13 června, 2024

Ještě se to nestalo

Můj včerejší článek o čase, který nám ještě zbývá, byl docela depresivní. Ono také není moc důvodů k radosti. Každý den sledujeme, jak se utahují šrouby. Každý den sledujeme, jak se propadáme do dluhů, ale válečná mašinérie jen kvete. Každý den vidíme, jak moc se realita vládních činitelů liší od té naší. Každý den sledujeme, jak moc velkých médií dokáže přehlušit i statistiku, která hlásí přesný opak toho, co náš premiér. Přesto mi dnes dovolte antitezi ke včerejšku. Ještě se to totiž nestalo. Ještě nikdo válečný stav nevyhlásil, ještě pořád jsme nepřišli o všechno, ještě pořád jsou přítomné i síly, které pracují proti zmaru. Dnes budu psát o tom, že není všechno ztraceno a ještě stojí za to, se na všechno nevykašlat.

Začnu tím, že současní unijní velcí kormidelníci Maovi nesahají ani po kotníky. Dám svůj oblíbený příklad… velká média jsou plná bombastických zpráv o zeleném údělu, sdílené ekonomice, omezení emisí, omezení individuální dopravy, ale když se podíváte na plány dálniční sítě, tak zjistíte, že se v nich stále počítá, že aut bude více. Kdyby někdo doopravdy věřil v ty ojrohodnotné nesmysly, tak bychom teď hned mohli zrušit ministerstvo dopravy… vždyť bude méně dopravy, méně aut, méně lidí na ně bude mít… k čemu další dálnice? Jakmile se přehoupneme přes vrchol, bude aut už jen ubývat a tím pádem pominou důvody přidávat do krajiny další jízdní pruhy… Nebo je to jinak?

Jakmile se totiž dostanete od debilních politiků do kanceláří odborníků, tak zjistíte, že je všechno trochu jinak. A to mě maličko uklidňuje. Jen maličko, protože blbost současných reprezentantů Západu je neuvěřitelná… ale sahá spíš mezi aktivistické neumětely než mezi skutečné profíky. Navíc se to už opravdu hodně ukazuje. Stanjura je takový nejviditelnější. Peníze se přece jenom počítají snadno a jsou to triviální počty. Druhý je Válek… když sháníte léky a nejsou, tak je to také jako napsané ohnivým písmem. Ale ti ostatní na tom nejsou lépe. To je jeden vedle druhého samý debil nebo blbeček. Zůstala jim už jen schopnost se udržet ve funkcích. Ale když neumějí rozpočet, neumějí léky, neumějí silnice, tak neumějí ani to ostatní.

Oni by moc chtěli pronásledovat své kritiky. Moc by chtěli zavádět kázeň a grýndýl. Moc by se chtěli zavděčit. Ale neumějí to. Prostě jsou neschopní. Tohle není nic výběrového. Když to porovnáte s nacisty, kteří také chtěli svoje pořádky a zaváděli svůj svět, ale naopak byli neuvěřitelně schopní a efektivní, tak vidíte, že ti současní sice umějí dát Koudelkovi generálskou hodnost, ale je z toho jen hezká fotka na instagram… nic víc z toho neplyne. I spoutat lidi do nevole se musí umět a nedá se to svěřit blbcům. Když k nám přišli Němci, tak vhodným českým policajtům (árijský vzhled a znalost němčiny) ztrojnásobili plat. Ti dnešní zatím ubírají všem. I těm, kteří by je měli chránit. Sice zavádějí salámovou metodou papír za papírem, ale papír nestřílí ani se za něj nedá schovat.

Další co vidím, je prohraný boj velkých médií. Jsme krůček od toho, aby to viděli všichni. Stále častěji se dezolátům podaří vnést do veřejného prostoru témata, kterým se Česká televize vyhýbá jako čert kříži. Stačí na to profil na fejsbůku, trocha psacích schopností a koordinace s ostatními. To je také jeden z důvodů existence Institutu českého venkova. Spojovat a sbližovat ty, kteří už dávno zjistili, že informační monopol velkých médií je největší zlo současnosti.

Donald Trump byl první, kdo využil síly sociálních sítí k tomu, aby veřejnosti zcela přímočaře sděloval své myšlenky a nemusel se lísat novinářům ze CNN. Dneska už to dělá každý. Někdo používá fejsbůk jako marketing, další už přišli na to, že mohou lidem nabídnout a sdělit víc, než jen fotku s lenochodem. K čemu Otázky Václava Moravce… oslovit stejný počet lidí jde přes fejsbůk snadněji i levněji.

Jde to dokonce tak daleko, že všichni majnstrýmoví už dávno poklonkují nějakému oligarchovi nebo politické neziskovce. Nemohou jinak. Jejich vlastní články je už neuživí. Noviny prodělávají, i když jsou stále více plné reklamy. Poslední ziskové médium je Blesk. Všechno ostatní potřebuje sponzory. Nedivte se, že tak volají po státních penězích na posílení boje proti dezinformacím. Oni jsou prostě na pokraji bankrotu. I když ty peníze dostanou, tak proti dezinfromacím nic nezmůžou, jen zalátají nejhorší díry v rozpočtu.

Naproti tomu se fejsbůk i internet všeobecně úplně hemží projekty, které jsou skoro zadarmo a přesto mají obrovský dosah. Jde to do takových extrémů, že video, kde jakási morčata chodí po žebříčku a mostečku má asi tak stokrát větší shlédnutí než všechna naše pravdomluvná média dohromady… Je jen otázka času, kdy na to přijdou i naši politici nasměrují tímto směrem své sponzory. Než někde platit bilbórdy, než se vnucovat arogantnímu Řezníčkovi, než se domlouvat s Reflexem nebo Šafrem, to je jednodušší podpořit stovku fejsbůkových influencerů a dosah bude větší a náklady menší. Nemluvě o tom, že na fejsbůku jsou zastoupeny všechny názory. Každý Okamura, Babiš, ale i Fiala si tam najde ty svoje a pokud jen trochu pootevře kešeň, má popularitu zajištěnou… za pakatel.

A pokud se takoví influenceři potkají, popovídají si, poveselí se, pomějí se, potykají si, najdou v sobě zalíbení a vymění si telefony, tak je to jako mnohem levnější redakce v Junge Front Heute. Ale s větším dosahem. Ano, proto potřebují mít Kydy nové redakční rozhraní, proto musejí být u Vidláka trvale otevřené dveře, proto musím mít skvělé jídlo a ještě lepší pití. Protože my se prostě musíme scházet pak koordinovaně psát. Už teď nám to občas vyjde a pokud v tom budeme pokračovat, bude nám to vycházet častěji a lépe. Pořád to bude stokrát levnější než velký mediální dům a když se podívám na Fórum 24, tak to stopro bude i kvalitnější. Koneckonců, pokud se někdo přestane dívat na Českou televizi, tak bude mít automaticky hlad po jiných zprávách. Poptávka je obrovská, nabídka ji začíná uspokojovat.

Ani v politice to není úplně marné. Všimněte si, že politikovi už neprojdou nějaké ubohé fráze. Každý si musí hodně rozmýšlet, co řekne, protože blbá věta má na jeho kariéru neblahé důsledky. Aroganci moci si může dovolit možná ještě Fiala, ale i tam na jejich libtardí straně je to zřejmě naposledy. Všimněte si, že Pekarová je na tom nejlépe, když nikde nemluví. Jakmile něco kvákne na kameru, je to okamžitě ostuda. I její fanoušci to vědí, jen ještě zachovávají dekórum… ale je to pro ně stále těžší a trapnější.

Podívejte, jak se za poslední rok politika protříbila… Vzpomeňte si, kolik uskupení šlo do předchozích parlamentních voleb a můžete si to odškrtávat. Každý vidí, co má nějakou budoucnost a co skomírá na úbytě. Kdo dneska takřka neustále nejezdí mezi lidi a neplní sály, ten zůstává stát opodál. A to máme do voleb ještě víc jak dva roky. Tempo, jakým se musejí politici prezentovat, je tak vysoké, že silní vydrží a slabí odpadnou. I ti zavedení, co „mají své jisté“ teď začínají zabírat, protože vidí, že staré časy pominuly a chce se po nich víc. To se projeví i na kvalitě programů a projeví se to i na kvalitě budoucích koalic.

A víte, co mě naplňuje největší nadějí? Ten posměch. Národ se probouzí, vše se mění a reprezententi moci se smějí. I jejich nohsledi se smějí. I jejich diskusní trollové se posmívají. Oni to prostě nevidí. Nevidí, co vidím já. Nevidí, jak moc se situace změnila. Ještě to poměřují starými časy. Myslí si, že posměch postačí. A to je dobře. Jen ať jsou uchlácholeni, jen ať to podceňují a bagatelizují. Jen ať si myslí, že dezoláty není třeba brát vážně. Jen ať si myslí, že je nás jen hrstka. O to větší pak bude překvapení.

Ještě válka není. Ještě máme možnosti, co s tím dělat. Ještě jsme neprohráli.

Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“ Všem dárcům děkuji.

154 thoughts on “Ještě se to nestalo

 1. Tak hele, už máme laserové partyzány 🙂

  https://sk.news-front.info/2023/05/09/9-maja-na-stenach-bieleho-domu-budovach-osn-a-reichstagu-bola-spachana-svetelna-diverzia/

  A Poláci si potřebují očividně zopakovat historii – pokud by se RA zastavila na polských hranicích, tak Osvětim nepřestal kouřit z komínů … Tohle fakt nechápu, ta vyvolaná nenávist se dříve nebo později otočí proti nim.

  https://sk.news-front.info/2023/05/09/vo-varsave-agresivny-dav-zablokoval-cestu-ruskemu-velvyslancovi/

  1. Tak dokud v Osvetimi plynovali jenom Zidy a sovetske zajatce, tak to Polakum moc nevadilo.

   Jinak partyzani jsou pouze Ukrajinci.
   Vsichni ostatni jsou teororisti. Iracani a Afghanci.
   Jo ted jsem si vzpomel, partyzani jsou jeste Masini.

 2. Někteří režimní psíčci už opatrně poštěkávají co že to ten jejich panenek dělá a jak to, že je vede tak špatně. Třeba internetový blábol Luděk Staněk si dovolil tweetnout:

  „Tyvole pozorovat tuhle vladu je jako koukat na paralympiadu. Jako fandite jim uz jen proto, ze tam jsou, ale zaroven porad vite, ze koukate na postizeny, ktery si i nekdy muzou sami ublizit.“

  Zvláštní od člověka, který se živí tím, že dehonestuje vládní oponenty v pořadu na Streamu.
  Nicméně pořád jsou tu i zapálení dezolátobijci, kteří vykazují až misionářskou horlivost při přepisování naší historie – třeba takový Dan Pribáň, který je teď tak aktivní ohledně bagatelizace sovětských obětí při osvobozování ČSR, že asi už brzy začne svítit jako Fukušima. Zvláštní, že sympatický autor cestopisů zmutuje v demagogické hovado.

 3. Jsem dneska poslouchal Baštu, jak přežili lidi za Jelcina v Rusku. V televizi jde, jak vláda projednává konsolidační balíček. Myslím, že to tady bude docela podobné. Základem je zahrádkaření na chatě za městem či na své zahradě. Chtělo by to článek o tom, jak to tam za Jelcina lidi dávali. To je totiž asi ten vzor, který bude možno následovat. Kdo o tom víte víc?

  1. Treba tam byl duchodce, kteremu jeho kocour nosil ulovene mestske holuby, z kterych varil polevku a diky tomu prezil. Nebo kapitani jadernych ponorek po navratu z turnusu vyuzili trimesicni volno tim, ze delali taxikare. Nebo zakladna na Sibiri, v Moskve na nich davno zapomeli, zivili se lovem, a prisli na ne az kdyz se pokusili prodat raketovy clun tridy OSA severni koreji 🙂

  2. Re: Kadlas

   Já se hlásím, nicméně z dnešního hlediska to už jsou Staré pověsti ruské, už by tomu nevěřili asi ani ti Rusové, o česky švadronící čtenářské obci nemluvě.
   Abych se v tom moc nehňácal, protože by to bylo na několik docela hnusných knížek – Ivani měli tehdy několik komparativních výhod.
   K nim patřily:
   A) relativně levný benál a saljarka (nafta), tedy paliva, a
   B) nadbytek neobdělané, vcelku úrodné půdy.

   Z toho my máme akorát to pověstné hovno.

   Jak to Ivanům „fajně“ šlo, lze zjistit z tzv. stromu života, resp. z tabulek dožití a samozřejmě z propadu HDP v Jelcinově éře.
   Shrnu to do dvou slov – poučná čísla.

   Pokud

   1. se mmi na tom líbí, že si to rozmyslí. Kdo ví jestli netuší, že by všechny maléry svedli na něj….
    kdo ví, uvidíme, jestli mu to myslí nebo ne

 4. Kadlas napsal:9 května, 2023 (8:55)
  https://zpravy.aktualne.cz/domaci/priciny-smrti-rudoarmejcu-v-praze/r~ae61674a8de711ea8972ac1f6b220ee8/

  Tak tam čtu hned v prvním odstavci – cituji –
  „50 hrobů vojáků, kteří zahynuli v bojích nebo byli zabiti v dubnu či první půlce května roku 1945. Do této skupiny jsou zahrnuty hroby 23 rudoarmějců, o nichž lze s velkou pravděpodobností říct, že zahynuli dne 8. nebo 9. května 1945, ne-li přímo v Praze, tak alespoň během přesunu Rudé armády do hlavního města…..“

  No, a naproti tomu „hlava pomazaná“ slynoucí mitrofanov /malé „m“, protože si ho nevážím/ v roce 2019 sděluje – „Historik Vladimir Pomorcev uvádí, že v Praze nejspíše zahynulo více než 300 vlasovců, protože hroby označené jako rudoarmějské byly často vlasovské – a že Rudá armáda ve skutečnosti Prahu neosvobodila.“
  https://twitter.com/alexandrmitrofa/status/1201937918350282752

  Ejhle!
  Nemůže mi to nepřipomínat jeden „kultovní film“ – cituji
  „major Průcha: (do telefonu) Podivejte se, Koubu chytli před hodinou kus od Lipovce, ano?! Udělejte si tam pořádek a nemotejte mi hlavu, ano?! Jsou to cvoci, lháři a bordeláři! Konec!
  kapitán Tůma: Copak? Něco nového?
  major Průcha: Jsou to cvoci, lháři a bordeláři, už jsem řekl.“
  https://www.kfilmu.net/film/copak-je-to-za-vojaka/hlasky/

  Tož tak nějak k „historickým pramenům“.
  A jejich autorům. Asi obzvlášť významným, když je citují i „Bakalonoviny“. Žel, ten autor – viz mitrofanov – neuvádí, do kterých z těch hrobů označených jako „rudoarmějské“, jak je kategorizuje podle příčiny smrti, byli ti vlasovci pochováni, když jen 23 z nich mělo padnout v souvislosti s boji okolo Prahy a z nich prokazatelně jeden byl opravdu rudoarmějec Gončarenko, takže i kdyby nakrásně všech zbývajících 22 bylo vlasovců, v kterých hrobech podle příčiny úmrtí je pochováno těch zbývajících 278?

  Vivat „major Průcha“!

  1. Ku prejavu VVP len jedna zvlastnost.

   Ma tam 6 prezidentov a jedneho premiera a v prihovore nepouzil ani raz slovne spojenie – Vazeni hostia.

   Chalosom to zjavne nem vadi.

   zaujimava je aj guca ciernookuliarnikov, ktorych je tam dnes ozaj mnoho a k nim aj kopec kufrikov, co sprevadzaju chlapcov s okuliarmi.

   1. Nejspíš proti příliš jasnému světlu ze záblesků po jaderných výbuších v západním směru, kdyby náhodou nějací atentátníci VVP dostali.

 5. Něco na tom je, na těch přesně do zákrytu sešikovaných jak jeden uniformě vyhlížejících útvarech a bojové techniky velice monstrózních natřených na stejnou barvu přesvědčených a přesvědčujících o jediném cíli a poslední naději, konečně po všem vyjednávání sloučených do řádu jako předzvěst z bídy lepšího rozřešení společnosti. Najednou to působí jako zázrak, kdy se z rozpadlosti ještě vzmůže taková síla. Ženy jí mávají bílými šátky, plakouce: ať żije muž, svět.
  Promiňte

  1. Ba i CCN prima nikdy nelže v 10:00 místo zpráv daly projev prezidenta Ruské federace !
   Připadá mně to, že Západní hovnoty očekávaly buď vyhlášení kapitulace RF a likvidaci armády jako tady za Havla nebo vyhlášení válečného stavu a tažení na zlatý Brusel Berlín Bon a PrAHU…

 6. https://zpravy.aktualne.cz/domaci/priciny-smrti-rudoarmejcu-v-praze/r~ae61674a8de711ea8972ac1f6b220ee8/
  Tak oni vlastně už ani tak moc nebojovali, byla to taková pojízdná chlastající marodka, která shodou okolností umřela u nás. Si tak říkám, že hodně psychicky i tělesně opotřebovaný voják asi prostě takhle vypadá, nesmíme si ho idealizovat. Ale poučení pro příště, kdyby měli pořádnou vodku bez metanolu, měli by ztráty o třetinu nižší.

  1. Kadlas: Výskyt nebojových ztrát byl bohužel nevyhnutelný, i když možná některým z nich velení zabránit mohlo. Válka znamená i epidemie, spotřebu nekvalitního jídla a nárůst dopravních nehod, když řídí unavení nebo nezkušení řidiči. Vozidla se namáhají taky přes míru výdrže součástek, dochází k poruchám atd. U letadel stejně tak. Jediná věc je hledání historické pravdy a druhá zneužívání zjištěných věcí ke znevážení obětí těch vojáků. Mimochodem mnozí dnešní novináři zapomínají, že v Rudé armádě sloužily všechny národy žijící v SSSR snad s výjimkou těch nejmenších sibiřských a Rusové tvořili její podstatnou část, ale ne celou armádu.

   1. Já bych nepodceňoval ani vliv stresu. Příslovečné hrůzy války, (podle počtu padlých soudě) permanentní lidská jatka, kde nevíš dne ani hodiny a dennodenně kolem tebe vlevo vpravo umírají známí, neznámí, kamarádi … Dnes se tomu říká posttraumatický syndrom …

    Kdo ví, jestli nebylo lepší se uchlastat než si to do konce života pamtovat …

    1. A to ještě vůbec netušíme, co za hrůzy museli vidět ve všech těch Němci vyvražděných a vypálených vesnicích, přes které pak zpětně přecházela fronta. Řada z nich tam musela mít rodiny.

    2. Vyrazy jako blbost a silenstvi ,se hojne pouzivaji , ale kdyz ty slova nevystihuji , ani zdaleka , co se deje . /Nemame slov a vyrazu, presne urcit situaci a zda se ,ze jde o neco vyjimecneho/.
     Jak to vse ,co se odehrava a je neuveritelne slozity ,chaoticky a neprehledny…muze udelat clovek. A kdo.
     Neni lehky neco vo tom vysvetlit a jak to vyjadrit..
     Tuplovane blba, dvousvetrovka, napr. , nic neumi , nic nedela , vede kecy a tak nic ani nezkazi , ani nemuze…/Asi vsichni tam/.
     Napr. situace dneska , na koho ukazete prstem , ze zavinil dnesek svoji blbosti.
     Blbost lidska , je soucasne neschopnost udelat neco uzitecneho.
     Paradoxne nemuze tak bejt uzitecnej, aby blbec napr. vytvoril tak komplikovanou a universalni krizi ve svete .
     Behem celkem kratky doby nekolika let. Opak blbosti stale neprinasi odpoved.
     Kdo neni blbej a tohle zavinil.
     Ktera ta krize spolehlive jde k nejakemu cili a konci. A nikam jinam.
     Silenec ani vic jich ,rovnez neni schopen udelat neco tak komplikovane , jako je stav sveta dneska..
     Snazivci plny ochoty a posluhove , taky nemuzou neco jako dnesek vytvorit.
     Svet je porad velkej a jak nekdo , nebo nejaka skupina lidi uz delsi dobu umi vest veci tam kam se ubiraji ..
     A kde na to berou ty schopnosti , potrebuji k tomu podminky , schopne spolupracovniky atd….
     Tedy vime , ze stada politiku , poslancu a byrokratu po leta se cinili , kazdej trochu , ze svy pozice ,ale nekdo musel jim naridit ,vysvetlit a koordinovat , co maji delat a kazdej den ..Aby se ohromujici vysledek ,dnesek ,dostavil..
     A taky co nemaji delat ,taky dulezity , aby vyvoj do dneska nepokazili…
     Ale zase ,kdo.
     Situace je zcela mimo chapani a jeste neni myslitelna obrana ani reseni , neni zadna moznost , jak aspon necemu vubec zabranit .
     Kde a koho najit a Co se musi konkretne udelat , aby se vyvoj aspon zastavil…/Mozna jen nekde a neco/.
     Spoluprace na zhorsovani , organizovani vseho nerusene pokracuje…
     Ale kdo ukaze na nekoho a neco konkretniho..
     Muze byt na spoluvine premrsteny, zdeformovany vzdelani do dehumanizace lidskosti , vedy , asi hlavne medii , do nelidskych vztahu a zniceni tech normalnich a casto totalni paralysu lidskych instinktu a destrukce mysleni.
     Napr. toleruj tohle , toleruj tamhleto , jinak ublizis nekomu ,pomahej a najednou aktivne pracuje a pomaha humanista svymu sebe zniceni a zaniku…
     A nechce udelat neco jinyho.
     Denne vidim , jak mobphonisti jsou isolovany a nevnimaji nic kolem sebe a nezajima je nic..
     Zaver zadnej neni..
     Jen pro uplnost , nektere situace se sice opakuji , ale svet se toci obracene , tedy dolu do zkazy a nestesti , spiralou..

  2. To Vy byste určitě,Kadlasi,absolvoval celé válečné tažení až do Prahy jako kombinace Supermana a fešáka lázeňského ! Zosobněný úspěch zdravím zářící,jako v počítačových hrách.

   1. Paní Olgo,
    při čtení jeho komentu mě napadlo to samé. Nicméně jsem rezignoval na reakci, protože jsem vzal v potaz, že on to přece jen trochu relativizuje.
    O to více jsem se zaměřil na link, který dává k dispozici.
    Nevím, kde je pravda, ale vím, co to je „kritické myšlení“.
    Tak jsem se trochu poohlédl a výsledkem je můj pozdější komentář.

    1. Pane Lexi , mne napadlo,zda by nestálo za to udat toho poslance Ženíška na patřičný úřad jeho souvěrci zřízený nebo kam za šíření dezinformací ohledně zkreslování historie. Jenom jsem takový „analfabet“, že nevím jak to udělat. Klidně bych to zrealizovala sama, nejraději doporučeným či podobným dopisem,dokud ještě máme poštu.Jenom bych potřebovala od Vás či kohokoliv dalšího poradit jak to provést. Pokud byste měl čas a chuť,mohl byste mi poradit a napsat zda to je vůbec reálné ? Děkuji.
     Vím, že pan Hampl to bagatelizuje,ale proč s jistým nadhledem nevyužít služeb úřadu, když už nám ho zřídili .

     1. Paní Olgo,
      zbytečná námaha – leda tak pro sebeuspokojení, jinak k ničemu.
      Jistě znáte ten citát – “ … jako je vaše právo jenom vůlí vaší třídy povýšenou na zákon, vůlí, jejíž obsah je urovnán materiálními životními podmínkami vaší třídy.“
      Přirozeně, za 175 let od doby, kdy bylo tohle dílko Marxe a Engelse publikováno po prvé, se buržoasní /kapitalistická/ společnost změnila, primárně od etapy volné soutěže, kterou odráží onen „Manifest“ až do současné podoby „globálního kapitalismu“ a „liberální demokracie“.
      Což ale nic nemění na tom, kdo drží moc a jaké zákony – výhodné pro koho – přijímá, tím spíše, když ta vládní moc je mocí sloužící na prvním místě cizím zájmům, které jsou ji nadřazené.
      Ale i při skutečně demokratických zákonech, kterých zatím máme, chválabohu a době, kdy vznikly, většinu, v drápech současné moci dostávají na frak.
      Protože se nemůžeme dívat jen na „pozitivní právo“ jako na souhrn platných právních norem, ale především na právní praxi, tj. reálné uplatňování i těch demokratických právních norem cestou jejich výkladů.
      A to je už jiný „level“.
      I kdyby bylo jednání Vámi zmíněné osoby či kohokoliv dalšího v tomto ohledu podle znění konkrétních ustanovení trestního zákoníku jakkoliv trestné, v situaci panujícího politického diskurzu určovaného současnými nemocnými mocí společně s mainstreamem a jimi vytvářeným společenským klimatem, není nejmenší šance s jejich reálnou kriminalizací uspět.
      Protože právo, tj. právní normy i jejich aplikace, je vyjádřením jejich vůle, jak už napsali ti dva vousatí pánové.

      1. Děkuji za vyčerpávající odpověď,pane Lexi. Myslela jsem spíš, že bych pitomečkovi trochu znepříjemnila život jeho nahlášením na nějakém jejich dezinformačních úřadu a následným jeho “ vyšetřováním“. Ale pokud je jedinou možností ho žalovat,tak to mi pochopitelně nestojí za čas,nervy ani peníze. Jedinou výhrou za současného soudnictví je totiž se vůbec nesoudit. Děkuji moc.

       1. Paní Olgo,
        myslím, že ty jejich „dezinformační“ úřady slouží právě k apologii takovýchto osob, ne k jejich dehonestaci.
        Ta dehonestace by se obrátila leda vůči Vám.

        1. Ano,to se dá předpokládat,ale kdyby ho tím procesem protáhli taky a trochu mu to znepříjemnilo život,riskla bych to. No budu přemýšlet jak podobným pitomcům trabantistům znepříjemnit jejich žvastání jinou formou.

   2. Ale on sa im neposmieva – aspon mne to tak rozhodne neprislo – proste konstatuje stav … a ja s nim suhlasim, aj ked to poznam len z rozpravania … ked vezmem za pravdu (a nemam dovod neverit), ze vojak vpredu padol, ten za nim mu najprv presiel vrecka, ci tam nie je nejaka susena slivka, a potom skontroloval, ci mu nepadnu mrtveho topanky … Babka rozpravali, ze ked sli nemci do Ruska, tak boli vyblyskani, obleceni, mama vravela ze jej davali take sladke kocky, lisovanu kavu s cukrom … ked sli rusi do Nemecka, tak miesto opasku mali kabat stiahnuty povrazom a obcas sa stracali v domoch lyzicky …

    Takze ja to Kadlasovo – bola to taka chlastajuca marodka – som rozumela ako ospravedlnenie, nez vysmech

    1. Já ne,Bosorečko. Za co by měl nějaký Kadlas omlouvat ty,co prošli svými spálenými vesnicemi a za cenu nekonečného utrpení osvobodili celou Evropu od bestiálního zla ? A že se občas chovali i vůči obyvatelům našich zemí jako ke “ Germánům“ ? Ono nebylo tak těžké si to poplést, Slovensko bylo státem fašistickým, Češi pokorně pracovali pro Němce ve zbrojovkách. A za porušení vojenského řádu byli ve Francii tvrdě trestáni i američtí vojáci a mnozí ruští vojáci za totéž svými zastřeleni.A jejich chování na území Německa ? Určitě to bylo děsivé,ale taková je bohužel válka,a oni ji nevyvolali…..
     Proto nemáme právo naše osvoboditele omlouvat, měli bychom pouze vděčně děkovat a dělat vše pro to,aby žádná další válka nebyla vyvolána !

     1. Bosorečko, ještě chci napsat, že tato slova nebyla mířená proti Vám,jen polemizovala s Vaším názorem. Psala jsem tu včera o tom,jak i dobré lidi ze Sudet, kteří nechtěli Hitlera ani válku,spláchla a semlela temná řeka zla,proti které se buď neubránili nebo se prostě báli ozvat. Přesně tak, myslím si,to bylo s Vaší starou mamou a většinou obyčejných Slováků.Určitě nechtěly slovenské matky posílat své syny do války a nějaká samostatnost jim byla ukradená.
      A to zlo už zase ryčí a řve,proto to tu všechno tak píšu.Protože teď přišla řada na nás.

      1. Mojho uja chcel zastrelit nemec ked siel do Ruska rovnako, ako rus, ked siel do Nemecka … si fakt nedokazem predstavit byt v kozi babky, jak diskutuje s vojakom, aby jej nestrielal prvorodeneho … nemec v nom videl partyzana, pretoze ujo (mohlo mu byt 13? 15?) siel po seno do stodoly, kde mali nemci roztahane mapy, rus ho chcel strielat, ze mu zjedol klobasu (nasla sa potom spolu s mackou za pecou) …

       Ja neviem, ako povojnove ucho mam predsa len stale viac pochopenia pre rusa … aj v dnesnom konflikte …

     2. Olgo prestante kecat hovadiny a svinstva.A obvinovat tupe.
      Cesi pracovali pro nacisty , kdy nacisti a demokraticky mocnosti ve spolupraci nas terorem k tomu donutili.
      A co Cesi meli podle vas delat ?
      Kdyz nevite jaky tresty byly za odmitnuti /obecna vedomost/ ,tak budte aspon zticha. Kdyz nevite ze za kousek masa byly popravy.

      1. Re: paw

       ZA kousek masa samozřejmě popravcy nebyly.

       Za nenahlášenou porážku prasete, resp. na teplý sousedův bonz šel jeden můj praujec jenom do koncentráku. Jen do pracovního, nikoli vyhlazovacího.
       Vrátil se po roku a hned na to umřel…
       … asi z přemíry dobré stravy…

      2. Kdybyste byl slušnější,páve,doporučila bych Vám,abyste tohle vysvětlil těm chlapům, kteří strávili v obrovských útrapách několik let na frontě,to ti šťastnější, co přežili. Viděli tak umírat spousty svých kamarádů, stovky spolubojovníků…. trpěli bolestmi při zraněních,byli svědky neuvěřitelných nacistických zvěrstev,osvobozovali koncentráky….. mnohým vyvraždili fašisti úplně všechny blízké,matky, ženy, děti…
       Ano,i naši předci trpěli tou německou fašistickou bestialitou a bylo to to nejhorší,co naše dějiny zažily .
       Samozřejmě, že to všechno vím a porovnávat utrpení nemá cenu….
       Prostě: válka je vůl. Úplně každá !
       Howg !

    2. Bože, bože….

     /Skoro se mi ohledně toho obdarování kostkou kávy s cukrem nechce připomínat, že Slovenský štát byl SPOJENCEM hitlerovského Německa a jeho mladí muži padali na frontě s Němci/

     A také bych rád zmínil, že podle mne nebylo až tak extra důležité, jak byli vyšňořeni „blonďáci z Wehrmachtu“, když šli „na Rusa“, a jak ubozí byli rudoarmějci, „ked sli rusi do Nemecka“, ale jak ti Němci vypadali, když je ti „Rusi“ hnali před sebou zpátky „nach Reich“, a jak vypadali ti „Rusi“, když se oni vraceli domů…..

     Ale nikomu ten pohled nevnucuju. Jen je to pohled můj.

     1. Pane Lexi, Váš pohled není třeba nikomu “ vnucovat“, to je realita mnoha cestami zdokumentovaná a pravda i dnes snadno dohledatelná a je možné jediné: respektovat ji !

      1. O ceste nemcov domov sa u nas moc nehovorilo, mozno neboli ubytovani v nasej dedine … u nas sa strielalo z kopca na kopec, ponad dedinu … je mozne, ze cestou naspat nemci prebehli dalej do doliny, a u nas holt zaparkovali rusi …

       Ze Slovensky stat bol SPOJENCOM .. no, Tiso mal na vyber … bud byt spojencom, a mat existujuci Slovensky stat, alebo nebyt spojencom, a Madarsko by malo spolocnu hranicu s Polskom … vsak aj ako spojencom nas Madari zabrali az po Kosice, hranica viedla niekde cez Kysak, a z druhej strany si Polaci zobrali Oravu … Ktosi tu pisal, ze Cesi MUSELI pracovat pre Nemcov .. uplne narovnako Slovaci MUSELI byt fasistickym statom … vsak u nas dostalo decko v skole po papuli, ked si cez PRESTAVKU dovolilo hovorit po slovensky … bez Slovenskeho statu by sme uz mondokovali … teda u mojej rodiny je na povazenie, mozno by sme nemodokovali, ale boli ukrajinci jak poleno, nasi sa Banderu hrozili viac nez Hitlera

     2. Ubohosti.
      Na rozdil od germanu , rusove nosili uniformy a vystroj nejvice praktickou v boji v SSSR. Uniformy germanu nezahraly napr. A v lete je svlikali.

     1. Jeden Prajzák – přímý účastník Drang nach Osten , mi kdysi říkal, že když Sověti spustili kaťuše, tak skutečně si někteří Němci nadělali do kalhot.

      1. Re: Tenco

       Nejen při kaťuších. Podle toho, co jsem velice zřídka a omezeně slýchával já, postupně se posrávali všichni a ze všeho, úměrně s počtem útoků RA, které se jim podařilo přežít.

  3. Uvádí se tam, že jediný rudoarmějec, který prokazatelně padl v bojí o Prahu, je Gončarenko. Ostatní sice taky zemřeli, ale buď nelze říct kde, taky na zranění, nemoci apod. Protože po přečtení většího počtu číselných údajů si každý pamatuje jen ta nejjednodušší, zakrátko se to celý slije do – jedinej, kdo padl, byl ten tankista, ostatní sice taky zemřeli, ale všelijak jinak. Taky na chlast – je to tam totiž taky uvedeno, to se dobře pamatuje, protože je to obecně oblíbený bulvární téma.

   Kýženým výsledkem pro „hledače informací“ je potom – takže pár set jich bylo, jeden opravdu padl, ostatní zemřeli všelijak, pár se jich taky uchlastalo. Z čehož mu vyjde, že to teda bylo dost nemastný neslaný osvobozování. A ke všemu sem přivezli ten blbej komunismus, protože to si přečetl v dalším důvěryhodným zdroji. A protože se takové věci uvádí všude možně, i v televizi, prostě všude se o tom takto mluví, dospěje hledač k přímo geniálnímu závěru, že to teda pěkně děkuju, klidně si to mohli odpustit a nám by pak bylo líp.

   Ten článek se odkazuje na historické bádání, na archívy atd., takže tomu dává objektivní zdání, ale asi nemá cenu zdůvodňovat a dokládat, že ve skutečnosti je to učebnicový příklad manipulace, zde manipulace kontextové.

   1. Kdopak by si dnes troufnul zveřejňovat denní seznamy popravených za podíl na atentátu na Heydricha?Samozřejmě také se způsobem popravy (jako tu příčinu úmrtí vojáků RA) a způsobem pohřbení zavražděných Němci okupanty Čech a Moravy.
    Tyto seznamy byly přece dennodenně hlášeny a vylepovány ve všech okupovaných městech a obcích.
    V těch městech a obcích, které od německých vrahů a okupantů Rudá armáda a její vojáci osvobodili.
    Politickou bolševickou okupaci nevymysleli tito vojáci, ale tradičně politici a následovatelé Marxe, Lenina, Džeržinskiho…
    Tu bolševickou politiku zavedli pováleční vládci zvolení DEMOKRATICKÝMI volbami svými voliči!

  1. Jsem docela zvědav, co budou naši presstituti v mainstreamu a v ČTžumpě žvanit ohledně minima techniky na přehlídce – žádné tanky /až na tu historickou „třicetčtverku“/, žádné dělostřelectvo tím spíše samohybné etc. etc., ale především ani jeden vrtulník, stíhačka, bombardér. Ani dobový „kukuruznik“ /ať už s Čonkinem nebo bez/.
   Co to byl za signál?!

   1. Já to viděl takto, spíše vzkazy než signály:
    1. Máme dostatek vzdělaného voj. dorostu.
    2. Rusko své celé území ubrání (zmínka o Sachalinu, frekventanti z Dálného východu).
    3. Máme silné námořnictvo i jiné vojenské odbornosti.

    1. A já to vidím tak, že: pejtese, s námi je řeč, nemusíme nutně se vám kasat před očima, ukazujeme dobrou vůli, pořád, strhnem si hřebínek klidně, po xtéprvní, chcete to slyšet čínsky, či co? Panimáješ záchode? Uctili jsme památku, důstojně

     1. Bez létadel – Naprosto správné rozhodnutí, zvláště s ohledem na skutečnost, že cizí služby mohly dobře dopravit komplex MANPADS do Moskvy a sledovat tuto „jehlu v kupce sena“, je extrémně obtížné. ☻

   2. To je přece jasné, Lexi:

    zbraně i náboje Rusům už aspoň 10x definitivně došly, o té složitější technice ani nemluvě; žádné tanky, děla, vrtulníky ani letadla už prostě NEMAJÍ!!!…

    Copak nečtete denní tisk/novinky/seznam atd.??? 😉😁

    1. Milá lujjzo /neplést s „milý Lojzo“/,
     na prvním místě se omlouvám, že reaguji až teď, jakkoliv jsme – jestli se nepletu – něco podobného jako „Olda Šetrnej“ a „Wintutu“.
     Jo, a samozřejmě souhlasím s tím, co píšete, co všechno už tomu několikrát rakovinou a jinými breberkami sežranému gosudarovi došlo, stejně jako došli už asi i jeho dvojníci.
     Fakt ale mohu říct, že denní tisk nečtu. Za tištěnou stoupu jsem nedal už nejméně dvacet let ani halíř. Na tapetě mám „Novinky.cz“, „i.Dnes.cz“, „Lidovky.cz“ a „BAktuálně.cz“. Z těch prvních dvou přeběhnu titulky a tak jeden dva články, z třetího jen ty titulky a z toho čtvrtého chlíva prakticky nic. Což mi stačí na dostatečnou porci propagandy, ale především na nauseu.

     Přesto si myslím, že RF obsahem té přehlídky a tam demonstrované techniky, především chybějící letecké, ač počasí bylo překrásné, chtěla něco sdělit. Můžeme se dohadovat, co. Lze se dočíst jen strohé –

     „9. května, 09:47,
     Aktualizováno 9. května, 10:40
     Den vítězství
     Letecká část Vítězného průvodu na Rudém náměstí byla zrušena

     MOSKVA, 9. května. /TASS/. Letecká část přehlídky na počest 78. výročí vítězství ve Velké vlastenecké válce na Rudém náměstí v Moskvě byla zrušena.
     Poté, co závěrečný sloupec vojenské techniky dokončil pohyb po dlažebních kostkách Rudého náměstí, vojenští hudebníci kombinovaného orchestru se vrátili do středu náměstí a dokončili přehlídku představením písně „Vítězství“.

     Zrušení letecké části přehlídky letos oficiálně oznámeno nebylo, ale letadla a vrtulníky se nezúčastnily žádné ze zkoušek konaných v dubnu a květnu 2023.

     Vojenské letectvo na přehlídkách vítězství v Moskvě
     Od roku 1958 do roku 2008 se letecké přehlídky nad Rudým náměstím nekonaly a v roce 2008 se obnovil průchod těžké vojenské techniky a přehlídkové lety letectví – pak nad hlavním městem letělo 32 letadel. O rok později se jejich počet zvýšil na 69 a v roce 2010 na 127 jednotek. V letech 2011 a 2012 bylo do leteckého programu přehlídky zapojeno pouze pět vrtulníků Mi-8, které nesly velké vlajky poboček ozbrojených sil Ruské federace. V letech 2013, 2014 a 2016 odpovídal počet letadel a vrtulníků účastnících se letecké části přehlídky výročí vítězství. V roce 2017 byla letecká část přehlídky v Moskvě zrušena kvůli špatnému počasí.
     V roce 2019 bylo plánováno, že 74 letadel a vrtulníků ruských Aerokosmických sil přeletí nad Rudým náměstím na Den vítězství, ale letecká část byla zrušena kvůli oblačnému počasí. V roce 2020 byla vzhledem k obtížné epidemiologické situaci spojené s šířením koronavirové infekce přehlídka na počest 75. výročí vítězství ve Velké vlastenecké válce odložena na 24. června, přehlídky se zúčastnilo 75 letadel. V roce 2021 se počet letadel létajících nad hlavním náměstím země zvýšil na 76. V roce 2022 se letecká část přehlídky kvůli špatnému počasí nekonala.“
     https://tass.ru/armiya-i-opk/17705245

     Желаю вам здоровья
     L.

     1. Díky a přeji Vám totéž.

      Dnes jsem narazila na HS na tento článek:

      https://www.hlavnespravy.sk/dolezite-je-co-sa-na-prehliadke-neobjavilo-tanky-ktore-su-namiesto-na-cervenom-namesti-na-frontovej-linii-zdaleka-nie-je-to-najhorsie/3134082

      Pár střípků:

      (…) “Na rozdiel od predchádzajúcich rokov nebolo na Červenom námestí najdôležitejšie to, čo sa Putin rozhodol nám všetkým ukázať. Bolo to to, čo táto vojenská prehliadka vôbec neukázala”.

      Predovšetkým na tribúnach chýbali britské a americké veľvyslankyne Deborah Bronnertová a Lynn Tracyová. Teda – oficiálni predstavitelia ruských bývalých najvýznamnejších spojencov v protihitlerovskej koalícii v druhej svetovej vojne, ktorí sa teraz zmenili na otvorených, vôbec sa netajacich svojimi úmyslami, smrteľných nepriateľov Ruska. …
      Kremeľ ich bezprecedentným a demonštratívnym spôsobom jednoducho vyradil zo zoznamu tých, ktorých by v tento deň rád videl na hlavnom ruskom námestí. (…)

      (…) … a na Deň víťazstva všetci dorazili do Moskvy: prezidenti Kassym-Žomart Tokajev z Kazachstanu, Sadyr Žaparov z Kirgizska, Emomali Rachmon z Tadžikistanu, Šavkat Mirzijojev z Uzbekistanu, Alexander Lukašenko z Bieloruska a Nikol Pašinjan z Arménska. Ako posledný pristál 9. mája na letisku pri Moskve turkménsky prezident Serdar Berdymuchamedov. (…)

      (…) Tentoraz Putinovo pozvanie odmietli iba lídri Azerbajdžanu a Gruzínska. Ilham Alijev sa odvolával na svoj nabitý program …
      A Salome Zurabišviliová, pokiaľ vieme, nepovažovala za potrebné ospravedlňovať sa Kremľu. Jednoducho neprišla. (…)
      *****
      Nejspíš v tom – pro mě poněkud zvláštním – článku najdete věty, které Vás budou zajímat víc – teda za předpokladu, že si vůbec tento můj příspěvek přečtete… 🙂

   3. Podle mě stačily ty poslední rakety posledního soudu, jedoucí na konci. Aby se divák nelekl moc, dali před ně Iskandery.

    1. Tak tak. Už jsem kdesi četl, že noha ruského vojáka do Evropy nevstoupí. Ty rakety jim podle jejich slov budou stačit a nechají nás, ať se s pak s tou novou realitou popereme pěkně sami, samozřejmě ti, co zůstanou naživu a budou závidět mrtvým…

      1. Každý dnešní chytrý, mladý, krásný a moderní vzdělanec ví, že Evropa končí u Kolína. Dál už je Asie. Kdepak u Moravy.

 7. Vidláku,
  vláda plná kašpárků hrajících maňáskové divadlo pro obecenstvo Čechů, Moravanů a Slezanů je jen partou herců nespokojených s reakcí publika na jejich nevalný herecký výkon. Jinak jde o dosazené protektory řízené odjinud než z ČR, takže jim na názorech místní populace záleží jen do doby zavedení korespondenční volby. Pak se klidně může stát, že z 5 milionu voličů budou 4,5 milionu hlasovat proti vládě, ale 5,5 až 6 milionů naopak vládu podpoří. Zatím se realizují v korespondenční volbě a snížení věku pro voliče z 18 na 16 let, aby si vylepšili počet příznivců, neb i patřičně ideologicky vychovaný člověk zažije otřes styku s realitou práce po prvních výplatách.

  1. „Zavedení korespondenční volby“ – to samozřejmě v jejich silách je, protože k tomu je třeba změnit „jen obyčejný“ zákon, tj. „O volbách do Parlamentu České republiky“ č. 247/1995 Sb. K tomu jim stačí nadpoloviční většina přítomných poslanců – se svou „stoosmičkou“ brnkačka.
   Tohle samozřejmě do příštích voleb snadno zmáknou.
   Změnit věk pro vnik aktivního volebního práva ovšem nikoliv, ten je stanoven Ústavou v čl. 18 odst. 3.
   K tomu potřebují 120 hlasů, a ty nemají, i kdyby se pro dědka z Fašingtonu i pro Posselta třeba rozkrájeli. A že by si poslanci ANO a SPD pod sebou vstřícně a radostně podřezali větev, tak to už radši tu o Karkulce.
   Možná za další čtyři roky, to už možná ano, tam už s podporou dalšího půl milionu do té doby dospělých juvenilů za zemřelé geronty, jako jsme my, tu ústavní většinu mít mohou.

   A ještě jednu poznámku v textu kdesi níže – „V roce 1968 a i v roce 1989 byla ta společenská nálada jaksi lepší. Aktivita lidí byla násobně větší. Chtěli jsme změnu.“
   Pravda, chtít změnu je jedna věc – říká se tomu „subjektivní podmínka“. Moci tu změnu uskutečnit, to už je jiná ráce. Musí k tomu být vnější podmínky, tomu se říká „objektivní podmínka“. Zatímco v roce 68 byl „prostý“ lid k té změně veden částí věrchušky, kterou spontánně podporoval /a jejich hlavu třeba fotili, kterak skáče „šipku“ do bazénu/, okolní svět /tj. SSSR a USA/ tu „změnu“ nechtěl. A udělal pro to, co udělal.
   Zatímco v 89 byl ke změně „prostý lid“ veden dosavadními „dezoláty“ povstanuvšími z popela, na rozdíl od „tehdy“ však jejich snaha měla nejen otevřené dveře Gorbačovem, ale především posvěcením /a určitě to nebyla jen svěcená voda, ale ten „křest“ měl jistě mnoho nul v numeru/ ze strany oné bílé chaloupky včetně rozsáhlého komplexu budov NATO, čímž byla naplněna ta „objektivní podmínka“. Ona vlastně ta „objektivní podmínka“ si našla i ty „subjekty“ uvnitř státu, dokonce nám vyčítala, že už jsme v Evropě poslední, a furt nic.

   Jaká šance při téhle teorii potvrzené historickou praxí je dnes?
   Bez okolků – ŽÁDNÁ.
   Do doby aspoň částečného úpadku „kolektivního Západu“ v důsledku působení BRICS se spojenci, žádná.

    1. Lexi,
     tato vláda má úkol (mimo mnohé jiné) zavést OBECNĚJI korespondenční volbu,
     je to požadavek také EU…., o tom žádná.

     Maličko tomu u nás stále vadí zmínka o tajné volbě a nikdo z korespondentů není „za plentou sám a co ovlivňování a korupce….?
     Navíc volby v USA i opakované prezidentské v Rakousku by měly být mementem,
     ale když on účel světí ty prostředky, že……
     *****************************************
     Dovolím si pouze malou připomínku, která Vám bude jistě naprosto jasná.

     Navrhovaný a 5K tlačený zákon o SPRÁVĚ voleb a
     zákon o změně zákonů v souvislosti právě s přijetím „skvělého“ zákona o správě voleb,
     představují prý NEODDĚLITELNÝ celek
     a tedy pouze na první pohledy by opravdu stačilo schválení většinou (v PS)
     a pak tohoto Senátu, jak je to třeba u tzv volebních zákonů.

     ALE součástí tohoto „celku“ jsou právě změny
     – pevného termínu voleb do Senátu konaných společně s volbami do zastupitelstev
     krajů nebo zastupitelstev obcí a
     -Zakotvení větší stálosti senátních volebních obvodů

     A díky vesmíru za tyto související dvě změny,
     které jsou zásahem do Ústavy ( vyžadují změnu Ústavy),
     a tak se to asi bez ústavní většiny v PS jak je zatím prostě NEOBEJDE.

     Na rozdíl od mnohých zde, ale osobně důvěru v poslance ANO moc nemám
     a neumím myslet politicky
     a tedy nesdílím (jsem tak politicky závadná, že se mi hnusí),
     ani ty strategicko-taktické kličkovací pohledy některých.
     Mea culpa!
     ****************
     Uvidíme v poslaneckém kině již od 16.5.2023 na pořadu 65. schůze,
     kde jako první bod je už bohužel druhé čtení
     snahy vlády přikrást si pravomoci sobě a senátu
     a vyhnout se kontrole Poslanecké sněmovny a tím i nebudeme si nalhávat – veřejnosti….

     https://www.psp.cz/sqw/ischuze.sqw?o=9&s=65&pozvanka=1

     „1. Vládní návrhu ústavního zákona, kterým se mění ústavní zákon č. 1/1993 Sb., Ústava České republiky, ve znění pozdějších ústavních zákonů, a ústavní zákon č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, ve znění ústavního zákona č. 300/2000 Sb. /sněmovní tisk 252/ – druhé čtení “
     ***************************
     I lidé, neklikající na odkazy, prosím čtěte,
     co si chce urvat tato vláda v údajně zastupitelské PARLAMENTNÍ demokracii:

     Kopíruji z onoho tisku 252,
     co chtějí protlačit a bez 12-ti (Vondrák asi) poslanců z ANO,
     či SPD zatím nemohou:
     ******************************
     „V čl. 43 ústavního zákona č. 1/1993 Sb., Ústava České republiky, ve znění ústavního
     zákona č. 300/2000 Sb., odstavce 3 až 5 znějí:
     „(3) Parlament vyslovuje souhlas
     a) s vysláním ozbrojených sil České republiky mimo území České republiky,
     b) s pobytem ozbrojených sil jiných států na území České republiky.

     (4) Vláda rozhoduje o vyslání ozbrojených sil České republiky MIMO území České
     republiky a o POBYTU ozbrojených sil jiných států na území České republiky.
     Bez souhlasu podle odstavce 3 tak může rozhodnout nejdéle na dobu 60 dnů,
     jde-li o
     a) plnění závazků z mezinárodních smluv o společné obraně proti napadení,
     b) účast na mírových operacích podle rozhodnutí mezinárodní organizace, jíž je Česká
     republika členem, a to se souhlasem přijímajícího státu,
     c) účast na záchranných pracích při živelních pohromách, průmyslových nebo ekologických
     haváriích,
     d) ochranu života a zdraví, ohrožení majetkových hodnot nebo bezpečnosti České republiky.

     (5) Vláda BEZ souhlasu podle odstavce 3 (MAJKA-Parlamentu) dále rozhoduje o
     a) povolení ozbrojeným silám jiných států uskutečňovat průjezdy přes území České republiky
     nebo přelety nad územím České republiky,
     b) účasti ozbrojených sil České republiky na vojenských cvičeních mimo území České
     republiky a o účasti ozbrojených sil jiných států na vojenských cvičeních na území České
     republiky.“.
     ********************************
     Jenomže ještě máme ten článek 10 Ústavy:
     „Článek 10
     Vyhlášené mezinárodní smlouvy, k jejichž ratifikaci dal Parlament souhlas a jimiž je Česká republika vázána, jsou součástí právního řádu;
     stanoví-li mezinárodní smlouva něco jiného než zákon, použije se mezinárodní smlouva.“
     **********************************
     MAJKA
     A to NĚCO JINÉHO než zákon – stanoví také ona mezinárodní smlouva
     – OPRÁVNĚNÍ k nerušenému přístupu a užívání dohodnutých zařízení a prostorů pro…
     (MAJKA kde jaké v té smlouvě uvedené účely, schválené i další za ČR jen ministerstvem obrany) pro ozbrojené síly USA, dodavatelé USA, čeští dodavatelé, závislé osoby a další osoby podle vzájemné dohody….

     Nakonec i těch 60 dnů může vláda klidně opakovat,
     prostě vydá nové a jiné „schválení“ na dalších 60 dní….
     ******************************************
     Dále ten tisk 252 chce protlačit tuto změnu:
     Změna ústavního zákona o bezpečnosti České republiky
     Čl. II
     V čl. 11 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, ve znění
     ústavního zákona č. 300/2000 Sb., písmeno b) zní:
     „b) vyslovit souhlas s vysláním ozbrojených sil České republiky mimo území České
     republiky a s pobytem ozbrojených sil jiných států na území České republiky.“.
     ***************
     A dosud to znění článku 11 zákona o bezpečnosti zní takto:
     „Čl. 11
     V době, kdy je Poslanecká sněmovna ROZPUŠTĚNA, přísluší Senátu
     a) rozhodnout o prodloužení nebo o zrušení nouzového stavu, o vyhlášení stavu ohrožení státu nebo válečného stavu a o účasti České republiky v obranných systémech mezinárodní organizace, jíž je Česká republika členem,
     b) vyslovit souhlas s vysláním ozbrojených sil České republiky mimo území České republiky a s pobytem ozbrojených sil jiných států na území České republiky, NEJSOU-LI TAKOVÁ ROZHODNUTÍ VYHRAZENA VLÁDĚ. “
     ****************************************************
     MAJKA,
     a nově zmínka o vyhrazení vládě má zmizet…jen a pouze sám SENÁT,
     je-li poslanecká sněmovna rozpuštěna, či vláda nemůže z jakéhokoliv důvodu!

     Možná vidím trávu růst, ale nepočítají oni předem se vším?
     V kruhu a souvislostech to pak do sebe vše i s tou „obrannou spoluprací“
     a letos „plošným“ cvičením branné povinnosti……, bohužel nepěkně zapadá.

     1. Majko,
      nejsem si jistý, zda zákon o správě voleb, který má vzniknout, má nějakou významně zápornou konotaci, pokud jde o jednodenní volby, souhlasím. Nevím ani, jak má korelovat s dosavadním zákonem o volbách do Parlamentu ČR, který asi většinu z toho už upravuje.
      A přiznám se, že to nebudu ani zkoumat – zbytečná práce, nemohu v tom nic ovlivnit, šlo by jen o „autonasírání“ /omlouvám se dámě za vulgaritu/.

      Pokud jde o vztah korespondenčního hlasování s ústavním požadavkem tajnosti, mám za to, že navrhovatelé v tom žádnou překážku nevidí. Požadavek tajnosti se bude nepochybně vztahovat jen na dobu od vložení své volby do obálky a jejího zalepení po otevření a ověření volby ve volební komisi, což musí zaručit technické provedení obálky. Určitě se nevztahuje na dobu předtím ani potom. I při obvyklém způsobu hlasování se v rodinách a třeba mezi známými netají, koho kdo bude volit.

      Takže já zůstávám u svého názoru, že koalice korespondenční volbu bez problémů prosadí „obyčejným“ zákonem.

      Co se týče změny Ústavy a Ústavního zákona o bezpečnosti České republiky ve vztahu k cizím vojskům na našem území a vyslání našich vojsk do ciziny etc., z hlasování o návrhu na její zamítnutí v prvním čtení v hlasování z 13.1.2023
      https://www.psp.cz/sqw/hlasy.sqw?G=79472
      vyplývá, že návrh zamítnout podpořili jen poslanci SPD, ANO se zdrželi, pouze jeden souhlasil se zamítnutím.
      Obávám se, že změna bude hlasováním po třetím čtení schválena, a to koalicí a nemalou částí ANO – tou, která se bude hlásit k protiruskému válečnému běsnění /které je ovšem globálního rozměru a naši zákonodárci jsou jen – jak to popletl prof. Zdeněk Nejedlý – „zrníčkem písku ve složitém soukolí socialismu….“.

   1. Naprostý souhlas. Bez změny v centrech Moci se u nás nic nepohne.

    To ovšem neznamená, že nemůžeme Moc prudit a připravovat se na změnu.

   2. Korespondenční hlasování umožní sehnat mnohem víc hlasů ať podvodem nebo mobilizací emigrantů než hlasování mladistvých, kterých stejně většina nepřijde.

  2. Žádná cizí moc. Ony protektory si občané zvolili a následně potvrdili v obecních a senátních doplňovacích volbách a ve volbě prezidenta.
   Ostatně i před tím. Babiš a Vrbětice, vyhošťování diplomatů, sankce. Skripal, Majdan…
   Nynější situace není Deux ex Machina. NATO, bombardování Srbska… Vstup do EU (já blbec… )
   Je důsledkem dlouhodobého vývoje, projevem kultury, politických preferencí občanů.
   Toto nelze změnit hned. Pokud, pak jen na základě změny preferencí většiny občanů, sjednocení jejich zájmů. Opačným procesem než dosud „divide“ et impera. Ztíženým mezitímní generační výměnou a indoktrinací.
   Z mého pohledu tak, že poptávka po změně bude vyvolána změnou poměrů. Teprve takto vzniklý proud tvořený vetšinou natolik nespokojených, lze usměrnit a vést.

   Taková situace dosud nenastala. Sice lze na sebe obracet pozornost, jenže i nynější vlády a sil za ní skrytých. Snažících se toto hnutí zastavit a rozložit dokud je ještě slabé. Zatím bez použití přímého násilí. Prostřednictvím ovládaných médií a informačních cest, měkkým nátlakem cancel culture. S hrozbou užití „zákonných“ prostředků „nezávislou“ justicí rovněž prodělávající generační přeměnu se zmíněnými příčinami a jejich důsledky. S postupnými legislativními změnami omezujícími svobodu slova i vhodně prezentovanými rozsudky v kriminalizovaných politických případech pro vytvoření atmosféry strachu. S hrozbou netrestních postihů, především v oblasti práva pracovního, k odrazení významné části voličstva ve veřejné službě od výkonu jejich občanských a politických práv a od demonstrace názorů nesouhlasných s názory vládními vydávanými za názor státní.
   K tomu nutno zdůraznit, že vláda není stát. Je jen dočasnou jeho reprezentací.
   Názor i projev protivládní nemusí být protistátní. Za protistátní je označují služebníci státu, který má být domem občanským. Jak však pozorujeme, ono služebnictvo si občanský dům přisvojuje.
   Proto je nutno občanům, majitelům tohoto domu položit otázku:
   „Přejete si aby ve vašem domě a vám vládl domovník?“

 8. Vidět a sledovat nestačí, musíme signály i vyhodnocovat
  , zda jde loď ještě zachránit, nebo navléct záchranné vesty.

  1. vážný signál:

  Po válce zbydou dva bloky – Čína se surovinovým přívěskem Ruska, Amerika s krachující Evropou
  https://www.radiouniversum.cz/basta-jaroslav-2d-po-valce-zbydou-dva-bloky-cina-se-surovinovym-priveskem-ruska-amerika-s-krachujici-evropou/

  2. vážný signál:

  Amerika již není potřeba
  https://marps.cz/amerika-uz-neni-potreba/

 9. Ale bylo tu dnes narváno. Nebo nebylo? Těžko říct. Lidé… samí lidé. A všichni stejní. Jeden tlustý druhý tenký, jeden malý jeden velký, všichni od jedné maměnky…

  Všichni stejní, hladoví… žravé bestie. Všechnožrouti. Pošuk netvrdil, měl taky hlad, jako každej druhej… A ucítil ovar, jitrničku a zelí, namleté maso na paprice, zvon na smetaně a plíčka, sádlo, samý sádlo jak se škvaří… a takové ty sádlaprosté cucky seškvařené, víte že vám po nich bude blbě, ale stejně jich sežerete kilo… a radost. A krev. A smrt. A radost ze smrti, a hlad, jaký nemůže mít ani vlk. Hlad člověka, který nehladoví, protože přeci nebude rvát svini syrové, krvavé a nakonec ohlodávat kost. Ne – tenhle má hlad, ale má na tyhle blbinky čas…

  Safraporte, zas to šejdrový oko… moc vlevo. Tohle se tady dělávalo… kdysi. To tu ještě nebyl ubrus. A navoněný luxus… Tehdy tu byla bída. Neluxusní bída. A špína. Tak se to holt všecko vydezinfikoalo, a podávala se polifka. Dobrá, čínská… polifka. Furt. Ale jo, byla dobrá. Výživná, voňavá… no, to vlastně ne, žejo. Ale taky se na stoly daly ubrusy, nakoupilo se to čínský nádobí, stolky se zmenšily, aby u nich mohlo sedět víc na menšim, do rohu se hodilo akvárko, tabule, 22 rýže s kachnou, 34 nudle, 29 pho ga bez tý ga ale ko… a i když se o tom nemluvilo, tak si lidi přišli furt na svý. Krev tu byla, ale byla vypucovaná. A schovaná… když se zavřelo, tak… no ani nevzpomínat. Ve sklepě byla jedna malá klec, a jedna zlatá klec, a v každé z ní byl kohout surovec…

  Jó, to byly časy… „Posunuli sme se“ uchechtnul se Pošuk a cucnul si piva za pětačtyřicet.
  „Máte vybráno?“ zeptala se milá slečna. Milá byla, protože byla v práci.
  Pošuk kouknul na malé pivo, pak na lístek, pak znova na pivo… pivo mezitím nevyrostlo a tak zavrtěl hlavou.
  Lidi dneška už nebaští tak chudobně… potrpí si na vybrané speciality. Na pavobok menší pán pojídal bruselskou bagetu. Fascinovalo ho, že nejdřív vyjedl omáčku lžící, poté vidličkou šunku, pak sýr, pak si zobnul trošky salátu… a bagetu nechal… asi ukrošská mouka, nebo co. Na pravobočeji, tedy za ním si zase jiný mladší, a krásnější pán objednal rajchlovku s krutóny. Ta se zase jedla z otočného podtácu, miska bez ucha se kroutila se na všecky strany, a pána to evidentně velmi bavilo. Prapodivné zvyky… kdysi stačila vidlička, dnes je třeba maturita. Aspoň že lidi jsou furt stejní. Nejsou jiní…

  Ne, Oni nejsou jiní než my. Možná trošku. Ale to se dá zlepšit… No, ne že jsou jiní, oni jsou jenom hloupí. Oproti nám. My vidíme svět tak, jak je. A vidíme taky kam to vede. No, a oni svou hloupostí urychlují. Inu, víte, oni potřebujou poradit. Potřebujou vysvětlit, že se holt spletli. Že si vybrali blbě. A že jejich volby jsou vlastně jenom poblouznění. Omyl. A když jim to hezky vysvětlíme, tak to pochopí. No, někdy se to musí vysvětlit razantně. Musí se jim to „vštípit“. Musí se poučit. Musí se prostě naučit, že když budou volit takhle, tak to je špatně. Jako s malým děckem. Když neposlouchá, tak dostane na zadek. Oni nejsou jiní. Oni jsou jen malé děti! Nechali byste děcko řídit vlak? Taky si myslím! Jsou příliš hloupí, než aby viděli, kam tohle všechno vede! Nevidí, že tu bude hůř! Nevidí, že tu poteče krev! Necítí tu krev tak, jako ji cítíme my! Nevidí toho opelichaného kohouta, jak nad ním stojí jeho mladý a silný syn! Nevidí nás! A kolik nás je! Nevidí, co jim můžeme udělat! A nevidí, že jim to i uděláme!

  Pošuk si narovnal oko.
  „Ještě že ty věci nejsou skutečné, co?“ zamumlal ke svým imaginárním přátelům.
  „Koukej nás rozvázat ty zrůdo!“ zavřeštěl ten co zněl jako šumění větru.
  Ještě to tak… pomyslel si a srknul si piva.

 10. Dmitri Orlov, rusko-americký vědec, spisovatel a dlouholetý vtipný glosátor postupujícího amerického a Západního šílenství, napsal několik velice legračních a velice chytrých knih o společenském kolapsu. Poučen sledováním kolapsu Sojůzu, velmi záhy odhalil stejné trendy v USA, když ještě všichni Amíci nadšeně juchali, jak je už celý svět jenom jejich, na věčné časy a nikdy jinak.

  Nemusel mít křišťálovou kouli, protože příroda se oblbnout ideologiemi nedá: když v Německu energetickou koncepci sestavil jistý tělocvikář se svou bandou zelených pošuků, zatímco inženýři byli uječeni idioty, bylo to jasné předem. Dnes tam podnikatelé a průmyslníci křičí na „játrovou klobásu“ Scholze, že elektřina musí být v Německu na úrovni 1 Kč/kWh, jinak je krach jistý. Což není všechno: krach je jistý i tak, když neteče levný ruský plyn a ropa, a nedovezou se levné ruské suroviny a materiály. Finito, poslední zhasne.

  Žumpy jsou na tom navlas stejně: už dávno tomu se prolhaly do neexistence, takže se neobejdou bez „sponzorů“, případně vydírání abonentů jako ČT a ČRo. Současně omezují náklady, takže vyházeli všechny, kteří něco uměli a chtěli za to odpovídající peníze.

  Podobně je na tom 5-ti demoliční banda: jejich podání „omezování nákladů“ mi připomíná legendárního šéfa z amíckých automobilek, Lee Iacoccu, který když poslouchal na poradě návrhy na úspory, řekl že když to shrne, vše by vyřešilo, kdyby přestali vyrábět auta – což nejde, když jsou automobilka. Místo faktického zrušení státu by někdo konečně měl Fialenkovi poradit zrušení 5-ti demolice.

  A takhle je to dneska se vším. V zásadě jsou to dobré zprávy, protože proti takovým vyšinutým pitomcům je schopný a chytrý úplně každý. Vidlákovy projekty nejen v oblasti alternativních médií mají před sebou světlou budoucnost. Stejně jako opozice/alternativa.

  1. K TV a Ro: „…takže vyházeli všechny, kteří něco uměli a chtěli za to odpovídající peníze.“
   Zdá se, že je teď pomalu a potichu berou zpátky. Že by se chystala nějaká reminiscence?
   [;>D

 11. Ááá, sakra:

  „Fiala zachránil čest Evropy, říká sudetský předák Posselt. Většina států podle něj v ukrajinské krizi selhala.“

  „Sudetští Němci se o zemi svých předků zajímají, říká jejich mluvčí, dlouholetý europoslanec Bernd Posselt. Od nového českého prezidenta si slibuje podporu přeshraniční spolupráce“ dodal k tomu autor. Že by zase přišly na přetřes dekrety? 😩

  Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/bernd-posselt-sudetsti-nemci-evropska-unie-valka-na-ukrajine-petr-pavel.A230507_165738_ln_zahranici_hud

  1. Divím se, že se německý občan Bernd Posselt vyjadřuje k válce na Ukrajině. Asi přetržená rodová kontinuita, ale nikoliv odsunem sudetských Němců, ale že jeho předci na Ukrajině padli a tak mu nemohli povědět, jak taková válka na Ukrajině skutečně vypadá. Němec by měl k válce na Ukrajině držet ústa a nechat jiným národům právo se k tomu vyjadřovat. Ještě neuběhla dost dlouhá doba, aby se z války na Ukrajině stala historická událost.
   A dekrety od sudetských Němců přichází na přetřes pořád, i když jde o dávno vyřešenou záležitost, kdy sudetské Němce mělo odškodnit Německo a majetek sudetských Němců byl ponechán jako náhrada za válečné reparace. Asi by nebylo od věci nároky sudetských Němců a českého státu pořádně prověřit.
   Ale počkejme ještě 10-20 let a sudetští Němci zmizí v propadlišti dějin. Stačí jen čekat a nic nedělat.

 12. Já bych se moc netěšila. Kdo ví co ukroše napadne, jak jsem tak četla ty jejich válečníky, páč jsou ukolébáni angloamíky, že rusové jen vyhrožují a nikdy by to nespustili. Uff, vratkosti bysty té, tak abychom se ráno probudili a zítřek ve zdraví přežili.

 13. Fčilek jsem slyšel v Rááádyjožumpálu, že soudruh generální präsident PePa chce vyznamenat soudruhy Mašíny. Jejich ségra už mu to slavnostně dovolila, byl se jí zeptat osobně.
  Vrchní komouš vyznamenává teroristy jich ségra mu k tomu uděluje ganerální auctoritas.
  To prostě nevymyslíš.

  1. Když už převíkal kabát, tak to vzal i s trenclema. A evidentně se mu to vyplatilo. Vybrali si ho za dobře placenou mluvící hlavu.

   1. „Když už převíkal kabát, tak to vzal i s trenclema. “
    no nevím, k trenclům se nedostal (bo nebyly ukázány), on převlík jen ty flanelový košile!!
    Jestlipak mu je 100ho-en vyvěsí místo standarty ?! Asi ne, vždyť je to jejich člověk … a u jiných by to byl již přeci trestný čin … to by je hned šoupli do basy !!
    Tožpřeji hezký den

    1. No, to ten svůj předvolební slib, že vrahy Mašíny nevyznamená, porušil dost rychle.
     U nemorálního tajtrdlíka a převlíkače kabátů žádné překvapení.
     Buhužel nás tím připravuje na své chystané závažnější podrazy a zrady.

     1. Dostanou medajle , ze na nej zapomneli. Na takovy komunisty prej meli spadeno.. Mozna este maji, sou to vrazedny antikomunisti , tak radsi ty medajle..At dou na jiny..

 14. Tužka napíše,….každá vládní garnitura by si měla dobře prostudovat dějiny starých a mocných říší a postupů jejich vládců. Všude najdete dvě stěžejní zásady, aby byla pozornost občanů odpoutána od sledování jejich vládní politiky. Musí být dobře nasyceni a musí mít patřičnou zábavu.
  PANEM ET CIRCENSES.
  Jen dvě civilizační enklávy dokázaly žít bez občanských šarvátek a válek.
  Že neválčili mezi sebou,…měli dostatek potravin a měli to štěstí, že měli celoroční docela příznivé klima.
  Že neválčili s jinými civilizačními příslušníky,…žili na ostrovech, pevnině dostatečně vzdáleni,…v této době ještě námořní plavidla byla nedokanalá.
  Byla to Mínojská civilizace na Krétě,…bez válek tam žili téměř jeden a půl tisíciletí. Na jejich freskách, keramice, ve vykopávkách nenašel se meč ani jiná válečná zbraň…. jen dvojitá sekerka, ale tu používali jako pracovní nástroj.
  Druhou byla civilizace na Cejlonu, …tamní vládní rod zavedl zásadu otevřených skladišť rýže. Kdo chtěl, a měl potřebu, rýži přinést jako dar, přinesl. Kdo chtěl a měl nedostatek rýže, mohl si rýži vzít jako dar. Traduje se, že sklady nikdy nebyly prázdné. Tady ten poklidný prosperující mírový čas pod patronací osvícených vládců jednoho rodu trval sedmset let.
  Oba ostrovy byly napadeny bojechtivými a chamtivými národy z pevniny. Na Krétě ještě před tím zpečetila osud Mínojců sopka a následná vlna tsunami. Zbytek populace si podmanili nájezdníci z pevniny.

  Historie pevninských civilizací je historií válečných příprav, válečných tažení, bitev, válek, proher, vítězství, válečných polí a na nich bezejmenných padlých ….počty nikdy není možné ani přibližně odhadnout.
  Tak to bylo, tak to je,…a uvidíme, jak to bude dál,…člověk se hvězdnému rozsévači nepovedl. Zabíjí snad některý jiný živočišný druh své i cizí jedince pro prachy?
  Tužka.

  1. Zajimave! Jak se jmenovala ta ceylonska civilizace?
   Mezi nekterymi severoamerickymi indiany taky praktikovali otevrena zasobistata. Na vychode nekteri nacelnici zalozili tyto zasobarny (myslim na kukurici), ktere mohly byt pouzity kymkoliv, i cizinci na cestach. Na severozapade zase byla skladiste zaludu, z kterych se delavala po louhovani mouka. Tyto kmeny si zachovaly egalitarni strukturu. Nikdo nemusel hladovet, a nikdo se nemusel hrbit.

   A na ostrove Tikopia v Tichomori, tam se rozhodli dat kazdemu diteti zahradu, ktera ho v dospelosti uzivi. Meli nacelniky a „vrstvu elit“, ale i ta elita se musela sama zivit zadradnicenim a rybolovem.

   1. Pro příklad principu „otevřených sýpek“ nemusíme chodit až do daleké minulosti. Funguje to i dnes, ačkoliv si to nikdo moc neuvědomuje – a přímo v IT.
    Na tomto principu pracuje vše kolem Linuxu a dosahuje se pozoruhodných výsledků. Zatím co u Microsoftu a Apple je „ekosystém“, kde je zpoplatněno málem každé ťuknutí do klávesnice, tak v ekosystému kolem Linuxu jde o systém „otevřených sýpek“. A v současnosti mám stále silnější subjektivní pocit, že MS Apple v podstatě obtěžuje, aby ty jejich PC fungovaly pro potřeby uživatelů. Vše je očividně podřízeno sběru dat od zákazníků. Pokud např. budou mít ty jejich PC dvě chyby – jedna snižující pracovní využití ze strany uživatele a druhá snižující sběr dat od něho, pak je opravena druhá chyba a na potřebu opravit chybu obtěžující zákazníka v podstatě se@e Bílý tesák.
    Na druhé straně je Linux – ostatně i tento web běží na WordPressu, který je zdarma. Navíc, servery Google a Seznamu běží taky na Linuxu. nebo asi většina „malých“ e-shopů – tady se asi přetahují o prvenství v nasazení Woocommerce a Prestashop. Linuxový ekosystém pak pracuje tak, že začínajících projektů je mnoho, ale pokud někdo vymyslí něco opravdu užitečného o co je zájem, pak se přidávají i ostatní a začíná to být použitelné na profi úrovni – další příklad. Inkscape.
    A protože stav by mohl reálně ohrozit Microsoft, tak ten dělá to, co umí nejlépe – uplácí. V praxi to pak běhá tak, že školství a státní správa je aktivně zaháčkována do finančního systému kolem MS, což se v konečném důsledku projevuje tak, že např. úřad začne naprosto zbytečně používat nějakou specialitku ze systému Windows a tím donutí občana nebo firmu používat Windows. Asi nejkřiklavějším případem bylo nasazení systému datových schránek – tady můžu s hrdostí říct, že jsem do toho aktivně za cca 5.000,- Kč hodil vidle prostřednictvím žaloby na min. vnitra. Naštěstí byl soudce zdravého rozumu … ale i tak se děly věci. Výsledkem pak je, že pro tuto zlodějnu nepotřebujete výhradně systém Windows, jak bylo původně plánováno.

    1. Njn, ale u nas sa najnovsie prechadza zo ‚stareho, predrazeneho IBM aixu‘ na ‚novy, pruzny, freewarovy, moderny linux‘ …. ma to len jednu chybu. Co v pohode utiahol jeden aix, po par crashoch v pohode utiahnu 4 linuxy …

     Ale ako puhy ‚robotnik za pasom‘ a ‚cistic /var a /tmp‘ musim uznat, ze na linuxu sa mi pracovalo lepsie nez predtym na widlach a teraz na applu

     1. Když je někdo matla, tak je možné všelico :-).
      Nejznámější fiasko MS je Londýnská burza – myslím, že se ta reklamní vlna jmenovala „Get the facts“. Nasazení Windows skončilo obrovským průšvihem a ostudou. Další pro logicky uvažující – pokud potřebujete pro stejnou výslednou rychlost procházet násobně více souborů, pak holt potřebujete výkonnější stroj. Jinak řečeno – Windows 11 vyžaduje min. 64GB pro instalaci, nejrozšířenější Ubuntu s rezervou 25GB. Dalo by se pokračovat …
      Ale nikomu nenutím … klidně plaťte za něco co je v lepší variantě zadarmo :-).

  2. Tužka: Minojci pravděpodobně zbraně měli, ale nepotřebovali hradby . Chránilo je námořnictvo stejně jako v novější době Británii. O Cejlonu netuším o té době. Uspořádání přírody a kontinentů, pobřeží má velký vliv. Proto si Británie y Skandinávie mohly dovolit svou skvělou izolaci. Proto Británie porazila Francii v 18. století a potom u Waterloo. Británii stačila malá pozemní armáda. Francie potřebovala velkou armádu k námořnictvo. Nevýhodné to je pro Rusko od středověku Špatné přístupy k moři. Řeky tečou do zamrzlého oceánu nebo bezodtokového Kaspického more. Nepříznivé klima na většině území obtížná doprava a nutné velké výdaje na armádu. Bohatství pocházelo ale z obchodu šla ten děl přes moře. Až stavba železnic dala nějaké možnosti vnitrozemské velmoci.

  3. Hezké historické příklady Tužko!
   Asi na ně upozorním Mariana Kechlibara až bude psát další příběhy z minulosti.
   Na Krétě nebyly ani nějaké občanské nepokoje? Mínojci?

 15. Vývoj médií má dvě strany. Inzerce stran jako ANO v tištěných novinách nepůsobí téměř na střední a mladší generaci, když v době internetu málo lidí kupuje papírové noviny, ale současně, jak zde píše Vidlák, klesá i sledovanost pořadu v TV. Polemika se přesouvá na internet jako jsou komentáře pod debatními videi na YouTube. To má své plusy i mínusy. Větší svobodu vyjádření, ale taky často velkou povrchnost diskuze. Stačí zmínit Twitter, který neumožňuje delší příspěvky a starší komentáře už málo kdo dohledá. Až nedávno Musk mluvil o možnosti zavést placené vkládání delších příspěvků. Diskuze se degraduje na sled výkřiků. Videa s hlubší debatou nebo historickým výkladem jsou pro svou komunitu, kterou to zajímá, ale kolik lidí to je? Celkově množství informací roste na internetu a kvalita logicky klesá. Nikdo to nestíhá přečíst.

  1. – Celkově množství informací roste na internetu a kvalita logicky klesá. Nikdo to nestíhá přečíst.
   – Diskuze se degraduje na sled výkřiků.
   (Nesmyslných a egocentrických.)
   Sleduji to a vidím totéž. Platí to všeobecně.
   Chce to preselekci.

 16. Blik a je po alternativě.
  Vítězný únor 25.2.2022.
  Pokud vrchnost nebude chtít, nebude žádná alternativa.
  Nebo jen omezená na pár disidentů.
  Nevím co s tím, ale myslím, že mnoho neškodných kapek vody může narušit i skálu.
  Alternativa si skulinku ve skále, kudy bude prokapávat, najde.

  1. „Vítězný únor 25.2.2022.“
   Ano, děkuji za připomenutí … pěkně jsem si to užil … to mi bylo 74 roků … a letos též, těch 75 !!

 17. Já vám nevím…
  Snad, možná, když se situace ještě zhorší tak se probudí i ti, kteří jsou pod silným anestetikem TV. A začnou spolupracovat, Třeba jen tím, že se nebudou jen a pouze předvádět, jak mají zmáknutý dějepis, politické prognózy a podobně, ale společně něco funkčního vymyslí. V roce 1968 a i v roce 1989 byla ta společenská nálada jaksi lepší. Aktivita lidí byla násobně větší. Chtěli jsme změnu.
  To, že se ta změna jaksi zkazila, že se moci ujali podplacenci, kteří „věděli jak“ je věc druhá. Celonárodní naivita, že je potřeba dělat změny se starými kádry, protože žádní jiní zkušení nejsou.. Neviditelná ruka trhu. Konexe. (Trhni, co můžeš!)
  Dneska každý čeká, „že se něco stane“. Co jako by se mohlo stát? Rusko vyhraje válku nad ukrajinskými nacisty? Prohrát si totiž nemůže dovolit. Někdo nás obsadí? Kdo? Rusko těžko, to má svých starostí se svými satelity nad hlavu i když pominu konflikt na Ukrajině. USA – to je taky fantazie. Vzali si moc velké sousto a doma se jim to taky pomalu rozpadá. Pomalu. Německo? Opakování dějin v nedlouhém intervalu?
  Ale stařík Biden má přesto pořád podporu 32% Američanů. Takže jedou podle starého plánu výroby „barevných revolucí“. Ohlodávání Ruska, které má suroviny a lidi a naděje, že to Rusko vzdá.
  Na Ukrajině se jim Majdan povedl, ale Ameriku stojí strašné peníze a podpora válce stejně stále klesá. Noví zájemci o místo presidenta USA slibují (všichni!) rychlé skončení války. Prostě situace se zhoršuje, ale lidé jsou pořád jako ty žáby v hrnci na plotně. To že si Amerika bere další velké sousto – sebrat Tchaj-wan Číně znamená sice podivnou, až sebevražednou odvahu – ale copak mohou svým oligarchům říct, že se do další války nechystají a že více zbraní už nebude potřeba?
  Takže imperialismus vlastně pomalu končí a bude co? Komunismus asi ne, ten si už odzkoušel kdekdo. „Liberální demokracie“ se už naprosto zprofanovala, už je to jen vývěsní štít, výmluva současného nepořádku, kdy vládnou zaplacení politici.
  Až se to jednou i u nás velmi pokazí – ke komu se přitulíme? Nejsme velmoc, nesme soběstační ani politicky, ani vojensky nebo dokonce hospodářsky. Všechno možné jsme prošustrovali, prodali, nechali zničit. Půjdeme žádat Rusko o odpuštění, že jsme na něho léta plivali jedovatou slinu?
  Takže i když se podaří ty naše prolhané neumětely odstavit od válu – co bude dál?
  Moje perspektiva je nanejvýš 10-15 let. Ale co dnešní třicátníci nebo mladší? Nechají se zase někým podvést jako my? Krysařem?
  Jediná naděje je ta, že s jádrem si nakonec nikdo neodváží válku začít. Vojáci dobře vědí, jak by to dopadlo. Takže zase jako kdysi – atomové zbraně jsou jen k odstrašení. Ruční granát použitý v uzavřeném prostoru Někdo snad přežije, ale nevíme kdo a v jakém stavu.
  Rusko bude zítra na truc celému západnímu světu oslavovat vítězství ve Velké vlastenecké válce. krajina to datum využije k nějako provokaci.
  A tak si tu žijem.

  1. Když je někde nějaká zbraň, vždy existuje skupina lidí, která se jen třese na její použití. A pokud je to zbraň zázračná schopná změnit prohru na remízu nebo výhru, ochota prohrávající strany takovou zbraň použít prudce roste.
   Spíše to odhaduji na dlouhou válku takové intenzity, aby poškodila Rusko, ale zase nebyla natolik intenzivní, aby kvůli tomu Rusko poslalo jaderné zbraně směrem na USA. Na Ukrajinu klidně, Evropa je také ještě přijatelný cíl, ale USA? To nedopustí.
   Tak čekají, až se Rusko vlivem válečných akcí a nevýkonné ekonomiky položí ekonomicky a politicky. Prostě se rozpadne, což je konečný cíl, a válka je jen prostředkem. A Ukrajina nástrojem, po použití zahodit. Ale co když se Rusko nerozpadne?

   1. Tohle je opravdu ekonomická válka do totálního zničení a kapitulace jedné ze stran.UA je jen jedna ze zbraní. Pokud bych si měl vsadit, tak pak na dřívější ekonomický krach anglosasů. Nemají zdroje, nemají skutečně odhodlané válečníky a výrobní základnu. Místo toho mají vzdělanostně v praxi nepoužitelnou masu lidí a virtuální průmysl založen na přeprodeji statků, které reálně vyrábějí jejich protivníci. A očividně tedy už nemají sílu a možnost, jak tohle zvrátit.
    Anglosasové prohráli, bude to trvat, ale prohráli. Teoretická změna zajišťující jim vítězství, by musela začít u školství – začít opět produkovat vzdělané a pro praktické věci secvičené masy vlastního obyvatelstva … a za takových 50 let by mohli s přehledem plánovat rozparcelování Ruska a Číny jakožto zdrojových základen pro svůj průmysl a blahobyt.
    Jóóóó, kdyby se válčilo na poli teorie LGBTQ+ , odolnosti médií čelit dezinformacím a jiných nesmyslů, tak tam by vyhráli.

    1. Minulý týden se objevilo na netu, že, Čína a Rusko se domluvily na omezení vývozu kovů vzácných zemin jistým zemím. Produkují 80% světové spotřeby.
     Někdo se nad zelenými nadšenci smiloval a spočítal potřebu mědi pro realizaci zelených snů. Ejhle – mědi není dostatek, není ani dostatek zásob, nová naleziště nejsou. Moc to připomíná francouzské plánování – vylezeme nahoru, na vrcholu zamáváme fanglemi za nadšeného jásotu davu a pak přiznáme, že jsme nevylezli na ten správný kopec a akce se po sestupu do údolí bude opakovat.

  2. Cituji „….Takže imperialismus vlastně pomalu končí a bude co?…“
   Bude to, co nařídí SSA Německu.

 18. Tak nás nesebrali. Ani za maršála, ani za znečištění veřejného prostranství…
  Tak zas za rok… Snad…

  1. Řečník to není, třeba zapracovat, ale obsah dobrý. Projev generálprezidenta jsem neslyšel, a nevyslechnu. V zájmu svého zdraví.

  2. To bych rád věděl, jak velké procento lidí to vydželo poslouchat.
   Jaký byl skutečný dopad.
   Neb, jak už bylo řečeno, řečník to fakt není.

   1. On jej sice věnuje na veřejné účely, ale současně si jej rovnou přidělí pro výkon funkce jako nezbytnou potřebu. Jestli s tím vyvlastňováním začnou, dopadnou ještě hůře než socialismus. Člověk je přírodou nastaven na šíření svých genů, mezi což patří i zajištění potomstva a k tomu patří hromadění majetku. Seberme lidem možnost hromadit majetek, tedy komunismus, a dopadne to tak, že výkon všech klesne na úroveň nejpomalejšího pracovníka. Málokdo je ochoten se dřít do úmoru na zcela cizí lidi. To si raději pohoví taky, a bude dělat jen tolik, jako ostatní, a realizovat se u svých koníčků.
    Ředitel banky JP Morgan plácá nesmysly a divím se, že jej ještě neodvolali za šíření socialismu, což se u echt kapitalisty nějak nepředpokládá.

    1. Pane Gerd.
     Asi předkové toho ředitele,se pěkně napakovali při zabavování majetku-zlata při finanční krizi,proto by to rád udělal zas.Jak také víme,tihle hoši dokázali zabavovat i židovský majetek,Ransdorf by to dosvědčil.

     1. Pane zemědělče,
      jak jednou se znárodňováním začnou, nevědí, kdy skončit včas. S jendou výjimkou, chystají se znárodňovat i manželky a honosně tomu říkají polyamorické vztahy. 🙂

    2. Gerd: Touha odkázat potomkům dědictví je přirozená, ale potom je nutné uznat, že všichni lidé nemají stejnou startovní čáru ve společnosti. Je časté, že ti největší konzervativci i liberálové zastávající se absolutní nedotknutelnosti majetku a oprávněnosti dědictví, hlásají, jak jsou si všichni rovni. Ať lidé dědí, ale ať si odpustit tohle moralizování. Nemyslím Vás. Jde o různé internetové mudrce.

     1. Manueli,
      lidé nejsou nikdy rovni, vždy je nějaká genetická dispozice. A co se týká majetku, pokud by se nedědil, bylo by vhodnější jej na stará kolena probendit i za kraviny.

    3. Ano, je to tak. Potvrzeno více drobnými příklady. O jednom jsem četla, tam snad učitel (v rámci pokusu) známkoval celou třídu průměrem, kterého docílili. Ten začal hodně rychle klesat. A o druhém jsem slyšela ov svého otce, který ho osobně prožil.

     Bylo to takhle. Pracoval brigádně v lomu, vozil štěrk. Placeni byli pochopitelně podle počtu vozíků, leč různá místa se lišila podle toho, kolik tak štěrku bylo a jak jednoduše a relativně pohodlně se dal odvážet. I napadlo někoho, že žetony za každý dovezený vozíl se dají dohromady a na konci dne se rozdělí rovným dílem. Asi se nemusím rozepisovat, jak to dopadlo.

     1. katango,
      tak dopadly i kibucy v Izraeli. A stejně všechny pospolité společnosti. Časem někdo zjistí, že dře na ostatní, co se jen vezou. Buď jde o malou skupinu, která si na nemakačenka rychle došlápne. Ale co v případě vleké skupiny nebo státu? Vždy je nějaká neproduktivní vrstva lidí, která žije z práce ostatních. Dokud jich je málo, ostatní je ještě dokáží uživit. Ale když jich je hodně, hroutí se ekonomika i společnost. A časem se dostane na jednodušší a rovnoprávnější formu uspořádání. Císařský pozdní Řím nedokázal pro množství výjimek zdanit všechny vyvolené občany, a ten zbytek se ve změti vyhlášek už ani nevyznal. Pak přišli germáni s jednodušším daňovým systémem podle půdy a z hlavy, a rázem bylo po celém komplikovaném římském systému vyhlášek, daní a daňových výjimek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *