26 května, 2024

Respekt bez respektu…

Dneska budu pokračovat v dobrých zprávách, kterých v této době nikdy není dost. Máme za sebou kouř od vlády a jejího slavného konsolidačního balíčku a kdo se nechcete opít z té tragédie, pro vás mám takovou malou nepodstatnou reportáž, která ovšem ukazuje, jak se nám doba pohnula a vlastně docela dobrým směrem.

Byl jsem se totiž podívat ve Šlapanicích na akci Zlatého špendlíku, který tam organizoval debatu o budoucnosti. Hlavním hostem byl Jindra Rajchl, to je vždycky plný sál, já zrovna neměl večer nic na práci a tak jsem si řekl, že se po delší době podívám na reakce posluchačů a udělám si autentický obrázek o tom, co s Jindrovou popularitou udělaly demonstrace. A tak jsem se tam vypravil.

Byl jsem mile přivítán, už mě znají i podle ksichtu, takže se na mě upřelo trochu pozornosti, stiskl jsem pár pravic a prohodil pár slov a už mě organizátor táhne ke vchodu, kde prý čekají nějací intervjuci, kteří by se mnou rádi udělali rozhovor. Jdu tam a koho nevidím… Časopis Respekt v podobě Ivany Svobodové… za ní zvukař i kameraman…. Těžkotonážní váha naší pravdomluvné a ojrohodnotné žurnalistiky.

Nic z toho, co budu psát dál, se samozřejmě nestalo a všechno jsem si to vymyslel…

Postavím se proti Svobodové a začínáme… No, oni tomu říkají kritický rozhovor, ale v praxi to vypadá tak, že vám pokládají návodné otázky a nutí vás k vyjádřením vhodným podle nich samotných. Stačily dvě věty a už bylo jasné, že jedubabě vůbec nejde o to, zjistit, co si lidi myslí, ale prostě chce člověka nachytat na švestkách a poučovat. Nejčastější slovo byl Putin a jeho agrese, protože tohle jediné jim zbylo… Hlavně z někoho vydolovat, že Putin není agresor a na tom pak ještě měsíc rajtovat. Ostatně, co vám budu povídat, rozhovor určitě vyjde, pravděpodobně bude patřičně sestříhaný, aby dopadl co nejhůř, ale to nevadí, my jsme si to také nahráli a pokud tam bude nějaká fligna, zveřejníme plné znění.

Pak už začínal program… sál byl jako obvykle plný, lidí naseto, Rajchl ještě nedorazil, tak si říkám, co kdybychom jednou Respektu ukázali, co si o jejich práci lidi doopravdy myslí… Intervjučka připravená, kamera taky… tož jsem si půjčil od předřečníka Oty Březiny slovo, přivítal jsem novináře z Respektu a poprosil posluchače, aby na novinářku vyjádřili svůj názor…

Ano, byl přesně takový, jak předpokládáte.

A když jsem byl v tom, chvíli jsem povídal o tom, jak se z novinářů stali slouhové moci, že kdyby svojí práci dělali pořádně, kdyby do veřejného prostoru přinášeli hlas obyčejných lidí, kdyby nepoučovali, ale prostě se ptali, tak bych byl jako bloger zbytečný a nikdo by v tom sále vlastně nemusel sedět. Kdyby tihle intervjuci dělali rozhovory a ne kritické rozhovory, tak by politici nechodili mluvit k nám. Zkrátka kdyby novináři pracovali pro lidi, mohli jsme mít všichni ten večer lepší program. Kdyby nebagatelizovali problémy obyčejných lidí, kdyby se jich zastávali, kdyby nepohrdali obyčejným člověkem a nenakládali mu pořád další povinnosti, tak bych se mohl vrátit k bourání prasátek.

Povídal jsem lidem o tom, co jsem už několikrát zmínil i zde… Naše největší chyba byla, že jsme jim uvěřili, že pracují v našem zájmu. Že henta občanská společnost bude sloužit nám… Až teď jsme prohlédli a zjistili, že slouží různým mocným skupinám a nepokrytě prosazuje jejich zájem. A samozřejmě jsem nezapomněl dodat, že současnost je jejich labutí píseň, protože každý den jejich příznivci odpadají a dávají se k nám.

Pak dorazil Rajchl, vzal si slovo a bylo to jako obvykle. Tři hodiny mluví a je co poslouchat.

Proč to všechno píšu…

Přátelé, těžkotonážní váha majnstrýmu přijede na Rajchla, přešlapovala tam už hodinu dopředu a zůstala až do konce. Žádných pár záběrů, aby bylo co zdehonestovat… Pěkně natáčeli a natáčeli. Na konci nebyl žádný rozhovor, ale čekala tam až do poslední minuty, aby mi ještě přišla na závěr sdělit, že jsem celou dobu lhal. Tak moc jí to žralo. Prostě si to nemohla odpustit poslední slovo. Není zvyklá, že se s ní takhle zachází.

Už nás nedokáží vymlčet. Teď budou hledat hnidy. A už neposílají mladého blba z České televize, ale poněkud silnějšího soupeře. Jak to říkal Ghándí? Přestali se nám smát, začali s námi bojovat… Už chybí jen jedna fáze. Zvítězit.

Nejde ani tak o to, co si Svobodová natočila a jak to v Respektu podají platícím libtardům. Jde o to, že to viděla na vlastní oči. Viděla plný sál lidí, kteří všichni považují majnstrýmové novináře (a speciálně ty z Respektu) za tu nejhorší zběř. Považují je minimálně za stejné viníky dnešního marasmu, jako vládu.

Jasně… to je mým lhaním… ale konečně jednou byla Svobodá někde, kde její práci považují nikoliv za záslužnou činnost, ale za soubor podrazů na obyčejné lidi. Viděla, že Rajchl mluví tři hodiny, viděla, že to má hlavu a patu a že lidi to poslouchají s nadšením. Viděla, že sál není plný sociálních případů, ale normálních pracujících lidí, jejichž realita se s tou její už dávno rozešla. Že sice má kameru, je pohotová, ale její kritický rozhovor nikam nevede. Že její reportáž možná přesvědčí v Praze pár kafírníků, ale tady venku už nepřesvědčí nikoho.

Možná poprvé viděla, že to její poučování nikoho nezajímá a že to dopracovala tak daleko, že ať řekne cokoliv, nikdo jí nebude brát vážně. Možná poprvé přišla do světa, kde ty jejich evropské hodnoty nezabírají a ona s tím nemůže vůbec nic udělat. Maximálně se ještě víc shodit, být ještě nepříjemnější a přijít i o poslední zbytky kreditu. Chvílemi jsem měl pocit, že by její doprovod nejraději odložil nástroje a přidal se k divákům. Nevypadali, že by ze sebe měli radost, jak pěkně konají službu veřejnosti.

A víte, co jí štvalo nejvíc? Že jsme si dovolili vlézt na její hřiště. Že jsem si dovolil říct, že je lidi přestávají číst a začínají číst nás. A že si za to mohou sami, protože ty jejich kritické rozhovory veřejné mínění vytvářejí, místo aby ho dokumentovaly. Prý, že nezná žádného člověka, kterého vládní kroky dostaly na dlažbu… Řekl jsem jí, že se měla jet podívat do Slaného, kde kvůli statisícovým doplatkům za teplo lidi dokonce obléhali radnici. Štvalo jí, když jsem jí řekl, že nechodí za obyčejnými lidmi a nezjišťuje v čem žijí. Hodně jí to štvalo.

Nedělám si iluze, že by to pochopila… Zřejmě to nepochopí ani Tabery… přitom to viděla na vlastní oči… plný sál lidí, který si o její práci myslí jen to nejhorší. Plný sál lidí, kteří by uvítali, kdyby se Respekt (i Česká televize) propadli do horoucích pekel. A takových sálů jsou desítky i stovky. A každý člověk, který tam byl, to bude doma vyprávět pěti dalším, kteří nemohli přijet. Viděla na vlastní oči lidi, kteří se svolali přes svá média. Že už se to bez České televize fakt obejde, že jsou tu jiné zdroje, které pracují možná hůř, ale zato skoro zadarmo a je jich hodně. Navíc viděla, že dezoláti všichni chodí do práce a mohla vidět že k nim mluví člověk, který ví, co chce a ví, jak toho dosáhnout. Viděla potlesk vestoje.

Budou to bagatelizovat, budou se utěšovat, že to nic neznamená, že mají všechno pevně v rukou… ale už nemají. Na jejich vlastním hřišti pobíhá škodná a jejich kritické rozhovory už s tím nic nenadělají. Respekt už nemá žádný respekt. Dezoláti jim nevěří nos mezi očima a i kdyby se ureportovala, nedokáže na tom nic změnit.

Myslím, že příště majnstrým nasadí to nejlepší co má. Munice dochází všude… i velkým médiím.

Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“ Všem dárcům děkuji.

182 thoughts on “Respekt bez respektu…

 1. Tužka napíše,….mám takovou utkvělou představu, že po jaderné válce zbudou jen některé druhy pavouků….a taky pár druhů hub.
  Dávno tomu, v šedesátých letech, se dělal průzkum . Kolik záření snese který živý organismus. Pokusy v laboratořích i průzkum na jaderných střelnicích.
  Byli to právě pavouci a houby,….snesly několikanásobnou dávku záření, než je ta, po které člověk a savci zákonitě umírají.
  Vidím to tak, že planeta Země, pokud to mocní, staří psychopati spustí,….tak Země bude patřit pavoukům. Bude na nich, kam až to ve vývoji dovedou.

  Biodiverzita na planetě klesá zběsilou rychlostí,…může za to rychlost technického pokroku, všemocná chemie, a dnes už víc jak osm miliard lidí.
  Rachejtličky by to rychle dorazily cugrunt.
  Nejak se mi nechce být naivním optimistou,…stačilo by, aby jen jeden prstíček zmáčkl červené jaderné tlačítko,….a je z toho dominový efekt,…další zblblé prstíčky zmáčknou další tlačítka,….óóvšem, brzy ostatním dojde kyslík,….konec by byl docela rychlý, monzun jaderný spad zanese i na Everest.
  Ukrajinská Pripjať je ještě dnes k životu nepoužitelná,….

  Přitom květen je tak krásně zelený a rozkvetlý,….ale, nejsou včely, nejsou mouchy, není hmyz, ….jabloně mi kvetou a bzukot nad jejich květy nikde,…dívám se a vidím i ty obyčejné záležitosti, co varují,….jde to špatnou cestou i bez jaderných zbraní,…
  Tužka.

 2. Ať počítám, jak počítám, tak mi to nevychází:

  M.Jurečka: Každý musí dostat možnost strávit v důchodu alespoň 21 let.
  Zdroj: https://www.mpsv.cz/documents/20142/4552532/Komentář+ministra+Mariana+Jurečky+k+důchodové+reformě.pdf/9c40d36e-e7d8-034d-3188-d69884c213bd

  Průměrná doba života mužů v ČR (ženy prominou): 75,3 roku.
  Zdroj: https://www.opojisteni.cz/spektrum/nadeje-doziti-se-v-cesku-o-rok-zkratila/c:21660/

  Matematika: 75,3 – 21 = 54,3 roku.
  Muži (ženy opět prominou) by tudíž měli odcházet do penze v necelých 55 letech.

  Při odchodu do penze v Jurečkou stanovených 65 letech pak muži (ženy ještě jednou prominou) stráví v důchodu průměrně pouze 10 let, to znamená, že se pak do penze bude počítat i prvních 10 let na hřbitově?

  1. Taky jsme to teď s manželkou počítali a dospěli jsme ke shodným výsledkům.
   V Jurečkově případě bych navrhoval, aby dotyčný začal rovnou těma deseti roky na hřbitově – jako předčasný důchod, a hned.

   1. Těch konin tam bude daleko víc. To, co uhodilo do očí už včera bylo řečeno přímo financministrem , že léky ZLEVNÍ.
    Dnes se k tomu vyjádřili zdravotníci a lékárníci. Vůbec nesouhlasí s čísly, která byla včera prezentována jako podklad pro to tvrzení.
    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-politika-komentar-uzdraveni-financi-nesmi-stat-na-falesnych-datech-230896
    Může mi někdo vysvětlit k čemu tam mají celý ten poradní sbor odborníků včetně Nerudové, která prohlásila, že se jedná o experty a zahrnula mezi ně i sebe, Horské atd. , když je nedokážou vybavit takovými informacemi aby ze sebe nedělali blby?

    1. Nedokázal jsem spočítat, kolikrát se tandem Nerudová – Horská prohlásil experty. Moje teorie je, že jim někdo nakukal že u takovýchto mentálních dvojčat se IQ sčítá a chtěli tam mít v této kategorii alespoň jedno trojmístné číslo.

  2. Vy jste jen nepochopil pana ministra. Ta veta nezni, „kazdy musi stravit v duchodu aspon…“. Ona zni „…musi dostat moznost…“. To znamena, ze pujdete do duchodu ve 72 a tim jste dostal moznost. Je na vas, jestli tu moznost vyuzijete. Pokud ne, muzete si stezovat jen a jen na sebe.

   1. Chápu, že vaše inteligence je nejméně násobně vyšší než moje, nicméně i podle toho vašeho článku bude muset muž odejít do důchodu nejpozději v 57 letech, aby platilo Jurečkovo „Každý musí dostat možnost strávit v důchodu alespoň 21 let“

  1. Taky si myslím, že snad není možné aby to byla náhoda. V ČT musí mít krtka. Já jsem tu pohádku ocenila teprve dneska.
   např.
   Ó daně, ó daně
   jak my myslíme na ně
   ještě včera byl tu klid
   dnes tu máme vládní hit
   a nebo…. My jsme vláda a máme intimitu.

 3. Jak jim padají volební čísla , tak budou kolem sebe kopat, to dá rozum. Už teď se posmívají Jurečkovi , že si může pořídit „metr“ jako kdysi na vojně stříhali vojáci dny, kdy zmizí z politiky , protože KDU se 3,5 % se do PS nedostane. A bohužel , noviny v papírové formě přestanou vycházet a to je nevratná skutečnost. Já sám jsem si papírové noviny a časopisy nekoupil možná více jak deset let a nemám nějakou informační nouzi. Vše co se tiskne , je vlastně předtím než jde do tiskového stroje, počítačový program a ten lze „prodat“ ,tak aby nikdo nebyl ztratný a tím během několika let papírové formy novin a časopisů zmízí , ale zůstanou tiskové domy, ale produkce bude elektronická a kdo bude chtít papírovou formu , tak si jí může vytisknout doma , ale to je myslím nadbytečné. Babiše tudíž DPH nemůže ohrozit , jako zrovna tak všechny ostatní , protože když nebudu tisknout a prodávat noviny a časopisy, tak nebudu platit DPH. Stejný problém je s knihami, kde je program knihy do tisku také v elektronické podobě a ten mohu také jako knihu prodat a není už daleko doba, kdy ho koupím ve zvukové podobě, aniž ho člověk bude muset „načíst“. Takže , co tím chci říci, noviny i časopisy zůstanou, ale je otázka , kolik jich zůstane a zda budou v papírové podobě. Zrovna tak knihy, to je také problém , s tabletem si mohu klidně vlézt do postele a číst si , to je takový nešvar , ale kdo si třeba někdy v posteli nečetl? Je to podobný problém, jako kdysi se říkalo, když přišlo kino, že zaniknou divadla a kupodivu do dnes žijou vedle sebe a stejně budou žít vedle sebe noviny , časopisy a knihy v papírové a elektronické podobě. U nás vychází ročně cca 14 tisíc titulů , ale cca 90% těchto „knih“ jsou nehodnotné tituly, dříve se jim říkalo „brak“ , ale i tato produkce má svoje čtenáře a nelze s nimi opovrhovat. Prostě na poli tištěných médií náš čeká revoluce a až proběhne , teprve budeme vidět, kdo se udrží a kdo zanikne. Zrovna tak „velké“ televize, kterým ubývá diváků a bude ta situce daleko horší a sledovanost bude mít ten, který nabídne něco hodnotného a kvalitního , co budou lidé chtít, slyšet a číst. A to je vlastně i nosné téma mojí úvahy. Projekty typu „Vidlák“ budou mít zelenou , protože padnou ekonomické a technické zábrany , které dříve muselo médium mít a sociální sítě nahradí vysílací licenci a úspěšný bude ten, který bude mít zajímavý obsah, jak politicky , tak odborně! Užvaněná , hloupá a prolhaná televize typu ČT, pokud se nepřízpusobí novým podmínkám , tak zanikne. Kdo by si dále platil médium , které ho denně ohlupuje , i když je tady také ta druhá funkce a ta je kulturní a občas je možné v ČT vidět nějakou „kvalitu“ , ale už stále řídčeji. Prostě , zrovna jako konzument se rapidně změní , tak zrovna tak se změní média a to ještě vůbec ani netušíme, co v tomto oboru způsobí nástup umělé inteligence a to je ale na jinou úvahu, kdy to budou moci někteří „podnikatelé“ a tvůrci jenom zavřít a jít od válu. Jsme v 21. století na počátku a za cca 20 let tenhle obor už vůbec nepoznáme. Půjdete do divadla, kde bude „hrát“ robot , který bude daleko lepší a přesvědčivější herec než člověk a tady také důsledné záleží na obsahu? Já se jenom ptám, nic o tom zatím nevím , ale realita je do budoucna docela hodně děsivá a zároveň úžasná, protože nevíme , jak bude vypadat.

  1. A celá ta technologie kultury (a moci) se dá vypnout jednou jadernou válkou.
   Ti co zbydou si u ohňů budou vyprávět o dávném, kouzelném světě plném zázraků.
   A příroda bude zase předvádět, jak zcela bez vědy a techniky umí vyrobit funkčního člověka nebo krávu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *