13 června, 2024

Česko ve formě – ale v jaký…

(aneb právník píše o ekonomii…)

Tak daňoví poradci už to dali do nějaké konkrétní fazony. Chcete znát můj názor na tyhle „reformy“? Snad ani nechtějte… asi by tam bylo docela dost sprostejch slov, na co to bude…

Vláda dnes v 11:55 na tiskové konferenci představila balíček změn, který by měl přinést větší stabilitu veřejných rozpočtů a současně působit protiinflačně. Zahrnuje jak úspory na výdajové straně rozpočtu, tak i změny na straně příjmové, přičemž minimálně v roce 2024 úspory převyšují příjmy.

1) zvýšení daně z nemovitostí

2) od roku 2024 i zvýšení daně z příjmu právnických osob z 19 na 21%. (Takže IMHO zdrhnou všichni, kdo ještě nezdrhli. I na tom blbým Slovensku je menší daň z příjmu právnických osob!)

3) omezení ve vztahu k dohodám o provedené práce a jejich evidenci, které podnikatelům přinesou další administrativní zátěž.

4) Osobám samostatně výdělečně činným se má zdvihnout odvody na sociální a pravděpodobně i zdravotní pojištění. (Takže všichni půjdou na pracák a opět se rozjede šedá ekonomika)

5) Omezení daňové uznatelnosti při nákupu osobních automobilů pro podnikatelské účely na první 2 miliony Kč z ceny vozu. (Těch Ferrari, co se tu prohání! kdo na to má, tomu to bude u pozadí, ostatní si koupí Dacii – pokud ji seženou…)

6) Zrušení daňové uznatelnosti tichého vína jako daru do 500 Kč na reprezentaci. (Naučila jsem se pojem „tiché víno“. Jako rodilé Moravačce mi dosud byl tento pojem neznám. Pro ty, co jsou na tom stejně jako já, je to víno bez bublin… všichni se na víno vykašlem a pojedeme na líh, protože z vína se jeden nevožere dostatečně a dostatečně rychle, což bude pravděpodobně zapotřebí, pač se na tohle fakt nedá koukat.)

7) Omezení osvobození při prodeji cenných papírů a podílů v obchodních společnostech při splnění 3/5letého testu na 40mil. CZK (tak to mi trhá žíly a řekla bych, že tak 90 % obyvatelstva jak by smet. No a bohatý zdaníme – stará vesta… kdo bude ale tu ODS financovat – Bůh suď….)

8) Znovuzavedení nemocenského pojištění pro zaměstnance a to ve výši 0,6% z hrubé mzdy. (Takže další platba chudýho lidu. No jasně – nač zdanit korporace, které vyvedou cca 250 – 300 miliard z naší kolonie k mateřským firmám, když se může dupnout na chudáka…)

9) Posun prahu 23% daně z příjmů fyzických osob ze 4násobku na 3násobek průměrné mzdy. (prostě víc vyděláte – víc vás zdaněj. Nač se snažit.. )

10) Zrušení osvobození nadlimitních stravenek a zrušení osvobození nepeněžních benefitů zaměstnancům. (Šahaj na stravenky!!! Voni chtěj nejen defenestraci, ale i vidlema… o reálné ekonomice malých podniků, který to plácaj jak se dá, neví vůbec nic…)

11) Parametrická změna uplatnění slevy na manželku, zrušení slevy na studenta. (Aha, to bude asi v rámci podpory sňatečnosti a vzdělání vlastních dětí. Víte co?? Nas… vezmem si to jinde a jinak… řekne si asi tak 85 % národa a též to tak nějak zašvejkujou.)

12) Dále další omezení odpočtů a selektivních výjimek ve určitých oblastech. (Dobro došli… jsem proti výjimkám, ale mám neblahý tušení, že z rušení výjimek budou nějaký… výjimky…)

13) Redukce počtu sazeb DPH na základní 21 % a sníženou 12 %. Ve 12% sazbě budou zejména potraviny bez nápojů, vybrané léky farmaceutické výrobky, stavební práce u staveb pro bydlení, dětské autosedačky a pohřební služby. Speciální položkou jsou knihy, které vláda navrhuje DPH vůbec nezatěžovat a aplikovat nulovou sazbu. (A spočítal to někdo nějak, anebo se jen někdo na Min. financí podíval z okna a hluboce se zamyslel??)

14) Do základní sazby DPH 21 % se naopak přesune například točené pivo, kadeřnické služby, nápoje a palivové dříví. (Gratuluji – tím bychom měli odchod vlády vyřešený…. zdražujou pivo. Co tam máte dál?)

15) Zvýšení daně z tabákových výrobků a zahřívaného tabáku a zavedení daně z alternativních výrobků. (Voni fakt ty lidi odnaučí kouřit. Spočítal už někdo, jak se projevil obrat tabákových výrobků po minulém zdražení?)

16) Zrušení či snížení výjimek u spotřebních daní z minerálních olejů. (Máme čekat causu Lehké topné oleje II? Novinářka Jana Lorencová je už na Pravdě Boží – kdo do toho půjde tentokrát?)

ZÁVĚR: Lafferova křivka – slyšel o ní někdy někdo z vlády?? Aj wikipédie v tomto případě pomůže!!!

https://cs.wikipedia.org/wiki/Lafferova_k%C5%99ivka…

P.S. Maminko, já chcu zpátky do bříška, já se na todlecto nechcu dívat…

50 thoughts on “Česko ve formě – ale v jaký…

 1. Vážení, podívejte se pořádně kolem sebe:
  – kdejaký zedník kupuje svojí konkubíně BMW atd.
  a zedníkovi ty peníze je schopen neustále někdo dát!?
  – mladí se mají tak dobře, že blábolí něco o working balance
  – zaměstnanci neustále tlačí na mzdy a chtějí dělat (dělají) stále méně a méně
  – kolik vidíte na cestách auto za 2,3 a více mio
  – státní zaměstnanci si stavějí baráky jak na běžícím pásu
  – důchodci nechtějí pracovat, i kdyby by mohli a neustále zaplňují prostor v kdejakém šopáku
  – atd.
  Závěr je vcelku jednoduchý,
  velká většina lidi má peněz dost a nevědí roupama co dělat = erár si prostě odloupne a bude odlupovat dál. Protože ty rozmazlené ovečky nejsou schopny jiné akce, než bezmocně békat. A nezmění se to tak dlouho ( a to bude za hodně dlouho ) dokud ty tupé ovce budou mít co žrát. A ONI to moc dobře vědí.
  Bohužel nic jiného si nezasloužíme, protože jsme líní a hloupí, speciálně tenhle zkurvený český národ.

  Byl jsem vlastenec, ale nic mě neopravňuje v téhle blbosti pokračovat.

  1. Víš, chlapče… možná to vyzní teatrálně, ale lid této země se neskládá z „kdejakých zedníků“, jak píčeš ve svém vstupu.

   Čirou náhodou se pohybuju ve stavebnictví, takže „kdejakých zedníků“ znám osobně celkem dost, a – budeš překvapen! – nikdo z nich své partnerce, co vím, BMW nekoupil, protože na to jednoduše nemá. Na jedné stavbě v jižních čechách – Godot ví – jsem měl příležitost pohovořit s dělníky (zaměstnanci i živnostníci) různých profesí: lešenáři, tesaři, sanatéři, železáři… pokud přišlo k rozhovoru na aktuální témata, jejich názory jen s malými odchylami kopírují to, co píše Vidlák.

   Tihle lidé jen těžko půjdou protestovat proti vládě na Václavák – nikdo je tam neuvidí. Nikdy. A víš proč? Protože celý týden jsou někde v prdeli tramtárii na stavbě, a když jim v pátek „padne“, jedou domů, aby strávili víkend se svými dětmi a konkubínami. – Kdybys před nimi takhle promluvil, jak jsi výše napsal, dělnická ruka by ti to nejspíš otočila kousavým dozadu.

   Až pojedeš někdy ve svém BMW se svou konkubínou na výlet, vzpomeň si na kdejakého zedníka a buď mu vděčný, poněvadž nebýt jeho práce, musel bys tu řeku přeplavat. I s konkubínou.

   1. Chápu jako nadsázku. Rozumím autorovi. Ovšem, napsal bych to jinak.
    Buď literárně jako evidentní nadsázku „…voe…“ Anebo věcně.
    Ona „nadsázka“ na mě svým podáním působí jako by byla odrazem autentického stylu myšlení autora.
    Co onoho „zedníka“ se týče, není na tom tak dobře aby si mohl dovolit vynaložit svůj nejvzácnější statek-svůj životní čas, na randál v hlavním městě, ale na druhou stranu ne až tak mizerně,že by mu nezbývalo nic jiného. Tak jako v ostatním co dělá, tak jako každý, zvažuje mezi náklady a výnosy, na základě co pro sebe považuje za výhodnější. Třebaže vnějšímu pozorovateli se to může jevit odlišně.

 2. Příměr o tom, že republika je ve formě, mně jako strojaři, připomněl slévačskou technologii ztraceného modelu.
  Zaformuje se model třeba z vosku. Forma se zahřeje, vosk se vylije a nakonec se vypálí, aby ve formě nezbylo zhola nic. Někdy se i odčerpá vzduch – takový hezký termín – evakuace.
  A pak se do formy nalije třeba roztavený kov, prostě nový žádoucí materiál .
  Nemyslel to vrchní signalizátor nějak takhle?

 3. Je převelice zajímavé, že se čas od času objeví názor, že Lafferova křivka zachrání státní rozpočet, aby se ukázalo, že v obecné rovině ona křivka nefunguje a v oblastech, kde by snad i možní i fungovala, se nepohybujeme.
  Podstatné je, že se nefunkčnost oné křivky ukáže až v okamžiku, kdy napáchá nepřehlédnutelné škody.
  Tak jo, musíme si to opět vytrpět. Nový vítr se starými větry.

   1. Drahý Alefe,
    od vás bych nečekal zpochbňjování matematity a fyziky.
    Dám vám tedy důkaz nezpochybnitelný a tím je: jakýkoli základ daně krát nulová sazba daně je….. kupodivu nula. Převedeno do matematiky Xx0=0. Převedeno do kontinuální funkce, se snižující se sazbou daně, klesá i její výběr.

    Pokud onen důkaz nestačí, dám vám jiný jež již sice nebude zcela matematuicky, leč i tak vyvracející onu křivku.
    Dokonce mohu dokonce dodat i příklad!! (jednotné číslo), kdy by bylo možné v jistých nejistých okamžicích tvrdit, že ona křivka funguje. Za domácí úkol (Domašnuju zadáču) máte prostudovat daňový ráj Irsko.

    Dřív však chci vaše ujištění, že neopovrhujete fyzikou a uznáváte přímou úměru a trojčlenku.
    Pokud toto ujištění nebude, pak nebudou příklady. Z druhé strany, pokud ujištění bude, pak postrádá uvádění dalších příkladů.

    1. jenže ona ekonomika nezohledňuje takovou jednu „drobnost“. Totiž lidskou psýché… Po 29 letech výkonu advokacie zejména v rodinném právu, jehož součástí je přdevším dohadování se a rozdělování majetku musím, milý věštče, říci, že Váš předpoklad, že „matematika platí“, případně tranformována do výroku „lidé se chovají v ekonomických věcech racionálně“, je, bohužel, naprosto nepravdivá. Mám toho plný šifonéry… to byste se divil, kolikrát nula krát nula je něco naprosto nepředvídatelného, ale naprosto ne nula!!! prostě ekonomie není tak exaktní věda, jak ji ekonomové prezentují… Za mě dodávám: bohužel.

     1. Po víc jak 30 letech výkonu v oblastí ekonomiky podniků, jsem se ještě nesetkal s případem, že by někdo řekl, dobře dnes zaplatíme víc daní. Vždy byl dotaz, jak to ještě udělat, aby to bylo ještě menší. Nemám přirozeně zkušenost s firmami velikosti GOOGLE, ale i zde se projevuje jakási divná závislost, že chtějí platit daně co nejmenší, proto mají evropské sídlo právě v největším světovém daňovém ráji, Irsku, jenž jak jistě víte má korporátní daň nízkou s množstvím výjimek, tudíž se zde právě projevuje ona křivka. V obecné rovině se tomu jevu říká daňová konkurence. Tudíž ano, pokud se nestaneme druhým Irskem, je spoléhání se na to, že se vybere víc při snižování daní, jen fikce.

     2. …je vždy nula.
      Lidé se vždy chovají racionálně, třebaže vnějšímu pozorovateli, optikou jeho hodnotového systému se to tak nejeví.
      Prosím neredukujte ekonomické hodnotové myšlení na obchodně účetní.
      Jak víte z praxe, příkladmo požadavek na rozřezání šifonéru, anebo „když ne já tak nikdo“ má pro aktéra významnou nemajetkovou hodnotu podmiňující jeho chování. Třebaže vnějšímu pozorovateli se může jevit jako hloupé, iracionální. Na tom nic nemění ani to, že týž aktér po čase dojde k témuž.
      V situaci ve které jednal „teď a tady“ to pro něho bylo nejvíce uspokojující řešení. Úkolem advokáta, dobrého advokáta, je snažit se odradit klienta od jednání, kterého by později litoval.

    2. Ušetřete si zbytečné teatrální řeči a
     (1) nastudujte si pojem matematické funkce
     (2) dokažte (například kontrapříkladem, ale jestli umíte jinak, klidně i jinak), že hypotéza Arthura Laffera, zjednodušeně vyjádřená Lafferovou křivkou, je mylná

     Jako námět k zamyšlení zkuste tohle:
     https://cs.wikipedia.org/wiki/Lafferova_k%C5%99ivka

     Věřím, že po splnění úlohy (1) nahlédnete, že existují i jiné funkční závislosti, než je lineární a lineární lomená funkce.

       1. Má takovou uštěpačnou radost, když je někdo vlastním přičiněním v koutě a kouká po záchranném lanu a ono ne a ne přijít, tak se uchýlí k nějaké plýtkosti.

        Často si představuji, jak se zvednou daně, třeba z nemovitostí, on ten někdo si naloží svou nemovitost na záda a odnese si ji někam, kde je lépe a naplní tak křivku.

     1. Lafferova teze platí.
      Výnos nulové daně je nula, výnos stoprocentní daně, neplatí o dani jednorázové, dlouhodobě klesá k nule. V praxi záleží na opakovatelnosti daně a dalších reálných okolnostech určujících průběh křivky a bod maxima výnosu daně.
      Maximalizace výnosu není jediným určovatelem. Dalším je „sociální spravedlnost“ i za cenu nižšího výnosu. V rámci ideologie sociálního smíru na celkově nižší všeobecné nižší úrovni bohatství. Že ke lepší, mají-li se všichni hůře než aby se někdo měl daleko lépe než druhý. V extrému i za cenu, že ten kdo se má nejhůře, má se hůře něž kdo se má nejhůře v systému nerovnoměrného rozdělení bohatství.
      Že lepší rovnoměrná chudoba než nerovnoměrné bohatství. To ovšem socialisté velmi neradi přiznávají.

      Lafferova teze platí nejen pro daně, ale i pro zisk i pro lidskou „hospodářskou“aktivitu. Hranice zisku je i hranicí aktivity. Obecně. Avšak podmíněně, v míře klesající úměrně stoupajícímu uspokojení z činnosti samé, příznačné pro oblast vědy a umění. Pokud jde o zisk materiální. Při zahrnutí zisku nemateriálního platí stoprocentně.

      1. Schumacher: Ale jak se zvyšuje „bohatství všech“, pokud ředitel nějaké zdravotní pojišťovny má jen odměny 2 miliony za rok (nebo jak to bylo)? Jak on zvyšuje bohatství, k čemu přispívá? K ničemu, ty peníze k němu jdou od státu a on nedělá jaksi nic užitečného.. Co ten ředitel dělá pro společnost, v čem tkví jeho schopnost? Podle mě jen v tom udržet se na tomto místě a předstírat, že dělá něco veledůležitého. Musí se umět chovat jako člověk, který má mic. Nesmí mít morální zábrany.

       1. Ty peníze nejdou od státu, protože pojišťovna není státní. Ty peníze jsou ukradené plátcům, kteří platí povinně a ještě dále doplatky, když peníze chybí , protože odměny. Okradení jsou také lékaři, kteří nedostanou za výkony tolik, kolik by měli dostat. Hlídat to má dozorčí rada, ale ta se taky napakuje, takže nic.

  1. Jen aby se nezapomnělo:
   – 1% z miliardy je víc než 90% z hovna
   – za bolševika bylo zvýšení cen toaletního papíru kompenzováno slevněním lokomotiv. To už dnes naštěstí není možné, protože lokomotivu dnes již vyrobit neumíme

 4. Je vymačkané ovoce (džus) potravina, nebo nápoj? A co džus s dření?
  Jaké mléko potravina, nebo nápoj?
  Co káva? V suchém stavu, mletá a nemletá bude potravina, po zalití vodou bude nápoj? A čaj? V krabičce v obchodě potravina, v restauraci nápoj?

  1. Jet to jednoduché. Uvedu příklad pro ovoce:
   Dřeň – potravina, tekutina – nápoj. DPH – dřeň 21 %, tekutina 12 %. Dle zákona vajec – 1 vejce, nebo 2 vejce jsou dohromady 3 vejce. Takže zaplatíte DPH 21 % + 12 % tj. 33 %. Takže si koupíte 1 jablko, zaplatíte 100 kč a půjdete domů z pláčem. A to jen do té doby než se podaří pokácet všechny jabloně. Pak tu stovku ušetříte a budete se mít konečně lépe a radostněji.

 5. U některých komentářů s vámi paní Kláro souhlasím, ale někde, ač zarytý odpůrce pětikolky, rozhodně ne. Dokonce mne několik bodů „balíčku“ zaujalo tak, že budu se zájmem (profesním) sledovat kroky vedoucí k jejích realizaci. Viz můj příspěvek u dnešního Vidláka.

 6. Vezměme v potaz příklad.
  Osoba (ať už zaměstnanec nebo OSVČ atd.) , které bylo cca před 20 lety 40 let. Neustále byla kvazipravicí strašena, že až půjde do důchodu, musí počítat s poměrně velkým poklesem příjmů. A proto by se měla snažit, aby k důchodu (starobnímu, invalidním) měla ještě dodatečný zdroj příjmů.
  A tak si ta osoba začla spořit v penzijním připojištění a střádat na koupi investiční nemovitosti. A tu zakoupila.
  Co ale nastalo ? Penzijní připojištění likviduje inflace a „investiční“ (protohojehožjménosenemábrát nadarmo) nemovitost, velikosti zlomečku např. Čapího hnízda, bude zatížena dvojnásobnou ( a to jsou zřejmě jen jezinek prstíčky ve dveřích) daní z nemovitosti.
  Podvod ? Transgenerační útlak ?

  1. Dvojnásobná daň z nemovitosti bude pouze v případě, že stávající místní koeficient je 1. Pokud jsem tedy správně pochopil princip, kterým se bude daň s nemovitosti zvyšovat.

 7. Spíše jde ze strany vlády o zoufalství a snahu udělat natolik nevratné změny, že kdo po nich přijde, bude nutně též neúspěšný. Aneb když mně chcípla koza, ať chcípne i sousedovi.

   1. No , bude to na pětikolce zběsilá jízda zpět do regulérního socialismu. Státem už opět ožebračení občané provozující šedou ekonomiku. My starší jsme naštěstí kdysi dávno to švejkování pochytili…Inu, co se v mládí naučíš,ve stáří jako když najdeš !

    1. Psal jsem o tom vedle , ze novy komunisti pouze vymenili v 89 ty stary v zajmu zapadu a ted se vraci rok 48 a s nim podobne zlociny proti narodu.
     Mena jako v 53 asi taky bude. Ber ,kde ber.

  1. Myslím, že onomu přívlastku přisuzujete větší či hlubší význam, než zemitější či jadrnější Moravačka/Brňačka měla na mysli. (Vím, o čem mluvím …)

  2. I já se připojuji,Bandito : to, že nemáte cit pro literární nadsázku vám nedává právo na hrubost a urážky. Myslím, že my všichni,co se tady virtuálně scházíme, cítíme od vnějšího světa tolik ohrožení a nepochopení, že bychom alespoň zde měli v dobrém držet pospolu a názory si vyměňovat slušně a s pochopením pro stanoviska druhého. Myslím si, že pokud se opravdu cítíte součástí tohoto debatního kruhu, měl byste se omluvit.

  3. Pane, neříkám to ráda, ale jste fakt debil. Psát umíte – můžete se pls naučit i číst a tuto vzácnou dovednost využil i k tomu, abyste si o mě něco zjistil a tudíž vypadal jako debil o něco méně? Bylo by to pro vás takové sebezáchovné…

   1. V tomto bodě se s vámi, paní Samková, příkře a zásadně rozcházím a váš postoj odmítám a nesdílím. Je to debil, a na rozdíl od vás říkám to rád – vždyť mně o tom sám přesvědčil, tak proč bych mu ten pracně a komplexně doložený fakt nepřiznal.

    1. Milý Alefe, ráda Vás vidím. To víte, jsem profesně deformována – vždy musím vše dotahovat až do exaktních konců, zde tedy exaktně vyjádřených. Spoléhám na Vaši slabost pro mne, že mne pochopíte… díky, Klára

     1. Nekdo napsal nekolik slov..
      Nekteri si zvysoka ukajeji , rozpatlavaji , celkem bezny a kazdodenni vyskyt /phenomenon, pro snadnejsi porozumeni/ nepravosti , v utvrzovani si navzajem svuj souhlas , hledaji jak spravne vyjadrit ..
      Ta antidebilni vyssi harmonie sfer v souzneni dusi ..
      Vzajemne dotahovane a vrele pocity vyjimecneho pochopovani..
      Dojemne spolehani na spolecne prociteni te miniprihody..
      Priznavaji i sve profesni deformace ,az do exaktnich koncu , exaktne jeste vyjadrene..
      Nic se nesmi vynechat ,prilezitost potvrdit a uvest se publiku ctenaru naditeligenci nad jine vzacnou.
      Vzdy sami napisou jen a jen prispevky Nedebilni , Perfektni ..
      Stoji za povsim , ten jarmark levnych komplexu.
      Nekdo napsal nekolik slov..
      Ty verbalni manevry , ty predstirane , zabavne a roztomile sibalske hratky naoko prikreho rozchazeni a nesdileni , harmonie vyssich sfer hodovani na pozitky z malomestackych shodovani a povysene na odiv stavene bezmoci , „vzdyt mne o tom sam komplexne a presvedcil“…
      Ty vyznani a zpovedi, plne prociteneho vyznamu.
      Hodne psani , ale zadne vysvetleni.. Clovek by cekal , ze takova zalezitost bude hrackou pro experty vysvetlit, debilni chyby zmineneho debila , ktere zrejme nestoji ani za zminku.
      Zbyl by mensi prostor na okazale produkce /show/ , na nahromadeni zpovedi a pocitu , nekonecne vylevy sentimentu ,ktere zmineni nasli v sobe a za kazdym slovem..
      Nekdo napsal …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *