10 prosince, 2023

Blížící se generální bitva

Dnes zlehka navážu na včerejší text o komoditním burziánství. Téma je velmi složité, burzovní vlivy jsou komplikované a i kdybych napsal deset textů na toto téma, stejně by to nebyl kompletní obrázek. Včera jsem víceméně teoretizoval a poukazoval na největší hráče a cestu peněz. Dneska budeme myslet politicky, Halík! Politicky.

Shrneme si fakta:

Na Ukrajině uvízlo v této chvíli cca 25 milionů tun obilovin, které v tuto dobu měly být už v Africe a Arábii. I když se OSN, EU a vlastně celý Západ budou snažit, tak do žní nevyvezou víc jak pět milionů tun a to ještě po velmi komplikované, dlouhé a tím pádem i drahé trase. Zároveň se to obilí zřejmě vůbec nedostane k chudým zemím, protože v EU letos asi moc velká úroda nebude a tak ledacos z toho obilí skončí zde. A co neskončí zde, to skončí u bohatých ropných monarchií, které si mohou dovolit platit i dnešní velmi vysoké ceny.

Země Sahelu prostě nemají šanci. Sice se tu pořád mluví o solidaritě, ale byznys je byznys. Levně jim to obilí nikdo nedá a ceny zatím nijak významně neklesají. Zároveň nikdo nemá moc zájem cenu snižovat. Když nějaký globální obchodník draze nakoupil, tak chce i draze prodat. Nestojí o to, aby se probudil a zjistil, že na snížení ceny komodit prodělal miliardy peněz.

Proto na jedné straně vidíme dojemnou starost, aby nevypukl hladomor, ale na druhé straně, nikdo nedá ze svého drahou pšenici, aby nakrmil nějaké prašivé černochy v Súdánu. Saúdská arábie je dost bohatá, aby nakrmila všechny, ale ona zásobí především sebe. O ostatní ať se postará Alláh. Dotované potravinové programy OSN jsou teď jako plivnutí v moři.

Teď právě sledujeme hru o ukrajinské přístavy. Ty jsou dílem v ruských rukou a dílem zablokované. Mají infrastrukturu pro nakládání s obilím a dokonce tam jsou i lodě. Jenže tu máme sankce. Navíc nám Rusko vystupuje ze světové obchodní organizace. Kdyby Putin chtěl, mohlo by se zítra nakládat a za týden by první lodě vykládaly obilí v Egyptě a Tripolisu. Jenže sankce. Ruské lodě vezoucí ukrajinskou úrodu by mohl někdo na volném moři zastavit, zabavit je a tak podobně. Proto Putin mluví o tom, že by se měly zrušit protiruské sankce a v té chvíli je možné okamžitě z Ukrajiny vyvážet.

To samozřejmě Západ nemůže udělat, protože by tím de facto Putinovi odkýval vítězství. Zároveň ale Západ není schopen Rusko a Ukrajinu nahradit. Není schopen prostě někde vyhrabat levnou pšenici a dodat jí do Afriky. Museli by si zase nabrat další úvěry, draze koupit a levně prodat.

Myslím si, že právě proto Putin říká, že ruská úroda bude rekordní. On vlastně říká celé Africe, že má dost pšenice, aby je všechny nakrmil. Dokonce ji má i za přiměřenou cenu. Ale ten zlý Západ mu nedovolí tu úrodu vyvézt, protože sankce a sám jinou úrodu vyvézt neumí. A Afričani to chápou. Začínají telefonovat Macronovi i Scholzovi, dokonce nejspíš telefonují i Bidenovi a všechny upozorňují na to, co se brzy stane.

Všimněte si prosím, že naši západní lídři stále ještě „dodávají těžké zbraně“ na Ukrajinu, ale dodávají hubou. Ty slavné nizozemské houfnice ještě neodjely a Zelenský o tom začíná stále víc mluvit. Realita je taková, že se dodává míň a míň. Veřejné mínění sice ještě křičí, aby se EU odstřihla od ruských surovin, ale všichni velcí hráči už dávno platí v rublech. A ti, co to nepochopili, ti dostanou příležitost si vyzkoušet, jaké to je, být doopravdy odstřižen.

Jakpak se asi změní veřejné mínění, až bude Středozemní moře zase plné člunů? Bude v té chvíli Ukrajina ještě někoho zajímat? Bude někoho zajímat, komu patří lodě a pšenice, které vypluly z Ruskem okupovaných přístavů?

Čím déle se dívám na válku na Ukrajině, tím více mám pocit, že ta válka je jen a jen záminka. Je tu od toho, aby ukázala na licoměrnost a neschopnost Západu něco doopravdy řešit. Je tu od toho, aby ukázala, že Západ je schopen dodávat zbraně a miliardy dolarů, když jde o jeho zájmy, ale na problémy bývalých kolonií sere pes.

Targus nás tady pravidelně upozorňuje, že i podle západních zdrojů má Putin na Ukrajině zhruba osmdesát tisíc vojáků. Tedy možná čtvrtinu toho, co mají k dispozici Ukrajinci. Smyslem není válku ukončit, právě naopak. Smyslem je válku živit. Smyslem je ukázat, že Západ problémy vytváří, ale neřeší, že západní pravidla jsou dobrá jen pro Západ, ale pro nikoho jiného.

Západ teď ukazuje, že ty univerzální hodnoty a lidská práva zase tak univerzální nejsou. Jenže, pokud by Západ dodržoval svá vlastní pravidla, tak už dávno není tím největším a nejsilnějším. Západ umí dodávat (drahé) zbraně na Ukrajinu, ale neumí dodat levné obilí do Egypta. Takhle to teď vidí tři čtvrtiny populace planety.

Ukrajina je den ode dne méně důležitým bojištěm. Největší bitvy se neodehrály u Kyjeva a v Mariupolu. Mnohem větší střetnutí byla bitva o rubl, která je zase jen malou šarvátkou proti bitvě o žrádlo pro černochy. Válka o plyn a ropu už také vypadá rozhodnutě. Všichni si pěkně zřizují účty u Gazprombank, Finsko bude odstřiženo, Rusko bude dodávat zase méně plynu a zase za něj dostane víc peněz.

Pomalu se blížíme k té skutečně největší bitvě – o dolar. Zatímco všichni západní lídři o překot dodávali zbraně a uvalovali bezprecedentní sankce, tak si v tom ajfru vůbec nevšimli, že dobrovolně odstřihli dolar od obchodu s Ruskem. Nevšimli si, že se světový obchod se surovinami v podstatě rozdělil na ty, co dostávají slevu a zároveň dostávají jakékoliv požadované množství a ty, co dostávají přirážku a ještě dostávají málo.

A válka? To už je jen záminka. Ukrajinská krev promazává soukolí tohoto zápasu. Ukrajina je pěšák v boji za dominaci Západu a dominaci dolaru. Pěšák, který je obětováván svými i protivníky. Pěšák, který prohraje, ať to všechno dopadne jakkoliv. Nějaký postup či ústup od jedné Zlámané Lhoty ke druhé, to nic neznamená. Ty hlavní bitvy se dějí jinde. Bitvu o rubl už Putin vyhrál, stejně tak v podstatě vyhrál bitvu o plyn a ropu do Evropy. Teď se začíná hrát bitva o protiruské sankce a hlavním bojištěm budou touhy hladových černochů. V běhu je bitva o hnojiva.

A pak… pak se bude bojovat o dolar. Generální bitva se blíží.

268 thoughts on “Blížící se generální bitva

  1. Je vůbec na Ukrajině ještě válka? Ukrajinci prchají z EU v nově nakoupených automobilech za desetitisíce EUR
   https://www.pokec24.cz/nezarazene/je-vubec-na-ukrajine-jeste-valka-ukrajinci-prchaji-z-eu-v-nove-nakoupenych-automobilech-za-desetitisice-eur/
   ————-
   citace z článku:
   „…Tisíce Ukrajinců prchají z EU, ale ne bosky, ne pěšky, ale ve zbrusu nových automobilech, lépe řečeno v zánovních, zakoupených v bazarech v EU, především v Německu a v ČR. Jedná se o ojetá auta v řádech 5 až 12 000 EUR, ale v koloně na proclení čekají i bazarová SUV za 30 000 EUR a nikoho ze slovenských novinářů z mainstreamu nenapadne obyčejná otázka, kde na to ti uprchlíci vzali peníze?..“
   ————–
   Tak to by mě zajímalo, kolik z těch ubohých válečných ukrchlíků, kteří si vezou z EU domů nová auta a čekají na slovenské hranici v délce několik kilometrů… tak kolik si domů také odváží český a slovenský ukrchlický příspěvek 5000,- Kč (možná i několikanásobný).
   Ta česká paní Marie, co se prokousala 14 formuláři pro získání státního příspěvku na bydlení a bylo jí přiděleno 112,- Kč si zřejmě nové ojeté auto nekoupí.

   1. No až na ten závěr, protože ASZ to s námi opravdu dobře nemyslí už od svého založení, myslí to dobře jen se svými členy, a to ještě jen s některými, bych s ním i docela souhlasila.

    1. To vám neberu, klidně souhlaste s čímkoli, co se vám líbí. Já jsem se zařídil také tak, což konečně každému i doporučuji.

     Chábův článek začíná větou: „A já si představil, jaké by bylo naše potravinářství, kdyby to do rukou dostali jen zemědělci z Asociace soukromého zemědělství.“

     Víte, já si někdy představuju věci, o kterých se mi pak v noci i zdá a pak se vzbudím zpocený hrůzou. Ale do novin o tom nepíšu.

     1. Také nejste novinář ale ne? Tedy předpokládám. I když ta představa, že by dostala do rukou potravinářství jen ASZ to je fakt hrůzná představa.

      1. 🙂 Novinář opravdu nejsem. – Víte, já proti Chábovi celkem nic nemám, někdy s ním dokonce vřele souzním.

       Ale tento jeho text mně strašně připomíná jednu (myslím, že kazašskou) pohádku o tom, jak se jedné dívce zdálo, že měla měla syna, ten syn vylezl na strom, z toho stromu spadl do vody a v té vodě se utopil. A pak ten sen vyprávěla ostatním ženám ve vsi a všechny ženy plakaly a litovaly toho utopeného chlapce a konaly smuteční obřady… šel kolem pocestný a ptal se na příčinu toho smutku. Když mu to vesničanky vypověděly, poklepal si na čelo, pomyslel si něco o bláznech a šel dál.

       Čta onen Chábův článek, klepu si na čelo a jdu dál.

   2. Hm, nevím Zakladateli co se vám nelíbí na tom článku. On tam nepíše, že se mají kravky porážet na pastvě, kritizuje tu Asociaci, co to vymýšlí.
    A na maso jsou určení především býci a to by asi byl dost nebezpečný akt. Ti se ani na pastvě moc nevyskytují a ty krávy tam mají telatata a pokud taková kráva co vodí tele, si bude myslet ve svém kravském mozku, že řezník jde pro telátko, tak ho nemilosrdně napadne a způsobí mu velmi vážná zranění.
    A také tam kritizuje naše polnohospodáře, že na místech, kde dříve rostla pšenice a kukuřice, neb byla původně polem, je dnes posečená tráva, za kterou dotyčný dostane dotaci. Dotaci totiž dostává za to, že vlastně nehospodaří.
    A to je kámen úrazu, neb jak píše dál, tak Indie nebude vyvážet obilí, neb se bojí možných problémů. Že je v Indii letos velké sucho, sice nepíše, ale to zase píší jiní. Letos se opravdu bude lámat chleba, pokud se Západ včas nevzpamatuje.
    Absolutně nechápu onu Asociaci soukromého zemědělství. Na pastvu se dostane pouze kráva, která je březí a březost zjišťují ještě ve stáji. U nás není většinou dobytek celoročně na pastvě.
    Jedině, že by jim šlo o poraněná zvířata, ale i tak je stádo bude chránit.

 1. Ad: autor
  No, neviem, komu daju africke staty (a nielen ony) za vinu, ze Rusko brani suverennemu statu vyvazat jeho vlastnu psenicu…

   1. A myslíte, že se informace dostane k Afričanům v téhle podobě?
    O kvalitě afrických novinářů toho moc nevím. Asi bude záležet na tom, jestli bude domorodec sjíždět Al Jazeeru anebo Al Arabíju. 😀

    1. Situace není v neutrálním stavu. Výchozí pozice je taková, že RF má v Africe reputaci dobrou a SŠA pochybnou. Kromě toho, obě strany svou aktuální reputaci neustále posilují. Toto zvrátit nebude jednoduché.

  1. JAHA, africké státy se nepřidaly k sankcím proti Rusku, nepřidala se Jižní Amerika, která má své zemědělské produkce dost. Nepřidaly se ani bohaté státy Perského zálivu, státy jako Indie, Pakistán, Vietnam, Čína také ne. Zůstaly na straně USA a EU pouze Kanada, Japonsko, Nový Zéland a Austrálie a Jižní Korea si vydupala ze sankcí ústupky.

    1. Je to natočeno u nás, na ceduli je napsáno Velká Bystřice (u Olomouce). Mne zaujal ten počet obrněné techniky, je to původem od nás?

     1. U Olomouce jsou Přáslavice.
      Mám pocit, že kdysi tam byli tankáni.

      Jestli si tam nedali sraz příznivci veteránů… Veteránem se stává každé vozidlo, pokud dosáhne třiceti let ode dne výroby.

 2. 1. února 2022 havaroval v Pensylvánii nákladní vůz CDC převážející 100 „možná infikovaných“ laboratorních opic, přičemž tři opice unikaly několik dní a nakonec byly uvězněny a zabity. Opice byly letecky převezeny do New Yorku z Mauricia, malého ostrova 400 mil od pobřeží Madagaskaru, a převezeny kamionem do nezveřejněného „karanténního zařízení“, které provozuje CDC (Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí).
  CDC mlčí o možných infekcích, které s sebou opice mohly přinést. Kenya Airways odmítla sdělit, kdo opice přepravil, ale uvedla, že již nebude provádět přepravu na podporu CDC.
  Kdo posílá nakažlivé laboratorní opice do CDC z malých ostrovů v Africe? A proč se to všichni zúčastnění tak zoufale snaží udržet v tajnosti? Takhle se pašují patogeny do Ameriky přes biologickou síť černého trhu? Jsou zvířata používána jako plavidla k zakrytí obchodu s biologickými zbraněmi? Nejvíce usvědčující důkazy o tom byly nalezeny na veterinárních klinikách na Ukrajině.
  https://www.nbcnews.com/news/amp/rcna14495

  1. Dokumenty a podepsany se nasly o infikovani malych deti tuberkulozou ,ale takovou na ktere leky nezabiraji /antibiotika/. Hned kolem na ty Ukrajine ,co za ty bichemicky laboratore taky bojuje..Je lepsi detaily nevedet..Neni to davno kdy Gates varoval o tech nestovicich a uz sou tady..Pisou ,ze se musi zrusit ustavy statu, zavest rychle a ihned ,jedna ta nejlepsi , jinak prej se nikdo nevyleci …

    1. Že ho ještě nikdo neoddělal zmetka jednoho postiženého. Má údajně také Aspergerův syndrom…tihle jsou asi vyhledávaní.

 3. Jedna z největších irských eskortních webových stránek nabízí mužům možnost prožít své „vojenské fantazie s ukrajinskými ženami (https://www.irishtimes.com/news/ireland/irish-news/irish-escort-site-offers-war-inspired-fantasies-with-ukrainian-women-webinar-told-1.4883113)“. Webové stránky eskortních služeb hlásí, že od zahájení speciální operace se počet ukrajinských žen zvýšil o 250 procent. Došlo také k prudkému nárůstu vyhledávání, které „zahrnuje nákup sexu od ukrajinských žen“ (v některých zemích je nárůst až 600%).

  1. Já tedy nevím. Jsem díky věku s libidem už fakt dost nalevacku. A spíš se jen kouknu po nějaké sexi prdelce než abych se někde snažil o nějakou aktivitu. Ale občas kouknu na weby, kde se hodnotí poskytovately intimních služeb. A holky z Ukrajiny jsou hodnoceny nic moc. Žádný GF přístup ale rychle hotovo a vypadni. Takže u nás to ze zvýšenou poptávkou nebude tak horké. Snad jen kdyby došlo k nějaké brutální cenové nabídce. Ale zkušení norníci tvrdí, že holky z UK nic moc.

 4. Před časem, když pětikolka smetla ze stolu Ježibabišovu ideu pomoci plošně po drastickém zdražení energií, jsme napsal, že z cílené pomoci se stane jen neskutečný úúúřad.

  Moje předpověď se vyplnila, 12 tučnýmu formuláři se prokousalo pouze velmi málo statečných úúředních procedur znalých občanů, z potřebných, kteří by měli na pomoc nárok se k penězům dostala jen nepatrná část.
  A ti, kdo celou formulářovou úúřední saunu zdatně absolvovali museli někteří vysloveně jásat.

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Pani-Marie-se-prokousala-vsemi-formulari-a-dostala-115-korun-Okamura-nazorne-popsal-jak-funguje-Fialovo-paraple-702959

  Paní Marie si koupila jedny cigára (ohýnek cigarety má vysokou teplotu, zahřeje) šťastně zavolala BINGO!

  1. Antivir Kasperski mi řve, že má neplatné certifikáty, takže ofafrně. Navíc hujeři z Nej ho blokují dál, takže mám smolíka.

   1. Milá Maneco a ostatní!

    Sice Sputnik moc informací nepřináší. Podle mne je to jen něco jako ,“jsme tady“, s mizivým informačním tokem.

    Ale kdyby se Vám po Spuťálu fakt stýskalo, tak:

    1. Stáhněte si prohlížeč Tor Browser.
    Prohlížíte v soukromí. Výhodou je, že otevřete stránky, které jinak neotevřete. Protože je, jakoby, neotvíráte z ČR – jak je to přesně, jsem to už, po instalaci, zapoměl, bo to k životu nepotřebuji. Šly tak otevřít, jinak v ČR „neotevíratelné“, stránky.
    (Pokud zůstanete jako anonym, NIKDO vás nemůže šmírovat, co prohlížíte za stránky. Nemůžete kopírovat obrazovku. Nebo stahovat. Respektive to můžete, alespoň to stahování, ale musíte se přihlásit a já to ani nezkoušel.
    Ten Tor Browser mam na telefonu. Na PC by to mělo jít také, ale to jsem nezkoušel.)

    2. Zadejte si Sputnik news nebo tak něco. Možná vám to bude chvíli trvat, páč těch odkazů na Sputnik je tak trochu moc, hlavně kritických.

    3. Jako koncovku dejte zemi, kde Sputnik bez problémů funguje. Třeba kz, jako Kazachstán nebo by, jako Bělorusko. Jednu to šlo i s Řeckem… Teď jsem to zkusil a vyjelo mi toto ____ https://sputnik.kz/
    Možná to teď (dříve to nešlo) stačí napsat v tomto tvaru. Rozklikněte a jste ve Sputniku.

    4. Nahoře na stránce je oranžový obdélníček, se zakulacenými hranami. Jsou to řeči. Rozklikněte a zadejte češtinu (Je dobré mít silnější připojení).
    Tak, a jste doma …

    1. Mně funguje taky. Díky, Maneco, to je ale překvapení! Jestli to nepatřilo k platbě v rublech… 🙂
     Jinak mám Avast, VPN a po 22. březnu mi nešlo ledacos, i aktuální konflikty.
     Tak jsem ve VPN změnila místo, kde se jako vyskytuji, prostě ne ČR. A vše se najednou dá otevřít (tedy ne těch osm zablokovaných, vyjma Sputniku – dnes).
     Domnívám se, že prohlížeče blokují pro lidi z ČR obecně.

     1. Tak som sa hecla, a otvorila sputnika z pracovneho pocitaca, ktory mi ide cez nemecku vpn, a ono fakt, sputnik cr bez problemu … na domacom som este netestla … na sputnik som chodila, len ked som chcela overit nejaku konkretnu vec ..

 5. https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Kolarova-Praha-6-pokracuje-v-prejmenovavani-Obyvatele-to-velmi-prekvapilo-702964
  —–
  (…) Rozčarování na Praze 6 v posledních dnech vzbuzuje změna původního názvu tramvajové zastávky Hládkov na Park Maxe van der Stoela. Tamní radnice tento krok místním vysvětluje tím, že nový název lépe poslouží turistům. (…)
  (…) Mluvčí organizace Regionální organizátor pražské integrované dopravy (ROPID) Filip Drápal uvedl, že jeden z důvodů přejmenování je i ten, že zastávka Hládkov se nacházela v ulici Myslbekova, zatímco zastávka Myslbekova se nacházela v ulici Hládkov. (…)

  Dává vám to smysl, žejo…

   1. Tak tohle je ten velikán:
    Max van der Stoel [fan der stul] (3. srpna 1924 Voorschoten, Jižní Holandsko – 23. dubna 2011 Haag) byl nizozemský politik a diplomat, člen nizozemské Strany práce.
    Byl ministrem zahraničí v letech 1973–1977 a 1981–1982. V letech 1993–2001 působil jako první vysoký komisař pro národnostní menšiny v Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).
    Van der Stoel byl prvním západoevropským politikem, který kontaktoval Chartu 77 prostřednictvím jejího mluvčího Jana Patočky,[1] jejich schůzku připomíná v Praze pomník. Byl vyznamenán Řádem Tomáše Garrigua Masaryka II. třídy v roce 1996 a je po něm pojmenován park u Mariánských hradeb v Praze-Střešovicích, v těsném sousedství Patočkovy ulice.
    Vysoký komisař OBSE a nizozemská vláda organizuje každé dva roky udílení mezinárodní Ceny Maxe van der Stoela za výjimečný přínos pro zlepšení postavení národnostních menšin v zemích OBSE.[2]

    https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Max_van_der_Stoel

    1. Jéžišmarja.
     Tak akční nebyli snad ani bolševici.
     I když, líp se budou kácet lavičky Vendy Lahvičky, než Fronta na maso.
     😀
     Každý režim musí složit hold svým Svatým.
     😀

   2. To do jisté míry platilo, dokud jsme ještě měli tu křivou páteř.
    Teď ji už máme hezky narovnanou, jsme suverénní samostatná země a musíme se podle toho chovat – suverénně preferovat cizozemské turisty, a ne trapně podlézat místním obyvatelům.

    Přece byste nechtěl i nadále říkat „vystoupíme na Hládkově“ místo libozvučného a stručného „vystoupíme na Park/u Maxe van der Stoela“.
    Cítíte ten rozdíl, žejo?
    Prostě to má už konečně úroveň.

    1. Já jsem chodila na základku v ulici Nicose Belojanise. A bydlela v ulici Ernesta Thälmanna.
     A kde je dneska Nicos a Ernest? 🤔
     Ách jo.
     😀

   1. Nechtěl se mi zobrazit komentář. Zkusil jsem to třikrát, nenačetl se, nechal jsem to být. Po čase jsem na diskusi zase podíval a našel tam všechny tři… Stejné.

    Hotovo,
    Zakladatel

    1. Dva smažu a jeden nechám, OK?
     Všechny byly ve spamu, jakmile jsem viděl známého autora, pustil jsem je, aniž bych je četl. – Admin prostě nemusí vědět a číst úplně všechno (ale měl by, měl)…

   1. Takže jak vidíte, má veškeré předpoklady pro to, aby se „u nás“ – ze samého vděku – po něm něco pojmenovalo.

  1. Ale no tak, Apoštole, vy jste přece študovanej člověk. Minimálně, nejste úplně blbej, a tak moc dobře víte, protože ty zprávy čtete opravdu poctivě, že Rus ve skutečnosti vůbec nevítězí a už vůbec se nedá říct, že by postupoval. A když tak jenom malinko, asi tak cca. 3 km/den. No, že to za měsíc může udělat stovku, a že už se dneska válčí měsíce tři… Tak to je malá věc.
   No, a jinak to taky může být tím, že ona ta RA zas až tak mizerně vycvičná, vybavená a hlavně motivovaná zkrátka nebude.
   Osobně se stále více domnívám, že to bude mít Afghánský scénář. Tam to ještě loni v únoru bylo taky v pohodě. Vládní armáda měla výcvik, zbraně i schopnosti tu oficiální vládu udržet navzdory všemu a všem. Loni touhle dobou se ji dávaly cca. tři roky a v červenci už jenom tři měsíce… No, a pak jsme se jednoho vlahého srpnového rána probudili a zjistili, že padl Kábul.
   Netvrdím, že i zde padne hlavní město, ale i tady věřím, v časovém horizontu cca. 4-5 měsíců, v totální kolaps té tolik vychvalované ukrajinské armády. Protože na rozdíl od těch opravdu dlouhodobě připravovaných a moderním vybavením vyfutrovaných profesionálních ruských (samozřejmě špatných) sborů nějakou opravdu efektivní bojovou sílu u těch nově narychlo formovaných UA brigád územní obrany, prostě nevidím. Jen co Rus zpacifikuje ještě pár elitních praporů (Dněpr, Ajdar…), tak tihle odvedení čtyřicetiletí tátové od rodin za Voloďu chtít umírat nebudou.

   1. 🙂 Víte jak se bojuje, když je manželka v cizině a žije si po svém a v novinách čtete, jak dobře si Ukrajinky vedou v escortu? Nic lépe nepodpoří bojového ducha. Úplné afrodisiakum!
    Perfektně vyzbrojená a vycvičená ukrajinská armáda vyhání Rusa a ten se nestačí divit. Nevíte jak dopadlo osvobození Zmijího (Hadího) ostrova u Oděsy? Poslední zprávy mám o potopení několika ruských lodí a zničení mnoha vrtulníků a letadel. Prý Rusy poslali do chuje a zlikvidovali je.

   2. Ukrajna vsude tizi na mysli a pak sou nasledky…A starosti , co nikdy..
    Vlastne nasledky z nasledku.. To by mohlo bejt lepsi, vono..
    Dale ,jsou tady este ty nenapravitelny, nevykorenitelny a zaroven popularni v ty oblasti ,fasizavislosti , jinde nenajdou porozumneni..
    Pak prijde na radu i opakovani ,jak uz to bejvaaaa..
    Kdyz ponechame jinde, ty jiny historie ,najdeme se v 1918 , kdy germansky armady zaplavily Ukrajinu. TY maji taky ty nevylecitelny zavislosti a sadisticko-compulsive , obsessive a psychopatisticky a jeste nakazlivy chovani.. Jinak nejsou stastny..
    Kdyz se nemohou postarat o jine narody …
    Skoro u kazdy ukr. vesnice , germanskej marsal a dalsi postavili sibenice a hojne popravovali ,mimo jine masakry , masove hroby ..Vsecko este ukradli ,co zbylo zapalili a potom byl hladomor , utrpeni tech co prezili ,nemoci , bida, silenstvi atd.
    To si zadnej neumi predstavit….
    Pak se veci nejak zlepsili , zapad videl ,ze zhorsili , to je jak se kdo kouka na vec,ze jo..
    Brzy potom se hodne ukrajincu zase tesilo s nadeji ,kdyz na svet se vymrstili Mussolini, Franco a Hytler..A porouceli kazdymu co bude..A tak to bylo ..
    Britove se chystali vyhlasit valku na Stalina ,na SSSR a nebylo to naposled..
    Meli strach,ze S. napadne Polsko sprateleny s Nacisty. Aby Polsko udatne ubranili..
    Ale trocha spechu veci napravila jisty CH,porad jezdil za Dolfem a kdyz ten dostal CR , uz nebylo mozny magora svrhnout,jak byl predtim , velkej umysl…
    Vsichni a nejen v Nemecku tak byli jednotne sprateleny..Treba Hess ..
    Kdyz se na U. zase dockali vypuklo jeste horsi , trvalo az do 1956 ,nez se od starosti na jine upokojili a Dolf taky nebyl.. V Nemecku,kam utekli bylo dobre, uz tam zacalo dalsi nacisticky hnuti v cele s Heusingerem NATO,, Speidelem, Gehlenem a tajna armada zase byla na svete..
    Prislo se na to ,bylo to proti Postupimskym dohodam , uz tenkrat chtel Stalin defasizaci, a tak se nemecka vlada ,Adenauer postarala, aby nehladoveli..
    Dale byly ty Sudetonemecky a jiny organizace ,zase plny starosti o jine narody.
    To jim nikdy a dodnes nedava spat..
    A to jim nikdo nesmi vzit !!!Je to stale stejny ,nekolik majitelu velkych medii v celym svet vzdycky diktuje , diktuje vladam a ty musi plnit normy..
    Taky maji starosti a obavy o svet..
    Pak se udalosti zase mlely az najednou se objevili ty pravy a taky zase na Ukr. od 2000 , Acenjuk, Poroschenko, Tymosenko,Kolomojsky a dalsi Oligarchove , Zeli a davy… i letadla padaly, a prostrileli se s Nuland do vlady…Aby se taky mohli postarat…
    /V 23 Dolf se taky chtel prostrilet , jako jejich vzor /..
    Cili retezy udalosti a pravidelne se opakujicich a s vice mene ,podobnymi vysledky..
    Vedle U.zase stacily dve udesny valky /tech pecovatelu o jine/,aby se odzavislovali a ted tam nemaji valky ani jiny fanaticky besy ,vubec radi.. Tak sou potiz…
    A zase starosti, co nikdy snad ,nekonci…

    1. Pro ouplnost. Co se tyce zminenyho Magora na svrhuti ,neni jasno,ani ted , jestli vcasny svrzeni bylo lepsi toho Chamberlaina, nez toho Hytlera…Vobou by byl sichr.

  2. Chodakovský, který velel dobývaní Azovstali i etapě postupného vzdávání se, v jednom z interview řekl, že ho velmi překvapilo, že na Azovstali bylo více bojovníků než měl on.

 6. Zdravím, pár poznámek:
  1. vyčítám A.A. že si myslí, že globalizace končí, že utrpěla těžkou ránu. Ne, tak to opravdu ne. Ani dolar nekončí, prostě je jen nutné si udělat v peněženkách další přihrádku (kdo zažil marky, šilinky, franky nebo libry, nemusí nic podstatného měnit) a vedle doláčů, holt mít rublíky a juany.
  2. teď argumenty pro bod 1. koukněte na tuto LNG lodičku, co pak asi dělá tanker z evidentně ruským názve, pod hongkongskou vlajkou, co vyplul z Ruska v Belgii? Ha? No co, odčerpává kapalný zemní plyn, co by tam asi tak dělal, že…
  https://www.marinetraffic.com/en/ais/home/centerx:3.215/centery:51.349/zoom:15

  Je to náhoda? Ne, není. Mrkněte na druhou, náhodně vybranou loď, zase, s vysloveně so ruským názvem Vladimir Rusanov (to fakt asi Američan, Japonec nebo Brit nebude) a vona, ejhle, vona nám jede z Francie, Dunkerqu, zpátky na Floridu, ne, tak ne, zpátky zase do Ruska:-)
  https://www.marinetraffic.com/en/ais/home/shipid:5282901/zoom:10

  3. Co nám tedy tyto dva případy ukazují? Dokazují, že byznys se dokáže během pár dnů, možná jen hodin přeorientovat. Že, jak správně poznamenal sakrasticky nedávno maďarský ministr zahraničí(?), že je pro zákaz lodních importů ruských energetických zdrojů do EU. Z Bruselu zatím velké ticho na tento návrh…no samozřejmě, Brusel pod vedením USA snadno zakáže plynovody a ropovody, ale na lodní dopravu už takové páky nemá, či přesněji, zákaz produktovodů, levnějších, zasáhne citelněji východní a střední Evropu, než pobřežní, západní Evropu.
  Ne, globalizace neskončila, naopak, dostala mocné impulzy se dále a více rozvíjet.
  Plyn do Čech bude syčet zase z Ruska, ale ne, že by byl dražší kvůli tomu, že ho budeme kupovat přes Němce od Belgičanů nebo Holanďanů, ale že prostě zkapalňování, transport a přeprava do Čech, bude 3x dražší, než dosud. To vysvětluji tak polopatisticky a známou věc jen proto, abych následně řekl, že sice Evropa je obětí US-RF konfliktu, ale 2. obětí, po Ukrajině, se mají stát země býv. východního bloku. Prostě, nemyslete si (vím, že jste si to nemysleli!), žepokud má Evropa zahynout, že zahyne celá a i s Bruselem v jednom okamžiku. Ne, tak to skutečně nebude. Začne to od východu:-) Češi a Slováci nejsou si pořád rovni s Belgičany nebo Holanďany ani v tom, co se týče vymírání…:-)

  p.s. aby mi nikdo nevyčítal, že to není o pšenici nebo řepce…tak, všimli jste si hladomoru v Jemenu, za poslední roky? Ne? Proč? Správně, média o tom nemluvila. Takže, když nebude žrádlo někde v Africe, tak se prostě o tom v Evropě psát nebude, tečka, hladomor, vyřešen. A až to skončí, natočí se dojemný film, který dostane cenu v Benátkách nebo Cannes…tedy 2. cenu nebo cenu diváků…

  1. Hladomor v Jemenu je strašidelný v tom, že vymírají právě malé děti. S těžkou podvýzivou choleru nezvládnou.
   A průjmy dehydrovanému batoleti nemůže matka podat před smrtí ani skleničku pitné vody.
   Tu hnusnou proxy válku sice vedou spřátelení Saúdi, ale o embargo na dovoz ČEHOKOLI se postarají Amíci.
   A nikoho to nezajímá. Ačkoli tady jde o promyšlenou genocidu šiítského živlu – Hútiů.
   Jsou v tom dozajista i emoce. Amíci nemohou zapomenout, že v roce 1979 dostali v Teheránu nakládačku, na kterou nebyli zvyklí.
   Americké “ diplomaty” , rozuměj agenty CIA, podrželi Íránští studenti v zajetí krásných kulatých 444 dni.
   A ještě o tom v Hollywoodu blbečci natočili plačtivý film Argo.

   1. Este bylo Mogadishu a predtim lod Pueblo ,severokorejec ukrad lod ktera se plizila kolem a byla spionazni s mnoha tajemstvima a 88 namorniku , ktery nic nezajimalo..
    Ve Vietnamu zase vojaci zahazovali flinty /podobny kvalitou jako predtim stengun, co dostali nasi parasutisti a ty zbrane meli predevsim za ukol ,aby se parasutisti netrefili do Heydricha/ /a kradli vietnamcum ty jejich AK-47 , pak vietnamci nemeli s cim bojovat..Predtim zase vyhrali 2. svetovou a osvobodili Plzen atd..
    Berlin a Dolfa bunkr zase branili francouzi z SS Divise „Charlemagne“…
    Ale ty ukrove dneska…

  2. Clinton napr. poridil tu genocidu v Africe, asi dvou milionu…
   Nejmin sou lidi lidma , tam kde, to zacina, na Strednim Vychode a v Africe. Pak se to stehuje dal a jinam…
   Bush to nedavno potvrdil. Taky porizoval..
   Nejmin sou lidi prave tam , kde je nejaky prirodni bohatstvi , tam ani lidi,lidma bejt nemuzou..
   Sou to nejaky ,tezko je nazvat..Tak se valkou zrusi , co nejvic..
   Nejlepsi to funguje zavedenim, tech lidskych prav../To si vezmou na starost akademici/.
   Svindlovani se neda ani zakazama uplne zrusit..
   Napriklad je dobrej priklad ta Prohibice..V Americe..
   Vrchnost neco zakaze a pak se se svindlama roztrhne pytel.
   Nevinny se rychle podvadet nauci a zacnou svindlovat, jako vo Zlatou Prilbu..
   Ve skole to nemusi deti ucit . De to uceni rychle..Beze skol , universit , bez ucitelu,pedagogu a bez ucebnic.
   Po vyhlaseni embarga amer. presidenta na vsecko do Japonska , vozily tankery ropu z Usa ,aby si japoci udelali poradny zasoby a meli na valku v Cine , potom dopuli az na Hawai ,jinak by japonci nemohli nic. Nektery si myslej , ze se vyhlasi valka a ze to staci..
   Nestaci.

  1. Klidek, my na to mame 😛 kuk (ale len uvod, pac zaplatene to nemam)

   Po nesmírně náročném pandemickém období číhá na české zdravotnictví další zásadní zkouška. V porovnání s původním očekáváním přichází do země více uprchlíků se závažnými zdravotními komplikacemi nebo chorobami. To pro nemocnice znamená větší nápor, pro pojišťovny vyšší náklady na péči a pro stát více starostí. Odborníkům navíc vadí potenciální zneužívání tuzemského systému ze strany některých běženců, a dokonce mluví o možném bezpečnostním riziku.
   Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/uprchlici-bezenci-ukrajina-ukrajinci-nemoci-lekari.A220520_201513_ln_domov_vag?zdroj=top

 7. Jen pro zaznam:
  Rusko prodává hnojiva do neutrálních zemí bez omezení. Stejná situace je i v případě potravin; protiruské sankce omezují pouze nepřátelské země.

   1. Takovej americkej oligarch neda nikomu ani cent. A zrejme se Putin ukazal v pravym svetlem, sysluje a taky nechce dat, ani zrnicko..
    Neni dulezity psat vo tom , ze si zapad nejdrive zakazal , vzit vod Putina cokoliv…
    Dneska mu patri Rusko a jak to vypada zejtra celej svet..
    Obavy sou veliky,jeho moc roste a moc.
    Ceskej lid se bude muset premistit do ilegality a odboje. Hey Drich, ceskej narod za okupace uzivil, osatil ,zatapel v zime,lecil doktorama /a este na nej byli stiznosti /,ale ted pride horsi..
    Ani do protektoratu zadnej nemocnej virus nepustil..
    Kde sou sakra ,zase nejaky ,
    parasutisti…

 8. Nu, Apoštolku, dneska je to úderné.
  A podle mě to nebude Putin, kdo bude muset v zájmu definitivní záchrany sáhnout k jaderným zbraním.
  Západ (a bohužel i my v jeho řadách) bude ten, kdo bude kolem sebe kopat v poslední tažení.
  Doufám, že umřu včas.

  Včerejší rodinná párty se podařila nade všechny meze.
  Tatarák z celé svíčkové (mojí produkce, jarní cibulka), topinky ze zlivického chleba, čerstvý česnek z trhu.
  „Falešný“ aperitiv – veltlín z Wachau.
  Bordeaux – Ch. Beaumont (prasklo na to 9 lahví z celého dvanáctikusového balení, ročník 2019), kdo chtěl pivo – Bernard s porculánovou zátkou.
  Jako zákusek domácí uzené od švagra a sýry (parmezán a ještě něco, co si už moc nepamatuji), olivy a tak. Sladkosti tentokrát ne….
  Pro zájemce jegrmaistr.
  Rozchod cca v 02:00.
  Obrovská legrace, někdy na hraně, ale všichni se máme rádi.

  Dnes ráno kousek na náměstí farmářské trhy – točí tam mj. i pivo, to bodlo. Žádná kocovina, ale přece jen trochu „jiný stav“. S nejstarším vnukem a mladším synkem (jeho tatínkem). Ostatní asi ještě vyspávají (Labuť určitě).

  Sláma u kravína! Heroinu sláva!

  P.S.: Citát ze Švejka: „Vyližte nám prdel! Éljen!

 9. (…) Bruselští váleční stratégové a plánovači dostali včera od Vladimíra Putina krutý Šach Mat!
  Ve středu 18.května se David Beasley, ředitel světového potravinového programu OSN obrátil na Vladimíra Putina, aby otevřel zablokované a obsazené ukrajinské přístavy pro export obilí z Ukrajiny se slovy: Pokud máte vůbec nějaké srdce pro zbytek světa, bez ohledu na to, co si myslíte o Ukrajině, musíte tyto přístavy otevřít!
  A včera přišla Putinova rázná odpověď – Přístavy otevřu, až budou přezkoumány (zrušeny) sankce na Rusko!
  Za touto odpovědí se skrývá Putinova současná obrovská síla. Jedinou větou Putin oznámil 125 milionům lidí na světě, kteří jsou závislí na dodávkách pšenice, kterou jim OSN nakupuje na Ukrajině, a potom zadarmo rozdává, že hlad mít nebudou, pokud západ zruší sankce.
  Co víc – dalším stovkám milionů lidí po celém světě, kteří za své výdělky nakupují ruskou, ukrajinskou a kazachstánskou pšenici, protože na světě neexistuje jiná možnost, jak by se nasytili, Putin oznámil, že vysoké ceny potravin a nedostatek mouky skončí v okamžiku, kdy Západ zruší sankce na Rusko!
  Jediný klíč k nasycení stovek milionů lidí na celém světě, a jediný klíč k levným potravinám pro celý svět, tak nyní drží v rukou Brusel a Washington, a budou si muset dát velký pozor, protože vztek hladových, ať už proto, že nebudou mít co jíst, a nebo proto, že si jídlo nebudou moci dovolit koupit, se může rychle obrátit proti nim! (…)

  (…) 18.května John Rich, čelný představitel několika amerických důchodových fondů a ředitel hlavního ukrajinského pěstitele obilí kótovaného na londýnské burze oznámil, že neskončí-li válka na Ukrajině velmi rychle, svět se dostane do období hladu a drahých potravin. ….. Jelikož od Karla Marxe platí za pravdu jeho zjištění, že kdekoli na světě se objeví dlouhodobý snadný zisk ve výši nejméně 30%, jako nyní na Ukrajině a její pšenici, kapitalisté mezi sebou rozpoutají války, aby se zisku zmocnili. ….. Richem řízené zemědělské podniky na Ukrajině se navíc soustřeďily na produkci drůbežího masa, vykrmovaného pšenicí. Tyto kvalitní kuřata se potom masivně vyvážela do arabského světa, kde začala konkurovat letité americké vývozní specialitě – vývozu mražených kukuřičných kuřat. Jak vidíte, jde o mimořádný byznys,… (…)

  https://www.michalapetr.com/mip-41-svetova-valka-o-obili-prave-vypukla-v-usa-priznali-ze-ukrajina-rusko-ze-sveho-uzemi-uz-nevytlaci/

   1. „Ať si tedy vypěstují vlastní obilí a prodávají ho ve formě srdíček.“
    Urcite neide o bezbrehy cynizmus, fandit zadrziavaniu CUDZIEHO obilia v CUDZICH pristavoch Ruskom, ktore bude chybat hladujucim, ze…

    1. Re: JAHA

     Nám zase zadržovali skopčáci roušky z Čajny.
     A to jsme s nimi ani nebyli ve válce, že ano…

     Jinak si myslím, že by Putin osobně neměl nic proti vývozu zemědělských komodit, kdyby si měl možnost zkontrolovat, že lodě nepřivezly do ukradinských přístavů vojenský matroš.
     Ale to by se zase nelíbilo Ojrosoudruhům.

     1. A krom toho kdo zaručí, že obilí z Ukrajiny bude opravdu pro chudé země v Africe? Snad EU? Nenechte se vysmát vy kdo tomu věříte. Nebo USA a Biden, ještě lepší vtip. Stejně by se s ním obchodovalo nebo „obchodovalo“ podle spekulantů, tzn. kdo dá víc. A to tedy ty nejpotřebnější země rozhodně nejsou..

      1. Ad: kočka šklíba
       „Snad EU? Nenechte se vysmát vy kdo tomu věříte. Nebo USA a Biden, ještě lepší vtip.“
       A alebo Rusko? – zabudli ste pri tom dodat, ze:-).

       Ide o OBILIE, ktore nakupuje OSN!, ktoreho clenom je i Rusko. Pri minimalnej voli clenov BR OSN sa da kontrola toho, aby obilie islo do krajin, pre ktore to OSN nakupuje, dohodnut za 2 dni.

       Ale to by niekto nesmel cynicky KALKULOVAT s HLADOM.

       1. A protiruské sankce, to není cynická kalkulace s hladem?

        Pozdravujte svého řídícího důstojníka a vzkažte mu, že jestli bude dělat protiruskou propagandu takto neobratně, dříve či později bude vyměněn za někoho Hořejšího chytřejšího 😎

         1. Já? To jste si mě s někým spletla. OSN obilí samozřejmě nekupuje, každý přece ví, že OSN nakupuje hlavně pufodédr (sypaný i kusový) a škumprnágle (rafinované i rafinovaně).

       2. NO ano JAHA, známe se. Tak kalkulace s hladem nám předváděly USA už nějaký ten pátek například v Iráku. Kdopak to řekl, že SMRT asi půl milionu dětí za to stálo? Nebyla to ta ropucha Albrightová? Nejen s hladem i s dětskou výživou a s léky.
        A nyní v Jemenu? To není Rusko, to jsou naši „přátelé“, tedy přátelé Fialy a celé EU a samozřejmě USA.
        Navíc, protože se neví jak to bude s úrodou na Ukrajině v letošním roce, neměli by si to obilí raději schovat pro svoje obyvatelstvo? Jste směšný JAHO, jako obvykle nakonec.

        1. Kočkopes Šklíba, zrovna včera nějaký havloid naříkal, že už nežije naše Madlenka.
         Že ta by uměla s Ruskem jinak zatočit. Biden je slabej.
         Věřím! To už by byla třetí světová. Bestie jedna Madlenka. 🤮

         1. Tu mrchu jsem upřímně nesnášela, nechtěl jí dokonce někdo ze naši prezidentku? Ne že by jiní kandidáti byli o moc lepší, spíše naopak, například Barel dobroty, ale tahle ženština to by byl vrchol hnusu.
          A jen dotaz, proč mě oslovujete Kočkopes Šklíba? Mám nick, takže třeba Šklíba mě nevadí ale Kočkopes?

          1. Re: KŠ

           Já nic, já muzikant!
           Tentokráte v tom prsty OPRAVDU nemám!

           Nicméně, když jste zmínila komolení přezdívek – představte si, že by vám někdo přiřadil před Šklíbu slovo „prasopes“. To už jsem zažil taky. A nikoli na netu, nýbrž naživo.
           Jenomže když dotyčný dojmem kříženečka tohoto druhu OPRAVDU působil…, to bylo tenkrát dilema…

           Jelikož nejlepší obranou je útok, nazvěte prznitele ještě vynalézavěji a zároveň mu slibte, že toho necháte ihned po něm. Občas to zabere…

      1. Na Myšlenkách jsem četla, že budou studovat boje v Mauriopole, že tam byly těžké ztráty vojáku Ruské armády. Chtějí přijít na způsob jak bojovat s nepřítelem, který používá civilisty jako živé štíty.
       Oděsa má být další na řadě, kde Rusko bude blokováno jako v Azovstalu.

       1. Ale kdeže. Oděsa není Mariupol. Tipuji, že postačí Oděsu oddělit od zbytku Ukradiny a bude vymalováno. Místní gangy si zjednají samy pořádek a Ivan jim Oděsu ponechá ve správě, jak to ostatně bylo odjakživa. Nanajvýš si tam Ivani odzkouší Terminátory 2, ty jsou pro boj ve městě modifikovány.

     2. Obavy z moznosti dovozu zbrani chapem, ale to by sa, myslim, dalo PRI PRICHODE do ukrajinskych pristavov kontrolovat. Cesty do nich kontroluju predsa Rusi.

      P. S. Mne pri tom hlupom faule Rusov (zadrziavat obilie nakupene OSN pre pomoc Afrike) nieco nesedi. Nemozu byt az taki sprosti, aby si neuvedomovali, ze nech sa budu snazit akokolvek to hodit na zapad (lebo sankcie, ak ich odvolate, obilie pustime), tak ze sa im to podari.
      Keby blokovali dovoz do EÚ a pod. (pre bohatych a v konflikte s Ruskom), to by pre treti svet nebol taky problem.
      Mne tam pri tej kauze svieti kontrolka – Cina. Jednak, ako uz pisal A.A. ma skupene 50% zasob, druhak, v podstate uz ovladla ekonomicky Afriku. Ocakavam preto, ze na vrchole krizy s obilim pride dobrucka zachrankyna Cina a dovezie (zariadi dovoz) obilia do Afriky…

      1. Miliardu hladových kroků v Africe nemůže nasytit nějaké OSN,prosťáčku. A zadarmo ještě,vždyť v Africe je a byl hlad,neb neměli čím zaplatit.Díky kolonialnimu panstvi západních zemí a postkolonialnimu doposud.

       1. To postkoloniální je ještě horší.
        Nic není snadnějšího, než dosadí v africké zemi zkorumpovaného vůdce, který umožní dal rabovat přírodní bohatství.
        Ostatně prítulné politiky dokáží dosazovat i u nás. Co teprve v Africe.
        A když se někdo vymkne a nedá zkorumpovat, tak hurá na něj. ( Kaddáfí )

      2. Můžete mi uvést alespoň jeden důvod, proč by ausgerechnet Rusko a Čína měly řešit to, co „demokratický západ“ za posledních 30 let rozesral?

       Obilí ve velkém produkují např. i USA a Kanada a vůbec nic jim nebrání napěchovat jím lodě a dovézt to do zemí ohrožených nebo už trpících hladomorem.

    2. Ale no tož tak, JAHO. Cynismus byly veškeré mnichovské dohody i nedohody, zadržování peněz,… ano, jsem naprostý cynik.
     Sláva u kravína.
     A pyramida s okem na dolárku. Přežil se.

 10. Huš kuš mynystrně pro válku v Česku a blízkém okolí promluvila 🙁
  „Hlavní pozornost byla věnována výcvikové misi v Mali. Ministryně Černochová při této příležitosti informovala své kolegy o probíhajících přípravách české armády na převzetí velení v této misi, které by mělo proběhnout v druhé polovině tohoto roku. Unijní ministři se zároveň shodli na nutnosti revize celé mise. „Potřebujeme záruky, že mise bude efektivní a naši vojáci budou v bezpečí. Vše se bude odvíjet od jednání s malijskou přechodnou vládou. Přítomnost Wagnerovy skupiny a tedy kolaboraci s Ruskem, nelze tolerovat donekonečna,“ sdělila v této věci ministryně Černochová.“

  1. Ta je tak kolosálně blbá, že se těžko hledá obdoba.
   Ona vážně NEBUDE TOLEROVAT Malijské vládě to, že tam nechce fratíky a jejich trapné ocásky, ale chce tam rusáky?
   A jak to chce zařídit?
   Ještě nedávno bych si dělal šprťouchlata z toho, že tam pošle všech třicet našich tanků, ale ona už je darovala Ukrajině. Pokud malijská armáda má jeden provozuschopný starý rezavý ruský tank, pak má přesně o jeden tank víc než armáda česká. Navíc – poslední bojová zkušenost české armády je evakuace z Afghanistánu. Na bojové úspěchy malijčanů si nevzpomenu – asi to bude tím, že nemají praxi v létání na podvozku boeingu.
   Ta kráva úspěšně završuje řadu našich ministryň obrany – Zpívající pěnice, Karolína Peak, Rambohafík, fialova kráva.
   Co jsme komu udělali?

    1. Myslím, že klíčová věta je:
     “ „Potřebujeme záruky, že mise bude efektivní a naši vojáci budou v bezpečí. “
     Vláda musíjinými slovy předem zajistit, aby byl nepřítel před nasazením hrdinných distributorů demokracie odzbrojen.!
     Ale i tak hrozí, že nějací kolaterální ztráti budou alespoň před svou eliminací házet kameny, což přinutí demokratizátory plýtvat stále vzácnějším střelivem, tolik potřebným k vývozu na Ukrajinu.

   1. To je taky zajimavy , jeste dodnedavna ,aby blba s lucernou hledal ,kdyz nejakyho nasli , byl vzacnej a vazenej..Skodit skoro taky nemoh.. Volnej trh.
    Mohli by jsme je vyvazet ,nekde urcite bude po nich poptavka ..

  2. Ještě nedávno byla superextrademokratka, která tvrdila, že každý stát má právo mít na svém území koho chce.
   Ovšem rychle dospěla a zcela radikálně otočila názor. Kdyby ta osoba měla skutečnou reálnou moc, tak nás zatáhne do jaderné války, kterou by ráda vyvolala.
   Z toho soudím, že je bezdětná, konec jedné genetické řady. Pámbu ví co dělá!

    1. Re: strejda, Občan

     Rada je tudíž jednoduchá. Pytel na hlavu a zezadu obě dámy „obšťastnit“ v takovém množství i kvalitě, že zapomenou, jak se jmenují, a sopl, který jim přitom vyletí z nosu, se zachytí až na pravém koleni.

     Garance ztráty zájmu o politiku, resp. o politikaření je stoprocentní.

       1. Přátelé, tohle není pornografický server, to za prvé. I pornografie se dá dělat s určitým vkusem, to za druhé.

        Takže jestli mně tady budete kreslit varianty možné kopulace těchto tří grácií, jednu perverznější než druhou, bez milosti vás smažu a nebude mně to ani trochu líto.

        Tak přísahám!

        1. Vidím to podobně.

         Zrovna jsem chtěl večeřet. A teď tohle!🥵

         A představa, že by někdo dokázal dobrovolně zprznit svoje geny s … a …, je obzvláště nechutná… 😮

         1. Koleda, koleda , at zakladatel, nelitostne zaklada..
          ….hadaji se chlapi v hospode , kdo ma nejvosklivejsi manzelku a jeden rika, ja kdyz ji chci ….., musim ji dat pytel na hlavu… , pozve vsecku domu, aby je presvedcil a nebyly zbytecny rozpory… Prijdou k nemu a von vykrikne, stara vylez nahoru !! , stara se pta, mam si dat pytel na hlavu ??nedavej, ja te nechci ……!!! , ja te chci jen ukazat !!!

        2. Re: Zakladatel

         Poslušně hlásím, že Občan a lujjza jsou PRASÁTKA zralá na pasťák, páč myslí jen na jedno.
         Fujky fuj!
         Já napsal „obšťastnit“, nikoli natěhotnit.
         Takových dam bych se dotkl na intimních místech leda násadou od smetáku, a to bych si na ni předtím natáhl takové ty rybářské galoše, co jsou až skoro do pasu.

       2. Aby nezacaly zpivat , mohly by prilakat toho z Ameriky..
        Taky nevidi kolem sebe nic. Pytel se vzdycky najde..
        Dneska zeny nakupuji a vybiraji cely tejdny plno satu , aby pak mohly chodit nahy , nebo skoro a plasticka operace se udela dle vkusu a chuti dotycnyho..
        Bych to nevidel tak beznadejne ..

 11. Za mě, dnešní text, naprosto přesná, možná až geniální, analýza. Mám jedinou obavu, že je skutečně pravdivá.
  A až k té finální bitvě dojde, tak ji západ projede stejně jako ty předchozí. No jo, ale západ jsme i my. Není moc důvod k jásotu.

   1. To je pravda a opravdu zajímavé.Toho Číslu dokážu poslouchat tak 30 sekund a prepinam. A to i v dobách,když ještě nebyl premiér.

  1. Myslím, že podléháte častému omylu – my opravdu NEJSME západ, nikdy jsme nebyli a nikdy ani nebudeme. To, co samo sobě říká Západ, nás mezi sebe nikdy nevzalo a nevezme.
   Jsme střed.
   Střední evropa.
   Nejzápadnější okraj východní evropy.
   Nejvýchodnější okraj Německa.
   Občas to někteří z nás nepochopí a pokoušejí se na Západ nějak vetřít, vloudit, vlísat, za jakoukoliv cenu, jakýmikoliv metodami.

   1. No ano, my jsme protektorát Západu. Takže to odneseme ještě o dost hůř, než Západ. Ovšem, s nadšením a voláním Sláva Ukradině!

    1. Co je na tom západu tak následováníhodného? Ta koloniální minulost,to věčné válčení zotročování kradení?

   2. Re: pithart

    Nepravda. jste zcela hloupý pithart.
    My už na západě dávno jsme!!!!!!!!
    Akorát nám nikdo neřekl, že na něm budeme moci akorát umývat hajzly…

 12. Nevidím pohřební průvod
  i když by pro něj byl důvod.

  Ztracená vláda věcí tvých
  že prý se, lide, navrátí.
  Zbyl jenom hořký smích,
  leckdo si cvrkne do gatí.

  Vláda tu není pro lidi!
  Tvrdí dnes prase pakari.
  Demošku měli i pralidi,
  v pelechu deku ze škáry.

  Na právo dohlíží Ostříží zrak
  když někdo ujede
  napíná prak.

 13. Pozornost „lidu“ bude od chudnutí, nedostatku žrádla, tepla, vody a elektřiny odvedena úspěšně zahájenou pandemií opičích neštovic.
  Je to moc šikovné VIROVÉ onemocnění, které není tak smrtící jako pravé neštovice, ale zato dostatečně nepříjemné na to, aby „lid“ přestal věnovat pozornost zmítání se světové ekonomiky a politiky a upřel ji na horečky a boláky. A pochopitelně na vakcinaci (funguje proti nim vakcina na pravé neštovice).
  LÉK na opičí neštovice neexistuje, bo virus. Podávají se antivirotika, antipyretika a antibiotika (na vedlejší projevy infekce).
  https://en.wikipedia.org/wiki/Monkeypox

  Vypuknuta byla 18. května 2022 v USA, 19. května už byla v EU (Portugalsko).

   1. Nedivím.
    Připodotýkám jen, že bitva JEŠTĚ nebude, protože ji dočasně odvrátí nově spuštěná nemůcka.
    O tom, že kyblíčky byly naplněny na Ukraruině, nepochybuji.

  1. Ale tak nějak se nepíše o tom, kdo ji vlastně do Evropy a USA přivezl a mezi kterou skupinou se hlavně začala šířit – je teplo, přihořívá, hoří!
   Na podporu ohrožených je nutno uspořádat alespoň dva duhové pochody naráz.

   1. Já se Maďárovi dost divím, že se k tomu propůjčil.
    Protože ověření, že lže a že ON se šíří kapénkovou formou, mi trvalo asi 10 minut. Vč. toho, že řiťopišství k šíření opravdu netřeba. V UK se v r. 2013 nakazily dvě sestry a dvě sanitářky z infekční izolace pouhým kontaktem s pacientem a s jeho ložním prádlem (přičemž předpokládám, že personál takového oddělení je příslušně proškolen a vybaven).

    1. říká Vám něco tolerance, Občane?
     ono de vo to, jestli se to řiťopišství nešíří taky viry a ještě k tomu kapénkovou formou?

     1. Pro Občana z mainstreamu:
      http://jdem.cz/fg2267
      „…Potenciální riziko šíření vidí Státní zdravotní ústav (SZÚ) především v komunitě mužů majících sex s jinými muži, příp. osob, které mají příležitostný sex či více sexuálních partnerů. ….Je vysoká pravděpodobnost dalšího šíření viru prostřednictvím blízkého kontaktu, např. během sexuálních aktivit,“ upozorňuje SZÚ.“
      „Jiné způsoby přenosu z člověka na člověka zahrnují přímý kontakt s tělními tekutinami či infekčními lézemi a nepřímý kontakt s materiálem lézí, např. prostřednictvím kontaminovaného oblečení nebo prádla…“ – to jsou ty vaše zdravotní sestry…

      1. Znovu – divím se, že se Maďár k tomu propůjčil.
       Přitom i wikina praví toto: https://en.wikipedia.org/wiki/Monkeypox
       „…The virus enters the body through broken skin (even if not visible), respiratory tract, or the mucous membranes (eyes, nose, or mouth). Human-to-human transmission is thought to occur primarily through large respiratory droplets. Respiratory droplets generally cannot travel more than a few feet. Animal-to-human transmission may occur by bite or scratch, bush meat preparation, direct contact with body fluids or lesion material, or indirect contact with lesion material, such as through contaminated bedding….“ (11 May 2015. Retrieved 20 May 2022.)

       I ECDC má přenos kapénkami a kontaktem s puchýři a výpotky za prokázaný, k sexuálnímu přenosu se staví opatrně (možný, pravděpodobný): https://www.ecdc.europa.eu/en/news-events/epidemiological-update-monkeypox-outbreak

       1. Zase ty vopice, neni to tak davno ,sel nekdo v Africe , skocila na nej vopice, kousla ho a von pak porad musel roznaset AIDS.
        Nikdy predtim takova zaludna vopice nic takovyho neudelala..
        Jsou podezrely..A najednou takovy prekvapeni , kdyz to nikdo neceka..

 14. Děkuji velké české pětce.
  Dneska si koupím benzin v petce
  a upeču chleba bez kvásku.
  Trpím pro pravdu a pro lásku
  aby už zvítězily nad tou lží
  aby, když někdo zatouží
  naplnil koš svůj spotřební
  a neměl myšlenky pohřební.
  I na tebe myslím, neboj, Vašku,
  když vidím pod lavičkou flašku.

 15. Tak já mám takové nějaké nejasné tušení že v Africe žáden hladomor nebude a ještě…
  Proč, no vzhledem ke kontaktům a působení rusů a hlavně číňanů v té části, si myslím, že se tam obilí dostane poměrně lehce , celkem bez rizika a ještě za cenu běžnou, nenadsazenou a možná ještě nižší a jurop s angloami utřou nos..
  Na čínské lodi si netroufnou, aspoň doufám, to by už bylo kapku moc i na amíky.

  Je to tak nemyslitelné/neproveditelné??

  1. To je i můj názor.
   Čína prodá obilí levně, ale jen vládě a u smlouvy bude nějaký tajný dodatek, třeba pronájem určitého území na 50 či 100 let.
   Ruskou ropu dnes vozí řecké tankery, že by řecká rejdařství někde nesehnala dostatek lodí na převoz sypkých potravin? A Rusové prodají spřáteleným zemím a dovolí jim přeprodávat.

   1. Vsichni mluvi o tajnych dodatcich, aby tomu dodali tu spravnou zlocineckou prichut.
    Pritom Cina ma v Africe radu smluv, napr. dlouhodoby pronajem zemedelske pudy, dolu, pristavu, nebo v nekterych pripadech to rovnou koupili.
    K Cemu tedy nejake tajne dodatky? Do tedka to delali verejne.

    1. asi ten co o nich píše či mluví, neumí bez „tajných “ dodatků ani ťuk. A ani si takové podnikání neumí představit.

     1. ale myslím si že součástí smlouvy bude, že nesmí přeprodávat pod jakoukoliv záminkou. Při nedodržení stopka komplet….
      hmm co myslíte…

  2. Americane uz nekolikrat vyhrozovali Cine, ze zablokuji jejich taknery s ropou a plynem na ceste z Perskeho zalivu.
   Nijak se s tim ani neskryvali.
   Naposledy to bylo, kdyz se Cina nepridala k „celosvetovym“ sankcim proti Rusku.
   Pokud by nebylo tohohle strasaka, tak si myslim, ze by se Cina angazovala podstatne vic.
   Neco o tom psal pred casem i Vlk.

   1. Podstatné asi je to PŘIMĚŘENĚ, PŘIMĚŘENĚ……ai pomoc nepřehánět…. viz u nás…
    to jsou zákonitosti všude…

  3. Nezbydou tam zadny , ktery by meli hlad?? Jinde taky ne??
   V Cine napr. se musi uzivit 1 miliarda a 400 milionu , cinanu ..
   Maji tak na rozdavani, kdyz maji jen 12% pudy ,kam se muze neco vyzivnyho zasadit..

 16. Dnes se dá s Apoštolem vcelku souhlasit s jednou drobností. Rus se nějakým záhadným postupem připravil k tomu, že donutí ekonomicky Evropu k pláči. I když Putinovi fandíme, onen pláč dostihne i nás. Jeho úspěchy jsou pro nás takové velice hořké, neb to obsere alespoň 30% našich spoluobčanů. A ještě jedna drobnost, ekonomičtí připrchlíci z Ukrajiny nám taky zasadí pořádnou ránu do sociálních systémů.

  Smrt aby pojebala tu naši necisticko fašistickou zrádcovskou vládu.

  1. Někde jsem četla, ze organizace pro podporu autistů pořádá na Ukrajině nábor dalších pacientů.
   Ta neziskovka se jmenuje Nautis a hlásá myšlénku, že právě autisté potřebují podporu nejvíc.
   Jeden autista zaměstná minimálně jednoho asistenta, takže kola v nezyskofkášském sektoru se budou vesele točit. A erární kasa cálovat.
   Ách jo.
   Né že bych autistům a jejich rodinám nepřála lepší život. Ale myslím si, že máme vlastních autistů dost a vyspělé zdravotnictví stále objevuje další a další.
   Naši předkové autisty neznali, znali jen duševně zaostalé. Ale ti nepotřebovali asistenta, v pohodě si na svúj chléb uměli vydělat sami.
   V případě lehčího postižení pásli pro obec husy, těm zdatnějším se daly svěřit i krávy.
   Až tahle sosyjální žranice skončí, někteří lidé to budou mít hodně složitý.

   1. Víte, já považuji inkluzi za nástroj, který nejvíce ublížil těm, o kterých prohlašoval, že jim má pomoci.
    Všichni – dys-, ADHD, slepí, hluší, mentálně postižení potřebují jiný rytmus a jiný způsob výuky. Ten jim může dát pouze specializovaná škola, a ne 1 polovzdělaný asistent.
    V rodině jsme měli mentální postižení, ale díky speciální škole se vyučila, pracovala, byla schopná v normálním světě fungovat a být spokojená. Odborně byly její kognitivní funkce na dolní hranici „normální“ úrovně. V polovině devadesátek přišla o práci, místo práce chodila do denního stacionáře nezisková organizace. Následoval celkem rychlý pád kognitivních schopností a nárůst agresivity, skončila v ústavu.
    Druhý případ z blízkého okolí. Holčičku v první třídě diagnostikovali jako těžkého dyslektika. Do boje za svou pricezničku se pustil děda. Hledal, co by mohlo pomoci, kde se dalo. Nakonec našel v okolí obyčejnou učitelku v důchodu, která mu slíbila, že něco s jeho vnučkou zkusí. Děda platil, ale byl šťastný jako blecha, protože výsledky se objevily už po týdnu intenzivní práce. Po půlroce každodenního cvičení holčička četla jako ostatní.
    Samozřejmě může jít o výjimky, ale …..

    1. Re: Králík 62

     S rozkoší vám rozkopu vaše bábovičky z pampeliškového listí a plivnu vám na vaši králíkárnu.
     Máte pravdu jenom částečně.
     Tzv. inkluze NEVRATNĚ rovněž poškozuje tzv. NORMÁLNÍ žáky, kteří jsou zpomalováni v tempu a intenzitě výuky. S tím nenadělá VŮBEC NIC žádný (správně jste napsal) polovzdělaný asistent (hov*o!!! má jen obyč SŠ a ne speciální pedagogiku!!!).
     Přeloženo do češtiny – zařazením takového žáka do normální třídy trpí celá třída, mizí a jsou potlačováni tzv. tahouni třídy, rozdíly jsou ještě výraznější naprosto se ztrácí motivace k učení – práci.
     A pokud jsou ty rozdíly opravdu markantní, doslova to pak „odsere“ postižené dítě vydělením z třídního kolektivu, pokud se RADIKÁLNĚ nesníží laťka výuky a hodnocení na úroveň nejslabšího žáka.

     1. Ale o to přece jde. Co nejblbější absolventi a začíná to už na základce. Jo bejvávalo….když se ve zvláštních školách učili fungovat. Teď i na podání lžičky mají aistenta.

     2. Dovolím si opět oponovat. Pokud je asistent přidělen pouze jednomu dítěti, není potřeba ani SŠ vzdělání, stačí ukončené základní vzdělání a kurz od pracáku. Požadavky jsou nižší, protože je nižší plat (není to pedagogický pracovník).
      Ten, co potřebuje SŠ je asistent pedagoga, ten je k dispozici učiteli a pomáhá všem hendikepovaným žákům ve třídě. Vyššímu vzdělání odpovídá vyšší plat ( je to pedagogický pracovník), ale není třeba speciální pedagogika (ani na středoškolské úrovni).

      1. To je OSOBNÍ ASISTENT.
       Je to „pracovník v sociálních službách“, jeho zaměstnavatelem je některý z „poskytovatelů sociálních služeb“ a se školou NEMÁ NIC SPOLEČNÉHO.
       Jeho prací je doprovázení žáka ve škole a poskytování PÉČE (krmení, podávání, převážení/převádění, osobní hygiena, udržování v klidu).
       Do výuky NESMÍ nijak zasahovat.

       ASISTENT PEDAGOGA je pomocníkem učitele a jeho pravomoci (a plat) jsou vymezeny dle stupně dosaženého vzdělání. Ve všech případech to JE pedagogický pracovník – bez ohledu na to, zda je ve třídě jeden nebo deset „papíráků“.
       Takže SŠ AP pracuje dle pokynů učitele s jedním nebo více „podporovanými žáky“ v rámci výuky. NESMÍ vykonávat řádnou „pečující“ činnost.
       VŠ AP může kromě pomoci „papírákům“ s výukou také SAMOSTATNĚ suplovat, doučovat, vést projektovou výuku, společně s učitelem vést tandemovou výuku nebo dělenou výuku. Jediné co VŠ AP nemůže, je známkování a příprava výuky dle ŠVP (ale smí navrhovat známky a výuku a učitel to buď potvrdí, nebo změní).

       1. Re: Občan

        Klidně se přiznám, že o tomto vím naprosté ho*no, páč mne to nezajímá.
        Nicméně od své Jahody vím, že učitelky zcela běžně vyžadují po asistentkách chystání materiálů na další výuku.
        Podle vás to tedy vyžadují neoprávněně?
        Neberu v potaz skutečnost, že asistenti nemají v úvazku tzv. nepřímou práci a asistentky ty přípravy pomůcek dělají prakticky zadáčo.

        1. To mohou, pokud se tak děje v rámci „nepřímé pedagogické činnosti“ – tedy mimo hodiny, kdy je AP povinen účastnit se na výuce.
         Např.: Třetí VH je výtvarka a AP má plonkovou hodinu. Během ní může vytisknout písemky, tvořit pomůcky pro papíráky i nepapíráky dle pokynu učitele nebo samostatně, vyhledat podklady pro výuku, mít dozor, opravit domácí úkoly atp. Záleží na kvalifikaci AP a na dohodě s učitelem, co všechno v rámci NPČ bude dělat.
         Klidně může i opravit písemky – buď napíše počty chyb či dosažených bodů a učitel to pak jen zkontroluje a napíše známky, nebo rovnou navrhne známky (tužkou), učitel to zkontroluje a buď potvrdí, nebo změní.

         AP samozřejmě NEPŘÍMOU pedagogickou činnost v úvazku mají a zadarmo nic nedělají.
         POKUD něco dělá nad rámec úvazku, vykáže to jako „mimořádné činnosti“ a náleží mu za to „osoh“, odměny, nebo může mít se školou DPP.

         1. Re: Občan

          U nás nemají NP ani náhodou. Naběhnou na první hodinu a jedou jak motorové myši až do fajrontu (podle velikosti úvazku). Nějaká volná hodina, přestávka na jídlo a podobně, to opravdu nehrozí. No a po šichtě jdou dělat to, co jste popsal.
          Učitelky se při tom vůbec neobtěžují rozlišovat, jejich zařazení, které jste tu popsal. Prostě je asistent a finito.
          Komu se to nelíbí, velmi rychle vyfičí. Soušky vycházejí z toho, že je to furt lepší, než hákovat v montovně šest nočních za sebou, anebo dojíždět 20 km do suproše na pátou ráno.

     3. Moja ‚normalna‘ ma v triede jednu adhd spoluziacku, a jedneho chlapca s asistentkou … o tom chlapcovi nemam paru, v tej adhd sa asistentka zhliadla, a neslobodno na nu skaredeho slova povedat … postvala proti sebe vsetky holky z triedy … ale uprimne, v tej ich vojne sa stracam.

      Ale co som chcela … ta moja sa (netusim ako) dostala na 8-rocne gymnazium … jej prva reakcia – konecne nebudem musiet celu matiku prespat! … pretoze kym to ta adhd nepoberie, zvysok triedy stoji … teda, maju individiualnu pracu … ale moja koza to ma za 5 minut, a zvysok hodky si moze schrupnut (pac je to poctivka, a kruzitkom do spoluziaka v lavici nepicha ani o prestavke … je vobec moja?)

      1. Špatná práce především třídní učitelky.
       Ona primárně organizuje výuku i práci AP. A ona má AP napomenout, pokud nějakému žákovi nadržuje, protežuje jej a způsobuje mu tím problémy.
       Jestliže AP nezmění svůj přístup, pak je na TU, aby věc projednala s vedením školy a zajistila nápravu. Vedení školy může AP přesně vymezit (písemně) její pravomoci a povinnost, pokud to nepomůže, tak ji potrestat finančně, když ani to nepomůže, tak ji vyměnit vyměnit a jestliže ani to nezabere, tak ji vyrazit.

       Kdy se TU s AP sejdou, tak celkem v pohodě zvládnou i pět těžších „papíráků“ a ostatní děti tím nijak netrpí.
       TU má totiž docela široké možnosti – od úpravy zasedacího pořádku tak, aby AP měl/a „svoji“ skupinu kolem sebe a mohl/a s nimi pracovat individuálně, přes dělenou výuku, kdy AP pracuje se skupinou v jiné místnosti na tom samém, co učitel, po dočasné vyloučení rušitele ze třídy (ideální je jednolavice šoupnutá mezi futra, takže rušič ve třídě je i není – vidí na tabuli, ale ne na ostatní děti a ony na něho), zadání upravené individuální práce „papírákům“. PLUS se může dohodnout s AP, co ještě budou tolerovat, co už ne a jak to budou SPOLEČNĚ vymáhat. PLUS je třeba, aby byl/a AP podrobně informován/a o postižení žáka, o doporučených opatřeních, o IVP, o případné úpravě vstupů a výstupů, o tom jaké speciální pomůcky bude používat a kdy (třeba násobkové tabulky a další přehledy při písemkách a zkoušení) a hafo dalších věcí.
       To vše vyžaduje, aby se TU a AP „potkali“ a fungovali jako jedno tělo a jedna duše. Pak jsou možné skoro zázraky. Blbý je, když se nepotkají a jedou si každý/á svou lajnu.

       P.S.: V září k nám nastoupil jako AP študák pedagogiky – 21

       1. let. A byl přidělen do 7. třídy.
        Broučkové si mysleli, že to s ním budou koulet jakože po kamarádsku. Jenže TU se s AP hned první den domluvila co a jak se třídou a bác ho! – milánkové koukali jak puci, protože jejich kalkul nevyšel a AP si ani vteřinu nenechal kakat na hlavu, jak předpokládali. Dnes ho milujou, bo o přestávkách to je „kamarád“, ale při hodinách drsan, co se nezakecá B-)

    2. Patrně zaměňujete „osobního asistenta“ a „asistenta pedagoga“.
     „Osobní asistent“ je „pracovníkem v sociálních službách“, stačí mu vyučení a vykonává práce, které dřív dělala posluhovačka – vaření, úklid, osobní hygiena, doprovody. OA si hradí postižený z příspěvku na péči.
     „Asistent pedagoga“ je pedagogickým pracovníkem, musí mít minimálně maturitu v humanitním oboru (nejlépe pedagogickém), školy preferují AP s VŠ vzděláním a stávající AP podporují v pedagogickém studiu. AP pomáhá třídnímu učiteli s výukou, s kázní ve třídě, doučuje, opravuje samostatné práce, podílí se na hodnocení žáků – de facto dělá to samé co učitel kromě známkování a příprav dle ŠVP. Ovšem za poloviční plat.
     AP doporučuje pedagogicko-psychologická poradna a zřizuje škola. Hrazen je z prostředků školy.
     Pak ještě existuje „školní asistent“.
     To bývá taková „holka pro všechno“ a pro výkon funkce opět stačí vyučení. Je zřizován a hrazen školou a dělá poslíčka, dozory, doprovody a jednodušší administrativní práce (kopírování, tisk a roznos zadaných materiálů, výdej materiálu ze skladu dle pokynů hospodářky).

     V hodnocení inkluze jsme zajedno.
     Zejména děti se specifickými postiženími (dominují genetická) běžnou výuku nedávají, avšak jsou natolik inteligentní, že si to sakra dobře uvědomují a jsou tím traumatizovány na zbytek života. Pokud ještě mají jako „bonus“ nespolupracující rodiče, kteří se domnívají, že škola je od toho, aby jim jejich „rozbité“ dítko „opravila“, je jejich peklíčko dokonalé.
     Pro pedagogy to je peklo také, protože i když se zběsile snaží žákovi pomoci, VĚDÍ, že to je marné a že dítko víc nezmůže ani s vagonem speciálních pomůcek a vzdělávacích postupů. Takže ho nějak procedí prvním stupněm, v šesté třídě žák propadne a končí osmou třídou s nedokončeným základním vzděláním.
     Echchch…
     To by bylo na dlouhý a zcela zbytečný článek.

     Co způsobí „inkluze“ a „deinstitucionalizace“, jsem zažil u jedné těžce mentálně postižené ženy.
     Dokud byla v rodině, měla určitou slovní zásobu, naučila se některé drobné práce v hospodářství (uměla jezdit s kolečkem, krmit králíky a slepice…), znala barvy, citoslovci dokázala přesně určit domácí zvířata, rozeznávala druhy dopravních prostředků, celkem zvládala osobní hygienu a pár dalších „kompetencí“ a „kognitivních schopností“.
     Pak jí zemřeli rodiče a brácha měl v padesáti plné ruce práce s hospodářstvím prací a vlastní rodinou. Takže ústav. Měli štěstí a dostala se do malého ústavu s vlastním specpedem a s dobrým personálním zajištěním. Pedagožka se jí věnovala, udržovala to, co již znala, a drobně to ještě rozvíjela (kupříkladu ji naučila chodit s doprovodem na nákup a poznávat vybrané druhy zboží). Jenže pak byl ústav zrušen, specped také, speciální pomůcky za mnoho desítek tisíc Kč „zmizely“, chovanci rozstrkáni do rodinných domků (tzv. „komunitní bydlení“ a „integrace v obci“) s jednou či dvěma „asistentkami“.
     Následovalo neodvratné – paní přestala během pár dní mluvit a rozpoznávat a do tří měsíců spadla na úroveň ročního batolete (pleny, chůze jen s podporou druhé osoby…).
     To by bylo na další dlouhý a zbytečný článek. Kdo zažil VÍ a kdo nezažil, neuvěří.

     1. S vyvojem lekarske vedy se rozmnozily take velice nemoci a s vyvojem pedagogicke vedy, se zase rozmnozili pedagogove, ale jsou stiznosti prave na ne ,ze zadny zaky nic nenauci.. To sou pomery …
      Ja sem zazil trojtridku , jeden ucitel ,ucil tri tridy najednou…
      Hlava mi to nebere..

   2. Re: Helanov

    Znovu zopakuji svůj názor, že 90% dítek s tzv. diagnózou potřebuje malý dvůr a velký bič.
    Vycházím z poznatku, že moje Stará Jahoda má v normální dětské skupině pět takových trotlů BEZ nároku na asistenta, bo družina.
    Většina z nich se dá zvládnout správným přístupem pedagoga.

    Skutečně postižených/nemocných /jiných dětí je naprosté minimum.
    Zářným příkladem je čerstvý přírůstek z „vedlejší“ specilální školy. Osmiletý synek je v první třídě a je opět na propadnutí. Na jakýkoli pokus či výzvu k aktivitě reaguje slůvkem „nebudu“, tudíž chápe, o co ve škole jde.

    1. Targu(si),
     zkuste rozlišovat mezi výukou a družinou. On v tom je dost významný rozdíl jak co do náplně činnosti, tak co do kvalifikace vychovatelek/učitelek.
     Ve ŠD skutečně není třeba mít k ruce AP ani specpeda. Jednak proto, že „třídy“ ŠD mají obvykle podstatně méně žáků, a jednak proto, že ve ŠD se nevyučuje a učitelky/vychovatelky si při činnostech mimo budovu (a leckdy i uvnitř) mohou skupiny spojovat a navzájem si vypomáhat. Takže běžné děti si hrají, píší domácí úkoly (nedoporučuje se), na něco koukají etc. a úča může oStřížím zrakem a pádnou rukou i hlasem obhospodařovat „papíráky“.
     Samozřejmě také záleží na tom, jak to má ta která škola zorganizováno.

     1. Tak takhle to taky nefunguje. Naopak, vychovatelky, především ty línější, účast AP vyžadují, protože přece nebudou dělat něco navíc. A týká se se to i dětí vlastně nijak nepostižených, např. prvňáků a druháků s cukrovkou, které vlastně žádný speciální přístup nepotřebují, jen hlídat hladinu cukru. Dcera pracovala jako AP, její osobní zkušenost. Navíc ŠD (nebo ŠK) jsou takové Popelky, pedagogické poradny (dnes se to jmenuje jinak) se ŠD vůbec nespolupracují. Ony celkově ty PPP nestojí za nic, protože vlastně není žádný zájem o to dítě, jak se vyvíjí. U lehkého postižení chodí dítě do PPP 1x za dva roky, u těžkého 1x za rok, což rozhodně nestačí.

      1. Nesmysl.
       Vyžadovat mohou, ale na AP ve ŠD skutečně neexistuje ani právo, natožpak nárok.

       Učitel, vychovatel ani AP NESMÍ nic hlídat. NESMÍ žákům ani podávat jakékoli léky nebo kontrolovat, zda si je žák vzal.
       Zajištění správné medikace je povinností rodičů. Pokud ji dítě nezvládá, MUSÍ rodiče zajistit, aby léky vzalo doma, nebo aby do školy docházela zdravotní sestra (zpravidla jde o ZS některého z „poskytovatelů sociální péče“ a pochopitelně to je za úhradu – k té slouží „příspěvek na péči“).

       PPP je málo a NĚKTERÉ svou práci skutečně provádějí velmi formálně. Jiné naopak fungují nad rámec svých povinností a se školami spolupracují velmi dobře.
       Rodiče si nicméně mohou kdykoli požádat o vyšetření a PPP je MUSÍ zajistit. Samozřejmě s ohledem na kapacitu.
       Každopádně to je ale primárně věcí rodičů, nikoli školy. Škola MŮŽE v odůvodněném případě sama požádat o vyšetření, pokud „podpůrná opatření“ zjevně nevyhovují. Děje se tak obvykle v případech nespolupráce rodičů se školou.

       1. Re: Občan, Crusader

        Omlouvám se, ale teď nemám čas číst vaše příspěvky, byť jsou zajímavé.
        Až večer.

        Co jsem VELMI letmo prolétl vaše věty, řekl bych, že družina je velmi individuální a nesmírně záleží na přístupu vychošky.

        Moje Jahoda je za největší družinovou sfíííni na škole, protože v družině výuka POKRAČUJE!!!
        Pochopitelně pouze v její třídě.

        Děti rozvíjejí své schopnosti pomocí kolektivních her. Vyučuje se čeština, matematika, základy společenského chování, socializace „nezvladatelných“ jedinců, se kterými si ostatní vychošky nevědí rady a samozřejmě tělocvik.

        Konkrétně si nyní vzpomenu pouze na reprodukci čteného slova (převyprávění krátké pohádky, čtené z knížky) a slovní fotbal. Počet her a soutěží, které s nimi hraje, půjde asi do desítek.

        1. Jahoda je za největší družinovou sfíííni???
         =to jako melouch k tý kantořině ještě dělá v družině, trochu divný, né?

         1. Může.
          Záleží na tom, ve které třídě učí a jaký má úvazek.
          1.-3. třída mívají 4 VH (5. jen 2x týdně) a pokud má učitelka plný úvazek, nic jiného než družina a/nebo kroužky jí nezbývá. Případně může v dalším ročníku učit něco ze své aprobace, nebo si aprobaci rozšířit a učit něco v rámci specializace, nebo si může dodělat specped a učit v rámci ŠSP (rozvoj řeči, čtení, psaní, psychologie, výchova…).
          No, a nebo má zkrácený úvazek, což má sakra vliv na výši platu. Buď to učitelce stačí, nebo třeba 2x týdně dělá ještě ŠD.

          U 2. stupně problém odpadá, bo tam mají učitelé plné ruce práce i při plném úvazku.

         2. Re: blbíš

          Jahoda má 0,75 úvazek jako vychoška. Vysvětlit důvody, proč ne úča, ale vychoška a proč jenom 0,75, by bylo na román.
          Ale jeden z několika důvodů – celoúvazkářky začínají v šest ráno, končí v 7:40 a jdou domů, nebo si „mohou“ zasuplovat. Nástup na další část šichty je v 11:30.
          Pokud dostanou suplování od 7:50 do 11:20, nemají čas se ani najíst.
          Pochopitelně NEMAJÍ příplatek za trhanou šichtu.
          A to suplování je placeno jako brigáda, čili důchod = 0, nemocenská = 0, dovolená = 0.

          Takže Jahoda chodí do práce PRŮMĚRNĚ na cca 4 hodiny denně, vychovala prakticky sama tři děti, nezná slovo „nemocenská“, nelítá po doktorech, nežere prášky na nervy, ani na nic jiného, je relativně zdravá a relativně v pohodě.
          Menší výdělek jí nevadí, protože je spořivý typ a na velké výplaty měla mne.

        2. Takhle si družinu pamatuji já. Různé hry a také jsme automaticky dělali domácí úkoly. Také jsme často chodili do kina, nebo na různé procházky po Praze. Ale už za mých dcer to bylo jinak i když nějaké pozůstatky z této doby asi byly. Nyní je to jen asi hlídání dětí bez nějakých snah o hraní her a podobně, alespoň to tak pozoruji v nejbližší škole. Je zázrak když vidím nějakou vychovatelku jak si s dětmi hraje.

   3. Nasi autisti a ich rodiny nemaju zas tak lepsi zivot … zohnat miesto v rannej peci, ci dokonca asistenta je beh na tak dlhu trat, ze sa ranna pece plynule presunie do riadnej pece … teda, ked mate druheho autistu v rodine, tak vsetko bezi ako na dratkach, ale ked sa prvy vyskytne, aj rok prejde, nez sa vam naozaj zacnu venovat … teda, presiel, pred doplnenim stavu deti vyzadujucich starostlivost o malych ukrajincov … co sa tyka tych starsich, nechcem kecat.

 17. Já myslím, že velká bitva o dolar je dobojována.
  Nyní bude probíhat něco, co bychom mohli pojmenovat jako generální úklid.

  Zlomení podle mne proběhlo při osudné a ostudné cestě, kdy Bidena – nebo kdo to za něj rajzoval po světě – vyfakovali soudruzi Ručnikáři (UŠÁcké žebrání o zvýšení těžby), indický maharadža (kontrakt na nákup ruské ropy) a samozřejmě taky mlčení celé Afriky k sankcím na ruskou ekonomiku. Neboli sankce je sankce, ale jíst se chce furt…

  1. Někdo napsal, že Amíci nemají přátele, jen nepřátele a vazaly.
   A právě ti vazalové se Amíkům vrhnou po krku, až nastane vhodná příležitost.
   Vsadím se, že nejlepší přátelé amerického lidu, ropní monarchové v Zálivu, už hačaj na sbalených kufrech.
   Svoje prachy mají někde v Londýně ulité už dávno.
   Jak píše Apoštol, Ukrajinci posloužej jenom jako kanónenfutr a je mi jich opravdu moc líto.
   Kdokoli se spolehl na “ pomoc” Spojených států, moc špatně dopadl.
   Ať už to byl afghánský tlumočník, syrský Kurd, turečtí Gülenovci, ti všichni skočili na špek proradnému šmejdovi, který se deklaroval jako přítel.
   Momentálně je Ukrajina černou dírou na prachy a Bruselští by měli čestně přiznat, že o začlenění zdevastované země nemají zájem. Že mají sami málo. Že dárky už skončily.

   1. Pozor, pozor. Ropní monarchové své petrodolary vyvádějí z bank, kam mohou dosáhnout prsty USA nebo GB vlády. V dubnu se objevilo info, že vyvedli 600 miliard dolarů.

    1. Myslím, že na tyhle si nikdo netroufne. Ti šmejdi jsou nějak propojení s mocnými ze Západu.
     Je to letitá záležitost. Mají s Amíky smlouvu, která se jmenuje Quincy Pakt a uzavřel ji už Roosevelt.
     Nějaký další potentát, myslím ze Bush, ji později ratifikoval.
     Praví se v ní něco o obchodování s ropou výhradně v amerických dolarech. A o toleranci jistého lidu v srdci Orientu, že monarchové budou tuto realitu tiše tolerovat.

    2. Králíku, povšimněte si, že když zlý Saddám přepadl nebohý Kuvajt, ( bývalou iráckou provincii) , tak ho obyvatelstvo Kuvajtu vítalo chlebem a solí.
     Ten Kuvajt totiž reprezentuje jenom monarcha a 1580 princů. Ti si stavěj paláce a makají chudí gastarbeiteři.
     Monarchové se poučili a na práci si raději najímají křesťany a hinduisty, protože vlastní = chudí Arabové, jsou pro ně nebezpeční.
     A každá evropská sestřička si ráda přivydělá v nemocnici někde v Zálivu.
     Což ale monarchům nijak nebrání v podpoře islamizace Evropy. Ti evropští imámové, kterým posílají Saúdi tučný peníz na budování mešit, jsou jejich pojistka , kdyby něco. Něco jako žid ve skříni.
     😀

     1. Já o tom vím.
      V uvedené zprávě nebylo, o které petrodolary se jedná. Jen to ukazuje, že důvěra v USA/GB/EU byla zviklána. Možná, ne úplně podlomena, ale raději si úspory uložili někde jinde.

      1. Fakt je, že Arabové mají za ušima. Bílý dům dělá velkou chybu, že je podceňuje. O Bruselských hanba mluvit.
       Jak to řekl mazaný Erďa :” Demokracie je výtah, který nás vyveze nahoru. Pak seskočíme. “
       Muslimské bratrstvo nejsou žádní tupečkové. Jejich špičky se rekrutují převážně z technické inteligence a v Egyptě regulérně vyhráli regulérní volby. Pak ovšem přišel Západem podporovaný hodný pučista Sísí. ( Neplést s Pinochetem, to byl zlej pučista. )
       Myslím, že až to bouchne v Egyptě, budou se dít věci. Někdo bude mít sakra velkou starost jak nakrmit lidnatý Egypt.

  2. Souhlas, bitva o dolar je u konce.
   Ale zdá se, že pro Rusko to bude mít i stinnou stránku. Posilující kurz rublu, včera byl chvílemi 58RUB za 1 USD, bude ničit konkurence schopnost ruských hotových výrobků. Celou dobu se VVP snažil stlačit podíl vývozu surovin na celkovém exportu a teď ten podíl roste nejen kvůli cenám.
   CB , tj. Naibulina, zvýšila roční limit výměny pro fyzické osoby z 10 tisíc dolarů ročně na 50 tisíc, a tím se jí podařilo stabilizovat kurz na 3 dny, a pak opět začal posilovat. A to jsme teprve na začátku dalšího období plateb za plyn, obvykle posledních 10 dní v měsíci.

   1. Závidím vám vás optimismus. Ještě pořád mají páky, jak zkrotit vzpurné vazaly.
    Nordstream 2 jsem považovala za hotovou věc. Že si ho mama Merkel dokáže prosadit.
    A teď to vypadá , že budeme nakupovat americký plyn Pravdy a Lásky. Sice kapku drahej, ale co by jeden neudělal pro potření říše Zla/ Putinova Ruska.

    1. Domnívám se, že pro přepravu dostatečného množství amerického plynu nebudou k dispozici tankery, jejichž kapacita je oproti potřebě řádově nižší.

 18. Neni nahodou spisovatel Novotny genius a jeho Kriznik Thor vizionarske dilo ? Napsla ho v 2013. Anotace : Píše se rok 2039, západní svět je v rozkladu, USA zkrachovaly a vyklidily všechny globální pozice. Tato situace se smrtelně dotýká i mezinárodního obchodu, kdy na nikým nestřežených námořních trasách vypuká chaos a mezi různými korzárskými a pirátskými plavidly se začíná bojovat o každý tanker nebo kontejnerovou loď s drahocenným nákladem elektroniky. Pod záminkou, že chtějí obnovit pořádek, křižují u evropských břehů čínské eskadry. Jejich skutečným cílem je ale námořní blokáda Evropy, kterou chtějí přinutit, aby jim bez boje padla do klína. Evropská unie se potácí na pokraji úpadku, zoufale postrádá suroviny, hlavně ropu, ale nemá dostatečné vojenské a námořní síly, aby zabezpečila obchodní trasy a prolomila nevyhlášenou blokádu. Miliony lidí se ze dne na den ocitají v bídě, vypukají pouliční nepokoje, nikdo neví, co bude zítra.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *