24 června, 2024

Zatím jim to jednání moc nejde

Jak je to dlouho, co se poprvé sešli zástupci Ruska a Ukrajiny, aby jednali? Myslím, že to bylo hned po prvním válečném víkendu. Dělaly se kolem toho ofuky, nakonec se delegace sešly a dohodly se, že se zase sejdou. O pár dní později se pak dohodli na humanitárních koridorech, což na reálnou vojenskou situaci takřka nemělo vliv. Tohle ovšem platí v každé válce. Humanitární koridory se otevírají v místech, kde jedna strana tu druhou obklíčila. Ta obklíčená je v háji a po pár dnech hrdinství se začnou schvovávat za civilisty. Ta druhá strana nejprve bere ohled, ale protože přichází o příliš mnoho mužů, brzy začne myslet tak nějak po vojensku a pak už se střílí civilista necivilista. Já vlastně nepamatuju v posledních letech válku, kde by obě vojenské strany rytířsky propustily ženy a děti a pak jedni slavně zvítězili a druzí hrdinně padli. O humanitě může mluvit Putin nebo Zelenský, ale na bojišti si prostě každý chrání vlastní kejhák. Když jste pod palbou, uděláte všechno, abyste z toho vyvázli. 

Hned na začátku všech těch jednání jsem tvrdil, že z toho zatím nic nebude, protože výsledek jednání by musel být takový, aby obě strany mohly tvrdit, že zvítězily. A to se zatím jaksi vylučuje. Zelenský nemůže odevzdat ukrajinská území, za která jeho vojáci cedili krev, a Putin nemůže odejít bez pokořené ukrajinské hlavy. 

Změnu v jednáních odstartovala ruská neústupnost. Je hrozně hezké, když ukrajinská propaganda vyzdvihuje úspěchy těch svých a neúspěchy těch druhých. Je sice hezké slyšet, jak to Rusům nejde, jak mají obrovské ztráty a jak Ukrajinci hrdinně vzdorují, ale nic to nemění na prostém faktu, že Rusko stále postupuje. Sice zvolna, ale postupuje. První Zelenského balónek už tu byl… že prý se vzdali vstupu do NATO, jsou ochotni jednat o neutralitě a jsou ochotni jednat o Krymu i Donbasu. Ne, tak přímočaré to prostě nebude. I Ukrajina má svoje ultras v podobě různých praporů Ajdar a Azov, a s těmi musel i žid Zelenský udržovat velmi nadstandardní vztahy. 

Hele, já byl ten, kdo tvrdil celou zimu, že válka může být. Že jsou splněny všechny podmínky, a vedl jsem si tvrdohlavě svou, i když tomu skoro nikdo nevěřil. (Mimochodem – je teď docela legrace číst články, které se mnou polemizovaly. Prostě jsme všichni houby věděli a doteď houby víme). Dovolím si teď proto další předpověď. 

Vy všichni určitě sledujete mapy s válečnou situací. Předpokládám, že jste si dávno už našli cestu nejen k mapám našich pravdomluvných novinářů, ale i k mapám našich zavilých a šílených nepřátel. Zatímco naši novináři v jednom kuse omílali Kyjev a Charkov, Rusové v jednom kuse mluvili jen o Donbasu. Ano, tam je většina ukrajinské armády, tam se opravdu tvrdě bojuje, tam je nejvíc mrtvých, nejhorší situace pro civilisty a všechno ostatní je jen takové šolíchání. 

Podle mě o výsledku války i jednání rozhodně Kramatorsk. Tam se Rusové pokoušejí o velký obkličovací manévr, který se jim ale úplně nedaří. Tam se snaží zavřít největší uskupení ukrajinských sil. Druhé uskupení o něco severněji, v Luhansku, už prý obklíčili. A třetí silné uskupení teď likvidují v Mariupolu. Na civilisty samozřejmě v tomto případě sere pes, protože vojenský význam je obrovský. Pokud se Rusům podaří „kramatorský kotel“ uzavřít, bude to pro Ukrajinu vojenská katastrofa. V té chvíli začne být Putin skutečně nesnesitelný, protože pokud si rozváže ruce tam na východě, bude už mít dost sil na rozdrcení jakéhokoliv ukrajinského odporu. Tipoval bych, že ještě před útokem směrem na Západ se na přehlídce po Rudém náměstí projde padesát tisíc ukrajinských zajatců… a možná i víc. Jako vzkaz zbylým obráncům. Dokud Ukrajinci Rusům zatápí, dá se ještě něco vyjednat. Ještě pořád by Ukrajina mohla být relativně celistvá (i když rozstřílená). Pokud Rusové zvládnou Kramatorsk obejít a spojit někde za ním své jižní i severní síly, bude mít Ukrajina válku prohranou, protože tohle už nepůjde nijak napravit. Pokud Ukrajinci z Kramatorsku uniknou směrem ke Kyjevu, může se válka patřičně protáhnout, bude den ode dne krvavější, ukrutnější a bezohlednější. Ale… pokud by padesát tisíc ukrajinských vojáků posílilo Kyjev, Rusové ho nedobudou bez rozsáhlého ničení budov ala Stalingrad. 

Já osobně to vidím tak, že obě strany hrají právě o Kramatorsk. Tam se rozhodne. A do poslední chvíle nebude jasné, jak to dopadlo. Ale až to jasné bude, bude tím i rozhodnutá celá válka. Já osobně se svými nedostatečnými znalostmi mám pocit, že Rusové jsou den za dnem na delší straně páky a Ukrajincům se páka den ode dne zkracuje. Ale stále platí, že Ukrajina není na lopatkách, stále jsou schopni koordinovaného odporu, stále způsobují Rusům ztráty pomocí ručních střel, jsou schopni zpomalovat ruské kolony, jsou schopni přenášet poznatky amerických družic dostatečně rychle na bojiště a jsou schopni docilovat lokální a dočasné převahy. Ale stejně tak platí, že Rusové stále postupují, stále mají dostatek lidí i materiálu na vedení ofenzívy, jsou schopni měnit taktiku i plány, mají dostatečně silné zázemí  a jsou schopni pohybu.

Kramatorsk… zapamatujte si to jméno. Tam se tahle válka rozhodne. 


82 thoughts on “Zatím jim to jednání moc nejde

 1. Jeden z důvodů pomalého postupu je velikost map, tedy spíš toho, že na nich není uvedené měřítko.
  Otevřete si atlas, obkreslete si na papír Ukrajinu, vystřihněte si ji a položte její pravý okraj na východní hranici Polska. Pak se koukněte na ten pravý okraj a z pod něho vykoukne Francie.
  Takže denní postup do 20 km na té mapě je prostě neviditelný. Konečně na to přišli i na MO RF a za Konašenkоvem se teď objevuje mapa, kde jsou denní územní zisky vybarvené.

  1. Orič tak složitě?
   Z Mostisek (UA – PL) do Izvarine (UA – RUS) to bývalo okolo 1530 km.
   Z Derhači (hranice na Charkovem) do Melitopolu to je 450 km.
   Jestli existuje malá evropská zenmě, rozhodně to není Ukrajina.

   1. Kdybych byl blb jak michalek
    ničeho bych se nezalek
    přimotop bysem vyp
    taky bych byl cyp.
    Oblek bych si jegry, vaťak
    byl bych potom samy zlaťak
    kupil bych si rusku vodku
    hodil bych se na marodku.

  1. Možná stačí připomenout:

   Jak to vidím já.

   Pan Kovanda má raději stagflaci, než aby s každým postavením hrnce na sporák přispíval na kvér a munici, které v Charkově vraždí civilisty.

   https://faei.cz/cesko-ceka-stagflace/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=U0xkWd4Qw8B-202203121707&dop_id=15754279

   Nepřispívali by jsme na kvér a munici méně, kdyby jsme měli paradoxně dlouhodobé kontrakty na plyn?

   Jenom připomenu.
   „……. Němci si dle jejich ministra hospodářství nechají ruský plyn za 7 Kč/m3,
   protože jsou ekonomicky závislí na ruském plynu, a to z 50 procent, jak potvrzuje i český expremiér Mirek Topolánek…..
   ….. Kupujeme elektřinu i plyn jenom na burzách, resp. obchodníci jako ČEZ odvozují ceny elektřiny od cen na burze.
   Ceny plynu už jsou cca 50 korun za m3,
   cena benzinu překročila 40 korun za litr a bude stoupat až na 60 či 70 korun za litr.

   Důvody pro vysoké ceny energií v Česku jsou tedy stejné jako před válkou, jenom dopad se zvýšil.

   Na rozdíl od okolních států nemáme dlouhodobé smlouvy na plyn, elektřinu levně vyvážíme a draho nakupujeme. Už před válkou jsme měli dle statistiky OECD nejvyšší ceny elektřiny na světě pro domácnosti….“
   https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/-Vracime-se-do-70-let-minuleho-stoleti-Az-bude-po-valce-Expert-na-energetiku-pronesl-temnou-vizi-nasi-budoucnosti-695032?utm_campaign=abtest189_panel_sluzeb_varDD&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

   To by bylo 7 krát méně kvérů a nábojů.

   Já mám svědomí čisté, plynovou přípojku mám na hranici pozemku, ale nepřipojil jsem se.

   Sponzoroval jsem ČEZ, dotaci jsem nevzal, přestože jsem měl pořadové číslo dotace č.1, protože jsem nechtěl lhát.

   Uvěřil jsem slibům o výstavbě dalších bloků, ale peníze jsme prohýřili, slušně řečeno, v POZE.

   Nyní mám ECO cotel, a budu sponzorovat asi klokany, ať si koupí kvéry, možná je budou potřebovat.

   Pane Kovando, pletu se?

      1. Ne, je to na celých 36 měsíců, pokud nebudeme troškařit s tím, že pro 23 je to o 12 a pro 24 o celých 30 haléřů levnější.
       50 to není, ale 12 až 18 také ne. Nic to ale nemění na tom, zůstanou-li ceny vysoké „dostatečně“ dlouho, dožene to nakonec úplně všechny.

  2. Michálku, Michálku, co je víc?

   Němci mají plyn 7Kč/m3
   My máme plyn za 50Kč/m3

   https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/-Vracime-se-do-70-let-minuleho-stoleti-Az-bude-po-valce-Expert-na-energetiku-pronesl-temnou-vizi-nasi-budoucnosti-695032?utm_campaign=abtest189_panel_sluzeb_varDD&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

   S Piráty do socíku, a nikdy jinak?
   Ó my se máme.
   Neplatíme 7x více?
   O kolik musíme snížit nastavení termostatu?

   1. Zachrání Česko ropa ze západu? Bez šance, říká expert

    Pokud by ropovodem Družba přestala do Evropy proudit ropa, nemá Česko šanci tento výpadek nahradit. Postupně by na trhu chybělo až 60 procent potřebných zásob pohonných hmot.

    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-rozhovory-zachrani-cesko-ropa-ze-zapadu-bez-sance-rika-expert-191541

    Zatopme Putinovi – březnová výzva!

    Co vy na to pane Michálku?

    1. Nezachrání.
     Tutově ne norský plyn, bo Norsko jede na plnej ceres a nová roura do Polska sice pomůže Polsku, ale na úkor jiných odběratelů, protože se nezvýší objem dodávek: https://www.reuters.com/business/energy/baltic-pipe-wont-increase-norways-gas-exports-maxed-out-system-pm-says-2022-03-09/
     Ropa dtto.
     Amíci to taky nebudou, protože sami kradou ropu, kde to jde: https://www.swissinfo.ch/eng/u-s–seizing-tankers-has-failed-to-stop-iran-s-oil-exports–minister-says/47426082
     No a Angláni budou mít sami hlavu v pejru, protože vozí ropu z Ruska.

 2. Řecký premiér sdělil, že snížil evropské ceny plynu na polovinu
  13:41 12.03.2022

  Řecké návrhy na regulaci cen plynu snížily ceny plynu za čtyři dny o 50 %, řekl novinářům po summitu EU řecký premiér Kyriakos Mitsotakis.
  Mitsotakis zaslal 8. března předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové dopis s návrhy na urgentní zásah do situace na velkoobchodním trhu s plynem, v šestibodovém plánu – stanovit cenový strop, stanovit denní rozsah cenových výkyvů jako ochranné opatření, například v řádu +/- 10 %, v případě nutnosti a ukončení dodávek z Ruska věnovat se cenotvorbě plynu, stanovit strop průměrného zisku na velkoobchodním trhu s elektřinou např. cca 5 %, umožnit transakce pouze s přirozenou dodávkou zemního plynu.
  „Odstavec 12 závěrů [summitu] na mou žádost přímo odkazuje na prohlášení EU z 8. března, které velmi konkrétně uvádí, že strop cen plynu bude zvažován jako možnost mezi dalšími návrhy, které má Evropská unie vyhodnotit,“ řekl Mitsotakis.
  Podle jeho slov trh s plynem již dávno přestal fungovat podle tržních pravidel a je obětí spekulací.
  „Je příznačné, že jen za poslední čtyři dny, tedy od zveřejnění mého návrhu a vyjádření Evropské komise, se trh s plynem propadl o 50 %. Z cca 220 (eur za megawatt za hodinu), což bylo před pěti dny, asi na 115, co jsem viděl, to bylo asi před hodinou. To je nejlepší důkaz toho, že tento trh nefunguje normálně, že je spekulativní a že je to problém, který musíme řešit na evropské úrovni. To se týká trhu s plynem,“ řekl Mitsotakis.
  Evropská komise byla podle jeho slov požádána, aby na příští Evropské radě předložila konkrétní návrhy.
  „Tyto návrhy musí rada přijmout. Návrhy budou v příštích dvou týdnech. A doufám, že budou obsahovat ty, které mám já, i návrhy dalších kolegů. Jestli budou tyto návrhy přijaty, uvidíme skutečné snížení ceny plynu,“ uvedl řecký premiér.
  Slíbil také, že příští týden oznámí národní opatření na podporu obyvatelstva.

  1. Já bych měl daleko jednodušší řešení.
   Čepici do ruky, vkleče vyžebrat na Možajském šosé (vjezd do Moskvy ze směru Berlín, Varšava) audienci u taťky Puťky a u kremelské zdi dojednat 80 % spotřeby na pevnou smlouvu.
   Problém by byl vyřešen.

   1. Tak jistě, Targusi, to by udělal premiér vlády, která je tu pro český národ a pro lidi této země.

    V tomto státě se ovšem dostala k moci protektorátní skupina úředníků amatérů a aktivistů, jejichž posláním je naplňovat nadnárodní zájmy elit.

    Když si projdu, jaké zájmy tahle fialová vláda za svého cca tříměsíčního „vládnutí“ obnažila, pak dojdu k závěru, že
    – jako první si upevnila restriktivní moc schválením novely pandemického zákona
    – jako další prioritu má schválení korespondenční volby, aby si do budoucna zajistila koryta
    – schválila dodatečné navýšení peněz pro české předsednictví EU (na což Babiš docela kašlal)
    – snížila významně platby na ZP pro státní pojištěnce
    – podpora ukrajinských běženců je nadřazena jakékoliv podpoře domácího obyvatelstva
    – pod záminkou pomoci v energetické nouzi vlastně pouze odstavila Babiše od potřeby biopaliv pro přimíchávání
    – zrušila EET jako další „potrestání“ Babiše, vlastní význam EET vůbec nepochopila

    …. asi bych toho našla ještě víc, kdybych se snažila.
    Podstatné ale je, že žádný z těchto kroků nepomohl lidem této země.

    Pod záminkou války na Ukrajině je velmi pravděpodobné, že Černochová s dalšími fanatickými warlordy bude prosazovat vybudování americké základny NATO na našem území.

      1. To patřilo pod „Já bych měl daleko jednodušší řešení.
       Čepici do ruky, vkleče vyžebrat na Možajském šosé (vjezd do Moskvy ze směru Berlín, Varšava) audienci u taťky Puťky a u kremelské zdi dojednat 80 % spotřeby na pevnou smlouvu.
       Problém by byl vyřešen.“

 3. Bezpilotní letoun o délce 14m by naše PVOS v roce např. 1982 snadno zachytila a podle potřeby sundala. Včera to letělo nad MLR 31 minut a nic, obrana děravá, NATO na lopatkách.
  Ve výšce 1400m by nebyla žádná potíž to zachytit a poslat Volchov nebo Něvu.

  1. Hloupým babským rozumem. Žádný omyl či co psali press. úžasně debilní prachsprostá provokačka. není přece náhodou že letěl jak letěl a kam letěl. Že právě tam co se nechtějí k všeobecné vřavě přidat není náhodou. Asi štěstí že jej nechali letět a nesestřelili jej. Kdo ví co by tam bylo a /kdo/ by v tom lítadle seděl. Jinak kdo ví kam a na co by to sestřelením hapalo. A byl by z toho další ten oný. Oni maďaři nejsou hloupí.
   Řekla bych, že ukroši na vyyyší levely prostě nemají. Co se jim nenakuká to ……

  1. Objavila som stranky a blogy, o ktorych som netusila ze existuju, nez nezavreli tie ‚proflaknute‘ … pac som konspirator tak na desatinovy uvazok … a ano, tiez mam dojem, ze sa tam grupuju nicky, ktore poznam z tych zatvorenych stranok … vlastne teraz si nie som ista, ci to uzatvorenie znamych bol tah poskodzujuci alternativu.

  2. Pane domácí, žádné minulé životy. Prostě jsme ještě nepodlehli té stupidikaci ,jak je uváděno v mém včerejším odkazu. On ten odkaz sedí jak to oné na noční vázu. Prostě patříme do té generace co ještě umí myslet a nepřebírá jen cizí moudra a navíc není líná a ví, že internet měl původně jen pomáhat a podle toho hledá tak porůznu … prostě ještě nejsme líní a jednoduší a snažíme se dopátrat ………jak je v jednom příspěvku dnes, objevujeme i jiné cesty 🙂
   Ale myslím si, že to tak celkem bejvávalo i dřív. Vždyť i v dávných kulturách bývávaly rady starších , akorát že byly respektovány a ne jak včil. njn

 4. Generální štáb Zelenskému sdělil, že situace v Mariupolu je kritická a město bude do dvou dnů obsazeno ruskou armádou. Azovský pluk utrpěl velké ztráty a žádá o naléhavou pomoc.

  1. Zrovna tahle zpráva, pokud tedy je blízko pravdě, by mohla jednání postrčit.

   Jinak Apoštole, co se týče predikce, unik, přesun nějakých ukrajinských sil ke Kyjevu, bych řekl, je nemožný. Jakmile se hnou do volného prostoru, rozsekají je ze vzduchu.

   Nejsem nějaký znalec vojenského umění, ale tady bych řekl, že je dobojováno, Ukrajinci mají šanci jen bránit větší aglomerace za cenu jejich zničení. Tady je otázka, jak dlouho se k tomu od Amíku nechají tlačit.

   1. Čerstvý brífink generálního štábu AFU potvrdil náš #Insider. Ruská armáda již vstoupila do Mariupolu a obsadila východní okraj města, přičemž rychle postupuje do centra z různých částí fronty. Město je zcela obklíčeno, není možné dodat posily ani munici.

 5. Ještě mne napadla jedna věc při sledování ruského boje – neboje na Ukrajině.
  Tedy vlastně dvě.
  Ta první – snaha zbytečně nenavyšovat počet civilních obětí.
  To je v souladu ruské teze, která hlásá, že Ivan a Vasil jsou jedním národem.

  Ta druhá je hodna Putina a Andělovy analýzy.
  Lehce zašátrám v Alzheimerem postižené paměti a plknu:
  Těžko na cvičišti, lehko na bojišti.

  Neboli takový dosti šílený nápad, že Putin a jeho generální štáb pojal váku na UA jako obyč bojovou hru. Jednoduše nechá „po bolševicku řečeno“ své vojsko zakalit v ohni války, kterou nenahradí žádná velitelsko-štábní cvičení, žádné ostré střelby a žádná vyvdení.
  K čemu taková armáda Putinovi bude, můžeme jen odhadovat. Putin už své řekl a zatím to moc nevypadá, že by se měl vbrzku vycukat.

  1. Klidně to tak může být.
   Skutečným důvodem pomalého ruského postupu je – domnívám se – právě snaha o co nejmenší „vedlejší škody“.
   Myšlenka o „Putinově válečné hře“ je zajímavá a možná velmi blízká pravdě: když už byl k roli agresora donucen, proč nevytěžit z nastalé situace, co se dá? Koneckonců víme, že US Army zakaljalas v boji all over the world (a nikoho v našem tzv. kulturním okruhu to příliš netrápilo, ehm, že).

   K čemu taková armáda Rusku bude? Si vis pacem, para bellum! SSA to praktikují od Války Sever proti Jihu a úspěšně. Od té doby se na jejich území válečně nevystřelilo. Současné vedení Ruska je to nejprozíravější, jaké kdy v čele této země stálo, a patrně se rozhodlo konat podle téhož mustru, vždyť se to zjevně osvědčuje.

   1. Navíc, ono i na Ukrajině to bojové nadšení opadne, charaktery se odhalí, a doufám, že i prostému lidu dojde, co za verbež je u moci a jak byli zneužiti. I pokud můžeme soudit podle reakcí zdejších emigrantek, nejsou na nepohodlí zvyklé a nemíní si na něj zvykat. Pokud to Putin zahraje dobře a něco jim nabídne, snad ty svoje vyhecované bohové kohoutky trochu zpacifikují.

   2. Dalším důvodem pomalého postupu může být i snaha, aby se co nejvíc uprchlíků dostalo do střední a západní Evropy.

    1. Souhlas. Hezky naše Ojrosoudruhy podojit. Jedno, z jakých fondů, jestli z vládních dluhů, anebo ze šrajtoflí poddaných. První týden zavládne – pardon – zavládlo nadšení, šestý měsíc už budou všichni přivandrovalce proklínat.

 6. nuz mne ten rusky postup pripomina lavu. Alebo mlokov….komu co je blizsie. Pomaly idu vpred.

  Na javeliny nasadili termobaricku odpoved. Zacina byt z toho masiarina. Ako som povedal, bude sa pritvrdzovat. A to rusi zatial nenasadili letectvo.

  Nemozem sa zbavit dojmu,ze v podstate sa rusi tvaria ako na nejakom cviceni. Modri proti cervenym. Generali zrejme prehodnocuju kadeco. Podla toho ako zoptimalizovali Mariupol to vyzera, zechlapci z Ajdaru ci z Azova proste len bojuju o holy zivot. A to je iny level boja.

  Tiez ma zaujala infoska o dobrovolnikoch zo strednej azie do sluzieb Ruska. Tokajev ma sancu splacat svoj dlh. Mozno to bude ako v Alma Ate – len teraz budu letisko strazit kazasi a rusi budu bojovat.

  Zelensky si neuvedomuje, ze odist s vybitym zubom je ine ako skoncit v kome? Ci sa tak boji o svoj zivot? UA stale nepochopila silu Izraela a Benetovi to v UA mediach natreli. Moj nazor je ze to nerobia nasi vychodni susedia dobre.

  Ked sa nad ropou a plynom zamyslime – rusi vlastnia/ maju v prenajme venezuelu. Cina nakupila Iran. Saudi nedvihaju foun Bidenovi. Zelene papiere cil nejak nemaju silu.
  USA udelilo vynimku na dovoz uranu z Ruska. Viem si predstavit, ze to bude bartrovy obchod, Napriklad nahradne diely pre Boeningy za uran.

  1. Napadlo mě totéž. Mezinárodní renomé má posrané stejně nadlouho (do smrti) a do Ruska (Ukrajiny) nikdo v blízké i daleké budoucnosti nepoleze. Cíl to splnilo už teď. Jenom banderovce přesídlit k Polsku a nechat tam rozhořet vášně – mezi válkami byl Lvov 3 největším polským městem.

     1. Tak to má Markéta dobrý. Na erární metlu se jí v nejhorším složíme.

      Jan Novák je replikant – můj fiktivní uživatel, na kterém dělám pokusy; až poslouží, půjde. Neberte ho vážně. Jeho občasný výskyt/mizení je vedlejší efekt tvůrčího procesu.

      Zakladatel

  2. V tom válečném hluku se ztratila jedna důležitá položka.
   V roce 2009 skončila druhá rusko-čečenská válka, v r. 2022 se v Čečně hlásilo 50/70 tisíc mužů do dobrovolnického oddílu na pomoc Rusku. Vybráno bylo 12 tisíc, kteří dnes jsou kdesi pod Kyjevem. Tam je už několikrát Ukrajinci „rozstříleli“, ale chlapi sice mluví rusky ztěžka, za to mají neskutečná vlastní PR videa.
   Jak to ten Putin zvládnul přešaltovat během 13 let veřejnost z nenávisti k válečné podpoře? Pokud se pamatuji, tak předpovědi byly „nekonečný otevřený vřed a zdroj problémů“.
   Myslím, že i teď na to jdou docela chytře
   – odpuštění dluhů fyzických osob bankám
   – smazání dluhů vzniklých z plateb za bydlení( v tom je teplo, světlo, voda)
   – snížení nájmů na obvyklou ruskou úroveň(tj. na polovinu až třetinu)
   – zaváděním cen, obvyklých v Rusku(cena za benzín klesla na polovinu)
   – pokrytí signálem ruské televize(ukrajinské se prý nedají chytit)
   V Melitopolu na prvních protiruských demonstracích bylo 2-5 tisíc obyvatel, teď o víkendu 200-300 osob, a to má oficiálně 150 000 obyvatel.

  1. Ten kotel sice zavřený není na zemi, ale je zavřený ze vzduchu.
   Je to asi 5 dní, co se z něho jedna kolona pokusila odjet, ale po ostřelování se otočila a vrátila se zpět.
   Od té doby se nikdo nepokouší projet.

 7. „Zatím jim to jednání moc nejde“, jak komu. Rusko jednat nepotřebuje. Stanovilo podmínky s následným: přijmi hned s malou ztrátou, nebo později s velkou ztrátou. Zelenský se patrně rozhodl pro nákladnější variantu, tudíž mu v tom přejme zdaru. Jako bonus se ukáže, že nemá schopnost zhodnotit vyhlídky, tudíž v budoucnu to bude ten, co to podělal. Přirozeně u toho bude poplakávat jak neměl na výběr.

  Války rozhodují materiální a lidské převahy. Mám obavy, že Ukrajina ze den na den nebude mít 100 milionů vojáků a dostatek vojenského materiálu i kdyby vypomohl v tomto směru celý liberálně demokratický svět.

  Pokud Česko posílá zbraně na Ukrajinu prodlužuje konflikt a tím nám převelice škodí, neb naše inflace a nedostatek všeho jsou přímo úměrné protahováním konfliktu.

  Pokud se konflikt nevyřeší v nejbližší době, tak kolem poloviny roku se naše vláda položí pod tíhou nespojenosti a možní i demonstraci vlastních občanů. Dá se vcelku dobře najít paralelu se Zelenským.

  1. Ještě taková drobnost z mého života. Manželka často stojí před lednicí a ukládá tam zbytky a chce ode mne radu. Odpovídám vždy stejně: máš dvě možnosti, vyhodit to hned, nebo za týden. Vždy si vybere ten týden, přirozeně s patřičným následným doprovodným průprcem, že za to mohu já.

   1. Jaký si to uděláš, takový to máš. – Vaše manželka je Světlo vašeho života a občasný mráček na nebi jinak blankytném je nezbytný pro dobrý kontrast. To jen tak nepodstatně, na okraj.

    K tomu ostatnímu: Zelenskij je určitě od přirození vynikající komik, což například já nedokážu věrohodně posoudit, natožpak, nemaje smyslu pro humor, ocenit. Ale Zelenskij docela určitě nezná Leninovy myšlenky – pátého ledna mluvil Lenin o užitečných idiotech, a jsem si téměř jist, že měl na mysli právě takové lidi, jako je Zelenskij.

  2. Zatím úspěšně pokračujeme ve střelbě do vlastních nohou za současného podřezávání si větve.

   Posledním takovým „úspěchem“ je likvidace svou ukrajinských dodavatelů neonu (a dalších plynů) nejen pro čipový průmysl. Jsou jimi Cryoin Engineering Ltd. se sídlem v Oděse a Ingas LLC se sídlem v Mariupolu.
   Obě společnosti sice definitivně zlikvidovala válka (de facto je ovšem zachránila před vyhlášením bankrotu), ale již před ní se ocitly bez dodavatele surovin.
   Braly totiž „špinavé“ plyny od RUSKÝCH kovozpracujících společností, čistily je a prodávaly do USA, Asie a EU. S nástupem protiruských sankcí přišly o dodavatele a tím i o vlastní produkci.
   Problém je, že produkce těchto dvou společností zajišťovala 54% veškeré světové spotřeby neonu pro výrobu čipů.
   Dle průmyslových lobby by rozjetí výroby v EU nebo USA trvalo technicky nejméně dva roky. Ekonomicky je však prakticky nemožné, protože náklady na výrobu a neexistence dodavatele „špinavých“ plynů.

   A mohli bychom pokračovat dloooouhým seznamem podobných „úspěchů“.

   1. Občane, tak se utěšujte tím, že civilizaci to zpomalení technologického rozvoje spíš prospěje než ublíží – po všech stránkách.

  3. Mám dojem, že Zelenský o podstatných věcech nerozhodduje. Je jen hercem hrajícím roli prezidenta, ale scénář píše někdo jiný.
   Někdo, kdo bude s Ruskem bojovat do posledního Ukrajince, případně Poláka, Litevce … Aby způsobil co největší škody všem stranám.

   Domnívám se, že Rusko bude trvat na neutralitě Ukrajiny kterou si ošéfuje, demilitarizaci – tedy Ukrajině nebudou povoleny žádné útočné zbraně a na důsledné denacifikaci – tedy příslušníci a sympatizanti neonacistických Pravých sektorů, Ajdarů Azovů a pod. kteří nebudou likvidováni v boji budou odsouzeni (třeba na 20 let, nebo doživotí)
   Dále bude Rusko, alespoň to tak prohlásilo trvat na návrat NATO před r. 1997 a zrušení US základen poblíž hranic Ruska.
   Pokud by z výše uvedeného mělo Rusko ustoupit, nemělo by pro něj, dle mé ho názoru, smysl začínat válku na Ukrajině.

   Státy které dodávají nyní zbraně Ukrajině, pravděpodobně zaplatí později, třeba platbou za drahý plyn a suroviny, protože s nima nebude uzavřena smlouva jakou má třeba na plyn Maďarsko.

   Na některé státy má válka na Ukrajině ,,blahodárný“ vliv už nyní. V Lotyšsku se nebude 16.3. konat vzpomínkový pochod veteránů SS.

   Naše vláda možná padne, ale do té doby může napáchat spousty škody. Otázka je, zda vláda která přijde po ní, bude pro lidi prospěšnější.

   1. No kdyby sem šlo dát,co mi přilétlo s fotkami těch Azovanů a spol. žádná sranda, dost zlé, ale zase asi by to neprošlo ceskou senzurou jak nevhodné. jedna si nevybere… ale střílecí a pod. vybavení mají, to teda jo

   2. JO
    (myslím si, že se stejně Rusák zastaví na polsko-slovensko-maďarský hranici a že za tyto hranice zatlačí po válce zbylý nacistický Ukry – ať si to, co jsme pomáhali, užijeme na vlastní kůži = daj nám prostě ochutnat naší meducínu. A naše vláda vezme Čechům zbraně, samozřejmě ty legální a ty s Ukry nelegální = potěš nás pánbůh).

   3. ad Zelenský.
    Z jeho interview s novinářem z AP?? v ruštině, kde byl Zelenský zjevně opilý a choval se, jak mužik v hospodě(výzvy Putinovi „sedni si se mnou za stůl, já nekoušu“), se na ukrajinských kanálech objevilo ještě jedno krátké video nasnímané z boku, kde je vidět jeho ochranka s automatem, který jen tak náhodou míří na Zelenského.

  4. Na rozdíl od mejnstrýmového narativu zřejmě není zoufalý a vzteklý Putin, ale naopak atlantická věrchuška.
   Zelenský zřejmě nemá na výběr, upsal duši ďáblu a teď platí, a hysteričtí atlantové a jejich vazalové budou cpát na Ukrajinu smrtící „pomoc“ nejen do posledního Ukrajince, ale do posledního Evropana. Chaos a bída v Evropě je naopak bonusem této akce.

 8. Jasně, že kotel na Donbasu je kardinální věc, ale ještě připomínám, chraň nás Bůh, aby do toho všeho ještě šláply Pobaltský republiky, Finsko a Švédsko a zblbly se. Jestli nezachovaj chladnou hlavu a nebudou akceptovat existenci dvou světů se vším, co k nim bohužel patří (=jaderný zbraně) a začnou se ubírat cestou Polských a teď nově i Slovenských USA základen, tak vás ubezpečuju, že brtník je už mimo brloh a každýmu bez pardonu už ustřelí prdel, protože Putin jasně řekl, že nechce svět bez Ruska. Po Ukrajině bychom ho konečně měli vzít vážně.

  1. Litevská Klajpeda už ohlásila, že přeprava zakázek z/do Ruska tvořila 54% objemu překládaného zboží v přístavu, další velký díl byl běloruský.

 9. MUDr. Ivan David
  10. března 2022 ·
  Proč jsou drahé energie?
  Protože se nakupují přes burzy, ačkoli proto není žádný důvod. Srbsko a Maďarsko tak nečiní, proto mají 14x levnější plyn. A současná asociální vláda radí trpělivě snášet její neschopnost. Vysokou cenou energií prý zasadíme smrtelnou ránu Rusku. Více se dozvíte v pořadu „O čem se mlčí“, kde rozhovor s odborníkem Ing. Ivanem Noveským vede Stanislav Novotný. Odkaz je v komentáři.

  O čem se mlčí – Ivan Noveský
  https://www.youtube.com/watch?v=rzkjp3nL7UY

  1. Díky Maneco, docela vypovídající závěrečná tečka k těm mejm včerejším pangejtům, papežům, středním cestám a na to navazujících vidlákových mlýnů a balících linek, kdy:

   v Holansku dělají cenu plynu za 92,- Kč/m3 … Němci ho maj za 7,- Kč/m3 … Srbové ho maj za 5,8,- Kč/m3… Maďaři ho maj za 6,- Kč/m3…

   a v bruselský prdeli zaražený Fialláh a spol., který se samozřejmě velkoryse rozhodli pomáhat na úkor vlastních lidí, budou plyn nakupovat za nějakých 90,- Kč/m3

   … jak dí pan Noveský, bejvalej 1. místopředseda ERÚ

   P.S.
   už se těším na vyhlášení tendru na (do)stavbu jaderný elektrárny, to se teprve budou dít věci!

  2. I jídlo je energie.

   Máte nakoupeny sadbové brambory?

   Ještě je dobrá cena, ale až se lidé probudí, ….

   B5 je v iluzích, že máme nadbytek obilí, ale kdo ví, jestli příští úroda již není prodána „na stojato“.

   Brambory nás možná zachrání, jinak to může dopadnout takhle:

   „… Anebo jak se radí, rychle běžet do zoopotřeb a nakoupit alespoň ze zoufalosti krmení pro psy a kočky. I to se dá v nouzi prý docela v pohodě sníst, a dokonce se zase tak moc neliší od potravin lidských. Jsou ale lidé prozíravější, kteří takto končit nebudou….“

   https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/-Doufej-v-nejlepsi-priprav-se-na-nejhorsi-Odbornik-ukazuje-prakticke-zvyky-695341

   1. Na svatého Řehoře čáp letí přes moře ,
    žába hubu otevře,
    ledy plují do moře,
    líný sedlák , který neoře.

    Co dodat?

  3. Jako nechápu, proč si Rusko nezavede vlastní burzu, přes žádnou jinou burzu v Evropě by nikdo z Evropy nemohl nakupovat. A ceny by si určoval dodavatel, nikoliv prostředník. A mohli bychom pak mít také 14 x levnější energie a dodavatel by si také stále přišel na své. Takto je z nás i z nich kolonie, ze které tyjí země, které to v porovnání s námi vůbec nepotřebují.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *