24 června, 2024

Chris Hedges: Smrt Izraele

Osadnické koloniální státy mají omezenou trvanlivost. Izrael není výjimkou.

V neděli se na Substacku objevil naléhavý článek novináře Chrise Hedgese, týkající se budoucnosti nejen Palestinců, ale Izraele samého. Zveřejňuji podstatnou část jeho komentáře:

„Národy potřebují k přežití víc než jen sílu. Potřebují mystiku. Tato mystika poskytuje účel, vzájemnou úctu a dokonce vznešenost, která má inspirovat občany k obětování se pro národ. Mystika nabízí naději do budoucnosti. Poskytuje smysl. Poskytuje národní identitu.

Když mystika imploduje, když je odhalena jako lež, centrální základ státní moci se zhroutí. Informoval jsem o smrti komunistické mystiky v roce 1989 během revolucí ve východním Německu, Československu a Rumunsku. Policie a armáda rozhodly, že už není co bránit. Rozpad Izraele vyvolá stejnou lenost a apatii. Nebude už schopen naverbovat domorodé kolaboranty, jako je Mahmúd Abbás a Palestinská samospráva – kterou většina Palestinců proklíná – aby plnili příkazy kolonizátorů. Historik Ronald Robinson uvádí neschopnost Britského impéria rekrutovat domorodé spojence jako bod, kdy se kolaborace změnila v nespolupráci, což je určující okamžik pro začátek dekolonizace. Jakmile se nespolupráce domorodých elit přemění v aktivní opozici, vysvětluje Robinson, „rychlý ústup“ Impéria je zajištěn.

Jediné, co Izraeli zbývá, je eskalující násilí, včetně mučení, což urychluje úpadek. Toto hromadné násilí funguje krátkodobě, stejně jako ve válce vedené Francouzi v Alžírsku, špinavé válce vedené argentinskou vojenskou diktaturou a během britského konfliktu v Severním Irsku. Ale z dlouhodobého hlediska je to sebevražda.

„Mohli byste říci, že bitva o Alžír byla vyhrána pomocí mučení,“ poznamenal britský historik Alistair Horne, „ale že válka, alžírská válka, byla ztracena.

Genocida v Gaze proměnila bojovníky Hamásu v hrdiny v muslimském světě a globálním jihu. Izrael může zničit vedení Hamásu. Ale minulé – a současné – atentáty na desítky palestinských vůdců příliš neoslabily odpor. Obléhání a genocida v Gaze vytvořila novou generaci hluboce traumatizovaných a rozzuřených mladých mužů a žen, jejichž rodiny byly zabity a jejichž komunity byly vymazány. Jsou připraveni zaujmout místo umučených vůdců. Izrael právě vyslal zástupy svých protivníků do stratosféry.

Izrael byl před 7. říjnem ve válce sám se sebou. Izraelci protestovali, aby zabránili premiérovi Benjaminu Netanjahuovi ve zrušení soudní nezávislosti. Náboženští fanatici a dogmatici, kteří jsou právě u moci, podnikli rozhodný útok na izraelský sekularismus. Jednota Izraele od útoků je nejistá. Je to negativní jednota. Drží ji pohromadě nenávist. A ani tato nenávist nestačí k tomu, aby zabránila demonstrantům kritizovat, že vláda opustila izraelská rukojmí v Gaze.

Nenávist je nebezpečné politické zboží. Jakmile skončí s jedním nepřítelem, ti, kdo podněcují nenávist, jdou hledat dalšího. Když budou palestinská „lidská zvířata“ vymýcena nebo potlačena, budou nahrazena židovskými odpadlíky a zrádci. Démonizovaná skupina se nemůže nikdy vykoupit nebo vyléčit. Politika nenávisti vytváří trvalou nestabilitu, kterou využívají ti, kdo usilují o zničení občanské společnosti.

Izrael byl už před 7. říjnem daleko na této cestě, když vyhlásil řadu diskriminačních zákonů proti nežidům, které se podobají rasistickým norimberským zákonům, které zbavovaly Židy volebního práva v nacistickém Německu. Zákon o přijímání komunit umožňuje výhradně židovským osadám zakázat žadatelům o pobyt na základě „vhodnosti pro základní perspektivu komunity“.

Mnoho izraelských nejlépe vzdělaných a mladých lidí odešlo ze země do Kanady, Austrálie a Spojeného království, přičemž až jeden milion se přestěhoval do Spojených států. I Německo zaznamenalo v prvních dvou desetiletích tohoto století příliv asi 20 000 Izraelců. Od 7. října zemi opustilo asi 470 000 Izraelců. V Izraeli jsou bojovníci za lidská práva, intelektuálové a novináři – izraelští a palestinští – napadáni jako zrádci ve vládou podporovaných pomlouvačných kampaních, jsou pod státním dohledem a svévolně zatýkáni. Izraelský vzdělávací systém je indoktrinační stroj pro armádu.

Izraelský učenec Yeshayahu Leibowitz varoval, že pokud Izrael neoddělí církev a stát a neukončí svou okupaci palestinských území, povede to ke vzniku zkorumpovaného rabinátu, který přemění judaismus ve fašistický kult. „Izrael,“ řekl, „by si pak nezasloužil existovat a nebude stát za to ho bránit.“

Globální mystika Spojených států je po dvou desetiletích katastrofálních válek na Blízkém východě a po útoku na Kapitol 6. ledna stejně kontaminovaná jako u jejich izraelského spojence. Bidenova administrativa, ve svém zápalu bezpodmínečně podporovat Izrael a uklidňovat mocnou izraelskou lobby, obešla s ministerstvem zahraničí proces přezkoumání Kongresu, aby schválila převod 14 000 nábojů tankové munice do Izraele. Ministr zahraničí Antony Blinken tvrdil, že „existuje mimořádná situace, která vyžaduje okamžitý prodej“. Zároveň cynicky vyzval Izrael, aby minimalizoval civilní oběti.

Izrael nemá v úmyslu minimalizovat civilní oběti. Zabil již 18 800 Palestinců (za den toto číslo vzrostlo na téměř 20 000 pozn. překl), 0,82 procenta obyvatel Gazy, což je ekvivalent asi 2,7 milionu Američanů. Dalších 51 000 bylo zraněno. Polovina obyvatel Gazy hladoví, uvádí OSN. Všechny palestinské instituce a služby, které udržují život – nemocnice – pouze 11 z 36 nemocnic v Gaze stále „částečně funguje“(údaj dva dny starý už neplatí, bohužel, pozn. překl.), úpravny vody, elektrické sítě, kanalizační systémy, bydlení, školy, vládní budovy, kulturní centra, telekomunikační systémy, mešity, kostely, výdejny potravin OSN, to vše bylo zničeno. Izrael zavraždil nejméně 80 palestinských novinářů spolu s desítkami jejich rodinných příslušníků a více než 130 humanitárních pracovníků OSN spolu s členy jejich rodin. Jde o civilní oběti. Toto není válka proti Hamásu. Je to válka proti Palestincům. Cílem je zabít nebo odstranit 2,3 milionu Palestinců z Gazy.

Zastřelení tří izraelských rukojmích, kteří zjevně unikli svým věznitelům a přiblížili se k izraelským silám ve svlečených košilích, mávali bílou vlajkou a volali o pomoc v hebrejštině, je nejen tragické, ale je i zábleskem izraelských pravidel pro angažmá v Gaze. Tato pravidla jsou — zabij vše, co se hýbe.

Jak napsal izraelský generálmajor ve výslužbě Giora Eiland, který dříve vedl Izraelskou národní bezpečnostní radu, v Yedioth Ahronoth: „Stát Izrael nemá jinou možnost, než proměnit Gazu v místo, kde je dočasně nebo trvale nemožné žít. …Vytvoření vážné humanitární krize v Gaze je nezbytným prostředkem k dosažení tohoto cíle. „Gaza se stane místem, kde žádná lidská bytost nemůže existovat,“ napsal. Generálmajor Ghassan Alian prohlásil, že v Gaze „nebude žádná elektřina ani voda, bude tam jen zkáza. Chtěli jste peklo; dostanete peklo.“

Bidenův prezidentský úřad, který ironií osudu možná podepsal svůj vlastní politický úmrtní list, je připoután k Izraeli. Pokouší se rétoricky distancovat, ale zároveň posílá miliardy dolarů na zbraně požadované Izraelem – včetně 14,3 miliardy dolarů v dodatečné vojenské pomoci navíc k dosavadní roční pomoci ve výši 3,8 miliardy dolarů – na „dokončení práce“. Je plnohodnotným partnerem v izraelském projektu genocidy.

Izrael je vyděděneckým státem. To bylo veřejnosti demonstrováno 12. prosince, kdy 153 členských států na Valném shromáždění OSN hlasovalo pro příměří, přičemž pouze 10 – včetně USA a Izraele – bylo proti a 23 se zdrželo hlasování. (Mezi odpůrci příměří byla i ČR, jejíž psovská oddanost Izraeli by zasloužila samostatný rozbor – pozn. překl.)

Izraelská kampaň spálené země v Gaze znamená, že nebude mír. Žádné dvoustátní řešení nebude. Apartheid a genocida budou definovat Izrael. To předznamenává dlouhý, dlouhý konflikt, který židovský stát nemůže nakonec vyhrát.“

https://chrishedges.substack.com/p/the-death-of-israel?publication_id=778851&post_id=139865400&isFreemail=false&r=1rd7rc&utm_source=substack&utm_medium=email

65 thoughts on “Chris Hedges: Smrt Izraele

 1. Izrael už byl v těžké situaci mnohokrát ve své historii vojensky i politicky a zatím si vždy poradil. Momentálně mobilizovaná armáda má takové počty vojáků, že se nemůže vyčerpat. Pokud si Biden neprosadí příměří, do jara obsadí celou Gazu a může tam zřídit vojenskou okupační správu. Mezinárodní dočasná správa by byla politicky výhodnější, ale bude velmi těžké ji vyjednat, protože všechny vlády vědí, že by šlo o velmi nevděčnou a složitou misi z mnoha důvodů.
  Příští rok může IDF obsadit i jih Libanonu po řeku Litání, i když tam to bude mnohem obtížnější tažení než v blokované Gaze. Pokud bude mít dost času a odhodlání. Hizballáh má větší arzenál zbraní a není pod blokádou, může ho snadněji doplňovat. Problém potom bude, že nikdo neuzavře mírovou smlouvu. IDF bude mít na výběr, jestli stát na břehu Litání navěky a čelit partyzánské válce nebo se znovu stáhnout a situace bude tam, kde byla předtím. Nevýhodné trendy pro Izrael jsou změny složení a nálady společnosti v USA, které postupně oslabuje spojenectví. Emigrace liberálních vzdělaných obyvatel. Posilování vlivu nábožensky radikálních osadníků, které může vést k další ztrátě smypatií pro Izrale na Západě. Všecko to jsou ale dlouhodobé trendy, které neznamenají možnou porážku příští rok, ale můžou přinést vážnější komplikace možná po roce 2030 a vzdálenější budoucnost se vždy těžko odhaduje, když nevíme ani co bude za rok. O covidu ani válce ve východní Evropě se v roce 2019 nebo 2021 nevědělo ani rok předem se to většinou nepředvídalo.

  1. Izrael si zjevně může dělat, co chce. Existuje mimo mezinárodní právo. Uvidíme, jak se mu povede v Libanonu a jak to bude s tou likvidací Hamásu do posledního Palestince. Nikdo, kdo úplně netratil lidskost, nemůže sympatizovat s apartheidem a genocidou.

 2. Islanďané se obrátili na Evropskou vysílací unii s požadavkem na vyloučení Izraele z Eurovize po vzoru Ruska, které se loni nesmělo zúčastnit písňové soutěže.

  EVU již odpověděla, že „Izrael přísně dodržuje všechna pravidla a předpisy soutěže a neexistují žádné důvody pro jeho vyloučení.“

  Zdůraznili také, že „soutěž se koná mezi provozovateli vysílání, nikoli mezi vládami“, a že jsou přísně apolitické.

 3. V čem se tato válka liší oproti mnohaletému vyvražďování křesťanských komunit po celém afroarabském světě, po kterých neštěkl ani pes?
  Odpovím si sám
  Někdo řekl konečně dost. A začal se bránit silou a ne kecami.

  1. Vidite, v Syrii nebo Iraku byly pocetne krestanske komunity cela leta.
   Az do chvile, kdy se jim USA/GB rozhodly pomoci.
   Pomoci tim, ze podpori „umirnenou opozici“, ktere jim v zapeti zacala urezavat hlavy. V USA/GB to nikomu nevadilo a podporovali umirnence dal.

   V tom zlem Iranu je pres 500 tisic krestanu. Nikdo jim halvy nereze.

   Me to vychazi, ze nikdo neudelal pro vyvrazdeni krestanu na Blizkem vychode vic nez ti, kreti si Boha berou do huby z celeho sveta uplne nejvic.
   („God bless America“ trousi americti prezidenti vic nez zajic bobky. God bless the queen je uz za nami, ted je tam ta parodie na krale)

  2. Jako že ty palestinské děti nenápadně přelézaly tu šestimetrovou zeď, došly zabít nějakého křesťánka a pak se nenápadně přes tu zeď vracely?

  1. Máme štěstí. Naprostá většina Čechů a Moravanů není potomkem Masaříka, jehož původ je dodnes neprůkazný.
   Nebojujeme za cizí národ a za cizí náboženství jako prorok z USA T.G.Masařík.
   Rozbil soustátí, aby posloužil viníkům Velké války a jejich bankéřům.
   Za Rakousko Uhersko zaplatilo Československo přes 50% válečných reparací!
   Komu? Přece zemi zaslíbené – USA!

   1. Ach jo.

    Potomci Tomáše G. Masaryka jsou známí. 😊 Ani houfy Habsburků – a někteří byli zvlášť čilí, jako Der schöne Otto – nejsou předky Čechů.
    Češi bojovali proti nenáviděné monarchii ihned po zahájení války. V Srbsku, ve Francii a v Rusku. To Masaryk sondoval možnosti. A reparace byly určeny podle ekonomické síly země.
    Lze soudit, že vaše znalosti jsou chabé a pomatené. Ach, jo.

 4. Existuje podle vás možnost, jak zabránit sionistické nadvládě nad světem, která se už dnes v podstatě stává realitou?
  🍥V této době ne. Ale je potřeba se bránit pěstováním národního povědomí v lidech, hlavně v mladých. Zabránit, aby jim byly z paměti vymazány národní tradicie, historie a kultura. Kdo nemá národní povědomí, hrdost a nesmírnou nostalgickou lásku ke své vlasti, lehko ji zaprodá a opustí. A to oni chtějí.
  🔥Co se musí změnit?
  🍥Lidé musí pochopit, co se děje. Lidé v Evropě a hlavně v Americe musí pochopit, že jejich peníze a daně jdou ve prospěch určité elity, která má svoje zájmy. Já jsem nedávno na jednom americkém programu slyšel, že 80% americké pomoci, která šla do Afghánistánu, zůstalo v Americe. Zůstalo to v kapsách různých organizací! A z těch 20% šla většina na armádu, takže Afghánci dostali drobky. Oběti holocaustu dostaly drobky. Z pomoci do Afriky tam dostávají drobky. Afrika platí týdně pět set milionů dolarů jen na úrocích za peníze, které má půjčené od 🕎Světové banky,“
  Nidal Saleh, rozhovor z roku 2005

  1. Můžete vlastními slovy říct, co je to vlastně ten sionismus. Hodně lidí to používá.. Ale rozumí tomu? Nebo to jen opakují? Já tomu nerozumím, tak to ani nepoužívám. Ale co to vlastně je? Třeba kdyby Izrael změnil geopolitickou orientaci z USA na Rusko, byl by v Izraeli stále sionismus? Izraelští osadníci jsou sionisté? A v Izraeli jsou i skupiny, které odmítají stát Izrael – jsou to tedy židovští nesionisté. Já jsem si myslel, že zrovna tito ultraortodoxní jsou nesionisté, ale kdo tedy tvoří ty osadníky? Mám v těch Židech úplný hokej.

   1. Sionisti jsou (podle mého skromného mínění) ti Židi, kteří uskutečńují v realitě to, co píše jejich Talmud.
    Například: Semeno gojím je semenem dobytčím.
    Gojim jsou na světe proto, aby sloužili Židům.
    Židi jsou národem vyvoleným.
    atd., atp.

 5. Masivní a nevybíravé bombardování. Ve válkách se obecné procento dětí mezi zabitými pohybuje od 6 do 8 %. Na Ukrajině je to 6 %. V Gaze je to 42 %. Jedná se o nevybíravé ničení etnické skupiny;

  Hromadné popravy civilistů;

  akty dehumanizace Palestinců, včetně předvádění nahých vězňů pro veřejnost a média a jejich ponižování, bití a zneužívání;

  Nucené hromadné přesuny obyvatelstva.

 6. Ale houby, žádné korouhve se neotáčejí. To je zase Vidlákovo přání vydáváno za skutečnost…..

  U Ukrajiny je to dané realitou, celý KoZa má hlavu v pejru co dál …. A Rusové taky, protože se jim zdá podezřelý, že to jde tak naráz a přitom jen těsně dosáhli bodu obratu ve svůj . Bojí se, že budou tlačení do korejského řešení a bude jim nasazována psí hlava stylu UA chce jednat o míru, chce vám pustit území a vy jste ti zlí, co chtějí zabíjet …. Mainstream už nemůžu ignorovat to co se řeší v médiích po celém světě ..

  U hňupa je to taky jasné. Jednak pravděpodobně zadání mocných v pozadí (hňup už škodí úplně všem), a také už i naše kočka vidí že hňup je hňup. A že je to hňup už nemohou nevidět ani novináři.

  108 je jasný výsledek voleb, takže se hňupovi rozkopou bábovičky, hňup to vzdá a premiérem se stane Kuba… bude neokoukanej, nebude se potit, bude se snažit už nic viditelně nezkurvit a tím otevře prostor k uklidnění svých nasraných voličů, kteří jim to za 2 roky zase hodí.

  Takže žádné korouhve ale likvidace hňupa jako příliš velkého škodiče a pokus o záchranu dalších voleb ….. krutě logická strategie. Vidláku zase vedle ….

  Vzdejte se planých nadějí, nic se vám nestane…

   1. Rusové jsou klidní, Ukrajina si zakázala jednání a to půjde překonat těžce. Kdo z poslanců zvedne ruku za zrušení zákona bude do smrti zrádce. Jednat se bude až se Ukrajina zhroutí.

 7. Židé mají v sobě nějaké neblahé dědictví. Nevím přesně, co to je, ale potkal jsem se v životě s několika lidmi, kteří – aniž bych tehdy věděl o jejich židovském původu – působili velmi negativně. Teprve později mi došlo, že s tím ta etnicita pravděpodobně souvisí.

  1. Tak já vám přihodím švagrovou, Ročníku. Je to židovka a působí velmi pozitivně 🙂 Jen pro rovnováhu, víte?

   1. V pořádku, netvrdím, že znám všechny Židy světa. Moje osobní statistika je ale jasná, a ohlédnu-li se do světových dějin, určitě nejsem sám. Přečtěte si třeba P. Bezruče.

     1. Vy zadnou nemate , stejnej pripad jako s kandidatam pred volbama a po nich.
      Tedy nez ziskaji moc na lidmi a potom kdyz tu moc drzi ,vladnou ,porouceji a upevnuji, vy statistiko.

 8. Vypadá to, že se izraelská vláda rozhodla proces zničení Izraele ještě uspíšit, protože její ozbrojené složky začaly vraždit palestinské křesťany. Což nadzvedlo už i papeže, který dosud zaujímal nezúčastněný postoj.
  A přestože jde o křesťany ortodoxní, jejich vraždění ostře odsoudil.

 9. Překlad toho článku byla dobrá volba – protože teze, které uvádí, platí daleko obecněji, než jen pro kauzu Palestina.

  Bod, kdy se kolaborace změní v nespolupráci, je určující okamžik pro začátek dekolonizace.

  V tom vidím naději do budoucna pro svůj vlastní národ.

  1. Přesně to mě taky napadlo, i v souvislosti s vidlákovým článkem o otáčení korouhviček. Obávám se ale, že v případě ČR bude po kolaboraci s kolonizátorem většinově následovat kolaborace s jiným kolonizátorem. A kromě toho, stávající kolonizátor má v absolutních číslech kolaborantů pořád dost – i dobrovolných …

   1. To je správný názor. Žádná z velmocí nenechá v Tuzemi mocenské vakuum. Čeští kolaboranti jsou profesionálové, jejich modla sedí na trůnu.

   2. “ ČR bude po kolaboraci s kolonizátorem většinově následovat kolaborace s jiným kolonizátorem. “

    Z tohoto bludného kruhu by bylo záhodno vykročit. Kdysi jsem si já blázen myslel, že by řešením mohla být EU.

    Možným řešením by mohla být úzký spolupráce se zeměmi střední Evropy. Jsou tu podobné zájmy i hrozby i mentalita.

   3. Tak. – Já tedy musím přiznat, že vida tu bezostyšnou přípravu na obracení kabátů, škufír-mufír, kožíšek je jako nový, ať mi ho vrátíš! – musím se občas ujistit, že nespím a jen se mi to nezdá. – Oni jsou připraveni (ba co dím – vždy připraveni) skočit střemhlav do každé prdele, jen ukázat, do které!

    Přemýšlím, koho bych nechal popravit jako prvního, těžká volba. Ale asi bych začal Řeporyjcem.

     1. Motivační dopis v tradiční čínštině by mohl být plusovým bodem k druhému místu v pořadí. Jinak samozřejmě nic neústavního, žádná nařízení, jen takové nezávazné doporučení vlády, jaké známe z nedávné minulosti.

     2. Přijde na to. Pokud se vydaří puč, po němž se dám prohlásit Žlutým císařem, postačí jen mé nepatrné gesto.
      Martin to odhadl správně – možná je vhodný kandidát do týmu císařských rádců. Nebo byste, Martine, raději byl ministrem?

      1. Cesta na trun byva trnita. v ceskem prostredi frci plazba tunelem vytvorenym z dlouhe rady prdeli. revolucni alternativou je cesta po hlavach, casto statych. kdopak se chopi mecu a kopi?

       1. To je dobrá otázka.
        Třeba Spiritual Kvintet (znáte?) na ni odpovídali refrénem písně, jejíž jméno už jsem zapomněl, ale zpívalo se v ní: Já to vím, jedou přijde, přijde ten den… U našich přátel za Krušnými horami by to mohlo být volně přeloženo jako Es kommt der Tag (našel jsem ve slovníku, německy neumím)

        Ale – když tutéž skutečnost, totiž že má přijít nějaký den, shodně popisují černoši v Americe, Spirituál Kvintet v ČSSR a něajcí spiritisté za Krušnými horami, něco na tom musí být – nemyslíte?

      2. Kdyz jako Cisar pak udelate z k42 sveho hlavniho vedeckeho poradce – stanu se disidentem, partizanem, diverzantem a zaskodnikem 😀

    1. Brzdete s timhle , zadna krvelacnost je nejlepsi .
     jednou s tim zacnete a je tezky, nebo nemozny s tim skoncit..
     Kdo s cim zachazi s tim taky schazi..Kdo jinymu jamu kopa….
     Kupodivu se to casto vyplnuje..
     My sme jako malokdo meli dobrou a umirnenou revoluci v 1918 , ale byla nam ukradena agenty zapadu , aby nahodou neprisli bohaci z Londyna a Francie ,
     vo svoje majetky u nas.

 10. Co vy na to, soudružko Miluno – pardon – Mileno?
  Pořád chcete troubit do světa, že se Izrael v Gaze „jenom“ brání?

  1. Re: Targus.

   Věřím, že odpověď bude „ano“.

   Někteří lidé nechápou, že člověk může být současně ( a zásadně)
   – proti masové imigraci z muslimských zemí
   – a přesto pokládat Izrael za fašistický stát, který neměl nikdy vzniknout
   – a přesto nebýt nepřítelem Židů (nejsem nepřítelem žádného národa)

   Asi je to moc těžké k pochopení.

   1. Podmínkou je snaha pochopit druhý názor oproti pohému tlačení svého a odmítání jakýchkoli faktů, které by ten názor mohly upravit.

   1. Nechte Trambus Milenu na pokoji, kdyz nemate sam co napsat.
    Mozna ste si nevsim , ze je normalni slusnost debatovat na tema clanku
    a nebo na pribuzny zalezitosti , nikoliv na MIleny.

   1. Ono to asi nebude úplně kvůli plynu, i když ten se samozřejmě hodí, pokud bude. Myslím, že e chtěli zkrouhnout Palestince, tedy znormalizovat toto zacházení a učinit depopulaci části Gazy. Taky asi dosáhnou exodu části gazských Palestinců – EgPt nakonec asi povolí, jak už dnes někdo psal?

    1. Doufejme, že Sísí neustoupí a nepovolí zneužití egyptského území pro legalizaci etnické čistky.
     Protože jedině dokončení fatální chyby, jíž se izraelská vláda dopustila zahájením otevřené genocidy v Gaze a poněkud zastřenější genocidy na ZB, může vést k realističtějšímu řešení situace na BV.

  2. Ano, izraelští osadníci se brání stejně jako se bránili ti američtí: „Tu zvěř je třeba vyhubit.“
   Problém je v tom, že indiáni neměli miliardu kamarádů .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *