13 června, 2024

Koalice obětovaných

A je to venku… Bývalý tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen dal rozhovor britskému Guardianu a poprvé tam nahlas zaznělo to, o čem jsme si tu zatím všichni jen šuškali a odvozovali to od střípečků různých vyjádření. Pokud Ukrajina nedostane na summitu ve Vilniusu záruky, což v praxi znamená, pokud nebude přijata do NATO, mohly by blíže nejmenované země NATO vstoupit do konfliktu samy pod vedením Polska. Někdo to říct musel, Rasmussen je na to ideální, protože oficiálně už nikým není.

Taky se vám stahují půlky?

Černochová nás už půl roku přesně na tuto situaci připravuje. Fiala také. Řehka už vlastně nemluví o ničem jiném. Konflikt NATO s Ruskem… a všechna čest, vymysleli to moc hezky. Henten Západ bude z obliga, jich se to týkat nebude, protože to rádoby nebude válka NATO s Ruskem, ale jen válka některých států NATO s Ruskem.

Jak jsem to říkal včera? Někde tam na Sibiři se nachází atomovka, která má na sobě napsáno Praha… A možná i Brno…

Starý britský sen se naplňuje. Slovani se budou vyvražďovat mezi sebou. Zalužný má nvíc díru v lebce, takže se na něj dá hodit i ten odpálený Nordstrým, že to byla jeho osobní iniciativa a Zelenský o tom nevěděl. USA jsou z obliga… atomová válka nebude a pokud ano, tak to schytá jen Varšava… a nějaká bezvýznamná hlavní města okolo.

Svým způsobem nám Rasmussen sděluje, že není alternativa. To je teď na Západě hrozně oblíbené. Není alternativa, než přijmout migranty. Není alternativa, než přijmout grýndýl. Není alternativa, než bojovat proti Rusku, protože kdyby vyhrálo, tak je to konec Západu. Ohledně Ukrajiny se řeklo už tolik slibů, že se z toho vlastně nedá vycouvat. A výhrou je jedině osvobození celého území, včetně Krymu. Jsme upadající civilizace, stačí se podívat, kdo šéfuje Evropské komisi a jaké Kryštofy Stupky si Fiala platí jako poradce… Naštěstí je tu všude dost kluků v jatečném věku, aby ten konec svojí krví ještě řádně oddálili.

Nebo to čtete jinak? Přeháním?

Vidíte, jak se vyvíjí ukrajinská ofenzíva? Dost bídně. Výsledkem patrně nebude grandiózní osvobozovací operace, kterou by si přál maršál Petrla. Výsledkem bude signál pro Vilnius, že Ukrajina sama to nezvládne. I když si díky protržené Kachovce zkrátila frontu a zabezpečila si jižní křídlo. Načasování je tak akorát. Podívej Západe, podívej Praho, jak tu za tebe bojujeme, honem nám pojď na pomoc. Mimochodem… když jsme u té Kachovky… už víte, proč se Rusové včas stáhli ze západního břehu Dněpru? Prostě jim bylo jasné, že jim tento scénář kdykoliv hrozí a znamenal by katastrofu pro jejich jednotky v Chersonu.

Jasně, ofenzíva ještě nezačala, ty ztráty Ukrajiny jsou jen průzkum bojem a mohou si je dovolit. Určitě je to jen perfektní past a brzy se všechno v dobré obrátí.

Kroky vlády začaly konečně dávat perfektní smysl. Výdaje na obranu o sto miliard nahoru, místo obranných zbraní se nakupují ty útočné, daně zvednout a ždímat… žádné volby už nebudou, takže o houby jde. Národu se zpovídat nebudou, jen svým loutkovodičům. Rychle rychle ještě vyhrabat nějaké prachy… pak už bude válka a to se nikdo na dluhy neptá.

Nedávno jsem napsal, že Vilnius v půlce července je dobrý termín na začátek Třetí světové a že bychom měli sledovat signály, které by nám mohly napovědět, jak moc se dostáváme na hranu války. Tohle je slušný signál, ne? Chystá se koalice ochotných, kteří odpovědnost vezmou na sebe. A Jindra Rajchl správně řekl, že z ní brzy bude koalice obětovaných.

Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“ Všem dárcům děkuji.

209 thoughts on “Koalice obětovaných

 1. k42 napsal:9 června, 2023 (7:55)
  Steinerova ofenzíva nepochybně začala.

  Nezlobte se čím vice čtu článků od Vás a věřím že té problematice dost rozumíte dost pomíjíte jeden fakt, na
  který nemusíte být ani odborník. Rusové musí chránit obrovské území. Ta nenávist vyvolaná v západním světě je tak obrovská že je pořád dost blbců co půjde bojovat za tu,, západní svobodu,,. Navíc USA je úplně jedno kolik lidí padne nejsou to Američané. Jak se říká 100 krát nic umořilo osla. To ve svých úvahách myslím trochu bagatelizujete nebo spíše pomíjíte. Je to jako eroze kapka ke kapce a tomu nejde odolávat moc dlouho se současným přístupem. Takže nebezpečí se zhoršuje každým dnem, nezlobte se jak bagatelizujete že generálové na naší straně nedopustí překročit červenou linii. Pravý opak je pravdou ,překračují jí pořád otázkou je jak dlouho si to ještě medvěd nechá líbit?

 2. Momořádné – ukrajinská ofenziva, Leopardy a Bradley v akci.

  Video zo záporožskej operácie dorazilo, vysoká kvalita! 2 min. 46s.
  http://www.aktualnikonflikty.cz/download/file.php?id=35053&sid=3e9ae81e8ad777582d2e8d813f0108ce

  https://t.me/ZvodkaOnline/7629

  Vojenský analytik Bednár: Ukrajinci postúpili za deň toľko, koľko Rusi za mesiac
  tento pan zije v paralelnom vesmire???
  https://www.youtube.com/watch?time_continue=196&v=_rLzuYzG3NM&embeds_referring_euri=http%3A%2F%2Fwww.aktualnikonflikty.cz%2F&source_ve_path=Mjg2NjY&feature=emb_logo

  1. Me to skoro pripada, jako by je tam nahnali nechat se postrilet, aby si mohli stezovat, ze jim zapad dal malo.
   A hlavni cil bude elektrarna v Zaporozi az vyschne reka?
   Nebo bude Zelensky brecet, ze musi dostat vic od zapadu, kdyz za ty hodnoty tak umiraji?
   Taky by mohl vybrecet nejakou tu NATO ucast, ale Polaku je tam udajne uz spousta.

 3. A jen tak mimochodem:

  „Saúdský korunní princ pohrozil, že poškodí ekonomiku USA – média
  Mohammed bin Salmán v soukromí přislíbil odvetná opatření ve sporu o snížení těžby ropy, vyplývá z uniklých dokumentů
  Korunní princ Mohammed bin Salmán soukromě pohrozil, že poškodí americkou ekonomiku poté, co prezident Joe Biden varoval Saúdskou Arábii před „následky“ za to, že se dohodla s Ruskem na snížení těžby ropy, uvedl deník Washington Post s odkazem na uniklé materiály.
  Bidenova administrativa uvedla, že přehodnotí vztahy s královstvím po rozhodnutí Rijádu snížit těžbu ropy proti vůli USA.
  Korunní princ, který je obecně označován jako MBS, varoval, že pokud Biden Saúdskou Arábii potrestá, nebude s americkou administrativou dále jednat. Slíbil také „velké ekonomické důsledky pro Washington“, uvedl ve čtvrtek deník Post.“

  https://www.rt.com/news/577753-mbs-biden-private-threat/

  1. MbS si naslinil prst a zjistil, že se změnil směr větru.
   O tohohle “ nejlepšího přítele amerického lidu” by Amíci opravdu neradi přišli. Velmi úzká vazba mezi Saúdy a USA funguje už od dob podpisu Quincy Paktu.
   Zdá se, že všemi mastmi mazaný ropný monarcha začíná zlobit. Někdo bude velmi neklidný.

 4. Mohl by mi někdo znalý vojenské strategie a taktiky vysvětlit smysl těchto „útoků“, záběry jejichž zničení se teď začaly objevovat na AK? Tedy kromě toho, že západ ušetří za ekologickou likvidaci vyřazené techniky. Nicméně v té technice sedí živí lidé.

  „Kyjev přišel za jediný den o tisíc vojáků a desítky tanků – Moskva
  Ozbrojené síly Ukrajiny utrpěly ztráty, když se tlačily proti ruské obraně, tvrdí armáda
  Ukrajinské síly ztratily během jedné 24hodinové periody až 1 240 vojáků a 39 tanků, informovalo v pátek ruské ministerstvo obrany ve své poslední denní aktualizaci. To přispívá k velkým ztrátám, které podle Moskvy Kyjev utrpěl během týdne, kdy pravděpodobně zahájil dlouho očekávanou protiofenzívu proti Rusku.
  Ministerstvo dodalo, že zničeno bylo také 30 bojových vozidel pěchoty, 38 obrněných vozidel, jakož i tucet kusů dělostřelectva a další vojenské techniky, z nichž některé poskytli Kyjevu západní sponzoři.
  Zpráva dodala, že během jednoho dne byly zachyceny a odstaveny dvě ukrajinské vojenské stíhačky, dvě střely s plochou dráhou letu Storm Shadow poskytnuté Spojeným královstvím a 13 bezpilotních letounů.“

  https://www.rt.com/russia/577773-ukrainian-casualties-defense-ministry/

  1. Nene, z hlediska zapadu v tech tancich sedi Ukrajinci, takze je to jedno.

   Jinak na tech videich to opravdu vypada, jako priserny masakr, jako by schvalne najeli pred ruska dela. Ale tak jednoduche to asi nebude.

   Ja si myslim, ze jim pekne vymyli hlavy, jak jsou zapadni tanky uzasne a ruske tanky k nicemu, takze Ukrajinci najizdi v kolonach pred ruska opevneni, ale ani tam nedojedou, protoze po ceste jsou rozstrileni ruskymi dely, helikopterami a pancerovkami v tech rychlych buginach.
   Oni ani nemaji na prvnim tanku namontovano odminovaci zarizeni.
   Nemam jine vysvetleni, nez ze je tam nahnali bez vycviku, ale to by pak asi nesedeli v Leopardech.
   Nebo ze misto vycviku sedeli u politruka, a poslouchali jak jsou zapadni zbrane zazracne.

   1. Oni odminovací zařízení mají ale nemají jich dost (hlavně to měli na propagační snímky jak challengery odtlačí ruské zátarasy). Takže jedou za sebou v koloně, protože všude okolo jsou miny. Pak stačí pár dobře zastřílených děl doplněné nějakými Kornety a je to. Proto tam jsou shluky obrněné techniky, jak se pokoušeli vyhnout zasažené technice a koupili to na minách.
    Něco podobného měli Rusové na začátku, ale tam je místo min omezovalo bahno.

   2. Simplicius hovori, ze su videa prezivsich Ukrajincov, ze im 10 minut pred akciou povedali kam idu a ze to budu prazdne dediny. Udajne UA muselo spustit akciu, pretoze sa Zapad vyhraza, ze zastavi fondy. Aky ma zmysel posielat tych lidi na otvorenu smrt a ukazovat ako zazracne zapadne,zbrane uzasne horia, neviem

  2. Ty si nikdy nevidel hokej?

   <uzstvo. ktore prehrava si zobere oddychovy cas. Trener zoberie tusku a oznaci:
   Ty budes tu, ty tu.
   Ty vyhras buly, prihras tomu za tebou, ten posle krizny pas pred branku.
   Ten posle cez brankovisko prihravku k druhej tyci.
   A ten da gol.

   jasne ako facka.

   Takze sa chalosi nalodili do tankoch, vyuzili nocnu optiku a sli natajnasa k ruskym zakopom. Rusi ale okrem chlastania vodky maju aj nejake tie zastarale nocne videnia a tak ich zbadali este ked sa len plizili.
   A kym sa stihli chalosi na tankoch zorientovat, tak na nich spustili ohen a siru, bo niet rozhnevanejsieho rusa ako je ten, ktoreho vyrusis pri chlastani.

   Plan mali ukrajinci jasny. Na 4 prihravky gol.
   Syrskyj mal auru slavy, ze oslobodil Kyjev minuly rok a preto mal oslobodit Bachmut.
   By som povedal, ze sa mu to nepodarilo.

   Syk minule velil kampani v charkovcine, kde vyhnali rusa v jesennej kampani. Tak dostal za ulohu to zopaknut.
   A vyzera, ze dopadne ako Syrskyj.

  3. Re: tdx

   To není strategie, ani taktika, to je operativa.

   Pokud čtete nick k42, psal cosi málo o tom, jak je nutné užívat tanky, aby to mělo nějaký pozitivní efekt.
   Naprosto zásadní je slovo
   !!! SOUČINNOST !!!
   několika druhů vojska.

   Tanky mohou vyjet na zteč, pokud jim kryjí kloboučky vzdušné síly, tedy bitevníky, které podporují útočící pozemní jednotky. Nad nimi by měly být stíhačky, které hlídají horizonty, mraky a hvězdičky. Bitevníky můžete nahradit vrtulníky, ale jsem totální amatér – věčný frajtr, který si akorát na vojně přečetl pár knížek, ke kterým se dostal, takže mne berte s dost velkou rezervou.

   Před samotným výjezdem na zteč je nutné provést dělostřeleckou přípravu, která má narušit obranné pozice nepřítele, trefit obrněné body, jako jsou střelecké sruby, kulometná hnízda, dále sklady střeliva, případně pohonných hmot a bufetu, stanoviště zpětného odřadu, zdravotní služby, blablabla, a to přesně podle toho, co zjistili průzkumníci. Dnes se „člověci“ částečně nahrazují drony, jinak to byla na vojně velice vážená odbornost.
   Při samotném útoku, neboli při přejezdu k pozicím nepřítele by měli dělat tzv. clonu dělostřelci a rakeťáci, kteří při útoku zasypávají obranné linie takovým způsobem, aby obránci nebyli schopni vystrčit ani – nejlépe vůbec nic. Čím těsněji dokážou dělomrdi bouchat svým bigošům a tankánum před rypákem, tím větší šance na prolomení linie.
   Tanky by neměly útočit v koloně, nýbrž ve vějíři, aby osádky mohly plně využít všechny zbraně. Jak kanony, tak i kulomety. (Chtěl bych vidět, co dělá střelec v pátém tanku při ukráckém útoku v koloně.)
   Tanky by neměly útočit samostatně nýbrž v doprovodu BVP – bojových vozidel pěchoty, kteréžto by měly krýt boky útočící formace.
   V momentě, kdy BVP dosáhnou bodu, z něhož je efektivnější zaútočit nasazením bigošů, výrazně přibrzdí a ze zádí vyskáčou bigbíti, aby vyčistili nepřátelské zákopy a střelecké palposty.

   Do toho musíte zvládat komunikaci jak se sousedními vozidly, tak i s veliteli formací, případně s vysazenými bigoši. Komunikace se provádí jak rádiem, tak i optickými signály – kouře, barevné světlice, blablabla.

   Popsal jsem úplně holý základ a beztak jsem na polovinu věcí zapomněl.

   Ale základní obrázek o ukráckém snažení si udělat můžete…

 5. Žádný „západoEUropan“ nenechá udělat z Paříže skleněnou desku za nějakej nečistej polskej Rzesow.
  Ani z Berlína.

  Test:
  Který západní hlavní město plný EUropanů byste obětovali za Vilnius plnej východních podlidí?
  A za Rigu?
  A za estonský hlavní město (vzpomenou si belgičani bez nápovědy, který to je?) Který západní velkoměsto plný ušlechtilejch EUropskejch nadlidí nechají odpařit výměnou za Tallin?

  Hele, a otázka za 500 – co třeba Humpolec?
  Co se stane, až budou rusové v Humpolci?
  Asi nic.
  A já si odplivnu, pokrčím rameny a půjdu dělat něco důležitýho.
  Třeba nakrmit kočku…

  1. Humpolec, Humpolec….
   Nebyl to zrádný Ťokův průsmyk u Humpolce, kde se zasekly armády NATO, když jely postrašit Rusa do Pobaltí?
   🤔
   Humpolci bych se pro sichr vyhnula.

    1. Ten se tam odstěhoval ještě dŕíve, než Ťok způsobil hromadnou nehodu obrněnců NATO.
     Humpolec je město, kde se pořád něco zajímavého děje. Proto zvábil Hliníka, Ťoka, armádu NATO a po poznání Humpolce prahnou i Rusové.

 6. EU a migrace – prý 20.000 Euro za kus.
  Tak prý přes ČR prošlo půl mega Ukrajinců jen za poslední rok. Tedy 500.000 x 20.000 Euro = 10 000 000 000 Euro = 10 miliard Euro = 240 miliard Kč. A to se Španělsku vážně líbí nebo se bude nějak rozlišovat?

   1. Miroslav Macek: „Povinná solidarita je ovšem stejný protimluv jako kupříkladu dobrovolné znásilnění, dodávám.“

 7. Zda se, ze na Bankove snezilo vic nez obvykle. Ukrajina dala Muskovi 72 hodin na smazani Tuckera Carlsona z TW. Nebo jim tatinek vyhlasi valku.

  1. Tady něco převzato z FB. Vypadá to, že je to mají dobře vymyšleno jak nahnat našince do zákopu.

   Natella Pskhatsyyeva
   4 hod ·
   Piše Sergej Vasiljev z Lotyšska (překladám zkráceně):
   Bývalý ministr zahraničí NATO Anders Rasmussen oznámil brzké rozmístění jednotek Severoatlantické aliance, konkrétně Polska a pobaltských států, na území Ukrajiny.
   Kolem vojenského personálu NATO začal povyk. Proč by to bylo teď? V Rusku bojují více než rok a svou přítomnost denně zvyšují. Průzkumníci a sabotéři, operátoři EW a RER, samohybná děla a posádky MLRS, tankisté a spojaři. Očekává se F16 s posádkami a pozemní infrastruktura.
   Pouze západní tisk a ruská diplomacie „nevidí“ neustálý růst kontingentu NATO v zóně SVO. Nyní však podíl personálu NATO v řadách ukrovermachtu natolik vzrostl, že potlačování zjevného vytváří nepříjemnosti pro samotné atlantisty. Někde se kvantita musí proměnit v kvalitu. Tak říkají vysloužilí úředníci.
   O úkolu zámořského velitele zformovat padesátitisícový sbor v každém z pobaltských hraničních regionů se pobaltští antifašisté věděli již v únoru 2023. Byli překvapeni a nevěřili, protože netušili, jak se dá taková masa lidí v zemi s jedním a půl milionem lidí zlákat k válce. Chytat „dobrovolníky“ se psy, jako na Ukrajině?
   A právě minulý týden se v Evropě stala známá technologie pro získávání kanónového krmiva. Cituji účastníka procesu – rodáka ze slunné Rigy:
   „Před zvýšením refinanční sazby nebyly pro mně úvěry a půjčky obtěžující. Hypotéka, leasing a kreditní karty dohromady „vážily“ od 500 do 700 eur měsíčně. S mým platem – 1800 v ruce – je to celkem přijatelné. Ale jakmile FED následovaný Centrální bankou EU šel do kopce, měsíční splátka se ztrojnásobila a peníze už katastrofálně nestačily.
   Došlo ke zpoždění plateb. Dluhy a pokuty nashromážděné do minulého týdne a byl jsem zavolán do banky a bylo mi dáno ultimátum – splatit všechny dluhy do 10 dnů nebo položit klíče od bytu a auta na stůl a jednat s ekzekutoří o zůstatku dluhových závazků .
   Zeptal jsem – „Je nějaká cesta ven?“. Odpověděli – „Ano, existuje!“ a nabídli, že si promluvíme přímo v bance, ve vedlejší místnosti se zástupcem „jedné respektované společnosti“. Srdečný usměvavý reprezentant nabídl podepsání smlouvy s jistou privátní vojenskou strukturou, bojující na Ukrajině. Podle jeho podmínek zaměstnavatel hradí měsíční splátky půjček a v případě smrti hlavní část půjčky.“
   V maličkém Lotyšsku není více než 300 000 mužů ve vojenském věku. Zadlužení jsou všichni, bankroty jsou každý druhý. Pokud se podaří naverbovat alespoň třetinu z nich, naverbuje se 50 000 lidí do sboru. A kolik takových bankrotů v Evropě!
   To znamená, že NATO nebude mít problémy s potravou pro děla, což znamená, že nebude důvod zastavovat „Drang nach Osten“.

   1. Už když se ten dluhový kolotoč začínal roztáčet, tak jsem otevřeně varoval, že se jedná o načasovanou bombu. PAST. Že jednou se dluhy u mezinárodních lichvářů stanou nesplatitelnými. Takové dluhy se pak dají smazat jediným způsobem – KRVÍ.
    Ovšem vykládejte to omezeným tupcům, kteří chtějí mít všechno hned… Bydlení na hypotéku, auto na lízink, letní dovolenou a vánoční dárky na „výhodnou“ půjčku… Marnost nad marnost! Vždyť je to tak lákavé!
    Tak jsem alespoň důsledně dbal, aby nikdo z rodiny do této pasti nevlezl. Nevěřící hlupáci nechť jdou „splácet“ do Banderistánu.

   2. V Lotyšsku žije úředně cca 25 % etnických Rusů, v Rize cca 50 %, což znační, že reálně jich je asi 1/3. Ti budou bojovat proti Rusku? Zlatý voči!

    1. Malér je, že je tam hodně smíšených rodin. Takoví to mají obzvlášť těžké.
     Stalin se k nim choval opravdu odporně. Ta nenávist ke všemu ruskému je tam hluboce zakořeněná. Skoro každý přišel v pracovních táborech o nějakého příbuzného. A lidi si pamatují.

  1. To už nikoho nezajímá.
   Po několikerým protlačení lex Babiš už je to každýmu u prdele.
   Kníže usilovně mlčel, ba spíš podsíral z pozadí.
   Zajímavý by to bylo, kdyby se kníže báby zastal – „podívejte se na mě, vy dobytci, to se přece nedělá!“
   Stejně tak i Plastici – po tom, co se jim stalo se nezastali Nohavici ani Ortela.

   Ať jdou do prdele a nezkoušejí dojímat.
   Jim nevadí, že režim šikanoval, jim jen vadí, že šikanoval je a ne někoho jinýho.

   To samý je zabíjení novinářů – liberálním demokratům nevadí, že někdo zabíjí novináře, ale nemá zabíjet Politkovskou ale Duginovou…

  1. Vy, Sakuro, jste určitě taky ve vhodném věku, mohl byste se tu z Japonska zastavit, když to mají být všichni Češi…

   1. Nene, ja jsem prave pred timhle utekl.

    Nerekl jsem, ze vsichni, ale urcite vite, jak dopadly posledni NEKOLIKERE volby.
    Kydy jsou malinka bublina.

 8. Vysocí představitelé americké administrativy jsou přesvědčeni, že další americká pomoc Ukrajině, stejně jako mezinárodní pověst prezidenta Joea Bidena, přímo závisí na tom, jak úspěšná bude nadcházející ukrajinská protiofenzíva, uvedl americký list Politico.

  Pokud se tato ofenzíva zastaví nebo selže, vojenská a ekonomická pomoc Ukrajině pravděpodobně vyschne a volání po urychleném diplomatickém řešení zesílí, předpovídá publikace na základě rozhovorů s pěti vysoce postavenými členy Bidenovy administrativy.

  Tyto předpovědi jsou v rozporu s veřejnými prohlášeními americké administrativy, včetně samotného Joea Bidena, který důsledně ujišťuje, že hodlá „podporovat Ukrajinu tak dlouho, jak bude třeba“.

  Zároveň v dřívějším článku stejná publikace uvedla, že Bílý dům považuje za stále pravděpodobnější scénář, podle kterého by rusko-ukrajinský konflikt mohl být zmrazen na roky nebo dokonce desetiletí a Ukrajina by mohla být rozdělena na dvě části podle „korejské varianty“.

  Zdroje Politica publikaci sdělili, že nevědí, zda zákonodárci dají zelenou dalšímu přidělování finančních prostředků Ukrajině, až skončí současná tranše (což se stane na podzim).

  Z prostředků, které Kongres schválil před koncem tohoto fiskálního roku na vojenskou pomoc Ukrajině, zůstaly na konci května nevyužity pouze asi 2 miliardy dolarů. To znamená, že pokud se nenajde žádný zdroj dodatečného financování, do konce září se průměrná měsíční vojenská pomoc USA Ukrajině sníží na 500 milionů dolarů, což je asi třikrát méně než průměrná měsíční pomoc od začátku ruské invaze.

  Zatím však není jasné, zda se administrativa odvolá na zákon Lend-Lease Act for Ukraine, který byl přijat před více než rokem a který nemá žádné finanční limity na výši vojenské pomoci, ale který zatím nefunguje.

  Podle serveru Politico vyvolávají ve Washingtonu znepokojení také zprávy o úderech hluboko na ruském území v rámci hranic z roku 1991, které pravděpodobně provedly ukrajinské síly (což Kyjev oficiálně nepotvrdil). Podle listu takové útoky již vedly k řadě neveřejných „ostrých výtek“ zaslaných Kyjevu v zákulisí diplomatickými kanály.

  Bílý dům se domnívá, že úspěšná ukrajinská protiofenzíva by mohl být prezentován jako další zahraničněpolitické vítězství Joea Bidena, které by mu umožnilo ukázat se před prezidentskými volbami jako státník světového formátu.

  To vše vede Bidena k nervóznímu pohledu na ukrajinskou protiofenzívu a věří, že je v sázce jak výsledek války, tak jeho pověst, uzavírá Politico.

  Připomeňme, že pokud bude ukrajinská ofenziva neúspěšná, o pravděpodobnosti, že válka skončí podle „korejského scénáře“, už Strana několikrát psala.

  Podrobně jsme zde analyzovali, co se děje s ofenzivou VSU, o níž Rusko a Západ tvrdí, že ji zahájily, ale Ukrajina ji nepotvrdila.
  https://t.me/stranaua/108981

 9. Toto je velice zaujimava sprava – ukazuje, ze Viki Orbanovic si na Zakarpati robi promo na ukor Zelenskeho.
  Nielenze vojakov dostane z ruskeho zajatia, ale ich ani nevrati na UA a bude si ich pestovat v Hungarii a nalezite preskolovat.
  Toto ked sa na Zakarpati rozsiri, bude mat viki plno a Zekensky bude musiet dumat ako zabezpecit, by mu zajace neutekali za humna.

  Vobec som zvedavy, ako sa tam ti chlopci dostali. Z ruskeho zajatia do Pesti. To isli vyskusanou cestou Kadyrovovho kona – len opacne? Ci boli presunuti do Turecka a odtial letakom do Pesti?

  10:24 Skupinu ukrajinských vojakov zajatých Ruskom previezli do Maďarska. Podľa servera index.hu to vo štvrtok večer oznámila na svojej webovej stránke Ruská pravoslávna cirkev, ktorá prevoz sprostredkovala, informoval v piatok spravodajca TASR v Budapešti.

  „S požehnaním Jeho Svätosti patriarchu moskovského a celej Rusi Kirilla, vďaka sprostredkovaniu Ruskej pravoslávnej cirkvi, v rámci spolupráce medzi cirkvami bola dňa 8. júna 2023 na žiadosť maďarskej strany prevezená do Maďarska skupina ukrajinských vojnových zajatcov zo Zakarpatskej oblasti, ktorí sa zúčastnili na bojoch,“ píše sa vo vyhlásení cirkvi.

  https://www.topky.sk/cl/11/2536391/MIMORIADNY-ONLINE-Zacala-sa-protiofenziva–Ukrajinci-utocia–Necakane-na-tomto-mieste

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *