13 června, 2024

Fialo, věděl jsi to to?

Před pár dny proběhla světovými médii zpráva, kterou se naše pravdomluvné a nezávislé novinářstvo snažilo prodat vlastně hrozně nenápadně. Vladimír Putin ukázal při setkání s africkými lídry podepsanou dohodu o příměří z Ukrajinou z loňského jara. Ano, to bylo těch několik kol vyjednávání, Rusové tenkrát říkali, že se stahují od Kyjeva v rámci gesta dobré vůle, Ukrajinci přímo na ulici zastřelili svého hlavního vyjednavače, pak se všichni jeli vyfotit do Buči, kde byla henta zvěrstva ruské armády (nikdy nezapomenu na fotku usmívající se Uršuly před naskládanými pytli s mrtvolami) a válka jela dál.

I když to tak nevypadá, tento podepsaný dokument, kterým Putin teď mával poté, co si ho rok syslil a ani o něm nepípnul a který žádný západní politik vlastně ani nezkoušel rozporovat, tento dokument je zbraní největší ráže, která byla v této válce použita. Jeho důsledky budou dalekosáhlé a fatální. Nejen pro Ukrajinu, nejen pro Zelenského, ale pro celou Evropu i USA.

Velmi nenápadně jsme se dozvěděli, že k příměří loni chyběl jen malý kousíček. Chyběla vlastně jen politická vůle, aby byly zastaveny boje a aby se (nejspíš po mnoho dalších let) jednalo o trvalém míru. Ano, znamenalo by to, že Ukrajina nemá pod kontrolou celé své území a je možné, že by o část přišla definitivně. Místo toho se Zelenský rozhodl, že ruské stažení od Kyjeva prodá jako vojenský úspěch své armády a všechna média na Ukrajině i zde u nás začala jásat nad ruskou válečnou neschopností a tvrdit, že ukrajinské vítězství je možné. Stačí jen pořádné sankce na Rusko a dodávky zbraní.

Teď jsme o rok dál. Rusové na Ukrajině stále drží plus mínus stejně velké území jako loni. Ukrajinu obrana stála statisíce životů a bambiliony peněz. Stálo ji to rozvrat hospodářství, ohromné zadlužení a potoky krve. A přes všechny dílčí posuny fronty o pár kilometrů sem nebo tam, vše podstatné se odehrálo loni během prvních dvou měsíců. Od té doby je to prostě Verdun. Slavná ukrajinská ofenzíva, která měla vše rozhodnout, je „pozastavena.“ Prostě to s Leopardy nejde o nic lépe než s Himarsy nebo Javeliny, ani s dalšími wunderwaffen. Jen krev teče proudem a obchod s protézami kvete.

Fialo, věděl jsi to? Co ty, Černochová? Co Petr Pavel, když byl henten vysoký funkcionář v NATO? Co Lipánek? Věděli jste to? Jsme přece významný a důležitý západní spojenec, ne? Fiala jel jako jeden z prvních do Kyjeva. Konečně neděláme na Západě ostudu, jsme pevnou součástí jeho jednoty. Řekli vám to? Řekli vám, že Ukrajinci a Rusové podepsali smlouvu na základě které se Rusové stáhli od Kyjeva a Ukrajinci se rozhodli s Putinem vyjebat a pokračovat ve válce?

Já vím, tehdy přijel do Kyjeva Boris Johnson a zřejmě Zelenského přesvědčil, že Rusko se dá porazit. To samé nejspíš řekli i celé naší vládě. Sankce, zbraně a eskalace, to měl být recept na Rusa. Nikoliv diplomacie.

Ale lidu se nikdo nezeptal. Ani tam na Ukrajině, ani tady u nás. My jsme vaši zaměstnavatelé, my si vás volíme, vy sloužíte nám, ne naopak. Tady, v USA i v Kyjevě. Ale jaký je rozdíl mezi vámi a Putinem? Žádný. Byla tu podepsaná dohoda, Putin jí začal plnit, ale vy jste říkali, že s Rusem se nedá domluvit. Rus se v rámci ní začal stahovat od Kyjeva, ale vy jste nám to podali jako jeho slabost, nikoliv jako dohodu. Tvrdili jste, že bude poražen a kdo si myslí něco jiného, ten je kolaborant. . Nikdo se nás ani obyčejných Ukrajinců neptal, jestli je ta smlouva akceptovatelná. To si rozhodlo pár papalášů za zavřenými dveřmi.

Fialo, věděl jsi o tom? Jestli ano, tak skončíš jako Zelenský.

Víte, co teď bude říkat ruská propaganda Ukrajincům? Asi toto: „Nejsme vaši nepřátelé, jen jsme chránili svou bezpečnost. Chtěli jsme se s vámi domluvit, nechtěli jsme válku, podepsali jsme příslušný dokument a začali ho okamžitě plnit. Ale vaše nacistické vedení země vás podvedlo. Vehnalo vás do války, obelhalo vás, že tuto válku můžete vyhrát, prolilo krev statisíců vašich synů, otců a bratrů, aby se nakonec ukázalo, že se nic nezměnilo. Celý rok vám lhali a vy jste umírali.“

Nejhorší na tom je, že to nejspíš bude pravda. Velká lež, která rozhodla o tom, že statisíce dětí nebudou mít svého tátu…

My jsme tu válku platili. Každý z nás na ní dal třicet procent svých úspor. Nás stát se zadlužuje rychlostí dvě miliardy denně. Zaplatili jsme to ve drahém plynu i drahé elektřině. Zaplatili jsme to předraženými potravinami. Zaplatili jsme to vším, co se dalo v našich armádních skladech vyšťourat. Po roce se na ukrajinské frontě nic nezměnilo jen Putin je si tak jistý v kramflecích, že klidně vytáhne ten papír a ukazuje ho světu jako důkaz západní perfidnosti.

Proč se ptám zase jen já? Kde jsou ti hlídací psi demokracie? Proč se Fialy neptají, jak to tehdy bylo? Proč se neptají, jestli o této dohodě věděl? Co je tohle za demokracii, že si pár vyvolených rozhodne o tom, že stojí za to prolít hektolitry krve, ačkoliv byl mír na stole? Co je tohle za vládu lidu, když nějaké elity rozhodly o lidu bez lidu, že tento mír není dostatečně spravedlivý a stojí za ta jatka, která následovala? Tohle není žádná hra, tady se umírá doopravdy. Co myslíte, že s vámi lid udělá, až se zjistí, že celý ten válečný optimismus stojí na lži?

Ale už chápu tu urputnou snahu v této válce pokračovat. Podepsali jste mír a nedodrželi ho. Já myslel, že jste na vítězství vsadili své politické kariéry, ale poté, co jsem se dozvěděl o této dohodě, tak už vím, že jste na vítězství vsadili i své životy. Nebude-li vítězství, budou se totiž všichni ptát, proč jste už tenkrát neuzavřeli mír. Proč jste obětovali celou generaci mladých Ukrajinců. Proč jste obětovali prosperitu celé Evropy. Toto dobrodružství stálo příliš mnoho peněz a příliš mnoho krve, než abyste z toho vyvázli bez odpovědnosti.

Mohl být mír, ale někteří si tu byli rovnější a rozhodli, že nám o tom vůbec neřeknou… Ano, tohle je ten náš Západ. Tohle je vizitka našich elit. Hrajte si na demokracii, ale to nejdůležitější a nejfatálnější rozhodnutí poslední dekády, to si uděláme sami bez těch, kteří nás zvolili. Chceme vyhrát, takže jim o možnosti míru raději ani neřekneme, plebs by tomu mohl dát přednost.

Inu dobře… neřekli jste. Všechno stejně vyjde najevo. I to, jestli jste o tom věděli. My se podle toho pak zařídíme. Kdo to tak jasnozřivě řekl? Pokud Ukrajina v tomto konfliktu nezvítězí, tak to bude konec Západu. Ano bude, protože mohl být mír, ale vy jste nám to zatajili. Místo toho přišly drahé energie, drahé potraviny, drahé hypotéky a plýtvání životy. Ne, tohle vám prostě neprojde.

Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“ Všem dárcům děkuji.

Pokud stojíte o moji knihu, máte na to poslední týden. Mohu se zaručit, že odešlu všechny knihy, které si objednáte do 28.6.2023. Ve čtvrtek 29.6.2023 odejde poslední várka. Pokud si knihu objednáte později, přijde vám pravděpodobně až v srpnu. V červenci zřejmě nebudu schopen expedovat vůbec a v srpnu jen omezeně. Vše ostatní zůstává v platnosti. Každý, kdo pošle jako dar Institutu českého venkova alespoň 350,- Kč, si může vyžádat knihu v zasílací aplikaci na Kydech. Systém si váš dar pamatuje, ať byl odeslán kdykoliv.

266 thoughts on “Fialo, věděl jsi to to?

 1. „Je pravděpodobné, že tato strategie USA vychází z přesvědčení, že ruské vedení se v současném konfliktu neodváží použít jaderné zbraně a že jeho zmínky o jaderném arzenálu, který má k dispozici, jsou pouhým blufováním. Američané se dokonce – alespoň navenek – k rozmístění ruských nestrategických jaderných zbraní v Bělorusku staví klidně. Taková „nebojácnost“ je přímým důsledkem geopolitických změn posledních tří desetiletí a výměny generací u moci v USA a na Západě obecně.

  Strach z atomové bomby, přítomný ve druhé polovině dvacátého století, zmizel. Jaderné zbraně byly vyřazeny z rovnice. Praktický závěr je jasný: není třeba se takové ruské reakce obávat.

  To je mimořádně nebezpečný omyl. Trajektorie ukrajinské války ukazuje na eskalaci konfliktu jak v horizontálním směru (rozšířením divadla vojenských akcí), tak ve vertikálním směru (zvýšením síly použitých zbraní a intenzity jejich použití). Je třeba střízlivě přiznat, že tato dynamika směřuje k přímé ozbrojené konfrontaci mezi Ruskem a NATO. Pokud se nahromaděnou setrvačnost nepodaří zastavit, k takovému střetu dojde a v takovém případě se válka po rozšíření do západní Evropy téměř nevyhnutelně stane jadernou. A po nějaké době povede jaderná válka v Evropě s největší pravděpodobností k výměně úderů mezi Ruskem a USA.

  Američané a jejich spojenci skutečně hrají ruskou ruletu. Ano, ruská reakce na výbuch Nord Streamu, útok dronem na strategickou leteckou základnu Engels, vstup Západem vyzbrojených diverzantů do oblasti Belgorodu a mnohé další akce Washingtonem podporované a kontrolované strany byla zatím poměrně zdrženlivá.“

  https://www.rt.com/russia/578446-dmitry-trenin-sergey-karaganov/

 2. Tak nějak mi celá ta scéna připomíná „Assadovy“ útoky chlorem – to se nejdřív oznámí, že to být nesmí, pak se ohlásí že se to stalo, načež…

  https://www.novinky.cz/clanek/valka-na-ukrajine-senatori-usa-chteji-v-pripade-jaderneho-utoku-na-ukrajinu-aktivovat-clanek-5-nato-40435681

  Zelenský o tom mluví tak intenzivně, že to zavání, že se tak „náhodou“ stane.

  Docela šílenství.

  Zvláště přihlédneme-li k tomu, že dosud jediné použití „špinavého“ materiálu (ochuzeného uranu) má na triku Ukrajina a dodala jí ho členská země NATO – Británie…

  A vlastně dohlédneme-li k aktuálně převládající verzi o útoku na Nord Stream ze strany Ukrajiny (byť ne prý jako státu). Protože to nebyl nepřímý, to byl přímo přímý útok na země EU a NATO. Argument „Ale z 51 % patřil Rusům!“ nějak nebere v potaz těch 49 % zbylých…

  1. Už se na to pilně chystají:

   http://aktualnikonflikty.cz/viewtopic.php?f=10&p=337043&sid=75c239e709707fa3fd9b420c3a3f2f3c#p337043
   Senát USA: Radioaktivní zamoření území NATO způsobené Ruskem bude považováno za útok na Alianci
   (…)
   Graham a Blumenthal navrhli, aby jakékoliv použití taktických jaderných zbraní Ruskou federací, Běloruskem „nebo zástupcem Ruska“ nebo zničení jaderného zařízení, které povede k proniknutí radioaktivních prvků na území členských zemí NATO a způsobí vážné škody, bylo považováno za útok na Alianci a důvod pro použití článku 5.

   „Hrozba použití jaderného zařízení Ruskem je reálná. A nejlepším způsobem, jak ji odradit, je dát jim, Rusům, jasně najevo, co se stane, pokud to udělají. A náš vzkaz je určen lidem kolem Putina. Že pokud to uděláte, pokud se budete řídit jeho rozkazy – pokud to někdy vydá, můžete očekávat masivní reakci NATO. A budete ve válce s NATO,“ řekl Graham.

   „Tato rezoluce […] má vyslat vzkaz Vladimiru Putinovi a ještě přímo jeho armádě, budou zničeni, budou vykucháni, pokud použijí taktické jaderné zbraně nebo pokud zničí jadernou elektrárnu způsobem, který ohrozí okolní státy NATO. […] Jeho (Putinova) armáda riskuje úplné vyhlazení silami NATO, pokud budou tak bezohlední a iracionální, že se uchýlí k taktickým jaderným zbraním,“ řekl senátor Blumenthal.
   (…)

   Takže už víme, jak se to stane a jak to začne.

     1. Za bolševiků každá Mánička nosila na krku ten protiatomový znak. Jako Hipíci v USA.
      Kdopak to dneska zná?
      Inkluzivní bacaláři nebo magisterky?
      Věří tomu, že to za ně někdo vyřeší.
      Maminka nebo tatínek?

   1. A ja myslel ze nakup radioaktivniho cezia pro spinavou bombu na ukrajine FSB stopla tento tyden, takze asi plan B, bud bude nehoda ala jaderna elektrarna, nebo nejaka polska provokace

    1. Stačí vzít vyhořelé jaderné palivo z nějaké jaderné elektrárny, kterých má UA poměrně dost, dát to do nějaké rakety, třeba Himrd, nebo Stín Bouře a je vymalováno.

  2. Tohle by měli začít urychleně řešit samotní Američané u sebe doma. Buď se těch parazitů deep state a banksterů jednou provždy zbavit, nebo prostě všichni umřou takovým způsobem, že peklo proti tomu bude procházka růžovým sadem. Jako nechat vyhladit většinu lidstva kvůli bandě několika šílenců postižených dynastickým kretenismem a klanící se jedinému bohu – Mamonu, tak to fakt stojí za to. Možná statisíce let vývoje lidstva spláchnout do WC kvůli dementům pravidelně se scházejícím v Davosu a trpícím velikášským komplexem, že ovládají svět… Jo, jasně, úplně ideální.

   1. Jeden zdroj píše, že v USA probíhají velké přesuny vojsk. Nejde o cvičení, přesuny neprobíhají po železnici, ale tanky ničí asfalt.
    A sunou se mimo základny. Kamkoli jinam. Zdroj se domnívá, že Pentagon očekává nějaký útok na vojenské základny. ( ?)

   1. Nejdřív to byl Strelkov,teď potřebují znectit Prigožina,nic jiného v tom není.
    Jako velitel Wagnerovcu se výborné osvědčil a někomu vadí.

 3. No jistě, sofistikované lhaní , jako čistá kon-strukce lhaní o tom, že není potřeba, nutnost vlastní potřeby znát, mít je sepsaný a lpět na nich, né-li je bránit proti všem imperialistům a v případech napadení našich potřeb za ně bojovat, ale odevzdat se ve víře zastupitelstvu na „pospas“, gdy při netušení dějů příštích zbylo blboňům jen trpěni politické vůle.

  Sou i ti, keří klidně řeknou, vemte si s sebou co ste si nakradli a děte, úúžasné, jakoby řekli nějaké moudro či morální výpad vypadlej z bible a sou i ti keří takovým eště blahopřejí a snad by jim eště šli pomáhat sbalit fšechno to, co šlohli sousedům. Mrskati hadím jazykem a přemýšlet věky o tem, v čase se hrozit svých slov, keré nejdou vtáhnout zpět do huby a odplivnout si, že zmoudřeli sme, nepomáhá.

 4. Z patria.cz : „A.I. má problém s diskriminací. V bankovnictví mohou být důsledky vážné“
  Byl to tuším Kenneth Galbraith, který prohlásil, že jakmile v ekonomice něco roste exponenciálním způsobem, mělo by to pro nás být varování a mělo by se do tohoto vývoje neprodleně zasáhnout.*
  Nenašel jsem to zde : https://www.brainyquote.com/authors/john-kenneth-galbraith-quotes
  Ale jsou tady jiné zajímavé citáty:
  „Under capitalism, man exploits man. Under communism, it’s just the opposite.“
  „The conventional view serves to protect us from the painful job of thinking. “
  „Liberalism is, I think, resurgent. One reason is that more and more people are so painfully aware of the alternative.“

  Složitost zvaná A.I. se zřejmě pomalu, ale jistě, dostává do bodu zlomu, kolapsu. Neočekávané účinky se minou s očekávanými (pakliže vůbec něco takového existuje) cíli. Máme se na co těšit.

  *Krize 2008 – 2009 byla hlavně o tom, že se ze sraček vyráběly fin. deriváty AAA, a to ve velkém, stále to rostlo. Pojistky (CDS) na ně stejně tak, nejvíc držela AIG, taky musela být znárodněna (když to prasklo) , ve finančním vyjádření asi největší znárodnění od konce WW2……

 5. Stačí smrt 5 dobrodruhů ( čest jejich památce) a Ukrajina je na druhé koleji co se týká prostoru v médiích. Celosvětově, i u nás.

  1. Normální dobrodruh nestačí. Musí to být velmi solventní dobrodruh na výletě. Pak média pláčou dostatečně usilovně.

  2. VČeské ukrajinské gubernii ročně zemře v důsledku kouření 18 000 lidí ročně.
   Tak to máme nějakých 490 nebožtíků denně, kteří si za také mohou sami.Žádné drama se ovšem v médiích nekoná.
   Žádné odbornice a obrázkové tabule, jak k tomu vlastně asi došlo.
   Budou také Opatření, která budou zakazovat potápění nesvéprávným do 18 let věku?
   Ale to by měla!
   Zakázat veškeré výuky plavání pod vodou a zavřít natvrdo učitelky a učitele plavání!
   Skočí plaváček do vody a potopí 2/3 těla?
   Pokuta rodičům, dozoru, trenérům…. bazénu, zřizovateli, majiteli bazénu !!!
   Když neumí plavat atomový inženýr z Afriky, nepotřebuje to přece nikdo.
   Pak taky zakázat jízdu vozidel se spalovacími motory, protože nehod s elektrickými motory jich je minimálně!
   Letadla tu přepravu mohou dohnat. Mrtvých z nehod je nepoměrně méně!
   Letadla jsou přece eko – enviro- grýndýlová!
   Neplatí daně z paliv a přepravují jenom ty osoby na vyšším stupni vývoje.
   Ty nižší stupně společnosti plavou na člunech nebo jezdí v autech se spalovacím motorem.

  1. To je hustokruté.
   Teď by je pan Vidlák mohl žalovat, že popírají jeho genderovou identitu, protože on se cítí být květákem ☺

   1. Paní doktorka je expert na biologii nejnižších organismů, tento prvok ji nemůže překvapit natož se jí dotknout.

  2. Ten hňup z vepřoryjí opravdu má na krku ten chlupatý vřed jen jako těsnění, aby nezatékalo. – Co když někdo dostane ten spásný nápad vzít koště a zajet mu ho zblízka ukázat?
   Myslím jako hodně zblízka.

  3. Mně to přijde jako vtip. ne že by feťácké hovado nebylo schopné něčeho podobného, ale prohledal jsem stranky Řeporyjí a nenašel.

  4. Někým se začít přece musí.
   Kdyby to bylo psáno na mě, neštěkne po mě ani čivava.
   Když se mohou házet leyna a šutry na lidi známé a významné a nevadí to veřejnosti, ani prokurátorům, ani soudcům, je otevřena brána do nápravného koncentráku nežádoucích osob!
   Dědové našich milých německých přátel se takhle zbavili inteligence protektorátu.
   Věřím, že Nejlepší člověk Řeporyjí má někde v trezoru papíry na hlavu už dávno pro případ, že by si někdo dovolil milého přítele předsedy ODS a náčelníka generálního štábu AČR a NATO poslat před soud a soud dokonce pokusil ho trestat za jeho nabádání k potlačování práv a svobod občanů.
   Řeporyjský vepřák se určitě jednoho večera zakucká a nepomůže mu ani jeho Baal a Mamon.

 6. Vidlák je hloupej úplně ganc, protože nerozumí myšlení soudruha Pyjaláha, ani dalších soudruhů.

  Když už jednou soudruzi podepsali měsíc před tzv. napadením Ukrajiny proradným Putinem mezistátní smlouvy o bezplatném léčení ukradinských vojclů, tak přece Vrchní Zelí nemůže cuknout a vyhlásit příměří s Ivanem!!!
  To pochopí každý průměrný EURO-šimpanz, že smlouvy se musejí dodržovat!
  To by pak musel Vrchní Zelí osobně kaličit své vojcly, aby měl spolupodepsaným soudruhům co dodávat!!!
  A to přece o hlavního komika NEMŮŽETE chtít!

   1. Re: Sk

    Souhlasím.
    S tím něco jako clown.
    Dodatek – čti českou transkripcí – clóóvn. Lépe to vyzní…

    Klaun má být veselý i smutný. Rozervaná duše ztracená v aktuální societě. Nerozumí nikomu a ničemu, nikdo a nic nechápe jeho.
    … prostě takovej Zelňák…

     1. Já zase pan Zelený. Protože ve filmu Gauneři právě pan Zelený chyběl. Do toho filmu by se Volodymyr náramně hodil. Chtělo by to remake s Volodymyrem.
      😻

 7. Tak to tu tak pročítám a přemýšlím, jestli je horší být hloupý nebo navedený.
  Nebo spíše podplacený.
  V „Ideální manželovi“ Oscara Wilda je krásná věta:
  „Každého si lze koupit, problém je jen v tom, že někteří lidé jsou příšerně drazí!“
  Doufám že se Blyštivý Péťa a spol. řádně nacenili.

  1. Re: Sk

   To obšlehnul OW ode mne. Von byl dycky blbější a škaredější a furt jen opisoval.

   Já jsem vždycky říkal – každý má svou cenu, jde jen o to, jak je vysoká.

 8. Navrhuji ideologicky neutrální, čistě ekonomický pohled:
  Definujte komplexní náklady a výnosy působení vlády (vlád) podniku zvaného Česká republika, a tyto navzájem porovnejte z pohledu občana -akcionáře.
  Například aktuálně v zahraniční, zahraničně obchodní, a vojenské politice.
  Kdyby akcie takového podniku byly obchodovány na burze, jaký podíl ze svého majetku byste investovali do jejich koupě? S očekáváním jakého výnosu?

 9. Ještě k tomu, že se mi tady někdo vysmíval proto, že jsem uvedl , že se mnozí lidé židovského původu , žijící v Německu, prohlašovali za Němce. Tak právě že ten Rathenau , wiki:
  „…..I am a German of Jewish origin. My people are the German people, my home is Germany, my faith is German faith, which stands above all denominations…..“

 10. Zítra tomu bude 101 let co nacisté zavraždili pana Rathenaua.
  Coby ministr zahraničí Deutsches Reich verze Weimar podepsal Rapallskou smlouvu se sovětským Ruskem.
  Šlo ale zejména o suroviny z jedné strany a zbrojní průmysl ze strany druhé.
  Usiloval o změny v parametrech válečných reparací, asi věděl, že stávající jsou neudržitelné, že budou znamenat pro Německo bídu a růst extremismu.
  Krátká zastávka.
  Hitlerovské Německo napáchalo strašná zvěrstva. Ale co se stalo po jeho kapitulaci ? Nu, členové i funkcionáři NSDAP byli inkorporováni do demokratizačních procesů, Západnímu Německu byl poskytnut Marshallův plán (místo Morgenthauova plánu, ten chtěl Německo čistě zemědělské), tedy obrovská odměna.
  Toto navrhoval např. Keynes po WW1. Ne, Clemencaue si prosadil své. Německo srazit na kolena. Kdo ví, zda C. neměl ve svém majetku nějaké akcie zbrojařských firem….

  Každopádně byl to jeden z pokusů podobných Kissingerovu nápadu dokopat Nixona k Mao Ce tungovi.
  A inkorporovat Čínu do světového obchodu (ovšem “ vše plyne“ – takže jsou s tím i problémy, např. ničení celých oborů průmyslových aktivit, u nás nevyjímaje).
  Dneska se realizují nápady jak vykopnout Rusko do Asie. Jenže ta se od Mackinderových dob sakra změnila. Duo Rusko-Čína by bylo možná ještě silnější jak duo Německo – Rusko. Takže co ? Výhra…anebo prohra ?
  No nic, nezbývá než věřit v nějaké pozitivní změny, a že bude klid, že se společnost neradikalizuje, že nepovládnou “ Schicklgruberové“, čeští kaprálové…….

 11. Jestlipak si p. Pavel vyposlechl projev demokratického prezidentského kandidáta Robert F. Kennedy Jr.a jeho názory na zahraniční politiku USA?
  Jestlipak se s ním seznámili alespoň někteří – ALESPOŇ NĚKTEŘÍ (nedělám si nejmenší iluze, že by většina) intervjuci?
  Jestlipak ho zaznamenali Jasánci a Černochovci?
  Nebo je R.F.Kennedy tak bezvýznamnou a podřadnou nulou, že je pod jejich rozlišovací schopností?
  A co vy, náš vysoce vzdělaný p. premiére? (Mmch., kdybyste mu nerozuměl, neb mluví anglicky, tak si stačí zapnout titulky a v nastavení – víte, to je to zubaté kolečko na liště videa, pane premiére – si nastavíte automatický překlad titulků do češtiny. Jo překlad je s chybami – na tom by měla ještě AI zapracovat – ale i tak pochopíte smysl i vy). Kdybyste nevěděl, kde to najít, tak vám zadarmo posílám link:
  https://www.youtube.com/watch?v=iZUZZTtZw_s

   1. Ne, je totiž rozumný a samostatně myslící.
    Jeho strýce zabili po potyčkách s US Steel.
    To znamená, že bude mít menší medialní pokrytí, než jeho soupeř(ka).

   2. Těžko říct. Zatím proti němu vedou dost štvavou kampaň, přijde mi. Také asi bude záležet, jak se budou věci vyvíjet kolem Trumpa. V diskuzi pod videem ale na něj lidi reagují hodně pozitivně.

    1. Spousta lidi ho podporuje. V nekterem je vylozene alternativni. Kazdopadne je inteligentni, a vyzna se. Je souperem Bidena za Demokraty. Ovsem Demokrati ho nikdy nejmenujou svym oficialnim kandidatem. Leda ze by se neco stalo s Bidenem.

 12. Jsem skeptický k možnosti, že by tenkrát mohli dojednat mír. Možnost byla ještě v lednu 2022, kdy UA mohla zvolit jinou strategii. Projevit vůli k jednání o Donbasu a Krymu, neostrelovat Donbas, ale dát najevo, že neustoupí v ničem z toho území, které de facto ovládá a v případě, že RF uzná lidové republiky nebo je anektuje, vyhlásit všeobecnou mobilizaci k zabránění válce odstrašenim protivníka. V médiích se dokonce chlubili a čeští novináři o tom napsali článek plný obdivu, že ruskou špionáž klamali předstíráním slabosti během zimy před válkou. Nebylo by k dosažení odstrašení lepší klamat nepřátelské špiony opačně? Předstíráním ještě větší síly a připravenosti než jaká skutečně byla dosažena? Potom by možná nedošlo k žádnému nájezdu na Kyjev… Takova mobilizace a jednání bby dávaly větší smysl než kroky, které skutečně vláda udělala v podstatě téměř opačně než by bylo logické. V březnu by to bylo jen příměří možná na několik měsíců, které by oba státy věnovaly horečnému zbrojení. Bankova ulice to říkala otevřeně, že ve výjimečném stavu nemůže parlament odhlasovat nic mimořádně důležitého, co by vyžadovalo změnu ústavy. Výjimečný stav, že jde zrušit jen, když ruská armáda se stáhne z Donbasu a Krymu nebo minimálně na linii z půlky února. A ani potom by vláda nemohla zaručit, že přesvědčí parlament, aby něco přijal. Dohoda by musela být ratifikována. Případný podpis jen vyjednavače moc neznamená a to ještě v situaci kdy vojákům nikdo o žádném příměří neřekl a bojovalo se dál. Diplomatická cesta byla skoro neprůchodná. Nikdy by se nedohodli o budoucnosti území na Donbasu a okolo něho. Nedohodli se předtím ani na autonomii Donbasu, která by neznamenala změnu státních hranic. Nějaká kontaktní linie znamená to, že vláda UA by pomýšlela na deokupaci celého území. Lidové republiky by se těžko spokojily s tím, že nemají všecko až k hranicím oblastí po kterých se nazývají a které si nárokují. V Doněcku jsou také uprchlíci ze Slovjansku a Kramatorsku. Na západní Ukrajině jsou uprchlíci z Doněcku. Ti chtějí vybojovat právo návratu. Navíc RF chce pořád víc a víc, požadavky jako je pozemní koridor na Krym nebo dokonce Oděsa. Humanitární i vojenská situace volá po příměří, ale politika ho neumožňuje, proto to musela vzít na vědomí dokonce i Čína.

  1. Občas se ozývají hlasy navrhující příměří.
   Pokouším se přijít na to, co by se vyhlášením příměří vyřešilo/co by následovalo.

   Oddych a dozbrojení pro banderovce? Něco jako Minské dohody?
   Jaká je možnost dohodnout se s někým, kdo žádné dohody nerespektuje a na jehož slovo/podpis se naprosto nelze spolehnout?

   1. To je ten problém, pokud mají státy společnou hranici, trvalé spory o území nejen ekonomické ale zahalené i do národní mytologie, a nevěří si, může konflikt vybuchovat stále znovu. Potom probíhají závody ve zbrojení a sny o revanši.
    Je těžké ho ukončit trvalým mírem. V minulosti Německo a Francie nebo Egypt a Izrael. V současnosti Ázerbájdžán a Arménie. To je rozdíl od intervenci za oceánem, kde je možné se stáhnout bez rizika, že ti druzí překročí taky oceán.

     1. Tam není důvod válčit. Obě strany jsou spokojené se současným stavem.
      Jižní Korea by “ vítězství “ nezvládla. I bohatá NSR měla problém vstřebat chudou NDR.
      Tlustý Kim má velkou kliku, že Čína bere KLDR jako zadní dvorek. Takže posílá pomoc, co jí zbývá. Z bezpečnostních důvodů podporuje ten sviňský režim.

 13. No tak se připravme, držme si klobouky. Posledním zoufalým činem bude nejspíš pokus poškodit záporožskou jadernou elektrárnu. Neb Z má „naprosto spolehlivé“ informace od SBU, že si ji Rusové chtějí vyhodit do povětří. To dá rozum, že si člověk pod zadkem odpálí jaderku, vždyť jsou to ti věčně ožralí mužici že.

     1. A to oni mají i svoji. Ani jim nemuseli krást tu, na kterou jsme se všichni rádi složili. Vždyť přece bylo nezvratně dokázáno anonymním zdrojem, že byli vysláni dva ruští myslím dokonce důstojníci (zlí a neschopní, jiní ani v Rusku nejsou), aby to zaminování zkontrolovali. Jenomže tam zakopli o drát nebo se v tom nějak kdovíproč rejpali, prostě jim to křáplo. My všichni pravdy a svobody ukrajinského lidu milovní to dávno víme. I to víme, že naši nejdůležitější spojenci se tehdy z jistě velmi rozumných důvodů rozhodli dát Putinovi ještě šanci. Tím, že jim prominuli nepokrytý raketový útok na Polsko a označili jej za jen jakési nedorozumění.
      Ale já vám říkám, že pohár trpělivosti brzy přeteče! I ten Zelenský to tuším tuhle říkal! Všichni to říkaj!

 14. Obyčejným lidem se ta Ukrajina začíná těžce zajídat a nejsme sami. V USA ani nevědí, že něco takového vůbec existuje a považují Ukrajinu pořád za Rusko. Dlouhodobý efekt bude jednoznačně hrát do karet Rusům, protože Ukrajina válku vyhrát nemůže. A to jak z praktického hlediska, tak i ze samé podstaty – nikdo nechce mít na planetě poníženého Rusa s palcem na červeném tlačítku (to si představuje leda tak nýmand Lipánek nebo mužatka Negryně, ale to jsou idioti).

  Časem, až opadne iracionální nenávist k Rusku, tak si zase v klidu začneme kupovat jeho plyn a další nerostné zdroje, bo se bez nich dlouhodobě neobejdeme (že ano, to si představuje leda tak nýmand Lipánek nebo mužatka Negryně, ale to jsou idioti).

  Média možná časem dostanou jiné úkoly (není vyloučen stejný útrum téma ze den na den, viz čínská rýma) a přestanou do dementů pumpovat pod tlakem nenávist k Rusku, takže zbydou jen ti ublížení debílkové, kteří budou napořád vyvolávat srpen 1968 jako největší pohromu tohoto národa.

  1. Jo, nad tím jsem se taky zamýšlela, proč najednou, v posledních letech začal být 21. srpen přímo rozbuškou pro rusofobní nálady. A nejvíc řvali ti, kdo 68. vůbec nezažili. Těm SSSR (kdepak SSSR, přímo Rusáci) ublížil strašně, to se nedalo vydržet.

  2. Ruský plyn mít nebudeme, protože „Bum! Bum! Bum!“
   Když je něco na zemi/ve vzduchu a vybuchne, říkáme, že to vyletělo do povětří.
   Jak je to s potrubím ve vodě? Plynovody vyletěly do povodí.
   A Rusové šturmují na zvětšení ernergotoků na východ.
   Je jen otázkou času, až někdo bude chtít ze Západu LNG v terminálu na Jamallu, že řeknou:
   „Soryjako. Severní proud bum. Gaza nět. Dáme tomu, kdo dá víc.“ A to zejména západní Evropa dlouhodobě finančně neutáhne. Asi nás v pohodě přeplatí.

  3. „V USA ani nevědí, že něco takového vůbec existuje a považují Ukrajinu pořád za Rusko.“

   Jo jo, v USA taky samy ozraly muzik ktery o nicem nema paru.

    1. Ema: A odpovedela jsem vam? Jaksi jsem posledni dobou zapometliva.
     Jen nevim, co muj komentar na to, co psal M., ma co delat s bezdomovci a lavickami.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *