20 května, 2024

Dokonáno jest

Ale lekli jste se, že toho chci podle nadpisu nechat, že jo? Mohu vás uklidnit, na nic takového se nechystám. Chci vám vlastně jen říct, že dneškem končí první fáze mé práce, podle plánu, který jsem tu vytyčil 9. července letošního roku. Tenkrát se článek jmenoval „Make Kydy great again“. Od té doby jsem čekal, že dnešní den přijde. Den, kdy bude moje inkognito dokonale propálené, že přestane mít jakýkoliv smysl se za něj schovávat. Den, kdy ti velcí a mocní přestanou Vidláka ignorovat a začnou se mu smát. Ty další dvě fáze si dokážete domyslet sami.

Včera to nastalo. U nás na dědině proběhla místními fejsbůkovými skupinami informace, jaký jsem hrozný dezinformátor a ubožák. A protože obecní tetkagraf funguje naprosto spolehlivě, odpoledne už to věděli všichni. Poslední důvod, proč jsem se držel přezdívky Vidlák, byl ten, aby si různí místní magoři neotevírali hubu na moji ženu a moje děti. Od včerejška už je to jedno.

Místní pravda a láska také hned vystrčila drápky… bývalá starostka zavolala mojí ženě a vysvětlila jí, že si ji musí vyřadit z přátel, protože nechce být nijak spojována s Vidlákem. Naštěstí má drahá choť také věděla, že tento den přijde, tak to rozdýchávala jen chvíli…

Jo, asi vás nepřekvapí, že tato bývalá starostka patří do stáje Vítka Rakušana. Hodí se k sobě. Až se jednou Vítek odvaří, ona ho plnohodnotně nahradí a založí si na vnitru ještě lepší gestapo.

Určitě nezůstane jen u starostky… Budu vám referovat o každém případu, kdy nám místní liberální demokracie vysvětlí, co ve skutečnosti znamenají evropské hodnoty.

Vězte tedy všichni, co to ještě nevíte, že se jmenuji Daniel Sterzik.

Vidlákovy kydy píšu už pět let. Kydy mají českou i zahraniční doménu, protože ministerstvo pravdy nikdy nespí. Česká doména patří mně, ta zahraniční mému bratrovi Markovi, který mi dělá webmastera.

Kydy píšu sám. Nejsem žádný tým analytiků, nevodí si mě ani Mára Prchal, ani nikdo jiný. (Ale bude mě mrzet, že už o tom nebudou spekulovat. Že jsem celá skupina lidí, to mi lichotilo úplně nejvíc) Píšu, co píšu, protože to tak prostě cítím a mám takový názor. Nezastírám ale, že si mé texty často braly inspiraci z diskusí s mým bratrem. Mimochodem – mrkněte k němu na fejsbůk – on je z nás dvou ten chytřejší (ale introvert) a teď pracuje na nové teorii poznání.

Kolem mě je kruh dalších lidí, kteří mi různou měrou pomáhají se zvyšováním dosahu. Ať už kopírují moje texty k sobě na fejsbůkové profily, posílají je dalším lidem, nebo mi prostě jen občas napíšou a povzbudí mě. Spoustu z nich jsem nikdy neviděl a ani oni neviděli mě. Přesto mi pomáhají, protože začali věřit tomu, co dělám.

Právě teď mi moji čtenáři pomohli připravit první knihu. Od sesbírání textů, přes korektury, typografii… ba i kus nákladů pokryli. Je připravená do tisku. Připravujeme teď s bráchou nějaký prodejní kanál a řeším si IČO, aby si stát přišel ze zisku na své. Při trošce štěstí to stihneme do Vánoc.

Kydy píšu ve svém volném čase. Chodím normálně do práce. Nemám žádné dluhy, ani hypotéku, ani žádné exekuce. Skutečně mám pět dětí. Od nikoho neberu peníze a jsem vděčný jen za povzbuzení a nezištnou pomoc. Pokud někoho podpořím, dělám to proto, že se mi ten člověk normálně líbí, protože se s ním potkám u mě doma, pohostím ho a mám dost času si s ním popovídat. Platí na mě osobní kontakt. Kdo přijede ke mně, ten to zpravidla má u mě dobré. Když ke mně někdo napřáhne ruku, zpravidla ji stisknu. Takhle se podle mě dělá jednota a spojenectví a jinak to dělat nebudu. Že za tím někdo pořád hledá nějaký zlý úmysl, to není můj problém.

Nikdo mě nepase, nikomu se nemusím klanět.

Moje civilní zaměstnání, to je teď má největší neznámá… pokud se Cempeři postarají, aby si ode mě v práci ani kůrku nevzali, tak se asi budu muset živit politikou, protože dezinformační cejch je vypálený hodně hluboko a jinou práci než europoslance se s ním blbě hledá. I když jsem se vždycky zdráhal vybírat za psaní příspěvky, asi si teď založím henten účet, protože nějak se k tomu domu Benjamina Franklina musím dopracovat.

Ale je splněno. V neděli se Vidlákovy kydy dostaly do České televize. Cemper sem nakukuje ostřížím zrakem každý den. Teď už to budou dělat i páni redaktoři z Kavčích hor. ČEZ se ohradil, že jeho pracovníci neodpojují elektroměry. A i když se na demonstraci matek a babiček za mír sešlo jen asi šedesát lidí, v televizi o tom mluvili… a samozřejmě přidali sto varování před dezinformacemi. Vidlákovy kydy začíná být obtížné vymlčet. A to jsme chtěli, ne? Chtěli jsme, aby nás bylo slyšet tak, že nad tím nebude možné zavírat Vítkovy bulvy.

Tohle jsme potřebovali prolomit. Oni prostě jen nemluvili o tom, co lidi trápí a překryli to jinými tématy. Zahltili mediální prostor něčím jiným, zařídili, aby se lidi bavili o jiných věcech, jen aby nezačali přemýšlet, zda nás náhodou netáhnou do války. Zařídili, aby si lidi nevšímali, jak vypadají následky drahých energií…

Víte, co mě štvalo v posledních dnech nejvíc? Že majnstrým úplně klidně dává články o tom, jak jsou lidi vyhazováni z bytů, dává články o tom, jak babičky lomí rukama na kontaktních místech ČEZu, pustí mezi nás informaci, že azylové domy praskají ve švech a potravinové banky mají nával… a nic. Vyznělo to tak, že se na tu cestu do brusele vlastně máme těšit. Postarali se, aby to vyznělo pro našeho Kápa Fialu dobře. Žádné problémy neevidujeme. Východoafrická otrokářská společnost také měla všechno v cajku…

Takhle si představuju nátlakovou akci já. Článek o elektroměrech. Vsaďte se, že teď si dají bacha s odpojováním proudu. A horečně teď zjišťují, jestli ten hajzl dezinformátorská neměl dobrý tip…

Mimochodem – včera jsem psal o tom, že válka na Ukrajině jde možná do posledního dějství. A ten samý den se dozvíme, že Zelenský vybídl Bidena, aby zorganizoval mírový summit. Zároveň dal Dominik Ticháček na svůj profil zprávu, že ukrajinská národní banka si musela „natisknout“ peníze, aby jimi vyplatila předchozí dluhopisy… Takový jsem dezinformátor.

Už jsem dezinformoval o tom, že válka na Ukrajině bude. Vyvolával jsem strach, že cena obilí se značně zvedne, protože se značně zvedne cena hnojiv. Strašil jsem, že stoupnou ceny v obchodech. Vyvolával jsem v lidech zděšení, že by v zimě mohl být nedostatek plynu… jaký byl rozdíl mezi dezinformací a pravdou? Pár týdnů. Tak mi dejte pár týdnů i pro ty elektroměry… Když nám lidi skáčou z oken úřadu práce, tak nějak nepochybuji, že má kolega elektrikář ke smutku důvod.

A pevně doufám, že Řehkova válka velkého rozsahu s mobilizací se mi fakt nevyplní.

Víte, můj tatínek shlížel na mé psaní přísným a spíše nevlídným pohledem. Vždycky mi vyčítal, že se příliš zabývám politikou, což je ta nejhorší žumpa. Bál se o mě, když jsem o nějakém politikovi napsal něco nelichotivého… Vždycky mě ponoukal, ať se pěkně věnuju zemědělství a budu dlouho živ a bez starostí.

Ale včera mě pochválil. Prý by mi dal pár facek, kdybych se dostal do maléru kvůli nějakému textu o prezidentovi… Když mě ale povláčeli bahnem za článek proti válce a text, ve kterém jsem se zastal těch nejchudších, tak je se mnou spokojený. Zahřálo mě u srdce…

Samozřejmě se o mě stále bojí a maminka mě prý přerazí, hned jak jí přijdu pod ruku… Táto, takto jsi mě vychovával. Co teď nadělám… Nenaučil jsi mě držet hubu a krok.

Přátelé, děkuji vám všem za podporu. Děkuji vám všem, že mě čtete. Děkuji každému, který byť jen jednou můj text poslal někam dál. Prosím zachovejte mi přízeň a pokud budete mít o mě pochybnosti, napište mi, zavolejte mi a nebo mě přijeďte navštívit. Oni si teď dají záležet, aby mě vykreslili v tom nejhorším světle.

Stále budu slyšet na jméno Vidlák, ale odteď mi klidně říkejte Danieli.

483 thoughts on “Dokonáno jest

 1. Vážený Vidláku (jestli dovolíte, budu Vám tak říkat stále, i když Vaše jméno a příjmení znám dávno),
  vítejte v mém světě.
  Vy a Jana jste pro lidi v těchto dnech udělali víc, než kdokoli jiný. Mohl bych tady hned z fleku vyšvihnout povídání o tom milém ČEZu a z vlastní zkušenosti….. Teprve nyní jste vstoupil do aktivní politiky, teprve nyní do světel ramp a vstoupil jste tam dobře. Tak, jak bylo třeba a Jana to správně rozehrála a Cemper a spol. prohráli. Protože to, co píšete se děje. Jestli pod ČEZ nebo PRE nebo EON nebo pod jiným dodavatelem, ale děje. A často jde o uvaření poslední polévky. A je zvláštní, že v jiném státě tohle dost dobře není možné a je mi trapné v tuhle chvíli upozornit na Blicí listy, které o tom píší docela často.
  Tak tedy lidičky – komu se to stane, pište se a Vidlákovi. Každý zveřejněný příběh bude vyfutrováním pravdy Jany a Vidláka. To bude znamenat víc, než demoška v Praze. A může se stát troubou, která zboří zdi Jericha. A k tátovi Vám blahopřeji. Vzpomínám na svého, který v okamžiku mého největšího průseru, kdy po mně šla pomalu celá politická scéna řekl : “ Odvolej nebo se omluv, a více nebudeš mým synem“.
  Hlavu vzhůru, furt se de. A držím palce stále, i když méně přispívám. Váš IK

  1. Za mne platí:

   ČEZ a ostatní u nás působící prodejci el. energie mají o X set procent vyšší meziroční zisk a odpojují elektroměry těm, kteří na jejich „tržní“ ceny nedosáhnou. Víte, já pro ně nemám jiné slovo než DOBYTEK, SVOLOČ. Jestli je nějaký zisk nemravný, tak je to zisk ČEZu a ostatních vydřiduchů ohánějících se burzou.

   Stěžují si , že Rusové svými útoky odpojují lidi na Ukrajině od elektřiny.

   My na to máme distributory energií a propracovaný zákonný systém.

 2. Je to zde jedno z mála veřejných útočišť pro přemýšlející lidi. Možná, že i něco navíc. Respekt k tomu, co děláte. A „vydržať !“, i když to není lehké. Naivně doufám, že se dočkáte(me) i lepších časů.

 3. Milý Vidláku,nyní už i Dane, moc Vám i Vaší rodince přeji zdraví a užívání si života takového jaký si přejete a o kterém sníme asi všichni kdo k Vám chodíme.Já tedy už kolik let a několikrát deně.Máte mojí úctu a připadáte mi jako renesanční člověk.Nechápu jak zvládáte rodinu,práci,hospodářství a obrozenecké snažení spojené s každodenním písemným zamyšlením nad situací v které se bohužel nacházíme.Jste statečný člověk a vzhledem k věku se jistě dočkáte lepších časů,což nám důchodcům zřejmě nehrozí.Mám Vás moc ráda a jsem ráda že existujete.Budte moc zdravý a vydržte nám prosím!

   1. Strach zaslepuje myšlení – takže je dobře, když se vy budete bát, aby on nemusel a mohl zustane s otevřenou myslí… 😉

   2. V tom případě bych doporučil oslovit lidi, kteří se kdysi věnovali politickým procesům. Nálepkový proces, perníčkoví zločinci atd…

    A konec konců pan Rajchl se přece nabízí automaticky.

  1. ČEZ
   ….„Poskytujeme například bezúročné splátkové kalendáře či možnost rozložení nedoplatku do záloh. Zároveň zákazníkovi umíme poradit i s tím, kam se obrátit s žádostí o finanční pomoc od státu,“ …

   No to je fakt úžasné. Myslí tam vůbec někdo mozkem? Člověku, který není schopen platit ČEZem nastavené zálohy několik měsíců než ho odstřihnou nabízejí dluh rozložit do záloh nebo splátkový kalendář. Oni si tedy myslí, že bude pak zřejmě schopen platit víc? Všechno jen aby z něj ty prachy vyždímali i kdyby měl ve finále přijít o dům či byt. Lidumilové.

 4. No, přišlo mi to nějaké divné, že by na jižní Moravě hromadně odpojovali lidi od elektřiny. Tady v Praze nikdo nikoho neodpojuje ani jsem o nikom takovém neslyšel. Je to taky tím, že se pohybuju víceméně mezi normálníma lidma. Chápu to tak, že Vidlák si prostě vyrobil svého „Martina Šmída“. Fakt je, že funguje, stačí otevřít iDnes a hned vyskočí článek o pí Hamplové, která se toho chytla a všude se píše sice, že je to dezinformace, ale všude se to píše. Jen nevím, jestli je to dobře. Protože se o tom píše víceméně ve smyslu, že Vidlák tady píše smyšlené blbosti a děsí tím lidi. Podle článků z podzima měl být dneska benzín za 80 Kč a on je za 38 Kč. A dolar měl být 2:1 k Euru a on je 1:1 pořád. Možná to tak za dva roky bude, kdo ví, to je fakt. A je fajn, že je stále možno psát úvahy, co by mohlo být, i když zkušenost ukazuje, že to většinou nakonec tak není. A po zlušenostech to tak beru, jakože hodně s rezervou. Jen vidím, že se kydy posouvají od svobodné diskuse k propagandistickým manipulativním akcím tzv. „alternativy“, která když vidí, že se lidem nechce do revoluce, tak musí tu realitu trochu opepřit a ten důvod si vyrobit. A to je pro mě něco, co už je dost za hranou. Prostě ten hnojník začíná smrdět nějak víc než bývalo. A začíná se mi tím trochu eklovat.

    1. Zajímavé ale je, že jediný pohár s vínem? stojí před ním. Ostatní suší hubu. A pak že Zeman chlastá… :- ))
     tak nevím…

    1. Tohle celé tady teď asi není úplně o másle, ale jen pro úplnost údajů doplňuji, že v místě bydliště mé maminky stálo máslo ještě před cca 3 týdny 92,-Kč. (teď před Vánoci, co sem navezli zásoby z mražáků, protože Vánoce, tak to možná trochu kleslo…). Ono totiž hodně záleží, kde a kam chodíte nebo máte možnost chodit nakupovat. To jen tak na okraj…

  1. Ale no tak, to vazne chcete, aby Vidlak mel kristalovou kouli?
   V lete Goldmani hlasili, ze ropa muze byt i za 180$/barel.
   Je v tom samozrejme nejake to „mozna“ a „pokud“, ale popotahuje je za to nekdo?
   Sichtarova ohlasovala krizi asi 8 let. Pak diky kovidu krize prisla, tak byla cela stastna.
   Vsak se to taky zatim rozbiha.
   Scholz ohasuje pripravy na obnoveni obchodu s Ruskem a Zelensy se nahle vytasil s mirovou iniciativou.

   Prectete si predpoved Saxo bank na 2023 a protoci se vam panenky.

   https://www.home.saxo/content/commentaries/pressrelease/saxo-2023-outrageous-predictions-the-war-economy-06122022

   Pokud vam to smrdi, ci se to ekluje, to je uz vas problem.

  2. Vážený Kadlasi, odpojují, bohužel odpojují….. a také kecají o tom, jak se snaží lidsky domluvit. Svrbí mě klávesnice o tom napsat…..

   1. Njn, byla návštěva toho elektrikáře nebo nebyla? A co ten elektrikář doopravdy říkal a co už jsou pohádky ovčí babičky? Ale aby to nebylo jenom na Vidlákovi, zná tady někdo nějakého elektrikrikáře, který často odpojuje lidi od elektřiny kvůli neplacení za energie? Jsme tady komunita samostatně myslících lidí, ne jen čtenáři Vidláka. Jaká je NAŠE zkušenost – z první ruky? Já neznám nikoho, koho by odpojovali ani nikoho, koho by ty vysoké ceny nějak zásadně omezovaly v rozletu, kupodivu. V Praze to prostě takto vyzerá.

    1. Tak se hlasim.
     Ano, u me v byte CEZ odpojil elektrinu, za neplaceni.
     Mel jsem tam v najmu dve studentky, ktere to braly „na lehkou vahu“.

     Zaroven se priznavam, ze nevim, jak casto to ten elektrikar dela.
     Dale pak to neni na jihu Moravy, a uz je to nejaky cas.

     Ale porad to znamena, ze za neplaceni se odpojuje.

     Jinak k tomu zaveru vaseho prispevku: ja neznam osobne zadneho bezdomovce, budete mi tvrdit, ze neexistuji?

     1. Bezdomovců vídám denně mnoho. Problém je, že od teď už se Vidlákovi nedá důvěřovat, že to, co píše jako rozhovory s reálnými osobami, nejsou jen jeho výmysly, kterými chce burcovat masy. Proto je tady pro mě důležitější diskuse, kde se ještě člověk může normálně zeptat, jak se komu žije a dostat důvěryhodnou odpověď. Držme se faktů, sdílejme prožitou zkušenost.

      1. Vidite, to tvrdite vy.
       Ja zadneho bezdomovce osobne neznam.
       Proc bych vam mel verit? Stejne jako vy uz neverite Vidlakovi.

       Par detailu pozmenil, sam se k tomu priznal, i k duvodum. Jestli a jak moc to pribarvil, to je otazka.
       Ja vam rozumim, ale i kdyz momentalne situaci behem zdrazovani neznam, tak si to dovedu predstavit.
       Na duchodce ma dnesni rezim spadeno zvlaste, ani se tim netaji.
       Ze jsou snadna korist? To urcite, a nejenom v Cechach.
       Jak se chova CEZ, to urcite vite dobre: jeden den ohlasi absolutne rekordni zisky, a hned druhy den zvednou ceny. U jinych dodavatelu to nebude jine.

       Vyse uvedene Vidlak nenapsal, takze to s clankem zdanlive nesouvisi, ale to je ta sirsi perspektiva, ktera pro me dokresluje cely pribeh. A navic podtrhuje jeho dulezitost, protoze ted bude odpojovani citlive tema.
       A to je hlavni duvod, proc se proste v miniaturnich detailech Vidlakova clanku nenipu. Jestli byl z CEZu nebo EONu, nebo Innology atd…

      2. Předem se omlouvám, že to bude delší. Kdo nechce, nechť použije ono kolečko.
       Popravdě, chodím teď málo do hospody.
       Má to víc důvodů – jeden z nich je, že tu mně nejbližší, za chřipečkové buzerace a šílení uzavřeli – a už neotevřeli. A když už, za pěkného počasí, zajdu do té vzdálené, tak jen na hodinku, na pár malých Plzní – a to se toho moc nedozvím.
       Je dost možné, že se to odpojování děje i v mém okolí, jen o tom jednoduše nevím.
       A koneckonců, v tomhle má pan Vidlák rozhodně pravdu. Lidi se stydí a rozhodně se ani u piva a společníkům u stolu nebude chlubit tím, že „včera nám sebrali elektroměr, ptž jsme už nezvládali platit takové zálohy“.

       Myslím, že to začalo už při plynu a po krachu Bohemky. Hodně lidí si rozhodně nemohlo dovolit platit zálohy, následně předepsané DPI, často ty pěti- až šestinásobky původních.
       Kdo měl plyn i elektřinu u všech těch malých Armexů, Kolibříků, Skautů a dalších, tak je na tom, jako „nový“ zákazník velkého dodavatele asi podobně. Mají vyšší násobky původních záloh a to dodneška, protože spousta velkých dodavatelů odmítala dávat nové, dlouhodobé a hlavně rozumné smlouvy.
       Když se objevila Bohemka, tak to víte, že byly tlaky ze strany zbytku rodiny, co se mnou bydlí. Tenkrát jsem zjišťoval, jaký fígl vězí v tom, že si BE může dovolit tak nízké ceny prakticky u všeho, všech spotřeb, velko- i maloodběratelů a tarifů. Nepřišel jsem na to sám, ale nechal jsem si to polopaticky vysvětlit těmi, kteří tomu rozuměli a dodnes rozumí lépe – a sami o podobném přechodu vůbec neuvažovali, přestože připouštěli, že je to zatraceně lákavé a že na to spousta lidí naskočí.
       Velký, tradiční, dlouholetý, stabilní, byť o cosi dražší dodavatel, je jistota.

       Je to trochu podobné, jako značkový vs. noname výrobek. U toho dražšího značkového (často ne zase o tolik, oproti noname), je možnost poruchy řádově nižší.
       A pokud už se něco stane, tak platí záruka a hlavně – existuje jistota servisní sítě.
       U noname výrobku, jsou ty „jistoty“ jen pochybné :
       Sice je to lákavě levné, takže jakoby ušetříte třeba třetinu až polovinu. Ale daň za to, je rapidně zvýšená možnost poruchovosti (podřadné levné materiály), jistota neexistence servisní sítě, nebo možnost reklamace už po jednom roce provozu. Často je to dokonce i jistota naprosté neopravitelnosti, přičemž dotyčný obchod už to dávno neprodává, nemá Vám ten šmejd za co vyměnit, na vrácené peníze po roce provozu rovnou zapomeňte.
       Takže je nutné laciný šmejd vyhodit a koupit nový – často ještě před koncem záruky.
       A tohle Češi nad 50 let jen velmi neradi dělají – jenom rok starého, radio-CD-USB-BT jezevčíka za 1.900,-Kč, jen tak vyhodit a jít si koupit nový.
       Klasické zaklínadlo: „To bude jen nějaká blbost, nějaké kurvítko, to se najde a spraví“.
       Nespraví. A žádný příčetný servis, nebude takový noname výrobek za 1.900 nikdy opravovat.
       Vždycky se při takových pokusech, nechat ten podřadný čínský ojeb opravit, tvrdí:
       „Dyť to sakra stálo devatenáct stovek!“ a neuvědomují si, že těch 1.900,- koncové prodejní ceny, už má zabudovaný zisk výrobce a marže všech překupníků, kterým to prošlo sklady, takže nemůže jít o nic jiného, než naleštěný prd, vyrobený z podřadných materiálů a součástek, s výrobní cenou sotva dvě stovky. Fakt to tak je.
       Jen málokdo se fakt poučí – a sice jde koupit nový, ale po této, či druhé lekci čínských výrobců, už si koupí značkový a výrazně dražší. Tristní na tom je, že někteří lidé jsou schopni taková „poučení“ platit i mnohokrát, v řadě za sebou, nákupem prakticky téhož šmejdu, z podobných zdrojů.
       Dosti poklesla i soudnost lidí v tom, co a kolik by mělo stát s ohledem na to, co to má umět. Nebo spíše – za kolik (řádově-přibližně) je možné, třeba ten výše naznačený jezevčík vyrobit aspoň tak, aby vydržel nejen záruku, ale i 2-3 roky po záruce.
       To většina značkových výrobků stále běžně dovede, velmi často i bez jediné závady.
       To, že je něco oproti značce až hodně podezřele levné, naznačuje JEN a POUZE to, že ten noname výrobek, je prostě ojeb – jinak by z principu nemohl být o tolik levnější, na něčem ten výrobce prostě ušetřit musel.
       Několikrát recyklované plasty, namísto mědi poměděný hliník (CCA), či dokonce i poměděné měkké železo (CCF), záměrně špatně vulkanizovaná guma. V malých elektromotorcích – namísto kartáčků s mědiuhlíky, jsou tam jen plíšky z mizerné mosazi, které kolektor kotvy vydřou skoro přesně za ten rok-dva. Ošizené a poddimenzované elektronické součástky, vyrobené ze záměrně nečistých surovin, nečisté a podřadné pouzdřicí hmoty a i perlička: údajné Au a Ag povrchy, co ale nejdou pájet SnPb směsí..
       Praktik, používaných při „řízené životnosti výrobků“ je dnes nepřeberné množství.
       Mnozí si myslí, jak na toho prodejce značkového zboží vyzráli – tím, že podobný výrobek, ale za půlku, koupili kdesi u čonga. A ještě tvrdí, že nehodlají platit „jen za značku“.
       Časy, kdy mezi značkovým a noname výrobkem, byly v kvalitě minimální rozdíly, ale cenový rozdíl velký, ty jsou už dáávno pryč.
       Kdo pamatuje úplné začátky zboží pod logem Concept, jistě potvrdí.
       V začátcích se snaží i zadavatel takového noname výrobku, aby získal nějaké renomé. Jenže – po nějakém etablování na trhu je utrum. Kvalita jde rapidně dolů, protože český zadavatel takové noname výroby, ten chce taky svůj první milión co nejdříve. A po 40-letém půstu je nenažraný tím víc.

       A velice podobné je to s těmi dodavateli plynu/elektřiny.
       Už to tu bylo řečeno, že „věrným“ dlouholetým zákazníkům velkých distributorů, stouply ceny, oproti těm pětinásobkům, jen minimálně. Třeba jen na 1,5-násobek.
       Nevíte někdo, zda budou toho miliardářského majitele Bohemky soudit, nebo vyšetřovat?
       Ještě jednou se omlouvám za tu délku.

       1. „Tristní na tom je, že někteří lidé jsou schopni taková „poučení“ platit i mnohokrát, v řadě za sebou, nákupem prakticky téhož šmejdu, z podobných zdrojů.“

        Tohle je univerzální princip, který rozhodně neplatí jen na nákup zboží. Kolikrát se tihle lidé sekli v politice v tom, že zvolili naprostou katastrofu. Přesto poběží k dalším volbám se skálopevným přesvědčením, že teď už to mají vychytané a že rozumějí všemu nejlíp.

       2. Jen fakticka poznamka z kategorie „vyzkouseli jsme za vas“.

        „Na vraceni penez po roce pouzivani zapomente“ je pri dnesni inflaci naprosty nesmysl!

        Naopak, zapomente na opravu nebo na vymenu, vraceni penez je nyni snad kazdym obchodnikem v CR preferovana varianta.

        Jo ze by si pan pral novy kus? Jasne, neni problem, tadyhle to mame ve skladu, jen vam to vydame za dnesni cenu.

        1. Pochubuji,že existuje nějaká kategorie lidí označovaná. Češi nad 50 let

         ale všichni lidi si kupují levné věci právě kvůli tomu,aby je mohli za rok vyhodit a koupit si jiné,co právě letí.

    2. Přesně tak. V Praze. Když jsem byl před časem v Praze ve vedoucí funkci, tak měli zaměstnanci ekonomického úseku větší platy, než vedoucí pracovníci na Vysočině. Z toho důvodu, že platy obvyklé na venkově bychom v Praze nikoho nesehnali. Proto je v Praze bublina lidí, kteří vůbec nechápou realitu života mimo Prahu. Proto také aritmetický průměr platů pro celou republiku nedává žádný obraz o životě mimo Prahu.
     Samozřejmě, že osamělí staří lidé, samoživitelky a i celé rodiny s nízkými příjmy zažívají Fialovu bídu. A samozřejmě, že se distributoři elektřiny s nikým nemazlí. Sám jsem zažil, že žádné velké upomínání se neděje. Prostě upomínka, krátký termín na zaplacení a pak Vás odpojí. Za nové připojení jsem platil před lety 1500 Kč, tak to jistě nyní není méně.

    3. Když on v Praze téměř nikdo nemá rodinný dům, vytápěný plynem. Nebo kotlem na elektriku. Na vesnicích a v malých městech je takových případů opravdu hodně.

     Ve velkých městech je pro sídliště k dispozici dálkové vytápění, vesměs z uhelných elektráren nebo spaloven odpadu.

     Konkrétně Praha jede většinou na dálkové vytápění odpadním teplem z uhelné elektrárny Mělník. Patřím také k těm šťastným, kterým topení zdraží způsobem, který se dá zvládnout.

     Ti, kteří ve svých domech mimo dosah odpadního tepla z uhelných elektráren a spaloven používali kdysi uhlí nebo dříví, byli různými zákazy přinuceni přejít na topení plynem a elektrikou. Nebylo to zcela jejich svobodné rozhodnutí. Nyní je to finančně významně postihuje. Někteří to neutáhnou.

     1. Starousedlíci na okrajích Prahy a lidé v satelitech mají všichni topení na plyn či elektriku. Ti starší co mají nezateplené domky platí teď zálohy 5 tisic elektrika plus 15 tisíc plyn. Šetřením (topit max na 20 C) to stahnete o cca 3 tisíce. V Praze je takových lidí několik set tisíc.
      Dva důchodci to ještě utáhnou.
      Jen mě hrozně štve, že to co si pracně přividělám musím nacpat těm energošmejdům, abych přežil.
      A ty peníze, které bych mohl postupně investovat do zateplování musím místo toho dávat energošmejdům.

      1. V Praze bydlí statisíce lidí také v činžácích v centru města a tam se topí jedině plynem a elektřinou.Dříve se tahalo uhlí ze sklepa,ale užívat původní komíny už většinou nejde. A žije tam spousta důchodců, kteří nijak závratné penze nemají a přivydělat si už nejsou schopní. Žijí v nájmech i jako majitelé bytů.A i ti musí za bydlení platit – poplatky na údržbu domu, většinou dva až tři tisíce měsíčně. A příspěvek na bydlení jako majitelé možná ani nedostanou.

       1. Souhlas, počítám že tak čtvrtina lidí o kterých píšete Vy a čtvrtina lidí o kterých píši já bude v regionu velké Prahy někdy v průběhu příštího roku ve velkých problémech finančních (tak sto tisíc lidi), a desítkám tisíc odpojí elektřinu nebo plyn.
        To znamená že je nátlakem vyženou z bytů a domků.
        To je holt vláda pětikolky, která si dělá co chce (pro spoustu jejich voličů se naopak byty uvolní resp lidi budou prodávat své rodinné domky a oni je levněji nakoupí). Na to se hodně voličů pětikolky těší.

        1. Přesně z toho mám největší obavy,Milane, že tohle zlo připraví lidi o majetky,mnohdy těžce nabyté nebo děděné po generace. V Praze se bude prodávat snáze,ale prodávat budou muset i lidé na venkově.Pokud se tedy nepodaří tuhle hrůzu zastavit,o což nám jde. A pokud nedosáhne globální zlo na majetky cestou uvržení majitelů do bídy, obávám se neúnosného zvýšení daně z nemovitostí. Nebo měny při té inflaci a neschopnosti vlády.
         A to všechno už tu bylo a není to tak dávno. Máme šanci to tentokrát nedopustit ?

   2. Jen to napište.
    Já su v širší rodině za černou ovci. Přesvědčují mě, jak máme nejlepší vládu, která je uznávaná ve světě a jak za všechno zlé může Babiš, Putin, komunisti atd. Stačilo říct, že za Babiše se neupalovali důchodci a neskákali z oken:

    https://www.idnes.cz/plzen/zpravy/pozar-sebevrazda-senior-smrt-upaleny-muz-skola-brojova.A221123_081922_plzen-zpravy_pp?fbclid=IwAR2npJObiJXN9ZgYtq8tpM5o9wuo7g23Js2Dp5aEGGUFISuG6FOdI5vxa18

    https://cnn.iprima.cz/z-budovy-uradu-prace-v-praze-mela-vyskocit-zena-zanechala-za-sebou-dopis-na-rozloucenou-195353?fbclid=IwAR3dYXfsBWtls2RTuVCLChBMIy4-2Uk91WxsoT7MP_QOCPcw5qtajTF3Zn8

 5. Každé ráno už dlhé mesiace zamierim najprv na litterate a v priebehu dňa viac ráz na diskusiu. Vidlák,ďakujem za Vaše texty a Vám,priatelia, za reakcie, aj na dnešný Vidlákov text.Pod mnohé by som sa podpísala.Vidlákovi a jeho rodine veľa sily a statočnosť. Tí druhí len hlasno kričia, lebo teraz môžu.

 6. A co na to Cemper ???

  Šetří na jídle a v domě svítí baterkou. Důchodci přesto nezvládají zaplatit účty
  „Kateřina Bohatá pracuje jako psycholožka a vedoucí Linky seniorů ve vzdělávacím a kulturním Centru Elpida, které podporuje aktivní život seniorů. Má proto dobrý přehled o tom, co tuto věkovou kategorii nejvíce trápí. Potvrdila, že aktuální nepříznivá ekonomická situace se výrazně dotýká seniorů, obzvláště těch, kteří žijí sami.

  „Během listopadu jsme měli linku hodně přetíženou. Nejvýraznějším tématem hovorů od konce října doteď byla jednoznačně energetická krize a její dopady na životní úroveň seniorů. Především pak skokové zdražení záloh na energie a s tím obava, jak zálohy uhradí,“ popsala náročné období zdražování. Někteří přímo sdělovali, že z jednoho důchodu už nejsou při současném zdražování schopni zaplatit veškeré náklady na bydlení i živobytí. „Při valorizaci důchodů jim přibylo několik stokorun, náklady na bydlení ale narostly v řádech tisícikorun,“ podotkla Bohatá.
  Zdroj: https://www.denik.cz/ekonomika/neviditelni-duchodci-chudoba-20221212.html

 7. Vidlaku, diky za to, ze pisete. Ano, ted na vas bude hon. Preji vam, abyste to ustal se vztycenou hlavou.

  Mel bych na vas ale dotaz: hlavni Cemperuv argument, ze pry lzete, spociva v tom, ze ve vasi oblasti nespravuje sit CEZ ale E.ON. Mohl byste tento rozpor nejak vysvetlit? Muzete treba znameho „zverohodnit“ nejakymi blizsimi informacemi? Vim, chcete ho chranit a neni to lehke…

  Na zaver mi, Danieli, dovolte vam i rodine poprat klidne svatky a stastny start do noveho roku!

  1. Nebuďte netrpělivý a vyčkejte. Doba si už hledá prostředky jak se prosadit a zvěrohodnit mnohé přímou životní ukázkou reality. Je to mnohem lepšá, než nějaká slova – o realitě se polemizuje podstatně méně, než o slovech a jejich významech.

  2. Senátorka sdílela dezinformaci o odpojování elektroměrů. ČEZ zvažuje právní kroky
   Podle ČEZu se však jedná o lež, energetický gigant zvažuje právní kroky.
   „ČEZ Distribuce na území jižní Moravy nepůsobí, a tedy není možné, aby tam naši pracovníci odpojovali elektroměry. Na jižní Moravě, potažmo v Brně, jsme tak neodpojili ani jeden elektroměr,“ řekla mluvčí, podle které v době energetické krize nenarůstá ani počet neplatičů.
   Zdroj: novinky

   1. A není to pěkná odpověď? I kdyby se prokázalo, že ČEZ odpojil třebas jeden elektroměr, tak v té větě nelhal, na Jižní Moravě to nebylo 😀
    I když co jsem slyšel, má provozovat v regionu bývalého JME nějakou obec jako provozovatel, takže stačilo by prokázat, že tam někoho odpojil a může se říci, že ČEZ lže 😀

   2. Přečetl jsem si článek Vidláka a nikde v něm není ani zmínka o tom, že jeho bývalý kolega elektrikář pracuje na jižní Moravě. Je to tedy jen myšlenková konstrukce (= manipulace) Cempera, který vyvozuje z toho, že Vidlák bydlí na jižní Moravě, že i onen elektrikář měl působit na jižní Moravě.

    1. Je ovšem pravda, že Vidlák píše o vesničkách na jižní Moravě. Ovšem jižní Morava (bývalý Jihomoravský kraj) zahrnuje i okresy v současných krajích Vysočina a Zlín.

     1. Tady se to rozebírá jako by to bylo dílo středověkého básníka ze zaniklé civilizace – přitom dotaz padl jasně a Vidlák může normálně odpovědět.

  3. Z toho je videt, jak je Cemper argumentacne slaby.
   Vidlakuv znamy nemuze pracovat v jine oblasti? Lide se kvuli nove praci casto stehuji, nebo dojizdeji.
   Misto aby si od EONu vyzadal data, a Vidlaka usvedcil, tak dela hlavni argument z docela nepodstatneho detailu.
   Presne podle porekadla, ze cim vic se v hovne matla, tim je to horsi.

   At je to jakkoli, ja bych byl velmi spokojeny. Ted si budou davat pozor, koho odpoji. A ze to hlavni jeste prijde po novem roce, na tom se schoduje rada odborniku.

    1. Hadam ide o podstatu a nie o detaily. Teda nie je podstatne kde presne ale ze sa to deje a hromadne. A ja tomu verim, uz par rokov dozadu nam hovorili nejaki experti na sukromnom sedeni, ze tum ze vela myzov dochodcov zije v RD na dedinach, tak vypadavaju ako keby zo zoznamov, pretoze im odpija elektrinu, vodu, plyn, ale maju studnu, drevo, svietia svieckami, skratka stredovek, ale nie su bezdomovci. V nestach sa ale tomu osudu tazko vyhnu

    2. Vidlák ovšem ve svém článku nikde nepsal, že dotyčný elektrikář pracuje na jižní Moravě. To je jenom Cemperova manipulace.
     Ostatně jižní Morava a Jižní Morava je rozdíl. K bývalému Jihomoravskému kraji patřily i okresy, které jsou dnes na Vysočině a ve Zlínském kraji.

  4. Cemper nezřídka na sdělení typu „Přejelo ho zelené auto“ reaguje stylem „Není pravda, že ho přejelo zelené auto, to auto bylo modré. Informace tedy není pravdivá.“

   Článek o odpojování elektroměrů byl napsaný zbytečně emotivně, čímž se Vidlák (bohužel) přiblížil taktice dnešního progresivistického mainstreamu cílícímu právě na emoce, jako je masáž o nevratných změnách klimatu, atd.

   1. A jak ho ztotožní? Myslíš, že na území Jižní Moravy jezdí pouze jeden montér co má na starosti elektroměry? I v jednom území se střídají…

   2. O toho chlapa prakticky nejde. Jde o to, jestli
    1. skutečně říkal to, co píšete. (smysl, doslova to nikdo nechce)
    2. z toho, co říká, plyne celkově vyšší četnost odpojování (z jeho pohledu)
    3. skutečná data distributorů to potvrzují

    Třetí bod asi zatím nevíme jistě a jestli se to začne sledovat i kvůli tomu článku, pak měl v tomto pozitivní přínos.

    1. O toho chlapa samozřejmě jde. Jde mu o živobytí.
     Distributoři samozřejmě svoji praxi nebudou potvrzovat. Je ale dobré rozvířit tuto diskuzi dříve, než se tak stane opravdu masově.
     Mě před lety na chalupě také odpojili elektroměr a nikdo se se mnou nebavil. Bylo to z toho důvodu, že moje matka, která elektriku platila, onemocněla. Trvalo dost dlouho, než mi elektriku znovu zapojili a musel jsem za to zaplatit 1500 Kč, což považuji za vyděračství, protože náklady na to byly zanedbatelné.
     Rozhodně by měli distributoři před odpojením nejprve všechny okolnosti ověřit osobním jednáním. A cena za opětovné připojení by měla být regulována a ne, aby si ji distributoři stanovovali libovolně.

     1. Nejde o jeho identitu, nejsme u soudu s ním.
      Jde jen o to, jestli si to Vidlák vymyslel, nebo jak moc. Tohle může Vidálk zodpvědět hned a jasně a nemusí o chlapovi říct vůbec nic.

      1. Vymyslel, či nevymyslel. A jestli takový člověk skutečně existuje? Pointa celého příběhu přeci není o tom, jestli odstřihuje zrovna ČEZ nebo jiná společnost někde jinde (a je fuk, jestli je to na Moravě nebo v Horní-dolní na Šumavě, proboha!… Pointa je, že se řada lidí dostává do existenciálních problémů. Někteří teď, někteří k tomu dojdou za pár měsíců… A jestli se tak děje přímým „odstřiháváním drátů“ nebo jinak, je přeci nepodstatné. Myslím, že zrovna Vám, gogo, analytické myšlení nechybí.
       Jen dovětek pro lepší pochopení, jak to myslím: syn měl pronajatý byt, pronajímatel zvýšil nájem, neboť neměl zafixovanou energii, a tím pádem žádal vyšší nájem, který si syn již nemůže dovolit zaplatit. Hledá proto jiné bydlení, doufám, že neskončí někde na ubytovně… Přitom je poctivě zaměstnaný, odvádí poctivou práci a odvádí poctivě daně. A o to tady jde. A ano, synátor je mladý, a tak se nějaký čas asi dokáže ubytovně přizpůsobit, či si najít zaměstnání s vyšším příjmem. Ale jak to mají dělat staří lidé, kteří v tom bytě bydlí třeba 40 let? Kurník, vždyť je to přeci jejich DOMOV! Domov, pocit domova a pocit bezpečí patří k ZÁKLADNÍM lidským potřebám!!
       Takže nemusí jít přímo „jen“ o odstřižení drátů. Tady jde o osudy lidí, kteří nemají, jak se bránit. A na úřad „žebrat“ nepůjdou. Je to pro ně ponižující, mnohdy ani nerozumí, co jim ten úředník vlastně říká a co by kde měli vyplnit. Postavíme je tedy ke zdi a budeme odstřelovat? „tahle země není pro staré“? (podotýkám, že nepatřím do skupiny důchodci či starobní občané)

       1. Tomu vašemu textu Gogo nemůže porozumět, ani kdyby chtěl. On vyžaduje jednoznačné a přímočaré informace ano/ne. Takže on asi chtít ani nebude.

   3. Ahoj (pro mě stále) Vidláku.
    Představte si, že by nějakej insider, zaměstnanec ČEZu tajně vynesl odběrná čísla všech nešťastníků, co z důvodů neplacení odpojili od elektriky. A pak by to nějakej českej Julián Assange vycapil na netu. To by byl fičák!

 8. Posílám obdiv a pozdravení Vám i Vaší paní. Té vzkazuji, že až se vítr otočí, paní bývalá starostka si ji zase bude chtít připojit do přátel. A vítr se otočí, to si můžeme být jisti.

   1. Mno, kdo ví, proč asi je bývalá? Paní Vidlákové bych poradila nějaký ekvivalent rčení našich předků:“ Nepůjdeš k nám, nepůjdeš od nás“. I když docela chápu že taková blbost normálního člověka překvapí. Na takové indeligenty nic jiného neplatí….

 9. Kde asi mohli nasi soudruzi delat chybu ??

  Přebytek ruského rozpočtu v listopadu prudce vzrostl navzdory mimořádným nákladům způsobeným válkou na Ukrajině. Rozpočet podpořily zejména dividendy a mimořádná daň uvalená na ruský plynárenský gigant Gazprom. Za 11 měsíců letošního roku rozpočet vykázal přebytek 557 miliard rublů (204,7 miliardy Kč), když za leden až říjen přebytek činil 128,4 miliardy rublů. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na údaje ruského ministerstva financí.

 10. Vidláku i já děkuji za ten každodenní závan normálnosti v tomto hektickém až šíleném světě. Do diskuse tady přispívám mimořádně, ale velmi rád ji čtu. Horší už je to na FB – kde se při zvyšování dosahu příspěvků začali nabalovat libtardi a některé komenty jsou takové, že fakt nevím, jestli se mám smát nebo plakat při představě, že současní mainstreamoví nadlidi to myslí vážně (a navíc je jim to umožněno, tedy v klidu šířit ty své bludy… na rozdíl od cenzury opačného názoru).Hlavně vytrvat Vydláku – protože bude hůř.
  A na závěr – i když se tomu bráníš a určitě jsi netušil, že to tak dopadne, tak ti v budoucnu stejně nezbyde než se oficiálně angažovat v politice a já se vlastně těším na to, až tě uvidím na nějaké kandidátce.

  1. To máte z toho, že chodíte na FB.
   Tady to má pan Zakladatel ošéfované, tady si trollové neškrtnou.
   😀
   Vidlák v politice ???
   Za mne – snad raději ne. Kvalitní novinář je víc než politik, politici by se dali přebírat vídlemi, kvalitní novinář je vzácné zboží. A navíc se širším záběrem, než politik.

   1. Jenže – takoví novináři se střílejí, a toho se dá uchránit pouze tím, že se člověk trochu více zoficielní.

   2. Za mě spíš ano. Jestli necháme „politiku“ gaunerům, tak sice bude důvod ke skuhrání, ale situace bude jen horší.
    Takže – chcete skuhrat, nebo se pokusit zvrátit zkázu? Volit gaunery a odrazovat negaunery od vstupu do zastupitelských funkcí situaci určitě nevylepší.

    Teď netlačím přímo na Vidláka, myslím to zcela obecně.

 11. Děkuji Danieli! Máte obrovský talent a srdce a když jste jednou přestal na nějaký čas psat, tak po Vas zbylo velké prázdno. Jste statečný i celá Vase rodina, přeji Vám krásně vánoční svátky. Těším se každý nový článek. Věřím, že máte podporu obrovského množství lidí a kdyby bylo něco potřeba dejte vědět.

  1. Pravda je,že když si člověk na něco zvykne a pak to zmizí,tak je jako bez nohy.Najednou chybí opora ve svých pochybách o tomhle hnusu,lokajství a slouhovství zakořeněném již od Mnichova a asi i ještě hlouběji od Bílé Hory.Proto sem byl rád,že se Vidlák vrátil po pauze,aby donutil za cenu ohrožení sebe a svých nejbližších odkopávat se naše libodémo s mééédii a lidi poznali,že to je to ta nejhorší pakáž a morální dno téhle země a vlastně i světa.Takové typy lidí jako on by se měli hýčkat a pěstovat,umí nastavovat zrcadlo prohnilé zááápadní společnosti,kde je dolar,euro,libovolně si dosaďme,alfou i omegou všeho svinstva na zeměkouli.Proto na ně nekřičme a buďme hodní.

 12. Vidláku, moc prosím, buď velmi opatrný a obezřetný. V poslední době mě nic nerozhodilo víc, jako skok té starší paní z osmého patra Úřadu práce. Teď, pár dnů před Vánocemi. To je šílený.

  1. Vidlák to vydrží. Ale má rodinu, takže musí brát ohled i na svoje blízké. Pokud by měla mít problém i paní Vidláková a potomci, tak by bylo lepší to zabalit. I když by mě to strašně mrzelo a nebyla bych sama.
   Ten tlak ze strany Pravdy a Lásky se bude stupňovat, nikdy je neomrzí Nohavica, bez fackovacího panáka se neobejdou. Teďka si našli dalšího.
   Vlastně je to pro Vidláka velká čest, že je tak mocně vzrušují jeho články a poznatky.

 13. Jevíť se mi situace tak, že cempeři dosáhli pravého opaku zamýšleného… Vidláku, díky za to úsilí a obětovaný čas, svoji hřivnu jste už teď zhodnotil stonásobně. Jak už dnes někdo napsal, čas od času (a v posledních měsících medyjálního běsnění obzvlášť) je třeba se nechat ujistit, že oči i mozek jsou stále v pořádku a že bílé kolečko je stále bílým kolečkem a nikoliv zeleným kosočtvercem s fialovými skvrnami.
  Díky a držte se, třetí fáze přijde nejspíš brzo a nebude příjemná.

  1. Máte naprostou pravdu v tom, že tito velikánové propagandy dosahují pravého opaku. Až by se chtělo napsat, zda to nejsou Putinovi agenti. Spíše ale jsou prostě takto hloupí, moc a peníze to nese a nad důsledky svých činů se nezamýšlejí.

  2. Trochu OT: Cemper se zapíše do dějin, vidím to jasně. Zapíče se do dějin analogicky, jako onen slavný anglický lékař, který experimentoval s ovčími střívky a nakonec se kvůli tomu (prý) dal i přejmenovat…
   Tomu, co občas leží na chodníku a nechcete do toho šlápnout, brzy bude přidáno opisné jméno – cemper.

   1. Cemper je blb,huhňá,mumlá,telecí pohled,divný řeči,ale mediálně certifikován,něco jako Janda z eurohodnot nebo Šafrovy fóry,Fendrychovy bláboly,takoví dezoláti mají dneska dveře otevřené dokořán.

 14. A co na to soudruzi? (bez záruk, ale pravděpodobné, zkopírováno z vk com)

  Listopad 2022, Ministerstvo vnitra.
  MV nechalo vypracovat studii o radikalizaci obyvatel ČR. Zkráceně asi takto: Do 10 % nespokojených občanů se tomu neoficiálně říká „hlasitá menšina“. Problém nastává ve chvíli, kdy se zradikalizuje více než oněch 10 %. ČR dle studie tuto hranici překročila, pohybuje se okolo 15%, což je už, cituji: „pro stávající systém extrémně nebezpečné“. Říká se tomu „efekt sněhové koule“.
  Čtěte pozorně, doporučená opatření:
  Podpora opatření, která omezují šíření dezinformací na úrovni detekce jejich zdrojů a účinného omezení jejich dosahu. (V maximální možné míře blokovat subjekty s vysokým dosahem pod jakoukoliv záminkou).
  Podpora strategické komunikace na úrovni maximálního posílení centrální jednotky stratcom při úřadu vlády, skutečné meziresortní koordinace.
  Spolupráce na předchozím s analyticky a technologicky disponovanými partnery, kteří dokáží zvýšit efektivitu digitální komunikace vůči radikalizací ohroženým částem společnosti. (Dehonestovat subjekty, včlenit do „vlastenecké scény“ provokatéry, v krajních případech subjekty exemplárně potrestat.
  Posílit bezpečnostní složky (PČR, AČR) motivovat je zvýšením mezd a zajistit maximální kontrolu osob ve složkách „nebezpečných, sympatizujících s radikály.
  Ve zprávě se dále zabývají protestem 3.9.22. Citace: „Počet lidí není důležitý, extrémním problémem je „spolupráce“ zatím dosud nespolupracujících stran, hnutí, osobností.
  Doporučení: Rozdělit zúčastněné, zaměřit se především na TRIKOLORA, KSČM, SPD a další. Stejně tak se zaměřit na lidí spojené s antivaxerskou kampaní během covidu atp.
  Souhrn: Vzhledem k dalšímu (novoročnímu) zdražování potravin, PHM, energií a produktů s tímto souvisejících lze očekávat sociální bouře.
  Doporučení: Vydat vyjádření ke stavu a (ne)dostatku energií, zavést omezení používání osobních automobilů, zavést omezení při odběru el. energie a plynu, v krajním případě vyhlásit stav nouze a zabránit tímto veřejným protestům. Viz doporučení vydaná vládou při lockdownech způsobených pandemií Covid-19.

  Doporučuji toto předat v co největší míře dál. FB, Instagram, Twitter. Vláda se bojí a místo toho, aby řešila problém s cenami, řeší jak zabránit povstání národa.

  Mimochodem, ti Ukrajinci, co se tu cvičí, to není náhoda. Přeberte si to sami.

   1. Ano. Silové složky, policisté a vojáci, dostanou přidáno jen 10%. To na pokrytí inflace nestačí. Nehledě na to, že patrně nedostanou přidáno jejich manželky, takže reálné příjmy rodiny přijdou o více, než těch cca 7%. Mimochodem, meziroční inflace bude klesat, protože již budou současné ceny porovnávány s těmi inflačními. Lepším ukazatelem by bylo dvouleté srovnání.

    1. Nu, ale pro pocit blahobytu není to co máš číslovku na výplatní pásce, ale poměr vůči tomu co mají ostatní.
     Když ostatním nepřidáš, tak voják má o 10 procent vyšší plat než zbytek, tedy má dobrý pocit 😉

 15. Zeptám se, je vážně pro tu matku samoživitelku nebo babičku ve vlastním baráčku o tolik horší, když ji odpojí elektřinu, protože nedokáže platit zálohy, než ji neodpojit a v dubnu jí poslat fakturu s dluhem 40 tisíc? A potom odpojit, nebo dál nechat narůstat dluh? Ono se totiž může nakonec stát, že milé babičce nakonec zabaví i ten baráček, až dluh ještě pořádně naroste i kvůli právníkům, soudům a exekutorům.

  1. Re: Eta

   Nejde o dluh samotný (ve spuštěné debatě na toto téma), jde o fialový žvást – NIKOHO NENECHÁME PADNOUT.
   Jak vidno, moc dlouho to odhodlání soudruhům nevydrželo.

   1. Targusi, ta věta jen uvozovala naplnění plánů WEF, že je potřeba lidi prostě zbavit majetku a bydlení – když to nechtějí udělat sami. Cizinců jsou už celé fronty na to, majetek v exekuci levně nakoupit a udělat z něj pro ty vyvolené výhodnou pračku peněz (třeba skrze ubytování Ukrajinců s dotací, které platíme, aniž se nás kdo zeptal). Něco jako to konečné řešení České otázky, jen v jiné formě, ale o to zase určitě úspěšnější.

  2. PS: A problém s placením elektřiny (či plynu) může mít i slušně vydělávající mladá rodina, která platí hypotéku na barák a leasing na auto, které třeba manžel potřebuje k podnikání. Těm odpojit nebo taky ne, pokud neplatí? Dluh vymáhat, nebo ne?

   1. Tak polopatě – vláda se dušovala, že tyhle problémy nebude nikdo muset řešit, protože ona se poistará, aby nenastaly.

    1. A já mám Vidláka zařazeného jako levicově smýšlejícího křesťana, takže jsem hlavně v jeho včerejším článku, pobral, že je tam i ten lidský rozměr, „chudák konkrétní babička, matka samoživitelka, které musí jeho známý elektrikář nelidsky před Vánocemi odpojit elektroměr“. Asi jsem se tedy zmýlil.

    2. Akorát se vláda nesvěřila, kde na to vezme. Pokud vím, prachy se nerozmnožují dělením, jako prvoci.
     Jestli Babišova vláda zatnula do erární kasy sekeru, tak tahle vláda pilně pracuje na porážce celého stromu. U toho táboráku se pár lidí sice ohřeje, ale u spáleniště se studeným popelem už asi moc ne.
     🔥

     1. tiskárny peněz pojedou nad 100%, to přece není nic nového… Vždyť příklady táhnou .
      Vzpomeňte jak rychle nechal Klauzík vyměnit peníze, aby zmizela ta kouzelná větička“ Tyto peníze jsou kryty veškerým majetkem Československa.

 16. Milý Vidláku,
  jednou mi řekl můj dobrý známý, že na ničemy platí nejvíc, když se jejich ničemná práce co nejvíce zveřejní. Tak o těch ničemech pište dál, jako dosud.
  Připadáte mi jako F. L. Věk z posledního televizního dílu, kterak odjíždí na saních se svým mladým čtenářem své knihovny a říká: „Nedáme se!“ a onen mladý čtenář odpovídá „Nedáme!“
  Máte můj e-mail. Pokud byste kdykoliv cokoliv potřeboval, napište, nebo se nejlépe stavte v hlavním městě Zahrady Čech.

  Vám a všem Vašim blízkým přeji Požehnané vánoční svátky naplněné radostí z připomínky výročí narození našeho Spasitele.

 17. Domníval jsem se, že Vidlákovu identitu a pravý Vidlákov beztak všichni známe a jenom děláme, že ne. Já jsem sice poněkud méně bystrý, přesto jsem věděl o koho se jedná cca měsíc poté, co jsem „objevil“ původní Kydy. Vžďyť to Vidlák nepřímo psal snad v každém druhém článku .
  Vidláku, díky a pište dál.

    1. Ani mě to nezajímá. Zajímá mě, že se postupně vypracoval na zdatného novináře, že píše čím dál, tím líp. A pořád se zlepšuje.
     Přijde mi fascinující, že máme mraky všelijakých pisálkú, ale postavit kvalitní článek, bez vaty a který má hlavu a patu, umí amatér / Vidlák. Který určitě nevystudoval žurnalistiku.

     1. Protoze na zurnalistice vas nenauci myslet. Tam vas nauci technikalie a nejake zasady, ktere stejne hned „pro vyssi dobro“ odignorujete (nebo skoncite). A jako pridavek do vas dostanou pocit, ze jste „ten novinar“.

    2. Asi před rokem, už nevím přesně,si Vidlák na Kydech liboval,jakou si pořídil na věky kvalitní měděnou střechu a přidal foto. Už jen podle té střechy musela být jeho identita známá celému širokému okolí. Pak ještě přidal fotografii celé své krásné rodiny. V místě jeho bydliště už tedy nejméně rok všichni ví a ti, kteří jsou té nátury, už jeho rodinu pomluvili a odsoudili. Tam doma už Sterzikovi s tím špinavým zlem žijí nebo mají odžito. Pokud teď nastane mediální hon,strhne v jeho okolí jen ty největší ubožáky a prospěcháře, kterým se stejně slušný člověk vyhýbá obloukem. A komentáře anonymů na sociálních sítích – vyvalí se stoka. Jako v padesátých letech minulého století a ve dvacátých letech století jednadvacátého.Aneb – poznáváme lidi. Po ovoci jejich. Koneckonců Karel Čapek na smrtelné posteli také věděl své….a mnozí jiní před ním…A my ostatní snad budeme moci trochu pomoci, když bude třeba.

 18. Děkuji vám Danieli za jedno z mála míst na internetu, kde člověku ještě přijde, že se svět dočista nezbláznil… Přeji vám pevné nervy s vládními i obecními hnojomety a budu se těšit na vaše další články… 🙂

 19. Díky, Vidláku a Marku, léta vás čtu a chodím sem několikrát denně, je to tady jako občerstvovna živou vodou. Díky!

 20. Vidláku, smekám dámský klobouček! Dík!
  Mimochodem, nechápu, proč by VÁS měl Babiš propouštět. Má plnou Mafru presstitutů, co o něm denně nepěkně píší, co mu vytrvale mydlí schody, koušou ruku, co je živí….
  Zatímco vy pracujete jako odborník na svém místě a píšete o politice na svém blogu, ve volném čase.

 21. Sice mě tu na diskuzi nemají rádi, a několikrát mi smazali příspěvek, který nesouzněl se zdejším viděním světa, ale přesto tě, Vidláku, pořád rád čtu, někdy tady a častěji na pravém prostoru, protože tam jsem z dosahu tvého okruhu věrných. A budu to tak dělat i nadále. Děkuji za to, co děláš.

 22. Milý pane Vidláku, jsem opravdu Vaše dlouhodobá čtenářka, píšící jako „insegnante“, bohužel při kovidu jsem měla jiný názor než část Vašich diskutérů a když tam začaly řádit nějaké ženy, naprosto nesnášenlivé k jinému názoru a velmi útočné – jejich jména už nepamatuju, jsem to vzdala. Nicméně už zase dlouho Vás sleduju, i když už nediskutuju, ale chtěla jsem teď aspoň vyjádřit obdiv k tomu, jak jste vyzrál a složit poklonu Vaší odvaze a také odvaze Vaší paní snášet dehonestaci, ostrakizaci a více méně i existenční ohrožení – v dnešní době bohužel už běžné. Líbí se mi taky, že jste optimista – já bohužel už vidím všechno jako bezvýchodné, žijeme /jak říká můj oblíbený blogger The Saker / in Empire of Lies /říši lží/ a nevidím nějakou naději, že se lidi probudí dřív, než dojde k opravdové katastrofě. Vláda úspěšně plní úkoly jí uložené, aby náš stát se zhroutil a mnozí jí tleskají. Podivná nenávist v Rusku najednou probuzená po skoro třiceti letech a historie začínající 24.2.2022, kdo neplive na Rusko si ani nezaslouží žít, bohužel i prezident Zeman se ukázal jako po lobotomii /nevěřím, že on nemá přehled a dostatek informací/ a při volbách se podstatná část lidí na to vyflákne a ze zbytku velká část volí to nejhorší, co nás mohlo potkat. Co dobrého je možné při takové konstelaci možno čekat? Evropská důležitá figura Merkel veřejně prohlásí, že nehodlali dodržovat uzavřené smlouvy – kde to žijeme? Abych dále netlachala, držím Vám pěsti /kolik pěstí, tolik štěstí, ale obávám se, že ani naše pěsti nebudou stačit na zdolání toho zla, které nám vládne/. Insegnante – Božena Hreňová

  1. Zijeme ve svete, kde plati pravo silnejsiho. Nic vic, nic min.
   demokraticky zapad tomu ovsem rika „mezinarodni pravo“, ci „mezinarodni rad“.

   Tem dole se to nelibi, cemuz se nedivim.
   A ti nahore zase nechteji dolu, cemuz se taky nedivim.

   Takze vlastne nic noveho. Jenom mame internet, takze je toho lhani vic, nez kdy byvalo.

  2. Tohle bude spíš otázka na kolegu k42:
   Na většině Ruiny ještě není tma a zima?
   Někdo od lukačovičů nám chce namluvit, že všude na Ruině vlastně jde proud, plyn, je k dostání benzín, potraviny a v podstatě se nic neděje – jen Rusové údajně spustili nějakou „mediální operaci“??
   Že všechny ty rozflákané venkovní i vnitřní rozvodny a trafačky až do 220kV jsou v pořádku, že Rusové už asi před dvěma týdny, denními sériemi vždy nad stovku raket, nestrefili aniprt ze všech těch vvn vedení/dvojsloupů/rozvoden/trafaček??
   Viděl jsem nějaké fotky z jakéhosi malého městečka. Mimo téměř holé sloupy, většinou s vodiči končícími na zemi, byly servané i troleje od trolejbusů..
   https://www.novinky.cz/clanek/valka-na-ukrajine-rusove-zkouseji-na-ukrajine-operaci-demoralizace-40417209
   Zároveň prosím „Jana Mrcasíka“, aby na tyhle otázky neodpovídal.

 23. Vážený pán „dezinformátor“ a „hoaxár“ Daniel Sterzik !!! Konečne Vás poznávam a preto vyjadrujem hlbokú poklonu Vašej práci poctivého „klamára“. Ešte raz Vám ďakujem za postoje k dnešným ťažkým časom. Prvé čo urobím ráno je, že prečítam hoaxy Vidláka a potom prešibaného starého ale múdreho Vlka z Plzne. Vlastimil Kalužák z Rajky alebo z „Orbánova“ 🙂

    1. Já taky ne. Po Kávičkách Terezy S. se objevil Vidlák. Takže se zase mohu každý den na něco těšit.
     🌻🌱🌷🌿♥️

 24. Pohybuji se aktuálně někde mězi 37,5 (když pouziji brufen) a 39,8 (kdy se snažím brufen vynechat. Ale myšlenky jdou hlavou kehkostí vánku…

  1. „politia“ je postavena na řádu a pravidlech. Nic z toho dnes není pravidlem. Vaše „jít do politiky“ podporuji, protože náprava věcí světských je nutná. A podpora není myšlena jen slovně.
  2. je ale potřeba použít to „Čechovo“: „Musíš překonat ten pocit křívdy. Musís se vyrovnat s tím, že za to není odměna, jenom hanba, urážky, ponižování…“
  3. Čech ale také popisuje důvody, proč do politiky jít – „Musí se o to někdo starat, musís tlačit z druhé strany vrat. Já nevěřím na vítězství – ale musiš tlačit na druhou stranu, aby se to udrželo v rovnováze“.
  4. Protože už máme ukázkový příklad lehce nepřipraveného „politika“ ve Stanislavovi Fischerovi (Myslím, že ta jeho letadla jsou ještě stále v hangáru na Ruzyni) je se potřeba poučit a nebrat ty tlaky osobně, ale je potřeba je odklánět mimo vlastní osobu. Duvěra v Boha je asi to nejlepší, co funguje.

  (Post Scriptum: V tom rozhovoru FRČ jsou i „proroctví“ o důsledcích, způsobených právě lidmi „v politice“ – používá ale jiné, ne zcela jednoduše publikovatelné pojmenování)… https://www.youtube.com/watch?v=g1N5ModMtPI )

  1. Danieli, Vidláku.
   Tak to máte za sebou, už jste tak moc důležitý, že jim to stojí za to.
   Tedy budte sám sebou a v té politice vlastně už jste.
   Hodně zdraví a štěstí nejen do časů vánočních přeje Jiřina

 25. A víte vy co Vidláku ? Já sem stejně budu chodit číst a stejně se budu každý den těšit na pěkný článek, i když jste provedl něco jako literární coming out. A i když se teď jmenujete Daniel, stejně vám děkuji za každodenní dávku zdravého rozumu. 🙂 Přeji všechno dobré.

 26. Vidláku, děkuji Ti za každodenní čtení a Tvé rodině, že Ti kryje záda. Na kydech se ubezpečuji, že jsem se nezbláznila. Vydrž a díky!

 27. Takže jsme jmenovci :). Sice ne se vším co napíšete souhlasím, ale pro mne jste prototypem svobodného a odvážného člověka a za to máte můj obdiv. Kéž by bylo víc takových.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *