sněhová koule v pekle. I když ten pocit mívám i tady, na místě, který si říká alternativa. Co jinak dělat, než se snažit o nemožné? (Jinak mohu jen ležet u televize a chroupat bůráky, to je možné a snadné). Bojím se, Kocoure.

   1. Homere, mluvíte mi z duše. Drahota, zima – je to nepříjemné, ale proti reálnému nebezpečí války zcela podružné! STOP válce, dokud je čas (a je ho už zatraceně málo). Věřím, že na takovouto demonstraci (s jediným heslem! – proti válce, pracujte na mírovém urovnání) by přišlo mnohonásobně víc lidí. Společnost je strašně rozdělená desítkami dělících linií. Ale věřím, že proti válce jsme ještě pořád schopni najít společnou řeč!

  2. Vy opravdu máte pocit, že USA a EU mají snahu neeskalovat konflikt k jadernému střetu?
   Mohl byte uvést nějaký KONKRÉTNÍ příklad takové snahy?

   1. Jste asi mladý člověk Občane a žijete rychle.
    Pokud sledujete Bidetovy výroky, je to tam, mezi řádky. Ač sám stařec jako já, asi nechce umírat někde ve škarpě uprostřed hořících domů. Nebo ještě hůř na ozáření ve vypálené nemocnici. A nejhůř hlady, protože se dožil doby, kdy dojdou válečné zásoby potravin.
    Už nebude presidentem, jen psancem který to všechno spustil.
    Který tomu nezabránil.

    Proto neustále opakuje, že USA nepoužije jadernou sílu jako první.
    A protože to říká i ten nejnenáviděnější Rus Putin, možná, že tato apokalypsa nenastane.

    1. Jj, hotové mládě, bo je mi pouhých 62 let.

     Jo tak „mezi řádky“.
     Čili NIC.

     Možná to, Starý Kocoure, nechcete vidět, slyšet, vnímat, ale jak EU, tak USA dělají vše pro to, aby k jaderné apokalypse došlo.
     Rusko si nechalo srát na hlavu dost dlouho; a po celou tu dobu stále nabízelo vstřícnost. Jenže nakonec lidem došla trpělivost. Nemyslím tím jenom „lid“, ale hlavně ty, již tam mají nějaký vliv – zejména v armádě. Tamní bublání už proniká i navenek a může se stát, že dojde k převratu.
     S pravděpodobností takřka se rovnající jistotě to ale NEbude převrat „prozápadní“; žádné opáčko jelcinismu, jak si to malují na „demokratickém západě“. Moci se spíš chopí generálové, kteří už mají plné kecky přešlapování na místě. A pak už bude pozdě na hledání záchranné brzdy.

     Kromě toho je nynější politika USA a EU přímým ohrožením zájmů nejen Ruska, ale i Číny, Indie a Pakistánu (potažmo celé Asie), jakož i minimálně části Afriky.
     Biden napadl tento týden Pakistán a ten si včera předvolal US velvyslance na kobereček.

     1. Asi tak, souhlas… Ta nezměrná západní arogance, nadutost, stupidita, podlost, gauneřina přežívá dost dlouho. Jen co vše stihli naprosto rozesrat, zničit, vysát, vyvraždit, kolik desítek milionů obyvatel všude možně dali ti deprivanti do pohybu… Bidet je regulerně psychicky podměrečný týpek, nemocný, senilní, válečný, politický zločinec. O suitě západních hajzlů nemluvě.
      Vcelku se Rusům divím, že vydrželi tak dlouho si nechat kálet na hlavu – nyní jim ještě ten prolhaný západní dobytek bombarduje rukama Ukronácků jejich vlast…

      1. NO já nevím, není to nakonec strach, Strach z toho co bude když nebudou vládnout světu? Toho pekla co nadělali jejich předkové tak porůznu je dcela dost a …….

  3. Tak nějak, Starý kocoure.
   Vietnamskou válku zastavilo mírové hnutí, protože množství padlých vojáků US ARMY bylo nepřehlédnutelné. Válka v Iráku a v Afgánistánu už slunčatům nervala játra, protože šlo více méně o dálkový boj, pomocí dronů. Umírali spíš domácí kolaboranti.
   Muskovi asi někdo důkladně vypral žrádlo, je sice pro vyjednávání , ale dál bude ze všech sil podporovat boj ukrajinského lidu. 🙁
   A velká humanistka Saša Ocasatá se jasně vyjádřila pro podporu války. Až jsou z toho i progresivisté z její rodné strany Demokratických socialistů rozpačití. Někteří i začínají hlasitě brblat.
   To bych spíš sázela na Němce. Ti mají světovou válku ještě v paměti. Aspoň doufám.

   1. Helanov: Ve Vietnamu taky měla armáda Jižního Vietnamu mnohem větší ztráty než americká. Rozdíl byl tom, že Severní Vietnam měl velkou podporu od SSSR a Číny. Taliban kromě omezené podpory Pákistánu a daru několika bohatých arabských dárců neměl nic. Dokonce i Rusko tenkrát podporovalo zásobování mise v Afghánistánu. Ani Čína té západní koalici nebránila. Ve vietnamské válce byl problém vyvolávající protiválečné nálady, že tam z USA posílali brance. Proto se potom přešlo na armádu plně složenou z vojáků z povolání. Potom mírově hnutí zesláblo. Vládě se to osvědčilo, ale časem zjistila, že i ztráty vojáků z povolání se voličům nelíbí, i když protesty jsou menší než u války branců daleko od břehu USA. Rakev zahalená vlajkou a důstojný pohřeb jsou pořád velmi nápadné. Proto se od války v Iráku po roce 2003 začalo přecházet ke stále většímu nasazení žoldáků. Jejich ztráty veřejnosti nevadí. Jdou tam dobrovolně. V médiích nejsou rakve s vlajkami. Žold stojí velké peníze, ale dolary se dají vždycky vytisknout.

  4. Problem je, že ti mladí si vůbec neuvědomují souvislosti.
   Putin je špatný, … musíme nad ním zvítězit.
   A co když budou lítat atomovky? Co budete dělat?
   To by přece on nepoužil!
   Takže Putin je ten uplně nejhorší, co ale nikdy nepoužije jaderné zbraně?
   ???

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *