27 května, 2024

Druhá fáze ve všem

Je to pár dní zpátky, co Rusové řekli, že skončila první fáze jejich „speciální vojenské operace“ na Ukrajině. Asi je možné jim dát za pravdu. Ukrajinská armáda na Donbasu je uzavřená v několika kotlích a svoji techniku už za další obrannou linii nevyveze. Ruské operace zpomalily, vojska se soustředí na likvidaci obklíčených jednotek, postup se v podstatě zastavil, ale na jihu i v Bělorusku je vidět soustředění nových jednotek. Nastává druhá fáze.

Jenže jak vidno, nenastává nová fáze jen pro ruské a ukrajinské síly. V sobotu o sobě dali vědět Azerbajdžánci v Náhorním Karabachu, ale i Srbové u Kosova. Všude se to začalo hemžit vojenskými i policejními jednotkami, začaly tam kroužit letadla i drony. Čína je pro mě daleko a je těžké se vyznat v jejich narážkách, ale mám pocit, že zase víc čínských lodí pluje okolo Taiwanu a čínští představitelé zase přitvrdili v ujišťování, že brzy už zase budou sjednocená Čína.

Houstne to, houstne, a ke světové válce to přestává mít daleko. Už chybí jen izraelský postup na Západním břehu, nějaké výbuchy v Íránu, zablokovaná Hormuzská úžina… a čínské sejmutí masky dobrácké pandy, která je se všemi v míru a chce jen a jen obchodovat. Íránské revoluční gardy včera prohlásily, že pokud Azerbajdžán napadne Arménii, tak Írán zasáhne. Tak divoký je dnešní svět – jedni muslimové zasáhnou proti jiným muslimům, aby chránili arménské křesťany, a to všechno na žádost „šíleného“ Putina.

Pokud jste viděli Bidena v Polsku, tak jste museli zřetelně pochopit to jeho poselství – státy západní Evropy jsou spojenci na baterky. Mají příliš mnoho svých zájmů. Ale ti středoevropští… to je ta správná parta. Ti jsou připraveni pro svobodu a demokracii nasadit statky i hrdla – těch dole. Vsaďte se, že až ta válka skončí, tak se ukáže, že všichni ti ukrajinští oligarchové a jejich paláce nijak neutrpěli. Utrpí jen obyčejní lidé, kteří dali všechno všanc, aby byli svobodní jako bezdomovci. Pamatujte si to všichni – takhle to za pár let budou chtít udělat u nás. Budeme v té době podobně svobodní jako běžní Ukrajinci – ano, můžeme si jít kam chceme a dělat co chceme, ale nebudeme na to mít… a v našich domech budou vojáci bránit svobodu proamerických papalášů a korupčníků.

Zdá se, že impéria si uvědomují, o co se hraje. Stále více se nemohu ubránit dojmu, že tohle není štengrování o drobné změny v mapách a nějaké kosmetické ekonomické výhody. Stále více to vypadá, že výsledkem nemá být nějaká denacifikace Ukrajiny, ale v sázce jsou mnohem větší cíle. Rusko i USA už hrají vabank, jen Čína ještě neodkryla karty.

První vlaštovka přiletí už tento týden. Jestlipak země EU pěkně zaplatí za ropu v rublech? A pokud v rublech nezaplatí, ale zaplatí v dolarech, jestlipak Rusko použije svojí hlavní zbraň? My tady na Západě jsme už svoje sankce vystříleli. Jestlipak dojde na ruskou odpověď? Zastaví se příští týden plyn i ropa? Ať to dopadne jakkoliv, hodně nám to napoví. Dozvíme se, jak je na tom doopravdy Rusko a jak jsme na tom doopravdy my v Evropě.

Každopádně, pokud se příští týden zavřou ventily na ropných a plynových trubkách, tak už si žádná kamna nekoupíte, budou beznadějně vyprodaná. Už tak šly ceny značně nahoru. Skoro bych řekl, ať neváháte a prostě si kamna koupíte. Lepší mít z okna vystrčenou rouru než v bytě mrznout. Já vím, přeháním to. Ale už přeháním podstatně méně než před rokem.

Měli bychom také všichni počítat s tím, že tuto vládu nikdo nesesadí. Že je už v zákulisí připraveno dost hnojometů na jakoukoliv změnu, na jakoukoliv jinou politickou sílu, a kdyby to nestačilo, jsou připraveny Majdany a barevné revoluce důstojnosti, které ausgerechnet vždycky vyjdou proamericky. Zapomeňte na to, že by mohlo dojít k demokratické a zákonné změně, že je způsob, jak se mírovou cestou vyvázat z našeho údělu. Pokud někdo dokáže zvrátit to, co pro nás naši US bratři připravují, tak to rozhodně nebude ani podle zákona, ani pomocí emocí, ale chladným a velmi totalitním kalkulem. Výsledkem rozhodně nebude svobodnější společnost.

Takže… jdeme do druhé fáze. Na Ukrajině i tady. Putin vyjebal s evropskými sankcemi, teď si počkáme na evropskou odpověď. Zároveň obě strany pomalu povolávají své spojence. Srby, Íránce… nebo Gruzíny a Azerbajdžánce. Jen ten Sitting Ping se tváří furt stejně a asi už ví, že Čína se skutečně stane velkou.

Jo… nemohu si pomoci. Musím se vrátit k tomu videu, kde Ukrajinci střílejí do nohou ruským zajatcům… I tohle je druhá fáze. Že ti Ukrajinci nejsou zase tak hodní, jak nám je líčili. Takhle nějak začínal Islámský stát. Tohle se už nedá utajit, brzy s tím budou konfrontováni nejen naši papaláši, ale i všichni ti ukrajinští uprchlíci, kteří utíkají před zloduchem, který ale najednou vypadá jako mnohem menší zloduch. Dokonce to začíná vypadat, že o té denacifikaci mluvil pravdu. Ještě pár podobných chlubných videí od ukrajinských vojáků, a náhled se zcela otočí. Tohle žádná cenzura nezastaví, tohle během pár dní uvidí úplně každý. A hodně, hodně moc to změní už tak napjatý postoj k uprchlíkům. Někdy prostě stačí málo.

151 thoughts on “Druhá fáze ve všem

 1. Večerní svodka JP

  Pohled na některé události z poněkud jiného úhlu.

  Vysvětlení, proč RA nespěchá s ukončením boje.
  Pokud chce RA zvládnout i druhou fázi boje, tzn. zavedení civilně-vojenské správy, nemůže spěchat s vojenskými operacemi z toho důvodu, že ustavení a rozjezd takové správy je těžší, než vojenská část řešení konfliktu.
  JP přiznává, že ruští plánovači se dopustili chyby při posuzování nálad obyvatelstva, proto se snaží vyvarovat chyb dalších. Domnívá se, že velká města a aglomerace nikdo nebude ochoten zabírat.
  VSU ztrácí rychle bojeschopnost a Kyjev potřebuje nutně rychle vymyslet nějaké vítězství. Pokusili se o útok směrem na Cherson, přičemž už předem slibovali velké vítězství.
  Okolo Kyjeva jsou zastaveny všechny akce a RA se připravuje k aktivní obraně. Větší přestřelky se vedou u Byševa.
  Oděsa – nepočetné zbytky 28. Mechanizované brigády se přeskupily a vyrazily na Cherson, ale ukrajinští velitelé nevěděli, že jsou sledováni ruskou rozvědkou, která na kolonu navedla silný dělostřelecký úder a útok na Cherson přeměnila v útěk v silném náletu. Doslova učebnicově provedená operace, v jejímž důsledku jsou Nikolajevské nemocnice zavaleny raněnými, není pro ně krev a gubernátor Kim obdržel po likvidaci 79. Brigády i trosky osvoboditelských jednotek Chersonu. Být na místě kyjevského vedení, vyměnil bych ho, tento chvastoun nic dobrého pro VSU nepřinesl a nepřinese.
  Uvidíme, jak se propaganda v Kyjevě vyrovná s dalšími otřesy, které přinesou příští dny.

  1. JO, hledaj a učí se způsoby, jak ty civilisty oddělit od vojáků. Jakmile se to podaří, tumáš dělem, nechtěl bych tohle řešit, má to jen špatný řešení!

  2. K těm vojenským věcem, jen malé doplnění toho, co bylo v článku.

   Írán, v případě agrese Ázerbájdžánu proti Arménii, nezakročí proti Ázerbájdžánu na žádost Putina. Ten žádat nemusí. Pokud zakročí, tak z jiného, životního důvodu.
   Ázerbájdžán, část bývalého SSSR a předtím carského Ruska, jak ho známe, byl staletí součástí Íránu. Než ho Rusko dobylo pro sebe. (Proto jsou Azerové, na rozdíl od příbuzných Turků, Šíité.) Ale to je jen část země. Druhá část Ázerbájdžánu, se nachází stále v Íránu. Írán je mnohonárodnostní země. Už od zakladatele Persie, Kýra Velikého. Který se nesnažil menšinové národy v říši násilím poperštit nebo vyhladit. Ale nechával jim, byť omezenou, kulturní samosprávu a přístup ke zdrojům, samozřejmě za určitých podmínek. Peršané v dnešním Íránu jsou zastoupení jednou polovinou, dnes snad už méně než jednou polovinou. (Oficiální statistiky zřejmě neodpovídají skutečnosti.) Mají malou porodnost a zároveň tvoří nejvzdělanější vrstvu v zemi, od techniků po kulturu. Dále tam žijí příbuzné národy, jako Lůrové, Bilanci, Mazandaránci ( ti dodnes nezahalují v horách na venkově ženy), na východě nezkrotní Balúčové a další. Proto se Persie přejmenovala na Írán. Což značí něco jako Země Árjů. Pak je tam něco, okolo necelého mega, šíitských Arabů.
   (Arabský šíitský pruh pokračuje do Saúdské Arábie a v něm právě leží ropná naleziště v zemi. Většina obyvatel SA, včetně vládnoucího rodu, jsou wahhábističtí Sunnité. Což značí problémy. Šíité, usilující o zrovnoprávnění se Sunnity a přístup k penězům z uhlovodíků na jejich území, jsou často persekuováni a popravováni. Za ohlušujícího mlčení, dobře placených, evropských lidskoprávních organizací. Vzpomínám na případ dvanáctiletého kluka a jeho strýce, šíitského duchovního.)
   Stotisíc Arménů, v sedmdesátých letech pár desetitisíc Židů ( obě entity nemají vliv na politiku země, ale jednotlivci žijí ve větším bezpečí, pokud se neangažují politicky, než v jiných muslimských zemích) a další drobné entity. I náboženské.
   A Azerové. Sice Šíité, ale jako Turkité s nepříbuzným jazykem a kulturně odlišní. Pošilhávající po soukmenovcích na severu a hlavně – s nejvyšší porodností v regionu. Z málo početné entity ještě po druhé světové válce, dnes přesáhli zřejmě 1/4 obyvatel země a jsou prognózy, vzhledem ke stagnující porodnosti Peršanů, že za 30 let jich bude 1/3 v zemi. Samozřejmě se kromě Ázerbájdžánu v oblasti angažuje kulturně a politicky, Turecko. Snící o vedení turkického světa. Navíc podporované USA, zatímco na Írán USA uvalují sankce. A Neocons dokonce uvažovali o bombardovací kampani v zemi. (Někdo možná vzpomene, jak Havel, svého času, psal USA zvací dopis do Íránu, neb měl „svědomí“ a důvody výlučně „humanitární“. Naštěstí k bombardování tehdy nedošlo.) Takže Írán má zaděláno na velký problém. Pokud se kdokoli pokusí destabilizovat Írán, dle zavedeného postupu, navzdory prosazování multikulti, k tomu použije nejpočetnější menšinu(y) v zemi. Kterou, je nasnadě. A proto také Írán nevraživě sleduje svého severozápadního souseda a je velmi citlivý na jeho zvětšování vojenské síly a území. O, oficiálně „kulturní“ agitaci v zemi, nemluvě… Zvláště, když se Alijev prohlašuje za prezidenta všech Azerů nebo turecký prezident za vůdce všech Turkitů nebo dokonce islámského světa. A další soused, SA, se také uchází o ideové vedení muslimského světa a financuje džihád nejen proti nevěřícím v Evropě a Africe, ale i proti „odpadlíkům“ Šíitům.

   Tak se stane, že islámský šíitský náboženský režim ( zdaleka dnes ne tak radikální jako v letech po svém vzniku) je přirozeným spojencem malé křesťanské země. A Ruska …

   PS:
   pozdravuju Targuse, Admirála, Blbíše, zvědavce, Tdx a další a samozřejmě Apoštola, co se vyzná v zemědělství ;o)

   1. Jo, houstne to. Houstne.

    Ještě doplním, Nippončíci se přihlásili o jižní Kurily, Maďaři pošilhávají po Podkarpatské Rusi a v Polsku jsou hlasy, že by rádi Východní Kresy. Co na to místní Banderovci, jsem nikde nenašel. A Poláci chtějí i Kaliningrad a Vilno. Teda kromě 1/3 Běloruska, samozřejmě…
    A takových sporných míst je víc. I v západní Evropě. Katalánsko, Skotsko, Vlámsko…

    Tak nějak jsem si vzpomněl na Vlastu Buriana: „Až řeknu tři, tak se to tady začne mydlit. Tři!“

    PS
    My bychom mohli chtít Slezsko a Lužici, ukradené Němci.
    Nebo aspoň Kladsko a Prudník s Žabčicemi, historické Opavsko.
    Máme státníka Fialu &Pekarová company. Ti plně vyváží, že nemáme armádu. Nepřítel zemře smíchem. A i kdyby – všechno by rozkradli, rozprodali a rozdali si navzájem předem a my bychom neměli zase nic.

 2. Dnes bol v Maruipole Kadyrov, Pisulin z DNR, aj nejaky general asi z od vysadkarov….
  Fotky.
  Usmevy.
  Medaile.
  Dobyta zakladna Azovu.

  a….

  panaci ….

  Dalsie videjko – uz spolocne morska pechota – nejaky batalion dostal privlastok gardovy od el presidente – cecenci a iny vojci, cvicebnym sposobom likviduju ostrostrelca v 4 poschodovom panelaku na pobrezi.

  Kludne by to tam mohli spalit, pac ziadni civili tam uz nie su, a ani sa neracia ukazovat. Ti panaci uz maju len lahke zbrane a nemaju kde utiect. Ale ani bomby ani buratino sa nekonaju. Zato si vojci pod riadenim cerveneho ruksaka skusaju taktiku, kto kde kam.

  Ziadny polygon a treningova akcia vam neda to co real. A ak je to len panak, ktory vas chce zabit, moze vas zabit, ale ma malo moznosti, kdezto vy ho tiez chcete zabit, a aj ho zabijete, ale musite sa trochen snazit, to je skusenost na nezaplatenie.

  Len tak dumam, ci to uz predsalen trochen neprehanaju. Pac to si vsimnu aj inde. Ze si to nacvicuju. A mozno o to ide. By si to vsimli. Bo tieto jednotky budu kurva dobre v v cisteni mesta.

  Jo a 75% rusov schvaluje operaciu na UA. Dokonca v Petrohrade splnili naborovu prvu vlnu a idu robit druhu, pac maju zaujemcov. A to beru len chlapov bez zaznamu a so skusenostami.

  1. Viděl jsem ruská videa, že jako dobrovolníci se do ruské armády a do armád DLR a LLR hlásí jižní Osetinci a Abchazové.
   Měli tam přijet Syřané, specialisté na dobývání měst, přes 10 000, ale nějak to vyšumělo?

 3. Aniž bych to chtěl zakřiknout… Říkám si, že to všechno špatné by mohlo mít i jedno pozitivum. Soudruzi za oceánem by nějak nemuseli v dohledné době napadnout žádný další suverénní stát bez mandátu RB OSN, který beztak nedostanou, neboť RF a Čína, protože by se to při současné situaci fakt blbě mediálně vysvětlovalo.

 4. „Viděl jsem, že v boji proti zlu není bezmocný člověk, ale v boji proti člověku je bezmocná síla zla. Bezmoc laskavosti, nesmyslná laskavost je tajemstvím její nesmrtelnosti. Nikdy se to nepodaří dobýt. Čím hloupější, nesmyslnější, bezmocnější se může zdát, tím je rozsáhlejší. Zlo je před ním bezmocné. Proroci, náboženští učitelé, reformátoři, sociální a političtí vůdci jsou před ním impotentní. Tato hloupá, slepá láska je smyslem člověka. Lidská historie není bitvou dobra, která se snaží překonat zlo. Je to bitva vedená velkým zlem, které se snaží rozdrtit malé zrnko lidské laskavosti. Ale pokud to, co je v lidských bytostech lidské, nebylo zničeno ani nyní, pak zlo nikdy nezvítězí.“ …… Vasily Grossman, Život a osud

  (přeložil Google translator)

 5. Jaroslav Plesl
  3 hod ·
  BIS a její mluvčí mají prej velký problémy se sběrem pravdivých informací o Německu… Tak začal bych třeba otevřenými zdroji. Ale za to „lžete“ směrem k Novinkám by měl soudruh mluvčí letět. To je „bezprecedentní útok“ silových složek státu na nezávislost medií – jak s oblibou říkávají zastánci liberalismu v liberálních demokraciích.

  https://www.bild.de/geld/wirtschaft/wirtschaft/oel-und-mehl-sind-ausverkauft-hamster-kaeufe-sorgen-fuer-leere-supermarkt-regale-79434522.bild.html?fbclid=IwAR3MG-7ymJ7WpeUNQvIlBQGvpaGgXCaLwdz4GFXuDwN8DLGEg9uOg2j8M34

  1. BIS by měl informace o Německu zadat světový výzkumný agentuře KANTARu.cz, nemusel by žádný informace sbírat, natož pravdivý, ušetřil by si práci i lidi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *