13 června, 2024

Hlávkova kolej i škola práce

Měl jsem o víkendu zajímavou návštěvu z Prahy. Zdá se to sice skoro neuvěřitelné, ale existují i echte Pražáci (ve smyslu úspěšných lidí, kteří si vybudovali kariéru v korporátním světě), kteří nejsou příslušníky pražské kavárny a přiklánějí se k myšlenkám alternativy. Ano, i v Praze jsou úspěšní manažeři a právníci, kteří jsou schopni volit Babiše jakožto menší zlo, neřvou na povel že Putin je fůůůj a sdílejí to pesimistické vidění našeho světa, že tu máme natlakovaný kotel pod kterým se přikládá a jen nevíme, kdy to bouchne, koho to zasáhne a jakou škodu to udělá.

Byl to podnětný rozhovor. Obzvlášť chutí jsem si poslechl o „kruzích lidí, co spolu mluví“. Moji hosté o tom měli poměrně široké povědomí a tak jsem vyslechl genealogii různých Tomanů, kteří jsou vnuci toho tehdejšího komunistického ministra Tomana, ten je zase potomkem támhletoho funkcionáře atd, atd až k národnímu obrození. Tenhle bývalý šlechtic zase je potomkem tamtoho šlechtice, tahle pipina je dcerou tatínka tajemníka, prostě co si budeme povídat – STB si založila prognostický ústav a jeho zaměstnanci se pak stali prezidenty i premiéry, doprava i doleva.

Zároveň se mi tím osvětlilo, jak to funguje s Antichartou a členstvím v KSČ. Já se vždycky divil, proč plivou na Gotta, ale u Svěráka to nevadí. Proč kvalitně prokádrovaný komunista Petr Pavel může klidně klidně kandidovat na prezidenta, ale Josef Skála je nebezpečný stalinista. Proč Kohoutovi bez problému prošlo udávání spolužáků a jiné tahají po soudech ještě v devadesáti. Ono je to vlastně jednoduché. Prošlo to těm, kteří byli odjakživa loajálnější těm kruhům doktorů, právníků, náměstků a dalších funkcionářů, než ideologii vlády jedné strany. Prostě kluci spolu mluví, shodnou se a někdy se jim k tomu hodí komunistická ideologie, někdy se k tomu hodí volný trh, jindy cenzorní úřad a když na to přijde, tak si poradí i kdyby Putin přijel na Hrad. Přečtěte si nějakou knihu Petra Hampla, tam to máte popsané úplně dokonale.

Víte, my na alternativě děláme celkem jednoduchou chybu – my prostě čekáme na nového Napoleona nebo Orbána, který má přijít, rozkopnout dveře a tyhle propojené Jánabráchy vykopnout. Jenže ono mu to moc nejde, protože jakmile někoho takového zvolíme, okamžitě čelí takřka jednolité elitě úředníků, právníků a novinářů, kteří ho prostě uštípou. On se třeba snaží ještě trochu lavírovat. Někde uhne, aby jinde postoupil (i Orbán prostě někdy evropské komisi přikývne, aby jinde zase nepovolil), ale v té chvíli je to pro nás okamžitě zrádce a příště ho (hajzla) už nezvolíme.

Takhle dopadl i Andrejko ne? Zvolen byl, protože ztělesňoval touhu ten augiášův chlív vykydat. Jenže se ukázalo, že ani on s těmi miliardami peněz není dost silný nebo schopný, aby to dokázal. Byl sice schopen bojovat, ale ne na všech frontách. (Asi jako Rusko na Ukrajině – fronta je velmi široká, někde je třeba ustoupit, aby se jinde dalo obklíčit) Možná neměl dost odvahy, možná neměl dost prohnanosti, ale jakmile začal v něčem uhýbat, jeho podpora šla dolů a skončilo to pěktikolkou. Moje tehdejší předvolební i povolební články jsou co do čtenosti dodnes nepřekonané.

Všimněte si, že SPD se o nějakou změnu ani nepokouší. Vlastně jim celkem vyhovuje, že sedí ve sněmovně, politický projekt je v černých číslech, skýtá to pár lidem dobré bydlo, ale jít do střetu se spojenou novinářsko, úřednicko, právnicko, soudcovskou frontou, to je dost o hubu. Hlavně nevládnout, hlavně se nedostat do přímého boje s nevolenou, ale velmi širokou přesilou.

A my stále dokola vyhlížíme někoho, kdo se rodí možná jednou za sto let. Někoho, kdo dokáže jen s lidovou podporou porazit ty, kteří se v prostředí politické moci a zákulisních dohod pohybují celý život. Kolik takových už bylo? Věci veřejné, Zelení, Robejšek, Trikolóra, Svobodní, Babiš, Zeman i Okamura. Pokaždé je to stejné. Ideály narazí na realitu zkonsolidovaných zákulisních hráčů, kteří si navzájem telefonují a jsou schopni udělat libovolnou reportáž, která vyzní podle potřeby. A my pak Babišovi vyčítáme, že není tak odvážný a přímočarý jako Napoleon, který kdysi parlament vyklidil s pár gardisty.

Svým způsobem si vždycky vybereme někoho, koho pošleme, aby vyzval na souboj všechny ty líbodémo kruhy, ale nejsme schopní akceptovat, že takový boj není jednoduchý, vyžaduje nejen strategii, ale i oběti a bude mít i kolaterální škody. A můžeme čekat dalších sto let, než se to snad, možná jednou povede a objeví se český Orbán s mimořádným nadáním na politiku, který ty líbodémo kruhy porazí dřív než se stihne zdiskreditovat.

Tohle je prostě špatně. Je to asi totéž, jako by se obrozenci pokoušeli v jednom nadšeném útoku vypořádat s rakouskými maršály, tajnými rady, prorakouskou šlechtou a rakouskými vlastníky českého průmyslu. To prostě nemůže vyjít, stejně tak nemůže vyjít, vysílat někoho na souboj proti stohlavé hydře na který nemá dokonce ani druhý nejbohatší člověk v republice.

My musíme začít vytvářet vlastní kruhy. Musíme mít národoveckou elitu. Musíme mít svoje lidi, co spolu mluví, kteří postupně vytvoří vlastní kruhy a jednou ve výhodné chvíli budou schopni ty staré kádry svrhnout a nahradit je. My máme spoustu náčelníků a málo indiánů. Je to logické, protože na naší straně se objeví prostě výrazné typy. Ti, kteří i bez pomoci pražských kruhů dostanou alespoň na periferii veřejného prostoru. Výrazní blogeři, nějaký ten milionář či miliardář, sem tam nějaký úspěšnější politik, co se v tom naučil trochu chodit. Ale chybí nám to, čeho má líbodémo nadbytek – mraky lidí, kteří by se navzájem znali, kteří by byli dobří ve svých oborech a zároveň k sobě cítili loajalitu.

Víte, kde se vytvářejí ty nejdůležitější vazby a kontakty pro život? Na střední škole. Na vysoké už tolik ne, tam už zpravidla přichází hotový člověk a vzdělává se v úzkoprofilové věci. Ovšem gymnázia, to je to místo, kde si uděláte kontakty na budoucí právníky, doktory, mafiány, zbohatlíky, malíře i spisovatele.

A není náhoda, že právě gymnázia jsou hlavní líbodémo baštou. Není náhoda, že existuje tolik soukromých středních škol, které jsou navázané na různé politické subjekty. A už vůbec není náhoda, že všechny tyto instituce hovoří stejným hlasem. Tam se rozbíjí pohled na rodinu i manželství, tam se utvrzují v tom, jak je náš svět super a jak jsou v Číně zlí, tam posílají studenty do stejných škol v jiných zemích, takhle se vytvářejí nové kádry na místa náměstků, ředitelů a novinářů.

Od doby, co píšu Kydy, jsem překvapován, že většina mých hostů na zabijačce byli vysoce nadprůměrně situovaní a vzdělaní lidé. Měl jsem na zabijačce manažery, doktory, právníky, odborníky ve svých oborech, dokonce i nějaké milionáře a miliardáře.

Stejně tak se ukazuje, že i Majerové Zahradníkové někdo zaplatí volební kampaň. Robejšek měl také dost peněz na volby, stejně tak Paroubek není ve sněmovně už patnáct let, ale pořád si na sebe vydělá politikou. Dohromady je to hodně milionů.

Vyzývám proto všechny, co jsou na straně alternativy a jsou dobře situovaní, aby začali zakládat střední školy. Ne pro děti bohatých pražských tatínků, ale pro jakékoliv nadané děti. Aby vytvořili nějakou obdobu Hlávkových kolejí nebo Baťovy školy práce. Aby do takové školy vnesli naše ideje. Že dějiny nejsou černobílé, že svět je složitý, že demokracie je diskuse a ne cenzura.

Realizujte Hlávkovu myšlenku, že je lepší bohatě podporovat jednoho nadaného než rozfrcat pomoc v nesmyslných milodarech. Vytvořte školu, kam se bude moci dostat bezplatně každý, kdo složí zkoušku. Ať se tam dostanou především studenti z horších poměrů, kteří mají představu, jak svět vypadá doopravdy. Přesťaňte platit kampaně Robejškům i Trikolóře, přestaňte hledat Napoleona a začněte vyrábět vlastenecké kruhy. Umožněte, aby se pak na architekturu a na práva dostali i jiní, než jen studenti z dobře situovaných rodin, které za svůj vzestup vděčí dnešnímu režimu.

Pokud vznikne na alternativě elita, je mnohem větší pravděpodobnost nějakého Orbána. Ale i kdyby nepřišel, bude tu alespoň takové české „muslimské bratrstvo“, které bude schopné převzít moc, když bude ležet na ulici. Vzpomeňte si, kolik komunistických funkcionářů mělo Baťovu školu práce. Naučili je tam disciplíně a pracovitosti. Tohle potřebujeme. Potřebujeme školy, které budou vyrábět naší elitu. Školy na které se dostanou nadaní Češi i ze skromných poměrů a kde jim nebudou vtloukat do hlavy nenávist ke své vlasti.

Vytvořme vlastní kruhy, které těm současným budou konkurovat. Vytvořme vazby na budoucí doktory, architekty, právníky, politiky i vojáky. Vytvořme školy, ke kterým se jednou úspěšní doktoři budou hrdě hlásit, že nastartovaly jejich kariéru. Tohle dělali obrozenci. Nesvrhávali monarchii, vytvářeli kruhy. Nedělali atentáty, ale připravovali se na to, až jednou bude moc ležet na zemi, aby ji mohli zvednout. Emancipovali se hospodářsky, intelektuálně i politicky. Potřebujeme vlastní elity. Potřebujeme, aby ti, kteří dneska přemýšlejí o změně poměrů, byli ochotní financovat alternativní školství, alternativní skauting, alternativní sport.

Přestaňte politikům platit kampaně, stejně nic nevybojují, protože prostě nejsou ani Orbány ani Napoleony. Vezměte ty peníze, založte novou Hlávkovu nadaci a dělejte to, co dělal on a Tomáš Baťa.

227 thoughts on “Hlávkova kolej i škola práce

 1. Mozna by stalo za povsim , pro ty obzvlaste vzdelane, nejdrive definovat ,co to je vychova, jak se to porizuje a jaky cil ma..Jak to udelat.
  Jesli se to nemaze jen na chleba..
  Jak ma takovej vychovanec vypadat a jednat. A jak nema..A co provede.
  Nebo nam kolem huby.. Nesnazit se diskutovat v dohadech na tema , kdyz se nevi.
  Kdy se neni mozne shodnout na hrubych obrysech ..
  A vysledky v minulosti opakovane klamou..
  Tedy aspon vymezit prostor …Aspon zjistit, co je dite a mladej , material na tu vychovu.
  Jestli se aspon hodi….
  Dale uvedomit si treba aspon, co je vlastne vzdelani a na co , kdyz neprozkoumany slon v mistnosti zvane Pedagogika je neznamou velicinou. Na co mame ten pedagogika.
  Kam se slon ta monstr masa vedeni ubira a nas vede.
  A co to vedeni s nami udela..Muze bejt vzdelani dobry a nebo spatny a uplne.
  Kdyz napr. technicko ,vedecka a technologicka vetev vzdelani s velkou podporou dalsich , ,vzdelanych a schopnych , daleko predbehla ty jine ,ostatni ,az s atomovym jadrem, chce rozmlatit rovnou celej svet a spociva prave v rukach vzdy, tech evidentne zaostalych ,lidsko ved spolecenskych ,ale vemi az asi premrstene ,vzdelanych ynteligentu..
  Co vi potom vsecko nejlip , nejvic a nejdriv..
  Kteri stale vice mozny a hrozici konflikt taky neprezijou.
  A jake vzdelani je treba poridit to spravne ..Aby se nektere vzdelani dalo prezit..
  Povidani , teoretizovani a prevazne negativni kritizovani vseho okolo ,je neco bezmocne jineho,opacneho , nez neco skutecneho , nez vubec zahlednout aspon,co je treba..
  Udelat.

 2. Večerní svodka JP

  Charkov – střety se vystupňovaly, ani jedné straně se nepodařilo postoupit nebo získat převahu v bojové pozici.

  Aktivizace bojů na celém Donbassu.
  Liman – nejméně část města je pod kontrolou RA.
  Toškovka – osvobozena.
  Zolotoje a Gorskoje – boje se zintenzívnily.
  Světlodarsk – po prvním útoku se VSU bez boje stáhly o 3 km vzad.
  Mironovskij – čištění zástavby

  Předpoklad – VSU se stahuje do záložních pozic na linii Solidar – Bachmut (Artemivsk).

  Avdějevka – útoky RA byly dnes neúspěšné i přes použití letectva a dělostřelectva.

 3. 20.5.2022: Ministr Školství Gazdík představuje své poradce. Mezi nimi i Ondřeje Šteffla, zakladatele soukromé společnosti Scio, jež přímo konkuruje státnímu CERMATu: https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/ministru-skolstvi-gazdikovi-bude-pomahat-deset-poradcu-40397664

  23.5.2022: „Dosavadní fungování CERMATu je problém,“ říká Gazdík: https://www.novinky.cz/domaci/clanek/dosavadni-fungovani-cermatu-je-problem-tvrdi-ministr-gazdik-40397923

  Inu, už se nám slimáčci slézají na hlávečku zelí… Už lezou…

 4. Tak podle vlka vyměkl s plynem i ČEZ. Ani ty mizerná 4% plynu nedokázali bohužel naši (pro služební oka bohudík vaši) furianti strčit Putinovi do špic a pěkně pokorně zaplatili přesně podle pokynů dodavatele. Ani 4%. A to bylo keců. Co budou dělat na podzim?

 5. tak ten nazev nemam chybu

  opici nestovice
  ————
  Město Maspalomas na ostrově Gran Canaria se stalo druhým ohniskem epidemie opičích neštovic ve Španělsku. Infekce se potvrdila u několika lidí, kteří se se mezi 5. a 15. květnem ve městě zúčastnili festivalu sexuální rozmanitosti Pride. První případy virového onemocnění v pondělí oznámilo také Dánsko a Skotsko.
  Festival je podle organizátorů zároveň protestem proti diskriminaci na základě sexuální orientace i oslavou sexuální rozmanitosti. Na letošní 21. ročník se sjelo až 80 000 lidí. Zdravotnické služby na Kanárských ostrovech momentálně prošetřují zda se během deseti dnů oslav nevyskytlo více infekcí.

  „Bojím se, že se to teď rozjede a bude spojovat hlavně s gay komunitou

  https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/opici-nestovice-kanarske-ostrovy-festival-pride-cesko-lekari-hygiena.A220523_152057_zahranicni_iste

 6. Už se perou.
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Jana-Turonova-Cerny-patek-socialni-demokracie-703164
  ***
  Pár střípků:
  (…) Právě třináctého v pátek se Šmarda a jeho stranická klika, tedy Petříček, Poche, Špaček, Scherfer, Dolínek, odhodlali k přímému útoku, směřujícímu k likvidaci nejpalčivějších opozičních sil uvnitř strany. Uvědomme si, že hlavním posláním současného vedení ČSSD není návrat na českou politickou scénu, ale tichý přesun rozsáhlého stranického majetku do soukromých rukou, který v březnu 2022 Jana Maláčová nazvala privatizací a „tunelem“. Hovoříme zde o majetku, který dalece převyšuje výši dluhů, kterými je ČSSD zatížena. Finanční situace strany není ani zdaleka tak zoufalá, jak se nás snaží předseda Šmarda přesvědčit. (…)

  (…) Dalším významným protiopozičním tahem předsedy Šmardy a jeho spojenců, bylo znemožnění pražské ČSSD předložit vlastní kandidátku do komunálních voleb. ….. Místo toho na pátečním jednání Předsednictvo ČSSD odhlasovalo memorandum o spolupráci se stranou Zelených a schválilo za ČSSD kandidátku pro Prahu s vlastními kandidáty, v čele se Šabatovou, dále s Dvořákem, Smetanou, Ulrychem, tedy lidmi blízkými právě Šmardovi, Pochemu a Petříčkovi. (…)

  (…) Předseda Šmarda a společně s ním i současný místopředseda strany Petříček, již dlouhodobě usilují o zásadní změny v ČSSD, mezi které patří nejen přejmenování strany z ČSSD na SOCDEM či výměna barvy, ale zejména spojení ČSSD právě se Zelenými. Celostranická vůle k tomuto spojení však v ČSSD chybí, o to více v Praze. …..
  Těžko odhadnout, z jakého důvodu je právě spojení se stranou Zelených pro Šmardu a Petříčka tak důležité. (…)

  1. Lujjzo, já na to šel přes krásno!

   Tudle sem si dával otázku, co jako dostanu subtraktivním smícháním skundární barvy oranžový (ČSSD) a hlavní barvy zelený (Zelní) a … a nevěděl jsem. Tak když jsem s vnoučaty maloval motýla Emanuela a můžu Vás ujistit, že ten má fakt dost barevný křídla, vzal jsem vodovky a pokusil se to namíchat. No mohu Vás ujistit, že motýl Emanuel se otřásl odporem a křídla sklapl, abych mu je tím hnusem nevybarvil. A to vůbec nemluvím o Makový panence, ta si rovnou cvrnkla pod červenou sukýnku hrůzou. Tak jsem přikázal vnoučkovi a tan vzal tempery, a aby nás nikdo nemohl nařknout se zaujatosti, smíchal oranžovou a zelenou v poměru 1:1 a … a opět hnus.

   zajímavý je, co říká teorie o míchání těhle barev:
   „TRIADICÝ BARVY – jsou barvy ve stejných rozestupech od sebe a nejsou tak kontrastní vůči sobě jako barvy komplementární. Pokud se podíváte na obvod modelu subtraktivního míchání barev, čím bližší barva, tím menší kontrast. To je dáno logicky mícháním barev, který pochopitelně nekončí u těchto tónů, ale lze odstíny míchat prakticky donekonečna.“

   Takže, lujjzo, tady máte ode mě ZÁVĚR bytelně opřenej o teorii:

   ať by se Šmarda se Šabatovou promíchávali třeba i do nekonečna, furt z toho vzejde H N U S . Tak jak si ti debilové můžou myslet, že z toho může bejt krása, tomu prostě nikdo neuvěří!

   P.S.
   vlastně jó, „Pražáci“ … a co hůř … i některý Pražáci či BIOmasy.

   P.P.S.
   a to jsem nevzal ani v úvahu teorie portrétistů, jako že bych ve svým závěru vycházel z ksichtů Šabatová&Šmarda, nebo hůř, z jejich promíchání

   1. Příteli blbíši, už jsem se tu proflákl jako člověk, který vše vidí jednoduše. Asi to tak bude. Mně odpověď dává část luizziny věty: ale tichý přesun rozsáhlého stranického majetku do soukromých rukou
    Tak to chodí, chodilo a chodit bude.
    Jinak, nápad zachránit ČSSD jejím přejmenováním je naprosto geniální.
    Možná že jednou její prapor někdo znovu pozvedne.

    1. ta druhá půlka socdemáků, k nimž Turonová patří se může smatlat se skálovcema ( s těma zas nepeče Konečná ) a bude z toho duha nad krajinou

   2. Nechci rýpat, ale míchání temper na papíru nebo na paletě nění subtraktivní, ale aditivní.
    Ale musím uznat, i tak je to hnus.

  1. „„Tým podle informací od bývalých příslušníků BIS vznikl v roce 2003. Informace z něj plynuly přímo k tehdejšímu řediteli služby Jiřímu Langovi a tým vedl bývalý příslušník komunistické Státní bezpečnosti Vladimír Paleček,“

   =to prostě nevymyslíš

 7. Nikdo ani neví,jak se vlastně má vychovávat. Do plyšáku se to nějak dělalo,ale pak že všechno blbě a musí se to dělat jinak, a teď přes 30 let pořád nějaké reformy,ale výsledek nevidět.

    1. Prvni cast clanku je vyborna. Dalsi pojednavajici o problemech vudcovstvi naroda , tape v nejistote a dohadech..
     Zazil jsem mnoho nevzdelanych ucitelu a vychovatelu, kteri potrebovali predevsim a ze vseho nejvic , vychovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *