30 května, 2024

A mohl bych ty dezinformátory vidět?

Tak nám tu probíhají protiukrajinské pochody na kterých se křičí docela slušně provokativní hesla. Jako že Ukrajinci tady nejsou doma, že se jim brzy postaví černá síla, že Putin je nejlepší…. Policie si zároveň pochvaluje, jak to bylo klidné a bezpečné, ten stejný ministr, který prý nebude mít slitování s těmi, co se na demonstracích chovali slušně, je tentokrát s prací pomáhačů a chráničů nadmíru spokojen a je rád, že policie nebyla přítomna, aby se nálada ještě nevyeskalovala…

Samozřejmě to neprošlo… jak s oblibou říkám, dneska je každý reportér a tak jsme si všichni mohli prohlédnout videa přímo z centra dění v Krupce. Tentokrát ovšem Rakušan netvrdil, že jde o dezinformační video, narozdíl od zásahu na schodech do Národního muzea… Když se pak ukázalo, že romská demonstrace byla asi tak stokrát radikálnější než Rajchlova demonstrace, začalo být mezi pravdomluvnými českými intervjuky živo… Sakra, jak se to mohlo stát, že?

Oni na to v souladu se svými konsenzuálními narativy hned přišli. Romové podlehli dezinformacím, které se mezi nimi šíří tak rychle, že to budou muset řešit experti… Mazaní dezinformátoři využili situace, že jistý Ukrajinec ubodal jistého Roma a už v romské komunitě šíří svoje poplašné zprávy…

Tedy… nechci být jízlivý, ale něco je špatně, ne? Všichni ti usvědčení dezinformátoři, co jimi Novinky posledního půl roku straší veřejnost, se na těchto pochodech vůbec nevyskytují. Tedy, pravda je, že jakýsi pravdomluvný libtard mě přikreslil k fotce s Romy, ale smůla, vůbec jsem tam nebyl, nikdo mě ani neoslovil, nemluvil jsem tam a nedával jsem našim spoluobčanům z ghet ani žádné panské rady.

Jindra Rajchl také nějak mlčí a to je přece dezinformátorský arciďábel, Hitler, Stalin a Putin v jednom. Hovorková od Šafra tam už určitě kroužila kolem a moc ráda by zase udělala nějakou Jindrovu karikaturu… ale on tam sakra jaksi nepřišel, nevyjadřuje se k tomu, jeho lidé také ne, maximálně tu a tam někdo jízlivě poznamená, že nám chráněný živočich žere chráněnou rostlinu a všichni ti aktivisti najednou nevědí, co s tím…

Saša Uhlová spustila nářek, že Romové se teď spojují s těmi, kteří je nemají rádi a nasírají ty, kteří se jich zastávali. To je překvapení Sašenko, vid? Romové jdou najednou v jednom šiku se skiny a pro všechny ty profesionální romské neziskovky mají jen velmi šťavnaté nadávky. Kde se stala chyba?

Kde jsou ti dezinformátoři, co teď aktivizují romskou komunitu? Já myslel, že naše Evropské hodnoty, Manipulátoři, Demagogové, Reflex, Respekt a Česká televize spolu s K.R.I.T.em už dávno všechny Putinovy slouhy odhalili. Minimálně o tom neváhali psát, sestavovali jejich seznamy, vláčeli je bahnem, lhali o nich, až se jim od huby prášilo… a ejhle, najednou to vypadá, že v mezičase tu mezi Romy běhala nějaká úplně jiná, doteď nezmapovaná parta Putinových agentů, kteří hezky potichu agitovali tak šikovně, že teď Romové klidně volají nahlas, jak milují Rusko a jeho vůdce.

Přitom mezi Romy přece působí henty pokrokové neziskovky, ne? Už třicet let mezi nimi pracují, aby nevznikala gheta, aby měli lepší život, aby se z nepřizpůsobivé menšiny stala přizpůsobivá menšina… pravda, vůbec se jim to nedaří, ghet u nás přibývá a Romové jsou na tom hůř a hůř, ale sakra, tak alespoň svůj rajón mohli mít zmáknutý, aby jim tam nelezla nějaká jiná parta a brala jim jejich skvělý byznys s cizím neštěstím. A ani to nezvládli. Putinovi agenti, neviděni a nečekáni, to nějak zmákli a ještě udrželi v tajnosti až do této chvíle, kdy si Velký šéf usmyslel, že je čas, začít s protiukrajinskými pogromy… A zřejmě to bude docela slušný oddíl, Jindra Rajchl je proti nim docela břídil, protože pořád mluví o českých zájmech, české cestě, zřejmě je návnada pro debilní novináře a ještě debilnější vyšetřovatele a úplně nejdebilnější ministry vnitra a spravedlnosti, aby jim unikl Čepiga s Myškinem, kteří od Vrbětic agitují mezi Romy.

Já tedy nejsem žádný odborník, ale nevšiml jsem si, že by zrovna Romové byli pilnými přeposílateli řetězových mailů. Mezi přáteli a sledujícími na fejsbůku nemám moc lidí s romským příjmením. Diskutéři u mě na Kydech se také zrovna nejmenují Giňa, Lakatoš nebo Horváth. Jsem původem od Sokolova, takže mám spoustu romských přátel, ale pokud vím, jen jeden z nich má nějaké povědomí o mém blogaření a to jen proto, že pracuje jako programátor pro mého bratra.

Také bych řekl, že většina Romů má doma televizi a sledují Českou televizi stejně pilně, jako běžní libtardi… Dokonce možná i o dost více… to víte, nezaměstnanost… to máte na koukání do bedny víc času. Ale nějak ta režimní propaganda asi nefunguje… I když mezi Ordinaci v růžové zahradě a Výměnu manželek cpou krátké zprávy o tom, jak milujeme Evropskou unii, mezi Romy je nějak málo pražských kavárníků.

Takže si to shrneme… Romové nečtou henty dezinformační blogy. Prakticky žádný státem ocejchovaný dezinformátor mezi nimi nepůsobí a nemá u nich žádné slovo. Naopak tam už třicet let působí ty nejsprávnější neziskovky, které jsou stejně dobré jako lidi od Boba Kartouze, Jana Čulíka a dalších liberálních imbecilů, kteří měli vždycky plnou hubu lásky k naší rasově pronásledované minoritě. Použila se pozitivní diskriminace, nalily se mraky peněz, aby gheta nebyla, dokonce i památník v Letech dostali… a oni teď dělají pochody, kterými projevují lásku k Putinovi a vyslovenou nelásku ke všem těm, kteří se o ně třicet let „moc hezky“ starali.

A jediné, co naši experti dokáží vymyslet, že za to můžou dezinformátoři o kterých předtím nikdo neslyšel a které nikdo neviděl…

Hoši, ono je to celkem jednoduché, jen se to pro samou korektnost nesmí říkat… Za třicet let Romům ve skutečnosti nikdo nepomohl, jen si hodně bílých udělalo z jejich chudoby byznys. Ať už jako majitelé ubytoven, exekutoři nebo pracovníci neziskovek. Ghet přibývá, Romům se žije hůř a hůř, mají už ztracené dvě generace.

A i když se k nim dostanou především kecy z České televize, Novy a Primy, jsou to pro ně takové žvásty, že nepotřebují vzdělání, aby věděli, že jim prostě lžou. Jejich realita se od té televizní liší tak moc, že považují za pravdu spíš opak toho, čím se vykecává Tabery, Šídlo a jejich pohůnci. Nebylo zapotřebí žádných Putinových agentů. Tady si ojrohodnotní novináři a pravdomluvní Chvilkaři vystačili sami. Mleli prostě takové kraviny a romští pracovníci se chovali tak povýšeně, různí dealeři tak lišácky zneužili jejich prostoty a vnutili jim nevýhodné úvěry, majitelé ubytoven byli takové svině a exekutoři taková hovada, že si takový Rom prostě řekl, že než mít takovou demokracii, to už raději Putina.

Ne, nejsem odborník na romskou otázku. Ale prožil jsem větší půlku života hned vedle romských ghet. Žil jsem vedle nich, žil jsem mezi nimi, nebral jsem za to peníze a tak jsem měl čas se rozhlížet. Jednu věc vím jistě… dezinformace můžou mezi Romy hledat od nevidím do nevidím, ale nikam to nepovede.

Ale bude to rozhodně levnější, než se skutečně snažit věc řešit.

Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“

V červenci nebudu knihu rozesílat. Vidláci jsou od slunka do slunka na poli. Ale žádná adresa ani platba se neztratí a od srpna budeme opět distribuovat. Systém si váš dar pamatuje, ať byl odeslán kdykoliv.

333 thoughts on “A mohl bych ty dezinformátory vidět?

 1. Čeká se na vás, :-)))
  Petr Hampl v rozhovoru pro PL, ..“
  Odhaduji, že čas na změnu přijde v horizontu tři až pět let. Za předpokladu, že se opozice dokáže do té doby dobře připravit. Bude tu dobře organizovaná a cílevědomá opozice s dostatkem vzdělaných lidí a dostatkem analytiků „..

  https://pravyprostor.net/?p=163549

  1. Píše/mluví o:
   povykování poražených na Václavském náměstí,
   vystupování podvodníků, kteří slibují pád vlády

   Tím míní Rajchla ?

  2. Bude tu dobře organizovaná a cílevědomá opozice s dostatkem vzdělaných lidí a dostatkem analytiků

   No konečně na to někdo přišel. Konečně jasný a zřetelný program s jasným výsledkem. Nejvíc vzdělanců je na fakultách jež se zabývají sociologií, a politickými vědami. I na uměleckých školách se najde dostatek vzdělanců. S těmi analytiky bude asi trošku problém, neb škola na analytiky zatím není, ale když se smíříme s tím, že každý vzdělanec je i dobrý analytik, tak to bude takové to, dva v jednom.
   Budu to úspěšné vypořádání se s minulostí z povzdálí sledovat. Myslím, že na dnešní škoalici budeme se slzou v oku vzpomínat.

   Sasine aspoň jednoho blboňa, jinak to nemá tu správnou šťávu.

   1. Nevím proč, ale při opětovném pročítání toho otevřeného dopisu, se mi vybavila docela povedená televizní minisérie „Pozadí událostí“.

    Sasinův blboň, to není obyčejný blboň. Je to náš, český blboň. To je něco docela jiného.
    Myslím to vážně, protože i Sasin to myslí vážně. A často má pravdu.

 2. Podle „běloruské opozice“ i západních tajných služeb má být Lukašenko od května po smrti nebo přinejmenším na smrtelné posteli, že…
  Jenže on je zase převezl: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/vladimir-putin-ukrajina-valka-ofenziva-lukasenko.A230723_130112_zahranicni_hm1

  Samozřejmě je nutno kalkulovat i s tím, že jde v OBOU případech o dvojníky, trojníky nebo další víceníky a OBA protagonisté jsou již dávno po smrti.
  Ale kdo řídí dvoj- a víceníky, to fakt netuším…

 3. Pár „přátel “ z Facebook, co tak hrozné fandí(lo) Ukrajině a patří mezi regionální politiky najednou přestali dávat příspěvky na téma Ukrajina a tak je to teď samé zvířátko a sport. Ten strach, aby náhodou nenapsali něco nevhodného.

  1. Včera jsem si všimla, že zmizela i veliká modrožlutá vlajka na Domě zahraniční spolupráce. Na tom baráku, plném krásných mladých lidí, v ulici Na poříčí, už vlaje jen česká a ojropská. Divný…😀😻

  1. Ale na ČRo právě hlásej, že kazetové bomby jsou výborný nápad. Pokud tedy jsou použity výhradně proti jasnému agrresorrovi. Něco jako plyn Orange ve Vietnamu. Aha. To jsem ráda, že mi to vysvětlili. Že mezinárodní pravidla platí jen v některých případech. V některých zase škoděj.
   😻

    1. Ano. Mělo to „zpřehlednit“ terén likvidací džungle. Ale místo toho na to umírali synové Ameriky, který z toho dostali rakovinu ještě léta potom, co se vrátili domů. Ve Vietnamu se rodí postižené děti od toho svinstva možná ještě dneska.

     1. Dodám ještě, že ten sajrajt vyráběla firma Monsanto. Ano to samé Monsanto, které skoupilo pozemky na Ukrajině a kdo ví kde ještě a snaží se mocně o to, aby celý svět musel žrát pouze geneticky modifikované sračky z jejich kuchyně.

      1. Celý svět jistě ne. Zapomínáte na těch cca 0,001 % vyvolených, kteří budou konzumovat jen nejčistší potraviny nejvyšší kvality.

    2. Nejde o složení či formu, ale o PRINCIP.
     Takže použito proti Rusům to je skvělá zbraň, zatímco použito proti Ukrajincům to je „válečný zločin“.
     Čemu na tom nerozumíte?

    3. Tak tedy jiný příklad. Smrtící plyn, který používal Saddám proti hnusnému Íránu byl OK.
     Ten samý plyn, který použil proti hodným revolucionářům Kurdům byl fujka.
     Nešťastní náckové Kurdové mi připomínají Ukrajince. Spolehlivě se nechají vyhejkat a vyzbrojit hodnou KoZou a spolehlivě vždycky dostanou na zadek. V Turecku, v Iráku, v Sýrii, akorát ti v Íránu mají klidnější povahu. Aspoň někde.
     ( Pokus uvést do varu íránské Kurdy moc nevyšel .Protesty proti zabití kurdské dívky policií sice byly, ale nějak to vyšumělo. Asi se světová méédia málo snažila, nebo tak něco. )

      1. Motivace = obnova Velkého Kurdistánu.
       V dnešní době naprostá chiméra .Ani jeden ze čtveřice států, na nichž žijí, se dobrovolně tvého území nevzdá. Takže nic, jen hromady zbytečných mrtvol.
       Kurdové se patrně inspirují Izraelí, kde se “ obnova “ po 2000 letech opravdu zdařila.
       Blbé je, že Kurdové nemají svoje Rothschildy, kteří by jim ten krásný sen zafinancovali.
       A s holou řítí se toho moc nesvede, nó. ( Možná ne náhodou právě Izraelci kurdskou myšlénku velmi podporují a pomáhají i s výcvikem hrdlořezů od YPG. )

    4. Defoliantů máme i my plná pole!
     Zdá se vám normální, že na ošetřeném poli roste pouze to, co bylo zaseto?
     Kdo z tvůrců defoliantu tuší či dokonce ví, jaká nežádoucí rostlina roste zrovna na tomto poli?
     V tomto hektaru, aru, korci…?
     O ukrajinských defoliantech, samozřejmě naprosto nepřítomných v jejich produktech, bude jednou nemálo diplomových prací. A s nimi i seznam účinků nejen na plevele, ale i na živé uživatele.
     Takové DDT je docela dost slavné. Ačkoliv, kdo ze současných čtyřicátníků vůbec ví, co to DDT je a jak se podepsalo na lidech?

  1. re polo:

   Ovšem nejzajímavější jsou na „novinkách“ diskuse. Zatím co dříve byly zcela jednosměrné, dnes už v nich najdete známky odporu k politice EU, USA a NATO, migraci nevyjímaje , ale celkově je to pořád hnůj.

   1. A všiml jste si, kolik „normálních“ blogerů zmizelo z iděsu?
    Příkladmo skvělá indiánka Štoflová, co nikdy nic nenapsala o politice a pár dalších lepších psáčů, všichni jsou pryč.
    To, co tam zůstalo, je směšný mix toho „povoleného“, co jakýsi morgoš uzná za vhodné povolit, plus pár vykradačů hrobů, co měli letět jako první – a Větvička jako maskot toho, že máme přece hentu svobodu slova, že.
    Tyvole, takhle dopadl web jednoho z největších mediálních domů v této zemi…

    1. Morgoš dostal Magnesii Literu. Jeho opus čtou na ČRo PLUS , asi jako hysteps, před spaním. Asi ale nakladatelství blbě platí, takže chechtáky za vzorný cenzoring se taky šiknou. 🤮

    2. k arbitrovi blogosféry v IDNES (Tecočamp):
     Jako blogger publikuji letos 10. rokem (dříve Lidovky, Literárky – zřizovateli komplet zrušeno v r. 2016). Přešel jsem do iDNES, kde od registrace, tj. mé žádosti k publikování trvalo celé 4 měsíce, než mi administrace oznámila – „jste přijat“ (u jiných kolegů přecházejících z Lidovek proběhla registrace do dvou dnů; např. u K. Trčálka, VIP bloggera, kterého z Lidovek vyhodili pro totální destrukci tamní blogosféry, kde u sebe publikoval už jen zkopírovanou diskusi pod blogy a urážel kdekoho).
     Podle vašeho tvrzení, když jsem ještě z „iděsu“ nezmizel, asi nejsem „normální,“ nalézám se ve „směšném mixu tzv. povoleného“? Ještě jsem tak ubohý či ještě jaký? – podle vašeho křivítka -, že si dovoluji blogovat v Litterate i v literární kovárně – Litteratoru.
     Vy nevíte, že si někteří bloggeři dávají v létě pauzu? třeba Indiánka Štoflová…

     https://zdenekhosman.blog.idnes.cz/ na této adrese jsem v iDNES letos publikoval trojici blogů): O žvanění v politice a mediasféře, Bublifuky mediokracie, Vládní stratkom. Jsou to texty kritické až ironické a našly si své čtenáře.
     Pane Tecoč…, předpokládám, že v rámci vašeho blogového znalectví tzv. „lepších psáčů“ mezi ně nepatřím… Kategorie „lepší“ mne nezajímá, nesoutěžím. V diskusi jste předvedl, že zobecňovat dokážete a co umíte ještě?

     1. Nepotřebuji si už nic dokazovat?
      Tím tuplem ne v platformě tak prolhaného média, jakým je právě iděs?
      Texty kritické a ironické?
      To myslíte přesně ty, co jsou vocamcaď až pocamcaď, tedy odkud a kam vám tam dovolují?
      Dovolil byste si, publikovat v diskusi iděsu tentýž odstavec a ve zcela stejném znění, jakým se hájíte zde? Opravdu? Udělejte to!
      Máte vůbec ponětí, pro jaké médium takzvaně publikujete a proč to vlastně děláte?

      1. Umění možného. Když to nejde úplně, tak aspoň trochu. Byste se divil, jak na ulhaném ČRo někteří redaktoři umějí potěšit posluchačstvo, které pečlivě poslouchá a raduje se i z maličkosti. Jmenovat nikoho nebudu, to by jim určitě neprospělo.
       😻

       1. Dyť jsem to už psal.
        „Soudruzi, kritiku samozřejmě ano – ale konstruktivní!“
        V tomhle státě člověk prostě MUSÍ mít krátkou paměť.
        Je to asi nějaký druh základní duševní hygieny, aby nám za těch třicet roků nejeblo.

        1. Bolševik měl za tím účelem Dikobraz.
         V JZD Horní Dolní zesmrádla siláž a krávy málo dojily. Nemohl za to systém, ale místní opilec František Procházka. O siláži toho moc nevěděl a nezeptal se krajského agronoma. Kdyby jo, krávy by trhaly rekordy a dojičky sbíraly metály a možná by došlo i k pozvání na Hrad.
         😀🐮🎖️🏆🥇

       2. ale tohle přece dělali už Dvořák s Bohdalkou a stovky dalších „hrdinů“.
        Stříbrnou lžičkou škrábali nápisy na tu zeď kolem tábora socialismu, ale pak úplně někdo jiný otevřel hlavní bránu!
        Stříbrnou lžičku jim ukradli Havlo-chartisti na metály za boj s bolševikem.
        Do tábora socialismu vtrhly rabovací hordy zvenčí a vyrabovaly všechno, co si ti uvnitř za 40 vybudovali!
        Samozřejmě se vždy našlo dost šikulů, kteří si v tom bordelu také pomohli.
        Někteří trošku, někteří hódně. Jejich jména však v médiích nenajdete.

      2. Proč pan Hosman dělá to, co dělá, je jeho věc. Nejspíš má k tomu důvod, a jestli se o ten důvod s námi rozdělí, je na něm. Já na jeho místě bych o tom nikomu nepsal, zvláště pak ne sem, ale nejsem pan Hosman; nechme to na něm.

       Nejsem ani Tecočamp; ale kdybych se už dopustil tak ukvapeného zobecnění jako výše vy, asi bych směrem k panu Hosmanovi nasměroval místo výpadu nějakou dobromyslnou omluvu. A to tím spíš – a teď už píšu opravdu, ale opravdu ze své vlastní točki zrenja – že pan Hosman je autor, jehož stojí za to číst; a že vy jste ho na iDěsu neobjevil, není jeho vina.

       Kdo ví; možná píšete tak dobře, ba i lépe než pan Hosman, ale já to nedokážu posoudit, protože od vás jsem kromě diskusních příspěvků nic nečetl. Nebo možná četl, ale zapomněl.

       Mám pro vás návrh: napište nějaký pěkný text a požádejte Vidláka o založení blogu. Poslední dobou je tady pěkných článků méně než šafránu (posty, oslovující čtenáře tyvolem, nebo posty s negramotným titulkem na tři řádky, to opravdu nejsou díla, která by Vidlákův blog posouvala vpřed), sám Vidlák to nevytrhne. Přiložte ruku k dílu a ke klávesnici a napište něco, co uloupí čtenářům srdce. Pod Vidlákem vám tu bude jistě lépe než panu Hosmanovi na iDěsu.

    3. Na Novinky mám utrum definitivně. Za Oděsu 2014.
     Na Idnes opravdu nebudu posílat foto svojí občanky, protože tam nikoho neznám a občanku nikomu nikde nepůjčuji.
     Smutné je, že stejné postupy už pohltily i Parlamentní lízty.
     Začalo to rudým varováním a pokračuje redakčním hodnocením diskutérů:
     €€ Příspěvek dočasně nelze hodnotit, uživatel byl vícekrát banován. €€
     To, co na mě vybafly PL dneska, jsem ještě nezažil. Ale vypadá to, že se tam slezly všechny vysloužilé cenzůrovkyně dnešních extratříd Jediné pravdy.

  2. Tentokrát dostane po kulách. Po Vilniusu už budou mnohé země „odvážnější“ jej poslat do prdele.
   Dohoda byla na stole, podepsaná.
   Měls jako veliký vlastenec, poslat do prdele Johnsona a nemusels dneska do prdele ty sám.
   Idi na chuj.

   1. To jsou ty paradoxy.
    V devadesátkách brutus mafoši, veteráni z Afghánu, které ale brzy vypráskali ještě víc brutus Albánci a jiná, ještě mnohem větší svoloč.
    Pak už jen nepříliš tolerovaní, ale bohužel nutní levní roboši, se základkami, za minimálky a bez pojištění, ovšem po vysokých desetitisících. Prchali přes Polsko už kolem roku 2000. Z vlastní země, kde se narodili, vyrostli, kde mají celou rodinu, ale toto všecko jim bylo u prdele.
    Jedním únorovým datem, jsou z nich vážení národní hosté. Až tak vážení a v takových počtech dovážení, že proti tomu protestují i morgoši 😀

    1. Prdlajs se základkou.
     V lesích kolem Krupky hákovali načerno UA policajti, učitelé, pár doktorů, hasiči – prakticky všechno bývalí státní/veřejní zaměstnanci, kteří na UA nedostali 6 a více měsíců plat. Pokud nechtěli, aby jim doma rodiny pomřely hladem, nezbylo než jít, prostřednictvím mafie, pracovat do nejbližší ciziny.
     Kamarádovi z vedlejší vesnice například dělali fasádu tři jaderní fyzici. Sice to trvalo dlouho, ale on si je zamiloval a tak mu to bylo fuk. Byli velmi precizní, hráli si s každou skulinkou a omítku nanášeli – obrazně řečeno – kávovou lžičkou. Jediný problém byl, že furt vedli disputace. Což často znamenalo, že usedli na lešení a jali se hovořit a čmárat po prknech a pytlích od omítky.
     No, a on je chodil poslouchat a někdy se i zapojil 🙂

     1. P.S.: Tihle z devadesátek byli ještě ta lepší sorta, která po čase vracela domů. Postupně je ale nahradili zoufalci ze Zakarpatí a dalších ekonomicky zhroucených oblastí; a tam už to je opravdu „základka, vypadaný zuby, vodka, špek a slamník ve skladu nebo ve sklepě“.
      Ti rotují po třech měsících a jsou to čistokrevné oběti.

     2. Potvrzuji, na mnoha stavbách u nás pracují vysokoškolsky vzdělaní Ukrajinci. To říká, přesně jak píšete, mnoho o poměrech u nich.

     3. Připouštím, že v lesích kolem Krupky je možné všechno.

      Mohli byste mi prosím někdo vysvětlit, proč lidé s vysokoškolským vzděláním, titulem, kvalifikací a jistě i znalostí angličtiny, nešli vykonávat svůj obor například do Německa, Polska, nebo třeba Francie a Anglie?
      Proč se s tou výše uvedenou výbavou, rozhodli jít vykonávat mizerné a mizerně placené manuální, nekvalifikované práce do České republiky?
      Odborníků a VŠ vzdělaných lidí je všude potřeba a je jich nedostatek, tedy těch skutečně vzdělaných a kvalifikovaných, zvláště pak v technických oborech.
      Může mi někdo vysvětlit, proč jaderní fyzici dělají omítky namísto toho, aby se motali například okolo reaktorů a navázaných laboratoří – kdekoli? Třeba i tady?
      Policajti, učitelé, pár doktorů – při akutním, už tehdejším nedostatku praktických doktorů u nás v ČR?
      Něco mi na tom nesedí, velmi.
      Nevodíte nás za nos, Občane – že ne?

      1. Policista? Učitel? CO by asi tak mohli vykonávat za práci na západě?
       Lékař? Několik let jako „resident“ – tedy v podstatě ve špitále za stravu a postel, nostrifikace, nové atestace. Jenže oni potřebovali vydělávat peníze HNED, protože jim šlo skutečně o životy.
       Byl jste někdy půl roku bez příjmu?
       Jo, na jaderné fyziky taky všude čekají s otevřenou náručí a s bohovským platem a s vilou. I na filology, historiky a pod.

       Já netuším, čím se živíte, ale KAŽDÝ vzdělaný a KVALIFIKOVANÝ imigrant je KONKURENCE pro místní vzdělané a kvalifikované. Protože je ochotný dělat stejnou práci za méně peněz.
       Příčetné státy tomu vytvářejí administrativní překážky, nepříčetné státy jako ČR tomu nechávají volný průběh.

       1. Tak znova, zpátky a víc po lopatě:
        Jaderní fyzici, ti skuteční, že by nenašli uplatnění v Rusku, kde se navíc bezproblémově domluví?
        Při tamním počtu i úrovni výzkumu jaderných technologií, nebo počtu technicko-výzkumných pracovišť? Jadernou fyziku nemůže přece dělat hňup, to je nesporné. O jaderné fyziky, že by Rusko nestálo? Vždyť ta země postavila a provozuje po světě i doma tolik elektráren i jiných jaderných technologií – včetně vojenských. A nepochybně k nim potřebuje vzdělané a kvalifikované lidi!
        Totéž se týká těch policajtů, hasičů a ostatně i učitelů. Policajt se skutečnou policejní školou, tedy ne parazit typu městapo, může pracovat v bezpečnostní agentuře, klidně i jako ozbrojený řidič, nebo vrátný v policejním autoparku.
        Živil jsem se skoro 50 let kombinací hlava/ruce. Naprosto totéž, s použitím úrovně svého vzdělání, bych mohl dělat kdekoli jinde, kde bych se domluvil.
        Že by doktor zahodil spoustu let studia za hlavu a šel obkládat koupelny? Teoreticky to jistě možné je; prakticky ale bohužel vidím lidi, kteří mají zásadní problém komunikovat rusky, natož pak anglicky.
        Je s tím nějaký jiný, zásadní a větší problém, nebo ho vidím jenom já?

         1. Jožko, to si tak úplně nemyslím.
          Naposled jsem to viděl v roce 2005, to je fakt.
          Když to ale zase vztáhnu k tomu jádru – půlka toho vyspělého světa, která má příslušnou technologickou úroveň, od nich bralo a stále bere, precizně zpracované palivo i všechny důležité komponenty.
          Myslím, že dokonce i my, byť se to místní média v čele s iděsem, snažila zamlžit, nebo i přelepit nálepkou WH. Od té doby ticho. Mrzelo mě, že se do toho nechala zatáhnout i Drábová. No co už..

        1. Kecy.
         Na ACZ ještě možná visí několik let starý článek od Alvarové o tom, jak dostávají imigranti „šanci na nový začátek“.
         Psala tam, jak se o park v jejich vnitrobloku staral nějaký postarší orientálně vypadající muž. Tak se s ním jednou dala do řeči a ejhle; on to byl íránský double universitní profesor (filosofie a filologie).
         Když jsem četl to její blití o těch „šancích“, tak jsem se z ní málem poblil sám.

         Věřte si, čemu chcete, ale západ vyjma PEČLIVĚ VYBRANÝCH odborníků dává jedinou šanci – koště, mytí zadků v důchoďáku, točení volantem a v nejlepším případě stánek s kebabem nebo bistro,
         Pokud tedy nejste – opět pečlivě vybraný – opozičník.

        2. Pokud je mi známo, tak do Ruska odešlo z Ukrajiny již před válkou pracovat cca 3 mil. lidí. Jistě mezi nimi byli i ti jaderní vědci, kteří dostali příležitost se uplatnit. Na Západě to je jiné. Tam se nejvíce uplatňují velice nadaní exotičtí studenti, kteří po studiu zůstanou na Západě. Ukrajinec, který neumí dobře jazyk, nemůže dostat vysoce kvalifikované místo, to snad dá rozum.

        3. Kde jste žil v devadesátých letech minulého století?
         Čímpak by si za Jelcina, miláčka západních hodnot a „investorů“, asi pomohli?
         Rusové utíkali na západ a ukrajinci ,se stejnou svoločí ve vládě jako to Rusko, také.
         Vy si nepamatujete nebo nevíte, že naši milí němečtí přátelé v devadesátých letech zavírali české dělníky za práci na černo?
         Že jim dávali zákaz pobytu i na deset let za to, že jim zachraňovali národní hospodářství?
         I v tom Německu tehdy zedničili a manuálovali čeští inženýři a doktoři!
         Kde jste v té době žil? V Praze? V Brně na Fialově univerzitě?

  3. To je jednoduché – jde o další eskalaci ze strany KoZa.
   Zelinář jakože volá o pomoc, bo černoušci hladoví. NATO jakože svolá další potlach, kde Zelímu buď oznámí, že nakakat, nebo mu oznámí, že jsou ochotni jít do přímého střetu s RF.

   Nezbývá než doufat, že Erdogan, o něhož v této věci jde, nepřekombinuje a pošle je s tím nápadem do Brusele.
   Protože tak jako NATO vede válku proti Rusku prostřednictvím UA, nyní by Zelí rád vedl válku s Ruskem prostřednictvím Turecka. Nebo spíš odklonil z UA do Turecka. Jenomže za to bude chtít Erdogan víc než jen Krym (i on dobře ví, co je Zelí zač).
   No, a konflikt RF x Turecko už by byl plnotučnou WWIII.

 4. Není to ani dva týdny, co se ocicmávali ve Viniusu a fčil totok „Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že v telefonickém rozhovoru požádal generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jense Stoltenberga o bezodkladné svolání Rady NATO-Ukrajina. Kvůli počínání Ruska by podle něj měla projednat bezpečnost plavby v Černém moři, zejména provoz koridoru, který dosud umožňoval vývoz ukrajinského obilí. Zatím nic nenaznačuje tomu, zda NATO s tímto návrhem souhlasilo, poznamenala agentura Reuters.“ Si nasadili pěknou veš do kožichu. Ten jim ještě pěkně prožene perka.

  1. Nemyslim, v televizi si vyskakuje, a pri jednanich je jako pudlik.
   A pokud ta preslapne, tak ho umravni a on se zase bude omlouvat do bezvedomi.
   V posledni interview po Vilniusu asi 40x.

  2. Jsl,
   Když uteklo tolik Ukrajinců ze země,když je tolik mrtvých,tak jim stačí polovina pšenice,než před válkou,takže můžou vyvážet velké množství pšenice.

   1. Něco je však jinak.
    Dosud všechny země ve válce měly a mají problém uživit své vojáky a obyvatelstvo.
    Ukrajině někdo to obilí a maso vyrábí a zvesela vyváží!
    Proč to samé nejde v Africe?
    Proč to nejde v Korey?
    Proč umírají hlady děti v Jemenu?
    Protože arabáši bojují s Peršany?
    Kolik lodí z té obilnice Evropy doplulo až do Jemenu?
    Kolik toho slavné OSN hladovějícím rozdalo?
    Pročpak na lodích nezavlají modré vlajky OSN vezoucí těch 2,5% vývozu hladovějícím Arabům?
    Soukmenovců těch, co si staví lední sportovní haly, klimatizované stadiony, pořádají v poloprázdných halách turnaje špičkových světových sportovců – pro pobavení svých rodin….

 5. Kerčský most? Vodní „drony“? Stačila by obdoba protiponorkových sítí. Zpočátku by stačily rybářské sítě. Ty už tam měly být. Lepší než nic.
  Proti vzdušným dronům PVO krátkého dosahu doplněná balonovou baráží se sítěmi. To by bylo účelnější než plýtvání materiálem na „odvetné útoky“. Zkusit starou technologii, upoutané balóny nesoucí upravené ruční prostředky PVO. Včetně klamných. Snadno vyrobitelné, nahraditelné, levné. Pro obranu známého cíle maskování netřeba.
  Co se týče Krymu, lze počítat jako s faktem, že Rusko se Krymu nevzdá a navíc ani pozemního přístupového koridoru s potřebnou strategickou hloubkou pro jeho obranu. Širšího než původně plánovaného.

  1. V tom bude něco jiného.
   Mně se totiž nezdá, že by Rus nebyl schopen, notabene ve válečném režimu, provozovat trvale třeba deset hlídkových člunů. Při délce řekněme 16km, je to pro deset vyzbrojených hlídek, se zapnutou detekcí na hladině i ve vzduchu asi sranda.
   Ke tradiční ruské velkorysosti mi to nesedí taky. Myslím ale, že se to brzy dozvíme, jak to doopravdy je.
   Ten výbuch na Krymu, ten taky nemohou Rusové nechat bez odezvy. Teď budeme jen čekat, co kde na UA poletí do luftu – a novinkáři se nad tím opět budou pohoršovat.
   Četl jsem onehdy, že náplně do TOS-1A jsou poměrně levné, kdykoli snadno vyrobitelné a mají i dlouhou skladovatelnost. Nejprv se místo nahrubo ošetří dělostřelecky a pak to ty TOS-1A prý jen „dočišťují“.
   Ptám se, koho konkrétního to napadlo, pustit se do full-scale hybridní války s celým Ruskem?
   S tím Ruskem, které onu hybridní válku vlastně vymyslelo?

    1. Uff, omlouvám se za to, že můj výsměch všem těm novinkářům a seznamářům, nevyzněl víc jednoznačněji. To si jistě pamatujete, jak se tím údajným, hybridním útočením Ruska na celý svět šmoci zaobírali, ne?

   1. Třeba v tom nic jiného není. Nepochopitelné se stává. Porucha auta v poušti. Nalezeni dva mrtví. Zemřeli žízní krátce před tím než byli nalezeni. V autě plný chladič vody.
    Katastrofa Challengeru. O kroužky. Ignorance opakovaných upozornění, varování. Colubia, potíže s odtrháváním nedostatečně pevné izolace hlavní nádrže. Ignorance.

      1. V zemích, kde nikdy nemrzne, se etylénglykol používá jen výjimečně. Lejou tam vodu a to jakoukoli dostupnou – prostě místní podmínky.
       Možná proto byly Tatry na Sibiři tak úspěšné, tyhle potíže u nich odpadaly a po zavedení ohřevů olejových náplní vč. hydrauliky pak odpadly úplně všecky.
       Kdyby Čech nebyl kokotem, mohl ty Tatry vyvážet na Sibiř dodneška..
       Stejně tak mohli z Partizánskeho, ze Skutče a hlavně ze Svitu, valit směr východ celé vlaky festovních bot a všecky by se prodaly.
       Prostě kokoti. Namyšlení kokoti.
       Nikoho ani trochu nesralo, že kvůli tomu padne na místní poměry megafabrika, co ještě v roce 1987 zaměstnávala 21.000 lidí. Nikoho za to nezavřeli a to bylo špatně.

     1. Tak znovu…

      Plný chladič vody.

      Jak jen to měl napsat aby bylo pochopeno jak jsem napsal? Jak jsem kdysi příběh přečetl tak jsem ho podal. Jistěže jsem mohl rozepsat úvahu, že nejspíš nesplňující normy pro pitnou vodu. Se stopami rzi, mědi, a jiných fujtajblátů, leč pro ten případ v tom množství pitelná a život zachraňující.

      Je to příběh a příklad ilustrativní. V nějakém kontextu, pro nějaký účel. Ne vědecká přednáška.

   2. Tecočamp.
    Mne se to nezdá také.že by tohle udělali vodní drony,ani kdyby byl most metr nad vodou.
    Trochu jsem spekuloval,že po výbuchu ,zbylá konstrukce směruje dolu,do stran,než nahoru.
    Každá trhavinu jde proti odporu,kdyby to byl vodní dron,větší síla výbuchu,by šla dolu do vody.
    Napadá mne jen raketa něco jakoo Tomahawk.

    1. Spíše to vypadá, že výbuch vyhodil mostovku z ložisek. Je možné, že to půjde poměrně snadno opravit. Důležité je, že nebyla vážně poškozena stojka.

     1. Jistě. Kdyby to byla raketa, byla by v mostě díra kumulativní působení. Na mostě taky nic nebouchlo, asfalt je neporušený, torpédo s takovou silou nemívá takový dostřel
      Vyhovuje hladinový dron. Má dost velkou nálož, když vybuchne poměrně hluboko pod mostem tak spíš nadzdvihne celý segment a ten holt nespadne na stejné místo a do ložisek, která tam jsou kvůli tepelné roztažnosti. Podle některých zpráv to byly dva po sobě jdoucí výbuchy – ale nemám to potvrzeno. Ten druhý výbuch by vysvětlovat ono malé poškození železničního mostu, je ještě výš než automobilní. Pokud jsem si všiml, jenom nějak narušený železniční svršek a zábradlí. Po kontrole začaly vlaky jezdit za pár hodin. Ale mohlo to být způsobeno tím jedním.

    2. Odbornij na vybusniny nejsem, mohli to smerovat nahoru.
     Ale uprime reeno v prvni chvili jsem si myslel, ze to Rusove udelali sami, aby meli padnyduvod k vypovedeni te obilne dohody.
     Ale to uz je moc pritazene za vlasy a Ukrajinci se hrde priznali.

    3. Nešla. Naopak. Při explozi nesměrované trhaviny, nad nestlačitelnou vodou, její účin je směrován opačným směrem. V tomto případě převážně do horní polosféry, směrový účin není úplný.
     Ve volném prostoru by tlaková vlna byla kulová. Pod vodou by omezení nadvodního účinu záleželo na hloubce. Destrukční účin pod vodou je velmi omezen vlastnostmi prostředí. Viz protiponorkové nálože. Naopak, při těsném uložení k ničenému objektu pod vodou, účin je zvýšen. Viz zákonitosti šíření a účinku tlaku. Například chceme li zničit přehradní hráz, umístíme potřebné množství trhaviny k patě na vnitřní straně. Odpor vodního prostředí nasměruje destrukční sílu na přehradní těleso navíc zatížené hydrostatickým tlakem. Viz bombardování přehrad na Rýně. Skákající bomba byla príma vymyšlenost.

     Vzdušný útok je nutno vést takovým speciální prostředkem na vnitřní stranu tělesa, anebo „konvenčním“ na vnější stranu i na korunu. Podle toho co je k dispozici. Použitelné jsou protibunkrové prostředky.

     Vodní baráže, vaků naplněných vodou se využívá při „speciálnich“ pyrotechnických pracech. Pro zvýšení účinu na překážku postačí menší množství trhaviny, a pro omezení účinku do okolí. Kde členové speciální skupiny netrpělivě čekají, až budou moci proniknout dovnitř a věnovat se své oblíbené činnosti.

     Zničení mostu není snadné. Například kovového příhradového. Je “řídkým“ cílem. Vyžaduje přímý zásah. U smísené konstrukce je to odlišné. Tlakovou vlnu je nutno směrovat kolmo k co největší ploše.
     V připadě Kerčského mostu je vhodný útok shora nebo zespodu na mostovku, nebo pod vodou na pilíře, to by vyžadovalo velmi speciální plavidla, nebo účast lidské síly s předpokládanou nízkou pravděpodobností návratu. Přístup je monitorovaný a střežený, zvlášť nyní. Zabránit průniku zvlášť improvizovaných vodních dronů je snadné a nenákladné. Pozemní útok je prakticky vyloučený, vozidla jsou pečlivě kontrolována.

     Zbývá možnost útoku ze vzduchu. Ukrajinská armáda nyní nemá prostředky, kterými by most vyřadila na delší dobu. Například přesné střely s plochou dráhou letu schopné proniknout obranou. Útok by musel být veden použitím prostředků NATO pod ukrajinským krytím. Tak jako v jiných případech vyžadujících prostředky a kvalifikovanou obsluhu.

     Jejich účinné použití není záležitost rychlokurzu. To platí pro obsluhu a taktické využití jakékoli nejednoduché techniky. Letadel, tanků. Proto v nějaké míře, lze s tím počítat jako s axiomem, nutno počítat s účastí externistů nejen v roli instruktorů. Přinejmenším než bude dostatek v zahraničí vycvičených obsluh. Tak jako například sovětských pilotů v Korei a Vietnamu, či z různých stran ve Španělské občanské válce. Pro ruské velení představují prvořadý cíl.

     Co se týče prognózy, s tím, že Rusko se nevzdá Krymu ani strategického pozemního přístupového koridoru s potřebně širokým „cordon sanitaire“ je nutno počítat jako s faktem. Tím se význam mostu snižuje.

  2. Až se Krym vrátí tureckému sultánovi, mají se všichni kolem na co těšit!
   „Někteří historici odhadují, že při nájezdech obávané krymskotatarské jízdy (tzv. sklízení stepí) mezi 15. a 18. stoletím byly odvlečeny a prodány do otroctví v Osmanské říši přes 2 miliony lidí, především Ukrajinců, ale také Rusů, Bělorusů a Poláků.[10] V roce 1663 podnikli Krymští Tataři spolu s Turky nájezd na Moravu, při kterém odvlekli do otroctví desítky tisíc lidí.“
   Stalinská msta : “ V lednu 1942 byla z tatarských dobrovolníků zřízena v Simferopolu jednotka spadající pod SS Einsatzgruppen, která se podílela na vraždění krymských Židů.[12] Po obsazení Krymu Rudou armádou Stalin prohlásil Tatary za kolaboranty a nechal veškeré tatarské obyvatelstvo masově deportovat do Uzbekistánu, na Sibiř a na Ural. „

 6. K42,
  co říkáte poslednímu frontovému vývoji?
  Zejména dění (spíš megaprůseru) na Krymu.

  A prosil bych tentokrát smrtelně vážnou odpověď bez chlácholení a nadsázek.
  Protože to, co se tam stalo, to není žádné „lákání do pasti“. To je fatální selhání PVO/PRO a těžko nahraditelná nebo možná i nenahraditelná ztráta logistického zázemí.

  Na co Putin čeká?
  Co ještě budou muset Ukři spolu s koZa udělat, aby RF zahájila protioperaci odpovídající silou?

  1. Je sice osloven Kchódl, ale také si přisypu trochu svého, smím-li.
   Je to válka a ve válce nejsou jen úspěchy, ale i neúspěchy. „Naše“ úspěchy jsou oslavovány a propagovány a úspěchy protivníka jsou zlehčovány a zamlčovány.
   A tak je na místě otázka z čeho soudíte, že na Krymu je to megaprůser. Z běžných zdrojů nelze posoudit co se tam ve skutečnosti odehrálo. Nevíme co prošlo PVO a co bylo zničeno. Z podobných situací u Ukrajinců víme, že PVO zachytí a zničí cca 90% útoků. Tedy, tvrdí to. Můžeme očekávat, že je to i na straně Rusů podobné.
   Proč by měl Putin, tedy ruské velení, operaci uspěchat? Jen pro uspokojení některých lidí. Rusům nejde o vojenskou porážku Ukrajiny, ale o to aby se její vojenská i ekonomická síla rozpadla poté musela, opakuji musela, zahájit jednání bez podmínek, případně se zcela zhroutila. Ukrajina musí, z pohledu ruského velení, ztratit schopnost a vůli k odporu. Zatím trvá na NATO a zásadně se odmítá vyjádřit k milionům etnických Rusů z Donbasu, Krymu a okolí.
   Nápor na Ukrajinu a její armádu je obrovský a i její ztráty na mužstvu jsou fatální a dojdou ji lidské zdroje. Přesto jsou mimo území Ukrajiny statisíce Ukrajinců schopných mobilizace. To těžce podlamuje morálku vojáků na frontě, kteří nemají žádné hmatatelné úspěchy, jen propagandu.
   Rusové jsou ve válce s celým NATO – u nás o tom cvrliká ministryně obrany, náčelník generálního štábu i premiér – a to znamená, že jejich protivník (NATO) je víc než desetkrát silnější. Musí proto zvolit taktiku, která umožňuje účinný boj a vede k plánovanému cíli.
   Pokud to shrnu, tak ukrajinská ofenzíva je zatím po sedmi týdnech neviditelná (probíhají jen místní boje), AFU utrpěla velké ztráty na materiálu, technice i lidech a Rusové jsou stále ve stejné pozici na první obranné linii. A v zázemí probíhá dálkový boj, Oděsa, Mykolajiv, Melitopol a Krym.
   Jen pro zajímavost, na Krymu hoří sklady a muničák, v Oděse se rozbilo jedno čínské okno a shořel jeden náklad čínské pšenice. „Na ukrajinské frontě klid“

   Nápor na Ukrajinu a její armádu je obrovský a i její ztráty na mužstvu jsou fatální a dojdou ji lidské zdroje. Přesto jsou mimo území Ukrajiny statisíce Ukrajinců schopných mobilizace. To těžce podlamuje morálku vojáků na frontě, kteří nemají žádné hmatatelné úspěchy, jen propagandu.

   1. Příteli, zareaguju taky jen pouze na Vás.
    Jestli nebude pudl otázky našeho Občana spíš spočívat v týhle větě:
    „A prosil bych tentokrát smrtelně vážnou odpověď bez chlácholení a nadsázek.“, neboť ruská POV/PRO je …
    a dál si to už vyhledejte tady někde v tom Kchódlově kolovrátku sám, abych zase nebyl nařčen z trollení!

   2. Vybombardování muničáku a skladu PHM na Krymu JE megaprůser.
    Protože takové zázemí neobnovíte za tři dny.

    Když jsem, kua, ve válce s celým NATO a VÍM to, tak si, kua, chráním p…l absolutně všemi prostředky. Protože bez ní se nevys..u (tedy nerozjedu a neudržím vojenské operace).

    Cit.: „…Musí proto zvolit taktiku, která umožňuje účinný boj a vede k plánovanému cíli….“
    A proto si na Krymu „takticky“ nechám vybombardovat muničák a sklad PHM? Jo, to dává hluboký smysl. Tak hluboký, že ve své omezenosti nejsem schopen dohlédnout jeho dosah.

     1. Vzhledem ke specifické poloze Krymu a k problematickému zásobování čímkoli by tam nemělo bouchat NIC. Protože cokoli tam bouchne, JE problém mnohem větší než kdekoli jinde v RF (ve stejné pozici je i Kaliningrad).

      1. V čem vidíte problém v zásobování Krymu? Nehledě na netknutý žel. most a trajekty (a dnes i pozemní trasa), tam je toho v podzemí tolik, že sami můžou zásobovat kde koho. Černom. flotila se „nezásobuje“ jako sámoška – vystřelili jsme 10 raket, zítra 10 přivezou.

       1. Dobrý postřeh. Na rozdíl od západního přístupu tam neprovozují logistiku „just in time“.
        To je stejné jako s těmi čipy. Prý, že Rusové nebudou moci vyrábět rakety, protože nebudou mít čipy…To může napsat jen absolvent politických studií na Masarykově univerzitě! Protože každý, kdo přišel do styku s výpočetní technikou ví, že čipy nejsou zpětně kompatibilní. Proto si zcela jistě Rusové udělali nemalé zásoby a nemůže se jim stát, že by jim čipy po nějaké době došly. Navíc si nemyslím, že by se v raketách používaly nějaké výkřiky poslední módy. Obecně jsou součástky používané ve vojenské technice značně zastaralé. Rozesmál mě nějaký diskutující, který tvrdil, že Rusové nebudou mít čipy do tanků. Velice by mě zajímalo, jaké čipy se do tanků dávají…

     2. Jak to tak vypadá, tak ovčan si myslí, že ten muničák byl jedinej v celym Rusku… To je ovšem průser. Jestlipak byl ovčan na vojně, když tak přesně ví co by se mělo a jak by se mělo a hlavně, jak by se nemělo…

    1. Myslím, že na otázku muničáku odpověděl Strejda větou „…ve válce nejsou jen úspěchy, ale i neúspěchy.“ A dále upozorňuje, že se k nám dostávají – často zveličené – hlavně úspěchy strany jedné, zamlčovány a bagatelizovány jsou pak úspěchy strany druhé, což může vyvolávat nerealistickou představu o vývoji války (kolikrát se u nás dočteme třeba o Kupjansku?).
     Proto mi i dává smysl, že vám konstrukce o „taktickém nechání si vybombardovat muničák“ nedává smysl. Protože nejenom smysl nemá, ale ani ji ve Strejdově rozpravě nenacházím.

     Určitě je pro armádu Ruské federace výbuch muničáku (a neschopnost jej ubránit prostředky PVO) problém – kdyby šlo ale o fatální záležitost, už dávno by tato armáda složila zbraně – protože nejde o první případ takového MEGA průšvihu.. Nepředpokládám, že Rusové shromažďovali veškerou svou munici a palivo na jednom místě.

     Z dálky a na základě minima objektivních informací bych odhadoval, že jednoduše nemá ani armáda RF dost prostředků PVO, aby jimi zatáhla nebe jako železnou oponou nad všemi potenciálními cíli v Rusku, na dobytých územích i nad frontou. Útočník má v danou chvíli vždy výhodu výběru toho z cílů, který je dosažitelnější, jehož PVO lze přetížit – a pokud by útok zůstal neúspěšným, nechat zmizet v informačním šumu. Jednou za čas se útok podaří – a ten se následně rozmázne. Přijde mi jako chyba mluvit hned o MEGA průšvihu. Tím neříkám úspěch Ukrajiny bagatelizovat. Prostě je třeba zpozornět.

  2. Re: Občan

   Kterou událost konkrétně považujete za „megaprůser na Krymu“?

   Pokud tím myslíte Kerčský most, řekl bych, že to je docela vítaná záminka k přitvrzení postupu vůči ukráckým přístavům. Kromě toho se mluví o hladinových dronech, s čímž nemá ruská PVO nic společného.
   Pokud máte na mysli průlet dronů nebo raket, nějak jsem nepostřehl, že by Ivan utrpěl škody zásadního charakteru.
   Průsak leteckých sil bude vždycky, žádná PVO nikdy nemá zaručenou 100 % účinnost.

    1. OT zdánlivě.
     Dneska jsem na youtube narazil na jedno video které pořídil v San Francisku- v centru- jeden pozor, mladý, influencer nebo jak si to říkají. Žije tam 5 let a říká, že je to zlé. Zavřené podniky, drogoví dealeři apod.
     Celkem pochmurné záběry.
     Což ale znamená, že hegemonovi dochází to nejcennější. Čas.

     1. To je v Kalifornii možná 100 stará záležitost.
      My totiž známe z Kalifornie jen pár barvotiskových pohlednic, seriálové a filmové záběry na hezké čtvrti a na pózující prsaté krasavy.
      O zákulisí se seroše, filmy a „dokumenty“ zásadně nezmiňují. Jenže většina Kalifornie je právě to „zákulisí“ – ošklivé, špinavé, chudé, prolezlé alkoholem, drogami, kriminalitou, neštěstím.
      Tak ostatně vypadají celé USA a ětšina KoZa – navrch huj a vespod fuj.

      Mlaďas je vykulenej z reality, protože čekal něco jiného. Nejspíš ty hezké baráky, bazény, mejdany, krasavy – fšude a pro fšecky.
      Šok z toho, že tam i PRACUJÍCÍ lidé jsou bezďáci nebo bydlí po všelijakých pro nás těžko představitelných špeluních, musel být velký.
      Na druhou stranu – prachy za filmování vošklivinců mu asi zatím na účet chodí, tak v tom bude pokračovat. Lidi rádi vošklivince…

       1. Jojo, na Floridě je prý všecko lepší, dokonce tam ani šikanu náplav neznají.
        Proto nejvíc Čechů najdete tam a pak ještě zašité miliardáře v Sarasotě..

    2. Re: Panda

     To jsem ještě nezaznamenal. Dopoledne jsem předstíral práci rukama v garáži.

     První otázka samozřejmě zní – jak vážné jsou škody, resp. jak se dotkne omezení dodávek munice frontových oddílů.

     Druhá otázka – jak zabránit dalšímu útoku stejného provedení.

     K tomu, abychom mohli něco posuzovat, neřku-li dokonce cosi vyvozovat, víme příliš málo, resp. vůbec nic.

     V zásadě lze pouze prohlásit, že je potřebné se držet dosažení předem stanovených cílů. Jakékoli překlopení rozhodování do stádia emocí je začátkem konce šancí na možný – a v tomto případě nezbytně nutný, protože sebezáchovný – úspěch.

      1. Re: Občan

       Sklad PHM je nejlepší nechat vyhořet.
       Ukrácký sklad u Žitomiru hořel týden a přitom byl skoro prázdný…
       A nechtějte vědět, jak je možné. že to tak dobře vím.
       Ono dost záleží na tom, co hoří a jak velký je únik paliva z cisterny, která to koupila.

      1. „“Podle oficiálních médií zvoní Rusákům hrana už rok a půl.““
       … no podle chování KoZa i té „hladové“ UA tak ta hrana zvoní Rusku již od toho rozpuštění SSSR …

  3. Pane Občan.
   Také jsem zvědav,co napíše pan K42
   Mne jen napadá,že protivzdušná obrana,čeká dron od západu a on může přiletět od východu.
   Pak může jít o to,že dron letí kousek od cíle.
   Dokud Rusko nebude dělat mikroskopickou kontrolu všech vstupů na Krym,nezabrání nějakému útoku.
   Už to někdo psal naprosto liknavá kontrola při vstupu,jak aut,tak vlaků.

   1. Re: zemedelec

    Řekl bych, že radary budou nastaveny na záběr celé polokoule – oblohy, kterou mají nad sebou. Možná bude rozdílná intenzita v různých směrech, ale pochybuju, že by Ivan nechal část oblohy nepokrytou.

    1. Pane Targus.
     Nejsem v tom odborník,ale jen ze slov kamaráda,který sloužil na radarové stanici.
     Většinou radary mají svůj kruh,sice se překrývají,ale nutně musí mít objekt určitou výšku.
     Právě že určité drony a z malé vzdálenosti,ani radar nezaznamená a pokud jsou na baterii,tak ani zvuk.To by snad museli natáhnou rybářskou síť a tak je chytat.

     1. Myslim, ze je to klasicka situace. Vsechny zlravodajske sluzby zapadu pripravi podklady a simulace a dodaji vse potrebne. Most pruser je. Valka neni hra. Putin musi nejen budit zdani, ze ma vse pod kontrolou, a civilni most dlouhy pomale 20 km a stojici na miste je obtizne branitelny. To ze tam nedali aspon site je bud slendrian, nebo je toho zkratka na braneni moc.

      Spis by me zajimalo, kde to Britum oplati.

      Cely zapad to hraje tak silne antirusky, ze tohle nepujde v budoucnu snadno prejit.

      Ponizeni Putina na ceste do Jar je tu taky. To poskodilo Brics.

      Mame tu prodejne Turky i vetsinu statu Brics.

      Putin take hraje o cas. Potreboval by fakt rychle tvrdou zimu. Ukrajinci pak odpoji Evropu od ruskych paliv a zacne pad evropskeho prostoru. Ted je to jenom mala sikma rovina, kterou sice Fiala a spol mydli do kluzka co muze, ale porad ma rezervy.

     2. Re: zemedelec

      Kamarád vám neřekl všecko.

      1/ záleží, jak umístíte anténu. Čím výš, tím nižší horizont máte na obrazovce.
      2/ záleží, JAK nastavíte rozlišení. Když to přepísknete, bere vám to i ptáky, kteří letí okolo.

      Musíte tedy definovat v souladu s parametry přístroje, co chcete sledovat a adekvátně zvolit umístění antény a zvolit vhodné filtry, které na obrazovku nepropustí signály (odrazy), které vás nezajímají.

      Například íránské drony byly pro Ukry zpočátku obtížně zachytitelné, protože lítají moc pomalu a vyhodnocovací systémy radarů je vylučovaly, neboť Ukři měli jednoduše nastavenu vyšší minimální rychlost potenciálního cíle.

   2. K té liknavé kontrole bych dodal, že je to spíše než jakýsi „ruský nepořádek a flákání se“ záměr.

    Asi provedli nějakou tu „analýzu rizik“ a spočítali si, že taková opatření by je stála moc sil, peněz, komplikací s logistikou – přičemž útočníci by kontrolu stejně nějak obešli. Při předešlém poničení Krymského mostu kamion dokonce zrentgenovali a k ničemu to nebylo – útok s tím počítal a nálož byla dobře zamaskovaná proti odhalení rentgenem.

    To samé se týká různých těch sítí nebo baráží na ochranu mostu. Vojensky už most na Krym skoro žádný význam nemá – základny jsou už vším zásobené a železnice i silnice přes pevninu dostačují.

    Je to smutné, ale válečná logika a počty hodnotí počet mrtvých a náklady na jejich snížení dost jednoznačně. Když se to „nevyplatí“, tak se to prostě nedělá. Mrtví jsou „levní“, to je hořká pravda, která neplatí jenom v Rusku, ale všude. Ještě smutnější je, že mrtví civilisté „jsou potřeba“, z hlediska válečné propagandy a válečného úsilí.

    To samé se týká také PVO/PRO. Statistické zničení – pro příklad si vymyslím čísla – 95% cílů „stačí“. Další zvýšení neprostupnosti obrany by znamenalo třeba dvojnásobek PVO/PRO prostředků, což by nevyvážilo cenu a bojovou hodnotu zachráněných objektů, výzbroje, lidí…

    Takže je to tak, že se zničením např. muničáku na letišti se předem počítá. Letišť a muničáků mají hodně… Jsou to cynické skutečnosti, ale tak to prostě je.

    1. Taktak, patří do toho obětování pripjaťské Dugy a to i během „míru“.
     Muselo to stát kupu prachů i úsilí, ale někdo zřejmě dobře spočítal, že ztráta jedné z celkových šesti, neznamená vážné ohrožení SSSR. A taky to, že za ta následná provozní rizika, nebo nepochybně náročnou dekontaminaci, to nestojí.
     Je to už dlouho, co jsem ten krám viděl, ale všiml jsem si, že většina prvků té anténní konstrukce, až na drobné výjimky, vůbec nerezaví.

  4. Podle mě je průser ta kazetová munice, zabíjí novináře: zahynul Rotislav Žuravlev z RIA Novosti, zraněný byl fotograf Konstantin Michaľčevskij, a další byl korespondent novin Izvestija.
   Pak kameraman Deutsche Welle.
   Na Telegramu píší, že byl zasažen sklad ropy.

  5. Asi to, co napíši, budete stejně považovat za „chlácholení a nadsázky“, no ale zkusím to…

   Napřed tedy fakta: britskými střelami s plochou dráhou letu Storm Shadow byl zasažen muniční sklad u jedné ruské letecké základny na Krymu. Dalším zásahem, v tomto případě levnými drony, byl zničen sklad ropy a paliv.

   Oboje je pro ruské síly značně nepříjemné, ale to je asi tak všechno. Ukrošům to také skoro v ničem nepomůže, je to v zásadě jen PR vítězství, kdy Západní žumpy mohou konečně ukazovat nějaký ten ukrošský vojenský úspěch. „Megaprůser“ to rozhodně není…

   Krym je takových „hodnotných cílů“ plný, je tam spousta vojenských letišť, přístavů, menších loděnic a tak dále. V kontextu konfliktu několik takových zásahů nemá v podstatě žádný větší význam, operačně ani strategicky to neznamená téměř nic. Takových ukrošských cílů ničí ruské síly pravidelně mnoho, skoro každý den by se nějaký větší našel, obvykle i více denně.

   Jak se to Ukrošům povedlo? Jednoduše, prostě „i slepé kuře občas najde zrno“, asi tak. PVO/PRO nemůže nikdy vykrýt úplně všechno. Zásadní je přitom Západní elektronický průzkum, stejně jako sítě místních agentů… kteří vyhledávají slabě bráněné cíle. Pomáhá také obranu zahltit větším množstvím útočících střel, raket a dronů, také elektronické rušení.

   Obrana je vrstvená: jsou systémy dlouhého dosahu, jako třeba S-400, pak systémy středního dosahu, což je úroveň těch Buků M2 nebo nejmodernějších M3, případně ještě Torů M2. To vše doplňují systémy krátkého dosahu, kterým se také říká „bodové“, jako jsou Panciry S1 nebo S2 (s M i bez M), dále různé starší jako Strela-10, Sosna, … je toho skutečně hodně typů, až po ruční MANPADS systémy jako různé ty Igly, Strely až po moderní Verby.

   Méně důležité cíle jsou bráněné méně, tak to prostě je. Muničák letecké základny je samozřejmě velice důležitý cíl a jistě byl bráněný větším množstvím PVO/PRO systémů, ale… prostě někdy se vše úplně nepovede, tak to holt je. Může za tím být slabina v rozmístění PVO, kterou Ukroši a jejich USA a Západní pomahači našli; může za tím být lidská chyba obsluh PVO/PRO systémů, prostě všechno možné.

   Obecně je to tak, že křídlaté střely dalekého dosahu jako je britsko-francouzský Storm Shadow/SCALP patří mezi „obtížné cíle“, proti kterým není obrana vůbec jednoduchá. Jsou relativně malé, také mají malou RCS, tedy malou „radarovou signaturu“, zkrátka jsou na radarech hodně blbě vidět; není to „stealth“, tedy přesně řečeno VLO (very low observatility; velmi nízká „viditelnost“ pro radary), ale i tak to je špatně „radarově viditelné“. Protože je to fyzicky dost malé a letí to nízko nad zemí/mořem.

   Letí to co možná nejníže v režimu „kopírování terénu“. Většina větších přehledových radarů nízko nad zemí či dokonce mořem „nevidí“, na to jsou specializované radary, případně se to posiluje radarem ve vzduchu, jako jsou letouny AWACS – z výšky to má radar jednodušší, ačkoliv tam je zase problém v rozpoznání cílů „na pozadí země“.

   Kromě toho, střela při letu manévruje, neletí k cíli přímým směrem, ale různě „křižuje“, proto se těmto střelám říká také „křižující střely“ (s plochou dráhou letu). Prostě letí tak, aby se vyhnula pokud možno rozmístění radarů a PVO/PRO protivníka, využívá terénních nerovností ke krytí – letí třeba korytem řeky nebo údolími. K cílům přilétá z různých směrů… často se to používá tak, že více střel současně přiletí k cíli z různých směrů, čímž se zahlcuje obrana.

   Průzkum odhalí rozmístění radarů a PVO/PRO systémů a let střely je naprogramován, aby se těmto místům vyhnula, někudy je obletěla. Ukrošům velice pomáhají Amíci a NATO země právě těmito průzkumy, z AWACS letounů a radarových mapovacích dronů: RQ-4 „Global Hawk“ mají velice výkonný SAR mapovací radar a létají pořád kolem Krymu v mezinárodních vodách. Rusové je zatím nesetřelují, ačkoliv by v zásadě mohli, protože jejich zapojení do konfliktu je nepopiratelné – a prostředky k tomu zajisté mají.

   Na co Putin čeká, to samozřejmě netuším. Vypadá to, že Rusové se nenechají ničím vytočit ani vyvést z konceptu, realizují své plány a na takovéhle „maličkosti“ téměř nereagují. I když, to „nereagování“ je spíše tématem Západních žump a PSYOP operací na sociálních sítích, jelikož ničení všemožných cílů v Ruině je na denním/nočním pořádku neustále.

   Další věc je, že těch Storm Shadow/SCALP střel dodal Západ velice málo – stovky kusů – což nemá prakticky žádný operační význam, natož pak strategický. Navíc jsou to letecké střely, musí se to vypouštět z bombardérů Su-24, z žádných jiných ukrošských letounů to nejde – no a těch mají Ukroši jen pár a při nasazení o ně rychle přicházejí, ruské letectvo a PVO/PRO raketové síly jim je sestřelují. Na vypouštění těchto nebezpečných střel zkrátka nemají kapacity, zvládnou jich vystřelit jen pár denně a k tomu ne masově, což by zvedlo pravděpodobnost úspěchu proti ruskému letectvu a PVO/PRO.

   Což je ostatně další důvod, proč Ukroši volají po dodávce letadel F-16, z nich to jde vypouštět také. Ale k tomu jestli vůbec někdy dojde, bude to až za dlouhé měsíce. Nejsou piloti, v Ruině je pro provoz F-16 vhodná jen jediná letecká základna (plus tři civilní letiště s novými dráhami), a k tomu to představuje hodně nebezpečnou eskalaci – protože F-16 je také nosič jaderných zbraní.

   Celkově se dá říci, že jim ukrošské akce tohoto druhu „nevadí“ natolik, aby s tím něco účinného provedli – třeba začali sestřelovat Amíkům ty jejich průzkumná čuda, jako „Global Hawk“ nebo „Predator“.

   1. Blah blah s prominutím. I Vašich samolibých soudech, nechť si každý udělá obrázek, jak zrají, zde třeba zkraje prosince 22 https://web.litterate.cz/cekam-na-signal/#comment-84221. Výsledek? Výcvik Ukrajinců se samozřejmě u nás stal, spousta jich u nás je, naopak Surovikin již není.

    Vám je podle mě jedno, že žádné velké ruské vítězství nepřijde, je to prostě těžký boj o každý metr, kde ani jedna strana nemá schopnost v současnosti druhou zaskočit.

    Ve své nenávisti k jistým věcem jste ztratil schopnost se zorientovat ve složité spleti informací, nic více, nic méně. A ty Vaše pohádky o tom, že přesně víte detaily ukrajinských zásob, zbraní a počtu vojáků, to snad nemůže nikdo brát vážně, že by někdo s těmito informacemi veřejně psal anonymně na nějakém nepříliš významném českém serveru.

    Ale když Vám to dělá dobře tato onanie, proč ne. Jediné, co mě zajímá, kolik Vám je let, to je pro mě asi nejzajímavější.

     1. Sibylo, to já taky! 😀
      A představte si, že některé mají rády i fest citelné štípnutí a řeknou si o další nášup samy! Dodnes mám na zádech viditelnou památku na drápy jedné takové. Těma dlouhýma nožiskama okolo krku, mi jednou málem zlomila vaz.
      Žít bych s ní, stejně jako s vámi, určitě nechtěl – ale sex to byl úžasný. Ale chápu, že přestárlé lesby, které už nelze vydráždit ani násadou od koštěte, ty to mohou mít jinak. Kór se selhávající pamětí.

    1. Tak dobře, ted jste si ulevil a ted by to chtělo nějaké protiargumenty. Já tomu vůbec nerozumím (jak se dá předpokládat), ale k42 dává konkrétní fakta, a vy jen urážíte. Nevím jestli má pravdu, samozřejmě, ale rozhodně takhle, jako k42, se diskutuje, zatímco vaše plácání se jen snaží urážet a nic nepřináší, to samé i pro Sibylu. Ta je ještě trapnější.

    2. Na tak ubohé trollení nemá příliš smysl reagovat, ale když už jste si s tím dál takovou „práci“… Když berete místo informací jen propagandu z různých „Der Stürmerů“… nebo jste dokonce za takové nesmysly placený…

     Vše, co jsem napsal pochází z otevřených zdrojů, žádné tajemství to není – leda pro výhradní konzumenty žumpy. V jiných zemích jsou i oficiální média ohledně ukrošské zabijačky mnohem pravdivější – až na léta profláknuté hlavní žumpy – a píší prakticky to samé, co já a mnoho jiných.

     Což je zjevně mimo trollí obzory.

     1. Ano spravne.
      Kdyby to jelito umelo i jenom Anglicky, tak by se mohl docist podobnych zaveru.
      On ale dostava pouze bumazku s instrukcemi, a tu pak siri.
      Nojo, zkuste na nej nereagovat.

    1. Nemáte zač: k tomu všemu jsem doplnil o kus výše ještě důležitý dovětek (v 0:57). V obraně před střelami/raketami se počítá s neúspěchem, statisticky. Když jsou určité škody pominutelné, lepší obrana se nevyplatí.

     Vojenské operace, rozmístění a velikost sil, … se vedou tak, aby citlivost na zničení čehokoliv – třeba muničáku letecké základny – byla minimální. Vše je několikrát zálohováno, a naddimenzováno, zásoby a prostředky jsou redundantní. Tudíž místo třeba jednoho leteckého muničáku má armáda v operaci dva nebo tři, i když reálně vystačí s jedním.

     Vše se počítá a vyhodnocuje. Podobně jako třeba sázková firma počítá kursy sázek, aby odpovídaly pravděpodobnosti výhry. Se ztrátami se počítá předem. Kalkuluje se jejich cena, proti ceně obrany. Vojáci jsou jako sázkaři nebo pojišťováci.

     Armáda je chybující stroj, kde nic nefunguje na 100%, ale s tím se počítá. Lidé se ptají, jak se to mohlo stát? Že řízená střela proletěla obranou. Statisticky a pravděpodobnostně mohlo.

     Možná si vojclové v obranných raketových jednotkách pouštěli na monitorech porno, místo sledování situace; možná u toho spali a zařízení vypnuli, aby je to nebudilo. Kdo ví. V armádě jsou možné i úplně nemožné věci. V každé…

     1. Re: Občan, k42

      Občane, absolvoval jste dva roky v ČSLA, povinné pro mužskou část populace? Anebo aspoň rok jako tzv. špagát?
      A pokud ano, bylo to v řadové jednotce typu
      „Janovice
      nikdy více,
      radši kulku
      do palice,“
      anebo jste byl zašitý někde na štábu východního okruhu?

      Ten vlastní zážitek, pokud možno včetně několika „divizáků“ (cvičení celé divize), ostrých střeleb minimálně pluku, atd. by vám maličko poodhalil skutečnosti, které se málokdy dostaly na světlo, protože byly pečlivě utajovány.
      A dějí se – z mého dnešního náhledu – při každém soustředění nadkritického množství kusů jednoho pohlaví jednoho druhu živočichů.

      1. Přesně tak.

       Co se obtížně vysvětluje – protože to samozřejmě vypadá jako „lakování na růžovo“ nebo jak píše vtipně blbíš „kchodlův kolovrátek“, je ta „chybovost armády“ třeba konkrétně v problematice PVO/PRO. Počítá se ten „Big Picture“, ne jednotlivosti. Takže když je zasažen třeba muničák, je to sice blbé, ale v celkovém kontextu to znamená velice málo.

       Ohledně těch Wunderwaffen křídlatých střel Storm Shadow/SCALP, pomalu každý den hlásí ruský GŠ v těch svých denních přehledech nějaké jejich sestřely. A občas některá proletí obranou, s tím se dá těžko něco dělat. Úspěšnost PVO/PRO se projevuje exponenciálně – když se blíží vysoké pravděpodobnosti sestřelu cílů, zlepšení „o kousek“ by znamenalo třeba 2x tolik PVO/PRO systémů v oblasti. A to buď prostě není nebo by to bylo příliš drahé – ve válce jde hodně o efektivitu, protože vždy je to jistým způsobem vyčerpávající konflikt, a komu dojdou prostředky dříve, prohrál.

       Dimenzování a rozmístění PVO/PRO systémů je celý vojenský vědní obor, plný poměrně „plnotučné“ matematiky, různých teoretických modelů, výpočtů a simulací. I plánování a provádění operací na úrovni štábů je velice složité a hodně se tam počítá, takže např. při operačním plánování se počítá s tím, že část prostředků se nepříteli povede zničit. Není to chyba, ale vlastnost (jako by napsali v Microsoftu), armády fungují takhle.

       Oficiální ruská válečná propaganda – teď myslím ty svodky GŠ – je podobná britské propagandě z WWII, třeba v období „Bitvy o Británii“ – přímo nelžou a udávají ověřená čísla, spíše konzervativně. Nezamlčují neúspěchy, ale příliš se v nich „nerýpou“, samozřejmě. Zatímco ukrošská a Západní propaganda je úplně vyšinutá a v prolhanosti nemá žádné meze.

       Když studujete reálný nepřelhaný průběh „úspěšných akcí“, třeba vítězné operace „Pouštní bouře“, zjistíte obří množství chyb, kiksů, aplikované vojenské debility a selhání, což není výjimečné, děje se to tak vždycky.

       1. Mohu potvrdit, že válka / vojna je statistika.
        Na větších cvičeních je dokonce tolerováno 2% ztrát na životech. V míru, podotýkám! S jednou takovou ztrátou jsem kdysi ležel v nemocnici (VNRBK), když mi praskl slepák. Kluk za chodu seskočil z OT, udělal kotoul – a nabodl se na trčící armovací železo v kusu betonu na cvičáku, Umíral tři dny. Já to přežil. Někdo „celkovou sepsi břišní dutiny“ přežije, někdo ne. Statistika.
        V našem útvaru (cca 600 lidí) byla každý rok jedna, někdy i dvě sebevraždy a nikomu to nepřipadalo divné. Statistika.

        1. No vidíte, u nás se smrťáky stávaly jen civilům. Jestli to nebude tím, že jsem jako podvratný element sloužil u stavebně silničního vojska. Stavěli jsme pro Vojenské stavby v Praze na Řepích (pokud tam někdo bydlíte, dělali jsme tam základové desky paneláků pro lampasáky ČSLA a kanalizaci) a jako druhoročák jsem byl ve Špindlu na stavbě dnešního hotelu Harmony (tehdy rekreačka vysokých lampasáků Varšavské smlouvy a kryt vlády ČSSR pro případ jaderné války).
         Viděl převrácený autojeřáb i s jeřábníkem, nebo třeba svářeče, kterého přicvakl panel k dalšímu panelu. Ale to jen na Řepích, ve Špindlu se nic závažnějšího nestalo (tam bylo víc vojáků než civilů).

       2. Me to cele prijde uplne ujete. I ta otazka na „megapruser“ od Obcana.
        Cas od casu Rusove Ukrajincum trefi municak, a normalne se jede dal.
        Kdyz ovsem trefi municak Rusum Ukrainci, tak se jedna o megapruser a media jsou ihned plna zarucenych zprav, ze tentokrat uz konecne Rusum ta munice dojde.
        Vsichni prece vidi ten horici municak…

        Na jednu stranu tu ruzni anylityci, nebo taky odbornici na matenatiku, imigraci a kdovico jeste tvrdi, ze Rus prohrava, protoze nemaji ani paletaky a vubec jsou to ozrali a obezni muzici, ale na druhou stranu je od nich vyzadovana 100% uspesnost.
        Na druhe strane mam Ukrajince s treninkem NATO, zapadni kvery, americke spionazni druzice, drony… ale jejich megaprusery jsou jenom brnkacka.

        To, ze to takhle jede na saznamech uz davno vim, proto jsem tam uz pres rok nebyl.
        Tenhle pristup tu byval za casu sekty kolem jednoho guru (nebudu radsi jmenovat) od te doby tu spis prevazuje „prakticky“ nazor, ze na 100% neni nic a nikdy a je lepsi se podivat na celkovy obraz, nez se nipat v detailech.

        Ja taky nedelam vlny, kdyz Rusove trefi jeden ukrajinsky sklad, snad s vyjimkou toho s nizko obohacenym uranem.

 7. K úvaze podávám ještě jiné vysvětlení, které zmínili někteří romští aktivisté. Ukrajinští ultranacionalisté jsou dobře známi etnickými čistkami za války i v současnosti. Za války jich Němci využívali ve vyhlazovacích táborech, protože jim nedělalo problémy dělat sebehorší zvěrstva.
  Ta se týkala i romské populace. Třeba v Treblince, kde špinavou práci dělali z velké části Ukrajinci, zahynulo cca 2000 Romů.
  Romové mohou mít zcela legitimní obavu, že se podobná věc může opakovat tady, nebo na Ukrajině. Jak svědčí současné výroky ukrajinských představitelů, etnické čištění dobytých území je v plánu. A Západ tomu bránit nebude, jako nebránila vojska KFOR etnickému čištění v Kosovu ze strany Albánců, které se týkalo i tamních Romů.

  1. Mám pocit, že Cikáni (Rómové) neposlouchají ty ozvěny dějin tak pozorně jako dnešní ústup z pozornosti médií a politiků. Ale mohu se mýlit. Ti Cikáni, se kterými o tom můžu prohodit pár slov tom, tak vidí. Ale to jsou „civilizovaní“, snaží se přizpůsobit životu většiny. Takže to není nijak průkazné.

   1. Oni nejsou schopný uvažovat v takových souvislostech a minulost je nezajímá. Budoucnost taky ne. Oni žijou dneškem a pak se uvidí.

 8. Vidlák promine, ale jedna informace se mi zdála zajímavější, než manifestace Romů v Krupce. A to je poslední průzkum Medianu, podle kterého by lidovci získali jen 2 % (v březnu to byly 4 %). Pro mě to je signál (to je metafora), že bývalí voliči lidovců jsou příčetní. Protože lidovci nám v poslední době výrazně zhnědli. Vůbec z toho, co vidím a slyším v oficiálním prostoru již chápu, proč se k moci v Německu dostal Hitler. Tolik ideologie a tolik nenávisti, kterou slyšíme od vládních politiků a od mainstreamových médií, je srovnatelné jenom s kampaní německých nacistů proti Polákům a jiným slovanským Untermenschen a proti Juden.
  A lidovci se v tom překonávají. Typicky europoslanec Zdechovský, který dokonce vymohl pro Dominátora slyšení v Evropském parlamentu, místo toho, aby mu našel místo v nějakém nervovém sanatoriu. Dominátor za to nemůže – dostal za svůj život mnoho úderů pukem do hlavy. Ale Zdechovský jej cynicky využívá, místo toho, aby mu křesťansky pomohl. Podobnou nenávist však hlásají i další „hvězdy“ lidovců, jako je Bartošek, Benešík, Výborný atd. Jejich nenávisné projevy jsou pointovány ještě jejich buranstvím a nevychovaností (kdyby tu nenávist alespoň podávali trochu sofistikovaně…)
  Jsou věrnou podobou německé lidové strany Zentrum, která pomohla Hitlerovi získat moc. Mimo jiné podpořila přijetí zákona „Gesetz zur Behebung der Not von Volk und Reich“, který umožnil Hitlerovi potlačit veškerou opozici. O to se snaží i současná KDU-ČSL – potlačit, zničit opozici všemi prostředky.
  https://www.zdechovsky.eu/en/news/dominik-hasek-speech-in-the-european-parliament

   1. Myslíte, že od března do června generačně ubylo 50 % voličů ubylo? Já si to nemyslím. Domnívám se, že voliči lidovců konečně pochopili, co jsou vrcholní politici KDU-ČSL za hovada.

    1. 👍

     » OBECNÁ ŠKOLA
     Eda Souček: „Tati, pan Chroust je lidovec?”
     Fanouš Souček: „Pan Chroust je blbec.”
     Eda Souček: „Ale lidovec!”
     Fanouš Souček: „No to taky, ale máš lidovce, který jsou chytrý, třeba pan Ludvík. Každá politická strana má členy chytrý a hloupý.”
     Eda Souček: „A ve který je nejvíc blbců?”

 9. Cožpak nemáte na starosti nic jiného než tohle čtení pod lavicí?
  Místo toho pokračovat v před rokem započatém díle, týden co týden zaplňovat náměstí statisíci více a více zoufalých lidí, získat podporu milionů voličů nespokojených s nynější vládou, vyhrát volby, získat kvalifikovanou Ústavní většinu, sestavit vládu odborníků s drtivou podporou většiny občanů? Cožpak moc neleží na ulici? Cožpak nestačí ji zvednout? Ukázat bloudícím zoufalým milionům směr, cíl? Vyslyšet jejich volání a postavit se do jejich čela?

  1. Šumi,
   Bez opravdového programu SV voliču nebude vědět ani L .Vrabel co má dělat, až dostane zbidačovane voliče v republice na první místo !
   Doufejme ,že i ON včas pochopí,že vyřvávani po náměstích“ DEMISE,demise“ NENI PROGRAM,ale jen podpora ASOCIALNIHO režimu kde se na uvolněná místa chtějí dostat další rabinátu a nic nezměnil.
   Nedivím se tomu ,že AA team SV dostal dokonce od „SvYCH“ jen jeho falešné telefonní çislo,vždyť voliči jsou sami proti sobě,volí dezolatniky republiky a ignorují i vlastní PNZ tj Program Národních Zájmu a potřeb jako by byli všichni zfanatizovaní a tedy plem,plem!

   1. Tomuhle rozumím. Třebaže ty zkratky a kapitálky jsou příšerné.
    Otázka, jaké procento voličů má, vědomě, ony národní zájmy.

  2. Hm, to nastavení je výchozí pohled na to, co všechno by se mělo stát v ideálním případě. Ideální situace ale nenastávají. Takže ten pohled je jako když by někdo řekl ženě, že aha, ty se maluješ a oblíkáš, to se jako chceš stát Miss Universe? A žena mu odpoví, že by ráda, že to ale rozhodně nemá zajištěné a uvědomuje si, že je to málo dostupné. Ale přesto se upravuje, protože je lepší, když nebude ve shrnutých punčocháčích a záplatované zástěře, ale upravená natolik elegantně, jak jí to situace dovolí. A že postupně chce být ještě elegantnější…

 10. Vidláku, musím poopravit. Pronajímám byty i cikánům a všichni mají Facebook (včetně děcek) a používají jej hodně. Mají vlastní bublinu. Ale kdyby Rajchl rozjel akci (vzor slibotechna Fiala), kde půjde o čest jít k volbám, tak půjdou všichni. Jsou to boží děti a věří pohádkám. (Nedávno se mi jedna rodina vystěhovala z bytu, když zjistili, že tam kdysi umřel jeden děda přirozenou smrtí. Uvažovali o vysvěcení bytu, ale nakonec stejně odešli).

 11. To Romové,mají čich na peníze.nejen že zneužívají dávky tady,ještě si přilepšili v Anglii.
  Také v té rozepři s Ukrajinci,jde zas o peníze,ale také už cítí,že peníze státu dojdou.

  1. Co třeba žaloba na stát, že je neochránil? S požadavkem náležitého odškodnění? Zastupovat by je mohla nějaká známá advokátka?

  2. Definujte pojem „zneužívají dávky“. Tu necelou stovku různých dávek musel někdo napřed vymyslet a Parlament musel každou schválit. A bylo to proto, aby je následně někdo čerpal, pokud splní podmínky.
   A cikáni optimalizují a podmínky plní. Proto čerpají.
   Tedy pláčete pěkně, ale na špatném hrobě.

    1. Bodejť by nečerpali, když žádné podmínky splňovat nemusí, Stačí jít na sociálku, zařvat rasísmus a diškriminácia a dostanou všechno. No oni vlastně už nemusí ani řvát, stačí že jsou romale.
     Česko je asi jediný stát, kde není stanovený limit na dávky a příjem dávek se nepočítá do příjmů rodiny. No a pak jsou „podnikatelé“, co některé dávky čerpají přímo za cikány. Jak je možné, že dávka (příspěvek na bydlení a doplatek na bydlení) není adresná a nejde na účet toho Roma, co o ní žádá, ale jde rovnou na účet podnikatele, který mu pronajímá byt. Není to náhodou obcházení zákona? Proč tu dávku nedostane Romák přímo do ruky a z toho nezaplatí náklady na byt? Hned by byl konec se ždímáním státu, protože romáci by to prochlastali a prohulili dřív, než by zaplatili nájem a s obchodem s chudobou by byl konec.

       1. Zase melete o něčem, Helanov, o čem nemáte páru – ale hlavně když vysíráte (mimochodem, Eta je chlap… takže „o Etovi“, a ne „o Etě“. Zbytek si zjistěte sama).

        A právě proto, že víte kulový: Ne, „kočka“ se neublinkla. To jste udělala Vy svým tupým příspěvkem.

        Tečka.

        1. Díky lujjzo, no to je Helanov takže se nedivím. Vždyť Eta tady o tom píše dost často 😉 , jenže Helanov si potřebovala kopnout.

          1. A jaký jste z toho měl užitek? Rozparádit se a scéna bez koncovky? Nebo jste byl pod 6 sekund? Ejaculatio praecox nebo jiná diafgnóza?

          2. Nene, my se tím bavili, soutěžili/souložili jsme o nejdelší čas, než to dotyčné pipce dojde. Mezi 17-18 je prcání holek celkem přirozené, víte?
           To byly časy, které vy už bohužel nepamatuje, nebo jste je ani nezažila. Tehdy to bylo tak, že na jakýkoliv druh sexu, nebylo potřeba písemné žádosti a souhlasu 😀
           Jojo, byl jsem pod asi 4 sekundy, protože jsem si bohužel vybíral až moc chytré holky. Těm to docvaklo ihned a tak mě setřásly brzo.

       2. fuj

        Eta napsal:22 července, 2023 (8:38)
        Vidláku, musím poopravit. Pronajímám byty i cikánům a všichni mají Facebook (včetně děcek) a používají jej hodně. Mají vlastní bublinu. Ale kdyby Rajchl rozjel akci (vzor slibotechna Fiala), kde půjde o čest jít k volbám, tak půjdou všichni

     1. Ano, chybou je to, o com pisete. Ale neviem, ci by bolo mudrejsie poslat prispevky na byvanie priamo na ucet. To by zasa mohli zmiznut inde, vo vreckach ciganskych vydieracov (kapov).

      A aby zasa neopravnene nezarabali najomcovia, mali by byt na take byty a ubytovania stanovene maximalne ceny.

      Skratka – nie su jasne mantinely, tak to aj tak vyzera…

 12. OT
  Prezident Petr Pavel je připraven prosazovat elektronickou formu voleb. Podle něj je to způsob hlasování odpovídající 21. století. Dnes to řekl v Ostravě, kde se účastnil festivalu Colours of Ostrava. V rámci diskusního fóra Meltingpot tam také vystoupil ve speciálním dílu podcastu Kecy & Politika Bohumila Pečinky a Petrose Michopulose. Během hodinového rozhovoru také řekl, že není proti v případě legalizace konopí a udělení milosti lidem, kteří v této souvislosti budou aktuálně ve vězení.

  1. Když elektronické volby, tak určitě ne tajné, ale veřejné. Se všemi důsledky. Tak aby to šlo vnitřně zkontrolovat. A když volby, tak potom i různá referenda (koupě zbraní, Zvací dopis, zbraně Ukrajině, …), když to lidi budou mít již nainstalované a bude to prakticky zdarma. Demokracii by to nemělo vadit.

   1. No tak to neee!! Soudruhu

    Volby jen tajne a u nas mame prece zastupitelskou ne primou demosracii, to by se zvoleni zastupci nemohli tak jaksi dohodnout s lobisty

 13. A ted prisli o dalsi svoji exkluzivitu …

  Veselím nad Lužnicí hýbe incident před místní diskotékou. Událost se odehrála minulý víkend. Opilý cizinec po slovní roztržce napadl dva místní muže mačetou. Oba následně převezla záchranná služba do českobudějovické nemocnice. Útočník skončil ve vazbě a policisté ho vyšetřují hned pro několik trestných činů.

 14. Nu, já mám, na rozdíl od kchodla, s Cikány opačnou zkušenost. Rozvětvená rodina (někdy rozvětvená více, jindy méně), bydlela z moci úřední v témže činžovním domě jako my.
  Strašidelné sousedství, detaily přeskočím, však už jsou dávno pryč (zlatá restituce).

  Vidím celou cikánsko-ukrajinskou záležitost z pohledu spíše racionálního – samozřejmě je to nakonec o penězích (jako skoro všechno), byť ot tak třeba na první pohled nevypadá.

  Hle jaká mě napadla metafora:

  Jedná se o dvě úrovně prazitického přístupu k realitě.
  Cikáni žijí a chovají se, bráno čistě ekonomicky, jako parazité na hostiteli. Život „na dávkách“ je jejich každodenní a mnohdy celoživotní realitou, většinová společnost je s tím více či méně smířena podle vzoru „alespoň je od nich pokoj“ (tedy tak úplně není, ale hladové pochody se nekonají a pouliční zločinnost rozhodně není nějakou výhradně cikánskou záležitostí).

  Náhle se ale objevili „národní hosté“ v množství větším než malém s mnohdy podobným parazitickým způsobem aktuálního žití. Původní parazit pojal podezření, že hostitel bude muset dávky nějak rozdělit, že se bude třeba s novým parazitem dělit – což vyvolalo vnitřní rozhořčení, které potřebovalo jen zápalku, aby vyhřezlo. Zápalkou se stal ten ukrajinský nůž, záležitost pro původního parazita překvapivá, protože má v duši zakódováno, že to je přece jeho oblíbený nástroj – a nový parazit mu ho bere!

  Problém je to ovšem i pro parazity vyššího stupně, ony slavné neziskovky, které se o Cikány už třicet let starají, bez viditelného výsledku. Tito parazité druhého, vyššího řádu totiž parazitují na parazitovi – pseudohostieli (skutečným hostitelem je stále většinová společnost), který se jim náhle vymyká z náruče.
  Kurnik – co s tím?

  Je třeba najít viníka té náhlé příhody (která rychle odpuje do zapomnění). Univerzálním viníkem je a dlouho ještě bude samozřejmě Putin.

  Existuje obor „parazitologie“, ale ten pro pochopení současných dějů netřeba studovat, neboť moje úvaha je jen metaforou, případně vysláním signálu.

  1. Myslím, že Indočeši by před “ staráním” neziskovek dali přednost normální, aspoň trochu slušně placené práci. Právě oni byli první, které semlel režim poslední zjevené pravdy a vášnivé bombardovací lásky.
   Jestli něco bolševik uměl, tak začleňovat. Před Vítězným Listopadem už makali skoro všichni, byť i někteří, pravda, v base.
   Ze dne na den přišli skoro všichni o práci, na jejich místa nastoupili Slované z východu, většinou pilní Ukrajinci a Ukrajinky. Patrně měli menší finanční nároky a hlavně za ně zaměstnavatel nemusel platit pojistné a tak. A ještě je odrbal stržením nemalé částky za ubytování v zavšivené ubytovně.
   Navíc restituenti vypudili obtížné kikány do tzv. vyloučených lokalit, kde je sice možná levno, ale o práci tam nezavadíš. Čímž se stali opravdu závislými na dávkách, protože třeba ve Šluknovském výběžku není práce ani pro bílé. Pro snědé pochopitelně už vůbec.
   ***
   Není pravda, že neumějí pracovat. Jednou složili fasádníci před protějším domem hromadu trubek a prken na stavbu lešení. Když druhý den přijeli lešení postavit, tak žasli. Trubky zůstaly na místě, z prken nezbyla ani tříska. Čtyři mnohočetné cikánské rodiny pod rouškou tmy odtahali veškerá prkna na dvorek našeho domu a celou noc se sekali, svištěly pily, i ten nejmenší asi tříletý cikánek bušil do kusu prkna kramličkou.
   😻
   Ráno měli všichni plné kůlny úhledně vyskládaného otopu na zimu.
   Dneska už tady nebydlí ani jedna rodina, nový pan domácí je rychle vyeliminoval, holt nikdy nemohou být šťastní úplně všichni.

   1. Helanove bezte s temy blaboly do prdele.

    Vyrostl jsem ve velkem meste na severu.
    Mam tedy s onou mensinou vetsi, nez male zkusenosti.

    Pod to co pise Gerd bych se podepsal.
    Vas radim mezi pokoutni lhare typu Kocab, kteri si na tom ale zalozili zivnost.
    (pro zajemce, najdete si jak se ta svine kroutila, kdyz mu nabidli jit na tyden bydlet do zabezpeceneho bytu do Chanova)

    Ani za toho sociku to nebylo tak ruzove. V invalidnim duchodu ve ctyriceti, misto prace se opirali o lopatu, a tak dale..
    Abych nebyl jenom negativni, rekneme ze znam 3, kteri jsou normalnimi cleny spolecnosti.

    1. Re: Sakura

     Souhlasím s tezí, že si dávali hodně dobrý pozor na práci i za socíku.
     Třeba Oláhy, kteří bydleli většinově na Slovensku, soudruzi k práci nepřinutili. Který Oláh pracuje, ten ztratí tvář před svými.

     Na druhé straně mám zážitek, kterak mladý cigoš nastoupil do práce. Překládal zboží z vlaků na auta a naopak v někdejší Sběrné službě. Předstíral snahu, zdálo se, že je výjimkou z pravidla.
     Vydržel to dokonce měsíc. Za stovku na den…
     Pak zmizel „z oběhu“, až se pak za nějaký čas vynořil na skládce sutin. Ty sutiny byly průmyslovým odpadem ze železáren a cigoši z nich vybírali zbytky železných slitků.
     Sutiny se měly od železa čistit tak, že měly projet na páse pod silnými magnety. Jenže pás byl jeden a nestíhal, takže se na čištění kašlalo.
     My jsme sutiny vozili do míst, která se propadala následkem těžby uhlí a cikorky vybíraly železo a tahaly ho so sběren.
     Brzy jsem zjistil, že ze „sutinového byznysu“ žije celá cikánská komunita v okolí. Občas se někdo z nás dal zlomit, abychom kofolám železo odvezli, přesto že jsme za to byli tvrdě postihováni naším vedením, pokud jsme byli přistiženi.
     Tři, čtyři chlapi byli schopni za jeden den vytahat železo za několik tisícovek. Když nenašli žádného ochotníka s náklaďákem, večer jely ze skládky tři, čtyři dvoukoláky narvané železem…

     Co tím chci naznačit.
     Hen tá motivace…

     1. Tgs re: pamätám dobre u nás „olašských gitane“ ktorí sa živili šmelinou a kúpiť digitálne časy sa dali kúpiť od nich. Ovešaný kopou zlata a lesk zlatých zubov v šesťdesiatych rokoch 20.st. si pamätám dodnes. Boli takí pehaví a ryšaví 🙂 . Nemali vôbec radi svojich tmavých súkmeňovcov, vyhýbali sa im. Na „osadníkoch“ sa dobre parazitovalo a parazituje stále……. 🙁

      1. Ad: ten z Rajky

       Pre olaskych ciganov, nie su Rumunguri, ako volaju tych ostatnych, u nas vacsinovych, ani ludske bytosti. Viem to este z davnejsej doby. Rozpraval som sa o tom s jednymi i druhymi. S tzv. Romami (teda podla nich s Rumungurmi) nechcu mat nic spolocne a davaju to i jasne najavo.

       Na Slovensku tvoria olasski cigani (a skuste im povedat, ze su romovia!!!) iba cca 5% ciganskej populacie (cca 20 tis.).

       Ich spolocenstva su často prisne hierarchicke – kazdy vie, kde je jeho miesto a co sa od neho ocakava. Na tej, ale ani na inych „romskych“ demonstraciach by ste nenasli ani jedneho.

     2. Targus ví, Targus evidentně zažil. Vidívám to.

      V našem třinátipatrovém úle žije jedna rodina, kde ale nevíte… Pán se živí jako stolař / tesař, po večerech hraje na synťák po hospodách. Paní jezdí v Kauflandu s vytíracím strojem. Dětičky tři, čisťounké a zdravící. Vlastně si ani nevšimnete, že jsou tmavší. Vkus je ovšem „indický“. Zlato, červená, ozdoby – to je první, čeho si všimnete kdy zazvoníte u jejich bytu a někdo otevře dveře.
      A je tam až nemocniční čistota. No a co?

      1. Problém je v tom, že paní Horvátovou, která sedí za kasou v Bille, nebo Lakatoše , který jezdí s KUKA vozem, nikdo za kikány nepovažuje. Vnímá je jako bílé.
       Naopak ty, kteří nepracují a vymykají se běžnému průměru, vidí moc dobře a domnívá se, že tvořej většinu. Což je patrně blbost. Ale sčítat se nesmějí, uvést, kolik procent z nich má problém se zákonem, to by byl hnusný rázizmus.
       Tak to je pak těžké. Všichni vlastně vařej z vody, neb nejsou data.

       1. Helanov, vy asi s cikány vlastní zkušenosti nemáte. Toho Lakatoše na KUKA vozu bych Vám ještě věřil, ale jezdí maximálně vzadu na stupačce (ale jako bílého ho opravdu nevidím, jediný bílý z osádky bude 100% řidič). Ale Horváthovou za pokladnou v Bille? Nesmíte tolik věřit rómským pohádkám. Pozvu Vás na návštěvu k nám do města a můžete se večer projít přes rómské sídliště (nyní už tedy značně vylidněné, bývalo jich tu víc, město nedává dávky nově příchozím), možná na ty „chudáky“ změníte názor. Tedy pokud to ve zdraví přežijete.
        A pokud Vás opravdu zajímá, kolik z nich mělo problém se zákonem, tak ve věku nad 15let tak 95% a to jsem ještě možná moc velký optimista.

        1. Jako obvykle: Co vidím na vlastní oči a slyším na vlastní uši.
         Tady ve východní gubernii máme za pokladnou v Kaufland 2 (slovy dvě) Cikánky.

         Nevšiml jsem si nějakých problémů – a zákazníci taky nechodí k jiným pokladnám. Takže – asi obvyklý rasismus. Váš. Nebo to tu máme jinak než u vás.

         1. Tak tyhle kecy o rasismu mám opravdu rád. Přijeďte se sem na sever podívat, a uvidíme, za jak dlouho se z Vás stane „rasista“. Není nad osobní zkušenosti s touto menšinou. Opravdu bych si jako rasista na stavební úpravy v bytě pozval cikána (nenapíšu Róma, tím bych ho urazil), mimochodem nejlepšího zedníka, jakého znám. Jen je to taková bílá vrána (i se svojí sestrou) mezi místní komunitou.

          1. Re crusader:
           Myslím, že jich tady žije docela dost. Kdysi byli i v centru, časem se stáhli do tří lokalit – Přívoz v okolí parku B. Němcové, Vítkovice v oblasti Jubilejní kolonie a v Mariánkách v oblasti ul. Ocelářská. Prý jsou i na Slezské a na Liščině, ale tam moc nechodím. Navíc asi tak 100 m od našeho domu je nízkoprahové komunitní centrum. Jsem tedy docela v obraze. Jen se neúčastním žádných tažení. Na Rusa, na Cikána, na Ukrajince… Takže jsem tak trochu exot. Ale ne rasista!

        2. Re: Crusader

         Jednu cigošku jsem docela nedávno viděl za kasou v Lidlu v Moravské Třebové. Je to u silnice č. 35 u kruháku.
         A mám pocit, že taky v Lounech v Penny. Silnice č. 28, na kruháku směr centrum, za dalším kruhákem po pravé straně. Je to stará cesta do Postoloprt.

         1. U nas jsou asi dve. A z logiky zamestnani se s nimi ( ne tedy s temi pokladnimi) obcas potkavam v praci, kdyz kopou za toho, kdo zaplati (a ne, Juventus to neni). Receno jazykem serialu l“egendarni“ byla akce, kdy mi bezpecak oznamil, ze podle predpisu se na hrane, kde je vyskovy rozdil vetsi nez metr dvacet nesmim pohybovat neuvazany, takze musim mit postroj a „jistice “ s lanem. Chvili to vypadalo, ze na druhy konec provazu si stoupne mistni idiot (mysleno doslova, ten kluk ma IQ mximalne 50, nikdy jsem nepochopil jaktoze nema papiry na hlavu), ale pak jsem vyfasoval asi padesatiletyho cikana z Jirkova. Chlapek to bral opravdu s humorem a spoluprace byla skvela. Rekl bych, ze jeste dlouho doma po hospodach vypravel, ze si v praci vodi na provaze bilyho 🙂

         2. No na to, že máte sježděnou celou republiku, tak jste jich moc za pokladnami neviděl. Dobře omlouvám se všem, jedna z 1000 pokladních v Česku je cikánka (označení Rom je většinou uráží). To nic nemění na tom, že minimálně 95% Romů žije ze sociálních dávek, prostituce, kuplířství a výroby a prodeje pervitinu.
          Bohužel ti slušní (i já jako rasista, jak mě nazval Kocour, takové znám), jsou vlastně chudáci. Pro romskou komunitu jsou to kolaboranti s bílými a bílý na ně koukají přes prsty (i když se na těchto stránkách tváří, že ne).
          PS. U těch, co se opravdu tak netváří a nekoukají na ně přes prsty, je jasné, že s Romale nemají osobní zkušenost. Zkušenost opravdu není jedna slušná cikánská rodina v paneláku (pro SK). Za zkušenost lze považovat jednu romskou rodinu v paneláku (vím o čem píšu).
          PSII. Asi budu skutečně rasista, protože chci, aby se všem měřilo stejným metrem a pro všechny platila stejná práva ale i povinnosti. Nemám prostě rád, když jedni mají jen práva a povinnosti jim nic neříkají.

          1. Re: krusejdr

           Problém NENÍ v nedostatku pokladních žádané barvy kůže.
           Problém JE v tom, že velkým autem (40 tun váha, 16 metrů délka) v dnešní době NEMÁTE ŠANCI zastavit kdekoli u jakéhokoli obchodu.
           Dané lokality jsou výjimkou potvrzující pravidlo.

           A samozřejmě se taky změnila doba.
           Kdysi jsem zastavil u prvních potravin s menším prostranstvím před vstupem a za čtvrt hodiny jsem odjížděl s „bufet-kastlíkem“ narvaným jídlem na týden.
           Dnes to probíhá tak, že přijedu do práce a z osobáku nahážu do lednice zamražená jídla v krabičkách a do do obchodu směřuji spíše omylem, když neuhlídám spotřebu kafe, či čaje, případně mi zplesniví chleba při letních bouřkách.

        3. Crusadere, jeden Indočech pracoval jako vedoucí posunu , já jako výhybkářka.
         Byla radost mít směnu právě s ním. Všechno rychle hotové, dlouhý popel. Spokojenost na všech stranách.

        4. Crusadere, mám s nimi opravdu nadprůměrné množství zkušeností. Bydlím v dimě, kde původně bydlely 4 mnohočetně rodiny + dva singlové, Indočeši.
         Dělali bo@del, házeli svinčik na dvůr, jejich děti močily a kálely na schodech a v domě to rozhodně nevonělo. Ale nikomu vědomě neubližovali!
         ( Na čórky chodili do Kotvy, řídili se zásadou, co je v domě, není pro mě. 😻)
         ***
         Když jsme se se dcerou přistěhovaly do tohoto domu, zapomněla jsem prádelní koš plný různých bot na společné chodbě… Sedím a piji konečně kávu a slyším škrábání na dveře. Otevřu . Asi šest kikáňat se tváří rozpačitě a nejstarší holčička drží v ručičce “ zlaté “ sandály a způsobně se zeptá : A teto, tyhlety zlaté si můžeme také vzít? 🤔
         Jinak byl koš samozřejmě prázdný. Dcera vyběhla, oběhla všechny partaje a vbrzku byly všechny páry bot zase zpátky. 😻Mamky té drobotiny bez velkých řečí obuv vrátily. 😻
         Tím jsem jen chtěla sdělit, že jejich představa o kradení je evidentně jiná, než ta naše. Vzít si opuštěné boty, které nikdo nehlídá, je OK. Ale pokud jde o zlaté boty, tak to už zavání malérem. Neb zlato je drahý kov a je podivné, že by gadžo nechtěl zlaté boty. Ty děti byly poctivé a měly vytříbený zdravý úsudek. Tečka.
         😻

         1. Kolik tam těch rodin v tom pražském domě bydlí dnes? Asi žádná, po povodních je z Prahy (Karlín jimi byl vyhlášený) vylifrovali k nám do Ústeckého a do Karlovarského kraje, ať si jich taky užijeme (jako bychom jich tu neměli dost). Předpokládám, že ten zážitek s poctivými cikány bude staršího data. Po roce 1990 měli ještě nějaké návyky z doby socialismu, ty ale už dávno ztratili.
          Jediný platný návyk je, že do vlastního hnízda se nekálí, takže nekradou v místě bydliště (každý by šel hned za nimi, jako Vaše dcera). Ovšem v biologické rovině tento návyk neplatí (jak dobře víte)
          Ano jejich a moje představa o kradení je skutečně jiná. U nich je představa, že to co není přivařené nebo zabetonované je možné odnést, že to nikomu nepatří (svého času byly oblíbené kanálové vpustě)

         2. „Ty děti byly poctivé a měly vytříbený zdravý úsudek.“
          A kdyby dcera -proč ne vy- ty vaše kikány neoběhla, tak jste obě přišly o koš bot?
          I pohádky o cikánech je potřeba vymyslet líp. Je tu opravdu dost lidí, nejen crusader, co s nimi mají autentické zkušenosti.

   2. Bílé koně nevymysleli ti z východu, ale zrovna ti vaší co neslušně pracovali, pravda tehdy jich bylo velice málo, většina co pracovat nechtěla měla invalidní důchod na chybějící článek prstu, třeba.
    Banky totiž velmi rychle přišly na to, že je snědí spoluobčané obrali na půjčkách a tak měli útrum.
    Pochopitelně nekradli tak jako bílí soudruzi co zahodili rudou knížku.
    Hodně těchto blých koní skončilo zakopáno v lese, některé ani nezakopali.

  2. Mezi Romy a Ukrajinci je konkurence v zájmu médií, sociálních dávkách a práci. Zbytek je výsledek činnosti ČT. Před únorem 2022 byly reportáže o Romech obvykle každý den nějaká. Nyní jsou jen o Ukrajincích. Romům ještě nedošlo, že novináři jen hledali srdceryvné příběhy, které zvýší návštěvnost jejich reportáží. O Romy jim nikdy nešlo. I neziskovky na jejich začleňování je jen zneužily.
   Mezi Romy je pocit ohrožení silně rozšířený spolu s pocitem, že je každý chce jen okrást. Pak stačí i jen náznak chybně vyložený, a amygdala dá jejich myšlení pravý hák.

  3. Já to vidím na boj parazitů. Silnější zvítězí. Ovšem je zde háček – v průběhu boje dojde zdroj, o který se bojuje a parazité se přesunou jinam.

   1. Nikoliv, odsune se jen jedna skupina lidí. Prý až 70% Ukrajinců se hodlá vrátit zpět na Ukrajinu, jakmile to půjde a skončí válka. A to ne kvůli místu, ale kvůli lidem. Jestliže válka bude dlouhá, sejdou se všichni zde, a pak už nebudou mít důvod se na Ukrajinu vracet.
    Romové jsou zde doma, sociální systém a výběr dávek mají vyzkoušený. Doba se změnila, ale Romové nezměnili uvažování.
    Hostitelská majoritní společnost zchudla, tak nebude mít dostatek prostředků na uživení celé populace nepracujících na dávkách.

  4. Olej do ohně jsou dávky;
   dají ruce na bradavky
   běží pro ně ke krmelci.
   Nejsou to žádní zbabělci,
   nebojí se práce, boje,
   přijímají za oboje.
   Čest práci a sláva Rujně,
   příště přijdou zase bujně,
   plní tuků, vitamínů.
   Ti nebudou hledat minu.

  5. Trefil jste do černého (to je metafora). Chování cikánů lze vysvětlit a modelovat obecnými přírodními zákony. Oni nejsou parazité, oni jsou kočovní sběrači (anglicky foragers). Kočovní sběrači někam přijedou, místo vyjedí, vybydlí, znečistí a odtáhnou dál. V přírodních podmínkách se mohou na to samé místo po několika letech vrátit, protože se příroda postará. V podmínkách civilizace se musí postarat společnost zemědělců.
   Takhle to funguje i v jejich indické pravlasti po tisíce let. Oni jsou Dalit, tedy dříve označovaní jako kasta nedotknutelných.

  6. Abych vše uvedl „na pravou míru“, moje zkušenost s cigány většinově sluníčková rovněž není, z 95%. Kromě toho, co jsem napsal v příspěvku, zbytek kladných příhod spadá do dvou skupin: jedna byla cigánská kopáčská firma, se kterou jsme hodně spolupracovali při počítačové „síťařině“; kopali pro nás výkopy na kabeláže. A druhá firma byla vyklízecí, když jsem měl větší nemovitost a potřeboval to vyklidit, včetně velkého a silně zarostlého pozemku. Obě cigánské party byly velice tvrdě vedeny svými cigánskými šéfy/majiteli a fungovaly.

   Ohledně parazitování, znám jednu takovou „rodinnou mafii“ (bílí Češi), s jedním z nich jsem kdysi chodil na základku. Ti parazitují na cigánech léta, dvojím způsobem: v 90. letech díky cigánům skupovali levně nemovitosti – stačilo do cílového domu nasadit pár cigošských rodinek, takže se všichni ostatní nájemníci brzy vystěhovali a tak jim kupec domu pak nemusel shánět náhradní byty; druhak cena nemovitosti značně klesla. Druhý způsob spočívá v dojení státu přes dávky na bydlení…

 15. Vzhledem k tomu, že člen mé rodiny má z titulu své práce denní kontakt s hnědočeskými občany a má značnou zkušenost s jejich duševním světem, patřím k těm, kdo mají postřehy z první ruky.

  Hnědoobčané se nezabývají širšími souvislostmi. Kromě velmi silných věcí, dotýkajících se jich osobně, žijí krátce a málo včerejškem, velmi intenzivně dneškem a naprosto vůbec zítřkem. A jsou extrémně citliví na to, když do nich někdo vnější „jebe“. V módu 97% emoce a 3% úvahy, přičemž ta úvaha je téměř ihned dovede do módu 100% emoce. Místo těch širších souvislostí si libují v bájích s jasně vymezeným střetem „dobra“ a „zla“, kterým věří. Mezi dobro samozřejmě výrazně patří Červeňák ukradl kolo a mezi zlo ještě výrazněji Červeňákovi ukradli kolo. Jakmile bylo z jejich pohledu zlo potrestáno, je to správně.
  Po tom zabití v Brně, což samo už je emočně silně aktivovalo, se mezi nimi roznesla jedna velmi vymezená báje. Ke všemu mnohonásobným převyprávěním „naboostovaná“. O tom, že pardubičtí Ukrajinci každý den chodili k domu pardubických hnědoobčanů vyhrožovat, že jim zařiznu děcka aj jim zabiju ženy. Aj by to udělali, kdyby na ně nedošli naši. Aj ostatní su takoví. A je to pravda, aj sme slišeli, že aj u nich zabijaju našich, všecko špatne jim tam dělaju. Oni su takoví a teďka došli sem!
  Prostřednictvím své první a částečně druhé signální soustavy se jim do hlav dostaly signály – cizí, taky berou dávky, gadža se ale na ně dívají nedůvěřivě, už hodněkrát od nich slyšeli, že na té Ukrajině je to celé podvod nebo co. K tomu pro ně většinou velmi abstraktní obrazy válka, uprchlíci, jakýsi podle televizních gadžů
  zlý Putin, protože je zabíjí. A teď se ukázalo, co vlastně ti Ukrajinci jsou zač. Zabili našeho a chtějí zařiznut aj naše baby a děcka! Šak v Pardubicach aj chtěli, naši je museli zahnat! Našich tam naštěstí bylo dost, ale oni chcu zas dojít a nekoho z našich zabit!! Su proti nám, nosniju si aj nože na zabijeni!!
  Na hnědočeskou náturu je toto olej do ohně, hadr před býka. Je naprosto jedno, jak co kdy kde bylo nebo nebylo, pravdivost báje je potvrzena právě silou nespravedlivého příběhu v ní.

  …Počkej, a ten Putin jich teda tam zabija? Tak to bude dobry gadžo, on ví co tamti su zač! A kery on to teda je? Z Ruska? Tak v Rusku je to dobré!
  Další báje, bez ohledu na to jestli něčemu odpovídá (to není mé hodnocení situace na Ukrajině, ale pořád vhled do jejich „myšlení“). Má opět velmi silný příběh, protože hnědoobčan tu jeho sílu měří právě podle přítomnosti toho „zabít našeho“. Protože Putin zabíjí ty, kteří zabili a chtějí dál zabíjet naše, tentokrát v něm vítězí dobro.

  1. Vas popis Cikanu je moc hezky, ale takovy hoodne ucesany.

   A pribeh Ukrajincu a Putina z jejich uhlu pohledu je taky pekny.
   Jeste bych jim rekl, ze to byli Hitlerovo velci spojenci, dnesni Kyjev se hlasi k banderismu vsema deseti, a Hitler spolu s ostatnimi nacisty posilal Cikany do plynu prednostne.
   Mimochodem jsem kdysi cetl, ze Cikani bojovali i v Rude armade. (mistni znalci mi to muzou potvrdit, nebo vyvratit)
   Svym zpusobem tedy maji pravdu a tolik toho zase vybajeno neni.
   Stalo by za to, je v tom podporit 🙂

   1. Sakura re: áno, je to pravda.. Na Slovensku nebolo vylučovanie Rómov z armády dôsledné. Máme príklady Rómov, ktorí sa dostali na východný front a prešli k Svobodovej armáde. V nej sa podieľali na oslobodzovaní Slovenska. Po vypuknutí Slovenského národného povstania mnohí Rómovia narukovali do československej povstaleckej armády, po jeho potlačení ostali v horách ako partizáni. Najmä z Podpoľania bolo mnoho rómskych partizánov. Z jednotlivcov spomeniem Antona Facunu a z rodín najznámejšou sú Klincovci z Dúbrav, či Berkyovci z Detvy, Očovej a Hriňovej. Facuna sa z východného frontu dostal do Talianska, kde sa pridal k partizánom. Pôsobil ako tlmočník, sprievodca a spravodajský pomocník v skupine Day. Bol vymenovaný za slobodníka OSS a vyslaný na územie Slovenska počas SNP.
    https://bojovnik.eu/2022/10/02/ucast-romov-v-snp/

    1. Dekuji za potvrzeni a doplneni.

     Tim se ale dostavam k druhem bodu, a tim je Rajchlovo mlceni, v nemz mu zdatne sekunduji petidemolice a samozrejme jiz omilostneny Baba.
     „Jindra Rajchl také nějak mlčí …“

     Proc proboha Jindra mlci?
     Vidlak tu temer kazdy tyden pise, jak pry statisicehlasu lezi na ulici, staci je pry jenom zvednout.
     Baba by se taky pry obcas mohl trochu vice rozkrocit i jinam…

     Taky jsou opravdove statisice hlasu, kteri nikdy nikoho nevolili, nejsou zadnymi protestnimi volici a najednou je hrobove ticho.
     Nikdo nevyzyva k lanareni novych volicu, nikdo nepocita uz predem, kolik by to bylo poslancu.

     Pritom by to bylo tak jednoduche:
     napsat kolik bylo Cikanu prednostne umisteno do ozdravoven s plynovou inhalaci, kolik jich drelo na Schwarzenberskych panstvich a hlavne, ze se skoro nikdo z nich nevratil.
     Od toho maly osli mustek k soucasnemu rezimu v Kyjeve, jejich adoraci banderovcu, mala vsuvka kdo to vlastni ti banderovci byli a hlavne co delali, kdo byli jejich spojenci…
     Simsala bim, a ted je mame u nas a navic se Fialuv rezim jeste chlubi, kolik miliard posila banderovskym pohrobkum na valku s temi, na jejihz strane bojovali opravdovi cikansti hrdinove.

     Dezinformace 0. Vse snadno dohledatelne.
     A prece nikdo ani nepipne a alternativa si to jeste pochvaluje…
     Nejak zacinam mit dojem, ze pravdu maji ti, kteri tu tvrdi, ze Jindra je dalsi Vitek, ktery si prisel nadojit.

     ps. Je neuveritelnou ostudou ze tabor v Letech neomlatil nikdo Kcharlovi o hlavu a nevyzval ho verejne k zaplaceni/prispeni toho pamatniku.
     Pritom jsou detaily vzniku a ucelu toho tabora verejne zname.
     Ani ten udajny bijec Okamura ani neceknul. Misto toho se rypal v nesmyslech, jetli tam byl plot nebo nebyl.

     1. Ale oni se to snažili omlátit o hlavu naší věrchušce. Dyť tam byly pokusy o stíhání, ale tuším to vyšumělo. Jeden soud už byl a to tuším Ransdorf s Klausem vyhráli.

    2. A nejen to, vždyť po válce v ČSLA byli taky, udělali kariéru. Jsou to už starší lidi a předpokládám, že jejich smýšlení zapůsobilo na jejich potomky.

     1. Kocuro re: pravda, mal som v Plzni-Bory VU 3838 (1974-1976) veliteľa TTJ praporčíka Andreja Korpu cigáň ako repa 🙂 a volali sme ho hemoglobín 🙂 . Na ZVS sa ich veľa naučili hygiene a poriadku …..

   2. Mám osobní zkušenost. Po návratu z vojenské služby jsem byl v krátké době povolán na vojenské cvičení do Jihlavy. K mému překvapení mezi povolanými záložáky byl i můj třídní učitel ze základní školy. K ještě většímu překvapení se k nám hlásil jeden z místních důstojníků – byl to můj cikánský spolužák.

 16. Dnešní Vidlákův článek je opravdu krásný, nevím jak jinak to nazvat; možná lidský?

  Připomnělo mi to jednu moji epizodu – legrační, jak jinak, protože jde o vnímání – jak to berete – dávno a dávno kdysi… Kdy jsem si uvědomil nejen lásku k vlasti, ale také „češství“ a tak Fšecko vokolo toho.

  V kalifornské Santa Kláře, kde tenkrát sídlila špičková firma Sun Microsystems kde jsem pracoval jako systémový inženýr za velice luxusní plat, jsem jedné noci, když jsem jel z bazénu – a baru – na in-line bruslích, pomohl postřelé policejní slečně, bílé Američance jak se později ukázalo ze státu Oregon. Napadl je gang ze Střední Ameriky, MS-13 nebo jak se to jmenuje; jejího kolegu zabili. Napadli mě, během toho „zachraňování“ další ti „mladí dynamičtí lidé“ ale ubránil jsem ji, a sebe – díky ČVUT, své Alma Mater, která mě v rámci povinného tělocviku poslala na Karate Shotokan-Do do rukou geniálního borce jménem Ing. Belfín. Ano, byl to brácha toho dirigenta orchestru, kdybyste nevěděli. No a tak jsem měl do sebe zabušené kryty, oj-cuki, geako-cuki, joko-geri a další tyhle divné blbiny. To mi zachránilo život.

  A také, jistý borec jménem Jula Giňa, který mi – a těm prostříleným policajtům – přispěchal na pomoc. Český cigoš původně ze Žižkova, jinak špičkový zedník, instalatér, obkladač a tak. Čech, bratr, když ho kurva strašně potřebuješ, je tady. Tedy tam, tehdy.

  Zbývá dodat, že celá ta sračka vznikla, když jistý gang v rámci „zasvěcování“ nových členů vydal ty amícké zázraky alá AR-15 – „dar od Evžena“ (zbrojaři vědí), těm svým novicům a vyslal je do ulic někoho – optimálně bílého – zabít. Jojo, to tady doma nemáme, díky Bohu nebo Špagetové bestii nebo tak.

  Takže, aby bylo jasno, já mám cigoše rád. Tak nějak celkově. Mají srdce, kurva.

  1. Koukněte na české cigány: integrovější cikorky na planetě nejsou; nejvyšší gramotnost, nejnižší kriminalita. Přesto, že nás „obohatili“ příspěvky z Rumunska etc. Je to celé obdivuhodný výsledek toho „komunistického“ integračního projektu a 40-ti let úsilí. A pak, že to nejde. Jde, ale nesmíte to dělat úplně blbě a dementně, a ještě navíc z toho celého nezřízeně krást peníze….

   Podívejte na Rusáky: tam jim to funguje zcela „nehorázným způsobem“ – tedy pro Fašington a Londonabád a jejich CIA/MI6. Slimáci, cigoši, indiáni z kdejaké prdele, jsou nakonec vlastenečtí Rusáci. Tedy „rosijani“, lidé z ruského civilizačního okruhu. Nikdo na planetě tyhle „integrační“ věci nedělá lépe, než Rusové, to je třeba říci naplno. No a výsledek se ukazuje…

   1. Víte, tyhle věci jsou hloubkově prosáklé, myslím do kultury a popu – popkultury; je to takové to „pozadí“(kulturní backgroud), který si neuvědomujeme.

    Ono si stačí porovnat třeba impeiální anglo-saské sci-fi a tím „východním“, tedy třeba ruským, polským, česko/slovenským. Hvězdné války proti čs. komixům z ABC „Žlutá planeta“ nebo autory jako Kir Bulyčov nebo bratři Strugačtí, no a proti tomu je Henlein nebo Heller – i ta jeho „Duna“ je v zásadě nelidská.

    Je to tristní, zkrátka.

    1. K42 normálně musím. Dunu napsal Herbert, nevím jestli jste četl něco od Henleina ale potom nechápu Vaše řazení tohoto autora k imperiální sci-fi. Zkuste třeba knihu Job ať nejste postižen jen hvězdnou pěchotou.

     1. Konrád toho moc nenapsal, on byl spíš přes řvaní na soukmenovca, ale pokd jste oba měli na müsli Roberta A. Heinleina – tak ten byl docela dobrej autor

     2. Sorry chibyčka. Korektor, nevšiml jsem si záměny… Od toho amíckého fašouna Heinleinea jsem četl Fšecko, většinu kvůli průzkumu. Ale jeho ranná díla jsou také sqělá. Jak se jmenuje to o tom herci? Už to je dávno a jsem líný položit Googlovi dotaz…

      1. Double star, cesky Dvojnik, puvodne vyslo jako soucast dvojknihy Unos na Mars. V te dobe u nas take vyslo Door into Summer pod nazvem Dvere do leta, velmi prijemne cteni.

       Pokud u Heinleina clovek prekona jeho fascinaci armadou (ktera mu nahradila chybejiciho otce a nikdy se z toho nevzpamatoval), tak od nej najde peknych par docela dobrych knih, ja si treba cas od casu rad prectu Friday, a Stranger in a Strange Land je uplne neco jineho nez jeho military ulety.

       1. Díky za připomenutí! Tu českou dvojknihu „Únos na Mars“ jsem právě kdysi měl v knihovně. „Dvojník“, máte pravdu. Co zmiňujete, jsou opravdu ty „lepší“ knihy, také si občas přečtu znovu.

        Ohledně armády, lépe píše více scifistů, třeba Jerry Pournell napsal „Janičáři“, k tomu je i druhý díl, který pokud vím česky nevyšel, ale dá se to číst. Harry Harrison s tou žoldáckou tematickou, no a tak dále…

        Kdysi jsem tyhle věci přečetl snad všechny, ale jak jsem už psal, kvalitou to obvykle nepřesahuje takové to „čtivo do vlaku“.

        Jestli neznáte, doporučuji anime seriál „Legenda o galaktických hrdinech“ (LoGH), což je celkem šílený japonský animák, má to asi 110 dílů nebo kolik a je to fascinující hloubkou „historického“ pozadí, které je tam vykresleno. V té kategorii „space opera“ nebo „military sci-fi“ je to IMHO asi vrchol…
        https://en.wikipedia.org/wiki/Legend_of_the_Galactic_Heroes

     3. Ale další odpověď je, že jsem toho stihl v dětství, adolescenci a ranné dospělosti skutečně neobvykle hodně, i potom, holt byla taková doba, že dnešní lidé nic takového nezažijí. Zažijí něco jiného, co jsme my nemohli…

    2. Slovanská SF?
     Jistě! Ty „neslovanské“ jsou většinou převlečené kovbojky nebo příběhy s „drsné školy“. To není můj názor, ale pohled do mé knihovny. Snad jen Izák Asimov – ale to byl taky Slovan/Žid. Jistě, jsou výjimky. Raný A. Clark třeba. Nakonec – je to vidět zřetelně na SF antologiích. Některá témata otevřeli čeští autoři dřív, než na to byla vhodná doba. Zkuste se třeba kouknout na Foustkovu „Vzpouru proti času“. O Lemovi ani nemluvím, ten byl vpředu tak, že ho dodnes nikdo nepředběhl.
     Ale o SF tu nebudu psát, je to příliš zajímavé téma a tady se nehodí. Tady se kydá …

    3. k42, a nebyl jste jeste i clenem SEALS, velitel panceroveho vlaku, datovy analytik v CERN a vyhazovac z bordelu v Honk-Kongu ?

     1. No jistě, ale nic z toho mi úplně nesedlo. Takže raději ve východních Čechách chovám blondýny. Ale ne na kšeft. Mám to jako nevýdělečný koníček.

      1. V nejhorším je prodám Abdulovi. To je jeden albánský – no teda kosovský – obchodník s luxusním „bílým masem“ se CIA průkazkou, takže hloubkově prověřený, dalo by se říci.

       1. Něco jako „po žních k Turkovi“; asi nechápete, anžto se mi jevíte záměrně nechápavý, což je spíše zábavné než co jiného…

     2. Ale kdyby Vás přesvědčilo „face2face“, jestli po tom toužíte, ohledně těch karate záležitostí, tak dejte vědět, můžeme se domluvit na osobním setkání a dát nějaké to „keage“. Je mi sice 50+, ale držím se ve formě, jak to jde. 90/190, no klasický „body index“… ale chápu, žvanění nic nestojí.

   2. Obávám se ale, že ta integrace byla někdy ale na úkor většinových Rusů. Alespoň to popisuje Solženicin v „Rusko v troskách“.

    1. To nepochybně byla.

     Nemusíte koukat daleko: Československo do slovenských zemí rvalo investice horem dolem, a výsledkem byly většinově „luďácké“ fašistické žvásty, vydávané za národovectví. Dobře že se republika rozdělila.

      1. Já od něj četl jen to Rusko v troskách a to mi přišlo docela reálné, tedy jako člověku totálně zvenku, můj dávný krátký pobyt v Rusku nemohu brát jako zdroj nějaké znalosti. Přiznávám, že tam mi ho přišlo trochu líto, z knížky je cítit ten vnitřní boj člověka nenávidícího komunismus a zárověn konfrontovaného se skutečností devadesátých let, zjevně pro zemi ještě daleko horších. Ale beru od Vás, že mohl být povahově podobný Havlovi.

     1. To jste ted posral. Ale beze srandy. Nebylo to tehda nahodou tak, ze po valce vedli komuniste v Cechach a na Slovensku vyhrala Demokraticka strana ?! Cehuni spiskali to co se stalo v 1948 ! Slovensky stat vznikl jako z nouze cnost, jinak by si uzemi rozdelili sousede. I tak Slovaci dost trpeli, treba Kosice pripadli Madarsku a nebylo tam kuprikladu neze slovenskeho divadla, ale dokonce ani staleho madarskeho, stridali se tam po tydnu madarske divadelni spolecnosti v systemu teatro stagioni. Ano, Cesi se starali o industrializaci a vzdelanostni vzestup Slovenska, to je taky pravda. Ale ostatni vase vypotky jsou cirocisty velkocesky sovinismus. Hanba vam, soudruhu.

      1. Slováci se připojili k Němcům a dokonce jim platili za to, že od nich odváželi židy do lágrů.
       Některý na Hitlera s láskou vzpomínali do konce života a Tisův odkaz tam žije do dneška. Celou dobu byli s nima na straně zla a teprve když to se skopčákem začalo jít z kopce, tak u nich převrhli autobus a začali tomu říkat „Slovenské národné povstanie“.

      2. Velkočeský šovinismus? To opravdu, ne. Napsal jsem to poněkud necitlivě, pravda.
       Ale musím opakovat, rozdělení ČSSR/ČSFR bylo přínosem, a to pro obě strany. Faktem totiž je, že Západ se tady pokoušel o „jugoslávský scénář“ a tak díky za Klause/Mečiara, že to proběhlo jak proběhlo.

       Osobně si pamatuji, v 80. letech zmetkovitost třeba praček, ledniček byla neuvěřitelných 60-80%! Dělat to tak blbě bylo na Slovensku něco jako protičeský odboj. Televizory z Tesly Orava, to byla také katastrofa, a takhle bychom mohli pokračovat…

       V roce 1986 jsem si musel zajet pro procesor MHB8035 pro svou konstrukci na pozdější diplomovou práci (analog Intel 8048 řady jednočipových procesorů) do Tesla Piešťany osobně, protože dodávané kusy do maloobchodní sítě byly jaksi „podivné“ a ne vždy plně fungovaly. U fabriky byla „mliekareň“, kde v 6 ráno mimo mléčných výrobků a lahůdek (jako „mlíčňák“) nalévali borievkovicu, no a tak od asi 10h ráno se s technickým oddělením fabriky nemělo smysl bavit, jelikož jich půlka byla na šrot.

       Říci někomu, že v práci by se chlastat nemělo, a když už, tak s tím třeba začít až odpoledne – to nešlo, to byl přesně ten „velkočeský šovinismus“, jak píšete.

       1. „“ … si pamatuji, v 80. letech zmetkovitost třeba praček, ledniček byla neuvěřitelných 60-80% …““
        Tak to jsem měl kliku, že mi ta pračka či ta lednička vydržely po dlouhých 17 a 20 let … asi vyjjímka potvrzující pravidlo …

        1. Tak to už jsme dva, pračka nám vydržela asi 10 let a pak jsme koupili novou protože jsme potřebovali se sušičkou, ale ta stará ještě sloužila mnoho let na chalupě. To samé lednička. Myslím si, že v tomto k42 nemá pravdu.

          1. Čťyři.
           Tatramatka s vrchním plněním od r. 1984 do r. 1999 (to už měla urvané víko, které jsme při praní „kotvili“ cihlou v molitanu :-D)
           Chladnička s mrazákem Calex vlastně taky. Obojí jsme darovali, abychom to nemuseli stěhovat, a koupili nové – Gorenje a Indesit. Ty vydržely také 15 let, takže jsme před deseti lety koupili stejné modely a ty zatím stále drží.

           Ovšem v altánu máme hustej kousek – absorpční chladničřku Elektrosvit z r. 1962. STÁLE FUNKČNÍ!!! Dokonce ani to úplně vyšisovaný gumový těsnění jsme zatím nemuseli měnit. Patrně nás přeřžije.

          2. Jde hlavně o to, že Slováci už nás měli plně zuby. Jak začal Č arnogurský mluvit o samostatné stoličke v OSN, bylo to ložené.
           A my jsme zase měli pocit, že na ty vrtáky doplácíme.
           Takže velký dík Klausovi s Mečiarem, že na sebe vzali odpovědnost a navíc rozdělení bravurně zvládli. Spokojenost na obou stranách.

  2. Já z nich teda ve svém komentáři udělal spíš hovada, ale právě podle postřehů, které mám k dispozici, je ten jejich myšlenkový svět takový. Ne všech, ale většinově, což neříkám z korektnosti, ale protože to tak je.

   A to násilí skutečně u nich je významný emotivní spouštěcí signál. Na jednu stranu mají tu nedůvěru ke gadžovi, viděl asi ale tu situaci, tak šel spontánně do toho. Čímž tomu nic neubírám, tyhle věci v člověku zanechají hlubokou stopu.

   Já se zase popral ve Rjazani, sice ne z ušlechtilých důvodů (teď vás v žádném případě tím neparoduju), spíš nekonečně ohraná píseň na téma děvočki. Taky přesila, vyloženě o kejhák mi ale asi nešlo. A pomohl mi jen kamarád, Rus, se kterým jsme si tam vyšli paguljáť, což má v ruštině i význam zakalit. Obecenstvo tam bylo, my viditelně v právu, protože já si s nimi jen povídal a do nastávajících úmyslů mi zatím nikdo neviděl, ale poblíž asi nebyl žádný ruský Giňa. Si tak říkám, jestli já nějak nevědomky s vámi nechci soupeřit, kdo je větší zážitkový frajer, protože ten kámoš byl juniorský mistr Evropy v plavání, pak jejich extraligový vodní pólař a vyznačoval se tím, že by asi v rukou unes slona. K tomu shodou okolností mě učil zase jeden pozdější speciální polda, jeho jméno neřeknu, protože možná on to byl, kdo skoncoval s Mrázkem. A spáchal pak v autě sebevraždu střelou do zad. To druhé jo, to první ale jisté samozřejmě není, až tak daleko nedohlédnu a z rozumných důvodů ani nechci. Byl původem východňar, u nich zase jelo gódžu-rju. Asi rozdíl teda znáte, třeba odkud se jedou cuki apod. Už zase soupeřím… Totiž, já uměl dost rychlý mavaši i na jodan, hodně rychlý. I uširo mavaši, obecně jsem měl rychlý nohy. I jsem si cuknul, i cosi vykryl. Ale byl mi to tam zimník, dostal jsem i přes pár úspěchů dost na budku, protože oni ti málčiki taky zrovna nebyli spíš filozofického založení.

   A proč to teda tak „soupeřivě“ všecko píšu – já si při vzpomínce na rjazaňskou držkovou tu vaši akci přehrával. Jenomže žádná situace není stejná, což jsem si zavčas uvědomil. Takže vám nakonec tentokrát dám svátek 🙂 Já vám totiž jej pak nedal ještě s tím křižníkem. Snad ale teď zas tolik nesoupeřím, jen mě nad ránem chytla povídavá…

  1. Ukr byl taky dezinformovanej taky , pichat vreckovym nozikem do nekoho ,
   bylo vzdycky zvykem u cikanu .
   Cesi , porad srandicky a mezi tim , kazdyho zkazej .
   Mozna ,ze je tady jeden rozdil.
   Po staleti se cikani nedaji vychovat, prevychovat ani trochu.
   Ani skolou, vychovou , vzdelanim, ani vubec.
   A co je videt , ze nepredstiraji a nedaji se k tomu donutit.
   Ani zotrocit !!! A mozna se mame vod nich co poucit.
   A normalne instinktivne , energicky reagujou na vsechno kolem.
   A v kontrastu toho.
   My na rozdil ,predstirame masove , ze vychova na nas ma ucinek,
   delame ukaznene vopicky vychovatelum , politikum , pro radost.
   A ze sme civilizovanej , vzdelanej a mirumilovnej narod, kdyz sme zdeformovany .
   Dokonce je nechame dlouho nam slapat na krky.
   Az neni jisty ted ,jestli umime nechat kecu a jestli se umime vohnat a prastit ty nejhorsi aspon..
   A jestli je vubec kdo, kdyz ty mlady maji a prozivaji realnej zivot prostrednictvim televize a z pocitacu/telefonu ,nesamostatne ,bez zkusenosti ,bez vaznych problemu , tak ze sou viditelne jiny , od nas odlisny…..

 17. Ukrajinci tady nejsou doma, to by mohl chápat i zasyslenej blboň , ani vietnamci tady nejsou doma, ani další černí turisti tady nejsou doma a ani cigáni tady nejsou doma a ani pijavice a cizácké vyžírky tady nejsou doma. Národovci, keří by měli v držení podíl na neprodejné půdě a neprodejném rozpočtu, o kerém by rozhodovali místo cizáků, by fšem turistům vystavili turistické pasy. To znamená bez podílů na naší neprodejné půdě, bez podílu na našem rozpočtu, takže bez zisku, by to pro ně byla docela slušná motivace, stát se jen turistou. Koukat se na to co sme dosáhli, kam až. A nic by si vodsuď kromě suvenýrů, česky, dárek za prd, odvezli.

  Ále blboni to obkročí dycky inteligentně nějakou veličinou, obří velikosti, kerá lže a trousí sračky mačky, dělá velké kroky, nastíní, se svými pochcanými vysokoŠKOLÁKY, celou problematiku jatění. A blboni plác a plác a pak tady šup tůůdle bylo na hovínkách něco a tááámhle bylo na sehniznamu todle. To je zoufalý.

  Každej rok pustí banda lupičů do nás, zatím půl bilion zasrapapírků, ani se nezardí, ví že je nigdo neoběsí ani nezastřelí ani nerozčtvrtí na kole ani neupálí. Pak to zkusí s bilonem ročně. Co uděláte šašci???

  1. Hroznej byl ten stredovek ve vypraveni humanistu ucitelu ,
   strasny nevolnictvi tenkrat vladlo ,
   kazdej platil desatek..Bohac si moh koupit vodpustek.
   Dneska kam se jeden hne ,nebo ne , tam plati , zvejkacku si koupi
   a z koupe hned ,desatek vrchnosti.
   Vsichni nevolnici platej miliony desatku ..
   Kazdej den , kazdou hodinu. Ze vseho.A deti vod minuty svyho narozeni..

  1. Díky, působivé a pravdivé, to je válka. Já pořád nechápu, co si při pohledu na takovéto záběry, kterých je teď všude i mimo alternativu dost, mýslejí ti váleční štváči. Že se jich to netýká ? Že jsou to „jen“ Ukrajinci ? Že je třeba jít na Rusy za každou cenu ? Že kamikadze nebyl špatný nápad ? Že je to jen jako počítačová hra ? Nedávno tu byly odkazy na doktora Koukolíka, jasně splňují jím vysvětlované znaky psychopatů, ale že by jich bylo tolik ? Nechápu.

  2. Sluha národa. Kterého? Toho samého, kterému slouží náš Fiala a ta smečka okolo něj? V mém zájmu a v zájmu mých potomků jejich služby určitě nejsou. Já k životu žádnou válku nepotřebuji. Obyčejní lidé dávají přednost míru.
   😢

  3. Prosím vás, nepište o výbušninách („dělostřelecké náboje vybuchují jen tehdy, když jsou v malém uzavřeném prostoru“ ?!?), nemáte o tom ani ánunk.

   1. Re: sh0tek

    Možná to bude tím, že v granátech není výbušnina, nýbrž střelivina, že…?
    Když hodíte kostku tritolu do kamen, v nichž hoří dřevo nebo uhlí, nestane se VŮBEC nic…
    … tedy kromě příjemného teploučka…

    1. Jo, topili jsme si protitankovými minami . Ony šly snadno rozebrat a ten tritol vybrat, byly to takové kostičky.. Má to ovšem též kritické množství, nesmí se toho přiložit moc najednou, bouchlo by to. Doufám že tyto zkušenosti nebudete nikdy potřebovat. Ani vaše děti, v což už tolik nedoufám.

     1. Jenom potvrzuju. Náčelník ženistů, který mi nějaký čas velel, nám takové věci o TNT taky vyprávěl, ale důrazně nedoporučoval. Občas to přece jen bouchlo. Z jednoho kolegy se podařilo najít k pohřbené pouze nohu obutou do kanady.

    2. Re Re sh0tek
     Koks má asi desetinásobnou výhřevnost oproti tritolu. Tritolem jsem jako školák zatápěl v kamnech. (zbytky muniční výroby)

   2. Kupudivu nějaký ten ánung mám. Dokonce praktický. Víte k čemu všemu se dá použít dělostřelecký bezdýmý „prach“ a jak vypadá? Ale píšete, že?
    Pro začátek si nastudujte rozdíl mezi výbušninou a třaskavinou, „šotku“! [;>D)

     1. Je to o velikosti povrchu.
      Některé formy můžete použít ke konstrukci elektroniky, která má mít špičkové elektroisolační vlastnosti. On je to něco jako celuloid s okysličovadlem. Distanční sloupky v předzesilovači – snímači elektrostatických polí mám vyrobené ze střelného „prachu“. I závit se do něj dá vyřezat.
      (Jenom první sloupek mi shořel, když jsem se ho pokoušel zabrousit a el. brusce. Pak už jsem věděl. Pilník a nespěchat.)

     2. Re: Laban

      No, na komín už nedošlo. odporoučel jsem se do Plzně na Slovany a tam už nebyly zdroje.
      Takže komíny jsem „odborně“ vymetal naftou.
      Důrazně nedoporučuji. Jednou mi to bouchlo…
      … naštěstí jsem právě mrknul…
      Ksicht jsem měl červený přesně týden a pěstěná čupřina byla v prdeli všude, kam nedosahovala lodička – takto vojenská pokrývka hlavy.

    1. Kdybyste měl ánunk, tak nenapíšete to, co jsem odcitoval.
     Dál je to u vás jen slovíčkaření…

     Pozdrav od velitele SNAR-10 z VU Uherské hradiště

   1. Přesně tohle je Vidlák pro všechny za Zdí kolem sekty. Ve svém nejslavnějším blogu nejen fakticky lže, ale přidává k tomu kompletně vymyšlený tragický příběh maminek, které nemohou dětem ohřát oběd … prostě pohádky ovčí babičky hadr.

    Jste pašák … nebo spíš Vidlákův pašík.

   1. Ve Vašem vnitru se děje něco hodně divokého, Doporučuji spát s lavórem a nočníkem vedle postele.

    Vidlák se tehdy fenomenálně proslavil. A parta oveček, které zjevné lži s planoucím srdcem obhajovala, se upotala pozornost také.

   1. Places nad spatnym hrobem, Ano kryme .
    A jeste postekavas na spatnej strom.
    Cikani nekrici , at zije Vidlak..
    Mozna , dezinformovan , kdyz pises vo nejakym proslaveni ,
    /Vidlak se feno , ani jinak neproslavil /,prepadavaji te ty halucucanice ,
    ze z nich potom upijis v noci , ze svyho nocniku..
    Kdyz to neni ale kapalny , tak se to nepije.

 18. „Jako že Ukrajinci tady nejsou doma, že se jim brzy postaví černá síla, že Putin je nejlepší…. “

  Khon, ti Jim teda přeju. 🙂 🙂 🙂

  Neziskovkámským parazitům s začal drbat hostitel.

  1. Ja teda Putina podeziram , ze je v holportu s nejakou Vyssi moci,
   na co sahne, to se mu dari /skoro nic neposwere/ ,ale , ze se do nej zamilujou cikani a budou kricet at zije Putin ,
   to by mne ani ve snu nenapadlo.
   A ze k tomu pomuzou banderoukrove ..

  2. Problem je v jednom reseni na vsechny problemy..
   Ukr je ve valce nevyhrava , dostane miiardy a zbrane aby vyhral ,
   nevyhrava za tejden, dostane miliardy a zbrane, za rok nevyhrava
   a zase dostane tsunami miliard a zbrane ..
   Kolik penez a kolikrat asi dostanou zase romove , aby se polepsili..
   A nebo aspon si nestezovali a nevzyvali Putina..

 19. To, že vzniknou třenice mezi Ukrajinskými uprchlíky a Cikány jsem předpokládal už při první vlně. Proč? Protože jsou obě skupiny příjemci různých dávek a o peníze jde až v první řadě. Protože obě skupiny mají své vnitřní organizace, šéfy. Bez vnějších projevů to ale vydrželo poměrně dost dlouho, už jsem myslel že ten můj předpoklad byl mylný.
  Že toho využije věrchuška a hlavně liberální demokrati k boji proti Alternativě je poměrně jasné. Použijí totiž všeho, aby trochu zahnali to, čeho se bojí. Do detailu vztahů mezi opozicí nevidím a nebudu k tomu nic psát.
  Jenom poznamenám, že boje mezi frakcemi opozice ji nesmírně oslabují.

  1. Než mít takovou demokracii, to už raději Putina to si říkají Cikáni. A já už k tomu nemám daleko.
   Jo – zabásli Strelkóva /Girkina. Čekal jsem to. Moc vyřvával a byl nejchytřejší v celé širé Rusi. [;>))

  2. Pane Kocůre, možná existuje mezi Romy něco, jako kolektivní paměť. Za II.WW je hnali na smrt němečtí nacisté. Co čert nechtěl, nyní je tady máme zase, ale jsou to oblíbenci Signalisty.

    1. Jak zmíněno výše, chráněný živočich žere chráněnou rostlinu.
     Nejde jen o dávky, ale o ten pocit, že jsou Romové obelháváni (paranoidní obava mezi nimi široce rozšířená a startující při prvním náznaku). A pak pocit, že se o jejich situaci média nezajímají, protože jsou zde potřebnější Ukrajinci.
     Kolik miliard se Ukrajině pošle, sděluje vláda, premiér nebo prezident každý den. O Romech se už nikdo nezmiňuje v médiích, a to tam byly zmínky o nich dost často. Poslední o Letech u Písku.
     Sociální systém budovaný 30 let narazil na své chyby a Romové nyní zažívají pocity majoritní populace odsunuté v právech a přístupu sociálního systému na druhou kolej.
     Také ze zaměstnání, která by Romové mohli dělat, je vytěsnili Ukrajinci.
     Napětí mezi Romy a Ukrajinci je a nezmizí. Pak stačí jen menší jiskra a požár se rozšíří.
     Co jsme viděli, byla taková první vlaštovka. Konfliktů bude přibývat, a to se do nich ještě nezapojily další skupiny žijící v ČR. Zejména Praha bude těch konfliktů plná.

 20. Diskutéři u mě na Kydech se také zrovna nejmenují Giňa, Lakatoš nebo Horváth.

  Tak to je ÚPLNĚ jasné.
  Ten dezolátní škůdce se jmenuje Déžo.

 21. Celý článek výborný, ale stejně si člověk říká, že někde museli přijít hoši na to, proč řvát zrovna „ať žije Putin“. Nějaký zdroj jim poradil, že tohle nejvíce zaujme a naštve ty, proti nimž chtějí protestovat. Strašné, jak dle všeho lidé již nemyslí a místo „vůdců lidového povstání“ se hledají „dezinformace“. Pekelně nadužívané, naprosto bezobsažné slovo.

  1. „Nějaký zdroj jim poradil, že tohle nejvíce zaujme a naštve ty, proti nimž chtějí protestovat.“

   Smekám. Úžasná dedukce! Přemýšlím, jestli najdu odvahu to slovo napsat – ale jo, já to napíšu: přihořívá!

    1. Spíše výsledek činnosti ČT. Ve chvílích vypjatých emocí se najednou vynoří vzpomínka, že ČT o Putinovi nepříteli Ukrajinců měla reportáž zrovna před hodinou či několika. A při střetu s Ukrajinci se taková vzpomínka vynoří jako Váš dědeček ukradl našemu dědečkovi jablko coby argument do vypjaté komunikace.

   1. Proboha nereagujte na toho debila porad.
    Pulka kiskuze je tu pak zrala na rolovani.
    Zitra bude vse jasne, poradilo jim to zname ruske zaskodnicke duo, a jeste jim pridali malou lahvicku novicoku.

   1. Zdroj je ČT, Ukrajina je tam tématem od rána do večera a na informaci o Romech už čas nezbývá. I když předtím byly zmínky o Romech v TV denně.
    Předtím ČT posilovala v Romech pocit vyvoleného národa. Nyní jede stejnou linku ve prospěch Ukrajinců.
    Není nakonec celá ČT hnízdo Putinových agentů mazaně rozeštvávajících společnost manipulativními reportážemi a dosavadní harmonické soužití Romů a Ukrajinců?
    Zvykejme si, podobných konfliktů mezi Romy a Ukrajinci bude přibývat, protože si konkurují v zájmu médií, sociálních dávkách a práci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *