12 června, 2024

Přání Vidlákovi

Autor textu: K42

Chtěl bych z propasti času vytáhout komentáře, které někdy bývají na úrovni (nebo lepší) samotného článku.

Už malé dítě se poučí, že velké věci se obvykle skládají z menších a jdou rozebrat; občas jen destruktivně. Úžasné je zjištění, že postup lze otočit a z menších věcí sestavit ty velké – caparti to pak trénují na různých Lego a Merkurech.

Ale v dospělosti na to mnozí zapomenou. Velké věci, například firmy a instituce, se zdají příliš velké, na to aby šly nějak sestavit z malých – vypadá to jako nemožný úkol, příliš náročný a dlouhodobý, než aby vedl k úspěchu. Pustí se do toho málokdo a ještě méně lidí vytrvá.

Je to obtížná cesta, lemovaná nebezpečím, na které číhají kromě nepřející konkurence také různí silniční a lesní loupežníci, na moři pak piráti. Každý chce urvat bezpracně kousek, nemaje dost pracovitosti, erudice a odříkání, aby si zařídil svoje vlastní.

Kapitán a posádka musí provést loď úžinami, ve kterých číhají různé Skylly a Charybdy, přičemž ani na volném moři není plavba bez rizik. Ale občas se i nemožné povede – jen je potřeba se kromě naděje a štěstí také pořádně ohánět. I přes to, někdy přijde tajfun nebo tsunami a je nutné začít úplně znovu.

Vidláku, přeji hodně štěstí a vytrvalosti.
Jisté už teď je, že nyní uslyšíte mnoho hlasů, že se pokoušíte o nemožné: za pár let pro změnu budou tvrdit, že něco tak velkého jste nemohl udělat, tudíž to zřejmě platil Soroš Babiš a vtipně tomu podniku vymyslí nějakou deklasující přezdívku.
Jelikož fantazií netvůrčí zakyslíci neoplývají, bude to zřejmě „Čapí hnízdo 2“.

40 thoughts on “Přání Vidlákovi

  1. Jak jsem napsal své kamarádce angličtinářce Dagmar Vítkové, která jej tehdy při návštěvě v Brně ve společném podniku s Brity provázela – „Hlavně se neposrat!“
   Chápu, někdy je to těžké.

   1. To je za hubičku. A má to pro občany Spojeného Království, celý Commonwealth obrovský kulturně politický význam. I pro mnohé z ostatního světa. Někteří se i zúčastnili….
    Skvěle investované peníze.
    Kolik na hlavu, občany České republiky dosud stála podpora Ukrajiny?
    S jakým přínosem pro nás? Nemluvě o dalších penězích na podporu cizích zájmů?

    1. No spočítaly-li by se přímé příspěvky, zbraně. léčiva, sbírky ovčanů, firem, odborářů , ju a taky daně, které byly snížené za dopočitatelné položky….. šmárjá myslím, že bychom anglány trumfli levou zadní.

    2. Bylo a bude to samozřejmě drahé, jen jeden dotaz, prosím:
     Když už to bylo/je/bude drahé, nějaká „korunovace“ by na skladu nebyla ? Však to znáte – Chléb a hry …

 1. Dneska jsem úplně náhodou zabrousil na archív zaniklého /v původní podobě/ webu „Bavorovy poznámky“ z před deseti let, a tam na svůj článek včetně diskusí https://poznamkypanabavora.wordpress.com/2013/05/18/lex-o-odsunu-aneb-pokracovani-za-tyden/
  a posléze na článek přítele Godota https://poznamkypanabavora.wordpress.com/2013/05/24/na-cem-selhava-penzijni-reforma/
  Obojí jsem přelouskal.
  Můj závěr?
  „Nihil novi sub sole“.
  Jenom hloubka sraček, do kterých jsme se ponořili, dosáhla neuvěřitelné úrovně.
  A to jsme ještě velmi daleko ode dna, byť se těmi sračkami zalykáme a rychlost ponoru akceleruje.
  Kupodivu, Godot i já jsme to tak nějak předpokládali, i když jsme ještě netušili, co přinese následující rok.

  A závěr konečný?
  Dva bonmoty – „Kdo chce kam, pomozme mu tam“, resp. „Každému, co mu patří“.
  Což se vztahuje k tomu budoucímu „rytí držkami v zemi“, jak už se na poraženou kolonii patří.

  1. Díky Lexi za připomínku „lepších časů“ kvalitními texty, včetně diskuzí …
   S dneškem souhlas, jen doplním, že tato kolonie nebyla poražena, tato kolonie sama, dobrovolně – ba přímo radostně, políbila jakoukoliv velkou „holínku“ nejen v okolí, a přechodně vlezla do zadku komukoli zalíbenému, dokonce i bez požádání …
   Až tam to zatím praporečníci pravdy, lásky, trhu a svobod dopracovali ( samozřejmě bohužel za přispění samotného plebsu ) …

 2. Je to akorát rok, kdy jsem si řekl, že to prostě půjdu zkusit. Že opustím tu bezpečnou a relativně malou bublinku tohoto blogu, kde si prostě budu jen tak kritizovat a jízlivě komentovat a zkusím doopravdy něco změnit.
  Řekl jsem si, že to nebudu dělat zapsáním se na kandidátku. Že zkusím vybudovat podpůrnou strukturu pro lid i politiky. Takovou, aby byla neopominutelná. Je to zhruba rok, kdy jsem napsal, že mým cílem není být premiér, ale pokusit se docílit toho, aby budoucí premiér četl Vidlákovy kydy.

  Musím říci, že to bylo těžší, než jsem si myslel. Sežralo mi to takřka veškerý volný čas a vyvrhli mě z komunity, do které jsem ve Vidlákově patřil. Všechno jde pomaleji, než bych si přál. Takřka každý den vyskakují nesmyslné překážky, které by vůbec nemusely být. Dodnes je horší se popasovat s byrokratickou hydrou a lidskou hloupostí než s nepřáteli. Náhodný průser je pořád mnohem horší než kterýkoliv Cemper nebo Bartkovský.
  O většině věcí nemohu mluvit, protože bych se už nikdy nic nedozvěděl. Ale vím o záměrech většiny politických aktérů víc, než bych si přál. Je to jak stavět Národní divadlo. Pořád je v něčem problém a nejhorší jsou kverulanti.
  Ale jde to. Nemusel jsem vzdát nic z toho, co jsem si vytyčil. Pokračuju. Rád bych řekl, že mi stačí ještě ty čtyři měsíce a pak už to pojede na plné pecky… dělám vše pro to, aby to tak bylo. Ale vím, že se to prostě stihnout nemusí.
  Každému, kdo přijede, tak mu svůj záměr vyložím a vysvětlím. Ještě nikdo neodjel zklamaný. Nikdo mi neřekl, že to nepůjde a dokonce mi ani nikdo neřekl, že je to hloupost.

  1. Když to tak přeložim,je to jako koňský závod, vsadit si na nového koně, možná vyhraje.Staré koně už jsou stejně k ničemu, jenže závod se jede podle určitých pravidel.

   1. Ne, moje strategie je strategie stáj. Být stájí, která si vybírá koně, kteří mají šanci vyhrát. Koně se mohou měnit, stáj, zůstává.
    Tohle dělají naši soupeři. Mají podpůrné struktury. My je musíme vybudovat také. Potřebujeme, aby záleželo na podpůrných strukturách a ne na jednotlivcích.

    1. řekla bych ani jedno ani druhé, až to bouchne, tak všechn y zveřejňované a plánované plány budou naprd a pojede to fofrem.

  2. Ano, ještě před tím jsem Vás nas.ala poznámkou, že stále střední proud, dokonce jste nechal očkovat svou dceru… Udělal jste velký krok, držím palce. Je jedno, jestli s Jindrou, nebo Vás osloví někdo jiný, přiznám, že snad raději, ale budu Vám ty palce držet tak i tak. 🦊

   1. Já jsem dceru naočkovat nenechal… to jsem nikde neřekl, to mi přišili jiní. Já jsem řekl, že bych neměl problém s tím, ji naočkovat. Ale také jsem řekl, že na to nebudu spěchat, protože mladé lidi covid nezabíjí. Že prostě počkám, co bude.

    Ale to je stejné jako teď s Rajchlem. On v podstatě řekl, že než vystupovat z EU, tak je lepší proti ní vystupovat euroskepticky a připravovat se na to, co bude, až se sama rozpadne. A hned z toho nějaký dobroděj udělal to, že Rajchl je prounijní.

    Já tohle dost sleduju a lidi, kteří naskakují na tyto narážky aniž by si o tom cokoliv pořádně přečetli nebo se podívali na video, řadím do škatulky „nepoužitelní“. Budou věčně kverulovat, ale nikdy nebudou doopravdy vědět.

  3. Vyvrhli…. sebe. Aniž to tuší.

   Projekt je, řekněme, přinejmenším zajímavý.
   Jenže rozhodnou volby. Jejich hybatelem nebude „Vidlákovo“. Ono může být směrovatelem. Dějinným hybatelem, bez výjimky, jsou objektivní poměry.

 3. Když už americkou základnu tak i americkou svobodu slova.
  Zdejší držhubné paragrafy jsou v rozporu s ideály nejsvobodnější nejdemokratičtejší země světa. Ke které zdejší vládnoucí vzhlížejí jako k božstvu.
  Když už, tak už.
  Všechno nebo nic.

     1. Jistěže, i tak lze. Podle Knihy knih, mana tak poskytnuta byla.
      Končívá to různě. I posledním vrtulníkem ze střechy americké ambasády.

   1. Ač nejsem přírodozpytec a v čeledi nepřežvýkavých prasatovitých sudokopytníků se orientuji jen zpola, domnívám se, že se nejedná o podsvinčata, nýbrž o pěkné svině.

    1. Jistě. Však jde taky jen o přirovnání, METAFORU – jestli víte, co myslím.
     Podobně – když řeknu, že Mirka Zděšená čumí jak vrána do kosti, taky to zdaleka neznamená, že by uměla létat. A co my víme – třeba umí; tipoval bych na Pavlu Řeporyjci (= na koštěti).

     Ale to jsme odběhli od věci. Váš zoologický postřeh víceméně sdílím. Dokonce to v sobě nese jistou naději do budoucna, protože – prý – na každou svini se vaří voda.

     1. Kdyby to s tou vodou byla pravda, tak jen „české zakázky“ by znamenaly dlouhodobé vyčerpání zásob tekoucí, přehradní, rybniční, jezerní, punkevní i podzemní vody ( včetně pitné ) v širokém středoevropském regionu …

      1. Na druhou stranu by došlo k částečné úspoře energie, neboť předpokládám, že technologie tepelné úpravy sviní a žab jsou v podstatě totožné a tudíž by se voda vařila pomalu.

  1. V Americe mají svobodu slova? Odkdy?
   Zkusil jste tam, nebo i tady poznamenat, že černoši byli původně přivezeni do Ameriky výhradně na práci – a u toho mělo i zůstat?

   1. Maji, od te doby, co vyhodili Brity a dali to do ustavy. Co se cernochu tyce, nedavno znamy novinar a tvurce komiksu se vyjadril, ze jedine reseni je „pryc od nich.“ Sice jeho strip vyhodili z nekterych novin, ale na to on kasle, je dnes bohaty a na internetu publikuje dal.

    Nedejte se mast tim, ze lecjaky aktivista by chtel takove lidi umlcit. U vas doma je to horsi. Viz pani Bednarova.

    1. No a co ten Tucker Carlson?
     Nechci nějak popichovat , třeba je to jen obava, ze majitele Fox News budou platit potřetí soud , na stranu druhou po jeho odvolání klesla sledovanost a cena akcií…

     1. Myslim, ze Tucker bude mit velky vliv jinde. A vetsi svobodu.

      Ano, pochopitelne, moc jim do toho zacal kefrat. Fox News neni zadna disidentska stanice…

      1. Fox je disidentska stanice asi jako je Babis reprezentant Alternativy.

       V obou pripadech se jedna o znouze cnost.

       V USA ale aspon Fox News mate.
       V Cechach je CT/Nova/PrimaCNN… vymalovano.

    1. Vod sepsani ty knihy Dolfem , kazdej vedel na cem je , my sme vedeli , rus vedel ,
     brit vedel , ze nesmi zbrojit , aby si moh pucovat atd.
     Vedelo se , kdo vydela , kdo prodela, kdo stezi prezije , neprezije , nase vlada vedela a dokonce lidem predstirala , ze mame armady a vyzbrojene s opevnenimi , ze bude organizovat obranu naroda, aby se vydelal nejaka koruna ,obrana neni zadarmo a pak to hned vsecko spadlo…
     Akorat jako vzdy ,mega Zisky v bankach rostly a rostly, ani je nenapadne nekdy taky spadnout..
     Diky velkymu a mocnymu pisteni, nemocnyho Dolfa..
     Se nedovime, kolik prihral bohacum, ale delal co moh..
     To bylo s pujckama nutny , ponevadz krize vod 1929 nechtela skoncit ,lid se hladem bouril a to se vyresilo s pomoci ukrutne Obetavyho Dolfa..
     Zadna obrana z niceho nic najednou , nebyla nam povolena ani spojencema..
     Jenom Hacha branil , rovnou do protodoktoratu.
     Spojenci furt taky predstirali , ze sou nase spojenci se smlouvama ,to bylo dulezity , aby nam mohli vsecko prikazovat , ale byli za nasima zadama spojenci jinejch..
     Vlada vo tom samozrejme vedela uz davno ,kdyz ale je ta svoboda slova v demo tak se vsecko nerozkecava , este by se to dozvedel nepritel..
     To je taky zajimavy , kdo je vlastne porad ten samej nepritel…
     Spojenci musej bejt. Bez nich to nikdy nejde..A zase mame ty spojence..
     Zase by sme nevedeli co si pocit. A nebudovali treba obranu na nepritele.
     Polak mel fasistickej rezim vod 1923 a vypukly tam vzajemny a kruty nenavisti v dusledku..
     Dolf zacal valku a uz v zime nemel ani zradlo pro vojacky. Prikazal , ze musi brat mistnim. I podlikacky sakumprask, to ale nedopadlo dobre , mistni utikali do lesu a Stalin jim tam zacal hazet, co bylo potreba..
     Potom uz nacista a vojacek nemel ani to, co si vyrobil. Protoze ..
     Partyzan si zased hlavne na ty vlaky a skoro 50% jich nedojelo..
     Lecos se hodilo. Zkratka nacista nemel a ruzich ustlano a pocitalo se s tim , aby to nemel lehky a zkolaboval v synchronu s rusem a osvoboditel aby vzal vsecko..
     Stalin ale plany hatil a je dodnes ve velky neprizni..

  2. No nevím, nevím amíci očekávají problémy na jižní hranici pošlou tam 1500 armády protože
   uvolnění omezení na covid
   „Konec pandemických omezení by mohl přivést tisíce k hranicím
   Hlava 42, politika, která umožnila rychlé vyhoštění mnoha migrantů na jižní hranici, bude ve čtvrtek zrušena. Úředníci se připravují na nový nárůst imigrace.“

 4. Při každých parlamentních volbách,se objevila nějaká stranička,uskupení,hnutí,slibující hory doly,pečené holuby přímo do pusy,jak zatočí s korupcí,jak pozvedne hospodářství a po volbách se zařadí do první linie.

  1. Píšu to už poněkolikáté, říká se tomu kanalizace hlasů nespokojených voličů. Zatím to fungovalo téměř v každých parlamentních volbách. A naposledy k tomu stačil jen nový název pro starý bo*del a jeho značně ojeté osazenstvo a pár hesel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *