18 července, 2024

Dokonáno jest

Ale lekli jste se, že toho chci podle nadpisu nechat, že jo? Mohu vás uklidnit, na nic takového se nechystám. Chci vám vlastně jen říct, že dneškem končí první fáze mé práce, podle plánu, který jsem tu vytyčil 9. července letošního roku. Tenkrát se článek jmenoval „Make Kydy great again“. Od té doby jsem čekal, že dnešní den přijde. Den, kdy bude moje inkognito dokonale propálené, že přestane mít jakýkoliv smysl se za něj schovávat. Den, kdy ti velcí a mocní přestanou Vidláka ignorovat a začnou se mu smát. Ty další dvě fáze si dokážete domyslet sami.

Včera to nastalo. U nás na dědině proběhla místními fejsbůkovými skupinami informace, jaký jsem hrozný dezinformátor a ubožák. A protože obecní tetkagraf funguje naprosto spolehlivě, odpoledne už to věděli všichni. Poslední důvod, proč jsem se držel přezdívky Vidlák, byl ten, aby si různí místní magoři neotevírali hubu na moji ženu a moje děti. Od včerejška už je to jedno.

Místní pravda a láska také hned vystrčila drápky… bývalá starostka zavolala mojí ženě a vysvětlila jí, že si ji musí vyřadit z přátel, protože nechce být nijak spojována s Vidlákem. Naštěstí má drahá choť také věděla, že tento den přijde, tak to rozdýchávala jen chvíli…

Jo, asi vás nepřekvapí, že tato bývalá starostka patří do stáje Vítka Rakušana. Hodí se k sobě. Až se jednou Vítek odvaří, ona ho plnohodnotně nahradí a založí si na vnitru ještě lepší gestapo.

Určitě nezůstane jen u starostky… Budu vám referovat o každém případu, kdy nám místní liberální demokracie vysvětlí, co ve skutečnosti znamenají evropské hodnoty.

Vězte tedy všichni, co to ještě nevíte, že se jmenuji Daniel Sterzik.

Vidlákovy kydy píšu už pět let. Kydy mají českou i zahraniční doménu, protože ministerstvo pravdy nikdy nespí. Česká doména patří mně, ta zahraniční mému bratrovi Markovi, který mi dělá webmastera.

Kydy píšu sám. Nejsem žádný tým analytiků, nevodí si mě ani Mára Prchal, ani nikdo jiný. (Ale bude mě mrzet, že už o tom nebudou spekulovat. Že jsem celá skupina lidí, to mi lichotilo úplně nejvíc) Píšu, co píšu, protože to tak prostě cítím a mám takový názor. Nezastírám ale, že si mé texty často braly inspiraci z diskusí s mým bratrem. Mimochodem – mrkněte k němu na fejsbůk – on je z nás dvou ten chytřejší (ale introvert) a teď pracuje na nové teorii poznání.

Kolem mě je kruh dalších lidí, kteří mi různou měrou pomáhají se zvyšováním dosahu. Ať už kopírují moje texty k sobě na fejsbůkové profily, posílají je dalším lidem, nebo mi prostě jen občas napíšou a povzbudí mě. Spoustu z nich jsem nikdy neviděl a ani oni neviděli mě. Přesto mi pomáhají, protože začali věřit tomu, co dělám.

Právě teď mi moji čtenáři pomohli připravit první knihu. Od sesbírání textů, přes korektury, typografii… ba i kus nákladů pokryli. Je připravená do tisku. Připravujeme teď s bráchou nějaký prodejní kanál a řeším si IČO, aby si stát přišel ze zisku na své. Při trošce štěstí to stihneme do Vánoc.

Kydy píšu ve svém volném čase. Chodím normálně do práce. Nemám žádné dluhy, ani hypotéku, ani žádné exekuce. Skutečně mám pět dětí. Od nikoho neberu peníze a jsem vděčný jen za povzbuzení a nezištnou pomoc. Pokud někoho podpořím, dělám to proto, že se mi ten člověk normálně líbí, protože se s ním potkám u mě doma, pohostím ho a mám dost času si s ním popovídat. Platí na mě osobní kontakt. Kdo přijede ke mně, ten to zpravidla má u mě dobré. Když ke mně někdo napřáhne ruku, zpravidla ji stisknu. Takhle se podle mě dělá jednota a spojenectví a jinak to dělat nebudu. Že za tím někdo pořád hledá nějaký zlý úmysl, to není můj problém.

Nikdo mě nepase, nikomu se nemusím klanět.

Moje civilní zaměstnání, to je teď má největší neznámá… pokud se Cempeři postarají, aby si ode mě v práci ani kůrku nevzali, tak se asi budu muset živit politikou, protože dezinformační cejch je vypálený hodně hluboko a jinou práci než europoslance se s ním blbě hledá. I když jsem se vždycky zdráhal vybírat za psaní příspěvky, asi si teď založím henten účet, protože nějak se k tomu domu Benjamina Franklina musím dopracovat.

Ale je splněno. V neděli se Vidlákovy kydy dostaly do České televize. Cemper sem nakukuje ostřížím zrakem každý den. Teď už to budou dělat i páni redaktoři z Kavčích hor. ČEZ se ohradil, že jeho pracovníci neodpojují elektroměry. A i když se na demonstraci matek a babiček za mír sešlo jen asi šedesát lidí, v televizi o tom mluvili… a samozřejmě přidali sto varování před dezinformacemi. Vidlákovy kydy začíná být obtížné vymlčet. A to jsme chtěli, ne? Chtěli jsme, aby nás bylo slyšet tak, že nad tím nebude možné zavírat Vítkovy bulvy.

Tohle jsme potřebovali prolomit. Oni prostě jen nemluvili o tom, co lidi trápí a překryli to jinými tématy. Zahltili mediální prostor něčím jiným, zařídili, aby se lidi bavili o jiných věcech, jen aby nezačali přemýšlet, zda nás náhodou netáhnou do války. Zařídili, aby si lidi nevšímali, jak vypadají následky drahých energií…

Víte, co mě štvalo v posledních dnech nejvíc? Že majnstrým úplně klidně dává články o tom, jak jsou lidi vyhazováni z bytů, dává články o tom, jak babičky lomí rukama na kontaktních místech ČEZu, pustí mezi nás informaci, že azylové domy praskají ve švech a potravinové banky mají nával… a nic. Vyznělo to tak, že se na tu cestu do brusele vlastně máme těšit. Postarali se, aby to vyznělo pro našeho Kápa Fialu dobře. Žádné problémy neevidujeme. Východoafrická otrokářská společnost také měla všechno v cajku…

Takhle si představuju nátlakovou akci já. Článek o elektroměrech. Vsaďte se, že teď si dají bacha s odpojováním proudu. A horečně teď zjišťují, jestli ten hajzl dezinformátorská neměl dobrý tip…

Mimochodem – včera jsem psal o tom, že válka na Ukrajině jde možná do posledního dějství. A ten samý den se dozvíme, že Zelenský vybídl Bidena, aby zorganizoval mírový summit. Zároveň dal Dominik Ticháček na svůj profil zprávu, že ukrajinská národní banka si musela „natisknout“ peníze, aby jimi vyplatila předchozí dluhopisy… Takový jsem dezinformátor.

Už jsem dezinformoval o tom, že válka na Ukrajině bude. Vyvolával jsem strach, že cena obilí se značně zvedne, protože se značně zvedne cena hnojiv. Strašil jsem, že stoupnou ceny v obchodech. Vyvolával jsem v lidech zděšení, že by v zimě mohl být nedostatek plynu… jaký byl rozdíl mezi dezinformací a pravdou? Pár týdnů. Tak mi dejte pár týdnů i pro ty elektroměry… Když nám lidi skáčou z oken úřadu práce, tak nějak nepochybuji, že má kolega elektrikář ke smutku důvod.

A pevně doufám, že Řehkova válka velkého rozsahu s mobilizací se mi fakt nevyplní.

Víte, můj tatínek shlížel na mé psaní přísným a spíše nevlídným pohledem. Vždycky mi vyčítal, že se příliš zabývám politikou, což je ta nejhorší žumpa. Bál se o mě, když jsem o nějakém politikovi napsal něco nelichotivého… Vždycky mě ponoukal, ať se pěkně věnuju zemědělství a budu dlouho živ a bez starostí.

Ale včera mě pochválil. Prý by mi dal pár facek, kdybych se dostal do maléru kvůli nějakému textu o prezidentovi… Když mě ale povláčeli bahnem za článek proti válce a text, ve kterém jsem se zastal těch nejchudších, tak je se mnou spokojený. Zahřálo mě u srdce…

Samozřejmě se o mě stále bojí a maminka mě prý přerazí, hned jak jí přijdu pod ruku… Táto, takto jsi mě vychovával. Co teď nadělám… Nenaučil jsi mě držet hubu a krok.

Přátelé, děkuji vám všem za podporu. Děkuji vám všem, že mě čtete. Děkuji každému, který byť jen jednou můj text poslal někam dál. Prosím zachovejte mi přízeň a pokud budete mít o mě pochybnosti, napište mi, zavolejte mi a nebo mě přijeďte navštívit. Oni si teď dají záležet, aby mě vykreslili v tom nejhorším světle.

Stále budu slyšet na jméno Vidlák, ale odteď mi klidně říkejte Danieli.

483 thoughts on “Dokonáno jest

 1. Vidlák je značka, takže pro mě i nadále Vidláku. Teď začne fičák, hon na čarodějnice a pitvání každého Vašeho slova, které bude využito buďto k dehonestaci (v „lepším“ případě) nebo k soudnímu procesu (v tom horším scénáři). Držím Vám i celé Vaší rodině (která té špíny nebude, bohužel, taktéž ušetřena) palce a hodně sil! Přeji hodně zdraví, radosti a klidu (alespoň během adventního a vánočního času). Pevné nervy!

 2. Danku nejhorší je to tvoje přesvědčení o své vlastní důležitosti a výjimečnosti. A navíc jsi děsný pohádkář. Budou se ti smát a mít tě za pošuka. Poprávu.

  1. Podle sebe soudím tebe – jak vyšité na letecké bundě…

   To, že byste v reáliích pozice Vidláka byl sám přesvědčený o své vlastní důležitosti a vyjímečnosti přece vůbec nijak nevede na myšlenku, že se tak musí cítit i Vidlák sám.

   Pro příklad: Když si milionář v USA řekne, že styl jeho života je to nejlepší co zná, neopravňuje ho to k exportu této myšlenky pomocí zbraní do jiných částí světa, ale přesto to dělá.

   Vidím v tom nepominutelnou podobnost.

 3. Pane Dane, když už ste teda tak zdiskreditovaný, a seriózní weby by si o Vás a Vaše neověřená tvrzení ani reklamu neopřely, nechcete se na chvilku vysrat na elektriku, ukrajinu, Babiše s Danuší, a pochlubit se sbírkou Lega? Já vím, mejk vidlokdydy grejt egejn, destabilizace, revoluce… Ale celkem by mě zajímalo třeba kolik ste do tych kostiček nalil, kolik hodin ste odhadem enem třídil dílky, jak jste přesvědčil ženu, že tato část domu bude zaskládaná legem, bedýnkami s legem, lego bedýnkami s legem, bedýnkami od lega (vyhazujete originální krabice od lega? A proč ne?), rozestavěnou hvězdou smrti, legodiorámem bitvy u passchendaele a legoprasetem v poměru 1:1… probuďte v sobě kusek prajzaka a pochlubte se kostičkama =).

  1. děte do háje s legem, smajlíku!!!
   blíží se Ježíšek a už dva měsíce o ničem jiným vnouček doma nemluví, než o rozdílech mezi stavebnicema lega a Ježíšek s hrůzou zjistil, že ty jeho dvě stovky ušetřený před manželkou z důchodu na to nebudou stačit a … a ještě k tomu Vy a Vidlák s legem, to fakt už přeháníte, jako by nestačila ta směšná Vidlákova dnešní identita!!!

   1. No teda! Posílat někoho do prdele s legem… vím že ste to sice nenapsal, ale já to tam holt vidím!

    Dětský pervitin – neboli lego, je stavebnice s dílky které se dají libovolně skládat dohromady. LIBOVOLNĚ! Já vám to přeložím – koupíte si stavebnici v číně, rozbalite tu z brazílie, a VONO TO PASUJE DOHROMADY!!! Na brazilského slona můžete naroubovat čínská kola, a je z něho koloslon! O výhodách vlastnit koloslona a nevlastnit koloslona se nehodlám bavit – předpokládám že výhody jsou zjevné, a nevýhody zanedbatelné.

    Váš vnouček správně správně pochopil výhody vlastnictví lega (už v tak útlém věku) a ty dvě stovky si zaslouží. Stejně tak jako společnost The Lego Group sídlem v Billundu.

    1. … koukejte na to jak chcete, libo-li … kdyby to byl Merkur, nebo kufřík „mladýho chemika“, tak s pánembohem! Ale recyklovaný PVC kostičky za takový nekřesťanský prachy!

     … tak znovu, ať dou do háje! Co je na tom k obdivování, že výlisky do sebe zapadaj v Číně či Brazílii do nějakýho slona … dneska v CNC přesných formách/věku?

     1. Jděte do Alberta a tam za nákup v hodnotě 1 200Kč dostanete s bodíky,za ktere můžete koupit pytlíček Lega jen za 39 Kč. Chudým důchodcům hodné prodavačky dají bodíky i bez nákupu a děckám to musí stačit.
      Jestli si můžu něco přát
      V balícím papíru Vánoce na míru
      Jestli si můžu něco přát
      Probudit zas to dítě v nás
      To je důležité

      1. Body na nákup malých sáčkových Lego stavebniček sbírám v Albertu už několikátý rok.
       Obvykle body nasbírám velmi rychle hned jak se před vánocemi ta nabídka objeví. Chvilku se u pokladen dívám, kdo má velký nákup a vypadá, že na body kašle a pak se jen zeptám, jestli si můžu vzít jeho body (ne, není mi to blbý, je mi v té chvíli jedno, co si o mě kdo myslí). Někdy paní pokladní přidá dalších 20 cm bodíků a je nasbíráno na všechny sáčky i bez nákupu.
       U nás v Brně je ten sáček Lega teď za 29 Kč.

       A proč jsem tak urputná? No protože se svou 6-letou vnučkou už snad třetí sezónu stavíme tato malá lega. Z počátku jsem jí všechno podle návodu vysvětlovala a ukazovala, ale teď už jede jak fretka podle návodu úplně sama (… babi, běž pryč, já to zvládnu sama!). Je strašně šikovná, až se mi to nechce věřit.

       Podle mě jsou tyhle malé stavebničky Lega skvělé pro výuku dětí v prostorové orientaci, čtení z návodu, důslednosti a trpělivosti. Je to taková deskriptiva pro děcka.
       V každém případě je to lepší než čumět v televizi na „pohádky“ o homosexuálních princech nebo na Růženku, která je černoška a trpí klimatickou nespavostí.

      1. Gaio, mám Vás ráda, jste pořád svá. Tak se mi líbíte, tak stále buďte!
       A vidlák se taky hezky napřímil, takhle mu to sluší.
       Všem krásný adventní čas a do dalších dní, týdnů, měsíců hodně světla a dobré vůle

      2. To sice jo, ale sbírkou polínek si těžko mohl školák honit tričko ve třídě mezi spolužáky.
       😀
       I dětičky chtějí být in a cool.
       😀

 4. Osobně jsem z celé věci také trochu na rozpacích. Asi šel článek napsat lépe – pokud daný elektrikář skutečně existuje a šlo jen o ochranu jeho identity. V podstatě stačilo vyhnout se těm písmenům Č a E a Z.
  Možná je dobře, že se mu podařilo prolomit hradby (což se mu asni s dopisem VVP nepovedlo), ale otázkou je cena, kterou se za to zaplatilo.

  Odhlédnu-li od „alespoň se o věci mluví“, je jednou z obětí článku i paní senátorka, protože teď mají kladivo, kterým ji budou mlátit po hlavě až do skonání věků. A to je špatně. Bez ohledu na fakt, že se Cemper musel dost snažit.

  POKUD by byl elektrikář jen vybájenou či nadměrně přifouklou záležitostí, bylo by to skutečně špatně z jiného důvodu – totiž předčasně. Doba stále ještě není těhotná změnou, stále ještě „Martin Šmíd“ fungovat nebude. Spíš ublíží.

  Za mě – v ročním vyúčtování mi vrátili v řádu tisíců. Půlku z toho tvořil ten plošnej příspěvek. Jestli tam bylo nějaké daňové šíbování nepovím. Faktem je, že reálně jsem byl víceméně na trendu průběžného zvedání ceny a zálohy jsem si vloni (ještě před Ukrajinou) odhadl (i když člověk viděl Bohemia Energy) dobře. Do příštího roku mi zálohy zvedli o cca pětinu. Tak uvidíme. Faktem je, že jsem nejel na fixaci cen a je pravdou, že k těmhle lidem se ČEZ zachoval relativně slušně, i kdyby šlo o úmyslnou salámovou metodu. Nebo prostě psychologicky tak pro mě nebylo zdražení tak velké, jako pro ty, kterým fixace skončila. Já si své prostě zaplatil do té doby.
  Mám ale štěstí, že jde o byt a topení máme řešno jinak.

  Zaujaly mne spíš změny všeobecných podmínek ČEZu, které jeho postavení dle mého vůči zákazníkovi ještě zesilují.

  Rodiče (jiná lokalita) topí plynem ve sporáku i v kamnech. Na vodu mají elektrický bojler, bo s karmou byly jen potíže. Těm se sdružené zálohy zvedly o třetinu. Citelné to je, ale ne likvidační. Nezatopená solitérní bytovka. Malý byt.

  Je fakt, že někdy váhám, jaká je realita doopravdy? V médiích čtu hodně protichůdných ptříběhů i poloh. Že nikoho takového osobně neznám, neznamená, že lidé existenčně postižení nejsou. Ale znamená to, že ještě není tak zle, aby Elektrikář Šmíd pohl masami. Protože stále ještě mnoho lidí daný osud nepotkal. Je ještě mnoho bublin, v nichž jsou zvýšené náklady zatím jen tlumeným zvukem odněkud zvenčí.

  1. Vlastně jsem zbytečně mnoha slovy chtěl říct něco jiného:

   „Důvěryhodnost je to nejvzácnější co ve veřejném prostoru máme. Strašně snadno se ztratí. Hrozně obtížně získává. Člověk by s ní měl nakládat vskutku opatrně.“ Nejsem si jistý, jak na tom po elektrikářském článku Vidlák je. A paní Zwyrtek-Hamplová.

   1. No právě. Vidlák si nesmyslně naběhl na vlastní vidle tím že uvedl ČEZ. Ztráta důvěryhodnosti bolí ale co je horší že otevřel cestu k možné výstražné exemplární likvidaci nepohodlného člověka. Stačí žaloba ČEZ a už to jede.
    Nezbývá než věřit že to dobře dopadne …

    1. Podle mě na žádné žaloby nedojde… To by musel ČEZ ukázat data a taky by se mohlo ukázat, že zatím co na jižní Moravě nemůže demontovat elektroměry, v Praze to bude +- stejné jako 5 let zpátky, tak třeba severní Čechy už mohou ukazovat výrazný nárůst, protože tam vždycky byla velká skupina lidí sociálně slabých. Zítra budu mluvit s člověkem co dělá u ČEZu, tak se třeba něco dozvím. Ale už asi před měsícem říkal, že dostali povolení nejezdit v ČEZ pracovních oblecích, protože lidi jim už nepokrytě hrozí.

   2. V podstatě jste řekl téměř přesně, co si myslím a chtěl jsem napsat také já. Přesto k tomu něco přidám a asi něco zopakuji.
    Vidláka čtu velmi rád, v podstatě ještě ráno po budíku kuknu na telefon a otevřu Kydy. Občas s ním nesouhlasím, ale i tak si počtu, co píše.
    Už dřív mi vadily články „jeden můj známý…“, ale protože často přinášely jiný a zajímavý pohled, tak jsem to bral.
    Po dnešku už asi články uvedené touto větou přeskočím.
    Také by mne zajímalo, jak to bylo doopravdy, tedy zda:
    – elektrikář existuje, ale kecal
    – elektrikář, existuje, nekecal a v rámci anonymizace Vidlák zaměnil firmu u které dělá za ČEZ
    – Vidlák to pojal jako hru o budoucnosti, co by se mohlo stát (a možná i stane, však víme, že mezi dezinformací a realitou je asi 14 dní rozdíl)
    – Vidlák si to celé vymyslel jako HLP s rýpnutím do méédií, vypustil Krakena a čekal, co se stane
    Bojím se, že teď už je to jedno a škoda byla napáchána.
    Ztratil kredit u mne a asi i u dalších a dost to poškodí senátorku Zwyrtek-Hamplovou.
    Na jednu stranu je to tak, že to by měl senátor nebo poslanec dělat – pokud zjistí problém nebo nepravost, měl by to zkoušet řešit. Ale méédia z toho udělají článek s palcovými titulky „Senátorka sdílela dezinformaci“ a s tímto kladivem ji budou mlátit po hlavně už pořád. A to že před časem kačeny Pekarová, Černochová a kdo ví které ještě přes Twitter téměř vyhlašovaly válku Rusku za raketu, co dopadla do Polska (a ta raketa přece musí být ruská i kdyby ruská nebyla), to stejná méédia přehlíží. Tak se muselo počkat, až se vyspinká prezident USA a asi se vyspinkal dobře, bo 3. světovou zatím nerozpoutal.
    Měří se zkrátka různým metrem, štve mne to a nic s tím neudělám a Vidlák svým článkem asi víc uškodil než pomohl. Volá po semknutí alternativy, ale nevím, zda mu Zwyrtek-Hamplová po tomto poděkuje a bude s ním táhnout za jeden provaz.

    1. Všichni se pořád točíte na ČEZU a odpojování elektroměrů , jako by to nebyla každodenní realita , běžte do háje!

    2. Dneska má opravdu hodně lidí smrtphony. Nemusí jít doma elektrika, nabít se dá i v práci, na ubytovně, děti postižených třeba i ve školách. Odtamtud také postižení mohou poslat zprávu panu Vidlákovi: „Ano jsem jeden z případů, kdy mi byl odpojen a odnesen elektroměr, protože jsem nezvládal platit 5x vyšší zálohy, kterými si distributor dělá finanční polštář“.
     Ano, pan Vidlák má určitě pravdu v tom, že někteří se mohou stydět a mohou být ze stresu tak paralyzovaní, že na tyhle věci (vypisování mailu Vidlákovi) nemají chuť a možná ani čas.
     Tak zatraceně, pane Vidláku – je potřeba jako další napsat sem, na Váš i bráchův FB článek.
     Třeba i kratší, než běžně Vaše články bývají – že stydět se nemají vůbec za co, stydět by se měl předseda vlády a distributor. Že není jejich vina, že jim nenažraný distributor elektřiny (využívajíc politiky vlády) napálil namísto zálohy 2.000 třeba 10.000.
     Jo a přestaňme s tím křestním jménem a příjmením pana Vidláka. Nechme to, jako doposud. To šíření plného jména a místa bydliště nic dobrého nepřinese, to mi věřte, mám s tím nějakou zkušenost.

     Rád bych se poradil i s panem Zakladatelem, ohledně změny nicku.
     Chápu, že je možná hloupý a že se obtížně/otravně adresuje případná odpověď/reakce. Byla to tehdy, při jeho volbě otázka okamžité inspirace – to když jsem viděl, jako to tady antiruskou propagandou zasírala identita gogo. Co dodnes není rozhodnuta, jestli se bude psát s velkým či malým písmenem na začátku, jestli bude psát s diakritikou či bez, nebo jestli nanapíše namísto 50 komentů třeba 65..Právě oproti němu si spíše pozorně čtu názory jiných a opravdu málokdy reaguju.
     Nicméně :
     Chtěl bych pro pana Zakladatele, pro ostatní diskutující, ale i pro Akismet zůstat „čitelný“ a identifikovatelný.
     Pane Zakladateli (a dámy a pánové) : Co navrhnete namísto stávajícího, to použiju.
     Jde mi hlavně o dohodu a o to, aby pan Zakladatel jako admin, ale i ostatní o té změně nicku bezpečně věděli – a kdo „bývalý“ za změněným nickem stojí.
     Jednoduše – že to není jen další nový vysírač z hloubi žumpy, internetu.
     Děkuji Vám.

     1. Zvolte si sám, já vás rozpoznám podle IP adresy. – Kdybych si směl přát, jako ideální bych vnímal relativně krátké jméno respektující gender, které je snadné skloňovat.

      Prosím, nežádejte na mně, abych vám dal jmého. To je (pro mne) podobně stresující, jako když po mně někde chtějí, abych si vymyslel heslo 🙂

      1. Tecočamp.
       Nicméně … jestli tohlencto je pořád „málo“, pak pro případ, že by se z toho mála stalo „tak akorát“ nebo snad dokonce „hodně“, by nejpřiléhavější přezdívka zněla Hoaks (hodně aktivní spammer).

     2. Zvykli jsme si na Targusovo Tenco. Já teda bezpečně. Takže, i když se budete jmenovat jakkoliv, napište do závorky (Ten, co)

     3. Omlouvám se velmi, že reaguji na výzvu, která byla adresována především Zakladateli. Jsem tady mezi Vámi „greenhorn“, který našel tenhle blog cca před půl rokem po té, co si mezi známými, blízkými z rodiny i kolegy začal připadal, že snad pochází asi z Marsu :-), či co, a hledal, jestli je fakt sám takový ojedinělý „mimoň“, nebo jestli existují i jiní lidé podobného smýšlení a světonázoru. Většinou jen čtu, nějaký svůj příspěvek umísťuji jen výjimečně a s pokorou k těm „starousedlíkům“. Ale mně se Váš nick velmi líbí, moc bych se přimlouvala za jeho zachování. (Často i souzním s Vašimi názory).
      Hezké dny adventu všem tady!

  2. Jsem, co se plateb ze elektřinu (ČEZ) týká, stejný případ. Nic mi sice nevraceli (vzhledem ke spotřebě), ale zálohy zvednuty procentuálně zhruba stejně. Taky jsem uvažoval, že se ČEZ chová jinak k těm, jež fixaci nikdy neměli (můj případ) a jinak k těm, kdo ji měli. Párkrát zde padly výzvy, aby diskutující psali své reálné (ne, jedna paní povídala) zkušenosti se zdražováním energií, ale nějak to nepadlo na úrodnou půdu. Dovolím si kacířskou myšlenku: Co když má Cemper tentokrát výjimečně pravdu (a Vidlák třeba podlehl dezinformaci 🙂 ).

  3. Ty všeobecné podmínky mě taky překvapily, s dovětkem,jestli se vám to nelíbí,jděte jinam,my vás nedržíme. Přitom to její ani půl roku,co mi obden volali a škemrali,ať k nim jdu i s plynem. Jasný signál,už nebude pro všechny.

  4. Jen pro informaci.
   Elektroměr je majetkem ČEZu,ať je dodavatelem v případě odpojení přijede montér od ČEZu.K připojení zase přijede montér od ČEZu ale platba je kolem 2 tisíc.

   1. Možná přesněji:
    Elektroměr instaluje váš distributor elektřiny, nikoliv dodavatel elektřiny.
    Distributoři:
    V České republice působí tři distributoři elektřiny:
    E.ON Distribuce, a.s. (jižní Čechy a jižní Morava)
    PREdistribuce, a.s. (území Prahy a Roztoky)
    ČEZ Distribuce, a.s. (největší distributor elektřiny pro zbytek ČR)

    Na rozdíl od dodavatele si distributora nevyberete. Ten je určen na dané území befelem.
    Pokud žijete v Praze a máte elektřinu od Zemědělské energetiky a.s. (právě jsem si ji jako jednoho z četných dodavatelů vymyslel), montuje vám elektroměr pracovník PRE. V Brně by to montoval člověk od E.ON protože by byl elektroměr jeho a v Plzni pak od ČEZu.

    Umím si představit, že by z ekonomických důvodů mohla existovat smlouva mezi těmi distributory navzájem, že práci v Praze či v Brně odvede třeba pracovník ČEZu, ale pak tak činí jménem PRE či toho E.ONu. Ale to jenom fabuluju.

    Alespoň je-li mi známo. Ale mýlit se samozřejmě mohu.

 5. Stručná úvaha o dezinformacích.

  Jedna z největších dezinformací naší doby byla, když naši vládní politici, osoby veřejně činné a mediálně známé, vypouštěly, dobrovolně, pouze z vlastní vůle (!), DEZINFORMACI, na stejné úrovni, jako případ Hlívice, který „ospravedlnil“ německý vpád do Polska a následně II. světovou válku nebo provokace Tonkinský záliv, která „ospravedlnila“ US vpád do Vietnamu.

  //// Ta dezinformace byla, že ruská raketa nebo rakety, zasáhla polské území! ////

  Přitom v Polsku i USA, od prvního okamžiku, věděli pravdu. Že raketa byla ukrajinská a vzhledem k tomu, že letěla opačným směrem a detonátor rakety byl odblokován, se pravděpodobně jednalo, ze strany UA režimu, adorujícího Banderu a zločince z II. světové války, o provokaci za účelem eskalace konfliktu. Jen se čekalo na vyjádření US politruků. Jestli toho případně využijí, jestli do toho půjdou nebo ne.

  Již zmíněné předchozí obě dezinformace, byly spouštěčem násilí, které zapříčinilo miliony mrtvých. Ve Vietnamu pak, demokratické USA, nasadily masivně, proti civilistům, chemické zbraně.

  Dezinformace s „ruskou“, ve skutečnosti ukrajinskou (!) raketou, měla obdobný potenciál !

  ________________________

  Pročež se musím ptát. Jestlipak Cemper & company, samí to ušlechtilí lidé, hledači pravdy, kterým jde jistě o pravdu kvůli jejich svědomí a vůbec ne za peníze, za Jidášových 30 stříbrných, kvůli kterým šikanují své spoluobčany, na dezinformaci s raketou v Polsku, nějak zareagovali???
  Vláčí členy vlády a veřejné známé osoby, kteréž tuto dezinformaci rozšiřovaly, ve svých vyjádřeních? Podal na ně Cemper &company, trestní oznámení za šíření poplašné zprávy?

  Jestliže na tuto dezinformaci, mající potenciál eskalovat konflikt, s neblahými důsledky pro obyvatele ČR, včetně celé Evropy ( o nebohých obyvatelích UA, kteří jsou rukojmím světových mocenských skupin, ani nemluvě), Cemper & company nereagoval, jaký má jeho business, který mu musí platit veškeré obyvatelstvo ČR, i když s tím třeba nesouhlasí, smysl?

  Nebo jsme se vrátili před rok 89 nebo spíše před rok 45, kdy nezáleželo na tom, CO kdo říká, ale KDO to říká??

  PS:
  Žádnou reakci jsem od vládou placených skupin, nezaznamenal. Jako občan, který tyto skupiny platí, bych chtěl vědět, jestli se mýlím a šiřitelé zmíněné dezinformace, včetně vládních činitelů nebo kandidátky na prezidenta, Danuše Nerudové, byli Cemperem, jako šiřitelé dezinformace, označeni?

  Případnou odpověď očekávám v tomto periodiku, věřím, že administrátor prostor poskytne.
  Pokud se mýlím, hledači dezinformací, placení občany ČR, na zmíněný případ dezinformace zareagovali, jen se ke mně tyto informace nedostaly, zareaguji textem, kde vyjádřím, v tomto, konkrétním případě, k jejich práci, své uspokojení…

  1. Zásah, křižník potopen… Vo tom to je.
   Kolik zpráv prorežimních médií má v sobě formulku „podle zdrojů blízkých vyšetřovatelům“?

   Jinak u té rakety nešlo myslím až tak moc o to, jak se kdo vyspí, ale spíš o to, že netrefila ten sklad s ledkem…

   1. Stále si myslím, že to, že nebouchla do toho skladu s ledkem, má „na svědomí“ ten traktor, kterej se tam náhodou ocitnul… Aspoň kdysi jsem se učil, že raketa těsně před dopadem vypne navigaci a práskne do největší hromady železa v blízkosti. Vykládali to u spojařů, kde to mělo ten smysl, aby to prásklo do stanice a nikoli do antény kus vedle…

    1. To není úplně přesné, ale je to nejpravděpodobnější vysvětlení. Ti dva zabití možná spasili, alespoň na nějakou dobu, svět.
     Rakety, používané v systému S300 mívají detonátor, který odpálí hlavici v blízkosti cíle. Je tedy možné, že onen traktor spustil detonátor a hlavice vybuchla předčasně. K odpálení ledku by byla nutná bezprostřední exploze.

 6. Parafrázuji pohádku Bajaja: „Ale to jméno, bratříčku…, to jméno Vidlák už ti navždy zůstane. A je to dobré jméno. Tisíckrát lepší než zděděný erb.“

    1. Ten dialog, jak mi utkvěl v paměti, zněl takto:
     – Koho volíš – Losnu, nebo Mažňáka?
     – …ále… třeba kvašňáka…“

     Následoval záběr na ty dva obyvatele Stínadel, kteří zůstali stát jako opaření:
     „…to byli nějací divní Vontové…!“

     Divných Vontů je tady všude kolem hodně.

       1. Když někdo řekl, třeba Bahňáka, byl divnej Vont. Ony ty Vontové, moc fandili. Losna nebo Mažňák.
        Vo tom to je. A co když byl nejlepší volba opravdu Bahňák? 😉

        1. Ále, vždyť z celé trilogie je jasné, jak to pan Foglar myslel.
         Mažňák mělo být (taky nakonec bylo) stínadelské prospěchářské zlo a Losna naopak od počátku dobro. Kamarád a spojenec RŠ, třebaže také párkrát mírně zaváhal – a to ho v očích čtenářů víc polidštilo a napovědělo, že i takto dobrý charakter může chybovat.
         Nakonec se přece Losna, s vydatnou pomocí RŠ a po druhé volbě (po odstoupení Vladimíra Dratuše) Velkým Vontem stal. Dobro zvítězilo tak, jak to pan Foglar plánoval a Rychlé Šípy se pak vlastně staly „doživotními“ spojenci Vontů, s právem libovolného vstupu do Stínadel. To byla neskutečná výsada, do té doby bylo pro hochy z „Druhé strany Spojovací ulice“ nemyslitelné, aniž by vstoupili na posvátná místa Stínadel a nedostali při tom na budku od prvních Vontů, co potkali 😀
         Foglar to myslel i napsal dobře až skvěle. Podle mě to byl jeho osobní, vysněný ideál toho, jak by mohla mládež smysluplně trávit volný čas a bez jakékoliv oficiální ideologie. A v určité době to ostatně mohlo i fungovat. Po vydání tuším druhého dílu (Stínadla se bouří?), byl zaznamenán poměrně velký nárůst „klubů“, jež měly, nebo chtěly mít za vzor RŠ. Jenže za bolševiků a jejich pionýrů, to nakonec nemohlo dopadnout dobře. Však si pan Foglar s nimi užil své..
         Dnes by, za všeobecné krize morálky i výchovy mladých, mohla vznikat tak leda Bratrstva kočičí pracky, ale už bez pracek, jako nezletilí v pohodě dýlující a následně jedoucí na fetu, okrádající důchodce.
         Nepamatuju se vůbec, jak vlastně dopadl ten „Tonda“ z tenisových kurtů pro boháče, ten vydavatel konkurenčního oběžníku „Sběrač“ 😀

         Za mě nejhorší, na deformovaném současnu je, že za něco jako „správňáky“, se sami považují ti zmetci – zmíněný Cemper, F. Vrábel s jeho analytickým týmem, Kartous a jeho elfí parta udavačů a šmíráků.
         Pan Foglar musí v hrobě lítat jako větrák…

         1. Já už si to taky moc nepamatuju – ale s kvalifikací sběrače tenisových míčků, patřících boháčům… klidně by se mohl stát premiérem nějaké bezvýznamné banánové republiky na jednom z mnoha poloostrovů, patřících k Asii.

          Mimochodem: nechcete si říkat Vont?

  1. Paní Petra.
   Přesně tak.
   Jen bych to ještě upravil,když už se přihlásil ke svému pravému jménu,takže Daniel,po slovenský bych ubral to D.

 7. ***** a inkognito aneb lidi, nevěřte mu!

  Takže zase nick Vidlák (prej =alias Daniel Sterzik) tady dneska předvádí jednu ze svých nekonečných úhybných manipulací, koneckonců jako každej den!.

  Lidi, nevěřte mu!

  My s bývalou paní starostkou moc dobře víme, že von si ty identity tiskne jako Ukrajina prachy. Dejte si na něho bacha, dezoláta jednoho. Já vím zcela přesně jak se jmenuje! Nejmenuje se Daniel = ale David, nejmenuje se Sterzik = ale Střízlík, nemá bratra Marka = ale ségru Gertrudu, tátu sice má, ale ten všude kudy chodí, prohlašuje, že až mu přijde pod ruku, tak ho zabije, zato maminka ho před fotrem brání zuby nehty. Manželku sice má a děti taky, ale žije věčně s nějakýma milenkama rómskýho původu u Ostravy. Na práci je levej jak turecká šavle a o zemědělství ví akorát to, co mu řekne Babiš a ten o něm ví taky kulovaný. A kamarády nemá žádný, natož elektrikáře od ČEZu, proto každej den tady u literáta, kterej by chtěl, aby se tady psaly jen básničky, votravuje s tím svým blbým psaním.

  Cemper má pravdu, je to dezolát a dezinformátor. Více takových mladých rozumných Cemperů než nevyrovnanejch dezolátů Davidů Střízlíků!

  P.S.
  jo a hodně chlastá rum a všude prohlašuje, že jen portský a prej ještě jen málo

  P.P. S.
  nepodepisuju se, protože tak to má bejt, tak je to dobře … říká to i pan ministr Rakušan

    1. kurva, v Česku se všechno vykecá!
     P.S.
     jak to ten věčnej nadplukovník Koudelka jen dělá, že Vrbětice furt drží jak židovská víra?

    1. Ale to nepochopí. Stačí si přečíst jakoukoliv diskuzi. Nereaguje na téma. Zato má nutkavou tendenci druhé mentorovat a opravovat.

 8. Já vím já vím, kaming aut a tak, ale já to do soboty nevydržím…
  OFFTOP:
  Bidenův homofobní režim vyhodil hlavního vládního nebinárního (nevím který přívlastek je ten nejdůležitější – pozn. mň.) specialistu na jaderný odpad a použité palivo JE, pod průhlednou záminkou, že není hezké krást kufry.

  Tady to je jubilant (ne před jídlem!)
  https://nypost.com/wp-content/uploads/sites/2/2022/12/Sam-Brinton-1.jpg
  a tady jeho srdcervoucí HLP
  https://nypost.com/2022/12/12/non-binary-biden-nuclear-official-sam-brinton-fired-after-multiple-luggage-theft-charges-reports/

 9. Zveřejnit věci a děje tak jak jsou, je správné.
  Popsat situaci pravdivě je správné.
  Vyjádřit nespokojenost se službou občanům (což je ostatně hlavní a jediný úkol našich zástupců a naší státní a politické reprezentace) není nic protizákonného, neboť máme přeci hen tu demokracii a svobodu slova a právo na to být informováni.
  Takže nevidím zhola nic, co bych mohl považovat za něco špatného.

  Že v tom špatnost vidí ňákej elf, či Cemper, popřípadě jiný výtečník svědčí o tom, že mají velmi podivné vnímání jsoucna, či podezřelé úmysly. A nejspíš je jejich vlastní svět předurčen k neslavnému konci.
  Doba se totiž pomalu mění zase směrem, který tito lidé nevidí, nedokáží pochopit. To je vlastnost zaslepených.

  Takže pane Vidláku, Danieli, jen houšť a větší kapky.
  Přeji Vám úspěch ve Vašem díle.

 10. Vidláku, cítíte ten jejich strach a paniku? Já ano. Stojím s Vámi, co mi budou ubývající síly stačit. Už se těším, až se nad sklenkou vašeho portského budeme smát, jejich nožičkám, směšně visících, z nějakého toho boeingu. Vydržet Dane.

 11. Když Danieli, tak Danieli.

  Jen takový, historický dotaz, jestli mohu.
  Nepochází vaši předkové ze severní Moravy nebo Horního Slezska? Podle toho jména. A neemigrovali pár desítek až 100 let po 30 leté válce? Teď už hrubě spekuluji, ale do Lužice, ideálně přes Ochranov a okolí, případně okolí Berlína a pak, případně, někam dál?

  Omlouvám se za zvědavost, ale podle toho příjmení…

  PS:
  Pátrali jsme totiž ve vlastní rodině. A bylo to hodně zajímavý…

  1. Kdybyste četl a k tomu si i pamatoval, uváděl několik odkazů na dnešní Ukrajinu, podle zápisu příjmení by se dala i tipovat Halič. Tip ale zcela přesný nebude, protože se hodně změnilo a k tomu je ukázkový důkaz, že aktuállě je na Moravě.

   1. Vy nejste Vidlák. Vás jsem se neptal.

    PS:
    Je moje věc, jestli čtu nebo ne. Běžte mentorovat jiné. Třeba vaše arogantní mentorování ocení…

    1. Má přirozenost je laskavá a chápající, ale vy to nechápete – a protože v tom vidíte arogantní mentorování, zkuste se podívat stejnýma očima na to, co jste napsal sám. Děkuji.

   2. Lentilka.
    Asi máte pravdu,jméno Daniel se vyskytuje i na Slovensku.
    Mám několik známích,co pocházejí od Užhorodu,Mukačeva.
    Víme také,kolik se lidí přistěhovalo k nám z Podkarpadské Rusi.
    Do toho bych přidal i Řecké občany,který přišli k nám,většinou byly nastěhovány na území po Sudetských Němcích,tam byly zřízené státní statky.

    1. Bez uzardění mohu potvrdit, že ten můj komentář jste pochopil na výbornou – s vámi je radost spolupracovat.. 😉

 12. Mimo téma: Vypadá to, že Nejvyšší správní soud je schopen fungovat skutečně apoliticky a nezávisle, na rozdíl od Rychetským kontaminovaného Ústavního soudu.

  NSS už dříve rozhodl mj. o tom, že povinné nošení respirátorů bylo nezákonné. Teď NSS zase prokázal, že Ministerstvo vnitra není schopné udělat s chybovostí Six Sigma ani tak triviální operaci, jako kontrola správnosti identit několika desítek tisíc lidí.

  Co by mě ale zajímalo ještě víc než překontrolování hlasů pro Diviše a Janečka, by byla kontrola hlasů pro Pavla a Nerudovou. Nemyslím si, že by po kontrole NSS měli míň, než 50 tis. platných podpisů, ale taky si nemyslím, že by měli ministerstvem deklarovanou chybovost 0,3%. Hodně by mě zajímalo, k jaké chybovosti by došel NSS.

  https://echo24.cz/a/J9HDW/zpravy-domaci-divis-rohanova-janecek-nejvyssi-srpavni-soud-rozhodl-kandidati-na-prezidenta

  1. NSS hlavně dláždí cestičku k tomu, aby zabránil Zemanovi jmenovat už teď předsedu ústavního soudu:
   U Rohanové upozornili Hilšerovi podporovatelé na to, že nashromáždila podpůrné podpisy pouze od členů bývalé Poslanecké sněmovny, což je prý v rozporu se smyslem právní úpravy. S tím se Nejvyšší správní soud ztotožnil. „Nelze natahovat politický vliv a uplatnit oprávnění spojená s mandátem daleko za jeho konec. Bylo by to v rozporu s ústavním principem ´vlády na vymezený čas´. Je to tak samozřejmé, že to není třeba upravovat,“ uvedl soudce zpravodaj.
   Zdroj: https://www.idnes.cz/volby/prezidentske/2023/prezidentske-volby-2023-kandidat-karel-janecek-karel-divis-soud.A221213_065302_prezidentske-volby-2023_misl

    1. Rohanová zkusila naskočit do voleb mazaně, ale musela počítat s tím, že je to v šedé zóně. Na druhou stranu celé to pro ni byla low-cost operace, kdy nemusela utrácet za organizování podpisových akcí.

     Obecně se mi ale tři rozdílné způsoby kvalifikace pro prezidentskou kandidaturu nelíbí (10 senátorů NEBO 20 poslanců NEBO 50 tisíc lidí). Vzhledem k tomu, že Ministerstvo vnitra není u té třetí varianty schopno nastavit proces počítání platných hlasů tak, aby měl nízkou chybovost, bylo by férovější volit prezidenta z „kvalifikovavších se“ kandidátů losem.

     1. Co treba kdyz poslanci skonci treba den pred volbou prezidenta, nebo jeden z dvaceti umre ? Kdyz umre den po podpisu, pred dorucenim podpisu na ministerstvo ?

      Proc seniori/senatori maji vetsi vahu ?

      1 senator = pet tisic podpisu obcanu ?

 13. Přátelé, vzpomínáte si?

  „Byl to ten slavný den, kdy k nám byl zaveden
  Elektrický proud
  Byl to ten slavný den, kdy k nám byl zaveden
  Elektrický proud
  Střídavý, střídavý
  Silný elektrický proud
  Střídavý, střídavý
  Zkrátka elektrický proud

  Do každé rodiny elektrické hodiny!“

  Zdalipak se už soudruh Svěrák veřejně kál a prohlásil se za dezinformátora?!

  Sranda stranou ; Vidláku, držte se! Vám i Vaší rodině sílu, odvahu, a taky hezké Vánoce!

 14. co takhle jako zakaznici zavest cenovy strop na elektrinu, plyn, maslo ??

  kdyz muzou staty muzeme prece i my, je to demokraticke a dle evropskych hodnot

  viz kosa
  ———
  V pátek mi jeden z kosířů poslal naprosto fantastický třířádkový mail. Tak jednoduchá a excelentní, že mohu než tlouci hlavou do zdi, že jsem ho nedostal sám. Asi mi měkne mozek. Však uvidíte sami!

  Domluvme se jako zákazníci a ZAVEDEME CENOVÝ STROP na

  máslo – navrhuji 30,–Kč

  vejce – navrhuji 2,–Kč

  a tak podobně. A bude to platit pro všechny Kauflandy, Lidly, Alberty, Tesca …

  https://vlkovobloguje.wordpress.com/2022/12/12/napad-na-tento-den/

  1. A pak. Pokud, třeba vejce nebude nikdo kupovat nebo jen málokdo a nevyplatí se je řetězcům prodávat, vyřadí ho dotyčné obchody z nabídky. 😐

 15. Mě na to všem fascinuje, kolik energie se vynaložilo na dehonestaci po inkriminovaném článku a kolik se stále vynakládá. Takže si kladu otázku, zda to je hra k přísloví „Čím více se v h..ě šlape, tím víc smrdí“ nebo podle „Na každém šprochu, pravdy trochu“ nebo podle „Pro stromy nevidět les“.

  1. Zkuste třeba „damage control“ na český způsob, kdy v rámci pokusu o znížení dopadu zprávy se místo snížení její dopad umocní. Pokud mohu odhadovat, Vidlákovi by mohla narůst čtenost na dvojnásobek ve velica krátké době.

  2. Kladu si otázku, zda Vidlák vypustil šrapnel proto, aby se dostal na výsluní zájmu a popularity a zda k tomu použil vymyšlený (nebo do jaké míry) HLP.

   1. Myslím, že i na vás platí ono – dočkej času, jako husa klasu. Čas je ten, který má na vaši otázku tu správnou odpověď.

       1. To si nemyslím, protože podmínkou pochopit vše v patřičných souvislostech, je umět číst mezi řádky. Kdo se to nenaučil, anebo ve shonu za informacemi to zapomenul, měl by si to dát jako „svazácký“ úkol a stachanovskou metodou cíle dosáhnout před ukončením tohoto kola.

        Kvůli strachu konkrétních lidí Rakušanova klika bude většinu lidí tlačit k tomu, aby podstatné informace kódovali zase mezi řádky, sám uvidíte, že zanedlouho budou mnozí lidé okolo vás reagovat úplně jinak na napsaný text, než vy budete chápat. A přitom stačí tak málo…

 16. Že neodpojují od energií? To jsem se zasmál. Měli jsme jako SVJ nijak vysoký nedoplatek na elektřině, dodavatel EON. Správcové jsem podepsal příkaz a považoval jsem věc za vyřešenou. Když přišla upomínka, tak jsem ji hodil do koše, protože jsem příkaz podepsal. Přišla druhá upomínka, tedy to už byla výhrůžka, že pokud nezaplatíme do určitého data, tak budeme odpojeni. To už jsem zbystřil pozornost a prohlédl si internetové bankovnictví, peníze odešly a zase se vrátily, protože správcová napsala špatné číslo účtu.
  Chybička se vloudí, ale dodavatel je neúprosný.
  Placení záloh. Innogy poslalo nový větší předpis záloh, který jsem ignoroval, protože byl vzhledem k přeplatku absurdní. Za rokvVyučtování přišli dvě. První bylo nedoplatek na neuhrazený rozdíl starého a nového předpisu záloh a druhé vyučtování byl vysoký přeplatek spočítaný na nový rozpis záloh. Na konci bylo poučení, pokud neuhradíme nedoplatek, tak nedostaneme přeplatek.
  S dodavateli si nemá cenu zahrávat.
  Vyhrál jsem jenom souboj s Českou pojišťovnou, kdy mi chtěli zrušit pojištění, protože jsem neplatil, což bylo pro mne překvapením, jelikož mi zaměstnavatel pojistnou částku strhával z platu. Do pojišťovny jsem odešel vyzbrojený číslem účtu, na které odcházely peníze. Tam jsem zjistil, že číslo účtu je sice jejich, ale není určené pro moje pojištění a úřednice dále trvale na tom, že pojistka nebyla uhrazena a bude tedy zrušená. Tehdy jsem se jí zeptal, proč jim teda nevadilo přijímat peníze na jiný účet a proč je tedy nevrátili? Po tomto dotazu jsme pak dospěli k velmi rychlé dohodě k mé spokojenosti.

 17. Takže, jestli tomu dobře rozumím, tak se jedná jen o to, pod koho bude spadat ta jedna světová, chcete-li centrální banka, proto ten šrumec na pomezí východozáp.
  Jo, vlastně Vidlák… jo, no, trochu mě to zmátlo a otřáslo to se mnou. To se bude ale těm fijalům daleko hůř mluvit do očí vidlákům. Zřejmě jsme na to již připraveni…

   1. Banky pod palcem vidí jen platby zatím. Pro zkrásnění a usnadnění těžkého života bude stačit jedna, kt. uvidí lidi, totiž jak to říct… něco jako lidi, nevím, jestli si tak budem ještě říkat tou dobou…

 18. Keller i v rusku

  K čemu sáhnou elity?
  Jan Keller píše o tom, že současné euroamerické elity stojí před otázkou, jak pacifikovat stále chudnoucí společnosti. K čemu sáhnou?

  Stojíme nyní na křižovatce. Po několik posledních generací byla společnost pacifikována stále bohatší nabídkou spotřeby, na což si lidé pochopitelně ochotně zvykli. Nyní se z míst nejvyšších dozvídají, že takhle by to už dále nešlo. Snad jen s výjimkou elity se musejí všichni ostatní pořádně uskromnit. To, na čem se stavělo posledních sedmdesát let, to, co vytvořilo a udržovalo poválečnou stabilitu, to, co dávalo novým generacím jistotu, že na tom budou zase o něco lépe než generace jejich rodičů, by prostě naše malá planeta neunesla.

  Můžeme hádat, k čemu sáhnou elity v případě, že se jejich rozhodnutí nebude líbit. Elity levicové by mohly vytáhnout zaprášené knihy pojednávající kriticky o společnosti masového konzumu. Budou přesvědčovat ty dole, aby měli rádi ty nahoře „aj tak, bez peněz“. Vždyť mezi lidskými právy žádné právo na rostoucí konzum beztak nenajdeme. Elity pravicové se zase začnou rozpomínat, jak byli lidé kroceni ještě v dobách, kdy toho měli hodně málo. Rozhodně není žádný důvod, aby spolupráce mezi těmi, kdo se považují za elity zprava, a těmi, kdo se cítí být spíše elitami levicovými, ustala jenom proto, že jim většina nebude věřit.

  https://casopisargument.cz/?p=47127

  https://inosmi-ru.translate.goog/20221211/elity-258580600.html?_x_tr_sl=ru&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=sc
  https://aftershock-news.translate.goog/?q=node/1188206&_x_tr_sl=ru&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=nui,sc

 19. 1/ Dá se dovodit, že vidlák píše o Jižní Moravě:
  „Na jižní Moravě žijeme všichni ve větších či menších vesnicích. I Brno je jen řada dědin, propojená šalinou. Máme tu více domů a méně sídlišť. A on teď jezdí a odpojuje a odpojuje. Tu někoho, tam někoho.“

  2/ Není zcela jasné, kde bývalý kolega pracuje:
  „Odešel od nás před dvěma roky v té nejlepší době k ČEZu. Respektive k jejich distribuční firmě.“

  „Včerejší článek byl o elektrikáři. […] …, že takových lidí u nás není nekonečně. Nedělá to každý druhý. A tak je třeba jeho osobu zamaskovat, aby zveřejněné informace neukazovaly na konkrétního člověka. Chtěl bych, aby mi ještě něco řekl i příště.“

  3/ Lže Cemper, nebo jen uvádí v omyl?

  1. Lže a překrucuje cemper. Paní senátorka Hamplová, nic proti ní, ale ta by měla příště lépe číst, nejlépe pak originální článek – a pak se cemperům, nebo jiným podobným, imho nebezpečným kktům vysmát.

   1. Myslím, že podléháme mediální masáži, protože reálně Zwyrtek-Hamplová napsala tohle:

    „Obrátila jsem se dnes na ministry, aby prověřili stavy odpojování elektřiny domácnostem, a potvrdí-li se nárůst, aby ihned zakročili. Nelze přenášet dopady cen, které jsou dílem této vlády, na ty nejslabší. Kolegy z parlamentu žádám o podporu,“ doplnila senátorka ve vlastním statusu.
    Zdroj: Facebook

    Nic o ČEZ a nic o Jižní Moravě. Závěr si může udělat každý sám,

   2. (Bohužel?) jsem již v takovém stádiu, že pokud někdo, jako třeba ten panáček z ČEZu přijde s takovým obecným „blabla“ jsem extrémně nedůvěřivý. Proč? Nebylo by nic snazšího, než „hanebné pomluvy“ vyvrátit pomocí tvrdých čísel.

    Výrok typu „na jižní Moravě ČEZ neodpojuje“ mne vybízí k otázkám: A jak je to na severní Moravě (a vdalších částech ČR)? Odpojuje tam nějaká jiná firma? A kolik? Je možné dostat časovou řadu (ne)odpojování za minimálně 5 posledních let?

    IMHO je lepší na základě takovéto, byť zprostředkované a neověřitelné, leč možné, informace článek napsat. A přivolat pozornost k (potenciálnímu) obrovskému problému.

 20. pekne Hampl

  Snaha každého kontrolovat, jestli je dost politicky korektní.
  Evropský čtenář si ale taky uvědomí, jak divná je ta americká posedlost rovností. Nám přece rozumné nerovnosti nevadí. Nevadí nám, že má někdo větší auto než jiný nebo o lepší bydlení. Jsme smířeni s tím, že v tom hraje roli i štěstí. A když to někdo dotáhne až na soukromé letadlo, tak budiž.

  Co ale nedokážeme snášet, je bída. Je pro nás nepřijatelné a cítíme se hrozně, když musíme žít v zemi, kde někteří klesli tak hluboko, že jsou připraveni o důstojnost a vyřazeni ze společnosti. Je lhostejné, jestli si to zavinili sami nebo ne.

  To, že jsme civilizovaní lidé, to taky znamená, že odmítáme snášet, že někdo hladoví, že si nemůže koupit boty nebo nemá na základní lékařské ošetření. Že se nám hnusí ti, kdo podporují takové poměry, že významná část populace si nemůže dovolit zubaře a pak se těm chudým posmívají jakožto „jednozubcům“. Leda by si tu chudobu někdo sám vybral. Jestli chce někdo žít v chatrči bez vody a ve společné místnosti s vepřem, je to jeho rozhodnutí. Ale i pro takové lidi musí existovat cesta zpátky.

  Je zajímavé, že tohle v americkém myšlení chybí. Jedna strana schvaluje nesnesitelné utrpení chudiny (často s určitým moralizujícím zápalem jakožto oprávněný trest za neschopnost přispívat ke korporátním ziskům), na druhé straně požadavek na odstranění i těch nejmenších nerovností. Vůbec nevědí, že existuje světadíl Evropa, kde desítky let dobře fungovala rozvrstvená společnost bez nesnesitelné bídy.

  https://www.petrhampl.com/aktuality/

 21. A tak dovoluji si říci, že velmi předvídavá byla i ta naše politička, která nám doporučila pořídit si o svetr více. Doufám, že ona ho již má a že v odstřižených, nevytápěných a tedy studených místnostech na úřadě nezmrzne. Přestaňte jim přetápět, topte na 15-18 stupňů, když dobře. Mají také svetry, jako ostatní lidé.

 22. treba pred dost lety v Brne odpojeni lidi v panelaku se stejnym prijmenim, ale na jinem patre ?

  proste v patek odpoji elektrinu kdyz jste v praci, Novak, jako Novakova, patro taky nesouhlasi, i kdyz ten clovek tam rok nebydlel a mel nezaplacenou jen posledni zalohu pred prevodem bytu

  muzete nekam volat ? prijdou v utery zapojit, omyl to se stava

  1. To není podstatné, podstatné je, že vás za to můžou zavřít, pokud soudní znalec potvrdí, že jste extremista a toto je v daném kontextu závadový symbol.

    1. A víte, že o tom dost pochybuji? Já si dokonce dokážu snadno představit, že i leckterý právník, který s ním pojedl jitrnici, by se odmítl seriozně angažovat.
     Lidi rádi hecují, ale neradi nastavují hřbety. A v takových případech moc nepomůže, když člověk neví, na čem je. O principy jde málokomu, že? Koho zajímá pravda, koho zajímá svoboda slova, kdo si uvědomuje, že se má měřit všem stejně? Uvědomujete si to třeba vy sám?

     Nakonec, politické procesy běží už 20 let a Letné se neplnily. Vyšetřují 50 lidí za nežádoucí projevy nebo výroky kolem Ukrajiny a Ruska, přičemž zcela účelově a jednostranně. Krafta odsoudili za názor, že hranice je třeba hájit … a stalo se něco? Já pozoruju naprostý klid a nezájem i zde.

     1. pokud jde o tohle: O principy jde málokomu, že? Koho zajímá pravda, koho zajímá svoboda slova, kdo si uvědomuje, že se má měřit všem stejně?

      Jsou to deriváty principu osobní svobody. A určitě najdete příklady, že Evropská společnost, a i ta Česká je zrovna tímto principem zcela fascinována. Takže o principy jde, a nejen o ně, ale i vše, co s nimi souvisí.

      Vy jste ale chtěl napsat něco jiného. Kolik je toho člověk sám za sebe obětovat pro tyto principy.

      Myslím si, že to souvisí s uvědoměním si své vlastní hodnoty, jako jedince, jako člena komunity, jako člena společenství.

      Kdo se staví proti všem, bývá nakonec úplně sám. Jde se z toho slovně „vymluvit“ – nikdo mi nerozuměl…, pravda bývá ale strožejší, nechtěli s mými názory souhlasit, tak jsem je zanechal svým bludům napospas.

      Donedávna to nebylo možné, člověk sám, bez společenství, většinou nepřežil – proto jeden z nejvyšších trestů bylo vyobcování. Lidé se z tohoto důvodu prostě museli učit jeden druhému rozumět a druhý jednoho tolerovat.

      To krátké období, kdy člověk mohl si hrát na selfmademana teď končí a jak Vidlák neustále píše – pokud nevytvoříte funkční společenství a komunitní vazby, bude se vám žít velmi těžce – já píši – nepřežijete.

      A ten zdánlivý klid je způsoben právě tím, že lidé konzumem ztratili tu intuitivní nit pudu sebezáchovy a nahradili ji setrvačností svých zvyků…

      Nějak se ten WEF k těm miliardám nepřeživších dohrabat musí, a tito jedinci mu to velmi usnadńují.

      1. Nejde mi ani tak o subjektivní pocity toho, kdo je proti všem.
       Spíš naopak. Velká grupa potlačuje názory a lidi se vztekají, že je nenechají svobodně mluvit. Vlezete do menší grupy, utlačované tou větší, grupy, která se takhle přímo definuje, a zjistíte, že oni mají enormní snahu dělat totéž, jen ve svém kontextu. Přitom sami vyžadují na té velké grupě aby byl vyslyšeni a bylo jim umožněno mluvit nahlas.

       A teď se nebavíme o tom, že by potlačovali zjevné absurdity. Prostě se chovají jako ta grupa velká, jen s prostředky, které mají.
       Člověk by mohl očekávat něco jiného – že třeba budou víc orientovaní směrem k otevřenosti a zejména k zájmu o skutečný stav věcí, ke kterým se vyjadřují. Přece jen je rozdíl stavět svoji lež proti jejich lži a něco docela jiného je stavět pravdu proti jejich lži.
       Tedy by bylo logické si tu pravdu vydestilovat v malé grupě s tou mlátit už s celkem vysokým sebevědomím cenzory grupy velké.

       Já spíš pozoruju na jedné straně velkou kritiku cenzury JEJICH, ale na straně druhé úplně stejně mentální modely.

   1. Kdysi jsem četl posudek předního českého „odporníka“ na extremismus Mareše, mimochodem, účtoval si za něj půl mega. V posudku šlo o to, jestli je daná hudební skupina extrémistická nebo ne. Mareš samozřejmě určil, že ano, protože barva přebalu jejich CD se blíží červené barvě na vlajce 3. říše.
    Co vím, tak je závadové i ozubené kolo (což je pro mě jako strojaře docela problém, vytisknu výkres ozubeného kola a hnedle jsem extrémista)
    Občas je závadová i kytka, pamatuju případ turistického oddílu z Krkonoš, kdy jeho vedoucí stanuli před soudem, protože na žádost kluků z oddílu dali do znaku oddílu alpskou protěž. Bohužel si už ale nepamatuji jak dopadli.

 23. Vidláku, stal jste se celebritou! Jakýsi bulvární novinář Jan Martinek o Vás napsal článek:
  https://www.novinky.cz/clanek/domaci-senatorka-sdilela-dezinformaci-o-odpojovani-elektromeru-cez-zvazuje-pravni-kroky-40417261
  Prošel jsem si znovu Váš článek, kde píšete o odpojování elektroměrů, a nikde jsem nenašel žádné tvrzení, že Váš bývalý kolega odpojuje elektroměry zrovna na Jižní Moravě. Na této konstrukci je ovšem založen článek pana Martinka, který to také asi převzal od někoho jiného. Tedy na konstrukci, že se Váš článek měl týkat jižní Moravy, kde distributorem není ČEZ. Ale Vy jste v článku nikde nepsal, že se to týká Jižní Moravy, to byla jen konstrukce dezinformátorů, kteří vycházeli z místa Vašeho bydliště.
  Nějak mi uniká, kdo s tím přišel první? Camper?
  Mimochodem, před několika lety mi ČEZ odpojil elektroměr na chalupě a vůbec se se mnou nebavil. Za nové připojení jsem musel zaplatit poplatek 1500 Kč. Obchodníkem nebyl ČEZ, nýbrž jiný subjekt, který si vyžádal odpojení, aniž by se mnou nějak komunikoval. Důvod byl v tom, že moje matka, která elektriku platila, onemocněla a nestihla platbu uhradit. Chalupa už v té době byla přepsána na mě, ale se mnou se prostě nikdo nebavil.
  Myslím, že by se mohli diskutující podělit o své zkušenosti s odpojováním elektroměrů. Určitě jsem nebyl jediný.

  1. Zatím se nikdo ani trochu nezmínil, proč je na jihu ten Eon. A Klaus za to skutečně nemůže. Jméno Tošovský znáte? Naposledy se o něm psalo, když v SSA boural své Ferrari. Čez byl prostě konkurence, byl velký. Tak se zmenšil zvětšením Eonu. Tam to nevadilo.

   1. Jojo, Tosovsky. Kdo si na nej dneska vzpomene.
    Havluv pritel a osobni financni poradce (Havlovo slova)
    O jeho roli na jihu jsem nemel poneti, ale vsichni si dobre pamatuji, kdo „vyhodne“ prodal Cesky zlaty poklad.
    Mene lidi uz vi, ze ten samy Tosovsky take dohlizel na akci „Ceke pivo“, coz byl pruser za tezke miliardy.
    A za zady mu celou dobu asistoval dnesni pan „cisty“ z Bruselu: Ludek Niedermayer osobne.

    Kdyz pak bezela arbitraz s japonsou Nomurou, a rozhodci soudci si oba pany predvolali (jako svedky), tak Tosovsky se ani neobtezoval dostavit. Proste se na to vysral.
    Niedermayer tam prisel, ale pry ze nepotrebuje tlumocnika, takze tam pry dost placal.

    1. Pro mně ten nejlepší kůň ze stáje škodilů tohoto státu. Kdopak je cvičil a drezůroval? A my se tady přeme o to, jestli z Eonu, nebo z Čezu. Ve žlabu mají plno ovsa a řehtají se … nám.

      1. Ne, prosím, ne – s historií si profil nešpiňte. Historii nechte raději pěkně „spinkat“, pokud vím, ani Strelkov historii nemá nijak v lásce, v tomto vám doporučuji ho následovat.

  2. Můj zážitek s odpojením.
   Měl jsem byt a v něm nájemnici. Přišlo vyúčtování s drobným nedoplatkem. Bohužel, doručovací adresa na ten pronajímaný byt. Nájemnice mi o tom neřekla. Přišla první upomínka a pak druhá a pak to ustřihli.
   ANO – byla to moje chyba, že jsem si nenechal vyúčtování posílat k sobě a chyba nájemnice, že to neotevřela nebo (asi raději), že mi neřekla – máte tu poštu.
   Dodavatel byl E.ON.
   Čím mne to naštvalo: zálohy chodily dál, takže evidentně z mojí strany byla snaha platit. Navíc každou chvilku chodily nějaké reklamní emaily, SMS nebo i hovory, zda bych od nich nechtěl nějaké služby navíc (tuším, že tehdy měli nějakého virtuálního mobilního operátora a nabízeli nějaká pojištění či servisní zásahy „zdarma“ a pod.). Ale aby tam někoho napadlo zvednout telefon nebo napsat email „hele, máš tam nedoplatek, vyřeš to“, to ne.
   Bylo to v době, kdy ještě neměli internetovou samoobsluhu, to bych si to pořešil elektronicky.
   Je to prostě moloch, kdy levá ruka neví, co dělá pravá, prostě z počítače vyjede lhůta, když není splněna, vyjede další a když ani to ne, tak příkaz k odpojení.
   Jak to šlo, tak jsem se o nich pakoval, ale nedělám si iluze, že by to bylo jinde jiné.

 24. Dobrý den Vidláku ráno začínám ZDE, KOSOU ,BAVOREM. Jinak bych už vůbec nechápal svět, připadá mi že se ty politici zbláznili. Děkuji že ještě jsou lidé jako VY. Přeji hodně zdraví Zdeněk Hrabě alias tata

  1. Tato, proč Vám připadá, že se politici zbláznili? Oni se opravdu zbláznili. Jim to vynáší.
   Mám stejné pořadí jako Vy. Inu stará garda ještě z Kosy.

 25. „tak se asi budu muset živit politikou“

  Starší si jistě vzpomenou na sebrané spisy V.I.Lenina.
  V současnosti vykračujeme jinačejší cestou leč stejnými prostředky Sebrané spisy D.V. Sterzika

  Nakonec i Jurečka zvládá své zemědělství a politiku. Záhumenek je na levou zadní.

  Tak hodně štěstí v Novém i novém roce a dalších létech v politice.

 26. No ono to vaše inkognito bylo poprvé propíchnuté již, když jste se kdysi zmínil, že jste žádal v jistém televizním pořadu „pětimilionáře“ o příspěvek na přípravu výroby Jurt. No, ale čtenáři byli povětšinou líní, si ten pořad zpětně pustit.
  Co k tomu říci … „zastánci demokracije/demogratůry“, přeci musí odhalit každé „nabourávání“ jejich systémů. Vždyť oni mají přeci „tu jedinou správnou Pravdu & Lásku“ !!
  Držím vám palce ať to zvládáte i nadále… Díky za Vaše „fejetony“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *