18 července, 2024

Pamatujete?

Bylo to někdy v listopadu nebo v prosinci… to tenkrát v německém deníku Bild vyšel rozsáhlý materiál o plánované ruské invazi na Ukrajinu. Spousta podorbností, novináři toho věděli tak moc, že to vypadalo jako jasný hoax od tajných služeb, který má podpořit naše protiruské nadšení. Prakticky nikdo tomu tenkrát nevěřil. Analytici se předháněli ve vývodech, proč to takhle Rusko nikdy neudělá, byl toho plný fejsbůk, ba i já osobně jsem to považoval za kec. Teď jsem si to znovu pročetl a úplně mi běhal mráz po zádech, jak přesně Bild vystihl současnou  realitu. Nějak ti čučkaři nelhali. Co Bild předpověděl, to se takřka přesně stalo. 

Když to zjednoduším, tak Bilďáci velmi přesně ukázali směry útoku, které se pak potvrdily. Oblehnout Kyjev z obou stran Dněpru, odříznout Ukrajinu od Černého moře a ve velké operaci obklíčit ukrajinské síly shromážděné na východě u Donbasu. Přesně tohle teď vidíme v reálu. Akorát že ruská válečná propaganda předbíhá realitu o tři dny a ukrajinská válečná propaganda je zpravidla tři dny pozadu. 

Pokud mohu se svými omezenými zdroji věc posoudit, tak se vlastně vůbec nedivím, že Putin s evropskými státníky vlastně skoro nemluví, je neoblomný a začíná vysílat raketové vzkazy i do blízkosti polských hranic. Ona se Rusům ta obkličovací operace celkem daří. Včerejší článek jsem psal v  pátek – od té doby se kolem Kramatorsku nic nezměnilo. Ukrajinské síly nejsou schopny tamní oblast opustit a stáhnout se ke Kyjevu. Jakmile ukrajinská armáda  vyjede z měst do volného terénu jsou ničeni podstatně víc a rychleji než ruské konvoje směřující k Charkovu. Tam, kde armádu nekryje městná zástavba, tam mají Rusové leteckou nadvládu. Nemusím být vojenský génius, aby mi bylo jasné, že města s významnými ukrajinskými vojenskými silami budou hodně poničena. 

Pokud má tedy Bild pravdu (a zatím to vypadá, že má), tak na západní Ukrajinu se boje víceméně nepřenesou. Podle celého toho slavného plánu se vše má odehrát na východě. Nějaká budoucí demarkační linie má být cca 100 km na západ od Kyjeva. Zdá se, že Rus chce celou dněperskou kaskádu, která tvoří páteř ukrajinské energetiky. Na tamní přehrady jsou napojené i  jaderné elektráry. Zdá se, že Putin počítá s nějakým předmostím na západním břehu, ale zřejmě skutečná hranice mezi Ruskem a Evropou bude právě ten Dněpr. Musím říci, že si Rus docela troufá. Východní Ukrajina je už teď pěkně rozstřílená a do budoucna bude ještě mnohem víc. Jak to tam chtějí živit? Jak to chtějí obnovit? Nebo prostě věří, že Západ se na nic jiného než sankce nevzmůže, že to brzy už nebude nic znamenat, na válku se zapomene a kdyby to hoši v Polsku nechtěli pochopit, tak jim tam vytlačí ještě víc uprchlíků? 

Včera jsem jihomoravského hejtmana Grolicha zepsul, ale pak jsem si přečetl jeho další fejsbůkový výplod, kde je vidět, že ten chlap si současné i budoucí problémy s uprchlíky začíná uvědomovat. Martin Kuba, ten už vypadá, že vůbec není s Fialou ve stejné straně a začíná přemýšlet, kde nechal tesař díru. A proud uprchlíků rozhodně nezeslabuje. Včera jsem byl v Brně na hlavním nádraží a Ukrajinci tam byli ve většině. 

Největší překvapení tohoto víkendu je pro mě právě ta ruská bohorovnost. Oni vypadají, že to všechno mají spočítané, vypadají, že jim plány víceméně vycházejí, vůbec se nebojí sankcí a z evropských lídrů mají srandu. Lavrov v posledním týdnu skoro v každém projevu zdůraznil, že Rusko nikdy nepoužilo plyn a ropu jako zbraň… jako by naznačoval, že teď by se to mohlo změnit. Brzy musí dojít na poslední ukrajinskou zbraň. Tu stejnou, co se mnohokrát použila v Sýrii přesně ve chvíli, kdy měli Putin s Asadem vítězství na dosah ruky – chemický útok. Dávám tomu týden, pak se prostě musí objevit, protože z mariupolského uskupení nezbude nic, na severu ta kapsa bude také dočištěná a tak akorát se bude uzavírat obklíčení u Kramatorska. A z Kyjeva už asi také nebude úniku. 

Jak to má Putin doopravdy naplánované? Potvrzují se moje staré vývody (ze kterých jsem dneska pěkně vyděšený), že Rusko dobývá a Čína obnovuje? Že na škodách vlastně nezáleží? Že hoši dobře vědí, že sankce jim nakonec doopravdy pomohou, že se možná vrátí o pár let zpět, jejich ekonomika možná bude méně výkonná, ale mnohem robustnější? Nebo si prostě do úvah zahrnuli i změnu nálad v Evropě po příchodu hóóódně velkého počtu uprchlíků?  Nebo nám sem vytlačí i nějaké ozbrojené Ajdary a Azovy? 

Kolik toho ještě nevíme? Ať už o ruských krocích nebo o naší nepřipravenosti? 


67 thoughts on “Pamatujete?

 1. A mně se chce něco říct!
  A já to řeknu!

  Nejslavnější římský konzul se jmenoval Incitatus. Nejslavnější český konzul se mu skoro vyrovná. Nebo bude nakonec běhat ještě rychleji?

  Uvidíme.

  Anton Špelec je fiktivní návštěvníḱ, replikant. Dělám na něm pokusy, nereagovat.
  Zakladatel

 2. Zprávy Novy.

  Na nádraží strašné zmatky
  utíkají tam a zpátky
  ze Lvova do Lvova
  a znova a znova.
  Prý se vrací z dovolené
  všecko mají povolené.
  Zapomněli doma pasy
  jedou zpátky pro kraťasy
  pro běžky, pro plavky
  repelent, voňavky.

 3. Nemohu se dopočítat…

  – Dle TA3 prošlo přes slovenskou hranici od počátku krize 200 000 Ukrajinců.
  30 000 jich na Slovensku zůstalo.
  170 000 šlo do dalších zemí.
  – MV ČR udělilo od počátku krize necelých 160 000 víz „strpění“ a ODHAHUJE, že dorazilo 200 000 Ukrajinců.
  – Telefonní operátoři vykazují od počátku krize 370 000 ukrajinských SIMM karet.

  Těch přebývajících 170 000 – 200 000 Ukrajinců se tu ocitlo jak?
  Teleportací?
  Nebo je sem lifrují Poláci?

  1. Hodně jich cestuje tam a zpátky. Viděl jsem reporáž na Nově z Vyšného Nemeckého. Přijíždějí plné vlaky za Lvova a do lvova taky, bez jízdního řádu… plný jede. Rozhovory byly boží. “Jedu z Barcelony, zapomněla jsem v Kyjevě pas”…

  2. Polícia Slovenskej republiky
   9h1p126i3 g9r0hdl1h ·
   SUSEDIA, VO VAŠICH NAJŤAŽŠÍCH CHVÍĽACH SME S VAMI: TOTO SÚ AKTUÁLNE ČÍSLA Z VÝCHODNEJ HRANICE
   👮Za posledných 24 hodín (od 06.00 hod. 13.03.2022 do 06.00 hod. 14.03.2022) sme na hraničných priechodoch na vstupe z Ukrajiny vybavili 8 882 osôb, z toho od 20.00 hod. 13.03.2022 do 06.00 hod. 14.03.2022 2 414. Celkový počet vybavených vstupujúcich osôb na hraničných priechodoch z územia Ukrajiny na Slovensko od vypuknutia konfliktu do 06.00 h dnešného dňa (14.03.2022) je 204 847.
   🚧UBĽA
   Za posledných 24 hodín (od 06.00 hod. 13.03.2022 do 06.00 hod. 14.03.2022) sme na hraničnom priechode Ubľa na vstupe z Ukrajiny vybavili 1 527 osôb, z toho od 20.00 hod. 13.03.2022 do 06.00 hod. 14.03.2022 247.
   🚧VYŠNÉ NEMECKÉ
   Za posledných 24 hodín (od 06.00 hod. 13.03.2022 do 06.00 hod. 14.03.2022) sme na hraničnom priechode Vyšné Nemecké na vstupe z Ukrajiny vybavili 6 392 osôb, z toho od 20.00 hod. 13.03.2022 do 06.00 hod. 14.03.2022 1 949.
   🚧VEĽKÉ SLEMENCE
   Za posledných 24 hodín (od 06.00 hod. 13.03.2022 do 06.00 hod. 14.03.2022) sme na hraničnom priechode Veľké Slemence na vstupe z Ukrajiny vybavili 963 osôb, z toho od 20.00 hod. 13.03.2022 do 06.00 hod. 14.03.2022 218.

   1. Takže údaje TA3 sedí.
    Údaje o vízech a SIMkách nejspíš také.

    Teď ještě nějak vysvětlit těch 200 000, co jsou navíc.
    Možná opravdu pendlují tam a zpět, jak naznačil Ládik.

    P.S.: Boží článek na Novinkách o cvrkotu na bohumínském nádraží (takže nám je Pšonci opravdu házejí přes plot).
    „V půl jedné ráno dorazil velmi dlouhý vlak z Varšavy, který se v Bohumíně rozdělil na tři soupravy, jež pokračovaly různými směry“ … „Část Ukrajinců zůstala na nádraží, další hned pokračovali do Prahy, Vídně a Berlína“…

  1. Achjo, videa neprošla, čekají na schválení. Tak znovu:

   Nějaká videa jsou na trubce – 14.3.2022:
   v=Y_fOBgl5VcE
   v=qtKNsXZ6VlE
   v=3wAYQtO4jPk, ale live camera žádná.

   Absolutní klid.
   Zhoršení dodávek mléka a mléčných výrobků, zvyšují se ceny potravin.
   Noční zákaz vycházení od 20:00 do 06:00.

 4. Mimochodem, mám čím dál silnější pocit, že konflikt na Ukrajině je jen velká šaráda pro svět, hlavně Evropu, že ve skutečnosti jde hlavně o totální vnitřní proměnu Ruska, kterou by nebylo možné jinak zrealizovat. Už jen to, že naprostá většina úniků informací vypadá dost řízeně. Jako vážně by nechali Rusové uniknout takto komplexní informace o tom, co mají v plánu, a to víceméně i s celkem přesným datem, kdy k tomu má dojít? Na pohádky tohoto druhu už jsem asi celkem velký. Tohle prostě byl moderovaný únik informací. Protože kdyby ne, tak nejspíš padají hlavy a plán by byl změněn.

  Celý svět sleduje Ukrajinu, ale podstatné dění podle mě probíhá v Rusku. Například opozice sponzorovaná západem skončila. Nemá další zdroje financí, dolary jsou jí k ničemu, ze země se nikdo nedostane, a i kdyby se nakrásně dostal, bude kdokoli takový kdekoli na západě v postavení novodobých židů a bude se setkávat pouze s animozitou. Mimochodem při těch nedávných protiválečné protestech pozatýkali zbytky těchto opozičních skupin. A to je jen zlomek toho, co se děje a nejspíš bude dít. Šlo by pokračovat přes oligarchy, vyvlastňovaní majetku státem, nesvázanost mezinárodními pravidly a institucemi atd. atd.

  I proto možná Rusové postupují tak pomalu, protože se díky tomu pozornost globálních médií upíná jinam.

  1. Takže cenzuru bychom měli odškrtnutou, s kým na věčné časy je ve fázi příprav, stíhání ideozločinů probíhá, plivání na statečné taktéž (Nohavica by mohl vyprávět), národní, totiž … liberálně spoludemokratická fronta se formuje, plošné ožebračování už začalo … co ještě chybí? Článek o vedoucí úloze? Jednotná kandidátka? Nějaký ekvivalent měnové reformy (protože to samozřejmě bude něco úúúplně jiného)?
   Kdo si zahraje „Najděte pět rozdílů“?

   1. Od převratu tvrdím, že jim na minulém režimu (hlavně v jeho inkarnaci padesátých let) ve skutečnosti vadila jen jedna jediná věc – že moc nemají v rukou oni.

        1. Je uz pozde, asi neprecitate, ale clovek sa narodil, aby pracoval … sa pozrite, kam vedie zapad od doby, ked pracovat prestal, vsetku pracu odlifroval do chudobnejsich krajin, a zacal sa vyzivat vo ‚filozofii‘

         1. Kdyby opice pracovala u pásu,taková práce by ji zcela jistě nepolidštila.Člověk je biomasa,s nějakou prací příroda zcela jistě nepočítala.

         2. Souhlas. Práce je skutečně matka pokroku a skutečně jí náleží čest, přestože se to podařilo nepatřičně zprofanovat.

          Jen se podívejme kolem sebe! Podíl práce na polidštění opice (Engels)! Má zkušenost říká, že když lidé odvykají práci, mentálně klesají směrem k opicím; a pozor, teď nemám na mysli spodní patra společnosti, obývané tzv. nepřizpůsobivými (kteří jsou ve skutečnosti vrcholem přizpůsobivosti), nýbrž naopak patra jedny z nejvyšších.

          1. Začneme u těch,co moc neměli v rukou( začátek vlákna). To byl samý filosof disident bytová divadla mejdany na Hrádečku lysohlávky volná láska nemanželské děti těm ležel komunistický paragraf o příživnictví hodně v žaludku. Navíc to byl samý kotelník a uklízečka,ti se s nějakým profesním růstem a pokrokem nijak nezabývali.

  2. Není to výsměch?

   Oceňuji, že to zveřejnili před volbami.

   Vím, koho nebudu volit.

   Proč?

   STAN: Vojska NATO trvale v ČR. Uprchlíky důchodcům
   14.03.2022 9:51

   „…Stát by měl více podpořit soukromé ubytovatele podle středočeské hejtmanky Petry Peckové (STAN). Příspěvek by mohli získat například senioři s volnými prostory ve svých domech či samoživitelé, kteří se třeba snaží splatit hypotéku, uvedla dle ČTK.
   „Pro nouzové přístřeší do 30 dnů by byl státní příspěvek 180 korun i se stravou, pro nouzové ubytování do tří měsíců 180 korun bez zahrnutí stravy,“,,,,,,

   …… V ČR by se ovšem podle hnutí STAN neměli usídlit nejen ukrajinští uprchlíci. Předsednictvo hnutí se shodlo jednak na tom, že podporuje ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu a jeho snahu zajistit energetickou bezpečnost ČR….“

   Proto:

   Při dnešní inflaci za 180 Kč koupím pouze suroviny na stravu.

   Norma hodnoty stravy pro basmany je kolik?

   Přístřeší je zdarma?

   Máme málo ukrajinských uprchlíků?

   Pan Síkela zajistí energetickou bezpečnost ČR, tak, že nic neobjedná, viz
   „…Česká republika zatím zásoby plynu nenakoupí. Návrh ministerstvo průmyslu a obchodu stáhlo z programu středečního jednání vlády. Uvedl to dnes Deník N.

   Stát chtěl prostřednictvím Správy státních hmotných rezerv nakoupit až 200 milionů krychlových metrů plynu. Chtěl si vytvořit své vlastní rezervy pro případ, že by přestal proudit plyn z Ruska……

   …..Stát má zásoby ropy a ropných produktů na zhruba 90 dní,
   zásoby plynu ale nemá žádné…..“

   https://forbes.cz/stat-zasoby-plynu-nenakoupi-vlada-bude-kvuli-cenam-postupovat-spolecne-s-eu/

   Česko nemá rezervy plynu. Tohle je scénář, když Rusko zavře kohouty
   9. března 2022
   Máme za sebou téměř dva týdny války na Ukrajině a situace eskaluje. Rusko reagovalo na tvrdé sankce i klesající zájem Západu o ruskou ropu a otevřeně pohrozilo přerušením dodávek plynu do Evropy.

   Nejčernější scénář? Pokles české ekonomiky o dvanáct až patnáct procent, když se sejdou všechny špatné vlivy – při „dokonalé bouři“ a kolapsu globálního obchodu.

   https://forbes.cz/cesko-nema-rezervy-plynu-tohle-je-scenar-kdyz-rusko-zavre-kohouty/

   Pobyt vosk NATO budeme platit, ale ony budou mimo naší jurisdikci?

   Co dodat?

   Škoda slov

   1. Pletu se?
    350 £ měsíčně za přijetí ukrajinského uprchlíka k vám domů: Britům vláda nabídne hotovostní platbu za přijetí lidí prchajících před Putinovými bombami na šest měsíců – zatímco Gove se snaží zmocnit sídel sankcionovaných oligarchů
    • Ukrajinští sponzoři uprchlíků dostanou od vlády 350 liber
    • Oprávněné jsou rodiny, podniky, komunitní skupiny a náboženské organizace
    • Před válkou z Ukrajiny už uprchlo více než 2,3 milionu lidí, tvrdilo se

    https://www.dailymail.co.uk/news/article-10606715/Britons-host-Ukrainian-refugees-fleeing-Putins-war-350-month-thank-payments.html

    1 britská libra je asi 30Kč
    Příspěvek je asi 10 500Kč

    Průměrná roční mzda v Británii činí £26,500 (848,000.
    To je měsíčně £2,208 (70,656. – Kč) hrubého. Než budeš jásat nad tím, že se vydáš do Anglie za prací, tak ještě chvíli zadrž.

    350 £ měsíčně za přijetí ukrajinského uprchlíka k vám domů
    To je měsíčně £2,208 (70,656. – Kč) hrubého
    2 208 : 350 = 6
    Britové dostanou za měsíční ubytování asi šestidenní průměrnou hrubou mzdu.

    U nás průměrná mzda je poprvé nad 40 tisíci.
    https://www.penize.cz/mzda-a-plat/432713-prumerna-mzda-je-poprve-nad-40-tisici-na-inflaci-rust-nestaci
    Tj. denní mzda cca 1600Kč

    Poměrně k Britům to je asi 9 600 Kč měsíčně, což odpovídá asi 300 Kč denně

    Omlouvám se za nepřesnosti, ale je to první nástřel.

    1. Na západě se klidne znarodňuje majetek a nikdo ani nečekaně a Lchtenštejnové řvou,že jim něco znarodnlii před 78 lety.

     1. On je obrovský rozdíl, KDO znárodňuje. Nějaký póvl z východu nemá žádného práva vznešeným Germánům či Anglosasům něco brát nebo upírat.

 5. Macek na PL:

  (…) Velice výmluvný titulek:
  Slovensko zavádí další vlak pro uprchlíky, bude navazovat na spoje do Prahy. (…)

  1. Dnes autobus UKáček přijel i do našeho blbákova a hned vzali útokem školku,aby jim tam vzali děcka. Nevím co jim doma napovídali nebo jaké mají naivní představy. Tady není dost míst ani pro domorodce,podzimní děti mají smůlu,musí rok chodit do soukromé za 3 a půl litru měsíčně.

  2. Obecně panuje chaos, ale to není podstatné, ale je zajištěna evidence vyplácení ,, kapesného“?

   Podle pobytu, nebo čísla cestovního dokladu?

   ,,Chytří“ budou pendlovat zdarma po EU, a inkasovat?

   Kapesné činí u nás asi 5 000Kč měsíčně.

   Pan domácí obdrží za ubytování + stravu asi 5 400 Kč měsíčně.

   No neberte to.

   Pletu se?

 6. Neda mi opat“
  clanok na idnes.cz – Indie zvažuje odkup zlevněné ruské ropy a komodit, ovšem za rupie
  Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/indie-rusko-ropa-rupie-ukrajina-valka-krize-invaze.A220314_122350_zahranicni_remy

  podla tych komentarov pod clankom zjavne nik nepochopil, ze ak sa to ozaj stane, dolar je definitivne v prdienci, pac ropa za rupie.
  To ked su takyti analitici aj vo vladnej sfere, co si myslia, ze toto nebolo v plane pre BRICS, tak EU je v ovela vacsom zadeli nez som si odvazil predpokladat.

  A to este z clanku vyplyva, ze rus doda indovi ropu so zlavou – rozumej nie aktualnu drbnutu cenu na burze, ale povodna cena .. z jednoducheho pohladu o 40% lacnejsie.

  1. podla mna cil pojde o zachranu dolara a po tejto sprave co potesila kazdeho, ako rus dostava na frak s ropu za rupie sa objavuje dalsia lastovicka ze :
   Podoljak avizoval, že na pondělním jednání bude usilovat o sepsání předběžných výsledků. Jeho ruský protějšek Leonid Sluckij pro agenturu Ria Novosti zašel ve svých odhadech ještě dál. „Podle mých osobních očekávání může tento pokrok v nejbližších dnech přerůst ve společné stanovisko obou delegací, v dokumenty k podpisu,“ řekl Sluckij.
   https://www.novinky.cz/valka-na-ukrajine/clanek/ctvrte-kolo-rozhovoru-ukrajinci-trvaji-na-primeri-a-stazeni-vojsk-40390272

   Ja by som povedal, ze Zelensky bude po pouziti zahodeny. Podpise a radikali urobia nasledne svoje.

   UA je na tom uz ozaj zle, spravy z nasho tisku:
   ONLINE: Rusi ostreľovali Kyjev bez významného úspechu. Ukrajina stratila pobrežie
   https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/619941-online-zelenskyj-chce-stretnutie-s-putinom-a-opat-ziada-bezletovu-zonu/
   uz zo samotneho nazvy clanku je jasne, ze Cierne more je minulost.

   Co ma vsak najviac prekvapuje na celej tej mapke je absolutny klud v Odese a na vychod od nej. Napriek tomu ze sa tam nebojuje napisu u nas ze pobrezie je stratene?

   1. Pobřeží je ztracené díky námořní blokádě, tam píšou. Do Oděsy chtějí zřejmě přijít suchou nohou, protože na vylodění je jich prý málo, psali zase u nás před několika dny.

 7. Sic velice nerad ro rikam….

  ale a.a. bude v nasledujucom obdobi ostrovom dostatku – hojnosti asi nie.

  http://michalapetr.cz/doku.php

  ta 1123 je zaujimava…. a teraz len si tipnut, ako dlho potrva panike, kym sa dostane k nam.
  https://www.youtube.com/watch?v=iBcfldC8AH4

  Podle Italské státní tiskové agentury ANSA vypukla na Sardinii hysterie a v Itálii panika. Lidé vykoupili potraviny a dopravci odmítli další od dnes (14.3.) rozvážet, protože ceny PHM jsou tak vysoké, že je to přivede do krachu! Italský premiér Draghi oznámil, že se Itálie musí pro jistotu připravit na přídělový systém potravin. V Portugalsku všichni místní představitelé zemědělsko-zpracovatelského průmyslu oznámili, že bude nutné zavést přídělový systém potravin, a že i tak ceny budou tak vysoké, že 2 miliony Portugalců budou o hladu! Portugalské děti mají chodit do školy bez snídaně a spát bez večeře – reálně hrozí! Za vším je prý Putinova válka a Evropské sankce! (Velmi podrobně na Portugalském odkazu a nebo v pořadu MAP 1123)

  a 5k cecencov ide docistovat Mariupol. Putin velmi dobre vedel, preco si pestuje besneho psa. V case vojny vec absolutne na nezaplatenie…

  1. Jak to jen ten Putin udělal, že ten „besný pes“, co trhal před 10 lety Rusko, nyní za to Rusko nejen bojuje, ale ještě se u toho tváří nadšeně?
   Jinak PR kadyrovců je z jiného světa.

   1. Nejspíš to byl souběh vícero věcí, přičemž část mohli Čečenci na vlastní oči sledovat třeba v Afghánistánu. Nejspíš jim byla dána možnost srovnat si své postavení v Rusku, kde jim byla ponechána vlastní autonomie i integrita (i přes všechno, co se stalo), a pak to srovnat s tím, jak dopadly jiné islámské radikální skupiny podporované a cvičené tou druhou stranou coby užiteční idioti, kteří se po použití odhazují, nebo dokonce stávají problémem, který je nutné zlikvidovat.

    Navíc dekadentní kapitalismus hrající na nejnižší lidské pudy, abych na nich maximálně vydělával, asi nebude pro dosti ortodoxní muslimy to pravé ořechové. A jestli jsou mé úvahy správné, na základě řady indicií, které se začínají víc a víc objevovat, liberální kapitalismus v Rusku zřejmě končí. Tohle začíná dost vypadat jako revoluce 2.0 bez hromad mrtvých a pracovních táborů, nicméně se stejným záměrem, například vyvázání Ruska z mezinárodních finančních institucí, pravidel a závazků.

    1. Domnívám se, že sehrály roli 2 věci. Achmat Kadyrov byl muslim-sunni-súfí a uvědomil si, že buď budou Čečenci bojovat a jako národ ve vyhlazovací válce zmizí nebo se podvolí a přežijí. Další události mu dali za pravdu. Při přechodu na druhou stranu konfliktu se mu podařilo vyjednat slušné podmínky, které Putinova vláda dodržela. Čečenci si zachovat dostatečnou národní identitu a prosperují.

 8. Blijící Blinken
  Americký ministr zahraničí Anthony Blinken zveřejnil na Twitteru příspěvek, ve kterém označil ruský raketový útok na základnu zahraničních žoldáků ve Lvovské oblasti za krutost.

  „Odsuzujeme raketový útok Ruské federace na Mezinárodní centrum míru a bezpečnosti v Javorivu, poblíž ukrajinské hranice s Polskem. Krutost musí skončit,“ napsal Blinken.
  Situaci popisuje US veterán:

  https://aftershock.news/?…

  1. Karma je zdarma …..

   Od amerického dobrovolníka na frontové linii u Kyjeva:

   „Poslední bezpečný dopravní prostředek odjíždí na zelenější pastviny. Z asi 200 lidí, kteří zde byli ještě před několika minutami, zůstává jádro skupiny asi 30 zahraničních bojovníků…“ 1/

   „Základna, ze které jsme přišli, byla v časných ranních hodinách zasažena raketami. Lidé, se kterými jsme několik dní žili, jsou potvrzeni jako mrtví. Je jen otázkou času, kdy se cílem stane naše lokalita. Každým dnem nás odřízne ruská tanková kolona…“ 2/

   „Potravin, vody a munice pomalu ubývá. Nálada je pochmurná, lidé posílají poslední vzkazy přátelům a rodině.“ 3/

   Kde je NATO? Kde je údajné dobro západní civilizace?“ konec.

   Důležitá poznámka: tento Američan je veteránem speciálních operací, který absolvoval bojové nasazení v Afghánistánu. Na Ukrajinu přišel před plnohodnotnou ruskou válkou 24. února. Je to zkušený, dobře vycvičený voják, který se vzdal své lukrativní kariéry v USA, aby pomohl Ukrajině.

   1. Zkušený a vycvičený voják možná chybně vyhodnotil obstanovku. Kozomrdi v sandálech neměli Kalibry a podobné nářadí, to se to utíkalo, že? Holt překvápko, trochu…

 9. Hlavně nevíme nic o záměrech, dohodách a tajných plánech těch, kdo skutečně mají moc.

  A zrovna třeba vztah Německo – Rusko, který se USA přiznaně dlouhodobě snaží překazit, může být dost rozdílný od toho, který se nám prezentuje.

  A taky mě někdy napadá – v poslední době se hodně kokektovalo se zveřejněním informací o údajných mimozemšťanech. Před volbami to kdysi slibovala jak Clinton, tak Trump. Taky nás už i masmédia krmila různými potvrzenými informacemi o UFO. Hergot, kde jsou nějací slavjanofilní emzeťáci, když je potřebujeme?

 10. Dneska je výživný Vlk.

  https://vlkovobloguje.wordpress.com/2022/03/14/jak-skonci-ukrajinska-valka/#more-979756

  https://vlkovobloguje.wordpress.com/2022/03/14/podivne-detaily-ukrajinske-valky-a-moje-otazky/

  Roznimrává docela precizně možné scénáře vývoje a atributy míru, který dříve či později nastane (Osobně pléduji za „CO NEJDŘÍVE“).
  Stejně jako já si myslí, že důležitá pro mír jsou Mariupol a ostatní velká města na černomořském pobřeží a zřejmě Charkov na východě.
  Docela se naplňuje moje předpověď že se jako z hlavním městem Západního Banderystánu podle přesunu zastupitelstev západních státu má stát Lvov.

  V dnešním článku klade logické otázky našim propagandistům jedoucím jednostrannou ukrajinskou propagandu, bez jejichž zodpovězení ztrácí smysl se čímkoli, co teče z masmédií zabývat a trefně porovnává americkou lidskost při bombardování Srbska s Ruskou nelidskostí při postupu Ukrajinou.

  Stojí za přečtení.

  1. Hezké otázky.
   Jen vlk nezmínil zásadní a stále opakované ruské/Putinovo prohlášení: „Nebojujeme proti ukrajinskému lidu, ale ukrajinské (neo/nacistické) vládě“.
   Myslím, že dnešní útok na Doněck vyzve změnu,
   – už žádné ohledy na vojáky ukrajinské armády
   – tlak ruské veřejnosti na boj do vítězného konce
   Co se týká humanitárních koridorů. Ze všech obklíčených měst, až na Mariupol, lze odjet vlakem. Vlaky stále jezdí, na ukrajinských videích jsou k vidění nekonečné fronty, přecpané vlaky a stížnosti na všeobecné úplatky.
   Co se týká cizích legionářů, vypadá to, že se ruská taktika vyplatila. Nechali je shromáždit ve výcvikovém prostoru, na který dnes poslali pár kalibrů. Ukrajina ukončila příjem zahraničních dobrovolníků.

 11. nevime ci to tu uz niekto nedal – v predchadzajucich dnoch
  https://www.youtube.com/watch?v=VmR2OvzA4Ic

  EU ako kolonia USA
  Ukrajinizacia vychodneho bloku EU
  umela vlna utecencov = hlavne zo zapadnej UA
  pokrivenie pracovneho trhu
  Cina ako vitaz celeho tohto cvrkotu

  A co mi najviac konvenuje, ze to ano pplk nevyhodnocuje ako vojnu, ale skor ako vylet expedicneho zboru :)))

  Podla reakcii NATO po tom, ako pri hraniciach s PL zrusil rus vojensky sklad Javoriv – si tipnem, ze velka cast darov smrti bola prave na mieste.

 12. Otištěním názoru jakéhosi „analytika“, že by západní spojenci neměli vyloučit jako řešení vraždu Putina, se podařilo stmelit obyčejné Rusy za Putinem rychleji a lépe než jakákoliv proruská propaganda.
  To už není ani střelba do vlastní nohy…

 13. O škodách.
  My vidíme obrovské škody z míst bojů, ale … Tyhle boje se odehrávají, stydím se to napsat, na pár místech. Obrovský počet měst, městeček, vesnic ruská armáda prošla jak nůž máslem. Těch zničených jako Volnovacha nebo Izjum bude pár desítek.
  Když sleduji cvrkot v DNR, tak vidím, jak to mají připravené:
  – armáda začistí a odminuje hlavní ulice a rozdává léky – hlavně inzulín a sbírá info, kdo jaké léky urgentně potřebuje a dodává je
  – oprava elektrické sítě (obvykle během 1-2 dnů po začištění je přivedena do místa elektřina)
  – náhrada za zničený most
  – humanitární konvoj s jídlem a odvoz těch, co nechtějí zůstat do humanitárních center
  – dovoz uhlí (vysypou náklad uprostřed ulice, 2 lidi u hromady a každému příchozímu 2 kýble uhlí)
  – pojízdné lékárny
  – oprava vodovodu, případně teplovodu(tady se to někdy daří rychle – ve dnech, jinde v týdnech)
  – humanitárka s fólií na překrytí oken + hygienické potřeby + voda
  – registrace pro výplaty penzí a sociálních dávek
  – výplata penzí a sociálních dávek – obvykle druhý den po registraci
  – vyčištění ulic od rozbité techniky

 14. Neziskovka Arnika, jejímž posláním je chránit přírodu a zdravé prostředí, žádá české občany o pomoc Ukrajině. Ale namísto oblečení, jídla atd. chce něco jiného!
  https://arnika.org/vyzva-bleskova-podpora-pro-nase-ukrajinske-kolegy
  https://arnika.org/images/CEPO_zahranici/Seznam_v%C4%9Bc%C3%AD_UA_final.pdf
  Co je na seznamu:
  Světlomety, čelovky, armádní dalekohledy a monokuláry, termokamery, termovize, zařízení pro noční vidění s hlavovým držákem na přilbu, rádio vysílačky, rádiostanice, VHF antény, přenosné powerbanky, široké taktické vykládací pásy, dobíjecí reflektory, nejjednodušší smartphony se 4G, tablety Android
  OBRANNÉ POMŮCKY
  Vykládací systémy pro neprůstřelné vesty, upevňovací prvky pro optická mířidla na puškách, systém ramenních popruhů pro střelivo a výstroj, nosič plátů (plate vest), neprůstřelné vesty, taktické chrániče kolen, střelecké ochranné brýle, střelecké taktické rukavice, kevlarové přilby s uchycením pro přístroje nočního vidění a termokamer…
  Takhle si humanitární pomoc nepředstavuji!

  1. Jo, to mam doma, od vsetkeho zo styri kusy, k trom malym detom clovek nikdy nevie, kedy bude potrebovat 😀

   Inak ano, je vidiet, co su tie neziskovky zac, a ako nepoliticke, a ciste zaujmove su ….

 15. Putin spustil NESARA – Obyvatelům osvobozených území Ukrajiny budou odpuštěny dluhy a sníženy poplatky za komunální služby.
  Občané Ukrajiny žijící na územích osvobozených od kyjevského režimu se dočkají odpuštění všech svých dluhů. Na území Záporožské oblasti, včetně Melitopolu, který je pod kontrolou ruské armády, se vysílají příslušné rozhlasové zprávy.
  Hovoříme o zrušení všech závazků z bankovních úvěrů a půjček a také o placení účtů za elektřinu. Současně budou sníženy sazby za plyn a teplo na úroveň domácích sazeb.
  Uvádí se také, že místní zemědělci budou podporováni při provádění osevní kampaně a že jim bude umožněn vstup na ruský trh za účelem prodeje jejich produktů. Kromě toho mají zemědělci možnost nakupovat osivo, pohonné hmoty a maziva a hnojiva za nižší ruské ceny.

  Tak to by šlo, ne?

  A ještě se koukněte na mapy u Raroha, tam je i vyznačená možná budoucí podoba U a R.
  http://jdem.cz/fgz7a7

  1. Putin vzdy rikal, ze nehodla pripojit kus Ukrajiny k Rusku. Proc se lidi najednou hromadne domnivaji, ze pripoji? Co by tim ziskal? Neni vyhodnejsi mit dalsi „belorusko“ na ktere se da spolehnout a uzce s nim spolupracovat, ale nemusi mit odpovednost za milion mistnich detailu?

   1. O tomhle spekuluje dnes každý, na ruských kanálech má každý politolog svou vlastní představu.
    Myslím, že o budoucí podobě se rozhodne až v okamžiku podpisu kapitulace a bude záležet na rozložení linie fronty.
    Vojenské aktivity na západě naznačují, že sny o nějaké zbytkové Ukrajině na Haliči se začínají rozplývat.

   2. Podle Pjakina, musi Ukrajina zustat celistva, z duvodu denacifikace.
    Pokud se od Ukrajiny trhne zapadni cast, benderovci se do ni presounou a za nejaky cas vznikne stejny problem jaky je tam ted.
    Takze to muze dopadnout tak, ze ta nejhorsi ukr banda se presune do Polska a zacne skodit z jejiho uzemi a tipuju, ze to bude za podpory polskych (j)elit

    1. Na Pjakina Rus moc neda. Ja si myslim, ze by mela mit zapadni Ukrajina sanci sebespravy, a rozmyslit si to sami, jak na ty neo-nacisty. Napred je mordovali Soveti, potom se dali ke Germancum a to jim taky nepomohlo, no a ted jsou vazaly Zapadu, ktery jich jenom zneuziva. Meli by dostat sanci.

     Stejne v teto dobe nasilna denacifikace zapadni Ukrajiny jenom slibuje vleklou partizanskou valku a sabotaz.

     Denacifikace vychodni Ukrajiny je dost velky ukol. Podari li se to, bude to velka vec.

  2. NESARA zajistí Rusku souhlas mlčící většiny obyvatel Ukrajiny. Další plus je návrat ruského zdravotního systému a ruských cen léků. K dispozici je pár videí rozjařených řidičů u benzínek, kde cena spadla na polovinu.
   Teď potřebují nahradit lidi ze státní samosprávy – tak spustili v Rusku agitku „Pomozte svému městu“, kde se snaží přesvědčit Ukrajince, kteří uprchli do Ruska k návratu. Zdá se, že se daří vzkřísit struktury a vazby bývalých ukrajinských rusky orientovaných stran. Tyhle strany byly po Majdanu zakázané a většina aktivních členů utekla do Ruska, Běloruska, na Krym.

 16. Ještě poznámečka jen zdánlivě mimo téma.
  Dnes jsem byl na Slovači – benál všude za čtyřicet, neboli o 10 Kč méně, než v Čechistánu. A to bez rušení DPH a spotřební daně. To jen tak na okraj, jak jsou Slováci blbí, že tak málo okrádají…

 17. Předpovídat pohyby ruských vojsk dopředu není nijak složité, pokud dopředu víme, jaký ja tzv. „zámysl boje“ (to je to, co jsme si dopředu netroufali odhadovat a čím nás Vladimírek těžce překvapil).
  Pokud si vytknete cíl, který chcete splnit, vše ostatní vám vyplyne ihned po dosazení počtu kusů techniky a mužstva, které máte k dispozici vy, a které má k dispozici protivník.
  Mantáci v ČSLA se to učili už na DDŠ (dvouletá důstojnická škola). Že si z výuky odnesli hovno a v praxi neuměli uřídit ani pitomou rotu, to je jiná kapitola.

  A stran naší (ne)připravenosti – jsme ještě více nepřipraveni, než jsme doufali. Kdyby to nebylo k zoufalému pláči, bylo by to k bouřlivému smíchu…

  1. Ještě k těm sankcím.
   Prvně jsem si říkal, jací jsou okolo Putina kokoti, když včas nestáhli prachy z Ojropy do bezpečí Ruské federace.
   Dnes si říkám, že i tohle měli vykoumané a věděli, že jim ty prachy budou zabaveny. Vzpomeňte někdejší Vidlákovo hlášku, že naprosto nechápe, proč loni v létě Ivan masívně prodával zlato a nechával stržené penízky venku, tj. na zahraničních účtech.
   Já už to vím. Ivan přesně věděl, co pitomci v Ojropy udělají (porušení investičních smluv z důvodu zastavení výroby či přerušení dodávek náhradních dílů) a bude se znárodňovat a vykupovat nově vzniklý majeteček na území Ruské federace. Pochopitelně za hubičku, bo rubl cenově v prdeli.

   1. Tak tenhle krok je naprosto geniální, dokonale připravený.
    Protože pokud budou znárodněné fabriky fungovat dále (surovin je dost) tak zisky zůstanou v Rusku a během 1-2 let bude splaceno.
    Totiž – např. u nás – cizí úklidovka vyhraje u cizí banky tendr na úklid všech poboček, dostane zaplaceno a 50 % těch peněz jde okamžitě do zahraničí, přesně tam, odkud pochází banka i úklidovka. Zisk jde tedy okamžitě do zahraničí, republika zde z toho nemá nic. A není člověka ochotného s tím něco udělat. Pokud to takto funguje ve všech oborech, je snadné si spočítat zadlužení naší kolonie, banánové republiky. Komu ku prospěchu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *