24 června, 2026

Baxa vám vyhlásí válku…

Tak nám Petr Pavel podal kompetenční žalobu ve které žádá Ústavní soud, aby se ho zastal, nařídil vládě, že prezidenta musí vzít sebou do Ankary a aby určil, kdo rozhoduje o složení delegací pro zahraniční cesty. Zkrátka a dobře, prezident žádá jím jmenované ústavní soudce, aby mu na kompetencích přidali a vládě aby ubrali.

Andrej Babiš to komentoval velmi lakonicky, že sice respektuje prezidentovo rozhodnutí o podání žaloby, ale že to není dobré řešení. On sám se na Ústavní soud kvůli Filipu Turkovi se žalobou neobrátil… Říkal to zcela klidně a věcně a tvářil se u toho, jako když převzal kontrolu nad Kosteleckými uzeninami. Tenkrát se také tvářil naprosto klidně a držel poker face, zatímco se předchozím majitelům postupně rozpadalo pod rukama jejich úvěrové financování a oni zjišťovali, že ještě budou rádi, když si to Andrej koupí.

Upřímně, myslel jsem si, že prezident tu kompetenční žalobu spíš nepodá, protože Babiš nechodí do rizikových akcí a pokud rozhodl, že PePa fakt nepoletí, má to dozajista ošéfované z mnoha stran, úhlů i pohledů, protože tohle politicky prohrát, to by byla fakt velká rána pro Babišovu image, která by se na preferencích zaručeně projevila. Za takových okolností by bylo lepší prezidenta sebou vzít, sehrát jakousi remízu a nechat celé to neštěstí na hrbu Motoristům, protože to byla jejich agenda – posílat prezidenta do brusele.

Jestliže to Babiš neudělal a postavil se za Motoristy, něco tím sleduje a cítí, že v tomto případě to riziko za to stojí. Prosím, všimněte si, že ohledně Filipa Turka Babiš žádnou empatii pro Motoristy neprojevil. Nechal to celé trochu vyhnít, odsunul střet na později a rozmělnil ho na dílčí střety, minimalizoval škody, ale nešel ani do kompetenční žaloby ani do ničeho jiného. Hranatá legenda prostě bude mít smůlu a bude dělat zadarmo zmocněnce. Tečka.

Tentokrát je to jinak. Babiš to střetu s prezidentem jde. Nepochybuji o tom, že jeho marketéři už změřili a zprůzkumovali každé slovo i každou větu, kterou Andrej vyřkl či ještě vyřkne a muselo jim vyjít, že tento střet Veľkého Bociana minimálně neoslabí, ale vzhledem k závažnosti případu ho zřejmě i posílí. A nebo možná neposílí, ale uškodí Petru Pavlovi, který najednou není nová reinkarnace Chucka Norrise, ale vzteklé děcko, které musí jít žalovat tatínkovi Baxovi a žádat ho, aby zasáhl.

Babiš už měl víc takových triumfů, kdy to s ním vypadalo tak beznadějně, že i Tomio Okamura nevydržel s nervama a tři dny před vydáním rozsudku veřejně žádal Andreje, aby odstoupil ve prospěch Bašty z prezidentské volby. Pak přišlo pondělí předvolebního týdne, soudce Šott rozhodl o nevině a Babiš vstoupil do světel reflektorů celý v bílém. Tehdy měl nervy jak špagáty a musel hodně věřit advokátovi Bartončíkovi, že ho z toho vyseká.

A tak teď čekám, co z toho bude. Že by Andrej prostě jenom udělal Petru Pavlovi něco na truc a nebo Macinkovi z náklonnosti, tomu odmítám věřit. Babiš hraje jinou, vyšší, ligu. Má důvody, proč Petra Pavla do Ankary nebrat, má pro to i mlčenlivé souhlasy důležitých lidí. A nebo holt nechá ústavní soud dělat aktvistickou politiku, PePu na Baxův zákrok do Ankary vezme a tam si ho Trump podá. Babiš pak jen pokrčí rameny a řekne, že přesně této prezidentské ostudě chtěl zabránit, ale ústavní soudstvo a prezidentovo IQ to nepochopilo.

Je také klidně možné, že Babiš už má jméno, které nasadí do prezidentské volby proti jenerálovi a z průzkumů mu vychází, že má šanci. Jen je zapotřebí prezidenta natlačit do role vůdce opozice a ukázat jeho pravý charakter. Pokud za rok a půl Petr Pavel skončí, Babišovi vůbec nebude vadit, že nový (jeho) prezident bude mít víc pravomocí. Tuhle blbost už udělala Fialova vláda. Tak jim vadily Babišovy obstrukce, že změnili jednací řád a teď pořádně nemohou obstruovat sami. Mohou se teď zaklínat spacáky a bojem za demokracii, ale reálně ničeho nedosáhnou. Sami si to schválili.

Jestli chce Baxa posilovat prezidentský systém, prosím, směle do toho. Aby pak ale nezjistili, že to zařídili pro špatného prezidenta a Miki Minář bude muset už potřetí změnit názor na prezidentské pravomoci. Zemanovi je přiznat nechtěl, Petru Pavlovi ano a novému už zase ne. Tohle by mohla být ještě velká legrace.

Všeobecně platí, že v tomto volebním období se začne politika lámat právě na prezidentské volbě. V komunálních volbách si lidé spíš vybírají starosty a na velkou politiku moc nemyslí. Senátní volby budou letos jako obvykle zase na okraji zájmu a uspějí v nich známé tváře, nikoliv ideje. Pak bude úplně mrtvý rok 2027, kdy nebudou vůbec žádné volby. Až volby nového tatíčka Masaryka budou určitým středobodem, kdy všichni budou muset odkrýt karty a ukázat, na které straně stojí. Je velmi rozumné se na to připravovat už teď.

Babiš si střetem s prezidentem o pravomoci na něco chystá půdu. Nechci říkat, že jeho tahy jdou až k prezidentské volbě nebo ještě dál, ale prostě nevěřím, že by se do tohoto boje Babiš pouštěl jen tak, bez zajištěného týla, bez klamných manévrů a bez odvádění pozornosti jinam. Rozhodnutí se oddalovalo, aby se v zákulisí dala nachystat politická past, protože Ústavní soud zřejmě prezidenta ve štychu nenechá, když je skoro všechny jmenoval… a rozhodne promtně. Uplynulé dva měsíce Andrej nepochybně využil k přípavě pozic.

Tož teď uvidíme, co Andrej nachystal.

__________________________________________________________________________________

Přátelé, pokud mě chcete podpořit, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Vaše podpora bude do poslední koruny využita pro projekt „Vidlákovny“ . Každý, kdo pošle příslušnou částku, může si na oplátku vyžádat knihy z nabídky.  Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Kdo preferuje jednoduché placení, nabízím možnost přes tuto platební bránu: https://donate.stripe.com/28E4gzekn7mlgjS0g3g3600

36 thoughts on “Baxa vám vyhlásí válku…

  1. Tak si čtu článek od J. Kulhavého (iNadhled) a dostal jsem fakt záchvat smíchu 🙂
    V článku píše, jak nějaký lepšonovinář zaútočil na Macinku dotazem, kde že chce vzít v rozpočtu peníze, když zruší koncesionářské poplatky a rozpočet na tom není zrovna nejlépe … a Macinka prej tomu dobrému člověku s klidem odvětil že je vezmou dalším (politickým) neziskovkám … jestli lepšonovináře odvezla záchranka už J. Kulhavý nenapsal …

    1. Já nevím, proč to zrušení konc-poplatků někdo pořád řeší. Vždyť poté, co budou televize a rozhlas financovány z rozpočtu, budou mít obě média peněz víc než předtím!
      Základ budou mít z rozpočtu, který bude (hádám) na 80% původní částky, a cca polovina populace stojí za televizí a rozhlasem, aby tyto nemusely vysílat tmu (sic), a koncesionářské poplatky bude dobrovolně platit dál!
      Takže jestli dobře počítám, celková částka na provoz ČT a ČRO dosáhne cca 130% původní výše! – A to oni nechtějí?

      1. Alefe a to jste zabudol na velmi podstatný detail, který taky hraje ve prospěch lepšolidí – financování z rozpočtu mj. taky znamená, že hospodaření bude kontrolovat NKÚ a vedení ČT09 tak získá silný argument, že financování mají v naprostém pořádku … a odpadnou pomluvy o nějakém čudném toku peněz.

    1. jj … přidávám se … přeci jenom naroubovat AI na dnešní téma – to chce kus fantazie.
      A to jsem mu tak pěkně odepsal, že začínám mít strach otevřít lednici … aby na mě nevypadl příspěvek od Hulvatha o AI 🙂

      1. Jen počkejte, v tuto noční dobu lézt do chladničky, medicínská AI za 10 let pošle příkaz chladniččce která se uzamkne 😀

  2. Vy tu riešite také veci ťažké a komplikované, človek aby rozmýšľal a zase si prečítal Ústavu ČR.
    Asi tak 10ty krát tento rok. Slovenskú som si prečítal len raz, tento rok.

    Ale že sa nejaký muzikálový spevák, ktorého som ja osobne nikdy nepočul spievať, rozišiel so svojou Lolitkou, tak to nikoho nezaujíma… Teda, toto je teda fakt kolektív :-]

    Ďakujem za článok a super komentáre, človek sa učí každý deň.

    Ja osobne teda právu rozumiem asi tak, ako môj kamarát, TOP právnik u jednej nemenovanej slovenskej softvérovej spoločnosti, energetike, ale navzájom sa učíme a to ma baví!

    Šťastnú a veselú stredu nám prajem!

    jul

  3. Tak jestli mě něco zajímá,tak to bude odůvodnění rozsudku ÚS,na to si skutečně rád počkám, že to fešákovi na mašině přihrají a to velice rychle,je nabíledni, vždyť je to 13 ku 2.

  4. Pro doplnění do mozaiky: V4 je zpět.
    Jinak:
    1) Pavel rozděluje společnost mnohem více než prezident republiky, Miloš Zeman. Simulakrum nadstranického prezidenta, jímž Pavel nikdy nebyl, je totálně v čudu.
    2) Pavel z kompetenčního sporu nemůže vyjít vítězně. Buď soud prohraje, nebo se ho soud zastane, ale tím jen posílí pozici svého nástupce, ne tu svou. Stačí jeho blamáž s údajným vyhrožováním, k němuž nikdy nedošlo…
    3) Pavel okopává Babišově vládě kotníky k vůli výdajům na zbrojení, přitom podle NATO měl plísnit Fialu. Ten závazky nedodržel.
    Pavel si právě zadělal na prohru v prezidentských volbách. Tedy v případě, že proti němu bude kandidovat Andrej Babiš…

    1. Pokud nebude kvalitní protikandidát a denně cpaný do hlavních mééédií (což nebude), tak Pávkovi stačí dát na plakáty jeho použitý toaletní papír (obdoba tenisové rakety VK).

    1. Tak na rovinu – je dokonalý! Úplne ukážkový ceremoniálny prezident!
      Nie len že dobre vyzerá na fotkách, on dokonca na fotkách fotí fotky!!!

      Aká príjemná zmena po predchádzajúcich Prezidentoch, intelektuáloch…

      Tento je inteleguán. Sa prispôsobí, eventuálne ho prispôsobia situácii jeho po(z)radcovia.

  5. Tak ten spor a hlavně jeho vyřešení nám hodně napoví. Je to totiž situace, kdy se dá velmi kvalitně zdůvodnit, proč se rozhodnutí nedá stihnout, ale taky se dá rozumně zdůvodnit, proč se to dá stihnout.
    Pepa107 podal žalobu 23.6. a summit je 7.-8.7.2026 … to máme 9 pracovních dní. Během této doby se musí:
    1. zprocesovat věc na straně ÚS => rozhodnout, kdo to bude řešit
    2. žaloba musí být doručena k vyjádření protistraně
    3. na straně vlády se musí zprocesovat příjem od ÚS => rozhodnout, kdo to bude řešit
    4. pravděpodobně nastane otázka, který právník se tím bude zabývat … např. zda právník vlády nebo externí
    5. po určení, který právník to bude řešit, tak ten musí mít dostatek času na prostudování žaloby a přípravu argumentů proti -> tady jde o prestiž osloveného právníka, představa, že ráno mu na stole přistane ústavní žaloba prezidenta a večer přes datovku zasílá vyjádření je mimo mísu. Tohle jsou spory, které se zapisují do ústavní historie, proto nějaký bleskový, povrchní přístup nepadá v úvahu (pokud není vše předem domluveno)
    6. po vyjádření vlády se s tímto musí seznámit ústavní soudci – opět, představa, že ráno to mají v datovce a odpoledne rozhodují je mimo mísu … musí minimálně budit zdání, že si argumenty vlády důkladně prostudovali.
    7. až následně může dojít k rozhodnutí.
    Jak říkám, dá i nedá se to stihnout. Při seriózním přístupu nedá, pokud to je domluvená šaškárna, tak to stihnou. Je taky varianta, že to domluvené není, ale lepševici budou spěchat a pojedou „na silu, jak s motorovou pilou“.
    A samotná otázka je, jaký bude nález – budou muset vyspinovat fakt, že prezident je z Ústavy bez odpovědnosti, ale za zahraniční politiku ZODPOVÍDÁ vláda. Svůj názor by tady mohl napsat Z. Koudelka. Já bych si tipnul, že nález bude jak od Chytré horákyně – že sice zodpovídá vláda, ale máme tady ústavní zvyklosti … Další věc je, že i ti ústavní soudci nebudou chtít být spojování s naprosto dementním nálezem – prostě musí to být alespoň trošku „jsoucí“ … počkáme, uvidíme, hodně nám to napoví.

    1. Doktor Koudelka je Davide dlouhodobě pro-prezidentský, psal o tom odborný článek tuším už v 2011.
      Je však konzistentním a nemění jako jiní názory podle aktuálního nájemníka Hradu, ale rozvědčík už má obhájců i tak dost a proto odkaz dávat nebudu, kdo fakt hodně chce, najde si to.

      A výsledek žaloby se brzy dostaví, už ve středu dohodnou soudci postup a pokud se bude kvaltovat a soud nařídí „ústní jednání“ před summitem, bude víceméně jasněji a žalob bude pak dále možná jako máku, protože soudci mohou představovat rozvědčíka (i opoziční) páku.

      Už nyní jim byla prezidentem a Hradem delegována moc de facto vyšší, než výkonná a kdo „válku“ s vládou spustil, ten si nyní hraje na „slušného člověka“ …, následek se bere za příčinu, ale to není první případ v politice, že?

      1. Jj, mně ale šlo primárně o popis mechanismu, který může ÚS využít, aby stihl nález do 9 dnů. I kdyby nařídil ústní jednání, tak musí existovat reálný termín pro protistranu na seznámení s argumentací a přípravu vlastních argumentů.
        A další – do Ankary se složení hlásí dopředu, představa, že 6.7. ÚS zveřejní nález a PePa107 nasedá do letadle bych taky viděl jako ne moc reálné.
        A co se týče silnějšího prezidentského systému – pokud vím, tak by to obnášelo nutné ústavní změny, teď se ale hraje změnu poměrů bez ústavních změn, přesněji o nároku bez následné zodpovědnosti.

  6. Vždyť je úplně jedno, kdo na ten sjezd zločinců pojede… Leda se tam umazat. To babišovi nevadí a Pávek je od exkrementů permanentně. Já bych být babišem, nejezdila nikam. To by asi voliči – ovšemže ne to do Motoristů – asi ocenili nejvíc.

    1. Vláda měla mnoho možností, jak situaci vyřešit, jedna je třeba následující:
      1. určit, že pojede jenom PePa107
      2. zveřejnit mu mandát vlády, kde ho zavazují k zastupování s tím, že preference výdajů na zbrojení znamená snížení sociálních výdajů … zkrátka, aby byl obětní beránek pro časy, které jsou před námi .

    1. No, pár jich má. Namátkou divize Česká televize, divize Milion chvilek, divize Seznam a v neposlední řadě pak třeba divize Evropská komise.

  7. Tady pravdoláskaři píšou:
    Nepřátelské převzetí
    Babiš. Když Boček a družstvo řezníků, kteří společně podnik vlastnili, nechtěli Babišovi podnik prodat, přišla série nečekaných událostí. Banka zastavila úvěrování továrny, Boček a spol. byli obviněni ve vykonstruovaném procesu z tunelování podniku a odstaveni. Když byli po letech nakonec obvinění zproštěni, Kostelecké uzeniny už patřily do Babišova holdingu.

  8. Předešlý článek byl lepší. Tohle je mlácení prázdné slámy. Ať soud rozhodne jakkoli, nebude to mít praktický význam.

    1. Tak, o ničem. Kdo na sabat NATO pojede nemá nejmenší význam. Co si tam odhlasují, se stejně nenaplní, jako těch minulých 5% na zbrojení. Ze kterých byly 3%, ale ty nikdo neplní, protože to nejde. I kdyby na to peníze byly jako že nejsou, není za to co koupit. Není vojenská výroba a jen tak nebude, protože Green Deal je svatý. USA/Západ nedokáží masově vyrábět zbraně a munici. Státy NATO/EU se nedokázaly za 20 let dohodnout ani společném projektu stíhačky 5./6. generace, na společném evropském tanku nebo obrněném vozidle nebo houfnici. USA odcházejí teda snižují angažovanost, NATO nemá ani PVO a PRO už vůbec žádné. NATO drony? Ne, proč. Ani žádné komunikační a velící systémy, ty jsou jen od USA. Ani průzkumné satelity, dtto. Je to prakticky jen simulakrum s článkem 5, který je nezávazný a prázdný. To vše v situaci, kdy USA/Západ jsou na dohled vážné energetické a logistické krize díky válce s Íránem. Hlavně že se vyřeší zda si Guma s vyžírkou udělají výlet do Turecka nebo ne, což je zřejmě nejdůležitější otázka v ČR.

    1. Tady dneska volici zase vyvadeji . Delaj si co chteji , nekery nezvolej Pepu , jiny je zase u svych volicu, mrtvy Homolka.
      Bezvolicovej Pepa dela priklony k Nemecku a este uklony k Zeli.
      A kde Nato , tam se hypersonic , salto mortale , zvany Pepa…
      Vlada se trese v zakladech. Ted.
      Zase de vo/ best/ budoucnost a kdo by se toho nadal..

      Postihne Pepu osud kosteleckych uzenin . Kdyz je v moci bud Babisky.
      Nebo soudu , slozenyho z pro Pepovych teroristu..Kterej rozhodne ,
      ze ve volbach vyhral vladu Pepa , misto Babisky a motoristu..
      A zakaze Babiskovi ucast v Ankare. S mandatem vydaju a napovedeni.

      Akorat este chybi , zongleri s hovnama, zvanyma Pepa a AI .
      Aby se zase vodbehli zeptat AI a kazdyho dukladne vo tom ,poucili .
      A volici , berankove obetni , dalsiho pokoleni , se pripravi , na dalsi zvoholeni.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *