27 května, 2024

Potěmkinova demokracie

Východní blok má neocenitelnou výhodu – máme praktickou zkušenost z „budování“ a „provozu“ obou režimů. Pokud se na věc podíváme s nadhledem, zjistíme, že něco mají společné.

Tím společným je to, že pokud se nějaký klan dostane k moci, má okamžitě snahu se na získaných pozicích „zabetonovat“, tedy udržet za každou cenu. Metody pro udržení se na vrcholu moci se moc neliší.

Komunisti přistoupili k problému celkem přímočaře, když vytvořili tzv. „Národní frontu“, přičemž kandidáti byli řádně filtrování, v důsledku čehož mohli být prakticky zvoleni jen občané řádně „prověřeni“ s ideologicky čistým myšlením a názory. O demokracii se moc nemluvilo (max. o lidové demokracii) a lid věděl na čem je – chceš-li do politiky, musíš razit linii strany … Výhodou bylo, že se reálně plánovalo za horizont jednoho volebního období, což je nezbytné pro budování větších a významnějších investičních celků a jiných událostí.

V té době byl pro většinu občanů Východu západní volební systém učebnicovou ukázkou demokratických procesů. Problém je v tom, že se jednalo prakticky o stejný princip jen v atraktivnějším balení, což poslední dobou vychází čím dál více najevo.

Za výspu „vyspělého světa“ se považovaly (a dodnes považují) USA a Velká Británie. Příchodem Trumpa ovšem vyšlo najevo, že to je tak trošku Potěmkinova demokracie. Vše bylo v pořádku dokud se u řízení státu střídaly vybraní jedinci ze dvou táborů, přičemž se v praxi jedná ( a jednalo) o jednu partu. Tohle platí jak pro USA tak GB. Jen připomenu, že takový Bernie Sanders byl a je členem Demokratů, přesto není „vyvolený“. O jeho odstavení se postarali přímo v klanu Demokratů a to osvědčenými metodami, které rozeberu dále. Tady je snad zajímavostí, že když to prasklo, tak se nevyšetřoval podvod, ale kdo na něj poukázal (což byla opět práce médií). Takový Trump nebyl ani členem Republikánů a jejich nominaci získal v podstatě proti jejich vůli. Celý svět pak mohl vidět, jak mu oba klany (Demokraté i Republikáni) společně házely klacky pod nohy. Nakonec byl odstaven za cenu zničení pracně budované image o demokratických procesech na Západě.

Pojďme se podívat, jaké triky na obyčejné lidi používají k jejich manipulaci. Jsem si jistý, že bez pochopení tohoto mechanismu není možná účinná obrana nebo nastolení změny.

Pokud bych měl odpovědět na otázku, zda máme šanci, tak bych řekl, že máme, ale nikoliv tím, že budeme hrát podle jejich pravidel. Pokud bych měl použít přirovnání ke sportovnímu utkání, tak tvrdím, že borci z vyvoleného tábora mají systematický doping bez jakékoliv následné kontroly, kdežto nežádoucí účastníci jsou velmi bedlivě, často a náhodně na doping přísně kontrolováni. A pokud se nějakým nedopatření poštěstí, že i za těchto podmínek nějaký nežádoucí borec má šanci porazit preferovaného závodníka, tak jednoduše buď změní pravidla nebo posunou cíl.

Teď konkrétně … a začneme u nás. Velmi dobře si pamatuji dobu, kdy Rychetský měl vládní angažmá a vypracoval „odbornou“ studii o tom, že pravidla pro koalice vč. volební hranice je to jediné pravé ořechové pro tu jedinou správnou demokracii. Ten svůj pamflet vypracoval v době, kdy vyvolenou partu tvořily v podstatě dva velké klany. Jejich zájem samozřejmě byl nepustit k lizu nikoho dalšího. Nu dobrá, další účastníci „demokratického“ matche se s tím smířili, upravili strategii a přišla doba, kdy jeden velký klan byl rozprášen a druhému hrozila naprostá marginalizace na politickém okraji. A co se nestalo? … ten samý Rychetský najednou vypracoval stejně „odborný“ posudek a najednou vše bylo jinak – prostě posunul branku, změnil cíl. Jak demokratické.

O korespondenční volbě se snad nemá cenu ani zmiňovat. Tohle je už naprosto zoufalá a očividná snaha o manipulaci v situaci, kdy už není kde nové triky brát. V Rakousku se volby prezidenta opakovaly, ve Francii byly korespondenční volby tuším zrušeny, co se dělo v USA je velmi dobře zdokumentované pomocí kamer. Tohle opravdu nemá smysl komentovat, protože korespondenční volba díky svému principu popírá základ demokratických voleb, které mají být přímé, tajné a svobodné … jak ostatně praví i naše Ústava. Kdo sáhne po tomto korespondenčním triku, jen dokazuje v jakém zoufalém postavení se nachází.

Velmi zajímavá je role médií. Tohle je doping, bez kterého se u moci držící elity neobejdou. Bolševici to měli jednodušší – internet nebyl, byl Úřad pro tiskový dohled a bylo tak nemyslitelné, aby se v místním mediálním prostoru objevilo něco nežádoucího. Na Západě ke stejnému problému přistoupili kreativněji. Můžeme začít třeba průzkumy veřejného mínění. Jsem si jistý, že lze touto technikou zjistit celkem přesně preference občanů, ale taky si jsem celkem jistý, že ty výsledky, které se lidu předkládají s realitou nemají nic společného – slouží pro formování budoucí reality. Tohle je založeno např. na principu, kdy člověk má tendenci se přidávat k úspěšnějším … na stranu vítězů. Další věcí je obrovská síla, kdy média jsou v podstatě schopny lidi přesvědčit, že bílý čtvereček je černé kolečko. V přímém přenosu jsme to viděli nedávno v USA. Mechanismus byl jednoduchý – média musela být rychlejší v masivnějším informování o vítězství vyvoleného kandidáta než pronikající zprávy o volebním podvodu neuvěřitelných rozměrů. Současně musely být všemožně dehonestovány a umlčovány zdroje, které přinášely fakta o konkrétních podvodech. Cíle této techniky jsou dva – napřed se výrazně snížila odvaha a nestrannost soudců, protože jejich verdikt nepotvrzující linii prosazovanou mainstreamem by znamenal jejich společenskou likvidaci. Druhým cílem je získat čas. Obvyklá mantra zastánců „pravidel“ totiž je – sesbírejte důkazy a obraťte se na soud. Tohle ovšem celkem trvá a mezitím média utvrzují společnost o vítězství svých kandidátů. Když pak někdy v polovině volebního období jsou neprůstřelné důkazy sesbírány, nastává problém „big to fail“ … a tohle je tím druhým cílem. Jde o to, že škody napáchané spravedlivým rozsudkem by mohly být větší než ponechat podvodný výsledek v platnosti. Čistě teoreticky – představte si, že by dnes Trump u nějakého soudu vyhrál a vítězství Bidena bylo označeno jako podvodné … a co všechny ty dokumenty, dohody, rozhodnutí a zákony, které Biden podepsal? … byly by neplatné? … co náhrady škod vzniklých z takto neplatných úředních aktů a kroků?

Zajímavé je, že lidi jsou už tak zblblí, že ani přímý důkaz o podvodech odvysílaný během voleb v mainstreamu s nikým nehne. Pamatujete na přímé volební vstupy, kdy na dolní liště obrazovky běžel výsledek sčítání hlasů? … stalo se to jak v USA, tak nyní ve Franci. Prostě si nějaký rejpal všiml, že se jednomu kandidátovi v čase počet hlasů snížil. V případě Le Pen to byly 3 milióny hlasů – prostě v jeden čas měla tuším 11 mio a za dvě hodiny jí na liště ukazovali o 3 mio méně. Trump to samé, jen s jinou hodnotou. A já se ptám – jaký konkrétnější důkaz o podvodu ještě chcete předložit? Se nad tím zamyslete … buď ty čísla jsou on-line výsledky sčítání nebo nejsou.

Pokud to nejsou on-line výsledky zisku hlasů, pak celé to volební studio je taková akce pana Potěmkina na oblbnutí diváků, protože to sami za on-line výstup prezentují. No a pokud to opravdu jsou on-line výsledky, pak to jen dokazuje manipulaci při sčítání hlasů. Mimochodem to ukazuje, že technika manipulace s výsledky bude globální.

Naposledy byly volby ve Francii – tohle je taky zajímavé. V zámoří vyhrála Le Pen (nemyslete si, že zámoří jsou černoši s francouzským pasem) a to výrazně. Celé volební období byl Macron velmi neoblíbený, vždyť proti sobě sjednotil Žluté vesty v ohromném počtu a přesto vyhrál … a proto ho na prvním mítingu zasypali rajčaty … jj, vítězný kandidát.

Já si zkrátka myslím, že ty dnešní demokratické volby nesnesou objektivní kontrolu pro potvrzení vyhlášeného výsledku.

Co s tím…

Otázka je, zda při vědomí, jak celý systém funguje lze dojít ke změně ve prospěch občanů. Já si myslím, že lze, ale ne za podmínky, že noví zájemci o řízení státu budou hrát podle těchto cinknutých pravidel. V r. 1948 mohli komunisti spoléhat na podporu a pomoc Stalina, v r. 1989 CIA spoléhala na Havla a partu kolem něj, kterýžto klan v západních médiích sami utvořili.

Dnes je to jen a pouze na nás … jaký si to uděláme, takový to naši potomci budou mít. Mějme na paměti, devastaci zadluženého státu nikdo nikdy neunikne. Nikdo.

149 thoughts on “Potěmkinova demokracie

 1. Demokracie je špatná už tím, že pro svúj provoz nutně potřebuje houfy otroků bez jakýchkoli práv. Anebo jste ještě nedočetl celý článek na Wikipedii?

 2. Je nedostatek Orbánů a přebytek ovčanů – musí přijít víc tlustý do tenkejch; a ještě překonat výdobytky demogratůry …

 3. (…) Volodymyr Zelenský podepsal dekret, kterým se polskému městu Řešov uděluje titul „Spasitelské město“. Toto vyznamenání mu bylo uděleno za to, že poskytuje ukrajinské armádě západní vojenskou techniku ​​– právě v Řešově se nachází letiště, které se stalo hlavním uzlem spojujícím Ukrajinu se západními partnery. „Před tímto projevem jsem podepsal dekret, který bere na vědomí zvláštní roli polského města Řešov. Zavedl jsem zvláštní čestný titul „Spasitelské město“ pro partnerská města našeho státu, která dnes dělají nemožné, aby nám pomohla, pomoci našemu lidu, pomoci naší armádě jménem celého ukrajinského lidu vyjádřuji svou velkou vděčnost městu Řešov, prvnímu spasitelskému městu,“ řekl Zelenský v Nejvyšší radě. (…)

  1. včera jsem vzal vnoučka na karlovarský letiště! Řeknu vám, že to nebylo vůbec akční. Kdyby nefoukal vítr, ani tráva by se tam nepohnula, jaký to tam měli mrtvý. A to pamatuju srpen v 68, kdy na něm s přehledem přistávali Rusáci s MIGama …o helikoptérách ani nemluvě!
   … no jo, no, spasitelský město asi Vary zase nebudou.

  2. Spasitelské město?
   A proč né rovnou Spravedlivé město mezi národy?
   Takový titul už má zvuk a hned by každý věděl o co jde. 😀
   Načelnik Velká Huba pan Zelenský se drží nějak při zemi. 😀

 4. (…) „Přes nesouhlas místních obyvatel i vedení obce včera ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) na sílu ubytoval v obci Kramolín na Třebíčsku skupinu 24 romských ukrajinských migrantů. Podle místostarosty obce Tomáše Vostala vláda vůbec obec neinformovala…
  Obec Kramolín má 120 obyvatel,“ poznamenal k celé situaci na sociální síti lídr SPD Tomio Okamura. (…)

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/A-uz-jsou-tam-Vzpoura-na-vsi-kvuli-Romum-z-Ukrajiny-Rakusan-nebude-rad-703103

 5. Z AK: „Borrell uvedl, že vojenské zásoby EU jsou vyčerpány kvůli pomoci Ukrajině“

  To má být jako co, pozvánka?

 6. Večerní svodka JP

  Boje se téměř zastavily kvůli počasí – deště.
  Probíhají lehké přestřelky

  Oblast Charkova – RA se snaží zaměstnat pomocí krátkých dělostřeleckých přepadů co nejvíce ukrajinských jednotek, aby nemohly posílit jednotky u Doněcka.
  Odhad velikosti uskupení VSU je do 20 000 kusů.

  Izjum – Lokalita Dolgenkoje (směr Slavjansk) VSU přestalo zkoušet protiútoky, RA přeskupuje vojska pro další útok v tomto směru.

  Oblast Severní Doněck – Lisičansk. Vede se boj o Vasiljevku, Rubovku, Kamyševachu. Dále se vede boj o získání plné kontroly nad silnicí Bachmut – Lisičansk, RA je schopna postřelovat úsek v délce 3 km. Zelenskij zavelel vyvést oddíly VSU z lisičanského kotle, nicméně k ústupu zbývají už jen rozbahněné polní cesty.

  Toškovka – útoky RA pokračují, zatím bez viditelného výsledku.

  Mariupol – probíhá čištění bojových zón, sběr zbraní a munice.

  1. Vyjádření Ladislava Vrábela ke směrnicím Českých drah:
   Převzato:
   ČESKÉ DRÁHY SE PŘIPRAVUJÍ NA VYHLÁŠENÍ
   válečného stavu v ČR.
   🔹Zaměstnancům je právě rozesílána nová směrnice s účinností od 23. května, která stanovuje časové limity a lhůty pro svolávání zaměstnanců k výkonu práce v případě krizového nebo válečného stavu.
   Jedná se o interní směrnici státního podniku České dráhy, a.s. s názvem Směrnice k vyrozumívání a svolání zaměstnanců ČD, a.s. po vyhlášení krizových stavů. Směrnice vstupuje v platnost od pondělí 23. května 2022 a týká se v podstatě jediné věci, a to metodiky a časových limitů a lhůt, jak rychle a do kolika hodin se v případě vyhlášení krizového anebo válečného stavu na území ČR musí zaměstnanci ČD dostavit do práce, a to jak v pracovní době, tak i mimo pracovní dobu.
   Směrnice určuje normy pro dva stavy, pro krizový stav a pro stav válečný. Až dosud nebyl pro takovou směrnici důvod, ale najednou teď v květnu po 3 měsících bojů na Ukrajině najednou České dráhy rozesílají směrnici pro svolávání zaměstnanců v krizovém a válečném stavu.
   Zde je třeba připomenout, že České dráhy jsou státní podnik, který je řízen a vlastněn státem, takže všechny jeho směrnice je nutné chápat úplně jinak než u soukromých společností. Pokud státní podnik rozesílá směrnice o svolávání zaměstnanců v době krizového a válečného stavu, tak je to opravdu alarmující informace, minimálně z toho důvodu, že celé 3 měsíce, co se bojovalo na Ukrajině, se vlastně nic nedělo.
   Ale najednou po 3 měsících a poté, co americký kongres schválil mamutí zbraňový úvěr pro Ukrajinu ve výši 40 miliard dolarů, se najednou se začínají hýbat ledy a státní dráhy dostávají směrnice, jak svolávat své zaměstnance v případě války nebo krize. V dokumentu se dočteme nejen, které profese mají jaké časové lhůty pro svolání na pracoviště, ale objevíme i zajímavou informaci o mobilních sítích.
   Podle směrnice již právě teď mají všichni vybraní a klíčoví pracovníci ČD svá pracovní mobilní čísla telefonu napojená do programu O2 Priority Call, což je speciální režim celulárních věží a vysílačů, které v případě vysoké zátěže a výpadků upřednostňují čísla umístěná na priority listu, což je seznam telefonních čísel, která mají vždy přednost před všemi ostatními uživateli mobilní sítě.
   Tato čísla se vždy dovolají, a opačně lze se na ně vždy dovolat, bez ohledu na to, jak je síť zahlcena, protože v případě velké krize, když začnou volat miliony uživatelů, mobilní síť upřednostňuje právě čísla na prioritním seznamu.
   Tato informace ve směrnici, že vybraní zaměstnanci ČD již mají svá čísla na prioritní listině operátora, znamená jedinou věc:
   Vláda ČR začala připravovat České dráhy a jejích infrastrukturu na mobilizaci pracovních sil v případě krize nebo války.

   Fotografie Směrnice mohu dodat, ale asi to půjde do spamu, pokusím se.

 7. Edward Bernays, PR mág a zdatný teoretik i praktik napsal světový bestseller Propaganda.
  Jeho kniha je zajímavá i v tom, že ji měl na nočním stolku i sám Goebels. Ačkoli autor neměl zrovna tu nejlepší rasu.
  Znám několik historek, které jsou posány v té zajímavé knize. Třeba jak pan Bernays dostal zakázku od tabákového průmyslu, aby se pokusil zvýšit prodej kuřiva.
  Což učinil, s minimálními náklady, prakticky ho to stálo je měsíční gáži jedné sekretářky.
  Právě přibíhaly demonstrace sufražetek za osvobození žen. A v té době bylo nemyslitelné, aby slušná americká žena kouřila na veřejnosti.
  Slečna sekretářka dostala balíček cigaret a byla vyzvána, aby kouřila na pódiu.
  Ženské si řekly :” A helemese!!! To chceme taky !!!”
  A bylo…
  Tržby rapidně stouply, před trafikami stály fronty a všichni byli spokojení. 😀
  Proč jsem to napsala?
  Protože bych si tu knihu moc ráda přečetla a nemohu. Nebyla totiž ( jistě jen náhodou) přeložená do češtiny a jazyky neumím.
  Myslím si, že ti, kteří vytvořili z nemocné puberťačky světovou ikonu grýndýlu tu knihu určitě četli. 😀
  Ách jo.

   1. Jednak to neumím, ale jestli myslíte nějakou elektronickou verzi, a ještě přeloženou systémem kalk, tak to bych si moc nepočetla. Potřebují papírovou knížku , ve které si mohu podtrhávat a vracet se k zajímavým pasážích. Elektronické knížky nečtu.
    Ale děkuji za radu, pro mladší ročníky je určitě užitečná.

       1. Já jsem počítačový negramota, ale tiskárna se mi přes wifi bezdrátově připojuje sama – zřejmě k čemukoliv. Nastavení mi udělá příbuzný gramota.
        Knížky si taky často tisknu na papír , občas ty vypůjčené skenuju.
        Tisknu obvykle dvě stránky knihy na jednu stranu papíru A4.

        Kopie jedné knihy vyjde na cca padesát korun plus deci špatného svědomí pro porušení autorských práv.(Mám inkoustovou tiskárnu s velkoobsahovými náplněmi, takže levný tisk)

        1. Já to neumím a moji mladí, kteří jsou počítačově gramotní žijí mimo Prahu.
         V domě jsou všichni v pracovním procesu anebo také PC negramotní.
         Než bych někoho otravovala, tak raději žiju bez tiskárny.
         Kdysi jsem měla počítač i tiskárnu, ale to se ještě pracovalo v modrém DOSu a psalo v textovém editoru TEXT 602. 😀

         1. Po cca dvacetileté pauze jsem dostala od zeťáka iPad , bohužel bez návodu, takže skoro nic neumím a už to nedoženu. Těch nových vychytávek je prostě moc.
          Vnouček mi vysvětlil, jak se dávají odkazy, ale než jsem dojela domů, tak jsem to zapomněla, už na to prostě nemám hlavu. 😀

          1. Dostali ste x dobrych rad, ako sa to da spravit, no vy namiesto toho tvrdohlavo hladate dovody, preco sa to neda. Ach jaj.
           S takymto pristupom si tu knihu neprecitate nikdy.

          2. Helanov vs. IPAD – koukat na počítači, v ruce mít IPAD…

           Zkuste tohle: https://www.youtube.com/watch?v=Z2iwEoNjqvM – dají se zapnout české (automaticky překládané) titulky:
           Vpravo dole v přehrávacím okně YT: „ozubené kolečko“ -> „subtitles“ -> „english“ -> „auto translate“ -> „czech“

           Na zcela první seznámení použitelné, dá se to i zastavovat a vracet … ;-D

          3. Lampu zhasni, už je pozdě, musíš spát,“
           G G/F G/E G/D
           říkala máma o půlnoci tolikrát,
           Cmaj7
           zhasnul jsem naoko,
           Ami7 G
           než klaply dveře, louskal stránku další.

           2. Běžel jsem s Petrem první místo vyhrávat
           a s Ludvou do kotliny chajdu poskládat,
           tábor na Bobří hrázi,
           Rikitan – kámoš, i když starší.

           G C
           R: Tak dík, dík, pane Foglar, to se má,
           Ami7 D
           ty knížky daly víc než sbor občanských nauk,
           G
           co nám život natlouká,
           C
           tak dík, možná se sejdem u tří skal,
           Ami7 D Ami7 D
           tam šumí větve stromů a do měsíce hromů
           G
           bych se hnal.

           3. Volal mě přístav a honil Dvouhlavý,
           tajemnou Řásnovkou mi šlapal na paty,
           špehýrkou nakukoval
           a zkoušel svazek klíčů zvenčí.

           4. Z Kampy jsem vybíhal pak bleskem do pátků,
           pod vlajkou junáků ctil Devadesátku,
           usínal za úsvitu,
           kdy dříví na oheň se tenčí.

         2. Ach jo,pořád něco číst nebo sledovat odkazy.To jsou rady. Já v mládí přečetla celou Alexandrijskou knihovnu a vim stejně prd.

          1. Stejně jste ji četla jen pro to, aby jste měla čím omámit Šalamouna…

           .. a protože to nezafungovalo, jste ji pak celou spálila?

 8. Srovnání obou režimu – lidová demoška / liberální demoška , podle mne vychází dost truchlivě.
  Ti lidoví neměli ani zdaleka tolik prostředků na propagandu, jako ti dnešní, “ liberální”.
  Myslím si, že schopnost manipulovat s davem významně pokročila a dneska se, dost chytře, zaměřuje zájem těch u volantu nejvíc na nezletilce. Člověk v tísni, Post Bellum – Paměť národa , hodně tzv. neziskovek navštěvuje základky i střední školy a provádí masa žactva.
  Největším donátorem Pamětí národa je miliardář / filantrop Jan Dobrovský, synek chudého disidenta Luboše Dobrovského. Šikovný mládenec. Tak trochu pomohl panu knížeti s restitucemi a uznalý Schwarzenberg asi uměl pustit chlup Jendovi do investorských počátků.
  Síla médií je velká, ale mocní nenechají nic náhodě.
  Pravé tenhle filantrop Jan Dobrovský stojí za právě vznikajícím novým gymnásiem Paměti národa.
  Specializace = kvalitní novinařina, časem budou i stipendia pro vzorné studenty. Dalo by se i říci, že o kvalitní dorost má tahle partička, která se po 89 zmocnila volantu, postaráno. ( Přednášet bude Halík a podobní prověření a ostřílení souzi. )

 9. celkem Jo,

  i když si nemohu pomoc, pane Dvořáku, ale máte to podobný, jako to má mý okolí s tou Ukrajinou. Něco jako „vidění od prostředka.“ Bezesporu je pravdou, že jste napsal pravdu, stejně tak i mý okolí tvrdí, že Rus napadl Ukrajinu a je neoddiskutovatelným agresorem. S tím asi tady nemá nikdo problémy, žejo? Ale každej zároveň taky cejtí, že tohle vidění současnosti je jaksi nedomrlý, nedotažený a neúplný… vlastně, i proto chybný, protože nebere v potaz tolikrát ověřenou pravdu, že každýmu důsledku/výsledku přece vždycky NĚCO předchází! Tak už to holt v životě bejvá.

  Ani to Vaše tučný „B“:

  …“jaký si to uděláme, takový to naši potomci budou mít“,

  není v tomhle kontextu správný, když nebudou/me respektovat to pověstný „A“. Já si myslím, že to zase tak komplikovaný není, že je to docela jednoduchý. Ty Vámi popisovaný technikálie a manipulace nejen voleb jsou přece jenom doprovodným jevem toho nedodržování, nevědění, porušování a nerespektování toho úplně nejZÁKLADNĚJŠÍHO, co hejbe světem, ať už třeba válčíme v Jugoslávii, Libyi, Iráku, Vietnamu, Ukrajině, Mali, nebo třeba bohulibě jen zakládáme unie či naopak jednostranně a přihlouple posunujeme hranicema, třeba jako zrovna teď, = NATA?

  No schválně, co je tím ZÁKLADEM, kterej nám neustále uniká a co se nás drží jako klíště mýho kocoura?

  Dosud totiž, vážení, nebyly překonány dohody, domluvy, výsledky 2. světový války, nic se nikam od tý doby ZÁSADNĚ nepohnulo! Pouze se trumfuje: jednou zbraněma, podruhý pšenicí, potřetí unií, počtvrtý sankcema, popátý válčičkama, pošestý válkama… po x-tý…. Proč bychom se měli vzrušovat třeba tím Dvořákem vypíchnutým úbytkem hlasů nějaký Le Penový, nebo neskutečným rozesíráním celýho světa zprava doleva? Proč bych mě mělo vzrušovat, že si Rus vyšlápl na nácky, s kterýma má svý zkušenosti, když mu předtím skoro 30 mil. lidí a rozesrali celou Rus. Tím spíše, když současný náckové na něj ukazujou (spolu s tou druhou nepřátelskou půlkou světa) neustále vztyčenej prostředníček. Nejsem MPA či fialovej debil, aby mě to vzrušovalo (na rozdíl od jejich nedostatečnosti).

  Pokud jste si nevšimli, svět se furt dělí na dvě téměř nesmiřitelný části, který k sobě, bohužel, do dneška nenašly cestu. Dokonce to zašlo tak daleko, že i to málo v minulosti dosažený (= ty vstřícnější krůčky) ti současný kazišuci už úplně zmrvili. A to, že každej stát má právo si jít po svým… ano má… ale už z klukovskejch rvaček vím, že ocamcať – pocamcať, protože tak už to bejvá, kdo to nechce respektovat, tak dostane na budku od silnějšího (což třeba teď si zrovinka zažívaj Ukrajinci, maj prostě smůlu, že se v mládí nervali jak já).

  Furt se jede, pane Dvořáku, ve starých a osvědčených kolejích! Nic, co by se nedalo předvídat!

  Mně ale na Vašem dnešním článku docela udivilo, že ho napíšete i přesto, že už více jak sedmdesát let je vše řečeno a tudíž by mělo bejt i jasný. Řekl to jeden z architektů současnýho uspořádání světa, kterej nás stále obklopuje, ač se mnozí kazišuci snažej chytračit těma Vámi popsanýma a dětinsky průhlednýma machinačníma metodama. Kurva už, vážení, dyť je to furt a furt o tom jediným, o sférách vlivů, ke kterým byl položen základní kámen už na Jaltě. Takový dohody můžete změnit JEN TEHDY, POKUD VŠICHNI SIGNATÁŘI TĚCH DOHOD BUDOU SOUHLASIT!!! Přes to zkrátka nejede (a ani NIKDY nepojede) vlak, to by si ti dnešní kazišuci mohli konečně alespoň uvědomit, když ne pochopit, kurva už, nemyslíte? V tom spočívá ten současnej malér a jejich naprostá nekompetentnost!!!

  Závěrem ještě zbejvá dodat, co vlastně ten architekt současnýho světa, pane Dvořáku, řekl:

  „Volby nerozhodují voliči, ale TI, co počítají hlasy“ ,

  no a já věřím, že si z toho vezmete, že to NEřekl JEN o volbách a že si v tom najdete tu hlavičku hřebíčku toho všeho, o čem jste dneska psal.

  1. Jsem zvědavej, vážení, na ty „dva prapory polský pěchoty na tom Avdějevským frontu s těma jejich protitankovýma dělama Rapirama a US obrněnýma transportérama“ a na to moje výše uvedený a z klukovskejch rvaček poznaný ocamcať – pocamcať?

   1. Dávám si otázku, jestli to maj Poláci se zelenským ošéfovaný jako naše černochová, když tudle se nechala slyšet, že:
    …“„potřebuje záruky, že mise v Mali bude efektivní a naši vojáci budou v bezpečí…“

   2. Je možné, že to nějak souvisí?

    (…) Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskij řekl, že v blízké budoucnosti bude parlamentu předložen návrh na zvláštní postavení polských občanů v zemi. (…)

    1. Už se to probírá na druhé straně fronty. Dostanou ukrajinský pas na dobu určitou a budou považováni za ukrajinské občany, a tudíž se mohou dobrovolně přihlásit přímo do VSU, nikoliv do zahraničního legionu. Je to třeba urychleně vyřešit, neboť Ukrajincům začínají docházet piloti a na Gripeny nebo F-16 se nedá přecvičit za 3 měsíce ani ukrajinský génius.

        1. No, je to jejich špecifikum.
         Z jejich pohledu je Rus sám ďábel. Třeba už kvůli Katyni, anebo jak v nečinnosti přihlížela Rudá armáda zničení Varšavy. Ačkoli mohla přijít na pomoc.
         Je to složitý.

          1. Byli to Sověti. Rusové né.
           Paní Martínková, Němci to fakt nebyli. Poláci přišli o svoji inteligenci.
           Na bratrech Kaczynskich je to dodnes vidět. 😀

        1. Ano. V období první smuty vládli v Rusku Poláci. ( 1598-1613)
         Tohle období rozvratu ukončil až nástup Romanovců.
         Za smutu číslo dvě považují Rusové vládu Gorbyho a Jelcina.
         Sice Rusové, ale obklopeni sqadrou západních “ poradců “.
         Toto období zmaru a ponížení úkončil Putin.

       1. … jen aby to s tím Polákem nebylo jako s tím Čechem. Osobně neznám takovýho, kterej by si kvůli Ukrajině, natož pak k vůli Rusovi, nechal řezat nohy. Já si myslím, že ten normál lidí se od našeho zas tak moc lišit nebude …i když … co já můžu vědět, žejo … !!! A troubů? … těch je na každý straně přehršel … my jich třeba máme plnou Strakovku.

     1. Už jsem to psal kdysi u Vidláka, je taková sportovní disciplína, hrají to mezi sebou velmoci a jmenuje se to dělení Polska.
      Už 3x se to v dějinách stalo, je vyloučeno že se to nestane po čtvrté?

 10. Poplakání nad rozlitým mlíkem bylo fajn, leč jak dál se nezadřilo. Bez návrhu jak „z toho“ ven je lkaní takové, no … kontraproduktivní.

  „noví zájemci o řízení státu budou hrát podle těchto cinknutých pravidel“, naopak, vždy je třeba využít slabost systému a ten podpořit.
  Ten problém je spíš, jak jsem již mnohokrát psal, v neochotě alternativy k jednotě a organizovanosti.

  I malá dobře organizovaná skupina porazí velkou neorganizovanou skupinu.

  Na tuto neschopnost nás organizovaní dostávají. Zjednodušeně: jsme neschopní! Jakákoli změna volebního systému tuto nectnost nenahradí, ani neodstraní.

 11. Hm… asi bude veselo. Z AK:
  „WarGonzo: „Dva prapory polské pěchoty dorazily do ukrajinského Pavlogradu. Informovaly o tom zdroje projektu Semjon Pegov WarGonzo v Dněpropetrovsku. Vojenský komisař uvedl, že podle informací se den předtím z Kyjeva přesunuly dva prapory polské pěchoty, které se již dostaly do Pavlogradu. Každý prapor má čtyři protitanková děla Rapira, obrněné transportéry a obrněné vozy vyrobené v USA. V současné době se polská pěchota připravuje na přesun na Avdějevský front. Zda mluvíme o regulérních jednotkách nebo žoldácích, je nyní těžké říci, hlásí korespondent.“

  1. Co to je Pavlograd? Ukrajinsky by to mohl být Pavlohrad. A ten Pegov? Snad Pehov.
   Odložit do zřejmých fejků, nemá to žádnou logiku.

   1. I Ukři to píší Pavlograd, ale někteří to VYSLOVUJÍ Pavlohrad. Ne všichni.
    VYSLOVOVÁNÍ „h“ místo „g“ se dost liší region od regionu a čím víc na východ, tím méně „h“.

  2. Re: tdx

   Jste hnusný zloděj, který mi krade vyhlédnuté větičky!!!
   Já si kvůlivá tomu pustil komp a vy jste mne předběhl! A co jsem se načekal, abych ulovil něco trochu senzačního!!!
   To vůbec není genderově vyvážené a demokratické a chytré a mladé a krásné a tak všelijak podobně!!!

   Jen počkejte, až vás potkám na pískovišti! To uvidíte ten dým!!!

   1. Targusi, už dlouho jste neuvedl, co říká Michail Onufrienko nebo Jurij Podoljaka!
    Jsem to nadhodil, protože nestíhám je sledovat! .)

    1. Michal vtipkuje a na povrch proráží jeho komunistický základ. Videa má 2-3x denně.
     Jurij je zavalen telekonferencemi a na povrch proráží smutek. Zdá se, že mu z analýz jako nejpravděpodobnější vyšlo, že rodné Sumy zůstane ukrajinské. Jinak se na něho vrhnul kdekdo kvůli komentáři o zničené přepravě u Bělogorovky. Videa mívá obvykle 2 denně, svodku dělá večer.

    2. Re: dexy

     MO se vcelku moc nedrží základního tématu, tzn. základních infošek z fronty. Referovat např. o podružných dřístech z Francie se mi fakt nechce.

     JP jednoduše pauzuje. A dost často. Včera nic, dnešek mám hotový, za chvíli to bude na skle.

 12. Předseda polské vlády Mateusz Morawiecki míní: „Norsko by se mělo podělit o zvýšené příjmy z prodeje ropy a zemního plynu, které získává v důsledku války na Ukrajině.“

  Řekl to v sobotu na konferenci mládeže ve Varšavě.

  „Něco je špatně. Napište svým mladým přátelům v Norsku. Norové by se o tento gigantický přebytek měli podělit. Malá země s pěti miliony obyvatel získává za ropu a zemní plyn stovky miliard eur,“ vyzval premiér polskou mládež. Podle Morawieckého Norsko na Putinově válce s Ukrajinou nepřímo vydělává.

  Morawiecki se na Nory obrátil i přímo: „Drazí norští přátelé. Toto není normální Toto není spravedlivé. Z války vyvolané Putinem máte užitek. Samozřejmě nepřímo a shodou okolností, protože Norsko válku nezavinilo, ale stejně na ní vyděláváte. O přebytek byste se měli podělit rychle. Ne kvůli Polsku, ale kvůli Ukrajině, která je válkou postižena nejvíc.“

  https://tvn24.pl/polska/mateusz-morawiecki-o-norwegii-posrednio-zeruje-na-wywolanej-przez-putina-wojnie-to-niesprawiedliwe-powinni-sie-podzielic-5720535

  1. Navrhuji se takto soudružsky obrátit i na jiné soudruhy v jiných soudružských krajinách s oprávněnou žádostí o solidárnost a socializaci zisků. Zejména navrhuji obrátit se s tímto oprávněným požadavkem na soudruhy v USA, UK a Švýcarsku. Není přece možné a ani trochu spravedlivé, aby jedni soudruzi ovládali celý finanční systém a nepokrytě z něj tyli, aniž by se o nadhodnotu… totiž zisk solidárně podělili. Více takových Morawieckich!

   1. Áááále… Jenom opisuje.
    To už tu přece bylo – akorát to byla jakási ženská a chtěla, aby se podělilo Rusko. Že to jako není fér, aby měl nějakej stát tolika přírodního bohatství.

    1. Ta co nedávno exla na raka?
     Nojo, a voni tam strčili jakého si Putina a on se s ní ani nebavil.
     Jsem si říkala, že zavřeli jejiho kámoša z Kosova. No jo, byla vážně nemocná a neměla čas na ochranu zmetka.

  2. Nejlepší by bylo kdyby Norsko s Ukrajinou utvořilo federaci, nebo rovnou společný stát. Pak by problém NATO a Ukrajina nebyl. Pokud by to nevyšlo, bylo by vhodné dál pokračovat v ustavení Českoukrajinské republiky.

   1. Je jich tu plno. Včera jsem byla ve Frenštátě a byli v Kiku. Celej obchod mluvil…rusky!!! Ani jeden nemluvil jak ten jejich prezident.
    Ti co za mnou stáli, chtěli jet do Ostravy a potřebovali se domluvit mobilem. Kdo je vezl už jsem neposlouchala.
    Myslela jsem, že tady nebudou, že český zůstane venkov a maloměsta. Jsem se spletla.
    Další z mých sledovanych ukrajinských jutuberek je v Estonsku v Tallinu.

  3. Nekdy v 1976 se rozhodlo za morem , ze se bude bourat i u nas zevnitr..
   A de to, uz nejsme ani cesi ,ceechijove sme,/ slavnej rod Premyslovcu by nas vyhladil do posledniho/, driv nez Slavnikovce…Zizka ? Taky.
   Pro cizaky nebylo misto v Cechach..
   Aby nas aspon pustili na Olym-pijavica-du /lepsi nazev ,kdyz je jich tam taky hodne/, nebo tak.
   Jinde uz neni Jugoslavie ani Lybie..
   Komunisti kriceli ,ze jsou taky zaroven demokrati ,ale nikdo jimto neveril. Voni verili sami sobe, nekdy..Pro viru si jezdili do SSSR. Pak zase jinam a bylo vymalovano..
   Slo hlavne vo ty propisky …Jednou u koryta ,bere se vsecko i s futrem..
   Pravou demokracii vedou media a za nimi , banky a stock exchanges../bursy/.
   Ty sou zajimavy tim , ze se jen nekde zaseje , jinde je tisic metru pod zemi neceho a uz s tim obchodujou a casto vydelavaji hromady..
   Kolonialismu je ouplne spatnej a tak v tech zemich se veci musi urovnavat pomoci armad,okupaci a revoluci do demokracie , jako u nas v 38 to rozhodli kolonizatori,oprava demokrati..Prikladu je nespocet,zase u nas 89.
   Volby v demokraciich nejsou zajimavy , jako v tech komunistickejch..Zajimavy se delaji.. Porad vladnou podrztaskove a v jednom kuse predstiraji , ze sou neco jinyho ,taky krici co se jim prikaze , jinak nejsou brzy lidem zase zvoleny…..
   Vydela se na tom..Neco jako maskarni bal a rej masek
   Ted cintat. „We’ll know , that our disinformation program is complete, when everything american public believe , is false“. /Casey , cia/.
   Zajimavy je jak se usaci pri osvobozovani branili, aby nemohli obsadit Berlin. Ale nemohli se spojit predasne s nacistama ,pac by nevyhrali a nebyli vitezove , ty 2. svetovy .
   Aby Hitler mel klid na valku s SSSR , tak si vytvorili valku s japoncem, to se pak nemohli vcas dostavit do Evrpy /dohoda s tim Hessem/.
   Misto aby nam v kvetnu hodili neco potrebnyho ,bourali raci radnici , mesta a jiny treba tovarny a vsecko..Pak dobyli Plzen ,podobne jako dnes dobyvaji ukrove…
   To se tyka taky toho bourani , vyse uvedenyho , zase pro zmenu ,zahranicniho..
   V 48, 76, ,68 ,89, u nas..To nikdy nekonci..
   Vi se neco a zapira se ? Takovy snahy byli vysvobodit Azovce , helikoptery padaly ,lode pluly, hejna politiku zebrali a ted skoro nic. Sem zklamanej , ze voklamanej..
   Nakonec cesta nekam za lepsim je vzdy , kdyz nekdy lid neceka na vladu a vyhlasi svoje ,svobodny a demokraticky volby a nektery demokrati utecou od koryta ,nebo sou potrestany nebo tak..
   „Vsecko novy, je uz davno stary“..rikala pozoruhodna kloboucnice kralovny M.Antoinetty , pred marxem santajajamou atd..

   1. Za norské zamini se vyjádřil státní tajemník Eivind Vad Petersson. Požadavek Mazowieckého odmítl a uvedl:

    „Naprostá většina zvýšených příjmů z prodeje norské ropy a norského zemního plynu jde do Státního ropného fondu (Oljefondet) ve prospěch příštích generací.

    Příjmy z prodeje ropy sice v důsledku války na Ukrajině stouply, hodnota fondu ale od 1/1/2022 klesla zhruba o 550 miliard NOK. Jedním z důvodů je propad akciového trhu. I norské hospodářství a norské spotřebitele poškozují vyšší ceny benzínu a elektřiny.

    Norsko v každém případě Ukrajinu už významně podpořilo a v budoucnu ji podpoří ještě výrazně více.“

    Podle Pettersona zůstávají vztahy mezi Norskem a Polskem dobré.

 13. Pane Dvořáku. Mně se Vaše analýza líbí, výstup z mého skromného mozečku je, že se s ní ztotožním.
  Jenže si nemyslím, že máme páky na to, jak to změnit. Příliš velkému procentu vlivné populace tento stav vyhovuje, a nechce jej za žádnou cenu měnit. Kdyby ano, např. vyslyší obavy Ruska z konce minulého roku a vyjedná se přijatelný kompromis pro obě strany.
  Ale média, korporátky, burziáni, Vlastníci nadnárodních firem, nikdo z nich nechce zaběhnutý řád měnit, protože by tratili.
  Jsme jako v té zvířecí říši. Lopotíme se za kořistí, jako gepardi, nebo lvi, a když u skolené gazely vysíleně klesneme, dovalí hyeny, a kořist si odtáhnou a sežerou.
  A my s tím nic neuděláme.
  Pokud navrhujete hrát podle jiných pravidel, rozumějme, mimo rámec nám daný zákonem, no to je výzva, ale ne každý bude ,zatím, ochotný to tak dělat.

  1. Zminena kloboucnice se stal proletarkou, kdyz ztratila zamestnani a zamestnavatelku..
   Objevy jisteho Marxe jsou sto let za vopicema..
   Jde domnivam se v clanku ,zase o objevovani Ameriky..
   Ta vira v demokracii je velka popularitou a nechce jit pryc. Podeprena tim , ze se zatim demokracie nikdy nezjevila na svete..Tak se neda ani vedet, vo co zase de..
   /Vo co de , vo hovno , tak de vo vynalez zvanej demokracie , jindy zase socialismu, atd../. Fata Morgana jednim slovem..
   Pada chlap z mrakodrapu , vidi 37. patro, zatim dobry, si rika…Tak nejak asi..Za chvili.
   Napriklad slavna a financne korupcni demokraticka Tamany Hall v N.Yorku..
   Pozdeji se preslo na zlepseni ,napriklad a hlavne ve velkych mestech /vesnicanu je malo,zahnali je statkari do mest/ na organizovani demovoleb, Mafii.
   Dostavali na to tezky prachy a menilo to svet , po spravnych i nespravnych volbach, chybicka se nekdy vloudi..
   Kdyz bohac da penize na volby , chce vedet ,normalka jak dopadnou..
   /Kdyz si obyc clovek zakoupi listek na predstaveni vo Rusalce ,chce vedet taky, jak dopadla/. Nektery se tomu divej..Pak se demokracie musi sirit vsude..
   Uz sem se zminil , pseudo demokracie je zalozena na Slave Syndrom..Na usili vetsiny na maximalni pohodli , beze aspon velkych zmen a porizeni si podotroku..
   Velmi popularni . Pocasi je taky lepsi bez velkych zmen.
   Podotrok ,radsi dva ,se vyskytuji normalka vokolo ,uz od narozeni…/Aspon v mym pripade/.
   Kdyz nejsou ,vznikne sirotek.
   Nekdy se musi prejit do Stockholm Syndrom..Nektery vrchnosti maji radi , kdyz otrok miluje sve otroctvi a dava to jasave a vdecne ,najevo..
   Tedy, kdyz otrok bydli porad na stejnym miste, sou stejny lidi kolem, stejna prace,vyzadujici minimalni usili , bez nutnosti myslet a rozhodovat.
   Kdyz tak ,jen o detailech a potom teoretickych , vo jinych vetsich a daleko..
   Ty velky at resi jiny a je pohoda..Postara se o sebe rodinu a pribuzne..Stejny kamaradi a pratele,pohoda..Vyhovuje to kazdymu..
   Kdysi pro tohleto byli konservativove, nez se vrhli na pokrok..
   Otrok rad a casto mluvi a nahlas, jak je spokojenej ,poucuje a doporucuje hlavne mladym..
   To je vetsinou ten vyssi otrok ,politik, akademik,pedagog , parasit , aktivista ,atd.
   Nemusim rikat,ze jde zase u nich , jen vo proradny kecy..
   Jiny at uvari polivku pro ne..Nebo utikaji do valky..
   Domnivam se, ze tady soudim podle sebe ,ale nemam cas na nejaky dukladny sondy, do hlubin lidske a nedemokraticke ,duse..

 14. Být komunisté prohnanější, rozdělili by svou stranu na dvě, které by spolu potom „demokraticky“ zdánlivě politicky soupeřily.

  Korespondenční volby jsou pochybné, snižují důvěru voličů v demokracii i v těch případech, k podvodům nedojde. Jen ve Francii nemyslím, že by se masivně falšovaly, protože velká část Francie vždycky tíhla k levici (aspoň od roku 1789) a Le Penové se děsí. Stačí připomenout, jak Chiraca volili i komunisté, aby tím porazili Le Pena. Navíc koho asi volila většina početně sílící muslimské komunity? Koho volila většina lidí navázaných na stát a EU a koho intelektuálové?

  1. Raději nic. 😀
   Ono není ani tak zajímavé, co se děje na veřejnosti. Pod povrchem se často děje něco úplně opačného.
   Jednou jsem vezla východoněmecké filharmoniky do Děčína. Tam jejich vagon připojili k jinému vlaku.
   Bylo to někdy počátkem sedmdesátých, byli to uvědomělí vychodoněmečtí souzi a právě zemřel Walter Ulbricht.
   Už na Hlavním nádraží zatáhli záclonky, vytáhli flašky šňapsu a strašně se ožrali. Vesele hýkali, někteří dokonce šťastně hajlovali.
   Vůbec nevypadali že by snad truchlili po ztrátě významného souha. 😀😀

 15. Tenhle pan Dvořák, to má srovnané. Jeho texty mají hlavu a patu. Ústřední myšlenka- jestli chceme vyhrát, nemůžeme hrát podle jejich cinknutých pravidel, je něco, co zaslouží hlubší diskuzi. Více článků, více úhlů pohledu. Je to vlastně základní kámen. Ty hry na demogratické volby jsou směšné.

   1. Jo to by sedělo docela a ještě k tomu je vypraná dočista dočista nebo jak bývala ta „úžasná“ reklama na prací prášek.

      1. Dobře, že opravil. – Z maličkostí se skládá dokonalost, dokonalost však není maličkost (Paganini).

       Proč? Inu, proto: kdo veřejně píše a je hodně čten, stává se de facto vzorem. Bylo by škoda, kdyby naše mateřština vypadala jako politika naší současné vlády. Tato vláda – Boh dá – půjde zanedlouho do horoucích pekel; naše mateřština tady zůstane pro příští generace. Zdědili jsme ji od předků a předáme ji dětem; neměli bychom ji předávat ve stavu horším, než jsme převzali.

       1. Nejlepší je ten Sťýhač hrubek Schreiberjäger Ia. To by se našim presstitutům moc hodilo. Řečeno slovy klasika „taková blbost a kolik to dalo práce“

 16. OT
  Francouzský hospodářský deník Les Echos upozorňuje, že Evropa převádí do Ruska denně přibližně 200 milionů dolarů prostřednictvím kanálu, který Putin otevřel v Gazprombank, a že v letošním roce by se tyto částky mohly zdvojnásobit oproti loňskému roku, zatímco množství prodaného plynu klesne. Sloupkař Vissent Colin píše: „Vyhrožováním brutálním embargem se Evropané dostali do situace, v níž se prezident Vladimir Putin stal konečným vítězem. Alespoň prozatím.“

  1. Re: Homér

   Ale to, co jste napsal ohledně vítězství, přece ví každý, kdo nemá zcela úplně ganc prolitý mozek.
   Buď chlastem, anebo výplachovou tekutinou z ČT24.

   Napíšu to jinak.
   Přišli jsme si jako obvykle do špajzu nabrat něčeho dobrého a dveřník, kterému jsme se chystali sebrat klíče, nás fláknul po paprči. A klíče schoval pod rubášku.
   A naši idioti to pořád nemůžou pochopit, že ten klíč už prostě nedostanem.

   Btw. OT pro ty které to zajímá.
   Dne 24. 5. t. r. má vyhlásit kyjevský patriarcha nezávislost pravoslavné církve na holotě z Ruska.

   JP v nedělní relaci vzpomněl soudruhů z Azova, že před pár lety (asi tak osmi) museli udělat „vybór“ – volbu, po jaké cestě půjdou dál. A soudruzi si vybrali, takže skončili v katakombách pod Azovstalem a to, kteří přežili, jsou nyní v báni, neboli za katrem.

   Takže JP mu popřál šťastnou volbu…

    1. On totiž Zelenský dal zelenou zabavování majetku pravoslavné církve Moskevského patriarchátu, někde to už proběhlo.

 17. Dovolím si trochu zarejpat:

  „Za výspu „vyspělého světa“ se považovaly (a dodnes považují) USA a Velká Británie.“

  Pojem „výspa“ – doslova výběžek pevniny do moře – se v přeneseném slova smyslu užívá, pokud chceme označit něco odlehlého, okrajového. Případně „poslední výspa“ – něco, co okrajově přežilo. Opravdu jste chtěl autore říci, že USA a GB jsou považovány za výspu demokracie?

  1. Výspa: správná připomínka.

   Můj odhad je, že pan Dvořák to takhle původně sice nemyslel, ale sešlo se to tak pěkně, že bych to tam schválně nechal, být autorem 🙂

   1. Vyspa je od „vysypat“ a znamena to cast vycnivajici krajiny. A to nejen v plose, ale i do vysky, takze vyspou je i zretelny, vycnivajici, pozornost pritahujici pahorek v ploche krajine. Vystavni skrin demokracie by bylo lepsi, ale nad vsechny vycnivajici vyspa je take uplne v poradku.

    1. Výstavní skříň demokracie, to je pěkné.
     Na první pohled se zdá, že v těsném sousedství té výstavní skříně proběhla mírumilovná a pokojná manifestace BLM.

     1. Zaroven se nevi ,co se skryva ve skrini..Neco se do ni da /treba mrtvola /a uz se nepamatuje, za chvili ,co to bylo..Obzvlaste, kdyz se dostavi policie s dotazem..

  2. Re: aga

   Zde je užito slova „výspa“ v řídčeji užívaném smyslu – ÚTOČIŠTĚ.

   Na nedělní odpoledne jste podala dosti slabý výkon.

     1. Budoucí poslední Češi:
      Blaník je nyní posledním útulkem, azylem, úkrytem posledních virtuálních Čechů.

      Blaničtí rytíři velmi dobře vědí, proč z blaníku nevystrčit ani nos:
      Jsou totiž poslední zásobárnou českého (virtuálního) genofondu (či noofondu?)
      Jsou pověřeni jej(tj. sami sebe) chránit!

      Kdy bude v Čechách nejhůře?
      No přece až Čechy přestanou existovat!
      Do té doby totiž z principu BUDE VŽDY posléze ještě hůře!

      1. V souladu s posláním blanických rytířů lze předpokládat i to, že Blaník je poslední českou výspou proto, že slovo „výspa“ je ve skutečnosti odvozeno od slova „vyspat“.

       1. Ne, není tomu tak (jak by pravil Alois Indra). Jde o počeštěný německočeský výraz “weiss pa”, ve volném překladu “běloši nazdar”.
        (mmch – teď jsem koupil půlku melounu za pěkných 329… kdy bude meloun za 1000?)

        1. Vařený mrkvový noky na Vás, zhýralče! Nesolený!!!
         A jestli jste to sežral na tu suchou vánočku s kyškou, tak jdu raději překytovat okno do ulice, aby mi Vaše gastrointestinální burácení nevyrazilo sklo 😀

        2. Pokračování pohádky Sůl nad zlato se bude jmenovat Meloun nad sůl.

         Dražší, sladší (a vzácnější!) než meloun je už jen ukrajinská demokracie.

         3. díl: Ukdemokracie nad meloun!

         1. Plyn nad zlato.

          Včera jsem ale pojedl čočkovou polévku a tvargle a moje žena Božena namísto aby mne pochválila, kolik jsem přispěl do rodinného rozpočtu, mne vyhodila na balkon.

     2. Já jen aby nedošlo k omylu. Znáte to, jak je to se slovanskými jazyky: znějí podobně, ale význam se leckdy posouvá. Někdo v Kremlu (ruští agenti jsou všude!!!) si přečte něco o útočišti, a… a svedou to pak na Vás:
      – Владимир Владимирович, зачем вы напали на мыс демократии?
      – Это очень просто. Кара бен Немси эфенди писал на какoм-то чешском сайте, что те места „útočiště“ демократии. По-чешски „útok“, это по-русски атака. То есть „útočiště“ – это то место, куда должна быть направлена ​​атака…

      1. Ono to útočiště bude nejspíš odvozeno od slovesa utíkat nikoliv útočit. Cizinci to musí mít s češtinou fakt těžký.
       Vzala jsem si totiž na pomoc jiný slovanský jazyk a ejhle….
       útočiště = убежище
       utíkat = бежать

       1. A to jsme ještě neprobrali možnost, že útočiště může mít souvislost s točením: může to být místo, kde tak dlouho točili, až utočili. Klidně by to v tomto kontextu mohlo být místo, kde vznikají Troškovy filmy.

        1. Taky by mohlo jít o místo u točiště. Což by mohlo být nejen místo, kde všichni točí, ale i v jehož blízkosti protéká nějaký vodní tok. Nedejbože, aby se tam objevil i Ťok.

          1. Re: Halef a tdx

           Nikoli, jste zcela a úplně a ganc vedle.
           Původ slova útočiště od „u točiště“ jste trefili.
           AVŠAK!!!
           Točiště se nalézá tam, kde se točí pivo!!!
           A jsme doma!!!
           Totiž v knajpě! V hospě! V krčmě! v Osvěžovně! V putyce! V pajzlu! Konečně doma!!!

          2. Targusi, pivo se čepuje!
           Takže čepoviště.
           Jak útočiště, to nevím, ale život mě naučil hledat občas uskočiště.

          3. Re: Godot

           Hele, vy zez Plzně pívo čepujete, u nás v Gorolistánu se VÝHRADNĚ točí.

           Už jste někdy viděl, jak do hospody vtrhnou dva tři napráskané autobusy havířů, valcířů, nebo hutníků naráz?

   1. Ale houby. Poslední výspa je přesně to, co jsem napsala – něco, co už přežilo jen na okraji. Kdyžtak jedině „poslední útočiště“. A to asi autor nemyslel, když uváděl, že USA A GB jsou „poslední výspa demokracie“.

  3. Taky by se to dalo brát jako to nejpřednější místo zaříznuté do moře barbarství, kterému dává na odiv vyspělost a velikost Říma. Nebo tak něco.

   1. Filologa na vas.
    Pokus definice . Utociste je nejvice bezpecne misto vhodne, zajistene vsim ,nejen pro efektivni obranu, ale zaroven pozdeji i pro pripadny utok.
    /Neni ,nemuze to bejt ,letiste , smetiste , cviciste ,nastupiste, tociste , to taky neni i kdyz popularni a kdyz se odehrava tam kde je porad stejne klima, napr. nikdy skoro tam neprsi ,vichrice ,atd/.
    Vyspa ,nejvhodnejsi isolovane ,nejvzdalenejsi misto, posice , nejlepe nad urovni okoli, s prehledem , a s moznosti pozorovanim situace , ovlivneni cokoliv, v dohledu.
    /Neni to a nemuze bejt , vy…., vyspat, vycpat, vychcat, /s nekym/,se ale muze pouzit ,po predbeznym smirovani a zjisteni ,nalezeni priznivych podminek ,vo co de, kdyz se hodi/.

 18. ad „role médií“:

  ČT2 dávala ve čtvrtek 19. května ve 20.00 hod. 1. díl čtyřdílného seriálu „Trumpova Show“ (opakování vždycky následující úterý v 17.10 nebo tak nějak).

  Upoutávka v praví – cit.:
  „Dokumentární cyklus BBC se věnuje muži, který se snad politikem nikdy neměl stát. Popisuje nástup bývalého amerického prezidenta na scénu i škody, které napáchal, ve čtyřdílné sérii s výstižným názvem Trumpova show.“
  Je tomu v tom TV programu věnována celá stránka a i letmý pohled napovídá, že to bude fakt masakr.

  Koukali jste někdo na ten první díl? Jestliže ano – jaké z toho máte dojmy?
  Mám slabej žaludek, takže pro mne takovéto pořady nejsou.

  1. Vyrobili ,pred casem v U. televici , /Veni, Vidi, Vici , Caesar/ a vysilali i jinde serial, jak se obyc ucitel stal presidentem, to se pak opakovalo s tim hercem doopravdy , kterej hral v serialu hlavni roli a ve studiu a s jinymi pak natocil pro verejnost jeste hudebni vlozku ,kdyz hrali skladbu na klavir ,mlacenim do klavesnic penisy..
   Dnes je virtuoz nejen presidentem ,rozkazuje a vladne suverenne svetu, s velkou popularitou..Nektery ty vybrany muzou dneska vsecko , uplne vsecko..

 19. Velmi zajímavé ale dost smutné. A současně nevím, jak to hrát jinak, Vašimi slovy : “ ….že noví zájemci o řízení státu budou hrát podle těchto cinknutých pravidel.“

 20. Prápor musí zvednout mladší generace, ne důchodci. Mladí jsou ovšem dlouhodobě debilizováni školou a médii, brzy to bude doba celých 2 generací. Nevidím budoucnost růžově, ale potaženou černým suknem a po zdech s namalovanými čerty.

    1. Nešlo,
     já tam také nejsem. Jen jsem otevřel link v diskusi pod včerejším zdejším článkem a tohle na mne vybaflo jako další doporučený kanál ke sledování.
     Tak je to asi ofiko politika Twitteru, proto to nemůže pravidla komunity porušovat.
     A druhak – bonzovat se nemá.
     „Nečiň druhému, co sám nechceš, aby činil tobě…“, nebo tak nějak.

 21. Autore, autore….
  Vy jeden Dvořáku!

  jste tady relativně novej, tudíž vám musím řádně vyčinit kožku.
  Vy tady – na tom světě svěťovatém – nepobíháte proto, abyste MYSLEL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Vy máte chodit do háku, jak kdysi říkali soudruzi brňáci,
  máte platit kartou,
  máte splácet dluhy (jedno jaké a čí) a hlavně
  máte NEMYSLET!!!!!!!!

  Jinak budete NAVŽDY a furt blbej, starej a HNUSNEJ!!!!!!!!!
  Neboli zcela k ničemu se nehodící kus!!!!!!!!

  !!! FUJ !!!

  1. Nevi, co pise, tak dezorientovaneho a manipulaci propadleho autora aby jeden pohledal, je to ostuda mistniho blogu, odrodilec, kverulant a desata kolona. Kdo to precte, tomu narostou chlupy na kolene.

     1. Na neffa už nesahejte, neb do mrtvol se kopat nemá. Čulík mu ukázal tu jedinou správnou cestu k ekonomickému přežití a jeho kdysi čtivý plátek nyní žel následuje cestu kdysi čtivých blicích listů. Už i ty vodvářkovy židovtipy tam upadají.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *