16 dubna, 2024

Čas, co nám zbývá

Dnes skončila v Evropě Druhá světová válka… Nebo zítra, chcete-li. Zbraně utichly, největší ničení v dějinách lidstva skončilo bezpodmínečnou kapitulací nacistického Německa. Rozstřílená Evropa dostala dlouhé období míru. Byl to mír pod hrozbou jaderných zbraní, mír v podmínkách soupeření supervelmocí, mír který se několikrát mohl stát koncem světa… a především mír, který byl vykoupen proxy válkami v jiných zemích. Přesto mír vydržel… podle mě především díky tomu, že většina mocných tohoto světa měla s Druhou světovou válkou silnou osobní nebo předanou zkušenost. Věděli, jak taková válka vypadá a nepřáli ji ani svým nepřátelům.

Dnešek bude minimálně tady v Kotlince ve znamení dalšího dohadování, kdože nás to vlastně osvobodil. Ale to všechno už přece víme. Našeho Řeporyjce osvobodili Vlasovci, Kolář s Klvaňou určitě nezapomenou zmínit, že nás Sověti nepřijeli osvobodit, ale okupovat a samozřejmě nedodají, že celá sovětská armáda pak zase zvedla kotvy a zcela opustila území Československa a byli jsme jediný stát východního bloku, který to tak měl. Role generála Pattona se bude zveličovat, role generála Koněva či Malinovského se bude bagatelizovat. Určitě zazní, že bez americké vojenské pomoci by Sovětský svaz nezvítězil, atd, atd. Letošek je navíc ve znamení bourání pomníků rudoarmějcům, protože jsme přece ve válce s Ruskem… Vynechal jsem něco?

Ano, vynechal… vynechal jsem pochodňové průvody, vynechal jsem třídu Stěpana Bandery a ulici Romana Šuchevyče, po které se v Kyjevě jde k Babímu jaru. Vynechal jsem jednotku Edelwais, vynechal jsem velmi zajímavé signály z Pobaltí, vynechal jsem, že v Lotyšsku zakazují ruské menšině jejich jazyk, vynechal jsem bambilion videí hajlujících vojáků na východní frontě, vynechal jsem Bandera párty v Plzni a Bandera hamburgery v Oslu. Vynechal jsem první hlasy německých politiků vyzývající ke změně pohledu na Hitlera… strašně moc jsem toho vynechal.

Já se s dovolením k dnešní debatě o dějinách nepřidám. Nebudu diskutovat o roli Sovětského svazu. Nebudu se vracet k financování nacistického režimu z Británie a USA. Nebudu se vracet k britské politické strategii pro kterou nebyla žádná cizí oběť dost velká, aby se Hitler pustil do boje se sovětským komunismem. Nebudu porovnávat americké a sovětské ztráty na našem území. Nebudu poukazovat ani na šeříky ani na žvýkačky. Nebudu zdůrazňovat ani Teherán ani Jaltu ani Postupim. Nebudu mluvit o Svobodovi ani o našich pilotech v Británii. Nebudu mluvit o Benešovi a jeho úloze v Londýně i v Moskvě. Nebudu mileným Jálům vysvětlovat tu šíleně spletitou historii, která nezačala v roce 1945 ani v roce 1939. Nebudu zdůrazňovat ten komplikovaný řetězec příčin a následků, který vedl k třem stům tisícům obětí v naší zemi, pro jejíž osvobození padly desítky tisíc vojáků. Už to totiž nemá smysl.

Zkušenost s válkou už nemá kdo předávat. Vzdálili jsme se od ní. Už nejsou prakticky žádní dědečkové, kteří by ještě svým vnukům vyprávěli, jaké to bylo a nejsou vnukové, kteří by to s očima navrch hlavy poslouchali. Já jsem byl vlastně poslední generace, která ještě tuto bezprostřední zkušenost alespoň zprostředkovaně dostala. Pro moje děti (i když jsem se snažil) je vyprávění o pražské operaci zhruba totéž jako vyprávění o bitvě u Sudoměře. Zkušenost s válkou se vytratila a nahradila ji zkušenost s počítačovými hrami.

Já dnes budu normálně plakat a psát žalozpěv.

Já totiž vidím, jak si ty dějiny jdeme zopakovat. Všechno je zase zpátky. Jen je možná trochu zpřeházené pořadí. Zase se tu propadáme do pořádné krize, kterou zapříčinila především politická rozhodnutí. Žijeme zase ve světě, kdy spousta našich spoluobčanů stojí ve frontách na polívku. Sice už to děláme dneska trochu jinak a jmenuje se to fronta na pracáku nebo fronta v potravinové bance, ale jinak jsou to přesně stejné obrázky, jako ve třicátých letech. Jen ty dnešní fotky jsou ostřejší a barevné.

Zase jsme ve světě, kdy se nahoře tančí a dole se bojuje o živobytí. Zase jsme v době, kdy shora přicházejí panské rady, životní strategie a politická řešení, jak o tom už dávno zpívali Voskovec s Werichem ve své polce specielně aktuelní. Jo, je to sranda, zasmějme se nad aktuálností, ale víte, co přišlo pár let po tom, že?

Zase jsme ve světě, kdy se hledá řešení, které vlastně žádné řešení nemá, protože všechna řešení jsou zakázaná. Majetek těch velkých je tak posvátný, že se na něj nesmí sáhnout ani danit. To se může dělat jen těm malým. Zase máme stát, který je slabý před silnými a silný ke slabým. Zase máme svět věčných hodnot, v jejichž jménu je možné nakládat lidu jakékoliv břímě.

Zase jsme ve světě, kdy lid reaguje jako tenkrát… schází se v sálech a hledá řešení. Najednou nachází každý lidový řečník publikum. Zaznívají výzvy ke stále radikálnějším řešením. Zase jsme ve světě, kdy jedni mají všechno a druzí nemají nic. Především nemají naději. Ale dobře vědí, že je o budoucnost nepřipravila nějaká světová katastrofa, ale jejich vlastní vláda. Stojí ve frontách na almužnu, nemají na topení ani na zubaře a vláda jim radí, ať si vezmou svetr a pečou kuře dohromady se sousedkou.

„Jste pod diktátem živnobanky,“ hřímal Gottwald směrem k poslancům, kteří žili ze stejných intrik jako dneska. A stejně jako tenkrát jsme zase pod diktátem finančních institucí, kterým je jedno, kdo vládne, stačí že mohou tisknout peníze. Zatím ještě nikdo neříká, že se někam jezdí učit, jak jim zakroutit krkem, ale naši líbodémo spoluobčané si to stejně myslí a tak je jen otázka času, kdy to někdo udělá.

A bubny války už zase duní. Máme je kousek za humny. Podepisují se kontrakty na zbrojení. Stále větší a větší. Železná logika války a nedůvěry se rozbíhá a není z ní úniku. Válka se nezmenšuje, ale roste a člověk je v ní znovu tím nejlacinějším frontovým materiálem. Technika je drahá, život je zadarmo. Bylo marné se loni pokoušet o zastavení válečné mašinérie, všechno bylo už upečené, jen nám to nikdo neřekl. A máme dost hodnot v jejichž jménu je legitimní posílat lidi na smrt. Mír je sprosté slovo. Už schválili urychlené mobilizace, podepisují smlouvu o vojenské pomoci… pěkně salámek po salámku… jako tenkrát.

Můžete se dohadovat o příčinách a následcích. Můžete si události rovnat jak chcete. Můžete hledat důvody, rozebírat diplomatická prohlášení… můžete sympatizovat s kteroukoliv stranou… ale nic to nemění na tom, že všechny příčiny k velké válce jsou zase zpátky. Všechny. Takhle jsem před rokem tvrdil, že válka na Ukrajině bude. Protože nastaly příčiny k válce. Rád bych řekl, že teď už to tak není, ale to bych si lhal do kapsy. Všechno tomu nasvědčuje, všechny kroky mocných k tomu vedou a zákonné obruče pro plebs se ve sněmovně kují téměř každodenně.

Příčinou krize je morální bída, řekl tenkrát Tomáš Baťa. Máme nové kulisy, ale scénář je stejný. Nezměnil se ani o píď. I dneska máme stejné příčiny krize. Nedávno byly na Václaváku pojmenovány stejnými slovy a jsou doprovázeny stejnými obrázky rozvratu. Ti, kteří na ten průšvih poukazují, jsou stejně jako tenkrát popliváni, zakazováni a kriminalizováni. Stejnými odkazy na hodnoty, které těm dole zuby neopraví a děti nenakrmí.

Dnes večer dám na okno do ulice zapálenou svíčku. Neslavím 78 let po konci války, ale těším se z času, který nám ještě zbývá, než začne nová.

Dneska žádná čísla účtu… žádné žádosti o peníze. Žádný Institut českého venkova… Dnes prostě buďme se svými blízkými…

334 thoughts on “Čas, co nám zbývá

 1. Přesně tak,Agarine, přesně to mne děsí,kam nás ti dnešní fialoví a jejich hlásní troubové trabantisté vlečou….jako tehdy…. nejen ve Varech.Všechny ty majetky německé i židovské, všechny ty synagogy tu stály a byly respektovány či alespoň tolerovány sto i více let. Lidé žili spolu slušně. A najednou ryk a povyk,proti kterému byli jeho odpůrci vpodstatě bezmocní a temný proud strhl a semlel i je. A teď se ten ryk a povyk ,i když pod jinými záminkami, zase zvedá a těmi odpůrci jsme najednou my, donedávna jen obyčejní slušní občané….. máme nějaké šance zastavit ten temný proud…?

  1. Příspěvek se špatně zařadil,ale ono je to stejně hlavní téma všech našich diskuzí – co dělat proti tomu zlu…

  2. Čtu Vaše články a mrzí mě, že jste nikdo za celou dobu ukrajinské války nezmínil naši zkušenost s rozdělením Československa. Došlo k tomu bez boje, bez jediného výstřelu. To mělo být radou pro všechny válečníky!!!

 2. Dnes podepisuji Vidláka na 98% (a to jen proto, že 100% by vypadalo blbě). Mého otce poslali, když mu bylo 20 let, na Slovensko „na Banderovce“, a tak jsem od raného dětství byl obdařen darem „předávání“ této historické zkušenosti. Kdyby dnes otec žil, vzal by pušku, kterou si z těch dob schovával, vzal by ji a šel…sice by daleko nedošel, ale vím, že by se s tímto ohýbáním historie nesmířil. Díky, otče, za „předání“….

 3. odjinud
  Pokud totiž někdo očekával, že Česká televize zařadí na dnešní večer nějaký film z období druhé světové války, tak byl zklamán. Na hlavním programu ČT1 je divákům ve 20:00 nabízen 4. díl kriminálního seriálu Místo zločinu Ostrava, po jeho skončení pak český kriminální film z roku 2009 s názvem Hrobník. Na ČT2 pak diváci mohou dnes večer zhlédnout francouzský historický film Černý tulipán (viz odkaz zde).

  Zdroj: https://nozicka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=801445

 4. „Skutočná moc je dosiahnutá, keď vládnuca trieda kontroluje materiálne náležitosti života, udeľuje a odopiera ich masám, akoby to boli privilégiá.“

  – George Orwell

  1. Myslím si, že to je podstata zotročení lidí.
   Vzít jim živobytí, bárs kecama a klábosením o pravdě a svobodě, a dovolit jim proti tomu jalově v rámci jejich za-kona, demonstrovat .

   Můžete se podívat na film Zrození Planety opic

 5. Osvobodili jsme je… a oni nám to nikdy neodpustí… Tentokrát je to však jinak – už nikdy by neměla noha ruského vojáka vkročit na evropskou půdu, i když budou křičet, a oni budou, o pomoc – ať si poradí sami s tím, co přijde. Pokud zemřou, Evropa už byla po desetiletí po duchovní stránce mrtvá, fyzická smrt bude jediným přirozeným důsledkem. (Andrej Martyanov)

  1. Co to znamená ruská noha? Před tisíci lety nebyly národy, říkaly si plemena. Dodnes žijí plemena mimo oficiální jurisdikci, „politické hranice“, chcete-li.

  1. Tento stát jen naše lidi dehonestuje, vytváří podmínky aby se zesměšňovali, přitom vynakládá obrovské prostředky na cizáky sem dovezeným.

  1. Pro Jasl 8 května, 2023 (15:39)

   Ukončila jsem to, odhaduji, cca někde tam, co Vy, Jasle. Přiznávám se, nejsem odolný jedinec….

   Mmch, nečekala bych, že si Tomáš Lukavec pozve takovéhoto hosta (nějak to nesedí s jeho: „….S úctou k vašemu vnitřnímu bohatství….“)

   Přeji hezký zbytek krásného májového dne.

  2. Čas 42:25 a pán vlevo říká: „Sleduju ty sociální bubliny, samozřejmě“.
   Sleduješ leda hovno, chlapče.
   Nemáš na to čas a potom nemáš ani ponětí o tom, jak žijou úplně obyčejní lidi.
   Takoví, co za měsíc dřiny nevydělají ani třetinu té sumy, kterou tě stála technika, potřebná k natočení tohoto rozhovoru.
   Ano, mě by zajímalo, kde se líhnou lidi typu pana Lukavce, kde mají hnízdo, nebo jak se sebou mohou žít – a taky by mě stejně intenzivně zajímalo, kdo je platí.

  3. David Svoboda?
   Zaměstnanec Hermannovo ÚSTRku – ústavu pro studium totalitních režimů. V tom ústavu jsou dvě třetiny prověřených důvěryhodných osob zaměstnanci ministerstva vnitra ! Zbytek osob je taktéž důvěryhodný a prověřený. Studují spisy, ve kterých hledají , co by se mohlo dnešnímu režimu na lidi v archivech ještě dnes hodit.
   Věřím, že tenhle D.Svoboda je vzorek toho, co tam z našich daní živí stát.
   Český národ pro něj nemá hodnotu stejně jako pro každý nadnárod.
   Asijskovýchodní vliv je podle něj největší nepřítel lidské civilizace.
   Dezinformace je nutno eliminovat a dezoláty a dezinformátory taktéž….
   Umím si takovouhle zkřivenou lidskou kreaturu představit na postu ministra vnitra Pravdy Propagandy po příštích volbách.
   A toho se opravdu děsím !

   1. Neuvěřitelný žvanil, sebestředný blb.
    Vybírám pár jeho hlášek:
    „„Svoboda slova – to přece není žádná základní hodnota! To je jen prostředek k tomu, abychom se dobrali pravdy!“
    K demonstrantům – Vláda má říci „My respektujeme vaše reálně existenční trable. To jsou obavy a starosti zcela legitimní. Ale my nikdy nebudeme respektovat vaše šílené názory a my po vás půjdeme!“
    “ Nikdo nechce válku. Každý chce ukrajinské vítězství. Chcimírové nechtějí ukrajinské vítězství. Oni chtějí mír!“
    A tato existence si říká historik a my ho za blbost ještě platíme.

 6. ZPRÁVA OT Z HRABYNĚ.

  Tož sem uš doma z vyleta-cype.

  Hrabyňski pamatnik-cype je přerobeny na vystafku o druhe sfjetove vojně. S cele vychodni fronty-cype sem našel enom jeden napis BUZULUK a dva zasobniky do samopalu Špagin, inač ganc vubec nic.
  A s teho, co sem tam viděl a čital, sem pochopil, že uplně ganc nejvic trpěli židi a cygani f Českim protektoratě-cype, a inači u nas bylo fšecko fajne, bo byla robota, tak co.
  Venku byla ešče vystafka valečně technyki. Tam to synci zrobili teš fajně, bo fšecko, co vyrobili Rusacy, nebylo označene žadnou popiskou-cype.
  Cosyk malo je f chalupě, kaj byla gdysik hospoda. S teho je fčil ekspozyce te opavsko-ostrafské operace.
  O operacy su tam ze štyry panele, kaj to popisuju, aby temu aji ti vymaštění goroli kapku spravně rozumjeli…

  Nejhodnotnějši byla vystafka starych Wartburkuf, co tam přjely skuknut ten pamatnik-cype. Potom tam přyjel aji stary Maluch a ruske auta, Žiguliki a aji Moskfiče. A ku koncu řyjeli aji prave Fijty-cype, šestistofka a sto dvecet sedmička. A aji motorky-cype, stáre Jawy a jedna Zetka, ale enem jednovyfuk-cype. To bylo fajne jak cyp.

  A to je konec, bo se stara pobabrala bundu taku zelenobilu pastu, co tekla s kebaba. Teho kababa se kupila f stanku, ale moc to žrať nešlo, tak zme jeli dodom na čočkovu polifku-cype.

   1. Re: crusader

    Z jedné strany máte pravdu.
    Z druhé strany tam byly i nějaké ofiko projevy, takže jsem s napětím čekal, jak soudruzi vybruslí z nepříjemné situace, že Ostráávu-cype neosvobodili soudruzi z USA.

    Co bylo k popukání – byly tam samozřejmě i hudební vložky. Mně se nejvíc líbilo, jak soudruzi zahráli NEJDŘÍV slovenskou hymnu a POTOM tu českou.

    A samozřejmě bychom tam asi nejeli, kdyby Stará Jahoda neměla polovinu famílie na hřbitově v nedaleké vesnici. Už si tam jela vyhlídnout fleka…

    1. Čemu se divíte ? Máte blíže do Blavy nebo do Prahé ?

     Já jsem se někde dočetl, že ti Svobodovi „Buzuluci“ v počtu byli bajvoko dvojnásobkem
     našich pilotů s nezaplacenými trenkami a fuseklemi ve Velkomalé Británii. Kdysi dávno můj děda, důstojník československé armády dost kritizoval, že se letečtí dlužníci za ponožky moc nezmiňovali při oslavách osvobození. Dědo, klid , tam na nebesa. Situace se obrátila o 180 stupňů. Teď zas nikdo pod čtyřicet let neví, kdo to byl Ludvík Svoboda. Ale zas nejsme nikomu dlužni za spodní prádlo a boty. Už jen čekám, kdy se dozvím, že naši letci z UK odvážně létali nad Prahou a pomáhali při Pražském povstání.

 7. EU přesměruje 1,7 miliardy eur určených na silnice a další infrastrukturu v chudých zemích EU na výrobu munice pro Ukrajinu – The Telegraph.

 8. Anton Špelec alias agent Koudelka se konečně dočkal. Sedminásobná křivda od stařičkého mocnáře byla konečně napravena agentem z hradu.

   1. Zapadá to do praktických dopadů posledních 30+ let. Každý krůček ke světlým zítřkům má svůj dopad.

 9. Na dnešní večer plánujeme znečištění veřejného prostranství na místě odstraněného památníku a o kus dál návštěvu jednoho Ukrajince …

   1. Ne. Dosud vše pod mým nickem je ode mě.
    Nekopu za Spartu ani za Slávii, ani pod jednou ani pod obojí,
    poslouchám „od Bacha po Vlacha“, vepřoknedlozelo s potěšením a bez následků zapíjím kefírem, stejně jako například zavináče,v tom případě dávám přednost jahodovému či meruňkovému, jsem smířený s okopáváním ze všech stran od slepců držících se každý své části slona. Názorově jsou mi nejbližší Starý kocour, věcně také dvaačtyřicítka, Targus, Homer, Zpátečník, který mi i jinde dává zpětnou vazbu.
    Ovšem na druhou stranu, i zde výskyt jedinců s hypertrofovanou první signální vnímám jako poněkud diskomfortní i korigující můj optimismus.

    1. Prostě nevíte, čí jste. Je potřeba odkrývat všechny levely propagandy. A šťastný budete tehdy, když budete věci dělat, ne nad tím hloubat.

     1. Co Schumacher…Ale já dlouhodobý volič Klause st. až do konce jeho prezidentování (vyjma
      amnestie, ale aspoň na rozdíl od Lahva – tím nevraždil) bych se tu s radostí objal s 90% osazenstva. Asi počínající schizofrenie. Ačkoliv věkově zde spíše ten mladší.

    2. A samozřejmě, že Lex. Viz příkladmo trefná glosička kousek níž ke korunnímu majetku. Ale i vůbec.
     Na rozdíl ode mě se nevykecává úplně ke všemu.

 10. Díky Vidlakovi za hezký (byť pesimistický ) dnešní článek a dík všem, kdo dneska vzpomněli, proč vlastně sedíme doma.

  Dnešní zaryté mlčení ofiko médií je trapné a signifikantní. Z Lidovek pučí dokonce nalitý gesicht B. Posselta.
  Osvobození se v naši zemičce konalo po Plzeň …

  1. Deník patřil do roku 2013 do koncernu Rheinisch-Bergische Druckerei- und Verlagsgesellschaft, vydavatele deníku Rheinische Post, který v České republice rovněž vydával deník Mladá fronta DNES. V roce 2013 koupil vydavatelství Andrej Babiš, resp. jeho koncern Agrofert.

  1. Poslechl jsem jen kousek o „jeho“ nynějším majetku.
   A mám dvě poznámky resp. dvojjediný názor – myslím si, že
   1. to „vlastnictví“ je ryze formální /ve smyslu objektivní možnosti ho využívat k osobní potřebě/
   2. „rubáš nemá kapsy“

 11. Jeden z největších, nejdůležitějších a nejhezčích generálů v posledním tisíciletí má pochybnosti. Vyslal tedy z hradu informaci Urbi et Orbi: „Útočit na nepřítele typu Rusko je velmi obtížné.“

  1. V tomto s generálním prezidentem souhlasím. Přec jen ve Vyškově a posléze ve Westpoint něco pochytil.
   Navíc je prezident, má imunitu, může si to dovolit, i kdyby se to nejvyššímu exkvizitorovi jevilo jako něco proti něčemu.

   1. Nejkrásnější generál posledního tisíciletí ve Wespointu nikdy nestudoval. Účastnil se jen několika studijních pobytů ve Spojených státech (Defense Intelligence College v Bethesdě) a ve Spojeném království (štábní škola v Camberley a později Královská akademie obranných studií v Londýně), kde nakonec na King’s College London v letech 2005–2006 vystudoval postgraduální program mezinárodní vztahy.
    Na West Pointu studovat nemohl, protože se nemohl řídit jejich heslem „Duty – Honor – Country“ neboli
    Povinnost – Čest – Vlast. Žádnou čest nemá, protože zradil přísahu Vlasti.

    1. To byla nadsázka…. Na ono byl už v letech. Ne,že bych mu nepřál pekelný týden.
     To je také nadsázka, Westpoint není Seala.

    1. Když máme to výročí, tak pro srovnání:

     Hjalmar Schacht 143
     Arthur Seyss-Inquart 141
     Karl Dönitz 138
     Hermann Göring 138
     Franz von Papen 134
     Erich Raeder 134
     Hans Frank 130
     Hans Fritzsche 130
     Baldur von Schirach 130
     Wilhelm Keitel 129
     Joachim von Ribbentrop 129
     Albert Speer 128
     Alfred Jodl 127
     Alfred Rosenberg 127
     Konstantin von Neurath 125
     Wilhelm Frick 124
     Walther Funk 124
     Rudolf Hess 120
     Fritz Sauckel 118
     Ernst Kaltenbrunner 113
     Julius Streicher 106

     Zdroj: https://www.dotyk.cz/magazin/nacisticke-iq-testy-30000922.html

  1. Pán na své tvrzi…. toto přirovnání mě poněkud znepokojuje svým postkatastrofickým odérem a vyvolává nepříjemné asociace.

   1. Desetiletí nás do toho nutili… Kdyby mi někdo v 70. či 80. letech řekl, že jednou půjdu (vlastně tajně) s kytičkou šeříku k památníku osvoboditelů = Rudé armády, tak bych se nevěřícně smála…

    1. Jsem si dnes přečetl jistou dezynformaci, a sice ze byla znečištěna i střecha rajchstágu, stejně jako v tom 1945-ým

  1. Já jsem si dnes odpoledne přečetla v PL odporné výplody asi neexistujících mozků trabantisty Přibáně a poslance Ženíška.A to mne pohnalo k tomu nařezat v zahradě květiny, nalámat právě rozkvetlý šeřík a vyrazit na hřbitov v Karlových Varech.První kytička k památníku a hrobům padlých sovětských vojáků,s mým přibývajícím věkem se stále větší vděčností.Památník lemovaly ruská i naše vlajka, ráno zde položily delegace řadu věnců,bylo zde i dost drobných kytiček od lidí.Druhá kytička patřila vojákům americkým, neboť Vary ležely na demarkační čáře.Ti zde hroby nemají,tak alespoň symbolicky k Pomníku obětem všech válek. Třetí k pomníku Synů všech národů zahynuvších v roce 1945 v pochodu smrti. Zde jsem pocítila intenzivní touhu dofackovat od hřbitovního vchodu až sem toho přitroublého trabantistu,aby mu došlo,co to žvástal. Ale hlupákům nikdy nic dojít nemůže.
   Cesta k těmto památníkům byla lemovaná hroby mnoha pokolení německých obyvatel někdejšího Karlsbadu,z nichž jistě velká část těch, kteří žili v době Mnichova, toužila jen po klidném životě,po žádném ,, návratu “ do válečnické říše uřvaného Hitlera. Přesto tam byli dotlačeni války chtivými ,,aktivisty“ své doby, přehlasováni částí spoluobčanů podlehnuvší ,,velkoříšskému mainstrýmu „.Podobnost s naší současností vůbec ne náhodná…. Už kvůli všem těm klukům v naší zemi pohřbeným, ruským, americkým, anglickým, polským…. , kteří se kvůli nám nevrátili domů,dělejme vše pro umlčení všech hlupáků typu trabantista a odvolání lokajských politiků, kteří nás zatahují do dalšího megaprůšvihu.

   1. No v září 1938 byste v Karlsbadu žádného Sudetendeutsche, který toužil po klidném životě nenašla. někteří z těch klidných Němců proti své tehdejší vlasti dokonce i pozdvihli zbraň např. v Habersbirku dnes Habartov u Sokolova, ve Schwaderbachu (dnes Bublava u Kraslic), vše v relativně blízké okolí Karlových Varů.
    Zajisté myslíte tyhle občany Karlsbadu
    https://www.fronta.cz/foto/predvolebni-shromazdeni-sdp
    nebo snad tyto?
    https://www.fronta.cz/foto/shromazdeni-sdp-1#fotobox

    1. Ne, Crusadere,myslím spousty obyčejných matek, řemeslníků, majitelů lázeňských penzionů, pošťáků a nádražáků…. těch, jejichž protesty byly nejprve ukřičeny podobnými války chtivými hajzly typu mladý Kolář, Rakušan…, poté přehlasovány ve volbách přívrženci Henleina ne náhodou podporovanými z nacistického Německa (podobně jako jsou dnes ze zahraničí podporováni přívrženci a nakonec vítězní voliči naší pětikolky ),nakonec navždy umlčeny strachem z radikálních spoluobčanů a od roku 1938 nových pánů .
     Ano,velmi dobře znám příběhy ze Sudet roku 1938,ale znám i spoustu dalších, příběhy těch úplně obyčejných lidí, kteří opravdu nechtěli ani Hitlera,ani válku, naopak toužili po normálním klidném životě v bezpečí, na svých generacemi vytvořených majetcích.Takových lidí jako jsme my dnes tady na Litterate třeba.Chcimírové,dezoláti,vysmívaní,odsuzovaní dokonce už k trestům vězení,zavrhovaní někdy i vlastními dětmi! Myslím, že jejich a naše zkušenost se s postupujícím časem moc lišit nebude. Copak Vy si snad myslíte, že všichni ti němečtí staří hospodáři, učitelé, lékaři, hospodyně najednou zatoužili zabíjet české četníky? Kolik z nich se děsilo za dveřmi svých domů běsnění ordnerských bojůvek,kolika z nich nedovolil strach nehajlovat, když to bylo uzákoněno jako povinné….? Asi jako tolika českým rodičům, kterým nedovolil strach neodhlásit děti z Pionýra, třeba ?
     A myslíte, že když nahlíží na dění v dnešních Čechách třeba nějaký Brazilec, že se nedomnívá, že my všichni Češi nechceme dostat Putina do pytle na mrtvoly, že netoužíme po amerických základnách na našem území, že nejásáme nadšením nad odstraněním Koněvovy sochy a projevy Řeporyjce z multikáry…..? Ano, měl by rozlišovat, měl by chápat, že existují i odpůrci této politiky a jejích nízkých projevů, měl by chápat, že opozice nemá dostatek prostoru pro hlásání svých názorů a že slušní rozumní občané byli překřičeni trabantisty a přehlasováni voliči pětikolky. Neměl byste podobně zkusit pochopit, že podobně to mohli mít i ti slušní a rozumní v tehdejších Sudetech?

     1. Pekne jste to napsala, Olgo. Je to vse komplikovane.
      Ale ti (sudetaci), kteri se bali jit proti proudu, pak ztratili vsecko, a po valce zili v lagru nekde v Nemecku, nez se dali trochu dohromady.

      Ja si myslim, ze slusni a rozumni lecjaci byli, ale kdyz jsou slusni a rozumni bez patere, tak to stejne vsecko spatne dopadne. Nebo… kdyz jsou rozumni a slusni bez patere, tak oni vlastne rozumni a slusni nejsou. A nesou vinu na tom, co se stane.

      V Americe se rika: „Strom svobody se musi cas od casu ozivit krvi vlastencu a tyranu.“
      Ti, kteri si mysli, ze se to bez toho obejde, si delaji fatalni iluze.

      1. No, když vezmu současnou situaci u nás, Vevčo,kdy polovina voličů zvolila dobrovolně protičeskou vládu , tak by to bylo asi na občanskou válku….. Té protičeské straně se zatím dostává velké podpory ze zahraničí. Doufáme, že tato síla se už brzy oslabí a ztratí vliv…A hlavně,pro naši společnost je zatím asi těžko představitelné se navzájem zabíjet, zatím doufáme v odstoupení vlády, oslabení eurodiktátu…..
       A jak si přeložit “ rozumní a slušní bez páteře “ ? To tedy nebyli slušní lidé naši dědové a babičky, když se po rozhodnutích politiků podrobili protektorátní vládě a ve snaze nebýt zabiti pracovali a jen opatrně podporovali odboj ? I když původně bojovat s fašisty chtěl celý národ ?
       A potom, když se nepostavili další totalitě ? To byla opět situace na občanskou válku.A měla by smysl, když vše bylo o rozhodnutí dvou světových velmocí ?
       Ano, je možné, že náš národ již staletí neoživil krví strom svobody a proto máme co máme. Ale přežil by malý národ vůbec boje s velmocemi ?
       To ,co se děje,mi připadá opravdu bezútěšné, jsem z toho hodně špatná a říkám si pořád,co jsme během těch třiceti let udělali tak špatně, že to takhle dopadlo. A zda můžeme něco ovlivnit teď. Proto hledám u moudřejších – zde, u Petra Hampla, na Nové republice atd…
       Jsem zvědavá,co Amerika,kde se slušným lidem asi taky žije stále hůř. Vybojují si svou svobodu?

       1. Olga: „Ano, je možné, že náš národ již staletí neoživil krví strom svobody a proto máme co máme. Ale přežil by malý národ vůbec boje s velmocemi?“

        Zaruka neni. Na nic. Ale nestoji za to, se o to pokusit? Ja jsem z tech, co si mysli, ze Benes byl zradce a zbabelec, ktery nicil prave tu pater naroda.

        Byli nasi starici slusni, kdyz se *vubec* nepostavili protektoratu? Nebyli. Byli nasi rodice slusni, kdyz se *vubec* nepostavili komunisticke totalite? Nebyli. Byli slusni, kdyz mne vychovavali ke zbalectvi? Nebyli. Proto taky byl cesky komunizmus svatejsi papeze, a nadelal zbytecnych skod, treba fanaticke kolektivizace, ktera jinde byla mirnejsi. Tam hledat koreny toho, ce se podelalo za poslednich 30 let.

        Amerika bude bojovat. O tom nepochybuju. Jak to dopadne? Nikdo nevidi do budoucnosti. Ted se tu hodne mluvi o tom, ze je nutno vytvorit vzdalenost mezi nami a jimi (temi, co vse kolem sebe nici jmenem woke ideologie). Ja jsem z toho taky spatna. Kdo se deprivantum nebrani, dava jim klice od kralovstvi. Ale na druhe strane, zde je cim vic jasneji videt, ze ti u moci by radi vyprovokovali patrioty k nejake akci, ktera by ospravedlnila velky zatah proti vsem, co nesouhlasi a maji svuj nezavisly nazor na to, co se deje. 🙁

      2. Takze maji to porekadlo a zbejva jim este najit nejakej ten strom.
       Podle vlady a medii maji cely pralesy ty svobody….
       Na rozdavani.
       Ted este to zalejvani krvi , kdyz ten strom nikdy zadnej nebyl , vzdycky temer zalejvaji ty jiny../Z ciziho krev netece/.
       Vono tech mistnich ordneru tenkrat nebylo zase tolik , hodne posil pribihalo ,poslany a vyzbrojeny s ukolama vod sousedu.
       Pac to Chamberlain a Hitler potrebovali , nafouknout ty pocty ublizovanejch..Dneska to samy.
       Straslivou vec , zlocin , vlada udelala , kdy ve vlastni zemi vyhlasila castecnou mobilizaci v kvetnu po nejakym velkym utoku, masakru v noci , bestialnich a mirumilovnych fanatiku..
       /Na ochranu hranic/.
       Celej svet se tenkrat v 38 , na nas vrh , ze sme silenci a ze chceme vyvolat svetovou valku , ze sme ty nejhorsi a zavily nepratele miru..
       Besneni ved Hitler ,Goebbels , penili u huby a vedli to nadavani..
       Ze postrileli ordneri desitky nasich lidi..
       Za ten pokus ochranit si hrance sme museli bejt potrestany co nejvic..
       Se to probiralo na nejvyssich mistech sveta , jaky sme zlocinci..
       Aby sme byli po zasluze potrestany../Protoze to bylo na prvni pohled organizovany ,Benes mel roli a ukol vyhlasit tu mobilizaci prave pro tyhle ucely , ze chce branit vlast , aby zakryl ty pravy plany/.
       Kdyz sem prijel do Usti v 60. tak sem myslel , ze zadnej odsun nebyl.
       Nebo ze sem se octnul v Rajchlu. Pardon v Rajchu.
       Vsude se mluvilo nemecky . Meli jeste v Sudetech stranu socdem a kdo byl clenem toho nevodsunuli ..Kdo nic neudelal taky zustal.
       Ten Posselt by mel vydat seznam clenu ty jeho strany z tech Sudet.
       Kolik asi tech skutecnejch jeste zije..By bylo zajimavy.
       By to jinak dopadlo ,ze bere fondy z celyho sveta na nejaky falsifikaty.
       Ktery nevideli Sudety ani z ponorky..
       Nic neni slozity…
       Chudaci germani mne je jich lito , dostali po valce 9 miliard vod spojencu z Usa, tenkrat obrovsky penize , zbytek Evropy se delil vo 3 miliardy a my sme dostali …..Velky H.a zase H.
       Pac my nikdy nedostavame ,ale sme v existenci ,aby se nam kradlo a loupilo..

     2. Jistěže. Jenže kolik by se tady našlo, kteří by Vás upálili, kdyby mohli.

      Kdysi jsem provedl experiment otázkou:
      „Byli byste pro popravení Hitlera kdyby se ho podařilo naklonovat?
      Výsledek byl zdrcující. Tolik blbců v populaci jen tehdy nečekal.

      1. Ano, Schumi. Kolik je tech upalovacu, to jsme videli za covidu. Nejen kdysi mezi henleinovci. Ale kdyz to ti slusni a rozumni vzdaji a drzi hubu, tak maji ti neslusni a nerozumni pre. A co potom? Tragedie.

    2. A k těm fotografiím henleinovských shromáždění, které jste asi přiložil;(neotevřela jsem odkazy),mohu pro dokreslení podobnosti situace slušných lidí tehdy tam a dnes u nás přiložit třeba záběry sletů michprdů na Letné. Já tam nebyla i když na Letné bydlím.Vy ano ? A přece by onen imaginární Brazilec prohlásil: „Podívejte se, všichni Češi tu pravdu a lásku chtěli !“

     1. Re: Olga

      Nebudete mi to věřit, ale já jsem za svůj život potkal taky spousty slušných lidí.
      Bohužel jen jaksi dočasně. Pak se to nějak zvrtlo a já jsem přemýšlel jak to udělali, že jsou z nich takové kurvy převlečené za kamarády.
      K tématu slušných lidí – najděte si na netu výsledky voleb před podepsáním Mnichova. Byly necelý půlrok předtím.
      Pokud zvládáte procenta, přinejmenším vám lehce přimrzne úsměv na rtech.

      1. Ano.
       Je třeba nepřipustit, že něco bylo a už je to za námi. Že se to nedá odestát a nemá smysl se o to pokoušet.
       Tohle je právě případ mstivých opic z Třetí planety, které si z nějakého důvodu říkají Homo Sapiens. A není to jenom záležitost Kotlinky, ale celého světa.
       Tenhle pocit, že mi někdo něco udělal a já to nezapomenu a musím se mu pomstít je bohužel naprosto běžný.
       Pro mě je ta krevní msta jaksi nevhodná. Člověk žije aby se pomstil. A jiní čekají na příležitost aby se pomstili jemu.
       Negativismus.
       Hnus.

      2. A víte za jakých podmínek se volilo ? Pod ostrozrakem henleinovců by asi i nás přešla odvaha. Nastudujte si něco o tom. Já to znám z dokumentů i od přímých pamětníků.
       A když jsem psala o slušných lidech,myslela jsem konstantně dobré lidi,ne nějaké podrazáky.Ono je těch slušných celkem dost. I Vás za takového považuji,tak se snad neotočíte.🙂
       P.S. A procenta zvládám,a historii mám vystudovanou i průběžně se zájmem nastudovanou.A v Sudetech jsem žila a nyní často pobývám většinu života od roku 1967,to ještě žilo přímých pamětníků z české i německé strany,se kterými jsme se denně setkávali ! A na půdách baráků po Němcích,tam se našlo pokladů i dokumentů doby ! Ty volební lístky,o kterých píšete ,jsem měla v rukou,studovali jsme je podrobně a dověděli se od pamětníků řadu podrobností o podmínkách,za kterých byli Němci na vesnicích a v městečcích už tehdy nuceni volit. Nebo si myslíte, že ti zfanatizovaní tolerovali jiné názory ? Když je netoleruje ani náš miloučký fialový premiér ? A znáte jak se žilo třeba v Krušnohoří za krize ? Ono nic nemá jednu příčinu.
       A nepíšu zde žádnou obhajobu německých fašistů a plně uznávám vinu hitlerovského Německa na rozpoutání té nejbestiálnější války v dějinách lidstva. Jenom vidím, že slušní lidé sice ( s Rollandem) ještě žijí,ale vždycky to mají těžké a většinou jsou převálcováni těmi řvouny a rváči a i teď se bojím, že to tak i u nás dopadne. Howg !

        1. Nevím jak to říct.
         Ale opravdu funguje princip zrcadla. Naposledy jsem to zkoušel v Rusku. Když je člověk přátelský a „má klobouk v ruce“, přijímají ho skoro všichni. Bezďáci, chuligáni, opilí námořníci, průvodčí v autobuse když si zapomenete peněženku, mladí kluci v prodejně mobilů, bohatá bytná, kolegové v tamním rozhlase, mnich v pravoslavném chrámu, prodavačka ve stánku atd, atp.

         Jen jednou jsem narazil. Byla to od pohledu Mongolka, která umývala výklady. Ale možná jen proto, že mi nerozuměla. Ni rusky, ni polsky, ni německy a v zoufalství ani česky. Byla česky řečeno od pohledu nas*aná.
         „Idi na chuj!“ – tolik rusky uměla. Šel jsem pryč.

         1. To bych potvrdila,pane Kocoure. Já jsem, až na jednu výjimku, nikdy nezažila problémy na úřadech, vždy jsme se slušně domluvili a v rámci možností mi vyšli úředníci vstříc či pomohli.Za obou režimů.A to jsem slyšela stížností na chování úředníků ! A těch úřadů bylo….nejen českých…. A úplatek jsem nedala nikomu za celý svůj život.
          Jedinou výjimkou je stavební úřad, který mne zdrtil ani ne chováním úředníků,ale hlavně rozsahem požadavků, kterými dnes zasahuje i do vnitřních úprav objektů.Z majitelů nemovitostí dělá naprosto nesvéprávné jedince.To mne opravdu zdrtilo.

          1. Jistě, paní Olgo, také víte, že převážnou část Karlových Varů, stejně jako Rybáře i Tuhnice vybudovali za peníze bohatých Židů z Hroznětína.
           Ti vlastnili a řídili spoustu průmyslu v celém Egerlandu. Pivovary, porcelánky, doly a šachty, úpravny, elektrárny….
           V Karlových Varech, stejně jako v Sokolově, v Kynžvartu a dalších městech měli synagogy, které lehly popelem. V oblasti bývalo přes dvacet židovských hřbitovů.
           Jejich majetky byly arizovány a majitelé skončili v koncentrácích.
           Místní obyvatelstvo v lázních a v továrnách či manufakturách pracovalo sezonně.
           Ve věstníku z roku 1926 jsem viděl počty obyvatel a po německé národnosti byla v řadě měst a obcí na druhém místě národnost židovská.
           Kniha Zdeňka Šmída “ Mé staré dobré Vary“ mě opravdu překvapila a v mnohém poučila.
           Ano, zdejší obyvatelstvo bylo obětí zájmů těch „lepšolidí“ tehdejší doby. Jim, jako dneska, složila média i politici.
           Je to varování, které, jak píše pan Vidlák, těžko vysvětlíte nepamětníkům a hlukoslepým současníkům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *