13 června, 2024

Konspirace aneb Radši to neřikej…

UPOZORNĚNÍ: následující příspěvek je zapsán v jazyce kmene středočeských Kokotů!

OLD SHOOTTERHAND pravil: „Tyvole, nikdy nevíš – ten schodek státního rozpočtu byl naplánovanej do konce roku, né do půlky. A ta částka taky nesouhlasí… A co když jo?“

Old Shootterhand mi večer volal, jestli nejedu druhej den někam na nákup, že je kokot a že si zapomněl koupit citróny a chce si udělat bezovou šťávu, páč mu už kvetou bezy.  Měl jsem na druhej den zrovna naplánovanej nájezd na místní hytlermarket, tak jsem mu slíbil, že mu citróny koupím a navečer donesu.

„Chceš to bio, vole?“ ujišťoval jsem se.

„Di se vycpat, ty biokokote!“ odbyl mě Shootterhand. „Stejně to tam nedávám s kůrou.“

Druhej den jsem nějak po osmý večer dorazil na Shootterhandův ranč se síťkou citrónů. Bylo ještě světlo. Začátkem června jsou dny delší a delší, tak je v pohodě vidět až skoro do desíti, pročež sedáváme venku a k našim filozofickejm debatám popíjíme pivko.

Po povinným zaspokování (náš pozdrav okopírovanej ze seroše Star Trek podle Mr. Spocka) a povinným kňučivým obskakování a olizování jeho čubou, jsem konečně dosed na svoje štamgastský „rezervé“ za jeho stolem na verandě a citróny jsem hodil před něj.

„Díky,“ Shootterhand sebral síťku a vydal se s ní do útrob ranče. „Kolik ti visim…?“ otočil se u dveří.

„Napiš mi to na futro, já si to někdy vyberu,“ mávnul jsem rukou a vytáhnul Startky bez filtru a Zippáka.

Shootterhand se znovu zastavil v otevřenejch dveřích: „Tyvole…, máš stařeny bez filtru?“ zajásal.

„Jo, byl jsem tankovat na pumpě, tak jsem si je tam koupil,“ vysvětloval jsem, zatímco jsem si jednu vyndal a připálil si zippákem a s klapnutím ho zavřel a položil na stůl vedle Startek.

„D-d-d-dáš tabák?“ vyhrknul Shootterhand Sloupovu repliku z majora Zemana (díl Vyznavači ohně, jestli se nepletu).

„Mi casa es su casa,“ reagoval jsem replikou dealera Lance z Pulp Fiction a teatrálně rozhodil rukama.

„Super! Hned jsem zpátky,“ zaradoval se Shootterhand a zmizel v ranči. Za chvíli byl zpátky i s čistým prázdným půllitrem a plechovkou „našeho českýho japonskýho“ piva, jak říkáme plzeňskýmu.

„Tssssk!“ otevřel jsem plechovku a nalil si, Shootterhand mi mezitím uzmul jednu stařenu i zippáka a připálil si.

„Tyvole,“ napil jsem se, „čet´s to? S tím schodkem letošního národního rozpočtu je to nějaký divný…“

Shootterhand vypustil oblak dýmu a vzápětí se na mě obořil: „Tyvole, kolikrát ti mám říkat, abys na mě nechodil s těmahle aktuálníma politickejma tématama! Za prvý na ekonomii ani politiku nemám papír, za druhý všechno je třeba řešit s odstupem a nadhledem a za třetí,“ uchechtnul se, „tomu stejně nerozumim!“

„Tyvole,“nedal jsem se, „když ti někdo řekne, že za rok bude takovej a makovej schodek státního rozpočtu a on je už za půl roku, tak na to přece nepotřebuješ mít diplom z ekonomie ani z politologie, ani vodstup. Na to ti stačí matika ze základky, ne?“

Z Old Shootterhandova nasupenýho výrazu bylo vidět, že jsem ho dostal. Potáhnul rozzuřeně mocnýho šluka z bezfiltrový Startky a zamyslel se. Pak vyplivnul několik kousků tabáku, jak to bývá u Startek bez filtru zvykem, protože ti pár kousků vždycky vleze na jazyk. „No, jo, to máš asi pravdu…“ přitakal neochotně.

„No, je to přece jasnej průser, ne?“ tepal jsem ho dál. „Ergo kladívko, když máš původní schodek za půl roku, je předpoklad, že budeš mít na konci roku nejspíš dvojnásobnej.“

Old Shootterhand zuřivě bánil moji Startku a tvářil se jako když tlačí na hajzlu. Evidentně mu to v kebuli šrotovalo.

„Myslíš si,“ zeptal jsem se, „že jsou tak blbí anebo navedený?“

Shootterhand mě sledoval a pořád zuřivě hulil až skoro zmizel v oblacích nikotinovýho dýmu.

„Mám to!“ vykřiknul. „Spiknutí! Konspirace!“ A vzápětí zařval: „Doprdele!!!“ protože si málem spálil prsty, takže rychle Startku típnul. Z předešlejch dvou slov ale bylo jasný, že po tomhle přijde zase nějaká shootterhandovština, tak jsem se v klidu napil piva a sledoval, co z něj vypadne. Shootterhand nejdřív znovu zašmátral po krabičce Startek a zippáku. Vytáhnul cigáro, vložil si ho mezi rty a s cvaknutím si připálil.

„Tyvole, nevim, je to asi konspirační teorie, ale nic jinýho mě k tomu nenapadá,“ začal vysvětlovat, zatímco vrátil zippo na stůl a opět mizel v kouřový cloně.

„Slyšel jsi nebo čet´ jsi někde na těch internetech dezinformaci, že prej snad plánujou letos v červnu spustit třetí světovou válku?“ zeptal se mě.

Přikývnul jsem a napil se piva.

„Pak se nabízí jedno konspirační, ale logický vysvětlení,“ pokračoval Shootterhand. „Všechny lži se provalej zpravidla úplně jinde. Nějakou kravinou – prokecem, nelogickym detailem… třeba jak nějakej ten kokot řek´, že tam nebyl a ani ta částka nesouhlasí…, pamatuješ?“

„Jasan,“ napil jsem se zase piva.

„Takže ta částka by v tomto případě souhlasila, pokud by nebyla naplánovaná na celej rok…“

„…ale jen do června!“ skočil jsem mu do řeči.

„Bingo!“ usmál se Shootterhand. „Jak známo, válka odmazává dluhy, ne?“

„Tyvole, to bysme byli f prdeli…!“ zděsil jsem se.

Old Shootterhand zasmušile pokýval hlavou. Pak se zvednul ze židle a vydal se směrem ke kůlně se zahradním vercajkem, otevřel dveře a vrátil se s lopatou a rejčem, každým kusem nářadí v jedný ruce a postavil se proti mně. V tom zapadajícím slunci v zádech a se Startkou v hubě vypadal jako bůh války Mars – aspoň mi to přirovnání blesklo hlavou.

„Jdu si vykopat na zahradu protiatomovej kryt. Přidáš se nebo si jdeš vykopat vlastní?“ zeptal se na půl huby přes cigáro.

„Radši to neřikej… To snad přece pámbu nedopustí,“ řekl jsem zoufale.

„No, nevim,…“ kontroval Old Shootterhand sarkasticky. „Historia magistra vitae, vole! Dvě světový války už dopustil…“

Věděl jsem, že v tomhle má pravdu. „Karel Gott mit uns!“ hlesnul jsem.

Old Shootterhand se rozchechtal a opřel nářadí o volnou židli. „Klídek, vole! Víš, co říkal Mel Gibson ve filmu Spiknutí – Conspiracy theory? Když je spiknutí dobrý, nikdo ho neprokáže a pokud jo, museli někde něco zvorat. Jak bychom asi my dva kokoti mohli na něco takovýho přijít? Byla to jen sranda, bavilo mě si s tím pohrát.“

Vyprsknul jsem taky kousky tabáku. „Tos´ mě teda fakt uklidnil,“ zahučel jsem kousavě a potáhnul posledního šluka, protože už mě začaly pálit prsty. Zase jsem Shootterhanda nesnášel. Byla to sice konspirace, ale logiku – tedy onu typicky shootterhandovskou – podobně jako třeba jeho teorie o pizze a pádu říše římské (viz Majn Kochbuch, str. 32), by to mělo. Radši nedomejšlet…

Pokud vás zajímají další Old Shootterhandovy originální, vždy satirické, nekorektní a trochu potřeštěné teorie na svět kolem nás (Desatero podle Old Shootterhanda, Koloběh hovna v přírodě, Kšeft über Alles, Gríndýl über Alles atd.), najdete je v knize Majn Kochbuch s předmluvou Svět podle Old Shootterhanda a Základy Agroanarchie. Právě vyšlo druhé vydání. Více informací, včetně ukázek, najdete zde: https://shop.tichadohoda.cz/majn-kochbuch/

31 thoughts on “Konspirace aneb Radši to neřikej…

 1. Jistě,pane Alefe, že není na světě člověk ani autor ten, aby se zalíbil lidem všem….A co já už za ty roky slyšela „kritiků“ odsuzujících za vulgarismy třeba Hrabala, Haška,Villona, kteří nepochopili, že použité výrazové prostředky je třeba vnímat v kontextu konkrétního díla či dílka. A jejich použití se zde dobře daří , dobře se to „čte“, protože autor prostě umí psát….
  Jak napsal Vladimír Holan: „Básník musí mluvit i sprostě,aby byl jemný“. Samozřejmě ne pořád,ale občas je to namístě.
  A s tím,zda má vliv na něčí dojmy jeho vzdělání v oboru ? Přiblížila bych to asi takhle : můj dojem ze zhlédnutého fotbalového utkání Reálu Madrid a třeba Manchester United bude – jelikož jsem osobou, která si téměř plete fotbal s hokejem – rozhodně jiný než dojem fotbalového fanouška z téhož utkání a ten bude zase zřejmě ještě diametrálně odlišný od dojmu profesionálního fotbalového trenéra. Ale názor či dojem budeme mít všichni tři.

 2. Ja vam neviem, zeleny skraloup od red hooka sa cita tak prijemne, aj ked s nim nesuhlasim … toto sa cita … po 4 riadkoch som zacala preskakovat, po ktoromsi tyvole som to vzdala … neslo by sa k pointe dopracovat bez zatnutych zubov a neustaleho opakovania ‚docitam, docitam, docitam‘? Stejne som nedocitala, takze mi pointa unikla … pokial nou nebolo tyvole kokot.

  1. Vidisto, a ja som nedocital Dostojevskeho Zlocin a trest, pac sa mi to citalo blbe.

   Holt, nepise pre teba lahko citatelnym stravitelnym stylom. Stava sa.

   Bohuzial, v chlapskom kolektive sa slovo kokot a tyvole uziva nadmieru a co som si vsimol, pri odburani socialnej sfery alkoholom, aj cnostne a kultivovane a vzdelane zeny uzivaju tieto spojenia v rovnakej miere.

   Na zaver gulasparty nemenovaneho oddelenia nemenovanej nemocnice sa v prakticky absolutne zenskom kolektive uziva taka hantyrka, ze prazsky dlazdic abo Shooterhand sa mozu ist skryt. 🙂

    1. Pocuvaj chlope, ty si nejaky nechapavec.
     cil je čil
     a okrem iného, slováci majú široké ä a nie ě (e s mäkčeňom)

     Rozdiel medzi sirokym a makkym ti je snad jasny. 🙂

     Okrem toho ja pisem absolutne nespisovne, rakuskouhorsky. Na vysvetlenie ti to musi stacit. Jo?

     1. Jo, díky, to se mi líbí a je tam vidět rakouskouherština, probírám se tím rád, někdy i dvakrát a právě to cil mě vždycky zašprajclo asi tak na dobré tři vteřiny. Tak je to čil. A je to to české teraz, jestli to dobře chápu.
      Jinak nemám żádných dalších podotázek.
      Třeba bosorečku přečtu jedním vrzem, to se hned pozná kvalitní základka.

  2. Já, literaturu vystudovavší a celý život se jí zabývající, jsem se naopak už podruhé skvěle pobavila. Psáno s talentem a rozhledem.

   Karel Gott mit uns ! 😆👍

   1. Víte, paní Olgo, já mám za to, že zalíbení v té či oné věci na vystudovaném oboru až tak úplně nezáleží.
    Je to především otázka vniřního nastavení; a vzdělání, kterým jsme prošli, s tím sice může mít něco společného, určitě ale nestojí hned první v řadě.

    1. Pane Alefe, odpověď se mi špatně zařadila,je nahoře nad komentářem Bosorečky,na který jsem původně reagovala.

   2. Vážená paní Olgo [mimochodem, s Vaším komentářem https://web.litterate.cz/svoboda-slova-aneb-claim-je-jinde/comment-page-1/#comment-153838 se zvela ztotožňuji],
    když jste přes tu literatu „študovaná“, osměluji se Vás zeptat na Váš názor na tvorbu „Jana Křesadla“.
    Je to podle Vás geniální, průměrné, obyčejné, nebo eklhaft?
    Mně se jeho psaní dosti líbí, ale říkám si, že (heterosexuálním = normálním) ženám může být dost protivné …. ?

    1. Děkuji za Váš komentář, ZH, ale já nejsem tak moc “ študovaná“,abych si dovolovala vynášet nějaké ultimátní literární soudy ve smyslu geniální – průměrný….A tak k autoru Janu Křesadlovi napíšu jen tolik, že jeho knihy nejsou mým šálkem kávy, pro mne jsou stavěny na příliš intelektuálském principu. A možná se divíte, že opomíjím tu – cituji Vás – eklhaft stránku věci , i zde vidím především profesionální zkušenost autorovu.
     Ale rozhodně si dnešní doba přímo žádá o jeho “ znovuobjevení “ neboť již překonala svým bizárem veškeré jeho literární obrazy. O charakteru této šílené doby koneckonců vypovídá i formulace Vašeho dotazu na vnímání Křesadlova díla heterosexuálními ženami.V těchto kategoriích ještě před pár lety skutečně nikdo nepřemýšlel a já kvůli čtyřprocentní menšině nikdy ani nezačnu. Ženy prostě byly ženami a úplně to jedno slovo stačilo.Bizár dnes převálcoval vše normální a autor Křesadlo se jistě z nebeských výšin usmívá tomu,v jakém blázinci jsme se to tady opět ocitli.

 3. VVP nebude v JAR zatčen. Haagský soud poslán do pryč. To je tak když máte atomovou bombu, kdežto druhý jen lejstra. Tak je druhý.

  1. No já nevím, nebyla bych si tak jistá. Raději bych za sebe poslala nějakého toho dvojníka či trojníka. Při četnosti výměny nepohodlných vůdců národů na černém kontinentu /už jsem to sem dávala/ nebylo by divu, kdyby nějaký „nepříčetný“ horlivec uklidil nepohodlné ke spokojenosti zadavatelů do pryč.

 4. Paralela s „Dobitím severního pólu Čechem Karlem Němcem“.

  „Zapomněl jsem vynásobit množství potravin na cestu dvěma.“

  1. Takhle si nevkusne kazit piti dobryho piva , nejakejma nesmyslama.
   Nic takovyho bych neudelal , pac mam rad pivo..
   Vo rozpoctech a vo dluhach , este ze , neresili ty dluhy jejich.

  1. Jeden si koupi pivo , ale nekoupi si cigarety, ktery jedno bez druhyho nechutna.
   S pivem automaticky cigo. Jedno za druhym..
   Druhej koupi citrony a cigarety.
   Potom dostane jedno pivo , ale prijde vo penize za citrony a za nekolik cigaret.Proc?.
   Co by ten druhej silnej kurak pocal bez cigaret , ktery si nekupuje..
   Silnej kurak nezapomene kupovat gigarety. Neni blbej.
   A zabavne loudi cigarety..Kokot /spise bezmozek, si jeste nekoupil citrony , ktery potrebuje.
   Dal je pilnej divak serial televizniho Star Trek a toho silence , jeste toho , kterej na divaky zurive besni nasilim bez konce..Karantino na nej.
   Cituje, filozof jeste herce Gibsona. Spise scenaristu filmu.
   Politicky ekonomii nerozumi a nechce. Dym je z teru v cigaretach ,nikotin je bezbarvej.
   Konspirace a dezinformace je nametem debaty, castka , bez planu by souhlasila , rika ten co tomu pred chvili nerozumel ale najednou rozumi a pokracuje ,
   jak znamo valka odmazava dluhy.
   Slunicko po osmy vecer ? Rovnou na hlavu.
   S lopatou chce kopat kryt.
   Ma jit nadelat dluhy , kdyz je valka vodmazava. A za ne si koupit lidi na ten kryt..
   Sandor chce taky zit a podnikat. Konkurenci kokota nepotrebuje.
   Inteligent este mluvi latinsky a vede filizoficky debaty…
   Logiku shootterhandskou melo..Vopravdu?
   Buh dopustil dve svetovy a ja sem logicky Svatej Petr.
   Sranda a jeho to bavilo..Konspirace a logika , radsi nedomejslet…
   Tati , kdy bude Amerika? Nekecej a padluj.!!

    1. TY rusove a ukrove sou uplny paka a z valky si delaji maglajz ..
     Zabloudil sem na Twitter /# counterofensive / a co nevidim , tam rus tancuje s masinkverem v uniforme a medved v cirkuse by to nesved lip a dav zajatych ukru v papachach /asi kozaku/, mu k tomu nadsene zpiva , hraje na harmoniku a tleskaji do rytmu..
     Neplneji povinnosti ,jak se ma vojak chovat spravne k nepriteli..
     A nepritel k nepritelovi..To presahuje vsecky meze..

  2. W.Casey , tezkej milionar , dostal vod Reagana misto reditele CIA a proslul vyrokem:
   „We’ll know our disinformation program is complete, when everything , the American public believes ,is false.

 5. NÁČELNÍK: To jsem vám chtěl právě říct, abyste si na to dali pozor, kdybyste někdy plánovali nějaký takový rozpočet, aby se vám nestalo, jako nám teďko, že já jsem ty částky za pololetí přesně propočet a pořád jsem si říkal, až to sečteš, nezapomeň to znásobit dvěma. A v tom zmatku, jak jste mi do toho pořád mluvili, tak jsem na to zapomněl. Takže vypočtený to bylo správně, ale falíruje nám v tom jenom to násobení. To jen tak pro příště…
  UČITEL: Ano, příště si na to dáme pozor, ale teď, náčelníku, jestli tomu rozumím, nemáme už na druhé pololetí vůbec nic?
  NÁČELNÍK: No, vždyť to říkám. Krát dvě to mělo bejt. Ty tomu nerozumíš, nebo co? To jsou otázky…
  (Jára Cimrman: Dobytí severního pólu)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *