24 června, 2024

Aby vůbec někdo zbyl…

Můj dnešní článek je antitezí včerejšího. Ne proto, že bych změnil názor. Všechno, co jsem řekl včera, to si myslím i dneska. Ale vzpomněl jsem si na jeden z prvních článků, který jsem napsal na Vidlákových kydech. Tenkrát jsem se velmi ironicky a jízlivě ptal svého včerejšího mentora a učitele blogera Vlka, jestli mu někdo vůbec zbyl. Vlk tehdy napsal celou sérii článků, kterými tepal do lídrů naší politické scény. Ke každému měl spoustu (oprávněných) výhrad, každý měl dostatečný vroubek, za který si zasloužil, být nezvolen. Já jsem se ho ptal, jestli vůbec někdo zbyl, aby hentu politiku alespoň někdo dělal.

Vzpomněl jsem si na to včera, když jsem se ve svém článku ptal, proč hnutí ANO schválí i svými hlasy onu obrannou dohodu s USA, když to pro něj nejspíš bude čistá ztráta na voličích. Článek měl poměrně velký dosah a všude, kde ho přetiskli, to bylo jak přes kopírák. Prakticky nikdo se Andreje Babiše nezastal. Já vím, jsme určitá sociální bublina – věční kverulanti, věčně v opozici, pravidelně dehonestováni, označováni za zrádce a kolaboranty. Ale přesto… málokdy se stane, že má můj článek tak jednostrannou odezvu.

Hele, zbyl nám vůbec někdo?

Když píšu o Rajchlovi, vždycky se najde dost těch, kteří mě přesvědčují, že není tou pravou opozicí. Nedá se mu věřit, nechce odejít z EU, nechce odejít z NATO, pryč s ním.

Když píšu o Okamurovi, je to dost podobné. SPD vyhovuje stav tak, jak je. Mají své jisté, nechtějí žádnou odpovědnost, Samuraj se vlastně ani nesnaží vyhrát. Vyhovuje mu protestní agenda, ale nic jiného z toho neplyne.

Když píšu o Trikolóře, tak se v komentářích okamžitě objeví, že už nemají žádné peníze, zradili své spojence, teď se museli dát k SPD, protože jim nic jiného nezbývá…

To samé platí pro KSČM. Jsou už přestárlí, protestní agendu jim přebral Okamura, nejsou pořádně slyšet a vlastně není moc jasné, co chtějí.

Malé straničky toho také nejsou ušetřeny… nemají koaliční potenciál, jsou stranou jednoho muže, atd, atd.

Babiš je také jen šestým členem pětikolky, do EU dosadil Jourovou, která se zabývá cenzurními zákony, v mnoha případech také není autentickou opozicí, je málo proruský a moc proamerický…

Jinými slovy… kdo chce víc, nemá nic. Možná je to zákonitost, že propadl milion hlasů. Možná prostě neexistuje žádný způsob, jak tyto hlasy posbírat a udělat z nich opravdovou sílu. Protože není způsob, jak těmto voličům vyhovět… Vždycky jsem razil volbu menšího zla… ale i já jsem narazil na svůj strop. Jsou prostě věci, které nevydýchám.

Ale i když se tento postoj může jevit jako zásadový a opřený o hodnoty, bohužel nás nikam neposune. Možná to bude dobré jednou, až se všechno sesype, ale nijak nám to nepomáhá ve snaze budoucí katastrofě předejít. Volby budou až za dlouho, ale když se i pro mě začíná zužovat možnost výběru, tak je to na pováženou. Pokud by se teoreticky ukázalo, že škarohlídi mají pravdu i ohledně Jindry Rajchla, tak můžeme začít snít o nepolitické politice a velkém vzepětí lidových vrstev, které se prostě zahemží a nastane ráj. Ale ani to se nestane. To už tu bylo loni. Hemžili jsme se pěkně, ale do vytracena.

Svým dnešním článkem chci varovat vlastně i před tím, co jsem řekl včera. Abychom tak dlouho nepřebírali, až přebereme. Abychom nezjistili, že všichni byli zavrženi a nikdo nezbyl. Abychom nezjistili, že Andrej Babiš i Tomio Okamura měli pravdu, když se o naše hlasy neucházejí, protože prostě jen zjistili, že to nemá cenu. Ať udělají cokoliv, stejně je nedostanou a vlastně se ani nemusejí bát, že by je získal někdo jiný. Aby se neukázalo, že roztříštěnost milionu hlasů Alternativy je konstanta, na kterou je spolehnutí.

K čemu nám je, mít pravdu, když se ta pravda nikdy nestane silou?

Ne, nepopírám včerejší text. Jen se zamýšlím, jestli nechceme příliš a proto nedostáváme nic. Zamýšlím se, jestli vůbec někdo zbyl. Zamýšlím se, jestli vůbec někdo stojí o to, dělat pro nás politiku, protože vidí, že to nemá žádný smysl.

Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“ Všem dárcům děkuji.

Pokud stojíte o moji knihu, prosím objednejte si ji v následujících dnech, kdy ještě budeme normálně fungovat. Mohu se zaručit, že odešlu všechny knihy, které si objednáte do 28.6.2023. Pokud si knihu objednáte později, přijde vám pravděpodobně až v srpnu. V červenci zřejmě nebudu schopen expedovat vůbec a v srpnu jen omezeně. Vše ostatní zůstává v platnosti. Každý, kdo pošle jako dar Institutu českého venkova alespoň 350,- Kč, si může vyžádat knihu v zasílací aplikaci na Kydech. Systém si váš dar pamatuje, ať byl odeslán kdykoliv.

305 thoughts on “Aby vůbec někdo zbyl…

 1. JAK SE ZDA PAN ŠEF A JINI PŘÍCHÁZEJI POMALU NA MYŠLENKU,ZE VOLICI NEJSOU ZASTOUPENI
  a proto jen bezmocně budou pozorovat dále svoje rabování v ASOCIALNIM státě a režimu.
  To je mineni paní ANNY z KSH tj SOCIALNiCH hodnot!

  Všimněte si ,že se tady na webu hromadí stovky i kritických prispevkú,ale nikdo nechce ,anebo neumí zahájit diskusi o už dávno existujícím Programu Národních Zájmu,kde na prvním místě je změna Asociálního dokonce i policejního státu na Sociální stát, který by se rabování voliču uměl svými zákony postavit do cesty brzy dalším a dalšímu zlu, jimiž je nám občanům kapitalismus bez přivlastkú z dřevní doby ,povinen gumovat už tak chabé příjmy a dúchody..
  Na http://www.stripkyzesveta.cz básní tamní debatující prý“ elita“debatujících o programu v diskusi a sám velký historik doktor KSČM jen s ostatními prý levičáky mudruje a je každému jasné,že v jeho straně zustanou brzy je tzv zasloužili členove tj funkcionářská buržoasie,která se živi prodejem nemovitosti za miliardy a dala si za úkol zadupat do země kdysi tak „krásnou“stranu,kde se dodnes instalují do čela lidí,kteří ji zvnitřku rozbíjejí na sračku.
  Dukazem je,že se skutečně diskuse boji a zrušili i diskusi na svém zuboženem webu http://www.nasepravda.cz
  aby neexistoval !
  Hrozně je,že miliardy z nemovitostí,které je dnes živi, možná patří nám LIDU a jejich funkcionáři je svým hospodařením dostavaji do kolen ,aniz by svou línou kuži pohli a akceptovali program vznikající SV tj Společenství voliču ,kteří jsou jak se zdá jedinou silou,která zbyla!
  Demonstrace typu republika na první místo vyvolávají smích mocipánú a jejich demonstrativní Šef nenapíše co bude na tom prvním místě vlastně dělat.
  Ani on se tady neobjevil aby jsme mu to vypalili, telefonní čislo na něj dali aktivistum SV falešne!
  HRÚZAM tedy NEMA A NESMI BYT NIKDY KONEC!
  Co myslíte vy zdejší válečníci pokroku v tisíci zdejších komentech zábavy a nic z toho ,má ta dobrá žena pravdu nebo ne?

 2. Blahoslaveni, kdož prozřeli včera, blahoslaveni, kdož prozřeli v této chvíli, blahoslaveni, kdož prozřou zítra.

  Toto jsem napsal před lety, kdy se nám o nějakém Zvacím Dopise 2023 ještě zdaleka nesnilo. Dnes vidím, že na tom nemusím měnit ani čárku; jaká škoda, že jsem se nemýlil!

  Andrej není hloupý, naopak. Je vychcaný jak díra do sněhu a jedná jako pravý byznysman, jímž nikdy nepřestal být. Sleduje výhradně svůj vlastní prospěch – a v tom vidím jeho nebezpečnost pro tento stát. Dokud jsou státní a Andrejovy zájmy rovnoběžné, vše je OK: Andrej si hlídá, aby stát prosperoval alespoň natolik, aby on ho mohl dojit. Aby mohl Andrej stát dojit, musí držet významnou pozici, třeba premiérské křeslo. Aby si Andrej udržel premiérské křeslo, udělá cokoli: nasliní prst a postaví se na tu stranu, odkud vítr vane. Když vítr zavane proti Evropské unii (unie je momentálně slabá), Andrej se postaví v čelo zástupů, Angele ukáže fakáč a půjde bourat europarlament, aby se zalíbil lidu. Když vítr od Bruselu zaduje mocně (unie bude silná), Andrej ukáže fakáč nám a bude první, kdo bude utahovat eurošrouby, aby se zalíbil eurokomisařům. Když zavane blizzard od Cařihradu, Andrej bude stavět mešity, Agrofert začne pěstovat halal řepku a tkát modlitební koberce a Erdogan bude nejlepším Babišovým přítelem.

  Bude-li to pro něj výhodné, Andrej bude hájit národní a státní zájem jako o život. Stejně tak, bude-li to pro něj výhodné, Andrej kdykoli národní a státní zájem vymění za svůj prospěch a zbytek národa hodí přes palubu, aniž by na vteřinu zaváhal. Místo člověka, obdařeného takovým druhem morálky, snad je v byznysu, ale nikdy v čele státu. Andrej v čele státu, to je střet zájmů, jaký tady zatím nebyl.

  1. Naprostý souhlas. Problém vidím v tom, že Babiš je alespoň nějakým způsobem svázaný s prosperitou státu. Obávám se, že loutkovodiči dnešní vlády nikoli.

   1. Jde o citaci z několik let starého článku. Dneska bych to napsal o něco ostřeji, asi takto:

    Andrej Babiš je připraven kdykoli se absolutně posrat a vzít při tom všechny nás ostatní s sebou.
    Když Síkela ve své bezmezné stupiditě naváděl podnikatele k podvodům, a to přesně té kategorie, která byla vyčítána Andrejovi, Andreje jsem coby Žlutý císař omilostnil a rozhodl jsem se místo něj popravit Síkelu.
    Andrej si ovšem mnou udělené milosti nevážil a proto opět propadl hrdlem. – Může se utěšovat, že není sám a na řadu přijde mezi prvními – což je rovněž svého druhu milost.

   2. Zároveň ale u současných loutkovodičů má jen malou šanci, že mu odpustí hřích „obejít politiky a dělat si to sám“ a ti, kterým ukazuje fakáče dnes jsou právě těmi, kteří ho udržují k 30 % a tedy u jeho zájmů.

  2. On bude hájit zájmy naše tehdy a jen tehdy, když to bude v zájmu jeho. Tedy někdy ano, někdy ne.
   5k nikdy.
   Proto je Babiš zlem, ale menším.

   Pokud někdy onečně nazřu, kde je v té politice dobro, přestanu menší zlo podporovat okamžitě.

    1. Jak je to s tím velbloudem, uchem jehly a bohatcem, který projít do ráje?

     Poznal jsem několik lidí, kteří se pak dali na politiku a někteří i zbohatli. Už se jim vyhýbám.
     Jsou z jiného kmene a nerozumím jim.

 3. České dráhy 😂
  “ V souvislosti s létem a prázdninami očekáváme zájem některých uprchlíků z Ukrajiny navštívit svou vlast.

  Nabízíme jako jediný železniční dopravce v Česku odbavení jedinou jízdenkou, tedy s jedinou přepravní smlouvou, mezi desítkami měst v ČR a na Ukrajině. Cestující mohou podle nástupní a cílové destinace navíc volit mezi třemi různými trasami přes Polsko, Slovensko nebo Maďarsko.“

  1. Je to totiž zřejmě takový zcela nový druh turistiky a současně nový druh turistů.
   Zcela obyčejný turista starého typu navštěvuje mořská a horská letoviska, ten nový pak zřejmě zákopy a protiletecké kryty. Nebo tak něco.

 4. Pro Kadkase a dolse. Koment mi nejde umístit přímo pod ně.
  ***
  Zrovna spolek Svatopluk je velmi zajímavý. Figurují v něm lidé, které by nikoho nenapadlo postavit vedle sebe. Tŕeba Ilona Švihlíková a Michal Semín. Přesto se v důležitých věcech asi shodnou. Je to, aspoň pro mne, dobrá zpráva.

   1. ANNA von KSH je toho názoru ,že Svatoplukovci jsou jen nafouklá bublina a neví jak režim změnit!

    Nemají na tom svém webu dokonce ani otevřenou diskuzní rubriku a jsou tak líní,že se tady mezi námi skutečnými valečniky SV ani neobjeví,aby jsme jim vysvětlili ,že život v ASOCIALNIM státě a režimu ve kterém ONI spokojeně chroustaji mrkviçku je úplně k ničemu.
    Co vlastně ti lidé chtějí za řešení není známo nic nedali,pojďte tady mrkviçkari k nám do diskuse a jen se ptejte co máte dělat,aby jsme vám sdělili a stanovili z centrály SV opravdové cíle a nemotali. jste se jedine síle která by s tím vším mohla pohnout kdyby chtěla jako poplantanci i s těmi vašimi „polskými“pruty!
    Tak co už víte rozdíl mezi Asociální a Sociálním státem nebo jste stále vedle?

 5. Svědectví o tom, jak český „deep state“ zanáší do právního systému „klacky“ na opozici podává náměstek ÚSTRK. Jde o to, že si tvořivě rozhojnili závazek, který vyplývá z Úmluvy o zabránění a trestání zločinu genocidia (The Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide). V té úmluvě totiž není nic o tom, že je trestné zpochybňování genocidy a definice genocidy je v úmluvě užší.
  Absolutně nechápu, proč se opozice nesoustředí nejprve na paragrafy Trestního zákoníku, které jsou jednoznačně v rozporu s ústavně zaručeným právem na svobodu projevu!
  https://hlidacipes.org/trest-pro-komunistu-skalu-zlom-v-uziti-paragrafu-o-popirani-genocidy-rika-namestek-sefa-ustr

  1. wiki : “ Raphael Lemkin coined the term genocide in 1944, combining the Greek word γένος (genos, „race, people“) with the Latin suffix -caedo („act of killing“)….
   Takže dnes plánovité masové vyvražďování dle národnosti, etnicity…já bych teda přidal i dle náboženství nebo dle “ životního postoje“, dle “ přesvědčení“, dle příslušnosti k nějaké straně …. (viz kdysi Indonesie)….dle barvy pleti kdysi, dle životního stylu (Native Americans)….

  1. Hm, ústavní většina. No, názor většiny je třeba ctít.
   Zajímavosti: Babiš omluven, Faltýnek nepřihlášen, Nacher omluven, Válková nepřihlášená, Vondráček se zdržel, Mračková Vildumetzová omluvena, Pokorná Jermanová se zdržela.
   Takhle nějak se budujou zadní vrátka.
   Na druhou stranu Schillerová, Juchelka, Havlíček, Bžoch, Berkovec, Dostálová budou nachystáni pro „státotvornou“ protektorátní koalici.
   Margita Balaštíková a Marek Novák zasluhují úctu za projevenou odvahu. Nezískali nic a ještě si užijou.

   Dvousvetrová si nechala tohle hlasování ujít? Chm!
   Piráti potvrdili status svazáků – 100 %.

   Nicméně – i tohle jednou pomine.

   1. „No, názor většiny je třeba ctít.“

    Ale fujtajbl. Nazor je jen nazor, a spousta je jich skodlivych. Proc se pred nimi hrbit?

    1. V demokracii to tak je, resp. mělo by být. Někteří to samozřejmě nedokážou a místo toho i deset roků melou o rudých a hnědých prasatech, která nehlasovala podle vznešených představ dotyčného. Nicméně standardní demokratický volič by to umět měl.
     Samozřejmě je diskutabilní otázka, do jaké míry většiny stávajících zástupců reprezentuje většinu voličů a jejich zájmy, ale dle stávajících pravidel to tak prostě je.

  2. Díky. Uloženo. Je dobré vědět „who is who“, až se bude kroužkovat.
   Za ANO – 14 poslanců chybí na tak důležitém hlasování? Nacher mě zklamal, u něj bych čekala, že bude proti (raději se omluvil). Totéž Andrejko (kulišák jeden vykutálený alibistický).
   Piráti všichni pro. Dalo se čekat. Parta progresívních svazáků a přicmrndávačů režimu, proti kterému se kdysi tak vymezovali. Inu, korýtko a prašule nesmrdí.
   Mrzí mně Havlíček. Celkem mám u něj pocit, že vnímá souvislosti.
   Ostatní dle očekávání: „Amík náš vzor. Na věčné časy a nikdy jinak“

   1. Karel Havlíček je pouze další z Aspenů od Sorose.
    Přece od něj nemůžete očekávat, že bude hlasovat proti svému podporovateli…??

    1. Co podporovateli, přímo živiteli. Tihle sr…či z toho členství mají naprosto konkétní zisky. A o to tu jde přece ne?

    2. lujjza: 28 června, 2023 (20:17)

     Inu, máte asi pravdu. Jen jsem tak nějak trochu doufala, že člověk, který prošel od píky přes vlastní podnikání až do PS, bude více ctít suverenitu ČR. No, naivita. Uznávám.

  3. Takže nebýt ANOšéfe, kdyby se třeba zdrželi, nebo nepřihlásili, tak by to neprošlo?
   Jak to, že pětidemolice tam nenasadila všech svých 108, když z toho tak uchcávali blahem?
   Otázky, otázky, ale odpověď nenacházím.
   Respektive sám pro sebe nacházím odpověď na úplně jiné otázky, které jsem zatím nepoložil.

 6. Článek má pravdu, že nikdo nezbyl. Všichni vzdělaní, kultivovaní a důlvěryhodní lidé se z přímé politiky stáhli a jen glosují z povzdálí, protože ať se spojí s kteroukoliv stranou, ta jim brzy udělá takovou ostudu, že budou muset zbytek života chodit kanálama. Z politiky se stala žumpa, kde na jedné straně jsou umělí „pravicově-progresivističtí“ PR marketingoví kolaboranti, na druhé straně odvaření pomatenci. Intelektuální elita se stáhla do různých Svatopluků a podobných obskurních spolků. To je hořká realita. Situace ještě neuzrála, ale zraje a intelektuální základna se vytváří. Politik je vlastně jen herec – když od nich dostane dobrý scénář, bude mít úspěch. A on přijde.

  1. Kadlas byl by jste takové dobroty a vysvětlil mi „podobných obskurních spolků“
   Tohle prostě nepobírám. Jen nálepka?

   1. Asi měl na mysli sešlosti, které nic neovlivní, ani nemají ty ambice. Slovo obskurní se pro takové spolky nehodí. Tyhle spolky jsou užitečné.

    1. Já jsem zásadně proti nálepkám a proto bych rád věděl kdo je obskurní a kdo ne, tedy jak to Kadlas myslel. Myslivci jo , zahrádkaři ne fakt nevím jak dělit. Spíš jde o určitou dehonestaci tichého úsilí a nábor do ….???

  2. no průšvih je v tom, že většina, co se „zviditel%nuje“ je to jen proto, že si myslí, že právě on je ten jediný co má pra\vdu a právo být na postu nejvyšším. Jeden vedle druhého. Snad jedině Skála takhle nehraje. Všem ostatním jde o moc a prachy. Bohužel… nikdo z nich není schopen spolupráce ve prospěch země. Nebo o někom víte

 7. Problém je v tom, že když někdo poslouchá blbosti (marketing), říká blbosti (vnitřní PR), je za to dobře placenej. Aby se z toho nezbláznil, začne těm blbostem sám věřit, čímž odstraní svůj vnitřní rozpor a zcela se odtrhne od reality a rezignuje na zdravej rozum. Ale ono to funguje, dál dostává nadstandardní plat. Jak v korporátu, tak v politice. Zvrácené na tom je to, že ono to funguje ve smyslu, že on za to vážně dostává pořád dál ty nadstandardní peníze, takže pro něj je svět vlastně v pořádku a denně mu potvrzuje, že ty jeho bludy jsou asi pravda, když ho za to dobře platí. Když mu někdo zdola říká, že král je nahý a že most nestojí, prohlásí ho za deztoláta a kriminalizuje ho. Žijeme v hodně zvráceném světě, protože těch lidí, kteří takto žijou je hodně a peněz pro ně je pořád dost. Kde se ty peníze pořád berou?

   1. Ste mi to ukrad 🙂 Právě se to sem chystám vylepit. Kálejí nám na hlavy a ani se nezačervenají.
    Ta kriminalizovaná učitelka by to měla, tomu paznechtovi státnímu zástupci, omlátit o tu jeho palici.
    Já čekám, kdy se probudím, to nemůže být pravda. Kam pojedou na dovolenou naši staroušci?
    Tady i debata https://twitter.com/ceskedrahy_/status/1673291810901225472?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1673291810901225472%7Ctwgr%5Ee7b19403dcc631d47d12155697b99d54e801428c%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.parlamentnilisty.cz%2Farena%2Fmonitor%2FUkrajinci-pojedou-na-prazdniny-domu-Ceske-drahy-jim-to-usnadni-738697

   2. NO díkiy, je dobré vědět, že když bych zaplatila stále se zvyšující se prolongaci, tak nějak ze setrvačnosti, byť to nijak nevyužiji,tak tím přispívám někomu na dovolenou. Ach bože bože, kam jsme to dopracovali.

  1. Re: Kadlas

   Odpověď je více než jednoduchá.

   Ropa se prodává za dolary. Ropa se spotřebuje (většinově spálí), kdežto žabí kůže se tisknou dál a dál… a víc a víc… a pálí je pouze naprostí bbci a ani ti moc ne.
   Výsledek – je nadbytek žabích kůží, které můžeme dále obchodovati, resp majitelé těchto peněz si mohou pořídit vše, a to pouze podle toho, co si objednají…
   … proč by si neobjednali sadu vymytých palic, které budou ty ostatní – méně vymyté – přesvědčovat, že bílý čtvereček je ve skutečnosti černým kolečkem?

 8. „Prakticky nikdo se Andreje Babiše nezastal.“ – a proč by se tý kurvy měl někdo zastávat? To už všichni zapomněli co prováděl před covidem a za covidu?

   1. Schumi a PeS – vy dva speciálně nemáte nikdy jiné argumenty než Vrbětice, případně covid.
    Zamysleli jste se někdy, proč Zeman a Babiš napřed nereagovali, a pak najednou… máte rodinu? Znáze praktiky deep state mafie?
    Žádný z nich nebyl horlivý a snaživý, jako je dnes pětikolka a rozvědčík na Hradě.
    Vy jste hrdinové, vy byste to odmítli udělat za každou cenu? Tak vidíte.

   2. To ne. Lze babišovi nadávat za milion věcí, ale za Vrbětice ne. Babiš tehdy prohlásil, že to nebylo nic jiného než nějaké obchodní spory, že to nemá s politikou co dělat. Musel dostat neskutečné kapky, věřil bych i vydírání přes životy rodiny, protože hned den na to jsem ho já poprvé viděl se za něco omluvit. Ta omluva navíc byla horlivá, téměř při tom koktal. Tady bych opravdu řekl že kdo nebyl v té situaci nemá právo soudit. Navíc jsem možná něco přehlédl nebo zapomněl, ale kvůli Vrběticím krom silných slov snad k ničemu skutečnému ani nedošlo.

  1. On jediný a nikdo jiný.
   Všude jinde se nic nedělo. Akorát, že v Kanadě se před 2 lety nesměly navštěvovat rodiny ani na vánoce, synovec jel tajně k sestře a schovával se před sousedy, aby je nikdo neudal, bo za to byly pokuty.
   Asi ti kamioňáci neměli co dělat a proto se vydali do hlavního města… https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/konvoj-kanada-ridici-kamionu-ockovani.A220126_080843_zahranicni_cun
   V Austrálii to bylo ještě horší.

   1. Australie byla uplny peklo.
    Hlavne co delala policie.
    Kdyby se jenom zlomek z toho udal v Rusku, tak to je na taliri jeste ted.

  2. PeS napsal: 28 června, 2023 (12:08)

   Víte, zrovna ten covid bych mu zase až tak nevyčítala. Není MUDRa. Vždyť i specialisté neměli jednotný názor a přeli se mezi sebou. Šla i nějaká doporučení napříč EU i WHO. Kdybyste byl ve vládě vy a měl mít na svědomí rizika úmrtí tisíců lidí, asi byste se také snažil tomu nějak předejít. Měl kolem sebe poradní týmy odborníků – ty mu měly být schopny doporučit adekvátní opatření… A pak také mediální stoka – zvyšovala paniku, zvyšovala strach. Čím děsivější zprávy, tím lépe. Mediální zmetci.

   Také například Flégr – měl by sedět v chládku – přiznal se, že svým výrokem o ulicích plných mražáků s mrtvolami chtěl vyvolat v lidech obavy. Povedlo se mu to. Znám několik lidí, citlivějších, úzkostnějších, kteří pak opravdu dostali strach, projevily se u nich úzkostné poruchy, zhorčily se deprese, a tak se nechali opakovaně naočkovat…

   Babiš jeden den něco vyhlásil a opozice okamžitě řvala, že je všechno špatně. Přitom věděla o covidu stejný prd, jako Andrej. Jen okopávala kotníky. Lidi pak měli pocit chaosu, což zvyšovalo jejich strach a nejistotu.

   Na druhé straně – ano, špatná rozhodnutí – rozehnání demonstrace 28. října, pokuty/zaklekávání neorouškovaných, zavírání hospod, zákaz zpěvu (neuvěřitelná blbost), ale to nehorší – zavření škol. Tahle generace dětí to už nikdy nedožene. Každý rok vývoje dítěte v rámci kolektivu přispívá k jeho začlenění do společnosti, pomáhá mu vymezit svoji roli, pomáhá mu vnímat i mimoverbální komunikaci, což nikdy nezíská skrze PC. Jen si uvědomte, jak obrovský rozdíl je v psychice, duševním i psychickém vývoji např. mezi šestou a osmou třídou – přitom tohle se utváří v součinnosti s vrstevníky..

   Andymu mám za zlé podpis Zeleného Údělu, souhlas s výcvikem UK vojclů v ČR a teď naposledy i souhlas jeho strany (a jeho osobní alibismus) stran tzv. obranné smlouvy s USA. To se neodpouští.

  1. Nasel sem vcera nejaky fakta vo tom prevratu. Moc spatny pro vsechny,
   lepsi pro zapad. Musel bych vykreslit, co je za tim. Ale sem linej.
   Vsechno je jinak..

     1. Dneska jsem viděl policajtku (státní), která i v tom jejich otřesném mundúru, fakt stála za hřích.
      Pravda, nevím co z ní leze, až promluví, ale byla vysloveně krásná.
      A taky pravda, zamyslet se nad tím, proč tak krásná holka dělá kariéru u fízlů, že 😀

      Nemyslím, že by někdy existovaly těhotné tankistky. To klišé už by mohlo zmizet – že to kdysi řekla kráva Lejnová, tak to neznamená, že skutečně ušili takové uniformy.
      Je to pitomost, venkoncem.

       1. Uršula von Lejno již nestačila zařídit poklopy pro těhotné tankistky, ale nezoufejte, jistě má to v agendě euromasařky, takže v nových elektrotančících zaručeně budou.

 9. Vládní politika je odrazem kvality vlády. Vláda je odrazem kvality parlamentu. Parlament je odrazem kvality voličů.
  Kvalita voličů projevující se v jejich způsobu života a preferencích je odrazem jejich vyselektovaných vloh a disposic rozvinutých ve zdejší kultuře, která je selektuje a formuje, a kterou současně vytvářejí. Proto vládní politika je nutným odrazem tohoto. Je jaká je a ne jiná. Proto i nynější situace je nutně jaká je. Není mimořádností, stavem nepřirozeným. Je stavem přirozeným. Bez ohledu na vnější mocenské vlivy. Nejsme okupováni cizí ozbrojenou mocí, na nárožích nejsou seznamy popravených. Dosud lze pokud ne zcela svobodně, tak alespoň převážně beztrestně vyslovovat kultivovaně své názory a prosazovat své zájmy. Pokud nynější zatím relativně svobodný dostatečně velký prostor není plně účelně využíván, je to odrazem onoho.
  Tak mě, kurva, neserte.

  1. Vládní politika může být odrazem cizí vlády (cizích zájmů). Vláda může být ustanovena na základě odrazu, který vyřadí stranu s kvantitativně výrazným mandátem – který má od lidu. Parlament je odrazem způsobu, formy a kvality volebního zákona, včetně komodifikace kvazivoleb. Voliči a voličky (nestraníci, těch je nesouměřitelná většina) jsou de facto i de iure ve stávajícím systému pasivními hlasujícími, nemohou vždy platně volit ty, o kterých se domnívají, že by mohli být aristokracií (vládou nejlepších).
   Hlavně máme toho více než jen své okovy. A to má sakra vliv na naše uvažování….

   1. Nejtěžší okovy jsou neviditelné. V nás.

    Opozici chybí spojující zájem. Negativní, krátkodobý, nestačí.
    Nutný je pozitivní, dlouhodobý. Zakotvený ve sdílené kultuře společných hodnot, rituálů.. . Bez tohoto spojujícího kulturního základu nemůže uspět.

    1. Ad „Nejtěžší okovy jsou neviditelné. V nás.“:
     ……… Sen motýl oknem přiletí
     dobrou noc, milé děti
     Nemoh’ jsem tomu věřit
     začal jsem si ji měřit
     Ta zrůda měla lidský hlas
     Pak jsem se začal stydět
     to zvíře to je člověk
     z masa a krve jeden z nás ……

     Netvor hroznější, než je drak:
     Příslušník moci – lidský strach

   2. To Schumi:
    A právě tu soudržnost závidím Rusům. Je to sice pořád kultura CCCP, schůze, nekonečné projevy tučných podbradků a mládežníci, shromáždění na náměstí s mávátky pro podporu něčeho ale:
    Když je třeba jsou ti mladí k dispozici, starší dávají do toho peníze, staří vzpomínky na dobu, kdy byli mladí a bojovali. Ty kecy u pultu se dají vypnout nebo neposlouchat. I těch asi třicet reklam v TV. Ale:
    Když zavelí Car Putin, hne se celé Rusko.
    A oligarchové sedají do letadel a prchají na Západ. Krysy opouštějí loď.

 10. Jinak tedy, pořád je nasnadě jedna jednoduchá otázka:

  Proč AfD, ačkoliv je německými Koudelky fízlována i oficiálně a otevřeně, nějak funguje a je dokonce vůči Dobru schopna vyvíjet i částečně účinný protitlak*, zatímco v Čechách se vytvoření politické síly schopné oponovat slepé, bezmezné euservilitě (EU-servilitě, resp. euroservilitě pro ty, kdož věří, že EU je Evropa) zdá dnes být vzdálenější realitě ještě o dost více než roku 2009, kdy Mach založil Svobodné? (Ehm, měl bych asi zdůraznit, že mluvím zatím jen o vytvoření takovéto síly, pořád ještě ne o tom, že by efektivně fungovat začala.) V čem jsou rozdíly?

  (Jedna částečná odpověď zní, že příčinou toho jest, že každý realistický politik ví, že zdejší vývoj stejně je pouhou ozvěnou a odvozeninou okolního, takže se ani nepokouší, a „alternativě“ tudíž zbývají ti ostatní. Je to ale dostačující vysvětlení?)

  — — —

  *) viz též https://echo24.cz/a/H2cQX/komentar-kaiser-nemecka-hysterie-kolem-afd

  1. Zdejší vývoj ozvěnou…. Tak. V nějaké míře.
   Tak jako nelze mít renesanci, když kolem je gotika…
   Je to jako příkladně v oděvní a jiné módě. Architektuře.
   Jako v tomhle co je vidět, je v tom co není vidět, co se projevuje v pozorovatelném.

  2. Proč AfD ? Odlišná kultura.
   Tak i proč „Oranžové vesty“. Proč Švýcarsko tak, Ukrajina jinak. Proč Česko…. Proč někde turisticky vyhledávaná živá kultura, zatím co jinde skanzen. Proč někde průzračná voda, zatím co jinde „rozhledny v údolí“. Proč někde „vyloučená lokalita“, zatím co jinde „obec roku“. Proč tak, zatím co o pár tisíc kilometrů jinak. I pár set…

  3. Od. Zp:
   Proč AfD, i přes fízlování německými Koudelky, již zcela oficiálně a otevřeně, nějak funguje? Proč to v Maďarsku jde a tady NE?
   Mám na to svou teorii, ale asi se moc líbit nebude. Vysvětlím na příkladu Maďarska. Slyšel jsem názor, že prozatím nemáme takovou osobnost jako je Viktor Orbán. Ano, to je asi pravda. Ale dle mého je to hlavně v lidech. Když jsme byli nejhlouběji zalezlí v sovětské prdeli, tak Maďaři ne! Za hlubokého socialismu se např. pro LP rockových a metalových západních kapel jezdilo do Maďarska, kde se volně prodávaly. Na koncerty západních kapel se jezdilo do Maďarska v době, kdy tady hrál akorát Kája G. a Olympic. Stejně to bylo s oblečením atd. Zkrátka byla tam o polovinu větší svoboda. Dnes, když jsme zalezlí co nejhlouběji v americké prdeli, je to také tak, jen s opačným znamínkem, samozřejmě myšleno v politice, ne konkrétně ty koncerty. I když jsem si jistý, že ruská hudební skupina by tady teď rozhodně vystoupit nemohla. Tedy krom stars z Pussy Riot. A v Maďarsku……??? Proto říkám, bohužel!, je to v lidech. Asi máme po Bílé hoře navždy zlomenou páteř.
   A to ani nepřipomínám jak běsnili sovětčíci v roce 1956 v Maďarsku v porovnání se zdejšími událostmi roku 1968.

 11. Vidláku,
  ptáte se proč alternativa je milion zahozených hlasů. Trochu téma otevřeli k42 s piccolominim, ale ne dopověděli celý příběh. Takže se pokusím odpovědět.
  Lidé v alternativě jsou sice zváni kverulanty, ale tak tomu není, Jen mají svůj obraz světa a názor na jeho uspořádání, a dokáží jej udržet navzdory státní moci, konformní společnosti a zbytku světa. Jde o vlastnost, kterou oplývali i husité a která jim umožnila postavit se proti všem. A hájit názor, který měl podle všech pravidel pravděpodobnosti a měření sil prohrát.
  Jenže to také znamená, že stejní lidé, kteří tvoří alternaitvu a nenechají si nic diktovat od vlády , sdílejí stejnou skepsi k jiným autoritám. Tedy i Jindřichu Rajchlovi. Přesvědčit je lze dlouhodobě konzistentním postojem, vysvětlováním a diskuzí. Je to ale na dlouho a nelze použít metody, které naopak může použít pětikoalice vůči svým konformním a tupým voličům.
  Voliči pětikoalice na nějaké principiální postoje kašlou, jen se chtějí mít dobře, proto odkývají cokoliv a komukoliv, kdo jim sype do koryta. Ze stejného důvodu se emigranti před 1989 dělili na dvě skupiny. Daleko lépe byli na Západě přijímáni bývalí komunisté, protože jim nedělalo problém začlenit se do místní společnosti a přijmout její zvyky. Horší to bylo s disidenty, kteří byli tehdy tou opozicí a alternativou, a mnozí se začleňovali obtížně.
  Z hlasů alternativy nejde o milion propadlých hlasů, ale o hlasy obtížně získatelné. A především musí být získávány jiným stylem přesvědčování a komunikace. Obtížnějším, pravdivějším a jiným stylem.
  Voliči pětikoalice označují voliče alternativy za tupé stádo podléhající Putinově propagandě. Tím do jiných jen promítají své podvědomé obavy, kteér jsou v jejich případě pravdivé, a to, že voliči pětikoalice jsou snadno manipulovatelné stádo, které uvěří jakékoliv kravině hlásané těmi, kdo drží finance. A pokud ve skrytu duše nevěří, mlčí, protože si chrání koryta.
  Postup pětikoalice k manipulaci davů má jednu slabinu, protože nikdy nebude dost lidí, aby uživili všechny voliče pětikoalice. Proto tolik řvou o vysokých důchodech důchodců, co jim ujídají chlebíčka, který chtějí pro sebe. Prostě mnoho slimáků a málo kapustičky. A proto tolik politických neziskovek.
  Takových voličů je ale jen tak do 20% společnosti. Těch, kteří se považují za lepší část společnosti.
  Zbytek voličů pětikoalice, kteří tvoří ten jazýček na vahách, říkejme jim deprivovaná 5K, se jen domnívá, že zastáváním správných postojů se k těm korytům nakonec také dostanou. Alternativa jim svým konzistentním postojem ke státní moci bere šanci se k alternativě přidat. Deprimované 5K v jejich rozhodováních nakonec motivuje příklon k lepšímu mínění o sobě samých, proto tolik letí na hesla o odpovědné budoucnosti a přiklání se k provládní politice. Jakmile jsou načati hesly o odpovědné budoucnosti, už sami vytěsňují všechny informace, co jim do obrazu světa nezapadají.

  Z toho je jasný postup nové strany PRO:

  1. Vládní koalice na PRO bude útočit ze všech směrů. Stačí všechny budoucí i potenciální voliče předem upozornit, že proti nim vláda podniká takové informační dehonestující kampaně, které mají za cíl rozeštvat alternativu. proto tolik podpory při zakládán jakých koliv nových hnutí a stran. Vždy dojde k rozmělnění hlasů.

  2. PRO se musí snažit přetáhnout deprivované 5K poukazováním na hospodářský vývoj a chmurnou budoucnost. Sice se to již děje, ale je zapotřebí vysvětlovat více. A poukazovat, že jsou pro lidi u koryt jen těmi užitečnými idioty, co jim pomohli se ke korytům dostat. využití a podvedení a ponechaní na pospas mizerné hospodářské situaci.

  3. K semknutí voličů alternativy postačí poukazovat jasně na příkladech, jak vládní strany rozdělily celou alternativu a jak tím vyhrály.

  Průměrný volič v demokracii je rychle kráčející a málo přemýšlivý jedinec. Veškeré informace potřebuje dostat naservírované v krátkých heslech pod nos. Stačí zasít semínka a zasévat je neustále diskuzí v jejich sociálních bublinách. Za nějaký čas a v příslušné době taková setba vzejde.

  1. Podle mého skvěle vystižené, jen naprosto nerozumím ve větě „Alternativa jim svým konzistentním postojem ke státní moci bere šanci se k alternativě přidat.“ jak nebo čím jim brání.

   Co se Rajchla týče, je to problém. Nemohu volit program, který chce 15% rovnou daň z příjmu, to považuji za naprostý nesmysl, který mi říká, že buď nevědí co říkají, nebo lžou stejně jako péťikolka. Navíc školství ani plány pro zdravotnictví a školství nevypadají, že by se zajímali o blaho většiny národa.

   Skousnul bych utahování opasků všem ač s těmito sliby máme historicky tragické zkušenosti, skousl bych i hodně pravicovou politiku pokud by pomohla vyčistit státní aparát a ekonomiku, ale toto ne.

   1. No asi opozice nedokáže mít až tak konzistentní postoj jako alt., ale ráda by byla tím dobrem správným, ale nakonec se jí vždycky něco pokazí, ale vlastně nepokazí, protože takový už je svět viditelný a málem kompromisní

   2. Souhlasím. Tzv. rovná daň (flat rate tax) je výmyslem ruských oligarchů a je to naprostý nesmysl. V jednu dobu se uplatňovala ve všech zemích bývalého socialistického bloku, od Běloruska po Albánii, ale některé země se už poučily a postupně od ní ustupují. Západní země nikdy neslevily z progresivní daně, což je britský vynález. Když nastoupila ve Velké Británii vláda konzervativců premiéra Camerona, první věc, kterou udělali, bylo zavedení dalšího, vyššího pásma daně.
    Rovná daň je výhodná jen pro vysoké úředníky, pro nikoho jiného. Vůbec se netýká podnikatelů (u nás většina podnikatelů žádnou daň z příjmu fyzických osob neplatí a naopak dostává daňový bonus).

    1. Re: PS

     FRT je výmyslem RUSKÝCH oligarchů?

     To FAKT myslíte vážně?

     A slova flat, rate a tax jsou ruská?
     Já jen abych byl v obraze…

   3. Tymákovane,
    uvedu na příkladu, kdy se před 1989 ocitli v Chartě skuteční disidenti s reformními komunisty vyhozenými po 1968. Jejich názory se nestřetly.
    Alternativa má názor na vládu jako čiré zlo, ale ti konformisté podporující dnes pětikoalici (deprivovaná 5K) nedokáží najednou přijmout fakt, že byli celou dobu za podvedené blbce. A kdo je chce získat, jim to nemůže naservírovat rovnou. Bez deprivovaných 5K se součanou vládu a její tábor porazit nepodaří. Alternativa má pak zhusta na deprivované 5K stejný názor jako na ty, kdo u vlády zůstávají. Zatímco vládní tábor klidně přijme kohokoliv, stačí jen prohlásit, že byl pomýlený. Jako po 1970.
    Obě strany budou muset ze svých principů slevit, by se vypořádali se škůdci. Tak se u Lipan spojili umírnění kališníci s katolíky proti radikálním táboritům. Obě strany učinily kompromis, aby dokázali porazit radikály.

  2. Vypadla vám z úvahy zodpovědnost, kdy zodpovědnější je dělat to, co drží svět pohromadě nebo to, co je zodpovědnější..? Pro každého individuálně

   1. Nevypadla. Zodpovědnost za budoucnost, vlast, národ – to všechno jsou fangličky, kterými mávají před nosem lidem, aby udělali něco proti svým zájmům a přinášeli oběti. Pokud dotyčný oběti pro vyšší dobro přinášet nechce, není takovou manipulací ovlivnitelný. Takoví voliči jsou lehcce manipulovatelní.

    1. No ano, vlastně ano, líbí se mi, jak jste to napsal a dobře jste to vystihl. Celé.
     Voliči se chtějí chovat odpovídajícím způsobem..

    2. Odpovědnost jako odpověď na to předkládané, to manipulující bez zodpovědnosti jako převzetí, uchopení událostí, jevů a následků, pochopení..
     Velice se mi líbí, jak jste to vyjádřil.
     Ta alternativa jaksi přebírá do vl. rukou.. zodpovědnost a chová se neodpovědně, když nevolí, pročež kvůli ní se události vyvíjí pseudoudržitelným světem pohromadě… No je to velice zajímavý fenomén. Alternativa se i leckterému opozičníkovi může jevit jako navýsost otravná a nezodpovědná, ale ona jen neodpovídá.. na nějaké principy… atd.

 12. Sjel jsem dnešní diskuzi a pořád se hledá JAK. Tak je to již měsíce. Do zblbnutí.
  Jen opět podotknu, Rubikon překročen, smlouvy zabetonovány, loutky naverbovány i v takyopozici.

  Můžete, alespoň na malou chvíli, zauvažovat, že by to takto mohlo být. A jaké z toho plynou konsekvence?

 13. Víte, krize naše jest krizí morální. Pan Baťa ani netušil, jak hlubokou pravdu kdysi napsal.
  Ve skutečnosti jediný důvod, proč se bude politik vůbec snažit usilovat o blaho všech je, že to bude vnímat jako morální imperativ.
  Jediný skutečný důvod, proč se snažit mluvit pravdu je, že mluvení pravdy budeme vnímat jako morální imperativ.
  A tak je to se vším.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *