13 června, 2024

Šťastný… spíše střed než konec

Krátký Vidlácký úvodník:

Jak vidíte přátelé, vrátil jsem se.

Pod svojí původní webovou identitou i se svým původním blogem. Jen je na nové nečeské adrese – vidlakovykydy.net. Prozatím bude sloužit jako svědectví mé pravdy i mých omylů. Dejte nám pár dní na spuštění – za pár dní budou přístupné mé staré texty. Ale psát zatím budu sem na Litterate. Budu tak činit, protože Alef za mě převzal břemeno správy a údržby blogu, což pro mě byla vždycky španělská vesnice a celé to leželo na Masterovi, který je v poslední době časově příliš vytížen. Kdyby si nás tady ale našel náš cenzorský úřad a rozhodl se, že nás demokraticky vypne, budu automaticky pokračovat tam mimo naši republiku na uvedené adrese. U Alefa je navíc dobrý redakční systém, proto, dokud to půjde, budu psát tady. Z mého blogu povede odkaz sem a tu a tam odkážu i na blog, aby bylo povědomí o obojím.

Co se změnilo? Inu ve mně i mé rodině dozrálo přesvědčení, že se stejně neschováme. Buď bych si musel definitivně ucpat hubu, přestat psát, stát se obyčejným ovčanem a dusit to v sobě až do smrti, nebo holt přijmeme všechna rizika plynoucí z naší dokonalé demokracie s plnou svobodou projevu s vědomím, že je lepší být sražen, než se plazit. Navíc se ukázalo, že už mám příliš velké renomé – kromě mých čtenářů mé zdejší texty rychle objevili i moji odpůrci. Takže jsem přesně tam, kde jsem byl tenkrát na konci února.

Jenže jedna věc se přece jenom změnila. Zjistil jsem, že kromě uřvaných protivníků, kteří si mě rádi vychutnali, mám i přátele. I ve Vidlákově. Jen neměli tendenci tvořit dav. A tak jsem během dvou měsíců zjistil, že mám víc kydařských kamarádů než nepřátel. Postupně jsem byl zahrnut povzbuzením i solidaritou a to tak moc, že si toho všimli i zbylí členové mé famílie.  Řekli mi, že hubu zavírat nemám. Takže Vidlák je zpět.

Ne, tohle není žádný milník. Není to žádné „žili šťastně až do smrti.“ Je to takový šťastný (a dočasný) střed.  V Betlémské kapli už sice nekážu, zavírají mi jedny dveře za druhými, takže to  berte jako můj Kozí hrádek. Tolik k dnešnímu úvodníku.

Dneska budeme pokračovat ve šťastných středech.

Zajisté si pamatujete můj text o hlubokém lidském příběhu jisté ukrajinské rodiny ze Záporoží, která nalezla azyl nedaleko bydliště mého bratra Mastera. Vězte, že příběh má šťastný prostředek. Onen mladý muž, který měl posloužit v ukrajinském mlýnku na maso, se dostal ven. Ano, bylo k tomu zapotřebí přesně to, co tušíte, leč peníze z nebe přišly, nakonec jich bylo dost a Sergej je z toho venku. Šťastně projel celou Ukrajinu, šťastně překonal všechny problémy na cestě, šťastně překročil hranice a šťastně se shledal se ženou a dítětem. Přispěli jste k jednomu malému šťastnému středu.

Celá rodina teď samozřejmě stojí před novými trably. Prozatím mají kde bydlet a vypadá to, že budou mít i práci. V této chvíli nečelí žádné katastrofě. Ale stojí před mnoha zásadními rozhodnutími. Mají čekat na možnost návratu domů do Záporoží? Nevědí, jestli z jejich „dači“ něco zbyde, nevědí, jestli se vůbec budou moci vrátit, protože vítězná i poražená Ukrajina nebude mít pochopení pro ty, co odmítli střílet (a plivat) na Rusa. A pokud by to dopadlo obráceně, nevědí, jestli je Rus do jejich domoviny pustí. Stojí před mnoha malými i velkými rozhodnutími, jestli se stát ahasvéry, vytrhnout se z kořenů a přesadit se někam jinam. Budu vás o jejich peripetiích dále informovat. Zaplatili jste si to.

Dovolte mi dneska začít první splátkou – povím vám, jak to dneska na Ukrajině vypadá očima jednoho mladého muže, který se proúplatkoval k výjezdním papírům a  pak z toho Záporoží musel dojet až do západních Čech. Budu to vrstvit bez ladu a skladu, jak jsem to vyslechl:

 1. Příslušné všimné nakonec byl ten nejmenší problém. Jestli něco na Ukrajině opravdu skvěle funguje, tak je to mafiánsko byrokratický byznys. Po zaplacení příslušného obolu nebyl žádný problém být uznán nadosmrti neschopným vojenské služby. Problém byl jen v tom návalu. Úřady mohou vydat každý den jen příslušný počet bumážek, které odpovídají nějakému statistickému průměru, který si vycucal z prstu nějaký vysoce postavený náměstek. Prostě zaplatíte zálohu, jste zařazení do seznamu a víte, že na vás dojde za dva týdny. Do té doby se nesmíte nechat chytit a narukovat. Podle ukrajinských zákonů vám rozkaz k odvodu musejí doručit do vlastních rukou. Proto musíte „někde něco vehementně dělat pro uprchlíky nebo armádu“ a neobjevovat se doma. Pošťáci už chodí s příslušným ozbrojeným doprovodem, aby se nikdo nevzpouzel.
 2. Mnohem větší problém byl projet Ukrajinou. Není benzín. Cesta trvala týden. To tak prostě jedete a když vám začne svítit rezerva, tak auto odstavíte do příkopu a pídíte se po zprávách, kam v okolí dovezli benzín. Pak vezmete kanystry, koupíte benzín za úplně jinou cenu, než která svítí na stojanu, takhle to uděláte pětkrát, což vám zabere pár dní. K tomu se domlouváte s dalšími nešťastníky, navzájem si hlídáte auta, aby je nikdo nevykradl a až máte plnou nádrž, jedete zase dál. Asi se dá říci, že ruské bombardování rafinerií i železničních stanic funguje.
 3. O lidskosti a solidaritě mnohem víc mluví mééédia, než jaká je realita. Platí to, co v devadesátkách. Člověk člověku vlkem. Čím víc na západě Ukrajiny, tím horší.
 4. Největší chyba, kterou náš nevojáček udělal, bylo to, že naplnil celé auto jejich věcmi z domova. Koneckonců, když prcháte možná nafurt a nevíte, co vás čeká, tak si vezmete svoje nejlepší hadry, poberete nejlepší boty, vezmete počítač, mobil, tablet, vezmete cenné věci, co by se třeba daly vyměnit nebo prodat. Zkrátka a dobře, vezmete věci, které vypadají velmi podezřele, na hlídky to dělá dojem, že jste marodér a rabovač. Na to musíte být vysoce postavený poslanec, abyste mohli ze země vyvážet prachy a zlato… Prostě ho po cestě několikrát zastavili, prohledali, kladli mu nepříjemné otázky, mířili na něj kvérem, křičeli na něj, aby se přiznal a nakonec ho vždycky zachránilo, že měl sebou rozsáhlá rodinná alba s fotkami, na kterých mohl ukázat, že jim ty věci opravdu patří. Nakonec si to nacvičil už tak, že když se ho ptali polští pohraničníci, tak už bez zajíknutí deklamoval, že jede své rodině odvézt cenné věci, aby si mohli zaplatit ubytování, atd, atd. Ovšem měl namále. Viděl hodně případů, kdy to hlídky lidem neuvěřily, vojáci jim pomazali ksichty kolomazí, připoutali je ke sloupu… a pak jim všechno vyrabovali sami. Takže až budete někam prchat, oblečte se jako správný uprchlík – do montérek. K tomu se pořádně se vyválejte v hnoji a nevozte sebou drahý originál porcelán. Jako uprchlík také nepoužívejte iphone, pořiďte si nějaký levný samsung.   Ale nejvíc prý pomáhá ten smrad. Jakýsi skutečný pašerák mu vysvětlil, že nejlépe se vůbec nemýt a neutírat si zadek. Oni to „nahmatají“ když vás prohledávají a nechají vás být.

Tolik k uprchlické situaci… Mám takový neblahý pocit, že by se nám tyto zkušenosti mohly brzy hodit…

Včera jsem zaznamenal na fejsbůlku informaci, že České dráhy rozeslaly svým zaměstnancům novou směrnici pro případ války. Nebyl k tomu žádný originální odkaz, takže je možné, že je to hoax. Možná by mohl pomoci čtenář Dispečer, který je u zdroje a mohl by nám to potvrdit nebo vyvrátit. Hlavním obsahem byly příkazy ohledně telefonních čísel – že jsou zařazeny do jakéhosi přednostního systému a zaměstnanci musejí uposlechnout případné výzvy, protože válečný stav je válečný stav. Když si to dáte do souvislosti s aktuálními událostmi mezi Polskem a Ukrajinou, tak to začíná dávat smysl.

Ukrajina teď začíná schvalovat zákony, že Polák je totéž, co Ukrajinec. V Polsku došlo k analogickému procesu, ale pokud jsem to správně pochopil, Pšonci si nechali zadní vrátka díky kterým předpokládají, že brzy budou mít i na Ukrajině navrch. Jak Polsko tak Ukrajina si od toho slibují, že tím ojebou současný systém mezinárodního práva. Zelenský si od toho slibuje polské vojáky na frontě a o Polsku netřeba pochybovat, ti si od toho slibují Ukrajinu. Možná ne celou, ale Polsko Ukrajinská federace (která za pár let bude v rukou polských firem a polské armády), to stojí za riziko války ne?  Asi měli málo pogromů…

Náš Petro Igorovič Fialenko teď byl v Polsku pečený vařený. Jo, už se nám to Trojmoří začíná rýsovat. A samozřejmě to má svoje rizika… Putinovi se to nemusí líbit a mohlo by to dopadnout i pěkně blbě. Člověk má skoro pocit, že se nám vláda na válečný stav těší. Také u nás zakážou opozici, vypnou nás blogery definitivně (až si pro mě přijdou, chci mít celu s Pavlem Cimbálem – on vypadá celkem statečně a je to velký chlap, tak mě třeba trochu ochrání před běžným vězeňským póvlem.) Jó, jó, pamatuju si, když jsem o Trojmoří psal a zdálo se mi to jako hezká myšlenka neutrálního prostoru mezi Ruskem a NATO, což by mohlo být pro všechny výhodné… ale ono ne, ono se to vyplní tím nehorším možným způsobem. Make Polland great again.

Také se jako já těšíte, že budeme součástí banderovské Ukrajiny, rozpínavého Polska a hned vedle nás bude nebetyčně nasraný ruský medvěd s vysoce přesnými raketami Kalibr? Tak se tu všichni báli Islámu, těch knih co se o tom napsalo… a ono nic.  Místo toho budeme mít věčnou válku s Rusem… Takhle to Pánbůh dělá, to je přesně ten jeho smysl pro humor. Směje se, když předpovídáme budoucnost.

Takže pamatovat – prchá se v montérkách, nemyje se a neutírá se zadek. Iphony včas vyměňte za něco levnějšího a trochu to poškrabte. Nenarvěte si plné auto, mohou mít dojem, že kradete. A neberte sebou nic, co nemáte vyfocené v rodinném albu při oslavě narozenin. Úplatky v dnešním světě asi problém nebudou.

167 thoughts on “Šťastný… spíše střed než konec

 1. Nevím, co si myslet o postu na fejkbůku Andora Šándora:
  Vážení,dovolím si Vás informovat, že ve čtvrtek 26.5. 2022 bude mnou sdělena v 11:00 DŮLEŽITÁ BEZPEČNOSTNÍ VÝZVA OBČANŮM ČESKÉ REPUBLIKY, jež bude součástí tiskové konference.
  Vaše bezpečnost je pro mne prioritou. Situace není jednoduchá, ale má řešení.

  Sledujte média ve čtvrtek 26.5. Děkuji Vám.

  https://www.facebook.com/andor.sandor.3/posts/10158192416012105

  1. Zřejmě krásný a chytrý Ándór sdělí národu něco zcela kruciálního o speciální akci VVP, co my zde už víme alespoň 14 dní.

 2. Od Macka na PL:

  „Také jeden z důsledků proxy války USA s Ruskem na Ukrajině:
  Na virtuálním setkání ministrů zahraničí organizace BRIKS (Brazílie, Čína, Rusko, Indie, Jižní Afrika) s ministry zahraničí Argentiny, Egypta, Indonésie, Kazachstánu, Nigérie, Spojených Arabských Emirátů, Saudské Arábie, Senegalu a Thajska bylo diskutováno možné rozšíření této organizace o další členy.“

 3. Ivo Budil:
  -Analytici vyhlížejí s obavami podzim. Očekává se, že vlivem nastupující inflace a s hrozbou zastavení dodávek ruských paliv může dojít k rozvratu sociálního smíru. Lze tomu ještě zabránit?

  „Sociálně citlivá vláda s jasnou představou o rozvoji a obraně národního hospodářství by to bezpochyby dokázala; to ale bohužel není případ současného kabinetu, jehož cíle nebyl zatím schopen nikdo uspokojivě vymezit. Jde o křížové tažení proti „barbarské mocnosti na Východě“? Jde o proměnu České republiky ve vzornou zemi či utopii „progresivismu“? Jde o sociální pomstu vůči nižší střední třídě za její předpokládanou volební podporu Andreje Babiše a Miloše Zemana? Jde o upevnění podřadného periferního postavení České republiky v rámci západního hospodářského systému? Obávám se, že ani členové vlády nejsou ve své intelektuální těkavosti s to své záměry náležitě objasnit. Racionálním východiskem je lidové hnutí za vyhlášení předčasných voleb a víra v pud sebezáchovy a v demokratický instinkt českého národa.“

 4. Co nato NATO a EUhnije?
  Maďarský premiér Viktor Orbán vyhlásil od středy v zemi výjimečný stav uprostřed konfliktu na Ukrajině, který způsobil hospodářské otřesy v Evropě. Odpovídající prohlášení učinil v úterý ve videozprávě zveřejněné na Facebooku (zakázané v Ruské federaci, vlastněné společností Meta, která je v Ruské federaci uznávána jako extremistická).

  Konflikt na Ukrajině podle něj ohrožuje energetickou a finanční bezpečnost země. „Vidíme, že válka a sankce Bruselu vedly k obrovským ekonomickým otřesům a prudkému nárůstu cen. Svět je na pokraji hospodářské krize. Vláda, která uplatňuje své právo podle ústavy, vyhlašuje výjimečný stav od půlnoci,“ řekl.

  (Matně tuším, že je to důvod k naprostému ignorování příkazů úřadů z EU.)

  https://aftershock.news/?…

 5. To je zajímavé.

  https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/zastreleni-dezerce-poprava-bez-soudu-sluha-lidu-zelenskyj-ukrajina-rusko-invaze.A220524_150132_zahranicni_remy

  Podle zpráv z ČT a našich pravdomluvných, nezávislých, profesionálních, demokratických sdělovadel je ruská armáda v rozkladu, bez disciplíny, jako ti vojáci na stromech na Karláku a HLE – podle toho, o čem se demokraté z nejvyšší rady.

  „V ukrajinské společnosti jsou patrné určité příznaky únavy z protahující se války s ruskými invazními jednotkami, což se projevuje i na poklesu disciplíny nejen mezi armádními odvedenci, ale i těmi, kterým nábor ozbrojených sil hrozí.“

  Tak „určité příznaky“. Jak jemně napsáno. Zakulaceno, vyhlazeno, vybroušeno do naprosté hladkosti, aby nezanechalo ani stopy podezření, se šíří rozklad.

  Panika se šířit nesmí.

  Vidlákův člověk se dostal dál od masomlýnku včas. Tahle fáze války je vždy ta nejhnusnější.

 6. Dnes jsem jen rychle prolétl svět, co kde se podělalo. Čtu jen titulky a odhaduji, co je za nimi a co si pro nás ďábel (nebo židoulimináti, Ago) zase připravil. Cosi se semlelo v tom ultimátním oktagonu, nebo jak tomu říkají. Je mi jedno, kdo komu zase zlomil ruku, nebo urval oko. Jestli něco považuji, za evidentní potvrzení naprosté dekadence Západu, je to právě tento „sport“. Nejsou to průvody úchylů, nejsou to sochy zfetovaným násilnickým negrům, ale právě toto. Pokerováni gladiátoři, lámající si v kleci hnáty a zfanatizovaní fanoušci. Chlapi se musí pobít, ukázat sílu, rychlost, odvahu…to je v pořádku. Box, zavřenou dlaní nad pás, jsem vždy považoval za férový boj. Když jeden klekl, přestane se bít…ale ultimát…pokerované baby vybíjející si zuby, chlapi lámající si hnáty…neumím si představit jasnější důkaz, že Západ končí.

  1. Taky mně tento druh zábavy poněkud uniká. – Navíc, když nestačím včas uhnout očima a zachytím nějaký rozhovor s protagonisty tohoto, ehm, „sportu“, je mi jasné, že většina úderů a kopů jde jednoznačně do hlavy.

    1. Nejvíc to je vidět na tom „našem“ Karlosovi 🙂 „Terminátor“ už má oči šejdrem a vypadá tak na spoustě fotek hrozně chytře až prohnaně… nebo také jako chameleon. No a tak jeho „krasavice“ Elza (nebo jak se jmenuje to pometlo)… to jsou naprosto ideální vzory pro mládež… tzv. fluenceři

  2. Ukrajina dle zapadnich medii a vlad ,neustale vyhrava kazdou bitvu , postupuje ,rusove maji pres 50% ztraty, neni cim strilet a ustupuji a Soros pronesl prave na WEF, /to neni schuze napr. valkychtivych fasistu nebo teroristu ,pouze ekonomickych osobnosti sveta/ verejny projev ,kde vyhlasil celemu svetu ,ze Rusko musi byt zniceno , nebot ohrozuje, /tim neustalym prohravanim a velkymi uspechy U. armady/,celou zapadni civilizaci..
   Opakuji ,ze Rusko musi byt zniceno.
   Neco to pripomina..A vice nez jen neco..
   Dale narod ktery nenavidi valky od sveho vzniku temer ihned po obcanske valce ,napadl vojensky sousedni stat Egypt v 56. A jine staty a narody potom.
   Pomaha vsemozne ukrum ted. Verejne je vlastnictvi velkych svetovych a medii a jejich cinnosti a jejich monopolni moc jejich pravdy na vladami a jejich populacemi .
   Presto neni mozne vykorenit ty strasny konspirace zalozeny na verejnych faktech k tomu..
   A musi se zakazat.
   President Zel. ovlada vse a jezdi k nemu denne navstevy z celeho sveta a zadaji ,aby na nich pozadoval vsemozne pomoci.. Ochotne a pokorne dodavaji vse i kdyz uz nemaji ani zbrane na svoji obranu a porizuji problemy hospodarske ,rostouci problemy pro sve obcany.. /Kdyz jim ,beda a celemu zapadu hrozi napadeni Ruska, vice nez kdy jindy/…
   To nejak nevadi.
   Od 2014 ,pod vladou Poroshenka ,U. dostala zahranicni pomoc nekolikanasobnou ruskeho rozpoctu na zbrojeni ,60 miliard. Pro srovnani Cina 200 mil. /U.vlada dostane jiz brzy castky, priblizne stejne jako rozpocet na armadu Ciny/a Usa 1000miliard…
   Konspirace skutecnosti a faktu ,ktery kazdej muze pohodlne videt a slyset ,se porad nedari skoncit. A mnozi jim stale veri..
   Sledovat opakovane od zacatku az do konce se zajmem a potom zaroven odsuzovat ty „brutalni sporty“ je oblibena zabava nekterych a muzou tak sirit jeste sve nazory v detailech , vsude kolem.. I to lecos rika o nich samych..Vnuti se …
   I kdyz je diskuse na uplne vzdalene ,daleko jine tema..

 7. Vítejte v původní identitě 🙂 Oni referenti, co bedlivě stříží mlhavé hranice svobody (po) projevu v demokratické společnosti stejně věděli …
  Jestli to příliš nenaruší Vaše soukromí, rád bych věděl, jak teď řešíte rozpor mezi realitou a strýmem z ČT09 vzhledem k Vašim dětem, například jestli už zazněla věta „… ale ve škole to takhle říkat nemusíš“ a vůbec, jak děti takovou situaci snášejí.
  Díky.

  1. Moje děti to celkem chápou a vědí, že existují dva světy. Celkem bez problémů mezi nimi dovedou přepínat. Dělám to jako můj táta – všechno je názor, pravda se z toho teprve musí vytříbit.

   1. Myslím, že dětem docela pomáhá, když dospělý je zahrne do situace. Například „mám takové dilema – zkuste mi poradit, co s ním…“

    Čím menší děti, tím se snazí více tomu dospělému poradit.

    Neuplyne ani dlouhá doba, a zjistíte, že ty děti mají vlastní názory, které umí vyargumentovat. V některých případech si dokonce i pro tu argumentaci dokáží nacházet své „zdroje“…

    Dětem stačí dát důvěru a možnosti s laskavou kontrolou (a hromadou zázemí) – výsledky tohoto nejednoho velmi překvapí. Jen je s tímto potřeba začít co nejdříve – rozhodně dříve než je dostihne pubertální potřeba se vyhraňovat a nesouhlasit s ničím.

    1. Přesně tak, anonyme, udělal jste mi radost, neb bez fungující rodiny to prakticky nejde!

     (mluvit, mluvit, mluvit a nutit děcko přemejšlet a pamatovat si. Je to jako s motorem pily. Taháš šňůru od startéru tak dlouho, dokud nenaskočí = normální zdravý dítě naskočí vždycky, na to vemte jed, jen některýmu to holt trvá o trošičku dýl, prostě škola hrou, jak Komenský doporučoval.

     Tohle Vaše je zároveň odpověď našemu Admirálovi na jeho jistě správnou a všímavou poznámku o jeho zkušenostech s děckama na táborech a jeho vedoucovských schopnostech a dovednostech a můj dovětek, že nejde vůbec o neobvyklý jev, ale jev celkem přirozený, děcko potřebuje a vyhledává autority aniž si to uvědomuje.

     POKUD ovšem se tím skupinovým působením „vedoucích táborů“ na děcko nesleduje mnohem nebezpečnější cíl ( tj. ideologický). Ten vyžaduje úplný odtržení děcka z výchovnýho dosahu jeho rodiny (především rodičů), což se momentálně děje plíživou formou v našem školství prostřednictvím do škol a MŠ ČR už rozlezlých ziskovek … porovnej s právě odvysílaným Kuratoriem na ČT2!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *