17 července, 2024

Arogance ministrů i hytlermarketů

Tak nám náš teolog ministr zemědělství Marek Výborný zjistil překvapivou věc… obchodní řetězce v novém roce rozhodně nezlevní, ale naopak zdraží a žádné snížení sazby DPH na potraviny na tom nic nezmění. Při tiskovce byl Marek Výborný evidentně rozladěný a já jsem konečně pochopil, proč si Fiala naše Lid(l)ovce drží v koalici. Nechává je vyžrat to nejhorší. Zdeněk Nekula to nevydržel a rezignoval… a když jsem teď viděl Výborného, tak ten k tomu nemá daleko. Aneb, když ti končí politická kariéra pro neschopnost, nemůžeš s tím vůbec nic udělat a ještě pohřbíváš i poslední žalostné zbytky stranických preferencí.

A premiér tě ještě dorazí kontrolním nákupem nutelly…

Do toho producenti potravin, tváří v tvář likvidaci svého oboru, začínají dostávat odvahu a tu a tam ukážou, jak vypadají marže v hytlermarketech. Mrkev producent prodal do marketu za 9,30 Kč/kg a na pultě se objevila za 27,90 Kč/kg. Nedávno také ukazovali nějaký sýr, který šel do hytlermarketu za dvacku a prodával se pak za padesát. Toho jsme se od neviditelné ruky trhu dočkali. Ale hlavně že žádný ministr nemůže určovat ceny… pro věc trhu není žádná cizí oběť dost velká.

Aneb, to je tak, když tvrdíte, že osm velkých obchodních řetězců, kteří navíc ještě mají třeba i společného vlastníka, jsou konkurenční tržní prostředí. Oligopol to je! Oligopol!!! Naše vláda samozřejmě neumí ani jedno – neumí nastavit skutečné tržní prostředí… tedy spíš nesmí, Prouza se postará, aby podíly na trhu zůstaly, tak jak jsou. A když už tedy neumí nastavit tržní prostředí, tak se neumí poradit ani s těmi naprosto lichvářskými maržemi, proti kterým jsou poskytovatelé krátkodobých půjček naprostí žabaři.

Mimochodem – právě lichvářské půjčky zařídily, že u nás existují významné výjimky z obchodního tajemství. V dnešní tržní a svobodné době má i Otík Rákosník nezadatelné lidské právo podepsat půjčku s dvacetiprocentním úrokem a zničujícími pokutami, díky čemuž hladce přijde o chalupu po nebožce mamince. A tak, aby to i Otík pochopil, tak musí přímo na smlouvě vidět, jaký ten úrok doopravdy je, jaká je RPSN, jakou provizi z toho má zprostředkovatel od Providentu, atd, atd. Prostě aby i člověk mdlého rozumu měl před lichvářem alespoň trochu šanci.

Znovu opakuji svojí tezi… proč tohle nejde i u hytlermarketů? U Providentů, Kamali a podobných šmejdů to šlo. Ano, trvalo to, i aktivisti se zapojili, dodnes to není úplně v pořádku, ale alespoň se to dostalo pod kontrolu. Když to šlo u poskytovatelů půjček, proč by to nešlo i s markety? Máme tu oligopol velkých obchodních řetězců, tak je nejvyšší čas se k nim chovat jako k oligopolu. A prosím, až tu bude opravdu tržní prostředí, alespoň jako v Polsku, pak bude možné se spolehnout na henten volný trh, který nastaví nejlepší ceny.

Mimochodem, víte, proč hytlermarkety od příštího roku zase zdraží? Protože by jinak nesplnily plán a jejich vedení by nedostalo pravidelné (a velmi vysoké) odměny. Tyhle plány se pochopitelně nestanovují tady u nás. To udělá centrála kdesi v západní Evropě. Tržby v maloobchodě klesají… už dlouhé měsíce. Jak máte splnit plán a dostat prémie na nové BMW, když klesají tržby a lepší to nebude?

Musíte z každé koruny tržeb vydojit větší zisk.

To už tady přece jednou bylo, ne? Takhle jsme se dopracovali k ceně kubíku vody z vodovodu ze dvou korun na dnešních šedesát. Veolia si vzala vodu a chtěla zisk. Tak zdražila. Lidi zaplatili, ale začali šetřit. Spotřebovali méně vody. To by nešlo, to by se nesplnil plán zisku. Tak se zase voda zdražila. Lidi opět zaplatili a opět snížili spotřebu. Zase se jim voda zdražila a lidi to zase nepochopili a zase snížili spotřebu. Princip Veolia… To je také v podstatě oligopol. Tak nějak si nevybíráte, od koho budete vodu odebírat. Prostě k vám vede trubka z vodárny a jinak to nejde.

Stejné je to i s elektřinou. Přes všechny kecy o distributorech, přenosových soustavách a podobně, pořád je to hodně moc spotřebitelů a několik málo elektráren s jedním společným dispečinkem. A jen Otíka Rákosníka můžete přesvědčit o tom, že je to zdravé, konkurenční a tržní prostředí. Normální člověk by takovém blábolu podlehnout neměl.

Takže si to shrneme… Hytlermarkety zdraží, protože klesají tržby a tak musejí svůj lichvářský byznys učinit ještě víc lichvářským, protože jinak by české vedení nedostalo kvartální odměny a nekoupilo by si za ně něco opuletního. Odměny jsou tak velké, že stojí za to, angažovat Tomáše Prouzu a jeho melody boys a dát mu tolik peněz, aby byl důležitější než ministr Výborný (což není zas tak obtížné).

Nečekejte, že by některý z manažerů Kauflandu přemýšlel makroekonomicky. Jako třeba, že jestli to takhle bude pokračovat, tak by mohla zvítězit myšlenka, že trh je blbost a nejlepší bude zavést zase plánované hospodářství. Vyměním jeden socialismus s frontami na banány za kapitalismus s předraženými potravinami… Správný manažer Kauflandu totiž volí Markétu Pekarovou Adamovou a nutně potřebuje nové Rolexky a na takové blbosti, jako že lidi žijí v bídě, na to nemá čas. Kdyby se líp učili, mohli být přece také manažery v Kauflandu. Kupecké počty jsou jasné, jestliže lidi utrácejí míň, tak jim musím zdražit, abych já měl pořád stejně.

Všimněte si, že přesně takhle to dělá i Stanjura. Mzdy se propadly, to znamená, že se propadl výběr daní, to znamená, že máme míň a přitom chceme kupovat stíhačky. Tak prostě zvedneme daně. Lidi to samozřejmě zase nepochopí, budou utrácet zase míň, protože jediná alternativa je půjčka na lichvářský úrok, kde si ve smlouvě přesně přečtou, jakou mají RPSN… a výběr daní zase klesne. Dáme si další konsolidační balíček, lidi zase nepochopí, že s menšími výplatami mají utrácet víc… takže se zase na daních vybere míň… stačíte mě sledovat?

Největší průser této země není to, že jsme naletěli Blyštivému Péťovi, největší průser je to, že není nikdo, kdo by to uměl zastavit. Největší průser je, že je tu tak málo odvahy, aby všichni sborem zařvali, že král je nahý. Statečných je pořád jen hrstka a typicky po česku – ti, co jsou stateční, ti spolehlivě nejsou v žádné funkci, kde by ta statečnost k něčemu byla. Naopak ve funkcích sedí konformní zbabělci, kteří by obětovali vlastní babičku, jen aby měli kvartální odměny.

Takže znovu říkám: Maloobchod není žádné tržní prostředí, ale oligopol a podle toho je třeba s ním zacházet. Pro začátek třeba tak, že budou odhaleny a zviditelněny ty lichvářské marže a celá ta zlodějna se ukáže v plné kráse, aby ji každý viděl stejně dobře, jako vidí, jak moc vás obírají při půjčování peněz. Obchodní řetězce jsou prostě hytlermarkety a lepší označení si nezaslouží. Až u nás budou ceny potravin při stejných daních stejné jako v Polsku, můžeme se bavit o tržním prostředí, ale do té doby je zapotřebí bič a hůl.

A to netáhlo, Výborného, odvolejte, nejlépe s celým ministerstvem zemědělství. Nic se nezmění, ale nebudeme alespoň platit ansámbl zbytečných úředníků, náměstků a nejzbytečnějšího ministra, který spolu se svým premiérem dokázal pouze pojmenovat neradostnou skutečnost, ale nedokáže s ní nic udělat. A vůbec bych se nezlobil, kdyby Tomáš Prouza náhle zmizel neznámo kam.

Lidovcům blahopřeju k pádu pod jedno procento preferencí. Zbyteční ministři = zbytečná strana. Budete potřebovat korespondenční volbu, abyste měli alespoň nulu. Když jsem včera při slyšení v poslanecké sněmovně viděl, jak se Výborný vysmívá před plným sálem panu Ládovi, který ještě věřil, že s vládou se dá mluvit… tak vedle volební urny bude muset být ještě jedna, aby vaši bývalí voliči měli kam zvracet. Na Raptor TV je přenos ze slyšení té petice. Ale bacha, je to jen pro silné nervy. Taková arogance se hned tak nevidí. Normálně se s nimi mluvit nedá, je nejvyšší čas, aby na Prahu vyjely traktory.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí a podpořit vlastní národní občanskou společnost, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle agentovné alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky.

308 thoughts on “Arogance ministrů i hytlermarketů

 1. Oligopoly, oligarchové… Vláda instalovaná pochybně, vládnoucí od desíti k pěti. Zchudlí poddaní zblblí televizí a Západem rozdělení a neschopní odporu leč zčásti bubnující do války a stejně přitom s holým zadkem…
  Je pak příměr ČR k Ukrajině zavádějící? Neřekl bych, vrána k vráně sedá. Ukrajinu budeme bezvýhradně podporovat až do Konce. Jejich i našeho.
  Na Kose dnes vyšel souhrn „vládních úspěchů“, zde: https://vlkovobloguje.wordpress.com/2023/12/06/pak-je-mejte-radi-aneb-bilance-fialova-obludaria-po-dvou-letech-vladnuti/#more-1005488

 2. Trochu OT(?) s omluvou:

  Pěkný, čtivý a podnětný článek, který by neměl zapadnout …

  Jen bojím bojím, abychom pro samé love/prachy nezasklili skutečnost, že se poměrně tiše chystají (jsou na spadnutí) změny ve smyslu přeladění a budování lepších zítřků pod prapory W H O … (+další vymoženosti)

 3. DOBRÝ DEN. Souhlasím, ano, je to tak. Dovoluji si k tomu připodotknout. Současně vládnoucí klan pětikoaličních zločinců je jen pokračováním a vrcholem 34 letého rozkladu státu. Rozkradeného, rozloženého a ožebračeného na úroveň neokoloniální gubernie, kde hlavním hybatelem makroekonomiky jsou zahraniční korporace států bývalého západu, vítězů studené války. Tady je to ono, jak praví pan autor Vidlák, že největší průser je, že není nikdo, kdo by to uměl zastavit. Devastovaná a stále více korumpovaná státní správa a giganticky nafouklá byrokracie ve spojení s podvodnými dodavateli IT služeb je výsledkem totální devastace. S tím souvisí strmý nárůst majetkových rozdílů, kdy vzniká vrstva zbohatlíků, kterým nevadí zvyšování cenových hladin a narůstá vrstva ožebračené bezmocné „lůzy“. Poslední projev totálního rozkladu je pak devastace trosek terciární sféry, zdravotnictví, školství a sociálního zabezpečení. Tím se dostáváme na úroveň latinskoamerických a afrických kolonií s režimy ovládanými zkorumpovanými satrapy a diktátory, kterým je ekonomický úpadek a osud vlastního národa zcela u zadele. Pak se nelze divit, že nakonec platí výrok pana Ludvíka Vaculíka, že se vrátily podmínky které byly hlavní příčinou vzniku bývalého režimu.

  1. Velmi podobně to vidí i Petr Hampl:

   Čím dál jasněji se rýsuje, že Česká republika směřuje nikoliv k modelu, který připomíná Západní Německo 80. let (a pro který dosud používáme nostalgický pojem „Západ), ale spíše k modelu připomínajícímu Paraguay nebo Argentinu 70. let. Obrovské sociální rozdíly, bída, nevzdělanost, zaostalost, okázalé zneužívání moci a v pozadí na vše dozírá americký „spojenec“. Některým lidem se podaří odstěhovat se, zbytek se přizpůsobí. A po čase se dokonce začne tvrdit, že příčinou problémů je rasová méněcennost nebo místní kultura. Nikdo už nebude věřit tomu, že Česká republika bývala zemí, která stavěla jaderné elektrárny a produkovala nejlepší inženýry na světě. Ostatně, latinská Amerika taky bývala bohatým regionem.

   Vypadá to, jako by USA neuměly ze svých satelitů vyrábět nic jiného.

   1. „Na stanici v Cheyne ,kazdy rano , lumpy, flinky a tulaky natriskano“..zpivali trampove ..Co se tyce Argentyny ,zvolenim cvoka , dali obcani najevo ,ze uz je existence Argentyny vomrzela a ze chteji vsecko jiny, nasledovat zapad….
    Poucky vo tom, co se vsechno ma zmenit /a je toho az nad hlavu/, narazeji stale
    na jeden kardinalni problem ,
    co chcete zmenit a jak , kdyz lidi sou porad stejny..
    A zadna poucka vo tom..
    Mliko nadojeny vod kravy je taky porad stejny , muzete delat revoluce jaky chcete ,
    ale kravu pouckama , taky nezmenite ani nepolepsite.
    Se vo to pokouseli v minulosti nejaky experti ,ale nic nepomaha..

 4. Už jsem to tu psal, ale musím znovu. V tomto punktu se buď Vidlák mýlí, nebo chce cílevědomě rušit tržní prostředí.

  Navrhované zveřejňování marží hytlermarketů poškodí mnoho nevinných v obchodním řetězci. Kromě toho je to byrokracie par excelence.

  Funkční řešení je prosté – efektivní a spravedlivé progresivní zdanění zisku korporací. Samozřejmě všech oborů, nejen hytlermarketů. A zdanění finančních transakcí, zejména mezi nadnárodními matkami a dcerami.

  Dnes jsou daňové zákony napsány proti lidem a malým firmám, v zájmu mafií a oligopolů. A jejich loutkové vlády s tím samozřejmě nic dělat nebudou.

  Chápu, že líbivé zveřejňování nákupních cen je prředvolebně atraktivnější, ale dle mého názoru věci nepomůže.

  1. A jak to dodatečné progresivní zdanění pomůže spotřebitelům? Dle Vidlákovi filosofie to dopadne tak, že náklady na zdanění přenesou do svých cen, takže ve finále zaplatíme ještě víc.

   A zdaněné prachy půjdou třeba na podporu fašistického oligarchanátu nebo na nákup dalšího kovového šrotu z dílny strýčka Sama 🙂

  2. Vy si opravdu myslíte, že to co mám předvádějí kartely hypersuper, dodavatelé energií, PHM, vody, mobilní operátoři, že to je opravdu „tržní prostředí“?
   A jak tedy, podle vás, zapadají do toho „tržního prostředí“ politická rozhodnutí, která předem vylučují např. nejvýhodnější dodavatele jaderné elektrárny, surovin, ropy atd.?
   O jakém „tržním prostředí“ se tady bavíte v systému dnešních eurodotací, dotací jednotlivých ekonomický silnějších států ale dotací jako takových vůbec?
   Tržní prostředí u nás totiž už dávno neexistuje.

 5. S článkem souhlas. ale zkusím nastínit i řešení, byť částečné: znám několik zemědělských podniků, kteří svou produkci prodávají sami: namátkou: ZODV újezd u Uničova, ZD Sloupnice (Litomyšl), ZD Unčovice, ZD Rosice u Chrasti…je jich více a mají stále narváno. chápu, ne každý zemědělec má jatky, mlékárnu atd. ale tohle je dobrá alternativa.

  1. Když tohle není řešení pro každého. Sotva někdo z paneláku koupí, rozbourá a uskladní půlku prasete nebo metrák brambor (v paneláku nevydrží ani poloviční pytel brambor). V tom větším objemu lze významně ušetřit, ale pokud chcete i u výrobce navážit, zabalit nějaké malé objemy cena se zvedá což spolu s tím, že musíte někam zajet pro tu mléko, tu kilo cibule nabalovat výdaje jako čas a PHM.

   Nebýt mlékomatu při cestě domů, sotva bych se i přes mnohem lepší sensorické vlastnosti pravého mléka vyždímaného z krávy pro něj stavil (20 Kč/L), a to neušetřím ve srovnání s mlékem alias trvanlivé latexové vodě z Lidlu leckdy v akci za 13 Kč/L. Leč v tom Lidlu mám vše po hromadě, předražené ale za hodinu vyřešený nákup na skoro týden.

   A ano, mám sklípek, mrazáky a ještě trochu sil, takže si nanosím pytle brambor, pšenici i půlku prasete svedu rozbourat či zvěř stáhnout a uskladnit. Tam pak jsem na polovičních cenách což samozřejmě v rozpočtu rodiny s dětmi znát je. Ale:
   1) mám to kam dát
   2) umím to a stačím na to, zatím
   3) čas na to jde na úkor něčeho jiného

 6. Zmeny, aby nebyly zmeny.
  „Dam delovou ranu, bum,bum a bum , Mam Rozpravkovyj dooom,zpival
  po zajezdech na zapad az 6 mesicu v Usa , KG.
  Ringo zase z vule strany a vlady , zaplavoval TV a radio texty jako Hop a je tu lidoop a vo spenatu , jako v 62 Havel cestoval , kde chtel na zapad , tak Ringo velky slavy s pozehnanim UV KSC,cest jejich praci , ac neherec s divadlem
  odjel nenapadne na 6 mesicu na dovolenou do nepratelsky na zivot a na smrt Usa..
  Dodnes poslancem v parlamentu, za ty zasluhy..

  Ve svobodnym state behem vlady svobodne zvolenych a ve svobodne spolecnosti ,
  napisu tri kratsi prispevecky /doufaje marne ,ze aspon jeden projde/
  a hned , bleskem na aero, svobodne !!! zmizely.
  Jenom serazuju vseobecne znamy informace a zpravy , aby z nich na zaver ,
  vysla jenom zase skutecnost.
  Ta skutecna ,prava a dlouho planovana pripravovana skutecnost ,
  nova a skryvana , co voni ,co maji nejakou moc nechteji , aby vobyc clovek vedel.
  Sem zvedavej jestli apon tohle vydrzi..

  1. Stařecká demence je sfiňa, Pawlíku ale takhle ji inzerovat, na to už musí být povaha. Vzdělání je na škodu, do parlamentu nepatří politici, ach jo. Chudák admin, ten to před smazáním číst musí.

  2. Opravdu by nešlo, tohoto otravného autistu přesunout na Tribunu?
   Mně to přijde, že ho někdo posadil před PC, tady si hraj a neotravuj.
   Jsou to jenom štosy nicneříkajících hoven.

 7. Prosím Vás, vždyť nemusíme chodit do super+ hypermarketů.
  Můžeme jít, jako např. u nás v Brně do malých prodejen Brněnka, můžeme jít do vietnamských prodejen, které se nazývají RAPO, ty mají otevírací dobu delší než supermarket. Je v tom ale háček. Ceny jsou tam o hodně vyšší než např. v Albertu.
  Jak je to možné? Proč Vietnamec vykupuje akční zboží ve velkém v supermarketu?
  Protože je levnější než ve velkoobchodu a může ho pak ve své prodejně prodat s pěknou marží. Kdyby byly obchody s lepšími cenami jak mají hytlermarkety, tak tam mají prázdno. Ale ony prostě nejsou. Navíc v těchto obchodech prakticky nemají slevové akce a prodávají pořád za stejné a vysoké ceny. Takže tam chodí minimum zákazníků.

   1. Problém je v tom, že ty velkoobchody, pekárny, zelináři, mlékaři a jiní dodavatelé malým obchodům prodávají zboží za ceny stejné, nebo jen o málo nižší, než mají v těch hypersupermarketech v regálech. Mimo to je většinou cena podmíněna minimálním množstvím odebraneho zboží. Nejhorší je ale pečivo. Zatím co marketům ho berou zpátky, vám zůstává ve skladu… Dvacetiprocentní marže je většinou maximum, DPH od smešného obratu. Tak se nedivte, že mimo řetězců si prakticky nikdo ani neškrtne. Vietnamci mají svoje velkoobchody a jejich pracovní podmínky byste si asi pro sebe nepřál.

  1. Ty větve už dávno měly být vypráskány buď domů, nebo po nich má jít finanční správa.
   Oni jsou chytří, resp. vychcaní a furt ve ztrátách, jak večerky tak bistra a nikomu to nevadí.
   Politická korektnost v praxi a Svaz česko-vietnamského přátelství…

 8. Tohle bude příspěvek naprosto mimo téma, nicméně, hodí se k předešlému dni a i ke dnům následujícím. Jak chcete spojit kohokoliv, když i lidé, nazývající se vlastenci, chodící demonstrovat, pak obdivují Krampus čerty?, vítají a fotí se v Coca Cola kamiónu a slaví Halloween.. Santa jim visí z oken.. Dokud se tohle nezmění, nezmění se vlastně nic. Vidláku, přeji pevné nervy, držím vám sice palce, ale nevím, jestli je ještě co spojovat. Teď to sice vypadá, že už je vše na hraně, ale znáte to, chléb a hry a psovi kost…

  1. je to tu na hraně, ale to vůbec neznamená, že si český lid nenechá líbit i mnohem víc…! důkaz: ukrajina – tam bylo hůře, země zkorumpovaná, že i česká korupce může závidět – a nebýt těch národnostně fašistických sporů od roku 2014, tak tam ta společnost jela dál a bylo dále hůře a lidé by to snesli, tak jako to snášíme my, ostatně dnes tam tuna lidí utekla, tuna lidí zemřela na jatkách a vzbouřil se někdo? leda jednotlivci.

   tudíž českou kolonii nevidím moc optimisticky, jasně příště přijde babiš a co? však on jede to samé akorát mírnější formou a i kdyby se lehce napravil jak Fico, tak stejně stíhačky za půl bilionu jsou podepsané, dluhy – české a záruka za ty evropské a ukrajinské jsou podepsány, smlouva o přítomnosti vojsk usa podepsána atd!

   tady líp nebude, ale snad se pletu, optimismus mi nikdy moc nešel

   1. Bohužel se obávám, že máte oba pravdu. Kulturní kolonialismus, jak jej popisuje příspěvek nad vámi, u nás bohužel padl na živnou půdů a zapustil silné kořeny. Kdyby jen Halloween, vždyť se u nás slaví třeba svátek svatého Patrika, se kterým nemáme vůbec nic společného, nebo šílený „svátek“ svatého Valentýna… to vše samozřejmě pod záštitou nesvatého Mamona ( מָמוֹן), skutečného vlastníka naší kolonie jakož i jí nadřazených subjektů (EU, SRN, USA a další).

    Ta Ukrajina je dobrý příklad, že dno je ještě daleko…

    1. To neni z niceho nic , nevolnictvi taky nebylo jako v dejepisu, 180 dnu v jednom roce se slavili ty svaty z narizeni Vatikanu..
     Kapitalista to ma vod jasotu k jasotu ,sotva skonci jeden svatek,
     dalsi se zacne propagovat…
     Taky kapitalista si privlastnil rebelovani , aby prodal tem, co se tak citi a voni sou pak radi ,zakoupenim vyrobku si zarebelujou , revoluce dela kazdej den ,revolucnima ,prevratnejma vyrobkama , aby prodal.
     Kaput a lista je to, co kazdej chce, na ty, co trhovsky nakupujou
     ale zase, na ty co nenakupujou , je to , co zadnej nechce..Kat.

  1. Takže zadotují „potravinárom“ soláry a odpustí jim odvody (část) na soc poj? 🤣 Dál jsem to nevydržel. Borci, na rozdíl od Vidláka, nepochopili nebo pochopit nechtějí, že hlavní jádro pudla je na cestě mezi výrobou a hypersuper. A ceny energií nevyřeší další „slunečníky“ na střechách výrobních hal a kravínů.

 9. Hezký článek, ale máte tam Vidláku chybu. Traktory? Tanky Vidláku, tanky. Ne já vím, že by vás za to zavřeli. Ano, zavřeli, to je totiž jediné co umí, na to jsou dobří. Aby jste se uchránil musel by jste napsat, že je to taková hyperbola, Moravec by vás podpořil.

  1. Správně tam má traktory. Jako kdysi zpráva TASSu:
   Čínský tank napadl poklidně orající sovětský traktor. Tento palbu opětoval a poté odletěl zpět na základnu.

 10. Nevím jak se tomu dnes řílá, myslím si že gdyž pár vlastníků „vlastní “ ty oligopoly a majetky registrují na bílé koně a daní na kaimanech nebo je přes nákladové položky, mezisklady a zboží na cestě převádí zpět mezi své oligopoly a berou si na to půjčky, tak to už nejsou ani trasty, je to něco obludnějšího.

  Chudák Otík.

  1. Vobcas se zminim ,vo tom co vidim , mam pred sebou cerny na bilym ,
   ze vlada je gang sasku , ktery sou na vymenu, za dalsi podobny,
   ktery nevladnou , podurednickove maji prikazy.
   Steka kazdej denne , tak na spatnej strom ..
   A este je kazdej urazi , kdyz jim nadava slovem vlada.
   Voni se sice chteji blystit …
   V podstate mentalita kazdyho je vzdalena vod pritomnosti , zhruba 30 let.
   Nekdy vic . A je to videt.. Vyjeveni pritomnosti a skutecne situace nikoho nebavi..
   Touzi rajtovat na bachorkach a maji radi predstirani ,ze vlada je vlada a
   dokonce vladne a ze jde o politiku , vo spatny a nebo chybny rozhodnuti ,
   sami je siri kde muzou a nemuzou se vodtrhnout vod zajmu vo volby..
   Volby musi bejt, porad se vo nich musi recnit a psat i kdyby na kurku nebylo..
   Vo ty jejich ,vo ty svobodny..

   1. …ano, aby si každý volič mohl vybrat naprosto svobodně a demogratycky barvu a strukturu provazu, který mu hned po demo volbách nasadí na krk a postupným přidušováním z něho tahat kačky. Hlavně, aby to bylo demogratycky. I kdyby to mělo být korespondenčně. A on se bude divit. Zase. Jako skoro po každých volbách posledních let. Dyk řekli nezvedneme, ale zvedli. Dyk řekli nepustíme je tu – a papír podepsali.
    Bordel v hlavě absolutní. Lobotomie ze zmatení pojmů – válka je mír a mír je válka. Pravda je lež a lež je pravda. Z tečky za kovidem byla tečkovaná. Vše je komerce, nebo se brzy komercí stane.
    Jmenuje se Mamon, bůžek, ke kterému se klanějí ti dobře schovaní v Matrixu. A možná ještě i jinak a hůře. Občas se odhalí, jako během otevíračky gothardského tunelu. Rád se ukazuje. A mezi jeho posluchači byli snad všichni důležití posluhovači z EU. A nejen.
    Toto je primárně bitva duchovní.
    PS: všimli jsme si, jak volič – ovce – my je stále více zmaten a koná jednou tak, jindy jinak….a takový mladý Pivouš ví přesně, co a jak chce a má plán?

    1. Podle Lenina si kapitalista koupi vod bolsevika vopratku ,
     vobyc lidi tu vopratku si poridi sami a radi, volbama.
     Aby vedeli ,tak nejdrive chodi do skoly , se skolnikem.

 11. Pro Vidláka

  Já se tu snad ještě tak nerozepsal, jako dnes. Ale čert to psaní vzal, především, jaké odvolání agroministra? Komplet to musí pryč, a to co nejdřív. Teď nasrat na levici a pravici, zrovna jste se Vidláku vyvlík z tý politiky, proti čemuž i přes ty svý pošťuchovačky nemám ani popel. Ale ten praporečník Vám zůstává. Bubeník. Jaká je tu síla, která má aspoň nějakou kapacitu poslat je do psí prdele? Přesněji, kdo umí zvednout lidi? Nebudu vyjmenovávat, sám víte. Když to neudělá jediný, kdo (s i tak problematickou, ale aspoň s nějakou nadějí) může, a to i za cenu vypití kalichu hořkosti někým/některými, neudělá to nikdo.
  Teď přece musí na chvíli bokem jak to pravo-levé soupeření, tak eventuální osobní věci. Jde o tuto zemi. Což není přirozeně pouze apel na Vidláka, ale na všechny.

  Doslovně cokoliv je lepší, než tahle smrtivláda. Nebyl jsem to jen já, kdo dokola připomínal drtivost času. Jeden každý den jejich přítomnosti přináší další a další katastrofy. Teď ten kokot vesmírný podepsal, že vypneme uhelné elektrárny o pět let dřív, než chce EU, tím zemi doslovně, tzn. do slova a do písmene uvrhne do energetické chudoby. Na ceny v marketech čumí jak vyoraní sysli. Stovky miliard už jsou odepsané do těch usranejch tryskáčů. Raději nebudu pokračovat, jen, co dalšího ti onani podepíšou a hned zrealizují zítra? Už to ani nenazývám okénkem pro vulgaristy, vždyť to jsou zmrdi zkurvený. Co udělají zítra?

  Tady už skutečně začíná jít i o tu holou prdel. Jestli něco neuděláme, vyžerem si všechny jejich sračky a budeme v tom pokračovat dalších x let. Ten prasopes si napíše na fb, že zvládá krize a bude to v pohodičce, vždyť na to už ani nejsou příslušně intenzivní vulgarismy. V první půlce příštího roku je musíme vyfakovat. Ať si kdo chce vykládá, že není jak a že kdoví co, prostě musíme. Vždyť to je jak otevřená tepna, když se nezavře, vykrvácíme. To je jedno ze slušných přirovnání, adekvátnější je, že nebudeme v hajzlu jen obrazně, ale doslovně.
  Já udělám to, co budu schopen. Třebaže to zní neurčitě, zdaleka nebudu jen psát plamenné komentáře. To nemusím nikomu slibovat. To prostě vím.

 12. Když za císaře pána nepatrně zvýšili daň z piva, chopila se toho tehdejší socdem s heslem:
  „Uvědomělý sociálně-demokratický zdaženého piva nepije.“
  Což nastalo a hostinští vzali tu tíhu zvýšené na sebe a cenu piva nezvýšili. Museli, protože dělníci prostě nepili. Trvalo to jen pár dní a bylo hotovo.
  To jsem kdysi četl v knize „Blahoslavený sládek“, možná ji ještě někde doma mám.

  Dnes je situace odlišná hned v několka věcech:
  1. Není uvědomělých sociálně-demokratických dělníků ani jiných uvědomělých profesních či sociálních skupin
  2. Lze sice nepít pivo, ale nelze nenakupovat potraviny – a o ty se dnes tady u Vidláka jedná především

  Viděl bych jedno teoretické řešení, ovšem vzhledem k bodu jedna (viz kousek výše) nevím jak uskutečnitelné.
  Představte si hypotetickou situaci, že lidé začnou bojkotovat jeden z obchodních řetězců, řekněme třeba Kaufland (jen jako příklad), ale natvrdo! Jeho tržby poklesnou opravdu dramaticky, to nemůže dlouho vydržet (lidé nakupují v jiných hitlermarketech). Buď zlevní, nebo lehne.
  Když zlevní budou muset zlevnit i ostatní.
  Když lehne, nastane čas soustředit se obdobně na další řetězec.
  Zajímalo by mě, zda by taková akce byla trestná.

  Problémem je, kdo by byl ochoten a schopen to zorganizovat. Socdem už neexistuje, komunisti mají pořád špatné jméno, s Okamůrou počítat nelze, na Babiše ani pomyslet, o pětikolce nemluvě.
  Nejsou revolucionáři a vlci jsou stále v lesích.

  1. Obávám se, že by je ostatní podrželi. Ale určitě by to stálo za pokus a ukázalo by to, že nejsme úplné ovce a je nutno s námi také alespoň trochu počítat. Nemusela by za tím stát žádná politická strana, ty aplikace na bojkot Babišových výrobků vznikaly také spontálně. Přijde mi něco podobného jako hodně dobrý nápad.

   1. Je samozřejmě správné zkoušet všechny legální či „konsensuální“ metody uvnitř Systému.
    Jako ti kantoři a lékaři nedávno.

    Ne proto, že by slibovaly šanci na nápravu. To nelze, Systém je prohnilý až na půdu A zapletl se do válečného dobrodružství, což jsou definiční znaky konce.
    Je třeba to zkoušet, aby si co nejširší vrstvy obyvyatel ten konec uvědomily.

    Neboli, slovy klasika, „Čím hůře, tím lépe.“
    (zatím to funguje jako hodinky)

    1. Ano, to jsem tu už jako reakci napsal před víc než rokem, ale má to asi háček – kolik Němců do poslední chvíle věřilo ve správnost ideí Vůdce a ve vítězství? Pozitivní je, že se dezolátské názory dostávají pozvolna prostřenictvím CNN alespoň co se týká vnitřní politiky více mezi voliče – může to být úměrné zvyšováním volebních preferencí SPD.

  2. Gdo má hluboko do kapsy, tak vyčkává a regály s předraženými věcmi a jídle obchází.
   To je hra na slevy. Až to zazobanci nechcou, že to leze z regálů nebo by prošla záruka tak slevní na nižší ziskovost.

   Výsledkem je, že lidi žerou staré potraviny, páč už i někeří zazobanci vyčkávají.

  3. Re: Godot

   Jedna malá chybka ve tvé konstrukci.
   NEkupování by fungovalo v případě, že by majitel hypotetického Kauflandu neměl v zásobě těch řetězců několik.
   Což, jak dobře víme, má. A pokud nemá jiný prodejní řetězec, má třeba řetězec výrobní.
   Ale ano, je to taková předposlední možnost.
   Ta poslední je vlítnout tam a sežrat mu všechno jedlé zboží dřív, než by tam soudruh nahnal cajty.

   1. To je jen otázka počtu/masovosti.
    Kdyby do hitlermarketu vtrhly dva tisíce lidí/nebo tři/nebo čtyři a začali všichni „žrát“, nedalo by se zvládnout ani policejně.
    V duchu si ty scény představuji, jak tam létají konzervy, rajčata, špagety – jak Belmondo ve filmu Zvíře… 😀

    1. 4 000x Belmondovo „Zvíře“, … až jsem se zasnil. 😀

     Takhle to dělali ve Venezuele před pár lety, když tam CIA pořádala to svržení Madura. Když si vymysleli prezidenta Guaida a páchali jim tam plošně teroristické útoky na elektrárny a trafostanice.

     Davy lidí vtrhly do obchoďáku, všechno sežraly, zbytek rozmlátily a průmyslové zboží komplet odnesly. Obchoďáky totiž byly nějakého amíckého řetězce, případně místních kolaborantů s Fašingtonem.

     Nakonec i BLM v USA v těch velkých městech to dělají podobně, ale ne s potravinami, zaměřují se na luxusní obchody a drahé zboží. Na ulici najednou zastaví 500 aut, z toho vyběhne 2 000 negrů s černými igelitovými pytli na odpadky a z obchodu odnesou všechno zboží…

    2. Jde zase vo holy vycty vedomosti. Kdo vi a co a umi opakovat po jinych .
     Potom nekteri se daji na cestu vymyslu …… Kdyby..
     To kdyby je hola a skutecna situace v mnoha statech Usa , kdy masy davu vykradaji vetsinou velke supermarkety a uniformovani hlidaci na zabraneni prave toho , poklidne prihlizeji..Kazdej to muze videt na tube a jinde.
     To vede k tomu ,ze se nejdrazsi produkty na prodej zamykaji. Potom musi ,nakupujici rozbijet ty skleneny a zamceny vitryny.
     Policie se nedostavuje protoze vetsina zakazniku sou ty politicky
     nejkorektnejsi a kdo by zasah sel by k soudu..
     Kdyby…
     Zlodej tady vokrada zlodeje, kdyz ty vyrobky sou nejmin stokrat v cenach predrazeny..

     Mozna de vo dalsi boj za znarodnovanim..Jako vod 48 lidi dreli bidy a votrocili a znarodnenym bohacum nase vlada nesetrila ani trochu ,
     komunisticka vlada davala miliony ,aby meli nejsnadnejsi pohodli
     zacit novy podniky v zahranici..Vsechen majetek ,zlato a penize nakradeny u nas si mohli vzit sebu..Znarodneni,nejhorsiho druhu ,chudym se bralo
     a bohatym zase davalo.. se odehravalo..*&^%%&*(%$$$$…
     Uspech byl zarucen v dalsi konjukture , budovani sveta po valce..
     Kdyz Milos stryc Havla nejak s pomoci vlady utekl , dostal odmenu vod germana 300 tisic, tenkrat vopravdu velky penize. Neptejte se za co..
     Potom Havel zase dostaval stamilionovy vodmeny a neptejte se za co..
     /Napoveda za dalsi znarodnovani ,komunisti v tom zase byli ale tajne/.

   2. No, byznys je citlivý na signály. Možná, opravdu si říct, že ten a ten den nepůjdeme do toho a toho marketu a dodržet to – to je už singál vedení. Že to myslíme vážně, taková výstraha. Věřím, že dosah to mít bude.
    Jednou , podruhé….. .
    Každý systém se drží za penězovody. Politika je prodloužením peněz. Bohužel, špatná vláda pracuje pro penězovody směrem ven – k loutkářům.

  4. To jsem tu už psal do diskuse možná před dvěma týdny. Myslím, že si toho u „bezejmenného“ diskutéra jako já ani nikdo nevšiml. Možná, že u vás, tomu bude jinak.
   Zdá se mi to mnohem proveditelnejší, jednoduchší a rychlejší řešení, než hledat politiky, kteří by prosadili zákon o vyvěšování cedulek s nákupními cenami. Možná by tomu mohl Vidlák, přes své konexe, trochu pomoci.

   1. Reseni je zase jednoduchy ,nepoustet do vlady zadny , vopakuju zadny politiky.
    Pres noc udelaji ze statu kulnicku na drivi k nepoznani. Zadny politiky do vlady.

  5. Vy Godot musi napsat neco urcityho, KONKRETNIHO , tady nejste mezi zackama z treti vobecny , kdyz se zminujete vo nejakym skutecnym jevu.
   A ktery se nesmi zeptat na nic.
   Jinak je to jen blablabol ,kterej boli cist a je vo nicem.
   Vo h…u. Se k tomu vohnu.
   Navic z toho vyvozujete neuveritelny fantasmagorie vo nasledcich vasich ,zase fantasmagorickych a detinskych a spekulacnich vymyslu…
   Ctenar at si sam snazive predstavuje nejaky blbosti ,ktery prej vzniknou..
   Vratte se do skoly na dalsi zkvalitneni pedagogismu..
   Skutecnosti a konkretni /povsim vo to slovo konkretni ,by moh bejt uzitecnej/,
   ze se odehraly u nas dve akce nenakupovat u tech co predrazovali a
   vokradali nekdy v roce 1907 ,ale kazdej akademik vo tom zaryte mlci ze strachu a mlcet bude , jako obvykle.
   Vobeti ty akce, si krute stezovaly na spatny chovani spatnych Cechu..

  6. Kdyz ubyde nekolik malo zakazniku Kaufland se uplne dle Godota zhrouti ,
   kdyz ma vsude tucny ksefty v 80 milionovych narodech jinde.
   Vadny spekulace zase na place …
   Situace se zhorsi , dalsi hytlerove toho vyuzijou na zduvodneni dalsiho zdrazeni.
   I kdyz je u nas uz totalni monopolizace..Tedy ,ze se vsichni hytlerove na ceny , vzdycky dohodnou a diktujou stejny zdrazeni a jit jinam nepomuze.
   Prosim vas, kadu vam na srdce jen zadny revoluce , neposlouchejte toho Godota ani jiny, zase postuchuje a klavesnicuje a navadi jiny , typickej dneska ,
   takovejch je hodne a sam sedi doma.
   Lepsi jeden fiala v hrsti , nez revoluce na strese kazdyho z nas../Zadny revolucni vlky/.
   at si kazdej sam zjisti trochu ,co se vodehrava po kazdy z nich. Treba ty na U..

   1. Zatím jsme ani nevyslali signál :-).
    Snížení DPH je dalším důvodem si zvednout ceny a namastit si kapsu – dohnat propady v prodejích. Takže, jako zaměstnanec snížením DPH vlastně méně podpořím svůj stát, ale o to více podpořím zisky konglomerátů za hranicemi, třeba toho v jedné z nejbohatších zemí světa vedle nás. Další přesun peněz od chudších k bohatším. Ať mají na své sociální ajiné programy. A vláda se diví. A lid se diví. Ale platí!
    Je jedno, kolik a kde má Schwarz Gruppe marketů, nebo jiný konglomerát. Jasný signál je jasný signál. Kdo také říká, že se nepřipojí i jinde.
    Slušně, demogratycky, důsledně. S úsměvem. Takový dáreček 200procentním pod vánoční stromek.

 13. Suma sumárum, vše směřuje ne k evolučně-volebním korektivům systému, ale k jeho rozbití na cucky v sociální revoluci. Netvrdím, že letos, trvrdím, že velmi brzy. Spouštěčem bude – jako vždy – hluboká hospodářsko-sociální krize spojená s válečnou porážkou. Symptomem … heledte, nečekejme pohodu a veget, jaké tady ordinovali poraženým horním třídám „Karlínští kluci“ v letech 49-55. Na to jsou budoucí hegemoni těch bouří příliš deklasovaní a naštvaní.

  A pozor – NELÍBÍ SE MI TO.
  Měl jsem ten kapitalismus docela rád, dokud nezludračil nad všechny meze. Ale fakt nemůžu za to, že finančně-korporátní oligarchie postrádají kapku studu, a tudíž jim musísí být připomenut.

  Mimochodem, všimněte si cca půlstoleté periody těchto dějů: 1790s, 1848, 1918, 1948 … mírně to varíruje, což je podle mě dáno mezinárodní situací. Ale obecně to znamená, že když starým budovatelům dospějí drzí vnoučci, je čas.

  1. Kapitalismus se nezměnil, je pořád stejný. Jen si tu chvilku hrál na hodného a nosil masku hodného strejdy, který je s každým zadobře. Nikdo neposlouchal, že je to blbost a že budeme hořce litovat. No čas oponou trhnul a máme to tady. Nejraději bych napsal „máte to“, ale bohužel v tom jedu s vámi všemi i přesto, co desetiletí všude říkám a píšu.

   1. Jistě, ale nikdo tomu kapitalismu nebránil „myslet to upřímmě“ a zkusit se polepšit.

    Nechtěli … uhlí, uranu i tvrdé fyzické práce na polích a stavbách bude v tomto vyjedeném prostoru potřeba hodně.

    Lavo manus meas.

   2. Po druhé světové válce byl hned vedle západu socialismus a tehdejší vedení se oprávněně bálo, že když by se lidi neměli dobře, tak by mohl být i u nich. A tak se ti nahoře více dělili s těmi dole.

    Něco jako když v druhé polovině 19. století ubrali fabrikanti na vykořisťování dělníků, dali jim nějaké sociální jistoty a tolerovali vznik sociálně demokratických stran. Protože jinak by jim dělníky zradikalizovali komunisti. A ti by se s nimi nemazali. (a bolševici v Rusku později ukázali, že to byla oprávněná obava)

    Tohle po studené válce skončilo a přišlo po ní to co tu máme dnes. Chamtivost nade všechny meze a směřování k jakémusi neofeudalismu.

  2. Netrpí studem, protože to jsou psychopati. Patent na velkopadělání dolaru provozují sto deset let. Takže i tím je kapitalismus podivný.

   1. Je to tak.

    A plyne z toho, že jen jiní psychopati je mohou porazit. Tím pádem nebudou následky (pro ty poražené) nic hezkého.

    A zase: Nutil je někdo?
    Nenutil.
    Stejně jako jim nikdo nebránil přečíst si místo manažerských příruček „Imperialismus jako nejvyšší stadium“ a/nebo „Stát a revoluci“ a/nebo nějaký ten manuál pro akční trojky, jistě něco někde písemně existuje.

    1. To by mě zajímalo, jak majitele BlackRocku a podobných molochů porazí jiná banda deprivantů. Už kvůli té armádě souvěrců, přisluhovačů.

     1. To mě taky. Ale všeimněte si, že netvrdím, že bude poražen zrovna Black Rock, ani že potom nastane nějaký ráj. Tvrdím, že dojde k vlně sociálních revolucí, které v orbitu západního hegemona
      1) redisttibuují, nebo zničí, část existujícího bohatství (takové zamíchání karet) a
      2) neobejdou se bez … (viz každá učenice dějepravy) … nejopovrhovanějších a/nebo domnělých viníků-

      Fakt netuším, jak, ale troufám si hádat, co.

     2. P-S. – poklud jsou „majitelé BlackRocku“ chytří, tak prekabátí a postaví se revoltám do čela, nebo aspoň hodně blízko tomu čelu.

      Ale podle mě chytří nejsou.

      1) Nic, co je alespoň o 1 IQ bod je chytřejší, než nás PePa, by neinstalovalo do čela jaderné velmoci senilního dědka, a s tím senilním dědkem v čele by neprovokovalo konflikt se 4/5 světa.
      2) Všichni možní „přisluhovači“ budou ještě rádi prstíčkem ukazovat….

      1. však majitelé blackrocku (jejich předci) financovali např. obě strany v americké občanské válce atd.!

       až ztratí hegemona USA, přesídlí do Pekingu, ostatně, kdo že se to podílel na covid hrách? čína + pfizer elita to rozjeli spolu

       1. Toho se také obávám. Matrix je (skoro) neviditelný, jen jeho projevy jsou viditelné – ale to už bývá pozdě na záchranu, to už mají věci pod kontrolou, své lidi na potřebných místech. Viz. tzv. stažení Pivouše z Evropy, Bakalův (Aspen) ústup z mediálního hřiště.
        Zvolení 107 měl komentovat VK slovy „Dokonáno jest.“ Mají všechny úrovně rozhodování pod kontrolou. A je to vidět, naposledy pivouš – soukromá osoba a byznysmen na nejposvátnějším místě naší státnosti školí představitele národa.
        Jen jedno mi říká, že to nemusí pro ně být tak prosté. Naprostá většina Matrixu jsou vyvolení. A´t s velkým nebo malým písmenem. Síla spočívá v neviditelnosti a dokonalé znalosti místního terénu, svých lidech na správných místech. Jak můžou být neviditelní v Číně? Indii? Africe? Tedy, v regionech , kde se brzy bude rozhodovat o světě?

        1. Bych rekl , ze kde vsude maji ty Matrix, Reserve Banky system ekonomiky a hospodarstvi ,tam vladnou..
         Ta ruska napr. ,nechala spousty penez a majetku na zapade..
         Porad sou stiznosti , ze z Ruska tecou reky miliard na zapad..

    1. Prosba k adminovi:
     Mohl byste prosím, tohoto anonyma vypráskat, aby doktor Konvička mohl zůstat v diskusi a neotrávilo ho to?

  3. Spolu s Hamletem: „A v tom je právě háček…“.
   Je lešpí přát si v sedmdesáti letech nějaký převrat, o němž netušíme přesně co přinese,a nebo je lepší setrvávat v současném marasmu, který známe a nějak (zatím) umíme zvládat?

 14. Začínáte chápat nastavení systému. Naše společnost 35 let prožívá Omyl doktora Horna. Je to krátký film Igora Chauna z r. 1992. Rozhodně shlédněte. Byli a stále jsme přesvědčeni, že na západě je lepší a zdravější systém, jehož zavedením se budeme mít už jen líp. Jako doktor Horn jsme věřili v dobro lidí na západě, že nám přejí to nejlepší a pomůžou nám. Prozření doktora Horna má naše společnost zatím ještě před sebou. Ukrajinci se také pořád zdráhají uvěřit tomu, že cílem západu bylo rozbít Ukrajinu na padrť, aby se projekty obnovy zachraňovaly ekonomiky USA a EU. Omyl v dobro západní demokracie je naším omylem doktora Horna.

  1. Uz davno nejde o uzdraveni sveta lidi ,ani vo to predstirani , ale rovnou vo nejhorsi a nejrychlejsi zhorsovani vsech smrtelnych nemoci..
   Kdyz to nemuze bejt covid sou to valky ,boj za pocasi, aby vznik hladomor ,atd.
   Hnojivo z ruska taky nesmi bejt.

  2. Také doporučuji znovu shlédnout Odcházení našeho světového dramatika.
   Považuji to za výsměch společnosti, která mu věřila. A je úplně otevřený: nikam se neodchází z dobrého místa, naopak, přidá se plyn. Na konci vodník cynicky a s úsměvem pronese okřídlené Pravda a láska musí zvítězit….. .
   Dyk nám otevřeně řekl, jak to všechno bylo a bude.

  3. My sme teda neverili ,zapad = nic dobryho , my sme chteli tu nasi „treti cestu“.
   Vzalo to votocku z Ruska necekanym fofrem..

 15. Židovská Veolia šmelí vodu za 60, ale krát dvě. Přes stovku za kubík si účtuje banksterský moloch, který dávno tomu zaťal drápy do správy vodovodů a kanalizací v mnohých obcích protektorátu ČR.

  Ceny potravin, případně dalších komodit, by si zasloužily pravidelně aktualizovanou tabulku. Cenu od pěstitele, chovatele, z jatek, z pekárny a proti tomu běžnou cenu v některých hitlermarketech, pak ceny v akci. K tomu doplnit údaje o regálovném, zalistování, vynucený podíl na akcích a další košer šméčka.
  Eidam 30 % ze sýrárny za 90 kč za kilogram, prodejní cena 189 kč.
  Rohlík za 1,4 kč, prodejní 2,9 kč.
  Kuře z haly 26 kč za kilo živé váhy, prodejní cena zpracovaného 89 kč nebo i víc, v akci 69 kč.
  Vejce, máslo, mouku, zmíněnou mrkev, brambory, jablka…Alespoň dvacet položek a seznamovat s tím lidi. Prouzova prolhaná propaganda bude k smíchu. I hitlermarkety usilují o důvěru.

 16. Situace v potravinářství je vskutku úplně vyšinutá, jak shrnuje dnešní Vidlákův výborný článek. Je lepší se věnovat těmto „přízemním problémům“, místo lapání holubů na střeše – třeba volbám hlasovacích paňáců do „europarlamentu“, jako v předchozích dnech. Ale takhle by se dalo pokračovat kus od kusu: třeba ohledně elektřiny, plynu, léků, školství, stavebnictví, dopravy…

  Není snad oblast, která by nebyla po 5-ti demoličním řádění úplně totálně rozesraná na maděru, samozřejmě s příspěvkem předchozích vládních kazisvětů, loupežníků a kolaborantů. 5-ti demolice tomu ale nasadila korunu: její lumíkovské šílení je úplně bezprecedentní.

  A to není všem dnům konec: příští rok se chystají závod ke dnu ještě mohutně akcelerovat. Naběhnou také dlouhodobější důsledky předchozích kroků, které jsou ještě maskovány a oddáleny různými faktory, například materiálem ve skladech továren a podniků, domácími zásobami a úsporami obyvatelstva. Dlouhodobými smlouvami na dodávky energií a dovoz potřebných součástek a surovin, ještě za staré ceny.

  USA a Západu vybuchne do ksichtu situace v Ruině, tedy faktická prohra v proxy válce Fašingtonu a NATO proti Rusku do posledního Ukroše, a začne se katastroficky sypat a hroutit i evropská ekonomika, ještě mnohem více než vidíme nyní.

  Průmysl nemůže přežít odříznutí od ruských energií a materiálů, ani ztrátu trhů v Rusku, Číně, Střední Asii, na Blízkém a Středním východě. Ztratili i trhy v Africe a Jižní a Střední Americe. Projeví se důsledky zeleného šílenství, léta maskované a odsouvané: vyběhne to v plné síle a nahotě.

  Amíci takové smršti říkají hezky „clusterfuck“, případně se na to hodí vojenské zkratky SNAFU a FUBAR. Řetězový krach, kdy ve vzájemné synergii jedna katastrofa a selhání posilují ty další. Je to až legrační, tedy pokud máte rádi absurdní černé komedie; jako hroutící se kostky domina.

  Zábavné na tom také je, že to vše kulminuje také s totálním rozvratem politickým a mocenským. V USA mají senilního prezidenta, přičemž jeho jediného protikandidáta touží zavřít do kriminálu a soudně nahánějí jak veřejného nepřítele číslo jedna. V Evropě máme Borrella, Lejnovou a další takové ksichty, ve vedení států jsou obdoby naší 5-ti demolice jako přes kopírák, s výjimkou pár „otravujících“, jako třeba Orbán v Maďarsku nebo Fico na Slovensku.

  Žijeme zkrátka ve veselých časech, jak z čínské kletby. Ale může nás to spíše těšit, protože nic menšího by k nápravě poměrů nevedlo. Lidé pořád čumí na televizní oblbovadla, čtou si v žumpách lži a blbosti, a radostně platí mastné účty, vozíky v hytlermarketech plné. Což končí… a náprava věcí a poměrů začíná.

  Z gauče je na to hemžení pěkný pohled. Popcorn podle chuti!

  1. Ještě jste pozapomněl na to, že dojdou peníze v sociálních systémech na uplácení „Novoevropanů“. Jinak Američané mají z války ve Vietnamu pro podobné situace ještě jiné slovo: fugazi.

   1. Máte pravdu: na to se skoro těším. Pořád si pamatuji, jak „na Západě“ ohrnovali nos nad námi. No tak mají, co chtěli. Zapomněli na 1000 let historie, také na to, že Čechy a Slovensko jsou „Střední Evropa“ a říkají nám „Východoevropané“, jako by 40 let Studené války smazalo předchozí milénium.

    Také jsem zapomněl uvést, že nadcházející ekonomická katastrofa a brutální zchudnutí české populace je pro nás obří výhodou: uchrání nás to před „obohacením“ ještě dokonaleji, než trojitý žiletkový plot na hranicích, 100 tisíc pohraničníků s cvičenými čokly a hlídkující bitevní letadla a vrtulníky.

    Je celkem jisté, že jak jde tlusté do tenkého, Němci a další Západní nadlidé budou naši ekonomiku vysávat ještě více a důsledněji. První podniky a pobočky budou zavírat u nás, ve snaze zachránit zaměstnanost v domovských zemích. Jen tak dál!

    Ukroši a další náplavy už zvedají kotvy a zahajují svou Západní pouť do ráje hojnosti. Pápá!

  2. Vidlak casto a hojne meni tema svych clanku ,kdyz to neni hromada neceho ,
   sebranyho ze vsech koutu a souhlas s nimi , je taky hojnej …
   Venovani je nejlepsi vjenovat na dve koruny za elektrinu..
   Nevenovat se tem priiiizemniim.
   To teda ne.

 17. A teď kontrolní otázka, soudruzi tržní komsomolci. Pokud by se situace vyhrotila a nadnárodní řetězce by se například v důsledku bojkotu svých zákazníků ocitly před krachem, nechají je vlády volnotržně padnout, aby je nahradila nějaká efektivnější, levnější a konkurenceschopnější alternativa?

  Ne, ne, odpovím si sám. S tímhle už přece máme zkušenost z let kolem roku 2008. Ony jsou přece příliš velké na to, aby mohly padnout, že. Takže by jim vláda dala nevratnou miliardovou až bilionovou „půjčku“, což by vzápětí opět vedlo k tomu, že by si vrcholní manažeři těchto nadnárodních řetězců (jako tehdy bankéři) vyplatili historicky největší odměny ever a celý ten bordel na kolečkách by jel dál. Aneb Když se kalil kapitalismus.

 18. Jako první krok ke zjednání nápravy navrhuji povolat soudruha Výborného ke komisi, která mu předá písemný befel přikazující jemu a celé jeho rodině změnu příjmení na
  … „NEDOSTATEČNÝ“ …

  1. Vyvoj taky nezastavi , ani nemuze , kdyz voni uz nemaji penize a vsecky projeli
   tak vam je rovnou zrusi. /Sobe zase zrusi dluhy/.
   Kdo ma voci , muze to videt.
   A vsechen majetek seberou , takhle je to snazsi a pohodlnejsi..

 19. V tom případě to může dojít az k tomu,ze zboží od našich zemědělců, výrobců, budou markety požadovat snížení ceny.Potřeboval bych objasnit,kolotoč DPH,prodává už zemědělec marketum s DPH,nebo výrobce třeba pekárny, masokombinátu,nebo jak se určuje DPH pro koncového spotřebitele. Kdo dokáže vysvetlit,jak se plátců DPH,přičítá a odečítá. Snížením DPH,vlastně znemožnite marketum odečíst jiné DPH.

  1. Každý podle mého platí DPH ze své přidané hodnoty, tedy odečte si DPH při nákupu od DPH z částky při prodeji. Tedy pokud se bavíme o plátcích daně, což jsou tyto velké firmy všechny.

  2. Plátce DPH např. pekař si ceně palety chlebů a rohlíků připočítá DPH. Hitlermarket si zaúčtuje pořizovací cenu a výši DPH. A nasadí nasadí famózní marži. Z DPH by státu měl doplatit rozdíl.

  3. Firma, která je plátce daně DPH, platí DPH z ceny na výstupu, od kterého si odpočte DPH z ceny na vstupu.
   Tedy ve výsledku platí daň z marže, proto se to jmenuje DPH = DAŇ Z PŘIDANÉ HODNOTY.

  4. Re: zemedelec

   Tak nějak nechápu, co vám není jasné.
   Jako podnikatele přihlášeného na finančáku jako Plátce DPH, vás tato daň prakticky vůbec nezajímá.
   Nakupujete rovněž JENOM od plátce této daně- to je základ.

   Fakturu od dodavatele zanesete do účetnictví pod položku MÁ DÁTI. Na rozdíl od obyč sešitku od babičky a mé Jahody, kteréžto si zapisovaly útratu do jednoho sloupečku, vy budete čmárat do dvou sloupečků, z nichž v jednom bude cena bez DPH a v druhém samotná částka DPH.
   A jelikož máte hytlermááárket, každý večer seberete součty z pokladen a za pomocí kompu uděláte TOTÉŽ s tržbou. Tedy každá položka bude zapsána ve sloupečku DAL, ovšem ve dvou sloupcích – částka bez daně a daň samotná.
   Nu a na konci měsíce vám firemní účetní zmáčkne čudl SUMA (součet) a účetní vám hrdě sdělí, kolik peněz máte poslat na finančák, anebo kolik peněz můžete očekávat od finančáku pod heslem“ nadměrný odpočet“.
   A jelikož pracujete s kešovicí (hotovostí), případně s okamžitým převodem peněz, neměl byste mít s odvodem DPH finančáku naprosto žádný problém.
   Samotné RŮZNÉ výše DPH na různých výrobcích vás ABSOLUTNĚ nezajímají, protože DPH samotná přes suproš, resp. přes účet suproše pouze proteče. Nic více a nic míň.

 20. Svým způsobem tu už plánované hospodářství máme. Korporace zisky nevytvářejí, ale plánují.

  Dají místnímu drábovi kolik má přinést zisku. A ten, když mu to nevychází tak trojčlenkou „namodeluje“ o kolik má zdražit aby plán vyšel.

 21. Kde jsou místní pravičáci, aby sezastávali Prouzy ve jménu volného trhu, který určí vše, i marže v supermarketech?

  1. Třeba Milena přijde, ta pokud vím, se volného trhu nebo spíše „volného trhu“ a toho správného kapitalismu podle Klause, zastává nejvíce. To je přece ta správná pravice, která může svobodně okrádat a nikdo se jí do toho nemůže plést.

  2. Jestlipak se Vám paní Kunšteková spíš nezachtělo trochu si zahašteřit? Ono to podle formulace té „výzvy“ tak i celkem vypadá. A hned se začali k tomu družit brousiči si zubů na „Milunu s kukadly“ 🙂
   Že, šklíbo, která mě ihned skolíte požadavkem mnou nesplnitelným, totiž, požadavkem důkazu 🙂 Jako, kdy jste snad měla napsat to, co jste nikdy nikdá ve svým životě nikam nenapsala, zde Miluna a kukadla. Což jste patrně skutečně nenapsala a já to ani netvrdím. Ale nenapsala jste toho hodně, to je pravda. Tedy, kromě vyžadování důkazu, jestli jste někdy něco napsala, což jste napsala už mnohokráte 🙂 🙂

   1. Teď jste hodně nespravedlivý. Milena tu, bohužel nemám nyní čas to najít, horlila jak řetězce ideálně fungují, jak si konkurují, dokonce sem lípla odkaz z masmédií o údajné cenové válce mezi řetězci. Mnoho lidí si to zde dobře pamatuje. Takže toto opravdu nebylo nevyprovokované.

    1. Víte, aniž bych se zatím dostal sem, před chvílí jsem v novějších komentářích pod tímto článkem Mileně napsal „zamyšlení“ nad supermarkety. Nepříliš souhlasící s jejím textem. Může to znít jako samochvála, ale já nejsem ideolog s krví v očích. Když něco napíše pravičák, nepodnikám mu ihned obdivný r-alpinismus, stejně tak, když levičák, nedám okamžitě četníkům příkaz střelby do dělnictva.

     Teď budu prodlužovat text, ať to šklíba nečte 🙂 No, vzhledem k tomu svému zarážejícímu nedostatku třídní nenávisti, nenávisti specificky k Mileně (což je sice levicová povinnost, ale když já nejsem levičák) a protože mě dokonce i tak všeobecně prostě nebaví nenávidět, tak ano. Když už ta dáma tu musí být donekonečna propíraná a musí se využít každá příležitost se do ní navážet, stavím se na její stranu. Ne na její obranu, jak kdesi píše katango, ale pro její podporu. Ne tak striktně, ale velmi čitelně to tu, dokonce vícekrát, uvedl Alef. Smečkou psů to zase nazývám já. Jedna věc je nesouhlas, nejlépe opatřený důvody k němu. A Milena sice často – přinejmenším pro mě ano -, ovšem ne vždy dává důvody jen pouze k souhlasu, viz výše. Druhá věc je zase kolektivní řev, že podívejte, už zase píše, mrcha jedna, pojďme ji hned všichni říct, že je mrcha! Ano, toto se stalo pravidelným jevem zdejší diskuse, a ano, dalo mi to důvod přiostřit svůj sarkasmus a ironii.
     Mohl bych si vybrat jmenné příklady nepochopení i banálních slovních obratů, nechci ale. Jen obecné se proto vrátím k tomu „pro její podporu“. Ta podpora se nerovná vynášení do nebe a protipsa, který okamžitě pokousá smečku. Ale rovná se důraznému upozornění smečky, že když už nebere v potaz, že některý věci opravdu nejen působí, ale samy o sobě přímo jsou trapný, musí počítat s odezvou. S tím, že se jí dostane pro ni nepříjemných, protože na její častou intelektuální přímo nezkrotnost poukazujících poznámeček…

   2. Nějak vám nerozumím, no většinou ty vaše texty nečtu, protože nemám čas na ty vaše dlouhé klády, které by se jistě daly hodně zestručnit. Teď jsem přečetla (nebylo to tak dlouhé) a stejně nevím o čem píšete, ale asi jsem o nic nepřišla. Jediné co jsem (asi) pochopila, že jsem vám víckrát šlápla na nožičku (Milenu). Ale není to ona, co tu tak propaguje Klausův „volný trh“ a ten správný pravicový kapitalismus, tzn. krást a nikdo se do té zlodějny nemá plést? Je.Nakonec Klaus nám to předvedl dostatečně v letech, kdy byl v nejvyšších funkcích státu.

    1. Paní Milena sice srdnatě hájí pravici a tržní prostředí, ale nedívá se kolem sebe.
     Pravicová, ovšem zatraceně zdeformovaná politika vedla k rozkradení státního majetku, Žijeme ve státě, ve kterém nám už nic nepatří, dokonce ani budovy a pozemky pod bývalými sámoškami v majetcích měst, co sloužily a dál měly sloužit lidem.
     Pojem „tržní prostředí“, ten je tak zprofanován, že se momentálně omezuje jen na to, o čem píše pan domácí – stát komplet ovládli oligarchové a jejich monopoly – tohle není tržní prostředí kurva ani omylem, tohle je jenom karikatura.
     Všecko je tu zaměřeno na těžbu zisku jakýmkoli nemorálním způsobem a na vyvádění neuvěřitelných peněz se státu, které mohly posloužit nám všem, třeba i na to školství, zdravotnictví a silnice.
     Všichni pravičáci se tváří, jakoby jim nestačil případ Koženého a dalších, jemu podobných zmrdů. Jen sám Kožený, okradl tento stát o půl bilionu a pravičácká modla Klaus k tomu řekne „potřebujeme více takových Kožených“. Běžte do píči, kvazi-pravičáci.
     Další případy, spojené s benevolencí pravicových vlád, to snad ani nemá smysl zmiňovat.
     Byla to třeba Setuza, Lovochemie, LTO, rafinérie a další, kvůli kterým se tu při těžbě vejvaru stříleli lidi, jako přemnožení králíci v Austrálii.
     Pravičáky zpacifikovaní fízlové jen čuměli, co se to děje.
     Co můžeš urvat, tak urvi. Co nemůžeš urvat, tak aspoň zkurvi či zadluž úvěrem, aby to nemohl použít nikdo jiný.
     Pan domácí nemusel psát tento článek, kdyby nebyla pravda, co píšu.

     Paní Mileno, běžte laskavě do prdele i s pravicí a s tržním prostředím.
     Obojí je, jak píšu výše, jen pokřivenými karikaturami původních myšlenek a pojmů – dívejte se okolo sebe.
     Pokud jste mladá (téměř jistě ano), tak vyzpovídejte pamětníky s lepší, nebo aspoň neselektivní pamětí, oni Vám to vysvětlí tak, že budete koukat.
     Miliónu, možná dvěma miliónům mladších lidí, ten údajně „pravicový“ bordel náramně vyhovoval.
     Nikdo, vůbec nikdo nemyslel na těch zbylých, osm-devět miliónů tam dole, kde se kradly, překupovaly a likvidovaly fabriky, po 40 letech práce se doslova vyhazovalo na dlažbu a na cestu bylo těm lidem, po 40 letech práce pro republiku, řečeno : „Odteď se stará každý sám o sebe“.
     Nechce se mi kopírovat první větu tohoto odstavce…

 22. Sudičky při tom prděly…
  Prouza je dítě Anděly.
  Porod proběh zadní cestou,
  vyklouz s botkama a vestou;
  dvacet let rostl pod sukní
  říkala mu “už vykukni”;
  chtěl být předsedou socanú
  jenže měl hlavu pochcanú.
  Nebyl tam vůbec ve straně –
  sežraly by ho, piraně.

 23. Ale co když je to záměr? Inkaso DPH, které stát shrábne z každé legální obchodní transakce, se podílí na celkových daňových příjmech cca 20%. Z tohoto pohledu se stát raduje z každého procentíčka marže, o které obchodník obere zákazníka, a když marže jdou do desítek nebo dokonce stovek procent, stát si jenom mne ruce. Tím se velké řetězce spolupodílejí na „snižování“ rozpočtového deficitu, jen si představte, kde bychom byli, kdyby si obchodníci účtovali jenom zdravou marži kolem 30%!

  1. Asi těžko, když klesá obrat, tedy celkový daněný objem utracených peněz, protože lidé tím více šetří.

   1. Marže nemusí klesat stejně rychle jako obrat. A platí se daň z marže, neboli daň z přidané hodnoty (DPH).
    Daň z obratu se platívala v devadesátých letech než přišlo DPH.

 24. Omluva za OT, ale nelze jinak, Vlk mi totiž hovoří z duše!

  https://vlkovobloguje.wordpress.com/2023/12/05/ad-stavka-zdravotniku-vsechno-spatne/

  Pro porovnání s reálnou ekonomikou zopakuji situaci u nás ve firmě. Loňská valorizace mezd 5%, letos 2%, příští rok nic a šťastní budou ti, kteří nedostanou výpověď! A že se průběžně již rozdávají. %ást výroby je již dnes pátky doma na 60% platu …

  A teď mi opět někdo začněte něco vykládat o chudácích doktorech, kteří si z mimořádných COVIDových odměn kupovali nová auta…

  1. No, víte, po čtyřiceti letech práce v českém zdravotnictví, při nníž jsem si totálně zničila zdraví, mám co říct.

   Při přijetí na medicínu a při promoci se NEUPISUJETE k tomu, že budete dřít do úmoru, ničit si rodinný život, že se každej nýmand bude cejtit nad vás povznesenej a chtít s váma vorat, protože VON si přece platí zdravotní pojištění! A vy jste vystudovali z JEHO peněz! Že vám budou mlátit hubu jakýmsi pofidérním posláním?

   Ráda bych podotkla, že při službách se už moc nespí, to jsou nyní již urban legends. A stejně, těžko se vyspíte, když vás kdykoli může někdo vzbudit pro cokoli. Zkusme to. Já k vám na noc přijdu a v nepředvídatelných okamžicích vás budu budit. A budu po vás okamžitě požadovat minimálně standardní fyzický i intelektuální výkon, jaký podáváte ve svém zaměstnání ve dne! A ráno zase šup do fachy. A občas si to dáme od pátku ráno do pondělí odpoledne.

   Pokud bude před budoucími mediky stát povinnost nějaký (a jistě ne jen krátký) čas, během kterého bude MUSET odvádět daně tady nebo MUSET uhradit všechny náklady studia, i inteligentnější malpa kapucínská si vyvodí několik věcí. Za prvé, ubudou studující medicíny. Za druhé, vystudovavší to vezmou do ciziny hned po promoci, protože z minimálně troj-, ne-li vícenásobného platu v cizině tu dlužnou částku zaplatí kdy, Halík? No přece daleko dřív! Za třetí by to byla protiústavní diskriminace.

   Víte, jak to píše Tolkien: Enti se probudili a zjistili, že jsou silní.

   Kdyby s náma Heger před pár lety nevyjebal, tohle se stát nemuselo. Kdyby s náma politici mluvili, tohle se stát nemuselo. Kdyby nás Klaus st. nenabádal, nejsme-li spokojeni s platy, ať jdeme dělat něco jiného někam jinam, tohle se stát nemuselo.

   Kdyby doktor v nemocnici nedatloval každý vodpoledne propouštěčky, protože sekretářky jsou moc drahý, taky to nemuselo bejt.

   Kdyby z nás nedělali rohožky, co se musej před každým klanět, krejt si prdel s ohledem na trestní oznámení, co tu každej rád podává, podvolovat se nedodržování zákoníku práce, s čímž už se počítá a nikdo to nesakcionuje, kdyby nás nemlátili po hlavách jakýmsi posláním (což je akorát k tomu, aby vám nemocelo dost platit protože poslání) a Hippokratovou přísahou, která se už dávno neskládá, ale a ni v ní, ani v její následnici není nokde psáno Své povolání zadarmo vykonávati budeš a na sebe a svou rodinu zapomeneš…

   Jo, čekám nelibé ohlasy, třeba ten, že reaguji na odkaz a nikoli na příspěvek tady…, že znáte toho a toho lékaře, který…, že jsme moc nafoukaní na to, co děláme, že neděláme nic a že se bez nás obejdete poté, co se projdete orosenými loukami a natrháte si něco kvítí. Budiž. Záměrně se vyjadřuji kontroverzně, ale nepravdy nepíšu.

   A na závěr: britskou Národní zdravotní službu na vás! Na ty, co vám český zdravotnictví není dost dobrý.

   1. Víte ono to všechno může fungovat jen tehdy, když to bude ve vzájemné rovnováze. Ve chvíli kdy servisní složky státu se utrhnou z řetězu a medicína je součástí servisních služeb, tak to zkolabuje. Brečíte hezky, ale zkuste si něco zjistit o tom, v jakých podmínkách pracují třebas v sociálních službách a za jaké peníze a pak mi tu něco přijďte povyprávěl o těžkém údělu lékařů, teda pokud vás mezi tím hanba nebude fackovat…

 25. Ano, Výborný je k ničemu, ale nechal bych ho být a soustředil se na hajzly typu Prouzy, který konec konců odstranil Nekulu, což Výborný samozřejmě ví, stejně tak že on sám nemá proti Prouzovi o nic lepší posici.

  Ono je to těžké, když i tady na alternativě se najdou jedinci bijící se za naprosto volný trh a věřící v konkurenci mezi řetězci, co s tímto materiálem v zemi naděláte. Prostě musíme ještě hlouběji padnout, aby se začalo něco doma měnit. Nic moc vyhlídky.

  Ale pěkný článek.

 26. Ono nakonec v Nizozemsku to také šlo až s traktory v ulicích a ne na polích, a došlo tam i na střílečku ostrými (tuším, bez obětí). Ale museli vydržet a stát se až politickou stranou načež uspěli ve volbách…
  A máme na to?

  1. Obávám se že u nás by zatím neměli ani většinovou podporu společnosti ani dost voličů na to co dokázali v Holandsku.

   1. Proto se ptám zda na to máme. Za sebe odpovídám, že těžko. Pro připomenutí např. někteří farmáři vypravovali traktory na podporu Drahoše…

   2. Umite neco jinyho tymak nez bejt porad predposranej a vsude to sirit. S obavama.
    Ale nic zase konkretniho ,fantazirujete si ustavicne dalsi a dalsi strasidla,
    aby ste se mel z ceho posirat. A nejste, kdyby sam..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *