13 června, 2024

Blížící se generální bitva

Dnes zlehka navážu na včerejší text o komoditním burziánství. Téma je velmi složité, burzovní vlivy jsou komplikované a i kdybych napsal deset textů na toto téma, stejně by to nebyl kompletní obrázek. Včera jsem víceméně teoretizoval a poukazoval na největší hráče a cestu peněz. Dneska budeme myslet politicky, Halík! Politicky.

Shrneme si fakta:

Na Ukrajině uvízlo v této chvíli cca 25 milionů tun obilovin, které v tuto dobu měly být už v Africe a Arábii. I když se OSN, EU a vlastně celý Západ budou snažit, tak do žní nevyvezou víc jak pět milionů tun a to ještě po velmi komplikované, dlouhé a tím pádem i drahé trase. Zároveň se to obilí zřejmě vůbec nedostane k chudým zemím, protože v EU letos asi moc velká úroda nebude a tak ledacos z toho obilí skončí zde. A co neskončí zde, to skončí u bohatých ropných monarchií, které si mohou dovolit platit i dnešní velmi vysoké ceny.

Země Sahelu prostě nemají šanci. Sice se tu pořád mluví o solidaritě, ale byznys je byznys. Levně jim to obilí nikdo nedá a ceny zatím nijak významně neklesají. Zároveň nikdo nemá moc zájem cenu snižovat. Když nějaký globální obchodník draze nakoupil, tak chce i draze prodat. Nestojí o to, aby se probudil a zjistil, že na snížení ceny komodit prodělal miliardy peněz.

Proto na jedné straně vidíme dojemnou starost, aby nevypukl hladomor, ale na druhé straně, nikdo nedá ze svého drahou pšenici, aby nakrmil nějaké prašivé černochy v Súdánu. Saúdská arábie je dost bohatá, aby nakrmila všechny, ale ona zásobí především sebe. O ostatní ať se postará Alláh. Dotované potravinové programy OSN jsou teď jako plivnutí v moři.

Teď právě sledujeme hru o ukrajinské přístavy. Ty jsou dílem v ruských rukou a dílem zablokované. Mají infrastrukturu pro nakládání s obilím a dokonce tam jsou i lodě. Jenže tu máme sankce. Navíc nám Rusko vystupuje ze světové obchodní organizace. Kdyby Putin chtěl, mohlo by se zítra nakládat a za týden by první lodě vykládaly obilí v Egyptě a Tripolisu. Jenže sankce. Ruské lodě vezoucí ukrajinskou úrodu by mohl někdo na volném moři zastavit, zabavit je a tak podobně. Proto Putin mluví o tom, že by se měly zrušit protiruské sankce a v té chvíli je možné okamžitě z Ukrajiny vyvážet.

To samozřejmě Západ nemůže udělat, protože by tím de facto Putinovi odkýval vítězství. Zároveň ale Západ není schopen Rusko a Ukrajinu nahradit. Není schopen prostě někde vyhrabat levnou pšenici a dodat jí do Afriky. Museli by si zase nabrat další úvěry, draze koupit a levně prodat.

Myslím si, že právě proto Putin říká, že ruská úroda bude rekordní. On vlastně říká celé Africe, že má dost pšenice, aby je všechny nakrmil. Dokonce ji má i za přiměřenou cenu. Ale ten zlý Západ mu nedovolí tu úrodu vyvézt, protože sankce a sám jinou úrodu vyvézt neumí. A Afričani to chápou. Začínají telefonovat Macronovi i Scholzovi, dokonce nejspíš telefonují i Bidenovi a všechny upozorňují na to, co se brzy stane.

Všimněte si prosím, že naši západní lídři stále ještě „dodávají těžké zbraně“ na Ukrajinu, ale dodávají hubou. Ty slavné nizozemské houfnice ještě neodjely a Zelenský o tom začíná stále víc mluvit. Realita je taková, že se dodává míň a míň. Veřejné mínění sice ještě křičí, aby se EU odstřihla od ruských surovin, ale všichni velcí hráči už dávno platí v rublech. A ti, co to nepochopili, ti dostanou příležitost si vyzkoušet, jaké to je, být doopravdy odstřižen.

Jakpak se asi změní veřejné mínění, až bude Středozemní moře zase plné člunů? Bude v té chvíli Ukrajina ještě někoho zajímat? Bude někoho zajímat, komu patří lodě a pšenice, které vypluly z Ruskem okupovaných přístavů?

Čím déle se dívám na válku na Ukrajině, tím více mám pocit, že ta válka je jen a jen záminka. Je tu od toho, aby ukázala na licoměrnost a neschopnost Západu něco doopravdy řešit. Je tu od toho, aby ukázala, že Západ je schopen dodávat zbraně a miliardy dolarů, když jde o jeho zájmy, ale na problémy bývalých kolonií sere pes.

Targus nás tady pravidelně upozorňuje, že i podle západních zdrojů má Putin na Ukrajině zhruba osmdesát tisíc vojáků. Tedy možná čtvrtinu toho, co mají k dispozici Ukrajinci. Smyslem není válku ukončit, právě naopak. Smyslem je válku živit. Smyslem je ukázat, že Západ problémy vytváří, ale neřeší, že západní pravidla jsou dobrá jen pro Západ, ale pro nikoho jiného.

Západ teď ukazuje, že ty univerzální hodnoty a lidská práva zase tak univerzální nejsou. Jenže, pokud by Západ dodržoval svá vlastní pravidla, tak už dávno není tím největším a nejsilnějším. Západ umí dodávat (drahé) zbraně na Ukrajinu, ale neumí dodat levné obilí do Egypta. Takhle to teď vidí tři čtvrtiny populace planety.

Ukrajina je den ode dne méně důležitým bojištěm. Největší bitvy se neodehrály u Kyjeva a v Mariupolu. Mnohem větší střetnutí byla bitva o rubl, která je zase jen malou šarvátkou proti bitvě o žrádlo pro černochy. Válka o plyn a ropu už také vypadá rozhodnutě. Všichni si pěkně zřizují účty u Gazprombank, Finsko bude odstřiženo, Rusko bude dodávat zase méně plynu a zase za něj dostane víc peněz.

Pomalu se blížíme k té skutečně největší bitvě – o dolar. Zatímco všichni západní lídři o překot dodávali zbraně a uvalovali bezprecedentní sankce, tak si v tom ajfru vůbec nevšimli, že dobrovolně odstřihli dolar od obchodu s Ruskem. Nevšimli si, že se světový obchod se surovinami v podstatě rozdělil na ty, co dostávají slevu a zároveň dostávají jakékoliv požadované množství a ty, co dostávají přirážku a ještě dostávají málo.

A válka? To už je jen záminka. Ukrajinská krev promazává soukolí tohoto zápasu. Ukrajina je pěšák v boji za dominaci Západu a dominaci dolaru. Pěšák, který je obětováván svými i protivníky. Pěšák, který prohraje, ať to všechno dopadne jakkoliv. Nějaký postup či ústup od jedné Zlámané Lhoty ke druhé, to nic neznamená. Ty hlavní bitvy se dějí jinde. Bitvu o rubl už Putin vyhrál, stejně tak v podstatě vyhrál bitvu o plyn a ropu do Evropy. Teď se začíná hrát bitva o protiruské sankce a hlavním bojištěm budou touhy hladových černochů. V běhu je bitva o hnojiva.

A pak… pak se bude bojovat o dolar. Generální bitva se blíží.

268 thoughts on “Blížící se generální bitva

 1. K logistice obilí. Za druhé světové války potřebovali Němci zásobovat armádu na dobytých územích v Rusku bez nutnosti překládat náklad kvůli jinému rozchodu železnice. A tak měnili rozchod tratích. Uvádí se, že jeden jejich prapor železničního vojska (řádově stovky mužů) dokázal za 24 hodin změnit rozchod na 20 km úseku.

  Z ukrajinských hranic je do polských přístavů cca 400 km. Do měsíce by se jedna kolej dala přerozchodovat. Kdyby se chtělo. A kdyby existovalo něco jako železniční vojsko (raději se mi nechce pátrat, jak blbě skončilo toto vojsko v ČR)

  Určitě existuje tisíc důvodů. Proč by to nebylo jednoduché. Ale to za války bylo taky a tehdy to prokazatelně šlo. A když později Němci utíkali z Ruska, tak sověti dokázali rozchod na železnici měnit zpátky.

   1. Betoňáky převrtat umíme. Joj, to by byl kšeft! Okamžitě mi naskočil v mysli přípravek, který by celou akci urychlil. Byla by to krásná práce: vrtat homogenní a kvalitní ŽB je radost.
    Problém je jinde: ŽB pražce jsou – na rozdíl od dubových – tvarované a pro uložení kolejnice mají náběh s lůžkem. Kompenzovat ten náběh vhodnou ocelovou podložkou bychom ale také uměli. – Věřím, že i s tímto problémem bych si uměl poradit, celkem běžně řešíme i horší…

    Ocelová podložka by mohla být univerzální a rozchod by šlo měnit operativně, podle toho, kdo by na kterou stranu utíkal.

 2. Pro dnešek končím.
  Začíná to tady zasviňovat vysírač s „oficiální propagandou“
  Už nepomáhá rollování ani přeskakování.

  Venku je hezky, beru vnučku a půjdeme ven.
  Zítra přinesu zprávu o stavu zmrzliny na vysočinském maloměstě.

  1. Bacha na její barvu!
   Povolená je jen vanilkovo-šmoulová. Jestli se chcete z vycházky ještě vrátit domů a vnučka do rodičovské náruče, za žádnou cenu jí neobjednávejte jahodovou nebo lesní ovoce. VoStříží voko bdí.

    1. To mně připomnělo supermarket kde mají, asi ještě, ruskou zmrzlinu ale na štítku už mají napsáno „zmrzlina v oplatce“. Některé blby prostě musíte obdivovat kam až jejich idiocie je schopná zajít.

     1. Včera jsem si v Tescu koupila „Ruskou zmrzlinu“.
      Jsem ráda, že jste mi ji připomněla – otvírám mrazák a …☺

   1. Už mi došlo, proč je tak drahý meloun:
    Bude kvůli své barvě (spolu s rajčaty, mrkví a jahodami) zakázaný.
    Nezachrání ho ani dýlová šlupka.

  1. A ako sa pise na Rakuskom zdroji : „…Kláštor už útočníci vyplienili 17. marca. „Zobrali všetko, čo tam bolo, aj kalichy,“ vysvetlila predstavená mariupolskej farnosti“.

   No, rabovanie, hlavne cirkevneho majetku…cosi mi to pripomina.

   1. Re: JAHA

    Ještě by bylo velmi dobré vědět, kdo byl útočníkem, že?
    Neoznačené maskáče, stejné zbraně, stejný komunikační jazyk…

    1. No, tak ked tam ma DNR svoje sidlo, plus cirkevni predstavitelia jasne hovoria o utocnikoch (a na Mariupol asi nevieme, kto utocil), tak tazka otazka…

   2. PředstavenÁ???
    Odkdy mají katolické farnosti PŘEDSTAVENOU???

    Kde se ten údajný klášter má v Mariupolu nacházet?

  2. Ten odkaz jsem četl a nikde jsem nenašel zmínku o tom, že ten klášter zabrali nějací věřící. Spíš to vypadá, že to byli nevěřící, ale o konfesi „Rusov, ktorí skonfiškovali kláštor a zobrali aj kalichy“ se v článku nikde nepíše. – Vaše zmínka o drahých věřících je… (hledám vhodný výraz)… poněkud mimo mísu. Kde jste sebral informaci, že to byli zrovna věřící? A čemu věřili, se vám už nedoneslo?

   Když už jsme u té víry: věřte, že jste upoutal mou pozornost, vyplatí se vám to.

   1. Re: Zakladatel

    Musím vás ŘÁDNĚ vyplísnit.

    KAŽDÝ aspoň trochu solidní vládce si pěstoval pro svou potěchu a obveselení širokého okolí nějakého obecního blázna.

   2. „Vaše zmínka o drahých věřících je… (hledám vhodný výraz)…“.

    Pomozem Vam – je to sarkazmus na dojemnu spolupracu patriarchu Kirilla a Putina a jeho obhajobu napadnutia Ukrajiny.

    P. S. Ja som veril od zaciatku, ze necurat s vetrom moze priniest problemy:-).

     1. Volal najaka Caputova , asi vase sousedka , ze se mate vratit zpatky na Slovensko..Mne texty slovensky uz dlouho nebavi , naucte se cesky , prijdte zas ,co byste tady delala , my k vam taky nelezeme..

      1. Tak to s Vámi nesouhlasím. Mně se slovenština líbí, u nás jí už moc neslyším (v obchodech spíše už slyším ukrajinštinu nebo co to je). A nejméně dva slovenské diskutující, na blogu p. Bavora, stojí za to číst.

       1. Pan tlapka je taková místní zvláštnost. Kvituji, že tenhle příspěvek byl zatím to nejsrozumitelnější, co tu kdy napsal.

      2. Pawe, co kdybyste šel příkladem a nejdříve se česky naučil sám? JAHOva slovenština je přece jen o chlup čitelnější než vaše čeština – pokud jazyk, kterým přispíváte do diskusí, není čeština, omlouvám se. Ale češtině se to dost podobá.

       Abych nezapomněl: polovina mých genů má původ na Slovensku, tedy našlapujte opatrně.

      3. si zaloz vlastny blog a tam si selektuj, debile! tu si rovnako hosťom ako slovaci tak si zatvor klapačku a nauc sa slovensky! Ak nerozumies slovencite tak to nieco vypoveda o tvojom IQ

    1. Tak fantasmagoricky se dá blábolit o čemkoli. V jednom nejmenovaném zdroji píšou, že to byli ještírci v čele s Bajdnem a adventuristy sedmé ponožky. Chápu, že vám ten matroš chutná, ale už bych s tím fakt přestal na vašem místě.

     1. Ad: tdx

      Dennik Postoj je jeden z mala informacnych kanalov na Slovensku, ktory ma serioznych redaktorov, nie je mainstreamovy, zije IBA!!! z podpory citatelov, je pristupny VSETKYM nazorom a slbodny pre vsetky nazory (aj preto, aj ked je konzervativny, chodia tam mnohi liberali, neveriaci…diskutovat, bez toho, aby sa im redaktori vyhrazali odstavenim), ak dava nieco prevzate, tak len zo serioznych zdrojov, atd., atd.

      Takze, ja chapem, ze skoro vsetkym tu chutna vas matros a nie ste uz ani schopni rozlisit, ci nie ste uz nim trochu prejedeni. Priznacne pre toto jednostranne prejedenie su apely, aby som tu nedaval ine zdroje, nez len tie vami posvatene…

      Ale, vraj chcete seriozne diskutovat…

      1. Tak se tedy deníku Postoj zeptejte, kde se ten klášter nachází, protože není o něm ani zmínka na dvou vyhledáváčích které jsem zkusila.

      2. Můžete uvést, kdo ze zde přítomných diskutujících na vás apeluje (nejlépe odkazem), abyste sem nedával jiné zdroje než ty, které diskutující tdx posvětil (tím „posvěcením“ je zřejmě míněno doporučení, chápu-li to správně)?

       Současně prosím diskutujícího tdx, aby se k tomu „posvěcování“ vyjádřil (zda poskytl diskutujícímu JAHA nějaký seznam zdrojů, jejichž uvádění se má držet či naopak se mu vyhnout).

       Děkuji za doplnění chybějících informací.

       1. Tak určitě. Doporučil jsem JAHA v tajné šifrované komunikaci tento zdroj: https://nasehvezdy.cz/cimg/4/7/8/47828.jpg
        Zároveň jsem mu doporučil navštívit našeho předního odborníka Cibulku a nechat se od něj vyškolit v používání siderického kyvadla.

        Příspěvky od nicku JAHA beru jako snahu o obveselení, protože vážně se brát nedají. „konzevatívny denník Postoj“ je především katolická církevní platforma a podle updatovaného loga à la Ukrajina jde zcela jistě o úplně apolitické a zcela nezávislé noviny.

        1. Ak by ste neboli lenivý, tak by ste si pozreli napr. zoznam redaktorov (aj neveriaci, evanjelici…), clanky, ktore pisu neveriaci, ateisti, …blogeri, rozhovory, ktore by ste na ziadnom katolickom mediu nenasli. CAST Postoja (od minuleho roka samostatna) je KRESTANSKA (nie katolicka) platforma s nazvom „Svet krestanstva“. A i tam najdete take rozhovory a temy, ktore asi nenajdete nielen na inom katolickom mediu, ani na krestanskom mediu, ani asi na inom (teda, okrem progresivnych, mainstreamovych).
         Vid napr. (oplati sa precitat nielen Vam, ale vsetkym predpojatym)

         https://svetkrestanstva.postoj.sk/105773/on-postupuje-po-cirkevnom-rebricku-necitim-bezpecie-aby-som-mohla-prehovorit

         Takze tak je s tou Vasou rychlokvasne a „jasne“ zistenou definiciou – „konzevatívny denník Postoj“ je především katolická církevní platforma a podle updatovaného loga à la Ukrajina jde zcela jistě o úplně apolitické a zcela nezávislé noviny.

         1. Ano, ano, vybíráme to nejlepší z článků jen pro vás:

          „Vozičkár Juraj Boh ma uchránil od potratu. Chcel ma tu mať a dal mi šancu slúžiť mu“

          „Suspendovaní poľskí kňazi Jeden odmietol poslušnosť, iný roky okupuje izbu v kláštore, ďalší má sektu“

          „Kniha Postoja Teória všetkého (na čom záleží) Krátky úvod do teórie relativity, Einsteina a jeho prekvapivého uvažovania o Bohu“

          „Slovo kňaza Ako s nami komunikuje Duch Svätý?“

          „Čo sledujeme Agenti odpadlíci, krajná pravica a možno posledná rola Garyho Oldmana“

          „Zvrátenie rozsudku Roe verzus Wade Kto sú potratoví extrémisti? Ako aktivisti za potraty zastrašujú sudcov amerického Najvyššieho súdu a útočia na katolícke kostoly.“

          „List sestry Hermany Mama mi dá pred školou krížik a pusu. Je mi to trápne… Dôležité odpovede na zdanlivo jednoduché otázky mladých (13-ročných) ľudí.“

          Máte úplnou pravdu. Já tam nic církevně katolického taky vůbec, ale vůbec nevidím.

        2. Tak to se mi ulevilo.

         Však víte – já, jak nemám ten smysl pro humor, občas dokonce ani pro sarkasmus ne, už moc nechybělo a začal bych cenzurovat pod záminkou rozesírání diskuse.

         Ale poté, co jsem si přečetl vaše vysvětlení, které kočka šklíba doplnila informací o představené katolického kláštera s mužským osazenstvem, i já jsem pochopil, že jde o komické vložky, psané za vydatné podpory cibulkového kývadla…

         1. To není jediné divné na psaní JAHY. Podle jeho rakouského zdroje (který nám ale zatajil) představená tvrdí, že „klášter “ byl vypleněn 17.3. Ovšem z dalšího, jistě „věrohodného“ zdroje (katolického jak jinak), se dozvídáme, že kněží zdrhli již někdy před 8.3. Mohli si ty „poháre“ vzít sebou, měli by alespoň na úplatky, v tom je Ukrajina přece téměř nedostižitelná (v těch úplatcích).

    2. Kdyby v tom klášteře, který Občan ne a ne najít, zřídili památkovou síň na počest hrdinných obránců Azovstalu, taky byste hýřil sarkasmem? – Blbě se ptám, viďte…

  3. Má to jeden háček – v Mariupolu zřejmě žádný paulánský ani jiný katolický klášter není.
   Leda by byl tak dobře utajený, že o něm neví ani diecéze.

   Jediné, co tam je katolické, je pseudobarokní kostel z r. 1860, mariánská kaplička v jednom rodinném domku a farnost čítající asi 200 farníků. Ani farní web žádný klášter nezmiňuje:
   http://kostel-mari.blogspot.com/p/blog-page_27.html

   1. Také jsem to hledala ale nenašla 😉 . Ale když jste to nenašel ani Vy, tak to je výzva pro JAHU a podobné diskutéry.

    1. No, tak faráře (asi to je fakt paulán) už bych měl 😀
     https://www.vaticannews.va/cs/svet/news/2022-03/svedectvi-reholnika-z-mariupolu-zazrakem-jsme-unikli-peklu.html
     Jenže ten vzal z Mariupolu dráhu již před 9. březnem a od té doby je údajně v Kamenci Podolském. A samozřejmě to je Polák – Pawel Tomaszewski. Je mu tak pětatřicet a evidentně dal přednost jistotě útěku před nejistotou služby bohu a farníkům.

     Netušil jsem, že řeholníci mají povolen politický aktivismus. Ale když jde o propagandu, hodí se zjevně úplně cokoli. A tenhle teda jede jak Šinkanzen.

 3. Malá poznámka k řečnickému dotazu a.a., proč Ukrové potřebují 700 000 kusů vojska na necelou stovku ruských.

  Už jsem to tu psal několikrát, že na jeden kus v první linii připadá 6 – 10 kusů v tzv. ZÁPOLÍ. A říká se tomu logistika, neboli doručení potřebného materiálu (i lidi jsou materiál) v předem určený ČAS na předem určené MÍSTO.
  Je jenom na vedení státu, jak tuto logistiku pojme, uchopí. Může to samozřejmě dělat civilní sbor, ale civilům se o něco hůř rozkazuje, protože chtějí peníze a furt jenom odpočívat a nic nedělat. Kdežto s vojcly se zametá o mnoho lépe, protože se nemůžou bránit sadou paragrafů, v ČR známých pod pojmem Zákoník práce (soc prc název pro pracovně právní vztahy).

  Samozřejmě, že i Ivan má zápolí a v něm nějakého půl mega duší, které kmitají na dokrmování mašinérie z týlových skladů a výrobních linek. Akorát to nikde nevytrubuje. Zejména letectvo pak vyžaduje nesmírně rozvětvenou základnu.

  Dostávám se k jadérku věci – Soudruh prezident je především komik, že ano. Tudíž vydojit z něj upřesňující info, kolik Ukrů je v první linii a kolik jich dělá týlařinu, je nad síly obyč. diskutéra.

  BTW. Šílenský chce pomocí další mobilizace schrastit další milion kusů, což znamená zdvojnásobit původní stav VSU. Je zbytečné rozebírat, zda a jak by to bylo efektivní a zda je to proveditelné.

  Abych nějak zakončil svůj pokec, dovolím si jen maličko upozornit, že jsme ve stadiu, o kterém jsem psal, že se jej Ivan pokusí navodit.
  To jest ve stádiu, kdy soudruzi mjí takřka stoprocentní jistotu, že chybí už jen jedniná fangle (prapor) jedna rota, jediná četa samopalníků a kýžený výsledek bude dosažen. A proto bezohledně plení dostupné zálohy a nemyslí na věci příští.

  1. Ještě k tomuto tématu kopíruji z AK.

   Arestovič v rozhovoru s Markem Feiginem upřesnil údaje prezidenta Zelenského o velikosti ukrajinské armády. Podle něj je 700 000 lidí, které uvedl Zelensky, „Všechny obranné síly Ukrajiny, včetně policie, pohraniční stráže, bezpečnostní služby Ukrajiny, obrany a dalších“. To znamená, že přímo na frontě je nasazeno mnohem méně lidí.
   https://t.me/stranaua/43336

   1. Rusové si to ošetřují počítáním „štyků“ neboli bodáků, po našem členů bojových jednotek. Týl nepočítají.

 4. USA má tři nástroje, jak ovládat a ždímat svět.
  NATO- to je ta viditelná a hrubá donucovací síla. Kdo si stále ještě myslí, že NATO je nějaká obranná aliance, je ještě větší blbec, než jsme mysleli a nemá valného smyslu s ním o něčem diskutovat. NATO= USA, jeho primárním cílem je donucovat hrubou sílou, jeho sekundárním cílem, je krmit americké zbrojovky.
  Tajné služby- jsou neviditelné, ale mnohem účinnější než NATO. Připravují půdu pro viditelné akce NATO. Vyrábějí Barevné revoluce, mění vlády…
  Dolar (MMF) – je ta nejmocnější zbraň. A ano, o tu se hraje. Pitomosti typu, že na Ukrajině jde o „Občanskou válku“ roluju hned dále. Jen bych připodotknul, že Čína, která vlastní nemalou část amerického dluhu, ji vlastní samozřejmě v dolarech. A je otázkou, jestli jsou připraveni (a mají chuť) to odepsat.

   1. Zakladateli – je ještě jeden „scénář“, a to ten, že si Čína „nechá“ proměnit ty zelené papírky za skutečné hodnoty, a právě u těch, kteří ještě si stále myslí, že jsou ti správní „vlastníci“…

    Návod typu „lend & lease“ už dostali, právě od těch namyšlených…

  1. A za co minulý rok Číňani skupovali ty zásoby potravin? Jen utráceli zelené papírky za spolehlivější komodity.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *