30 května, 2024

Svoboda slova aneb claim je jinde

Včera jsem se zúčastnila Konference o svobodě slova, kterou pořádala Společnost pro obranu svobody projevu v Kaiserštenském paláci v Praze. Všichni si ji moc pochvalovali a pochvalují, ostatně i Vidlák tam byl a letmo mne políbil že… (konečně coby obstarožní bába vím, proč tam lezu…)
Řečníci řečnili vznešeně a vážně a zejména chytře, leč já si připadala asi jako mezi členy nějakého úctyhodného židovského spolku v Praze bratru v listopadu 1938. To se vážení členové navzájem se ujišťovali, že oni jsou přece řádní občané Československa a že se jim nemůže nic stát… Při vší úctě k pořadatelům a Společnosti pro obranu svobody projevu a při veškerém uznání pro jejich práci pořadatelé i účastníci konference (s výjimkou Václava Vlka st.) nepochopili, že hra podle pravidel skončila (a to ze strany státu) a dohadovat se o tom, jestli ten claim bude o 10 cm vpravo nebo vlevo je sice pěkná intelektuální práce, ale jinak, že, hm, realita je jinde.
Stát a dnešní vláda úplně zahrabali 30 let práce, postavené na inkluzi (ať s ní souhlasíme nebo ne) a na tom, že i minoritní názor se má respektovat a pokusit se jej začlenit do debaty… Neexistuje jediná oblast, kde vy strana a vláda o nějakou diskusi stála, kde by ji akceptovala, kde by naopak tvrdě nešla proti jinému názoru než je ten její. A to včetně trestních postihů prezentace jiných názorů… I prof. Telec, kterého znám léta osobně a mám jej velmi ráda nepochopil, že hra podle pravidel prostě skončila a není jí více… Mimochodem, po celou dobu konference byl usilovně rušen signál, takže kdyby se bývala konference přenášela, došlo by okamžitě ke kolapsu internetu a vysílání by ztroskotalo. ( A ano, poznal to i takový technický blb jako já, protože když na Malostranském náměstí, tedy v totálním centru města bratru 500 metrů od Poslanecké sněmovny máte na mobilu co chvíli mizející jednu čárečku signálu a všichni ostatní jsou na tom stejně, tak i já pochopím, že je problém, a to problém uměle vyvolaný.) Pokud vím, konference se naživo nepřenášela, takže zbyl alespoň záznam…
Chápu, že pořádání takovýchto konferencí je důležité, protože se zde zformulují názory a zjistí se „who is who“. Ovšem pořadatelé nepochopili, že právě z tohoto důvodu jsou na konferencích tohoto typu nejdůležitější PŘESTÁVKY, které dávají lidem možnost spolu promluvit… Včerejší večer jsem strávila tím, že jsem si psala s přáteli a známými „hele, já tam byl/a taky, ale nemohla jsem se k tobě dostat, musíme se sejít soukromě“… No to je na nic, že…
Samozřejmě nemám návrh na řešení, ale dle mého názoru je nutno začít zvážením možnosti (a její přijetím), že to, že se dosud SMÍ uspořádat nějaká konference, jsou poslední záchvěvy před definitivním utažením šroubů. Válka je na spadnutí a já již několik měsíců tvrdím, že žádné další volby nebudou a právě válečný stav bude záminkou pro jejich nevypsání. Možná posledními volbami budou volby do Evropského parlamentu, kam dle mého názoru všechny (obě) vlastenecké strany (aby bylo jasno: myslím SPD a PRO) měly nasadit to absolutně nejlepší co mají, protože jiné šance už nebudou… Takže ve směru Společnosti pro obranu svobody projevu bych si dovolila zdvořile požádat o vypracování krizového plánu „čto dělať“, až to vypukne a svobodu slova se všemi ostatními svobodami si budeme moci tak vyvěit ve zlatém rámečku na WC, a to do doby než přistane první atomová/hypersonická/jiná bomba… a jak zůstat v kontaktu … právě tím slovem.

168 thoughts on “Svoboda slova aneb claim je jinde

 1. Mozna stoji za povsim , ze stojite posledni ve fronte tech, kterych vas davno predbehli,
  nez jste probral..Bla, bla ,bla ale zase svobodne , skutek zadnej neutek,
  zadnej neni. A nebude a prevyzbrojen zkusenostmi ,troufam si predpovedet.

 2. Zdravím, paní Kláro. Mohla byste mi prosím vysvětlit vztah mezi Základní listinou práv a svobod a Branným zákonem? Možná by zajímalo i ostatní čtenáře, zda a jak se z právního hlediska slučuje branná povinnost odvedenců do války s ústavou zaručeným právem na život, právem na osobní svobodu a nepodrobení nuceným službám? Můj osobní dojem je, že Základní listina práv a svobod platí jenom někdy, někde a jenom pro někoho. A můj názor neprávníka je, že právní předpis, který je v rozporu s ústavou, nemůže být platný a vymahatelný.

  1. Pochopení tohoto se výrazně ulehčí pochopením, že „právo“ samo o sobě neexistuje, že je jen derivátem moci. Viz poslání Mezinárodního soudu v Haagu do řiti vládou Jihoafrické unie.
   Jestliže máte atomovou bombu, tak těm v talárech jsou tlustospisy a stohy judikatury k hovnu.
   To platí i v měnším. Nejse o to jestli jste v právu, ale o to, že ti v taláru mají ozbrojené biřice pověřené „majitelem státu“. Ehm…Vy jím nejste. No a když nemáte onu reálnou moc, ony biřice, dopadnete jako „Českoslověnští dezoláti u Městského soudu v Praze. Či jinde.“ Nejde o argumenty. Nejde o to jestli a v jaké míře jsou mašíblové. To nejvýznamnější čím se liší od „mužů října“ v říjnu 1918, je že nemají potřebné ozbrojence na své straně. Mimo ostatních mocenských okolností.

   Legitimita „státní moci“ je založena násilím. Případně pro lepší dojem nějak okecaným, s použitím keců jiných okecávačů, jak kteří se právě hodí. Hle, příkladně velký humanista Rosseau a jeho principy! ….
   Své děti dal do sirotčince.

   Král je nahý.

   Znalost zákonů, sbírání judikatury, sepisování učených elaborátů, pilování formulí právních zaklínadel v onom právnickém čarodějném světě, je užitečné jen pro hru na šachovnici práva. Ale je naprosto k ničemu když Vám ji někdo rozbije o hlavu.

 3. Nešlo použít namísto anglicismu „claim“ třeba pojem „nárok“, nebo „co bude dovoleno“ podle kontextu?

  1. obávám se, že anglické slovo „claim“ má i jiné než vámi uváděné významy, mám na mysli ( a měla jsem na mysli) i význam ve smyslu „zábor“. „Vyclaimovat“ si pozemek, na Klondajku tedy pozemek na rýžování zlata, má v sobě silný obranný náboj: o claimy se tvrdě bojovalo… Já jsem přesvědčena, že tady se také „vykolíkovává“ na pozemku, kde už žádné zlato není, jenom přesátý písek… proto jsem zvolila toto slovo. Bohužel český ekvivalent, zejména podložený tou emocionální zkušeností urputného a život ohrožujícího boje o bohatství, ten jsem tedy nenašla…

   1. Dik za odpoved. Ale kdo hleda ten najde. Opravdu hleda.
    Takze yntelygenty a akademisti /a snobove /, diplomovany nadrazenosti vystudovany za nase penize ,
    zase zmenili kancelar za vetsi , aby jich se tam veslo vice.
    Vice hysterie na verejnost. Zviditelnovani , aby jen shromazdeni a jen povolani ,nebyli predbehnuti na splhu k moci. A neni to poprve…
    Treba nekym kdo mlci. A nezvani nadarmo.
    Nezavrou hubu , jak ten agitator poslanej na sokolovny.
    Obyc clovek ovsem tam nema co delat.
    Nerecnil by vznesene a chytre.
    A musi je vyse uvedene vzdy poslouchat, prekrici vsechny.
    A zase na misto konkretnich skutku zase zvatlali vo abstrakcich..
    Zase jim ta svoboda jenom jejich, lezi na srdci.
    Aby zase jejich svobodou , blili /vomited , pro vas/ na svobodu nasi Ceske reci.
    A kdyz se potom dostanou k moci, taky na nas.Porad dokola.
    Bez respektu , bez ohledu , diktatu jejich svobody , proto umyslne vybranemu abstraktnimu vyrazu na nekonecna prezvykovani ,
    kdyz se za tim vyrazem , muze skryt vsecko.
    Revolucionari osvobozovanim i tyrani , zotrocovanim za svobodu, masakrovali a popravovali..
    Strach konferencierum nedovoli. To je pro jiny !!! Pobizeji a nuti jine…
    At z jinych litaji trisky. Vyjit na ulici a zahajit protest.
    Ani jeden nic takoveho nepredlozeneho neudela.
    Stado vznesenych a chytrych ma povoleni uradu i s razitkem udeleny.
    Svoboda jinych v praxi , nezajem. Ani cizi ilegalni vlajky jim nevadi.
    Ani tomu oslavovanymu docentovi , vlajky nevadily ,tech si ani nepovsim , sel nahodou kolem..
    Vo nas Ceskej jazyk konferencieri ukrutne bojovali . Bez pochyb.
    Dovedu si to predstavit a ctu denne. Potom aby jste .
    Pozvana ucastnice , napsala zase svobodne neco nekonkretniho …..
    Byl ten nas Ceskej jazyk na barikadach v prvni linii a nikoliv jinde ,naseho osvobozeni od germana po staleti …
    Svobodu vybojoval s nami ,po nasem boku a my po jeho boku a pro nas , abychom mohli my Cesi , mluvit nasim a mym rodnym jazykem..
    A nikoliv jazykem jinym. Jinych.
    Jako ukrutna bojovnice za svobodu ,vite a vasi neohrozeni spolubojovnici co, je vubec svoboda?
    Osvobozeni ? Asi tolik jako mocichtivej , vladychtivej povysenej TGM , jako cisar pan taky na koni. Signal pro ty cizi, aby si povsimi.
    Taky nase cesky knihy , nepratele naseho jazyka palili na hranicich , nasi predkove je meli jako poklad a skryvali je a vydavali se v nebezpeci postihu.
    Preklady bible do cestiny zakazovali.
    Dnes je nebezpeci povysenych snobu vseho yntelektu zase , v okazalych setkani a schuzich a zurive boje teoretiku velmi propagovane ,
    za jjeich svobodu..
    A historie se pakuje ,opakuje a pro nas Cechy a pro nas Cesky jazyk, zase nevesti nic dobreho. Ani ty. Jako zacatek..
    Claims a inclusions../Nic dobreho nam neudelali /.
    Je usilim osvobodit a zavadet anglicky jazyk do nasi reci a na nas.
    Odtud vitr fouka..
    Nase rec byla plna kdysi vnucovaneho germanizmu a dnes ?
    Panstvo nasim jazykem opovrhovalo..
    Respekt a mirna znalost historie a vyvoje naseho Ceskeho jazyka nezajima..
    Jsou vstupenkou a pozvanim na Konferenci..
    Od izolace k povysovani za zviditelnost svych zajmu , planu docpat se ramusem projevu a recneni bez konce , nejak k moci….
    S pomoci treba anglo a treba , vsecko je dobry ,pro ty plany, je realizovat…

    Pozvedam tedy prapor na barikade skutecneho osvobozeni od presily svobod poucnych predagogu a toaletologu /moji reci/, za osvobozeni naseho a meho jazyka a tez od nich..Od osvoboditelu.
    Slibuju, ze budu bojovat za svuj jazyk a za jeho osvobozeni od vsech „pseudo svobodistu“.
    Znam dobre jejich mysle , umysle a zajmy. A mohu je videt a cist.
    Kazdej den.
    Pavel Prucha.

    1. Tímhle se prokousat…..avšak inspirativní k přemýšlení. Jen povšiml, pálení knih, „Libri prohibiti“, ne proto že byly české. Co Bible se týče, byla vydána katolická „Vulgáta“, k překladu byla použita i Bible Kralická. Co na Kralické vadilo, byly poznámky na okraji, ne samotný text.
     Také jsem se kdysi domníval, že záměrem bylo aby Bible „prostému lidu“ byla znepřístupněna.
     Ovšem pravda je, nebyla upřednostňována. Místo celé Bible byl důraz na „Nový Zákon“ (chybný překlad) správně knihy „Nové smlouvy“. S důrazem na život prvních „svatých“ a později kanonizování nových a propagace jejich modlářských kultů. Většina horlivých katolíků nejen z prostého lidu, celou Bibli nečetla. Tak jako moje venkovská teta, pilně neděli do neděli docházející do kostela na ranní mši, znala jen něco z katechismu.

     1. Ale záměrem bylo bibli odebrat. Lidi se scházeli v chalupách a četli potajnu a schovávali si ji. Trestem za takový přístup bylo stavění muk u cest, pohřbívání za zdí a bičem hnaní na mši. Mrzí mě to doteď. Nevím sice, o kterém století mluvíte vy. Lidi se časem opomíjejí v tom, co chtěli…

     2. Nový testament nezná pojem “ svatý“ coby nějakou výjimečnou osobu …a už vůbec ne coby nějakého privilegovaného přímluvce u Boha či Ježíše Krista. „Svatými“ byli všichni členové a členky prvotních i násl. církví, sborů, shromáždění, kteří “ přijali “ Krista našeho Pána.
      No ale např. Církev (s velkým “ C“) to vidí jinak ……http://www.katolik.cz/svati/…..
      Ti mají snad až deset svatých na každý den.

      Kdysi měli katolíci problém s mariánským kultem, hraničil až s existencí Panny Marie coby bohyně. Musel zasáhnout papež, už ale nevím který, dá se dohledat v knize Dějiny křesťanství od Paula Johnsona.

      1. Tak. Modloslužebný balast začal zhruba od devátého století. Aby každý měl svého svatého. Ovšem kulturně umělecky vysoce cením baroko.

    2. Jo a pawe, když už máme ten prapor na té barikádě a pod tento článek se to i celkem hodí… Stihl jsem si přečíst náš rozhovor celý, než ho smázli (asi nebyl česky) (nebo nebyl anglicky). Tak, taky díky

  2. Narativy se musej dodržovat, igdyby sme to měli pojmenovat správně, po našemu. Někudy se do těch blboňů musí ta emeričtina nacpat, nejlépe přes blbé názory aby tady byla konečně ta demosgrátická diktatura.

   Blboni sou fákt jako tupé ovce, stačí jim nakukat kuku, a voni budou kukat každej den. Je to marný je to marný. A nejlepčí sou osli, ti hejkaj co se do nich vende. Ti pak za nespisovnost hýkání chtějí exemplární vyhazov, identifikaci, občanku, rodný list, účet v bance a pak svého nehýkajícího druha zabít. Tak je to.

 4. Proč sešlost?
  Protože na sebe lidi vidí. Vidí, že nikdo není ani AI, ani kolektivní moudro. Ti, kteří se sešli byli skuteční, živí. Protože na netu, pokud se nezavedou nějaké ochranné procedury, může být kdokoliv kýmkoliv. Nemusím být ten, za kterého se vydávám nebo naopak, někdo tady může plácat hovadiny mým jménem.
  Kdyby každý byl nucen mluvit za sebe a nebýt „zakonspirován“ nickem, příspěvky by by vypadaly jinak.
  Přinejmenším by ubylo rozvláčného cancání.
  A zbytečných vstupů. Opravdu není nutné reagovat na každou pitomost.

  1. No jo. Jenomze to jedno slovicko: „nucen“

   Nekteri z nas maji takoveho toho socialne-inzenyrskeho nuceni pokrk. To radsi nejake to cancani…

   1. „Nucen“
    Svobodná volba, Vevčo. Zatím.
    Někdo rád výkřiky ze tmy. Mě nudí. Může to být totiž kdokoliv. Štěkající papoušek třeba.

    Nešel bych do hospody, kde musím vypít pivo zdarma a až pak si mohu dát vodku. Ale když jiné nejsou….

    1. Kdyz nudi , ty vykriky, proc na ne porad reagujete? Zabyvate se jimi.
     Proc vam stoji za namahu? Obetujete svuj cas , ktery by jste mohl prozit lepsi.

  2. V jiných hospodách se známe. Účel nicku je jiný než abychom si mohli nadávat. Chrání nás před ohrožením převážně mimo oblast trestního práva. V obchodní a pracovní sféře. Například před tím jak u sebe popsal Vidlák. Nynější situaci jsme předvídali ještě „s otevřených hledím“ ještě v době kdy Vlastík Tlustý neuměl používat mobil, vzácnost Internetu byla přirozeným filtrem proti blbcům a Václav Klaus Internet ignoroval. Dosud jako bych slyšel to jeho „Ne, ne, ne. Internet… takovéhle hračičky, já opravdu, ale opravdu ne. Ne, ne, ne. Do roka měl Hradní www a dnes….. bez něj ani ránu. Nicky jsme začali postupně používat jak s větší dostupností Internetu se objevili první škůdci.

  1. vím o tom… kdyby těch vlaků bylo 100 nebo spíše 1000 k tomu letecká podpora, tak by se tomu dalo věřit… Leč pokud je mi známo, tak ta není. Takže i my, intelektuální blbové, co jsme zamrzli u von Clausewitze víme, jak to asi tak může dopadnout… Jde o to, kolik našich mladých kluků tam naženou…

   1. Nenaženou tam nikoho. Půjdou leda ti, co by šli i dobrovolně a ti, co jsou v miniarmádě služebně a vyplývá to z jejich služebně-pracovního poměru.
    Čechové jsou známí tím, že pokud jsou do něčeho nahnáni silou až násilím, tak o to více se snaží se situací jakkoli vyjebat, něčemu se vyhnout, něco just záměrně zmrvit, ošvejkovat – říkejte tomu, jak kdo chcete.
    Pro NATO obecně, jsou Čechové až pověstně nespolehliví, pročež ta pověst se s námi táhne už od 1.SV, pokud vynecháme naše statečné legionáře.
    Za 2.SV jsme se sice hrbili a dole šlapali, ale jen potud, pokud se muselo, nebo spíš míň, pokud se daly vytvořit „objektivní potíže“, což vlastně přetrvalo i do dob radostného budování socialismu.
    Další kapku nespolehlivosti Čechů stran vztahu k NATO, jsme přilili protesty, šprajcy a nakonec nevybudováním radaru a možná by se našly i další kapky a kapičky, kvůli kterým se naplnil pohár a proto nás – naštěstí – nikdo nikam nahánět nebude. Všichni informovaní vědí, jak by to dopadlo 😀

    1. „Nenaženou tam nikoho. “

     Říše je ohrožena. Minimálně se o to pokusí.

     Minimálně to všechno bez ohledu na ekonomickou situaci budeme platit.

    2. Váš optimismus nesdílím.
     Opravdu bych se chtěla mýlit, ale mám pocit, ze se k něčemu schyluje.
     Moc je pevně v rukách těch správných, legislativní přípravy pomalu u konce, ošetřena je i možnost přítomnosti cizích vojsk s jakýmikoliv zbraněmi. A hlavně: nemalá část národa se ze Švejků transformovala do nenavistnych krvelačných zrůd, pro které je válka proti Rusku svatá.
     Vite, proč chtěla Černochová odvolání Zavorala? Protože ne dost rychle organizuje systém odvodovych komisí.
     Až NATO vzkáže, kolik je potřeba masa do mlynku, tak pošlou. A nemyslím si, ze neexistuje uz predem scénář, jak toho rychle dosáhnout . Odvedenci nestačí ani sklapnout papulu otevřenou v údivu.
     V téhle hře nám naše vedení vybojovalo status užitečného nesvéprávného idiota.
     Máme potuchy, co vymyslí pohlaváři NATO na schůzce ve Vilniusu, když Stoltenberg i Rasmussen již bez obalu ponoukaji k rozpoutání války NATO x Rusko?
     Ani nevím, kteří tragédi tam jedou za ČR, ale dozajista budou nejochotnejsi z ochotných.
     Běhá mi z toho mráz po zádech … a mužem akorát stát u šranek a bezmocně sledovat, jak projíždí vlaky s kříži. To je celé, co můžeme dělat . 😢😖

    3. Promiňte – ale máte sama/sám alespoň minimální zkušenost se vzdorováním veřejné moci? Nemyslím si, že tušíte, jak to je obtížné…

     1. To děláme teď všichni.Stačí si pustit TV nebo poslouchat, jak nám skrouhnou důchody, aby do budoucna tolik( ta ironie) nerostly.

   2. Tak jsem se mrknul na trestní sazby, dosadil do rovnice, s výsledkem je-li v sázce holý život, kriminál mi zatím připadá výhodnější.

   3. Podivejte se p.Samkova , pouzivani omsely taktiky jistyho Skvoreckyho ,
    na nas /zrejme vaseho idolu , vhodneho vzoru k opakovani ,ktery neni zase matkou moudrosti a nikdy nebyl, vcetne anglofilie/ .
    Kterej dostal koryto na kanadsky univerzite a za co a na co .
    Aby zpival pilne jako kanar..v Knihach samozrejme..
    Aby nenasel pak pod rouskou boje proti komunismu , o nas nic dobryho i kdyz v Cechach vystudoval pohodlne a zadarmo /to maj takovy nejradsi , usetri svoje penizky / a mel bezpracny pohodli kancelare /na praci malomestak nemak , z lepsi rodiny s penizky , uslechtilych zajmu nad jine, nad nas/ a potom, prilezitost oportunista musi vyuzit , se vysplhal na vytouzenou karieru diplomovance na zapade,..
    Zase ta bezbreha chamtivost a touha po slave , medajlich a moci zase dalsiho dochtora….Nikdy dobry slovo o nasem narode a o nas.
    Udesnej ,celozivotni obdiv a otrockyho vychvalovani do nebes zapadu a hlavne Usa. Medajle se taky sypali.
    Vdecnost jo, ale tem , vod kterejch se penizky sypou..
    Narod spinil v jednom kuse. /Byli samozrejme vyjimky/.
    Dvorak Antonin mel i ty nebily studenty samozrejme. Hodne vo nich v knize.
    Kam vitr , tam treba celej spisovatel a dalsi davy podobnych ….
    Otrocky napodoboval taktiky a propagandu anglosasu a jejich jazyk.
    Takze hlavni hrdina je ukazovanej v nedobrym svetle dostane nazvy ,nechova se , aby ctenar zjistil a odhalil behem cteni vo to vic v kontrastu , jak je skvelej hrdina v prubehu cteni..
    Napada me ted jen priklad Sedmi statecnych .
    Obetovali se za vesnici nekde daleko v horach..Pomoci nasili , ale toho zapadniho na uslechtilost povysenyho , anglosaskyho nasili , byli potom hrdinove , navzdory jejich predtim zivotniho ,pistolnickyho a zabijackyho stylu…Velmi nepravdepodobne, vybajene zmeny u nich ..
    Vokopirovany do …
    Zbabelci , pokryteckej shazovaci nazev.. Je tady dobrej priklad..
    Udesne a zaroven prirozene uplne statecnych.
    Jeden zbabelec dokonce nepravdepodobne s kulometem /behem okupace ukrytym/ zautocil na pancerovou kolonu fasistu.
    Zbabelci byli tak ty jiny ,opacne jiny cesi a ktery dotycnyho predtim zavreli ty , ktery organizaci odporu vlastne v jeho spisku, v boji proti fasistovi nam opatrnicky skodili..
    Se ukazalo taky nepravdepodobne .
    Tak spatny byli ty obeti skvorecky spiny , jako hrdina a general Kutlvasr , Cesi na barikadach , partyzani , nas slavnej odboj , spina na narod.
    Propaganda nezaspala v jeho oslavovani , jako obeti persekuce..
    Takze mne psani vo blbejch intelektualech nesplete.
    Taktika je z nich udelat hrdiny..A zase obeti persekuce , aby jejich „Obetismem“ nezmernym utrpenim stali se svetci a pronasledovanim a utrpenim za „nasi“ a zcela jejich „Svobodu „, tu jejich a jedinou a pravou , aby zase povysili do cela naroda, aby narod mohli ovladat a kam jsou presvedceni porad musi patrit.
    A nikdo jinej.

    1. Uf! Tohle pozřít a strávit….Tenhle styl…. najeden nádech, bez nabodeníček….Ale na druhou stranu, účinný filtr proti některým. „Další mašíbl, to nebudu číst “ a jdou dál.
     Pro mě osvěžující. Tak nějak….souzním. Hluboce rozumím. Král je nahý.

     K Sedmi statečným, původní příběh je z Japonska. Lidé nejsou černobílí, a v oblibě jsou napravení hříšníci. I člověk, ostatními považovaný za nemravného, zpustlého, i zavrženíhodného, může vykonat hrdinský skutek. Tím spíše, že on zná život jaký je, co je život, co smrt, na rozdíl od „svatoušků“, úzkostlivě dbajících aby si nezadali. I v tom, kdo pro důvod k zabití bližního nemá daleko, může se něco zlomit, že tohle takhle ne, a násilí vrhne jiným směrem. Anebo se zachová jinak než doposud.

 5. 👀Válka je na spadnutí a já již několik měsíců tvrdím, že žádné další volby nebudou a právě válečný stav bude záminkou pro jejich nevypsání.👀

  Tak to je zajímavé, protože Čechové jsou klidní jako želvy. Anebo někdo kecá…

 6. Jsem příznivcem absolutní svobody projevu a Společnosti fandím. Problém celé dnešní společnosti vidím někde jinde; v uzavírání se do bublin. V offline světe se stýkám s vesměs rozumnými lidmi, s nímiž sdílím pohled na svět a pak člověk navštíví jeden server, s úzce vyhraněným spektrem lidí (a nemluvím nutně o Negramotných) a má oči navrch hlavy.
  Rušení mobilního signálu je už jen troška dokreslující celek. Nebo válka.

  Opravdu nechápete, jak jste mimo?

 7. Chtělo by se zeptat, co je cílem takového mluvení a shromažďování – je to spíš exhibice nebo sdělování něčeho důležitého? Je to pro „já tam byl“ nebo pro „promýšleli jsme, jak v dále v nadcházejícím režimu“?

  Váš příměr 30. let mi přijde dost trefný. Na jednu stranu okázalé setkávání, aby to měli orgání pohrodamě, na druhé straně jakéši předstírání svobodomyslnosti, té principiální a na straně třetí, úzkost z toho, aby snad někdo nezavdal příčinu nášivkou nebo písmenkem a ujišťování se, že my jsme bezpečně v korytě povoleného.

  Zcela správně píšete, že koryto není, pravilda nejsou, respektive pravidla jsou orwelovská.

  V takových dobách se lidé setkávali neokázale, někteří i tajně a nevytrubovali to režimu a jeho poskokům.
  Dnes je to snazší – dá se potkávat a debatovat online. Kromě pohodlí se tím také rapidně zvýšé možný počet lidí, které lze zapojit.
  A to jsme u té čtvrté strany – u samoúčelné exhibice nehledáme spojence, kteří by nám stínili. Hledá se obecenstvo, které má dojatě tleskat malému bratrstvu, které káže.

  Tož tak…

  1. on ten příměr s intelektuálními Židy bohužel doopravdy není mimo… a dnešní intelektuálové krutě zapomínají, kolik těch židovských intelektuálů po válce zbylo…. a že se podařilo obnovit vrstvu židovských intelektuálů jen pouze díky zejména americké diaspoře… A co naše intelektuální diaspora??? Aha, no tak nic… už tak bratru 400 let nic…

   1. No jo, pani Klaro, kdyz vy Cesi domaci na tu ceskou intelektualni diasporu nevrazite. Ja se tu drzim jen tak tak, jednim drapkem. 😀

    1. omlouvám se, ale já jsem narazila dost… podzim 1991 jsem strávila v Ottavě: s Milošem Šuchmou, Ottou Ulčem, Škvoreckými a dalšími lidmi v Torontu. Nezapomenutelné bylo setkání s Otou Horou st. (ale i ml.) a dalšími exulanty z doby po 48 i 68…V USA paní Olga Jonas… a u Medy Mládkové jsem byla ještě doma v Georgetownu. Vzpomínám nejen na pohostinství, ale na více než užitečné rady mnoha dalších amerických exulantů, z nichž mnohá jména jsem zapomněla, ale na příklad si vzpomínám na Petra Bízka z New Yorku… Fakt jich nebylo málo… Nevím přesně kde se držíte, ale svým způsobem mám jakési povědomí o Češích, roztroušených po světě, i teď… různým způsobem… ale že by někdo z nich zvedl pozadí a šel zachraňovat vlast… hm…mno, upřímně – ani se nedivím, že, co si budem…

     1. Ach ten češtin a klávesnice bez diakritiky.
      Vevčin text s…

      No jo, pani Kláro, když vy Češi domácí na tu českou intelektuální diasporu nevražíte. Já se tu držím jen tak tak, jedním drápkem

      A hned je text o něčem jiném a odpověď mimo mísu

      Ale aspoň jsem se dozvěděla, co je intelektuál. Že by žvanil( podstatné jméno)

      1. Sibyla: Zvanil to je, to mate pravdu. Vsak o tom byl Klarin clanek. 🙂
       Dekuji za diakritiku.
       Drzim se za drapek jako netopyr na rimse… tim jsem myslela taky, na Litterate…

        1. No a nekdo by mohl pochybovat o tom, co rikam, a myslet si, ze neminim „nevražit“? Si myslim, ze vas zachvatil moment pedantstvi…

         Slovo vrazit se obvykle nachazi s doplnkem vrazit co do ceho. No nic. Dobrou noc, vy doma ve vlasti. 🙂

          1. Skutečně jsem Vevču nepřečetla jako “nevražit”, ale jako “nevrazit”. A tedy k “nevražení”. Mám jeden vlastní aspekt skutečného nevražení . Po ustavení občanského fóra se najednou sled lo do Prahy exulantů jako much a všichni řadili. Ve Špalíčku, kde občanské fórum sídlilo a kde jsem já měla jakousi dobrovolnickou práci, Jich bylo nemálo. Či spíše se s nimi netrhly dveře. A znova, všichni řadili a všichni poukazovali na to, že mají ty západní zkušenosti a my jsme úplně hloupí A neschopní. Bylo to dost nesnesitelné, a to i při snaze na jedné straně zachovat slušnost vychování a na druhé straně se navíc opravdu o něčem poučit. Následně jsem se dostala na dlouhodobější pobyty do Kanady a USA A často jsem se nestačila divit, jaké bylo osobní postavení těchto radílků. Určitě se to netýká všech, ale ta nadřazenost emigrantů a exulantů nad námi, co jsme takzvaně jako ovce zůstali v režimovém Československu, ta byla prostě nepřehlédnutelná. Proto alespoň pro mě platí, že jsem ostražitá.

          2. Ke Klara napsal:10 června, 2023 (8:38)

           Ti emigranti se slétali, protože to organizoval Uhde, instalován za tím účelem do funkce ministra kultury, aby na to měl čas a prostředky. A sliboval zařídit restituce, důchody odškodnění za utrpení v exilu. Tak se sletali. Otevřeně o tom píše třetí žena Peroutky v pemětech, kousek je i volně přístupný na netušil a i ten kousek stačí, aby si člověk udělal obrázek o těch emigrantech i těch co se pak vrátili a i proč se ten samet vlastně dělal a v zahraničí organizoval

     2. Klara: Ja jsem se snazila vratit. Nedopadlo to dobre, a to, ze narazim na tu nevrazivost skoro vsude, kde se chomejtnu, v tom hralo roli. Tak aspon pridavam trosku do mlyna na internetu. A i tu do mne lidi tepaj. Ukrutne mne to zaskocilo.

      No, oklepu se, a zkusim znovu. Ale chtit „zachranovat vlast“ kdyz cloveka Cesi domaci vecne popichujou, i kopou, neni nic, co bych jinym exulantum radila. Jenom pro lidi s hrosi kuzi. Ty, co znam, co maji doma byt a travi tam kazdy rok cas, se povetsine taji doma s tim, ze jsou exulanti. (Predstavte si, ze se mate vratit mezi lidi, kde kazdy druhy ci treti je protiklarovsky Bandita. Jak jste pred casem psala… je to unavne.)

      Ja si myslim, ze leckdo by byl rad sel zpet. Zit bez vlasti neni dobra cesta zivotni. Ale dnes chapu, ze my opravdu nejsme vitani. A kdyz se snazime podelit o to, co jsme ve svete poznali, tak mistrujem a machrujem. Je to na draka… 🙁

        1. Jak mohla ta její slezina a žvanírna v Ottawě prospět našemu státu potažmo občanům?
         PS. zkušenosti jsou nepřenositelné

         1. Si myslim, ze nazyvat lidi, kteri obetave vydavali exilove knihy, davali sanci autorum, kteri doma psali do zasuvky, a podporovali v ceskych exilovych novinach volne vymeny nazoru, ktere se doma vymenovat nesmely… nazyvat je „zvanirnou“ je prasarna.

          Dalsi kopanec do exilu. FUJ! STOP IT!

          American by rekl… put a sock in it. Zacpete si hubu fusekli.

          1. Tady se budeme velmi lišit v názoru na Škvoreckého a jeho „zásluhy“.

          2. Skvorecky byl (podle mne) cynik a prasak. Ostatne ono se tenkrat cynismus a prasactvi mezi autory nosilo.

           To neznamena, ze nemel zasluhy. Vite li to jinak, napiste o tom neco delsiho. A nevite li, a jenom zlomyslne popichujete, tak doporucuju tu fusekli.

          3. Češi jsou v tomhle neskuteční.
           Když se objevila zpráva, že Zdena Salivarová byla agentka StB, tak se mi chtělo zvracet. Na jejím místě bych ten Řád Bílého lva omlátila prezidentovi o hlavu.
           To samé Milan Kundera. Na ÚSTR zjistili, že udal a zavinil tragédii člověka. Vlastně se divím, že Kunderovi nezanevřeli i na Brno.
           Mohli jsme mít světově proslulého nobelistu, máme Seiferta, který je sice výborný básník a čestný člověk, ale jen lokálního významu a silně pochybuji, že by ho někdo četl i někde jinde než doma. Že by jeho verše vyšly i v jiném jazyce, než v češtině.
           To rozumný člověk nepochopí.

          4. No a to je ta chyba. Nenapadlo Vás někdy, kde asi na to brali peníze? Kdo to financoval. A to nemám ze své hlavy… to mám z amerických detektývek.
           „Musíš jít po penězích, jen tak se dopídíš pravdy“. Bohužel /bohudík – tohle platí všude.

          5. Emo, celosvetovy exil je podporoval. Odtud ty penize. Mozna i neco dostali od protikomunistickych nadaci. Ja jsem sveho casu pracovala pro male nakladatelstvi, neni to zadna veda, ani to nevyzaduje miliony dolaru. Amerika byvala plna drobnych nakladatelstvi, ktere nekdo ze zajmu zacal na kolene. Klidne se podivejte na to, kam ty jejich penize vedou. Najdete li neco nechutneho, podelte se. Ale do te doby… jsou v tom nevinne, a rozsirovat pomluvy je cira zlomyslnost.

          6. Hela: jsem teda sokovana. Agentka StB?! To slysim poprve.

           Mimochodem, ulevilo se mi, ze vas tu znovu casto vidim. Uz jsem mela strach, ze jste nas opustila pro nejake zelenejsi pastviny. 🙂

          7. Za války rusky makaly v cihelnách, na stavbách, soustružily kanóny, aji mě se poštěstilo na přiděléném vojenském jha zamakat v cihelně, betonárně nebo soustružení zdvyháků pro uhelné doly to je taky zajímavý, tam se můžete u teho zamazat vazelínou a šukalo by to jedna báseň. Mezi vašimi řádky čtu jen flákoty, zase ty mordechujcký žvásty a cukrárenský, kavárenský kyndy. Typuju, že bych vás tam aji poznal, vykramovaný mobily po stole, ozdoby, drahý cigára,nejlépe ty nejtenčí, klíčky od aut, čtyry čokly a spoustu zapálených řečí o svobodě slova. To vidím.

          8. Přidávám se k Vám, Vevčo. 68 publishers, to jsou nějaké zásluhy, opravdové.Tolik znamenali pro nás tady, kteří mnohé jimi vydané knihy četli až v devadesátých letech,ale četli, protože bylo vydáno,ale stejně i pro ty, kteří se ocitli jako čeští autoři v exilu. Opora. A knihy tam celé roky po balících tahala a celou administrativu vedla autorka jedné z nejsilnějších výpovědí své doby – Honzlové.

          9. Olga: A byli uzasni i pro nas. Tim, ze jsme mohli cist exilovy tisk, jsme mohli zustat Cesi, mit dal pocit narodni sounalezitosti, a prece jen procvicit reznouci materstinu.

           Moje oblibene? Krom Honzlove… Jeleni brod. Kronika mistodrzeni Cechach (k popukani). Vyhnanstvi. Druhy dech. A Antonin Mestan, Ceska literatura 1785-1985. Tech zajimavych bylo more. Treba pameti vdovy po Clementisovi. Nebo pameti Adiny Mandlove… Pavel Eisner. Tolik toho bylo zakazaneho… zilo to pak otevrene v nas, v exilu.

          10. Ano, Vevčo,psala jsem to už hodně pozdě a tak jsem spojující a psychiku podporující vliv Škvoreckých na české emigranty opomněla zmínit.My zde v Čechách opisovali mnohé z propašovaných jimi vydaných knih a šířili je v samizdatech a také to pro nás moc znamenalo.
           A Vyhnanství od Klánského je jedna z mých nejmilejších knih.

          11. Vevčo, píšete nakonec( už se to špatně řadí) , co udělal Škvorecky pro vás, v Kanadě, že jste tam mohli číst české knihy, ale já se ptala, čemu přispěl nám, tady. Mimo toho, že naleptával náš režim, štval a připravoval, placen americkou vládou,( to jste sama přiznala) v podstatě dnešní terminologií, barevnou revoluci.A nebyla ostuda spíš americké vlády, že se nedala po celé Americe nebo Kanadě sehnat knížka v češtině? To tady, za železnou oponou byly prodejny, kde daly sehnat knihy beletrie v různých jazycích. Víte, disidenti si pěstovali jakýsi odér, nebo dnes by se řeklo narativ, jak bojovali za vlastní za nás za všechny a jak všichni je chtěli.Ale ono to tak nebylo, byla úzká skupina kavárníků( jak by se dnes řeklo) a většina měla jiný nebo žádný názor a často se o nich dozvěděla až po revoluci.

      1. Nic ve zlém, ale jak na Vás reagují Vaši příbuzní . Víte, je mi jasné, že za velkou louží jste se musela naučit jejich suverénní chování, a vystupování/ styl mám pravdu i když nemám/. Jinak byste se neuchytila. Tady je to jinak, -to tamější zvykové chování tady vyzní jako poučování nebo povyšování, nikoliv jako sebeprezentace. A proto +ty reakce. Ostatně byste si toho mohla všimnout i u některých našich – příliš suverénů. Automaticky, i kdyby měli částečně pravdu, bude většina ve střehu. Přitom kdyby to dávali spíš jako dotaz či momentální nápad do diskuze a ne tvrzení… debata by byla tak nějak lidská. V opačném případě se většina hned naježí.
       Měla jsem kamaráda rostence- který po delší době přijel od protinožců domů na návštěvu. Dokonce i své sestře lezl na nervy. Ale stačil týden , srovnal se a dalo se s ním mluvit. Ovšem jestli měl po návratu zase problémy tam, to nevím.
       Nemyslím, že by někdo měl něco proti Vám, ukazujete nám hodně o tamějším životě a způsobech. Za to dík, ale někdy to holt neubrzdíte a uf je malér. Dokonce i já začnu rolovat.

       njn

       1. Emo, pár let jsem za velkou louží ve státech prožila a na Vámi zmíněné suverénní chování a vystupování jsem mezi běžnými lidmi moc nenarazila. Naopak,na chování pro nás Čechy nezvykle přátelské, zdvořilé a s ochotou pomoci či se domluvit – a tím nemyslím personál v obchodech či restauracích, ale běžné lidi potkávající se anonymně na ulicích . Myslím, že takovému chování bychom se naopak my Češi měli učit.

        1. Někdo má o Američanech divoké představy.
         Neuvědomuje si, že něco úplně jiného je vláda a něco úplně jiného je obyvatelstvo.
         Že v žádném případě vlády nereprezentují většinu občanů. Reprezentují jenom ty, kteří jim přispěli na volební kampaň nejvyšší částkou.

      2. A jste si jistá, že toto se týká výlučně emigrantů či exulantů? Podle mého názoru, bohužel, lidé mají tak to obecně tendenci se chovat vůči sobě. Tato země je prolezla závistí. A žasla byste, co všechno se dá závidět. 8:40 let výkonu advokacie mám pomyslnou sbírku toho, co všechno se dá závidět! Dají se závidět děti, a to masivně, pouhá existence dítěte se dá závidět. Závidí se zdraví, závidí se krása, závidí se radost ze života. Zdá se mi, Že závist financí a majetku je jen tou nejvulgárnější A kupodivu i nejméně obvyklou formou závisti. Obecně se v tom žije hodně špatně. Zkuste se na to podívat z tohoto hlediska obecnějšího problémů, nejen jako exulant ka či emigrantka, ale jako skutečný problém této země.

       1. Omlouvám se, děvčata, že se vám pletu do debaty, ale nedá mi to.
        V 90.letech jsem profesně přišel do styku s řadou (re)emigrantů, a zkušenosti s nimi byly spíše negativní, někdy až tragické (nadsázka). Později jsem zjistil, čím to bylo.
        Netvrdím, že to platí na 100%, ale vraceli se spíše ti neúspěšní (a proto machrovali). Ti úspěšní se leda tak přijeli podívat, pokývali hlavou a zase mazali zpátky ke svému úspěchu.
        Třeba v Chile byla československá emigrace tvořena převážně z roku 1948 (Platovský a spol.) a jejich představy o Česko(slovensku) v roce 1994 byly až legrační. Byli (většinou) úspěšní, pokud vím, nevrátil se z nich nikdo (a potomci už vůbec ne).
        P.S.: Měli v Santiagu hezkou restauraci „Praga“.

  2. Vyber do poctem omezeneho stada , treba khonferencieru sterilniho teorismu , je pro nadrzene snoby odmenou a dulezitym zarazenim, zavislosti a prave tam musi patrit..
   Vsichni cumte jak , my zase sedime ale jinde a zase ,my, zvanime.
   Ty pred nama taky zvanili a potom s nima prisly orgie nasili, muceni poprava a vyhlazovani.Nekonecny utrpeni ,hladomor, vlady teoretiku terorem.Kdyz.
   Nic jineho neumi..
   Treba ve Francii , jejich svobody oslavovany dalsimi akademiky dokola.
   Individualni usili ,skutecne svobodnych se nehodi..Ty nepatri, vadi a nesmi..

 8. Psát o svobodě projevu na fórum, kde cenzor likviduje nevhodné názory v diskuzi, je vysoce alternativní. Dobrá volba, paní Samková!

    1. Ukrajinskú pšenicu zožrali španielske ošípané

     Ukrajinská pšenica sa vôbec nedostala do najchudobnejších afrických krajín. Namiesto toho skončila ako krmivo na španielskych farmách ošípaných.

     Píše o tom Michael Koch pre publikáciu „Exxpress“.

     „Európska únia bojovala za vytvorenie koridoru pre dodávky ukrajinského obilia po mori, aby najchudobnejšie krajiny nečelili hladomoru. Ale pšenica sa tam takmer nedostala. Namiesto toho sa posielala hlavne do Španielska, kde sa používala ako krmivo pre ošípané,“ tvrdí novinár.

     Krajiny tretieho sveta podľa Kocha dostávali málo ukrajinského obilia, keďže Španielsko zaplatilo za dodávky viac peňazí.

  1. S nasim souhlasem tady admin likviduje trolly, kteri se snazi likvidovat nasi diskuzi. Co je na tom k nepochopeni?

   Jak byste to delal vy, kdybyste te diskuzi tady opravdu pral?

    1. Denně se opaluji na informačním sluníčku Novinek, Hlídacího psa, atd. Hrozně mně jejich názory zajímají.

     Že by mě slunce odtamtud jdoucích informací a mouder spálilo, nedá se říct.

     I sem vkládám ty nejlepší kousky z jejich produkce. Aby je tu informačně nezaostali, aby si i ostatní, méně odolní užili.

     Dělám to tak správně?

     1. A obracíte si pro sebe smysl a znění těch informací o 180°, jako to dělám já? Potom totiž, prostým srovnáním s nezávislejšími médii, jste pravdě mnohem blíž.
      Hovinky mají zadání. Aspoň dva, lépe tři protiruské články denně.
      A když už není vyloženě nosné téma, tak Hovinky „objeví“, že v nějakém kriminálním činu měl určitě prsty nějaký Rus.

      1. Kdo je podle nich lump, je to člověk hodná zájmu a podpory. Je na něm zcela jistě něco hodnotného.

       A člověk po přečtení naprosto jistě ví, na co cílí jejich propaganda.

       180° je samozřejmost.

     2. Našel-li jste průchod a nespálil jste se, byl určitě slepý.
      Boha, vždyť já nejsem žádný anonym, s někým si mě furt někteří pletou, ty hadry jsem našel u popelnice, tak jsem si je voblík

  2. Celkovo bolo od začiatku špeciálnej vojenskej operácie zničených 440 lietadiel, 238 vrtuľníkov, 4555 bezpilotných lietadiel, 424 protilietadlových raketových systémov, 9798 tankov a iných obrnených bojových vozidiel, 1122 raketometov, 5062 poľných diel a mínometov, ako aj 10.838 špeciálnych vojenských vozidiel.

 9. To mi pripomina moje (dosud marne) reci o tom, jak ceska alternativni scena se furt soustreduje na „primadony“ na jevisti, tedy recniky, a z ostatnich dela impotentni „obecenstvo“ ktere nema do ceho co kafrat, jen pekne tleskat.

  Kdyby priznali organizatori vic dulezitosti tem, kteri je prichazeji podporit, cili 99% tech, co se ucastni, tak by na „prestavky“ a podobne „vymozenosti“ nezapomneli.

  Jinak je to zase dalsi verze elitni „verchusky,“ ne?

   1. Schumi: Neni. Ale prave tam svoboda slova zacina. Kdyz se kmani vzbouri a odmitnou byt jenom poddanym obecenstvem. 🙂

 10. Vážená paní Kláro, považoval bych za čest, kdybych Vás mohl políbit aspoň na ruku, nebo tak, ne jen mimochodem. Kdybyste přijala pozvání na kafe nebo oběd v Brně od starého 50 let ženatého psa, myslím, že i moje žena by to schválila.

   1. BANdito, jděte se už s těmi mačetami bodnout.
    Už je to fakt trapné.
    Žádný konflikt neprobíhá tak, že jeden pokojně sedí a druhý se na něj vrhne a začne ho mlátit. Ledaže by šlo o ozbrojenou loupež, což ale nebyl tenhle případ.
    V té pizzerii nejspíš někdo hodně provokoval. Nebo se servírka pokoušela ty Indočechy nějak napálit.
    Od paní Kláry bylo statečné , že tu obhajobu vzala.

      1. Je otázka, co se zdá těm, co byli při tom cikánským útoku zranění. A vzhledem k tomu, že hlavní pachatel dostal 17,5 roku, další dva po 15 letech a poslední, co by v době činu mladistvý 4,5 roku, tak šlo rozhodně o život. Tím spíš, že romale dostávají většinou při útoku na bělochy nižší testy než naopak.
       Pokud bude Klára Samková tady na severu nějak spojovaná se stranou PRO, hlasy tím tady rozhodně nezíská.
       Pokud se o tom útoku chcete něco dozvědět, stačí jen dohledat na internetu, není to vůbec žádný problém.

        1. A co je ve vasem pojeti mravnosti a spravedlnosti to „co nejlepe“ ?? To je to aby špína advokat, ktery by mel nejlepe viset na haku vedle sveho klienta, ho dostal ven treba na nakou procesni chybu, nebo poukazovanim na jeho tezke detstvi a diškrimináciju ??

         1. Tady šlo o to, že nálada v Novém Boru byla silně protiromská.
          Paní Samkové šlo zřejmě o to, aby pod dojmem té nálady nedostali aktéři nepřiměřeně vysoké tresty.
          Věřím tomu, že vy byste je nechal pověsit.
          Viděl jste film Jako zabít ptáčka??? Asi ne. Samková asi jo.

         2. Ano, tak se to dela. Advokat je cenen za agresivni obhajobu i toho nejvetsiho lotra, ktery by mel po pravu viset. A od te druhe strany se ceka, ze stejne agresivne bude zalovat a tlacit na potrestani.

          Teoreticky se to ma vybalancovat. V praxi to nekdy hapruje.

          Znovu se ptam, jak byste to delal jinak a lepe?

          1. No tak já bych například lidem dovolil psát svý potřeby, kerý bych sečetl automaticky, abych u teho nedělal blázna, že mě to jako zajímá, a z teho by mi vyšlo, co je potřeba pro lidi. Ostatní, ti, keří nejsou u nás rodní, podle matriky pár generací, by dostali turistické vízum na pár let, mezi kterými by se měli dobrovolně vykvartýrovat odsáď. A pak si myslím, budou se chovat blboni jinak.

        1. Proč tedy šla proti matce jednoho toho vážně zraněného? Byla to součást obhajoby? Vlastní iniciativa? Pošimrání si ega? Snaha zalíbit se?

         Od té doby paní Kláru nejenže nemusím, ale nesnáším, bez ohledu na to, jak se vychválí.

    1. Rikate statecne ? No tak mi vysvetlete co bylo statecneho na tom ze zalovala matku jedne z obeti pro pomluvu. Nebo zda se soud, ktery ji z kauzy odvolal, podle vas skladal z mne podobych lumpu, kteri ji nemaji radi 🙂 Socialisticke pojeti prava byl totalitni humus, o tom zadna. Ale ne vse tam bylo nesmyslem. Treba teze, ze ulohou advokata neni „do bezvedomi“ tvrdit ze jeho klient je nevinen – ale ma se starat o to, aby klient nedostal vyssi trest jaky mu pripadne nalezi.

     1. Advokát je POVINEN jednat v zájmu klienta.
      A není to žádná legrace, jít proti momentální náladě DAVU.
      A ta byla v tu chvíli silně protiromská.
      Zatímco jiní jen kecají, Samková svoje názory i žije.

      1. Kdyz je i zije, tim hur. S fanatiky se jednat neda, jedine je eliminovat. Minimalne tim, ze nenechame jejich fanatismus zapadnout prachem zapomeni, aby po case mohli zacit jinou „karieru“.

       1. Povyseni se na obet , ktera se obetuje za nas a bojuje za nejvysi uslechtile idealy , kterym my nizsi obyc lidi nerozumime a nemuzeme /protoze bez diplomu a konferenci/, za ne ani trpet , ani za ne bojovat .
        Jsou vzdycky nastupistem jako obvykle pronasledovane obeti k vyssim metam samozrejme, co nejdrive do vlady.
        Hodi se nejvic k zastani utlacovane a pronasledovane, zarucene uplne bez viny , skupinky ,
        aby obet jejich obrany a nasi uplne spatne zloby ,mohla vest napravu nasich nam vrozenych zlocinu. Zakony jak jinak.
        Ty nase , nas obyc lidi , zlociny musime mit prisity , jinak by to nevyslo..
        Taktika jasna.

     2. A tím jsme se dostali tam. Kde jsme dnes.
      Soud totiž prokázal, že jsem nedělala nic z toho, z čeho mě takže na vinila. Prostě Že lhala. Soud ale zamítl mo žalobu proto, že jsem osoba veřejně známá, a tudíž musím takzvaně snést více ve veřejné m prostoru než ostatní. Jinými slovy soudy rozhodly, že vůči veřejnosti nečinným osobám je dovoleno lhát. Samozřejmě Tím se otevřela možnost lhát i v dalších věcech. Tento posun v rozhodovací praxi soudu, a říkám to naprosto bez ohledu na můj případ, je dle mého názoru smrtící.

     3. Nějak zapomínáte na jedno. Totiž, jak se tam angažovali kocábovití, jejichž „sláva“ po vyčištění MIlovic začala upadat, a taky že jejich bojový duch už lidi neoslovoval. Vydávali se za indeligenty a furt se snažili všechno podpichovat.
      Vzhledm k situaci která po rušení fabrik tam byla nebyla to žádná sranda. No a těmi maxi dávkami podpory se ještě ta zloba rozšiřovala. V co doufali? htěli ještě větší „slávu“ . Proč netlačili na modroftáky aby se trochu starali a ne jen rozpoutávání nenávisti.

   2. Pri obci Dzeržinsk v Doneckej ľudovej republike boli zasiahnuté dve veliteľské a pozorovacie stanovištia jednotiek 24. mechanizovanej brigády Ozbrojených síl Ukrajiny.

    Komunikačné centrum 102. brigády územnej obrany bolo zničené pri obci Guľajpole v Záporožskej oblasti.

    Stíhacie lietadlo ruských vzdušných síl zostrelilo v leteckej bitke lietadlo MiG-29 ukrajinských vzdušných síl pri obci Novoje v Záporožskej oblasti.

    Lietadlo Su-25 ukrajinských vzdušných síl bolo zostrelené protivzdušnou obranou pri obci Babino v Chersonskej oblasti.

    Počas dňa boli zostrelené dve riadené rakety „Storm Shadow“ a 14 rakiet systémov HIMARS.

    Okrem toho bolo zničených 13 ukrajinských bezpilotných lietadiel v oblastiach Ogurcovo a Oľšana v Charkovskej oblasti, Žitlovka v Luganskej ľudovej republike, Volodino a Krasnogorovka v Doneckej ľudovej republike, Sladkaja Balka v Záporožskej oblasti a Bratoljubovka, Pesčanoje a Vasilievka v Chersonskej oblasti.

   3. Televízny kanál „Rada“ zverejnila „zaujímavé“ zábery z evakuácie obyvateľov Chersonskej oblasti postihnutej povodňami.

    Ukrajina ukázala, ako Rusi zachraňujú obyvateľov zatopených oblastí

    A všetko by bolo podľa ukrajinskej verzie v poriadku, keby ľudí na záberoch zachraňovali ukrajinskí záchranári. Zobrazené zábery však ukazujú, že na evakuácii sa podieľajú zamestnanci ruského ministerstva pre mimoriadne situácie.

    Tieto zábery boli odvysielané včera približne o 16:30. Záchranné člny a záchranári v uniforme s nápisom „Ruské ministerstvo pre mimoriadne situácie“ vedú záchrannú akciu na ľavom brehu Dnepra v Chersonskej oblasti.

    Mediálny expert Vladislav Matjaš, ktorý je nazývaný kurátorom „Rady“ z Kancelárie prezidenta, potvrdil, že takéto zábery sa naozaj dostali do éteru. To, čo sa stalo, označil za chybu, ľudský faktor a prisľúbil za to hromadné prepúšťanie.

 11. Kamarádka byla na nějaké sešlosti na Novotného lávce. Mluvili Ševčík, Paroubek, Legierská a nějaký analytik Šulc.
  Také má hodně špatný pocit. Ale naše vysokoprevoschoditělstvo je v klidu a tváří se, že to má na salámu.
  Černochová a Lipavský dokonce září blahem, jak se nám daří.
  ***
  Jinak, k té inkluzi :
  Kde jsou ty časy, kdy bylo úplně fuk, do jaké základky nastoupí prvňák. Všude to bylo přibližně stejné, mezi snaživými žáky i pár tzv. nepřizpůsobivých, dva anebo tři se dali zvládnout.
  Dneska je mezi dvěma základkami rozdíl jako hrom, do ZŠ která se vyskytuje poblíž tzv. vyloučené lokality žádný rozumný rodič svého potomka nedá. Ledaže nemá dost prostředků , aby si vydupal pro svoje dítě lepší školu.
  Tím chci říct, že snad i ten bolševik líp začleňoval.
  A to ani nemluvím o osmiletých gymnáziích. Z páté třídy odejdou “ tahouni” na gymply a nechtěla bych učit v 6. – 9. ročníku. ( V jedenácti letech se pochopitelně ještě nedají rozpoznat schopnosti dítěte. Takže opět vítězí rodiče, kteří zajistí svému potomkovi lepší doučování, které vůbec není levné. )

  1. Ja mam furt pocit, ze ty devitiletky byly prece jen nejlepsi. Kazdy jen trochu schopny zak vystudoval to same. A v patnacti uz se decka dokazou jakz takz rozhodnout. Akorat, co bylo tenkrat blbe, bylo to, ze kazdemu z nas neporadili, jak vlastne dal. Nikdo nam nevysvetlil, jake jsou moznosti. Ja jsem tak automaticky padla do SVVSky, a bylo by se mi daleko lip darilo na stredni zemedelske. Nasi akorat mluvili o prumyslovkach, a tam jsem se nehodila.

   Holt ti, co touzili po prvorepublikovych gymnaziich, vyhrali. Nostalgie nekdy skodi.

   1. Myslím, že je to hodně brzy, rozdělit jedenáctileté děti. Je docela možné, že se po ukončení studia už nikdy nepotkají.
    ***
    Teď najednou vyvstal veliký malér, děti tzv. Husákových dětí nemají moc šancí dostat se na střední školu, o kterou by měly zájem. Sakra, jak to ten bolševik délal???
    Postavil obrovská sídliště, kde byla velká ZŠ v pomalu každé páté ulici. Moje dcera chodila do 1.F.
    A všichni se tam vešli. Mateřské školky byly samozřejmostí.
    Dneska frčí koupě garáže, v deníku Metro doporučuje jedna novinářka mladým koupi garáže. Na hypotéku nedosáhnou, bydlení za rozumný nájem neexistuje, takže garáž.
    Spát mohou v autě a případné dítě se umístí do kufru. A svíčky vyjdou levněji než elektřina.
    Pro V. Havla byly ovšem ty byty v panelácích králikárny. Tak tomu ráda věřím. Sám vyrůstal v nóbl baráku na nabaží, s prima výhledem na Hradčana. To bylo poprvé, kdy jsem si uvědomila, že Havel tu svoji lidovost jenom hraje. My jsme byli blahem bez sebe, když jsme dostali jako podnikový byt krásný slunný 3+1 s lodžií, za směšný nájem.
    O takových možnostech si mohou nechat dnešní mladé páry jen zdát. Ani se nedivím, že dlouho váhají, jestli si vůbec mají pořídit potomka.

    1. Za bolševiků každý mladý věděl, že mu být jen tak nedá. Na koupi bytu nebo domu má všude jen málokdo.
     Ale kdo z voličů těch, co slibovali desítky tisíc bytů ročně, se jde svých vyvolených zeptat, jak to mi vyvolení uděláte? Místo cyklostezky postavíte městské byty? Místo milionů do ZOO postavíte byty? Místo nového komplexu krajského úřadu postavíte byty? Místo krajské knihovny, místo krajského soudu, místo odpočinkové zóny…?

   2. m o tom nepovídejte… já jsem náhodou chtěla být švadlenou… načež moje rodina hromadně vytáhla ruličky s červenými diplomy, tloukli mě a vzrušenými hlasy hovořili něco o zradě intelektuálů… no tak a koukejte, jak jsem dopadla… 🙁

    1. Jestli je pravda, že “ Za všechno může špatná četba v dětství. “ , tak byste měla problém i v krejčovském salonu.
     ( Citace z předmluvy ke knížce Moje cesta za Scarlett. )

     1. No – já mám takový pocit, že já mám problémy všude, takže roto už dávno přestql být aspekt mého eozhodování – nemít problémy…

 12. Tož dobře, teď ale vážně, co byste nejraději udělali s lidmi, kt. ve veřejném prostoru mluví tak jaksi nepochopitelně? A definujme si odkud až pokud se veřejný prostor, tedy prostor, kt. vidíme, rozprostírá.

  1. Ten pan dela reklamu tim, ze slibuje, ze zadne finty (ktere podle algoritmu „tajne“ filtrujou prispevky) jeho system nepouziva. Zda je to pravda, cert vi, ale ze je to open source, tak snad to pravda je.

 13. ..“Takže ve směru Společnosti pro obranu svobody projevu bych si dovolila zdvořile požádat o vypracování krizového plánu „čto dělať“ „..

  NIC, jako obvykle.

  Ale můžete mít na to názor jakej chcete.

  1. Co chcete vymýšlet, když globalizace jede na plné pecky a dneska se důležité věci už dávno nerozhodují v ČR, ale někde úplně jinde. A suverenity jsme se vzdali dobrovolně. Ještě jsme kvičeli radostí, že nás přijali do klubu.
   Takže to bude “ Až jak řeknou v USA”. Přesné tak, jak situaci popsal J. Nohavica.
   Tímto mu gratuluji k narozeninám a přeji hodně optimismu.
   🌷

   1. Možná milá si myslíte, že globalizace pokračuje, myslete si to klidně dál, ale proti takové svobodě názoru sem proti. Co na to odpovíte?

 14. Bez inclusion , a claim tez z anglictiny znamena zakolikovany vlastnictvi pozemku v oblasti kde majitel kopa zlato.
  Jeste pozadavek na vladu o penize. Pravo vlastnit majetek..
  Inclusion , zahrnuti ,zapocitani.

  1. U vildáka je prioritou cenzurovat názory, které se mu nelíbí. Svými příspěvky tento přístup podporujete a propagujete.

   1. Zaplať pánbůh za to.
    Kdo se chová slušně, nemá problém.
    Zato takové Novinky nebo Idnes s Lidovky, tam je Koniášů doupě! Kdo nekývá s náma – zbrojí proti nám!

   2. Operačno-taktické letecké údery skupiny vojsk „Východ“ zasiahli nepriateľské zálohy pri obciach Guľajpole, Omeľnik a Preobraženka v Záporožskej oblasti.

    Celkové straty Ozbrojených síl Ukrajiny v týchto oblastiach za deň predstavovali 680 vojakov, 35 tankov, 11 bojových vozidiel pechoty, 19 bojových obrnených vozidiel, šesť vozidiel vrátane troch HMMWV, ako aj francúzsku samohybnú húfnicu „Caesar“.

   3. Nemecký kancelár Olaf Scholz plánuje v blízkej budúcnosti hovoriť s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

    Scholz chce hvoriť s Putinom o stiahnutí vojsk

    Oznámil to na 38. kongrese protestantskej cirkvi v Norimbergu, informuje nemecká tlačová agentúra DPA.

    „Mám v pláne to čoskoro urobiť znova,“ povedal.

    Témou rozhovoru by malo byť dosiahnutie „spravodlivého mieru“ na Ukrajine. Nevyhnutnou podmienkou na to je podľa Scholza stiahnutie ruských jednotiek z územia Ukrajiny.

    Je potrebné poznamenať, že prítomní jeho prejav pravidelne prerušovali výkrikmi „rokovania“, na ktoré kancelár odpovedal: „Rokovania sú dobré, otázka je, kto a s kým ich vedie a aj o čom“.

  1. Re: Sk

   Vždycky je nějaká šance.
   Jdu si udělat poobědní kafčo.
   Než zchladne, udělám dvakrát deset shybů na hrazdě a až se z toho vzpamatuju, ještě aspoň dvakrát třicet kliků.
   Po dopití „kafete“ (TO kafe podle vzoru ta NŮŠE, proto „kafete“) se vydám hledat nožík mého mládí, tak řečený „vyhazovák“ Bude dobré jej rozchodit, namastit a lehce přebrousit, protože střelné zbraně jsou, anebo velmi brzy budou TABU.
   A pak už jen čekat a po Ádově vzoru vzývat prozřetelnost…

   1. Že vám do toho mluvím, ty shyby a ty kliky, ty nemusíte hlásit, tu pusu stejně nedostanete.. kdepak do kamionu..

 15. to nebude ako schodza v 1938.

  cil to uz skor vypada ako ked po vystupeni z vlaku na nastupisti pred branou Arbeit macht frei ti vsetci okolo tvrdia, ze to neni take spatne i ked kazdy pocul nejaku tu strasnu storku.
  Vonku je pjenkne. Hra hlasna hudba. Sice v pozadi nejak cmudi kotelna, ale ss-man tvrdi, ze sa pojdeme osprchovat a netreba robit ziadne unahlene uzavery.

  Klidek, tabacek – smer sprcha.

  1. Co znamená slovensky cíl? Nemá to být česky fčíl? Nemáte na klávesnici trošku háčků nebo alespoň nějakou čárku? Vím, že slovenština má změkčelé é, coż přečtou jen zasvěcení, ale nemusíte psát tak rychle, já to stejně čtu pomalu než si za cil doplním různá slova..
   Vždyť tam musíte mít i stříšku. Nebo píšete z české klávesnice made in china, ale tak aspoň do slova fcil před č v, prosím

     1. Mluvíte zřejmě se mnou, posměváčku. Ale mně se ta slovenština čte hůř, když neznám slovenská nářečí

   1. Minimálním politickým programem by mělo být zrušení paragrafů 355, 356, 403, 403a, 404, 405 trestního zákoníku.

    Jak to pročítám, napadá mě, jestli účelem zastrašujícího návrhu trestnosti sexu bez (doložitelného souhlasu po celou dobu jeho trvání) není genocidiem podle paragrafu 400 odstavce prvního, písmene b.
    Zacíleným na majoritu s kulturou převážného dodržování zákonů a respektování autorit.

    Proč v tomto kreativně nenalézt úmysl tak jako v písmeni Z?
    S argumentem, že předkladatel, který je osobou znalou a zvláště kvalifikovanou, o takovém následku věděl, a pro případ, že nastane, byl s ním srozuměn?

    1. Teror pravniku , advokatu , obhajcu a krveziznivych prokuratoru a soudcu a jeste uredniku,policejnich a jinych s diplomy a jejich narizeni, pravidla, prikazy , zakazy ,tresty za vsecko , instrukce a mega mnozstvi zakonu ..
     Informace co tohle dovedou a tesi se zase a o jejich besneni, viz Fr. revoluce a jiny revoluce..Pripravy revoluce Leninu a Trockych , nemene vrazednych , ucebnic a poucek marxismu sectelych ,yntel..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *