19 června, 2024

A na co ještě jsme připraveni?

V pátek jsem udělal první osobní zkušenost s ukrajinskými uprchlíky. Zajel jsem na jednu nejmenovanou benzínku v jednom nejmenovaném městě o cca 5000 obyvatelích. Mohlo být kolem deváté ráno. Byl jsem hladový a chtěl jsem si tam dát párek v rohlíku. Stojím u pultu, čekám, až mi to připraví, a kolem mě prošel pán, který vedl nevidomého (asi) syna.  Nekupovali, jen se rozhlíželi. „Přejete si?“ říká paní za pokladnou. „Nět, my len podivíme se,“ odpovídá ten pán. Prodavačka udělá příslušně kyselý ksicht a pro druhou pokladní přeloží: „Oni budou jen očumovat.“ Pán tomu asi porozuměl, sebral nevidomého a vytratili se pryč. Prodavačka koukne na mě a omluvně dodává: „Musíme si dávat pozor, oni tady hrozně kradou.“

Tak pěkně jsme se před čtrnácti dny semkli proti Putinovi… a tak málo to vydrželo…

Mám v práci spoustu kolegů i jiných přátel, kteří při diskusích na téma Rusko byli poměrně striktní. Rusáky nebrat, Putin je další hajzl, ať si sedí tam v Moskvě a neserou se do nás. Nejběžnější narativ. Od Ruska nic dobrého nepřišlo, Putin je diktátor, nevěřit mu ani nos mezi očima. Jasné? 

Ale druhý nejběžnější narativ byl, že Ukrajinci jsou jen takoví  „přebarvení rusáci.“ Dokonce i ti, kteří mají na fejsbůku žlutomodrou vlaječku, když jsem s nimi mluvil naživo, tak se dneska vyjadřují o dost jinak. Kolik já už slyšel maminek s malými dětmi, kterak se rozčilují, že nebyly schopny sehnat pro jejich děti školku, ale teď najednou je všude místa dost…. Ještě před týdnem dávaly na své profily zprávy o tom, kam je možné pro uprchlíky nosit jídlo a hygienické potřeby…

Hele… tentokrát z východu přišli ti uprchlíci, co měli, ne? Hlavně ženy a děti. Jsem dalek od toho, abych zavíral oči před tím, čím procházejí. Ale také myslím vlastní hlavou. V republice už jich máme možná 200 tisíc. Proud uprchlíků na hranicích zatím nijak nepolevuje.  Válka trvá necelé tři týdny a ještě pořád se vlastně pořádně ani nezačalo. Ještě se pořád o města nebojuje, ještě se nepoužívají raketomety Burratino na civilní zástavbu. Ještě nedošlo na skutečně tvrdé boje o každou ulici a každý dům. 

 Emoce o sounáležitosti opadly. Teď už zbývají jen ty starosti. Před třemi týdny byla naše vláda připravena na všechno. Tedy jestli je stejně jako na uprchlíky připravena i na vypnutou ropu a plyn, tak sbohem civilizace…

Už teď slyšíte v majnstrýmu, jak lidi stahují nabídky ubytování. Protože zjistili, že to není na chvíli, ale na dlouho.  Také se ukazuje, že to soužití není až tak bezproblémové. Já si pamatuju z domova, když k nám přijela rodina z Ukrajiny na návštěvu, jak si táta vždycky stěžoval, že vyplácali celý bojler teplé vody. Nebo si prostě sedli do sprchy, pustili si ji na plné pecky a začali se cachtat. My jsme tady všichni zvyklí se jen namydlit a opláchnout, protože teplá voda je drahá… to oni neznají. U nich byl ruský plyn levný, voda i elektrika se platí paušálem a oni prostě nechápou, že nemohou topit a zároveň mít otevřená okna. Návyky jsou železná košile. My máme v domácnostech na ukrajinské poměry zimu… Jsou to svým způsobem prkotiny, ale zrovna tyhle prkotiny jsou každodenní a štvou.

Jasně, mezi uprchlíky jsou lidi, kteří vytáhli zpod polštáře obálku s úsporami a teď mají peníze. Ale jsou mezi nimi i takoví, co nemají vůbec nic. Teď jsem poslouchal hejtmana Grolicha (tenhle chlap spolu s Jurečkou pošle KDU-ČSL hladce na smetiště dějin), že v Brně přestávají uprchlíkům hradit jídlo. Musejí se postarat sami. Tedy v praxi – přehodili problém na lidi. Ať nosí potraviny. Kraj už  na to nemá. Zároveň se ukázalo, že stát přispívá na uprchlíka 180,- Kč na den. To je tak akorát na lehátko, karimatku a spacák někde v tělocvičně. Jo, to strašně prospívá, když je někde na jedné ploše hromada lidí, nemají žádné soukromí, musí si hlídat věci, protože kolem nich jsou stovky ještě nešťastnějších lidí. A jídlo si zajistěte sami… nemusím být génius, aby mi bylo jasné, že v blízkosti těchto center prostě musejí vzrůst krádeže potravin. Zoufalí lidé dělají zoufalé věci. A vůbec nepotřebujete nějaké kriminální živly. Stačí obyčejné lidské zoufalství nad ztrátou vlasti, domova i rodiny. 

Je mi také zcela jasné, že naši pravdomluvní novináři to budou ještě dlouho ignorovat, Fiala – o tom nepochybuju, ten se bude tvářit, že tento problém neexistuje, protože je třeba dělat pravicově úsporné rozpočty… takže to budou schytávat prodavačky, že mají manko. Ty pak budou nepříjemné na kohokoliv, kdo promluví ukrajinsky. No a ten nejběžnější lidský styk už bude poznamenán.

Já jsem tímhle vyděšen vlastně víc než ruskými tanky. Sakra, nevydrželo nám to ani čtrnáct dní. Stačily dva týdny a deziluze začíná, že ji ani majnstrým nedokáže zcela zakrýt. Stačí se podívat na kterýkoliv fejsbůkový profil našich skvělých a pravdomluvných ministrů. Ať si tam pověsí cokoliv, mají pod tím v komentářích přímo školení z nenávisti. Spousta mých známých, co si na fejsbůk dávali fotky starých aut, nožů, koní či zahrádky, tak si tam teď dávají posměšné plakátky Markéty Pekarové Adamové. Spolu s fotkami cen benzínu.

Za čtrnáct dní došla vládě veškerá připravenost, skončily ty krásné sluníčkové emoce a začíná realita. Po čtrnácti dnech se začalo vzpomínat na krásné staré časy a dá se čekat, že za čtrnáct dní bude dnešek ještě skvělá doba a budeme s nostalgií vzpomínat, jak to bylo krásné, když tu bylo teprve 200 tisíc uprchlíků a benzín stál jen padesát korun. Stačilo čtrnáct dní a první válečný problém vláda háže na lidi. O uprchlíky se už lépe postarat nedokáže, odteď to bude dělat jen hůř. A my se s tím máme nějak vyrovnat, protože jak řekla naše vicepremiérka – cena benzínu je jen malá daň za naši svobodu, kterou ohrožuje zloduch Putin.

Do toho se dozvíte, že starý sovětský dron z Ukrajiny proletěl protivzdušnou obranou tří států NATO a nic se nestalo… To bude asi ta připravenost proti Putinovým hordám.

Je to stejné jako s covidem… zdá se, že naše západní vyžranost nás nastavila na čtrnáct dní emočního nasazení.  Pak končí sranda. Co se nevyřeší za dva týdny, to už se vlastně nevyřeší nikdy, protože emoce opadnou, srdíčka se zatvrdí a začnou se ukazovat všechny problémy. Které se samozřejmě daly předvídat. 

Že tu může být půl milionu uprchlíků, to se říkalo už před válkou… akorát to vypadá, že tento údaj nic neznamenal a nikdo si pod ním neuměl nic konkrétního představit. Až teď, když jsou stavidla otevřená, tak kraje teprve zjišťují, jakou mají vlastně kapacitu. A lidé zjišťují, že doma vlastně nikoho nechtějí, protože takhle si to nepředstavovali. Mysleli si, že doma budou mít pokorné hosty, kteří jim za přístřeší budou líbat ruce a přitom jsou to traumatizovaní a zoufalí lidé, kteří přišli o všechno, kteří přecházejí na válečný mód v myšlení a podle toho to také vypadá. Jo, někdo se naučí být válečným psychologem… ale jiní se po pár dnech odrovnají.

Na co dalšího jsou tam ve Strakovce tak skvěle připravení? Na nedostatek železné rudy? Nedostatek obilovin? Letošní zima byla extrémně suchá. Jestli to takhle půjde dál, tak bude malér. Máme někde alespoň nouzové zásoby pesticidů a jedu na myši, kdyby ta úroda byla malá a ještě k tomu se přemnožili cizopasníci? Čím budeme úrodu sušit, když nám Putin třeba vypne plyn? 

Přemýšlí na generálním štábu někdo třeba o tom, že Rusko za pár dní porazí ukrajinskou armádu na východě a pak se skutečně obrátí na západ? A bude před sebou tlačit všechny ty ukrajinské Volksturmy, zbytky praporů Ajdar a Azov, které uniknou z ruského obklíčení…  a statisíce či miliony civilistů? Bude to na hranicích někdo probírat a odzbrojovat, nebo sem pustíme celé vyzbrojené ukrajinské pluky spolu s vyzbrojenou domobranou? Má na to někdo názor? Připravuje se NATO na tuto variantu? Má to někdo podchycené? Nebo prostě musíme věřit ve svobodu a demokracii a tím se všechno vyřeší? 

Za mě to vypadá, že skutečná válka začne až tak za čtrnáct dní. Rusové sice mají ztráty, ale jsou nějak moc odhodlaní.  Co když to toho Lvova dojedou?  Má tu někdo jakýkoliv použitelný plán? Nebo si to prostě jen vyžereme až do dna? 


105 thoughts on “A na co ještě jsme připraveni?

 1. Takže, vážení, je dobojováno. Novinky to opět rozsekly, Rus je v pytli. Dle vyjádření anglického odborníka je armáda na území Ukrajiny tak roztažená, že je to na hranici jejích možností. Ale hlavně, sankce Rusko tak vyčerpaly, že už nemá některé zbraňové systémy a žebrá o pomoc Čínu. Ta však mlčí. Za mě je jasno, Ivan potáhne zítra domů, pozítří Putina buď někdo picne, jak vzývají západní média, nebo ho v klepetech povezou do Haagu. No a popozítří budou globalisté tančit v Rusku všude, jak si jej budou parcelovat. Mír a demokracie jsou opět zachráněny.

   1. To se ptejte spíš v redakci Novinek, na jejichž zaručené zdroje informací, co nás čeká, jsem narážel. Ale asi to v dnešní době hrozícího politického pronásledování za pouhé verbální vyjádření nebude nejlepší nápad. Jinak za mě to byla ironie. Protože by mě vážně zajímalo, kdo jde dělat vojenskou operaci – jejíž desítky či stovky možných scénářů se zřejmě chystaly a pilovaly roky, simulovaly se na počítačích a řešily se i všechny možné a nemožné varianty všech rizik a hrozících nezdarů – se zásobami zbraní a vojenského materiálu na necelý měsíc.

 2. A u Bavora zase Raroh se zajímavými aktuálními mapami a s výkladem, jak je číst.
  http://jdem.cz/fgz7a7

  Jinak, podle dnešního politicky správného názoru Rarohův blog: „…spojuje ruské nacionalistické skupiny a se severoamerickými antisemitskými skupinami, ruské komunisty s francouzskými a italskými pravicovými aktivisty. Propojuje uživatele, kteří se považují za oddané křesťany s militantními buřiči. Heslem stránky je „Zastavte válku Impéria proti Rusku“. A není to jen tak ledajaké staré impérium, je to anglo-sionské impérium. …“
  No, tohle?

 3. Asi si nebude úplně od věci, urovnat si všechny věci světské, které půjdou…

  AE News píše: „Dnes šéf NATO… pan Stoltenberg učinil prohlášení: pokud jediný projektil, jediná kulka zasáhne konvoj, který doručuje zbraně na Ukrajinu, NATO to bude považovat za spuštění článku 5 Severoatlantické smlouvy.“

   1. Úplně z toho vzlíná pach možné operace pod falešnou vlajkou. Pokud by ten konvoj nezničila jedna strana, ta druhá to udělá klidně sama, i když je pomoc určená právě jí. Protože přece chtěli NATO zapojené do konfliktu a tady se jim to servíruje přímo na stříbrném podnosu.

    1. Taky si myslím. Válka bude,už dlouho v Evropě nebyla a někoho svrbí prsty. Už je to 30 let,co byla na Balkáně. To je doouhom

  1. A u nás se tomu tleská. Kde je nějaké mírové hnutí?To už nemá nikdo pud sebezáchovy? Kdo to zastaví? Jak? Čím? To nebude: game over. Reset. A znovu. Bude game over a… Nic.

   1. Já nevím, jaký jste ročník, já 1958. V době, kdy vrcholila karibská krize, mně bylo 4-5 let, detaily si přesto živě pamatuju.

    Chodilo se do průvodu, kde se hromadně skandovalo: „Kdo šáhnne/na Kubu/dostane/přes hubu, hurá!
    Nosily se transparenty, na kterých se psalo o smrti (to jsem si na nich už uměl přečíst) a byly na nich různé malované xichty.
    Tehdy jako dnes, přes kopírák.

     1. Vy jste byl tehdy samozřejmě ještě dítě, které z toho nemá rozum. Já jsem byl již vyspělý (i politicky!) a do průvodu jsem chodil a o té Kubě jsem to taky s náležitou chutí hulákal!

      Taky jsem měl plechový samopal s křemínkem, který dělal při střelbě (jen jednotlivě, bohužel) jiskry. Tím jsem kosil zlé imperialisty, jak jistě každý pochopí.

      Dneska bych jen udělal čelem vzad, natřel plechový sapík žlutým pruhem (původní barva modrá) – a byl bych v televizi.

      Čelem vzad, oblíbená kratochvíle politiků.

 4. @ aga, @ maneca
  Rozhovor nám překročil 8 úrovní vnoření vlákna, otevírám vlákno nové.

  pro agu:
  S pochopením fenoménu „studu za jiné“ mám skutečně dlouhodobý problém a napsal jsem na to téma i několik polemických textů. Některé jsou dost osobní, nemohu je tedy dát „do placu“ jen tak, i když bych to s chutí udělal, poněvadž šlo mj. i o Alexandrovce. Ale jeden z nich, ačkoli reaguje na konkrétní (již skoro zapomenuté) události, zveřejnění snese. Snad to přiblíží můj pohled na věc, a i když neočekávám harmonické splynutí protikladných stanovisek, aspoň upřesníme pozice 🙂
  Udělám to někdy brzy.

  pro Manecu:
  Ano, rozumím Vám, máte samozřejmě pravdu. Na druhou stranu – sama vidíte, že sledovaná funkce má dlouhodobě konstantní průběh…

 5. Marie Divišová
  7 hod ·
  Stranou pozornosti proběhly v Turkmenistánu volby. Dosavadní prezident se rozhodl předat moc svému synovi, takže se mění jenom křestní jméno prezidenta – Sardar Berdymugamedov.
  Zpráva stojí za pozornost právě nyní, protože Turkmenistán by mohl být variantou, odkud by mohla Evropa dostávat plyn. On už z Turkmenistánu plyn do Evropy proudil, plynovodem Sojuz (Orenburg – Užhorod), jen jsme to tehdy moc nevnímali, celá Evropa to tehdy brala tak, že plyn ze Sovětského Svazu je plyn z Ruska. Turkmenistán má čtvrté největší zásoby plynu na světě a dodával do Evropy plyn až do roku 2008, ale pak si postavili plynovod z Turkmenistánu Číňané a Evropě zbyl jenom ten plyn z Ruska.
  A jestli pamatujete plynovou krizi toho roku 2008, když chlap s gulama Topolánek pendloval mezi Bruselem, Kyjevem a Moskvou, aby usmířil Putina, protože tehdy Ukrajina pod vedením prezidenta Juščenka začala krást ruský plyn z trubek ještě s větší drzostí, než dřív. A důvodem byl kromě jiného fakt, že už přestal proudit plyn z Turkmenistánu, který kradli předtím, tak začali ucucávat plyn ruský a když už byl dluh moc veliký, tak Putin zavřel kohoutky.
  Evropa by mohla dostávat turkmenský plyn plynovodem přes Kaspické moře, Azerbajdžán a Turecko. Energetici nakreslili několik tras. Jenom bychom za tím účelem museli postavit plynovod a těžební zařízení, jejichž cenu odborníci odhadují na 30 miliard EUR. Nezávislost holt něco stojí. A museli bychom se smířit s tím, že ani jedna země s velkými zásobami plynu není ani trošku demokratická. Tak uvidíme.

  https://www.facebook.com/photo/?fbid=10159876855984253&set=pcb.10159876856084253

 6. Co jsem z Ukrajiny přichází, to je průřez společností, tzn. přichází sem lidé od těch téměř svatých až po ty, co to podepsali ďáblovi. Lidé si to neuvědomují a proto budou překvapeni.
  Problém budou mít zejména ti, co volají po různosti a rozmanitosti a když se s tím setkají, také budou velmi překvapeni, co to naživo obnáší a dost jich to nerozdýchá.

  Pomoct ji musíme, nedá se nic dělat. Osobně ale na sbírky nedám ani korunu, je zde nebezpečí že se má pomoc dostane k nepotrestaným vrahům z Oděsy, nebo fašounům z batalionu Azov. To nechci. Stále pro mě platí, že Ukrajinci ANO, banderovci NE. Svou pomoc poskytnu, až uvidím konkrétní případ, potřebu a pak pomohu velkoryse k komplexně tak, jak jsem to vždy dělal.

  Včera jsme kecal se sousedem na Šumavě. Kromě jiného mi vyprávěl o svém klukovi, který dělá v Německu u nějaké firmy zabývající se přestavbou bytových interiérů. Měli nějakou nějakou podnikovou merendu a syn majitele mu kromě šovinistických narážek na to, že je Čech, mezi jiným sdělil, že Rusové to z Ukrajiny vezmou na Prahu. Kluk byl pohotový a odvětil mu, že RUSOVÉ, KDYŽ TÁHNOU NA PRAHU, TO BEROU PŘES BERLÍN, což je bombová odpověď a sousedovo kluk má u mně velké +++.

 7. Vyšní Lhoty hojte.

  Ve Vyšních Lhotách ani Larissa
  neviděl jsem tam ani Borisa,
  nebyla tam vůbec ani noha
  že by utečenci vzali roha?
  Ani se nekouřilo z komína
  člověk už jenom vzpomíná
  na utečence z Kábulu
  znásilnili tam babulu.
  Teď je tam pěkný plotek
  ani bych nezkusil dotek.

 8. Asi nám není pomoci.
  Tradiční volební model agentury KANTAR, prezentovaný v Otázkách Václava Moravce, přinesl tentokrát nejvíce radosti do centrály ODS. Strana premiéra Fialy získala podle analytiků bonus válečného vůdce a po přibližně deseti letech sama překonala dvacetiprocentní hranici.

  1. Tak tohle NE, docente, ať to zase na mě nezkouší, stále ještě nemám Alzheimera. Mě ten jejich výtvor (= Piráti) už jednou stačil!
   P.S.
   ale nemám nic proti si dnešní datum poznamenat a začít od něho ODpočítávat čas ODS.
   P.P.S.
   proboha, jen doufám, že se tohohle zase nechytí náš apoštol a nebude nás chtít krmit tímhle nesmyslem, jak blahý paměti s Piráty!

   1. Já s Vámi plně souhlasím, musel jsem si otevřít okno a nadýchat se čerstvého vzduchu. Ale spousty mladých to tak může vidět, nějaké znám. Ty čísla vypadají takto:
    Voliče podle něj ODS bere od Pirátů, hnutí STAN, ale i od ANO. Nejvíc jde o ženy, mladé voliče, lidi s nižším vzděláním či z venkova. „Skupiny, které dlouhodobě politickou situaci sledují spíš méně,“ dodal.
    Vysvětlil to právě současným větším sledování zpráv a rychlou a jasnou reakcí vlády vedené předsedou ODS Petrem Fialou na ruský útok na Ukrajinu.
    Koalice SPOLU by nyní podle modelu získala 32,5 procenta hlasů. Oproti 27,79 procenta, které strany získaly v říjnových volbách, jde o nárůst o téměř pět procent.
    Druhé ANO by nyní ve volbách dostalo 27,5 procenta, třetí koalice PirSTAN 14,5 procenta, o procento méně než v říjnu. Do Sněmovny by se dostala ještě SPD s dvanácti procenty hlasů, což představuje 2,5procentní nárůst.

    1. Nakonec se vždy můžeme uchýlit do vnitřní emigrace, vždyť jsme tam prožili cca 1/2 života. – Ale nechce se nám…

     Ale kdo ví. Třeba lidi ještě změní názor, až přijde na placení složenek a hypoték. Budou všichni ochotní přitakat věrchušce a říct – za to může Putin?

     Nevím.

     1. Mladí si snad poradí. Mají možnost volby: povolání, pobytu, jsou zdraví, nad ničím moc nepřemýšlí. Byl jsem taky takový. Nic nebyl problém.
      Ale co staří, mám příbuzné, kteří už teď netopí, protože mají důchod téměř poloviční co složenky za plyn. Peníze v bance se mění na bezbarvý kouř, fondy míří šipkou ke dnu. Kdo se o ty staré postará, když ani mladí už nebudou mít. Kde vezmeme na důchody a zdravotní péči, když nám přibude cca. dvěstě tisíc dalších hladových krků. Další tlaky na snižování mezd.
      Staráme se o psy a dáváme je do útulků. Lidi necháme chcípat v kanálech a příkopech u cest. Můžou si za to prý sami. Nepostarali se, bylí líní. Nebo třeba je postihla nemoc, nemohli splácet hypotéku. Exekuce. Koho to zajímá.
      Co bude s těmi prázdnými domy po těch, co už na energie nebudou mít? Nepraskne nafouklá nemovitostí bublina.
      Myslíte si, Alefe, že vnitřní emigrace něco vyřeší?

      1. Tohle koluje na FB těch, kteří bez váhání hltají mejnstrým na první dobrou, kteří nadšeně souhlasí s dodávkou vojenské techniky na Ukrajinu, kteří nenávidí Putina…. a kteří ví o současném konfliktu na Ukrajině jinak úplné kulové:
       ———————–
       Dan Priban
       9. března ·
       „Nestačím se divit,jak bohatá je naše země pro cizí ale chudá pro vlastní… ‼“ (sic) Nový slogan našich spoluobčanů, kteří závidí lidem na útěku pár tisícovek a jízdenku zdarma.
       Pokud si vyděláš tak málo, že ti tohle přijde jako bohatá podpora a hledáš toho, kdo za to může, udělej následující:
       1) Vyhledej zrcadlo.
       2) Podívej se do něj.
       3) Vidíš toho lempla?
       4) Tak ten může za to, že jsi takovej tragéd, že lidem, kterým zbylo jen to, co pobrali, závidíš malou podporu.
       5) Dej si pár facek!
       6) Zopakuj to.
       7) Začni se sebou něco dělat.

       1. A to, co koluje po FB, je nějak směroplatné? – Prý tam teď povolili provolávat smrt Putinovi, to prý není v rozporu s pravidly komunity.

        Co si myslí tahle komunita, zajímá mě méně než psí hovno, které překročím.

        1. Už jste tu jednou řešil s jiným diskutérem problém, zda se stydět za některé ostatní.
         Já nevím, jaké to máte vzhledem k Tao, ale moje „víra“ vychází z toho, že „všechno je jedno“, že jsme všichni součástí jednoho nadřazeného celku, čili že oni jsou já a já jsem oni. A opravdu někdy špatně vydýchávám, co některé ty mé části provádějí. Ne že bych se styděla, ale upřímně mě to děsí.

       2. Zdalipak by měl ten zm…atlanec odvahu tohle říci pečovatelce nebo ošetřovatelce v důchoďáku či v terénu, které mu za skorominimálku třeba pečují o nemohoucí matku nebo babičku?

        Je mi úplně zle, když něco takového čtu. Zmetek jeden arogantní; doufám, že si ho karma najde.

      2. Dobrá otázka. – já odpovím ve stylu Rádia Jerevan: vyřeší i nevyřeší, jak u koho.

       Rozhodně přichází doba, kdy rčení „Bližší košile než kabát“ nabude na aktuálnosti. Temnota nabývá vrchu, a tehdy zbývá jediná možnost: uchovat světlo uvnitř. Znáte to přece: připrav se na nejhorší a doufej v nejlepší.

       Co reálně člověku zbývá, zjistí-li, nejen že na světa běh nemá nejmenší vliv, ale že onen světa běh obrací se proti němu? Přichází doba temna, vybavená technikou 3. tisíciletí. Koniáš svého času pálil knihy, a vlastenci, národovci, scházeli se tajně a české knihy četli při svíčkách. Jakou k tomu dneska vidím paralelu, netřeba psát.

       Tim se dostávám k odpovědi na Vaši otázku:
       Pokud se člověk podvolí a klid svého bytí vykoupí ve vnitřní emigraci netečností, pak je to k ničemu.
       Pokud je vnitřní emigrace způsobem, jak uchovat světlo pro lepší časy, které jistě přijdou, je to dobré a schůdné řešení. Neříkám, že jediné možné, jediné správné – to jistě ne. Vnitřní emigrace Vám uvolní ruce navenek: můžete se v rámci možností postarat o sebe a své nejbližžší, temnota si Vás (možná) nevšimne. – Kdosi kdysi vyslovil tezi, že svoboda je poznaná nutnost; může být. Já ale mířím houběji a tvrdím, že svoboda je stav mysli (jsem si vědom, že mnozí s tím budou polemizovat – proč ne).
       Troufale se domnívám, že kdyby tu byl buddhista z Kydů, výjimečně by souhlasil.

        1. Tulák po hvězdách? Vlastně ano, taky. Ale četl jsem ho až docela nedávno, což je ostuda. Londona jsem od mládí znal jinak: „Get up! It’s burning day!“ a strašně dlouho jsem se vnitřně bránil poznat ho i z jiné strany. Přiměla mne k tomu, jak jinak, ženská.
         Pánbůh to má se mnou vymyšleno tak: když mě chce někam posunout a něco naučit, pošle na mě ženskou. Vždycky. A pak to jde hladce a úplně samo.

         Jo, ta svoboda, stav mysli.

         Když si položíme otázku „kdy se člověk cítí svobodný?“ a začneme na ni odpovídat, zjistíme, že každý na ni odpovídá trochu jinak. Je tedy tolik druhů svobody? – Ne, není; všechny ty rozmanité odpovědi mají jedno jediné společné jádro:

         člověk je svobodný právě tehdy, když se cítí být svobodný.

         A tedy svoboda je stav mysli.

       1. To jste napsal nádherně.

        Já našel tu lucernu v práci s dětmi.
        Předtím jsem si prošel těžkým vyhořením po letech práce s postiženými a seniory, kdy jsem se pokusil ignorovat svůj věk. Pak si to pro mne sáhlo a byl to docela fičák.
        Vrátil jsem se po třiceti letech k dětem a ejhle – kolem i uvnitř mne jas. Sice to jsou mozkožrouti, zlobí, jsou drzí, ale pak Vám ty příšery pomalují tabuli smajlíky, do toho napíšou „Máme vás rádi“ a na světě je zase hezky a v neděli večer se těším na ráno ve třídě.
        Možná to někomu může připadat málo, ale já jsem spokojený až šťastný.

       2. „Svoboda je poznaná nutnost“ znamená totéž jako „svoboda je stav mysli“ – alespoň jak to chápu já a troufám si říci že i autor citátu Spinoza.

        1. Nechci se přít, ale já mezi těmi dvěma tezemi vnímám rozdíl. Ale možná je to tím, že se na to nedívám Spinozovýma očima…

         Asi bude třeba povolit více než osm hladin zanoření. Máte dost široké monitory?

        2. Já si to překládám tak – je třeba pochopit a na základě tohoto poznání DOBROVOLNĚ a plně akceptovat pravidla bytí, ve kterém existujeme (to je ta poznaná nutnost) – pak jsme svobodni za každých vnějších podmínek. Je to samozřejmě stav mysli.

         Ale chce to realizovat ten proces na vlastní kůži – to je rozdíl mezi rozumovým „porozuměním“ a skutečným poznáním – pochopením.

         I proto Vám to nenutím – je to nepřenosné a nemůžete na tu opravdu koukat ani Spinozovýma, ani mýma očima – jen svýma 🙂

          1. Některé věci jsou třeba, aby se staly jiné věci – jakože „když A, tak B“. Je třeba to rozlišovat od od útoků na Vaši individuální svobodu. Můžete se proti tomu „třeba“ třeba vztekat, ale to je tak vše, co s tím můžete dělat :))

          2. Víc než 10 úrovní to neumí.

           Souhlas. Ale když „musím“ z jiného než vnitřního popudu, je to svoboda? Je svoboda, když nemám na výběr?

           Právě proto se mi Spinozova (věřím Vám, že je jeho) definice nelíbí a radši mám tu svou.

          3. Ale vždyť nemusíte!!

           Měl byste se zamyslet nad tím, proč vám ta neutrální formulace vadí, když vám ji přeci nikdo nenutí.

           Smysl Spinozova citátu je – POKUD člověk (ne nutně vy) přijme zákon (protože chápe a uznává jeho smysl), pak je svobodný. Máte ovšem plnou svobodu nepřijmout ho a zůstat nesvobodný – mimochodem, to je i celý smysl naší „svobodné vůle“.

          4. PS

           A samozřejmě, že ten zákon přijímáte z vnitřního popudu – však píšu „dobrovolně“.

           Už toho zas nechám 🙂

          5. Já to cítím tak: „je třeba“ = „musím“ jakožto tlak zvenčí. To je ta Vaše Panna, která není štonc pochopit Vodnářovu volnomyslnost.

          6. Můj ex byl Vodnář, a snažím se nenechat se tou vzpomínkou příliš ovlivnit :))

           Ale už jsem to pochopila, pro Vás je svoboda výběr, a pro Spinozu a mě halt poznaná nutnost. A jak jsem už psala, osobně jsem svobodná až od té doby, kdy jsem si vybrala toto 🙂

          7. Nemám to úplně přesně tak, jak píšete. Ale některé věci, jak jsme si už ověřili, jeden druhému neobjasníme – nebo alespoň ne snadno.

   2. Jo blbíši… trochu se obávám, že volební modely se ještě hodně promění, než tohle všechno skončí a nastane jakási stabilita. Ne, nebudu vás krmit přesvědčením, že ODS vyhraje volby. Ale je dost dobře možné, že budeme na profesora Fialu ještě vzpomínat.

 9. ANO, vyžereme si to až do dna, apoštole!

  Ale to je snad dobře, to jsme vlastně skoro všichni chtěli hned po volbách, že rytí držkou v zemi spolu s tvrdým nárazem na zeď je jediný, co nás může ještě zachránit a co možná „rozsvítí“ hlavy voličů a sympatizantů pětikolky, lidí napojených na sosání ze státního, kolaborantů a podobných kazišuků mezi náma a hlavně NAŠIM MLADÝM. Tak co najednou ty obyvy, když k tomu rytí držkou začíná právě docházet?

  Že někteří z nás mysleli, že to nebude až tááák a doufali, že to bude JEN JAKO? Že tetky z Bruselu jako náhle prozří z toho naplánovanýho zelenýho magorství a odpískají ho a že zase bude klídeček a tabáček? Ho*no, vážení, to magorství samozřejmě zůstává se vším všudy, co tu bylo před válkou, že se do plánů Merkelový a jí podobných zločinců vloudila chybička, když připravovali, realizovali a furt a furt prosazovali připrchlictví je sice pravda, ale no bóže, tak holt nebude z plánovaných JIŽNÍCH SMĚRŮ, ale ze SMĚRU VÝCHODNÍHO (nebo lépěji, I ZE směru východního)!

  Nemyslím si však, že to bude ještě o zachraňování našich ekonomik, o lických právech, o pravdě a lásce, o svobodě a demokracii, ale že to bude spíš UŽ o těch šibenicích, pamatujete si ještě to nedávný zděšení Němcový, Rakušana, ale i Zemana a naléhavýho upozornění Stříže?!?

  O tom vzájemným obohacování si však myslím, že ta správná ukrajinská Al´Kajda, kterou Rusák před sebou zažene mimo jiný i do Prahy, bude přece jenom líp vyzbrojená (legálně) než ta nesprávná afganistánská, proti který jsme u Kábulu tak úspěšně marně bojovali za Prahu.

  Aby bylo úplně jasno, tím kardinálním naším problémem je to, že jsme NEBEZPEČNÍ SAMI SOBĚ, a na tom si furt trvám i přes „moje chybný zevšeobecňování“(jak jsem se tady taky o sobě dozvěděl)!

  1. Brzy budeme mít naléhavější starosti než zachraňovat náš stát a naší společnost… Trochu se obávám, aby leitmotivem našich životů za chvíli nebyla úplně jednoduchá motivace – zachránit alespoň sami sebe.

   1. … už jsem viděl hodně, a.a., ale neviděl jsem zachraňovat se ty, který jsou NEBEZPEČNÍ SAMI SOBĚ!!!
    Ale cimry pro klecový lůžka, nebo dokonce vypolstrovanou místnost bez kliky, to jsem projektoval, to jó, takže ten Váš leitmotiv budete muset na mě zkusit jinak!

 10. „Česká republika poskytne Ukrajině další vojenský materiál minimálně v hodnotě 725 milionů korun. Řekla to ministryně obrany Jana Černochová v České televizi.“

  https://www.novinky.cz/valka-na-ukrajine/clanek/cesko-poskytne-ukrajine-dalsi-vojensky-material-za-725-milionu-40390213
  ———————-
  Si děláte kozy pí. Černochová?
  Kdo vám dal souhlas se z našich peněz takto srát do cizích válečných konfliktů?
  Běžte se svou válečnickou úchylkou napřed k psychiatrovi a pak do prdele.

 11. Já nevím, na tohle já osobně opravdu připraven nejsem:
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Fiala-ze-studia-prosil-Cechy-Budte-rozumni-nekupujte-tolik-pohonnych-hmot-Putinovy-ceny-695751

  Jak TOHLE může být premiérem?

  To není ani na odplivnutí. Myslí si snad milostpán, že Češi nakupují PHM z plezíru a jen tak pro radost jezdí kolem Řípu?
  Škoda, že to mám do Práglu tak daleko; až budou defenestrovat, šel bych pomoci.

  1. Tss, za to co jeho „manšaft “ provádí , co by chtěl. A bude hůřž. On si myslel, že bude vládnout dle not ze za kpečků. Což ale značí jedno. Velice špatný historik, teda spíš brzo hysterik.

   1. A kde je Stehlíková se svou dálkovou diagnostikou? Vždyť máme slabomyslného premiéra, vhodného leda k hospitalizaci na nějakém psychiatrickém oddělení s mírnějším režimem (vycházky do zahrady povoleny)!

    Myslím, že to byl právě zakladatel jeho strany (který se pak na tu spoušť nemohl ani dívat a stranu radši opustil), který v záchvatu „neviditelné ruky trhu“ prosazoval, že „si všechno dovezeme“. – Tak to teď tady máme. Úřadovat může nejen neviditelná ruka trhu, ale i ruka lidového hněvu, a ta bývá viditelná až moc.

    Uzavřeme sázky? Padne vláda do letnic? do žní? do švestek?
    Pro Kristovy rány, čeho jsme se to dožili.

    Tak jsem se nasral, že musím jít chvilku štípat dříví.

    1. Tito experti teď plně analyzují Nepřítele. Na Novinkách píší: „Putin kvůli steroidům trpí poruchami mozku, tvrdí zpravodajské služby.“ Má to prostě spočítaný a prohraný, je čas otevřít šampáňo a oslavit to. Je to tutovka. A žádné laboratoře nikde nebyly, řekl šéf NATO. Co na to říct, euroatlantické hodnoty prostě vítězí na plné čáře.

     1. Ono je to trošičku horší: Stoltenberg : „Nyní, když byla učiněna tato nepravdivá tvrzení (informace o biologických laboratořích), musíme zůstat ostražití, protože je možné, že samotné Rusko plánuje operace s chemickými zbraněmi.“
      https://t.me/regnum_na/11947.
      A na Novinkách průjem souhlasu.
      Může mi někdo vysvětlit, jak lidi mohou páchat sebevraždu v přímém přenosu a ještě si tleskat, jací jsou kabrňáci.

      1. Klasická chyba diktátorů, když začínají vyhrávat. Prostě si nemohou odpustit chemický útok (myslím samozřejmě v Sýrii, a tak)… 🙂

      2. Ta otázka mě taky pronásleduje.

       Máme to genech? Nebo se ty šílený prachy, co už dávněji dal Rockefeller na výzkum fungování mozku (a podíleli se na tom i naši specialisté) už zúročují?

 12. Apoštol klade otázku v nadpise jako řečnickou; kdybychom na ni chtěli skutečně odpovědět, museli bychom nejdříve rozkódovat tu 1. osobu č. mn. – kdo je to „my“?

  My, Petr Fiala, z božího dopuštění premiér český? – jo, pak tomu věřím, že je jak pionýr vždy připraven… vzít kramle, až půjde z tlustejch do tenkejch.

  1. Zrovna jsem si při čtení článku odjinud vzpomněl na totéž. A jsem si jist, že s Fiallahem&spol. „my“rozhodně nejsem.
   Ale tutově také nejsem „my“ s realitním makléřem Ilyou Forminykhem.

   Začalo to tímhle: https://www.novinky.cz/valka-na-ukrajine/clanek/v-prazskem-dome-dobra-maji-sto-bezencu-40390189
   Doják na téma jakési ukr. malířky a dekoratérky Oleny Ivanchenko, která „jednoho známého“ „přesvědčila“, aby svou „nepoužívanou nemovitost“ proměnil v azylový dům pro běžence.
   Ale protože jsem paranoik a mám přecitlivělé čichové buňky, začul jsem odér, který mě vyslal na čuchací trasu. Hned první patník byl zásahem na komoru: https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-valka-na-ukrajine/705661/dum-dobra-opustena-budova-na-florenci-se-meni-v-domov-pro-valecne-uprchliky.html

   1. To jsem já, Občan.
    Ale bezdrátová myš reaguje na sebemenší pohyb a odpálil jsem příspěvek předčasně a anonymně.

    Taaakže – Článek v Blesku obsahuje i video z azyláku a jeho okolí.
    Typická chudinská ubytovna v Karlíně – zdevastovanej barák, kterej realitní vykuk fofrem nechal vybílit, položit lino na podlahy a do cimer bidla pro 6-8 osob.
    Má jich tam 108 a tutově ještě nějaké přibere.
    Ale i kdyby ne, tak 108x180x31 = 602 640 Kč/měs. a prakticky bez pořizovacích nákladů. Job snů.

    Jak Blesk nečtu, tak tohle na mě vykouklo hned mezi prvními odkazy a rozlouskli toho „filantropa“ jak Popelčin oříšek.

  1. JAHA,
   klídek, Tatry jsou moje stejně tak, jako Českej les Váš, to Vám mělo sakra docvaknout! Dokonce máme skoro stejně zoufalý a blbý vlády, když i naši ministři obrany jsou echt adepti na klecový lůžka, protože nevěděj , že ČR a SL jsou pro ruskej tank za pár nádrží, den a noc zvládnutelný, pro AZOV v autobusech za pár hodin.
   P.S.
   naštěstí Fialláh to vidí jinak, prej ještěže jsme v NATU, to nás prej ochrání! No uvidíme, ale nepředbíhejme, ty hranice NATA před rokem 1997 ještě ani nejsou ani na stole, lakmusovým papírkem budou ty základny v Polsku a u Vás na Slovensku, tedy když do tý doby Vondra s Černochovou a spol. nevybudujou taky základnu v Mošnově!

   1. (…) Usnesení vlády ČR č. 134 ze dne 25.února 2022 (jak příhodné datum!):

    Vláda schvaluje pobyt sil a prostředků ozbrojených států v souladu s plány NATO na dobu 60 dnů…. Vláda ukládá ministryni obrany zajistit úhradu finančních nákladů souvisejících s poskytováním podpory hostitelského státu ozbrojeným silám NATO během jejich pobytu na území ČR. (Citace je zkrácena, ale vystihuje podstatu. Celý text najdete zde). Ten text usnesení vlády č.134 opravdu stojí za to přečíst. (…)

    https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Kobza-SPD-Sikelovo-odkopani-se-a-vojska-NATO-pred-branami-695688

 13. Mám taky jednu ukrajinskou zkušenost. V naší vesničce blízko Olomouce se přeměnila ubytovna lidská na uprchlickou. Jsou tam matky s malými dětmi. Pokojské-uklízečky jim tam dělají babky z naší vesničky!!!! Kdo by neměl soucit, leč ony uklízečky o nich mluví jak o velkých prasatech. Jednorázovky plné koše, i když je popelnice na dohled atd.

  No a kdo si myslí, že utekli před válkou je naiva a hlupák. To, za co by jinak museli tvrdě platit jme jim poskytli radostně a dobrovolně a s odhodláním, že pácháme dobro. Nakonec máme tu scelování rodin, tudíž se konečně stane populační exploze v naší zemi, kdy se bleskově zvětší a zastaví úbytek obyvatelstva. Všichni zajásáme jak to vláda dobře zajistila. Důchodový a sociální účet bude již jen růst. Inkaso daní naroste, dluhy poklesnou, obsluha státního dluhu poklesne. Blahodárná inflace taky pomůže výrazně snížit státní dluh. Jen samá pozitiva. Asi bychom tomu arcilotrovi Putinovi měli být alespoň trošičku vděčni.

  Vzpomenete jak se naši a i jiní politici zaklínali jak budeme pomáhat v místě konfliktu, tak to konečně realizujeme i když trošku delší cestou. Přivedeme si konflikt domů a tak můžeme pomáhat do alelůjá!!!!!

  Díky Ukrajino, díky naše skvělá vládo!!!!

 14. zaujimave to bude az sa minu uniknuvsim UA peniaze do tej miery ze si budu musiet v EU zacat hladat pracu.

  Kto vlastne z UA zutekal? Z vychodnej UA je tu toho malo. V podstate vlnu plnia ludia zo zapadnej UA + Kyjev.
  Zubari, programatori, lekari, ale aj cigani od Uzhorodu.
  Cigani tu nasli raj na zemi, ak im davky zostanu take ake su.

  Ako dlho vsak vydrzi zubar na uteku? Pri Lvove ma ambulanciu. Polrocna dovolenka – ok. A potom? Aj keby isiel k lopate – vobec si nekto domysla, ako to pokrivi trh prace?
  A nase vlady su sposobile rezignovat na nejake pravidla a jednym podpisom priaznat utecencom moznost pracovat v EU.
  Zubara to tu po polroku prestane bavit. Ale i keby sa 1M vratil na UA, ten zvysny 1M co zostane je tazky pruser. Zopar reportazi o zberacoch jahod v ESP a IT , kde su v pozicii otrokov….

  A snad si niekto nemysli, ze mafia z UA, ktora tu pasla svoje cierne ovecky pominie prilezitost si znasobit svoje zisky.

  Mne ot pride, ze v covid obdobi si na obyvatelstve vyskusali, co vsetko im ovce zozeru. Zistili, ze vsetko, tak tam teraz hadzu uz len blato…

  V knihe – 7 zakonu – od egyptologa Bartu je krasne popisany aktualny svet, ked sa informacie len zbieraju. na str. 106 a 107 – presun spolocnosti znalostnej na spolocnost informacnu.

 15. Ještě nemám prozobán internet,
  Nejvíce mne potěšilo, že jsem na skle opět viděl pana Targuse, čímž ho srdečně zdravím!

 16. Včera jsem byl pracovně v Turnově.
  V jednom nejmenovaném obchoďáku jsem chtěl v automatu zakoupit kávu. Automat byl obklopen výrostky hovořícími pro mne ,,divnou ruštinou“ a na displeji automatu místo nabídky kávy byla klávesnice vyzývající zadat kod pro odevření dvířek. Domnívám se, že tito ,,opraváři “ jen chtěli kávu a ani by mě nenapadlo, že chtěli vyrabovat z automatu drobáky.

  Jinak mohu potvrdit z vlastní zkušenosti, že Rusko je tak zaostalá země, že někde nemají ani namontované měřáky na studenou ani teplou vodu. Platí paušál na osobu, nehledě na to kolik vody spotřebují.

  A Fialáhovi bych nekřivdil. Oni jsou opravdu na vše připraveni. Jsou připraveni na to, aby to pro ně vždy dobře dopadlo. A nejací důchodci, samoživitelky, lidi v exekucích a bezdomovci ti přece nikoho nezajímají. Mohou si za to přece sami. Nikdo jim nebránil stát se třeba senátorem.

  Jo a dnes o energiích 3 dobré články u Vlka.

 17. Alefe, znovu DÍKY za přístřeší pro a.a. a spřízněné sirotky. A za práci, kterou blogu věnujete. Je báječné být zase mezi svými, navíc bez nutnosti přeskakovat různé mlže a vyhýbat se bezejmenným halogenům.

  1. Vyslovený dík samozřejmě velmi těší, lhal bych, kdybych se tvářil jako že jsem nad věcí.
   Já děkuji Vám za inspiraci k novému článku, vyjde kaaždou chvíli – jen co ho dopíšu.

  1. Tomu by som zas tak moc neverila, Merkelovej hostia tiez nikdy neprozreli … je sice pravda, ze IQ Merkelovej hosti a ukrajinskych utecencov je niekde uuuplne inde, ale aj na Ukrajine sa viac-menej veri, ze zivot na zapade je lepsi nez zivot doma, a pokial su lepsie ekonomicke podmienky vykupene „len“ socialnou nenavistou, nebude to dostatocny dovod vracat sa domov … pre drtivu vacsinu utecencov, jednotlivci, co radsej doma v biede sa urcite najdu

 18. Všechno souvisí se vším.

  Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá.

  Možná si ještě pamatujeme, jak nová vláda ještě neměla papír v ruce, a již čistila policii, později úřady, dohadovali se, jestli propustí deset, nebo více procent úředníků.
  Slevy důchodcům jsou fuj.

  Když potřební něco chtějí, musí vyplnit nejméně dvanáct stran žádosti, aby dostali v nejlepším případě:
  Modelové případy pomoci postiženým domácnostem, kde navrhuje navýšení pomoci postiženým domácnostem dávku v rozpětí
  1 120 až 2 147 Kč.

  https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/domacnostem-ohrozenym-rustem-cen-energie-pomuze-upraveny-prispevek-na-bydleni-193419/

  Dále slyšíme.
  Nejezte, řekne vám Fiala. Ropa a plyn: Jak za Hitlera, oznámil expert

  Vláda odmítá zastropování ceny benzínu a nafty a situaci prý nehodlá řešit ani snížením či odpuštěním DPH. Jaký vzkaz tím občanům vysílá?
  Jaký signál tím posílá občanům, je jednoznačné. Vláda dává najevo, že jí nezáleží na tom, jestli Česká republika úplně zkolabuje.

  Nebo
  Kdo jezdí autem, podporuje Putina. Alena Schillerová ostře reaguje na výroky Fialy a Stanjury. Tahle vláda neudělala pro lidi vůbec nic

  Myslíte, že to západní výžranost?

  1. Fiala byl demokraticky zvolen většinou občanů a realizuje v praxi jejich vůli. Co na tom není jasné? Jde o čirou křišťálovou demokracii, to nejlepší, co lidstvo vymyslelo. Jen se musí trošičku držet huba, ale to je jen malinká piha na kráse.

   1. Tak to dělají jinde:
    350 £ měsíčně za přijetí ukrajinského uprchlíka k vám domů: Britům vláda nabídne hotovostní platbu za přijetí lidí prchajících před Putinovými bombami na šest měsíců – zatímco Gove se snaží zmocnit sídel sankcionovaných oligarchů

    https://www.dailymail.co.uk/news/article-10606715/Britons-host-Ukrainian-refugees-fleeing-Putins-war-350-month-thank-payments.html
    To je měsíčně £2,208 (70,656. – Kč) hrubého.

    To je asi šestidenní průměrná denní hrubá mzda.

  2. Nevzpomínám si, že by kterákoli z vlád, které se tu od časů VHKR (Velká hadrová kapitalistická rozkrádačka – pardon – revoluce) vystřídaly, udělala cokoli pozitivního pro obyč lopaty, které chodí na tři až čtyři šichty do háku.
   Tedy kromě sdosti brutálního rozkradení erárního majetku, bo je nezvratnou pravdou, že kdo nic nemá, nemá žádné starosti.
   ČR je už zcela bez majetku (ten pozůstalý) dosti značně převyšují dluhy), tudíž jsme zcela bez starostí, že by nás mohl někdo o něco pumpnout.

   Amen.

 19. Vláda, která otcům dodává pistole, kulomety a dělové koule, je povinná jejich rodinám zajistit zázemí, když o ně přijdou. Voliči této vlády. Odpůrci tu morální povinnost nemají.

 20. Soused Eda ubytovává 2 Ukrajince, Kolju a Dyma, už 20 let. Projíždějí za prací – obchodují s německými auty. Litr slivky vypijí na posezení a bodákem si k tomu půlí jabka. Spí v obytném přívěsu. Tak mě napadlo, že spousta lidí má obytná auta, je to móda vyvolaná kovidem. V tom se dá přece dobře bydlet! Nebo i ve sklípku. Nebo v bunkrech na Prajzké. Nebo v hradech a zámcích. V Šipce. V opuštěných továrnách. V kulurních domech a bordelích.

 21. AA: co nevydrzelo ani 14 dni? Vira ve lzi vlady, ze jsou pripraveni. Jo, akorat byli pripraveni dale lhat a na lid kaslat, jen okecavat, wir schaffen das. Tak co se divit, ze jim lidi na FB nadavaji? Maji kliku, ze zatim nedoslo k defenestraci.

 22. Marie Divišová
  13 hod ·
  Naše média nás krmí apokalyptickými scénáři, jak Rusové propadnou panice, vezmou obchody šturmem a pak tváří v tvář prázdným regálům se srocují a vezmou šturmem pro změnu Zimní palác.
  Tak trochu realismu. Rusku nehrozí nedostatek potravin, a už vůbec ne fronty na jídlo a hladové bouře. Rusko je nejenom plně potravinově soběstačné, ale patří k největším vývozcům tradičních evropských potravin, pšenice a ostatního obilí, olejů, luštěnin, brambor, ryb atd. Pokud by Západ zablokoval dovoz potravin, mohly by jim samozřejmě chybět exotické pochutiny, banány, citrony, káva a čaj, ale to se dá přežít.
  Šturm Zimního paláce kvůli hladu fakt nehrozí, naopak důvěra v prezidenta a vládu se za poslední dva týdny skokově zvýšila o 10 procentních bodů, většině Rusů upřímně vadilo, že se nedodržují minské dohody a přetrvává ostřelování Donbasu. I když může se to změnit, pokud by byly lidské ztráty na Donbasu vysoké.
  Viz graf: zdroj VCIOM, to je takový ruský STEM
  světle modrá – prezident Putin
  tmavě modrá – premiér Mišustin
  zelená – vláda

  https://www.facebook.com/photo?fbid=10159875300779253&set=a.10151268468884253

  1. Moje kontakty to potvrzují.
   Podpora je vlády a Putin je v duchu „jed o nás, sjednoťme se, rozpory se vyřeší potom“.
   Co se týká humanitární pomoci, jde z více směrů:
   – stát – konvoje desítek TIR naložených kde čím směřujících do center
   – neziskovky, fyzické osoby – obvykle se skládají na konkrétní věci pro vojáky nebo místní
   – právnické osoby – náklaďáčky(chleba, voda, konzervy) z jednotlivých firem do jednotlivých vesniček
   – vojáci LNR, DNR – organizace toho, co je třeba – obvykle léky

  2. Vezmu to popořadě:

   – Ti, co bydlí na sídlištích větších měst, kde postupem času vznikly celé ukrajinské bloky bez jediné české jmenovky, na svých autech ur. vlaječky nevozí. Mají vlastní zkušenost, která se od oficiální propagandy zásadně liší.
   – Maminkám s neumístitelnými dětmi se lze těžko divit. Protože to budou i ony, kdo bude muset via daně a zběsile rostoucí ceny zaplatit náklady na připrchlíky. Absence míst ve školkách, resp. jejich obsazení dětmi připrchlíků, jim brání v návratu do práce a v hrazení daní a cen.
   – Odkud vlastně přicházejí připrchlíci nevíme. Neví to ani MV, které by to přitom mělo vědět úplně nejlépe. Bo ono to při registraci nezjišťuje!!! MV navíc vůbec neví, kolik jich sem už dorazilo. Víz „strpění“ bylo Ukrajincům zatím vydáno něco přes 133 000, takže jich může být v reálu klidně i dvakrát tolik.
   Z východu Ukrajiny jich moc nebude, protože pokud je tam situace taková, jak nám líčí propaganda, nemají se odtamtud jak dostat. Krom toho jsou pro ne nejbližšími bezpečnými zeměmi Rusko, Moldávie, Rumunsko a Maďarsko. Moldávie je ovšem po nakrmení a vyspání obratem lifruje do Rumunska a to je redistribuuje přes Maďarsko na Slovensko.
   Ženy a děti sice převažují, ale zdaleka jich není drtivá většina. Ačkoli jsou zveřejňované fotografie pečlivě cezeny, přesto i na těch prošedších cenzurou nelze nepostřehnout, že mužů v braneckém věku je na nich kolem třetiny.
   – Soucit neopadl. Spíš se dostavil šok – a to jak na individuální, tak na obecních a krajských úrovních – z toho, že vláda se ukázala být zcela neschopnou. A že se snaží hodit veškerou odpovědnost za připrchlíky na kraje, obce a jednotlivce. To i docela odhodlaným aktivistům vezme rychle vítr z plachet, bo „zadaumo ni kuve nehuabe, pane Čupeuo“. Hejtman Kuba už se cuká dost hlasitě a budou se postupně přidávat další.
   – Sociokuturní návyky jsou problémem již docela dlouho (viz. „malé Ukrajiny“ na sídlištích) a s přílivem uprchlíků problémy raketově porostou. Skončí to nenávistí (Řecko nám budiž varováním).
   – Ad Brno. To se dalo očekávat. Oněch 180 Kč/den/osobu je totiž na ubytování BEZ stravy (a dalších potřeb)!
   Stát měl a mohl (nebo už snad SSHR nemá stany, lehátka, deky a pod.?) včas postavit stanové tábory. Protože to je po celém světě standard, pokud jde o existenční zajištění uprchlíků. Žádné byty, penziony, hotely a pod. Lehátko ve velkokapacitním stanu a max. paravány oddělující rodinné buňky. Nic víc. Plus eventuálně 3x denně základní strava z polních kuchyní a pro malé děti hrnek mléka.
   – No, a pak do toho ještě vlítne Michálek s doporučením, aby lidé netopili plynem a elektřinou a zimu v chalupě řešili vrstvením svetrů :o)))
   – Realita se zatím ještě chruje v pelechu a protírá si oči. Až vstane je to, čeho se obávám.
   V pátek jsme byli na 14tidenním nákupu. Před měsícem jsem ohrnul pysk nad Eidamem za 15 Kč/100g; v pátek už stál ten samý 20 Kč/100g (LIDL). Nekoupili jsme ho, ale to odhodlání nám dlouho nevydrží, bo jsme na sýrech závislí víc než na masu. To jen tak pro příklad.
   Nafta v příražské oblasti 48,90 Kč/l a benzin 46,90 Kč/l. Jak dlouho to asi vydrží přepravci surovin a hotového zboží, dopravci osob, zásilkovky, výrobci i individuálně se přepravující? Podniky si to promítnou do koncových cen, ale co zaměstnanci dojíždějící za prací?????
   – To není vyžranost. To je náraz na realitu hroucení se systému.
   – Zpět k připrchlíkům:
   1. průser nastane, až začne vycházet najevo, kolik z nich jsou ve skutečnosti ekonomičtí migranti ze západní Ukrajiny.
   2. průser nastane se zahlcením škol a školek. Jestli tu je 200 000 přišelců a polovina z nich jsou děti školou povinné, znamená to někde opatřit kapacitu pro celý jeden populační ročník!!!!! Což je nyní neproveditelné a byl by to problém i za socíku. Jenže tehdy by se prostě na loukách postavily „teskáče“ a hotovo. Líbí, nelíbí, žádná diskuse.
   3. průser bude zdravotnictví. Jak zdravko, tak kapacity hlavně praktiků.
   1970 Kč/os./měs. krát 200 000 (a to jsem minimalista) se rovná 394 000 000 Kč/měs.
   Při 300 000 to je už 591 mio měs. a při půl mega MILIARDA MĚSÍČNĚ.
   4. průser bude socdávkový systém. Ten je již teď brutálně finančně podstřelený (máme TŘETÍ NEJNIŽŠÍ ŽM v EU) a dávky pro 200 000+ nově příchozích ho zlikvidují.
   – Letos se nám doma neobjevila ani jedna myš. Takže spokojeně přežily venku (pesan je dost pravidelně svačí při procházkách a jsou docela vypasené) a budou hospodařit na polích. Nechají nám alespoň zbytky?

   Tohle – cit.: „Přemýšlí na generálním štábu někdo třeba o tom, že Rusko za pár dní porazí ukrajinskou armádu na východě a pak se skutečně obrátí na západ? A bude před sebou tlačit všechny ty ukrajinské Volksturmy, zbytky praporů Ajdar a Azov, které uniknou z ruského obklíčení… a statisíce či miliony civilistů? Bude to na hranicích někdo probírat a odzbrojovat, nebo sem pustíme celé vyzbrojené ukrajinské pluky spolu s vyzbrojenou domobranou? Má na to někdo názor? Připravuje se NATO na tuto variantu?“ bude ten nejkardinálnější průser.
   NATO to tutově ošéfované má. Zašpéruje prostě německou a italskou hranici a v případě potřeby obsadí nárazníkové státy, aby zadrželo hordy v nich. A provede to zcela bez ohledu na domorodce z nárazníkových států.

   Rusové do Lvova nepůjdou. K ničemu by jim nebyl. Ale naženou tam ajdaristy, azovščiky a další nácky a nechají nás vyžrat si to až do dna. Co jsme si vypěstovali, to sklidíme.
   Což mě přivádí k „dobrovolníkům“.
   Pokud se nestanou příslušníky ukrajinské armády nebo povstalecké „armády“ organizované stejně jako armáda pravidelná, pohlíží se na ně jako na teroristy a nepožívají vůbec žádné ochrany náležející vojákům a organizovaným povstalcům. Kdo je zajme, může s nimi naložit dle uvážení.
   Stejně na tom ale jsou i cizinci přijatí do pravidlené armády za vyšší než obvyklé služné. Na takové je pohlíženo jako na žoldnéře a rovněž nemají nárok na vůbec žádnou ochranu.
   Ve všech případech mají cizí kombatanti striktně zakázáno JAKKOLI útočit na civilisty. Nejen zbraněmi, ale i zastrašováním či nucením k odchodu z místa bydliště či k výkonu necivilních aktivit. Ve všech případech jde z jejich strany o válečný zločin.

   Takže souzním s Apoštolem – to ošklivé a zlé se na nás teprve začne valit ze všech stran.

    1. Je to tak, jak to říkali ti benzináři z MOL, když včera (?) omylem (?) prodávali PHM za víc než stovku:
     „Nafta není drahá. To jen vy máte málo peněz!“

     Klasika: Není chleba? Jezte koláče! – jen ty konce potom, že… historia magistra vitae, akorát že dneska se to málo připomíná.

     S Občanem souzním. Jak totiž správně připomíná můj kamarád, svérázný lidový filosof od Ajznpónu: nitka k nitce – a chudej má košilku!

     A chudejch tady bude…! Ty směšné tanečky kolem nemíchání řepky do nafty a odpuštění SD, cha! Prostě – lidi mají ve stróžokách moc peněz, a vláda větří sqělou šanci je to ty prachy podojit. To je celé.

    2. To je, milá Sibylo, 50 Kč na kile. My kupujeme sýr na cihly, ne na plátky; bo bez masa se obejdeme, ale sýr máme opravdu rádi.
     Ale pokud je pro Vás pajcka +/- nedůležitá, budiž Vám přáno.

     1. Cihlu bych měla na půl roku, vy se asi pěkně přežíráte.I když padesát za čtrnáct dní je skutečně pod rozlišovací schopnost.

 23. Marie Divišová
  18 hod ·
  Konflikt na Ukrajině se mění v mezinárodní válku.
  Západní státy před týdnem odsouhlasily nábor profesionálních žoldáků do války na Ukrajině. Jedná se zejména o válečné veterány z armád různých států. Zájem má několik tisíc mužů s profesionální armádní a námořní zkušeností. A první skupinky už jsou na Ukrajině, létají do Polska a odtud jsou přepravování na Ukrajinu.
  Odpověď druhé strany na sebe nenechala dlouho čekat. Bašár Asad nabídl, že Syrie také může poslat na Ukrajinu zkušené bojovníky, kteří prošli válečným ohněm a mají bohaté zkušenosti z dlouhé občanské války v Sýrii. Po jeho hlášce se ihned začali hlásit zájemci, připravení oplatit Rusku jeho válečnou pomoc. Zájemci jsou nejenom ze Sýrie, z celé oblasti Blízkého a Středního východu už se přihlásilo na 15 tisíc bojovníků. Stačí jenom, když pro ně ruská armáda připraví výzbroj.
  Putin a Šojgu se už vyjádřili, že nabídku berou na vědomí a rozhodnou se podle toho, zda bude pokračovat příliv zahraničních žoldáků ze Západu …
  Na snímku, veteráni britské námořní pěchoty po příjezdu na Ukrajinu.

  https://www.facebook.com/photo?fbid=10159874993404253&set=a.10151268468884253

  1. Odpověď byla i jiného druhu. Minulou noc byly poničeny střelami s dlouhou dráhou letu dva hotely, kde byli ubytováni zahraniční bojovníci. Dál se pár komentátorů domnívá, že i některé méně pochopitelné cíle ostřelování souvisí s pohybem zahraničních pomocníků.

   1. Při raketovém útoku na cvičiště Javoriv u Lvova bylo zabito 9 osob a zraněno 57 ukrajinských armádních a zahraničních instruktorů.

    1. Úplně OT. Poněkud mě zarazila vaše včerejší drobná, celkem zapadlá zpráva na AK: „Gruzie bude od 20. do 25. března pořádat společné cvičení s NATO – gruzínské ministerstvo obrany.“ To jako vážně? To chtějí mermomocí otevřít druhou frontu v Gruzii? Přenést válečný konflikt do dalšího státu? Ona je snad Gruzie v „euroatlantickém prostoru“? Nebo jak to chápat?

    2. Z Twitteru:
     O Javorovu. USA a další síly NATO tam léta cvičily ukrajinskou armádu. Až do února, kdy se stáhli. V poslední době se Javorov stal základnou nové ukrajinské cizinecké legie. Někteří cizinci, se kterými jsem byl v kontaktu, dnes ráno nereagovali na SMS.

  2. Jo.
   Lifrujou je přes letiště v Užhorodě a město tak slouží jako lidský štít. Ranvej totiž končí cca 100 m od slovenské hranice. Do Lvova si netroufnou.
   Předpokládají, že Rusové nebudou riskovat nehodu v podobě zbloudilé rakety v Nižném Nemeckém nebo Jenkovciach.

 24. Tak zrovna o teplo a elektriku bych se nebál. Ukrové ji mají už dost dávno dražší, než my teď „po zdražení“. Takže doma už vycepovaní byli.
  Otázkou ovšem zůstává, kdo bude šetřit, když je „na návštěvě“ a účty platí někdo jiný. To je jasné.

  Co se týká Ukrů, já jsem nasrán již nyní, neboť mi vyčistili „můj lesík“, do kterého jsem chodil každé léto na dřevo, abych měl čím topit v dílně. Fčilek budu mít hovno, neboť „ničí“ hektar lesa je doslova vybílen. Podotýkám, že to nejsou běženci, nýbrž pracanti, kteří dělají na poslední místní pile (ostatní piloví zoufalci už to vzdali) a bydlí v celkem solidních chatkách bývalého pionýrského tábora, takto reliktu zavřené šachty.

  1. Dnes jsem se dovedela od kamaradky, ze jim po meste jezdi auto s tlampacem, aby pry lidi nabidli Ukrajincum pohostinstvi ve svych bytech a domcich. Nabizi stat, ze domacnostem, ktere se nabidnou, zaplati vydaje? Anebo to vse hodili na lidi?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *