18 dubna, 2024

Čínská jednání o smíru na Ukrajině

Čína oznámila, že od pondělí vyšle zvláštního vládního zmocněnce s delegací na Ukrajinu, do Ruska a několika evropských zemí (Polsko, Německo, Francie ad.), aby projednali politické urovnání války na Ukrajině. Delegaci Číny pro urovnání konfliktu na Ukrajině povede mimořádný velvyslanec Li Hui.

Li Hui je zvláštní zástupce čínské vlády pro eurasijské záležitosti – pro Čínu je Evropa nevelký poloostrov na nejzápadnějším konci Asie, kde žije asi 10% obyvatel kontinentu. Li Hui má bohatou diplomatickou zkušenost v regionu, na čínském velvyslanectví v Moskvě působil už v dobách SSSR od poloviny sedmdesátých roků v několika funkcích. V letech 2009-2019 byl v Moskvě velvyslancem. V devadesátých letech také pracoval jako čínský velvyslanec v Kazachstánu.

Jeho diplomatická kariéra zahrnuje také práci na ministerstvu zahraničních věcí Číny, kde se propracoval až na vysokou pozici náměstka ministra a šéfa odboru pro euroasijské záležitosti.

Čína tedy vysílá v čele svojí delegace k jednáním vysokou šajbu s hlubokou znalostí regionu a výraznou autoritou. V Rusku i Kazachstánu dostal několik vyznamenání.

Zdar tvojí smírné práci, soudruhu, potřebujeme to na tom našem poloostrově jako sůl.

70 thoughts on “Čínská jednání o smíru na Ukrajině

 1. Targus: Musejí mít víc motivací. Jen pro peníze tam půjde málokdo, protože rizikové moc velké. Komu jde jen o peníze, může s nižším rizikem hlídat ropná pole na Blízkém východě nebo v Africe.

 2. Richterová se taky odkopala.

  „https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Socialne-slabi-proti-uprchlikum-z-Ukrajiny-Prorusti-z-chudych-regionu-Piratka-ma-informace-736100

  k volbám by mělo sice chodit hodně lidí ale jen ti se „správným názorem“.

  Že prý měli strach, že nás generál zatáhne do války. Určitě neopodstatněný.

  Myslí si někdo, že při incidentu s raketou v polském JZD, když Černochová vyšilovala, kdyby spinkal pan prezident USA o něco déle, by generál zatáhl za záchrannou brzdu?

  1. Ta píše na aktualně.cz celkem pravidelně a okopává se pořád. V tom parlamentu se jim podařilo se semknout v jednotné frontě.

  2. v progresivštině slovo „demokracie“ znamená „vyhrajeme my“. s tím starým, dnes už zapomenutým slovem nemá vůbec nic společného. to jenom vy tady se na to pokaždé chytíte.
   takže např. znemožnit volby nesprávnému názoru je zcela demokratické.

 3. Číňani jsou skuteční profesionálové, ne traktoristé, nevalní studenti a tak podobně, prošlí tvrdou školou politického vzestupu, kde se prosadí jen ti nejlepší. Mají za sebou tisíciletou tradici a obrovskou kolektivní zkušenost. Z tohoto pohledu přistupují k politickým řešením.
  Dnes zjišťují jaké jsou limity názorů a schopností významných politiků. To jim dá rámec možností řešení a ukáže, jak možnosti, tak i potřebu účelně zasáhnout. Základem je Ukrajina a Rusko, EU je svojí angažovaností vyřazena a ostatní státy nemají sílu ani vážný zájem. Zbývají jen USA, které nelze pominout a jejichž zájmy jsou jasné. Výsledek se dovíme.
  Nesmíme se nechat ovlivňovat politiky, novináři a vojenskými komentátory. Naprostá, až zdrcující většina z nich, problému vůbec nerozumí, nezná jeho příčiny a nechápe vývoj světa.
  Tomu se říká běh světa. Umíte si představit, kde by svět a lidstvo byl, kdyby v starověkém Římu byli schopní politici a nebylo ztraceno přes tisíc let vývoje? Umíte si představit co dnes čeká Evropu?
  K věci. Zřejmým vítězem bude Čína díky své profesionalitě a její úsilí a schopnosti ji pomohou v dalším rozvoji obchodu. Nemusí se to někomu líbit ale to je asi vše co se s tím může dělat 🙂

  1. strejdo, jak to myslíš s těma traktoristama? To je máš za symbol neprofesionality? Kup si za 9 melounů traktor , nauč se nastavit a ovládat jeho hydraulické a vzduchové okruhy, počítač, GSM a autopilota, zapřáhni secí stroj za 3 mega, nastav si výsevek, hloubku setí, rozteč řádků, připoj agregát na přihnojení pod patu, nastav si dávku přihnojení a vyraz něco zaset! Ať těm traktoristům ukážeš, jakej seš etalon! Pak už jen přidej rozmetadla, postřikovače, pluh, kypřič, podrývák, kombinátor, mulčovač, plečky a vlečky atd. A jako třešinku na dortu nám ukaž profesionalitu s kombajnem, třeba ve svahu 18%.

   1. … á ták … teď teprve mi je to konečně jasný … proto ten traktorista může dělat levou zadní na tom ministerstvu nezaměstnanosti

    … už tedy taky vím, proč je to na levačku

   2. Strejda měl na mysli traktoristy z našeho dětství. Zetor 25, nejlépe po rovině a za sucha. V těžším terénu to už taky chtělo mít něco v hlavě. Ovšem dnes je to jiná káva.

    1. Labane, já asi vím, co měl strejda na mysli tím „traktoristou“. Jen mne mrzí, že používá názvu pracovní profese slušných a neblbiš lidí jako nadávky. Blbec se určitě nepozná podle toho, že je traktorista.

   3. Re: kulajda

    Do poloviny vyjmenovaných věcí nemá traktorista co kecat, na to jsou jiní lidi – agronom a spol.
    Zbytek nastaví podle manuálu, pokud je majitel traktoru aspoň trochu normální a sežene ho, nebo ho aspoň stáhne z netu.
    Tedy ano – je dobré, když traktorista umí aspoň trochu poznávat písmenka. Poslední dobou mám pocit, že lidi, jedno zda staří či mladí, neumějí ani to.

    1. Targusi, všechny vyjmenované „věci“ dělá traktorista. Já (agronom) sice zadám požadované informace, ale NASTAVENÍ těch mašin dělá traktorista. V gorolsku nastavuje agronom přístroje traktoru a parametry závěsných zařízení, to jako fakt? Ale to nebyl původní důvod mé reakce. Ohradil jsem se proti používání slova traktorista jako nadávky. Kapíto?

   4. Pokud si přečteš celou dotčenou větu, není to tak složité, tak se dočteš, že je srovnávám se skutečnými profesionály v politice. Sebelepší profesionální traktorista by neměl operovat či dělat politiku.
    Patrně se shodneme, že by se každý švec měl držet svého kopyta a pokud ho chce změnit – proč ne – tak by měl napřed získat potřebné znalosti i praxi. Po pravdě, sebelepší traktorista teoretik co si přečetl příručku, by neměl sedat za volant. U politika je to nemlich stejné.
    Spokojen?

    1. strejdo, cituji :“Číňani jsou skuteční profesionálové, ne traktoristé, nevalní studenti a tak podobně…“, něco mi říká, že i někteří číňani jsou traktoristé a nevalní studenti. Víte, já sem tam chlapům v práci nadhodím „co takhle na demonstraci“ nebo „hele článek vidláka, přečti si“ , no a co se stane? Název profese, který mají v pracovní smlouvě, se tam používá jako dehonestující označení – nadávka. Upozorňuju, že to tak opravdu berou. strejdo!

     1. O našem vynikajícím ministrovi Jurečkovi se mluví jako o traktoristovi. Jistěže je to nadsázka. Jen jsem si dovolil podotknout že čínský diplomat má o něco málo větší zkušenosti na vedení diplomatických jednání než třeba vynikající traktorista.
      Co se státem, kde na ministerskou funkci stačí být skvělý traktorista?

      1. Nevím, proč by z dobrýho traktoristy nemohl být dobrej politik. Evidentně k práci potřebuje mozek a musí ho umět tvůrčím způsobem používat, reagovat na změny vnějších podmínek. A zná problémy obyčejnejch lidí. Z lempla jakékoliv profese bude zase jen lempl politik.

   5. Já Vás chápu a také mě to docela rozčiluje. Lepší by bylo, kdyby se používal k označení blbů výraz jakýkoliv člen nynější české vlády. Je to sice delší ale, podle mého, výstižné. Případně by ještě přicházelo v úvahu označení generál Zrada.

 4. Západu, o to šlo od počátku, daří se měnit válku mezi vládami na válku mezi národy. Tak, aby nepřátelství pokračovalo i po případném pádu nynější ukrajinské vlády.

  Také nynější zdejší vláda se snaží o nevratné kroky.
  Co parlament….koho si občané zvolili, v doplňovacích a obecních volbách a ve volbě prezidenta potvrdili, toho mají.

  1. „Úspěšná impéria používají pokud možno co nejmenší vojenské síly a k udržení svých zájmů jsou závislá na regionálních napětích mezi národy.“
   George Friedman: Bouře před klidem, kapitola Americký věk.

 5. Osobne si myslim, ze ulohou tohto zmocnenca je presondovat, ako to bude so zarukami po podpise mieru.

  Zapad z vlastnych pravidiel urobil trhaci kalendar. Aj ked je nieco podskrajbnute a schvalene, i tak na to serie biely tesak, pac to zapadu nevyhovuje a vobec to nikoho na zapade netrapi.

  Papier sem, papier tam, podpis sem, podpis tam.

  Bude tazke pre EU politikov odpovedat na otazku – A cim chcete garantovat svoj podpis na zmluve?
  V Nemecku, Polsku i Francuzku sa budu poriadne drbat za usami, ked sa ich cinan toto opyta. Bo cokolvek povedia, cinan vytiahne parafovane minske dohody a opyta sa znova.

  Ako som uz pisal – najskor to vyzeralo od Merkelovej ako ponizenie VVP, ze je debil a sadol na lep – no len cil je to obrovsky problem Zapadu ohladne zaruk a doveryhodnosti. Merkel zatala dyku do chrbta doveryhodnosti EU a Hollande po nej este bacil, by nevypadla. Todlencto tady bude vorisek. 🙂

  1. Já nevím, ale už jsem to tu kdysi psala. Nezapomínejte, že ač dederonka, v rusku študovala. No a taky zajímavé načasování. A vlastně všech západních politiků. Propuklo to, až byla rus připravená a nejen na obranu. Vždyť kdyby bývali začali hned, tak rusové v rozkladu po GorgoJelcinovi.by to měli horší, ne-li vůbec nemožné.
   Oni ti starší politici, co mnohdy ještě pamatovaiu válku se asi do ní moc nehrnuli.
   To jen ti mlaďoši/pováleční, jsouc přeškoleni americkými krváky v věří, že vstanou jak v PC hrách, či že se jim to úplně vyhne a oni povládnou světu jak jim to nasugerovali.

  2. „Ako som uz pisal – najskor to vyzeralo od Merkelovej ako ponizenie VVP, ze je debil a sadol na lep – no len cil je to obrovsky problem Zapadu ohladne zaruk a doveryhodnosti. Merkel zatala dyku do chrbta doveryhodnosti EU a Hollande po nej este bacil, by nevypadla. Todlencto tady bude vorisek. 🙂“

   Přesně tak! Bylo to vědomé odkrytí karet, se kterými se okolo Ukrajiny hrálo. Přesně ukázala na ty, co tahali žolíky z podubrusu. Řekla tím, takhle vypadá naše důvěryhodnost, podle toho se bude vše odvíjet.

 6. Z mého pohledu jde o jalová jednání, protože chybí druhá strana konfliktu – USA.
  Vypadá to, že Čína si chce jen ověřit, jak moc platí slovo evropského politika.

  1. Já bych řekl, že Čína ví.

   Ale sestava navštívených zemí říká, že si chtějí ověřit oba póly přístupu. Ten měkčí, německý, francouzský a ten jestřábí, polský, který je potažmo americký..

  2. Pane Králík 1962.
   Myslím si,Evropa je pro mírová jednání,pro urovnání vztahů s Ruskem,jenže to vůbec není dobré pro USA.
   Jen mě napadá,že tohle je zkouška politiků Evropy,jestli jsou zodpovědný politici a pracují pro svůj stát,nebo jenom loutky USA.

 7. Hele, muze chtit jednat jak chce, ale vzhledem k tomu, ze tam neni zminen Lipavsky, tak stejne to, co se dohodne nebude smeroplatny.

  1. Taky jsem si říkala, že Lipavský dělá všechno pro to, aby se váha naší republiky a diplomacie propadla do nicoty

   1. Pro tohle už není třeba dělat nic. To už se stalo. Hotovo, doděláno. Česká diplomacie se už jen smrskla na to, že když naši spojenci potřebují, aby se někdo vůči někomu slovně vyjádřil „zcela nediplomaticky“, tak o to pana bakaláře požádají a on to řekne za ně,

    Nyní jde již jen o to, zda to takzůstane jen po dobu Fialovy vlády, nebo už napořád.

    1. Řekli mi, ať řeknu, že je všechno v pořádku. Všechno je v pořádku, přátelé! V pořádku jako žabí chlupy! Řekli mi, že si můžu dát zmrzlinu, když to řeknu. Kde je moje zmrzlina?“ (BabylonBee.com)

 8. Podle Nikolaje Vavilova (10 let v Číně, mluví Čínsky, napsal o čísnkých mocenských vrstvách dvě knihy) se jedná o diplomata, který nepatří ke skupině Szi -cziň-pina, nicméně o velmi zkušeného a schopného diplomata.
  Vavilov se domnívá, že bude hrát na zdrženou, takže čekat od toho mírovou smlouvu nelze. Rusko nemůže věřit nejen chuntě Zelenského, ale ani Západu. Evropa se chová obojetně, západní tak trochu koketuje s oběma stranami, východní je plně pod kontrolou USA, které nemá zájem mír uzavřít.
  Diplomatická aktivita může dát Pekingu více času. Ve skutečnosti by pro Čínu bylo nejlepším řešením, kdyby se Tchajvan připojil mírovou cestou. A v roce 2024 jsou tam volby

 9. Mám pocit, že Rusko čeká na protiofenzívu Ukrajiny aby zahájilo proti-protiofenzívu a došlo do předem určených pozic , které ale nikdo nezná.
  Součástí smlouvy by musel být závazek Ukrajiny o její neutralitě, na což nepřistoupí USA a ani Polsko.

  1. Malá protiofenzíva už začala, ukrajinci zaútočli po obou stranách Bachmutu a postoupili asi o 2 km. No a protože tam Rusové nemají dost vojáků a zálohy jsou asi 40 km daleko, stačili se opevnit v dobitých pozicích.
   Jsem zvědavý jak se to bude vyvíjet dál, protože Vágnerovci museli poslat své jednotky k zastavení ofenzívy aby se vyhli možnému obklíčení.
   https://riafan.ru/24044626-minoboroni_u … _kilometra

   1. Jak u Verdunu kilometr sem a tam se přetlačují. Doba manévrů skončila? Paradoxně kvůli dronum jako poměrně nové technice, která vrací strategii částečně do minulosti.

 10. Nevěřím v úspěch tohoto jednání poněvadž Rusko stále nedrží kompletní rozlohu byť těch regionů, které jsou podle nich novými součástmi Ruska. Není ani splněn jejich cíl denacifikace, už vůbec ne demilitarizace, protože se přisouvají stále nové západní zbraně. Nato není de fakto nejen na hranicích z přelomu století, ale naopak, ještě blíže k Moskvě. Oděssa, ani Charkov nejsou vyčištěny, Podněstří reálně ohroženo.
  Navíc si hezký obrázek nevysloužila ani Rudá armáda, protože některé její jednotky pod tlakem podle toho, jaká území v rychlosti opustila, území, které se tak těžce a pomalu dobývalo, a řeči o jejich absolutní nadvládě zkrátka nekorespondují. Vypadá to po včerejšku značně nelichotivě.
  Jakákoliv mírová dohoda v této fázi by byl v podstatě Minsk3. To přece musí být vidět.

  1. O mirovych dohodach se obvykle jedna mnoho mesicu.
   At uz boje dopadnou jakkoliv, Ukrajina ztrati polovinu obyvatel, ti kdo utekli, uz se nevrati. Taky prijde o polovinu prumyslu, vseho toho, co je nebo bylo na Donbasu, ktery produkoval vice nez polovinu HDP. Uz pred valkou byla Ukrajina chudobinec Evropy prolezly mafii, tak se to jenom zhorsi.
   Dojde tam k nejakemu rozdeleni. Vratit situaci k roku 2020 UKR nedokaze

   1. Paní Maruško- chudobinec? To vidím denně na našich cestách, kdy drtivá většina aut s ukrajinskou SPZ je luxusní SUV. Pozor, včera v jednom nejmenovaném pohraničním městečku na Prajzke na autobusáku úplně civilně obyčejně vypadající 2 ukrajinské maminy s ratolestma a asi i babičkou jedné z nich si docela tiše povídaly- rusky, troufám si odhadnout. Nebyly tam ty jejich i, nebo h, měly určitý dialekt, který jako laik neposoudím. Jo a s dětma se snažily česky, aby se děti naučily. Bylo mi jich upřímně líto.
    Chtěl jsem se jich zeptat zda utekly před válkou nebo za lučšoj žizňju, ale nechal jsem to tak. Tady bohužel poznají, že tu rozhodně není ráj na zemi, ovšem , co můžu vědět já o tom, jak se žije obyčejným lidem tam že jo.
    Nevím jestli jsem se přeslechl ale mainstrýmová média hýkají blahem. Prý nebyl na letošním Dni vítězství žádný představitel Číny, a to je prý známka toho, že Čína posílá Rusko do pekel, navíc se prý jakýsi vyjednavač ve Vídni setkal s lidmi z USA, což je prý úplně fantastické. Opět budu opakovat smutný kamínek do mozaiky, kdy těžce dobytá území prakticky slavná rudá armáda vyklidila pod prvním náporem ukronácků. Vůbec se mi tohle nepozdává, asi snadno a rychle podléhám depresím.
    Pod pojmem MÍr si zkrátka představuju to co vzásadě navrhovalo Rusko západu v prosinci 2021, a s čím si západ vytřel zadek. Podívejte se na Poláka. Zavírá školy na velvyslanectví, nezabrání agresivním fanatikům, aby velvyslanec v klidu uctil památku mrtvých . Pod pojmem mír se rozumí něco, co se teď děje v arabském světě. Írán i Saudové spolu navazují normální diplomatické kontakty, údajně se jedná o míru v Jemenu, Sýrii pozvali zpět do ligy. Tam je vidět ta vůle všech stran. Tady na západě nikoliv.

    1. moc hezky jste to shrnul, souhlasím.
     BTW – na Ukrajině jsou obrovské rozdíly, žádná střední vrstva. V Praze též od války drahá vozidla a spousty nádher s přifouknutými rty a chlapíci v teplákovkách – ale to je náplava někde od Lvova, která není bezprostředně ohrožena válkou, ale využila otevření hranic.
     Drtivá většina Ukrajinců, kteří přišli ještě před válkou za prací, jsou normální lidé, kteří však žili v zemi s děsivou ekonomikou a nestoudnou korupcí. Byl jim volný Majdan i Krym, protože se probíjeli vysokými cenami za vše v běžném životě a politiky vnímali jako někoho, kdo jim v jejich údělu nepomůže.
     I mrzké platy zde v ČR směněné za dolary jim umožnily postavit na UA barák pro celou rodinu.
     Ekonomicky, myslím si, spějeme na úroveň někdejší Ukrajiny.

     1. Moje osobní zkušenosti s nynějšími uprchlíky z Ukrajiny:
      Jsou tu bohatci s drahými auty a zmalovanými ženami, čím se živí nevím. Naše úřady jim asi dávají nějaké dávky a něco asi berou od těch chudších, protože tady funguje ukrajinská mafie, která je vykořisťuje. Byla tu i před válkou, teď je ji víc. Z těch jde trochu strach, jsou nafoukaní a docela agresivní. Peníze jim nechybí.

      Ostatní, ti kteří opravdu utekli před válkou, protože přišli o domek, o byt a živitele rodiny naopak tvrdí, že tady je pro Ukrajince ráj. Jsou šťastní jak blechy, hledají si práci, i špatně placenou. Zpátky nechtějí. Těch je víc. Většinou si na celou tu cestu brali i kočky a psy – mají k ním daleko lepší vztah než my. Bohužel jsou hodně nakažení. Jak pejsci, tak lidi.

      Je to kupodivu hodně kompletních rodin, kdy si zde pracující otec našetřil na úplatek, aby mu ukrajinští pohraničníci propustili zbytek rodiny. Není to vůbec levné. Teď se sem snaží dostat i prarodiče nebo dobré přátele. Odsud to jde zařídit docela dobře, jsou na to „firmy“, které vše zařídí až po hranici v Polsku. Ale je to drahé.
      Ti se snaží být co nejméně nápadní. Baví se spolu šeptem a většinou rusky, ukrajinštinu jsem slyšel snad dvakrát. V našem věžáku (64 bytů) bydlí dvě rodiny a jedna solo mladá hezká Ukrajinka a kdybych si nedával pozor, ani bych o nich nevěděl.

      Na rozdíl od Rusů by si české státní občanství vzali hned kdyby to bylo možné. Rusové si ponechávají ruský pas až do smrti. I když tu mají dům, a zaplacené místo na hřbitově.
      Nacionalismus? Nezdá se mi, je to spíše patriotismus.

      (Kdybych byl Rus, asi bych byl taky takový. Ale nemám tak silný pocit národní hrdosti.)
      Taky jaké hrdosti: 50% Poláka, 25% Němce a zbytek je ze Slezska.
      [;>))

   2. Dobrý den, paní Divišová, nemyslím si, že by Zelenskému na srdci ležely ztráty životů ukrajinských vojáků. Je to jeho investice do mocenského konfliktu a je ochoten jít vysoko.

    1. Naopak. Čím větší ztráty ukrajinských vojáků a civilistů, tím větší posun od války vládní k válce národní. Prolitá krev a nenávist ke společnému nepříteli- Rusku, spojuje.

     1. Nemyslím si. Podívejte se, jak rychle přešla nenávist Čechů vůči Němcům k téměř análnímu alpinismu mnohých. Ono bude hodně záležet na tocích peněz a ideologickému výplachu mozků. Jak zeslábnou toky peněz ze západu na různé ty neziskovky a „demokratické“ opozice, „disidenty“ a další, kteří to celá desetiletí živí, tak ta nesnášenlivost může zmizet během jedné dvou generací.

      Jugoslávie se taky nerozpadla jen kvůli tomu, že už tam nevládl krvavý pes Tito, jak se ve velkém šíří. On té znovu vyvolané nenávisti někdo hodně pomohl. Dtto u nás. Kdo si ještě dnes vzpomene na nějaké národnostní spory mezi Čechy, Moravany a Slezany, které byly tak aktuální v devadesátkách, že se mluvilo dokonce i o zemském uspořádání? Co tehdy přiživená nevraživost mezi Čechy a Slováky? Koho to dnes ještě zajímá?

      1. Tdx: V Jugoslávii to myslím vůbec práci nedalo CIA nebo všem různým vlivovým zahraničním skupinám vyvolat neklid. Ty tendence k nacionalismu tam už dávno byly. Potom zemřel Tito. Skončila studená válka, takže Západ už nepotřeboval Jugoslávii, aby narušovala jednotu východního tábora, proto ji už nechtěl půjčovat na malé úroky. Titova prosperita byla částečně podpořená právě těmi zahraničními úvěry. K tomu výměna generací, kdy s přibývajícím časem od 2. světové války přibývalo mladých, kteří už se války neobávalí a naopak poválečnému budování v bratrství národů se vysmívali. Někteří. Změnilo se i složení armády, která byla složená ve 40. a 50.letech ze všech národností. V 80. letech už většina vyšších důstojníků byli Srbové. Z opravdové federální armády všech Jugoslávců se stávala složka zastupující jen srbský nacionalismus. Proto v jednotlivých republikách začaly víc věřit ve vlastní teritoriální obranu místo v armádu. To stabilitě státu nepřidalo. Víc lidem začaly vadit i rozdíly v ekonomice a životní úrovni mezi severem a pobřežím a jihem a vnitrozemím. Tito spory tlumil, ale po něm už to byl problém. Bohatší oblasti už nechtěli dotovat ty chudší. Chudší oblasti se cítily nespravedlivě dotované příliš málo. Rozdíl mezi HDP Slovinska a Kosova byl asi největší. Stručně byl problém v tom, že stát stál na jednom člověku a ne na institucích. Spousta lidí uznávala Tita jako jedince ale ne samotnou funkci prezidenta. Přitom každý vládce jednou musí být vystřídán jiným.

    2. Jeví se mi, staříkovi, že Židovi Zelenskému jsou ztráty slovanských životů u zádele. A snad hodnotí tyto ztráty jako přínosné jeho plemeni.

   3. Muze se rict , treba ze tomu cinanovi do tech veci vubec nic neni.
    A nikdo se neprosi , aby toho strkal svuj mirumilovej rypak, kdyz chce pomahat predevsim zapadu..
    Sam ma valku na spadnuti..
    Nacpal do zapadnich vlad a presidentu penize a ted se snazi je zachranovat.
    To se drive ci pozdeji hodne moc vyplaci..
    Z Ukrajiny dostal varovani, aby se do niceho neplet jinak skonci.
    Tak jako kazdej ze zapadu, Pavel a Lejno odjeli , taky pospicha do Kyjeva.
    Voni mu ty smlouvy vomlati vo hlavu /kdyz neco podepise/ ..
    Neni hrich se narodit blbej , ale zustat blbej…
    Musi pocitat ,ze z nej vydrou co muzou.
    Sotva se votoci tak ho jeste nakopnou, rovnou…/Dejiny Ciny sou poucny/.
    A tech medajli, to bude ten pravej..V Polsku a v Nemecku si uzije…
    Uz jednou vyskocil cinan s mirem a vsichni na nej at s tim nevotravuje …
    Nektery nemaj furt dost..

  2. Re: Folďas

   1/ U Vagnerů prostě platí jiná měřítka
   2/ Vagneři jsou kontraktoři, nikoli kusy navelené polonásilím, jako klasičtí vojcli.
   To je obrovský rozdíl, protože Ivan se nechystá končit s vojnou ani náhodou. A zásada č. 1 je minimum obětí.
   3/ Prigož na ukrácký – tehdy budoucí – pokus o kleště upozorňoval už před 2 týdny.

   1. Targusi- chcete mi říct, že motivace peněz je víc než obrana vlasti, jakási morální povinnost? A ještě u Rusů?? No to mně podrž, pokud je tohle pravdou, jsou asi v phdeli. Jinak jste se mně onehdy ptal zdali jsem byl na ZVSce. Byl. Už jsem nestihnul přísahat Československu.

     1. Re: Folďas, shotek

      Přátelé, doba se mění a najomnici všeobecně tady jsou zhruba stejně dlouho, jako prodejné ženy. tedy nejstarší řemeslo na světě.
      A na přísahu kadí Bílý Tesák.

      Proč o tom píšu.
      V rodině mám taky najomniky, nic jiného ti naši profi soudruzi nejsou.
      A čistě technicky vzato – já jsem na tom hodně podobně s tím rozdílem, že nejsem v zákopu a netahám na zádech flintu.

      Bo peníze nesmrdí…
      … a když ne ty, nastoupí někdo jiný, vždycky to je o míře rizika a měsíční nadílce na účet…

      1. Jestli jsem si to špatně nevysvětlil.
       Znamená to, že za patřičný bakšiš na účtu půjdete střílet Moskaly/Uáčka/Slimáky/ Plísňáky, apod.? (škrtni, co se nehodí)
       Plísňáci jsou ti, co běhají s rukama nad hlavou a volají: „Plíz nou, plíz nou!“

      2. Targus: Musejí mít víc motivací. Jen pro peníze tam půjde málokdo, protože riziko je
       moc velké. Komu jde jen o peníze, může s nižším rizikem hlídat ropná pole na Blízkém východě nebo v Africe. Žoldákům vyhovuje válka nižší intenzity, kde mají větší šance přežít. V minulosti jak bylo riziko příliš velké, většina odešla. Jako v Biafre v 60. letech, kde jich zůstala jen hrstka, ale těm už tolik nešlo o peníze, asi už měli i pocit, že věc lidí Biafry je spravedlivá.

    1. Mimochodem – a mimo téma- jako platnost má (nebo měla) naše vojenská přísaha? Byla v podstatě vynucena násilím, nebo jeho hrozbou. Chceš-nechceš, na vojnu musíš. Slib vynucený násilím, nebo jeho hrozbou, není platný.
     Znáte někdo případ, kdy by branec na vojnu nastoupil, ale z důvodů morálních přísahat odmítnul ? Já sice ne, ale zajímalo by mne to. Myslím, že pokud by se takový případ stal, tož chlapec zkusí své, nepochybuju.
     Znal jsem případ, že voják odmítnul sloužit -z náboženských důvodů- se zbraní. Pro něho to dopadlo dobře. Náš rozumný velitel útvaru udělal z kluka písaře.

  1. Kazdej ukr mluvi rusky a ukrajinsky se zacali vsichni ucit teprve nedavno, v cele s presidentem. Jde o obcanskou valku a nema cenu se do toho plest , ukr rusa nenavidi a ty co ted docasne predstiraji , ze sou ukrove , kvuli tem se /nepricetnej/ zapad chce znicit..
   Hadky /jako maidan v 2014/ a treba dlouhotrvajici nenavisti , jsou popularni predevsim a nejvice v rodinach a mezi pribuznejma…Musi bejt ty rodinny ,vztahy a zavislosti.
   S cizejma si zadnej tu nenavist dosyta , neuzije.
   Je malo pricin, na nenavist nejsou poradny duvody …Nestoji za namahu ,ani nabrousit sekery.
   Nebude trvat dlouho, kdy se ukrove zacnou vysmivat zapadu..
   Cinanovi slibi mir a kejvnou ted na vsechno , jen aby vytah srajtofli..
   Zadnou bedovat , ze ani mir neni a nemuze zadarmo../Vsadim se, ze uz se tesi na nej/.

   1. Kazdej ukr mluvi rusky a ukrajinsky se zacali vsichni ucit teprve nedavno,

    Tohle je krásný žvást, pane paw-e. Mluví rusky, protože do nedávna (2012??) se tam ve školách učilo rusky. Je ovšem pravda, že mnozí etničtí Ukrajinci ukrajinsky vůbec neumí, jejich děti ovšem už ano. Tak jak naši rodiče většinou mluvili slušně německy, protože ve škole se učilo česky a německy. Tak i já mluvím jakž takž rusky,. protože ji do nás cpali tuším od čtvrté třídy až do maturity a taky polsky, protože jsem byl do začátku školy byl vychováván polskou babičkou. Byl to nejhodnější člověk, kterého jsem poznal. Což jsem obojí zúročil několikrát v životě.

    Takže raději ne takové „generalizované“ výroky. Je to zavádějící.

    1. Ale je to dost podobné, namátkou jsem zkoušela a 6 z 10 slovicek bylo úplně stejných a ty 4 k překvapení, skoro česká.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *