12 června, 2024

Jak moc se změnil svět…

Jeden z nejhezčích příkladů z posledních dní je Rudé moře… To je ta dlouhá nudle, na jednom jeho konci je Suezský průplav, díky kterému se nemusí obeplouvat Afrika a na druhé straně je Jemen… Taková hodně chudá zemička, kde prý mají pořád hladomor, ale také tam mají dost zbraní, obtížný horský terén a klasický orientální zmatek, kterému nikdo nerozumí.

Saúdové se tam pokoušeli nainstalovat svojí spřátelenou sunitskou vládu, ale moc se jim to nepodařilo. Rebelští Hutiové dokázali saúdské jednotky vytlačit mimo vlastní území, v uplynulých letech poměrně úspěšně zaútočili na saúdské rafinérie a vůbec ukázali prostředníček nejsilnější arabské armádě. Hutie podporuje Írán, ale neptejte se mě, jak to tam mezi nimi funguje. Asi tak stejně, jako kdysi u nás mezi jednotlivými husitskými vůdci. Navenek to bylo jedno hnízdo kacířů, na které bude stačit jedna trestná křižácká výprava, ale uvnitř to bylo poněkud složitější, ale hlavně úplně jiné.

Tito Hutiové (a nebo nějací jejich kamarádi… a nebo někdo úplně jiný v Jemenu) několikrát napadli pomocí levných raketek a dronů obchodní lodě plující Rudým mořem. Prý nemají rádi Izrael a tak útočí n a lodě, které jsou v izraelském vlastnictví, případně, které pomáhají Izraeli, případně, které kdysi jednou možná pomohly Izraeli, případně takové, na které mají zaútočit, protože to dostali befélem. Útoky se jim ovšem podařily tak dobře, že Lloyd dražil lodím pojistné a někteří rejdaři se rozhodli, že jim to riziko nestojí za to a raději si tu Afriku obeplují.

Mimochodem… už jsem dlouho neslyšel o somálských pirátech.

Američané mají ve Středozemním moři letadlovou loď. Další (tuším) dvě letadlové lodě mají v Perském zálivu. Z úst různých amerických admirálů můžeme slyšet, že si to od Jemenců nenechají líbit a už brzy zjednají na moři pořádek… ale ve skutečnosti se s tím moc udělat nedá. Raketky a drony jsou levné, míst k odpalování je hodně, účinnost takových zbraní je kupodivu velká… a provoz letadlové lodi je drahý. O mnoho řádů dražší, než dodávky dronů a raketek… z Íránu.

Nedávno jsem slyšel takovou hezkou statistiku… Hamás má spoustu raket a dodnes s nimi ostřeluje Izrael. Ale jeho zásoby nejsou nic proti zásobám raket, které má Hizballáh. Jeho zásoby raket nejsou nic proti tomu, co má nahromaděno Sýrie. A tihle všichni dohromady nemají ani zdaleka tolik raket, kolik jich má henten chudý Jemen. A to všechno pořád není nic proti tomu, co má nahromaděno Írán. Američané teď mluví o jakési trestné operaci, ale upřímně… moc v ní nevěřím.

Tři americké letadlové lodě totiž mohou tak maximálně monitorovat situaci. Analogicky podobně to vypadá ve většině západoevropských měst, když začnou nepokoje. Dole v ulicích se mlátí jakési gangy a policie nad tím může maximálně lítat s vrtulníkem a jistit to z dálky. Běda, když máte smůlu a zrovna se k tomu připletete. Příjezd policajta nečekejte. Běda, když vaše dítě chodí zrovna do blbé školy…

Upřímně… jsem hodně překvapený, že se Hizbaláh do Izraele nepustil z druhé strany… Asi byl Hamás tak neoblíbený, že i Putinovi a Chameneímu vyhovuje, že Izrael tuto odnož tureckého vlivu zlikviduje. V tomto případě civilní oběti nevadí, protože v Gaze je přece každý terorista, že? Ničení budov v Gaze probíhá s chirurgickou přesností a zároveň probíhá plošně. A není to žádná sranda ani pro izraelskou armádu.

Jak to dopadlo s křižníkem Moskva? Stačil roj levných dronů a s nimi pořádná protilodní střela. Možná proto se letadlové lodě drží dost daleko. Aby měly šanci rozpoznat, co na ně letí a měly dost času to sundat z oblohy. Přiblížit se blíž, to by bylo dost o hubu. Žižka šel na obrněné rytíře s cepem a trochu vylepšeným žebřiňákem… obrněná technika je dneska likvidována levnými drony, které obsluhují kluci, kteří ještě nedávno hráli World of tanks. Můžete být platným vojákem, i když vážíte sto dvacet kilo a máte problém se zvednout z křesla. Naopak, když jste mladý lamželezo, tak v zákopu můžete akorát tak čekat, až vás vyžraný tlusťoch trefí svým letadýlkem…

Na mediálním poli to není jiné. Velké redakce jsou poráženy jednotlivci na sociálních sítích. Profesionální kamera už není víc, než foťák na mobilu. Drahé studio najednou nemá větší hodnotu, než obyčejný stůl někde doma. Taková redakce ještě vypadá impozantně jako ta letadlová loď, ale novinář se už tam dolů vlastně už nemůže přiblížit. Může jen lítat nad tím, monitorovat to, psát o tom studie, jak jsou všichni dezinformátoři, ale udělat se s tím nic nedá, i kdyby mocinky chtěli. Už to prostě nejde. Bylo by to moc drahé, moc komplikované, výsledek by byl nejistý a zřejmě by vzbudil ještě horší reakce, než jaké to vzbuzuje teď.

Dva roky bojuje vláda s dezinformacemi a výsledkem je zjištění, že se na nich podílí už čtvrtina populace. Ano, pětadvacet procent lidí přeposílá obsah, který nevydal Seznam nebo jiné mainstreamové médium. Dva roky bojovali, kriminalizovali, K.R.I.T. vymysleli, Čermáka s Tušlem zavřeli, Bednářovou soudí, Ševčíka vyhodili, mého bratra udali… a výsledkem je čtvrtina potenciálních voličů, kteří si o Pětikolku spolehlivě neopřou kolo a neuvěří České televizi ani pozdrav.

Všimněte si, jak je snadné, zůstat ve stereotypech. Máme velké letadlové lodě, máme stíhačky páté generace, vyvíjíme ještě lepší a dražší lítací mašinky… máme na to udělané výrobní linky, jsme henten vojenskoprůmyslový komplex, jsme bohatí, ovlivňujeme tím americkou politiku, dobře si žijeme, žereme i chlastáme… ne, nechce se nám tohle všechno opustit. Víme všechno o tom, jak postavit letadlovou loď a teď bychom měli předat štafetu nějakému utřinosovi, který sní o továrně na drony? Nikdy! Raději zvedneme daně a vysvětlíme obyvatelstvu, že válka je v jeho zájmu. Na to platíme ty velké redakce plné novinářů, ne?

Černochové a Řehkovi vysvětlili, že současné dění na světových bojištích je jen jakási chyba v matrixu, obrněný rytíř v podobě nadzvukových stíhaček a tanků Leopard je prostě ten nejlepší recept na vítězství. Ti husiti s drony jsou jen náhoda. Ale oni náhoda nejsou.

Stejně tak se podívejte, jak se velká média úzkostlivě snaží udržet svojí strukturu. Takhle se to přece dělá. Redakce musí mít redaktory, musí mít šéfredaktora, musí mít účetní, musí prostě vypadat tak, jak jsme zvyklí. Přitom už před deseti lety jela Tereza Spencerová tak nějak sama udělat rozhovor s Asadem… šlo to i bez velké redakce.

My jsme přece ten mediální dům, my určujeme, co je pravda a co není, my určujeme, o čem se bude mluvit, my tím ovlivňujeme politiku a teď bychom měli předat štafetu nějakým Xaverům nebo Bobošíkové? Takhle jsme se to naučili, takhle to budeme dělat, klidně i na periferii v Karlíně. Viď, Eriku Tabery. Však oni nám zbrojaři ještě rádi zaplatí, abychom správně démonizovali naše nepřátele.

Takhle to v dějinách bývá. To takhle padesát let vylepšujete a vyvíjíte, dáváte do toho miliardy peněz v naději, že vám to zajistí převahu… a ono ne. Věříte, že Číňan bude věčně jen kopírovat, protože je prostě žluťák a schopnost vývoje a vymýšlení je dána jen bílým mužům… a ejhle, Číňan má pod palcem takřka veškerou výrobu čipů a je schopen pokračovat i bez amerických laboratoří.

Věříte, že Rus nedokáže těžit ropu bez západních technologií, uvalíte na něj sankce a posměšně tvrdíte, že krade čipy z praček (Leyenová tomu nejspíš doteď věří)… a ejhle, najednou zjistíte, že ta slabá ruská ekonomika dodala armádě dva tisíce tanků… a desetitisíce dronů Lancet a dalších mašinek. Jasně, nevypadá to tak, jak bychom si to představovali. On ten husita v kapalínu vypadá blbě proti hrdému rytíři na koni s erbem na štítu… ale když se pak střetnou, ukazuje se, že rytíř nevítězí. Směšná zbraň, ten cep…

Člověk na to kouká a vidí, jak nám ujíždí vlak.

Ani ta propaganda už není, co bývala. Ale co se divím…, když jde společnost do háje, jde do háje úplně všechno. I ty vojenskoprůmyslové komplexy, které jsou sice ještě impozantní, ale ve skutečnosti jsou už jen drahé. I ty redakce plné novinářů, které nikdo nemá rád… I ty letadlové lodě, které se nesmějí přiblížit moc blízko k bojišti…

Stejně dopadne grýndýl i elektromobilita. Stejně dopadne i celý projekt EU. Je to sice velkolepé, ale už je to jen drahé. Bohužel si to nedokáže poradit ani s Jemenem, ani Ruskem, ani s vlastním průmyslem… o Číně ani nemluvím. Už jsme jen drazí. Brzy budeme i zadarmo drazí.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí a podpořit vlastní národní občanskou společnost, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky.

443 thoughts on “Jak moc se změnil svět…

 1. ANO,SVÉT SE MJENI,TIM SPÍŠE MJE NAPLNUJE SMUTEK,KDYŽ VIDIM.ŽE D.S. WiDLAK NECHCE ZBOHATNOUT!

  Vždyť je to tak lehké,stačí podporovat PNZ na př. postulát nr 4.v Programu Národních Zájmu a potřeb legendárního PNZ tj rozdělení LUPU našich voličskych televizních koncesionářských poplatku s tím vsehoschopnym dezinformatorem ve funkci GŘ tv fifty ,fifty ,kdy tato funkce kasíruje miliony za ohlupovani voličú SV a ti pak zvolí chrobalivou pétikoalici,kterou už nesmí opravdu ale opravdu , NIKDY volit
  Ta totiž už tradične voliče toho dnešního ASOCIALNIHO režimu pak okrade na plech.
  Vlada dopustila prý dokonce i ukradení prý 7 miliard z prý gryndylu odpustku( chybí totiž zákony umožňující kontrolu volicu a to dnem i nocí viz nr. 2 plánu PNZ potřeb) vybornym zpusobem fungujícího NHKG ,aby ho poslala ke dnu a snad i přeskočila 6000 tavicu železa na IT špecialisty.
  HANBA no ni?🔔🤐👣🇨🇿

  Rachoti hlas AzKSH tj ve svém kázání Anička z KSH🤠💇

 2. Vyhrňme si nohavice
  flašku chyťme do pravice!
  Vzpomeňme na notorika
  světového dramatika.
  Koulel sudy v pivovaru
  vždy první se sápal k baru
  dotáhl to z disidenta
  na prvního presidenta…

  1. ááá to je ta filozofická, žejo? Jakože jeden říká „já jsem vždycky hodnej“ a druhej „já jsem vždycky zlej“ a pak ten zlej vlepí tomu hodnýmu protože je zlej a ten hodnej mu potom přerazí vo hlavu židli, protože ho ten zlej praštil a pak se voba mydlí a perou a melou a na konci jsou voba zmydlení a vod krve… héle, že von je to chyták???

  2. Byl jednou jeden pekař, a ten upekl veliký a moc voňavý koláč. Rozhodl se, že ho dá nejhodnějšímu zvířátku, které žije v lese.
   „Komu asi v našem lese pekař dobrý koláč nese…“
   Liška řekla: „Které zvířátko je nejhodnější? Tak se jenom hloupý ptá! Nejhodnější jsem přec já!“
   A pak to mělo ještě pokračování, ale na mobilu to psát nebudu 🙂

   Pěkná kreslená a veršovaná pohádka, čítali jsme ji postupně všem našim dětem.
   A jedli jsme u toho koláče, máma upekla.

   1. Pohádku neznám, ale hned se mi matně vybavila ta starořecká báje o jablku pro „tu nejkrásnější“, vhozeném mezi tři, od tohoto okamžiku bývalé, dobré kamarádky. Myslím, že tou házející byla nějaká Pandora a jablko umístila do skříňky. A ty tři byly snad Héra, Afrodité a ještě jedna, o jejíž kráse také nebyly pochybnosti, nicméně nějak poměřit se to tehdy myslím nepovedlo. (Ostatně, chtěl bych vidět toho smělce, který by se odvážil jedné bohyni mírně polichotit a další dvě, poměrně mocné, poměrně výrazně nasrat.)

    1. Určitě ne konfliktním tónem, vrtá mi tam ale hlavou ta Pandora. Nebudu očumovat internet, abych pak i bez něj dávno věděl, jak to celý bylo, ale myslím, že je to jablko sváru, co holkám podšoupla jakási další bohyně.
     A Pandora tuším nebyla bohyně, jen bohy stvořená fešanda. Ke všemu zvědavá, tak nakoukla do skříňky a vypšoukly jí z ní na lidi ty lidský maléry. Kdo je tam prve dal a jak se ona k tomu připletla, to jsem ale vlastně buď nikdy nevěděl, nebo to kdysi četl a hned zapomněl…

  3. Hodný je ten, koho autority určí za hodného, zlí jsou rozmazávači diskuzí, nebo jak jim říkají. To není těžké rozeznat, neboť se to hlásí velmi tvrdě, liško podšitá vykutálená.

  4. Já chcu aby každej náš synek a dcera, měli podíl na půdě (neprodejný , podíl na rozpočtu v penězách neprodejný a podíl na rozhodování, nezahoditelný do žádné urny ani škarpy nebo dnešní volební listiny (chřtánu) politických zlodějů. Tak nevím esli su hodný.
   Asi ne

 3. Vidím dva hlavní problémy, proč západní zbrojní průmysl jde špatnou cestou. 1. získal maximální moc, vliv na vlády, vše má prolobovane včetně škol a odborných publikací. A jede myšlenkovou cestou poražených mimozemšťanů, kteří se ptají poté co je Homer zahnal latí s hřebíkem, kam až lidstvo dospěje: “ … a pak vymyslí větší prkno s větším hřebíkem a pak větší a větší….“ 2. jsou to konce, kam v liberalizmus dospěje volný trh – zbyde pár velkých výrobců, kteří si přirozeně rozdělí trh a počítají s tím, že stát jim za jejich přemrštěné ceny a nespolehlivé produkty zaplatí vždy, protože tu není nikdo, kdo by to dodal hned. Stát dotuje vývoj a ekonomové nedokážou posoudit, jestli cena odpovídá kvalitě. A příklady Ruska a Číny ukazují, že to jde i jinak. Liberálové prodají demokratickému státu provaz,na kterém ho zardousí.

  1. Vojenskoprůmyslový komplex hlavně v USA je už jenom tunel na peněženky daňových poplatníků. Proto se taky už slavného NATO nikdo nebojí, ani nějací pouštní banditi z Afriky. Protože NATO je už jenom strašák minulosti a západ není schopen vyrábět nic, kvůli obří korupci a sebevraždy průmyslu ve jménu klimatického talibanu. Ale Lockheed, Northrop a na ně napojení politici mají plná konta ve Švýcarsku.

  2. Co znamená maximální moc?
   Co je liberalizmus?
   Co je demogratický stát?

   Todle lidi potřebujou?
   A co potřebujou?

   Napište pod sebou deset základních životních potřeb keré byste volil dycky, páč to potřebujete.

   Tady je hromada důchodců, šulinů a blboňů, keří říkají, že nic nepotřebují. Ti co už mají nakradýno mluví vznešeně, klidně, poma aaa lu.
   Jediné na co se zmůžou je, hodit papírek s nějakýma kedlubnama , hlávkama zelí, květákem do tomboly.
   Z tomboly vyskočí čertík betík…muheeee
   Jejich kamarád

   1. Maximální moc – firmy získají moc nad státy, takovou moc, že ani svobodné a spravedlivé volby nedokáží změnit hospodaření a směřování státu. K vidění u nás, v EU i USA.
    Co je to liberalizmus? – liberalizmus je ideologie, a jako každá ideologie je zločinná. Liberalizmus stojí na dvou vírách – víra ve svobodu a víra v pokrok. Víra ve svobodu vypadá hezky, dokud jsme na povrchu. Svobodný může být jen člověk vnitřně svobodný, to je základní podmínka. Vnitřně nesvobodný je pouhou loutkou i kdyby jinak požíval všech možných svobod. O tuto základní podmínku liberalismus neusiluje. Vnitřní svoboda totiž neprospívá obchodu. Obchodu prospívají neřesti, nikoli ctnosti.
    Víra v pokrok znamená, že už jen změna má pro liberalizmus kladnou hodnotu bez posouzení, zda jde o změnu k lepšímu.
    Spojení obou věr má překvapivé důsledky – každá následující generace liberálů přeměňuje předchozí na konzervativce. A lidských svobod není nekonečné množství, proto nové generace liberálů vymýšlejí nové a čím dál absurdnější „svobody“ (boj za práva roztodivných gender a definování nových a nových pohlaví). A tak liberalizmus končí naprostým zesměšněním. Principiálně nedokáže vystoupit z vlastních mezí.

    1. To, že liberalismus stojí jen na dvou vírách – a ještě k tomu víře ve svobodu a v pokrok, je z půli nesmysl, anebo pak čeští liberálové popírají sami sebe.

     Pokud se Vám tomu nechce uvěřit, předložím zde pár věcí k úvaze:

     1/ Co jsou potom ta trestní stíhání za něco, co někdo napsal na FB?
     Svoboda slova, ale svoboda obecně, ta buď je, úplná, nebo není – ani žádná částečná.

     2/ Co má znamenat „občan má právo na korigované informace“? Vláda a ministerstvo vnitra, si touto formulkou vyhrazují právo lhát občanům této země, pod směšnou záminkou omezení šíření dezinformací. Pod korigovanou informací si já představím částečnou, nebo úplnou lež, kterou se někdo a něčeho snaží dosáhnout.

     3/ Co tedy má znamenat zřízení různých vládních týmů, jako KRIT a další desítky podobných?
     To má vláda z údajných „dezinformací“ takový strach a cítí se jimi až tak ohrožena, že musí zakládat týmy, které ony „informace“ budou korigovat, nebo rovnou zatajovat?

     Se svobodou tohle všechno nemá nic společného. Je to prachsprostá cenzura toho, co se liberálům nehodí do krámu. Nebo moderněji, do zvoleného „narativu“ mainstreamu, který se zrovna nehodí.
     Podle nich nelze nikde a nikam napsat, ale ani nahlas říci „ukravina prohrává na celé čáře“, třebaže je to pravda, která stále víc prosakuje na povrch.
     Dostali jsme se přesně tam, kde byl kdysi Dr. Joseph Goebbels, když byla německá armáda fakticky poražena a sovětská děla pálila na Berlín :
     „Naše armáda se přesunuje do předem připravených pozic“. Korigovaná informace a cokoli jiného je trestné.
     Od této elementární svobody – svobody říci o premiérovi země, že je neschopný babrák – a nebýt za to sebeméně perzekuován, se pak odvíjí vše další.
     Zaštítit se vírou v pokrok v situaci, kdy všichni okolo, včetně mladých a důchodců vidí, jak jde systém i hospodářství do hajzlu, to je skutečně odvážná myšlenka..

     Zkuste v tématu pokračovat. Mě to velmi zajímá, protože to není ani zdaleka všechno, čím se libtardi zaštiťují a čemu věří.

 4. Vidláku, je to Váš blok, tudíž co uděláte, je na Vás.
  Dva šašci níže se mohou přetrhnout, ale je to akorát legrace: dělají ze sebe ještě větší trotly, než se dalo soudit.

  Z mé legrační vzpomínky na život ve svazarmovském aeroklubu se mohou doslova posrat do vrchu. Přitom šlo jen o to, že jsem si vzpomněl na instruktora, který nás trápil při plachtařském výcviku, a pokračovalo to i při motorovém na C205. Ano, normálně seděl vepředu, tudíž to nešlo – ale nastaly situace, kdy seděl vzadu a trápení pilotních žáků/mladších kolegů pokračovalo. V bukolických dobách první poloviny 80. let to byla vcelku běžná historka, plno známých má ostatně podobné zkušenosti z jiných tehdejších aeroklubů Svazarmu.

  Toť vše: že se toho chytil nějaký frustrovaný magor, který tady tapetuje diskusi typy „Trenérů“ a mává pilotním průkazem na dopravák, to je sice humorná vložka, ale myslím, že to ničí diskusi a kazí blog. Blábolení o Hi-Fi a neexistenci „zlatých kabelů“ – ani nevěděl, co se tím myslí, hifista jeden – je další pěkný zápich.

  Nemá dost, takže dál žvaní o zbraních a střelivu, o čemž neví úplné základy. Ano, existují drahé kusové náboje. Ano, existují „ladiči a úpravci“. Nepsal jsem jenom o ČR, primárně to jede v USA „krajině střelců“. U nás jsou takoví experti také, ve vojenských výzkumných ústavech a podnicích zbrojní výroby. I nějaké menší firmy, jednotlivci existují – a samozřejmě, mají příslušné státní glejty pro vývoj zbraní a munice – minimálně musí být vyučení „puškaři“ nebo s vyšším vzděláním v oboru, aby na to dostali živnostenské listy a mohli to dělat zcela legálně, obvykle na nějaké státní zakázky – jsou to náročnější věci, jak na drahé strojní a testovací vybavení, tak na vývojové náklady.

  Bláznivá, zcela mimochodná poznámka dotyčného „experta“, že v ČR žádné restrikce na přesnou střelbu nejsou – a kdo to kdy tvrdil? Vymyslet si tvrzení a pak ho vyvrátit, no to jsou opravdu pitomé a profláknuté triky. Nicméně je pravda, jak jsem psal, že v rámci USA/NATO války s Ruskem do posledního Ukroše jsou restrikce na vývoz všech těchto extra vyspělých věcí. Pušek, munice, zaměřovací optiky, noktovizorů a termovizorů. Také těch „vymazlených“ speciálně přesných nábojů – o kterých ani zbla netuší, že něco takového vůbec existuje.

  Podle něj mikrorážové zbraně/střelivo neexistují, protože nemá mikrorážku (analogie s malorážkou). No dobře, mrkneme do základní učebnice balistiky: https://www.fsps.muni.cz/inovace-SEBS-ASEBS/elearning/strelba/balistika. Tam se dozvíme, že malorážové střelivo do palných zbraní (do 20mm) se dělí na: mikrokrážové (4,5-6mm), malorážkové a flobertkové, střední ráže (6-9mm), velkorážové (nad 9mm). Dnes nejčastější vojenská munice, tj. 5,56×45 nebo ruská 5,45×39 spadá do této kategorie „mikrorážových zbraní“. Které podle „znalce“ neexistují…

  A faktem prostě je, že moderní mikrorážové vojenské zbraně umožňují mířenou střelbu do 600-800m, s moderní municí ráže 5,56×45. Tudíž sílí hlasy na zavedení těchto drahých moderních zbraní a drahé munice (přesná=drahá) do výzbroje a vyřazení pušek pro „ostrostřelce“ (marksmany). V USA s tím začali – zkušebně – v USMC (námořní pěchota).

  Celkově vývoj směřuje k trochu větším rážím, které jsou těsně nad mikrorážovou kategorií, jako 6,5 Grendel nebo 6,8 Remington SPC. Protože dosažení přesnosti na 600-800m je v těchto rážích o něco levnější, munice nemusí být až tak extrémně přesně vyrobená a je tudíž levnější.

  O čem to ještě blábolil? Jo, o obrábění. Takže „mikron“ je lidově (nebo americky) mikrometr. Když máte kvalitní soustruh nebo frézu, má házivost vřetene pod 0,05mm, což je 50 mikronů – jinak s tím moc štěstí nenaděláte. Mikrosoustruhy/frézy pro přesné menší výrobky – mají 10-15 mikronů. Chce to svoje, samozřejmě: jenom kleštiny do takových strojů jsou několikanásobně dražší než „obyčejné“. No ano, dnes existují i stroje ještě přesnější – jak jsem psal. Tam je to už „vyšší dívčí“, třeba že taková mašina musí mít vysoce stabilizované lože (když kolem fabriky přejede náklaďák po silnici 40 m daleko, vše se klepe o desítky mikronů i více). Jak někdo napsal v diskusi, je to drahé – je, ale co před 15-ti lety stálo desítky milionů, dnes stojí „jenom“ miliony.

  Asi tak, jde o jedince, kteří sice něco vědí, ale dost omezeně. Co znám piloty, chovají se slušně, mají určitou úroveň nejen vzdělanostní, ale i společenskou. No dobře, když může být inženýrkou i Pekarová-Adamová, nedivím se už vůbec ničemu. Pobavilo!

  1. K42, prosím, kašlete na to. Už to tu zmínila kočka šklíba a já se přidávám, nechci, abyste kvůli pár hlupoňům odešel… pište zde dál a na rozesírače diskusí nehleďte. Dík!

   1. Není to jen na něm. chápu že jej to otravuje. A to je to proč to děLají – OTRÁVIT LIDI. A ROZBOURAT SMYSLUPLNOZU DEBAT A PŘEDÁVÁNÍ INFORMACÍ – CO KDE KDO NAJDE.
    -Je to taky na nás. Kdybychom ke ignorovali tak snad přestanou., Bohužel vždycky někdo zareaguje
    , snad v naději že jej n apraví a je z toto to oné.
    A přitom jsou tak snadno rozpoznatelní, ať si dají nik jaký chtějí.

   2. Jen si plivnete k42 , plivnete si na kazdyho , kdo se odvazil , ted mate za
    este sebou Vidlaka , kterej prispechal na pomoc a kazdyho smaze, ve vasem zajmu..
    Protoze s chlapama je to pro chovatele , tezky.
    Aby vam nahodou neublizovali.
    A moh ste si tady plactive ulevovat a hodne dlouho …
    Plivejte vase jedovaty sliny ,ulevte si , v nekonecnych mikronech ,
    mikrometrech bez konce ,
    vaseho povysenyho mikronovyho poucovani , co vzbudilo velkej obdiv a prichylnost fanynek, utechy dostavate vod kockyskliby ,Aleny a dalsich ,
    obratem hledajicich utechu vsude a porad , ktery hystericky hledaji ulevu v cernobilym svete ,
    jako vychodisko z jejich zmatenyho trapeni a na nicem jinym jim nezalezi a ukrici kazdyho , kdyz je treba a ted se modli za vas , tak do toho..

     1. Z pawa je normální prachsprostý trol, který píše aby psal. Nechce, ani nemá co sdělit, protože to je malej sopel (já vím, už se opakuju..), který nežije v realitě.
      Kdyby žil, tak by věděl, že český, ale i slovenský text bez diakritiky se velmi špatně čte a často je nutné se vracet do kontextu (je-li vůbec nějaký), aby čtenář pochopil, oč pisateli jde.
      Jenže pan pisatel na čtenáře zvysoka sere, je mu jedno, zda se to bude číst dobře, nebo to další čtenáři radši přerolují, protože je to otravné a často to ani nedává smysl.
      Často jsou to od pawa, jen směsi těžko čitelných útržků, jak je posbíral někde cestou a jak mu ASI uvízly v hlavě, ty útržky.
      Je-li těch útržků moc a krátkých, přestane to dávat smysl a je z toho jen špalek otravného galimatyáše, podobného tomu, co má v palici.
      Myslím, že jde o nemocného člověka, který za to nemůže – a případná „úroveň“ jeho příspěvků dost závisí na úrovni jeho medikace, bohužel.
      Skoro nikde na internetu, tedy v těch diskusích, kde diskutují normální a zdraví jedinci, jsem ještě nikdy nenarazil na takové slátaniny, jaké zde produkuje paw, od určité doby pod nickem Anonym.
      Bylo by lepší se vrátit k původnímu nicku, abych mohl rolovat hned, ne až po dvou řádcích.
      Myslím to upřímně a nejkřišťálověji čistě, jak jen křišťál může být čistý.

  2. Panek42
   Někomu moc vadit,tak na Vás pustili velkého hafana.
   I když při Vašich znalostech,otevřenosti, nemáte obavu o své soukromí, rodinu.
   Takže, oceňují, držím palce,nenechte se vyvést z míry a také neopustit kydy.

   1. K42 si dává pozor, aby toho na sebe neprozradil příliš k jednoznačné identifikaci a semtam lze poznat i jakási kouřová clona a slepé cestičky. Taky předpokládám, že už vzhledem ke své specializaci bude dobře „schován“ za nějakým proxy serverem. Takže ty obavy bych nechal na něm. Myslím, že ví, co dělá.

  3. Pane K42, jsem Vaší příznivkyní a proto si dovolim dotaz, zda Vám vaše milé chovné plavovlásky někdy řekly , ze jste ješita 😌
   Abyste se již oprostil od debaty o kulích a zlatých hadičkach, přináším odkaz na rozhovor s Ing Hynkem. Je to takove vesele počteni o evropském zbrojním průmyslu, které nápadně připomíná pohádku O kohoutkovi a slepičce.
   https://echo24.cz/a/HaMwe/rozhovor-jiri-hynek-asociace-obranneho-prumyslu-zbrojari-delostrelecke-granaty-valka-na-ukrajine-rusko

  4. K42, vraťte se prosím k Vašemu obvyklému komentování Vidlákových článků, Fašinktonu a Londonobádu…
   Váš optimismus je živou vodou pro všední dny.

  5. K42, vždy se těším na Vaše komentáře. Vidlákův blog je skvělý a Vaše příspěvky vyzdvihují diskusi o třídu výše. Prosím, povzneste se nad výpady proti Vám. Jak už někdo napsal, vyčnívající osobnost dráždí průměrné.

   1. Re: Ládik!!!

    Myslet znamená hovno vědět.
    V tomto případě se zdá, žes myslel dobře. Tak nějak se soudruzi usnesli.
    Ale ještě můj děda tvrdil, že byl frézař a nikoli frézkař, a že dělal většinu života na fréze.

    My goroli to máte jednoduché.
    Freza je mašinacype
    a nástroj potřebný k práci na takové mašině (ano, váleček nebo kolečko s břity) byl vždycky FREZER.

    Njn. na Slovači zas mají po novému pedagógičku a psychológičku. A dokonce i babičku, kdežto můj spolužák měl ještě „starú mamu“ a jedna moje postelová kamarádka měla „öreg anya“.

  6. K42 u nás na dolnom konci v Rajke vravíme: „Főleg nyugodt. A kutyaszart rajta. Nem hagyjuk magunkat provokálni.“ ……. Prajem pevné nervy a dobré pivíčko v „Baťáku“ 🙂 🙂

   1. Re:cve

    Hezké. Něco jste mi připomněl.
    Připomněl jste mi, jaké to bylo, když jsem takovou jednu „severní Maďarku“ učil správně vyslovit „srou pies“.
    Díky…

    1. Nevím, zda jsi zaregistroval tuto moji včerejší repliku:
     Oni měli 13.1.1986 v Jižním Jemenu (to byl ten „náš“ – socialistický) velký vnitrostranický masakr, podle našeho MZV střílečka s likvidací cca 2500 členů jejich vládnoucí Jemenské socialistické strany. Odborná literatura k tomu píše:
     „Po krátkém období zmatků Praha uznala nový režim a československé úřady dokonce projednávaly návrh na přijetí 50 vojáků zraněných v lednových bojích v Adenu na léčení v Československu.“
     Takže jo…..
     (Zdroj: Československo a Blízký východ v letech 1948 – 1989, autoři Petr Zídek a Karel Sieber, Ústav mezinárodních vztahů, Praha 2009, str. 177).
     P.S.: To jsem zvědav, co hezkého mi k tomu napíše Anonym…. 😀 , snad bude tentokrát ukojen.

  7. Kašlete na ně, jsou pod vaši úroveň. Je evidentní, kdo je kdo. Vy se chováte slušně, nikomu netykáte, nikoho nenapadáte, hlavně ne po prvním příspěvku, se kterým byste z nějakých iracionálních důvodů nesouhlasil. Uzavřete v sobě ta zmiňovaná témata, myslím, že vše podstatné bylo řečeno a většina normálních diskutérů si to přebrala. Kabely všichni viděli, není problém si to dohledat (a kdyby věděli, co za magory jsou někteří audiofilové i „audiofilové“, tak by se asi nestačili divit). Návodů a videí, jak si vyrábět nebo upravovat vlastní náboje je plný internet, ceny si lze taktéž vygooglit. Prostě na ně kašlete. Jinak vás budou stále provokovat a využívat další a další neplodné diskuse k napadání všeho a všech, kromě těch, kteří by jim mohli být přímo nebezpeční a skutečně je zabanovat. Evidentně si na některé diskutující vedou záznamy, důvod je zřejmý.

   A pokud jste se někdy spletl, tak co? Na to snad má právo každý. Tady není žádné odborné diskusní fórum, příspěvky jsou prakticky jen pěnou dní, která stejně rychle jako se objevila i mizí.

   1. A ještě jedna věc – pokud vás ti komici opravdu znají z internetu odjinud z dřívějška, tak věřte tomu, že moc dobře znají některou vaši slabou stránku a umějí zabrnkat na tu pravou strunku, aby vás opět dostali. Na takové bohužel opačným směrem funguje jen hrubá síla, což oni minimálně podvědomě tuší a konfrontačním situacím v reálném světě, kde se dostávají do vzájemného velkého nepoměru sil, se záměrně vyhýbají. Byť se tady budou holedbat, že jsou ve fitku deset dní v týdnu, měří čtyři metry, váží 250 kilo a na bench pressu dají pět set kilo. I oni mají slabá místa a věřte, že se dají relativně snadno odhalit, jen ne vždy v těchhle neplodných diskusních šarvátkách.

  8. Díky všem…
   Fašington a Londonabád bude zítra… jestli se bude hodit k tématu. Pondělí bylo poněkud hektické a nestíhám…

  9. Pro K42. …Zdravím sousede. Jen okomentuji poslední odstavec ohledně obrábění. K42 má obecně pravdu. Obráběl jsem s přesností 3mikrony broušením, 5 mikronů elektroerozivně a pro soustružení platí, že 50 mikronů házivosti vřetene byl horší standard před 10 lety. Při otáčkách obrábění na 30 000 ot./min. musí být házivosti podstatně menší.
   Sice nechápu, kam na ty všechny znalosti K42 chodíte , ale je radost Vás číst.

   Ps: Baťák už je zase otevřený

  10. Pro k42:
   Jen na dokreslení těch extra pušek apod. – zajímavý článek o střelbě úžasného banderovce na ultra vzdálenost skoro 4 km – viz zde- zajímavý článek na VTM (pamatujete na VTM?) – zajímavé popisy střeleckých pušek (antimateriálové) a speciálních nábojů
   https://vtm.zive.cz/clanky/sniper-ma-svetovy-rekord-zlikvidoval-nepritele-na-3-800-metru-posun-ve-vzdalenostech-umoznily-antimaterialove-pusky/sc-870-a-225708/default.aspx

  11. @k42

   Aspon uz vite, proc se dotycni/y tak boji soucasne AI a casto tu knuci, jak to lidi pripravi o praci. Protoze jestli „pracuji“ tak, jako tady „diskutuji“ a zongluji s fakty, tak by meli letet na hodinu uz ted, protoze jsou v praci ciste do poctu.
   Zlate audio kabely pro ne neexistuji, i kdyz je jich google plny.
   Za 4-5 vterin na me vysklocila $400 usd krabice 10ks naboji pro trofejni lovce. Cekam, ze Custom made bude mit o nulu vic ale hledat to nebudu…
   O neco nize tu zase to jelito pise, ze mate zmatek v platech ukropu. Pry jednou 30k a priste pisete o 110k.
   Pritom kdyz nekdo chce, tak za par vterin vi, ze 30k maji v zazemi a 110k na frone/jatkach.
   Pro jine je zase takovy detail nedulezity, soustredi se na vetsi celek.

   Meje tedy s temi omezenejsimi soucit, vzdyt oni se ani potolika letech nenaucili pouzivat vyhledavat, takze brzy je nahradi AI.
   Jo, a to, ze oni tu jsou schopni smrdet celou nedeli neznamena, ze to musite delat taky.
   Nekdo ma zitot proste posrany, a nekdo si radsi ted vikend uzije trba venku.

   Diky za cas, ktery tu travite, i vase prispevky.

  12. k42: Zdravím. Doporučuji Vám se na ty nově vyrojivší trolly vysrat. Zřejmě plní nějakou předvánoční rozesírací zakázku, neboť Vidlák se již dostal do širšího povědomí a jeho postoj i internetové stránky jim evidentně narušují jejich poklidný, parazitický, dotační neomarx prostor a to se himbajsšůvix nemá.
   Mají charakter a schopnosti ne nepodobné bublavému prdu. Poměrně hodně zasmrádnou, trošku znečistí plochu beze zbytku vyvanou, jen s mírnou koprostanovou příchutí. Jak říkám, pravděpodobně je nějaký stupidní kolaborantský ichtyl typu Cemper, Kartous etc. trošičku zaangažoval, aby měl splněno. Serte na ně a jeďte prosím dál. Ona je doba brzy rozmete na mikročástice. Jste tu potřeba…

   1. Zase správnej přechodník! Akorát chybí zvratný zájmeno, ale přechodník je správně. Děkuji. Potěšil jste mou ubohou rozervanou duši.

    1. Dík, Katango, přečetla jsem si to kvůli přechodníku a hlásím, že mě Bud potěšil taky. Sice nemám rozervanou duši, ale to nevadí 😀

     1. Markýza: Co k tomu říci. Mládím záříce, starou duši mám (a ksicht také). A navíc ženy svým přechodníkem těším nesmírně rád. Jó, co žen se (chechtaje) podivilo nad mým přechodníkem… Vzpomínky, jen vzpomínky…

      1. Mládím záře, Bude – když jste ten mužskej. Ale to nevadí, přechodníky jsou chudinky upozaďovány, jsem ráda za každý!
       Jo a ženy se divily chechtajíce (se) 😀
       Takže já, čtouc tyto komentáříky a rozverně se u toho smějíc, veselím se.

       1. Já bych k tomu ještě dodal, že „být rád za něco“ přijal Ústav pro jazyk český jako spisovné vyjádření zřejmě poté, co se mezi zatorády přihlásil prezident Rozvědčík. Do té doby bylo akceptovatelné buď „být rád něčemu“ a nebo „být vděčný za něco“.
        Mnozí staromilci nový názor ÚJĆ ale nesdílejí.

        1. Jo, to je taky krásné. A fakt je to už spisovně? Plač, jazyku český…..A ještě mě vždycky rozpálí, když se někdo „ptá na otázku“. O tempora, o mores!

 5. OT: V diskuzních fórech jsem několikrát viděl pěknou samočistící funkcionalitu. Uživatel si sám nadefinoval seznam přezdívek, které nechtěl číst. Místo nic pak v diskuzi viděl jen ignorovanou přezdívku a malé číslo, které indikovalo, jak dlouhý thread od příspěvku tohoto uživatele je skrytý s možností ho otevřít.. Dík tomu se dalo rychle projít zajímavé části a různé debaty, kde se pravidelně dlouze debatovalo o naprostých prkotinách apod. zůstaly skryté. Každý mohl přispět, ale ne každý byl povinen se tím prokousávat, když nechtěl diskuzi opustit. Určitě je to lepší řešení než scrolovat hromadou nezáživného textu. Moje zkušenost byla ta, že osoby z mé osobní černé listiny prostě nestály za strávený čas četbou i při opakovaných namátkových prohlédnutích skrytých příspěvků.

 6. Lidičky, pojďte se také trošku pobavit a zasmát. V dnešní smutné době to všichni potřebujeme jako sůl.
  Máte-li rádi jemný sarkastický humor na politická témata, doporučuji k přečtení poslední článek na serveru D-Fens. Jeho ctihodnost, soudce Miloš Zbránek (známe se od našich 15ti let) opět zaperlil a napsal obsáhlou předpověď událostí na příští rok 2024. Rozebírá to měsíc po měsíci. Byl to útok na mou bránici. Doufám, že na vaši bude taktéž:
  https://dfens-cz.com/ocekavane-udalosti-2024/

  1. Jo, je to dobrý. Pan soudce taky na d-f psal jako Lulina a články, co uveřejnil pod tímto pseudonymem, jsou moc podařený.

 7. Pro Tecočampa, s kterým v tom hlavním – ohledně koček, souhlasím.
  Článek s názvem „Kočky požírají 2000 živočišných druhů. Včetně stovek ohrožených“.

   1. Toulavá, nebo toulavá + nemocná kočka vadí. Lidi se zdravým rozumem to vidí zase jinak.
    Toulavé kočky, ale kočky obecně, čistě jen pro zábavu loví ptáky (krmí je totiž hloupí lidé, takže z hladu to nedělají), nemocné kočky roznášejí nákazu dál a zpravidla nakazí i ty vaše „domácí mazlíčky“, když se někde sčuchnou.
    Kočka se má držet doma a tamtéž lovit myši (proto byla domestikována), ne v zahradách ptáky.
    Pokud se fláká, kde nemá a dělá tam, co nemá – odstřelit. Dtto lišky. Bez smajlíku.

    1. Já teda od Vás ještě čet, že zatočit se musí taky se psy, protože ochcávají rohy a v noci vyjí. A s divokými prasaty, protože všechno rozryjí. Možná i další zvěř k zatočení jste už zmiňoval, nevím, protože všechno jsem od Vás nečet. V mezičase byste ale zatočil (netuším, zda by taky mělo jít o opakovanou střelbu tak dlouho, dokud se v bolestech neschovají či konečně nezemřou) s některými diskutujícími.
     Je to hezké, když lidé mají ke svému okolí pokud možno co nejvíce pozitivní vztah…

     1. No ano, toulavá psiska, to je prakticky totéž, co ty kočky.
      Ale nevadí mi až tolik. Neloví ptáky a jen zřídka se dostanou ke vzteklině, takže ty nechávám být.
      Že po sviních a prasatech, zbyde jen rozrytá zem a škody, není pravda?
      Nebo v určitých oblastech přemnožené, je myslivci střílejí jen pro zábavu?
      Psal jsem, že je zapotřebí zatočit se škodnou. To je špatně?

      1. Nojo, přemnožený jsou, divočáci, to máte pravdu. protože jsou chytří a přizpůsobiví – skoro jako lidi. Pusťte na ně vlky, Tecočampe, a budete mít pokoj 😎

 8. Tak nevím připadá mi že jsme blok o střelivu a nákých kabelech. Fakt někoho to zajímá? Už dva dny nemá cenu číst komu to asi vyhovuje?

  1. Ty kable jsou zlaté pane tato… ZLATÉ!!! A ty patrony prý taky nejsou zrovna levné… sedmnáct stováků za krabičku (asi bude taky ze zlatého kartonu), a za každej náboj dalších sedmnáct! To je dohromady šestatřicet táců i s dopravou. no a uznejte – mít šestatřicet táců, a nemít šetatřicet táců… dyť to je dohromady dvaasedumdesát tisíc!!! Víte co by ta zo bylo elektriky???

    1. No, vzhledem k tomu že do svýho handkanónu cpu jenom šusprach a strouhaný hřebíky, tak kvalitu polských nábojů asi posoudit moc nemůžu. Ale estli je to stejné jako s jejich 3,15 Au streo džekem, tak bych je asi nenasypal ani bravkům. Zrovna letos na jaře jsem tam koupil toho zlatýho kablu třicet metrů, zapojil… a měl jsem sto chutí to těm šmejdům v chalupkach narvat do řiti. Greenhorni zněli jako úplní zelenáči a na zahraničním tovaru to bylo taky hrůza – u hells bells nešlo slyšet ty bells a u sex pistols ani jedno. No strašný šmejd, ikdyž jsem odmotal dalších deset metrů, tak furt mi to naslouchátko bzučelo a hlava mě bolela jak po zubrovem střiku… Na zlatě se nedá šetřit – buď německý, nebo švýcarský a je mi jedno, že za hranicu ho maj za polovic.

     1. Tak proto když si pustím Tři sestry, tak jsou slyšet jen dvě! A to mi tvrdili že prej „pan będzie niezwykle zadowolony“!

      1. Máte pravdu! Fakt! Jenom dvě! A z toho je jedna Fanánek! A že by mi kabel poškrábal desku, to vidím prvně! Pšonci zapjerdoleni!

     2. Jooo, Poláci a jejich kabely…
      V lepším případě CCA, což je chytře, pár mikrony poměděný hliník, nebo CCI, což je poměděné železné lanko. Pro silnoproud se dá omezeně použít jen CCA, ale po pár ohybech se začne lámat a nesnese vyšší zatížení.
      Poměděné železo se často používá právě u signálových kabelů a to i vf koaxiálních.
      Je to častý „pajcung“ např. u podezřele levných reprokabelů velkých průřezů (typu plochá dvojlinka) 2×2,5 až 2x4mm2.
      Pokud na to svinstvo narazíte častěji, je to poznat okamžitě – na váze, tlustý kabel je podezřele lehký – inu hliník. Dále také podle toho, že ten hnus téměř nelze pájet – tenké pokovení mědí, jede při pájení SnPb pájkou okamžitě dolů.
      Poměděné železo je ještě větší hajzl, který buď zakrátko někde uhnije, nebo se těch pár chlupů brzy ulomí. Tady váha není nápadná, ale poznáte jej snadno magnetem.
      😀 :
      Rozštípněte tu srajdu, oholte, škrábněte lámacím nožem po středovém lanku a mrkněte na to lupou. Pokud tam pod vrstvičkou mědi zasvítí něco bílého, tak…ale bylo to levný, ne? 😀

      1. inu já o té lektrice vím enem ty dvě důležité věci, takže za mě bohužel kvalitu kablů posoudit nemožu (hůre to byla spíš alegorie na včerejší zlacení kablů a jejich důležitosti v pozdní renesanci české alternativní tvorby), ale asi máte pravdu. Nicméně, myslím že jak začnu v bjedronce kuchat kably k hifině, tak mě vypakujou jak levne ringle.

       Jakó, nebojte se, mě by na polske asi nenapadlo kupovat „nic extra supr čupr kvality made in murricaaaa fkyeah!“. Mám zkušenost že jsem musel synkům v dílně zrovinka před vánocama shánět alternativy do reku, který už měl dva dny mrznout kajsi v čechách. No, jak jsem k nim přišel s „čus, hele bebechy mám, nooo ale buď za dva týdny OEZ, nebo za dvě hoďky z pšonske… jo a levnějši… hele podle katalogu jsou úplně stejné…“ div sem nedostal šroubovakem do kebule.

       Krásná to zima. Synci dostali zásluhy, šéf dostal zaplacene, já nedostal infarkt…

 9. Dalsi davka masochismu ….

  🇪🇺Nový balíček evropských sankcí proti Rusku by mohl být schválen v pondělí, 26 zemí již podepsalo balíček, zbývají „formality“, informují média s odkazem na nejmenovaného diplomata.

  1. Není možná. Já myslela, že sankce proti Rusku už jsou na všechno – ono ještě něco zbylo? Že by Amstr pustil z pařátků ruské diamanty?

   1. Nekde jsem cetl, ze Indie otevira novou burzu diamantu.
    Takze pokud uz upekli presmetovani ruskych diamatu tam, tak ted Zidi v Amstru muzou delat haury, ze ty Putinovo diamanty teda uz nechteji.

 10. Soudruzi, Ukrajina pořád nevyhrála. Nevím, jak je to možné. Ruská rozpadlá federace pořáde vzdoruje. Nerozumím tomu, takových expertů a nic…..

 11. OT:
  Srbské volby zase vyhrál ten hajzl Vučić, přestože i podle přítomných pozorovatelů k žádným podvodům nedošlo. Jak je to sakra možné! Na ČRoPlus na to kápli – volby sice byly svobodné, demokratické etc., ale v žádném případě nemohly být „férové“ (® ČRoPlus). Férovost se samozřejmě (zatím!) těžko dostává do paragrafů, takže její úroveň se měří stupněm KoZa-hodnotnosti redaktorů. A ta je zaplaťpánbůh u nás zatím neotřesitelná.

 12. Zdravím Petr2,

  asi tě zklamu, ale o dalším případu nevím a ani jsme nepátral. Konstrukce Concordu je hodně specifická. Nejenom tvar, ale použité materiály a technologie.

  Pokud k tomuto závěru vyšetřovací komise dospěla, tak nezbývá než věřit. Simulace životnosti dílů (zámky dveří, panty dveří atd.) se v automobilovém průmyslu používá za pomoci CAD a metody konečných prvků. Výstupy z těchto simulací jsou skoro identické, jako když se udělá životností zkouška na skutečném dílu.

  Co se týká proražení nádrže palivem není to až zase tak nemožné. Pokud v uzavřené nádrži vzniklo stojaté vlnění, tak se vlny se stejnou aplitudou sečetly na místě malého rozměru a v tom místě konstrukce nevydržela namáhání.

  Podobného principu (nemyslím stojaté vlnění, ale tlaku kapaliny) se využívá u technologie nazvané hydroforming.
  https://en.wikipedia.org/wiki/Hydroforming
  https://www.youtube.com/watch?v=vsno1buTLBk

  1. Re: GB

   Takže o tzv. vlnolamech, neboli peřejkách, nemluvě o něčem takovém, jako je pojistný ventil (hydroforming) případně dokonce o přepadech, ať už uzavřených nebo otevřených, ještě nikdo nikdy neslyšel. To si jako soudruzi dělají srandu?
   Co tlakové zkoušky? Na kolik barů je mají ty nádrže mít? kdy bylo naposledy provedeno měření nebo aspoň revize?
   Co deformační zóny? Jak je možné že nezachytily první rázy, než stihly bezpečnostní systémy předat varování do kokpitu (vysoký přetlak v nádrži)?
   Na to se musím zeptat syna, až mě někdy poctí svou přítomností. Je vyštudovaný letecký mechanik, dokonce má několik udělaných hen těch modulů, ale na jaké éro, to netuším.

   1. Ještě čistě technický dotaz.

    Ze zájmu jsem si začal zkoušet program CAD, i když mi to nikdy k ničemu nebude.

    „Rozhádal“ jsem se s ním už v první desetiminutovce. Tak nějak ignoroval má přání a dopočítával si svá hovna podle sebe.

    Dotaz – existuje nějaká předváděčka, manuál, chytrá knížka, kterou pochopí i mamlas, který prožil celý život bez CAD-u?
    Odkazy na „živé“ školení raději ne-éé. Nemám zájem o střet s lidmi, kteří jsou chytřejší, než Karel Gott a sami nikdy neuměli udělat ani šroubek M5.

     1. Re: tdx

      Tak zrovna od vás bych to teda nečekal!
      (-:
      Si z vás dělám p*del.
      Poníženě děkuji a o vánocích na to kouknu, teď si nebudu kazit náladu zjišťováním vlastní blbosti…

   2. Re: Trambus – targus

    Pokud jsi to nepoznal, tak jsem se vyjadřoval ke konstrukci letounu. K žádné přehradě, vodní kaskádě nebo přístavnímu molu atd. jsem se nevyjadřoval. Vnímáš mezi těmito objekty rozdíl? Pokud ne, tak je tvoje reakce pochopitelná.

    Ju, zeptej se syna na správné hodnoty přetlaku a podtlaku a poděl se s námi. Schválně zda zná správné hodnoty 🙂

    Jinak je mi tvého syna líto, že jeho otec ani neví co jeho syn dělá.

    1. Ty jsi umela blbost

     O cem asi Targus pise ? Prepazky v nadrzi, ne na molu, neboj ten tomu rozumi vic nez ty 😉

     O jeho syna bych se taky nebal

     1. Re: GB a Karel

      Dovolím si navázat na Karla.
      Vy znáte nějakou přehradu, která má přetlakové ventily a uzavřené přepadové komory, v nichž se dá regulovat tlak paliva?
      Pokud ano, měl byste odsud vysmahnout a vyučovat svá moudra v nějakém ústavu. Nejlépe na Karlovce, na fakultě sociálních studií, tam je blbců pořád nedostatek.

  2. Jj, díky. A o hydroformingu jsem nikdy neslyšel, člověk se furt učí.

   (Jinak bych se zbytečně nevzrušoval, mnohé věci se vysortýrujou samy, časem… )

   1. Re: Petr2

    Hdyroforming je vcelku běžná věc. Natankujte brzy ráno nádrž na tunu paliva „doplna do plna“ a uzavřete odvětrávání, případně pořádně zvedněte tlak na bezpečnostním ventilu.
    Pak tu nádrž dejte na sluníčko a čekejte do večera.

 13. https://www.novinky.cz/clanek/valka-na-ukrajine-putinova-slova-naznacuji-budouci-konfrontaci-s-nato-40454586#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

  I když se Putin snaží nevystupovat vůči NATO nějak agresivně a ujišťuje, že konflikt s USA není v zájmu a plánu Ruska, chytráci z ISV / Kagan – Noolandová, víme/ to vidí přesně naopak.
  Na bubny války nutno bubnovat!!

 14. V Partii u paní Tománkové říkal nějaký mimoň z TOP09, že prý na Ukrajině vyděláváme. To je naprostá lež.
  Především platíme nepřímé náklady na Ukrajinu, které vyplývají ze sankcí, které jsou více sankcemi proti nám, než proti Rusku. Rusku jsme ohromně ekonomicky pomohli a pevně věřím, že autoři sankcí jsou skrytými russkými šváby.
  Takže platíme velkou inflací a poklesem reálných mezd. Složená inflace za bačování Ihoroviče je někde kolem 30 %. Každý ze zaměstnanců platí daň z příjmu fyzických osob, sociální a zdravotní pojištění, ze kterých se platí služby státu. I kdyby odvody od části Ukrajinců pokryly všechny dávky, které jim byly vyplaceny, stále by to znamenalo, že na nich proděláváme, protože užívají služeb státu, na které ale v součtu nepřispívají. Přestali bychom na nich doplácet, pokud by se poměr odvedeného sociálního a zdravotního pojištění a daně z příjmu fyzických osob vůči vyplaceným sociálním transferů srovnal ze zbytkem republiky.
  Dále do nákladů musíme připočítat ztrátu trhů pro naše vývozce.

  1. Některé restaurace v Praze zdražily tak, že inflace podle cen restaurací je 100%. Taky tam nikdo nechodí. Ať krachnou, já si uvařit umím sám.

   1. Já do restaurací nechodím. Nestojím o předražené jídlo, které mi nandá kuchař, co se předtím stejnou rukou drbal na prdeli.

     1. Re: Ládik!!!

      Hmm, já měl dnes houbovou polévku a hovězí masíčko s křenovou omáčkou a brambůrkem.
      Vařila školka a stálo to 80 Kč plus ošoupané boty od Jahody.

      1. Pobočka “ naší “ Církve pořádá charitu ?
       Za rok 2022 inkasovala od našich občanek a občanů (ale i mimina spotřebovávají produkty s DPH) navíc cca 7 miliard korun. Dle inflační doložky.
       Této lichvy by se měla urychleně zbavit, ať to s nimi nedopadne jak s tím tureckým poslancem. Rychle, sofort !!!
       No ale naštěstí je tu proti té lichvě a jiným skopičinám a výstřelkům Církve instituce ušní zpovědi.
       „Naposledy jsem byl u zpovědi před týdnem. Vyznávám se z těchto hříchů : okázalost, pokrytectví, hamižnost, posluha dvěma pánům, inkaso peněz z lichvy. Toho všeho je mi líto. Prosím o milost a odpuštění. Chci se polepšit, například tak, že část peněz z lichvy dám na pozlacení chrámových varhan.“
       – “ Ať se Bůh nad tebou smiluje a posilní tvou víru. Amen. Věříš, že mé odpuštění je Boží odpuštění? “
       “ Jasně, jinak bych sem nechodil, ne ?“
       -“ No tak jdi a nehřeš již více. A ty peníze z lichvy takhle neber, to je příliš zúžený a archaický pohled na věc. Prostě se modernizujeme, víš to vůbec ?!?“
       “ Teď už to vím, díkajs.“

   2. pražští restauratéři volili ODS, za volbu komoušskýho agenta na hrad dávali pivo zdarma, nic lepšího než krach si nezaslouží

  2. Nemluvě o tom, jak tady ukroši vyžírají zdravotní systém a vozí si plné krabice léků zadarmo domů a naši lidé pak mají obvolávat sto lékáren.
   Ukrošská zdravotní turistika je už na podobný úrovni jako sexuální turistika do Thajska. Akorát že tam si ty kurvy platí ti chlapi ze svého, ale ukroši se tu léčí pěkně za naše prachy.

   1. Nejenom léky…
    https://www.novinky.cz/clanek/domaci-pro-potraviny-a-vanocni-darky-dorazil-rekordni-pocet-ukrajinskych-rodin-40454550
    lukačovič se zřejmě rozhodl, Čechy ještě jednou pořádně nasrat.
    A to v situaci, kdy je tu pro místní draho, jako nikdy předtím (před půlhoďkou Albert).
    Pátá kolona to je, tyhle mediální kurvy. V situaci, kdy by bylo nanejvýš vhodné mlčet, pokřikuje po Češích, jak jsou štědří vůči vetřelci.

  3. Vykládají to nejen tam. Zřejmě zas nějaká skrytá vládní kampaň placená kdovíjak: „Kolem české pomoci Ukrajině se šíří řada nesmyslů. V celkovém součtu je to pro nás zisková záležitost“ Ten titulek je naprosto zvrácený hned z několika důvodů, ale Novinky to „vylepšily“ hned první větou článku: „Ruská agrese proti Ukrajině trvá již devět let, nicméně to, že v Evropě jedna země přepadla druhou, aby násilím připojila její území, to si většina lidí uvědomuje spíše až od 24. února loňského roku.“

   Pro některé kotel v pekle nebude stačit. Viděl bych to spíš na Záhořovo lože.

   https://www.novinky.cz/clanek/podcasty-hlas-na-pousti-kolem-ceske-pomoci-ukrajine-se-siri-rada-nesmyslu-v-celkovem-souctu-je-to-pro-nas-ziskova-zalezitost-40454591

 15. Občas chodím na tento web https://www.motorkari.cz/tema/?t=49447&pgr=1383 , ale členem nejsem. Tam se jednou členové rozhádali kvůli „Nočním vlkům“ jedni jim fandili a další byli „havloidi“, prostě mezi motorkáři nad 60 let bylo široké spektrum politických názorů. Nakonec to dopadlo tak, že zakladatel webu zakázal o politice mluvit, protože by to musel jinak rozpustit. Tento web má na rozdíl od Vidlákova webu konkrétní členy, pouze při diskusi používají své přezdívky.
  Tento web je čistě politický a anonymní a tak je jasné, že třenice budou vznikat a zabránit se tomu nedá, ale přeci jenom něco by šlo: pokud s někým nesouhlasím mám to kolečko na myši, nebo nemusí být diskuse tak osobně vedena a stačí přece argumenty. Ty argumenty si každý může vyhodnotit a podle toho bude točit kolečkem od myši způsobem, jak je mu to vyhovuje a čí názory preferuje.
  Já si stále myslím, že ta anonymita zde je ke škodě, protože anonymové si nejvíce nadávají a spílají. Konkrétní člověk v dnešní době by se měl přihlásit ke svému názoru a neměl by se za něj stydět. Eliminovalo by to různé politické přeběhlíky , třeba i kriminálníky, nebo podvodníky. Tady by museli psát slušně a bez urážek. Vím , že se to většině diskutujícím nebude líbit, ale hodně by to vyčistilo zdejší diskusi, odpadlo by osobní napadání a vyhrožování a kdo se stydí za svůj názor, tak by sem prostě nechodil a nebyla by to žádná škoda, protože jinak to tady za chvíli bude pavlačová drbárna.

  1. A co když vám tu zůstanou víceméně lidé stejného myšlení, taková obdoba Novinek a tak. Budeme si tu říkat tu naši pravdu a zakonzervujeme se. A budeme se utvrzovat v naší pravdě a nepostřehneme změny kolem.
   Možná, že Vidlák chce mít k dispozici názory různé, a to s sebou přináší i nepříjemnosti. Pokud nejde o osobní urážky, které jen uráží, tak jinakost může posouvat.
   Ne každý se chce někam registrovat. Jsem jeden z nich.

   1. Přečtěte si článek v PL, kde Foldyna mluví mj. o zemřelém knížepánu. Řiká tam, že ačkoli spolu nesouhlasili téměř v ničem, vždy byli schopni vyslechnout názory toho druhého v klidu a míru. Nesouladné názory nejsou příčinou vzájemných urážek, ta příčina je jinde; totiž ve stavu mysli. Ve stavu myslí účastníků rozhovoru.

    Příklad? Tady je, v diskusi ho najdete, a nešlo o politiku, ale o – z mého, a nejen mého pohledu – naprostou prkotinu: jakési střelivo do pistolí nebo čeho.

    Je to jednoduché: kdo se chce pohádat, pohádá se vždy a důvod si najde jakýkoli.

    1. Dobrý den, ne, nešlo o prkotinu, šlo o poslední (nejčerstvější) příznak syndromu barona Prášila autorova přehánění přehánění (ilustrativní výběr některých předchozích viz v odkazech níže).

     Dovoluji si v té souvislosti vznést zdvořilý dotaz na pana Vidláka.

     Pane Vidláku, napsal jste (10:39):
     „Takže…. ukončuji bitvu mezi K42 a ostatními. Prostě ho nechte být. K42 napíše svůj příspěvek, jak to vidí a vy ostatní se s jeho viděním světa prostě smiřte. On vám nebere to vaše. Že k němu máte výhrady? To je snad normální.
     Odteď budu rozesírače diskuse prostě mazat.“

     Můj dotaz:
     Pane Vidláku, abych tedy věděl, co se tu smí, a co nesmí, prosím sdělte,
     zda tyto mé dva příspěvky

     https://web.litterate.cz/nejvetsi-ozbrojena-sila-v-zemi/comment-page-1/#comment-224111

     https://web.litterate.cz/o-sile-slov/comment-page-2/#comment-167471

     pokládáte za rozesírání diskuse, nebo ne. Jsou přípustné, nebo nepřípustné?
     Smí, nebo nesmí se upozornit na faktické nesrovnalosti, a případně požádat autora, aby svá fantastická tvrzení doložil odkazem na zdroj, ze kterého čerpal? Děkuji předem za odpověď, která je pro mě důležitá (protože pokud by se to nesmělo, přestal bych v novém mazacím sitkomu Baron Prášil mučedníkem zaclánět).

     1. Já nejsem Vidlák, ale vzhledem k tomu, že předchozí reakce je ve vlákně pode mnou:

      Ujišťuji vás, že pro mne, jakožto pro člověka střelbou a střelivem naprosto nezaujatého, a jemuž jsou řečené předměty zcela lhostejné a stojící zcela mimo jeho zájem, jsou hádky o ten či onen parametr munice marginální prkotinou bez ohledu na to, kdo má v onom sporu pravdu. Já osobně to vnímám jako dětinské: vždyť kdo chce, pořídí si na střelbu takovou munici, která vyhovuje právě jeho potřebám. Odmítám být arbitrem v debatách, kde je jádrem sporu záležitost v mých očích menší než malá. – Ale takových témat na tomto webu je mnoho; je mnoho věcí, které mě zajímají podobně málo, jako třeba střelivo nebo stelivo (pro domácí zvířata).

      Pro mne je to prkotina, pro jiného klidně ultimátní životní problém.

      Když jsem založil tento web, bylo mým cílem vytvořit prostředí, kde se lidi můžou sejít a přátelsky pobavit nebo třeba i vášnivě přít o svých názorech, byť i rozdílných či protichůdných. Špatně jsem ovšem odhadl, že mnoho lidí nedokáže snést existenci názoru nesouhlasného a trpí potřebou protichůdný názor uštěkat a uřvat, když se nedaří oponenta přeargumentovat; že ochablost v argumentaci kompenzují silou výraziva; že trpí potřebou mluvit a být slyšeni, i když nemají co říct. (Klokánek: viděli jste mě, jak plavu?)

      Když to celé shrnu, musím konstatovat, že jsem neuspěl. – Není divu, vždyť to byl první pokus. Úplně napoprvé se zadaří jen zcela výjimečně.

      Kdyby bylo na mně, vámi odkazované příspěvky bych nemazal, neboť nevybočují z mých představ o slušné debatě.

      1. Žasnu,jak jste ušlechtilý a že hlavně vaše příspěvky nevybočují z vašich představ o slušné debatě. Přitom
       už jsem zaznamenal a zrovna Váš příspěvek občas bývá naprosté dno.

        1. Buďte si jaký chcete, hlavně druhé neotravujte. A pište konzistentně, jinak to jsou jen jakové řeči. Dělat ze sebe estéta a vzdělance a konat přesně opačně.

     2. Re: ZHt

      Aniž bych se jakkoli chtěl zastávat Kchódla, chtěl bych k vaším „příkladům“ sdělit asi toto.

      Něco překlep (počet nábojů).
      Něco drsná realita (ceny a platy na UA, inflace je zfíííně pááádivááá)
      Něco stěží ověřitelné tvrzení (počty padlých, počty sestřelených dronů).

      Od toho máte mozek, abyste něco vyloučil, nad něčím se zamyslel a něco shodil pouhým uvedením odkazu.

      Dám vám příklad.

      Na popření tvrzení nicku No Agenda jsem jako jediný byl ochoten utrácet svůj čas na písemné provedení výpočtu triviální úlohy z fyziky, jakož i na vyhledání přesných výšek sestřelených budov.
      Nasypání dat z praxe či většině lidu nesrozumitelných údajů či fazikálních jevů, spadajících svou náročností do studia na VŠ, je naprosto kontraproduktivní.

      A jen dodateček – v případě vojny na Ukraruině VŮBEC nejde o to, kolik čeho sestřelil Vasil Ivanovi, nýbrž VÝLUČNĚ o to, kdo při daném incidentu vynaložil méně peněz, viz cena dronu x cena rakety systému PVO/PRO.

      1. Ad „Od toho máte mozek…“:

       No vždyť.

       Přečtu si od k42, že Rusové vyrábějí 1,6 milionu dělostřeleckých granátů měsíčně. Jinde si přečtu, že to je 1-1,5 milionu ročně. Mozek zří rozpor. Tak se zeptám na zdroj (abych se z toho možná dozvěděl, které z těch dvou tvrzení je blíže pravdě).

       Přečtu si od k42, že ukr. voják v zázemí bere (přepočteno na Kč) 110 tisíc. Jinde si přečtu, že to je 30 tisíc. Tak se z důvodu použití mozku zeptám na zdroj, abych se z toho možná dozvěděl, které z těch dvou tvrzení je blíže pravdě.

       U těch nábojů se ptát nebylo potřeba, autor zaměnil cenu dvaceti za cenu jednoho.

       Kdo to sleduje, tak se opakovaně dočte, že bylo vypáleno tolik a tolik raket, a tolik a tolik jich bylo sestřeleno. Není třeba zkoumat, zda čísla sedí přesně – jde o to, že kdyby, jak opakovaně uváděl k42, Ukrajinci měli úplně zdecimovanou PVO/PRO, tak by nesestřelili nic.

       Atd. atp. Nepoužívám penilních nadávek. Jen se občas zeptám, abych (a se mnou třeba další) měl jasno (jasněji). Myslel jsem si, že – mimo jiné – od toho ty diskuse jsou: vyjasňovat si nejasné.

       1. Jakému zdroji chcete věřit? Ve válce každý zdroj lže, to byste měl vědět. Nejlepší je osobní zkušenost nebo info účastníka z první ruky.

        1. Škoda, že spolu s mnoha dalšími nechápete, o co jde. Obecně. Jde o modus operandi : nadsazování, zveličování, přehánění.
         místo za rok za měsíc (dvanáctkrát tolik)
         čtyřikrát tolik peněz
         dvacetkrát větší cena
         absolutní chybění PVO/PRO
         No a když lže uvádí údaje, jejichž nepravdivost je rozpoznatelná v těchto drobnostech, pak se lze obávat, že mu nelze věřit ani jiné faktické (fantastické) údaje, v nichž nepravdivost laik na první pohled nerozezná. To nejsou omyly, kdyby to byly omyly, tak by je korigoval a napsal něco jako „sorry, seknul jsem se“. Buď tedy úmyslné manipulace, nebo nějaká vada povahy.
         Mně celý život vadilo a vadí, když někdo lže a tím ze čtenáře/posluchače/diváka dělá blbce. Zdejší početné grupě <adorantů vševěda to evidentně nevadí, nejsou to sami schopni vycítit, a když na to jiní upozorní, tak se rozzuří a brání svého domnělého mučedníka.
         Nezbývá mi tedy nic jiného, než tu přestat vadit. Což učiním. Aspoň budu mít víc času.
         Je to trochu škoda, že se tu sektáři budou upevňovat ve své nekritické víře, ale nejspíš s tím nic nenadělám.

         1. Aha, takze dalsi jelito, ktere neumi vyhledavac a chce kazdou prkotimu do detailu vysvetlit od diskutujicich.
          Uz naprosto chapu, ktoc je tihle jedinci tak boji AI.
          Protoze jesli AI nekoho pripravi o praci, tak to budou hlavne blbci bez vlastini iniciativy.

          30 tisic berou vojaci v zazemi, 110 tisic maji vojaci v zakopech.
          Zdroj: AK

          A hlavne tu na me nejecte, jak je to nesptavedlive, ze maji mit vsichni stejne a AK to ma urcite spatne.
          Jo, a bolsevici taky tvrddili, ze zlate kabely neexistuji, dobre jste se nasel.

          1. Vo tech jelitech sakra kurio , 30 tisic ceho , 110tisic v jaky mene , ses prechytralej ,ale vysvetlit poradne nedovedes , jenom nadavas…
           Jiny maji vyhledavat.
           Kolik berou nizsi a vyssi sarze , dustojnici a generalove .
           Chytrej.Neni tu trochu rozdil??
           A co ty zoldaci ze zapadu , kolik ty berou.
           Ctenar ma narok vedet , ze muze informacim zde duverovat.
           Za nespravne, se ma autor prispevku omluvit. A uvest na pravou miru.
           Pistis vo vyhledavani a sam to nedelas.
           Diskutujici v prispevcich maji povinnost ke ctenarum a zodpovednost, za to co sem hodi.
           Jenom ty povyseny a naduty s nadavkama, tohle zrejme nemusi.

          2. Už jsem se odtud vzdálil, ale pro Vás výjimečně ještě jednou:

           Voják v bojové zóně má minimální základní plat 20.100 hřiven plus příplatek 100.000 hřiven = 120.100 hřiven, což odpovídá celkem zhruba 72.600 Kč,

           Voják v týlových jednotkách mimo bojovou zónu má minimální základní plat 20.100 hřiven plus příplatek 30.000 hřiven = 50.100 hřiven, což odpovídá celkem zhruba 30.000 Kč.

           Zdroj: https://lb.ua/society/2023/01/31/544315_z_1_lyutogo_zminitsya_poryadok.html

           Psal jsem to tu již 20. července. https://web.litterate.cz/o-sile-slov/comment-page-2/#comment-167471 a ten odkaz jste měl znovu v příspěvku o kus výše (18. prosince 13:32).

           Zdraví vás jelito co neumí vyhledávač.
           Agresivní tupče.

          3. Eben má za jeden večer ve Star Dance 55 tisíc a Kostková za stejnou práci jen 40. Nepřijde Vám to diskriminační? Ukroši verbují ženy,určitě jim taky dají méně.

       2. Nevěřte nikomu.
        Použijte ten špunt, co máte na krku, aby vám tam neteklo – a ověřujte si.
        Jestliže libtardi napíší, že se při raketovém útoku podařilo sestřelit 30 z 31 raket – a následně pod to vlepí tři fotky „následků raketového útoku“, na kterých je vidět 300-400m ulice, rozbité úplně na sračky – dokáže tohle jedna jediná raketa? Určitě?
        Odkud tak přesně vědí, kolik jich Rusové vypálili a jakých?

          1. reagoval jste na můj příspěvek ze 14:36:
           „Kdo to sleduje, tak se opakovaně dočte, že bylo vypáleno tolik a tolik raket, a tolik a tolik jich bylo sestřeleno. Není třeba zkoumat, zda čísla sedí přesně – jde o to, že kdyby, jak opakovaně uváděl k42, Ukrajinci měli úplně zdecimovanou PVO/PRO, tak by nesestřelili nic.“
           Špunte.

          2. Ale nicméně nenapsal co Vy tvrdíte, takže jste se poněkud unáhlil spíše Vy.

     3. Je podle mě jasný rozdíl mezi věcnou připomínkou a tím, co tu předváděli ti dva (a tím nemyslím k42). Pokud jsem si všiml, tak vy nikomu netykáte a hlavně ho verbálně nenapadáte. Naprosto totožné názory na všechno tu nemají žádní dva diskutující, pokud jsem si stačil všimnout, takže vždycky k nějakému sporu dojde, občas i ostřejšímu. Ale jejich cílem (podle mě) není diskutovat s ostatními, ale opanovat diskuse. Mně osobně se to jeví jako celkem propracovaná taktika a strategie bohužel známá z jiných míst. Už jsem tu v poslední době vzpomínal Ostrov Janiky jako příklad z relativně nedávné doby, kde to skončilo zavřením diskusí a zastavením činnosti.

    2. Nejdrive se zalze nejaka prkotina ,kdyz na to nikdo neupozorni , lze se
     vic a vic a uz to nemusi bejt prkotiny a muze to kazdej sledovat kolem sebe.
     S jidlem roste chut na dalsi pro nekoho prkotiny..V zivote a v praxi je tohle normalni.
     Upozorneni . V mediich.

   2. Majkl:

    Tohle je web konkrétního člověka a na něj většinou reagují anonymové, kteří ve skutečnosti nemají ani co říci, jenom plácají nesmysly. Kdo se tím má probírat? Myslím, že je na čase se přestat bát, protože „kdo se bojí , sere v síni.“
    Samozřejmě je to věc Vidláka, pokud mu to takto vyhovuje, tak ať si to nechá v tomto stylu, ale to se potom rozhodnout, koho bude mazat.

    1. Uz sem tohle vedel napred a upozornil …
     Z desolata do libtarda . Desolati touzici po svobode se ihned odkopali a jeci vo mazani prispevku , vyhazovani prispivajicich , zrovna jako ty svine ve vlade.
     Chteji mit tady ty slusne upravene oficialni media , ne ty osklive fuuuj, …
     Takovy skoro neznaji neco napsat poradne cesky a nejvice ukradaji odjinud ,
     aby tady poucovali.

  2. Ano. Vyčistilo by to diskusi. Zůstali by jenom uvědomělí dementi jako na Idnesu nebo Novinkách. Ostatní by prostě odešli.

   1. Polo

    Na Seznamu mě vyhodili, za to co jsem psal a to jsem psal slušně. Ti co tam zůstali ti“uvědomělí dementi „psali vulgárně a sprostě, takže to nesrovnávejte! A ti co odešli, byli vykopnuti za názor, což u Vidláka nehrozí.

    1. Hmmmm, byl tu jeden škebloň… s pěkně pitomým názorem… no chujsnim…
     Pak tu byl jeden věštec, co musel odejít kvůli nepředvídatelným okolnostem (a taky kvůli naprosté absenci taktu)… no, chujsnim
     Pak tu byl ještě jeden takový… řekněme neškodný plácal gogo (nebo spíš gogo masturbátor)… no, chujsnim…
     Pak se i ten sasin kajsyk schoval, na nějaký čas… asi měl inventuru v potřebách, tak to musel pár dní řešit.
     milena je prý taky sprostá jak dlaždič… nebo neni, nevím, už jsem o ní dlouho neslyšel
     o krtečkové husitce jsem už taky dlouho nic neslyšel…

     Říkám si, že tu nahoře je taková krásná pátá kolonka, na pátém nástupišti zovaná lampárna… ale tihle se tam z nějakého důvodu nikdy nedostali. Pana domácího nesrali svým hrubiánstvím… ale názorama. A byli otravní. A je to špatné pro byznis.

     Mi příjde sem tam otravný káčko, sem tam targus, sem tam mě článkem nezaujme vidlák… co už. Ale nikdy bych ale nikoho nemazal. I za sebevětší hovadinu, hnusárnu, a čert ví co ještě. Zakázal bych mu psát dál, to jo, ale co už napsal, to bych nemazal. Asi je dobře, že nemám potřebu mít svůj vlastní blog, a svou vlastní diskuzi… eště bych se stal tím ,čím v hloubi své černé duše opovrhuju.

     1. kura byznyz ,biznis, bysnys, byzníš… to je tak když se experimentuje s patvarama. Mělo tam být samozřejmě bisnis (jakože je bi, a s ňis k tomu)… patvar jeden patlavý

    2. Byli vykopnuti za prostý názor, nebo politický názor?
     Zaregistroval jsem na jiné diskusi, že to bylo v 99% případů to druhé. Redakci byl nepohodlný politický názor, nebo ten zatracený „narativ“.
     Stačilo se jen optat ostatních, zda se i našim chudým rodinám, dostává takové pomoci, jako ukravínským. Doživotní ban a nejen hovinky.

     Iděs promazává diskuse a banuje jako zběsilý, dtto blogeři. Je úsměvné, podívat se do rubriky blogů na iděsu, co tam zbylo a o čem se tam píše.

     Vyštvali už i Větvičku, předtím hafo velmi dobrých blogerů – a nechají tam exhibovat prokazatelně duševně nemocné lidi, jako grcálek, flaška, ziegler, sádecká…
     Ta poslední jmenovaná, má schopnost onen blogový prostor, zaprasit i třemi „blogy“ denně, které jí dost pravděpodobně píše nějaká, zatím neumělá inteligence.

     Ale pozor! Zdání jakoby volného, diskusního prostoru pro všechny, je přece vytvořeno!
     Co po zásazích cigánské cenzury ten prostor obsahuje, to už je nepodstatné.
     Ještě před cca rokem, byl na iděsu prostor na konci strany, vyhrazený blogům, mnohem delší. Seřezali jej na co nejkratší míru – a do výběru se pak záhadným způsobem dostávají ta paka, která mají „tahavější“ titulek. Po otevření zjistíte, že jsou to sprosté klikací pasti.
     Celkem dobrý psáč, pan David Snítilý, ten se na blog iděsu už vykašlal taky. Po zásazích cigánské cenzury přímo do textu.
     Jednoduše neexistuje, aby zle smýšlející vědma-čarodějnice, byť jen strohým popisem vizáže, připomínala morgošku.
     Cigoš jede podle 1984 a vůbec nikdo mu v tom nebrání. Naopak.

  3. =D za větu „Konkrétní člověk v dnešní době by se měl přihlásit ke svému názoru a neměl by se za něj stydět.“ Vám tímto uděluji cenu internetu. Můžete si ji vyzvednout na kterékoliv pobočce =D

   A za větu „Tady by museli psát slušně a bez urážek“ přidám 20% slevu na libovolný nápis na hajzlíku =)

   Mám dotaz… teda, několik dotazů… k navrhovanému řešení za předpokladu, že tady bude nějaká registrace:
   Co s někým, kdo má jiný názor než já?
   Co s někým, kdo má jiný názor než Ema, Gerd, Targus, Milena, Houmr, k42, k56, b54 a scallop?
   Co s někým, kdo má jiný názor než Vidlák?
   Co s někým, kdo tapetuje každý Vidlákův článek, a každý den deklaruje svůj názor pětistovkou slov?
   Jaká by měla být sazba za hovno psané, myšlené, nakousnuté a za darované?
   Kdo bude názorový arbitr?
   Co když dojde k rozporu mezi názorem a faktem (což se nejenom tady děje velice často… viním idnes)?
   Pokud je diskuze řízená… je to stále diskuze, nebo spíš indoktrinace?

   1. Každý ať si diskutuje podle libosti, například mě vůbec nevadí, co kdo píše, ale pokud se to tady začne urážet, tak sem nemá cenu chodit.
    Já bych tu anonymitu udělal podle klíče, že konkrétní lidé (pod přezdívkou) mohou diskutovat neomezeně a anonymové pouze napsat názor , ale bez možností ho v dalších odpovědích rozvádět.
    Čeho se vlastně bojíte? Stydíte se za svůj názor? Tak sem nelezte!!!

    1. Když budete mít žízeň a někdo Vám donese vodu, tak Vás zajímá ta voda (popř. jak k ní dotyčný přišel), dotyčný sám o sobě možná, o něco později – až uhasíte žízeň..(pokud je dotyčným křesťan, tak mu nezáleží na vděku…prostě donesl vodu, dal napít a šel si po svém).
     Podobně s hladem.
     Nu a když si chcete popovídat s někým neznámým, tak ho oslovíte nějak neutrálně, třeba “ mladý muži“ nebo “ slečno“, popř. “ tajtrlíku z politické neziskovky “ :-D. A většinou se nepředstavujete, ani jeden z vás, ani vzájemně. V tom posledním případě by to bylo dokonce riskantní, oni ti tajtrlíci mají mezi sebou dost denunciantů či udavaček….holt každý se nějak živit musí. A klidně přinese i tu vodu, aby něco vytěžil.:-D

     Mi je jedno, jak sem někdo píše, pod jakým jménem.
     Snažím se lidi nesortovat, snažím se reagovat na daný jednotlivý text, nenesu tu ženu dál – poté, co jsem ji přenesl přes řeku.

   2. Odlišný názor v diskuzi mně nevadí, v dané chvíli mohou být oba stejně relevantní. Opačné názory rozsoudí čas a historici. Jeden názor bude za proroka a druhý za nechápavého blba.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *