30 května, 2024

Zpracovatelské střípky

Náš „zesnulý“ kolega, bloger Vidlák, dlouhá léta dělal na svém blogu zemědělské svodky. Bil se za co nejširší osevní postup, aby se střídaly plodiny, často mluvil o nutnosti rozdělení velkých lánů mezemi na menší celky, obhajoval řepku pro její protierozní vlastnosti a celkem bez skrupulí popisoval zemědělství ve vší své nahotě. Jeho pozice ale vždycky byla pozice malého zemědělce – sedláka, který má k půdě vztah. Já dnes na jeho texty navážu. Ale vezmu to trochu odjinud. Vidlák se totiž snažil, aby se podporovala zemědělská prvovýroba. Tedy sedláci, družstevníci a možná i velkozemědělci z koncernů. Prostě aby byla obdělaná půda, aby byla v českých rukách, a aby se nedrancovala. V jednom se ale Vidlák mýlil, a o tom dnes budu psát. 

Největší problém při jakémkoliv zemědělském propadu nemá samotný zemědělec. Ano, jemu mohou ze dne na den změnit dotace, jemu se může náhle nevyplatit dělat krávy a prasata. Náhle může mít problémy s cenou hnojiv, může přicházet o úrodu díky zákazu některých postřiků, díky čemuž mu od části úrody pomohou cizopasníci. Ale… na vlastním poli to nic nezmění.

Nezmění se nic ani na povaze prací, které zemědělec musí na poli vykonat. Pokud se zemědělci nevyplatí dělat pšenice, bude dělat kukuřici. Pokud bude problém kukuřici usušit, bude dělat pšenici. Nebo hrách, nebo ječmen, nebo sóju. A nebo čirok pro bioplynovou stanici. Když budou hnojiva drahá, může pěstovat krmné odrůdy. Když nebudou postřiky na ošetření řepky, bude dělat ostropestřec. Když ho dotační politikou donutí dělat biopšenici, tak ji bude dělat. Když se mu nevyplatí krávy, tak je zruší, budovy a pozemky prodá, propustí dojičky a ošetřovatelky skotu a bude dělat jen rostlinnou výrobu. Jinými slovy – zemědělec má k dispozici celou škálu možností, jak svoji situaci řešit. A vždycky bude dělat to, co se mu vyplatí, a nebude dělat to, co se mu nevyplatí. To je první, druhý i třetí zákon byznysu. Vydělat. A pak… pak bude možná myslet ještě na půdu, její úrodnost, a jestli ji náhodou za dvacet let nevydojí. 

Kdo je na tom ale podstatně hůř, je zpracovatel. 
Každá linka na balení mlíka do krabic stojí miliony a miliony peněz. A to nemluvím o linkách na sýry, máslo, jogurty… a nebo ještě složitější – linky na biolíh, MEŘO, masokombináty, jatka, olejárny… i ta pitomá linka na balení sáčků ptačího zobu je příšerně drahá. Tohle všechno je financováno přes bankovní úvěry, zisk se počítá v jednotkách procent, odpisy trvají dlouhá léta. Tihle jsou v háji, pokud se změní státní politika. Tihle krachují mnohem snáze než zemědělec, který prostě jen přenastaví secí stroj a bude dělat něco jiného. Masokombinát nepřenastavíte, když nejste schopni dodat do supermarketu stejně levné maso jako Poláci. 

Zemědělci prostě jen nekoupili hnojiva a zaseli krmnou pšenici. Vzhledem k válečným událostem za ni zřejmě ve žních dostanou tolik peněz, že si ta drahá hnojiva zase budou moci dovolit. Ale mlýn prostě nepředěláte na výrobu kuličkových ložisek. Ten potřebuje mlít – a nebude mít co. Zemědělci prostě pošlou na jatka prasnice i krmníky, na závěr svého živočišného byznysu ještě něco vydělají, možná dokonce i relativně výhodně prodají ty staré prasečáky… ale z jatek neuděláte automobilku. 
Zkrachovalý zemědělec prostě předá svůj balík pachtovních smluv někomu dalšímu. Někomu, kdo se nebude žinýrovat víc drancovat. Ale pokud se nebude sušit kukuřice, protože nebude ruský plyn, z čeho se bude dělat líh? Z čeho se bude dělat kyselina citronová? K čemu budou ty výrobní  linky, které stály o řád víc než zemědělské traktory? 

Vládní změny v dotační politice samozřejmě dopadnou i na zemědělce. Ale nedopadnou na hektary orné půdy. Změnit osevní postup, změnit přístup k půdě, na to stačí jeden rok. Prostě se přizpůsobíte tomu, co po vás na ministerstvu zemědělství chtějí. A když budete vzdorovat, tak zkrachujete a místo vás to udělá váš nástupce. Ale pořád tu budou hektary, pořád tu budou traktory, pořád se bude sít. Ale přizpůsobte se tomu, že se z roku na rok nedělají prasata ani krávy, ale je poptávka pro kosmetice z ostropestřece! Přizpůsobte se, že místo kyseliny citronové máte dělat metylester řepkového oleje! Přizpůsobte se, že místo sýra máte dělat plasty z konopí!  Zemědělec prostě změní osevní postup a možná vznese tichou modlitbu pánubohu, aby ho netrestal za vydojenou půdu… Zpracovatel se musí modlit ostošest, aby volby nedopadly tak, jak dopadly, a nezměnilo se úplně všechno. Aby se neukázalo, že investoval miliardy a může si je strčit za klobouk. Aby se neukázalo, že postavil míchárnu krmiv, ale není co krmit, že postavil mlékárnu, ale není mlíko, že udělal masokombinát na drůbeží separát, ale ona není drůbež, že postavil sušárnu na kukuřici, ale není co sušit. 

Tohle všechno se právě teď projevuje. Kdysi ještě ekonomové říkali, že je pro ekonomiku hlavní nedělat moc často změny. Teď už se nic takového neříká a volá se po okamžitém odstřižení od ruské ropy a plynu a vůbec po všem, co je napsané azbukou. Hádejte, kolik továren, linek a zpracovatelských závodů za obrovské miliardy peněz to zničí? Hádejte, kolik peněz jsme teď všichni vyhodili do kanálu? Nikdo ani vzdáleně netuší, jak velký vliv to bude mít. 


66 thoughts on “Zpracovatelské střípky

 1. Jen tak dotaz na pamětníky. Vzpomene si někdo, kdy začaly vtipy „o zlatou mříž“?
  Nemyslím včil a původní ze kdysi?

  1. No a co? Panove, co to zacli, si udelaji vetsi viditelnost, tem se ale nic nestane, protoze jsou Mudri a Judri, a ti hloupi obycejni lidickove, co to podepisou, se dostanou pod dohled prisnych panu obhajcu verejneho blaha skrze perzekuci. Picovina.

   Proboha. Nepoucil se nikdo z Charty 77?

 2. Líheň netopýrů!
  WHO požadovala, aby Ukrajina zničila vysoce nebezpečné patogeny umístěné v biologických laboratořích, aby zastavila „jakékoli potenciální úniky“ s následným šířením mezi obyvatelstvo ( pozn. alexsword – obrovský počet uprchlíků samozřejmě znamená, že následná epidemie se neomezí jen na místní obyvatelstvo) .

  Odborníci na biologické hrozby se domnívají, že speciální operace prováděná Ruskem zvyšuje rizika úniku patogenů, zejména v případě poškození laboratoří ) .

  Ukrajina měla laboratoře studující různé nebezpečné patogeny, včetně COVID-19, s podporou USA, EU a WHO. 

  V reakci na dotaz agentury Reuters ohledně spolupráce s Ukrajinou v těchto otázkách před a během razie WHO uvedla, že s ukrajinskými úřady spolupracuje již několik let a radí jim v bezpečnostních otázkách, aby se snížilo riziko „náhodného nebo úmyslného odklonu patogenů“. .“ 

  „A jako součást této práce WHO požaduje, aby ministerstvo zdravotnictví Ukrajiny a další odpovědné osoby nyní zničily všechny nebezpečné patogeny.“
  https://aftershock.news/?q=node/1078040

 3. Do Záhřebu spadl dron
  či nějaký povětroň
  vystartoval z ukrajiny
  možná že byl trochu jiný
  než raketa Buk.
  Radar ani ťuk.
  Polítal nad Karpatami
  žádný stíhač za patami
  namířil to do parku.
  Že nespadl v Kežmarku…

 4. hmm
  https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/reakce-nato-prulet-sovetskeho-dronu-evropou-jsme-sledovali-to-je-vsechno-40390077
  docela mne dostalo to , kde je napsáno ,že jedinými uživateli jsou ukroši. Tak nějak nenápadně, důležité je že „sovětský dron „a velkejma písmenama
  Ti naši psavci jsou teda něco, pak se diví, že lidi hledaj pravdu někde jinde. uff.
  NO a ještě taky zajímavé
  https://www.novinky.cz/koktejl/clanek/nechvalne-prosluly-kamen-smrti-se-rozlomil-na-dve-poloviny-40389992#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.web.nexttoart&dop_req_id=9uUQLfWQm1f-202203111501&dop_id=40389992
  hmm

 5. Kamarád (můj ročník, 58) začal opět střílet na střelnici ze sapíku (vz.58). Teď volal a říkal, že na 50m se trefuje. Vidí na cíl a na mušku, na hledí ne. A prý viděl na nějakém webu (zahraničním) novou parcelaci Ukrajiny. Východní a jižní část je červená, centrální je zelená (neutrální) a západní (kolem Lvova) je území, kam se mohou stáhnout Banderovská seskupení.

  1. Jo, to je dělení, které předevčírem prezentoval jeden z kritiků Putina – Andrej Piontkovskij.
   Jakov Kedmi zase navrhuje dát Lvov a okolí Polsku a pak se dívat, jak si Poláci budou chtít restituovat své bývalé majetky v Haliči a banderovci se budou bránit – a Polsko bude mít svých starostí dost na desetiletí.

 6. článek na Novinkách: Facebook povolí výzvy k zabití Putina a Lukašenka
  „Výzvy k násilí budou na sociálních sítích jako Facebook a Instagram dočasně povoleny. Pokud žádáte smrt ruského prezidenta Vladimira Putina nebo jeho běloruského spojence Alexandra Lukašenka, zřejmě to projde. Podle agentury Reuters to vyplývá z interních e-mailů…“
  http://jdem.cz/fgz6r3
  K tomu pár komentů:
  – Osobně se začínám obávat, že budou tyto výzvy povinné ..
  – A když to někdo neudělá, bude v hledáčku policie.
  – Na ministerstvu spravedlnosti jsem již začali plánovat novou novelu trestního zákoníku, ta přidá novou skutkovou podstatu „Kdo nepřeje smrt Putinovi, Lukašenkovi a všem válečným zločincům z Ruské Federace, Běloruska a ideově shodných států, bude potrestán odnětím svobody až na 15 až dvacet let nebo výjimečným trestem. Příprava je trestná…

 7. Teď jsem poslouchala Tvaruzkovou a ve Francii je prý summit EU a pošlou Ukrajině půl miliardy eur na zbraně. EU je bohatá,jestli bude máslo nebo kukuřice je šumafuk

  1. Ukrajinci si stěžují, že se na internetových obchodech začaly prodávat věci z humanitárních pomocí. Na svém kanále Šarija ukázal pár takových fotek a jsou to standardizované tašky americké humanitární pomoci pro oblasti stižené katastrofou.
   Je dost videí, kde si řidiči stěžují, že byli nuceni vyložit obsah aut s humanitárkou v jakýchsi pokoutních skladech hned na západní Urajině.
   Občané Nikolajeva/mykolajeva si ve videích stěžují, že veškerou humanitární pomoc si zabírá starosta, který ji potom přeprodává místním obchodníkům a ti ji potom prodávají v obchodech.

  2. JO
   Sibilo, přesně, oni ještě nepochopili, že medvěda už dávno vyštourali z brlohu a že se už jede s kopce.
   Je to stejný, jako na palubě Titaniku, bohužel!

 8. Zajímavá nehysterická hodnocení situace okolo Ukrajiny z německých úst
  https://neviditelnypes.lidovky.cz/zahranici/valka-co-rika-nemecky-general.A220309_182022_p_zahranici_wag

  „Plně rozumím našim hodnotám, našim zásadám a tomu, co chceme dělat v zahraniční politice. Ale musím říct – co mi vadí, je to eskalační vyjadřování, které zesiluje u našich politiků a také v médiích. Jako voják si říkám: s vojenským řešením do toho nemůžeme jít, takže z toho musíme najít politické východisko. Ať už to bude neutralita Ukrajiny nebo něco jiného, ​​musíme ho najít! A od určitého okamžiku musíme znovu začít mluvit s Putinem. Pokud ho ale označíme jako hysterického, iracionálního, šíleného a nemocného, ​​pak to nebude možné.“

  Ptám se společně s panem generálem, “ JAK SE Z TOHO DOSTANEM?“

  Protože si myslím, že čím déle budme živit as tolerovat ten konflikt, tím zemře víc nevinných lidí a tím hlouběji se propadneme do ekonomických sraček.

  1. Zajímavá myšlenka toho Němce

   Ještě je tu druhá věc, která mě trápí: skutečnost, že jako Evropané mluvíme, jako bychom měli vůbec právo spolurozhodovat – jenže rozhodnutí se přijímají ve Washingtonu, v Moskvě a v Pekingu. A naše telefonická diplomacie, naše návštěvy, naše připomínky, to je čirá symbolika.

   A já dodám,hlavně že sypeme eura

 9. “ Hádejte, kolik továren, linek a zpracovatelských závodů za obrovské miliardy peněz to zničí? Hádejte, kolik peněz jsme teď všichni vyhodili do kanálu?“

  a.a. – u nás v okolí už se počítá – ten přišel o zastoupení v Kyjevě a v Moskvě, ten už nemůže dodávat, kam dodával, ten nemá z čeho dělat, ten nepřeskočí vysoké ceny energií a končí, ten skončí asi v krátkém čase, protože se jeho zákazníkům vyprázdnila peněženka…

  Do půl roku tu bude nezaměstnaných HOUF. Nim přicestovavši Ukrajinci…

  1. Jo. Paroubek zůstává stále příčetný jako jeden z posledních politiků, kteří nenaskočili na davové bolševické šílenství.

   Nohavica v médiích několikrát jasně řekl, že vyznamenání od Putina dostal za interpretaci klasických ruských básníků a ne za schvalování jakékoliv politiky a tedy toto ocenění nemá proč vracet.

   Co tak říct Ivanu Bartošovi, aby si změnil jméno, protože Ivan je ruského původu?

   Přidávám online koncert Nohavici z 3.3.2022:
   https://www.youtube.com/watch?v=LDWcl_B0QBM

 10. Ono poměřování kdo je na tom líp a kdo hůř mi přejde takový dost ujetý.

  Buď chceme stabilitu a tu nám dá jenom nějaký diktát, nebo chceme ten vysněný kapitalismus a potom se musíme smířit s tím, pokud si pořídím drahou linku na úvěr, že to taky nedopadne dobře.
  Autor článku by asi rád tak nějak zkombinoval stabilitu diktátu v kapitalismu, aby o ty svý drahý investice nemohl přijít. No a jelikož tu jeho drahou investici musí někdo zaplatit, ve sto procentech případů to je vždy onen spotřebitel, tak diktuje spotřebiteli kam má vkládat své peníze, no a to by měl nějak zařídit, a pak dohlížet, pan Stát. Zatím je dobré, že je jistá svoboda rozhodování a ten kdo si pořídí onu drahou linku nese riziko a je za něj odměněn případným ziskem. Prozíravější se pojistí, připosranější, ale o to víc vychcanější by chtěli sklidit jak jistotu, tak zisk a drába nad tím by měl vykonávat pan Stát. Za sebe, nasrat a to hned alespoň třikrát.

  Stát by měl plnit dvě funkce: zajišťovat bezpečnost vnitřní vnější, sociální oblast, zdravotnictví a hlavně „vidět“ trošku do budoucnosti, a připravovat na to podmínky, aby se mohly naplnit.
  Slyšel někdo od současné vlády alespoň jedinou zmínku toho, jak v budoucnosti, krom obvyklých frází?

  Jako bonus mám takový neodvratný pocit, že náš předseda vlády při svých projevech musí každou chvilku upadnout v tklivý pláč jak je to všechno posraným nahoru a co on s tím má chuděrka dělat.

 11. Příště to budou letiště v Tarnopilu a Černivci. Dnes v noci byla vyřazena letiště v Lucku a Ivano-Frankivsku. Všechno západ UA, blízko Lvova. To je zpráva moje.

  Jinak prý hořelo na 100m2 někde nad Mariupolem a hasiči to uhasili. To je zpráva idnesu.

 12. Speciálně Češi maj jednu vlastnost, za kterou bych nás nakopal do prdele. Jsme ale úplně ve všem papežštější než papež, nic neumíme dělat s mírou, natož zlatou střední cestou a děláme to metodou od pangejtu k pangejtu. Nic neumíme udělat SAMI, aniž bychom se předposraně neohlíželi přes záda.

  Tohle sleduju vždycky, když se po volbách na scéně objeví ti noví, co to myslej se mnou úplně ze všech nejlíp, jak jinak, aby se záhy ukázalo, že vlastně nevěděli, že za to nemůžou, že my nic nemůžeme a vlastně nic neumíme, co hůř, my SAMI nic nezmůžeme a neumíme!!! A tak záhy spolehlivě zase zalezeme do ještě větších prdelí než s těma předchozíma a ještě se vzájemně ubezpečujeme, jak se nám to líbí a jak je nám v ní dobře.

  Že někdo s balícíma linkama či mlejnama je v prdeli, apoštole? No a co, na to nasrat, jeho problém! Vždyť my si to koupíme odjinud, ruka trhu je nekonečná! A ještě takový hovada dokážeme akceptovat (Zeman) jako kandidáty na presidenty (Dlouhý), to je fakt už na Chocholouška!

    1. Ta písmena Z a V jsou z vojenských cvičení, kdy jedni byli západ a druzí východ. Bylo zbytečné je mazat, jen se připsala na nově dorazivší techniku.

  1. Prožitá léta mne naučila, že papežtější než papež jsou lidé dvou sort – vychcánkové, co se vezou na vlně a dojí, co to dá a pak osoby(úředníčci, kindermanažeři a manažeři, intelektuálové a takyintelektuálové..), které si nejsou jisté samy sebou a obvykle čas prokázal, že na to místo, kam se v profesním životě dostaly, nemají ani odborně ani morálně.
   Ale celý národ takový není. Spíš to vypadá, že se většina z nás spolehne, že ty ekstrémy nějakým způsobem odignoruje nebo očurá.
   Jako odstrašující příklad poslouží Jakub Janda.

    1. Tohle flagelantství a skuhrání nad vlastním národem je ve skutečnosti první a nejpodstatnější důvod, proč se český národ pořád potácí od krajnice ke krajnici a nemůže se povznést. Pokud chceme něco pro národ udělat, musíme začít od toho nejbližšího.

     Nejbližší je člověk sobě sám: zná své myšlenky, tužby, pocity, i ty nejniternější, o které se nikdy s nikým nerozdělí. S nápravou národa je tedy nutno začít od sebe sama.

     Kdo nezvládne napravit sebe sama, jak by mohl napravovat jiné a říkat jim, co je správné, když ani sám se toho nedovede přidržet?

     Jak by mohl člověk chovat úctu k jiným, když ani sám sebe si neváží?
     Jak bychom mohli vybudovat úctyhodný národ z lidí, kteří vlastním národem pohrdají?

     Já Vás, kolego, nikdy neoslovím přezdívkou, kterou jste si tady dal – ne kvůli Vám, ale kvůli sobě: měl bych totiž pocit, že Vám nadávám. A nadávat Vám, to já nemám zapotřebí.

     1. Člověk přijde domů a čumí, ale máte jistě pravdu, Alefe, že to nemáte zapotřebí … tedy vzájemně. Už jsem reagoval na agu než jsem odjel na stavbu, mám tedy už vybito, ale když mě přímo oslovujete, tak holt se ještě snad na něco zmůžu, i když se budu v lecčem opakovat, co jsem napsal níže, za což se omlouvám.

      Každej má svou volbu, tu Vám samozřejmě neupírám, oslovujte mě = jak libo Vám.

      I když mi zrovna hlava nebere, v čem my dva asi tak můžeme bejt „kolegové“, zvláště pak, když se ani vzájemně nechápeme a neshodneme v diskutovaným? Třeba jako teď, když já píšu konkrétně o „pangejtech, papežích, mírách úměry a středních cestách Čechů“ (tj. o tom, s čím blbíš má sakra letitý zkušenosti, i když samozřejmě uznává, že počty Čechů, který přišly do styku s blbíšem hrají jistou roli, ale to stejnak nezjistíme jakou), tak Vy (a nejen Vy!) to šmahem převedete na obecný a nicneříkající „flagelantství a skuhrání nad vlastním národem“ (tedy v tom lepším případě). No, a protože jsem to napsal já, tak jsem si z to Vaše „skuhrání“ vztáhl na sebe, je na tom něco neobvyklýho, že mě to uráží? Jó holenku, to pak i to Vaše oslovení „kolegou“ ve světle Vašeho mého „skuhrání“ se zrovna blbíšovi může nezdát jako to Vaše neoslovování blbíšem … i když fakt netuším, co je Vám do mýho nicku! Každej ho máme nějakej, a že (nejen) Vás zřejmě dráždí, co já s tím?

      Žádost s poznámkou a upozorněním:

      myslím, že zrovna blbíš má právo si tohle o Češích dovolit napsat, Alefe, o čemž svědčí ta nekonečná řádka jeho podpisů pod věcma, od kterých většina „nejzodpovědnějších z nás“, velkohubých a do prsou se bijících mých Čechů uměla akorát tak vzít kramle, když přišlo na lámání chleba (i když třeba naše aga to vyhodnocuje jako „povyšování se nad“ … vím já? … ona snad může, neboť tuším, že ví kulovaný, co takovej podpis všechno obnáší a co z něho vyplývá … věděla-li by, co třeba obnáší podpis, kterým pouštíte do vichřicí/povodní/nárazem náklaďáku/výbuchem plynu/atd. poničenýho baráku nejdřív hasiče se záchranku, pak i ostatní lidi, možná by se v noci odkopávala). I ty ostatní NEmý Čechy jsem měl možnost za toho už víc jak půl století profi života odpozorovat, když se na nich rozhodování a zodpovědnost požadovaly proti podpisu, to mi můžete věřit, protože málo která profese se totiž dostane k takovýmu záběru mezi lidma, jako profese projektanta! Nebudu to vykládat asi kolegovi, kterej se tady presentuje, že taky tahá čáry, protože ten by to o tý zodpovědnosti, neschopnosti, srabáctví a zaražení v prdelích měl vědět na první dobrou a nepropásl by tak okamžik mlčení.

      Ti moji papežštější a do prdelí až po paty zaražení Češi vycházeli z běžný statistický praxe/úvahy, kde se taky pracuje se vzorky respondentů … nic, co by bylo od blbíše podpásový, nebo dokonce sebemrskačský, jak mě tady školíte, protože ty mý vzorky jsem sesbíral za víc jak půl století (!!!), abych si něco podobnýho mohl dovolit myslet, natož, abych si nechal líbit hulvátsví naší agy!

      Avšak o to víc si dovolím požádat a upozornit, Alefe, abyste vážil Vaše moje „skuhrání“, neboť jste mě jím popostrčil na už příliš tenkej led, kterej by nás nemusel oba unýst a to se mi fakt nelíbí. Navíc, to Vaše, v kontextu s tím mým, se naprosto míjí, pokud jste si ještě nestačil všimnout. Ale máte pravdu, to opravdu nemám/me zapotřebí. Prostě odcamcaď – pocamcaď, úplně stačilo napsat, že mi(si) nerozumíte(me)/nesouhlasíte … a bylo vymalováno!

      Co myslíte, „vyvztekal“ a „poprskal“ jsem se dostatečně, nebo k tomu mám připojit zjemňující usmívající se smajlík, abych se držel zdejšího většinovýho podkuřovacího stylu?

      Respektuju, že jste tady doma a můžete cokoli. Blbíšovi stačí naznačit, zas až ták nedostatečnej není!

      1. Tak popořadě, budu-li schopen.

       Jako kolegu Vás oslovuju proto, že Vy i já si na chleba vyděláváme stavařinou.

       To, co Vám vyčítám, je, že nesprávně zobecňujete.
       Z okolnosti, že ve svém oboru a návazném životě potkáváte/vidíte spoustu hlupců, rozhodně neplyne, že „takoví jsme my Češi“. Z okolnosti, že ve vedení státu je jeden vohnout vedle druhého, že jsou ti lidi až po kotníky zaražení v zadku aktuálně mocných, zdaleka neplyne, že něco takového je obecná vlastnost Čechů. Není. A tak dále. – A jestliže Vy napíšete, že „my Češi jsme takoví/makoví“, zlobte se nebo ne, ale takové tvrzení se pak vztahuje na každého, kdo je Čech. – Vy neznáte nikoho z lidí tohoto národa, kdo by měl rovnou páteř? Ne-li, pak je mi Vás líto a možná byste měl změnit „sociální bublinu“. A znáte-li, pak oním tvrzením každému, kdo takový/onaký není, křivdíte; copak to nechápete? Přesně tohle se Vám snažila vysvětlit aga, ale jak vidím, neuspěla. Snad tedy uspěju já.

       Můj vztah k Vašemu nicku je jednoduchý: jako děti a studenti jsme toto slovo užívali jako nadávku. Vám vadí používání smajlíků a máte to za hloupý zvyk – a to se divíte, že třeba já se nechci obracet na člověka, s nímž vedu řeč, slovem, které mám za nadávku?

       Jsem si vědom toho, že – jak připomínáte – jsem tady doma a tudíž mám o něco větší pravomoce než běžný diskutující, a ujišťuju Vás, že nemám v úmyslu vůči Vám toho zneužívat. Na druhou stranu byste si ovšem měl uvědomit, že tak jako Vy využíváte svého práva napsat sem cokoli a ostatním nezbývá, než to strpět, i Vy musíte strpět, když jiní napíšou něco Vám, a to dokonce i tehdy, když Vám píšou, že chybujete. Vy jim můžete oplatit stejnou mincí, od toho je tady diskuse.

       Rovněž jsem si vědom toho, že existují lidé, kteří se vzájemně neshodnou, ať dělají cokoli. Pokud máte dojem, že vztah mezi mnou a Vámi je takový, nabízím vzájemné ignorování – vyberte si, je to na Vás.

       1. … tušil jsem, že jsem to měl hodit za hlavu, protože si stejně vedete svou.

        Ale vzbuďte mě, až v tom Vašem vedení státu bude cokoli ovlivňovat ten Váš nevohnutej a po paty do Beusele nezaraženej, nerad bych ten okamžik propásl. Ale to není důležitý, důležitý jsou výsledky, tak mě taky vzbuďte, tedy až nějaký budou.

        Vsuvka:
        Psal jsem už, že jsem se právě vrátil ze stavby, měl jste vidět ty panáky pověřený zastupováním objednatele = obce, a to jsem na nich POUZE chtěl, aby mně ty jejich písemný požadavky na vícepráce JEN podepsali, nic jinýho! (jako stavař asi tušíte proč, žejo?). Dokonce jsem od jednoho zaslechl, proč by to za ty peníze, co dostávají, měli podepisovat, prostě něcoi neskutečnýho!!!

        Myslete si můžete, co chcete, a to jsem se dneska pohyboval POUZE na úrovni obce, realita je mnohem horší. Nejednalo se o lidi z mý bubliny, abyste si zase z toho mylně odvodil to svoje moje „nesprávný zobecňování“! Asi se pohybujete fakt v jiný galaxii, jiná není možná!

        Jestli něco se do vedení státu nemělo dostat, tak je to STAN! To jsou teprve řízci!

       2. blb = nadávka
        blbíš = nick
        co ještě jinýho říci na to Vaše : „nechtění se obracet na člověka, s nímž vedu řeč, slovem, které mám za nadávku?“

        Pak snad Vám ještě zbejvá = nereagovat na mě a máte to vyřešený!

        Z Vás, aby se fakt už jeden obklíčil, to snad není možný! Zaznamenal jste tady snad někdy mě, že bych si k Vám dovolil, nebo dopouštel se podobnýho faux-pas k Vaší NULE? A že bych si o ní taky mohl pěkně zaspekulovat či zapolemizovat si buďte jistej! JENŽE JÁ TO PROSTĚ NEDĚLÁM, Alefe, protože nechci bejt za blbce (=nadávka), je to už jasný, nebo stále ne?

        Až jednou Vy sám poznáte, že jste taky blbíš, asi už bude příliš pozdě, věřte starci!

  2. Hergot, dejte už pokoj s tím kopáním do Čechů. Tohle sebemrskačství fakt nesnáším.
   Zaprvé, ti, kdo nám už nějakou dobu vládnou, nejsou Češi – sami se za ně nepovažují, a český národ upřímně nenávidí. Není nutno jim skákat na špek a soutěžit s nimi, kdo na Čechy lépe naplivá.

   Zadruhé, to, že Češi vůbec existují, na tak geopoliticky nebezpečném místě, je zázrak. Aby přežili, museli se – jako každý inteligentní druh – přizpůsobit, což způsobilo určitá specifika jejich národní povahy. Nemůžete od nich chtít podobné povahové rysy jako mají arogantní, o své jediné pravdě přesvědčené národy gobálních velmocí. A zaplať pánbu za ty dary.

   A zatřetí, spousta chyb, které nám sebemrskači vyčítají, není ani náhodou specificky česká, ale obecně lidská. A globální mediální propaganda to zneužívá, a manipuluje lidi „odezdikezdi“ jak se jí to zrovna hodí.

   Momentálně jede hrůzná mediální kampaň proti všemu ruskému, potažmo slovanskému. Snižování národního sebevědomí jednotlivých slovanských států je součástí této kampaně. Tak na to proboha nenaskakujte jak ovečka.

   1. Na západě mají tu propagandu propracovanou,že tam u nich je ta země zaslíbená a každý chudý duchem k nim chce. Vždyť koukněte na James Bonda. Největší a nejnesympatičtější padouch je vždy Rus.

   2. Zapomněla jste, ago, na konci toho Vašeho nesouhlasu zjemnění smajlíkem, bylo to na mě příliš surový!

    Váš nesouhlas s Vašema pocitama nemá co dělat, ale můžete to, co jsem napsal, blbíšovi vyvrátit a klidně to vemte od 39 roku. Těch Václavových rok co rok 120 volů a 500 hřiven stříbra na Vás opravdu nepožaduju.

    Jó vážená, DOKUD plodem naší volby budou fialové , MPA, klauskové, topolánkové, nečasové, hamáčkové, střížové, koudelkové a pokud úřednictvo (2x týdně s něma přicházím pracovně do styku!!!) bude furt to mý sebemrskačství pohlazením. Do tý doby platí furt to moje nakopání do prdele, myslím to samozřejmě BEZ smajlíku, natož toho mračícího se.

    1. … a vyprošuju si, abyste to alibisticky míchala mezi „globální“ národy – tím jsem Vám odpověděl i na druhej a třetí Váš odstavec.

     Nedivím se tomu Vašemu ukřivdění, protože to znám z mý profese, kdy lemplové mělní zodpovědnost a neschopnost mezi hodně lidí, čím více, tím lépe. To pak nedohledáte ty vinný lemply a neschopy, jak tomu vždycky bylo a je. Znám to dokonale ze svý praxe, když přijde na lámání chleba, tak každej vezme roha a nechce nic podepsat = je to ve skutečnosti ještě horší, než jsem napsal, si buďte jista.

     1. Jistě odpustíte, když i přes Vaše vyprošování budu nadále srovnávat údajné prohřešky českého národa s podobných chováním národů ostatních, protože teprve v širším kontextu to dává smysl.

      Místo vzteklého prskání na Čechy uveďte prosím jediný národ, který si v posledním století nenavolil do čela obdobu našich Fialů.. atd. Nenajdete jediný, naopak, zjistíte, že to bylo často mnohem horší. Nebo mi dejte příklad národa, kde neexistuje korupce, lemplovství úřadů a vše ostatní, co vyčítáte specificky Čechům.

      Máte zřejmě nějaký osobní problém, který Vás nutí vidět chyby jenom na vlastních, a ulevujtete si alespoň virtuálním kopáním do jejich prdelí. Jistě z pozice vlastní bezchybné morální nadřazenosti nad tou lůzou kolem Vás. V tom Vám samozřejmě nemohu bránit, ale vypovídá to o Vás, ne o národu.

      1. „vyprošuju si“ používám běžně v případě, když reakce na moje je o koze, když to moje bylo o voze… to snad ještě není zakázaný. Že to považujete za vzteklost a prskání není mojí věcí!

       Takže ještě jednou, polopatičtěji:
       co je MI do JINÝCH národů, psal jsem od SAMÝHO ZAČÁTKU jen a pouze o nás Češích, jak Vám to mám ještě jinak napsat? Že jste mě sjela s nějakým „hergot sebemrskačstvím“ a obhajujete to Vašema „globálníma“ národama, že jako to tam maj stejný, je opět Vaší věcí, která s mejma „pangejtama, papežema a mírama úměry Čechů“ NEMAJ NIC společnýho a s nějakým Vaším sebemrskačstvím už vůbec ne, kromě toho Vašeho vyšlápnutí si na mě.

       Že to moje bylo o ZAMĚŘENÍM SE konečně SAMI na SEBE a z toho plynoucí zodpovědnosti, tak to Vás, bohužel, spolehlivě minulo!

       Že zrovna teď Maďaři, nebo Němci to mají se svejma fialama krapánek jiný, než to máme zrovna teď my se současnou fialovou vládou a spol., toho jste si asi ještě neráčila všimnout, když zase mi dáváte stejnou otázku o koze: …„ukažte mi jediný národy, který si v posledním století nenavolily do čela obdobu našich Fialů“… naposledy, co je MI do JINÝCH národů!!!

       P.S.
       Mohu Vás však ubezpečit, že blbíšova trpělivost je nekonečná stejně tak, jako jeho nedostatečnost! Až si budu chtít ulevit a poprskat Vás, jak píšete a jak se i milně domníváte (což je opět jen a pouze Vaše věc), poznala byste to spolehlivě, ale smajlíkem bych Vám to rozhodně neulehčil, si buďte jistá.

       1. … a to, že jsem nereagovat na ten Váš nesmírně neslušnej poslední odstaveček, můžete vděčit mé nekonečné trpělivosti s lidma, kterým se obecně běžně říká hulváti.

      2. re: aga
       Díky, naprostý souhlas. NEPLIVEJME na vlastní národ, nejsme o nic horší než jiní. Připomeňme sami sobě a hlavně dětem a vnukům, co a za jakých podmínek jsme dokázali.
       Alefe, návrh: co zavést obdobu bohužel už uhynulých vidlákovských slepic? Například malinká nekonečna 🙂 ♾
       Anebo zeměkouli: 🌍

       1. Jednou, možná. Jistě by to bylo příjemné, ale upřímně řečeno, na tomhle webu je ještě hromadu práce, jiné a důležitější, než jsou Lajky nebo slepice. – Pokud jde o slepice, možná by bylo stylové (a proruské, zatraceně proruské!!!) nezavádět ani slepice, ani Lajky, nýbrž Strelky (záporné body) a Bělky (kladné body).

        Vidlákův nečekaný konec si vynutil uvést web do předčasného užívání. Měli byste tady všichni nosit žlutou helmu a oranžovou vestu, neboť se pohybujete po staveništi 🙂

       2. Rodina a národ jsou hodnoty, jejichž cenu si uvědomujeme zvláště v časech, jako je tento. Máme to v genech, jsou to zdroje bezpečí a jistoty, čerpáme odtud sílu. Bez nich jsme jen nezakotvené bloudící lodě. I proto se je globalisté snaží zničit.

        Mluvím samozřejmě o zdravém patriotismu, který respektuje patriotismus všech ostatních národů.

        I proto mám Čechy ráda – je jim cizí pocit nadřazenosti či vyvolenosti, který stojí za všemi válkami světa.

  3. hmm, no to je ono – koupíme odjinud. Mi vychází takový zrůdný plán, který se mi vybavil díky čtenářství i scifi. Pamatuji hodně, ale nepamatuji, že by bylo tolik různých epidemií na výživovém zvířectvu, jako za poslední desetiiletí. Vím, že naši „odborníci“ přes hyenu to berou jako náhodu, ale mi to jako náhoda už nepřipadá. zvlášť když včil vyšlo najevo a ze za velké louže bylo potvrzeno kolik na sousedech bylo prapodivných chemických laboratoří. Víte on to není asi tak velký problém velké a úspěšné /konkurenční chovy zlikvidovat /byť za menší náhradu od státu, – nic se neděje – dovezeme z Polska/ať novou násadu, nebo hotové , které má s nad největší /pod americkou vlajkou jak pěstírny, a že když mají přebytek , není odbyt nebo se omylem přijde na to že támhleto či tuhleto je zdravotně závadné a šup, je tu epidemie. V zájmu výživy ovčanů se co… doveze z Polše. Já už jsem na ty jejich výrobky- alergická, a pečlivě koukám co kupují. Fantazíruju moc, nebo…. kdo ví

 13. „Hádejte, kolik peněz jsme teď všichni vyhodili do kanálu? Nikdo ani vzdáleně netuší, jak velký vliv to bude mít. “

  Lidi si zase strci prsty do usi a budou zpivat tralala. Jako za covidove hysterie, ktera znicila pekny flak ekonomiky.

 14. Každý bude zateplovat domek 50cm izolací a řízeně ho větrat, ale teplo to nepřinese.
  Raději černou hodinku, nežli černou rodinku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *