17 července, 2024

DAY AFTER aneb den poté

V Evropském parlamentu se uskutečnil summit s ruskou opozicí DAY AFTER – neboli den poté, myslí se tím poté, co Putin skončí v čele Ruska.

O ničem nerozhodující europoslanci pozvali na summit asi 300 ruských „nesystémových opozičníků“, těch emigrantů, kdo odešli z Ruska už před dlouhou dobou, jako Chodorkovskij, Kasparov či Šulman, i těch, kdo utekli teprve nedávno. Summit organizovali europoslanci z Litvy a Polska, což nepřekvapilo, tamní politici pořád něco proti Rusku vymýšlejí, už od dob Zlaté hordy, chána Achmata, Ivana Hrozného a Lžidimitrijů.

Akce byla hodně neveřejná, nesmělo se na ní fotografovat ani natáčet, byli vpuštěni jenom vybraní novináři.

Většina účastníků Day After si přála zůstat inkognito, ale někteří nejprovařenější opozičníci, jako například Chodorkovskij, Aleksašenko, Gudkov nebo Šulman poskytli o dvoudenní akci různé rozhovory.

Opoziční emigranti konečně pochopili, že naprostá většina Rusů Putina podporuje, naopak za jejich opoziční emigrační kamarilou stojí ca 12-15% ruského obyvatelstva. Tak se nediskutovalo o možnostech svržení Putina, jako na jiných Chodorkovského akcích, ale cílem bylo sjednocení zahraniční opozice a vytvoření alternativních mocenských struktur, které budou vymýšlet další sankce a přitom čekat, až Putin skončí a pak chtějí naběhnout do Ruska a převzít moc.

Nejvíc sklesle působil Chodorkovkij, už pochopil, že nedosáhne ani na pozici prezidenta, jak si maloval, ani nevybojuje zpátky od ruského státu ropnou společnost Jukos, kterou kdysi podvodem privatizoval a pak v ní nasekal daňové dluhy za více než 20 miliard dolarů a pak ji chtěl prodat podvodnému fondu Enron, ale Putin mu plány překazil a Jukos znárodnil a Chodorkovského poslal za mříže.

Navalňata se oficiálně neúčastnila, ačkoliv byli pozváni, a ačkoliv někteří účastníci summitu s Navalným spolupracují, i když neofiko, nejsou Navalným oficiálně označování za členy FBK.

Také dorazil Arestovič, kdysi pravá ruka Zelenského, dnes „soukromník“ a předvedl, že pořád umí skvěle mrskat jazykem.

119 thoughts on “DAY AFTER aneb den poté

   1. A kde je psáno, že všude musejí dělat to co je zvykem v Americe?
    Proč vystřídat prezidenta, který má obrovskou podporu občanů, a nasadit nového, který takovou podporu nemá. .
    Žádám o vysvětlení.
    Díky.

 1. Západ připravil Rusko o cordon sanitaire aniž si uvědomil, že Rusko je cordon sanitaire Západu ve vztahu k Číně.

  Při rozparcelování Ruska hrozí válka mezi vládci parcel, i jadernými zbraněmi, které se podařilo ulít. S příšernými důsledky a náklady pro EU. I s možným „Když nedáte dotace tak bum.“ A do toho navíc ještě Čína.
  Pochybuji, že o tomhle tohle a dalším navazujícím uvažuje IQ 107 a spol.

  1. Západ uznává právo malých pobalstkých národů a jiných národů v okolí hordy na existenci. V tom je základ konfliktu s Ruskem.

   Kdyby menší národy v Evropě nebyli, mohli by se velmoci snáze domluvit.

   1. No dyť se na tom pracuje, na smáznutí národů dyť ta Unie tady je prý proto. Ale asi nejni velmoca, holt a dělá začátečnické chybky

   2. „Západ uznává právo malých pobalstkých národů a jiných národů v okolí hordy na existenci.“

    Tak tohle musel být fakt dobrej matroš. Jediné, co západ na těch malých národech zajímá, je jejich použitelnost, využitelnost a zneužitelnost vůči Rusku. Speciálně v pobaltských zemích podporou nácků.

    1. PŔESNĚ.
     Navíc Pobaltí se nápadně vylidňuje. Svoboda je bezva, ale plný hrnec je plný hrnec. A plný hrnec se momentálně vynachází v Západní Evropě.

   3. Uznává….jen když se mu to hodí. Jako nástroj své expanzívní politiky. Nejde o „svobodu, demokracii a lidská práva“. „Majdan“…. Doněck….

  1. Jistěže. 25. únor 1945 byla formální kalendářová záležitost. Kultická a pro trápení žactva v dějepisu.

 2. Uff
  To paní Tachecí na ČRo sdělila lepší návod, jak na to po svržení vlády zločincú.
  Rusko rozparcelovat, rozdělit na sektory a potom společnými silami debolševizovat. Podobné, jako po war 2 proběhla denacifikace v Německu.
  Půjde to ztuha, neb ruští mužici nepoznali nic jiného než samoděržaví a proto vůbec nechápou co je to svoboda a demokracie.
  Opozičníci se budou muset rozhodnout, ve kterém sektoru budou pomáhat s debolševizací.
  ***
  Jsem zvědavá, jaký sektor bude přidělen České republice. Snad to nebude někde na Sibiři ?
  Je tam zima, koušou tam komáři , člověk se může zabořit do tajícího permafrostu a probodnout si játra o mamutí kel.
  A dneska už je to tam pomalu samej Číňan. Debolševizovat rusky a současně i čínsky, hmmm…
  🤔

  1. tak Vám nevím. Začíná se mi rýsovat, proč breberka musela být před vojnou z rusem. A že ti kritici očkování asi měli pravdu. Jinak není možná ta úplná zkáza ať myšlení, chování či čeho. Jinak by odpovědný, myslící novinář nemohl takovou vtákovinu vypustit z huby. Kdo jim dal právo tohleto vůvec vypustit z huby.

   1. Tachecí je opravdu mocné zvíře na médiální scéně v ČR.
    Mimochodem, patří mezi zakladatele obskurní společnosti Free Czech Média.
    Spolu s Šafrem, Fištejnem, Klvaňou a Jandourkem tak položili základ k “ opravdu nezávislé žurnalistice”.
    ( Vyklepali kasičku a opravdu nezávislý plátek je na světě. Placený z kapsy zaručeně nezávislých novinářů. )
    Projevují se tak, že provozují snad největší žumpu – Forum 24.
    Sama Tachecí tam nepublikuje, svojí propagandu provozuje na ČRo PLUS. Myslím, že tam postaví do latě i šéfredaktora. Je to rázná žena.

    1. Nuland , Kasparov , Chodorkovskij a spol , zelinar taky , sou porad strasne nenazrany na cizi. Asi je to nevylecitelny..
     Nejradsi posilaji ty jiny , aby to za ne vybojovali a voni prisli k hotovymu jako v kazdy valce..

   2. Pozoruji i obecně. Jako by někteří lidé zblbli. Mají potíž pochopit i jednoduchý text z několika téměř holých vět. Vyberou si kus a podle svého „přednázoru“ a s tím polemizují.

    Někteří jsou úplně zgumovaní. Kupříkladu jaké dalekosáhlé úvahy a asociace dokáží vyprdět jen v reakci na nick pod komentářem.

    Jako slepci se každý drží své části slona a křičí, že tohle je slon. Majitelé zadrátovaných „pravd“, instantních názorů, sdílených klišé, stereotypů, přihrádkáři ovládaní memy, kterými se nakazili. Argumentující ad personam, kde jim chybí věcné argumenty. Nebo nevyhovují. Nebo jsou líní je hledat. Mohou si podat ruce s tupouny z druhé strany, od kterých naopak slýchávám „Tak ty souhlasíš s ruskou agresí!?!“ Co s takovým materiálem?

  2. Ovšem na druhou stranu…
   Umím představit z neetatistického a nekonvenčního pohledu. Nejzničující pro EU by byla Ruská bezpodmínečná kapitulace, odzbrojení a plné otevření se Západu. Střet těch, kteří sami nevědí co doma a se sebou, s ruským světem. V USA by po prvotním nadšení posléze také došli k tomu, že to byl hodně blbý nápad.

   Z mého pohledu by to byl mistrovský neeukleidovský tah mimo šachovnici.

   Ukrajina? Mosný další Afghanistán. Podporovaní by se šprajcli nynějším podporovatelům, válka s Polskem…
   Zoufalá mobilizace toho co by zůstalo z ruské armády Západem.

   Proč takový scénář není reálný? Protože většina Rusů by byla proti. Třebaže, objektivně a pragmaticky, by si tím polepšili. Jenže, o tom co pro ně je dobré si rozhodují a budou rozhodovat sami.

   Jak to bude s ruskou exilovou opozicí? Vymře. Zbylé jurodivé mašíbly nikdo nebude brát vážně.

     1. Na velikosti záleží i v takových případech..

      Můj dědeček se jmenoval Adolf, a za zásluhy o Říši obdržel poukaz na rekreaci.

   1. Dneska hodne rohypnolu?

    „Ruská bezpodmínečná kapitulace, odzbrojení a plné otevření se Západu.
    Třebaže, objektivně a pragmaticky, by si tím polepšili.“

    Vy si nepamatujete ’90 leta v Rusku?
    Jak si si vsichni polepsili? Nejenom Chodorkovsky?
    Poradce z USA meli uplne vsude.
    CIA na vsech ministerstvech.
    I plany k nejnovejsim ruskym zbranim jim Jelcin dal.

    Jestli dneska nekdo breci, ze se Rusove stavi k zapadu odmitave a podporuji radsi diktatora Putina, tak at jsou brecet k megalomanum do USA.

    1. Nevím, ale mám dojem, že k armádě se nedostali ani k jejím plánům či co, jinak by se rusové tak rychle nezbráborali. Asi to bylo štěstí. Kdo ví, třeba na to Gorbojelcini zapoměli, nebo o tom vůbec nevěděli. Kdo ví.
     Myslím, že kdyby se k jejich výzkumům a výsledkům dostali, byl by to z angloemeriky jiný tanec.

   2. Šmankot!
    Kolektivní západ by Rusko okamžitě vyžral. Krvavá Madla se svěřila, že není spravedlivé, aby jeden stát měl tolik surovin.
    Rusové by hromadně migrovali směrem na západ. A Česká kotlinka pro ně byl vždycky moc přitažlivá.
    Už za TGM tady bylo migrantů z SSSR mraky.
    Čeština se trochu podobá ruštině a cítí se tu jako doma. V Karlových Varech to je, (anebo bylo? ), hodně vidět. Nápisy azbukou , pravoslavný kostelík, skoro jako v Rusku.
    Považují nás za takové jako malé brášky, sice trochu zaostalé, ale učenlivé.
    To není nic proti Rusům. Ale jsou si vědomi, že jejich kultura je vyspělejší, než ta naše. Že víc lidí četlo Turgeněva a Puškina, než Boženu Němcovou a Aloise Jiráska.

    1. Především jejich kultura není jen početnější, je silnější.
     Kolektivní Západ….by se o Rusko serval.
     USA do toho necpou prachy aby sklízeli jiní. Navíc mladá ruská generace je sebevědomá a ví jak funguje tvrdý kapitalismus. To nejsou zaostalí Váňuškové kterým lze za majlant prodat sadu aušus hrnců. Probíhá generační výměna. Od Jelcinových časů se mnoho změnilo. I na Západě. Tam obráceně. Tehdejší tamní vlčáci vypelichali a ztratili zuby.

      1. Nejsou afrorusové. Pro nás, nejsvobodnější nejdemokratičtější idskoprávníky každý Afričan žijící mimo Afriku je Afroameričan. Kdežto každý „nebarevný“ je Kavkazan, rasista či potenciální rasista.

  1. Re: tA

   Co vám na tom není jasné?

   Pánova představa se plně kryje s tím, co se kdysi v ČSLA nazývalo PŠM, neboli politické školení mužstva.
   Jednou týdně – v pondělí dopoledne – pořádná nalejvárna s použitím „jedině správných pojmů“.
   Zbytek týdne se řídíme heslem „mlčeti zlato“, zatímco soudruzi vykladači lapají povely, rozkazy a signály, co mají žvanit příští pondělí.
   Neboli oprášení vyzkoušeného modelu indoktrinace lopat.

  2. To je expert, který už dávno ztratil odstup od zkoumaného tématu, pokud ho někdy měl. Opěvuje Banderu. Obyčejní lidí na UA si postavení Banderova démona na piedestal nezaslouží. Mají jiné postavy historie hodné připomínání. Ono je to těžké. Něco zkoumá obvykle ten, kterého to zajímá a tíhne k tomu problémy omlouvat. Potřebuje jezdit do země, kterou zkoumá, potřebuje mít tam dobré vztahy na různé vlivné lidí, takže nemůže moc kritizovat. Mnohem častější to bylo u některých arabistů, jak omlouvali islamismus, aby si nevysloužil zákaz vstupu do některých zemí, kde by se mohli cítit uražení.

 3. Sen o Polsko-Litevské unii od moře k moři, o ruských zdrojích, o superluxusním zivotě na dvousetmetrových jachtách plných silikozních blondýn…

   1. Re: Sk
    Blondyna, co robila Naza rúpku-cype.

    Pro zmatené čtenáře – Naza rúpku znamená česky na Zárubku. Fáral tam můj praděda.
    A praujec…

 4. Necháme se překvapit, kdo Putina nahradí. Rozhodně to nebude nikdo z těch Vlasovců, co se nýčko sešli v EP.
  Pro ty v Rusku rostou šibenice.

  1. Přemýšlím co to jsou ty tradiční hodnoty západu. No není to nic pěkného. Kolonizace, vykořisťování, fašisizace společnosti……… Samé bohulibé záležitosti.

   1. „Nejtradičnější“ „hodnotou“ “ západu “ je rozdělení společnosti na panstvo a na ty dole.
    Skutečnými tradičními hodnotami jsou : pythagorejství, stoicismus, radikální demokracie (viz nejlépe Bleicken : Athenská demokracie) , evangelické křesťanství, solidarita, sociální stát, technologický pokrok, benigním způsobem aplikovaná věda, společná obrana………

    1. Museli bychom jít po nějaké časové ose a sledu událostí- „východ“ (panstvo východu) např. nepraktikoval(o) průmyslový způsob masového vraždění celých etnik (holokaust). No ale mělo také své “ chuťovečky“, viz např. Mao, Japonci v Číně, ale určité období i Jižní Korea. No ale zase přidat i opiové války, kolonialismus, hladomor např. v Bengálsku 1943 (na denikureferendum píšou že odpovědnost jde za Churchillem https://denikreferendum.cz/clanek/30002-hladomor-v-bengalsku-zahubil-miliony-lidi-odpovednost-nese-churchill)……..

     Hlavní evropskou hodnotou by mělo být pythagorejské peras apeiron. To znamená i potlačování extrémů.
     Extremem může být i umělá inteligence, pokud se nebude rozumným způsobem regulovat.
     Extremem je i zelený triumfalismus, některé ty zákazy a příkazy jsou nelogické a matematicky zcestné (např. kolik % zatěžuje Evropa ovzduší skleníkovými plyny a kolik zbytek světa, hlavně Asie – a že tedy drakonické omezení určitých výrob v Evropě přinese celoglobálně jen mizivý efekt).

     1. Tak. Například Čingizchánovi je připisován výrok, že Mrtví neplatí daně.
      To je jako před několika sty lety katolickému prelátovi nabízet hvězdářský dalekohled.

   2. Neviem ako Vy, ale ja som neodisiel ani na zapad, takze preco by som mal teraz ist na vychod? Alebo sa medzitym byvale uzemie Ceskoslovenska kde som sa narodil stalo zapadnou drzavou, takze uz nezijem doma, ale v USA a mam sa odstahovat? Na dovci som bol 1x, v Rumunsku pred 45 rokmi a ano, do Ruska by som sa rad pozrel.

    A co sa tyka toho druheho odstavca o vlade korporacii, potlacani (a vrazdeni) opozicie, novinarov a dokonca cirkvi, tak „demokraticka“ Ukrajina stihla za 9 rokov toho ovela viac ako Putin za vyse 20 rokov. Ale kludne fabulujte dalej.

    1. Nemáte žádný důvod odcházet. Verbálně pro Vás je západ ztotožněný se samotným Belzebubem, ale ve skutečnosti jste tady spokojený.

   3. A viete, ze by som volila poslat deti studovat do Ruska? Aspon sa tam nebudu ucit adorovat ciernych a teplych, a ucili by sa matiku miesto okecavania, preco je matika diskriminacna … Ostatne, sama ked si hladam nejaky navod na blbu rucnu pracu, tak stejne skoncim u ruskeho, ac sa mi azbuka luska horsie nez anglictina – asi mam uz lenivu hlavu.

    Lenze … akosi niet sance dostat dieta na vychodnu univerzitu. A kebyze aj bola, tak mu ju stejne pokrokovi tepli a cernochom podliezajuci zapadniari, ktori povazuju matiku za zvrhlost neuznaju, pretoze ako bolo CR pred rokmi vytknute, je spatne ucit deti ako upiect strudl, uzitocnejsie je ucit ich europskym ludskopravnym kecom, z toho sa viac najedia.

 5. Ha, ha, ha. Nějaký Švamberk blbne na Novinkách na kvadrát. To bude asi idiot.

  https://www.novinky.cz/clanek/valka-na-ukrajine-chteli-jsme-je-jen-vydesit-ale-zvrtlo-se-to-ukrajinci-zverejnili-odposlech-rusu-na-kterem-se-maji-priznavat-k-odpaleni-prehrady-40434223#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

  Je to přesně mustr podle ala Navalného telefonát s velitelem ruských tajných, co mu měli nalít novičok do trenek. To je rukopis Belingcatu, Nikdo jiný nic tak pitomého nevymyslí.

  1. Myslíte ten Bellingcat, který prokázal, že načatá láhev od Sava je důkazem chemického útoku chlorem?
   Chudák Syřanka, která si chtěla vybatikovat hidžáb a teď tohle. Savo jí sebraly Bílé přilby.

 6. A aby té švandy nebylo málo, tak ČNB začala nakupovat zlato.
  TEĎ!!!!! Když jsou ceny na stoletém maximu: https://www.macrotrends.net/1333/historical-gold-prices-100-year-chart

  Ekonomové, „analytici“ ani právníci k tomu zhola nic. Přitom by měli řvát jak přetržení a volat po zateplákování Singera a Tošovského a dalších „dovedů“, co rozfofrovali veškeré měnové zlato. Ovšem usilovně mlčí. A ČNB jen suše zkonstatovala, že dostala od MMF pojeb za skoro nulové zásoby zlata a tak holt teda nakupuje.

  1. Pane Občan.
   Někdo potřebuje prachy,tak prodává zlato,Rusko a Čína to nejsou.
   Jak píše mňauglí,spíš ty stvrzenky budou u Fedu.
   Není to dlouho,co Michl utratil přes ČNB hodně mld.

   1. My prej mame cenny papiry , za nase zlato a historicky zlaty predmety a mince ,ktery banditi vymenili s Merkal. Staci vratit a vymenit papiry za zlato zpet.

  1. No tak stáhnout to nepůjde, takže poruším vlastní zákaz a objednám. A má tam ještě jednu . O maléru na Ussuri. Takže dvě. Protože pamatuji že malér na Ussuri zacloumal s hodně souhy v té době. A jsem zvědaváí>

   1. na veškerá stahování z trubky doporučuji český soft s názvem „3D Youtube Downloader“ z adresy https://www.3dyd.com – malý, ovšem stáhnete vše a můžete volit kvalitu videa (i audia), případně jazyk titulků (jsou-li k dispozici). a samosebou je to freeware!

 7. Tak Putin je porad psi sile, projevy rika spatra, takze doufam, ze Rusum jeste dlouho vydrzi.
  Muj odhad loni na zacatku byl, ze dencifikuje Ukrajinu, a pak se jako zly muz stahne, aby za „uplne jine Rusko“ vyjednaval se zapadem nekdo jiny.
  Veci ale nabraly velky spad, hlavne diky zapadu, ktery misto aby obvinil jenom ruskou verchusku, tak najel na kolektivni vinu, a tim posral uplne vsechno.
  Takze neni proc Putina po denacifikaci menit.

  Ale nikdo nezije vecne, a tusim, ze Putin jeste drive, jednoho dne proste odejde na dacu.
  V posledni dobe jsem nekolikrat cetl zmineneho nastupce Medvedeva, ktery si v soucasnosti hraje na zleho muze.
  Telegramy uz davno nectu, ale mezi lidem moc populatni nebyval. Hlavne pro sve angazovani se sblizovani se zapadem. Ale mozna proto ho ted zapad nastreluje.

  Muj osobni typ na Putinova nastupce je ted Prigozin.
  Vim, je trochu divoky, ale rekl bych, ze je to z 90% hra a show.
  Zapad ma tlupy libtardu na twitteru po kavarnach, Rusove maji Prigozina.
  Oboji vzbuzuje emoce, a konecne Rusove nasli odpoved na naprostou dezinformacni nadvladu zapadu na internetech.
  Strelkov to zkousel, ale byl v tomhle uplne jelito, ktere slepe nasledovaly jenom podobne vymyte mozky, jako on. Viz podpora jeho zkrachovaleho povstani.
  Prigozin umi nabudit lidi, pro sproste slovo nejde daleko, chytry je az beda (nase 107 je proti nemu ubozak), a tah na branku ma taky.
  To mu zajisti masovou podporu mezi normalnimi lidmi a v kombinaci s viteznou aurou z Bachmutu a mozna dalsich budoucich bojist, je predem jasnym favoritem.
  Ne nadarmo ho maji Ukrajinci na vrcholu seznamu smrti.
  A on se v klidu foti se svyma „kriminalnikama“ na fronte.
  Takze mu preju hodne stesti a at se mu kulky vyhybaji.
  Samozrejme vsechno je to jenom metafora.

  1. Nástupce Putina musí být státník a národohospodář s velkým rozhledem. Nějací vojenští velitelé nemají šanci. Řídit a uřídit takový stát dokáže málokdo. Nezvládl to Jelcin ani Gorbačov a Chruščov se v tom jen motal. Další byli jen údržbáři.
   Skutečným stratégem byl jen Stalin. Za něho se země mužiků proměnila v jadernou mocnost.

   1. Souhlasim.
    Prave proto jsem zminil Prigozina.
    On totiz zadny vojensky velitel neni. Najdete si o nem neco.

    Jinak Putin je snad profesi makroekonom a narodohospodar?

    1. Putin ma nekolik vzdelani.
     Je pravnik, vystudoval pravnickou fakultu.
     Ma skolu rozvedciku.
     Disertacni praci napsal na Vysoke skole tezby (my bychom rekli banske) na tema obchodu s ropou a dalsimi surovinami.
     Pracoval nekolik roku v NDR pod krytim kulturniho pracovnika, takze musel velmi dobre nastudovat dejiny a umeni, kdyz nechtel byt podezrely a aby se jeho kryti neprovalilo, vzdycky mne prijemne prekvapi svymi historickymi a kulturnimi znalostmi.
     Plus nekolik roku pracoval jako tlumocnik pro ruzne politiky.
     Malokdo ma tak komplexni vzdelani. Nemluve o tom, ze „unce praxe je cennejsi, nez tuny teorie“, co v politice potreboval, to se doucil.
     Nasi politici mu vzdelanim nesahaji ani po kotniky.

      1. Vo to horsi , ze dostaval vod ucitelu skoleni , jak s Ruskem skoncit. Nez byl jima dosazenej , bez voleb.
       A von skoncil s tema ucitelama..
       Mala chybicka se vzdycky vloudi..Vase Vyssi moc.

     1. Putin? Kde se vzal tu se vzal. Nikdo jsme netušili co je zač a proč zrovna on, když navíc vypadal, že na tu funkci snad ani nemůže mít. Dobře ho vybrali.
      Můj tip je, že už někdo takový existuje a jen málokdo ví, kdo to je.

     2. Znám. Bohužel není konstelace popovídat . O stejně kvalitním nástupci nevím. Rusko je tuze těžké břemeno. Navíc s nějakým podílem demokracie, s částečně jurodivým parlamentem. Na základech tamní kultury.

     3. Nevidím nikoho, kdo by mohl nahradit Putina. Lavrov i Šojgu už také nejsou žádní junioři.
      Možná je Putin jeden z posledních státníků, kteří dokáží sjednotit názory tolika lidí.
      A Rusko je národnostně i nábožensky pestré jako patchwork.
      Kolektivní západ o multikulti jen žvaní, v Rusku dokázali, že docela funguje.
      Putin má dost zřetelné mongolské rysy, Šojgu je po otci Tuvinec a Lavrov po otci Armén.

   2. Proměnila. Jenže za jakou cenu. Miliony mrtvých, desítky milionů zkažených životů. Přitom mnohých nevinných i oddaných myšlence socialismu. Hubení, mučení a ničení talentovaných, špičkových odborníků, účelově i z blbosti viněných z rozličných „ovštin“ a úkladů. Příběhy konstruktérů, vědců, … Polikarpova, Koroljova….
    Ano, Sputnik, Gagarin. Jenže co toho měl celý národ, ti v zapadlých vesnicích, bez pořádných cest, infrastruktury? Ruský národ a spolu s ním další národy ale i okolní, za ostnatým drátem v „socialistickém ráji“ jako nesvéprávná chovná zvířata, mnohá jak se ukázalo, bezbranná po vypuštění z kotce, jako kořist „vyspělého Západu“ …

    1. Mluvit o cene je velmi osidna zalezitost. Pokud bylo cenou to ze Rusko prezilo, tak kdo jsme my abychom to soudili ? Priklad z reality jak „bestie“Stalin zachazel se svymi lidmi : Pred valkou koupili v USA licence na 3 letadla, treba slavny dopravni Douglas DC-3, v SSSR pak vyrabeny jako Lisunov Li-2. Jenze v USA je imperialni system mer (palce, stopy…), v SSSR metricky. Ale nelze to prepocitat otrocky, pac to nevychazi. Tohle predelat, se temer rovna konstruovani noveho stroje. Tym ruskych konstrukteru poslany do USA pracoval liknave, sotva prepocitali jeden typ, zato domu si privezli cele vagony luxusniho zbozi, treba tehdy domaci chladnicky byli neskutecny luxus – nejen v SSSR. Tak se Stalin nasral a zavrel je do vezenske konstukcni kancelare, tzv. šarašky. A vida jak se pani inzenyri pracovne rozebehli, kdyz jim mohlo jit i o krk 🙂 Je nesporne, ze pri pouzivani takovych metod se udelo i mnoho nespravedlnosti, hlouposti, vyrizovani si osobnich uctu, apod. Ale jaky byl vysledek pro zemi jako celek ? Nejsme Rusove, abychom soudili co ma v konecnem dusledku pri ne vetsi cenu. Ze ted maji vlast s velkymi perspektivami – ale ztratili kvuli tomu miliony jedincu…

     1. Vím, rozumím. Snažím i objektivní pohled. Jen ty třísky z porážených stromů. Jak mnoho jich bylo. A plnění kvót odhalených nepřátel. Lidská zloba, závist, chamtivost…
      Srovnání…o jak mnoho mrtvých by za nacistické okupace bylo méně nebýt takových ve vlastním národě. Padesátá léta, normalizace.
      A co nyní? Třebaže hrozí „jen“ vězení. Udavači slídící po sítích, „elfové“. ? Ne . Čurdové. A kdyby se to otočilo, slídili a udávali by také tak. Jestliže dneska za protiukrsjinské, tak i zítra za protiruské, pozítří za protičínské. „Odmítá jíst rýži.“…
      Stále ti samí.

      1. Njn Schumi, ale jen tak dotaz. Jakpak by to asi vypadalo, kdyby se tam vlády ujal záúpad, nejlíp amíci? Co myslíte? Když si tak vzpomenu jen Irák, Lybie, Jugina a další… a třeba i my, i když zatím, mno
       hmm

      2. Miliony lidskych ,zen a deti , muzu obeti , nejsou zrudnyho zkurvenyho Lenina zadny trisky , lidstvo ztratilo jejich velke schopnosti a jejich touhu a lasku k miru..
       Masovej hnusnej a falesnej vrah ,at zhyne a mlci.
       Voslavovanej samozrejme zase zrudnejma akademikama.

    2. A?
     RČS byla údajně prosperujícím megademokratickým státem.
     Přesto tady umíraly děti po tisících na kurděje, avitaminosu, křivici, tuberu, podvýživu a nemoci z ní. Přesto se tu několik milionů lidí NEUŽIVILO PRACÍ. Přesto tu existovala negramotnost, venkov vypadal jen o fous lépe než ten ruský vč. rozbahněných polňaček, novorozenecká a kojenecká úmrtnost byla 20+% a hladové bouře dělníků řešili „demokraté“ střelbou do nic. Přesto tu existovala velmi aktivní politická policie a zavíralo se tu a vyhazovalo z práce za jiný než mainstreamový politický názor.

     Nemáme právo hodnostit a soudit SSSR, o jehož likvidaci VELMI usilovala zrovna RČS. A na svém území luxusně hostila emigrantské vyžírky z řad ruských, kouzáckých a pod. zbohatlických netáhel.

     1. Zvrhla vlada mistodrzitelskyho germana u nas a z Rakouska , jeste poradala bolsevickej sjezd za pritomnosti uz tehdy lupice a skudce Ruska , Stalina../1912/.Toho taky privitali ..
      V jejich boji a pachani nasili ,za svrhnuti slechty , bohacu a nastoleni vlady pracujicich..
      Dneska vo tech bolsevikach a jejich patronech ,co penez a zlata nesetrily na ne, vime vic
      Za nase protesty ovsem Cechy ,persekuovala a zavirala a bombardovala Prahu ,svine..
      V tom prvni republika nepricetnych humanistu, jeste taky pokracovala…

 8. Na střední škole jsem byl těsně po roce 1989 na odvodu pro povinnou vojenskou službu (pak byla vysoká a pak už to bylo jinak). A tam nám pro ukrácení čekání pouštěli film z kazety Den po té. O jaderné válce. Z pohledu USA. Dost silný filmový zážitek to tehdy byl a poslední dobou si na něj často vzpomenu.

  1. Vynikající jsou také „Vlákna“ a „Cesta“.
   „Cesta“ sice končí víceméně hepáčem (pokud rodina se synem a pejskem nepojme chlapce jako živou konzervu – konec je vlastně dost otevřený), ale celkem realistickým.
   Vlákna jsou děsivější tím, že to je v podstatě hraný dokument.

   Oba filmy se, podle mého názoru, hodně blíží realitě, která by po jaderné nebo jiné celosvětové katastrofě nastala. Zejména pokud jde o rozpad společnosti, států a vůbec všech organizačních struktur. Skok do pravěku…

   1. Cesta je podle mne typická halyvúdská slátanina, kterou jsem přetrpěl jen proto, že tam hrál Viggo Mortensen. Nelogičnost chování postav, těžko snesitelné dialogy… a ten závěr? Takových postapokalyptických ptákovin natočili v USA mraky, namátkou Vodní svět, Já legenda, Šílený Max…

    S realističností a děsivostí toho původního snímku Den poté neboli The Day After z roku 1983 (v roce 2004 natočil Roland Emmerich ještě The Day After Tommorow, který u nás bůhvíproč přeložili stejně) se to vůbec nedá měřit. Navíc má ten film velkou sílu v tom, že na rozdíl Cesty jasně ukazuje, PROČ k tomu došlo. Pro dnešek je to navýsost aktuální poselství.

    1. Máte pravdu v tom, že kdyby to byl němý film, bylo by to ještě lepší.

     V Cestě došlo k nějaké energetické katastrofě – je to uvedeno hned na začátku. I to se nám může snadno stát zejména v souvislosti se zvrácenou energetikou a digitalizací.

     1. Ad „Cesta“:
      Není důvod vědět proč. Stejně to asi nikdo netrefí. Podstatné je jednání postav. Teoretický experiment s druhem Homo Sapiens v nezvyklých a mezních podmínkách. Adaptace.
      Co v těch nahých opicích vlastně je…
      Ale o tom jsou vlastně všechny postkatastrofické a dystopické příběhy.

      1. Opice s tenounkou vrstvou člověčiny. Bohužel, s mozkem daleko výkonnějším, než je ten opičí.
       Docela by mě zajímalo, kolik planet velikosti Země by dokázaly zlikvidovat dnešní zbraně hromadného ničení. Kolikrát by se dal přezabít každý člověk na planetě Zemi. Asi mockrát.

   2. Cesta je především podle McCormakova románu Cesta. Je to úzký výsek optikou muže a chlapce (snad syna?), kteří jdou zničenou zemí a jsou svědky jejího dalšího a dalšího propadání. Dosud stále ještě najdete konzervy. Dosud stále ještě najdete náboje. Dosud stále ještě není nafta/benzín degradovaná a dosud stále ještě nejsou pneumatiky aut zpuchřelé.
    Hlavně je to ale kniha o tom přelomu – muž reprezentuje ztracenou minulost a je v ní v podstatě uvězněn. Chlapec představuje budoucnost od toho všeho oproštěnou – a šanci žít nový svět dostane vlastně až když jeho průvodce, ochránce, učitel Muž umře. Zároveň je téma hlavně ta cesta sama – kromě praktického hlediska (zůstaneme-li příliš dlouho v tomhle bunkru s velkými zásobami jídla, roste riziko že nás přepadnou, že polevíme v ostražitosti a že až budeme muset vyrazit na cestu znovu, půjdeme tentokrát už krajinou vyžranou kobylkami do mrtě.), tak i je vlastně symbolem umělé naděje – Muž dává Chlapci CÍL, něco, k čemu se může upnout, i když je to vybájené.

    Ta kniha je lepší než film (jehož vyznění je změkčené a napuštěné více klišé). A z běžné chlapcovy odpovědi „Tak jo“ mrazí dodnes.

 9. Na ruské opozici mě fascinuje její nezlomná víra, že když skončí Vladimír Vladimírovič Putin tak se jim zcela otevře cesta k moci.
  Všichni, kteří jsou nějak „zaháčkovaní“ v současném systému okamžitě přepojí na opozici. Obávám se, že tomu tak není. I kdyby Putin skončil svou vládu zítra, ještě dlouho by toho příliš nezměnilo, zaoceánská loď má taky obrovskou setrvačnost. O místo u kormidla se ale strhne pěkná rvačka. Otázka zní, jestli do té rvačky bude moci zasáhnout i opozice. Myslím, že ne, spíše to bude některý z „korunních princů“
  Notabene má Putin i jeho politika skutečně vekou podporu Rusů.
  Ti občas pronesou zaklínadlo „Kéž by nám Hospodin cara Putina co nejdéle zachovati ráčil!“
  Takovou podporu má málokterý světový státník.

  1. Ruskou společnost unaví válka, ta podpora se tak může proměnit ve volání po změně, tlaky i zdola. A když bych na Rusko napasoval zdejší volání po změně a jeho regionální i celospolečenskou praxi, tak stejně vaříme všichni z vody.
   Rozhodně by si žádný skutečný evropský státník (státnice prominou) neměl přát , aby Rusko upadlo do chaosu. Protože se dějiny rýmují (viz nástup stalinismu cca před 100 lety).

   Příměří mezi Jižní Koreou a KLDR se sjednávalo za těch nejrozhořčenějších bojů. A sjednávalo se leta. Ale vydrželo již několik generací.
   No a pak tu máme Němce (němečtí psychiatři dokonce vymysleli psychiatr. diagnozu “ Francouz“) a Francouze , ti si šli tvrdě po krku také po generace, minimálně od pruského angažmá (zjednodušeně)za napoleonských válek až po rok 1945. Dnes si jsou obě země docela dobrými sousedy.

   1. Beznej rus se dovi vo valce z medii, dovi se, ze vitezi.
    Vitezna nalada neni zrovna k zahozeni , horsi je ta prohravaci..
    Ani se uskromnit nemusi ,duchodci a deti sou preferovany . Neco by se muselo stat pro zmenu..

  2. Starý Kocour: Je to trochu jak v Sýrii, kde liberální opozice v exilu doufala, že jim to vybojují proti Asadovi náboženství radikálové. Potom se divili, že ti nechtěli jim předat moc a jen žádali další podporu. Liberálové stále věří, že dokáži různé extremisty využít, aby to vybojovali za ně. Naivně věří, že je dokáží řídit na dálku z exilu. Potom se plán obvykle vymkne z rukou a starý zatuchlý režim je nahrazen něčím ještě horším.

 10. To je co mne na těch našich rusobijících válečnících udivuje. Nejsou schopni si přečíst či pochopit historii. Jestli si myslí, včetně naší stosedmičky, že budou vládnout v zastoupení a s plnou mocí nad lidmi, tak se tak strašně mýlí je mi jich líto. Všude v historii byli tací, kteří byli využíváni a po vítězství je noví vládcové nejenže ke korýtkům nepustili, ale vždycky se jich zbavili, protože je už nepotřebovali.. Kdo zradil jednou – zradí i podruhé, a taky že by mohli, když je pánové nepustí k lizu, jakože nepustí, tak hloupí nejsou, začít povídat o cestičkách jak pomáhali „protože museli“ a kdo nařídil, ale elegantně a prostě se jich zbaví. Kolik takových zmizelo v nenávratnu a už se o nich nikdo nic nedopátral. Nepomohli jim ani majetky ukryté kdesi za kopečkama, vše vybrali vítězové a nebyli žalobců, kteří by je mohli vymáhat.
  Vážně si myslí že to bude jinak? To by mne zajímalo.

 11. Historie matka moudrosti.

  Z Wikipedie:

  V listopadu 1944 se v Praze uskutečnila konference, jejímž cílem bylo založení Komitétu pro osvobození národů Ruska a oficiální založení Ruské osvobozenecké armády. Už měsíc před konferencí probíhala intenzivní přípravná jednání, která nebyla jednoduchá. Ruská emigrace byla nejednotná, a tak někteří Vlasova oslavovali, zatímco jiní jeho činnost odsuzovali. Ruský nacionalista vadil především organizacím neruských národů – nejvíce Kavkazanům a Ukrajincům. Během konference se také zjistilo, že v německých ozbrojených silách působí už nyní až milion Slovanů, což byl šok především pro Heinricha Himmlera.[2] Přesto souhlasil s vytvořením dvou divizí Ruské osvobozenecké armády. Konference byla zahájena 14. listopadu 1944 v Rudolfově galerii Pražského hradu a měla jen ceremoniální povahu, jelikož Komitét pro osvobození národů Ruska (KONR) vznikl už 12. listopadu v Dabendorfu. Text manifestu z této konference deklaroval nezávislost na hitlerovském režimu i na procarských emigrantech. Hlavním úkolem bylo odstranění Stalina a nastolení ústavního režimu na území Sovětského svazu. Konference skončila za necelé dvě hodiny. Výbor pro osvobození národů Ruska se stal jakousi vládou v exilu a první divize jím vedené Ruské osvobozenecké armády se začala formovat už v listopadu 1944 pod vedením plukovníka Sergeje Kuzmiče Buňačenka. Druhá divize vznikla v lednu 1945.

  Pokus o opakování je již jen pouhou fraškou, která bude zaznamenána v historii. Čas ukáže co bude s herci.
  Zoufalí lidé dělají zoufalé věci.

  1. Zadna nikdy nebude ! $ +minus +++$$$$$$$…
   Velmi dobrej clanek , pred casem, uz prej zalozili novou ruskou vladu , ale zatim Meidalne nejak neuspela. Zvou si ty zaplaceny ty ostre protirusky a zaroven ,nerusky rusy , jako obvykle.
   Vyhody demokracie.
   Zwyrtek Hamplova je taky ostre proti rezimu ,sem tam neco , co se ji nelibi ostre odsoudi ,ale je zaroven vsema deseti clenka elity senatu. Kterej je proti obcanum.
   Za penize ,kterymi je stedre odmenovana vladou. Fakt.
   Okamura taky placenej vladou je vsema deseti proti vlade , aby nahodou neskoncila predcasne. /Penize , moje penize …/.
   /Chce zaplatit matce Masinu a za co , co jako udelala sama, za medajlema se skrejvaji prachy ,ale z nasich penez krev netece/?
   Podepisovani a cestovani bych ostre zakazal politikum..
   Co prvni vlada se napodepisovala /za slovensko -sudetskej stat , jedny rizeny z vatikanu a ty druhy vod britu, vlada prohitlerovskych britskych nacistu, se jich velmi ostre zastavali proti nam, zlocin dodnes, ze nejak je nemame radi/,
   ani nevim a nechci , pak Benes utek , aby podepisoval Hacha , kterej zatim ucelem zajel az do Berlina.
   Kazdej chvilku taha odepisovaci psaci potrebu ,vzdycky nas odepisou ze sveta ,ktery my ale porad vubec nechceme , bejt s nima vodepsany..
   /Byl nemocnej moh se vymlouvat /. Pak zase podepisoval Benes ,Stalinovi.
   V Moskve vo pomoci , coz pred vlakou nesmel a nechtel..
   Ale byl taky britskej agent.
   Taky mel v Londyne vilu , sel sem kolem ni v Paddingtonu.Moc lepsi cast L.
   Pak zase lecos podepsal Gottwald , pak zase Bilak , pak zase Havel a Klaus a ted zase , jak Cernochova misto predsedy vlady.
   Vsadim se ze Cernochova je taky v opozici k vecem , ktery se ji nelibi..
   Co se ji nelibi velmi ostre odsoudi…Fakt.
   Proste vsichni vsechno vostre, jako britvy vodsuzuji.
   A parlament a senat taky podepisou a vsecko vlade potvrzujou.
   To je uplne bezva bejt clenkou senatu..Hlavni dulezitosti je vzdy ,ze vlady, zaplatej…A dobre zaplatej a za co ?
   /Penizky moje penizky sypte se../.
   Voni se vzdycky nejaky omluvy najdou neohrozene splhajici clenky systemu , zaroven v opozici ..Kdyz bydlim v pastousce /systemu/, urcite si ji chci znicit.
   A kde a vod koho potom a za co ,dostanu stedry vodmeny.
   Opozice tvori demokratickou soucast a kulisu vlady a sou jen spatnej a zalostnej vtip. Ale pro system nad miru dulezitej..Aby nas s ni mlatili pres hlavy.
   Jsou proti utraceni penez vladou , aby na ne vic zbylo? A na nas min.
   Ani smat se neni mozny ostre a opozicne , nenasytnym tajtrlikum.
   Nenasla by se nejaka vopozice k tomu aby vopozice nebyly cleny vlady.
   Hlavni uplne hlavni vec ,bych myslel, ze vopozice by mela bejt v opozici proti vlastnim uplatkum v podobe platu, tedy proti korupci opozice vladou a hlavne proti penezum a ostre.
   Kde je ostra opozice ostre proti penezum?? Nikdy se ani nezmini vo spinavejch penezich a vyhodach za ktery si je vlada kupuje..
   Zvysovani platu si velmi rychle schvali. Dalsi vyhody taky.
   Armady hlidacu je taky hlidaji…Opozice proti penezum a korupci?
   Zadna nikdy neni a nebude.$$$$$!!

   1. Ekonemocny uteky, dragoun , komik , upiri,
    ofenziva, strip-tease, sef, penize, G7, z nemych grotesek.,
    prehrada a miliardy, vyderac a miliardy, stred sveta ,
    sef, mleko a cecky , NY Post, V+W..Velka a rijnova..
    Kdo droguje , neni ale dragoun a schovava se vzadu ,aby nebojoval..
    Rymuje se to?
    Nerymuje.
    Modla zapadu je televizni svlikaci komik.
    Totem, jeste , aby zase jiny mohli kolem nej zboznovat, slavit a krepcit.
    V kolektivu holych prdeli. /Aby nebojovali/.
    Striptease /svlikat a drazdit / provozuje porad , svlikat kazdyho z penez.
    Rej upiru v komore s cesnekem..
    G7 schuzky na pomoc Zelinarovi , jsou zaroven uprk nahle nemocnych , kdyz se nekde vobjevi.
    „Penize nebo zivot „a V+W sou zpet a strip /tentokrate ve vyznamu ,podojit do uplne do posledni kapky taky mleko z cecku krav/, z penez , pro svlikaciho /strip/ komika , vo to de porad. Sefuje vsem ,ted.
    Ted jeste velitelem armady. Prikazuje armadnim generalum ,podkomikum, jak maji valcit. Umi vsecko.
    Celej svet podkomiku se klani vyderacskymu komikovi bez humoru ,
    Bida je zase postava z grotesek z nemych filmu..
    Bezhumorna rovnez , ani bitvu spolu dortu spolu neumi..
    Kdyz bitva selze , vyhlasi , ze zadna ofenziva nebyla.
    Rozbita prehrada a oprava bude stat miliardy. Naval te na opravu prehrady ,prikazal hned druhej den. Ale se tam ted strili , to nevadi.
    NY Post uverejnil o nacismu na U.
    Chodorkovskij , svuj k svemu. A .
    Porazi zase rusa. Velka a rijnova..
    Sv.Petr se odvazil a nezaprel Krista..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *