17 července, 2024

Mírový proces v Sýrii pokračuje

Ve středu proběhla v Moskvě čtyřstranná schůzka ministrů zahraničních věcí Sýrie, Iránu, Turecka a Ruska, věnovaná probíhajícímu mírovému procesu v Sýrii a normalizaci vztahů Sýrie a Turecka.

Mapa Sýrie, růžová barva je oblast ovládaná armádou právoplatného prezidenta Assada, žluté, zelené a šedivé oblasti ovládají různé vzbouřenecké džihádistické skupiny s podporou ze zahraničí, na severu dvě oblasti ovládané tureckým vojskem

Kolem Sýrie se toho teď hodně děje, po usmíření Iránu a Saudské Arábie (které zprostředkovala Čína) vyvíjejí Saudi a Irán konstruktivní mírové úsilí pro celou oblast a postupně se připojují i další znesvářené strany (Turecko, Qatar, Emiráty, Irák, Jordánsko, Egypt ad), mám z toho zvláštní dojem, že se situace začíná hýbat směrem k likvidaci neblahých následků násilné „demokratizace“ během arabského jara:

 • schůzka v ministrů zahraničních věcí Moskvě s Tureckem a Iránem byla zřejmě svolaná dost narychlo, i když jednání se vedou už dlouhou dobu na nižších úrovních náměstků, expertních skupin a polních velitelů
 • Turecko má před volbami prezidenta a otázka syrských uprchlíků se stala jedním z hlavních témat voleb, všichni konkurenti Erdogana požadují řešení tohoto problému a jejich bezpečný návrat do Sýrie. Tak i současný prezident musí problém začít řešit
 • návrat syrských uprchlíků se stal také hlavním tématem aktuální schůzky, podle různých odhadů za 12 roků občanské války ze země uprchla téměř polovina obyvatel a většina běženců se usadila v Turecku
 • v Sýrii několik států a zahraničních sil podporuje různé skupiny vzbouřenců, Sýrie zůstává rozdělena na několik oblastí, ovládaných různými nezávislými skupinami, a v posledních měsících se znovu aktivizovaly nejradikálnější skupiny, včetně Islámského státu a dostávají podporu ze zahraničí
 • zúčastněné státy na schůzce formálně podporují územní celistvost Sýrie. Přitom Tureckem podporované opoziční skupiny a turecká armáda ovládají na severu dvě oblasti, původně obývané Kurdy, na mapce vyznačené zeleně a modře. O dalším postupu budou jednat vojenští zástupci, což hovoří za vše
 • Sýrie i Turecko usilují o obnovení přímého dopravního spojení a navázání obchodních vztahů
 • jedná se také o obnově železničního spojení mezi Iránem, Irákem a Sýrií, zájem o tento projekt má i Čína, která na této trase už před deseti roky plánovala jednu z větví Nové Hedvábné Stezky. Válka vedla k odložení projektu, protože železnice je na mnoha místech zničená, a musí se kompletně obnovit nebo nově postavit jiné spojení, ale Čína se zjevně nevzdává svých dlouhodobých plánů
 • během posledních měsíců Saudská Arábie vyvíjí konstruktivní mírové úsilí pro celou oblast Blízkého Východu, již dosáhli obnovení diplomatických styků s Iránem, příměří mezi znesvářenými skupinami v Jemenu a členství Sýrie v Lize arabských států (22 zemí). Očekává se osobní účast prezidenta Assada na nadcházející schůzce hlav států Ligy příští týden v Rijádu
 • velkým problémem v regionu jsou drogy, zejména Captagon – syntetický stimulant podobný pervitinu, který během aktivních bojů armády používaly pro stimulaci svých bojovníků v akcích. Sýrie ztratila téměř všechny příjmy z mezinárodního obchodu, protože západ proti Sýrii zavedl množství sankcí (které nebyly zrušeny ani během zemětřesení), takže byl úplně vynulovaný mezinárodní obchod. Navíc nejvýznamnější ropná pole ovládají vzbouřenci pod ochranou amerických vojsk. V této situaci se výroba drog stala významným zdrojem devizových příjmů. Captagon se pašuje do okolních států a vydělávají na něm všechny znesvářené strany. Odhady jsou nepřesné, ale podle různých odborníků činí obraty obchodu s Captagonem několik desítek miliard dolarů. Droga je silně návyková a zároveň dostupná, jedna dávka se prodává za 20-30 dolarů a stává se novodobou metlou blízkovýchodního regionu

27 thoughts on “Mírový proces v Sýrii pokračuje

 1. Proč na oslavě vítězství nebyl žádný Číňan?
  No, nebyl tam nikdo ze zemí, které se přímo nepodílely na bojích SSSR a Rudé armády. Nebyli pozváni. Na místě je tedy otázka, proč tam nebyl ten a ten, když jeho občané umírali v boji proti fašismu.
  Letošní koncepce byla skromnější, jak se sluší na zemi v ohrožení. Neskonale závažnější je signál rudé vlaky SSSR a svinuté ruské vlajky. Rusko ukazuje, že jeho transformace se rozběhla. Máme co jsme chtěli.

 2. S údivem sleduji, co se za rok a kousek na Blízkém východě změnilo, při tom ty nejrůznější rozpory a konflikty trvaly desetiletí. Vzhledem k tomu, jakou rychlostí probíhají jiná jednání znesvářených stran, tak to tady přímo vede k myšlence, že všechno bylo předjednáno dávno před únorem 2022 a čekalo se jen na startovní výstřel. A také to vrhá trochu stínu na Trumpovy úspěchy v usmiřování Izraele se sousedními arabskými státy(uspěchaná americká reakce na zákulisní jednání Putina a Si?? ). Vzbudily naděje a pohasly, jen takový výkřik ve tmě.

 3. Jasně z toho plyne,Čína přebírá světové dění,když chce obchodovat ze světem,je lepší býti s každým, přítelem.Kdysi i USA různě i hospodářský podporovali spojence,teď jim jen nutí demokracii pomoci zbraní.

  1. Takze Cina a dalsi staty si zalozily Sanghajskou Dohodu a BRICS , Cina pred rokem /nebo tak/, prohlasila , ze pratelstvi s Ruskem je uplne bez hranic /no limits/, a ted , kdyz se tyhle organizace maji branit , aby prezily aspon , aby prezily clensky staty , tak ani nepomaha ,nezajima se a v zajmu koho..
   Vcera prisla zprava , ze ty co prchli nedavno z Afganistanu a ke kterym se potom , Tajwan s duverou obratil !!! , o pomoc na svoji obranu ,usa , prisli s navrhem bombardovat a znicit tovarny na Tajwanu /a nikde jinde ,treba v Cine/, aby se jich Cina nezmocnila.

  1. asi proto že tam málokdo byl a to co jsme se dozvěděli tak porůznu nekoresponduje s tím co žvaní psavci.
   Mám prezentace z doby před… škoda

 4. Tohle Trumpovo vyjádření k rozsudku „sexuální zneužití“ by nemělo zapadnout.

  https://bavorv4.wixsite.com/bavorovy-poznamky/post/je-to-ostuda-tu-%C5%BEenu-ani-nezn%C3%A1m-aktualizace-prezident-trump-slibuje-%C5%BEe-se-odvol%C3%A1

  Už jen to, že se v našem tisku objevilo pouze, že byl Trump odsouzen a jeho vyjádření k tomu nikoli, je signifikantní. Ukazuje, koho že si naši mamlasové z mediální úderky a jejich šéfící přejí v Bílé chýši.

  Oni dobře vědí, co je Trump zač, lépe než já a i kdyby to bylo to jediné, co je na něm dobrého, DRŽÍM TRUMPOVI PALEC!

  1. Mně to připadne rozumné a logické – Vám ne?

   Ostatně tam nebylo víc lidí (taky rozumné a logické, i když trochu z druhé/jiné strany):

   (…) Predovšetkým na tribúnach chýbali britské a americké veľvyslankyne Deborah Bronnertová a Lynn Tracyová. Teda – oficiálni predstavitelia ruských bývalých najvýznamnejších spojencov v protihitlerovskej koalícii v druhej svetovej vojne, ktorí sa teraz zmenili na otvorených, vôbec sa netajacich svojimi úmyslami, smrteľných nepriateľov Ruska. …
   Kremeľ ich bezprecedentným a demonštratívnym spôsobom jednoducho vyradil zo zoznamu tých, ktorých by v tento deň rád videl na hlavnom ruskom námestí. (…)

   https://web.litterate.cz/jeste-se-to-nestalo/#comment-144511

     1. Přečetl jsem to dle Vašeho doporučení včetně odkazu a odkazu v odkaze. Nikde není ani zmínka o tom, zda byl zástupce Číny pozván či ne a zda se zúčastnil přehlídky. O tom byl Pavlův příspěvek, Váš nikoliv. Zajímalo by mne, v čem jsem se unáhlil.

   1. Mně tedy ne; protože ani velvyslanec, ba dokonce ani charge d’affair.
    To, že tam nebyl nikdo z vlády, by smysl dávalo, protože navenek si obě země drží určitý distanc. Ale on tam nebyl vůbec nikdo a to nesvědčí o rozumné distanci.

    Anglosaské a jiné zmetky bych s tím vůbec nemíchal.
    Stali se nepřáteli a jaký si to udělali, takový to maj´.
    Ale ČLR tady stále ještě považujeme za spojence RF, a to i se všemi čínskými „zvláštnostmi“. Jenže Číňané jsou především pragmatici a pokud zjistí, že Rusko není tak silné, jak se zdálo, půjdou jinou cestou.

  2. Hezký postřeh. Bravo. Ještě zajímavější mi ale přijde to úporné mlčení komentátorů z obou stran barikády o tomto faktu. Nenašel jsem nikde nic, možná jen špatně hledám.

   1. Nikde nic.
    Člověk by čekal radostný hýkot nad tím, že i Čína již kopla Rusko do zádele. A ono nic.
    Ovšem o lecčems svědčí i nedávné hlasování Číny v RB OSN, které bylo vyloženě protiruské.
    Něco se děje, něco je jinak. V lepším případě Čína jen tlačí na Rusko, aby už to na Ukrajině konečně nějak pořešilo.
    V horším případě se Rusku celá SVO skutečně sype. To by bylo špatné pro nás, protože vzhledem k tomu, kolik zbraní tam bylo nacpáno, aniž by nad nimi měl kdokoli jakoukoli kontrolu, se ty zbraně dostanou nebo již dostaly do pracek kriminálníků a teráčům a budou použity v EU.

   1. Sem to hodil do placu , kdyz zeme velikosti slona se chova stezi jako Chiuhua , mexickej mopslik , chovanej , aby delal bordel , kdyz se objevi banditi kolem tabora.
    A skutecne ramus umi daleko vetsi ..
    Nikdo jeste chovani Ciny nevysvetlil a nebude to bez zajimavosti , budou asi , bych to nazval kseftovaci mir , za kazdou cenu.
    Kdyz ale EU a hlavne Usa rychle chudnou , ale probyznys zavislaci , hedvabny stezkari si toho nevsimaji. Kalif or nia , uz prej bankrotuje.
    Podezrely je taky ticho na zapade vo tom..A muze to bejt dulezity..Potom.
    Nuklearni palivo bude , ale jen pro ty cinsky letadlovy lode.
    Omluva, Syrie trpi malo informovanosti..
    Lepsi diskuse nez zadna..

    1. „kseftovaci mir , za kazdou cenu.“

     Vypadá to tak. A Joseph Conrad říká, že jeden Číňan vydá za čtyři židy. Ale Čína se možná i bojí, aby se do nich US – z nedostatku jiné vhodné oběti – nevrhl hned teď.

     1. Pan Yoker. Jeden dobrej postreh , za deset diskusi.
      Strach ale treba taky laka ty , kteri ve strachu jinych, nachazeji odvahu??

   1. Captagon vyvolava pocit, ze je nasinec mistr sveta a vsechno zvladne, i nezvladatelne, vyvolava dobrou naladu a zvysuje sebeduveru. Taky zvysuje aktivitu organismu, ktery muze jet na plny doraz mnoho hodin az do uplneho vycerpani. Pervitin se podaval nemeckym vojakum pred utokem a jeli jako fretky. Captagon ma podobny ucinek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *